Об утверждении криминалистических требований и методов испытания гражданского и служебного оружия и патронов к нему, Правил выдачи заключений на соответствие криминалистическим требованиям гражданского и служебного оружия и патронов к нему
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2007 года N 1146. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 821
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.10.2015 № 821 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра внутренних дел РК от 16.03.2015 г. № 219.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Криминалистические требования и методы испытания гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
2) Правила выдачи заключений на соответствие криминалистическим требованиям гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2007 года N 1146
Криминалистические требования и методы
испытания гражданского и служебного оружия и патронов к нему
Раздел 1. Криминалистические требования к огнестрельному,
сигнальному, газовому, электрическому, пневматическому оружию,
патронам к нему, а также к конструктивно сходным
с оружием изделиям
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие криминалистические требования разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" на основании анализа нормативных документов по стандартизации изготовления гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также обобщения криминалистической практики, и устанавливают специальные технические требования, предъявляемые к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему, находящимся в обороте на территории Казахстана, в целях их идентификации и исключения возможности незаконной переделки.
Настоящие криминалистические требования не распространяются на гражданское и служебное оружие и патроны к нему, производимые только на экспорт, без права реализации на территории Республики Казахстан, в соответствии с требованиями законодательства стран-импортеров, на испытательные патроны, предназначенные для использования только в технологических целях на предприятиях-изготовителях оружия и патронов, а также на электрическое оружие.

Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарына криминалистік талаптар мен оларды сынау әдістерін, Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының криминалистік талаптарға сәйкестігіне қорытындылар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 қарашадағы N 1146 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 821 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.10.2015 № 821 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 219 бұйрығын қараңыз.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Заңынасәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған:
1) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарына криминалистік талаптар мен оларды сынау әдістері;
2) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының криминалистік талаптарға сәйкестігіне қорытындылар беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 29 қарашадағы
N 1146 қаулысымен
бекітілген
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарына қойылатын криминалистік талаптар мен сынау әдістері
1-бөлім. Атыс, белгі беру, газды, электрлі, пневматикалық қаруға, оның патрондарына, сондай-ақ қаруға құрылымдық жағынан ұқсас бұйымдарға қойылатын криминалистік талаптар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы криминалистік талаптар "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Заңына сәйкес азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын жасап шығаруды стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды талдау, сондай-ақ криминалистік практиканы қорытындылау негізінде әзірленді және оларды сәйкестендіру және заңсыз қайта жасауды болдырмау мақсатында Қазақстан аумағында айналымда жүрген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарына қойылатын арнайы техникалық талаптарды белгілейді.
Осы криминалистік талаптар Қазақстан Республикасының аумағында сату құқығынсыз, тек импорттаушы елдердің заңнамасының талаптарына сай экспортқа ғана өндірілген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарына, сондай-ақ қару мен патрон жасап шығарушы кәсіпорындарда технологиялық мақсатта ғана пайдалануға арналған сынақ патрондарына, сондай-ақ электр қаруына қолданылмайды.

2. Общие криминалистические требования к огнестрельному,
сигнальному, газовому, электрическому, пневматическому оружию
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Огнестрельное, сигнальное, газовое, электрическое, пневматическое оружие с дульной энергией свыше 7,5 Джоулей (далее - Дж) и калибром более 4,5 миллиметра (далее - мм) должно иметь индивидуализирующее его маркировочное обозначение (серия, номер), выполненное механическим способом (удар, давление) или с использованием высококонцентрированных источников энергии, в том числе лазером, на глубину не менее 0,2 мм.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Огнестрельное, сигнальное, газовое оружие должно образовывать на стреляных гильзах следы деталей и механизмов оружия, содержащие комплекс признаков, достаточный для его идентификации.
4. Особенности деталей и механизмов сигнального, газового и пневматического оружия не должны обеспечивать возможности их взаимозаменяемости с деталями и механизмами боевого, гражданского и служебного огнестрельного оружия.
5. Сигнальное и газовое оружие без необратимых изменений конструкции, не должно обеспечивать возможности производства выстрела неэластичным пулевым и дробовым снарядом, в результате которого снаряду сообщается удельная кинетическая энергия более 0,5 Джоулей на квадратный миллиметр (далее - Дж/мм 2 ) (минимальный энергетический критерий поражаемости человека, принятый в судебной медицине).
3. Дополнительные криминалистические требования
к огнестрельному нарезному и гладкоствольному оружию
6. Нарезное гражданское огнестрельное оружие (за исключением спортивного) должно иметь отличие по одному из параметров канала ствола (количеству, направлению, ширине, шагу нарезов) от боевого огнестрельного оружия, изготовленного под один тип патрона.
Отличия по ширине нарезов должны быть не менее 0,2 мм между полями, а отличия по шагу нарезов должны обеспечивать отличия угла наклона нарезов не менее 1 градуса между полями. Отличия должны обеспечивать возможность их дифференциации в следах существующими криминалистическими методами.
7. Нарезное огнестрельное оружие должно иметь различие между моделями, изготовленными под один тип патрона по следам на гильзах.
8. Многозарядное магазинное гладкоствольное огнестрельное оружие, изготовленное на разных предприятиях под один тип патрона, должно иметь различие между моделями по взаиморасположению следов выбрасывателя и отражателя, а также следам других деталей, участвующих в механизме следообразования на гильзе.

2. Атыс, белгі беретін, газды, электрлі, пневматикалық қаруға қойылатын жалпы криминалистік талаптар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Үрмелі қуаты 7,5 Джоульден (бұдан әрі - Дж) жоғары және калибрі 4,5 миллиметрден (бұдан әрі - мм) астам атыс, белгі беру, газды, электрлі, пневматикалық қарудың механикалық тәсілмен (соққы, қысым) немесе жоғары концентрацияланған энергия көздерін пайдаланып, оның ішінде лазермен орындалған, тереңдігі кемінде 0,2 мм өзін дараландыратын таңбалу белгісі (сериясы, нөмірі) болуға тиіс.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Атыс, белгі беру, газды қарудан атылған гильзаларда оны сәйкестендіруге жеткілікті белгілер кешенін қамтитын қарудың бөлшектері мен тетіктерінің іздері қалуға тиіс.
4. Белгі беру, газды және пневматикалық қару бөлшектері мен тетіктерінің ерекшеліктері жауынгерлік, азаматтық және қызметтік атыс қаруларының бөлшектері мен тетіктерін бір-біріне ауыстыру мүмкіндігін қамтамасыз етпеуге тиіс.
5. Белгі беру және газды қару құрылымы қайтарымсыз өзгерместен снарядқа шаршы миллиметріне 0,5 Джоуль (бұдан әрі - Дж/мм 2 ) кинетикалық энергия үлесін (сот медицинасы қабылдаған адамды зақымдаудың ең төменгі энергетикалық өлшемі) беретін оқты және бытыралы қатты снарядпен ату мүмкіндігін қамтамасыз етпеуге тиіс.
3. Ойық және тегіс оқпанды атыс қаруларына қойылатын қосымша криминалистік талаптар
6. Ойық азаматтық атыс қаруы (спорт қаруын қоспағанда) бір типтегі патронға арналып жасалған жауынгерлік атыс қаруынан қару оқпаны параметрлерінің біреуі (саны, бағыты, ені, ойықтың қадамы) бойынша айырмашылығы болуға тиіс.
Ойықтың ені бойынша айырмашылығы жол шегінің арасы кемінде 0,2 мм болуға тиіс, ал иір ойықтың қадамы бойынша айырмашылығы жол шегінің арасында иір ойық көлбеуінің бұрыш айырмашылығы кемінде 1 градусты қамтамасыз етуге тиіс. Айырмашылықтар олардың қолданыстағы криминалистік әдістерімен саралану мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
7. Ойық атыс қаруының бір типті патронға арналып жасалған үлгілерден гильзадағы іздері бойынша айырмашылығы болуға тиіс.
8. Әр түрлі кәсіпорындарда патронның бір типіне арналып жасалған көп зарядты магазинді тегіс ұңғылы атыс қаруының серпігіш және шағылдырғыш іздерінің өзара орналасуы, сондай-ақ гильзадағы іздерді жасауға қатысатын тетікте басқа бөлшектердің іздері бойынша үлгілері арасында айырмашылығы болуға тиіс.

9. Нарезное длинноствольное оружие, не должно быть изготовлено под патроны к пистолетам и револьверам, за исключением патронов калибра 5,6 мм.
10. Нарезное или гладкоствольное оружие не должно иметь в своей конструкции глушителя звука, а также приспособлений или специальных устройств, предназначенных для установки глушителя звука выстрела и ночных прицелов.
11. Длинноствольное оружие, имеющее складную конструкцию, которая позволяет сделать его длину менее 800 мм либо длину ствола или ствола со ствольной коробкой менее 500 мм, в сложенном положении не должно обеспечивать способность производства выстрелов.
12. Нарезное оружие, нарезные вставки к стволу гладкоствольного оружия, а также короткоствольное оружие, должны образовывать на выстрелянных пулях следы канала ствола.
4. Дополнительные криминалистические требования
к огнестрельному бесствольному, сигнальному и газовому оружию
13. Огнестрельное бесствольное оружие без необратимых изменений конструкции не должно обеспечивать возможности производства выстрелов пулевыми и дробовыми снарядами, в результате которых снарядам сообщается удельная кинетическая энергия более 0,5 Дж/м 2 .
14. Сигнальное оружие не должно иметь возможности производства выстрелов газовыми патронами без внесения необратимых изменений в конструкцию оружия.
15. Сигнальное и газовое оружие должны иметь ослабленное крепление ствола к рамке с целью затруднения их переделки в огнестрельное.
5. Дополнительные криминалистические требования
к пневматическому оружию
16. Пневматическое оружие должно обладать калибром не более 4,5 мм.
17. Пневматическое охотничье оружие должно обладать кинетической энергией не более 25 Дж, спортивное не более 35 Дж.
6. Криминалистические требования
к конструктивно сходному с оружием изделиям
18. Конструктивно сходные с оружием изделия не должны, без необратимых изменений конструкции, обеспечивать возможность их использования в качестве огнестрельного оружия и производства выстрелов снарядами, имеющими удельную кинетическую энергию более 0,5 Дж/мм 2 .
19. Конструктивно сходные с оружием изделия не должны изготавливаться из боевого нарезного огнестрельного оружия, посредством его переделки и приведения в непригодное к стрельбе состояние.
7. Криминалистические требования
к боеприпасам к огнестрельному, газовому и сигнальному оружию
20. Конструкция и материалы гильз патронов к огнестрельному нарезному, гладкоствольному, бесствольному, а также к газовому и сигнальному оружию, при экспериментальной стрельбе должны обеспечивать сохранение на них пригодных для идентификации следов от деталей и механизмов оружия.

9. Ұзын ұңғылы ойық қару 5,6 мм калибрлі патрондарды қоспағанда, тапаншаның және револьвердің патрондарына сай жасалынбауға тиіс.
10. Ойық немесе тегіс ұңғылы қару құрылысында дыбыс тұншықтырғыш, сондай-ақ атыс дыбысын тұншықтырушы және түнгі нысаналы қондырғыларға арналған аспаптар немесе арнайы құралдар болмауға тиіс.
11. Жиналмалы құрылымды ұзын ұңғылы қарудың ұзындығы кемінде 800 мм-ге не ұңғысының немесе ұңғылы қорапшасымен ұңғысының ұзындығы 500 мм-ге жетпейтін жинаулы түрінде ату қабілетін қамтамасыз етпеуге тиіс.
12. Ойық қарудан, тегіс ұңғылы қару ұңғысының ойық қондырғыларынан, сондай-ақ қысқа ұңғылы қарудан атылған оқтарда ұңғы оқпанының іздері қалуға тиіс.
4. Ұңғысыз, белгі беру және газды атыс қаруына қойылатын қосымша криминалистік талаптар
13. Ұңғысыз атыс қаруы құрылымының қайтарымсыз өзгерместен снарядтарға 0,5 Дж/м 2 астам кинетикалық энергия үлесін беретін оқты және бытыралы снарядтармен ату мүмкіндігін қамтамасыз етпеуге тиіс.
14. Белгі беру қаруында қарудың құрылымына қайтарымсыз өзгерістер енгізбестен, газды патрондармен ату мүмкіндігі болмауға тиіс.
15. Белгі беру және газды қаруды атыс қаруларына қайта өзгертуді қиындату мақсатында ұңғысының қаңқаға бекітілуі босаңқы болуға тиіс.
5. Пневматикалық қаруға қойылатын қосымша криминалистік талаптар
16. Пневматикалық қарудың калибрі 4,5 мм-ден аспауға тиіс.
17. Пневматикалық аңшылық қарудың 25 Дж-ден аспайтын, спорт қаруының 35 Дж-ден аспайтын кинетикалық энергиясы болуға тиіс.
6. Құрылымы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарға қойылатын криминалистік талаптар
18. Құрылымы жағынан қаруға ұқсас бұйымдар құрылымындағы қайтарымсыз өзгерістерсіз оларды атыс қаруы ретінде пайдалану және 0,5 Дж/мм 2 асатын кинетикалық энергия үлесі бар снарядтарды ату мүмкіндігін қамтамасыз етпеуге тиіс.
19. Құрылымы жағынан қаруға ұқсас бұйымдар жауынгерлік иір ойықты атыс қаруынан оны қайта құрастыру және атысқа жарамсыз жағдайға келтіру арқылы жасалынбауға тиіс.
7. Атыс, газды және белгі беру қаруларының оқ-дәрілеріне қойылатын криминалистік талаптар
20. Ойық, тегіс ұңғылы, ұңғысыз, сондай-ақ газды және белгі беру атыс қаруы патрондарының құрылымы мен гильзаларының материалдары эксперименталдық атыс кезінде оларда қару бөлшектері мен тетіктерінің іздерін сәйкестендіру үшін жарамды сақталуын қамтамасыз етуге тиіс.

21. Конструкция и материалы пуль патронов к огнестрельному нарезному оружию должны обеспечивать, при экспериментальной стрельбе в водяные или волоконные пулеулавливатели, сохранение на них следов, пригодных для идентификации оружия.
Раздел 2. Криминалистические требования
к холодному, метательному оружию и изделиям, имеющим сходство
по внешнему строению с таким оружием
8. Общие криминалистические требования
к охотничьему холодному клинковому оружию
22. Настоящие технические требования распространяются на ножи охотничьи общего и специального назначения, ножи для выживания (далее - ножи) и охотничьи кинжалы.
23. Ножи охотничьи общего и специального назначения подразделяются на три вида:
нескладные;
складные;
разборные.
24. Кинжалы и ножи для выживания на два вида:
нескладные;
разборные.
25. Минимальные размеры клинков для ножей:
длина - не менее 90 мм;
толщина обуха - не менее 2,6 мм.
26. Минимальные размеры клинков для кинжалов:
длина - не менее 150 мм;
толщина - не менее 4,0 мм;
ширина - не менее 25 мм.
Соотношение длины и ширины клинка должно быть не более 6:1.
Длина клинка определяется размером от боевого конца (острия) до ограничителя, а в случае его отсутствия до упора рукояти. Измерение толщины клинка ножа и обуха производится в наиболее толстом его месте (например, на пяте). Измерение ширины клинка кинжала производится в наиболее широком его месте.
27. Ножи и кинжалы должны состоять из клинка и рукояти, иметь упор (или ограничитель), либо подпальцевые выемки на рукояти, обеспечивающие прочное удержание ножа при нанесении колющих ударов (требование не относится к ножам охотничьим специального назначения).
Допускается изготовление ножей для выживания с клинками, как у охотничьих кинжалов.
28. Соединение клинка ножей и кинжалов с рукоятью (в том числе шарнирное) должно быть плотным и прочным.
29. Режущие кромки клинка (лезвия) должны иметь заточку, характерную для охотничьего холодного клинкового оружия. Допускаются специальные виды заточек (например, типа "бобровый зуб", а ножи для выживания могут быть заточены на обухе клинка) как на всю длину лезвия, так и на его часть.
30. Проверка заточки клинка ножа производится путем пятикратного среза березовой палочки диаметром 10-12 мм и влажностью не более 12 %; при этом срез должен быть ровным, без задиров.
31. Ножи могут иметь дополнительные приспособления как бытового (шило, консервный нож, отвертка и т.д.), так и специального назначения: экстрактор, обжимное кольцо, пилку, которые могут быть расположены на обухе основного клинка, либо в виде любого отдельного предмета, складывающиеся в рукоять ножа или размещающиеся во внутренней полости рукояти, в ножнах или чехле.

21. Ойық атыс қаруы патрондары оқтарының құрылымы мен материалдары сулы немесе талшықты оққаққыштарға эксперименталдық ату кезінде қаруды сәйкестендіруге жарамды іздердің сақталуын қамтамасыз етуге тиіс.
2-бөлім. Суық, лақтыратын қаруға және сыртқы пішіні бойынша осындай қаруға ұқсас бұйымдарға қойылатын криминалистік талаптар
8. Аңшылық сұқпалы суық қаруға қойылатын жалпы криминалистік талаптар
22. Осы техникалық талаптар жалпы және арнайы мақсаттағы аңшылық пышақтарға, тіршілікті сақтауға арналған пышақтар (бұдан әрі - пышақтар) мен аңшылық қанжарларына қолданылады.
23. Жалпы және арнайы аңшылық мақсаттағы пышақтар үш түрге бөлінеді:
жиналмайтын;
жиналатын;
құрастырмалы.
24. Қанжарлар және тіршілікті сақтауға арналған пышақтар екі түрге бөлінеді:
жиналмайтын;
құрастырмалы.
25. Пышақтардың сұқпаларының ең қысқа мөлшері:
ұзындығы - кемінде 90 мм;
сыртының қалыңдығы - кемінде 2,6 мм.
26. Қанжарлар сұқпаларының ең қысқа мөлшері:
ұзындығы - кемінде 150 мм;
қалыңдығы - кемінде 4,0 мм;
ені - кемінде 25 мм.
Сұқпаның ұзындығы мен енінің арақатынасы 6:1 болуға тиіс.
Сұқпаның ұзындығы өткір соңынан (ұшынан) шектеуге дейін, ал ол болмаған жағдайда сабының жиегіне дейінгі мөлшермен анықталады. Пышақтың сұқпасының және сабының қалыңдығы оның неғұрлым жуан жерінен (мысалы, түбі) өлшенеді. Қанжар сұқпасының ені оның неғұрлым енді жерінен өлшенеді.
27. Пышақтар мен қанжарлар сұқпа мен қолсаптан тұруға тиіс, тірегі (немесе шектеу) не шанышпалы соққы берер кезде пышақты нық ұстауды (талаптың арнайы мақсаттағы аңшылық пышақтарға қатысы жоқ) қамтамасыз ететін саусақ асты ойығы болуға тиіс.
Тіршілікті сақтауға арналған пышақтарды аңшылық қанжарлар сияқты сұқпасымен жасауға рұқсат етіледі.
28. Пышақтардың және қанжарлардың сұқпасы мен қолсабының қосылған жері (оның ішінде топсасы) мықты және қатты болуға тиіс.
29. Сұқпаның жүзі аңшылық сұқпалы суық қаруға тән қайралған болуы тиіс. Қайраудың арнайы түрлері (мысалы, "құндыз тіс" типті, ал тіршілікті сақтауға арналған пышақтарда сұқпаның сырт жағы қайралуы мүмкін) сұқпа жүзінің бүкіл ұзындығына, сондай-ақ оның бір бөлігіне де рұқсат етіледі.
30. Пышақ жүзінің қайралуы диаметрі 10-12 мм және ылғалдылығы 12%-дан аспайтын қайыңның шыбығын бес мәрте кесу арқылы тексеріледі; бұл ретте кесінді түзу, мүдірсіз болуға тиіс.
31. Пышақтардың қосымша тұрмыстық мақсаттағы (біз, консерві пышағы, бұрауыш және т.б.) және негізгі сұқпаның сыртында не кез келген бөлек зат түрінде пышақтың қолсабында немесе қолсаптың ішінде, қынапта немесе құндақта орналасатын арнайы мақсаттағы: экстрактор, қысу сақинасы, кішкентай ара сияқты қосымша құрылғылары болуы мүмкін.

