О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования административных процедур"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года N 348
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования административных процедур".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении дополнений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам совершенствования
административных процедур"
Статья 1.  Внести дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Закон  Республики Казахстан от 24 марта 1998 г. "О нормативных правовых актах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 2-3, ст. 25; 2001 г., N 20, ст. 258; 2002 г., N 5, ст. 50; 2004 г., N 5, ст. 29; N 13, ст. 74; 2005 г., N 17-18, ст. 73; 2006 г., N 3, ст. 22; N 24, ст. 148):
пункт 3 статьи 3 дополнить подпунктами 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-2) регламент оказания государственной услуги - нормативный правовой акт, определяющий последоват    ельность действий, порядок взаимодействия между структурными подразделениями и должностными лицами государственной организации, а также порядок взаимодействия между государственными организациями при оказании государственной услуги;
1-3) стандарт оказания государственной услуги - нормативный правовой акт, устанавливающий нормативные значения показателей количества, качества и доступности государственной услуги, порядок взаимодействия с физическими и юридическими лицами и иные нормы, обязательные для выполнения, обеспечивающие право физических и юридических лиц на получение государственных услуг установленного количества и качества;".
2. В  Закон  Республики Казахстан от 27 ноября 2000 г. "Об административных процедурах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 20, ст. 379; 2004 г., N 5, ст. 29):
1) статью 1 дополнить пунктами 2-2, 2-3, 2-4, 2-5 следующего содержания:
"2-2. Под государственными услугами понимается деятельность, осуществляемая от имени и по поручению государства, направленная на обеспечение прав и законных интересов физических и юридических лиц.
2-3. Стандарт оказания государственной услуги - нормативный правовой акт, устанавливающий нормативные значения показателей количества, качества и доступности государственной услуги, порядок взаимодействия с физическими и юридическими лицами и иные нормы, обязательные для выполнения, обеспечивающие право физических и юридических лиц на получение государственных услуг установленного количества и качества.

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік рәсімдерді жетілдіру мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 348 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік рәсімдерді жетілдіру мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер- Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рәсімдерді жетілдіру мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне толықтырулар енгізілсін:
1. "Нормативтік құқықтық актілер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 2-3, 25-құжат; 2001 ж., N 20, 258-құжат; 2002 ж., N 5, 50-құжат; 2004 ж., N 5, 29-құжат; N 13, 74-құжат; 2005 ж., N 17-18, 73-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат):
3-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 1-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-2) мемлекеттік қызмет көрсету регламенті - мемлекеттік ұйымның құрылымдық бөлімшелері мен лауазымды адамдары арасындағы іс-әрекет реттілігін, өзара іс-қимыл тәртібін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету кезінде мемлекеттік ұйымдар арасындағы өзара іс-қимылды айқындайтын нормативтік құқықтық акт;
1-3) мемлекеттік қызмет көрсету стандарты - мемлекеттік қызмет көрсетудің сан, сапа және қол жетімділік көрсеткіштерінің нормативтік маңызын, жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл тәртібін әрі жеке және заңды тұлғалардың белгіленген сан мен сападағы мемлекеттік қызметтерді алуға арналған құқығын қамтамасыз ететін, орындалуы міндетті өзге де нормаларды белгілейтін нормативтік құқықтық акт;".
2. "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 20, 379-құжат; 2004 ж., N 5, 29-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 2-2, 2-3, 2-4, 2-5-тармақтармен толықтырылсын:
"2-2. Мемлекеттік қызметтер деп жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған мемлекет атынан және тапсырмасы бойынша жүзеге асырылатын қызмет ұғынылады.
2-3. Мемлекеттік қызмет көрсету стандарты - мемлекеттік қызмет көрсетулердің сан, сапа және қол жетімділік көрсеткіштерінің нормативтік маңызын, жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл тәртібін әрі жеке және заңды тұлғалардың белгіленген сан мен сападағы мемлекеттік қызмет көрсетулерді алуға арналған құқығын қамтамасыз ететін, орындалуы міндетті өзге де нормаларды белгілейтін нормативтік құқықтық акт.

