О Программе борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2006-2008 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года N 240
В соответствии с  Указом Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года N 1678 "Об утверждении Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2006-2014 годы" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2006-2008 годы (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным государственным органам обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой, и ежегодно к 30 июня и 30 декабря представлять в Министерство внутренних дел Республики Казахстан информацию по их выполнению.
3. Министерству внутренних дел Республики Казахстан ежегодно к 10 июля и 10 января представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения Программы.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 апреля 2006 года N 240
Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом
в Республике Казахстан на 2006-2008 годы
1. Паспорт программы
Наименование          Программа борьбы с наркоманией и
наркобизнесом в Республике Казахстан на
2006-2008 годы
Основание              Указ Президента Республики Казахстан
для разработки        от 29 ноября 2005 года N 1678 "Об
утверждении Стратегии борьбы с наркоманией
и наркобизнесом в Республике Казахстан на
2006-2014 годы"
Государственный       Министерство внутренних дел Республики
орган                 Казахстан
ответственный
за разработку
Цель Программы        Создание условий для приостановления роста
злоупотребления наркотиками и их
незаконного оборота, последовательного
сокращения распространения наркотиков до
уровня минимальной опасности для общества
Задачи программы      Дальнейшее развитие взаимодействия между
субъектами антинаркотической деятельности
в Республике Казахстан
Разработка нормативной правовой базы,
регулирующей антинаркотическую деятельность
в социальной сфере
Совершенствование механизма противодействия
незаконному обороту наркотических средств,
психотропных веществ и прекурсоров
Совершенствование антинаркотической
пропаганды, привитие навыков здорового
образа жизни
Разработка современных технологий профилактики,
диагностики, лечения, реабилитации, ресоциализации
зависимых от психоактивных веществ
Приведение структуры, технологии, штатного
расписания и материально-технической базы
наркологических лечебно-профилактических
учреждений в соответствие с законодательно
утвержденными стандартами организации
современной наркологической помощи
Создание и внедрение специализированных
программ автоматизированного
психологического тестирования, школьной и
семейной антинаркотической видеотеки и
библиотеки
Разработка научных технологий борьбы с
дикорастущими наркосодержащими растениями
Создание межведомственных
автоматизированных систем обмена
оперативными, статистическими, учетными и
иными сведениями с целью последующей
интеграции с аналогичными системами
государств-участников СНГ
Усиление пограничного контроля по всему
периметру государственной границы

Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 240 Қаулысы
"Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2006 - 2014 жылдарға арналған стратегиясын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнің 2005 жылғы 29 қарашадағы N 1678  Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, өзге де мемлекеттiк органдар Бағдарламада көзделген iс-шаралардың тиiсiнше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн және жыл сайын 30 маусымға және 30 желтоқсанға қарай Қазақстан Республикасы Ішкi iстер министрлiгiне олардың орындалуы жөнiнде ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі iстер министрлiгi жыл сайын 10 шiлдеге және 10 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасының Үкiметiне Бағдарламаның орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзіледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 5 сәуiрдегi
N 240 қаулысымен
бекiтілген
Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және
есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2006 - 2008 жылдарға
арналған бағдарламасы
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы                     Қазақстан Республикасында нашақорлыққа
және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң
2006 - 2008 жылдарға арналған
бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн негiздеме    "Қазақстан Республикасында нашақорлыққа
және есiрткi бизнесiне қарсы күрестің
2006 - 2014 жылдарға арналған
стратегиясын бекiту туралы" Қазақстан
Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 29
қарашадағы N 1678 Жарлығы
Әзiрлеуге жауапты         Қазақстан Республикасы Iшкi iстер
мемлекеттiк орган         министрлiгi
Бағдарламаның             Есiрткiнi терiс пайдаланудың және олардың
мақсаты                   заңсыз айналымының өсуiн тоқтату,
есiрткілердің таралуын қоғамға барынша
аз қауiп келтiретiн деңгейге дейiн
дәйектiлiкпен қысқарту үшiн жағдай жасау
Бағдарламаның             Қазақстан Республикасында есiрткiге қарсы
мiндеттерi                қызметтiң субъектілерi арасындағы өзара
iс-қимылды одан әрi дамыту
Әлеуметтiк салада есiрткiге қарсы қызметтi
реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны
әзiрлеу
Есiрткi құралдарының, психотроптық заттар
мен прекурсорлардың заңсыз айналымына
қарсы iс-қимыл жасау тетiгiн жетiлдiру
Есiрткiге қарсы насихатты жетiлдiру,
салауатты өмiр салтының дағдыларын сiңiру
Психикалық белсендi заттарға тәуелдi
адамдар профилактикасының,
диагностикасының, оларды емдеудiң,
оңалтудың, қайта әлеуметтендiрудiң қазiргi
заманғы технологияларын әзiрлеу
Наркологиялық емдеу-алдын алу
мекемелерiнiң құрылымын, технологиясын,
штаттық кестесiн және
материалдық-техникалық базасын қазiргi
заманғы наркологиялық көмек көрсетудi
ұйымдастырудың заңнамада бекiтiлген
стандарттарына сәйкес келтiру
Автоматтандырылған психологиялық
тестiлеудiң мамандандырылған
бағдарламаларын, есiрткiге қарсы мектеп
және отбасылық бейнеқорды құру және енгiзу
Жабайы өсетiн құрамында есiрткi бар
өсiмдiктерге қарсы күрестiң ғылыми
технологияларын әзiрлеу
ТМД-ға қатысушы-мемлекеттердiң осындай
жүйелерiне кейiннен ықпалдасу мақсатында
жедел, статистикалық, есепке алу және
өзге де мәлiметтер алмасудың
ведомствоаралық автоматтандырылған
жүйелерiн құру
Мемлекеттiк шекараның бүкiл периметрi
бойынша шекаралық бақылауды күшейту.

Срок реализации       2006-2008 годы
Источники и           Средства государственного бюджета на срок
объемы                с 2006 по 2008 годы в сумме 2 млрд. 620 млн.
финансирования        350 тыс. тенге, в том числе из
республиканского бюджета - 1 млрд. 873 млн.
272 тыс. тенге и местных бюджетов -
747 млн. 078 тыс. тенге.
Ожидаемые             Увеличение выявляемости лиц,
результаты            злоупотребляющих наркотиками, и сокращение
их числа
Усиление контроля на
государственной границе против незаконного
перемещения наркотиков
Совершенствование системы государственного
контроля над оборотом наркотических
средств, психотропных веществ и прекурсоров
Улучшение качества судопроизводства
по делам, связанным с незаконным оборотом
наркотиков
Тесное международное сотрудничество
в области контроля незаконного оборота
наркотиков, путем привлечения внимания
международных организаций и стран-доноров
для оказания ими технической помощи в
разработке и внедрении перспективных
программ в сфере сокращения спроса на
наркотики, лечения и реабилитации
наркозависимых лиц, пресечения нелегального
оборота наркотиков, повышения
квалификационного уровня сотрудников
специальных подразделений по борьбе с
наркоманией и наркобизнесом
Оптимизация затрат на профилактику, лечение
и реабилитацию лиц, больных наркоманией, а
также на деятельность правоохранительных
органов по борьбе с наркопреступностью
Совершенствование методик лечения и
реабилитации лиц, больных наркоманией
Создание и обеспечение функционирования
межрегиональных физкультурно-спортивных
центров по разработке и апробации
технологии профилактики наркомании и
организационно-управленческих моделей
физкультурно-профилактической работы
среди молодежи, а также отделений
реабилитационных центров для детей и
подростков, злоупотребляющих наркотиками
Разработка технологий переработки
наркосодержащих растений с целью получения
различной промышленной продукции и
медицинских препаратов
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11 апреля 2007 года N  288 .
2. Введение
В соответствии с Посланием Президента страны народу Казахстана "Казахстан - 2030. Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев", борьба с наркоманией и наркобизнесом является компонентом долгосрочного приоритета 4 "Здоровье, образование и благополучие граждан Казахстана". В этой связи, а также руководствуясь основными положениями Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2006-2014 годы, утвержденной  Указом Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года N 1678, реализация которой разграничена на три этапа, разработана Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2006-2008 годы (далее - Программа), в которой изложены основные направления противодействия наркомании и наркобизнесу на первом этапе.
Программа разработана с соблюдением принципа преемственности по отношению к ранее действовавшим программам в сфере борьбы с наркоманией и наркобизнесом.

Iске асыру мерзiмi        2006 - 2008 жылдар
Қаржыландыру көздерi      2006 жылдан 2008 жылға дейiнгi мерзiмге 2
және көлемдерi            млрд. 620 млн. 350 мың теңге сомасындағы
мемлекеттiк бюджет қаражаты, оның iшiнде
республикалық бюджеттен 1 млрд. 873 млн.
272 мың теңге және жергiлiктi бюджеттерден
747 млн. 078 мың теңге.
Күтілетiн нәтиже          Есiрткiнi терiс пайдаланатын адамдарды
анықтауды арттыру және олардың санын
қысқарту
Мемлекеттiк шекарада есiрткiнi заңсыз
өткiзуге қарсы бақылауды күшейту
Есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен
прекурсорлар айналымын мемлекеттiк
бақылау жүйесiн жетiлдiру
Есiрткiнiң заңсыз айналымымен байланысты
iстер бойынша сот iсiн жүргiзудiң сапасын
жақсарту
Есiрткiге сұранысты қысқарту, есiрткiге
тәуелдi адамдарды емдеу және оңалту,
есiрткiнiң заңсыз айналымының жолын кесу
нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы
күрес жөнiндегi арнайы бөлiмшелер
қызметкерлерiнiң бiлiктiлiк деңгейiн
көтеру саласындағы перспективалық
бағдарламаларды әзiрлеу мен енгiзуде
техникалық көмек көрсету үшiн халықаралық
ұйымдар мен донор елдердiң назарын аудару
жолымен есiрткiнiң заңсыз айналымын
бақылау саласындағы тығыз халықаралық
ынтымақтастық
Нашақорлықпен ауыратын адамдар
профилактикасына, оларды емдеуге және
оңалтуға, сондай-ақ есiрткi қылмысына
қарсы күрес жөнiндегi құқық қорғау
органдарының қызметiне жұмсалатын
шығындарды оңтайландыру
Нашақорлықпен ауыратын адамдарды емдеу
және оңалту әдiстемелерiн жетiлдiру
Жастар арасында нашақорлықтың алдын алу
технологиясын және дене шынықтыру-алдын
алу жұмысының ұйымдастырушылық-басқару
модельдерiн әзiрлеу және сынап байқау
жөнiндегi өңiраралық дене шынықтыру-спорт
орталықтарын, сондай-ақ оңалту
орталықтарының есiрткiнi терiс
пайдаланатын балалар мен жасөспiрiмдерге
арналған бөлiмшелерiн құру және олардың
жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету
Түрлi өнеркәсiп өнiмдерi мен медициналық
препараттар алу мақсатында құрамында
есiрткi бар өсiмдiктердi қайта өңдеу
технологиясын әзiрлеу
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.04.11. N  288 қаулысымен.
2. Кiрiспе
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан - 2030. Барлық қазақстандықтардың өсiп-өркендеуi, қауiпсiздiгi және әл-ауқатының артуы" атты Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес "Қазақстан азаматтарының денсаулығы, бiлiмi мен әл-ауқаты" атты 4-ұзақ мерзiмдi басымдықтың құрауышы болып табылады. Осыған байланысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 29 қарашадағы N 1678 Жарлығымен бекiтiлген iске асырылуы үш кезеңге бөлiнген Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2006 - 2014 жылдарға арналған стратегиясының негiзгi ережелерiн басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) әзiрлендi, онда нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы iс-қимылдың бiрiншi кезеңдегi негiзгi бағыттары баяндалған.
Бағдарлама нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес саласындағы бұрын қолданыста болған бағдарламаларға қатысы бойынша сабақтастық қағидаты сақтала отырып әзiрлендi.