32. Рукояти ножей и кинжалов, головки заклепок, концы осей ножей складных, а так же иные детали и выступающие части клинков, предметов и приспособлений должны быть тщательно обработаны.
33. Ножи (требование не относится к охотничьим ножам специального назначения) и кинжалы должны иметь номер для регистрации и клеймо изготовителя, которые могут быть нанесены различными способами (штамповкой, гравировкой, травлением, выжиганием) на любую несъемную часть оружия.
34. Клинки ножей (требование не относится к ножам охотничьим специального назначения) и кинжалов должны быть прочными и упругими.
35. При длине клинка более 150 мм его боевой конец (острие) отгибается на 10 мм. После испытания на клинке не должно быть остаточных деформаций, превышающих 1 мм.
9. Дополнительные криминалистические требования
к ножам охотничьим общего назначения
36. Настоящие технические требования распространяются на ножи охотничьи общего назначения, являющиеся предметами охотничьего снаряжения, и предназначенные для использования в условиях промысловой или спортивной охоты.
37. Клинок складных ножей в раскрытом состоянии должен жестко фиксироваться (т.е. должен иметь фиксатор).
38. Клинки, предметы и приспособления ножей охотничьих общего назначения должны входить острой частью в пазы, при этом должна обеспечиваться безопасность их ношения и применения.
39. Конструкция ножа охотничьего общего назначения может предусматривать кроме выполнения основной функции (поражение цели) выполнение дополнительных функций (разделка туши, снятие шкуры), т.е. нож может иметь двойное назначение.
40. Клинок, предметы и приспособления ножей охотничьих складных общего назначения должны достаточно легко вручную выниматься из пазов рукояти. Для удобства открывания клинков, предметов и приспособлений складных охотничьих ножей общего назначения на рукоятях должны быть углубления или выемки, облегчающие доступ, либо специальные углубления или выступы на клинках, предметах и приспособлениях.
41. Конструкция складных ножей общего назначения может быть и с беспружинной фиксацией клинка (рамочные, инерционные, типа "бабочки" и т.п.).
10. Дополнительные криминалистические требования
к кинжалам охотничьим
42. Настоящие технические требования распространяются на кинжалы охотничьи, являющиеся предметами охотничьего снаряжения, и предназначенные для использования в условиях промысловой или спортивной охоты.
43. Кинжалы охотничьи должны иметь симметричную двух лезвийную форму клинка с острым боевым концом. Острие (боевой конец) кинжалов охотничьих должно находится на средней линии клинка.
На клинке не допускается наличие выступов (пазов), предназначенных для нанесения рваных ран.

32. Пышақтар мен қанжарлардың саптары, жапсырманың басы, жиналмалы пышақтардың белдігінің соңы, сондай-ақ өзге де бөліктері және сұқпаның, заттардың және құрылғылардың шығыңқы бөліктері мұқият өңделуге тиіс.
33. Пышақтардың (талаптың аңшылық арнайы пышақтарға қатысы жоқ) және қанжарлардың алынбайтын кез келген бөлігінде әртүрлі әдістермен (қалыптама, нақыштама, өңдеу, күйдіру) жасалған тіркеуге арналған нөмірі және өндірушінің таңбасы болуға тиіс.
34. Пышақтардың (талаптың аңшылық арнайы пышақтарға қатысы жоқ) және қанжарлардың сұқпалары мықты және шымыр болуға тиіс.
35. Сұқпаның ұзындығы 150 мм-ден артық болған кезде оның өткір соңы (ұшы) 10 мм-ге майыстырылады. Сынақтан кейін сұқпада 1 мм-ден асатын қалдық өзгерістер болмауға тиіс.
9. Жалпы мақсаттағы аңшылық пышақтарға қойылатын қосымша криминалистік талаптар
36. Осы техникалық талаптар аңшылық жабдық заттары болып табылатын және кәсіптік немесе спорттық аңшылық жағдайларда пайдалануға арналған жалпы мақсаттағы аңшылық пышақтарға қолданылады.
37. Жиналмалы пышақтардың сұқпалары жазылған күйінде мықты бекітілуге тиіс (яғни бекіткіші болуға тиіс).
38. Жалпы мақсаттағы аңшылық пышақтарының сұқпалары, заттары және аспаптары өткір бөлігімен саңлауға кіруге тиіс, бұл ретте оларды алып жүргенде және қолданғанда қауіпсіздік қамтамасыз етілуге тиіс.
39. Жалпы мақсаттағы аңшылық пышақтың құрылымы негізгі функцияларын (нысананы зақымдау) орындаудан басқа, қосымша функцияларды (тұтас етті мүшелеу, теріні сыпыру) орындауға көзделуі мүмкін, яғни пышақ екі мақсатта пайдалануы мүмкін.
40. Жалпы мақсаттағы жиналмалы аңшылық пышақтарының сұқпалары, заттары мен керек-жарақтары саптың саңылауынан неғұрлым оңай шығуы тиіс. Жалпы мақсаттағы жиналмалы аңшылық пышақтар сұқпаларын, заттарын және аспаптарын ашуға ыңғайлы болу үшін сапта қол жетуді жеңілдететін тереңдіктер немесе ойықтар не сұқпаларда, заттар мен аспаптарда арнайы тереңдіктер немесе шошақтар болуға тиіс.
41. Жалпы мақсаттағы жиналмалы пышақтар құрылымында сұқпасының бекіткіші пружинасыз болуы да мүмкін (қаңқалы, серпінді, "көбелек" типтес және т.б.).
10. Аңшылық қанжарларға қойылатын қосымша криминалистік талаптар
42. Осы техникалық талаптар аңшылық жабдық заттары болып табылатын және кәсіпшілік немесе спорттық аңшылық жағдайларда пайдалануға арналған аңшылық қанжарларға қолданылады.
43. Аңшылық қанжарларда өткір жауынгерлік ұшы бар симметриялы екі жүзді нысанды сұқпасы болуға тиіс. Аңшылық қанжарлардың ұшы (өткір соңы) сұқпаның ортаңғы сызығында болуға тиіс.
Сұқпада жырымдалған жаралар салуға арналған шығыңқы (ойық) болуына жол берілмейді.

44. Не относятся к охотничьим следующие кинжалы:
1) с клинком стилетного типа;
2) при соотношении длины и ширины клинка 7:1 и более;
3) не имеющие ножевой заточки лезвия;
4) изготовленные по типу национальных или боевых.
11. Дополнительные криминалистические требования
к ножам охотничьим специального назначения
45. Настоящие технические требования распространяются на ножи охотничьи специального назначения (разделочные, шкуросъемные), являющиеся предметами охотничьего снаряжения, и предназначенные как для использования в условиях промысловой или спортивной охоты, так и для хозяйственных нужд.
46. Клинок складных ножей данного вида в раскрытом положении может строго фиксироваться посредством фиксатора.
На обухе клинка ножей данного вида может быть пилка для кости, а в клинке специальные вырезы в виде зевника, гаечного ключа и т.п.
47. Ножи охотничьи специального назначения, независимо от длины и толщины клинка, не являются холодным оружием, при следующих условиях:
1) наибольшая величина прогиба обуха клинка вверх от условной линии, соединяющей острие клинка и верхнюю оконечность рукояти, превышает 15 мм.
Для измерения величины прогиба необходимо соединить прямой линией острие клинка и верхнюю оконечность рукояти. Измерение производится в месте наибольшего прогиба обуха;
2) максимальный прогиб обуха клинка в сторону лезвия превышает 5 мм.
Прогиб клинка может начинаться непосредственно от рукояти, острие клинка расположено выше линии обуха более чем на 5 мм;
3) конструкция ножа не рассчитана и не обеспечивает поражения цели (травмоопасная рукоять не рассчитана на нанесение ножом колющего удара, форма острия и толщина клинка значительно снижают поражающие свойства и др.). Можно считать травмоопасной рукоять ножа, если суммарная высота двустороннего или высота одностороннего ограничителя (упора), либо глубина подпальцевой выемки менее 5 мм.
48. Ножи, имеющие сходство по внешнему строению и конструкции с ножами охотничьими специального назначения, но несоответствующие им по техническим характеристикам, указанным в пункте 47 настоящих криминалистических требований, имеют двойное назначение, и оборот их определяется в соответствии с требованиями раздела "Ножи охотничьи общего назначения".
49. Твердость клинков охотничьих ножей специального назначения не имеет ограничений.
50. Клинки ножей охотничьих специального назначения должны быть относительно прочными, но могут иметь остаточную деформацию при изгибе. После испытания остаточная деформация может превышать 1 мм.
12. Криминалистические требования к ножам для выживания

44. Аңшылық қанжарларға:
1) стилет типтес сұқпалы;
2) сұқпаның ұзындығы мен енінің арақатынасы 7:1 және одан артық;
3) жүзі қайралмаған;
4) ұлттық немесе жауынгерлік тип бойынша дайындалған қанжарлар жатпайды.
11. Арнайы мақсаттағы аңшылық пышақтарға қойылатын қосымша криминалистік талаптар
45. Осы техникалық талаптар аңшылық жабдық заттары болып табылатын және кәсіпшілік немесе спорттық аңшылық жағдайларда пайдалануға, сонымен қатар шаруашылық қажеттіліктерге арналған арнайы мақсаттағы (мүшелеуге, теріні сыпыруға) аңшылық пышақтарға қолданылады.
46. Осы түрдегі жиналмалы пышақтардың сұқпалары жазылған түрінде бекіткіш арқылы мықты бекітілуге тиіс.
Осы түрдегі пышақтардың сұқпа сыртында сүйек кесетін кішкентай ара, ал сұқпа сыртында ауыз ашқыш, сомын кілті және т.б. түрдегі арнайы ойықтар болуы мүмкін.
47. Арнайы мақсаттағы аңшылық пышақтар сұқпасының ұзындығы мен қалыңдығына қарамастан мына жағдайларда суық қару болып табылмайды:
1) сұқпаның ұшын және саптың жоғары шетін қосатын шартты сызықтан жоғары алғанда сұқпа сыртының ең көп иілу мөлшері 15 мм-ден асса.
Иілу мөлшерін өлшеу үшін сұқпаның ұшын және саптың жоғары шетін тура сызықпен қосу керек. Өлшеу сұқпа сыртының ең көп иілген жерінде жүргізіледі;
2) сұқпа сыртының жүзі жағына ең көп иілген жері 5 мм-ден асса.
Сұқпаның иілуі тура сабынан басталуы мүмкін, сұқпаның ұшы сыртының сызығынан 5 мм-ден аса жоғары орналасқан;
3) пышақтың құрылымы нысананы зақымдауға (зақымдайтын сабы пышақпен шанышпалы соққы соғуға арналмаған, ұшының нысаны және сұқпаның қалыңдығы зақымдау қасиетін және басқаларын неғұрлым төмендетеді) арналмаған және оны қамтамасыз етпейді. Егер екі жақты шектегіштің жалпы биіктігі немесе бір жақты шектегіштің (таяныштың) биіктігі не саусақ асты ойықтың тереңдігі 5 мм-ден аз болса, пышақтық сабын зақым келтіруші деп санауға болады.
48. Сыртқы пішіні мен құрылымы бойынша арнайы мақсаттағы аңшылық пышақтармен ұқсастығы бар, бірақ оларға осы криминалистік талаптардың 47-тармағында көрсетілген техникалық сипаттамаларға сәйкес келмейтін пышақтар екі мақсаттағы болып келеді және олардың айналымы "Жалпы мақсаттағы аңшылық пышақтар" деген бөлімнің талаптарына сәйкес анықталады.
49. Арнайы мақсаттағы аңшылық пышақтар сұқпасының қаттылығы шексіз.
50. Арнайы мақсаттағы аңшылық пышақтардың сұқпалары біршама мықты болуға тиіс, бірақ майыстырған кезде қалдық өзгерістері болуы мүмкін. Сынақтан кейін қалдық өзгерістері 1 мм-ден асуы мүмкін.
12. Тіршілікті сақтауға арналған пышақтарға қойылатын криминалистік талаптар

51. Настоящие технические требования распространяются на ножи для выживания, являющиеся предметами как охотничьего снаряжения, предназначенными для использования в условиях промысловой или спортивной охоты в качестве ножей охотничьих общего назначения, так и для использования в тяжелых походных условиях, путешествиях и занятиях спортивным туризмом.
52. Ножи для выживания обязательно должны иметь дополнительные предметы и приспособления (шило, консервооткрыватель, компас и т.д.) и специального назначения (экстрактор, обжимное кольцо, пилку для кости, рыболовные снасти, рогатку, шкуросъемный нож, тетиву, аптечку, спички и др.). Дополнительные предметы и приспособления располагаются в полости рукояти или в чехле (ножнах) ножа.
53. Отличительной конструктивной особенностью рукояти ножа для выживания является то, что она изготавливается из металла (реже - из других прочных материалов), бывает, как правило, полой и закрывается тыльником, который крепится к рукояти с помощью резьбового соединения. Такая конструкция рукояти обеспечивает компактное хранение дополнительных предметов и приспособлений, а так же позволяет насаживать нож на древко (в этом случае нож служит наконечником копья).
13. Криминалистические требования к холодному оружию, являющимся
принадлежностью национальных костюмов (сабли, шашки и кинжалы)
54. Настоящие технические требования распространяются на сабли, шашки и кинжалы, предназначенные для ношения с национальными костюмами, которые являются разновидностью клинкового холодного оружия.
55. Сабли, шашки и кинжалы должны состоять из клинка и эфеса (рукояти с гардой или без нее, либо с перекрестьем или упором), обеспечивающих нанесение рубяще-режущих (сабли, шашки) или колюще-режущих (кинжалы) ударов, рассчитанных на поражение человека.
56. Соединение клинка сабель, шашек и кинжалов с эфесом (рукоятью) должно быть плотным и прочным. Для проверки прочности присадки клинка сабель и шашек к эфесу или рукояти необходимо нанести пять достаточно сильных рубяще-режущих ударов (соотносимых с ударами, рассчитанными на поражение человека, с энергией 20-50 Дж) поперек сухого соснового бревна диаметром 150-200 мм. Наличие люфта в месте соединения клинка и эфеса после проведения испытания не допускается.
Для определения прочности присадки клинка кинжала к эфесу или рукояти необходимо нанести не менее пяти колющих ударов в сосновую доску толщиной не менее 30 мм с энергией удара 20-50 Дж. Наличие люфта в месте соединения клинка и эфеса не допускается.
57. Допускается изготовление сабель, шашек и кинжалов без окончательной заточки лезвия клинка.
Окончательная заточка и доводка может осуществляться владельцем.

51. Осы техникалық талаптар, аңшылық жабдық заттары болып табылатын, жалпы мақсаттағы аңшылық пышақтар түрінде кәсіпшілік немесе спорттық аңшылық жағдайларда пайдалануға, сонымен қатар ауыр жорықтық жағдайларда, саяхат және спорттық туризммен айналысқанда пайдалану үшін тіршілікті сақтауға арналған пышақтарға қолданылады.
52. Тіршілікті сақтауға арналған пышақтарда міндетті түрде қосымша (біз, консерві ашқыш, компас және т.б.) және арнайы мақсаттағы (экстрактор, қысу сақинасы, сүйек кесетін кішкентай ара, балық аулау құралдары, рогатка, тері сыпыратын пышақ, адырна, дәрі қорап, шырпылар және басқалары) заттар мен аспаптар болуға тиіс. Қосымша заттар мен аспаптар пышақ сабының қуысында немесе тысында (қынабында) орналасады.
53. Тіршілікті сақтауға арналған пышақ сабының айрықша құрылымдық ерекшелігі оның металдан (сирек - басқа да мықты материалдардан) жасалатындығы болып табылады, әдетте іші қуыс және бұранды жалғастырушының көмегімен бекітілетін сыртпен жабылатын болады. Саптың мұндай құрылымы қосымша заттар мен аспаптарды жинақы сақтауды да қамтамасыз етеді, сондай-ақ пышақты ағаш сапқа қондыруға (бұл жағдайда пышақ найзаның ұшы ретінде қызмет етеді) мүмкіндік береді.
13. Ұлттық киімдердің керек-жарағы болып табылатын суық қаруға (қылыштар және қанжарлар) қойылатын криминалистік талаптар
54. Осы техникалық талаптар сұқпалы суық қарудың бір түрі болып табылатын ұлттық киімдермен бірге алып жүруге арналған қылыштар мен қанжарларға қолданылады.
55. Қылыштар мен қанжарлар адамды соғуға есептелген шабу-кесу (қылыштар) немесе шанышпалы-кескіш (қанжарлар) соққыларды қамтамасыз ететін сұқпадан және қылыштың сабынан (гардасы бар немесе жоқ саптан не қиылысқан немесе тіректен) тұруға тиіс.
56. Қылыштар мен қанжарлар сұқпасының сабымен қосылған жері тығыз және берік болуға тиіс. Қылыштардың сұқпасының сабына жалғанған жерінің мықтылығын тексеру үшін диаметрі 150-200 мм кепкен қарағай бөренеге көлденең бес жеткілікті түрде қатты шабу-кесу соққысын (адамды зақымдауға есептелген соққы қуаты 20-50 Дж) жасау керек. Сынақ жүргізілгеннен кейін сұңғы мен қылыш сабының қосылған жерінде босаңқылыққа жол берілмейді.
Қылыш сұқпанының сабына жалғанған жерінің мықтылығын анықтау үшін қалыңдығы кемінде 30 мм қарағай тақтайшасына 20-50 Дж қуатпен кемінде бес қатты шанышпалы соққы жасау керек. Сұқпан мен қылыш сабының қосылған жерінде босаңқылыққа жол берілмейді.
57. Қылыштар мен қанжарлардың сұқпасының жүзін қатты қайрамай-ақ жасауға болады.
Түпкілікті қайрауды және өз деңгейіне жеткізуді иесі жүзеге асыра алады.

58. Допускается изготовление клинков как с долами, так и без них. Количество дол не регламентируется.
59. Сабли, шашки и кинжалы должны в полном объеме отвечать требованиям, предусмотренным пунктами 30 и 32 настоящих Криминалистических требований.
60. Сабли, шашки и кинжалы должны иметь предохранительные жесткие ножны: деревянные, металлические или пластмассовые, обтянутые кожей, кожзаменителем, другими материалами или без обтяжки. При этом клинки сабель, шашек и кинжалов должны прочно удерживаться в ножнах, но при необходимости свободно извлекаться из них.
61. Сабли, шашки и кинжалы должны иметь номер для регистрации и клеймо изготовителя, которые должны быть нанесены на пяту клинка.
Допускаются различные способы нанесения маркировочных обозначений (штамповкой, гравировкой, травлением, выжиганием). Выбранный способ нанесения регистрационного номера и клейма изготовителя должен обеспечивать их сохранность на весь период эксплуатации оружия.
62. Сабли и шашки должны соответствовать следующим линейным характеристикам:
1) общая длина - от 920 до 1040 мм;
2) длина клинка - от 790 до 880 мм;
3) толщина обуха клинка - не менее 6,0 мм;
4) ширина клинка - от 23 до 36 мм;
5) кривизна клинка - от 42 до 73 мм.
Длина клинка сабли и шашки определяется размером от боевого конца (острия) до гарды, а в случае ее отсутствия до крестовины (упора) эфеса.
Измерение толщины обуха производится в наиболее толстом месте клинка (например, на пяте). Кривизна клинка определяется длиной перпендикуляра, опущенного из точки максимального изгиба обуха клинка до прямой линии, соединяющей острие клинка с верхней точкой его пяты.
63. Кинжалы, являющиеся принадлежностью национальных костюмов, должны соответствовать следующим линейным характеристикам:
1) общая длина - от 400 до 600 мм;
2) длина клинка - от 300 до 440 мм;
3) толщина клинка - не менее 5,0 мм;
4) ширина клинка - от 25 до 45 мм.
Длина клинка кинжала определяется размером от боевого конца (острия) до ограничителя, а в случае его отсутствия - до упора рукояти.
Измерение толщины клинка производится в наиболее толстом месте (например, на ребре жесткости).
64. Общая масса:
1) сабель и шашек - от 1000 до 2000 г;
2) кинжала - от 450 до 750 г.
65. Клинки сабель, шашек и кинжалов, являющихся гражданским холодным оружием, и изготовленных после 1994 года, должны быть прочными, упругими и не иметь остаточной деформации при изгибе.
66. Прочность и упругость конструкции сабель и шашек определяются путем отгибания боевого конца на 1/8 длины клинка, изготовленного из углеродистой стали, и на 1/13 для клинка из булатной стали.

