Об утверждении экологических критериев оценки земель
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2007 года № 581. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 сентября 2015 года № 750
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.09.2015 № 750 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 марта 2015 года № 188
В соответствии со статьями 16 и  209 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые экологические критерии оценки земель.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 июля 2007 года N 581
Экологические критерии оценки земель
Критерии экологического состояния земель
селитебных территорий
Показатели
Параметры
Относительно
удовлетво-
рительная
ситуация
Экологическое
бедствие
Чрезвычайная
экологическая
ситуация
Основные показатели
Мощность
экспозиционной
дозы на уровне
1 м. от
поверхности
почвы, мкР/час
более 400
200-400
менее 200
Радиоактивное
загрязнение,
Кu/кв. км
цезий-137
более 40
15-40
до 20
стронций-90
более 3
1-3
менее 1
плутоний
более 1
1-0,1
менее 0,1
Суммарный
показатель
химического
загрязнения
(Zc)
более 128
32-128
до 0,3
Дополнительные показатели
Содержание яиц
гельминтов в
1 кг почвы
более 100
10-100
менее 10
Число
патогенных
микроорганизмов
в 1 г почвы
более 10 -6
10 5 -10 -6
отсутствие
Коли-титр
0,01-0,001
менее 0,001
менее 10 -4
Примечание - коли-титр для почвы - наименьшая масса почвы в г, в которой содержится 1 кишечная палочка.
Диагностические и дополнительные критерии
для выявления деградированных почв и земель
Техногенная (эксплуатационная) деградация
1. Нарушение земель
Диагностическими критериями нарушенных земель являются:
морфометрическая характеристика рельефа:
глубина или высота относительно естественной поверхности (м);
угол откоса уступов (град.);
нарушение дитологического строения земель:
наличие плодородного слоя и потенциально плодородных пород по мощности органогенного слоя и запасам гумуса в слое 0-100 см;
перекрытость поверхности посторонними наносами;
характеристика поверхностных и грунтовых вод:
уровень грунтовых вод (м);
минерализация вод (г/л);
продолжительность затопления (мес).

Жерді бағалаудың экологиялық критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 7 шілдедегі N 581 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 қыркүйектегі № 750 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.09.2015 № 750 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Энергетика министрінің 2015 жылғы 13 наурыздағы № 188 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 16 және 209-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған жерді бағалаудың экологиялық критерийлері бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы»7 шілдедегі
N 581 қаулысымен
бекітілген
Жерді бағалаудың экологиялық критерийлері
Қоныстану аумақтары жерінің экологиялық жай-күйінің
критерийлері
Көрсеткіш-
тер
Параметрлер Салыстыр-
малы
қанағат-
танарлық
ахуал
Эколо-
гиялық
апат
Төтенше
эколо-
гиялық
жағдай
Негізгі көрсеткіштер
Экспозиция-
лық дозасының
топырақтың
үстіңгі
қабатынан 1
метр
деңгейдегі
қуаты,
мкР/сағ
400-ден
астам
200-400
кемінде 200
Радиоактивті
ластану,
Кu/кв. км
цезий-137
40-тан
астам
15-40
20-ға дейін
стронций-90
3-тен
астам
1-3
кемінде 1
плутоний
1-ден
астам
1-0,1
кемінде 0,1
Химиялық
ластанудың
жиынтық
көрсеткіші
(Zс)
128-ден
астам
32-128
0,3-ке
дейін
Қосымша көрсеткіштер
1 кг
топырақта
гельминттер
жұмыртқала-
рының болуы
100-ден
астам
10-100
кемінде 10
1 г топырақ-
тағы
патогенді
микроорга-
низмдердің
саны
10 -6 -дан
астам
10 5 -10 -6
жоқтығы
Коли-титр
0,01
-0,001
кемінде
0,001
кемінде
10 -4
Ескертпе - топырақ үшін коли-титр - грамында топырақтың 1 ішек таяқшасы болатын ең аз массасы.
Тозған топырақ пен жерді анықтауға арналған
диагностикалық және қосымша критерийлер
Техногендік (пайдаланудан болған) азып-тозу
1. Жердің бұзылуы
Бұзылған жердің диагностикалық критерийлері мыналар болып табылады:
жер бедерінің морфометрикалық сипаттамасы:
салыстырмалы түрде табиғи жер бетінің тереңдігі немесе биіктігі (м);
жер кертпешінің еңістік бұрышы (градус);
жердің литологиялық құрылысының бұзылуы:
0-100 см қабатта органогендік қабат пен қабаттағы қарашірінді қорының қуаты бойынша құнарлы қабат пен ықтимал құнарлы жыныстың болуы;
жер бетінің бөтен үйінділермен жабылуы;
жер беті және жер асты суларының сипаттамасы:
жер асты суының деңгейі (м);
сулардың минералдануы (г/л);
су жайылуының ұзақтығы (ай).

2. Физическая (земледельческая) деградация
Физическая деградация оценивается по следующим основным критериям:
гранулометрический состав;
равновесная плотность сложения пахотного (гумусового) слоя почвы, г/см 3 ;
текстурная (внутриагрегатная) пористость, см 3 /г;
стабильная структурная (межагрегатная без учета трещин) пористость, см 3 /г;
структура пахотного (гумусового) слоя почвы:
содержание агрономически ценных и водопрочных агрегатов;
состояние и свойства структурных отдельностей;
водно-физические параметры почв:
водопроницаемость и коэффициент фильтрации почв (м/сут);
основные гидрологические константы (ВЗ, НВ) и порозность аэрации;
набухаемость.
3. Агроистощение
Диагностическими критериями агроистощения являются балансовые характеристики почвы (органического вещества, питательных элементов, катионно-анионного состава):
уменьшение запасов гумуса в профиле почвы (А+В) в % от исходного;
рН;
уменьшение содержания физической глины (%);
качественный состав гумуса;
уменьшение валового запаса основных элементов питания;
обеспеченность растений подвижными формами элементов питания;
емкость катионного обмена, степень насыщенности почв основаниями, состав поглощенных оснований.
Дополнительными критериями агроистощения являются:
минералогический состав илистой фракции;
снижение уровня активной микробной биомассы (число раз);
фитотоксичность;
уменьшение ферментативной активности почв;
биомасса почвенной мезофауны;
уменьшение биоразнообразия (индекс Симпсона, % от нормы);
сработка торфа (мм/год).
4. Эрозия
Для оценки эрозии используются статические или динамические критерии, последние могут отражать как состояние почвенного покрова, так и ландшафтов.
4.1. Водная эрозия
1) Плоскостная эрозия
Диагностическими критериями плоскостной водной эрозии являются:
уменьшение мощности почвенного профиля (А+В), %;
уменьшение запасов гумуса в профиле почвы (А+В), % от фонового;
изменение гранулометрического состава верхнего горизонта почв;
потери почвенной массы, т/га/год;
площадь обнаженной почвообразующей породы (С) или подстилающей породы (D), % от общей площади;
увеличение площади эродированных почв, % в год.
Дополнительными критериями являются:
уменьшение мощности гумусового (пахотного) горизонта (см);
снижение запасов питательных веществ;
скорость смыва;
уклоны поверхности и опасность развития эрозионных процессов.
2) Линейная эрозия
Диагностическими критериями линейной эрозии являются:
расчлененность территории оврагами (км/км 2 );
глубина размывов относительно поверхности, см;
потери почвенной массы (т/га/год);
образование новых оврагов и рост существующих.
Дополнительными критериями являются:
глубина оврага;
количество оврагов на единицу площади;
общая площадь оврагов на единицу площади;
некоторые характеристики водосборной площади оврагов.

2. Физикалық (егіншілік) азып-тозу
Физикалық азып-тозу мынадай негізгі критерийлер бойынша бағаланады: гранулометриялық құрамы;
жыртылатын (қарашірінді) топырақ қабатының біркелкі тығыздығы, г/см 3
текстуралық (агрегатішілік) кеуектілік, см 3 /г;
тұрақты құрылымдық (жарылып кеткенін есептемегенде, агрегатаралық) кеуектілік, см 3 /г;
топырақтың жыртылатын (қарашірінді) қабатының құрылымы:
агрономиялық тұрғыдан бағалы және суға төзімді агрегаттардың болуы;
құрылымдық бөліктердің жай-күйі мен қасиеттері;
топырақтың су-физикалық параметрлері:
су өткізгіштігі және топырақтың сүзу коэффициенті (м/тәулік);
негізгі гидрологиялық константтары (ВЗ, НВ) және аэрацияның кеуектілігі;
бөртуі.
3. Аграрлық тозу
Топырақтың мынадай теңгерімділік сипаттамалары (органикалық заттар, қоректік элементтер, катионды-анионды құрамы) аграрлық тозудың диагностикалық критерийлері болып табылады:
топырақ профиліндегі қарашірінді қорының кемуі (А+В) бастапқы мөлшерден %;
рН;
физикалық батпақтың кемуі(%);
қарашіріндінің сапалық құрамы;
негізгі қоректендіру элементтерінің жалпы қорының азаюы;
қоректендіру элементтерінің қозғалмалы нысандарымен өсімдіктердің қамтамасыз етілуі;
катиондық алмасу сыйымдылығы, топырақтың негіздермен толығу дәрежесі, сіңірілген негіздердің құрамы.
Аграрлық құнарсызданудың қосымша критерийлері мыналар болып табылады:
лайлы фракцияның минералогиялық құрамы;
белсенді микробтық биомасса деңгейінің төмендеуі (есе саны);
фитоуыттылығы;
топырақ ферментациялық белсенділігінің төмендеуі;
топырақ мезофаунасының биомассасы;
биологиялық әртүрліліктің азаюы (Симпсон индексі, нормадан %);
шымтезектің түзілуі (мм/жыл).
4. Эрозия
Эрозияны бағалау үшін статикалық немесе динамикалық критерийлер пайдаланылады, мұның соңғысы топырақ бетінің де ландшафтың да жай-күйін көрсетуі мүмкін.
4.1. Су эрозиясы
1) Жазықтық эрозиясы
Жазықтық су эрозиясының диагностикалық критерийлері мыналар болып табылады:
топырақ профилі қуатының азаюы, (А+В) %;
топырақ профилінде қарашірінді қорының азаюы (А+В), сол ортадағының %;
топырақтың үстіңгі көкжиегінің гранулометриялық құрамының өзгеруі;
топырақ массасының жоғалуы, т/га/жыл;
ашық қалған топырақ түзетін жыныстың (С) немесе төселіп жатқан жыныстың (D)   көлемі, жалпы көлемнің %-ы;
эрозияға ұшыраған топырақ алаңының ұлғаюы, жылына %;
Қосымша қритерийлер мыналар болып табылады:
қарашірінді (жыртылатын жер) көкжиек (см) қуаттың кемуі;
құнарлы заттар қорының кемуі;
шаю жылдамдығы;
жер бетінің еңістігі және эрозиялық үдерістер дамуының қауіптілігі.
2) Сызықтық эрозия
Сызықтық эрозияның диагностикалық критерийлері мыналар болып табылады:
аумақтың жыралармен бөлінуі (км/км 2 );
жер бетіне қатысты алғанда су шайып кеткен орлардың тереңдігі, см.;
топырақ массасының жоғалуы (т/га/жыл);
жаңа жыралардың пайда болуы және барларының өсуі.
Қосымша критерийлер мыналар болып табылады:
жыраның тереңдігі;
алаңының бірлігіне келетін жыра саны;
алаңының бірлігіне келетін жыралардың жалпы алаңы;
жыралардың су жинау алаңының кейбір сипаттамалары.

4.2. Ветровая эрозия
Диагностическими критериями ветровой эрозии, кроме перечисленных, являются:
дефляционный нанос неплодородного слоя, см;
площадь выведенных из землепользования угодий (лишенная растительности на естественных угодьях), % от общей площади;
проективное покрытие пастбищной растительности, % от зонального;
скорость роста площади деградированных пастбищ, % в год;
площадь подвижных песков, % от общей площади;
увеличение площади подвижных песков, % в год.
Среди дополнительных параметров используются критерии:
интенсивность дефляции или скорость дефляции;
уменьшение запасов гумуса в профиле почвы (А+В);
облегчение гранулометрического состава;
степень изреженности травостоя и посевов.
5. Засоление
5.1. Засоление
Основными критериями степени засоленности являются:
суммарное содержание токсичных солей в верхнем плодородном слое (%);
увеличение токсичной щелочности (при переходе нейтрального типа засоления в щелочной), мг-экв/100 г. почв;
увеличение площади засоленных почв, % в год;
реакция среды (рН солевой и водной вытяжки).
В качестве дополнительных критериев используются данные об уровне и минерализации грунтовых вод.
5.2. Осолонцевание
Основными критериями солонцеватости являются:
увеличение содержания обменного натрия (в % от емкости катионного обмена (ЕКО));
увеличение содержания обменного магния (в % от ЕКО);
реакция среды (рН).
Дополнительными критериями осолонцевания являются показатели физических свойств и особенно структуры почвы.

4.2. Жел эрозиясы
Санамаланғаннан басқа жел эрозиясының диагностикалық критерийлері мыналар болып табылады:
құнарсыз қабаттың дефляциялық үйіндісі, см.;
жер пайдаланудан шығып қалған алқаптардың алаңы (табиғи алқаптарда өсімдіктер өспей қалған), жалпы алаңының %;
жайылымдық өсімдіктердің проективті жауып қалуы, аймақтық алаңының %;
азып-тозған жайылымдар алаңының өсу жылдамдығы, жылына %;
қозғалмалы құм алаңы, жалпы алаңының %;
қозғалмалы құм алаңының артуы, жылына %;
Қосымша параметрлердің арасында мынадай критерийлер пайдаланылады:
дефляцияның үдемелілігі немесе дефляцияның жылдамдығы;
топырақ профилінде қарашірінді қорының кемуі (А+В);
гранулометриялық құрамның жеңілдеуі;
шөп қалыңдығы мен егістің сиреу дәрежесі.
5. Тұздану
5.1. Тұздану
Тұздану дәрежесінің негізгі критерийлері мыналар болып табылады:
үстіңгі құнарлы қабаттағы уытты тұздардың құрамы (%);
уытты сілтіліктің ұлғаюы (тұзданудың бейтарап типінен сілті типіне ауысқан кезде), мг-экв/100 г. топыраққа;
тұздалған жер алаңының артуы, жылына %;
ортаның реакциясы (тұз және су сығындысындағы рН).
Қосымша критерийлер ретінде жер асты суларының деңгейі мен минералдануы туралы деректер пайдаланылады.
5.2. Сортаңдану
Сортаңданудың негізгі критерийлері мыналар болып табылады:
алмасатын натрий құрамының артуы (катионды алмасу сыйымдылығынан (КАС) %-бен);
алмасатын магний құрамының артуы (КАС) %-бен);
ортаның реакциясы (рН).
Топырақтың физикалық қасиеттері және әсіресе топырақ құрылымының сортаңдануының қосымша критерийлері болып табылады.