3. Анализ современного состояния проблемы
Географическое расположение, интенсивное развитие транспортной инфраструктуры, "прозрачность" границ с большинством сопредельных государств и стабильное социально-экономическое положение внутри нашего государства способствовали тому, что Казахстан стал "транспортным коридором" для транзита наркотических средств и психотропных веществ из стран Юго-Западной, Юго-Восточной Азии в Россию, далее в Европу.
Несмотря на предпринимаемые меры, наркотическая ситуация в республике продолжает оставаться сложной и характеризуется устойчивой негативной динамикой.
В настоящее время реализованы три этапа Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2001-2005 годы.
Первый этап охватывал 2000-2001 годы, итогом которого явилось создание в стране основных звеньев системы борьбы с наркотизмом посредством реализации Государственной программы борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2000-2001 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 16 мая 2000 года N 395.
Так, правоохранительные и другие государственные органы получили конкретную поддержку из республиканского бюджета в виде техники, оборудования, материалов на сумму около 260 млн. тенге.
Вместо существовавшего прежде консультативно-совещательного органа - Государственной комиссии по контролю за наркотиками, было образовано Агентство Республики Казахстан по борьбе с наркоманией и наркобизнесом, впоследствии преобразованное в уполномоченный государственный орган - Комитет по борьбе с наркоманией и наркобизнесом Министерства юстиции Республики Казахстан.
В каждой области, городах Астана и Алматы во главе с заместителями акимов начали функционировать подотчетные Комитету по борьбе с наркоманией и наркобизнесом Министерства юстиции Республики Казахстан региональные комиссии по борьбе с наркоманией и наркобизнесом, что позволило наладить антинаркотическую работу на местах.
Второй этап, был направлен на укрепление созданных ранее звеньев посредством реализации Программы борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2002- 2003 годы, утвержденной  постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 июля 2002 года N 736.
Анализ деятельности государственных и неправительственных организаций показал, что цели и задачи, поставленные Правительством Республики Казахстан были выполнены, в результате чего достигнуты определенные положительные результаты.
Так, была продолжена работа по совершенствованию наркологических служб в регионах республики, с учетом новых тенденций распространения наркомании в структуре наркологических диспансеров созданы стационарные отделения для лечения несовершеннолетних, издается и распространяется на безвозмездной основе периодический журнал, посвященный проблемам борьбы с наркоманией и наркобизнесом, с большей активностью привлекались средства международных организаций и стран-доноров в сферу борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан, продолжалось организационное и материально-техническое укрепление спецподразделений, кинологических служб.

3. Проблеманың қазiргі жай-күйiн талдау
Географиялық орналасуы, көлiк инфрақұрылымының қарқынды дамуы, көптеген шектес мемлекеттермен шекараның "ашықтығы" және бiздiң мемлекетiмiздiң iшiндегi әлеуметтiк-экономикалық тұрақты жағдай Қазақстанның Оңтүстiк-Батыс, Оңтүстiк-Шығыс Азия елдерiнен Ресейге, одан әрi қарай Еуропаға есiрткi құралдары мен психотроптық заттардың транзитi үшiн "көлiк дәлiзi" болуына ықпал еттi.
Қолданылып отырған шараларға қарамастан, республикадағы есiрткi ахуалы күрделi күйiнде қалуда және тұрақты келеңсiз серпiнмен сипатталады.
Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2001 - 2005 жылдарға арналған стратегиясының үш кезеңi iске асырылды.
Бiрiншi кезең 2000 - 2001 жылдарды қамтыды, оның қорытындысы Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2000 жылғы 16 мамырдағы N 395  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2000 - 2001 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру арқылы елде нашақорлыққа қарсы күрес жүйесiнiң негiзгi буындарын құру болды.
Мәселен, құқық қорғау және басқа да мемлекеттiк органдар республикалық бюджеттен 260 млн. теңгеге жуық сомаға техника, жабдық, материалдар түрiнде нақты қолдау алды.
Бұрын болған консультативтiк-кеңесшi орган - Есiрткiге бақылау жасау жөнiндегi мемлекеттiк комиссияның орнына кейiннен уәкiлеттi мемлекеттiк орган - Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес комитеті болып қайта ұйымдастырылған Қазақстан Республикасы Нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес агенттігi құрылды.
Әр облыста, Астана және Алматы қалаларында әкiмдердiң орынбасарлары басқаратын Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес комитетiне есеп беретiн нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес жөнiндегi өңiрлiк комиссиялар жұмыс iстей бастады, бұл жергiлiктi жерлерде есiрткiге қарсы жұмысты жолға қоюға мүмкiндiк бердi.
Екiншi кезең Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 8 шiлдедегi N 736  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2002 - 2003 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру арқылы бұрын құрылған буындарды нығайтуға бағытталды.
Мемлекеттiк және үкiметтік емес ұйымдардың қызметiн талдау Қазақстан Республикасының Үкiметi қойған мақсаттар мен мiндеттердiң орындалғанын, нәтижесiнде белгiлi бiр оң нәтижелерге қол жеткiзiлгенiн көрсеттi.
Осылайша, республика өңiрлерiнде наркологиялық қызметтердi жетілдiру жөнiндегi жұмыстар жалғастырылды, нашақорлықтың таралуының жаңа үрдiстерi ескерiле отырып, наркологиялық диспансерлердiң құрылымында кәмелетке толмағандарды емдеуге арналған стационарлық бөлiмшелер құрылды, нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес проблемаларына арналған мерзiмдi журнал шығарылуда және өтеусiз негiзде таратылуда, Қазақстан Республикасындағы нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес саласына халықаралық ұйымдар мен донор елдердiң қаражаты айтарлықтай белсендi түрде тартылды, арнайы бөлiмшелердi, кинологиялық қызметтердi ұйымдастыру және материалдық-техникалық нығайту жалғасты.

Третий этап был направлен на формирование полномасштабной системы эффективного государственного и общественного противодействия дальнейшему распространению наркомании и наркобизнеса в Республике Казахстан, в реализацию которого  постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2004 года N 411 утверждена Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2004-2005 годы.
В первом квартале 2004 года был создан Комитет по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Комитет), на который возложены функции по координации антинаркотической деятельности всех государственных органов и негосударственных структур. На региональном уровне антинаркотическая деятельность осуществляется всеми государственными органами и общественными институтами под руководством региональных комиссий при акиматах. В состав большинства из них на уровне заместителя Председателя включены начальники Управлений по борьбе с наркобизнесом Департаментов внутренних дел областей, городов Астаны и Алматы.
Проблемы борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан, особенно обострившиеся в последние годы, связаны как с глобальными процессами военно-политического характера, происходящими в Азии и Европе, так и растущим стремлением криминальных сил в различных странах решать частные социальные проблемы посредством расширения сети незаконной торговли наркотиками, провокации религиозного фанатизма и экстремизма, международного терроризма.
Объем незаконного оборота наркотиков и масштабы злоупотребления ими в Казахстане продолжают расти, ставя под угрозу не только здоровье населения, но и оказывая негативное влияние на экономическое, политическое и социальное положение, процесс проводимых государством экономических реформ.
На 1 января 2005 года на учете с диагнозом "наркомания" состояло 47903 человека. Особую обеспокоенность вызывает распространенность наркомании среди молодежи. Растет число наркозависимых среди женщин.
По данным Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (по состоянию на 1 января 2006 года), на учете состоят 53577 лиц, злоупотребляющих наркотиками, в том числе 4940 женщин, 4843 несовершеннолетних (до 14 лет включительно - 1233).
В целом, с 1991 года по настоящее время количество наркозависимых увеличилось почти в 4,5 раза.
По данным исследований, проведенных Национальным Центром проблем формирования здорового образа жизни Министерства здравоохранения Республики Казахстан в 2002-2003 годах, реальная численность наркопотребителей в стране составляет более 200 тыс. человек, или 1,3 % от численности общего населения, или 2,06 % трудоспособного населения.
Наиболее высокие показатели выявляемости наркозависимости среди взрослого населения зарегистрированы в городе Алматы, Карагандинской, Жамбылской, Южно-Казахстанской областях, а среди детей и подростков - Алматинская и Карагандинская области, город Астана.
Позитивный зарубежный опыт по профилактике и предупреждению наркомании, формированию здорового образа жизни, выработанный социально-реабилитационным Центром для наркозависимых "Общество-"Встреча" (город Амелия, Италия), был использован при создании и организации работы Центра социальной реабилитации наркозависимых, расположенного в селе Раздольное Акмолинской области.

Үшiншi кезең Қазақстан Республикасында нашақорлықтың және есiрткi бизнесiнiң одан әрi таралуына қарсы тиiмдi мемлекеттiк және қоғамдық iс-қимылдың толық ауқымды жүйесiн қалыптастыруға бағытталды, оны iске асыру үшiн Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 13 сәуiрдегi N 411  қаулысымен Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2004 - 2005 жылдарға арналған бағдарламасы бекiтiлдi.
2004 жылғы бiрiншi тоқсанда Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Есiрткi бизнесiне қарсы күрес және есiрткi айналымын бақылау комитетi (бұдан әрi - Комитет) құрылды оған барлық мемлекеттiк органдар мен мемлекеттiк емес құрылымдардың есiрткiге қарсы қызметiн үйлестiру жөнiндегi функциялар жүктелдi. Өңiрлiк деңгейде нашақорлыққа қарсы қызметтi әкiмдiктер жанындағы өңiрлiк комиссиялардың басшылығымен барлық мемлекеттiк органдар мен қоғамдық институттар жүзеге асырылады. Олардың көпшiлiгiнiң құрамына Төраға орынбасары деңгейiнде облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Iшкi iстер департаменттерi Есiрткi бизнесiне қарсы күрес басқармаларының бастықтары енгiзiлдi.
Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң әсiресе соңғы жылдары шиеленiсе түскен проблемалары Азия мен Еуропада жүрiп жатқан әскери-саяси сипаттағы жаhандық процестерге де, сондай-ақ түрлi елдердегi қылмыстық күштердiң жеке әлеуметтiк проблемаларды есiрткiнiң заңсыз саудасының, дiни фанатизм мен экстремизмнiң, халықаралық терроризмнiң арандатушылықтары желiсiн кеңейту арқылы шешуге өсiп отырған ұмтылысына да байланысты.
Есiрткiнiң заңсыз айналымының көлемi мен Қазақстанда оларды терiс пайдалану ауқымы халықтың денсаулығына қатер төндiрiп қана қоймай, сонымен бiрге экономикалық, саяси және әлеуметтiк жағдайға, мемлекет жүргiзiп отырған экономикалық реформалар процесiне терiс әсер ете отырып, өсе түсуде.
2005 жылғы 1 қаңтарда "нашақорлық" диагнозымен 47 мың 903 адам есепте тұрды. Нашақорлықтың жастар арасында таралуы ерекше алаңдаушылық туғызады. Әйелдер арасында есiрткiге тәуелдiлердiң саны өсуде.
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетiнiң деректерi бойынша (2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша) есiрткiлердi терiс пайдаланатын 53577 адам есепте тұрады, оның iшiнде 4940 әйел, 4843 кәмелетке толмағандар (қоса алғанда 14 жасқа дейiнгiлер - 1233).
Тұтастай алғанда, 1991 жылдан бастап есiрткiге тәуелдiлердiң саны 4,5 есе дерлiк көбейдi.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Салауатты өмiр салтын қалыптастыру проблемалары ұлттық орталығы жүргiзген зерттеу деректерi бойынша 2002 - 2003 жылдары елде есiрткi тұтынушылардың нақты саны 200 000-нан астам адамды немесе жалпы халық санының 1,3%-ын, немесе еңбекке қабiлеттi халықтың 2,06%-ын құрады.
Ересек халықтың арасында есiрткiге тәуелдiлiктi анықтаудың ең жоғары көрсеткiштерi Алматы қаласында, Қарағанды, Жамбыл, Оңтүстiк Қазақстан облыстарында, ал балалар мен жасөспiрiмдер арасында - Алматы және Қарағанды облыстарында, Астана қаласында тiркелдi.
Есiрткiге тәуелдiлерге арналған "Кездесу" қоғамы" (Амелия қаласы, Италия) әлеуметтiк-оңалту орталығы әзiрлеген нашақорлық профилактикасы және оның алдын алу, салауатты өмiр салтын қалыптастыру жөнiндегi шетелдiк оң тәжiрибе Ақмола облысының Раздольное ауылында орналасқан Есiрткiге тәуелділердi әлеуметтiк оңалту орталығын құру және оның жұмысын ұйымдастыру кезiнде пайдаланылды.