58. Сұқпандарды қолатпен қоса, қолатсыз жасауға рұқсат етіледі. Қолаттың саны регламенттелмейді.
59. Қылыштар мен қанжарлар осы криминалистік талаптардың 30 және 32-тармақтарында көзделген талаптарға толықтай жауап беруге тиіс.
60. Қылыштар және қанжарлар ағаштан, металдан немесе пластмассадан жасалып, былғарымен, былғарыны ауыстыратындармен, басқа да материалдармен қапталған немесе қапталмаған, қатты қауіпсіздік қынабында болуы тиіс. Бұл ретте қылыштар мен қанжарлардың сұқпаны қынабында мықты ұсталуға, бірақ қажет болған кезде олардан оңай алынуға тиіс.
61. Қылыштар мен қанжарлар сұқпанының түп жағында тіркеуге арналған нөмірі және жасаушының таңбасы болуға тиіс.
Таңбалау белгілерін салудың әр түрлі әдістеріне (қалыптама, нақыштама, өңдеу, күйдіру) рұқсат етіледі. Таңдап алынған тіркеу нөмірін және жасаушының таңбасын салу тәсілі олардың қарудың барлық пайдалану уақытына сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
62. Қылыштар мен қанжарлар мынадай ұзындық сипаттамаларына сай болуы тиіс:
1) жалпы ұзындығы - 920 мм-ден 1040 мм-ге дейін;
2) сұқпаның ұзындығы - 790 мм-ден 880 мм-ге дейін;
3) сұқпа сыртының қалыңдығы - кемінде 6,0 мм;
4) сұқпаның ені - 23-тен 36 мм-ге дейін;
5) сұқпаның қисықтығы - 42-ден 73 мм-ге дейін.
Қылыштар мен қанжарлар сұқпасының ұзындығы өткір соңынан (ұшынан) тығырыққа дейін, ал ол болмаған жағдайда қылыш сабының қиылысқан жеріне тіреуішіне дейінгі мөлшермен анықталады.
Сыртының қалыңдығы сұқпаның неғұрлым жуан жерінен (мысалы, дүмінен) өлшенеді. Сұқпаның қисықтығы сұқпа сыртының төмен түскен ең үлкен майысу нүктесінен сұқпа ұшын оның дүмінің биік нүктесімен қосатын түзу сызыққа дейін перпендикулярының ұзындығымен анықталады.
63. Ұлттық киімнің керек-жарағы болып табылатын қанжарлар мынадай ұзындық сипаттамаларына сай болуы тиіс:
1) жалпы ұзындығы - 400-ден 600 мм-ге дейін;
2) сұқпаның ұзындығы - 300-ден 440 мм-ге дейін;
3) сұқпаның қалыңдығы - кемінде 5,0 мм;
4) сұқпаның ені - 25-тен 45 мм-ге дейін.
Сұқпаның ұзындығы өткір соңынан (ұшынан) шектеуге дейін, ал ол болмаған жағдайда сабының тіреуішіне дейінгі ұзындықпен анықталады.
Енінің қалыңдығы сұқпаның неғұрлым жуан жерінен (мысалы, қаттылық қабырғасынан) өлшенеді.
64. Жалпы массасы:
1) қылыштардың - 1000-нан 2000 г-ға дейін;
2) қанжардың - 450-ден 750 г-ға дейін.
65. Азаматтық суық қару болып табылатын және 1994 жылдан кейін жасалған қылыштар мен қанжарлар сұқпалары мықты, шымыр болуы және майыстырғанда түрі қалдық өзгерісі болмауға тиіс.
66. Қылыштар құрылымының мықтылығы мен шымырлығы көмір қышқылды болаттан жасалған сұқпаның өткір соңын (ұшын) 1/8 ұзындықта және болат құрыштан жасалған сұқпа үшін 1/13 ұзындықта майыстыру арқылы анықталады.

67. При длине клинка кинжала 300 мм его боевой конец (острие) отгибается на 21 мм. С увеличением длины клинка на каждые 25 мм величина отгиба увеличивается на 2 мм.
После испытания на клинке сабли, шашки и кинжала не должно быть остаточной деформации, превышающей 1 мм.
68. Для проверки клинка сабель и шашек на хрупкость, последними наносятся два - три удара средней силы (энергия удара 20-30 Дж) плашмя всей боковой поверхностью по плоской сосновой доске шириной 150-200 мм и толщиной не менее 30 мм. Растрескивание и выкрашивание металла клинка после испытаний не допускается.
14. Криминалистические требования к ножам туристическим
69. Настоящие технические требования распространяются на ножи туристические, являющиеся предметами туристического снаряжения, и предназначенные для использования в походных условиях при занятиях оздоровительным и спортивным туризмом, а так же его специальными видами.
Ножи туристические не относятся к холодному клинковому оружию.
70. Ножи туристические подразделяются на три вида согласно пункту 23 настоящих криминалистических требований.
71. Ножи туристические нескладные могут изготавливаться по типу ножей для выживания.
72. Ножи туристические состоят из клинка и рукояти, а так же могут иметь упор (или ограничитель), либо подпальцевые выемки на рукояти, обеспечивающие прочное удержание ножа.
73. Соединение клинка ножей туристических нескладных и разборных с рукоятью должно быть достаточно плотным и прочным.
74. Клинок складных туристических ножей в раскрытом положении может жестко фиксироваться (т.е. допускается наличие фиксатора).
75. Ножи туристические могут иметь дополнительные предметы и приспособления бытового и специального назначения, предусмотренные конструкцией ножей для выживания согласно пункту 52 настоящих криминалистических требований.
76. Конструкция таких ножей может быть и с беспружинной фиксацией клинка (рамочные, инерционные, типа "бабочки" и т.п.), если длина клинка не превышает 90 мм.
77. Предельные размеры клинков туристических ножей:
1) длина до 90 мм - при наличии в конструкции ножа упора или ограничителя либо подпальцевых выемок на рукояти;
2) длина до 150 мм - при отсутствии в конструкции ножа упора или ограничителя либо подпальцевых выемок на рукояти.
Длина клинка определяется размером от боевого конца (острия) до ограничителя, а в случае его отсутствия - до упора рукояти;
3) толщина обуха - не более 2, 4 мм.
Толщина обуха ножей туристических складных, нескладных и разборных может быть более 2,4 мм, если длина клинка менее 90 мм.
Измерение толщины обуха производится в наиболее толстом месте клинка (например, на пяте).

67. Қанжар сұқпаның ұзындығы 300 мм болған кезде оның өткір соңы (ұшы) 21 мм-ге майыстырылады. Сұқпаның ұзындығы 25 мм-ге ұзарған сайын, майысу шамасы 2 мм-ге өседі.
Сынақтан кейін қылыш пен қанжардың сұқпанында 1 мм асатын қалдық өзгерістер болмауға тиіс.
68. Қылыштар сұқпасының морттығын тексеру үшін қылышпен ені 150-200 мм және қалыңдығы кемінде 30 мм тегіс қарағай тақтай бойын қылыштың жалпақ жағымен орташа күшпен (соққы қуаты 20-30 Дж) екі-үш соққы жасалады. Сұқпа металының сынақтан кейін шытынауына және үгітілуіне жол берілмейді.
14. Туристік пышақтарға қойылатын криминалистік талаптар
69. Осы техникалық талаптар туристік жабдық заттары болып табылатын және сауықтыру мен спорттық туризммен, сондай-ақ оның арнайы түрлерімен айналысу кезінде жорыққа шығуға пайдалануға арналған туристік пышақтарға қолданылады.
Туристік пышақтар сұқпалы суық қаруға жатпайды.
70. Туристік пышақтар осы криминалистік талаптардың 23-тармағына сәйкес үш түрге бөлінеді.
71. Жиналмайтын туристік пышақтар тіршілікті сақтауға арналған пышақтардың типі бойынша жасалуы мүмкін.
72. Туристік пышақтар сұқпадан және қолсаптан тұрады, сондай-ақ тіреуіші (немесе шектеу) болуы не пышақты мықты ұстауды қамтамасыз ететін қолсапта саусақ асты ойықтары болуы мүмкін.
73. Туристік жиналмайтын және құрастырмалы пышақтар сұқпанының сабымен қосылған жері жеткілікті түрде қатты және мықты болуға тиіс.
74. Туристік жиналмалы пышақтардың сұқпаны жазылған түрінде бекіткіште болуы мүмкін (яғни бекіткіштің болуына рұқсат етіледі).
75. Туристік пышақтарда осы криминалистік талаптардың 52-тармағына сәйкес тіршілікті сақтауға арналған пышақтардың құрылымында көзделген тұрмыстық және арнайы мақсаттағы қосымша заттар мен аспаптар болуы мүмкін.
76. Мұндай пышақтардың құрылымы, егер сұқпаның ұзындығы 90 мм-ден аспаса, сұқпа пружинасыз (қаңқалы, серпінді, "көбелек" типтес және т.б.) бекітілуі мүмкін.
77. Туристік пышақтар сұқпаларының шекті мөлшері:
1) пышақ құрылымында тіреуіш немесе шектеуіш не саусақ асты ойығы болған кезде ұзындығы - 90 мм-ге дейін;
2) пышақ құрылымында тіреуіш немесе шектеуіш болмаған немесе саусақ асты ойығы болмаған кезде ұзындығы - 150 мм-ге дейін.
Сұқпаның ұзындығы өткір соңынан (ұшынан) шектеуге дейін, ал ол болмаған жағдайда сабының тіреуішіне дейінгі мөлшермен анықталады;
3) сырт қалыңдығы - 2,4 мм-ден аспайды.
Туристік жиналмалы, жиналмайтын және құрастырмалы пышақтар сыртының қалыңдығы, егер сұқпаның ұзындығы 90 мм-ден аспаса 2,4 мм-ден астам болуы мүмкін.
Сыртының жуандығы сұқпаның неғұрлым жуан жерінен өлшенеді (мысалы, дүмінен).

78. Твердость клинков не имеет ограничений. Клинки ножей туристических должны быть относительно прочными, но могут иметь деформацию при изгибе.
15. Криминалистические требования
к арбалетам спортивным, для отдыха и развлечений и снарядам к ним
79. Настоящие технические требования распространяются на арбалеты спортивные и снаряды к ним, являющиеся предметами спортивного инвентаря, предназначенные для использования их при проведении спортивных тренировок и соревнований, а также арбалеты для отдыха и развлечений и снаряды к ним.
Арбалеты спортивные принадлежат к гражданскому спортивному метательному оружию.
На арбалетах маркируют: индивидуальный номер и клеймо (наименование, товарный знак или логотип) предприятия-изготовителя. Допускается отсутствие индивидуального номера на арбалетах для отдыха и развлечения.
Маркировку наносят на видимую поверхность одной из основных деталей арбалета (корпус, направляющую пластину, ложу). Дополнительно устанавливаемые на арбалет устройства не должны закрывать маркировку.
Допускаются различные способы нанесения маркировки (штамповка, гравировка, травление, выжигание и др.). Выбранный способ нанесения маркировки должен обеспечить отчетливость, читаемость невооруженным глазом и сохранность маркировки на весь период эксплуатации арбалета.
80. Арбалеты спортивные подразделяются на четыре категории:
традиционные;
матчевые;
полевые;
универсальные.
81. Конструктивные особенности традиционных арбалетов определяются видом применяемого снаряда и типом механизма взведения.
82. Для изготовления тетивы традиционных арбалетов применяются натуральные материалы.
83. Тело стрелы или болта для традиционных арбалетов изготавливается из твердых пород дерева, имеет оперение из натуральных материалов (дерева, кожи, перьев птиц).
Наконечник стрелы или болта, симметричный относительно оси, изготавливается из металла.
Количество перьев, их форма и размещение на теле стрелы, а так же конструкция и форма наконечника стрелы или болта определяются исходя из конкретных условий применения арбалета.
Запрещено применение заостренных наконечников с гранями и режущими кромками.
84. Матчевый арбалет является современным развитием конструкции традиционного спортивного арбалета. Конструктивные особенности матчевого арбалета определяются видом применяемого для стрельбы снаряда - болта, наличием механизма взведения тетивы и условием использования арбалета.
85. Конструктивные особенности матчевых арбалетов определяются правилами проведения соревнований.
86. Тетива для матчевых арбалетов изготавливается из синтетических или стальных нитей и имеет на концах петли, в которые вставляются ролики; они крепятся с помощью осей к наделкам на концах плеч луков.

78. Сұқпаның қаттылығы шексіз. Туристік пышақтардың сұқпалары біршама мықты болуға тиіс, бірақ майыстырғанда іздер қалуы мүмкін.
15. Спорттық, демалыс пен көңіл көтеруге арналған арбалеттерге және олардың снарядтарына қойылатын криминалистік талаптар
79. Осы техникалық талаптар оларды спорттық жаттығулар мен жарыстар жүргізген кезде пайдалануға арналған спорттық мүкаммал заттары болып табылатын спорттық арбалеттер мен олардың снарядтарына, сондай-ақ демалыс пен көңіл көтеруге арналған арбалеттер мен олардың снарядтарына қолданылады.
Спорттық арбалеттер лақтыратын азаматтық спорттық қаруға жатады.
Арбалеттерде: жасаушы-кәсіпорынның жеке нөмірін және таңбасын (атауы, тауар белгісі немесе логотип) таңбалайды. Демалыс пен көңіл көтеруге арналған арбалеттерде жеке нөмірдің болмауына жол беріледі.
Арбалеттің негізгі бөлшектерінің біріне көрінетін тұсқа (сыртына, бағытталған тілімшеге, құндаққа) таңба соғылады. Арбалетке қосымша орнатылатын құрылғылар таңбаны жаппауға тиіс.
Таңбалаудың әртүрлі әдісіне (қалыптау, нақыштама, өңдеу, күйдіру және басқалары) рұқсат етіледі. Таңдап алынған таңба салу түрі анық, жай көзге айқын оқылатын және арбалетті пайдалану кезеңінің барлығында таңбаның сақталуын қамтамасыз етуге тиіс.
80. Спорттық арбалеттер төрт санатқа бөлінеді:
дәстүрлі;
матчті;
жорықтық;
әмбебап.
81. Дәстүрлі арбалеттердің құрылымдық ерекшелігі пайдаланылатын снарядтың түрімен және шаппасын қайыру тетігінің типімен анықталады.
82. Дәстүрлі арбалеттердің адырнасын дайындау үшін табиғи материалдар пайдаланылады.
83. Дәстүрлі арбалеттерге арналған оқтың немесе болттың пішіні қатты ағаштан жасалады, табиғи материалдардан (ағаштан, былғарыдан, құстың қанатынан) тірегіші болады.
Оқтың немесе болттың ұшы оське симметриялы болып металдан жасалады.
Қауырсынның саны, олардың нысаны және оқтың пішініне орналасуы, сондай-ақ оқ немесе болт ұштарының құрылымы мен нысаны арбалетті пайдаланудың нақты шарттарын ескере отырып айқындайды.
Қыры және кесетін жиегі бар істік ұштарды қолдануға тыйым салынады.
84. Матчті арбалет дәстүрлі спорттық арбалеттің қазіргі заманғы дамыған құрылымы болып табылады. Матчті арбалеттің құрылымдық ерекшеліктері снаряд - болттарды ату үшін қолданылатын түрімен, адырнаны көтеру тетігінің болуымен және арбалетті пайдалану шартымен анықталады.
85. Матчті арбалеттердің құрылымдық ерекшеліктері жарыстар жүргізу ережесімен анықталады.
86. Матчті арбалеттер үшін адырналар синтетикалық немесе болат жіптерден жасалады және соңында кішкене дөңгелектер орнатылған ілгектері болады; олар садақ иінінің соңындағы таққышқа осьтің көмегімен бекітіледі.

87. Снаряд матчевого арбалета - болт имеет стальной наконечник, форма и размеры которого предусмотрены правилами проведения соревнований.
Масса болта для матчевых арбалетов не ограничена.
88. Полевой арбалет представляет собой развитие конструкции легкого арбалета.
Конструктивные особенности полевого арбалета определяются видом применяемого для стрельбы снаряда, отсутствием механизма взведения тетивы и условиями использования арбалета.
89. Тетива изготавливается из синтетических нитей.
90. Дополнительные устройства для взведения тетивы разрешаются только спортсменам-инвалидам в порядке исключения.
91. Стрелы к полевым арбалетам изготавливаются из любого пригодного для этого материала и имеют металлические наконечники, форма и размер которых определены правилами проведения соревнований. Количество перьев, их форма и размеры, а так же масса стрел не имеют установленных ограничений.
92. На полевых арбалетах могут быть установлены дополнительные устройства: грузы, компенсаторы и стабилизаторы, разрешенные правилами проведения соревнований.
93. К универсальным арбалетам относят арбалеты упрощенной конструкции, выпускаемые небольшими сериями. В конструкции универсальных арбалетов применяется только механический спусковой механизм.
94. Рабочая тетива универсальных арбалетов изготавливается из синтетических нитей.
95. Стрелы для универсальных арбалетов изготавливаются из любого пригодного материала; наконечники их имеют овальную форму.
Диаметр наконечника равен диаметру тела стрелы.
Форма, размеры, количество перьев и масса стрелы не имеют установленных ограничений. Могут использоваться хвостовики любой формы и конструкции.
96. На универсальных арбалетах могут быть установлены только те устройства и приспособления, которые определены инструкцией и спецификацией предприятия-изготовителя, прилагаемой к арбалету.
97. Настоящими требованиями установлены следующие основные параметры традиционных спортивных арбалетов:
наибольший размах лука                                900 мм;
наибольшая длина прицельной линии                     720 мм;
наибольшая сила лука (усилие натяжения тетивы)        120 кг.
Размах лука измеряется по его внешним концам при установленной тетиве.
98. Настоящими требованиями установлены следующие значения основных параметров матчевых арбалетов и болтов к ним:
1) 30-м матчевые арбалеты:
наибольшая длина прицельной линии                     720 мм;
наибольшая длина намушника                             60 мм.
2) Длина тетивы:
номинальная                     820 мм (допуск +3 % - 0,5 %);
допустимая                                            608 мм;
сила лука (усилие натяжения

87. Матчті арбалеттің снаряды - болт нысаны мен мөлшері жарыстар өткізу ережесінде көзделген болат ұшты болады.
Матчті арбалеттер үшін болттың массасы шексіз.
88. Жорықтық арбалет жеңіл арбалет құрылысының дамуын көрсетеді.
Жорықтық арбалет құрылымының ерекшелігі снарядты ату үшін қолданылатын түрімен, адырнаны көтеру тетігінің жоқтығымен және арбалетті пайдалану шарттарымен анықталады.
89. Адырна синтетикалық жіптен жасалады.
90. Адырнаны көтеру үшін қосымша құралдар айрықшалық ретінде тек мүгедек-спортшыларға рұқсат етіледі.
91. Жорықтық арбалеттерге оқтар оған жарамды кез келген материалдан жасалады және нысаны мен мөлшері жарыстар өткізу ережесінде анықталған металл ұштары болады. Қауырсынның санында, олардың нысаны мен мөлшерінде, сондай-ақ оқтың массасында белгіленген шектеулер болмайды.
92. Жорықтық арбалеттерде жарыстар өткізу ережесінде рұқсат етілген қосымша құралдар: жүктер, өтемдеуіш пен тұрақтандырғыш орнатылуы мүмкін.
93. Әмбебап арбалеттерге аз сериямен шығарылатын құрылымы жеңілдетілген арбалеттер жатады. Әмбебап арбалеттердің құрылымында тек механикалық шаппалы тетік қана қолданылады.
94. Әмбебап арбалеттердің жұмыс адырнасы синтетикалық жіптен жасалады.
95. Әмбебап арбалеттер үшін оқтар кез келген жарамды материалдан жасалады; олардың ұштары сопақша түрде болады.
Ұшының диаметрі оқтың пішінінің диаметрімен бірдей.
Қауырсынның нысанында, мөлшерінде, санында және массасында белгіленген шектеулер болмайды. Кез келген нысандағы құйрықшалар мен құрылымдар пайдаланылуы мүмкін.
96. Әмбебап арбалеттерде жасаушы-кәсіпорынның нұсқаулығымен және ерекшелігімен анықталған арбалетке қоса берілетін құрылғылар мен аспаптар ғана орнатылуы мүмкін.
97. Осы талаптармен дәстүрлі спорттық арбалеттердің мынадай негізгі параметрлері белгіленген:
садақтың ең үлкен серпілуі............................ 900 мм;
нысаналы сызықтың ең үлкен ұзындығы................... 720 мм;
садақтың ең жоғары күші (адырнаның тартылу күші)...... 120 кг.
Садақтың серпілуі адырна орнатылған кезде оның сыртқы ұшы бойынша өлшенеді.
98. Осы талаптармен матчті арбалеттердің және оның болттарының негізгі параметрлерінің мынадай мәндері белгіленген.
1) 30-м матчті арбалеттер:
нысаналы сызықтың ең үлкен ұзындығы................... 720 мм;
намушниктің ең үлкен ұзындығы.......................... 60 мм;
2) адырнаның ұзындығы:
номиналды....................... 820 мм (рұқсат +3 % - 0,5 %);
рұқсат етілген........................................ 608 мм;

