Об утверждении типовой формы договора обязательного страхования в растениеводстве
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2006 года N 1036. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1108
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2015 № 1108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2015 года № 9-2/702.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 марта 2004 года "Об обязательном страховании в растениеводстве" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую типовую форму договора обязательного страхования в растениеводстве.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2006 года N 1036
Типовая форма
договора обязательного страхования в растениеводстве
_______ серия _____           N __           "__" _______ 200_г.
____________________________________, именуемое в дальнейшем
"Страховщик", действующее на основании _______________, в лице
________________________________________________, одной стороны, и
________________________, именуемое в дальнейшем "Страхователь", в
лице ____________________________________________________________,
действующего (ей) на основании ________ с другой стороны, совместно
именуемые Сторонами, а по отдельности - Сторона, на основании
Гражданского кодекса Республики Казахстан и Закона Республики
Казахстан от 10 марта 2004 года "Об обязательном страховании в
растениеводстве" (далее - Закон) заключили настоящий Договор
обязательного страхования (далее - Договор) о нижеследующем:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.10.2009 № 1728 (порядок введения в действие см. п. 2).
1. Термины и определения
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
1) акт обследования по факту неблагоприятного природного явления (далее - акт обследования) - документ, подтверждающий причинно-следственную связь между частичной или полной гибелью посевов и воздействием неблагоприятного (неблагоприятных) природного (природных) явления (явлений), требования к которому предусмотрены Законом по форме, установленной Правительством Республики Казахстан;

Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шартының үлгi нысанын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 қазандағы N 1036 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1108 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2015 № 1108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 29 шілдедегі № 9-2/702 бұйрығын қараңыз.
"Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 10 наурыздағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шартының үлгi нысаны бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 31 қазандағы
N 1036 қаулысымен
бекiтiлген
Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шартының
үлгi нысаны
N ____          200__ жылғы "___"_______         ______ сериясы_____
Бiрлесiп Тараптар, ал жеке Тарап деп аталатын, бұдан әрi "Сақтандырушы" деп аталатын, ___________________ атынан ___________ негiзiнде әрекет ететiн ________________ бiр тараптан және "Сақтанушы" деп аталатын, ___________ атынан ____________ негiзiнде әрекет ететiн _____________________________________________________ екiншi тараптан Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексi және "Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 10 наурыздағы Заңы (бұдан әрi - Заң) негiзiнде төмендегi туралы осы Мiндеттi сақтандыру шартын (бұдан әрi - Шарт) жасасты:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.10.30 N 1728 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
1. Терминдер мен айқындамалар
1. Шартта мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) қолайсыз табиғат құбылысы фактісі бойынша тексеру актісі (бұдан әрі - тексеру актісі) - Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген нысан бойынша Заңда көзделген талаптармен қолайсыз табиғат құбылысының (құбылыстарының) әсері мен егістіктің ішінара немесе толық жойылуы арасындағы себеп-тергеулік байланысты растайтын құжат;

2) выгодоприобретатель - страхователь или иное лицо, в пользу которого заключен Договор;
3) неблагоприятное природное явление - природное явление (долговременное - засуха, вымерзание, недостаток тепла, излишнее увлажнение почвы, переувлажнение воздуха, наводнение, маловодье, суховей; кратковременное - град, ливень, заморозки, сильный ветер, сель), в результате которого произошли гибель или повреждение продукции растениеводства;
4) объект обязательного страхования в растениеводстве - имущественные интересы страхователя, связанные с частичной или полной компенсацией убытков страхователя при наступлении страхового случая, размер которых устанавливается в соответствии с Законом;
5) оценщик (независимый эксперт) - физическое или юридическое лицо, имеющее лицензию на осуществление оценочной деятельности;
6) полная гибель посевов - последствие воздействия неблагоприятных природных явлений на посевы, при которых затраты на дальнейшее выращивание и уборку урожая превышают предполагаемый доход от урожая;
7) частичная гибель посевов - последствие воздействия неблагоприятных природных явлений на посевы, при которых доход оценочный или фактический с одного гектара производства вида продукции растениеводства менее размера норматива затрат на один гектар производства вида продукции растениеводства, установленного на момент заключения договора обязательного страхования;
8) предполагаемый доход от урожая - доход, определяемый комиссией в соответствии с методикой определения площадей гибели посевов, утвержденной уполномоченным органом в области растениеводства;
9) продукция растениеводства - продукция, полученная в процессе возделывания сельскохозяйственных культур (зерновых, масличных, сахарной свеклы, хлопка);
10) растениеводство - комплекс производств отрасли сельского хозяйства, включающий в себя производителей сельскохозяйственной продукции - физических и юридических лиц, занимающихся производством продукции растениеводства;
11) страховщик - юридическое лицо, получившее лицензию на право осуществления обязательного страхования в растениеводстве в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обязанное при наступлении страхового случая произвести страховую выплату страхователю или иному лицу, в пользу которого заключен договор (выгодоприобретателю) в пределах определенной договором суммы (страховой суммы);
12) страхователь - лицо, осуществляющее деятельность по производству продукции растениеводства и заключившее договор обязательного страхования со страховщиком;

