"О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Гражданский Кодекс Республики Казахстан (Общая и Особенная части)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2005 года N 1247
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Гражданский Кодекс Республики Казахстан (Общая и Особенная части)".
Премьер-Министр
Республики Казахcтан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Гражданский кодекс
Республики Казахстан (Общая и Особенная части)
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский  кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 12, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183,184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56, 57, 66; N 15, ст. 139; N 19-20, ст. 146; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 56; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 10, ст. 31):
1) в пункте 1 статьи 15 слово "собственное" заменить словом "собственно";
2) подпункт 3) пункта 4 статьи 21 после слов "задолженность по" дополнить словами "налогам и другим";
3) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Эмансипация (объявление несовершеннолетнего полностью дееспособным)
Несовершеннолетний, достигший шестнадцати лет, может быть объявлен полностью дееспособным, если он работает по трудовому договору, в том числе по контракту, или с согласия родителей, усыновителей или попечителя занимается предпринимательской деятельностью.
Объявление несовершеннолетнего полностью дееспособным (эмансипация) производится по решению органа опеки, и попечительства - с согласия обоих родителей, усыновителей или попечителя либо при отсутствии такого согласия - по решению суда.
Родители, усыновители и попечитель не несут ответственности по обязательствам эмансипированного несовершеннолетнего.";

"Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы және Ерекше бөлімдер) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 15 желтоқсандағы N 1247 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы және Ерекше бөлімдер) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне
(Жалпы және Ерекше бөлімдер)
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат):
1) 15-баптың 1-тармағы мемлекеттік тілде өзгеріссіз қалдырылсын;
2) 21-баптың 4-тармағының 3) тармақшасы "төленетін" деген сөзден кейін "салық және басқа да" деген сөздермен толықтырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1. Эмансипация (кәмелетке толмаған адамды толығымен әрекетке қабілетті деп жариялау)
Он алты жасқа толған кәмелетке толмаған адам, егер ол еңбек шарты бойынша, соның ішінде келісім-шарт бойынша жұмыс істейтін болса немесе ата-анасының, асырап алушыларының немесе қорғаншыларының келісімімен кәсіпкерлік қызметпен айналысатын болса, толығымен әрекетке қабілетті деп жариялануы мүмкін.
Кәмелетке толмаған адамды толығымен әрекетке қабілетті деп жариялау (эмансипация) қорғаншылық және қамқоршылық органның шешімі бойынша - ата-анасының екеуінің, асырап алушылардың немесе қорғаншылардың келісімімен не бұндай келісім болмаған жағдайда - соттың шешімі бойынша жүргізіледі.
Ата-аналар, асырап алушылар мен қорғаншылар эмансипацияланған кәмелетке толмаған адамның міндеттері бойынша жауапкершілік алмайды.";

4) в статье 34:
пункт 4 дополнить словами "(статья 110 настоящего Кодекса)";
в пункте 5 слова "каждом из видов" заменить словами "каждой из форм";
5) статью 36 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Права учредителей (участников) на имущество созданных ими юридических лиц иных организационно-правовых форм определяются законодательными актами Республики Казахстан.";
6) в статье 41:
в пункте 4 слова "хозяйственное ведение," исключить;
в части второй пункта 4-1 слова "должностными лицами и работниками," исключить;
7) в пункте 1 статьи 44:
в части седьмой слова "казенными предприятиями в рамках выполнения государственного заказа и" исключить;
дополнить частями следующего содержания:
"Гражданско-правовые сделки, заключаемые государственным учреждениями, не предусматривающие расходование бюджетных средств регистрации не подлежат.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений подлежат оплате после их регистрации.";
8) в подпункте 4) пункта 2 статьи 49 слова "отсутствия кредиторов юридического лица," исключить;
9) статью 50 дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Государственные предприятия, имущественный комплекс которых приватизирован, ликвидируются в порядке, установленном законом Республики Казахстан о приватизации.";
10) подпункт 4) пункта 1 статьи 51 после слов "задолженность по дополнить словами "налогам и другим";
11) в статье 58:
часть вторую пункта 1 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Хозяйственное товарищество, кроме полного и коммандитного товарищества, может быть создано одним лицом, которое становится его единственным участником.
Участниками полного товарищества и полными товарищами в коммандитном товариществе могут быть только граждане.";
12) в пункте 1 статьи 60:
в части первой слова "(собрание представителей)" исключить;
часть вторую после слов "В хозяйственных товариществах," дополнить словами "кроме полного и коммандитного товарищества,";
13) подпункт 2) пункта 2 статьи 79 изложить в следующей редакции:
"2) избрание (назначение) членов (члена) исполнительного органа досрочное прекращение их (его) полномочий, а также принятие решения передаче товарищества или его имущества в доверительное управление и определение условий такой передачи;";
14) в статье 110:
в заголовке слово "юридических" исключить;
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Индивидуальные предприниматели и юридические лица в целях координации их предпринимательской деятельности, а также представления и защиты общих интересов могут создавать ассоциации (союзы).";
в пункте 4 слова "и права юридического лица" исключить;