тетивы)                                135 кг (допуск - 5 %);
наибольшая масса арбалета (вместе с дополнительным
оборудованием)                                          8 кг;
ширина ремня                                           40 мм.
3) Болты к 30-м матчевым арбалетам:
материал наконечника                                   сталь;
диаметр цилиндра                     6 мм (допуск - 0,05 мм);
наименьшая длина цилиндра                              15 мм;
выпуклость торца цилиндра                               5 мм.
Наличие резьбы на боковой поверхности цилиндра допускается.
4) 10-м матчевые арбалеты:
наибольшая длина прицельной линии                     720 мм;
наибольшая длина намушника                             60 мм;
5) Длина тетивы:
номинальная                     608 мм (допуск +3 % - 0,5 %);
допустимые: 530 мм, (допуск +3 % - 0,5 %); 500 мм (допуск +3 % - 0,5 %); 498 мм (допуск +3 % - 0,5 %); 448 мм (допуск +3 % - 0,5 %);
сила лука (усилие натяжения
тетивы)                                 80 кг (допуск + 5 %);
наибольшая масса арбалета                            6,75 кг.
6) Болты к 10-м матчевым арбалетам:
материал наконечника                                   сталь;
диаметр цилиндра                                       10 мм;
выпуклость торца цилиндра                             0,5 мм.
Наличие резьбы на боковой поверхности цилиндра допускается.
99. Настоящими требованиями установлены следующие значения основных параметров полевых арбалетов и стрел к ним:
1) Полевые арбалеты:
наибольшая длина прицельной линии                     720 мм;
наибольшая длина намушника                             60 мм;
наибольшая длина заднего прицела (вместе с блендой и
надглазником)                                         150 мм;
наибольший размах плеч                                900 мм;
наибольшая сила лука (усилие натяжения тетивы)         43 кг;
наибольший рабочий ход тетивы                         300 мм;
наибольшая масса арбалета (вместе с дополнительным
оборудованием)                                       6,75 кг.
2) Стрелы к полевым арбалетам:
форма наконечника                                   овальная;
наибольший угол затупления (для конических
наконечников)                                    60 градусов;
наибольшая надкалиберность (превышение диаметром
наконечника диаметра тела стрелы)                       2 мм.
3) Длина стрелы:
наименьшая                                            304 мм;
наибольшая                                            457 мм.
100. Настоящими требованиями установлены следующие значения основных параметров универсальных (спортивно-охотничьих) арбалетов и стрел к ним:

садақтың күші (адырнаның тартылу күші)..135 кг (рұқсат - 5 %);
арбалеттің ең үлкен массасы (қосымша жабдықтармен бірге).8 кг;
белбеудің ені.......................................... 40 мм.
3) 30-м матчті арбалеттердің болттары:
ұштың материалы........................................ болат;
цилиндрдің диаметрі.................. 6 мм (рұқсат - 0,05 мм);
цилиндрдің ең қысқа ұзындығы........................... 15 мм;
цилиндр бүйірінің шығыңқылығы........................... 5 мм.
Цилиндр қапталының бетінде бұранданың болуына рұқсат етіледі.
4) 10-м матчті арбалеттер:
нысаналы сызықтың ең үлкен ұзындығы................... 720 мм;
намушниктің ең үлкен ұзындығы.......................... 60 мм;
5) адырнаның ұзындығы:
номиналды....................... 608 мм (рұқсат +3 % - 0,5 %);
рұқсат етілген 530 мм (рұқсат +3 %/ - 0,5%); 500 мм (рұқсат
+3 % -0,5 %);
498 мм (рұқсат + 3 %/ - 0,5 %); 448 мм (рұқсат + 3 % - 0,5 %)
садақтың күші (адырнаның тартылу күші) 80 кг (рұқсат + 5 %);
арбалеттің ең үлкен массасы.......................... 6,75 кг;
6) 10-м матчті арбалеттердің болттары:
ұшының материалы....................................... болат;
цилиндрдің диаметрі.................................... 10 мм;
цилиндр бүйірінің шығыңқысы........................... 0,5 мм.
Цилиндр қапталының бетінде бұранданың болуына рұқсат етіледі.
99. Осы талаптармен жорықтық арбалеттердің және оның жебелерінің негізгі параметрлерінің мынадай мәндері белгіленген:
1) жорықтық арбалеттер:
нысаналы сызықтың ең үлкен ұзындығы................... 720 мм;
намушниктің ең үлкен ұзындығы.......................... 60 мм;
артқы нысананың ең үлкен ұзындығы
(блендамен және көз үстімен бірге).................... 150 мм;
иінінің ең үлкен серпуі............................... 900 мм;
садақтың ең жоғары күші (адырнаның тартылу күші)....... 43 кг;
адырнаның ең жоғары жұмыс жүрісі...................... 300 мм;
арбалеттің ең үлкен салмағы (қосымша құралдармен
бірге).............................................. 6,75 кг.
2) жорықтық арбалеттерге оқтар:
ұштың түрі........................................... сопақша;
ең үлкен мұқалу бұрышы (конусты ұштар үшін)........ 60 градус;
ең үлкен калибр үсті (оқтың диаметрінен ұштың диаметрінің
асып түсуі )............................................ 2 мм;
3) оқтың ұзындығы:
ең кіші............................................... 304 мм;
ең үлкен.............................................. 457 мм.
100. Осы талаптармен әмбебап (спорттық-аңшылық) арбалеттердің және оның жебелерінің негізгі параметрлерінің мынадай мәндері белгіленген:

1) Универсальные арбалеты:
наибольший размах плеч:
рекурсивный лук                                       914 мм;
лук "компаунд"                                        762 мм;
наибольшая сила лука (усилие натяжения
тетивы)                                 68 кг, (допуск +5 %);
наибольшая масса арбалета (вместе с прицелами)        4,5 кг.
Размах плеч луков измеряется при установленной тетиве по наружным концам плеч у рекурсивных луков либо по осям блоков-эксцентриков у луков типа "компаунд".
2) Стрелы к универсальным арбалетам:
форма наконечника                                   овальная;
минимальная масса наконечника не устанавливается;
3) Длина стрелы:
наименьшая                                            355 мм;
наибольшая                                            610 мм.
101. У арбалетов спортивных не допускается установка:
1) комбинированных луков с подвижными частями, имеющими различные упругие свойства;
2) вертикально расположенных луков;
3) пневматических и гидравлических приспособлений (активаторов) для взведения луков;
4) корректирующих линз на корпусе арбалета.
102. Арбалеты для отдыха и развлечений по конструкции могут иметь внешнее сходство со спортивными арбалетами, а так же иметь конструкцию пистолетного типа.
103. Основные технические параметры арбалетов для отдыха и развлечений, обеспечивающие отсутствие у них боевых свойств:
1) Арбалеты для отдыха и развлечений:
сила лука (усилие натяжения тетивы) не более           20 кг;
наибольшая масса арбалета (вместе с прицелами)        3,5 кг.
2) Стрелы и болты арбалетов для отдыха и развлечений:
форма наконечника стрел                             овальная;
наибольшая масса снаряда                                30 г.
3) Конструкция и технические характеристики штатного снаряда к конкретному образцу арбалета для отдыха и развлечений с силой лука не более 20 кг при проверке поражающих свойств стрельбой на короткие дистанции (не более 5 метров) должны исключать проникновение наконечника в мишень:
сухую сосновую доску             на глубину не более    8 мм;
специальную пластиковую мишень   на глубину не более   15 мм.
16. Криминалистические требования
к лукам спортивным и стрелам к ним
104. Настоящие криминалистические требования распространяются на луки спортивные и стрелы к ним, являющиеся предметами спортивного инвентаря, предназначенными для использования их при проведении спортивных тренировок и соревнований.
Луки спортивные являются разновидностью спортивного метательного оружия.

1) әмбебап арбалеттер:
иінінің ең үлкен серпілуі:
рекурсивті садақ...................................... 914 мм;
"компаунд" садағы..................................... 762 мм;
садақтың ең жоғары күші (адырнаның тартылу
күші).................................... 68 кг (рұқсат +5 %);
арбалеттің ең үлкен салмағы (нысанамен бірге)......... 4,5 кг.
Садақ иінінің серпуі рекурсивті садақтардың иінінің соңындағы сырты бойынша не "компаунд" типті садақтардың блоктар - эксцентриктердің осьтері бойынша орнатылған адырна кезінде өлшенеді.
2) әмбебап арбалеттерге орнатылған жебелер:
ұштың нысаны......................................... сопақша;
ұштың ең кіші массасы белгіленбейді;
3) жебенің ұзындығы:
ең кіші............................................... 355 мм;
ең үлкен.............................................. 610 мм.
101. Спорттық арбалеттерде:
1) әртүрлі шымыр қасиеті бар қозғалмалы бөлікті құрамдастырылған садақтарды;
2) тігінен орналасқан садақтарды;
3) садақты көтеру үшін пневматикалық және гидравликалық аспаптарды (активаторларды);
4) арбалеттің корпусындағы түзету линзасын орнатуға рұқсат етілмейді.
102. Демалыс және көңіл көтеруге арналған арбалеттер құрылымының сырт пішіні спорттық арбалеттерге ұқсас, сондай-ақ тапанша типтес құрылымы болуы мүмкін.
103. Жауынгерлік қасиетінің жоқтығын қамтамасыз ететін демалыс және көңіл көтеруге арналған арбалеттердің негізгі техникалық параметрлері:
1) демалыс және көңіл көтеруге арналған арбалеттер:
садақтың күші (адырнаның тартылу күші)......... 20 кг аспайды;
арбалеттің ең үлкен массасы (нысанамен бірге)......... 3,5 кг;
2) демалыс және көңіл көтеруге арналған арбалеттердің жебелері мен болттары:
жебе ұшының нысаны................................... сопақша;
снарядтың ең үлкен массасы.............................. 30 г;
3) садақтың күші 20 кг-нан аспайтын демалыс және көңіл көтеруге арналған арбалеттердің нақты үлгісіне штаттық снарядтың құрылымы және техникалық сипаттамасы жақын қашықтықта (5 м-ден аспайды) атыстың нысанаға тию қасиетін тексеру кезінде ұштың нысанаға кіруін болдырмауға тиіс:
құрғақ қарағайлы тақтайға........... 8 мм тереңдіктен аспайды;
арнайы пластикті нысанаға.......... 15 мм тереңдіктен аспайды.
16. Спорттық садақтарға және олардың жебелеріне қойылатын криминалистік талаптар
104. Осы криминалистік талаптар оларды спорттық жаттығулар мен жарыстар өткізу кезінде пайдалануға арналған спорттық мүкаммал заттары болып табылатын спорттық садақтарға және олардың жебелеріне қолданылады.
Спорттық садақтар спорттық лақтыратын қарудың бір түрі болып табылады.

105. Луки спортивные классифицируются на три вида:
простой, или лук "олимпик";
сложный, или лук "компаунд";
голый, или лук "баребау".
106. Лук "олимпик" - разборный лук, укомплектованный прицелом, полочкой для стрелы, системой стабилизаторов и плунжером. Для луков класса "олимпик" ограничений силы натяжения нет.
107. Лук "компаунд" - разборный лук с системой блоков на плечах, укомплектованный прицелом, полочкой, системой стабилизаторов и плунжеров.
108. Лук "баребау" - неразборный лук, ничем не укомплектованный. Ограничений в силе натяжения тетивы луков класса "баребау" нет.
109. Луки спортивные изготавливаются из любых безопасных материалов.
110. Луки спортивные имеют произвольную форму и размеры, обеспечивающие их использование для стрельбы.
111. На луке должна быть маркировка с указанием его максимальной проектной силы натяжения и длины.
112. Стрелы для луков спортивных изготавливаются из любого материала произвольной длины.
113. Размер оперения стрел и количество перьев не ограничиваются.
114. Наконечник стрелы - произвольной формы и должен обеспечивать удержание стрелы в мишени.
115. Основные параметры луков спортивных и стрел к ним: минимальное усилие натяжения спортивных луков для участников соревнований - 15 кг, стрелы - произвольной конструкции.
116. Луки для отдыха и развлечений, не являющиеся метательным оружием, имеют усилие натяжения от 5 до 10 кг и конструкцию стрелы, исключающую ее проникновение в сухую сосновую доску на глубину более 8 мм.
17. Криминалистические требования к сувенирным изделиям, сходным
по внешнему строению с холодным, метательным оружием
117. Настоящие криминалистические требования распространяются на сувенирные изделия, изготовленные по типу холодного, метательного оружия и являющиеся изделиями, предназначенными для украшения интерьера.
Сувенирные изделия, сходные по внешнему строению с холодным, метательным оружием, являются разновидностью изделий хозяйственно-бытового назначения.
118. Сувенирные изделия, изготовленные по определенным образцам холодного, метательного оружия, соответствуют видам конкретных имитируемых образцов оружия, но не обладают их боевыми свойствами.
119. Сувенирные изделия, изготовленные по типу конкретных образцов холодного, метательного оружия, либо должны иметь ослабленную конструкцию, либо для их изготовления должны быть применены материалы, исключающие их использование в качестве боевого или гражданского оружия.
120. Сувенирные изделия, выполненные по образцам холодного, метательного оружия, могут изготавливаться в виде:

105. Спорттық садақтар үш түрге бөлінеді:
жай немесе "олимпик" садағы;
күрделі немесе "компаунд" садағы;
жалаң немесе "баребау" садағы.
106. "Олимпик" садағы - жинақталған нысанадан, оқтарға арналған сөреден, тұрақтандырғыш және плунжер жүйесінен тұратын жиналмалы садақ. "Олимпик" сыныбындағы садақтар үшін тартылу күшінің шектеуі болмайды.
107. "Компаунд" садағы - иін үстіндегі блоктар жүйесімен бірге жинақталған нысанадан, сөреден, тұрақтандырғыш және плунжер жүйесінен тұратын жиналмалы садақ.
108. "Баребау" садағы - ешнәрсемен жинақталмаған жиналмайтын садақ. "Баребау" сыныбындағы садақтардың адырнасында тартылу күшінің шектеуі болмайды.
109. Спорттық садақтар кез келген қауіпсіз материалдан жасалады.
110. Спорттық садақтар оларды ату үшін пайдалануды қамтамасыз ететін еркін нысанда және мөлшерде болады.
111. Садақта ең жоғары жобалық тартылу күші мен ұзындығы көрсетілген таңба болуға тиіс.
112. Спорттық садақтардың жебелері еркін ұзындықтағы кез келген материалдан жасалады.
113. Жебе тірегінің мөлшері мен қауырсынның саны шектелмейді.
114. Жебенің ұшы еркін нысанда және нысанадағы жебені ұстап тұруды қамтамасыз етуге тиіс.
115. Спорттық садақтардың және олардың жебелерінің негізгі параметрлері: жарыстарға қатысушылар үшін спорттық садақтардың ең төменгі тартылу күші - 15 кг, жебелер - еркін құрылымда.
116. Лақтыратын қаруға жатпайтын демалыс және көңіл көтеруге арналған садақтардың 5-тен 10 кг-ға дейін тартылу күші болады және оның 8 мм-ден астам тереңдікке құрғақ қарағай тақтайға енуін болдырмайтын жебе құрылымы болады.
17. Сырт құрылымы бойынша суық, лақтыратын қаруға ұқсас кәдесый бұйымдарына қойылатын криминалистік талаптар
117. Осы криминалистік талаптар суық, лақтыратын қару типі бойынша жасалған және интерьерді безендіруге арналған бұйымдар болып табылатын кәдесый бұйымдарға қолданылады.
Сыртқы құрылысы бойынша суық, лақтыратын қаруға ұқсас кәдесый бұйымдары шаруашылық-тұрмыстық мақсаттағы бұйымдардың бір түрі болып табылады.
118. Суық, лақтыратын қарудың белгілі бір үлгілері бойынша жасалған кәдесый бұйымдары нақты қарудың үлгісіне имитациялауға сәйкес келеді, бірақ олардың жауынгерлік қасиетін иеленбейді.
119. Суық, лақтыратын қарудың нақты үлгілерінің типі бойынша жасалған кәдесый бұйымдарының не құрылғылары әлсіз болуға тиіс не оларды жасау үшін жауынгерлік немесе азаматтық қару түрінде пайдалануды болдырмайтын материалдарды қолдануға тиіс.
120. Суық, лақтыратын қарудың үлгілері бойынша орындалған кәдесый бұйымдары мынадай түрде жасалуы мүмкін:

1) копии конкретного образца холодного, метательного оружия с точным воспроизведением его внешнего вида и размеров, но со значительно ослабленной конструкцией, практически лишающей изделие боевых свойств;
2) макета в масштабе, не позволяющем использовать его в качестве оружия;
3) муляжа, воспроизводящего только внешний вид холодного или метательного оружия и полностью лишенного боевых свойств.
121. Технические требования, которые обеспечивают изготовление сувенирных изделий по типу холодного клинкового оружия, не обладающих боевыми свойствами:
1) крепление хвостовика клинка с рукоятью существенно ослаблено искусственным уменьшением сечения хвостовика в месте соединения с клинком (в опасном сечении), либо хрупкими заливочными материалами (типа сургуча), примененными для крепления;
2) сувенирные изделия могут быть изготовлены и из боевого длинноклинкового холодного оружия; при этом ослабление конструкции осуществляется нанесением значительного по глубине поперечного пропила на хвостовике клинка в месте его соединения с эфесом. Пропил должен обязательно пересекать ось хвостовика, а глубина пропила должна быть достаточной для того, чтобы изделие разрушалось при попытке его использовать в качестве оружия. Для конкретных изделий глубина пропила может подбираться эмпирически;
3) рукоять сувенирного изделия, изготовленного по типу клинкового холодного оружия, в случаях боевого исполнения клинков должна разрушаться при попытке использования изделия в качестве оружия, т.е. должна быть изготовлена из хрупких материалов, не выдерживающих возникающих при этом нагрузок;
4) сувенирные изделия, изготовленные по типу длиннохвостового холодного оружия, при проведении испытаний на прочность не должны выдерживать более 1 удара по бревну диаметром 150-200 мм;
5) сувенирные ножи, изготовленные по типу ножей-танто, должны иметь специальную заточку, обеспечивающую снижение боевых свойств за счет формы острия клинка; боковые грани острия клинка при взгляде сверху на обух должны иметь размеры от 3 до 4 мм и угол схождения от 75 до 90 градусов, а угол схождения обуха и лезвия данного ножа должен быть не менее 75 градусов.
122. Технические требования, обеспечивающие изготовление сувенирных изделий по типу ударно-раздробляющего и иного, а так же метательного оружия, не обладающего боевыми свойствами:
1) сувенирные изделия должны изготавливаться только из материалов, обеспечивающих полное отсутствие боевых свойств у таких изделий (пустотелые муляжи, пластмассы, резины, легкоплавкие материалы и т.п.);

1) оның сыртқы түрі мен мөлшері дәл жасалған, бірақ бұйымның жауынгерлік қасиетін мүлдем жоятын едәуір әлсіз құрылымы бар суық, лақтыратын қарудың нақты үлгісінің көшірмесі;
2) қару түрінде пайдалануға мүмкіндік бермейтін ауқымды макет;
3) суық немесе лақтыратын қарудың тек сыртқы түрін бейнелейтін және жауынгерлік қасиетін толықтай жоятын нақпішін.
121. Сұңғылы суық қару типі бойынша жауынгерлік қасиеті жоқ кәдесый бұйымдарын дайындауды қамтамасыз ететін техникалық талаптар:
1) сұңғы артын сабымен бекіту сұңғымен не бекіту үшін қолданылатын әлсіз құйылатын материалдармен (сүргі типтес) қосылған жерінің артын кесу (қауіпті кесу) жасанды азайтып айтарлықтай әлсіреді;
2) кәдесый бұйымдары жауынгерлік ұзын сұңғылы суық қарудан жасалуы да мүмкін; бұл ретте сұңғы артын қылыштың сабының қосылған жерімен көлденең тереңдігін айтарлықтай тіліп, құрылғының әлсіреуі жүзеге асырылады. Тілік міндетті түрде артының осін кесіп өтуге, ал тіліктің тереңдігі бұйымды қару түрінде пайдалану әрекетінде оның қирауы үшін жеткілікті болуға тиіс. Нақты бұйымдар үшін тіліктің тереңдігі эмпириялық түрде іріктелуі мүмкін;
3) сұңғылы суық қару типі бойынша жасалған кәдесый бұйымының сабы бұйымды қару ретінде пайдалану әрекеті кезінде сұңғының жауынгерлік орындалуы жағдайында сынуға тиіс, яғни осы кезде түсетін салмақты көтере алмайтын әлсіз материалдардан жасалуға тиіс;
4) ұзын құйрықты суық қару типі бойынша жасалған кәдесый бұйымдары мықтылығын сынау кезінде диаметрі 150-200 мм бөренені 1-ден артық соққыны көтермеуге тиіс;
5) танто-пышақ типі бойынша жасалған кәдесый пышақтарының сұңғы ұшының нысаны есебінен жауынгерлік қасиеттерін төмендетуді қамтамасыз ететін арнайы жүзі болуға тиіс; сырты жоғарыдан қараған кезде сұңғы ұшының жанындағы қырының мөлшері 3 мм-ден 4 мм-ге дейін және бұрыштарының үйлесуі 75-тен 90 градусқа дейін болуға тиіс, ал осы пышақтың сырты мен жүзі бұрыштарының үйлесуі 75 градустан төмен болмауға тиіс.
122. Соғып-ұсақтағыш және өзге де, сондай-ақ жауынгерлік қасиеті жоқ лақтыратын қарудың типі бойынша кәдесый бұйымдарын дайындауды қамтамасыз ететін техникалық талаптар:
1) кәдесый бұйымдары мұндай бұйымдардың жауынгерлік қасиетін жоқтығын толығымен қамтамасыз ететін материалдардан ғана дайындалуға тиіс (іші бос нақпішін, пластмасса, резеңке, тез балқитын материалдар және т.б.);

2) для изготовления сувенирных изделий в уменьшенном масштабе могут применяться материалы, соответствующие тем, из которых изготавливаются боевые и гражданские образцы ударного оружия. При этом масштаб изделия должен быть таким, при котором полностью устраняются боевые свойства изделия (определяются эмпирически).
Раздел 3. Методы испытаний
гражданского и служебного оружия и патронов к нему
18. Задача испытаний
123. Методы испытаний гражданского и служебного оружия и патронов к нему (далее - методы), обеспечивая реализацию криминалистических требований, предназначены для установления принадлежности испытуемого образца к гражданскому и служебному оружию и патронов к нему, и определению его типа и вида. При отрицательном решении вопроса о принадлежности испытуемого образца к образцам к гражданского и служебного оружия и патронов к нему - отнесение его к определенным группам специальных средств или изделий хозяйственно-бытового назначения, имеющих сходство по внешнему строению с таким оружием.
19. Цель испытания
124. Определение соответствия гражданского и служебного оружия и патронов к нему криминалистическим требованиям.
20. Объекты испытания
125. Огнестрельное как нарезное и гладкоствольное, так и бесствольное, сигнальное, газовое, электрическое, пневматическое оружие, патроны к нему, а также конструктивно сходные с оружием изделия отечественного и иностранного производства.
Для проведения испытаний представляются (кроме случаев ввоза на территорию Республики Казахстан единичных (коллекционных и эксклюзивных) экземпляров оружия):
1) оружие самообороны и сигнальное оружие - 3 экземпляра каждой модели или модификации с патронами не менее 20 штук (для газового оружия дополнительно представляются холостые патроны);
2) служебное, спортивное и охотничье оружие - 2 экземпляра каждой модели или модификации с патронами (снарядами) не менее 30 штук;
3) патроны к служебному и гражданскому оружию - не менее 20 штук в первичной упаковке предприятия-изготовителя.
Сноска. Пункт 125 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
126. Холодное клинковое и метательное оружие, а также изделия, сходные по внешнему строению с таким оружием. Для проведения испытаний представляются (кроме случаев ввоза на территорию Республики Казахстан единичных (коллекционных и эксклюзивных) экземпляров оружия):
1) предметы являющиеся холодным клинковым и метательным оружием - 3 экземпляра каждой модели или модификации;

2) кішірейтілген ауқымдағы кәдесый бұйымдарын дайындау ушін олардан жауынгерлік және азаматтық үлгідегі соққы қаруларды дайындайтындарға сәйкес келетін материалдар пайдалануы мүмкін. Бұл ретте бұйымның ауқымы бұйымның жауынгерлік қасиетін (эмпириялық түрде анықталады) толығымен жоятын болуға тиіс.
3-бөлім. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сынау әдістері
18. Сынау міндеті
123. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сынау әдістері (бұдан әрі - әдістер) криминалистік талаптарды іске асыруды қамтамасыз ете отырып, сынаудағы үлгінің азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарына жататындығын белгілеуге және оның типі мен түрін анықтауға арналған. Сыналатын үлгінің азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары үлгілерінің тиесілігі туралы мәселе теріс шешімін тапқан жағдайда оны белгілі топтағы арнайы құралдарға немесе сырт құрылысы осындай қаруларға ұқсайтын шаруашылық-тұрмыстық мақсаттағы бұйымдарға жатқызу.
19. Сынау мақсаты
124. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының криминалистік талаптарға сәйкестігін анықтау.
20. Сынау объектілері
125. Ойық және тегіс ұңғылы атыс қарулары ұңғысыз, белгі беру, газды, электрлі, пневматикалық қарулар, олардың патрондары сияқты, сондай-ақ отандық және шетелде шығарылған қаруға құрылымы ұқсас бұйымдар.
Сынақтар жүргізу үшін (Қазақстан Республикасының аумағына қарудың жеке (коллекциялық және өзіндік дара) данасы енгізілген жағдайдан басқа) мыналар ұсынылады:
1) өзін-өзі қорғау қаруы және белгі беру қаруы - әрбір моделі немесе түрленуі кемінде 20 дана патронымен (газды қаруға қосымша бос патрондар ұсынылады) 3 дана;
2) қызметтік, спорттық және аңшылық қару - әрбір моделі немесе түрленуі кемінде 30 дана патронымен (снарядымен) 2 дана;
3) қызметтік және азаматтық қаруларға патрондар шығарушы кәсіпорынның бастапқы орамасындағы кемінде 20 дана.
Ескерту. 125-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
126. Сұқпалы суық және лақтыратын қару, сондай-ақ сыртқы пішіні осындай қаруға ұқсас бұйымдар. Сынақтар жүргізу үшін Қазақстан Республикасының аумағына қарудың жеке данасы (коллекциялық және өзіндік дара) енгізілген жағдайдан басқа) мыналар ұсынылады:
1) сұқпалы суық және лақтыратын қару болып табылатын заттар - әрбір моделі немесе түрленуі 3 дана;

2) специальные средства, имеющие сходство по внешнему строению с холодным клинковым и метательным оружием - 4 экземпляра каждой модели или модификации;
3) изделия хозяйственно-бытового назначения, имеющие сходство по внешнему строению с холодным клинковым и метательным оружием - 2 экземпляра каждой модели или модификации;
4) снаряды к арбалетам или лукам - 15 единиц каждой модификации.
21. Документы и материалы
Сноска. Глава 21 исключен постановлением Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
22. Средства испытаний
128. К средствам испытаний относятся:
1) измеритель скорости полета снарядов с точностью измерений 0,1 метра в секунду (далее - м/сек);
2) баллистический идентификационный комплекс;
3) сравнительный микроскоп;
4) универсальная установка для отстрела огнестрельного оружия промышленного и самодельного производства;
5) установка для испытания газового и сигнального оружия;
6) устройство для отстрела патронов калибра 4,5 - 11,43 мм и охотничьих патронов до 12 калибра;
7) устройство для отстрела боеприпасов калибров от 12,7 до 15 мм;
8) активные наушники;
9) шкаф для хранения длинноствольного оружия;
10) шкаф для хранения короткоствольного и бесствольного оружия;
11) шкаф для хранения боеприпасов;
12) информационно-поисковые системы "Патрон", "Оружие", "Клеймо", "Ружье";
13) прибор для демонтажа патрона;
14) весы с точностью измерения 0,01 г;
15) микрометр с точностью измерения 0,01 мм;
16) штангенциркуль с точностью измерения 0,1 мм;
17) линейка металлическая с точностью измерения 1 мм;
18) рулетка с точностью измерения 1 мм;
19) бинокулярный стереоскопический микроскоп;
20) пластиковая мишень, имитирующая ткани человека;
21) прибор "Кистень";
22) твердомер;
23) информационно-поисковая система "Сертификат";
24) переносной моноблочный рентгеновский аппарат;
25) цифровой фотоаппарат;
26) устройство для проверки клинка холодного оружия на прочность и упругость;
27) устройство для измерения усилия натяжения тетивы лука и арбалета;
28) репродукционная установка;
29) шкаф для хранения холодного оружия;
30) информационно-поисковая система "Клинок";
31) коллекция холодного оружия и изделий хозяйственно-бытового назначения, справочная литература, каталоги и техническая документация;
32) коллекция оружия и патронов отечественного и иностранного производства;
33) справочная литература, каталоги и техническая документация на оружие и патроны;
34) набор слесарных инструментов.
23. Условия испытания
129. Испытание проводится в нормальных климатических условиях:

2) сұқпалы суық және лақтыратын қаруға сыртқы пішіні бойынша ұқсас арнайы құралдар - әрбір моделі немесе түрленуі 4 дана;
3) сұқпалы суық және лақтыратын қаруға сыртқы пішіні бойынша ұқсас шаруашылық-тұрмыстық мақсаттағы бұйымдар - әрбір моделі немесе түрленуі 2 дана;
4) арбалеттерге немесе садақтарға снарядтар - әрбір түрленуі 15 бірлік.
21. Құжаттар мен материалдар
Ескерту. 21-тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
22. Сынау құралдары
128. Сынау құралдарына мыналар жатады:
1) снарядтардың ұшу жылдамдығын секундына 0,1 метр дәлділігімен (бұдан әрі - м/сек) өлшейтін өлшеуіш;
2) баллистикалық сәйкестендіру кешені;
3) салыстырмалы микроскоп;
4) өнеркәсіптік және қолдан жасалған атыс қаруынан атуға арналған әмбебап құрылғы;
5) газды және белгі беру қаруларын сынауға арналған қондырғы;
6) 4,5 - 11,43 мм калибрлі және 12 калибрге дейінгі аңшылық патрондарды атуға арналған құрылғы;
7) 12,7-ден 15 мм-ге дейінгі калибрлі оқ-дәрілерді атуға арналған құрылғы;
8) белсенді дыбысқағарлар;
9) ұзын ұңғылы қаруды сақтауға арналған шкаф;
10) қысқа ұңғылы және ұңғысыз қаруды сақтауға арналған шкаф;
11) оқ-дәрілерді сақтауға арналған шкаф;
12) "Патрон", "Қару", "Таңба", "Мылтық" ақпараттық-іздеу жүйелері;
13) патронды бөлшектеуге арналған құрал;
14) 0,01 г дәлдігімен өлшейтін таразылар;
15) 0,01 мм дәлдігімен өлшейтін микрометр;
16) 0,1 мм дәлдігімен өлшейтін штангенциркуль;
17) 1 мм дәлдігімен өлшейтін металл сызғыш;
18) 1 мм дәлдігімен өлшейтін рулетка;
19) бинокулярлық стереоскопиялық микроскоп;
20) адам тініне ұқсайтын пластикалық нысана;
21) "Кистень" құралы;
22) қаттылықты өлшейтін аспап;
23) "Сертификат" ақпараттық-іздеу жүйесі;
24) ауыспалы моноблокты рентген аппараты;
25) цифрлық фотоаппарат;
26) суық қару сұқпасының беріктілігін және шымырлығын тексеруге арналған құрылғы;
27) садақ пен арбалет адырналарының тартылу күшін өлшеуге арналған құрылғы;
28) репродукциялық құрылғы;
29) суық қаруды сақтауға арналған шкаф;
30) "Сұқпа" ақпараттық-іздеу жүйесі;
31) суық қарудың және шаруашылық-тұрмыстық мақсаттағы бұйымдардың коллекциясы, анықтамалық әдебиет, каталогтар мен техникалық құжаттама;
32) отандық және шетелде шығарылған қарулар мен патрондардың коллекциясы;
33) қару мен патрондарға арналған анықтамалық әдебиет, каталогтар және техникалық құжаттамалар;
34) слесарлық құралдар жиынтығы.
23. Сынау шарттары
129. Сынау мынадай қалыпты климаттық жағдайларда жүргізіледі:

1) температура воздуха (град. С)                 - +10 - +25;
2) влажность воздуха (%)                           - 45 - 80;
3) атмосферное давление (мм/рт. ст.)             - 730 - 780.
130. Испытание объектов проводится в течение 20 календарных дней со дня регистрации поступивших документов.
Сноска. Пункт 130 в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
131. Перед испытанием испытуемые объекты выдерживаются не менее 2 часов в нормальных климатических условиях.
Гражданское и служебное оружие и патроны к нему, не соответствуют криминалистическим требованиям, если результаты, полученные в ходе испытаний, противоречат установленным нормам либо положениям  Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
24. Стандартные расчеты и измерения в ходе проведения
испытаний огнестрельного, сигнального, газового,
пневматического оружия, патронов к нему, а также конструктивно
сходных с оружием изделий
132. Определение кинетической энергии оружия:
1) произвести не менее 5 выстрелов из оружия (если иное количество не оговорено в условиях испытания);
2) произвести замеры скорости снаряда для каждого выстрела на расстоянии 0,5 м от дульного среза ствола;
3) рассчитать кинетическую энергию снаряда по формуле E=mV 2 /2, где:
Е - кинетическая энергия снаряда в Дж;
m - масса снаряда в кг;
V - средняя скорость снаряда в м/сек.
133. Расчет удельной кинетической энергии снаряда:
1) определить кинетическую энергию снаряда согласно пункту 132 настоящих методов;
2) рассчитать площадь поперечного сечения снаряда по формуле S=пR 2 , где:
S - поперечное сечение снаряда, мм 2 ;
п - 3,14 - постоянная величина;
R - радиус ведущей части пули, мм.
3) рассчитать удельную кинетическую энергию снаряда по формуле E y =E/S, где:
Е у - удельная кинетическая энергия снаряда, Дж/мм 2 ;
Е - кинетическая энергия снаряда, Дж;
S - поперечное сечение снаряда, мм 2 .
25. Порядок испытаний огнестрельного, сигнального, газового,
пневматического оружия, патронов к нему, а также конструктивно
сходных с оружием изделий
§ 1. Огнестрельное нарезное и гладкоствольное оружие
134. Испытание проводится для установления отличия испытуемого оружия по признакам канала ствола от боевого в следующем порядке:
1) произвести не менее 5 выстрелов из оружия;
2) изготовить развертку поверхности пули и по нему или с помощью баллистических комплексов определить количество, направление, ширину, шаг нарезов;

1) ауаның температурасы (С. град) - +10 - +25;
2) ауаның ылғалдығы (%) - 45 - 80;
3) атмосфералық қысым (мм/сын.б.) -730 -780
130. Объектілерді сынау келіп түскен материалдарды тіркеген күннен бастап 20 тәуліктің ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
131. Сыналатын объектілер сынақтың алдында кемінде 2 сағат қалыпты климаттық жағдайда ұсталады.
Егер сынақтар барысында алынған нәтижелер белгіленген нормаларға не "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ережелеріне қайшы келсе, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары криминалистік талаптарға сәйкес келмейді.
24. Атыс, белгі беру, газды, пневматикалық қаруға, оның патрондарына, сондай-ақ құрылымы қаруға ұқсас бұйымдарға сынақ жүргізу барысындағы стандартты есептер мен өлшемдер
132. Қарудың кинетикалық энергиясын анықтау:
1) қарудан кемінде 5 рет ату (егер сынау шарттарында өзгеше мөлшер айтылмаса);
2) ұңғының үрмелі ойығынан 0,5 м қашықтықтағы әрбір ату үшін снарядтың жылдамдығын өлшеу;
3) снарядтың кинетикалық энергиясы мына формула Е=mV 2 /2 бойынша есептеу, мұнда:
Е - снарядтың кинетикалық энергиясы Дж-мен;
m - снарядтың массасы кг-мен;
V - снарядтың орташа жылдамдығы м/сек-пен.
133. Снарядтың кинетикалық үлес энергиясын есептеу:
1) осы әдістердің 132-тармағына сәйкес снарядтың кинетикалық энергиясын анықтау;
2) снарядтың көлденең қимасының ауданын S=пR2 формуласымен есептеу, мұнда:
S - снарядтың көлденең қимасы, мм 2 ;
п - 3,14 - тұрақты шама;
R - оқтың жетекші бөлігінің радиусы, мм.
3) снарядтың кинетикалық үлес энергиясын Е у =Е/S формуласы бойынша есептеу, мұнда:
Еу - снарядтың кинетикалық үлес энергиясы, Дж/мм 2 ;
Е - снарядтың кинетикалық энергиясы, Дж;
S - снарядтың көлденең қимасы, мм 2 .
25. Атыс, белгі беру, газды, пневматикалық қаруды, оның патрондарын, сондай-ақ құрылымы қаруға ұқсас бұйымдарды сынау тәртібі
Параграф 1. Ойықты және тегіс ұңғылы атыс қаруы
134. Сынақ сыналатын қарудың ұңғы оқпанының белгілері бойынша жауынгерлік қарудан айырмашылығын анықтау үшін сынақ мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қарудан кемінде 5 рет ату;
2) оқтың үстіңгі жағының және өн бойының ойығын дайындау немесе баллистикалық кешендердің көмегімен ойықтың санын, бағытын, енін, қадамын анықтау;

3) выявленные установочные данные сравнить с данными однотипного боевого оружия в справочных материалах или коллекциях;
4) оценить установленные результаты и сделать вывод.
135. Испытание проводится для установления различий между моделями оружия, изготовленными под один тип патрона, по следам на гильзах в следующем порядке:
1) произвести не менее 5 выстрелов из оружия;
2) выявить на стреляных гильзах следы ударника (бойка), патронного упора, отражателя и выбрасывателя;
3) произвести оценку устойчивости образования следов;
4) определить форму и размеры следов, взаиморасположение следов выбрасывателя и отражателя;
5) сравнить полученные результаты с показателями других моделей оружия, изготовленными под этот же тип патрона.
136. Испытание проводится для установления различий между моделями многозарядного магазинного гладкоствольного оружия, изготовленного на разных предприятиях под один тип патрона по взаиморасположению следов выбрасывателя и отражателя, а также следам других деталей, участвующих в следообразовании на гильзе в следующем порядке:
1) произвести не менее 5 выстрелов из оружия;
2) выявить на стреляных гильзах следы ударника (бойка), патронного упора, отражателя и выбрасывателя;
3) определить устойчивость образования следов;
4) определить форму и размеры следов, взаиморасположение следов выбрасывателя и отражателя;
5) сравнить полученные результаты с показателями других моделей оружия, изготовленными на разных предприятиях под этот же тип патрона.
137. Испытание проводится для установления возможности ведения стрельбы из нарезного длинноствольного оружия патронами, изготовленными к пистолетам и револьверам, в следующем порядке:
1) определить тип применяемого в оружии патрона, сравнить его характеристики с характеристиками патронов к пистолетам и револьверам;
2) проверить возможность заряжания оружия патронами к пистолетам и револьверам и производства выстрелов.
138. Испытание проводится для установления наличия в дульной части ствола нарезного оружия резьбы или других приспособлений, позволяющих устанавливать глушители звука выстрела в следующем порядке:
1) изучить материальную часть и определить способ крепления насадок на дульную часть ствола оружия;
2) определить возможность установки глушителя звука выстрела.
139. Испытание проводится для установления размерных характеристик оружия, ствола или ствола со ствольной коробкой в следующем порядке:
1) снять с оружия размерные характеристики;
2) сравнить размеры с паспортными данными на оружие;
3) сравнить размеры с криминалистическими требованиями.

3) анықталған нұсқаушы мәліметтерді анықтамалық материалдардағы немесе коллекциялардағы бір типтегі жауынгерлік қару деректерімен салыстыру;
4) белгіленген нәтижелерге баға беру және қорытынды жасау.
135. Сынақ бір типтегі оқтарға арналып жасалған қару модельдерінің арасындағы айырмашылықтарды гильзалардағы іздер бойынша анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қарудан кемінде 5 рет ату;
2) атылған гильзалардағы ударниктің (шаппаның), патрон тіреуішінің, шағылдырғыштың және серпігіштің іздерін анықтау;
3) іздердің түсу тұрақтылығын бағалау;
4) іздердің нысаны мен мөлшерін, серпігіш және шағылдырғыш іздерінің өзара орналасуын анықтау;
5) алынған нәтижелерді қарулардың осы типтегі патрондарға дайындалған басқа модельдерінің көрсеткіштерімен салыстыру.
136. Сынақ серпігіш және шағылдырғыш іздерінің өзара орналасуы бойынша бір типтегі патронға арналған түрлі кәсіпорындарда дайындалған көп зарядты магазині бар тегіс ұңғылы қару модельдері арасындағы айырмашылықтарды анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қарудан кемінде 5 рет ату;
2) атылған гильзалардағы ударниктің (шаппаның), оқ тіреуішінің, шағылдырғыш пен серпігіштің іздерін анықтау;
3) іздердің түсу орнықтылығын анықтау;
4) іздердің нысаны мен мөлшерін, серпігіш пен шағылдырғыш іздерінің өзара орналасуын анықтау;
5) алынған нәтижелерді әртүрлі өнеркәсіпте осы типтегі патронға жасалған қарудың басқа модельдерінің көрсеткіштерімен салыстыру.
137. Сынақ ойық ұзын ұңғылы қарудан тапаншалар мен револьверлерге арналып жасалған патрондар ату мүмкіндігін анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қаруға қолданылатын патронның типін анықтау, оның сипаттамаларын тапаншалар мен револьверге патрондардың сипаттамаларымен салыстыру;
2) қаруды тапаншалар мен револьверлердің патрондарымен оқтау және ату мүмкіндігін тексеру.
138. Сынақ ойық қару ұңғысының үрмелі бөлігінде ойықтың немесе атыс дыбысын тұншықтырғыштарды орналастыруға мүмкіндік беретін басқа да аспаптардың барын анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қарудың материалдық бөлігін зерделеу және ұңғысының үрмелі бөлігіне қондырғыны бекіту тәсілін анықтау;
2) атыс дыбысын тұншықтырғышты орнату мүмкіндігін анықтау.
139. Сынақ қарудың, ұңғының немесе ұңғылы қорабы бар ұңғының мөлшерлік сипаттамаларын анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қарудың мөлшерлік сипаттамаларын түсіру;
2) мөлшерін қарудың паспорттық деректерімен салыстыру;
3) мөлшерін криминалистік талаптармен салыстыру.

140. Испытание проводится для установления отображаемости комплекса признаков деталей оружия на выстрелянных пулях и гильзах, а также устойчивости идентифицирующих признаков в следах в следующем порядке:
1) произвести не менее 5 выстрелов из оружия;
2) выявить на стреляных гильзах в следах ударника (бойка), зацепа выбрасывателя, отражателя и патронного упора отображение следообразующей поверхности, состоящей из бороздок и валиков (трасс), и определить устойчивость их образования;
3) выявить на выстрелянных пулях в следах канала ствола отображение следообразующей поверхности, состоящей из бороздок и валиков (трасс) и определить устойчивость их образования.
141. Испытание проводится для установления наличия на поверхности оружия индивидуализирующих маркировочных обозначений (номера, серии) и способа их нанесения в следующем порядке:
1) проверить наличие серии и номера на оружии;
2) определить способ нанесения серии и номера;
3) произвести замеры глубины элементов серии и номера, сравнить полученные результаты с требованиями, предусмотренными пунктом 2 настоящих криминалистических требований.
142. Испытание проводится для установления возможности производства выстрелов с нарезного охотничьего оружия патронами к боевому оружию в следующем порядке:
1) определить размеры и форму патронника оружия, подобрать соответствующие боевые патроны;
2) проверить возможность заряжания оружия боевыми патронами и производства выстрелов.
§ 2. Огнестрельное бесствольное оружие
143. Испытание проводится для определение кинетической энергии оружия в порядке, предусмотренном пунктом 132 настоящих методов.
144. Испытание проводится для установления возможности бесствольного оружия производить выстрелы патронами, снаряженными пулевыми или дробовыми снарядами, и при этом снаряду сообщать удельную кинетическую энергию более 0,5 Дж/мм 2 в следующем порядке:
1) проверить оружие на возможность заряжания пулевым или дробовым патронами;
2) определить калибр и тип патрона, измерить массу и диаметр снаряда, произвести не менее 3 выстрелов из оружия данными патронами;
3) определить удельную кинетическую энергию снаряда согласно пункту 133 настоящих методов;
4) определить размеры патрона оружия, изготовить экспериментальные снаряды сферической формы из материала на основе свинца и произвести заряжание;
5) произвести не менее 3 выстрелов данными патронами;
6) повторить действия, предусмотренные подпунктами 4) и 5) пункта 144 настоящих методов, используя патроны с измененными характеристиками;
7) повторить действия, предусмотренные подпунктами 4 и 5 пункта 144 настоящих методов, используя экспериментальный дробовой снаряд с различными характеристиками;

140. Сынақ атылған оқтар мен гильзаларда қарудың бөлшектері белгілері кешенінің көрінуін, сондай-ақ іздердегі сәйкестендіретін белгілердің орнықтылығын анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қарудан кемінде 5 рет ату;
2) атылған гильзалардағы іздерден ударниктің (шаппаның), серпігіш ілгегінің, шағылдырғыштың және патрондық тіреуіштің борозда мен білікшеден (трассадан) тұратын беткі қабатқа із қалдырғыш бейнелеуін және олардың қалу орнықтылығын анықтау;
3) атылған оқтардағы ұңғы оқпанының іздерінен борозда мен білікшеден (трассадан) тұратын із қалдырғыштың беткі қабатын бейнелеуін және олардың қалу орнықтылығын анықтау.
141. Сынақ қарудың бетінде өзін жекелендіретін таңбалау белгілерінің (нөмірі, сериясы) болуын және оларды жасау тәсілін анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қарудың сериясы мен нөмірінің болуын тексеру;
2) сериясы мен нөмірінің түсірілу тәсілін анықтау;
3) сериясы мен нөмірі элементтерінің тереңдігін өлшеу, алынған нәтижелерді осы криминалистикалық талаптардың 2-тармағында көзделген талаптармен салыстыру.
142. Сынақ ойық аңшылық қарудан жауынгерлік қарудың патрондарымен ату мүмкіндігін анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қарудың патрон салатын жерінің мөлшері мен нысанын анықтау, тиісті жауынгерлік патрондарды іріктеу;
2) қаруды жауынгерлік патрондармен оқтау және ату мүмкіндігін тексеру.
Параграф 2. Ұңғысыз атыс қаруы
143. Сынақ қарудың кинетикалық энергиясын анықтау үшін осы әдістердің 132-тармағында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
144. Сынақ ұңғысыз қарудан оқ немесе бытыралы снарядтармен жарақталған патрондармен ату мүмкіндігін анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі және бұл ретте снарядқа 0,5 Дж/мм 2 астам кинетикалық үлес энергиясы беріледі:
1) қаруды оқ немесе бытыралы патрондармен оқтау мүмкіндігін тексеру;
2) патронның калибрі мен типін анықтау, снарядтың массасы мен диаметрін өлшеу, қарудан осы патрондармен кемінде 3 рет ату;
3) осы әдістердің 133-тармағына сәйкес снарядтың кинетикалық үлес энергиясын анықтау;
4) қару патронының мөлшерін анықтау, сфералық нысандағы қорғасын негізіндегі материалдан эксперименталдық снарядтар дайындау және оқтау;
5) осы патрондармен қарудан кемінде 3 рет ату;
6) сипаттамалары өзгерген патрондарды пайдалана отырып, осы әдістердің 144-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген іс-қимылдарды қайталау;
7) әртүрлі сипаттамалары бар эксперименталдық бытыралы снарядтарды пайдалана отырып, осы әдістердің 144-тармағының 4) және 5) тармакшаларында кезделген іс-қимылдарды қайталау;

8) определить удельную кинетическую энергию снаряда для каждого выстрела согласно пункту 133.
145. Испытание проводится для установления возможности передачи деталями и механизмами бесствольного оружия на стреляные гильзы следов с комплексом признаков, позволяющих идентифицировать оружие, в порядке, предусмотренном подпунктами 1) и 2) пункта 140 настоящих методов.
146. Испытание проводится для установления наличия на поверхности оружия индивидуализирующих маркировочных обозначений (номера, серии) и способа их нанесения в порядке, предусмотренном пунктом 141 настоящих методов.
§ 3. Сигнальное и газовое оружие
147. Испытание проводится для установления возможности производства выстрелов с сигнального и газового оружия патронами, снаряженными пулевыми или дробовыми снарядами, без необратимых изменений, с удельной кинетической энергией более 0,5 Дж/мм 2 в следующем порядке:
1) изучить материальную часть оружия, определить конструктивные элементы, препятствующие производству выстрелов патронами, снаряженными пулевыми или дробовыми снарядами, в случае их отсутствия, испытание проводится в порядке, предусмотренном пунктом 144 настоящих методов;
2) в случае наличия конструктивных элементов, препятствующих производству выстрелов патронами, снаряженными пулевыми или дробовыми снарядами, внести соответствующие изменения в конструкцию оружия и провести испытание в порядке, предусмотренном пунктом 144 настоящих методов.
3) привести конструкцию оружия в первоначальное состояние и сделать оценку обратимости изменений деталей оружия.
148. Испытание проводится для установления возможности производства выстрелов с сигнального и газового оружия пулевыми или дробовыми снарядами, заряжаемыми с дульной части ствола, без необратимых изменений, при этом обеспечивать снаряду удельную кинетическую энергию более 0,5 Дж/мм 2 в следующем порядке:
1) изучить материальную часть оружия, определить конструктивные элементы, препятствующие производству выстрела оружия пулевым или дробовым снарядами, заряжаемыми с дульной части ствола;
2) определить диаметр канала ствола и каморы барабана, изготовить экспериментальные снаряды сферической формы из материала на основе свинца диаметром, превышающим диаметр канала ствола или каморы барабана на 2-4 % и обеспечить заряжание оружия с дульной части;
3) произвести не менее 10 выстрелов, используя газовые и холостые патроны;
4) повторить действия, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 147 настоящих методов, используя экспериментальный дробовой снаряд;
5) рассчитать удельную кинетическую энергию для каждого выстрела согласно пункту 133 настоящих методов;

8) 133-тармаққа сәйкес әрбір атылған снарядтың кинетикалық үлес энергиясын анықтау.
145. Сынақ ұңғысыз қарудың бөлшектері мен тетіктерінің қаруды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін атылған гильзаларға түсетін із белгілері кешенімен берілу мүмкіндігін анықтау үшін осы әдістердің 140-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
146. Сынақ қарудың бетінде өзін жекелендіретін таңбалау белгілерінің (нөмірі, сериясы) болуын және оларды түсіру тәсілін анықтау үшін осы әдістердің 141-тармағында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
Параграф 3. Белгі беру және газды қару
147. Сынақ қайтарымсыз өзгерместен кинетикалық үлес энергиясы 0,5 Дж/мм 2 астам оқ немесе бытыра снарядтармен оқталған патрондармен белгі беру және газды қарудан ату мүмкіндігін анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қарудың материалдық бөлігін зерделеу, оқ немесе бытыра снарядтармен оқталған патрондардың атылуына кедергі келтіретін құрылымдық элементтерді анықтау, олар болмаған жағдайда сынақ осы әдістердің 144-тармағында көзделген тәртіппен жүргізіледі;
2) оқ немесе бытыра снарядтармен оқталған патрондардың атылуына кедергі келтіретін құрылымдық элементтер болған жағдайда қарудың құрылымына тиісті өзгерістер енгізу және сынақты осы әдістердің 144-тармағында көзделген тәртіппен жүргізу;
3) қару құрылымын бастапқы қалыпқа келтіру және қару бөлшектері өзгерістерінің қайтымдылығын бағалау.
148. Сынақ қайтарымсыз өзгеріссіз бұл ретте снарядқа 0,5 Дж/мм 2 астам кинетикалық үлес энергиясын қамтамасыз ете отырып, оқпанның ауызғы бөлігінен оқ немесе бытыра снарядтармен оқталған белгі беру және газды қарудан ату мүмкіндігін анықтау мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қарудың материалдық бөлігін зерделеу, ұңғының үрмелі бөлігінен оқталатын оқ немесе бытыра снарядтардың атылуына кедергі келтіретін құрылымдық элементтерді анықтау;
2) ұңғы оқпанының және оқжатар каморасының диаметрін анықтау, диаметрі ұңғы оқпанының немесе оқжатар каморасының диаметрінен 2-4%-ға асатын қорғасын негізіндегі материалдан жасалған сфералық нысанды эксперименталдық снарядтар жасау және қарудың үрмелі бөлігінен оқталуын қамтамасыз ету;
3) газды және бос патрондарды пайдаланып кемінде 10 рет ату;
4) эксперименталдық бытыра снарядты пайдаланып, осы әдістердің 147-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-әрекетті қайталау;
5) осы әдістердің 133-тармағына сәйкес әрбір атысқа арналған кинетикалық үлес энергиясын есептеу;

6) в случае наличия конструктивных элементов, препятствующих производству выстрелов патронами, снаряженными пулевым или дробовым снарядами, внести соответствующие изменения в конструкцию оружия и провести испытание, как это предусмотрено в пункте 144 настоящих методов;
7) привести конструкцию оружия в первоначальное состояние и сделать оценку обратимости изменений деталей оружия.
149. Испытание проводится для установления возможности сигнального оружия производить выстрелы газовыми патронами без внесения изменений в детали оружия в следующем порядке:
1) определить размеры патронника или каморы барабана оружия, подобрать соответствующие по размерам газовые патроны;
2) проверить возможность заряжания оружия газовыми патронами и производства выстрелов.
150. Испытание проводится для установления возможности взаимозаменяемости основных частей огнестрельного оружия частями сигнального и газового оружия в следующем порядке:
1) определить модели огнестрельного оружия, которые являются сходными по конструкции с сигнальным и газовым оружием;
2) проверить возможность взаимозаменяемости основных частей огнестрельного оружия (ствола, затвора, барабана, рамки, ствольной коробки и т.д.) соответствующими деталями сигнального и газового оружия;
3) произвести замену и проверить взаимодействие частей и деталей оружия.
151. Испытание проводится для проверки способа и жесткости крепления ствола сигнального и газового оружия к рамке оружия:
1) произвести разборку оружия;
2) изучить конструкцию сборки деталей оружия;
3) проверить способ и жесткость крепления ствола к рамке.
152. Испытание проводится для установления возможности сигнального и газового оружия образовывать на стреляных гильзах следы с комплексом индивидуальных признаков в порядке, предусмотренном пунктом 140 настоящих методов (количество выстрелов должно быть не менее 10).
153. Испытание проводится для установления наличия на поверхности сигнального и газового оружия маркировочных обозначений (номер, серия) и способа их нанесения в порядке, предусмотренном пунктом 141 настоящих методов.
§ 4. Пневматическое оружие
154. Испытание проводится для установления калибра пневматического охотничьего или спортивного оружия и его кинетической энергии в следующем порядке:
1) изучить материальную часть и определить калибр оружия;
2) определение кинетической энергии оружия производится в порядке, предусмотренном пунктом 132 настоящих методов (количество выстрелов при расчете должно быть не менее 3);
3) сравнить полученные результаты с паспортными данными на оружие и требованиями, предусмотренными пунктом 16 настоящих криминалистических требований.

6) оқ немесе бытыра снарядтармен оқталған патрондардың атылуына кедергі келтіретін құрылымдық элементтер болған жағдайда қарудың құрылымына тиісті өзгерістер енгізу және сынақты осы әдістердің 144-тармағында көзделгендей жүргізу;
7) қарудың құрылымын бастапқы қалыпқа келтіру және қару бөлшектері өзгерістерінің қайтымдылығын бағалау.
149. Сынақ белгі беру қаруынан қарудың бөлшектеріне өзгерістер енгізбей газды патрондармен ату мүмкіндігін анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) патрон салатын жердің немесе қару оқжатары каморасының мөлшерін анықтау, мөлшері бойынша сәйкес келетін газды патрондарды таңдап алу;
2) қарудың газды патрондармен оқталу және ату мүмкіндігін тексеру.
150. Сынақ атыс қаруының негізгі бөліктерін белгі беру және газды қарулардың бөліктерімен өзара ауыстыру мүмкіндігін анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) атыс қаруының белгі беру және газды қарумен құрылымы бойынша ұқсас моделін анықтау;
2) атыс қаруының негізгі бөліктерін (ұңғы, бекітпе, оқжатар, қаңқа, ұңғының қорабы және т.б.) белгі беру және газды қарулардың тиісті бөлшектерімен өзара ауыстыру мүмкіндігін тексеру;
3) қарудың бөліктері мен бөлшектерін ауыстыру және олардың өзара әрекет етуін тексеру.
151. Сынақ дыбыс беру және газды қару ұңғысының қарудың қаңқасына бекітілу тәсілі мен мықтылығын тексеру үшін жүргізіледі:
1) қаруды бөлшектеу;
2) қару бөлшектерін жинау құрылымын зерделеу;
3) ұңғының қаңқаға бекітілу тәсілі мен мықтылығын тексеру.
152. Сынақ дыбыс беру және газды қарудың атылған гильзаларында жеке белгілер кешенімен іздерді түсіру мүмкіндігін анықтау үшін осы әдістердің 141-тармағында көзделген тәртіппен жүргізіледі (ату саны кемінде 10 рет болуға тиіс).
153. Сынақ белгі беру және газды қарудың бетінде таңбалау белгілерінің (нөмірі, сериясы) болуын және олардың жасалу тәсілін анықтау үшін осы әдістердің 141-тармағында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
Параграф 4. Пневматикалық қару
154. Сынақ пневматикалық аңшылық немесе спорттық қарудың калибрін және оның кинетикалық энергиясын анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қарудың материалдық бөлігін зерделеу және калибрін анықтау;
2) қарудың кинетикалық энергиясын анықтау осы әдістердің 132-тармағында көзделген тәртіппен жүргізіледі (ату саны есептеу кезінде кемінде 3 рет болуға тиіс);
3) алынған нәтижелерді қарудың паспорттық деректерімен және осы криминалистік талаптардың 16-тармағында көзделген талаптармен салыстыру.

155. Испытание проводится для установления возможности взаимозаменяемости основных частей огнестрельного оружия частями пневматического оружия в порядке, предусмотренном пунктом 150 настоящих методов.
156. Испытание проводится для установления наличия на поверхности пневматического оружия с дульной энергией свыше 7,5 Дж и калибром более 4,5 мм маркировочных обозначений (номер, серия) и способа их нанесения в следующем порядке:
1) выполнить действия, предусмотренные пунктом 141 настоящих методов;
2) сравнить результаты с паспортными данными на оружие;
3) далее испытание проводится в порядке, предусмотренном пунктом 132.
§ 5. Конструктивно сходные с оружием изделия
157. Испытание проводится для установления возможности использования конструктивно сходных с оружием изделий в качестве огнестрельного оружия и производства выстрелов снарядами с удельной кинетической энергией более 0,5 Дж/мм 2 , в порядке, предусмотренном пунктом 144 настоящих методов.
158. Испытание проводится для установления способа изготовления конструктивно сходных с оружием изделий и определения отношения частей и механизмов изделия к частям и механизмам огнестрельного оружия в следующем порядке:
1) произвести разборку изделия;
2) определить модели огнестрельного оружия, которые являются сходными по конструкции с изделием;
3) проверить возможность переделки и подгонки основных частей огнестрельного оружия на соответствующие детали испытуемого изделия;
4) произвести анализ предполагаемой квалификации при переделке частей и механизмов.
§ 6. Патроны к нарезному, гладкоствольному,
бесствольному, газовому и сигнальному оружию
159. Испытание проводится для установления возможности отображения и сохранения на частях боеприпасов следов от деталей и механизмов оружия, пригодных для идентификации в следующем порядке:
1) произвести не менее 10 выстрелов двумя сериями в водяной или волоконный пулеулавливатель;
2) выявить на стреляных гильзах следы ударника (бойка), патронного упора, отражателя и выбрасывателя, а выстрелянных пулях - первичные и вторичные следы полей нарезов канала ствола.
26. Порядок испытаний холодного, метательного оружия и изделий,
имеющих сходство по внешнему строению с таким оружием
160. Принадлежность к холодному, метательному оружию устанавливается по наличию у исследуемого объекта совокупности двух основных групп признаков:
1) группы признаков, определяющих предназначенность предмета для лишения жизни или нанесения тяжких телесных повреждений, опасных для жизни и здоровья человека; поражения и добивания зверя, птиц, крупной рыбы, а также для защиты от животных при его нападении (далее - для поражения цели);

155. Сынақ атыс қаруының негізгі бөліктерін пневматикалық қарудың бөліктерімен өзара ауыстыру мүмкіндігін анықтау үшін осы әдістердің 150-тармағында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
156. Сынақ пневматикалық қарудың бетінде үрмелі қуаты 7,5 Дж-дан астам және калибрі 4,5 мм-ден артық, таңбалау белгілерінің (нөмірі, сериясы) болуын және оларды түсіру тәсілін анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы әдістердің 141-тармағында көзделген іс-қимылдарды орындау;
2) нәтижелерді қарудың паспортындағы деректермен салыстыру;
3) бұдан әрі сынақ 132-тармақта көзделген тәртіппен жүргізіледі.
Параграф 5. Құрылымы жағынан қаруға ұқсас бұйымдар
157. Сынақ құрылымы жағынан қаруға ұқсас бұйымдардың атыс қаруы ретінде пайдаланылу және кинетикалық үлес энергиясы 0,5 Дж/мм астам снарядтармен ату мүмкіндігін анықтау үшін осы әдістердің 144-тармағында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
158. Сынақ қаруға ұқсас бұйымдарды жасау тәсілін және бұйымның бөліктері мен тетіктерінің атыс қаруының бөліктері мен тетіктеріне қатысын анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) бұйымды бөлшектеу;
2) құрылымы бойынша бұйымға ұқсас болып табылатын атыс қаруының моделін анықтау;
3) атыс қаруының негізгі бөліктерін сыналып жатқан бұйымның сәйкес келетін бөлшектеріне қайта жасау және қиыстыру мүмкіндігін тексеру;
4) бөліктер мен тетіктерді қайта жасау кезінде болжанатын біліктілікке талдау жасау.
Параграф 6. Ойық, тегіс ұңғылы, ұңғысыз, газды және белгі беру қаруларына патрондар
159. Сынақ сәйкестендіруге жарамды оқ-дәрілердің бөліктерінде қарудың бөлшектері мен тетіктерінің іздерінің көріну және сақталу мүмкіндігін анықтау үшін мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) сулы немесе талшықты оққаққышқа екі сериямен кемінде 10 рет ату;
2) атылған гильзалардан ударниктің (шаппаның), патрон тіреуішінің, шағылдырғыштың және лақтырғыштың іздерін, ал атылған оқтардан - ұңғы оқпаны ойығының алғашқы және екінші іздерін анықтау.
26. Суық, лақтыратын қаруды және сырт пішіні бойынша осындай қаруға ұқсас бұйымдарды сынау тәртібі
160. Суық, лақтыратын қаруға жататындығы зерттеу объектісіне мынадай белгілердің екі негізгі тобының жиынтығының болуымен белгіленеді:
1) заттың адамның өмірін жоюға немесе өмірі мен денсаулығына қауіпті денеге ауыр жарақаттар салуға; аңды, құсты, ірі балықты жаралауға және ұстауға, сондай-ақ аңдардың шабуылынан қорғануға (бұдан әрі - нысананы зақымдауға) арналғандығын анықтайтын белгілер тобы;

2) группы признаков, определяющих пригодность данного предмета для поражения цели, что обеспечивается его устройством и свойствами.
У специальных средств и изделий хозяйственно-бытового назначения, имеющих сходство по внешнему строению с холодным, метательным оружием, указанные группы признаков частично либо полностью отсутствуют.
161. Группа признаков, определяющих, предназначенность объекта исследования для поражения цели устанавливается по наличию:
1) сходства внешнего строения предмета с известными аналогами-образцами холодного, метательного оружия;
2) комплекса необходимых конструктивных элементов, позволяющего отнести его к определенным виду и типу холодного, метательного оружия.
162. Группа признаков, определяющих пригодность исследуемого объекта для поражения цели устанавливается по достаточности:
1) технической обеспеченности конструкции в целом и его отдельных конструктивных элементов;
2) поражающих свойств.
163. Достаточность технической обеспеченности конструкции и отдельных элементов исследуемого объекта определяется в результате установления:
1) соответствия размерных и иных технических характеристик представленного объекта криминалистическим требованиям, утвержденным в соответствующем порядке, которые содержат определяющие технические характеристики холодного, метательного оружия и сходных с ним по внешнему строению изделий; параметрам известных аналогов-образцов холодного оружия.
В результате анализа криминалистической практики криминалистическими требованиями установлены минимальные размеры и иные допустимые технические характеристики для охотничьего клинкового оружия (ножей и кинжалов); ножей для выживания; клинкового оружия, предназначенного для ношения с национальными костюмами, а также наибольшие допустимые размеры и аналогичные характеристики для некоторых типов изделий хозяйственно-бытового назначения, имеющих внешнее сходство с таким оружием.
При этом проверяется соответствие формы, размеров и конструктивных особенностей как исследуемого объекта в целом, так и его отдельных деталей.
Полученные результаты сопоставляются с нормативно установленными, а при их отсутствии с техническими характеристиками известных аналогов-образцов;
2) удобства целевого использования исследуемого объекта;
3) соответствия прочностных характеристик как конструкции в целом, так и отдельных деталей исследуемого объекта требованиям или другим нормативно установленным характеристикам, а также прочностным характеристикам аналогов-образцов данного типа холодного оружия.
Проверка прочности конструкции исследуемого объекта в целом проводится как на соответствие нормам, предусмотренным Криминалистическими требованиями, так и в соответствии с общепринятыми криминалистическими методами.

2) осы заттың нысананы зақымдауға жарамдылығын анықтайтын белгілер тобы, бұл оның құрылымымен және қасиеттерімен қамтамасыз етіледі.
Суық, лақтыратын қаруға сыртқы пішіні бойынша ұқсастығы бар шаруашылық-тұрмыстық мақсаттағы арнайы құралдар мен бұйымдарда көрсетілген белгілер тобы ішінара не толығымен жоқ болады.
161. Зерттеу объектісінің нысананы зақымдауға арналғандығын анықтайтын белгілер тобы мыналардың болуымен белгіленеді:
1) заттың сыртқы пішінінің суық, лақтыратын қарудың белгілі ұқсас үлгілеріне ұқсастығы;
2) оны суық, лақтыратын қарудың белгілі бір түрі мен типіне жатқызуға мүмкіндік беретін қажетті құрылымдық элементтердің кешені.
162. Зерттеу объектісінің нысананы зақымдауға жарамдылығын анықтайтын белгілер тобы мыналардың жеткілікті болуымен белгіленеді:
1) құрылымның толығымен және оның жекелеген құрылымдық элементтерінің техникалық қамтамасыз етілуі;
2) зақымдау қасиеті.
163. Зерттеу объектісінің құрылымы мен жекелеген элементтерінің жеткілікті техникалық қамтамасыз етілуі мыналарды белгілеу нәтижесінде анықталады:
1) ұсынылған объектінің мөлшерлік және өзге де техникалық сипаттамаларының суық, лақтыратын қару мен оларға сыртқы пішіні бойынша ұқсас бұйымдардың техникалық сипаттамаларын анықтайтын тиісті тәртіппен бекітілген криминалистік талаптарға; суық қарудың белгілі ұқсас үлгілерінің параметрлеріне сәйкестігі.
Криминалистік практиканы талдау нәтижесінде криминалистикалық талаптармен аңшылық сұқпалы қару (пышақтар мен қанжарлар); тіршілікті сақтап қалуға арналған пышақтар; ұлттық киімдермен бірге алып жүруге арналған сұқпалы қару үшін ең аз мөлшерлер мен өзге де рұқсат берілетін техникалық сипаттамалар, сондай-ақ осындай қаруға сыртқы пішіні бойынша ұқсастығы бар шаруашылық-тұрмыстық бұйымдардың кейбір типтері үшін неғұрлым рұқсат етілген мөлшерлер мен ұқсас сипаттамалар белгіленді.
Бұл ретте зерттеу объектісі толығымен және оның жекелеген бөлшектері нысанының мөлшерінің және құрылымдық ерекшеліктерінің сәйкестігі тексеріледі.
Алынған нәтижелер нормативтік белгіленген, ал олар болмаған жағдайда белгілі ұқсас үлгілерінің техникалық сипаттамаларымен салыстырылады;
2) зерттеу объектісінің мақсатты пайдалануға қолайлылығы;
3) зерттеу объектісі құрылымының толығымен және оның жекелеген бөлшектерінің беріктік сипаттамаларының осы типтегі суық қарудың ұқсас үлгілерінің талаптарына және басқа да нормативтік белгіленген сипаттамаларына, сондай-ақ беріктік сипаттамаларына сәйкестігі.
Зерттеу объектісі құрылымының беріктігін тексеру толығымен криминалистік талаптарда көзделген нормаларға сәйкестігіне, сондай-ақ жалпыға бірдей қабылданған криминалистік әдістерге сәйкес жүргізіледі.

Для проверки прочности конструкции проводятся в обязательном порядке эксперименты, в процессе которых устанавливается возможность неоднократного поражения цели. В качестве мишени используется сухая сосновая доска толщиной не более 50 мм. При неоднократном (до 50 раз подряд, но не менее 10 раз) применения оружия (ударов ножом, саблей, мечом, кастетом, кистенем, выстрелов из арбалета или лука и т.п.) фиксируется наличие или отсутствие разрушения конструкции в целом или ее отдельных деталей.
Полученные результаты оцениваются по степени их влияния:
на прочность конструкции оружия;
возможность его многократного применения;
снижение поражающих свойств.
Для некоторых видов и типов холодного, метательного оружия исключительное значение имеет прочность элементов конструкции, влияющих на поражающие свойства.
Полученные результаты сопоставляются с нормативно установленными, а при их отсутствии - с техническими характеристиками известных аналогов-образцов.
164. Достаточность поражающих свойств исследуемых объектов определяется в результате установления возможности нанесения тяжких телесных повреждений, опасных для жизни и здоровья человека, устанавливаемая по следующим показателям:
1) относительной глубине повреждений, образующихся в мишени - сухой сосновой доске толщиной не менее 30 мм (при поперечном расположении волокон древесины относительно клинка). Глубина внедрения клинкового и холодного метательного оружия и снарядов к нему в сухую сосновую доску должна быть не менее 10 мм;
2) относительной глубине повреждений в специальной пластиковой мишени (не менее 20 мм);
3) показаниям силы удара и площади пятна поражения ударно-раздробляющим оружием на приборе "Кистень", которые сопоставляются с соответствующими справочными данными.
165. Последовательность проведения испытаний:
1) при производстве испытаний холодного оружия необходимо изучить поступившие материалы, относящиеся к объекту исследования;
2) произвести осмотр объекта исследования и фотофиксацию его внешнего строения, а также конструктивных особенностей; маркировочных обозначений, клейм и индивидуальных номеров; следов, образовавшихся при его изготовлении, ремонте или переделки в результате обработки инструментами и на технологическом оборудовании. При этом произвести необходимые измерения для установления размерных параметров как исследуемого объекта в целом, так и отдельных его элементов, а также определить иные технические характеристики (массу предмета и т.п.), с заданной точностью;
3) оценка внешнего строения и общей конструкции исследуемого объекта;

Құрылымның беріктігін тексеру үшін міндетті түрде эксперимент өткізіледі, оның барысында бірнеше рет нысанаға тигізу мүмкіндігі белгіленеді. Нысана ретінде қалыңдығы 50 мм-ден аспайтын кепкен қарағай тақтайша пайдаланылады. Қаруды бірнеше рет (қатарынан 50 ретке дейін, бірақ кемінде 10 рет) пайдаланған кезде (пышақпен, қылышпен, семсермен, кастетпен, кистенмен соғу, арбалетпен немесе садақпен және т.б. ату) құрылымның толығымен немесе оның жекелеген бөлшектерінің бұзылу немесе бұзылмауы тіркеледі.
Алынған нәтижелер:
қару құрылымының төзімділігіне;
оны көп рет қолдану мүмкіндігіне;
тигізу қасиетін төмендетуге әсер ету дәрежесіне бағаланады.
Суық, лақтыратын қарудың кейбір түрлері мен типтері үшін зақымдау қасиетіне әсер ететін құрылым элементтерінің төзімділігі ерекше маңызды болады.
Алынған нәтижелер нормативтік белгіленген, ал олар болмаған жағдайда белгілі ұқсас үлгілердің техникалық сипаттамаларымен салыстырылады.
164. Зерттеу объектілерінің зақымдау қасиетінің жеткілікті болуы мынадай көрсеткіштер бойынша адамның өмірі мен денсаулығына қауіпті денеге ауыр жарақаттар салу мүмкіндігін белгілеу нәтижесінде анықталады:
1) нысанада - қалыңдығы кемінде 30 мм кепкен қарағай тақтайшасында (ағаш талшықтары сұқпаға қатысты көлденең орналасқан кезде) пайда болатын қадалу тереңдігіне қатысты. Сұқпалы және суық, лақтыратын қарудың және оның снарядтарының құрғақ қарағай тақтайшаға ену тереңдігі кемінде 10 мм болуға тиіс;
2) арнайы пластикті нысанаға (кемінде 20 мм) қадалу тереңдігіне қатысты;
3) тиісті анықтамалық деректермен салыстырылатын "Кистень" аспабында соғу-ұсақтау қаруымен соққы күшінің және зақымдаудағы алаңының көрсеткіштеріне.
165. Сынақ жүргізудің кезектілігі:
1) суық қаруды сынау кезінде зерттеу объектісіне жататын келіп түскен материалдарды зерделеу қажет;
2) зерттеу объектісін қарау және оның сыртқы құрылымын, сондай-ақ құрылымдық ерекшеліктерін; таңбалау белгілерін, таңбаларын және жеке нөмірлерін; оны жасау, жөндеу немесе құралдармен және технологиялық жабдықтармен өңдеу нәтижесінде қайта жасау кезінде пайда болған іздерді фотоға түсіру. Бұл ретте зерттеу объектісінің толығымен және оның жекелеген элементтерінің мөлшерлік параметрлерін белгілеу үшін қажетті өлшеуді жүргізу, сондай-ақ берілген дәлдікпен өзге де техникалық сипаттамаларын (заттың массасын және т.б.) анықтау;
3) зерттеу объектісінің сыртқы пішінін және жалпы құрылымын бағалау;

4) подробное описание объекта исследования;
5) выделение комплекса необходимых конструктивных элементов;
6) сопоставление с аналогами-образцами холодного, метательного оружия. Установление групповой принадлежности исследуемого объекта.
В качестве образцов используются:
объекты, помещенные в коллекции натурных образцов холодного, метательного оружия, специальных средств и предметов хозяйственно-бытового назначения, имеющих сходство по внешнему строению с холодным оружием;
соответствующие описания и изображения различных образцов холодного, метательного оружия, содержащиеся в справочной и специальной литературе (в том числе криминалистической, электронном классификаторе-справочнике);
7) проверка соответствия размерных и иных параметров объекта исследования Криминалистическим требованиям или иным нормативно установленным техническим характеристикам, а при их отсутствии - определяющим техническим характеристикам известных аналогов данного типа холодного, метательного оружия. На этом этапе исследований проводятся:
сопоставление основных технических характеристик (габаритных размеров объекта исследования; размерных и иных параметров конструктивных элементов: длины, ширины и толщины клинков и рукоятей ножей, массы ударно-раздробляющего оружия и т.п.) с нормативно установленными либо соответствующими характеристиками аналогов;
определение способов крепления основных элементов конструкции объекта исследования между собой и оценки надежности такого крепления;
определение безопасности применения в качестве оружия;
определение возможности целевого применения (нанесения различных по силе и направлениям поражающих ударов);
8) Определение прочностных характеристик объекта исследования. На этом этапе исследований проводятся:
определение прочности конструкции объекта исследования в целом по методам, предусмотренным Криминалистическими требованиями и другими нормативными документами, а также по общепринятым криминалистическим методам: проведение экспериментов в соответствии со способами применения данного типа холодного, метательного оружия. Основные требования к проведению экспериментов: многократность, варьирование силы и направления;
измерение твердости рабочей части клинка.
9) определение поражающих свойств. Только для объектов, обладающих конструктивными особенностями и техническими характеристиками определенного типа холодного, метательного оружия.
Поражающие свойства устанавливаются по результатам экспериментов: по относительной глубине повреждений в мишени - сухой сосновой доске, либо в специальной пластиковой мишени. Измерение глубины повреждений производится с точностью до 0,1 мм;
по показаниям прибора "Кистень", регистрирующего силу удара и площадь пятна поражения ударно-раздробляющим оружием. Оценка поражающих свойств проводится по результатам сопоставления полученных значений силы удара с соответствующими справочными данными;

4) зерттеу объектісінің толық сипаттамасы;
5) қажетті құрылымдық элементтердің кешенін бөлу;
6) суық, лақтыратын қарудың ұқсас үлгілерімен салыстыру. Зерттеу объектісінің топтық тиесілігін белгілеу.
Үлгі ретінде мыналар пайдаланылады:
суық, лақтыратын қарудың, суық қаруға сыртқы пішіні бойынша ұқсастығы бар арнайы құралдар мен шаруашылық-тұрмыстық мақсаттағы заттардың өз үлгілерінің коллекциясына енгізілген объектілер;
анықтамалық пен арнайы әдебиеттегі (оның ішінде криминалистік, электрондық анықтамалық-жіктеуіште) әр түрлі үлгідегі суық, лақтыратын қарудың тиісті сипаттамасы мен бейнеленуі;
7) зерттеу объектісінің мөлшерлік және өзге де параметрлерінің криминалистік талаптарға немесе өзге де нормативтік белгіленген техникалық сипаттамаларға, ал ол болмаған кезде суық, лақтыратын қарудың осы типінің белгілі ұқсас түрлерінің анықтайтын техникалық сипаттамаларға сәйкестігін тексеру. Зерттеудің осы кезеңінде мыналар жүргізіледі:
негізгі техникалық сипаттамаларды (зерттеу объектісінің көлемді мөлшері; құрылымдық элементтердің мөлшерлік және өзге де параметрлері: пышақ сұңғысы мен сабының ұзындығы, ені және қалыңдығы, соғу-ұсақтау қаруының массасы және т.б.) ұқсас түрлерінің нормативтік белгіленген не тиісті сипаттамаларымен салыстыру;
зерттеу объектісі құрылымының негізгі элементтерінің өзара бекітілу тәсілдерін және осындай бекітудің сенімділігін бағалауды анықтау;
қару ретінде қолданудың қауіпсіздігін анықтау;
мақсатты қолданудың мүмкіндігін анықтау (зақымдаушы соққыларды әр түрлі күшпен және бағыттармен тигізу);
8) зерттеу объектісінің беріктік сипаттамасын анықтау. Зерттеудің бұл кезеңінде мыналар жүргізіледі:
зерттеу объектісі құрылымының беріктігін криминалистік талаптар мен басқа да нормативтік құжаттарда көзделген әдістер бойынша, сондай-ақ жалпыға бірдей қабылданған криминалистік әдістер бойынша анықтау: суық, лақтыратын қарудың осы типін қолдану тәсілдеріне сәйкес эксперименттер жүргізу. Эксперименттер жүргізуге қойылатын негізгі талаптар: көп қайталанымдық, күш пен бағытты түрлендіру;
сұқпаның жұмыс бөлігінің қаттылығын өлшеу;
9) зақымдағыш қасиеттерін анықтау. Суық, лақтыратын қарудың белгілі бір типінің құрылымдық ерекшеліктері мен техникалық сипаттамаларына ие объектілер үшін ғана.
Зақымдағыш қасиеттері эксперименттердің мынадай нәтижелері бойынша белгіленеді:
нысана - құрғақ қарағай тақтайшадағы не арнайы пластикалық нысанадағы қадалу тереңдігіне қатысты. Бүліну тереңдігін өлшеу 0,1 мм-ге дейінгі дәлдікпен жүргізіледі;
соққы күшін және соғу-ұсақтау қаруымен зақымдаудағы алаңын тіркейтін "Кистень" аспабының көрсеткіштері бойынша. Зақымдайтын қасиеттерді бағалау соққы күшінің алынған мәндерін тиісті анықтамалық деректермен салыстыру нәтижелері бойынша жүргізіледі;

10) обязательное сопоставление всех исследуемых объектов с данными на информационном листе к справке криминалистического испытания (представляемых с объектами исследования, либо опубликованных в Сборниках информационных листов или содержащихся в информационно-поисковой системе);
11) синтез и оценка результатов проведенных исследований.
Сноска. Пункт 165 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
166. Формулирование выводов:
1) по результатам проведенных исследований объекта даются выводы:
о наличии необходимой и достаточной совокупности признаков, позволяющей отнести его к определенному виду и типу холодного, метательного оружия;
о принадлежности исследуемого объекта к холодному оружию.
2) при отсутствии необходимой и достаточной совокупности признаков, характерных для холодного, метательного оружия, формулируется вывод о принадлежности исследуемого объекта к определенным группам специальных средств или к предметам хозяйственно-бытового назначения, имеющим сходство по внешнему строению с холодным, метательным оружием.
166-1. В качестве приложения к заключению оформляются два экземпляра "Информационного листа к справке криминалистических испытаний" (далее - информационный лист) согласно приложению 4. В информационном листе указываются: номер и дата справки, наименование испытанного образца, номер модификации базового образца, изготовитель, страна изготовления, краткий вывод и приобщается фотоснимок его общего вида.
Информационный лист помещается на оборотной стороне заключения или справки и направляется в орган по подтверждению соответствия.
Информационные листы по результатам исследований огнестрельного, сигнального, газового, электрического, пневматического оружия, патронов к нему, а также конструктивно сходных с оружием изделий направляются в подразделения административной полиции для решения вопроса о включении испытанного образца в Государственный кадастр гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
Сноска. Глава 25 дополнена пунктом 166-1 в соответствии с постановлением  Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
166-2. Информационные листы, их копии, заверенные печатью, а также информационные листы, опубликованные в виде сборников за определенный период времени (за год), являются официальными справочно-методическими материалами при производстве исследований и экспертиз.
Сноска. Глава 25 дополнена пунктом 166-2 в соответствии с постановлением  Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

10) барлық зерттелетін объектілерді криминалистік сынақтың анықтамасына ақпараттық парақтың деректерімен (зерттеу объектілермен бірге берілетін не Ақпараттық парақтар жинағында жарияланған немесе ақпараттық-іздеу жүйесінде бар) міндетті түрде салыстыру;
11) жүргізілген зерттеулер нәтижелерін синтездеу және бағалау.
Ескерту. 165-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
166. Қорытындылар жасау:
1) объектіге жүргізілген зерттеулер нәтижелері бойынша:
суық, лақтыратын қарудың белгілі бір түрі мен типіне жатқызуға мүмкіндік беретін белгілердің қажетті және жеткілікті жиынтығының бар екендігі туралы;
зерттеу объектісінің суық қаруға жататындығы туралы қорытындылар береді;
2) суық, лақтыратын қаруға тән белгілердің қажетті және жеткілікті жиынтығы болмаған кезде зерттеу объектісінің арнайы құралдардың белгілі бір топтарына немесе сыртқы пішіні бойынша суық, лақтыратын қаруға ұқсастығы бар шаруашылық-тұрмыстық мақсаттағы заттарға жататындығы туралы қорытынды жасалады.
166-1. Қорытындыға қосымша ретінде 4-қосымшаға сәйкес "Криминалистік сынақтардың анықтамасына ақпараттық парақтың" (бұдан әрі - ақпараттық парақ) екі данасы ресімделеді. Ақпараттық парақта: анықтаманың нөмірі және күні, сыналған үлгінің атауы, базалық үлгінің түрлендіру нөмірі, жасаушы, жасаушы ел, қысқаша қорытынды көрсетіледі және оның жалпы түрінің фотосуреті қоса тіркеледі.
Ақпараттық парақ қорытындының немесе анықтаманың артқы бетінде орналастырылады және сәйкестігін растау жөніндегі органға жіберіледі.
Атыс, сигнал, газды, электрлі, пневматикалық қаруды, оның патрондарын, сондай-ақ құрылымы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды зерттеу нәтижелері бойынша ақпараттық парақтар сыналған үлгіні Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының мемлекеттік кадастрына енгізу туралы мәселені шешу үшін әкімшілік полиция бөліністеріне жіберіледі.
Ескерту. 26-тарау 166-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
166-2. Ақпараттық парақтар, олардың мөрмен куәландырған көшірмелері, сондай-ақ белгілі бір уақыт кезеңіндегі (бір жылғы) жинақ түрінде жарияланған ақпараттық парақтар зерттеулер мен сараптамалар жүргізген кезде ресми анықтамалық-әдістемелік материалдар болып табылады.
Ескерту. 26-тарау 166-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

166-3. Дубликаты информационных листов к справке, оформленные на отдельном листе, хранятся в архивном деле в качестве контрольных экземпляров.
Копии информационных листов используются для формирования экземпляров сборника информационных листов за календарный год. Файлы информационных листов сохраняются и формируют базу данных для создания электронной версии сборников в виде информационно-поисковой системы.
Копии приложений к заключениям хранятся в архиве.
Сноска. Глава 25 дополнена пунктом 166-3 в соответствии с постановлением  Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
27. Оформление результатов испытаний
Сноска. Глава 27 исключен постановлением Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 1
к криминалистическим
требованиям и методам
испытания гражданского и
служебного оружия и
патронов к нему
УТВЕРЖДАЮ
Начальник___________________________
(Наименование подразделения)
МВД Республики Казахстан
____________________________________
____________________________________
"___"__________20__года
Акт
отбора изделий для проведения испытаний
на соответствие криминалистическим требованиям
Сноска. Приложение 1 исключено постановлением Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 2
к криминалистическим
требованиям и методам
испытания гражданского и
служебного оружия и патронов
к нему
СОГЛАСОВАНО
Начальник
____________________________
(Наименование подразделения)
МВД Республики Казахстан
_____________________
_____________________
"___"________20__года
Протокол
криминалистических испытаний
Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 3
к криминалистическим
требованиям и методам
испытания гражданского и
служебного оружия и патронов
к нему
СОГЛАСОВАНО                     ________________________________
Начальник                          (реквизиты инициатора испытаний)
____________________________
(Наименование подразделения)
МВД Республики Казахстан
_____________________
_____________________
"___"________20__года
Справка
Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 4
к криминалистическим
требованиям и методам
испытания гражданского и
служебного оружия и патронов
к нему
Информационный лист к справке криминалистических испытаний
№ справки от "__" __________ 20__ года

166-3. Бөлек парақта ресімделген анықтамаға ақпараттық парақтардың телнұсқалары бақылау данасы ретінде мұрағат ісінде сақталады.
Ақпараттық парақтардың көшірмелері күнтізбелік жылдың ақпараттық парақтарының жинағы даналарын жасау үшін пайдаланылады.
Ақпараттық парақтардың файлдары сақталады және жинақтардың ақпараттық-іздеу жүйесі түріндегі электрондық нұсқасын жасау үшін дерекқор құрады.
Қорытындыларға қосымшалардың көшірмелері мұрағатта сақталады.
Ескерту. 26-тарау 166-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
27. Сынақ нәтижелерін ресімдеу
Ескерту. 27-тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Азаматтық және қызметтік
қару мен оның
патрондарына қойылатын
криминалистік талаптар
мен сынау әдістеріне
1-қосымша
БЕКІТЕМІН
Қазақстан Республикасы ІІМ
бастығы
(Бөлімшенің атауы)
20     жылғы "    "
Бұйымдарды криминалистік талаптарға сәйкестігіне сынақтар
жүргізу үшін іріктеу актісі
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Азаматтық және қызметтік
қару мен оның
патрондарына қойылатын
криминалистік талаптарға
және сынау әдістеріне
2-қосымша
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасы ІІМ
бастығы
(Бөлімшенің атауы)
20    жылғы "    "
Криминалистік сынақтардың хаттамасы
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Азаматтық және қызметтік
қару мен оның
патрондарына қойылатын
криминалистикалық талаптарға
және сынау әдістеріне
3-қосымша
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасының ІІМ   ____________________________________
бастығы     (сынақ бастамашысының деректемелері)
(Бөлімшенің атауы)
20     жылғы "    "
Анықтама
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Азаматтық және қызметтік
қару мен оның
патрондарына қойылатын
криминалистік талаптарға
және сынау әдістеріне
4-қосымша
Криминалистік сынақтардың анықтамасына ақпараттық парақ
20  ___ жылғы "____"________ №_________ анықтама

Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
______________________________________________
|                                             |
|                                             |
|                                             |
| Место для фотоснимка общего вида испытанного|
|                   образца                   |
|                (размер 9x12)                |
|                                             |
|                                             |
|_____________________________________________|
Изделие____________________________________________________________
(указывается полное наименование испытанного образца, номер
___________________________________________________________________
по каталогам, номер модификация базового образца изготовитель,
страна изготовления)
Результат__________________________________________________________
(указывается краткий вывод)
Технические характеристики:________________________________________
Подпись ___________________________________________________________
(ФИО начальника испытательной лаборатории или его заместителя)
М.П.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2007 года № 1146
Правила выдачи заключений на соответствие
криминалистическим требованиям гражданского и
служебного оружия и патронов к нему
Сноска. Постановление дополнено Правилами в соответствии  с постановлением Правительства РК от 07.12.2011 № 1483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи заключений на соответствие криминалистическим требованиям гражданского и служебного оружия и патронов к нему (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" и определяют порядок выдачи заключений на соответствие криминалистическим требованиям гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
2. Порядок выдачи заключений на соответствие криминалистическим
требованиям гражданского и служебного оружия и патронов к нему
2. Для получения заключения на соответствие криминалистическим требованиям гражданского и служебного оружия и патронов к нему (далее - заключение) заявитель представляет в уполномоченный орган в сфере контроля за оборотом оружия следующие документы и объекты по описи согласно приложению 1 к настоящим Правилам:
заявление на проведение испытаний;
нормативные документы по стандартизации или техническое задание, рабочие чертежи, каталог фирмы, оригинал паспорта на оружие и инструкции по его эксплуатации на государственном и русском языках;
копия договора о приобретении объекта испытания ввезенного на территорию Республики Казахстан, заверенная руководством фирмы-заявителя;
объект испытания.

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
________________________________________________
|                                                |
|                                                |
|                                                |
|         Сыналған үлгінің жалпы түрінің         |
|            фотосуретіне арналған орын          |
|                  (өлшемі 9x12)                 |
|                                                |
|                                                |
|________________________________________________|
Бұйым
(сыналған үлгінің толық атауы, каталогтар бойынша нөмірі, базалық
үлгісінің түрлендіру нөмірі,
жасаушы, жасаушы ел көрсетіледі)
Нәтиже
(қысқаша қорытынды көрсетіледі)
Техникалық сипаттамалары:
Қолы
(сынақ зертханасы бастығының немесе оның орынбасарының А.Т.Ә.)
М.О
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2007 жылғы 29 қарашадағы
№ 1146 қаулысымен
бекiтiлген
Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының криминалистiк талаптарға сәйкестігіне қорытындылар беру
қағидалары
Ескерту. Қаулы Қағидалармен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.07 № 1483 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының криминалистiк талаптарға сәйкестігіне қорытындылар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы және "Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы заңдарына сәйкес әзірленген және азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының криминалистiк талаптарға сәйкестігіне қорытындылар беру тәртібін айқындайды.
2. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының криминалистiк талаптарға сәйкестігіне қорытындылар беру тәртібі
2. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының криминалистiк талаптарға сәйкестігіне қорытынды (бұдан әрі – Қорытынды) алу үшін арыз беруші қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мынадай құжаттар мен объектілерді:
1) сынақтар жүргізуге арызды;
2) стандарттау бойынша нормативтік құжаттарды немесе техникалық тапсырманы, жұмыс сызбаларын, фирманың каталогын, қару паспортының түпнұсқасын және оны пайдалану бойынша нұсқаулықты мемлекеттік және орыс тілдерінде;
3) арыз беруші фирманың басшылығы растаған Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген сынау объектісін сатып алу туралы шарттың көшірмесін;
4) сынау объектісін тізімдеме бойынша ұсынады.

3. Представленные документы рассматриваются уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия не более 25 календарных дней.
В случае неполного представления документов, предусмотренные в пункте 2 настоящих Правил или предоставление неполной информации, документы возвращаются заявителю без рассмотрения в течение 2 календарных дней.
4. По результатам испытаний объекта на соответствие криминалистическим требованиям оформляется справка криминалистических испытаний (далее - справка) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Справка оформляется отдельно на каждый базовый образец представленных объектов.
Объекты, ранее испытанные и по его результатам включенные в Государственный кадастр, повторного или дополнительного испытания не требуют.
5. На основании справки оформляется заключение согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
6. Выдача заключения на испытанные объекты осуществляется непосредственно заявителю.
7. При утрате или порче заключения заявитель в течение десяти календарных дней обращается в уполномоченный орган в сфере контроля за оборотом оружия за выдачей дубликата заключения.
Для получения дубликата заключения заявитель представляет заявление о выдаче дубликата заключения.
Дубликат заключения выдается в течение 3-х рабочих дней.
Приложение 1
к Правилам выдачи заключений
на соответствие криминалистическим
требованиям гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
ОПИСЬ МАТЕРИАЛОВ
представленных на испытание в уполномоченный
орган в сфере контроля за оборотом оружия
Настоящим удостоверяется, что ________________________________
(инициатор)
представитель ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
представил, а испытательная лаборатория приняла "__" ________ 20__ г.
следующие материалы проведения испытания:
№ п/п
Наименование материалов
Количество
Доп. сведения
Материалы сдал: _________________ ___________ _______________________
(должность)     (подпись)          (ФИО)
Материалы принял: _______________ ___________ _______________________
(должность)     (подпись)          (ФИО)
М.П.
Приложение 2
к Правилам выдачи заключений
на соответствие криминалистическим
требованиям гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
Справка
№ ______                                       "__" _______ 20__ года
Представленные Вами за исх. № _______________________________________
(указываются реквизиты письма инициатора испытаний о
_____________________________________________________________________
направлении оружия или патронов в испытательную лабораторию)
Изделие _____________________________________________________________
(указывается полное наименование фирмы-производителя, модели,
_____________________________________________________________________
калибра и номера оружия)
В результате проведенных испытаний установлено, что:
_____________________________________________________________________
(кратко излагаются основные результаты)
Испытания проводил __________________________________________________
(ФИО криминалиста испытательной лаборатории)
Начальник ___________________________________________________________
(ФИО начальника испытательной лаборатории или его заместителя)
Приложение 3
к Правилам выдачи заключений
на соответствие криминалистическим
требованиям гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
Заключение № _____
по криминалистическому испытанию
"__" _________ 20__ года

3. Ұсынылған құжаттарды қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган күнтізбелік 25 күннен асырмай қарайды.
Осы Қағидалардың 2-тармағында көзделген құжаттар толық ұсынылмаған немесе толық емес ақпарат ұсынылған жағдайда құжаттар қаралмай арыз берушіге күнтізбелік 2 күн ішінде қайтарылады.
4. Қарудың криминалистік талаптарға сәйкестігін сынау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес криминалистік сынақтар анықтамасы (бұдан әрі – анықтама) ресімделеді.
Анықтама ұсынылған объектілердің әрбір базалық үлгісіне жеке ресімделеді.
Бұрын сыналған және оның нәтижелері бойынша Мемлекеттік кадастрға енгізілген объектілер қайта немесе қосымша сынауды талап етпейді.
5. Анықтаманың негізінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қорытынды ресімделеді.
6. Сыналған объектілерге қорытындылар тікелей арыз берушіге беріледі.
7. Қорытынды жоғалған немесе бүлінген жағдайда арыз беруші күнтізбелік он күн ішінде қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті органға қорытындының телнұсқасын беру туралы өтініш білдіреді.
Қорытындының телнұсқасын алу үшін арыз беруші Қорытындының телнұсқасын беру туралы арыз ұсынады.
Қорытындының телнұсқасы 3 жұмыс күні ішінде беріледі.
Азаматтық және қызметтiк
қару мен оның патрондарының
криминалистiк талаптарға
сәйкестігіне қорытындылар
беру қағидаларына
1-қосымша
Қару айналымын бақылау саласындағы
уәкілетті органға сынауға ұсынылған
МАТЕРИАЛДАРДЫҢ ТІЗІМДЕМЕСІ
_______________________ өкілі _______________________________
(бастамашы)                     (тегі, аты, әкесінің аты)
20____ жылғы " ____"_________ сынақ жүргізу үшін мынадай материалдарды ұсынғаны, ал сынақ зертханасы оларды қабылдап алғаны расталады:
Р/с
Материалдардың атауы
Саны
Қосымша
мәліметтер
Материалдарды тапсырған: __________________ _______ __________
(лауазымы)       (қолы)     (Т.А.Ә)
Материалдарды қабылдаған: __________________ _______ _________
(лауазымы)     (қолы)     (Т.А.Ә)
М.О.
Азаматтық және қызметтiк
қару мен оның патрондарының
криминалистiк талаптарға
сәйкестігіне қорытындылар
беру қағидаларына
2-қосымша
АНЫҚТАМА
№ _________                        20____ жылғы "___" ________
Cіз ұсынған шығыс № __________________________________________
(қаруды немесе патрондарды сынақ зертханасына жіберу туралы
____________________________________________________________________
сынақ бастамашысы хатының деректемелері көрсетіледі)
____________________________________________________________________
Бұйым ______________________________________________________________
(өндіруші фирманың толық атауы,
____________________________________________________________________
қарудың моделі, калибрі және нөмірі көрсетіледі)
Жүргізілген сынақтардың нәтижесінде: _______________________________
(негізгі нәтижелер қысқаша баяндалады)
____________________________________________________________________
анықталды.
Сынауды жүргізген: _________________________________________________
(сынақ зертханасы криминалисінің Т.А.Ә)
Бастық
____________________________________________________________________
(сынақ зертханасы бастығының немесе оның орынбасарының Т.А.Ә)
Азаматтық және қызметтiк
қару мен оның патрондарының
криминалистiк талаптарға
сәйкестігіне қорытындылар
беру қағидаларына
3-қосымша
Криминалистік сынақ бойынша
№ ____ қорытынды
20____ жылғы "____" ________

1. Заявление: входящий № от "__" _________ 20__ года.
Заявитель: _________________________________________________________
Юридический адрес: _________________________________________________
Представленная документация:
Образцы объектов испытания:
РЕШЕНИЕ
по криминалистическому испытанию
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заместитель министра ___________ ___________________________________
(подпись)                   (ФИО)
Приложение 4
к криминалистическим требованиям и методам
испытания гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
Информационный лист к справке криминалистических испытаний
№ справки от "__" _______ 20__года
Место для
фотоснимка общего
вида
испытанного образца
(размер 9x12)
Изделие _______________________________________________________
(указывается полное наименование испытанного образца,
номер по каталогам,
_____________________________________________________________________
номер модификация базового образца
_____________________________________________________________________
изготовитель, страна изготовления)
Результат _____________________________________________________
(указывается краткий вывод)
Технические характеристики: ___________________________________
Подпись _______________________________________________________
(ФИО начальника испытательной лаборатории или его заместителя)
М.П.

1. Арыз: 20____ жылғы "____" ______________ кіріс № ________________
Арыз беруші:_________________________________________________________
Заңды мекенжайы: ____________________________________________________
2. Ұсынылған құжаттама:
3. Сынақ объектілерінің үлгілері:
Криминалистік сынақ бойынша
ШЕШІМ
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Министрдің орынбасары ____________________ ______________________
(қолы)                  (Т.А.Ә)
Азаматтық және қызметтiк қару
мен оның патрондарына
криминалистiк талаптар мен
оларды сынау әдiстерiне
4-қосымша
Криминалистiк сынақтардың анықтамасына ақпараттық парақ
20 ____жылғы "___"________№ ________анықтама
Сыналған үлгiнiң жалпы түрiнiң
фотосуретiне арналған орын
(өлшемi 9x12)
Бұйым ___________________________________________________________
(сыналған үлгiнiң толық атауы, каталогтар бойынша нөмiрi, базалық
_________________________________________________________________
үлгiсiнiң түрлендiру нөмiрi, жасаушы, жасаушы ел көрсетiледi)
Нәтиже __________________________________________________________
(қысқаша қорытынды көрсетiледi)
Техникалық сипаттамалары:________________________________________
Қолы ____________________________________________________________
(сынақ зертханасы бастығының немесе оның орынбасарының Т.А.Ә)
М.О.