Серьезность складывающейся ситуации, ее значимость подтверждают и результаты социологических опросов, проводимых во всех областях Казахстана, в городах Астана и Алматы, в которых приняли участие более 12 тыс. человек в возрасте старше 18-ти лет. Большинство казахстанцев считает распространение наркомании и наркобизнеса одной из наиболее серьезных угроз современности. В частности, 30,3 % опрошенных считают, что проблема наркомании и наркобизнеса, наряду с некоторыми другими, является сегодня "одной из самых острых для Казахстана".
Анализ статистических данных свидетельствует о сохранении устойчивой тенденции роста преступлений и иных правонарушений, связанных с незаконным распространением наркотиков и их немедицинским потреблением. Одной из причин ее ухудшения является транзит "тяжелых" наркотиков через территорию Республики Казахстан, непосредственно влияющие на увеличение числа наркозависимых лиц внутри страны.
За период 2001-2005 годы правоохранительными органами Казахстана зарегистрировано 62519 наркопреступлений, выявлено 22021 факт сбыта наркотических средств, изъято из незаконного оборота свыше 104,5 тонн различных наркотических средств, из них свыше 2 тонн героина.
Только в течение 2005 года выявлено 9741 наркопреступление, из них 4330 фактов сбыта наркотиков, изъято из незаконного оборота более 23 тонны 696 кг наркотических средств, в том числе более 625 кг героина.
Следствием происходящей интенсивной структурной перестройки наркорынка стало вытеснение наркотиков традиционной каннабисной группы высокоактивными, дорогостоящими и наиболее опасными для здоровья наркотиками, такими как героин, опий.
В настоящее время наркоситуация в Республике Казахстан характеризуется:
увеличением числа преступлений, связанных с незаконным распространением наркотиков;
неэффективностью принимаемых соответствующими службами мер по охране государственной и таможенной границ в связи с ненадлежащим учетом специфики борьбы с наркобизнесом, связанной с его транснациональным характером и транзитной ролью территории Республики Казахстан;
отсутствием механизма взаимодействия государственных органов, в компетенцию которых входит выявляемость и пресечение фактов "отмывания" денег наркобизнеса;
недостаточной эффективностью борьбы с организованными формами наркопреступности;
снижением возраста наркопотребителей;
недостаточным развитием профилактической, лечебной и реабилитационной помощи лицам, страдающим наркотической зависимостью;
несоблюдением нормативных правовых актов, регламентирующих порядок учета, хранения и уничтожения наркотиков, в целях предотвращения их вторичного оборота;
недостаточностью научной, методической и практической базы, регламентирующей вопросы борьбы с наркобизнесом;
отсутствием целостной системы социально-психологической реабилитации.
Предотвратить наркотизацию в республике возможно лишь при реальной консолидации усилий всех общественных и государственных институтов в борьбе с наркоманией и наркобизнесом.

Қалыптасқан жағдайдың күрделiлiгi мен оның маңыздылығын Қазақстанның барлық облыстарында, Астана және Алматы қалаларында жүргiзiлген, 18 жастан асқан 12 мың адам қатысқан әлеуметтiк сауалнамалардың нәтижелерi де көрсетті. Қазақстандықтардың көпшiлiгi нашақорлық пен есiрткi бизнесiнiң таралуын заманымыздың ең елеулi қаупi деп санайды. Атап айтқанда, сұралғандардың 30,3%-ы нашақорлық пен есiрткi бизнесi проблемасы бүгiнгi күнi басқалармен қатар "Қазақстан үшiн ең өткiр проблемалардың бiрi" болып табылады деп санайды.
Статистикалық деректердi талдау есiрткiнiң заңсыз таралуымен және оларды медициналық емес мақсатта пайдаланумен байланысты қылмыстар мен өзге де құқық бұзушылықтардың тұрақты өсу үрдiсiнiң сақталып отырғанын куәландырады. Оның нашарлау себептерiнiң бiрi ел iшiндегі есiрткiге тәуелдi адамдар санының өсуiне тiкелей әсер ететiн Қазақстан Республикасының аумағы арқылы "ауыр" есiрткiлердiң транзитi болып табылады.
2001 - 2005 жылдар аралығында Қазақстанның құқық қорғау органдары 62519 есiрткi қылмыстарын тiркедi, есiрткi құралдарын өткiзудiң 22021 фактiсi анықталды, заңсыз айналымнан 104,5 тоннадан астам әр түрлi есiрткi құралдары, оның iшiнде 2 тоннадан астам героин алынды.
Тек 2005 жылдың iшiнде 9741 есiрткi қылмысы, оның iшiнде есiрткi өткiзудiң 4330 фактiсi анықталды, заңсыз айналымнан 23 тонна 696 кг астам есiрткi құралдары, оның iшiнде 625 кг-нан астам героин алынды.
Жүрiп жатқан есiрткi рыногын қарқынды құрылымдық қайта құрудың салдары дәстүрлi каннабис тобындағы есiрткiлердi героин, апиын сияқты белсендiлiгi жоғары, қымбат тұратын және денсаулыққа анағұрлым қауiптi есiрткiлердiң ығыстыруы болды.
Қазiргi кезде Қазақстан Республикасындағы есiрткi ахуалы:
есiрткiнiң заңсыз айналымымен байланысты қылмыстар санының көбеюiмен;
есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң, оның трансұлттық сипатына және Қазақстан Республикасы аумағының транзиттiк рөлiне байланысты ерекшелiгiн тиiсiнше есепке алмаумен байланысты мемлекеттiк және кедендiк шекараларды қорғау жөнiнде тиiстi қызметтер қабылдайтын шаралардың тиiмсiздiгiмен;
құзыретiне есiрткi бизнесiнiң ақшасын "жылыстату" фактiлерiн анықтау және жолын кесу кiретiн мемлекеттiк органдардың өзара iс-қимыл жасау тетiгiнiң жоқтығымен;
есiрткi қылмысының ұйымдасқан нысандарына қарсы күрес тиiмдiлiгiнiң жеткiлiксiздiгiмен;
есiрткiнi тұтынушылар жасының төмендеуiмен;
есiрткiге тәуелдiлiктен зардап шегетiн адамдарға алдын алу, емдеу және оңалту көмегiнiң жеткiлiксiз дамуымен;
есiрткiнiң екiншi айналымын болдырмау мақсатында оларды есепке алу, сақтау және жою тәртiбiн регламенттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдердiң сақталмауымен;
есiрткi бизнесiне қарсы күрес мәселелерiн регламенттейтiн ғылыми, әдiстемелiк және практикалық базаның жеткiлiксiздiгiмен;
әлеуметтiк-психологиялық оңалтудың тұтас жүйесiнiң болмауымен сипатталады.
Республикада есiрткiленудiң бетiн қайтару нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күресте барлық қоғамдық және мемлекеттiк институттардың күш-жiгерiн нақты жұмылдырғанда ғана мүмкiн болады.

4. Цель н задачи Программы
Целью Программы является создание условий для приостановления роста злоупотребления наркотиками и их незаконного оборота, последовательного сокращения распространения наркотиков до уровня минимальной опасности для общества.
В числе наиболее важных задач Программы следует выделить:
дальнейшее развитие взаимодействия между субъектами антинаркотической деятельности в Республике Казахстан;
совершенствование нормативной правовой базы, регулирующей антинаркотическую деятельность;
совершенствование механизма противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
совершенствование антинаркотической пропаганды, привитие навыков здорового образа жизни;
разработка современных технологий профилактики, диагностики, лечения, реабилитация, ресоциализации зависимых от психоактивных веществ;
приведение структуры, технологии, штатного расписания и материально-технической базы наркологических лечебно-профилактических учреждений в соответствие с законодательно утвержденными стандартами организации современной наркологической помощи;
создание и внедрение специализированных программ автоматизированного психологического тестирования, школьной и семейной антинаркотической видеотеки и библиотеки;
разработка научных технологий борьбы с дикорастущими наркосодержащими растениями;
создание межведомственных автоматизированных систем обмена оперативными, статистическими, учетными и иными сведениями с целью последующей интеграции с аналогичными системами государств-участников СНГ;
усиление пограничного контроля по всему периметру государственной границы.
5. Основные направления и механизмы реализации Программы
Реализация данной Программы направлена на:
анализ состояния и тенденций развития наркоситуации в Республике Казахстан, подготовку информационно-аналитических материалов о ходе реализации стратегий и программ в области борьбы с наркоманией и наркобизнесом;
разработку и реализацию совместно с государственными органами государственной политики и стратегии в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
совершенствование законодательства в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров путем анализа и обобщения практики применения законодательства;
проведение оперативно-профилактических мероприятий и операций, направленных на противодействие незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
формирование общественного иммунитета путем проведения антинаркотических мероприятий на республиканском и региональном уровнях и через средства массовой информации, развитие комплекса доступных спортивно-досуговых учреждений для детей и молодежи;
улучшение комплекса медицинской и социально-психологической помощи лицам больным наркоманией, токсикоманией, обеспечение гарантий прав и свобод граждан при ее оказании, разработку и внедрение реабилитационных и профилактических программ, развитие Единой телефонной консультативной службы для наркозависимых;
проведение научных исследований в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими, в том числе в области вытеснения наркосодержащих растений гербицидами и культурными растениями;
организационно-кадровое укрепление государственных органов путем обучения и повышения квалификации специалистов, осуществляющих деятельность в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также специалистов в сфере организации профилактики, лечения и социальной реабилитации лиц, употребляющих и склонных к употреблению наркотических средств и психотропных веществ; создание и развитие программ, направленных на медико-социальную реабилитацию лиц с диагнозом "наркомания", и соответствующего ассортимента услуг;
кадровое и материально-техническое укрепление государственных органов, задействованных в борьбе с наркоманией и наркобизнесом, путем приобретения необходимой техники и оборудования для эффективной организации борьбы с незаконным оборотом наркотиков и наркоманией;
дальнейшее повышение эффективности международного сотрудничества в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, противодействие их незаконному обороту и злоупотреблению ими. Проведение научно-практических конференций, встреч для обмена информацией, опытом и методами борьбы с наркобизнесом.

4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты есiрткiнi терiс пайдаланудың және олардың заңсыз айналымының өсуiн тоқтату, есiрткiлердiң таралуын қоғамға барынша аз қауiп келтiретiн деңгейге дейiн дәйектiлiкпен қысқарту үшiн жағдай жасау болып табылады.
Бағдарламаның аса маңызды мiндеттерiнiң қатарынан мыналарды бөлiп көрсету қажет:
Қазақстан Республикасында есiрткiге қарсы қызметтiң субъектiлерi арасындағы өзара iс-қимылды одан әрi дамыту;
есiрткiге қарсы қызметтi реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру;
есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы iс-қимыл жасау тетiгiн жетiлдiру;
есiрткiге қарсы насихатты жетiлдiру, салауатты өмiр салтының дағдыларын сiңiру;
психикалық белсендi заттарға тәуелдi адамдар профилактикасының, диагностикасының, оларды емдеудiң, оңалтудың, қайта әлеуметтендiрудiң қазiргi заманғы технологияларын әзiрлеу;
наркологиялық емдеу-алдын алу мекемелерiнiң құрылымын, технологиясын, штаттық кестесiн және материалдық-техникалық базасын қазiргi заманғы наркологиялық көмек көрсетудi ұйымдастырудың заңнамамен бекiтiлген стандарттарына сәйкес келтiру;
автоматтандырылған психологиялық тестiлеудiң, есiрткiге қарсы мектеп және отбасылық бейнеқор мен кiтапхананың мамандандырылған бағдарламаларын құру және енгiзу;
жабайы өсетiн құрамында есiрткi бар өсiмдiктерге қарсы күрестiң ғылыми технологияларын әзiрлеу;
кейiннен ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң ұқсас жүйелерiмен ықпалдасу мақсатында жедел, статистикалық, есепке алу және өзге де мәлiметтермен алмасудың ведомствоаралық автоматтандырылған жүйелерiн құру;
мемлекеттiк шекараның бүкiл периметрi бойынша шекаралық бақылауды күшейту.
5. Бағдарламаны iске асырудың негiзгі бағыттары мен тетiктерi
Осы Бағдарламаны iске асыру мыналарға бағытталады:
Қазақстан Республикасында есiрткi ахуалының дамуының жай-күйiн және үрдiсiн талдауға, нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес саласындағы стратегиялар мен бағдарламаларды iске асыру барысы туралы ақпараттық-талдау материалдарын дайындауға;
мемлекеттiк органдармен бiрлесiп есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы, олардың заңсыз айналымына және оларды терiс пайдалануға қарсы iс-қимыл жасау саласындағы мемлекеттiк саясат пен стратегияны әзiрлеуге және iске асыруға;
заңнаманы қолдану практикасын талдау және қорытындылау жолымен есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы заңнаманы жетiлдiруге;
есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы iс-қимыл жасауға бағытталған жедел-алдын алу iс-шаралары мен операцияларын жүргiзуге;
республикалық және өңiрлiк деңгейде әрi бұқаралық ақпарат құралдары арқылы есiрткiге қарсы iс-шараларды жүргiзу жолымен қоғамдық иммунитеттi қалыптастыруға, балалар мен жастар үшiн қолжетiмдi спорттық-демалу мекемелерi кешенiн дамытуға;
нашақорлықпен, уытқұмарлықпен ауыратын адамдарға медициналық және әлеуметтiк-психологиялық көмек көрсету кешенiн жақсартуға, оны көрсету кезiнде азаматтардың құқықтары мен бостандықтарына кепiлдiктi қамтамасыз етуге, оңалту және алдын алу бағдарламаларын әзiрлеуге және енгiзуге, Есiрткiге тәуелдiлер үшiн бiрыңғай телефонмен консультация беру қызметiн дамытуға;
есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы, олардың заңсыз айналымына және оларды терiс пайдалануға қарсы iс-қимыл жасау саласында, оның iшiнде құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi гербицидтермен және мәдени өсiмдiктермен ығыстыру саласында ғылыми зерттеулер жүргiзуге;
есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын мамандарды, сондай-ақ есiрткi құралдары мен психотроптық заттарды пайдаланатын және пайдалануға бейiм адамдар профилактикасы, оларды емдеу мен әлеуметтiк оңалтуды ұйымдастыру саласындағы мамандарды оқыту және бiлiктiлiгiн арттыру жолымен мемлекеттiк органдарды ұйымдастырушылық-кадрлық тұрғыдан нығайтуға; "нашақорлық" диагнозы қойылған адамдарды медициналық-әлеуметтiк оңалтуға бағытталған бағдарламаларды және тиiстi қызметтердiң түр-түрiн құруға және дамытуға;
есiрткiнiң заңсыз айналымына және нашақорлыққа қарсы күрестi тиiмдi ұйымдастыру үшiн қажеттi техника мен жабдықтарды сатып алу жолымен нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күресте әрекет ететiн мемлекеттiк органдарды кадрлық және материалдық-техникалық тұрғыдан нығайтуға;
есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың тиiмдiлігiн одан әрi арттыруға, олардың заңсыз айналымы мен оларды терiс пайдалануға қарсы iс-қимыл жасауға. Есiрткi бизнесiне қарсы күресу ақпаратымен, тәжiрибесiмен және әдiстерiмен алмасу үшiн ғылыми-практикалық конференциялар, кездесулер өткiзуге.

6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Выполнение Программы будет осуществляться согласно Плану мероприятий по ее реализации, за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах на соответствующий финансовый год, по бюджетным программам и другим источникам, не запрещенным законодательством.
Реализация, Программы требует финансирования из средств республиканского бюджета в 2006 году - 678 млн. 506 тыс. тенге, в 2007 году - 442 млн. 603 тыс. тенге, в 2008 году - 752 млн. 163 тыс. тенге, из средств местного бюджета в 2006 году - 341 млн. 333 тыс. тенге, в 2007 году - 202 млн. 401 тыс. тенге, в 2008 году - 203 млн. 344 тыс. тенге.
Суммы расходов на 2007 и 2008 годы являются предварительными и будут уточняться республиканской бюджетной комиссией и бюджетными комиссиями областей, городов Астаны и Алматы при формировании проекта республиканского и местных бюджетов на соответствующий финансовый год.
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11 апреля 2007 года N  288 .
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
Реализация Программы позволит добиться:
увеличения объема изъятых из незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
снижения количества преступлений, совершаемых в результате злоупотребления наркотическими средствами, психотропными веществами и прекурсорами;
увеличения выявляемости лиц, злоупотребляющих наркотическими средствами, психотропными веществами и прекурсорами, и постановки их на учет вследствие дальнейшего совершенствования системы профилактики наркомании и механизма противодействия наркобизнесу;
оптимизации затрат на профилактику, лечение и реабилитацию лиц, больных наркоманией, а также на деятельность правоохранительных органов по борьбе с наркопреступностью;
совершенствования методик лечения, реабилитации и ресоциализации лиц, больных наркоманией;
создания комплекса доступных спортивно-досуговых учреждений для детей и молодежи;
усиления контроля таможенной и государственной границ Республики Казахстан против незаконного проникновения наркотиков;
совершенствования системы государственного контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
совершенствования судопроизводства по делам, связанным с незаконным оборотом наркотиков;
укрепления международного сотрудничества путем привлечения внимания международных организаций и стран-доноров для оказания ими финансовой и технической помощи, в целях сокращения спроса на наркотики, лечения и реабилитации наркозависимых лиц, пресечения нелегального оборота наркотиков;
разработки технологий переработки наркосодержащих растений с целью получения различной промышленной продукции и медицинских препаратов.

6. Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi
Бағдарламаны орындау оны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес, республикалық және жергiліктi бюджеттерде тиiстi қаржы жылына көзделген қаражат есебiнен және оның шегiнде және бюджеттiк бағдарламалар мен заңнамада тыйым салынбаған басқа да көздер есебiнен жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаны iске асыру республикалық бюджет қаражатынан 2006 жылы - 678 млн. 506 мың теңге, 2007 жылы - 442 млн. 603 мың теңге, 2008 жылы - 752 млн. 163 мың теңге, жергiлiктi бюджет қаражатынан 2006 жылы - 341 млн. 333 мың теңге, 2007 жылы - 202 млн. 401 мың теңге, 2008 жылы - 203 млн. 344 мың теңге көлемiнде қаржыландыруды талап етедi.
2007 және 2008 жылдарға арналған шығыстар сомасы болжалды болып табылады және тиiстi қаржы жылына арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттердің жобасын қалыптастыру кезiнде республикалық бюджеттiк комиссия және облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бюджеттiк комиссиялары нақтылайтын болады.
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.04.11. N  288 қаулысымен.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже
Бағдарламаны iске асыру мыналарға қол жеткiзуге мүмкiндiк бередi:
заңсыз айналымнан алынған есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың көлемiн ұлғайтуға;
есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды терiс пайдалану нәтижесiнде жасалатын қылмыстардың санын азайтуға;
нашақорлықтың алдын алу жүйесi мен есiрткi бизнесiне қарсы іс-қимыл жасау тетiгiн одан әрi жетiлдiру арқылы есiрткi құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды терiс пайдаланылатын адамдардың анықталуын және оларды есепке қоюды ұлғайтуға;
нашақорлықпен ауыратын адамдардың профилактикасына, оларды емдеуге және оңалтуға, сондай-ақ есiрткi қылмысына қарсы күрес жөнiндегi құқық қорғау органдарының қызметiне жұмсалатын шығындарды оңтайландыруға;
нашақорлықпен ауыратын адамдарды емдеу, оңалту және қайта әлеуметтендiру әдiстемелерiн жетiлдiруге;
балалар мен жастар үшін қолжетiмдi спорттық-демалыс мекемелерi кешенін құруға;
есiрткiнiң заңсыз енуiне қарсы Қазақстан Республикасының кедендiк және мемлекеттік шекараларын бақылауды күшейтуге;
есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымын мемлекеттiк бақылау жүйесiн жетілдiруге;
есiрткiнiң заңсыз айналымымен байланысты iстер бойынша сот iсiн жүргізуді жетiлдiруге;
есiрткiге сұранысты азайту, есiрткiге тәуелдi адамдарды емдеу және оңалту, есiрткiнiң заңсыз айналымының жолын кесу мақсатында олардың қаржылық және техникалық көмек көрсетуi үшiн халықаралық ұйымдар мен донор елдердiң назарын аудару жолымен халықаралық ынтымақтастықты нығайтуға;
түрлi өнеркәсiп өнiмдерi мен медициналық препараттар алу мақсатында құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi өңдеу технологиясын әзiрлеуге.

8. План мероприятий по реализации Программы
Сноска. Раздел 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11 апреля 2007 года N  288 .
N
п/п
Мероприятие Форма завер-
шения
Ответствен- ные за исполнение Срок
исполнения
1 2 3 4 5
1. Организационные и аналитические мероприятия по
противодействию наркомании и наркобизнесу
1
Осуществлять ана-
лиз состояния и
тенденции развития
наркоситуации в
Республике
Казахстан
Информация
в Прави-
тельство
МВД (созыв),
заинтересован-
ные государ-
ственные орга-
ны, акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы
Ежеквартально,
не позднее
17 числа
месяца,
следующего
за отчетным
кварталом
2
Разработать
Программу борьбы
с наркоманией и
наркобизнесом
на 2009-2011 годы
Проект
поста-
новления
Прави-
тельства
МВД (созыв),
заинтересо-
ванные госу-
дарственные
органы, акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы
4 квартал
2008 года
3
Проводить анализ
состояния про-
курорского надзо-
ра за соблюдением
требований зако-
нодательства
при задержании,
личном досмотре
лиц, подозреваемых
в совершении
преступлений, свя-
занных с незакон-
ным оборотом нар-
котиков, а также
при производстве
обысков помещений,
обнаружением и
изъятием вещест-
венных доказатель-
ств по делам
данной категории
Акты
прокурор-
ского
надзора
ГП (по
согласованию)
2006-2008 годы
4
Осуществлять ана-
лиз следственной и
судебной практики
по делам о прес-
туплениях, связан-
ных с незаконным
оборотом нарко-
тиков
Акты
прокурор-
ского
надзора,
норматив-
ные поста-
новления
ГП (по согла-
сованию),
ВС (по согла-
сованию),
МВД, КНБ (по
согласованию),
КТК МФ
2006-2008 годы
5
Анализировать
деятельность
соответствующих
государственных
органов, направ-
ленной на борьбу
с легализацией
денежных средств
или иного иму-
щества, приобре-
тенного в резуль-
тате незаконного
оборота наркотиков
Соответ-
ствующий
анализ
МВД (созыв),
АБЭКП (по
согласованию),
КНБ (по
согласованию),
КТК МФ, ГП (по
согласованию)
Ежегодно
2006-2008 годы
6
Организация дея-
тельности Комиссии
по вопросам коор-
динации работы по
профилактике и
противодействию
наркомании и
наркобизнесу
Решения
Комиссии
МВД
Ежеквартально
2006-2008 годы
7
Проводить анализ
деятельности
соответствующих
государственных
органов и комис-
сий, направленной
на борьбу с нар-
команией и нарко-
бизнесом
Соответ-
ствующий
анализ
МВД
Июнь,
декабрь
2006-2008 годы
2. Информационно-пропагандисткие мероприятия по формированию антинаркотического иммунитета
8
Провести акцию,
посвященную
Международному
дню борьбы с
наркоманией (26
июня) на респуб-
ликанском и
региональных
уровнях
Соответ-
ствующая
акция
МВД, МОН, МЗ,
иные заинте-
ресованные
государствен-
ные органы,
акимы облас-
тей,
гг. Астаны,
Алматы, в том
числе Акмо-
линской,
Костанайской,
Южно-Казах-
станской
областей
Июнь
2006-2008 годы
9
Проводить
спортивно-массовые
мероприятия, пос-
вященные Междуна-
родному дню борь-
бы с наркоманией
Соответ-
ствующие
мероприятия
МТС, акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы,
в том числе
Костанайской
области
2006-2008 годы
10
Проводить
спортивно-массовые
и туристические
мероприятия
"Спорт против нар-
котиков", "Туризм
против наркоти-
ков", посвященные
формированию анти-
наркотического им-
мунитета среди
школьников и
студентов
Соответ-
ствующие
мероприятия
МВД, МТС,
иные заинте-
ресованные
государст-
венные органы,
акимы областей
гг.  Астаны,
Алматы, в том
числе
Акмолинской,
Западно-Казах-
станской,
Костанайской,
Павлодарской,
Южно-Казах-
станской,
Атырауской
областей
2006-2008 годы
11
Проводить
информационно-
пропагандистскую
работу по инфор-
мированию населе-
ния о мерах, при-
нимаемых государ-
ственными органами
в борьбе с нарко-
манией и наркобиз-
несом
Пресс-
конферен-
ции, пуб-
ликации,
интервью,
видео
ролики,
организа-
ция и про-
ведение
акций,
круглых
столов,
конферен-
ций, семи-
наров,
творческих
конкурсов
МВД АБЭКП (по
согласованию),
МКИ, МО, иные
заинтересован-
ные государ-
ственные орга-
ны, акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы, в том
числе Акмо-
линской,
Атырауской, Костанайской,
Кызылордин-
ской, Павло-
дарской, Южно-
Казахстанской
областей
2006-2008 годы
12
Издание и распро-
странение среди
лиц, содержащихся
в учреждениях
уголовно-исполни-
тельной системы,
информационных
материалов на
антинаркотическую
тематику
Издание и
распрост-
ранение
информа-
ционных
материалов
КУИС МЮ
2006-2008 годы
13
Проводить меро-
приятия по поддер-
жанию республи-
канского движения
студентов и школь-
ников "Будущее
без наркотиков"
Проведение
акций,
круглых
столов,
конферен-
ций, семи-
наров,
творческих
конкурсов
МВД, МОН,
акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы,
в том числе
Акмолинской
области
2006-2008 годы
14
Размещение в
общественных
местах социальной
рекламы на анти-
наркотическую
тематику
Установка
средств
наглядной
агитации
(рекламные
щиты, бил-
борды,
плакаты и
т.д.)
Акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы, в том
числе Южно-
Казахстанской
области
2006-2008 годы
15
Развивать сети
спортивных и
досуговых секций
и клубов для
занятия физкуль-
турой, спортом,
туризмом и т.д.
с бесплатным по-
сещением детьми,
не достигшими
12-летнего возрас-
та, и льготным -
детьми из мало-
обеспеченных и
неблагополученных
семей старше 12-
летнего возраста
Открытие
секций и
клубов
МТС, МОН,
акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы, в том
числе:
Атырауской,
Костанайской
областей
2006-2008 годы
16
Организация лет-
него оздоровитель-
ного сезона для
детей и подростков
с девиантным
поведением
Информация
в МВД
МОН (созыв),
акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы,
в том числе
Атырауской,
Южно-Казах-
станской
областей
2006-2008 годы
17
Проводить твор-
ческие конкурсы
(лучший рисунок,
плакат, сочинение
и т.д.),
семинары-тренинги
по организации
содержательного
досуга молодежи
под девизом
"Будущее без
наркотиков"
Конкурсы,
семинары,
тренинги
МВД, МОН и
иные заинте-
ресованные
государствен-
ные органы,
акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы,
в том числе
Акмолинской,
Костанайской,
Южно-Казах-
станской
областей
2006-2008 годы
18
Открытие спортив-
ных площадок и
вовлечение детей
и подростков в
спортивные игры
Открытие
спортивных
площадок
Акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы
19
Выпуск периоди-
ческого журнала,
посвященного проб-
лемам борьбы с
наркоманией и
наркобизнесом
"Будущее без
наркотиков"
Издание
журнала
МВД
Ежеквартально
2006-2008 годы
20
Создать и обес-
печить поддержку
в сети web-сайта
"Наркотики.
Наркомания.
Наркобизнес"
Создание
web-сайта
МВД
2007-2008 годы

8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.04.11. N  288 қаулысымен.
р/с
N
Іс-шара
Аяқтау
нысаны
Орындауға
жауаптылар
Орындалу
мерзімі
1
2
3
4
5
1. Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы іс-қимыл жасау
жөніндегі ұйымдастыру және талдау іс-шаралары
1.
Қазақстан Республикасын-
дағы есірткі ахуалы
дамуының жай-күйі мен
үрдісіне талдауды жүзеге
асыру
Үкіметке
ақпарат беру
ІІМ
(жинақ-
тау),
мүдделі
мемлекет-
тік
органдар,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері
Тоқсан
сайын,
есеп беру
тоқсанынан
кейінгі
айдың
17-күнінен
кешіктір-
мей
2.
Нашақорлыққа және есірткі
бизнесіне қарсы күрестің
2009 - 2011 жылдарға
арналған бағдарламасын
әзірлеу
Үкімет
қаулысының
жобасы
ІІМ
(жинақ-
тау),
мүдделі
мемлекет-
тік
органдар,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері
2008 жылғы
4-тоқсан
3.
Есірткінің заңсыз айналы-
мына байланысты қылмыс-
тардың жасалуына күдікті
адамдарды ұстау кезінде,
сондай-ақ осы санаттағы
істер бойынша
үй-жайларды тінту, заттай
айғақтарды табу және алу
кезінде заңнама талапта-
рының сақталуын прокурор-
лық қадағалаудың
жай-күйіне талдау жүргізу
Прокурорлық
қадағалау
актілері
БП
(келісім
бойынша)
2006 -
2008
жылдар
4.
Есірткінің заңсыз
айналымымен байланысты
қылмыстар туралы істер
бойынша тергеу және сот
практикасын талдауды
жүзеге асыру
Прокурорлық
қадағалау
актілері,
нормативтік
қаулылар
БП
(келісім
бойынша),
ЖС
(келісім
бойынша),
ІІМ, ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБК
2006-2008
жылдар
5.
Мемлекеттік органдардың
есірткінің заңсыз айналы-
мы нәтижесінде алынған
ақшалай қаражатты немесе
өзге де мүлікті заңдасты-
руға қарсы күреске бағыт-
талған қызметін талдау
Тиісті
талдау
ІІМ
(жинақ-
тау),
ЭСЖҚА
(келісім
бойынша),
ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБК,
БП
(келісім
бойынша)
Жыл сайын
2006-2008
жылдар
6.
Нашақорлықтың және есірт-
кі бизнесінің алдын алу
және оған қарсы іс-кимыл
жасау жөніндегі жұмысты
үйлестіру мәселелері
жөніндегі комиссияның
қызметін ұйымдастыру
Комиссияның
шешімдері
ІІМ
Тоқсан
сайын
2006-2008
жылдар
7.
Тиісті мемлекеттік орган-
дар мен комиссиялардың
нашақорлыққа және есірткі
бизнесіне қарсы күреске
бағытталған қызметіне
талдау жүргізу
Тиісті
талдау
ІІМ
Маусым,
желтоқсан
2006-2008
жылдар
2. Нашақорлыққа қарсы иммунитетті қалыптастыру жөніндегі
ақпараттық-насихаттау іс-шаралары
8.
Республикалық және өңір-
лік деңгейде халықаралық
нашақорлыққа қарсы күрес
күніне (26 маусым)
арналған акция өткізу
Тиісті акция
ІІМ,
БҒМ, ДСМ,
өзге де
мүдделі
мемлекет-
тік
органдар,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Ақмола,
Қостанай,
Оңтүстік
Қазақстан
облыста-
рының
әкімдері
2006-2008
жылдар
шілде
9.
Халықаралық нашақорлыққа
қарсы күрес күніне арнал-
ған спорттық-бұқаралық
іс-шаралар өткізу
Тиісті
іс-шаралар
ТСМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Қостанай
облысының
әкімдері
2006-2008
жылдар
10.
Мектеп оқушылары мен студенттер арасында есірткіге қарсы иммунитетті қалыптастыруға арналған "Спорт есірткіге қарсы", "Туризм есірткіге қарсы" спорттық-бұқаралық және туристік іс-шараларын өткізу
Тиісті
іс-шаралар
ІІМ,
ТСМ,
өзге де
мүдделі
мемлекет-
тік
органдар,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Ақмола,
Батыс
Қазақстан,
Қостанай,
Павлодар,
Оңтүстік
Қазақстан,
Атырау
облыста-
рының
әкімдері
2006-2008
жылдар
11.
Халыққа нашақорлыққа және
есірткі бизнесіне қарсы
күресте мемлекеттік
органдар қабылдайтын
шаралар туралы ақпарат
беру жөніндегі
ақпараттық-насихат жұмысын жүргізу
Баспасөз
конференция-
лары, жария-
лымдар, сұх-
бат, бейне-
роликтер,
акциялар,
дөңгелек
үстелдер,
конференция-
лар, семи-
нарлар,
шығармашылық
конкурстар
ұйымдастыру
және оларды
өткізу
ІІМ,
ЭСЖҚА
(келісім
бойынша),
МАМ,
Қорғаныс-
мині,
өзге де
мүдделі
мемлекет-
тік
органдар,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қала-
ларының, оның
ішінде
Ақмола,
Атырау,
Қостанай,
Қызылорда,
Павлодар,
Оңтүстік
Қазақстан
облыстары-
ның
әкімдері
2006-2008
жылдар
12.
Қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдар арасында есірт-
кіге қарсы тақырыптағы
ақпараттық материалдар
шығару және тарату
Ақпараттық
материалдар
шығару және
тарату
Әділетми-
нінің ҚАЖК
2006-2008
жылдар
13.
Студенттер мен мектеп
оқушыларының "Есірткісіз
болашақ" республикалық
қозғалысын дамыту жөнінде
іс-шаралар өткізу
Акциялар,
дөңгелек
үстелдер,
конференция-
лар,
семинарлар,
шығармашылық
конкурстар
өткізу
ІІМ, БҒМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Ақмола
облысының
әкімдері
2006-2008
жылдар
14.
Қоғамдық орындарда есірт-
кіге қарсы тақырыптағы
әлеуметтік жарнаманы
орналастыру
Көрнекі үгіт
құралдарын
(жарнамалық
қалқандар,
билбордтар,
плакаттар
және т.б)
орнату
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Оңтүстік
Қазақстан
облысының
әкімдері
2006-2008
жылдар
15.
Дене шынықтырумен,
спортпен, туризммен және
т.б. айналысу үшін 12
жасқа толмаған балалар
мен аз қамтылған және
жайсыз отбасылардың 12
жастан асқан жеңілдік
берілетін балалары тегін
қатысатын спорт және
демалыс секциялары мен
клубтары желілерін дамыту
Секциялар
және
клубтар ашу
ТСМ, БҒМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Атырау,
Қостанай
облыстары-
ның
әкімдері
2006-2008
жылдар
16.
Девиантты мінез-құлықты
балалар мен жасөспірімдер
үшін жазғы сауықтыру
маусымын ұйымдастыру
ІІМ-ге
ақпарат беру
БҒМ
(жинақ-
тау),
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Атырау,
Оңтүстік
Қазақстан
облыстары-
ның
әкімдері
2006-2008
жылдар
17.
"Есірткісіз болашақ"
ұранымен жастардың маз-
мұнды демалысын ұйымдас-
тыру жөніндегі шығарма-
шылық конкурстар (үздік
сурет, плакат, шығарма
және т.б.), семинар
тренингілер өткізу
Конкурстар,
семинарлар,
тренингілер
ІІМ, БҒМ,
және өзге
де мүдделі
мемлекет-
тік
органдар,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Ақмола,
Қостанай,
Оңтүстік
Қазақстан
облыстары-
ның
әкімдері
2006-2008
жылдар
18.
Спорт алаңдарын ашу және
балалар мен жасөспірім-
дерді спорттық ойындарға
тарту
Спорт
алаңдарын
ашу
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері
19.
Нашақорлыққа және есірткі
бизнесіне қарсы күрес
проблемаларына арналған
"Есірткісіз болашақ"
мерзімді журналын шығару
Журнал
шығару
ІІМ
Тоқсан
сайын
2006-2008
жылдар
20.
"Есірткі. Нашақорлық.
Есірткі бизнесі"
web-сайтын ашу және оған
қолдау көрсетуді қамтама-
сыз ету
web-сайтын
ашу
ІІМ
2007-2008
жылдар

3. Совершенствование системы профилактики наркомании,
лечения и реабилитации больных наркоманией
21
Обеспечить разра-
ботку и внедрение
современных мето-
дик лечения нар-
козависимых лиц,
продолжить
укрепление служб
медико-социальной
реабилитации
наркозависимых
лиц, в том числе
несовершеннолетних
Соответ-
ствующие
методики
МЗ, акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы,
в том числе
Акмолинской,
Костанайской,
Кызылордин-
ской, Манги-
стауской,
Павлодарской,
Северо-Казах-
станской, Южно-Казах- станской
областей
2006-2008 годы
22
Продолжить работу
по расширению
сети медицинских
кабинетов во всех
организациях обра-
зования, обеспе-
чить их медицин-
скими кадрами,
необходимым
оборудованием и
медикаментами
Открытие
кабинетов
МЗ, МОН,
акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы
2006-2008 годы
23
Продолжить совер-
шенствование дея-
тельности сети
подростковых
медико-психологи-
ческих кабинетов
в психоневроло-
гических диспан-
серах, участковых
поликлиниках с
целью своевремен-
ного выявления
несовершеннолетних
злоупотребляющих
наркотиками
Информация
в МВД
МЗ (созыв),
МОН, акимы
областей, гг.
Астаны, Алматы
Ежегодно
2006-2008 годы
24
Изучить вопрос о
возможности прове-
дения тестирования
учащихся и студен-
тов на предмет
раннего выявления
употребления
наркотиков
Выработка
соответ-
ствующих
предложений
МВД (свод),
МОН, МЗ
4 квартал
2006 года
25
Продолжить прове-
дение специальных
оперативно-профи-
лактических меро-
приятий, направ-
ленных на выявле-
ние и пресечение
фактов незакон-
ного оборота нар-
котиков, профилак-
тику наркомании
Соответ-
ствующие
мероприятия
МВД, КНБ (по
согласованию),
КТК МФ, АБЭКП
(по согласо- ванию)
2006-2008 годы
26
Продолжить меро-
приятия по под-
держке неправи-
тельственных
организаций, в
том числе молодеж-
ных объединений,
занятых в сфере
профилактики,
лечения и реаби-
литации наркоза-
висимых лиц
Информация
в МВД
МОН (созыв),
акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы
1 раз в
полугодие
2006-2008 годы
27
Обеспечить функ-
ционирование еди-
ной телефонной
консультативной
службы для нарко-
зависимых лиц
Соответ-
ствующие
мероприятия
МВД, аким
Акмолинской
области
2006-2008 годы
28
Продолжить
социально-психо-
логическую реаби-
литацию наркозави-
симых лиц, прошед-
ших курс медицин-
ского лечения, и
материально-техни-
ческое укрепление
Центра социально-
психологической
реабилитации нар-
козависимых лиц и
его представитель-
ств
Соответ-
ствующая
реабили-
тация
наркоза-
висимых лиц, ма-
териально-
техничес-
кое укреп-
ление
Центра и
его пред-
стави
тельств
МВД
2006-2008 годы
29
Продолжить меро-
приятия по обес-
печению учебных
заведений програм-
мами и литературой
антинаркотического
направления и про-
паганды здорового
образа жизни
Соответ-
ствующие
мероприятия
МОН, МВД,
МЗ, акимы
областей,
гг. Астаны,
Алматы,
в том числе
Акмолинской
области
2006-2008 годы
30
Провести конферен-
ции и семинары для
преподавателей
учебных заведений
начального и сред-
него профессио-
нального образова-
ния
Конферен-
ции,
семинары,
методичес-
кие рекомен-
дации
МОН
2006-2008 годы
31
Продолжить внедрение Национальной
системы баз данных
в сфере профилак-
тики наркомании на
уровне государст-
венных органов и
их территориальных
подразделений
Организация
корпоратив- ной (ведом- ственной)
информа-
ционной
сети между
МВД, МЗ,
МОН, МТС
МВД, МЗ, МОН,
МТС
2006-2008 годы

3. Нашақорлықтың алдын алу, нашақорлықпен ауыратындарды емдеу
және оңалту жүйесін жетілдіру
21.
Есірткіге тәуелді адам-
дарды емдеудің қазіргі
заманғы әдістемелерін
әзірлеуді және енгізуді
қамтамасыз ету, есірткіге
тәуелді адамдарды, оның
ішінде кәмелетке толма-
ғандарды медициналық-
әлеуметтік оңалту қызмет-
терін нығайтуды жалғасты-
ру
Тиісті
әдістемелер
ДСМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Ақмола,
Қостанай,
Қызылорда,
Маңғыстау,
Павлодар,
Солтүстік
Қазақстан,
Оңтүстік
Қазақстан
облыста-
рының
әкімдері
2006-2008
жылдар
22.
Барлық білім беру
ұйымдарында медициналық
кабинеттер желілерін
кеңейту жөніндегі жұмысты
жалғастыру, оларды
медициналық кадрлармен,
қажетті жабдықпен және
дәрі-дәрмектермен қамта-
масыз ету
Кабинеттер
ашу
ДСМ, БҒМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері
2006-2008
жылдар
23.
Есірткіні теріс пайдала-
натын кәмелетке толмаған-
дарды уақтылы анықтау
мақсатында психоневроло-
гиялық диспансерлердегі,
учаскелік емханалардағы
жасөспірімдердің медициналық-психологиялық
кабинеттері желісінің
қызметін жетілдіруді
жалғастыру
ІІМ-ге
ақпарат беру
ДСМ (жи-
нақтау),
БҒМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері
Жыл сайын
2006-2008
жылдар
24.
Оқушылар мен студенттерді
есірткі пайдалануды ерте
анықтау мәніне тестілеу-
ден өткізу мүмкіндігі
туралы мәселені зерделеу
Тиісті
ұсыныстар
әзірлеу
ІІМ
(жинақ-
тау), БҒМ,
ДСМ
2006 жылғы
4-тоқсан
25.
Есірткінің заңсыз айна-
лымы фактілерін анықтау
мен жолын кесуге, наша-
қорлықтың алдын алуға
бағытталған арнайы жедел-
алдын алу іс-шараларын
жүргізуді жалғастыру
Тиісті
іс-шаралар
ІІМ, ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБҚ,
ЭСЖҚА
(келісім
бойынша)
2006-2008
жылдар
26.
Үкіметтік емес ұйымдарды,
оның ішінде есірткіге
тәуелді адамдардың
профилактикасы, оларды
емдеу және оңалту
саласында жұмыс істейтін
жастар бірлестіктерін
қолдау жөніндегі
іс-шараларды жалғастыру
ІІМ-ге
ақпарат
БҒМ,
(жинақ-
тау),
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері
Жарты
жылда
1 рет
2006-2008
жылдар
27.
Есірткіге тәуелді адамдар
үшін бірыңғай телефонмен
консультация беру қызме-
тінің жұмыс істеуін
қамтамасыз ету
Тиісті
іс-шаралар
ІІМ,
Ақмола
облысының
әкімі
2006-2008
жылдар
28.
Медициналық емдеу курсы-
нан өткен есірткіге
тәуелді адамдарды
әлеуметтік-психологиялық
оңалтуды жалғастыру және
Есірткіге тәуелді адам-
дарды әлеуметтік-
психологиялық оңалту
орталығын және оның
өкілдіктерін материалдық-
техникалық нығайту
Есірткіге
тәуелді
адамдарды
тиісті түрде
оңалту,
Орталықты
және оның
өкілдіктерін
материалдық-
техникалық
нығайту
ІІМ
2006-2008
жылдар
29.
Оқу орындарын»нашақорлық-
қа қарсы бағыттағы
бағдарламалармен және
әдебиеттермен қамтамасыз
ету жөніндегі іс-шаралар-
ды және салауатты өмір
салтын насихаттауды
жалғастыру
Тиісті
іс-шаралар
БҒМ, ІІМ,
ДСМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Ақмола,
облыста-
рының
әкімдері
2006-2008
жылдар
30.
Бастауыш және орта кәсіп-
тік білім беру оқу орын-
дарының оқытушылары үшін
конференциялар мен семи-
нарлар өткізу
Конференция-
лар,
семинарлар,
әдістемелік
ұсынымдар
БҒМ
2006-2008
жылдар
31.
Нашақорлықтың алдын алу
саласында мемлекеттік
органдар мен олардың
аумақтық бөлімшелері
деңгейінде Ұлттық дерек-
қор жүйесін енгізуді
жалғастыру
ІІМ, ДСМ,
БҒМ, ТСМ
арасында
корпоратив-
тік
(ведомство-
лық) ақпа-
раттық желі
ұйымдастыру
ІІМ, ДСМ,
БҒМ, ТСМ
2006-2008
жылдар

4. Мероприятия по повышению эффективности контроля
над оборотом наркотиков, научные исследования
32
Продолжить работу
по подбору перс-
пективных гербици-
дов и культурных
растений, способ-
ных обеспечить
вытеснение конопли
Информация
в МВД
МСХ
Ежегодно
2007-2008 годы
33
В целях развития
отечественного
производства обес-
печить приобрете-
ние оборудования,
техники, химичес-
ких наборов для
обнаружения нарко-
тиков у отечест-
венных производи-
телей
Приобре-
тение обо-
рудования,
техники,
химических
наборов
для обна-
ружения
наркотиков
МВД, МИТ
2006-2008 годы
34
Обобщить практику
применения законо-
дательства, регла-
ментирующего
оборот наркотиков
Выработка
соответ-
ствующих
предло-
жений
МВД (созыв),
МЗ, КНБ (по
согласованию),
КТК МФ, АБЭКП
(по согласова-
нию), ГП (по
согласованию),
МЮ
2006-2008 годы
35
Обеспечить издание
алфавитного спра-
вочника в сфере
оборота наркотиков
Издание
справочника
МЗ
2006 год
36
Провести ежегодный
мониторинг "Иссле-
дование ситуации
с употреблением
наркотиков в учеб-
ных заведениях
Республики
Казахстан
Проведение
мониторинга
МОН, МЗ
2007-2008 годы
37
Провести ежегодное
"Многоуровневое
исследование проб-
лемы наркозави-
симости в Респуб-
лике Казахстан"
Проведение
исследования
МЗ
2007-2008 годы
38
Провести монито-
ринг организации
работы по профи-
лактике наркомании
в системе образо-
вания
Проведение
мониторинга
МОН
2008 год
5. Мероприятия по укреплению кадрового и технического
потенциала государственных органов, осуществляющих
противодействие наркомании и наркобизнесу
39
Проведение обучаю-
щих семинаров по
совершенствованию
системы государ-
ственного контроля
за оборотом нарко-
тиков
Семинары,
круглые
столы
МВД, МЗ, иные
заинтересован-
ные государ-
ственные
органы
2006-2008 годы
40
Проведение семи-
наров по совер-
шенствованию
законодательства,
устанавливающего
административную
и уголовную
ответственность
за незаконный
оборот наркотиков
Семинары,
круглые
столы
МВД, КНБ (по
согласованию),
КТК МФ, АБЭКП
(по согласо-
ванию), ГП (по
согласованию),
МЮ, МЗ
2006-2008 годы
41
Проведение обучаю-
щих семинаров по
профилактике нар-
комании
Семинары,
круглые
столы
МВД, МОН, МЗ,
МКИ, МТС,
акимы облас- тей, гг. Ас- таны, Алматы, в том числе
Атырауской
области
2006-2008 годы
42
Проведение обучаю-
щих семинаров по
совершенствованию
лечебно-профилак-
тической деятель-
ности в исправи-
тельных учрежде-
ниях уголовно-
исправительной
системы
Семинары,
круглые
столы, ме-
тодические
рекомен-
дации
МВД, КУИС МЮ,
МЗ
2006-2008 годы
43
Проведение семи-
наров по совершен-
ствованию взаимо-
действия подразде-
лений ЦСЭ МЮ и
правоохранительных
органов
Семинары,
круглые
столы, ме-
тодические
рекомен-
дации
МВД, ЦСЭМЮ,
КНБ (по согла-
сованию),
КТК МФ, АБЭКП
(по согласо-
ванию), ГП
(по согласо-
ванию), ВС (по
согласованию)
2006-2008 годы
44
Проведение семина-
ров по межведомст-
венной координации
деятельности
государственных
органов с целью
обмена информа-
цией, опытом и
методами борьбы с
наркобизнесом
Семинары,
круглые
столы, ме-
тодические
рекомен-
дации
МВД, КНБ (по
согласованию),
КТК МФ, АБЭКП
(по согласо-
ванию), ГП (по
согласованию),
ЦСЭМЮ
2006-2008 годы
45
Проводить ежегод-
ные образователь-
ные циклы по анти-
наркотической те-
матике для педаго-
гов, социальных
работников, социа-
льных педагогов
Проведение
образова-
тельных
циклов,
информация
в МВД
МОН, МЗ,
МТСЗН
2006-2008 годы
46*
Продолжить мате-
риально-техничес-
кое укрепление
Межведомственного
учебного центра
по борьбе с
наркобизнесом МВД
Техничес-
кое осна-
щение
МВД
2006-2008 годы
47
Организовать обу-
чение сотрудников
заинтересованных
государственных
органов в Меж-
ведомственном
учебном центре по
борьбе с наркобиз-
несом МВД
Выдача
сертификатов
МВД, заинтере-
сованные госу-
дарственные
органы
2006-2008 годы
48*
Создать межведом-
ственные информа-
ционные сети обме-
на оперативными,
статистическими,
учетными и иными
данными
Совместный
приказ
МВД, КНБ (по
согласованию),
КТК МФ, АБЭКП
(по согласова-
нию), МЗ, ЦСЭ
МЮ
2006-2008 годы
49
Продолжить мате-
риально-техничес-
кое обеспечение
кинологических
служб правоохра-
нительных и спе-
циальных органов
в целях пресечения
незаконного оборо-
та наркотиков
Материа-
льно-тех-
ническое
оснащение
МВД КТК МФ,
МО, ПС КНБ (по
согласованию),
акимы облас-
тей, гг. Ас- тана, Алматы, в том числе
Кызылордин-
ской, Северо-
Казахстанской,
Атырауской
областей
2006-2008 годы
50**
Продолжить укреп-
ление материально-
технической и
кадровой базы
правоохранительных
и специальных ор-
ганов в целях пре-
сечения незаконно-
го оборота нарко-
тиков, в том числе
их контрабанды и
транспортировки,
развитие загради-
тельной системы
"Рубеж-Наркотики"
Материа-
льно-тех-
ническое
укрепление
МВД, КНБ (по
согласованию),
ПС КНБ (по
согласованию),
КТК МФ, АБЭКП
(по согласо-
ванию) ЦСЭМЮ,
МО, акимы
областей,
гг. Астана,
Алматы, в том
числе Акмолин-
ской, Кызылор-
динской,
Северо-Казах-
станской,
Атырауской
областей
2006-2008 годы
51
Продолжить практи-
ку проведения
специальных опера-
тивно-профилакти-
ческих операций
"Допинг", "Мак",
"Канал", "Арна",
"Подросток" и др.
Проведение
оператив-
но-профи-
лактичес-
ких опе-
раций
МВД, КНБ (по
согласованию),
КТК МФ, МЗ,
МОН, акимы
областей,
гг. Астана,
Алматы, в том
числе: Южно-
Казахстанской
области
2006-2008 годы
52
Организовать рабо-
ту в медицинских
учреждениях по
выявлению кандида-
тов на государст-
венную службу и
сотрудников госу-
дарственных орга-
нов, призывников,
склонных к потреб-
лению наркотиков
Ведомствен- ные норма- тивные пра-
вовые акты
КНБ (по
согласованию),
МЗ, МО, МВД,
АБЭКП (по
согласованию),
акимы облас- тей, гг. Ас- тана, Алматы
2006-2008 годы
53
Создать межведом-
ственный банк дан-
ных оперативной
информации о собы-
тиях, физических
и юридических
лицах, связанных
с незаконным обо-
ротом наркотиков,
а также их образ-
цов
Совместный
приказ
МВД, КНБ (по
согласованию),
КТК МФ, АБЭКП
(по согласова-
нию), ГП (по
согласованию),
акимы облас- тей, гг. Ас- таны, Алма- ты, в том
числе Акмолин-
ской области
2006-2008 годы

4. Есірткі айналымын бақылаудың тиімділігін арттыру жөніндегі
іс-шаралар, ғылыми зерттеулер
32.
Сораны ығыстыруды қамта-
масыз етуге қабілетті
перспективалы гербицидтер
мен мәдени өсімдіктерді
іріктеу жөніндегі жұмысты
жалғастыру
ІІМ-ге
ақпарат беру
АШМ
Жыл сайын
2007-2008
жылдар
33.
Отандық өндірісті дамыту
мақсатында отандық
өндірушілерден есірткіні
табуға арналған жабдық,
техника, химиялық
жиынтықтар сатып алуды
қамтамасыз ету
Есірткіні
табуға
арналған
жабдық,
техника,
химиялық
жиынтықтар
сатып алу
ІІМ, ИСМ
2006-2008
жылдар
34.
ЕПП айналымын регламент-
тейтін заңнаманы қолдану
практикасын қорыту
Тиісті
ұсыныстар
әзірлеу
ІІМ
(жинақ-
тау),
ДСМ, ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБК,
ЭСЖҚА
(келісім
бойынша),
БП
(келісім
бойынша),
Әділетмині
2006-2008
жылдар
35.
Есірткі айналымы саласын-
дағы әліпбилік анықтама-
лықты басып шығаруды
қамтамасыз ету
Анықтамалық
басып шығару
ДСМ
2006 жыл
36.
"Қазақстан Республикасы-
ның оқу орындарында
есірткілерді пайдалану
жағдайын зерттеу" жыл
сайынғы мониторингін
өткізу
Мониторинг
өткізу
ДСМ, БҒМ
2007-2008
жылдар
37.
Жыл сайын»"Қазақстан
Республикасында есірткіге
тәуелділік проблемаларын
көпдеңгейлі зерттеуді"
өткізу
Зерттеу
өткізу
ДСМ
2007-2008
жылдар
38.
Білім беру жүйесінде
нашақорлықтың алдын алу
жөніндегі жұмысты
ұйымдастыру мониторингін
өткізу
Мониторинг
өткізу
БҒМ
2008 жыл
5. Мемлекеттік органдардың нашақорлыққа және есірткі бизнесіне
қарсы іс-қимыл жасауды жүзеге асыратын кадрлық және техникалық
әлеуетін нығайту жөніндегі іс-шаралар
39.
Есірткі айналымын мемле-
кеттік бақылау жүйесін
жетілдіру жөніндегі оқыту
семинарларын өткізу
Семинарлар,
дөңгелек
үстелдер
ІІМ, ДСМ,
өзге де
мүдделі
мемлекет-
тік
органдар
2006-2008
жылдар
40.
Есірткінің заңсыз айналы-
мы үшін әкімшілік және
қылмыстық жауапкершілікті
белгілейтін заңнаманы
жетілдіру жөнінде
семинарлар өткізу
Семинарлар,
дөңгелек
үстелдер
ІІМ, ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБК,
ЭСЖҚА
(келісім
бойынша),
БП
(келісім
бойынша),
Әділетмині,
ДСМ
2006-2008
жылдар
41.
Нашақорлықтың алдын алу
жөніндегі оқыту семинар-
ларын өткізу
Семинарлар,
дөңгелек
үстелдер
ІІМ, БҒМ,
ДСМ, МАМ,
ТСМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Атырау
облысының
әкімдері
2006-2008
жылдар
42.
Қылмыстық-атқару жүйесі-
нің түзеу мекемелерінде
емдеу-алдын алу қызметін
жетілдіру жөніндегі
оқыту семинарларын өткізу
Семинарлар,
дөңгелек
үстелдер,
әдістемелік
ұсынымдар
ІІМ,
Әділетми-
нінің
ҚАЖК, ДСМ
2006-2008
жылдар
43.
Әділетминінің ССО
бөлімшелері мен құқық
қорғау органдарының өзара
іс-қимыл жасасуын жетіл-
діру жөнінде семинарлар
өткізу
Семинарлар,
дөңгелек
үстелдер,
әдістемелік
ұсынымдар
ІІМ,
Әділетми-
нінің
ССО, ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБК,
ЭСЖҚА
(келісім
бойынша),
БП
(келісім
бойынша),
ЖС
(келісім
бойынша)
2006-2008
жылдар
44.
Есірткі бизнесіне қарсы
күрес ақпаратымен,
тәжірибесімен және әдіс-
терімен алмасу мақсатында
мемлекеттік органдардың
қызметін ведомствоаралық
үйлестіру жөнінде семи-
нарлар өткізу
Семинарлар,
дөңгелек
үстелдер,
әдістемелік
ұсынымдар
ІІМ, ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБК,
ЭСЖҚА
(келісім
бойынша),
БП
(келісім
бойынша),
Әділетми-
нінің
ССО
2006-2008
жылдар
45.
Педагогтар, әлеуметтік
қызметкерлер, әлеуметтік
педагогтар үшін есірткіге
қарсы күрес тақырыбы
бойынша жыл сайынғы білім
беру циклдарын өткізу
Білім беру
циклдарын
өткізу,
ІІМ-ге
ақпарат беру
БҒМ, ДСМ,
Еңбекмині
2006-2008
жылдар
46.*
ІІМ-нің Есірткі бизнесіне
қарсы күрес жөніндегі
ведомствоаралық оқу орта-
лығын материалдық-техни-
калық нығайтуды жалғасты-
ру
Техникалық
жарақтандыру
ІІМ
2006-2008
жылдар
47.
ІІМ-нің Есірткі бизнесіне
қарсы күрес жөніндегі
ведомствоаралық оқу
орталығында мүдделі
мемлекеттік органдардың
қызметкерлерін оқытуды
ұйымдастыру
Сертификат-
тар беру
ІІМ,
мүдделі
мемлекет-
тік
органдар
2006-2008
жылдар
48.*
Жедел, статистикалық,
есепке алу және өзге де
деректермен алмасудың
ведомствоаралық
ақпараттық желілерін құру
Бірлескен
бұйрық
ІІМ, ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБК,
ЭСЖҚА
(келісім
бойынша),
ДСМ,
Әділетми-
нінің
ССО
2006-2008
жылдар
49.
Есірткінің заңсыз айналы-
мының жолын кесу мақса-
тында құқық қорғау және
арнайы органдардың кино-
логиялық қызметтерін
материалдық-техникалық
қамтамасыз етуді жалғас-
тыру
Материалдық-
техникалық
жарақтандыру
ІІМ,
Қаржымині-
нің КБК,
Қорғаныс-
мині,
ҰҚК ШҚ
(келісім
бойынша),
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Қызылорда,
Солтүстік
Қазақстан,
Атырау
облыстары-
ның
әкімдері
2006-2008
жылдар
50.*
*
Есірткінің заңсыз айналы-
мының, оның ішінде олар-
дың контрабандасы мен
тасымалдаудың жолын кесу
мақсатында құқық қорғау
және арнайы органдардың
материалдық-техникалық
және кадрлық базасын
нығайтуды жалғастыру, "Есірткі шебі" бөгеу жүйесін дамыту
Материалдық-
техникалық
нығайту
ІІМ, ҰҚК
(келісім
бойынша),
ҰҚК ШҚ
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБК,
ЭСЖҚА
(келісім
бойынша),
Әділетми-
нінің
ССО,
Қорғаныс-
мині,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Ақмола,
Қызылорда,
Солтүстік
Қазақстан,
Атырау
облыстары-
ның
әкімдері
2006-2008
жылдар
51.
"Допинг",»"Көкнәр",
"Канал",»"Арна",»"Жасөс-
пірім" - және т.б. арнайы
жедел-алдын алу операция-
ларын өткізу практикасын
жалғастыру
Жедел-алдын
алу опера-
цияларын
өткізу
ІІМ, ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБК,
ДСМ, БҒМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Оңтүстік
Қазақстан
облысының
әкімдері
2006-2008
жылдар
52.
Медициналық мекемелерде
есірткі пайдалануға бейім
мемлекеттік қызметке
үміткерлерді және мемле-
кеттік органдар қызмет-
керлерін әскерге шақыры-
лушыларды анықтау жөнін-
дегі жұмысты ұйымдастыру
Ведомстволық
нормативтік
құқықтық
кесімдер
ҰҚК
(келісім
бойынша),
ДСМ,
Қорғаныс-
мині,
ІІМ, ЭСЖҚА
(келісім
бойынша),
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері
2006-2008
жылдар
53.
Есірткінің, сондай-ақ
оның үлгілерінің заңсыз
айналымымен байланысты
оқиғалар, жеке және заңды
тұлғалар туралы жедел
ақпараттың ведомствоара-
лық деректер банкін құру
Бірлескен
бұйрық
ІІМ, ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБК,
ЭСЖҚА
(келісім
бойынша),
БП
(келісім
бойынша),
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның, оның
ішінде
Ақмола
облысының
әкімдері
2006-2008
жылдар

6. Международное сотрудничество
54
Проработать вопро-
сы создания пред-
ставительств пра-
воохранительных
органов Республики
Казахстан в стра-
нах центрально-
азиатского региона
и других государ-
ствах, осушеств-
ляющих активную
борьбу с наркобиз-
несом
Соответ-
ствующие
предложения
МВД, КНБ (по
согласованию),
КТК МФ, ПС КНБ
(по согласова-
нию), АБЭКП
(по согласова-
нию), ГП (по
согласованию)
2006-2008 годы
55
Совершенствовать
договорно-право-
вую базу, продол-
жить работу по
подписанию двусто-
ронних и многосто-
ронних соглашений
в области борьбы
с незаконным обо-
ротом наркотиков
Междуна-
родные
договоры
МВД, ГП (по
согласованию),
КНБ (по со- гласованию),
КТК МФ, АБЭКП
(по согласова-
нию), МИД
2006-2008 годы
56
Расширить сотруд-
ничество с право-
охранительными
органами и специ-
альными службами
зарубежных стран
с целью практичес-
кого взаимодейст-
вия по вопросам
пресечения "отмы-
вания" доходов,
полученных от нар-
кобизнеса, содей-
ствия в их конфис-
кации
Междуна-
родные
договоры
АБЭКП (по
согласованию),
ГП (по
согласованию),
КНБ (по
согласованию),
КТК МФ, ПС КНБ
(по согласова-
нию)
2006-2008 годы
57
Продолжить работу
по привлечению
средств междуна-
родных организаций
и стран-доноров в
сферу борьбы с
наркоманией и
наркобизнесом
Междуна-
родные
договоры,
участие в
междуна-
родных
проектах,
семинарах,
тренингах
и курсах
МВД, КНБ (по
согласованию),
КТК МФ, ПС КНБ
(по согласо-
ванию), АБЭКП
(по согласова-
нию), ГП
(по согласо-
ванию), МИД
2006-2008 годы
Всего
2006-2008 годы
продолжение таблицы
N
п/п
Предполагаемые расходы (млн. тенге)
Республиканский бюджет Местный бюджет
2006
год
2007
год
2008
год
2006
год
2007
год
2008
год
1
6
7
8
9
10
11
1. Организационные и аналитические мероприятия по
противодействию наркомании и наркобизнесу
1
2
3
4
5
6
7
2. Информационно-пропагандисткие мероприятия по формированию антинаркотического иммунитета
8

6. Халықаралық ынтымақтастық
54.
Орталық Азия өңірі елде-
рінде және есірткі бизне-
сіне қарсы белсенді
күресті жүзеге асырып
жатқан басқа да мемлекет-
терде Қазақстан Республи-
касы құқық қорғау орган-
дарының өкілдіктерін құру
мәселелерін пысықтау
Тиісті
ұсыныстар
ІІМ, ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің
КБК, ҰҚК
ШҚ
(келісім
бойынша),
ЭСЖҚА
(келісім
бойынша),
БП
(келісім
бойынша)
2007-2008
жылдар
55.
Шарттық-құкықтық базаны
жетілдіру, есірткінің
заңсыз айналымына қарсы
күрес саласындағы екіжақ-
ты және көпжақты келісім-
дерге қол қою жөніндегі
жұмысты жалғастыру
Халықаралық
шарттар
ІІМ, БП
(келісім
бойынша),
ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБК,
ЭСЖҚА
(келісім
бойышпа),
СІМ
2006-2008
жылдар
56.
Есірткі бизнесінен алын-
ған кірістерді»жылыстату-
дың жолын кесу, оларды
тәркілеуге жәрдемдесу
мәселелері бойынша өзара
практикалық іс-кимыл
жасасу мақсатында шетел-
дердің құқық қорғау
органдарымен және арнайы
қызметтерімен ынтымақтас-
тықты кеңейту
Халықаралық
шарттар
ЭСЖҚА
(келісім
бойынша),
БП
(келісім
бойынша),
ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБК,
ҰҚК ШҚ
(келісім
бойынша)
2006-2008
жылдар
57.
Халықаралық ұйымдар мен
донор-елдердің қаражатын
нашақорлыққа және есірткі
бизнесіне қарсы күрес
саласына тарту жөніндегі
жұмысты жалғастыру
Халықаралық
шарттар,
халықаралық
жобаларға,
семинарлар-
ға, тренин-
гілерге және
курстарға
қатысу
ІІМ, ҰҚК
(келісім
бойынша),
Қаржымині-
нің КБК,
ҰҚК ШҚ
(келісім
бойынша),
ЭСЖҚА
(келісім
бойынша),
БП
(келісім
бойынша),
СІМ
2006-2008
жылдар
Барлығы
2006-2008
жылдар
кестенің жалғасы
N р/с
Болжанып отырған шығыстар (млн. теңге)
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
2006
2007
2008
2006
2007
2008
6
7
8
9
10
11
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

678,506
442,603
752,163
341,333
202,401
203,344
Примечание:
* мероприятие финансируется в соответствии постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2005 года N 61 "О заключении Правительством Республики Казахстан проектных документов Управления Организации Объединенных Наций по наркотикам и преступности"
** мероприятие финансируется за счет подпрограммы 002 "Аппарат территориальных органов" программы 001 "Охрана общественного порядка и обеспечение общественной безопасности на республиканском уровне".
*** мероприятие финансируется за счет бюджетной программы 001 "Содержание личного состава, вооружения, военной и иной техники, оборудования, животных и инфраструктуры Вооруженных Сил.
Расшифровка аббревиатур:
АБЭКП - Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью
ВС - Верховный Суд
ГП - Генеральная прокуратура
МВД - Министерство внутренних дел
КНБ - Комитет национальной безопасности
КТК МФ - Комитет таможенного контроля Министерства финансов
КУИС МЮ - Комитет уголовно-испольнительной системы Министерства юстиции
МЗ - Министерство здравоохранения
МИД - Министерство иностранных дел
МИТ - Министерство индустрии и торговли
МКИ - Министерство культуры и информации
МТС - Министерство туризма и спорта
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения
МО - Министерство обороны
МОН - Министерство образования и науки
МСХ - Министерство сельского хозяйства
МЮ - Министерство юстиции
ПС КНБ - Пограничная служба Комитета национальной безопасности
ЦСЭ МЮ - Центр судебной экспертизы Министерства юстиции

678,506
442,603
752,163
341,333
202,401
203,344
Ескертпе:
* іс-шаралар»"Қазақстан Республикасы Үкіметінің Біріккен Ұлттар Ұйымының Есірткі және қылмыс жөніндегі басқармасының жобалық құжаттарын жасасуы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 25 қаңтардағы N 61  қаулысына сәйкес қаржыландырылады.
** іс-шаралар 001 "Республикалық деңгейде қоғамдық тәртіпті қорғау және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету" бағдарламасының
002 "Аумақтық органдардың аппараты" кіші бағдарламасы есебінен қаржыландырылады.
*** іс-шаралар 001 "Қарулы Күштердің жеке құрамын, қару-жарақтарын, әскери және өзге де техникаларын, жабдықтарын, жануарлары мен инфрақұрылымын ұстау" бюджеттік бағдарламасы есебінен
қаржыландырылады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭСЖҚА - Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
ЖС - Жоғарғы Сот
БП - Бас Прокуратура
ҰҚК - Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қаржыминінің КБА - Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті
Әділетминінің ҚАЖК - Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті
ІІМ - Ішкі істер министрлігі
ДСМ - Денсаулық сақтау министрлігі
СІМ - Сыртқы істер министрлігі
ИСМ - Индустрия және сауда министрлігі
МАМ - Мәдениет және ақпарат министрлігі
ТСМ - Туризм және спорт министрлігі
Еңбекмині - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Қорғанысмині - Қорғаныс министрлігі
БҒМ - Білім және ғылым министрлігі
АШМ - Ауыл шаруашылығы министрлігі
Әділетмині - Әділет министрлігі
ҰҚҚ ШҚ - Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі
Әділетминінің ССО - Әділет министрлігінің Сот-сараптамасы орталығы