4) 34-бапта:
4-тармақ "(осы Кодекстің 110-бабы)" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта "түрлерінің әрқайсысы" деген сөздер "нысандарының әрқайсысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 36-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Құрылтайшылардың өздері өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрған заңды тұлғалардың мүлкіне құқықтары Қазақстан Республикасының заң актілерінде анықталады.";
6) 41-бапта:
4-тармақта "шаруашылық жүргізуіне," деген сөздер алып тасталсын;
4-1-тармақтың екінші бөлігінде ", лауазымды адамдары немесе қызметкерлері" деген сөздер алып тасталсын;
7) 44-баптың 1-тармағында:
жетінші бөлікте "Мемлекеттік тапсырысты орындау шеңберінде қазыналық кәсіпорындармен және" деген сөздер алып тасталсын және "мемлекеттік" деген сөз бас әріппен жазылсын;
мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
"Мемлекеттік мекемелер жасайтын, бюджет қаражатын жұмсауды көздемейтін азаматтық-құқықтық мәмілелер тіркелуге жатпайды.
Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелеріне оларды тіркегеннен кейін ақы төленуге тиіс.";
8) 49-баптың 2-тармағының 4) тармақшасында "заңды тұлғаның кредиторлары," деген сөздер алып тасталсын;
9) 50-бап мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Мүліктік кешені жекешелендірілген мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының жекешелендіру туралы заңында белгіленген тәртіппен таратылады.";
10) 51-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы "қорларға" деген сөзден кейін "салық және басқа" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 58-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шаруашылық серіктестікті, толық және сенім серіктестігінен басқа, бір адам құруы мүмкін, ол оның бірден-бір қатысушысы болады.
Азаматтар ғана толық серіктестіктің қатысушылары және сенім серіктестігіндегі толық серіктер бола алады.";
12) 60-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлікте "(өкілдер жиналысы)" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік "Бір тұлға құрған" деген сөздерден кейін "толық серіктестік және сенім серіктестігінен басқа," деген сөздермен толықтырылсын;
13) 79-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) атқарушы органның мүшелерін (мүшесін) сайлау (тағайындау) және олардың (оның) өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату, сондай-ақ серіктестіктің мүлкін сенімгерлік басқаруға беру туралы шешім қабылдау және осындай беру талаптарын белгілеу;";
14) 110-бапта:
тақырыбында "Заңды" деген сөз алып тасталсын;
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар өздерінің кәсіпкерлік қызметін үйлестіру, сондай-ақ жалпы мүдделерін білдіру мен қорғау мақсатында қауымдастықтар (одақтар) құра алады.";
4-тармақта "және заңды тұлғаның құқықтарын" деген сөздер алып тасталсын;

15) статью 115 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. К деньгам и правам (требованиям) по денежному обязательству (правам требования по уплате денег) применяется, соответственно, правовой режим вещей или имущественных прав (требований), если иное не предусмотрено настоящим Кодексом, иными законодательными актами или не вытекает из существа обязательства";
16) дополнить статьей 139-1 следующего содержания:
"Статья 139-1. Банковский депозитный сертификат
Банковский депозитный сертификат - именная ценная бумага, удостоверяющая права ее держателя на получение по истечении установленного для нее условиями выпуска срока обращения либо до его  истечения, ее номинальной стоимости, а также вознаграждения в размере, установленном условиями выпуска.";
17) статью 143 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Гражданин или юридическое лицо, в отношении которого распространены сведения, соответствующие действительности, но унижающие честь, достоинство и деловую репутацию, выраженные в неприличной форме, вправе требовать возмещения морального вреда и убытков.";
18) пункт 11 статьи 159 после слов "юридического лица" дополнить словами "или его учредителя (участника)";
19) в статье 192:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Коммунальная собственность подразделяется по уровням местного государственного управления на областную (города республиканского значения, столицы) и районную (городов областного значения).";
пункт 6 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Передача коммунального имущества из одного уровня местного государственного управления в другой осуществляется в порядке, определяемом законодательными актами о местном государственном управлении в Республике Казахстан.";
20) статью 195 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Переход права собственности на имущество к другому лицу не является основанием для прекращения других вещных прав на это имущество, если иное не предусмотрено законодательными актами.";
21) подпункт 2) пункта 1 статьи 219 изложить в следующей редакции:
"2) общей собственности членов крестьянского хозяйства;";
22) статью 224 изложить в следующей редакции:
"Статья 224. Собственность крестьянского или фермерского хозяйств
1. Имущество крестьянского хозяйства принадлежит его членам на праве совместной собственности, если договором между ними не установлено иное.
Имущество фермерского хозяйства, организованного в форме простого товарищества на основе договора о совместной деятельности, принадлежит его членам на праве общей долевой собственности.
Имущество фермерского хозяйства, основанного на личном предпринимательстве, принадлежит ему на праве частной собственности.

15) 115-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Ақша міндеттемесі (ақша төлеу бойынша талаптар құқығына) бойынша ақшаларға және құқықтарға (талаптарға) тиісінше егер осы Кодексте, өзге де заң актілерінде өзгеше көзделмесе немесе міндеттемелер мәнінен туындамаса, заттардың немесе мүліктік құқықтардың (талабы) құқықтық режимі қолданылады.";
16) мынадай мазмұндағы 139-1-баппен толықтырылсын:
"139-1-бап. Банктік депозиттік сертификат
Банктік депозиттік сертификат - оны шығару талаптары үшін белгіленген айналыс мерзімі біткеннен кейін не біткенге дейін оның нақты құнын, сондай-ақ шығару талаптарымен белгіленген мөлшерде сыйақы алуға оның ұстаушысының құқығын куәландыратын атаулы бағалы қағаз.";
17) 143-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Азаматқа немесе заңды тұлғаға қатысты шындыққа сай келетін, бірақ ар-намысын, қадір-қасиетін және іскерлік беделін түсіретін, әдепсіз түрдегі мағлұматтар таратылған болса, олар келтірілген моральдық зиянның және залалдың орнын толтыруды талап етуге құқылы.";
18) 159-баптың 11-тармағы "Заңды тұлғаның" деген сөздерден кейін "немесе оның құрылтайшысының (қатысушысының)" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 192-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Коммуналдық меншік жергілікті мемлекеттік басқару деңгейлері бойынша облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) және аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) болып бөлінеді.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Коммуналдық мүлікті жергілікті мемлекеттік басқарудың бір деңгейінен екіншісіне беру Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы заң актілерінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";
20) 195-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Мүлікке меншік құқығының басқа адамға ауысуы, егер заң актілерінде өзгеше көзделмесе, осы мүлікке басқа да заттық құқықты тоқтату үшін негіз болып табылмайды.";
21) 219-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын;
"2) шаруа қожалығы мүшелерінің ортақ меншігі;";
22) 224-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"224-бап. Шаруа немесе фермер қожалығының меншігі
1. Шаруа қожалығының мүлкі, олардың арасындағы шартта өзгеше белгіленбегендіктен, бірлескен меншік құқығында оның мүшелеріне тиесілі болады.
Бірлескен қызмет туралы шарт негізінде жай серіктестік нысанында ұйымдастырылған фермер қожалығының мүлкі, ортақ үлестік меншік құқығында оның мүшелеріне тиесілі болады.
Жеке кәсіпкерлікті жүзеге асыруға негізделген фермер қожалығының мүлкі жеке меншік құқығында оған тиесілі болады.