2-4. Регламент оказания государственной услуги - нормативный правовой акт, определяющий последовательность действий, порядок взаимодействия между структурными подразделениями и должностными лицами государственной организации, а также порядок взаимодействия между государственными организациями при оказании государственной услуги.
2-5. Реестр государственных услуг - перечень государственных услуг, оказываемых на республиканском и местном уровнях, включающий группы и подгруппы однородных услуг, с указанием государственных органов и государственных организаций, обеспечивающих их предоставление.";
2) статью 3 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) доступности и качества государственных услуг.";
3) дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
"Статья 9-1. Регламенты и стандарты
1. По вопросам организации и порядка своей деятельности государственный орган принимает регламент.
2. По вопросам организации и порядка внутренней деятельности и деятельности во взаимодействии с физическими и юридическими лицами по оказанию государственной услуги государственный орган принимает стандарт и регламент оказания государственной услуги.
Стандарт и регламент оказания государственной услуги принимаются по каждой государственной услуге, входящей в компетенцию государственного органа.
3. Стандарт и регламент оказания государственной услуги, регламент государственного органа разрабатываются на основе типовых стандартов и регламентов, утверждаемых актом Правительства Республики Казахстан.
В случаях, установленных законодательством, государственными органами принимаются регламент исполнения государственных функций и регламент взаимодействия государственных органов.";
4) пункт 4 статьи 13 дополнить частью второй следующего содержания:
"Правила работы со служебной информацией устанавливаются Правительством Республики Казахстан.";
5) дополнить статьями 15-1 и 15-2 следующего содержания:
"Статья 15-1. Осуществление государственных услуг
1. Государственные услуги оказывают государственные органы, государственные организации, а также физические и юридические лица, предоставляющие услуги в соответствии с условиями государственного заказа.
2. Деятельность по оказанию государственной услуги должна соответствовать требованиям стандарта и регламента оказания государственной услуги.
3. Правительством Республики Казахстан утверждается реестр государственных услуг.
4. Субъекты оказания государственных услуг, при предоставлении услуги, для оказания которой необходимо получение дополнительной информации от государственных организаций, должны обеспечить обмен необходимой информацией без ее истребования от физических и юридических лиц, если иное не установлено законами.

2-4. Мемлекеттік қызмет көрсету регламенті - мемлекеттік ұйымның құрылымдық бөлімшелері мен лауазымды адамдары арасындағы іс-әрекет реттілігін, өзара іс-қимыл тәртібін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету кезінде мемлекеттік ұйымдар арасындағы өзара іс-қимылды айқындайтын»нормативтік құқықтық акт.
2-5. Мемлекеттік қызметтер тізілімі - олардың ұсынылуын қамтамасыз ететін мемлекеттік органдар мен мемлекеттік ұйымдарды көрсете отырып, республикалық және жергілікті деңгейде көрсетілетін, біртектес қызметтердің топтары мен кіші топтарын қамтитын мемлекеттік қызмет тізбесі.";
2) 3-бап 11) тармақшадағы»"принциптеріне негізделеді" деген сөздердің алдынан ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) мемлекеттік қызметтердің қол жетімділігі мен сапасы";
3) мынадай мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
"9-1-бап. Регламенттер мен стандарттар
1. Мемлекеттік орган өзінің қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі мәселелері бойынша регламент қабылдайды.
2. Мемлекеттік орган ішкі қызметі мен мемлекеттік қызмет көрсету бойынша жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі мәселелері бойынша мемлекеттік қызмет көрсету стандарты мен регламентін қабылдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету стандарты мен регламенті мемлекеттік органның құзыретіне кіретін әрбір мемлекеттік қызмет бойынша қабылданады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету стандарты мен регламенті, мемлекеттік органның регламенті Қазақстан Республикасы Үкіметінің актісімен бекітілетін үлгі стандарттар мен регламенттер негізінде әзірленеді.
Заңнамада белгіленген жағдайда мемлекеттік органдар мемлекеттік функцияларды орындау регламентін және мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл регламентін қабылдайды.";
4) 13-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен
толықтырылсын:
"Қызметтік ақпаратпен жұмыс істеу ережесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.";
5) мынадай мазмұндағы 15-1 және 15-2-баптармен толықтырылсын:
"15-1-бап. Мемлекеттік қызметтерді жүзеге асыру
1. Мемлекеттік қызметтерді мемлекеттік органдар, мемлекеттік ұйымдар, сондай-ақ мемлекеттік тапсырыс шарттарына сәйкес қызметтерді ұсынатын жеке және заңды тұлғалар көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі қызмет мемлекеттік қызмет көрсету стандарты мен регламентінің талаптарына сәйкес келуге тиіс.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік қызметтер тізілімін бекітеді.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету субъектілері көрсету үшін мемлекеттік ұйымдардан қосымша алу қажет болатын қызметтерді ұсыну кезінде, егер заңдарда өзгеше белгіленбесе, жеке және заңды тұлғалардан оны талап етпестен қажетті ақпарат алмасуды қамтамасыз етуге тиіс.

Статья 15-2. Предоставление государственными органами информационных услуг физическим и юридическим лицам.
1. Для предоставления физическим и юридическим лицам информационных услуг государственные органы создают веб-сайты.
2. Веб-сайты государственных органов должны содержать:
1) общую информацию о деятельности государственного органа;
2) перечень структурных подразделений государственного органа и его подведомственных организаций, а также сведения об их руководителях;
3) перечень территориальных органов (при их наличии), их задачи и функции, а также сведения об их руководителях;
4) перечни реестров, регистров, кадастров, находящихся в ведении государственного органа;
5) перечни общедоступных электронных информационных ресурсов и электронных услуг, предоставляемых гражданам и организациям;
6) нормативные правовые акты, принятые государственным органом и которые введены в действие;
7) формы заявительных документов, принимаемых государственным органом к рассмотрению в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами;
8) сведения об открытых конкурсах, аукционах, тендерах, экспертизах и других мероприятиях и условия их проведения, а также условия участия в них юридических и физических лиц;
9) информацию о порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц в государственном органе, график приема граждан, обзоры обращений, информацию о результатах их рассмотрения и принятых мерах;
10) порядок поступления граждан на государственную службу, сведения о вакантных должностях государственного органа, квалификационные требования к кандидатам на замещение вакантных должностей государственной службы. Номера телефонов, по которым можно получить информацию, касающуюся замещения вакантных должностей в государственном органе;
11) тексты официальных выступлений и заявлений руководителей государственных органов и их заместителей;
12) наличие сервиса "Вопрос-ответ";
13) интерактивные опросы граждан;
14) ленту новостей;
15) статистические данные и показатели, характеризующие состояние и динамику развития отрасли (сферы) в части, относящейся к компетенции государственного органа;
16) аналитические доклады и обзоры информационного характера о деятельности государственного органа;
17) почтовые адреса, адреса электронной почты, телефоны справочных служб государственного органа, его структурных подразделений, территориальных органов и подведомственных организаций;
18) иные разделы.
3. Актуализация ленты новостей на веб-сайте государственного органа должна осуществляться ежедневно, актуализация иных разделов осуществляется по мере необходимости, но не реже одного раза в неделю.

15-2-бап. Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғаларға ақпараттық қызметтерді ұсынуы
1. Жеке мен заңды тұлғаларға ақпараттық қызметтер ұсыну үшін
мемлекеттік органдар веб-сайттар құрады.
2. Мемлекеттік органдардың веб-сайттары мыналарды қамтуға тиіс:
1) мемлекеттік органның қызметі туралы жалпы ақпарат;
2) мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен оның
ведомстволық бағынысты ұйымдарының тізбесі, сондай-ақ олардың
басшылары туралы мәліметтер;
3) аумақтық органдардың (олар болған кезде) тізбесі, олардың міндеттері мен функциялары, сондай-ақ олардың басшылары туралы мәліметтер;
4) мемлекеттік органның қарамағындағы тізілімдердің, тіркелімдердің, кадастрлардың тізбесі;
5) азаматтар мен ұйымдарға ұсынылатын жалпыға қол жетімді
электрондық ақпараттық ресурстар мен электрондық қызметтердің тізбесі;
6) мемлекеттік орган қабылдаған және қолданысқа енгізілген нормативтік құқықтық актілер;
7) заңдарға және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес мемлекеттік орган қарауға қабылдайтын өтініш құжаттарының нысандары;
8) ашық конкурстар, аукциондар, тендерлер, сараптамалар мен басқа да іс-шаралар туралы мәліметтер және оларды өткізу шарттары, сондай-ақ оларға заңды және жеке тұлғалардың қатысу шарттары;
9) мемлекеттік органда жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы ақпарат, азаматтарды қабылдау кестесі, өтініштерге шолулар, оларды қарау нәтижелері мен қабылданған шаралар туралы ақпарат;
10) азаматтардың мемлекеттік қызметке кіру тәртібі, мемлекеттік органның бос лауазымдары туралы мәліметтер, мемлекеттік қызметтің бос лауазымдарына орналасуға кандидаттарға қойылатын біліктілік талаптары. Мемлекеттік органдағы бос лауазымға орналасуға қатысты ақпарат алуға болатын телефон нөмірлері;
11) мемлекеттік органдар басшылары мен олардың орынбасарларының ресми сөз сөйлеулері мен мәлімдемелерінің мәтіндері;
12) "Сұрақ-жауап" сервисінің болуы;
13) азаматтардың интерактивті сауалдары;
14) жаңалықтар легі;
15) мемлекеттік органның құзыретіне қатысты бөлігінде саланың даму жай-күйі мен серпінін сипаттайтын статистикалық деректер мен көрсеткіштер;
16) мемлекеттік органның қызметі туралы талдамалық баяндамалар мен ақпараттық сипаттағы шолулар;
17) мемлекеттік органның, оның құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдарының және ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының почталық мекен-жайлары, электрондық почта мекен-жайлары, анықтама қызметтерінің телефондары;
18) өзге де тараулар.
3. Мемлекеттік органның веб-сайтында жаңалықтар легін өзекті ету күн сайын жүзеге асырылуға тиіс, өзге де бөлімдерді өзекті ету қажеттілігіне қарай, бірақ аптасына кемінде бір рет жүзеге асырылады.

4. Информация на веб-сайте размещается с учетом требований пункта 4 статьи 13 настоящего Закона.
5. Предоставление интерактивных и транзакционных услуг государственных органов осуществляется посредством веб-портала "электронного правительства" в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

4. Ақпарат веб-сайтқа осы Заңның 13-бабы 4-тармағының талаптары ескеріле отырып орналастырылады.
5. Мемлекеттік органдардың интерактивті және транзакциялық
қызметтерді ұсынуы Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы
заңнамасына сәйкес "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге
асырылады.".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті