О проекте Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2008 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2007 года N 756
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2008 год".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О республиканском бюджете на 2008 год
Статья 1.  Утвердить республиканский бюджет на 2008 год согласно приложению 1 в следующих объемах:
1) доходы - 2 684 730 759 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям - 2 209 284 565 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям - 43 537 228 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала - 8 726 192 тысячи тенге;
поступлениям трансфертов - 423 182 774 тысячи тенге;
2) затраты - 2 608 432 180 тысяч тенге;
3) операционное сальдо - 76 298 579 тысяч тенге;
4) чистое бюджетное кредитование - 53 135 180 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 59 085 252 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов - 5 950 072 тысячи тенге;
5) сальдо по операциям с финансовыми активами - 220 739 499 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 222 239 499 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 1 500 000 тысяч тенге;
6) дефицит - -197 576 100 тысяч тенге, или 1,3 процента к валовому внутреннему продукту страны;
7) финансирование дефицита бюджета - 197 576 100 тысяч тенге.
Статья 2.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год поступления арендных плат за пользование Российской Федерацией комплексом "Байконур" в сумме 13 972 500 тысяч тенге и военными полигонами в сумме 3 011 499 тысяч тенге.
Статья 3.  Утвердить объемы поступлений в бюджет на 2008 год, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, согласно приложению 2.
Статья 4.  Установить, что в доход соответствующего бюджета зачисляются:
по коду «Роялти» классификации доходов единой бюджетной классификации - задолженность недропользователей перед Республиканским фондом охраны недр и воспроизводства минерально-сырьевой базы, а также сумма исторических затрат, понесенных государством, на геологическое изучение контрактных территорий, которые возмещаются недропользователями, эксплуатирующими эти месторождения на основании контрактов на недропользование;
по коду "Социальный налог" классификации доходов единой бюджетной классификации - задолженность по взносам, ранее перечислявшимся в Пенсионный фонд, Государственный центр по выплате пенсий, Фонд обязательного медицинского страхования, Фонд государственного социального страхования, Фонд содействия занятости, а также отчисления пользователей автомобильных дорог, ранее поступавшие в Дорожный фонд.

"2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 тамыздағы N 756 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы
1-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджет 1-қосымшаға сәйкес мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер - 2 684 730 759 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша - 2 209 284 565 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша - 43 537 228 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша - 8 726  192 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша - 423 182 774 мың теңге;
2) шығындар - 2 608 432 180 мың теңге;
3) операциялық сальдо - 76 298 579 мың теңге;
4) таза бюджеттік кредит беру - 53 135 180 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер - 59 085 252 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 5 950 072 мың теңге;
5) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо - 220 739 499 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 222 239 499 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 1 500   000 мың теңге;
6) тапшылық - -197 576 100 мың теңге немесе елдің жалпы ішкі өнімінің - 1,3 проценті;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру - 197 576 100 мың теңге.
2-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте "Байқоңыр" кешені 13 972 500 мың теңге сомасында және әскери полигондар 3 011 499 мың теңге сомасында Ресей Федерациясы пайдаланғаны үшін жалдау ақыларының түсімдері көзделсін.
3-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін 2008 жылға арналған бюджетке түсетін түсімдердің көлемі 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
4-бап. Тиісті бюджеттің кірісіне мыналар есептелетін болып белгіленсін:
бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Роялти" коды бойынша - жер қойнауын пайдаланушылардың Республикалық жер қойнауын қорғау және минералдық-шикізат базасын ұдайы молықтыру қоры алдындағы берешегі, сондай-ақ келісім-шарттық аумақтарды геологиялық зерттеуден мемлекет шеккен, жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардың негізінде осы кен орындарын пайдаланатын жер қойнауын пайдаланушылар өтейтін тарихи шығындар сомасы;
бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Әлеуметтік салық" коды бойынша - бұрын Зейнетақы қорына, Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа, Міндетті медициналық сақтандыру қорына, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударылып келген жарналар бойынша берешек, сондай-ақ автомобиль жолдарын пайдаланушылардың бұрын Жол қорына түсіп келген аударымдары.

При этом налогоплательщики, осуществляющие деятельность по контрактам на недропользование, заключенным в установленном законодательством Республики Казахстан порядке до 1 января 2004 года, и в которых предусмотрены гарантии стабильности налогового режима, уменьшают вышеуказанные отчисления или социальный налог на сумму отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленную в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании";
по коду "Бензин (за исключением авиационного) собственного производства, реализуемый производителями оптом" - задолженность по сбору с бензина, ранее поступавшему в Дорожный фонд;
по коду "Дизельное топливо собственного производства, реализуемое производителями оптом" - задолженность по сбору с дизельного топлива, ранее поступавшему в Дорожный фонд.
Статья 5.  Отрицательное сальдо, образовавшееся по состоянию на 31 декабря 1998 года в результате превышения сумм начисленных работодателями пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования, над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, ежемесячно засчитывается в счет уплаты социального налога в пределах 3 процентов от фонда заработной платы.
Статья 6.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год объемы бюджетных изъятий из областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы в республиканский бюджет в сумме 81 752 134 тысячи тенге, в том числе:
Атырауской - 15 467 703 тысячи тенге;
Мангистауской - 4 249 313 тысяч тенге;
города Алматы - 52 400 834 тысячи тенге;
города Астаны - 9 634 284 тысячи тенге.
Статья 7.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в сумме 341 430 640 тысяч тенге.
Статья 8.  Установить с 1 января 2008 года:
1) минимальный размер заработной платы - 10 435 тенге;
2) размер государственной базовой пенсионной выплаты - 4 050 тенге;
3) минимальный размер пенсии - 7 888 тенге;
4) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан - 1 168 тенге;
5) величину прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат - 10 125 тенге.
Статья 9.  Установить с 1 января 2008 года месячный размер денежной компенсации военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудникам органов внутренних дел, а также сотрудникам оперативно-розыскных, следственных и строевых подразделений органов противопожарной службы, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции для оплаты расходов на содержание жилища и коммунальные услуги в сумме 3 430 тенге.

Бұл ретте Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен 2004 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған және салық режимі тұрақтылығының кепілдігі көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттар бойынша қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілер жоғарыда көрсетілген аударымдарды немесе әлеуметтік салықты "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген аударымдардың сомасына азайтады;
"Өндірушілер көтерме саудада сататын өзі өндіретін бензин (авиациялық бензинді қоспағанда)" коды бойынша - бұрын Жол қорына түсіп келген бензиннен алынатын алым бойынша берешек;
"Өндірушілер көтерме саудада сататын өзі өндіретін дизель отыны" коды бойынша - бұрын Жол қорына түсіп келген дизель отынынан алынатын алым бойынша берешек.
5-бап. Жұмыс берушілер еңбекке уақытша жарамсыздығы, жүктілігі мен босануы бойынша, бала туған кезде, жерлеуге есептеген, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленіп келген жәрдемақы сомаларының аталған қорға аударымдардың есептелген сомаларынан асып түсуі нәтижесінде 1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша құралған теріс сальдо ай сайын жалақы қорының 3 проценті шегінде әлеуметтік салық төлеу есебіне жатқызылады.
6-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерден, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен республикалық бюджетке бюджеттік алулардың көлемдері 81 752 134 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Атырау облысының бюджетінен - 15 467 703 мың теңге;
Маңғыстау облысының бюджетінен - 4 249 313 мың теңге;
Алматы қаласының бюджетінен - 52 400 834 мың теңге;
Астана қаласының бюджетінен - 9 634 284 мың теңге.
7-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдік берілген трансферттің мөлшері 341 430 640 мың теңге сомасында көзделсін.
8-бап. 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері - 10 435 теңге;
2) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшері - 4 050 теңге;
3) зейнетақының ең төменгі мөлшері - 7 888 теңге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін, сондай-ақ айыппұл санкцияларын, салықтар мен басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш - 1 168 теңге;
5) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы 10 125 теңге болып белгіленсін.
9-бап. 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери қызметшілерге (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), ішкі істер органдарының қызметкерлеріне, сондай-ақ өртке қарсы қызмет органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің, қаржы полициясы органдарының жедел-іздестіру, тергеу және саптық бөлімшелерінің қызметкерлеріне тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтер көрсету шығыстарын төлеу үшін ақшалай өтемақының айлық мөлшері 3 430 теңге сомасында белгіленсін.