2. В собственности членов крестьянского или фермерского хозяйства могут находиться земельные участки, насаждения на земельном участке, в том числе насаждения частного лесного фонда, дикие животные разведенные и содержащиеся в неволе и (или) полувольных условиях, хозяйственные и иные постройки, мелиоративные и другие сооружения, продуктивный и рабочий скот, птица, сельскохозяйственная и иная техника и оборудование, транспортные средства, инвентарь и другое имущество, переданное членами хозяйства и (или) приобретенное для хозяйства на общие средства его членов.
3. Плоды, продукция и доходы, полученные в результате деятельности крестьянского или фермерского хозяйства, являются общим имуществом членов крестьянского или фермерского хозяйства и используются по соглашению между ними.";
23) в заголовке и по тексту статьи 225 слова "крестьянского (фермерского)" и "крестьянскому (фермерскому)" заменить словами соответственно "крестьянского или фермерского" и "крестьянскому или фермерскому";
24) в статье 226:
в заголовке и по тексту статьи слова "крестьянского (фермерского)" и "крестьянское (фермерское)" заменить словами соответственно "крестьянского или фермерского" и "крестьянское или фермерское";
пункт 2 после слова "предусмотренном" дополнить словами "статьей 218 или";
25) часть первую пункта 3 статьи 242 после слова "города" дополнить словом "областного,";
26) в статье 246 части первую и вторую пункта 1,.часть вторую пункта 3 после слов "города" дополнить словами "областного,";
27) пункт 1 статьи 282:
дополнить частью первой следующего содержания:
"В силу денежного обязательства одно лицо (должник) обязано уплатить деньги другому лицу (кредитору), а кредитор имеет право требовать от должника исполнение его обязанности по уплате денег (заем денег и другие обязательства). К обязанностям по уплате денег по возмездному договору, обязательствам о возмещении убытков и уплате неустойки, а также обязательствам, возникающим вследствие возмещения вреда либо неосновательного обогащения, применяются правила о денежном обязательстве, если иное не установлено настоящим Кодексом, законодательными актами или не вытекает из существа обязательства.";
в части третей слова "расчетов устанавливаются банковским законодательством Республики Казахстан" заменить словами "переводов устанавливаются законодательством Республики Казахстан о платежах и переводах денег";
28) пункт 4 статьи 301 исключить;
29) пункт 5 статьи 303 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Деньги могут быть переданы залогодержателю или иному лицу при соблюдении условий, ограничивающих возможность пользования заложенными деньгами этим лицом (передача на хранение в банковский сейф, ячейку сейфа, отдельное помещение для хранения). Неисполнение таким лицом ограничений по использованию заложенных денег является основанием его ответственности за неосновательное обогащение с момента передачи ему денег.";

2. Шаруа немесе фермер қожалығы мүшелерінің меншігінде оның мүшелеріне берілген және (немесе) олардың ортақ қаражатына шаруашылық үшін сатып алынған жер учаскелері, жер учаскесіндегі екпелер, соның ішінде жеке орман қорындағы екпелер, еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда өсіріліп, ұсталатын жабайы жануарлар, шаруашылық және өзге де қора-қопсы құрылыстары, мелиорациялық және басқа да құрылыстар, өнім беретін мал мен күш көлігі, құс, ауыл шаруашылық және өзге техника мен жабдықтар, көлік құралдары, құрал-сайман және басқа да мүлік болады.
3. Шаруа немесе фермер қожалығының қызметі нәтижесінде алынған жемістер, өнім және табыс шаруа немесе фермер қожалығы мүшелерінің ортақ мүлкі болып табылады және олардың арасындағы келісім бойынша пайдаланылады.";
23) 225-баптың тақырыбында және мәтін бойына "шаруа (фермер)" деген сөздер тиісінше "шаруа немесе фермер" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 226-бапта:
баптың тақырыбында және мәтін бойына "шаруа (фермер)" деген сөздер тиісінше "шаруа немесе фермер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ "осы Кодекстің" деген сөздерден кейін "218-бабында немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
25) 242-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі "аудан," деген сөзден кейін "облыстық," деген сөзбен толықтырылсын;
26) 246-бапта 1-тармақтың бірінші және екінші бөліктері, 3-тармақтың екінші бөлігі "аудан," деген сөзден кейін "облыстық," деген сөзбен толықтырылсын;
27) 282-баптың 1-тармағы:
мынадай мазмұндағы бірінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ақша міндеттемелеріне байланысты бір адам (борышқор) екінші адамға (несие берушіге) ақша төлеуге міндетті, ал несие беруші борышқордан оның ақша төлеу бойынша міндеттерін (ақша қарызы және басқа да міндеттер) орындауды талап етуге құқығы бар. Ақылы шарт, залалды өндіру және айып төлеу туралы міндеттемелер, сондай-ақ келтірілген зиянды өтеуден не негізсіз баю салдарынан туындаған міндеттемелер бойынша ақша төлеу бойынша міндеттемелерге, егер осы Кодексте, заң актілерінде өзгеше белгіленбесе немесе міндеттемелер мәнінен туындамаса, ақша міндеттемелері туралы ереже қолданылады.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Төлемдер мен аударымдарды жүзеге асырудың тәртібі мен жолдары Қазақстан Республикасының төлемдер мен аударымдар туралы заңдарында белгіленеді және оларды тараптар тиісті шартта айқындайды.";
28) 301-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
29) 303-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы адамның кепіл ақшасын пайдалану мүмкіндігін шектейтін шарттарды сақтау кезінде ақша кепіл ұстаушыға немесе өзге де адамға берілуі мүмкін (банк сейфіне, сейфтің ұясына, сақтауға арналған бөлек үй-жайға сақтауға беру). Осындай адамның кепіл ақшаны пайдалану жөніндегі шектеулерді орындамауы оған ақша берілген сәттен бастап негізсіз байығаны үшін оның жауапкершілігінің негізі болып табылады.";

30) в пункте 1 статьи 311 слова "удовлетворения после" заменить словами "после удовлетворения";
31) статью 319 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. При залоге денег и прав (требований) по денежному обязательству реализация этого заложенного имущества производится путем передачи залогодержателю денег, являющихся предметом залога или причитающихся по заложенному имуществу, а при невозможности передачи денег в момент обращения взыскания на предмет залога - путем перевода на залогодержателя прав залогодателя на предмет залога.";
32) пункт 1 статьи 337 дополнить словами "либо исполнения иного обязательства";
33) главу 18 дополнить параграфом 6 следующего содержания:
"§ 6. Удержание
Статья 338-1. Общие положения об удержании
1. Кредитор, у которого находится вещь, подлежащая передаче должнику либо лицу, указанному должником, вправе в случае неисполнения должником в срок обязательства по оплате этой вещи или возмещению кредитору связанных с нею издержек и других убытков удерживать ее до тех пор, пока соответствующее обязательство не будет исполнено.
2. Правила настоящей статьи применяются в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом и другими законодательными актами.
Статья 338-2. Удовлетворение требований за счет удерживаемого имущества
Требования кредитора, удерживающего вещь, удовлетворяются из ее стоимости в объеме и порядке, предусмотренных для удовлетворения требований, обеспеченных залогом, установленных настоящим Кодексом и другими законодательными актами.";
34) пункт 1 статьи 353 после слов "фактического платежа" дополнить словами "по выбору кредитора".
2. В Гражданский  кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 7; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 14, ст. 103; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 34 ст. 16; N 5, ст. 25; N 6, ст. 42; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142):
1) пункт 4 статьи 616 дополнить словами "(соглашение о разделе продукции и другие)";
2) статью 797 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В случаях, предусмотренных законодательными актами, товарные склады обязаны выдавать двойные или простые складские свидетельства в подтверждение принятия на хранение товаров с обезличением.";
3) в пункте 2 статьи 799:
подпункт 6) дополнить словами ", если иное не установлено законодательными актами";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Законодательными актами могут быть установлены дополнительные требования к форме и содержанию двойного складского свидетельства.";

30) 311-баптың 1-тармағы мемлекеттік тілдегі мәтінде өзгеріссіз қалады;
31) 319-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Ақшалай міндеттеме бойынша ақшаны және құқықтарды (талаптарды) кепілге беру кезінде осы кепіл мүлікті өткізу кепіл нысаны болып табылатын немесе кепіл ақшалай құқық бойынша тиесілі ақшаны кепіл ұстаушыға беру арқылы, ал кепіл нысанына шараны қолдану сәтінде ақшаны беру мүмкін болмаған кезде - кепіл нысанына қатысты кепіл берушінің құқықтарын кепіл ұстаушыға ауыстыру арқылы жүргізіледі.";
32) 337-баптың 1-тармағы "орындауды" деген сөзден кейін "не өзге міндетті орындауды" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 18-тарау мынадай мазмұндағы 6 параграфпен толықтырылсын:
"&6. Ұстап қалу
338-1-бап. Ұстап қалу туралы жалпы ережелер
1. Борышқорға не борышқор көрсеткен адамға берілуге тиіс зат болған несие беруші, борышқор осы затты төлеу немесе несие берушіге онымен байланысты шығындарды және залалды өндіру бойынша міндеттемені мерзімінде орындамаған жағдайда, тиісті міндеттеме орындалғанға дейін оны ұстап қалуға құқылы.
2. Осы баптың ережесі осы Кодексте және басқа заң актілерінде көзделген жағдайларда қолданылады.
338-2-бап. Ұстап қалынған мүлік есебінен талаптарды
қанағаттандыру
Затты ұстап қалушы несие берушінің талабы осы Кодексте және басқа заң актілерінде белгіленген кепілмен қамтамасыз етілген талаптарды қанағаттандыру үшін көзделген көлемде және тәртіпте оның құнынан қанағаттандырылады.";
34) 353-баптың 1-тармағы "сот" деген сөзден кейін "несие берушінің таңдауы бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
2. Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 шілдедегі Азаматтық    кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 14, 103-құжат; N 15, 138, 139-құжат; 2004 ж., N 3-4, 16-құжат; N 5, 25-құжат; N 6, 42-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 616-баптың 4-тармағы "актілерімен де" деген сөздерден кейін (өнімді бөлу туралы келісім және басқалар)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 797-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Заң актілерінде көзделген жағдайларда тауар қоймалары тауарлардың иесіздендіріп сақтауға қабылданғандығын растап қос немесе жай қойма куәлігін беруге міндетті.";
3) 799-баптың 2-тармағында:
6) тармақша ", егер заң актілерінде өзгеше белгіленбесе" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қос қойма куәлігінің нысаны мен мазмұнына қойылатын қосымша талаптар заң актілерімен белгіленуі мүмкін.";

4) пункт 5 статьи 800 после слов "обеспечиваемую залогом," дополнить словами "залогодержателю (кредитору) или";
5) пункт 1 статьи 826 дополнить подпунктами 12), 13) и 14) следующего содержания:
"12) указание регистрационного номера налогоплательщика (при его наличии), признака резидентства и сектора экономики страхователя;
13) указание регистрационного номера налогоплательщика (при его наличии), признака резидентства и сектора экономики застрахованного (выгодоприобретателя), если он не является страхователем по договору страхования;
14) вид валюты страховой суммы, страховой выплаты и страховой премии.";
6) в подпункте 2) пункта 2 статьи 883 слова "решения суда (при банкротстве," заменить словами "судебного акта (при назначении конкурсного или реабилитационного управляющих в процедурах банкротства,";
7) подпункт 3) пункта 3 статьи 951 изложить в следующей редакции:
"3) вред причинен:
распространением сведений, порочащих честь, достоинство и деловую репутацию;
распространением сведений соответствующих действительности, но унижающих честь, достоинство и деловую репутацию, выраженных в неприличной форме;";
8) в статье 1045:
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1- Лицо, не имеющее права наследовать или устраненное от наследования на основании настоящей статьи (недостойный наследник), обязано возвратить все имущество, необоснованно полученное им из состава наследства.
При невозможности возврата наследственного имущества недостойный наследник обязан возвратить его рыночную стоимость.";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, когда предметом завещательного отказа было выполнение определенной работы для недостойного отказополучателя или оказание ему определенной услуги, последний обязан возместить наследнику, исполнившему завещательный отказ, стоимость выполненной работы или оказанной ему услуги.";
9) пункт 5 статьи 1046 изложить в следующей редакции:
"5. Наследодатель вправе совершить завещание, содержащее распоряжение о любом имуществе, в том числе и о том, которое он может приобрести в будущем.
Завещатель может любым образом определять доли наследников в наследстве, распорядиться своим имуществом или какой-либо его частью, составив одно или несколько завещаний касающихся разного имущества.";
10) в пункте 1 статьи 1049 цифру "1066" заменить цифрой "1064";
11) пункт 2 статьи 1056 дополнить частью второй следующего содержания:
"Не могут служить основанием недействительности завещания описки и другие незначительные нарушения порядка его составления, подписания или удостоверения, если судом установлено, что они не влияют на понимание волеизъявления завещателя.";

4) 800-баптың 5-тармағы "соманы" деген сөзден кейін "кепіл ұстаушыға (кредит берушіге) немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 826-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 12), 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) салық төлеушінің тіркеу нөмірін (ол болған кезде), резиденттік белгісін және сақтанушы экономикасының секторын көрсету;
13) салық төлеушінің тіркеу нөмірін (ол болған кезде), резиденттік белгісін және егер ол сақтандыру шарты бойынша сақтанушы болып табылмаса, сақтандырылған (пайда алушының) экономикасының секторын көрсету;
14) сақтандыру сомасы, сақтандыру төлемі және сақтандыру сыйлықақысы валютасының түрі.";
6) 883-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында "сот шешімдері (банкроттық," деген сөздер "сот актілері (банкроттық рәсімдерде конкурстық немесе оңалту басқарушыларын тағайындаған," деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 951-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) зиян:
ар-ожданына, қадір-қасиеті мен іскерлік беделіне нұқсан келтіретін мәліметтер тарату;
шындыққа сай келетін, бірақ ар-намысын, қадір-қасиетін және іскерлік беделін түсіретін, әдепсіз түрдегі мағлұматтар тарату арқылы келтірілсе;";
8) 1045-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Мұрагерлікке құқығы жоқ немесе осы баптың негізінде мұрагерліктен шеттетілген адам (лайықсыз мұрагер) мұраның құрамынан негізсіз алған барлық мүлікті қайтаруға міндетті.
Мұрагерлік мүлікті қайтару мүмкін болмаған кезде лайықсыз мұрагер оның нарықтық құнын қайтаруға міндетті.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өсиет қалдырудан бас тартудың нысаны лайықсыз бас тартылушылар үшін белгілі бір жұмыстарды орындау немесе оған белгілі бір қызмет көрсету болған жағдайда соңғысы өсиеттік бас тартуды орындаған мұрагерге атқарған жұмыстардың немесе оған көрсетілген қызметтердің құнын төлеуге міндетті.";
9) 1046-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мұра қалдырушы кез келген, соның ішінде болашақта ол сатып алуы мүмкін мүлік туралы өкімді қамтитын өсиет жасауға құқылы.
Өсиет қалдырушы әртүрлі мүлікке қатысты бір немесе бірнеше өсиет жасай отырып өз мүлкіне немесе оның қандай да бір бөлігіне иелік етеді.";
10) 1049-баптың 1-тармағында "1066" деген сан "1064" деген санмен ауыстырылсын;
11) 1056-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер сот олар мұра қалдырушының өз ықтиярын білдіру ұғымына әсер етпейді деп белгілесе, тізімнің немесе оны жасау тәртібінің басқа да болмашы бұзылуы өсиеттің жарамсыздығына негіз бола алмайды.";