2) пайда алушы - пайдасына шарт жасалған сақтандырушы немесе өзге тұлға;
3) қолайсыз табиғат құбылысы - нәтижесінде өсімдік шаруашылығының өнімі жойылған немесе бүлінген (ұзақ мерзімді - құрғақшылық, үсіп кету, жылудың жетіспеуі, топырақтың шамадан тыс ылғалдануы, ауаның асыра ылғалдануы, су тасқыны, судың жетіспеуі, қуаңшылық; қысқа мерзімді бұршақ, нөсер, үсік шалу, қатты жел, сел) табиғат құбылысы;
4) өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру объектісі  - сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушының шығынын ішінара немесе толық өтеуге байланысты сақтанушының мөлшері Заңға сәйкес белгіленетін мүліктік мүдделері;
5) бағалаушы (тәуелсіз сарапшы) - бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға;
6) егістіктің толық жойылуы - одан әрі өсіруге және астық жинауға арналған шығындар астықтан түсетін болжамды кірістен асып түсетін, егістікке қолайсыз табиғат құбылысы әсерінің салдары;
7) егістіктің ішінара жойылуы - өсімдік шаруашылығы өнімдерінің түрін өндірудің бір гектарынан түсетін бағалау немесе нақты кірісі міндетті сақтандыру шартын жасау сәтінде белгіленген өсімдік шаруашылығы өнімдерінің түрін өндірудің бір гектарына арналған шығындар нормативінің мөлшерінен аз болатын егістікке қолайсыз табиғат құбылысы әсерінің салдары;
8) астықтан түсетін болжамды кіріс - өсімдік шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган бекіткен егістіктің жойылған алаңын анықтау әдістемесіне сәйкес комиссия айқындайтын кіріс;
9) өсімдік шаруашылығының өнімі - ауыл шаруашылығы дақылдарын (дәнді, майлы дақылдар, қант қызылшасы, мақта) өңдеу процесінде алынған өнім;
10) өсімдік шаруашылығы - өсімдік шаруашылығы өнімін өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілерді - жеке және заңды тұлғаларды қамтитын ауыл шаруашылығы саласы өндірістерінің кешені;
11) сақтандырушы - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өсімдік шаруашылығында міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алған, сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушыға немесе пайдасына шарт жасалған өзге адамға (пайда алушыға) шартта айқындалған сома (сақтандыру сомасы) шегінде сақтандыру төлемін жүргізуге міндетті заңды тұлға;
12) сақтанушы - өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және сақтандырушымен міндетті сақтандыру шартын жасасқан адам;

13) страховая сумма - сумма денег, на которую застрахован объект обязательного страхования и которая представляет собой предельный объем ответственности Страховщика при наступлении страхового случая;
14) страховая премия - сумма денег, которую страхователь обязан уплатить страховщику за принятие последним обязательств произвести страховую выплату страхователю (выгодоприобретателю) в размере, определенном договором обязательного страхования;
15) страховой случай - событие, с наступлением которого договор обязательного страхования предусматривает осуществление страховой выплаты.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 08.10.2010 № 1042.
2. Предмет Договора
2. По настоящему Договору Страховщик обеспечивает страховой защитой имущественные интересы Страхователя, связанные с частичной или полной компенсацией убытков Страхователя при наступлении страхового случая, размер которых устанавливается в соответствии с Законом .
3. Действие настоящего Договора не распространяется на деятельность по выращиванию продукции растениеводства на землях несельскохозяйственного назначения и хранению продукции растениеводства.
4. Страховщик не обеспечивает страховой защитой убытки Страхователя, возникшие по причинам иным, чем неблагоприятные природные явления.
3. Размер страховой суммы и страховой премии
5. Размер страховой суммы устанавливается по каждому виду продукции растениеводства в соответствии с нормативом затрат на один гектар, умноженным на всю площадь, на которой Страхователь осуществляет затраты по выращиванию продукции растениеводства.
6. Страховая сумма по настоящему Договору установлена в размере __________ (________) тенге согласно Приложению к настоящему Договору, являющемуся неотъемлемой его частью.
7. Возмещение ущерба и/или вреда сверх размера страховой суммы Страхователь осуществляет за свой счет.
8. Страховая премия по данному Договору составляет __________ (________) тенге и определяется в сроки и в порядке согласно Приложению к настоящему Договору, являющемуся неотъемлемой его частью.
9. В случае неуплаты Страхователем страховой премии на условиях единовременной ее уплаты, установленных в Договоре, Договор обязательного страхования считается незаключенным.
10. При несвоевременной уплате очередной суммы страховой премии на условиях уплаты страховой премии в рассрочку, установленных настоящим Договором, Страхователь оплачивает Страховщику неустойку в порядке и размере, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан.
11. Если страховой случай наступил до уплаты очередной страховой премии либо уплата которой просрочена, Страховщик вправе зачесть сумму неуплаченной страховой премии, уменьшив страховую выплату.

13) сақтандыру сомасы - міндетті сақтандыру объектісі сақтандырылған және сақтандыру жағдайы басталған кезде осы шарт бойынша сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемін білдіретін ақша сомасы;
14) сақтандыру сыйлықақысы сақтанушы міндетті сақтандыру шартында айқындалған мөлшерде сақтандырушыға (пайда алушыға) сақтандыру төлемін жүргізу міндеттемелерін қабылдағаны үшін сақтандырушы сақтанушыға төлеуге міндетті ақша сомасы;
15) сақтандыру жағдайы - басталуына орай міндетті сақтандыру шарты сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін оқиға.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.10.08 № 1042 Қаулысымен.
2. Шарттың мәнi
2. Осы Шарт бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде Сақтанушының мөлшерi Заңға сәйкес айқындалатын шығынын iшiнара немесе толық өтеуге байланысты Сақтанушының мүлiктiк мүдделерiн Сақтандырушы сақтандыру қорғауымен қамтамасыз етедi.
3. Осы Шарттың әрекетi ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерлерде өсiмдiк шаруашылығының өнiмдерiн өсiру және өсiмдiк шаруашылығы өнiмiн сақтау жөнiндегi қызметке қолданылмайды.
4. Сақтандырушы қолайсыз табиғат құбылысынан өзге себептер бойынша туындаған Сақтандырушының шығынын сақтандыру қорғауымен қамтамасыз етпейдi.
3. Сақтандыру сомасының және сақтандыру сыйлықақысының мөлшерi
5. Сақтандыру сомасының мөлшерi Сақтанушы өсiмдiк шаруашылығының өнiмдерiн өсiру жөнiндегi шығындарды жүзеге асыратын барлық алаңға көбейтiлген, бiр гектарға арналған шығындар нормативiне сәйкес өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiнiң әрбiр түрi бойынша белгiленедi.
6. Осы Шарт бойынша сақтандыру сомасы осы Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылатын Қосымшаға сәйкес ___________________________ (____________________________________) теңге мөлшерiнде белгiленедi.
7. Сақтандыру сомасының мөлшерiнен тыс залалды және/немесе зиянды өтеудi Сақтанушы өз есебiнен жүзеге асырады.
8. Осы Шарт бойынша сақтандыру сыйлықақысы __________________ (________________________________) теңгенi құрайды және осы Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылатын Қосымшаға сәйкес мерзiмде және тәртiппен айқындалады.
9. Сақтанушы Шартта белгiленген сақтандыру сыйлықақысын бiр уақытта төлеу шарты бойынша оны төлемеген жағдайда мiндеттi сақтандыру шарты жасалмаған деп саналады.
10. Осы Шартта белгiленген сақтандыру сыйлықақысын бөлiп төлеу шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының кезектi сомасы уақтылы төленбеген кезде Сақтанушы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгiленген тәртiппен және мөлшерде Сақтандырушыға тұрақсыздық айыбын төлейдi.
11. Егер сақтандыру жағдайы кезектi сақтандыру сыйлықақысын төлегенге дейiн не төлем уақыты өтiп кеткенде туындаса, Сақтандырушы сақтандыру төлемiн азайта отырып, төленбеген сақтандыру сыйлықақысын есепке алуға құқылы.

4. Страховые случаи
12. К страховым случаям при обязательном страховании в растениеводстве относятся гибель или повреждение продукции растениеводства в результате неблагоприятных природных явлений или их совокупности, зафиксированные в акте обследования, вследствие которых возникли убытки у Страхователя.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.10.2010 № 1042.
13. Доказывание наступления страхового случая, а также причиненных убытков лежит на Страхователе.
5. Права и обязанности сторон
14. Страховщик вправе:
1) при наступлении страхового случая совместно со Страхователем и оценщиком (независимым экспертом) проводить работу по определению фактического и (или) оценочного дохода продукции растениеводства, которая подвергалась воздействию неблагоприятного природного явления;
2) запрашивать у компетентных организаций документы, подтверждающие факт наступления страхового случая;
3) использовать отчеты оценщика (независимого эксперта) в случае его привлечения для определения размера страховой выплаты в результате наступления страхового случая;
4) определить оценочный доход самостоятельно или с привлечением оценщика (независимого эксперта).
15. Страховщик обязан:
1) ознакомить Страхователя с правилами обязательного страхования в растениеводстве;
2) обеспечить тайну страхования;
3) при наступлении неблагоприятного природного явления направить своего представителя в состав комиссии, созданной по заявлению Страхователя местным исполнительным органом района (города областного значения), для проведения обследования по определению площадей, подвергшихся воздействию неблагоприятных природных явлений;
4) при наступлении страхового случая, следствием которого стало возникновение убытка у Страхователя, произвести страховую выплату по видам продукции растениеводства, производимой Страхователем, в размере, порядке и сроки, которые установлены Законом и настоящим Договором;
5) оплатить услуги привлекаемого им оценщика (независимого эксперта);
16. Страховщик также имеет иные права и обязанности, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан и настоящим Договором;
17. Страховщик не вправе предъявлять требования по соблюдению агротехнологии возделывания сельскохозяйственных культур.
18. Страхователь вправе:
1) получать страховую выплату в сроки, установленные настоящим Договором;
2) требовать от Страховщика разъяснения условий обязательного страхования, своих прав и обязанностей по Договору;
3) ознакомиться с результатами произведенной оценки о понесенном убытке;

4. Сақтандыру жағдайлары
12. Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру кезiндегi сақтандыру жағдайларына тексеру актісінде тіркелген қолайсыз табиғат құбылыстары немесе олардың жиынтығы нәтижесiнде Сақтанушыға залал келтiрiлген өсiмдiк шаруашылығы өнiмiнiң жойылуы немесе бүлiнуi жатады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.08 № 1042 Қаулысымен.
13. Сақтандыру жағдайының басталғанын, сондай-ақ келтiрiлген залалды Сақтанушы айғақтайды.
5. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
14. Сақтандырушы:
1) сақтандыру жағдайы басталған кезде Сақтанушымен және бағалаушымен (тәуелсiз сарапшымен) бiрлесiп, қолайсыз табиғат құбылысының әсерiне ұшыраған өсiмдiк шаруашылығы өнiмiнiң нақты және (немесе) бағалау кiрiсiн айқындау жөнiнде жұмыс жүргiзуге;
2) құзыреттi ұйымдардан сақтандыру жағдайының басталуын растайтын құжаттарды сұратуға;
3) сақтандыру жағдайының басталуы нәтижесiнде сақтандыру төлемiнiң мөлшерiн айқындау үшiн бағалаушыны (тәуелсiз сарапшыны) тартқан жағдайда оның есептерiн пайдалануға;
4) бағалау кiрiсiн дербес немесе бағалаушыны (тәуелсiз сарапшыны) тарта отырып айқындауға құқылы.
15. Сақтандырушы:
1) Сақтанушыны өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру ережесiмен таныстыруға;
2) сақтандыру құпиясын қамтамасыз етуге;
3) қолайсыз табиғат құбылысы басталған кезде қолайсыз табиғат құбылыстарының әсерiне ұшыраған алаңдарды айқындау жөнiнде тексеру жүргiзу үшiн Сақтанушының өтiнiшi бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы құрған комиссияның құрамына өз өкiлiн жiберуге;
4) соның салдарынан Сақтанушы шығынға ұшыраған сақтандыру жағдайы басталған кезде Сақтанушы өндiретiн өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiнiң түрлерi бойынша Заңда және осы Шартта белгiленген мөлшерде, тәртiппен және мерзiмде сақтандыру төлемiн жүргiзуге;
5) өзi тартатын бағалаушының (тәуелсiз сарапшының) қызметтерiне ақы төлеуге мiндеттi.
16. Сондай-ақ Сақтандырушының Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде және осы Шартта көзделген өзге де құқықтары мен мiндеттерi бар.
17. Сақтандырушының ауыл шаруашылығы дақылдарын өсiрудiң агротехнологиясын сақтау жөнiнде талаптар қоюға құқығы жоқ.
18. Сақтанушы:
1) осы Шартта белгiленген мерзiмде сақтандыру төлемiн алуға;
2) Сақтандырушыдан мiндеттi сақтандыру талаптарын, осы Шарт бойынша өз құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiрудi талап етуге;
3) келтiрiлген залал туралы жүргiзiлген бағалаудың нәтижелерiмен танысуға;

4) оспорить в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором, решение Страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или уменьшении ее размера;
5) обратиться в суд в случае несогласия с результатом оценки фактического или оценочного дохода, полученного от каждого вида растениеводческой продукции, выращенной на площади посева, подвергшейся неблагоприятному природному явлению;
6) выбрать один из видов нормативов затрат для исчисления страховой суммы при заключении Договора.
19. Страхователь обязан:
1) страховать свои имущественные интересы на каждом отдельном поле севооборота;
2) уплатить страховые премии в размере, порядке и сроки, установленном Договором;
3) принимать меры к уменьшению убытков от страхового случая;
4) незамедлительно, но не позднее пяти рабочих дней, как ему стало известно о факте происшедшего неблагоприятного природного явления, которое может привести к наступлению страхового случая, уведомить об этом Страховщика доступным способом (устно, письменно). Сообщение в устной форме должно быть в последующем (в течение семидесяти двух часов) подтверждено письменно. Если Страхователь по уважительным причинам не имел возможности выполнить указанные действия, он должен подтвердить это документально;
5) подать в местный исполнительный орган района (города областного значения) заявление о создании комиссии по установлению площадей, подвергшихся воздействию неблагоприятного природного явления:
при кратковременном - в течение трех рабочих дней со дня его наступления;
при долговременном - в течение десяти рабочих дней после обнаружения его воздействия на посевы при наличии справки органа гидрометеорологической службы и (или) уполномоченного государственного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, подтверждающей факт неблагоприятного природного явления;
6) сообщать Страховщику обо всех заключенных или заключаемых договорах страхования в отношении предмета страхования;
7) обеспечить представителям страховщика и оценщика (независимого эксперта) условия для осмотра территории, на которой произошло неблагоприятное природное явление, не препятствовать их наблюдением за состоянием посевов и насаждений до завершения уборочных работ;
8) представить Страховщику все документы, необходимые для получения страховой выплаты.
20. Страхователь имеет иные права и обязанности, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан и настоящим Договором.
6. Определение размера страховой выплаты и
порядок ее осуществления

4) Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Шартта көзделген тәртiппен Сақтандырушының сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан бас тарту немесе оның мөлшерiн азайту туралы шешiмi бойынша дауласуға;
5) қолайсыз табиғат құбылысына ұшыраған егiстiк алаңында өсiрiлген өсiмдiк шаруашылығы өнiмiнiң әрбiр түрiнен алынған нақты немесе бағалау кiрiсiн бағалау нәтижесiмен келiспеген жағдайда сотқа жүгiнуге;
6) Шарт жасасу кезiнде сақтандыру сомасын есептеу үшiн шығындар нормативтерiнiң бiр түрiн таңдауға құқылы.
19. Сақтанушы:
1) әрбiр жеке ауыспалы егiс даласында өзiнiң мүлiктiк мүдделерiн сақтандыруға;
2) Шартта белгiленген мөлшерде, тәртiппен және мерзiмде сақтандыру сыйлықақысын төлеуге;
3) сақтандыру жағдайынан келтiрiлген залалды азайтуға шаралар қабылдауға;
4) дереу, бiрақ сақтандыру жағдайының басталуына алып келуi мүмкiн қолайсыз табиғат құбылысының болу фактiсi туралы өзiне мәлiм болғаннан кейiн бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей бұл туралы Сақтандырушыны қол жетiмдi тәсiлмен (ауызша, жазбаша) хабарландыруға. Ауызша нысандағы хабарлама кейiннен (жетпiс екi сағат iшiнде) жазбаша расталуға тиiс. Егер Сақтанушының көрсетiлген iс-қимылды дәлелдi себептермен орындауға мүмкiндiгi болмаса, ол мұны құжат түрiнде растауға тиiс;
5) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органына қолайсыз табиғат құбылысының әсерiне ұшыраған алаңды белгiлеу жөнiнде комиссия құру туралы өтiнiш беруге:
қысқа мерзiмдi құбылыс кезiнде - оның басталған күнiнен бастап үш жұмыс күнi iшiнде;
ұзақ мерзiмдi құбылыс кезiнде - гидрометеорологиялық қызмет органының және (немесе) табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның қолайсыз табиғат құбылысы фактiсiн растайтын анықтамасы болған кезде егiстiкке оның әсер етуi анықталғаннан кейiн он жұмыс күнi iшiнде;
6) Сақтандырушыға сақтандыру мәнiне қатысты жасалған немесе жасалатын барлық сақтандыру шарттары туралы хабарлауға;
7) сақтандырушының және бағалаушының (тәуелсiз сарапшының) өкiлдерiне қолайсыз табиғат құбылысы болған аумақты қарау үшiн жағдай жасауға, жинау жұмыстары аяқталғанға дейiн олардың егiстiктер мен көшеттердiң жай-күйiн бақылауына кедергi келтiрмеуге;
8) Сақтандырушыға сақтандыру төлемiн алу үшiн қажеттi барлық құжаттарды ұсынуға мiндеттi.
20. Сақтанушының Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде және осы Шартта көзделген өзге де құқықтары мен мiндеттерi бар.
6. Сақтандыру төлемiнiң мөлшерiн айқындау және оны жүзеге асыру тәртiбi

21. Определение размера страховой выплаты производится в соответствии с Законом и настоящим Договором:
1) в случае полной гибели посевов размер убытка определяется как размер норматива затрат на один гектар производства вида продукции растениеводства, установленного на момент заключения договора обязательного страхования в растениеводстве, умноженный на площадь производства данного вида продукции, на которую оказало воздействие неблагоприятное природное явление;
при полной гибели РУ = (НЗ * S га);
S - площадь, подвергшаяся влиянию неблагоприятного природного явления;
РУ - размер убытка;
НЗ - норматив затрат;
2) в случае частичной гибели посевов, объем продукции, собранный с площадей, подвергшихся воздействию неблагоприятного природного явления, подлежит обязательной оценке при уборке урожая. При этом доход рассчитывается в следующем порядке:
после реализации всего объема вида продукции растениеводства по фактическому доходу;
до реализации всего объема вида продукции растениеводства по оценочному доходу;
если полученный урожай был реализован частично, и имеется нереализованная часть урожая, то в соответствии с абзацами вторым и третьим подпункта 2) пункта 21 настоящего Договора;
при частичной гибели РУ = (НЗ - доход с 1 га площади, подвергшейся влиянию неблагоприятных природных явлений) * S га (площадь, подвергшаяся влиянию неблагоприятного природного явления).
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 28.06.2008 N 642 .
22. Требование о страховой выплате к Страховщику предъявляется Страхователем в письменной форме в виде заявления об осуществлении страховой выплаты с приложением следующих документов:
копия договора обязательного страхования;
копия карты (схемы) размещения полей;
справка органа гидрометеорологической службы и (или) уполномоченного государственного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, подтверждающая факт неблагоприятного природного явления;
копия заявления Страхователя в местный исполнительный орган района (города областного значения) о создании комиссии по установлению площадей, подвергшихся воздействию неблагоприятного явления с отметкой о принятии заявления;
при частичной гибели посевов Страхователем представляются также документы, подтверждающие получение дохода, а именно:
копии договоров купли-продажи продукции растениеводства;
копии счетов-фактур, товарно-транспортные накладные;
акт оценки дохода Страховщика или независимого эксперта.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.10.2009 № 1728 (порядок введения в действие см. п. 2).

21. Сақтандыру төлемінің мөлшерін анықтау Заңға және осы Шартқа сәйкес жүргізіледі:
1) егін толық жойылған жағдайда зиян мөлшері өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру шартын жасасқан сәтте белгіленген өсімдік шаруашылығы өнімінің түрін өсірудің бір гектарына арналған шығындар нормативінің қолайсыз табиғат құбылысы әсер ететін осы өнім түрін өсіру алаңына көбейтілген мөлшері ретінде анықталады;
толық жойылған жағдайда ЗМ = (ШН * S га);
S - қолайсыз табиғат құбылысының әсеріне ұшыраған алаң;
ЗМ - зиян мөлшері;
ШН - шығындар нормативі;
2) егін ішінара жойылған жағдайда қолайсыз табиғат құбылысының әсеріне ұшыраған алаңнан жиналған өнім көлемі астық жинау кезінде міндетті бағалауға жатады. Бұл ретте кіріс мынадай тәртіппен есептеледі:
өсімдік шаруашылығы өнімі түрінің барлық көлемі сатылғаннан кейін нақты кіріс бойынша;
өсімдік шаруашылығы өнімі түрінің барлық көлемі сатылғанға дейін бағалау кірісі бойынша;
егер алынған астық ішінара сатылса және астықтың сатылмаған бөлігі бар болса, онда осы Шарттың 21-тармағының 2) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарына сәйкес;
ішінара жойылған кезде ЗМ = (ШН - қолайсыз табиғат құбылысының әсеріне ұшыраған алаңның 1 га-дан алынатын кіріс) * S га (қолайсыз табиғат құбылысының әсеріне ұшыраған алаң).
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.28 N 642 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
22. Сақтанушы сақтандыру төлемi туралы талапты Сақтандырушыға мынадай құжаттармен қоса сақтандыру төлемiн жүзеге асыру туралы өтiнiш түрiнде жазбаша нысанда бередi:
мiндеттi сақтандыру шартының көшiрмесi;
егiстiктiң орналасу картасының (схемасының) көшiрмесi;
гидрометеорологиялық қызмет органының және (немесе) табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның қолайсыз табиғат құбылысы фактiсiн растайтын анықтамасы;
Сақтанушының ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органына қолайсыз құбылыстың әсерiне ұшыраған алаңдарды белгiлеу жөнiндегi комиссия құру туралы өтiнiшiнiң осы өтiнiштiң қабылданғаны туралы белгiсi бар көшiрмесi;
сондай-ақ егiстiк iшiнара жойылған жағдайда Сақтандырушы кiрiстiң алынғанын растайтын құжаттарды ұсынады, атап айтқанда:
өсiмдiк шаруашылығы өнiмiн сатып алу-сату шарттарының көшiрмелерi;
шот-фактуралардың көшiрмелерi, тауар-көлiк жүк қағазы;
Сақтанушының немесе тәуелсіз сарапшының кiрiсiн бағалау актiсi.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.10.30 N 1728 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

23. Страховщик, принявший документы, обязан составить в двух экземплярах справку с указанием полного перечня документов и даты их принятия. Один экземпляр справки выдается заявителю, второй экземпляр с отметкой заявителя в ее получении остается у страховщика.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 08.10.2010 № 1042.
23-1. В случае непредставления страхователем документов, предусмотренных пунктом 22 настоящего Договора, страховщик незамедлительно, но не позднее трех рабочих дней, письменно уведомляет страхователя о недостающих документах.
Сноска. Раздел 6 дополнен пунктом 23-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.10.2010 № 1042.
24. В случае полной гибели посевов, определение оценочного дохода Страховщиком не производится.
25. При полной гибели посевов страховая выплата производится в течение десяти рабочих дней с момента подписания акта обследования на основании акта обследования и документов, предусмотренных в пункте 22 настоящего Договора.
26. Страховая выплата производится, если страховой случай произошел в течение срока действия настоящего Договора.
26-1. Выгодоприобретателем по Договору является ____________________. Реквизиты выгодоприобретателя указываются страховщиком в заявлении об осуществлении страховой выплаты.
Сноска. Типовая форма договора дополнена пунктом 26-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.10.2009 № 1728 (порядок введения в действие см. п. 2).
27. При полной выплате страховой суммы по настоящему Договору, действие настоящего Договора прекращается.
28. Решение об отказе в страховой выплате принимается Страховщиком и сообщается Страхователю в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа в течение семи календарных дней со дня предоставления всех документов, указанных в пункте 22 настоящего Договора.
7. Освобождение Страховщика от осуществления
страховой выплаты
29. Страховщик вправе отказать полностью или частично в страховой выплате, если страховой случай произошел вследствие:
1) умышленных действий Страхователя, направленных на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению, за исключением действий, совершенных в состоянии необходимой обороны и крайней необходимости;
2) действий Страхователя, признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, умышленными преступлениями или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем.
30. Основанием для отказа Страховщика в осуществлении страховой выплаты может быть также следующее:

23. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы құжаттардың толық тізбесі мен олардың қабылданған күні көрсетілген анықтаманы екі данада жасауға міндетті. Анықтаманың бір данасы өтініш берушіге беріледі, өтініш берушінің алу туралы белгісі бар екінші данасы сақтандырушыда қалады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.10.08 № 1042 Қаулысымен.
23-1. Сақтанушы шарттың 22-тармағында көзделген құжаттарды бермеген кезде сақтандырушы шұғыл, бірақ үш жұмыс күнінен кешіктірмей, сақтанушыны жетпейтін құжаттар туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
Ескерту. Үлгі нысан 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.10.08 № 1042 Қаулысымен.
24. Егiстiк толық жойылған жағдайда Сақтандырушы бағалау кiрiсiн айқындауды жүргiзбейдi.
25. Егiстiк толық жойылған жағдайда сақтандыру төлемi тексеру актiсi мен осы Шарттың 22-тармағында көзделген құжаттар негiзiнде тексеру актiсiне қол қойылған сәттен бастап он жұмыс күнi iшiнде жүргiзiледi.
26. Егер сақтандыру жағдайы осы Шарттың қолданылу мерзiмi iшiнде болса, сақтандыру төлемi жүргiзiледi.
26-1. _________________________ Шарт бойынша пайда алушы болып табылады. Пайда алушының деректемелерін сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асыру туралы өтініште көрсетеді.
Ескерту. Үлгі нысан 26-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.10.30 N 1728 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
27. Осы Шарт бойынша сақтандыру сомасы толық төленген кезде осы Шарттың қолданылуы тоқтатылады.
28. Сақтандыру төлемiнен бас тарту туралы шешiмдi Сақтандырушы қабылдайды және Сақтанушыға осы Шарттың 22-тармағында көрсетiлген барлық құжаттар ұсынылған күннен бастап жетi күнтiзбелiк күн iшiнде бас тарту себептерiнiң уәжделген негiздемесiмен бiрге жазбаша нысанда хабарланады.
7. Сақтандырушыны сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан босату
29. Егер сақтандыру жағдайы:
1) қажеттi қорғаныс және аса қажеттiлiк жағдайында жасалған iс-әрекеттердi қоспағанда, Сақтанушының сақтандыру жағдайының басталуына бағытталған не оның басталуына ықпал ететiн қасақана iс-әрекетi;
2) Сақтанушының Қазақстан Республикасының заңнамалық   кесiмдерiнде   белгіленген тәртiппен сақтандыру жағдайымен себептiк байланыстағы қасақана қылмыс немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар деп танылған iс-әрекетi салдарынан болса, Сақтандырушы сақтандыру төлемiн толық немесе iшiнара төлеуден бас тартуға құқылы.
30. Сақтандырушының сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан бас тартуы үшiн, сондай-ақ мыналар да негiздеме болуы мүмкiн:

1) сообщение Страхователем Страховщику заведомо ложных сведений об объекте страхования, страховом риске, страховом случае и его последствиях;
2) умышленное непринятие Страхователем мер по уменьшению убытков от страхового случая;
3) воспрепятствование Страхователем Страховщику в расследовании обстоятельств наступления страхового случая и установлении размера причиненного им убытка;
4) не уведомление Страховщика о наступлении страхового случая, если не будет доказано, что Страховщик своевременно узнал о наступлении страхового случая, либо отсутствие у Страховщика сведений об этом не могло сказаться на его обязанности осуществить страховую выплату;
5) подача заявления в местный исполнительный орган о создании комиссии по определению размеров площадей, подвергшихся воздействию неблагоприятного природного явления, с нарушением сроков, установленных подпунктом 5) пункта 19 настоящего Договора;
6) иные случаи, предусмотренные гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. Форс-мажорные обстоятельства
31. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по настоящему Договору, если надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие обстоятельств непреодолимой силы, включая стихийные бедствия, военные действия, воздействия ядерного взрыва, забастовки, народные волнения, также запретительные меры, предусмотренные в правовых актах государственных органов Республики Казахстан, если эти обстоятельства непосредственно повлияли на исполнение Сторонами своих обязательств по настоящему Договору.
32. Сторона, для которой создалась невозможность исполнения обязательств по настоящему Договору вследствие обстоятельств непреодолимой силы, обязана в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента их наступления письменно уведомить об этом другую Сторону и представить соответствующие доказательства.
33. Обстоятельства, указанные в пункте 31 должны подтверждаться компетентными государственными органами и организациями.
34. Ненадлежащее уведомление, лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство как основание, освобождающее от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору.
35. Если обстоятельства непреодолимой силы продолжают действовать более одного месяца, любая из Сторон имеет право расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке.
9. Срок и место действия договора страхования
36. Настоящий Договор вступает в силу и становится обязательным для Сторон с момента уплаты Страхователем страховой премии и действует до "__" ________ 20__ года.

1) Сақтанушының Сақтандырушыға сақтандыру объектiсi, сақтандыру тәуекелi, сақтандыру жағдайы және оның салдары туралы көрiнеу жалған мәлiметтердi хабарлауы;
2) Сақтанушының сақтандыру жағдайынан келтiрiлген залалды азайту жөнiндегi шараларды қасақана қабылдамауы;
3) Сақтанушының Сақтандырушыға сақтандыру жағдайы басталуының мән-жайларын тексеруге және оған келтiрілген залалдың мөлшерiн белгiлеуге кедергi жасауы;
4) егер Сақтандырушы сақтандыру жағдайының басталғаны туралы уақтылы бiлгенi не Сақтандырушыда бұл туралы мәлiметтердiң болмауы оның сақтандыру төлемiн жүзеге асыру мiндетiне әсер етпегенi дәлелденбесе, Сақтандырушыға сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарланбауы;
5) осы Шарттың 19-тармағының 5) тармақшасында белгiленген мерзiмдi бұза отырып, қолайсыз табиғат құбылысының әсерiне ұшыраған алаңдардың мөлшерiн айқындау жөнiнде комиссия құру туралы жергiлiктi атқарушы органға өтiнiш беру;
6) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген басқа да жағдайлар.
8. Форс-мажорлық жағдайлар
31. Егер дүлей апаттарды, әскери iс-қимылды, ядролық жарылыстың әсерiн, көтерiлiстердi, халықтық толқуларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының құқықтық кесiмдерiнде көзделген тыйым салу шараларын қоса алғанда, еңсерiлмейтiн күш салдарынан тиiстi орындау мүмкiн болмаса, егер осы мән-жайлар Тараптардың осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындауына тiкелей әсер етсе, Тараптар осы Шарт бойынша мiндеттемелерiн iшiнара немесе толық орындамағаны үшiн жауапкершiлiктен босатылады.
32. Еңсерiлмейтiн күш мән-жайлары салдарынан осы Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындаудың мүмкiндiгi болмаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнiнен кешiктiрмей екiншi Тарапты бұл туралы жазбаша хабардар етуге және тиiстi айғақтар ұсынуға мiндеттi.
33. 31-тармақта көрсетiлген мән-жайларды құзыреттi мемлекеттiк органдар мен ұйымдар растауға тиiс.
34. Тиiсiнше хабарламау Тарапты осы Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн жауапкершiлiктен босататын негiздеме ретiнде жоғарыда көрсетiлген кез келген мән-жайға сүйену құқығынан айырады.
35. Егер еңсерiлмейтiн күш мән-жайлары бiр айдан астам жалғасатын болса, Тараптардың кез келгенi осы Шартты бiр жақты тәртiппен бұзуға құқығы бар.
9. Сақтандыру шартының қолданылу мерзiмi және орны
36. Осы Шарт Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлеген сәттен бастап күшiне енедi және Тараптар үшiн мiндеттi болады әрі 20__ жылғы "__" _____ дейін қолданылады.

Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.10.2009 № 1728 (порядок введения в действие см. п. 2).
37. В случае уплаты страховой премии в рассрочку, предусмотренной настоящим Договором, Договор вступает в силу с момента первого страхового взноса, если иное не предусмотрено законодательными актами.
38. Период действия страховой защиты совпадает со сроком действия Договора.
39. В соответствии с настоящим Договором местом действия Договора является территория Республики Казахстан.
10. Основания прекращения договора страхования
40. Действие настоящего Договора прекращается в следующих случаях:
1) истечения срока действия настоящего Договора;
2) осуществления страховой выплаты по всем страховым случаям, имевшим место в течение срока действия Договора.
41. Договор может быть расторгнут досрочно в случаях, установленных Гражданским кодексом Республики Казахстан .
11. Ответственность сторон
42. В случае невыполнения либо ненадлежащего выполнения Сторонами своих обязательств, принятых по настоящему Договору, Стороны несут ответственность, установленную действующим законодательством Республики Казахстан.
12. Порядок внесения изменений в условия Договора
43. Внесение изменений в условия Договора допускается только путем подписания письменного соглашения об этом Сторонами настоящего Договора.
13. Порядок разрешения споров
44. Споры, вытекающие из отношений по обязательному страхованию в растениеводстве, рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан .
14. Дополнительные условия
45. Приложение, изменения и дополнения к настоящему Договору являются его неотъемлемой частью и имеют юридическую силу только в том случае, если они совершены в письменной форме и подписаны обеими Сторонами.
46. Ни одна из сторон не имеет право передавать свои права и обязанности, вытекающие из условий настоящего Договора, третьей стороне без письменного согласия на это другой стороны.
47. Остальные взаимоотношения, не предусмотренные условиями настоящего Договора, регулируются Гражданским законодательством Республики Казахстан.
48. Договор составлен в 2-х экземплярах, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу, по одному для каждой из Сторон.
15. Реквизиты сторон
Сноска. Раздел 15 в редакции постановления Правительства РК от 23.12.2013 № 1386 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
"СТРАХОВЩИК"
"СТРАХОВАТЕЛЬ"
Наименование: _____________
Наименование: ____________
Адрес: ____________________
Адрес: ___________________
БИН _______________________
ИИН/БИН __________________
ИИК _______________________
ИИК ______________________
БИК _______________________
БИК ______________________
Признак резидентства _________________
Признак резидентства ____________________
Код сектора экономики _________________
Код сектора экономики _____________________
Приложение
к типовой форме
договора обязательного
страхования в растениеводстве
РАСЧЕТ
страховой суммы и страховой премии по договору
обязательного страхования в растениеводстве
от "__" _______ 200_года №___, заключенного с_______________
(наименование сельхозпроизводителя)
___________________ района _____________ области
по ________________ природно-климатической зоне

Ескерту. 36-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.10.30 N 1728 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
37. Егер заңнамалық кесiмдерде өзгеше көзделмесе, сақтандыру сыйлықақысы осы Шартта көзделгендей бөлiп төленген жағдайда, Шарт бiрiншi сақтандыру жарнасы түскен сәттен бастап күшiне енедi.
38. Сақтандыру қорғауының қолданылу кезеңi Шарттың қолдану мерзiмiмен сәйкес келедi.
39. Осы Шартқа сәйкес Шарттың қолданылу орны Қазақстан Республикасының аумағы болып табылады.
10. Сақтандыру шартын тоқтату негiздерi
40. Осы Шарттың қолданылуы мынадай:
1) осы Шарттың қолдану мерзiмi аяқталған;
2) Шарттың қолдану мерзiмi iшiнде орын алған барлық сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемi жүзеге асырылған жағдайларда тоқтатылады.
41. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде белгiленген жағдайларда Шарт мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн.
11. Тараптардың жауапкершiлiгi
42. Тараптар өздерiнiң осы Шарт бойынша қабылданған мiндеттемелерiн орындамаған не тиiсiнше орындамаған жағдайда Тараптарға Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгiленген жауапкершiлiк жүктеледi.
12. Шарт талаптарына өзгерiстер енгiзу тәртiбi
43. Шарт талаптарына өзгерiстер енгiзуге осы Шарт Тараптарының бұл туралы жазбаша келiсiмге қол қоюы жолымен ғана рұқсат етiледi.
13. Дауларды шешу тәртiбi
44. Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру жөнiндегi қатынастардан туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қаралады.
14. Қосымша талаптар
45. Осы Шартқа қосымша, өзгерiстер мен толықтырулар оның ажырамас бөлiгi болып табылады және егер олар жазбаша нысанда жасалған әрi оларға екi Тарап қол қойған жағдайда ғана олардың заңды күшi болады.
46. Тараптардың ешқайсысының осы Шарттың талаптарынан туындайтын өз құқықтары мен мiндеттерiн бұған екiншi тараптың жазбаша келiсiмiнсiз үшiншi тарапқа беруге құқығы жоқ.
47. Осы Шарттың талаптарымен көзделмеген қалған өзара қатынастар Қазақстан Республикасының Азаматтық заңнамасымен реттеледi.
48. Шарт Тараптардың әрқайсысы үшiн бiр данадан, әрқайсысының бiрдей заңды күшi бар 2 данада жасалды.
15. Тараптардың деректемелерi
Ескерту. 15-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.12.2013 № 1386 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«САҚТАНДЫРУШЫ»                           «САҚТАНУШЫ»
Атауы: _____________________             Атауы:______________________
Мекенжайы: _________________             Мекенжайы: _________________
БСН ________________________             ЖСН/БСН ____________________
ЖСК ________________________             ЖСК ________________________
БСК ________________________             БСК ________________________
Резиденттiк белгiсi ________             Резиденттiк белгiсi ________
Экономика секторының коды                Экономика секторының коды
____________________________             __________________________
Өсiмдiк шаруашылығындағы
мiндеттi сақтандыру шартының
үлгi нысанына қосымша
200__ жылғы "___"______________
___________облысы____________ауданының
_______ табиғи-климаттық аймағы бойынша
_____________________ __________________жасалған N___
(ауыл шаруашылығы өндiрушiсiнiң атауы)
өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шарты
бойынша сақтандыру сомасы мен сақтандыру
сыйлықақысының есебi

Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.10.2009 № 1728 (порядок введения в действие см. п. 2).
Номер
поля
сог-
ласно
кар-
те-
схеме
раз-
меще-
ния
полей
Общая
пло-
щадь,
(га)
Свобод-
ная
пло-
щадь,
га
(неза-
сеянная
в т.ч.
пары)
Фактичес-
кая
засеянная
площадь
(га)
Виды
про-
дукции
расте-
ние-
вод-
ства
Норматив
затрат на
1 га
Стра-
ховая
сумма
(тенге)
Стра-
ховой
тариф
(%)
Стра-
ховая
премия
все-
го
по
видам
код
тенге
коды агротехнологии:
Оплата страховой премии единовременно, производится не позднее __
банковских дней с момента подписания настоящего Договора.
Оплата страховой премии в рассрочку, производится в следующие сроки:
1 взнос ___ % от страховой премии в размере _____ (____) тенге в
течении дней со дня подписания настоящего договора;
2 взнос ___ % от страховой премии в размере _____ (____) тенге до
"__" _____ 200_ года.
Страховщик _________________     Страхователь _______________
(подпись, печать)                (подпись, печать)

Ескерту. Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.10.30 N 1728 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Егiстiктердi орналастыру карта-схемасына сәйкес егiстiк нөмiрi
Жалпы алаңы, (га)
Бос алаң, га (егiлмеген, оның iшiнде парлар)
Нақты егiлген алаң, (га)
барлығы
түрлерi бойынша
кестенің жалғасы
Өсімдік шаруашылығы өнімнің түрлері
1 га арналған норматив шығыны
Сақтандыру сомасы (теңге)
Сақтандыру тарифі (%)
Сақтандыру сыйлықақысы
код
теңге
агротехнология кодтары:
Сақтандыру сыйлықақысын бiр жолғы төлеу осы Шартқа қол қойылған сәттен бастап____банктiк күннен кешiктiрмей жүргiзiледi.
Сақтандыру сыйлықақысын бөлiп төлеу мынадай мерзiмде жүргiзiледi:
1-жарна___осы Шартқа қол қойылған күннен бастап____күн iшiнде__________(_________) теңге мөлшерiнде сақтандыру сыйлықақысының %-ы;
2-жарна_______ 200____жылғы "___"_________дейiн__________(________) теңге мөлшерiнде сақтандыру сыйлықақысының %-ы.
Сақтандырушы ________________               Сақтанушы ______________
(қолы, мөрi)                            (қолы, мөрi)