Статья 10.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год объемы субвенций, передаваемых из республиканского бюджета в областные бюджеты, в сумме 449 066 155 тысяч тенге, в том числе:
Акмолинской -  31 498 056 тысяч тенге;
Актюбинской - 15 722 690 тысяч тенге;
Алматинской - 48 921 656 тысяч тенге;
Восточно-Казахстанской - 46 936 313 тысяч тенге;
Жамбылской - 44 196 691 тысячи тенге;
Западно-Казахстанской - 20 212 610 тысяч тенге;
Карагандинской - 35 715 079 тысяч тенге;
Костанайской - 33 661 004 тысячи тенге;
Кызылординской - 36 160 661 тысячи тенге;
Павлодарской - 14 677 917 тысяч тенге;
Северо-Казахстанской - 31 031 953 тысячи тенге;
Южно-Казахстанской - 90 331 525 тысяч тенге.
Статья 11.  Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы в следующих размерах:
334 626 тысяч тенге - на содержание вновь вводимых объектов здравоохранения;
3 834 034 тысячи тенге - на содержание вновь вводимых объектов образования;
51 246 тысяч тенге - на содержание вновь вводимых объектов социального обеспечения;
8 496 383 тысячи тенге - на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов;
1 228 934 тысячи тенге - на субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения.
Распределение указанных сумм областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы и порядок их использования определяются на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Статья 12.  Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты областным бюджетам на капитальный ремонт автомобильных дорог областного и районного значения, в сумме 11 908 331 тысяча тенге.
Распределение указанных сумм областным бюджетам определяется на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Статья 13.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год средства на выплату единовременной государственной денежной компенсации пенсионерам и получателям государственных социальных пособий, а также работающему и неработающему населению, проживающему и проживавшему в зонах радиационных рисков и на территории с льготным социально-экономическим статусом с 1949 по 1990 годы, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, в сумме 4 935 690 тысяч тенге.
Установить, что указанные средства выделяются в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.

10-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге берілетін субвенциялар көлемдері 449 066 155 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ақмола облысының бюджетіне - 31 498 056 мың теңге;
Ақтөбе облысының бюджетіне - 15 722 690 мың теңге;
Алматы облысының бюджетіне - 48 921 656 мың теңге;
Шығыс Қазақстан облысының бюджетіне - 46 936 313 мың теңге;
Жамбыл облысының бюджетіне - 44 196 691 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысының бюджетіне - 20 212 610 мың теңге;
Қарағанды облысының бюджетіне - 35 715 079 мың теңге;
Қостанай облысының бюджетіне - 33 661 004 мың теңге;
Қызылорда облысының бюджетіне - 36 160 661 мың теңге;
Павлодар облысының бюджетіне - 14 677 917 мың теңге;
Солтүстік Қазақстан облысының бюджетіне - 31 031 953 мың теңге;
Оңтүстік Қазақстан облысының бюджетіне - 90 331 525 мың теңге.
11-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мынадай мөлшерлерде ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін:
жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін ұстауға - 334 626 мың теңге;
жаңадан іске қосылатын білім беру объектілерін ұстауға - 3 834 034 мың теңге;
қайта енгізілген әлеуметтік қамсыздандыру объектілерін ұстауға - 51 246 мың теңге;
дәрілік заттарды, вакциналарды және басқа да иммунобиологиялық препараттарды сатып алуға - 8 496 383 мың теңге;
ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көзі болып табылатын сумен жабдықтаудың аса маңызды топтық жүйелерінен ауыз су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялауға - 1 228 934 мың теңге.
Аталған сомаларды облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне бөлу және оларды пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде айқындалады.
12-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі жөндеуге 11 908 331 мың теңге ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін.
Аталған сомаларды облыстық бюджеттерге бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде айқындалады.
13-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен, радиациялық қауіпті аймақтарда және жеңілдікті әлеуметтік-экономикалық мәртебесі бар аумақта тұрып жатқан және 1949 жылдан 1990 жылдар аралығында тұрған зейнеткерлер мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар алушыларға, сондай-ақ жұмыс істейтін және жұмыс істемейтін халыққа біржолғы мемлекеттік ақшалай өтемақы төлеуге 4 935 690 мың теңге сомасында қаражат көзделсін.
Аталған қаражат Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен бөлінеді деп белгіленсін.

Статья 14.  Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие сельского хозяйства, в сумме 21 747 462 тысячи тенге, в том числе:
1 134 415 тысяч тенге - на поддержку развития семеноводства;
1 853 895 тысяч тенге - на развитие племенного животноводства;
12 805 000 тысяч тенге - на повышение урожайности и качества продукции растениеводства, удешевление стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ, по определяемым Правительством Республики Казахстан приоритетным культурам;
775 036 тысяч тенге - на субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
1 185 756 тысяч тенге - на обеспечение закладки и выращивания многолетних насаждений плодовых культур и винограда;
3 739 656 тысяч тенге - на субсидирование повышения продуктивности и качества продукции животноводства;
253 704 тысячи тенге - на экспертизу качества казахстанского хлопка-волокна.
Распределение указанных сумм областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы и порядок их использования определяются на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Статья 15.  Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на реализацию Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы в сумме 11 459 924 тысячи тенге, в том числе:
2 457 650 тысяч тенге - на оснащение учебным оборудованием кабинетов физики, химии, биологии в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования;
2 676 454 тысячи тенге - на создание лингафонных и мультимедийных кабинетов в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования;
6 325 820 тысяч тенге - на внедрение системы интерактивного обучения в государственной системе начального, основного среднего и общего среднего образования.
Распределение и порядок использования указанных целевых текущих трансфертов определяются Правительством Республики Казахстан.
Статья 16.  Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на реализацию Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы в сумме 17 719 606 тысяч тенге, в том числе:

14-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ауыл шаруашылығын дамытуға 21 747 462 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
тұқым шаруашылығын дамытуды қолдауға - 1 134 415 мың теңге;
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға - 1 853 895 мың теңге;
өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруға, көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізуге қажетті жанар-жағар материалдар мен басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын арзандатуға, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын басымдықты дақылдар бойынша - 12 805 000 мың теңге;
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялауға - 775 036 мың теңге;
жеміс дақылдарының және жүзімнің көп жылдық екпелерін отырғызуды және өсіруді қамтамасыз етуге - 1 185 756 мың теңге;
мал шаруашылығы өнімінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялауға - 3 739 656 мың теңге;
қазақстандық талшықты мақтаның сапасын сараптауға - 253 704 мың теңге.
Аталған сомаларды облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне бөлу және оларды пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде айқындалады.
15-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға 11 459 924 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
бастапқы, негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелердегі физика, химия, биология кабинеттерін оқу жабдығымен жарақтандыруға - 2 457 650 мың теңге;
бастапқы, негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде лингафондық және мультимедиалық кабинеттер құруға - 2 676 454 мың теңге;
бастапқы, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жүйесіне интерактивті оқыту жүйесін енгізуге - 6 325 820 мың теңге.
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлуді және оларды пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
16-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға 17 719 606 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:

1 200 219 тысяч тенге - на материально-техническое оснащение центров крови на местном уровне;
16 519 387 тысяч тенге - на материально-техническое оснащение медицинских организаций здравоохранения на местном уровне.
Распределение и порядок использования указанных целевых текущих трансфертов определяются Правительством Республики Казахстан.
Статья 17.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год целевые трансферты на развитие областному бюджету Алматинской области и бюджету города Алматы в сумме 3 437 369 тысяч тенге для сейсмоусиления объектов образования и здравоохранения.
Перечень объектов образования и здравоохранения в Алматинской области и городе Алматы, подлежащих сейсмоусилению за счет средств республиканского бюджета в 2008 году, определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 18.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год на развитие и укрепление социальной инфраструктуры села в рамках реализации Государственной программы развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004-2010 годы затраты в сумме 47 554 442 тысячи тенге, в том числе:
на развитие мобильной и телемедицины в здравоохранении аульной (сельской) местности - 629 689 тысяч тенге;
целевые трансферты на развитие:
строительства и реконструкцию объектов питьевого водоснабжения аульных (сельских) населенных пунктов - 13 766 592 тысячи тенге;
строительства и реконструкцию объектов образования аульной (сельской) местности - 18 133 909 тысяч тенге;
строительства и реконструкцию объектов здравоохранения аульной (сельской) местности - 15 024 252 тысячи тенге.
Перечень объектов образования, здравоохранения и питьевого водоснабжения аульной (сельской) местности, подлежащих строительству и реконструкции в 2008 году за счет средств указанных целевых трансфертов на развитие, определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 19.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджету города Алматы в сумме 44 998 160 тысяч тенге на строительство и реконструкцию особо важных объектов образования и здравоохранения в городах.
Перечень особо важных объектов образования и здравоохранения в городах, подлежащих строительству и реконструкции за счет средств республиканского бюджета в 2008 году, определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 20.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год средства в сумме 17 410 176 тысяч тенге на выплату авансового платежа для строительства объектов здравоохранения на основе государственно-частного партнерства.
Перечень и распределение сумм по объектам здравоохранения, строящимся на основе государственно-частного партнерства, определяются Правительством Республики Казахстан.

жергілікті деңгейде қан орталықтарын материалдық-техникалық жарақтандыруға - 1 200 219 мың теңге;
жергілікті деңгейде медициналық денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға - 16 519 387 мың теңге.
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлуді және оларды пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
17-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Алматы облысының бюджетіне және Алматы қаласының бюджетіне білім беру және денсаулық сақтау объектілерін сейсмикалық жағынан күшейту үшін 3 437 369 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері көзделсін.
2008 жылы республикалық бюджет қаражаты есебінен сейсмикалық жағынан күшейтілуге тиіс Алматы облысы мен Алматы қаласындағы білім беру және денсаулық сақтау объектілерінің тізбесін Қазақстан   Республикасының Үкіметі айқындайды.
18-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының ауылдық аумақтарын дамытудың 2004 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде ауылдың әлеуметтік инфрақұрылымын дамытуға және нығайтуға 47 554 442 мың теңге сомасында шығындар, оның ішінде:
ауылдық (селолық) жерлердің денсаулық сақтау ісінде ұтқыр және телемедицинаны дамытуға - 629 689 мың теңге;
мыналарға нысаналы даму трансферттері:
ауылдық (селолық) елді мекендерді ауыз сумен жабдықтау объектілерін салуға және қайта жаңартуға - 13 766 592 мың теңге;
ауылдық (селолық) жерлердің білім беру объектілерін салуға және қайта жаңартуға - 18 133 909 мың теңге;
ауылдық (селолық) жерлердің денсаулық сақтау объектілерін салуға және қайта жаңартуға - 15 024 252 мың теңге көзделсін.
Аталған нысаналы даму трансферттері қаражатының есебінен 2008 жылы салынуға және қайта жаңартылуға тиіс ауылдық (селолық) жерлердің білім беру, денсаулық сақтау және ауыз сумен жабдықтау объектілерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
19-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Алматы қаласының бюджетіне қалаларда білім беру мен денсаулық сақтаудың аса маңызды объектілерін салуға және қайта жаңартуға 44 998 160 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері көзделсін.
2008 жылы республикалық бюджет қаражаты есебінен салынуға және қайта жаңартылуға тиіс қалалардағы білім беру мен денсаулық сақтаудың аса маңызды объектілерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
20-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте мемлекеттік-жеке меншік әріптестік негізінде денсаулық сақтау объектілерін салу үшін аванс төлемін төлеуге 17 410 176 мың теңге сомасында қаражат көзделсін.
Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік негізінде салынатын денсаулық сақтау объектілерінің тізбесі мен сомаларын бөлуді Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.

Статья 21.  Предусмотреть в составе расходов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на государственную поддержку развития агропромышленного комплекса 1 292 201 тысячу тенге, в том числе на финансирование в порядке, определяемом решениями Правительства Республики Казахстан, мероприятий, связанных с:
возмещением ставки вознаграждения (интереса) по финансовому лизингу сельскохозяйственной техники - 118 646 тысяч тенге;
возмещением ставки вознаграждения (интереса) по финансовому лизингу оборудования для предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции - 3 555 тысяч тенге;
поддержкой страхования в растениеводстве - 100 000 тысяч тенге;
субсидированием ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их оборотных средств, - 1 000 000 тысяч тенге;
субсидированием развития систем управления производством сельскохозяйственной продукции - 70 000 тысяч тенге.
Статья 22.  Утвердить резерв Правительства Республики Казахстан на 2008 год в сумме 55 337 035 тысяч тенге.
Статья 23.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год на реализацию Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы:
на строительство жилья государственного коммунального жилищного фонда в сумме 7 300 000 тысяч тенге;
на развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в сумме 41 700 000 тысяч тенге.
Распределение указанных целевых трансфертов на развитие определяется на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Статья 24.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год 31 200 000 тысяч тенге на кредитование областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство жилья по нулевой ставке вознаграждения (интереса) в рамках реализации Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Статья 25.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год средства в сумме 716 200 тысяч тенге на выплату премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения.
Статья 26.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год 49 516 тысяч тенге на выплату курсовой разницы по платежам 2007 года заемщиков льготных жилищных кредитов, полученных через закрытое акционерное общество "Жилстройбанк".
Статья 27.  Учесть, что в составе затрат Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан на формирование и хранение государственного материального резерва предусмотрены средства в сумме 4 552 079 тысяч тенге, в том числе с отражением в доходах республиканского бюджета средств от реализации материальных ценностей, выпущенных в порядке освежения в сумме 2 260 782 тысячи тенге.

21-бап. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды мемлекеттік қолдауға арналған шығыстарының құрамында 1 292 201 мың теңге, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерімен айқындалатын тәртіппен мыналарға байланысты іс-шараларды қаржыландыруға:
ауыл шаруашылығы техникасының қаржы лизингі бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын өтеуге - 118 646 мың теңге;
ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарына арналған жабдықтардың қаржы лизингі бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын өтеуге - 3 555 мың теңге;
өсімдік шаруашылығындағы сақтандыруды қолдауға - 100 000 мың теңге;
ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарына олардың айналым қаражатын толықтыруға екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялауға - 1 000 000 мың теңге;
ауыл шаруашылығы өнімдері өндірісін басқару жүйелерін дамытуды субсидиялауға - 70 000 мың теңге көзделсін.
22-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылға арналған резерві 55 337 035 мың теңге сомасында бекітілсін.
23-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Қазақстан Республикасында 2008 - 2010 жылдарға арналған тұрғын үй құрылысы мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне:
мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үй құрылысына 7 300 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және жайластыруға 41 700 000 мың теңге сомасында даму нысаналы трансферттері көзделсін.
Аталған нысаналы даму трансферттерін бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде айқындалады.
24-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне Қазақстан Республикасында 2008 - 2010 жылдарға арналған тұрғын үй құрылысы мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен сыйақының (мүдденің) нөлдік ставкасы бойынша тұрғын үй салуға кредит беруге 31 200 000 мың теңге көзделсін.
25-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте тұрғын үй құрылысы жинақ ақшаларына салымдар бойынша мемлекеттің сыйлықақыларын төлеуге 716 200 мың теңге сомасында қаражат көзделсін.
26-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте "Тұрғынүйқұрылысбанкі" жабық акционерлік қоғамы арқылы алынған жеңілдікті тұрғын үй кредиттері қарыз алушыларының 2007 жылғы төлемдері бойынша бағамдық айырманы төлеуге 49 516 мың теңге көзделсін.
27-бап. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мемлекеттік материалдық резервті қалыптастыруға және сақтауға арналған шығындарының құрамында 4 552 079 мың теңге сомасында, оның ішінде республикалық бюджеттік кірістерінде жаңарту тәртібімен шығарылған материалдық құндылықтарды сатудан түскен     қаражатты көрсете отырып 2 260 782 мың теңге сомада қаражат көзделгені ескерілсін.

Статья 28.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год средства в сумме:
72 000 тысяч тенге - на экспертизу предложений по объектам, возможным к передаче в концессию;
900 000 тысяч тенге - на оценку и экспертизу концессионных проектов.
Распределение указанных сумм определяется на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Статья 29.  Установить, что с 1 января 2008 года прекращаются требования Правительства Республики Казахстан к юридическим лицам, ликвидированным по состоянию на 1 января 2008 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан, по кредитам и средствам, выделенным на исполнение обязательств по государственным гарантиям, по перечню юридических лиц и объемам задолженности, определяемым Правительством Республики Казахстан.
Статья 30.  Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год 3 117 923 тысячи тенге для погашения и обслуживания гарантированных государством займов.
Статья 31.  Установить лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан в 2008 году в размере 15 000 000 тысяч тенге.
Статья 32.  Установить лимит правительственного долга на 31 декабря 2008 года в размере  1 005 000 000 тысяч тенге.

28-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте:
концессияға берілуі мүмкін объектілер бойынша ұсыныстарды сараптауға - 72 000 мың теңге;
концессиялық жобаларды бағалауға және сараптауға - 900 000 мың теңге сомасында қаражат көзделсін.
Аталған сомаларды бөлу Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің негізінде айқындалады.
29-бап. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес 2008 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша таратылған заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген кредиттер мен қаражат бойынша талаптары, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғалардың тізбесі мен берешек көлемдері бойынша 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап тоқтатылады деп белгіленсін.
30-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте мемлекет кепілдік берген қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету үшін 3 117 923 мың теңге көзделсін.
31-бап. 2008 жылы Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктерін беру лимиті 15 000 000 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.
32-бап. 2008 жылғы 31 желтоқсанға үкіметтік борыш лимиті 1 005 000 000 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.

Статья 33.  Установить лимит предоставления поручительств государства в 2008 году в размере 35 000 000 тысяч тенге.
Статья 34.  Утвердить перечень бюджетных программ развития республиканского бюджета на 2008 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) и формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц, согласно приложению 3.

33-бап. 2008 жылға арналған мемлекеттің кепілгерлік беру лимиті 35 000 000 мың теңге көлемінде белгіленсін.
34-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджеттің бюджеттік даму бағдарламаларының тізбесі бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға және заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға бөліне отырып, 3-қосымшаға сәйкес бекітілсін.