12) в пункте 1 статьи 1060 цифру "1066" заменить цифрой "1064";
13) статьи 1061, 1062, 1063, 1064 изложить в следующей редакции:
"Статья 1061. Первая очередь наследников по закону
1. В первую очередь право на наследование по закону получают в равных долях дети наследодателя, в том числе родившиеся живыми после его смерти, а также супруг и родители наследодателя.
2. Внуки наследодателя и их потомки наследуют по праву представления.
Статья 1062. Вторая очередь наследников по закону
1. Если нет наследников первой очереди, право на наследование по закону во вторую очередь получают в равных долях полнородные и неполнородные братья и сестры наследодателя, а также его дед и бабка, как со стороны отца, так и со стороны матери.
2. Дети полнородных и неполнородных братьев и сестер наследодателя (племянники и племянницы наследодателя) наследуют по прав представления.
Статья 1063. Третья очередь наследников по закону
1. Если нет наследников первой и второй очереди, право на наследование по закону в третью очередь получают в равных долях родные дяди и тети наследодателя.
2. Двоюродные братья и сестры наследодателя наследуют по праву представления.
Статья 1064. Наследники последующих очередей
1. Если нет наследников первой, второй и третьей очереди, прав наследовать по закону получают родственники наследодателя третьей четвертой и пятой степени родства, не относящиеся к наследник, предшествующих очередей.
Степень родства определяется числом рождений, отделяющих родственников одного от другого. Рождение самого наследодателя в это число не входит.
2. В соответствии с пунктом 1 настоящей статьи призываются наследованию:
в качестве наследников четвертой очереди родственники третьей степени родства - прадеды и прабабки наследодателя;
в качестве наследников пятой очереди родственники четвертой степени родства - дети родных племянников и племянниц наследодателя (двоюродные внуки и внучки) и родные братья и сестры его дедушек и бабушек (двоюродные деды и бабки);
в качестве наследников шестой очереди родственники пятой степени родства - дети двоюродных внуков и внучек наследодателя (двоюродные правнуки и правнучки), дети его двоюродных братьев и сестер (двоюродные племянники и племянницы) и дети его двоюродных дедов и бабок (двоюродные дяди и тети).
3. Если нет наследников предшествующих очередей, к наследованию в качестве наследников седьмой очереди по закону призываются сводные братья и сестры, пасынки, падчерицы, отчим и мачеха наследодателя, если они совместно проживали с наследодателем одной семьей не менее десяти лет.";

12) 1060-баптың 1-тармағында "1066" деген сан "1064" деген санмен ауыстырылсын;
13) 1061, 1062, 1063, 1064-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"1061-бап. Заң бойынша мұрагерлердің бірінші кезегі
1. Заң бойынша мұрагер болу құқығын бірінші кезекте тең үлеспен мұра қалдырушының балалары, соның ішінде ол қайтыс болғаннан кейін тірі туған балалары, сондай-ақ мұра қалдырушының жұбайы мен ата-анасы алады.
2. Мұра қалдырушының немерелері мен олардың ұрпақтары ұсыну құқығы бойынша мұра алады.
1062-бап. Заң бойынша мұрагерлердің екінші кезегі
1. Егер бірінші кезек бойынша мұрагерлер жоқ болса, заң бойынша мұрагер болу құқығын екінші кезекте тең үлеспен мұра қалдырушының ата-анасы бір, ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары), сондай-ақ оның әкесі жағынан да, анасы жағынан да атасы мен әжесі алады.
2. Мұра қалдырушының ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілерінің (қарындастарының) балалары (мұра қалдырушының жиендері) ұсыну құқығы бойынша мұра алады.
1063-бап. Заң бойынша мұрагерлердің үшінші кезегі
1. Егер бірінші және екінші кезек бойынша мұрагерлер жоқ болса, заң бойынша мұрагер болу құқығын үшінші кезекте тең үлеспен мұра қалдырушының туған ағалары мен апалары алады.
2. Мұра қалдырушының немере ағалары мен апалары ұсыну құқығы бойынша мұра алады.
1064-бап. Кейінгі кезектегі мұрагерлер
1. Егер бірінші, екінші және үшінші кезектегі мұрагерлер жоқ болса, заң бойынша мұрагерлік құқығын алдағы кезектерде мұрагерлерге жатпайтын мұра қалдырушының үшінші, төртінші және бесінші туыстық дәрежесіндегі туыстары алады.
Туыстық дәрежесі туыстардың бірін басқасынан бөлектейтін туылған күнімен анықталады. Мұра қалдырушының өзінің дүниеге келуі бұл санатқа жатпайды.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес мұрагер болуға:
төртінші кезектегі мұрагерлер ретінде туыстық дәрежесі үшінші туыстар
- мұра қалдырушының арғы ата-әжелері;
бесінші кезектегі мұрагерлер ретінде туыстық дәрежесі төртінші туыстар
- мұра қалдырушының туған жиендері (тумалас немере ұлдары және тумалас немере қыздары) және оның ата-әжелерінің (немере ата-әжелері) туған ағалары мен апалары;
алтыншы кезектегі мұрагерлер ретінде туыстық дәрежесі бесінші туыстар
- мұра қалдырушының тумалас немере ұлдары және тумалас немере қыздарының (немере шөбере ұлдары және немере шөбере қыздары) балалары, оның немере ағалары мен апаларының (немере жиендері) балалары және оның немере ата-әжелерінің балалары (немере ағалары мен апалары).
3. Егер алдағы кезектерде мұрагерлер болмаса, заң бойынша жетінші кезектегі мұрагерлер ретінде мұра қалдырушының туыстас аға-інілері мен апа-сіңлілері, өгей ұлдары, өгей қыздары, өгей әкесі және өгей шешесі, егер олар мұра қалдырушымен кемінде он жыл бір отбасында бірге тұрса, мұрагерлікке шақырылады.";

14) статьи 1065 и 1066 исключить;
15) статью 1068 изложить в следующей редакции:
"Статья 1068. Нетрудоспособные иждивенцы наследодателя
1. Граждане, относящиеся к наследникам по закону, указанным в статьях 1062, 1063, 1064 настоящего Кодекса, нетрудоспособные ко дню открытия наследства, но не входящие в круг наследников той очереди, которая призывается к наследованию, наследуют по закону вместе и наравне с наследниками этой очереди, если не менее года до смерти наследодателя находились на его иждивении, независимо от того, проживали они совместно с наследодателем или нет.
2. Наследники по закону, которые не входят в круг наследников, указанных в статьях 1062, 1063, 1064 настоящего Кодекса, но ко дню открытия наследства являлись нетрудоспособными и не менее года до смерти наследодателя находились на его иждивении и проживали совместно с ним, наследуют вместе и наравне с наследниками той очереди, которая призывается к наследованию.
При отсутствии других наследников по закону указанные в пункте 2 настоящей статьи нетрудоспособные иждивенцы наследодателя наследуют самостоятельно в качестве наследников восьмой очереди.";
16) дополнить статьями 1072-1, 1072-2, 1072-3 следующего содержания:
"Статья 1072-1. Способы принятия наследства
1. Принятие наследства осуществляется подачей по месту открытия наследства нотариусу или уполномоченному в соответствии с законом на выдачу свидетельства о праве на наследство должностному лицу заявления наследника о принятии наследства либо заявления наследника о выдаче свидетельства о праве на наследство.
Если заявление наследника передается нотариусу другим лицом или пересылается по почте, подпись наследника на заявлении должна быть засвидетельствована нотариусом, должностным лицом, уполномоченным совершать нотариальные действия (пункт 5 статьи 1051 настоящего Кодекса), или лицом, уполномоченным удостоверять доверенности в соответствии с пунктом 3 статьи 167 настоящего Кодекса.
Принятие наследства через представителя возможно, если в доверенности специально предусмотрено полномочие на принятие наследства. Для принятия наследства законным представителем доверенность не требуется.
2. Признается, пока не доказано иное, что наследник принял наследство, если он совершил действия, свидетельствующие о фактическом принятии наследства, в частности если наследник:
вступил во владение или в управление наследственным имуществом;
принял меры по сохранению наследственного имущества, защите его от посягательств или притязаний третьих лиц;
произвел за свой счет расходы на содержание наследственного имущества;
оплатил за свой счет долги наследодателя или получил от третьих лиц причитавшиеся наследодателю денежные средства.

14) 1065 және 1066-баптар алып тасталсын;
15) 1068-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1068-бап. Мұра қалдырушының асырауындағы еңбекке жарамсыз
адамдар
1. Егер мұра қалдырушымен бірге тұрғандығына немесе тұрмағандығына қарамастан, мұра қалдырушы қайтыс болғанға дейін кем дегенде бір жыл оның асырауында болса, заң бойынша осы Кодекстің 1062, 1063, 1064-баптарында көрсетілген мұрагерлерге жататын, мұрагерлік ашу күніне дейін еңбекке жарамсыз, бірақ мұрагер болуға шақырылатын кезектегі мұрагерлердің тобына кірмейтін азаматтар заң бойынша осы кезектегі мұрагерлермен бірге және тең мұра алады.
2. Заң бойынша осы Кодекстің 1062, 1063, 1064-баптарында көрсетілген мұрагерлер тобына кірмейтін, бірақ мұрагерлік ашу күніне дейін еңбекке жарамсыз болып табылған және мұра қалдырушы қайтыс болғанға дейін кем дегенде бір жыл оның асырауында болған және олармен бірге тұрған мұрагерлер мұрагер болуға шақырылатын кезектегі мұрагерлермен бірге және тең мұра алады.
Заң бойынша осы баптың 2-тармағында көрсетілген басқа да мұрагерлер болмаған кезде мұра қалдырушының еңбекке жарамсыз асырауындағы жан сегізінші кезектегі мұрагер ретінде өз бетінше мұра алады.";
16) мынадай мазмұндағы 1072-1, 1073-2, 1073-3-баптармен толықтырылсын:
"1072-1-бап. Мұра қабылдау тәсілдері
1. Мұраны қабылдау лауазымды адамға мұрагерлікке құқығы туралы куәлік беру заңына сәйкес мұрагердің мұрагерлікті қабылдау туралы өтінішін не мұрагердің мұрагерлікке құқығы туралы куәлікті беру туралы өтінішін нотариусқа немесе уәкілетті адамға мұрагерлік ашу орны бойынша берумен жүзеге асырылады.
Егер мұрагердің өтінішін нотариусқа үшінші тұлға берген немесе ол почта арқылы жіберілген болса, өтініштегі мұрагердің қолын нотариус, лауазымды адам, нотариаттық іс-әрекеттер (осы Кодекстің 1051-бабының 5-тармағы) жасауға уәкілетті адам, немесе осы Кодекстің 167-бабының 3-тармағына сәйкес сенімхатты куәландыруға уәкілетті адам куәландыруы тиіс.
Егер сенімхатта мұрагерлік алуға өкілеттік арнайы көзделсе, мұрагерлікті өкіл арқылы қабылдау мүмкін болады. Заңды өкілге мұрагерлікті қабылдауы үшін сенімхат талап етілмейді.
2. Өзгеше дәлелденгенге дейін мұрагер, егер ол мұрагерлікті нақты қабылдау туралы куәландыратын іс-әрекеттер жасаған болса, оның ішінде егер мұрагер:
мұрагерлік мүлікті иеленуге немесе басқаруға кірген;
мұрагерлік мүлікті сақтау, оны қол сұғудан немесе үшінші тұлғалардың талаптарынан қорғау бойынша шаралар қабылдаған;
мұрагерлік мүлікті ұстау шығыстарын өз есебінен жүргізген;
өз есебінен мұрагердің қарыздарын төлеген немесе мұрагерге тиесілі ақшалай қаражатты үшінші тұлғалардан алған болса, мұраны қабылдады деп танылады.

Статья 1072-2. Срок принятия наследства
1. Наследство может быть принято в течение шести месяцев со дня открытия наследства.
В случае открытия наследства в день предполагаемой смерти гражданина или объявления его умершим (пункт 2 статьи 1042 настоящего Кодекса) наследство может быть принято в течение шести месяцев со дня смерти наследодателя, а при объявлении его умершим со дня вступления в законную силу решения суда об объявлении гражданина умершим, если в решении суда не указан иной день.
2. Если право наследования возникает для других лиц вследствие отказа наследника от наследства, непринятия наследства другим наследником или устранения от наследования наследника по основаниям, установленным статьей 1045 настоящего Кодекса, такие лица могут принять наследство в течение шести месяцев со дня возникновения у них права наследования.
Статья 1072-3. Принятие наследства по истечении установленного срока
По заявлению наследника, пропустившего срок, установленный для принятия наследства (статья 1072-2 настоящего Кодекса), суд может восстановить этот срок и признать наследника принявшим наследство, если наследник пропустил этот срок по уважительным причинам и при условии, что наследник, пропустивший срок, установленный для принятия наследства, обратился в суд в течение шести месяцев после того, как причины пропуска этого срока отпали.
При признании наследника принявшим наследство суд определяет доли всех наследников в наследственном имуществе и при необходимости определяет меры по защите прав нового наследника на получение причитающейся ему доли наследства. Ранее выданные свидетельства о праве на наследство признаются судом недействительными.";
17) часть первую пункта 5 статьи 1074 дополнить словами ", в том числе в пользу тех, которые призваны к наследованию по праву представления";
18) пункт 1 статьи 1095 изложить в следующей редакции:
"1. Гражданская правоспособность физического лица определяется его личным законом. При этом, иностранные граждане и лица без гражданства пользуются в Республике Казахстан гражданской правоспособностью наравне с гражданами Республики Казахстан, кроме случаев, установленных законодательными актами или международными договорами Республики Казахстан.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

1072-2-бап. Мұраны қабылдау мерзімі
1. Мұра мұраны ашу күнінен бастап алты ай ішінде қабылдануы тиіс.
Мұраны азаматтың болжанып отырған қайтыс болған немесе ол қайтыс болды деп жарияланған күні (осы Кодекстің 1042-бабының 2-тармағы) ашқан жағдайда мұра мұра қалдырушы қайтыс болған күннен бастап алты айдың ішінде, ал ол қайтыс болды деп жарияланған кезде, егер соттың шешімінде өзге күн көрсетілмесе, азаматты қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап қабылдануы мүмкін.
2. Егер мұрагерлік құқығы басқа адамдар үшін мұрагердің мұрадан бас тартуы, басқа мұрагердің мұраны қабылдамауы немесе мұрагерді осы Кодекстің 1045-бабында белгіленген негіздер бойынша мұрадан шеттету салдарынан туындаса, мұндай адамдар мұраны оларда мұраға құқық туындаған күннен бастап алты айдың ішінде қабылдай алады.
1072-3-бап. Белгіленген мерзімнің бітуіне қарай мұраны
қабылдау
Мұраны қабылдау үшін белгіленген мерзімді (осы Кодекстің 1072-2-бабы) өткізіп алған мұрагердің өтініші бойынша сот бұл мерзімді қалпына келтіре алады және егер мұрагер дәлелді себептер бойынша бұл мерзімді өткізіп алған болса және мұраны қабылдау үшін белгіленген мерзімді өткізіп алған мұрагер бұл мерзімді өткізу себептері жоққа шыққаннан кейін алты айдың ішінде сотқа жүгінген жағдайда мұрагер мұраны қабылдады деп тани алады.
Мұрагер мұраны қабылдады деп таныған кезде сот барлық мұрагерлердің мұрагерлік мүліктеріндегі үлестерін анықтайды және қажет болған жағдайда жаңа мұрагердің оған тиесілі мұраның үлесін алу құқығын қорғау бойынша шаралар белгілейді. Бұған дейін берілген мұраға құқығы туралы куәліктерді сот жарамсыз деп таниды.";
17) 1074-баптың 5-тармағының бірінші бөлігі ", соның ішінде ұсыну құқығы бойынша мұрагерлікке шақырылғандардың пайдасына" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 1095-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке тұлғаның азаматтық құқық қабілеттілігі оның жеке заңында анықталады. Бұл ретте, шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасында азаматтық құқық қабілеттігін Қазақстан Республикасының заң актілерінде немесе халықаралық шарттарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтарымен тең пайдаланады.".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті