Об утверждении типовых форм договоров хранения хлопка-сырца и первичной переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2007 года N 1218. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2016 года № 224
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.04.2016 № 224 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 3 ноября 2015 года № 4-5/969.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Типовую форму договора хранения хлопка-сырца;
2) Типовую форму договора первичной переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 декабря 2007 года N 1218
Типовая форма договора
хранения хлопка-сырца
___________________ N "___"___________200_г.
(населенный пункт)
________________________ в лице _____________________, действующего
(владелец хлопка-сырца)
на основании __________________, именуемый в дальнейшем "Владелец",
и ___________________________________ в лице _____________________,
(хлопкоперерабатывающая организация)
действующего на основании _________________, именуемая в дальнейшем
ХПО, совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий договор
возмездного оказания услуг по хранению хлопка-сырца (далее - Договор)
о нижеследующем.
1. Предмет Договора
1.1. Предметом настоящего Договора является оказание ХПО возмездных услуг по хранению хлопка-сырца (далее - Услуги) в соответствии и на условиях настоящего Договора.
1.2. Объем и количественно-качественные показатели передаваемого на хранение хлопка-сырца определяются Сторонами в приложении 1 к настоящему Договору.
2. Права и обязанности Сторон
2.1. ХПО обязуется:
2.1.1. принять от Владельца хлопок-сырец на хранение на хлопкоприемных пунктах, указанных в приложении 2 к настоящему Договору, и выдать ему хлопковые расписки согласно его заявке, после формирования партии хлопка-сырца в срок не позднее трех календарных дней со дня подачи заявки;
2.1.2. выдать Владельцу сопроводительное письмо в Фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам с ходатайством о включении данных хлопковых расписок в объем гарантированного хлопка;

Шитті мақтаны сақтау және шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу шарттарының үлгі нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 11 желтоқсандағы N 1218 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 сәуірдегі № 224 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.04.2016 № 224 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі  Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Мыналар:
1) Шитті мақтаны сақтау шартының үлгі нысаны;
2) Шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу шартының үлгі нысаны бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 11 желтоқсандағы
N 1218 қаулысымен
бекітілген
Шитті мақтаны сақтау шартының үлгі нысаны
______________               N        200_ ж. "___"______________
(елді мекен)
Бұдан әрі "Иегер" деп аталатын,____________________негізінде әрекет
жасайтын,______________________атынан_______________________________
(шитті мақтаның иесі)
және бұдан әрі "МӨҰ" деп аталатын,__________________негізінде әрекет
жасайтын,________________________атынан,____________________________
(мақта өңдеу ұйымы)
бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, төмендегі туралы осы шитті мақтаны сақтау жөніндегі өтелетін қызметтер көрсету шартын (бұдан әрі - Шарт) жасасты.
1. Шарттың мәні
1.1. Осы Шартқа сәйкес және оның талаптарында МӨҰ-ның шитті мақтаны сақтау жөніндегі өтелетін қызметтерді (бұдан әрі - Қызметтер) көрсетуі осы Шарттың мәні болып табылады.
1.2. Сақтауға берілетін шитті мақтаның көлемі мен сандық-сапалық көрсеткіштерін Тараптар осы Шартқа 1-қосымшада айқындайды.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. МӨҰ:
2.1.1. Иегерден осы Шартқа 2-қосымшада көрсетілген мақта қабылдау пункттерінде шитті мақтаны сақтауға қабылдауға және өтінім берген күннен бастап үш күнтізбелік күннен кеш емес мерзімде шитті мақта партиясын қалыптастырғаннан кейін оның өтініміне сәйкес оған мақта қолхаттарын беруге;
2.1.2. осы мақта қолхаттарын мақтаның кепілдік берілген көлеміне енгізу туралы өтінішпен мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорына жазылған ілеспе хатты Иегерге беруге;

2.1.3. осуществлять определение качества хлопка-сырца при его приемке в соответствии со стандартом, определяемым в приложении 1 к Договору;
2.1.4. обеспечить количественную и качественную сохранность принятого на хранение хлопка-сырца в соответствии с выданными хлопковыми расписками;
2.1.5. соблюдать условия хранения хлопка-сырца в соответствии с требованиями, установленными техническими регламентами, нормативными правовыми актами, нормативными документами по стандартизации;
2.1.6. по требованию Владельца, не позднее пяти календарных дней со дня регистрации письменной заявки Владельца на отпуск хлопка-сырца в обмен на хлопковую расписку при отсутствии задолженности за оказанные ХПО услуги начать отпуск (отгрузку) указанного в заявке количества хлопка-сырца и закончить его не позднее пяти календарных дней с начала отгрузки, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 статьи 23 и подпунктом 2) пункта 6 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О развитии хлопковой отрасли";
2.1.7. обеспечить по требованию Владельца отбор проб хлопка-сырца представителем аккредитованной испытательной лаборатории (центра) для проведения экспертизы качества хлопка-сырца;
2.1.8. без согласия Владельца не перемещать хлопок-сырец на хранение третьему лицу, за исключением случаев, когда возникла опасность утраты или повреждения хранящегося хлопка-сырца. О передаче хлопка-сырца на хранение третьему лицу ХПО обязана незамедлительно уведомить Владельца. При этом ХПО несет ответственность за действия третьего лица, которому был передан на хранение хлопок-сырец;
2.1.9. обеспечивать исполнение своих обязательств перед держателями хлопковых расписок путем участия в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам на основе договора участия, заключаемого с фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
2.1.10. через средства массовой информации и/или письменно уведомлять Владельца о приостановлении, лишении лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, а также о принятии решения о реорганизации, изменении наименования, о возбуждении процедуры банкротства, добровольной ликвидации ХПО и о введении временного управления в течение трех рабочих дней со дня принятия соответствующего решения.
2.2. ХПО имеет право:
2.2.1. требовать оплату за Услуги в соответствии с разделом 3 настоящего Договора;
2.2.2. отказать в отпуске (отгрузке) хлопка-сырца при наличии у Владельца задолженности по оплате оказанных Услуг;

2.1.3. шитті мақтаны қабылдаған кезде оның сапасын айқындауды Шартқа 1-қосымшада айқындалатын стандартқа сәйкес жүзеге асыруға;
2.1.4. сақтауға қабылданған шитті мақтаның сандық және сапалық сақталуын берілген мақта қолхаттарына сәйкес қамтамасыз етуге;
2.1.5. шитті мақтаны сақтау жағдайларын техникалық регламенттерде, стандарттау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерде, нормативтік құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкес сақтауға;
2.1.6. Иегердің талабы бойынша МӨҰ көрсеткен қызметтер үшін берешегі жоқ болған кезде мақта қолхатының орнына шитті мақтаны босатуға Иегердің жазбаша өтінімі тіркелген күннен бастап бес күнтізбелік күннен кешіктірмей өтінімде көрсетілген шитті мақта көлемін босатуды (тиеп жөнелтуді) бастауға және "Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  23-бабының 2-тармағында және  35-бабының 6-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, оны тиеп жөнелту басталғаннан кейін бес күнтізбелік күннен кешіктірмей аяқтауға;
2.1.7. Иегердің талабы бойынша шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу үшін аккредиттелген сынақ зертханасы (орталығы) өкілінің шитті мақта сынамаларын іріктеуін қамтамасыз етуге;
2.1.8. сақтаудағы шитті мақтаны жоғалту немесе зиян келтіру қауіпі туындаған жағдайларды қоспағанда, Иегердің келісімінсіз шитті мақтаны үшінші тұлғаға сақтауға бермеуге. Шитті мақтаны үшінші тұлғаға сақтауға беру туралы МӨҰ дереу Иегерге хабарлауға міндетті. Бұл ретте МӨҰ шитті мақта сақтауға берілген үшінші тұлғаның әрекеттері үшін жауапты болады;
2.1.9. мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорымен жасалатын қатысу шарты негізінде мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысу жолымен мақта қолхаттарын ұстаушылар алдындағы өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етуге;
2.1.10. шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына берілген лицензияны тоқтата тұру, жою туралы, сондай-ақ МӨҰ-ны қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту туралы, банкроттық рәсімін қозғау, өз еркімен тарату туралы және уақытша басқаруды енгізу туралы шешім қабылданғаны туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы және/немесе жазбаша түрде тиісті шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Иегерге хабарлауға міндеттеме алады.
2.2. МӨҰ-ның:
2.2.1. осы Шарттың 3-бөліміне сәйкес Қызметтер үшін төлемақы талап етуге;
2.2.2. Иегерде көрсетілген Қызметтер төлемақысы бойынша қарызы болса, шитті мақтаны босатудан (тиеп жөнелтуден) бас тартуға;

2.2.3. проводить при отпуске (отгрузке) хлопка-сырца совместно с Владельцем осмотр хлопка-сырца на его соответствие количественно-качественным показателям, указанным в хлопковой расписке, или независимую экспертизу хлопка-сырца с возмещением расходов за свой счет.
2.3. Владелец обязуется:
2.3.1. своевременно оплачивать Услуги ХПО в порядке и на условиях, установленных разделом 3 настоящего Договора;
2.3.2. подавать в ХПО письменную заявку о предстоящей отгрузке хлопка-сырца;
2.3.3. в случае утраты хлопковой расписки или ее частей (складского или залогового свидетельства) незамедлительно в письменной форме сообщить об этом ХПО.
2.4. Владелец имеет право:
2.4.1. распоряжаться хранящимся на ХПО хлопком-сырцом в объеме, указанном в хлопковой расписке;
2.4.2. на определение качества хлопка-сырца при его приемке по стандарту, определяемому в приложении 1 к настоящему Договору;
2.4.3. присутствовать при взвешивании хлопка-сырца при его приемке и отпуске (отгрузке);
2.4.4. осуществлять осмотр места хранения хлопка-сырца и требовать отбора проб хлопка-сырца;
2.4.5. проводить осмотр хлопка-сырца при его отпуске (отгрузке) на соответствие его количественно-качественным показателям, указанным в хлопковой расписке;
2.4.6. обращаться в аккредитованную испытательную лабораторию (центр) для проведения экспертизы качества хлопка-сырца на договорной основе с возмещением расходов за свой счет.
3. Общая сумма Договора и порядок расчетов
3.1. Сумма вознаграждения ХПО за услуги по хранению одной тонны хлопка-сырца составляет __________ (________) тенге и включает в себя все расходы ХПО, связанные с оказанием Услуг, а также налоги и другие обязательные платежи, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан, и определяется в приложении 1 к Договору.
3.2. Общая сумма настоящего Договора составляет __________ (________) тенге.
3.3. Цены (тарифы) на Услуги ХПО, занимающей доминирующее положение на рынке, определяются в порядке, установленном антимонопольным законодательством Республики Казахстан.
3.4. Оплата Услуг ХПО производится в соответствии с настоящим Договором деньгами либо путем передачи соответствующего количества хлопка-сырца ХПО с совершением Владельцем индоссамента на хлопковой расписке.
3.5. Сроки оплаты Услуг определяются по соглашению Сторон в соответствии с приложением 1 к настоящему Договору.
4. Срок действия Договора
4.1. Настоящий Договор заключен на срок, установленный в хлопковых расписках, выданных ХПО Владельцу в подтверждение принятия на хранение хлопка-сырца и прекращает свое действие при условии полного исполнения Сторонами своих обязательств.

2.2.3. шитті мақтаны босату (тиеп жөнелту) кезінде Иегермен бірлесе отырып, шитті мақтаны оның мақта қолхатында көрсетілген сандық-сапалық көрсеткіштерге сәйкестігіне тексеруге немесе шығыстарды өз есебінен өтей отырып, шитті мақтаға тәуелсіз сараптама жүргізуге құқығы бар.
2.3. Иегер:
2.3.1. МӨҰ-ның Қызметтерін осы Шарттың 3-бөлімінде белгіленген тәртіппен және шарттарда уақтылы төлеуге;
2.3.2. шитті мақтаны алда болатын тиеп жөнелту туралы МӨҰ-ға жазбаша өтінім беруге;
2.3.3. мақта қолхатын немесе оның бөліктерін (қойма немесе кепіл куәлігі) жоғалтқан жағдайда ол туралы дереу жазбаша түрде МӨҰ-ға хабарлауға міндеттеме алады.
2.4. Иегердің:
2.4.1. МӨҰ-да сақталатын шитті мақтаны мақта қолхатында көрсетілген көлемде иеленуге;
2.4.2. шитті мақтаны қабылдау кезінде оның сапасын осы Шартқа 1-қосымшада айқындалатын стандарт бойынша айқындауға;
2.4.3. шитті мақтаны қабылдау және босату (тиеп жөнелту) кезінде өлшеуге қатысуға;
2.4.4. шитті мақтаны сақтау орнын тексеруді жүзеге асыруға және шитті мақтаның сынамаларын іріктеуді талап етуге;
2.4.5. шитті мақтаны босату (тиеп жөнелту) кезінде мақта қолхатында көрсетілген сандық-сапалық көрсеткіштерге сәйкестігіне тексеру жүргізуге;
2.4.6. шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу үшін шығындарды өз есебінен өтей отырып, шарттық негізде аккредиттелген сынақ зертханасына (орталығына) жүгінуге құқығы бар.
3. Шарттың жалпы сомасы және есептесу тәртібі
3.1. Шитті мақтаның бір тоннасын сақтау жөніндегі қызметтер үшін МӨҰ-ның сыйақы сомасы ________(_________) теңгені құрайды және ол МӨҰ-ның Қызметтер көрсетуге байланысты барлық шығыстарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген салықтар мен басқа да міндетті төлемдерді қамтиды және осы Шартқа 1-қосымшада айқындалады.
3.2. Осы Шарттың жалпы сомасы _______(________) теңгені құрайды.
3.3. Нарықта үстем жағдайға ие МӨҰ Қызметтерінің бағалары (тарифтері) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалады.
3.4. МӨҰ-ның Қызметтеріне төлем жасау осы Шартқа сәйкес ақшалай немесе Иегер мақта қолхатында индоссамент жасай отырып, МӨҰ-ға шитті мақтаның тиісті санын беру арқылы жүргізіледі.
3.5. Қызметтерге төлем жасау мерзімдері Тараптардың келісімі бойынша осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
4. Шарттың қолданылу мерзімі
4.1. Осы Шарт МӨҰ шитті мақтаны сақтауға қабылдағанын растауға Иегерге берген мақта қолхаттарында белгіленген мерзімге жасалды және Тараптар өз міндеттемелерін толығымен орындаған кезде өзінің қолданылуын тоқтатады.

4.2. Расторжение Договора по инициативе ХПО не допускается.
5. Ответственность Сторон
5.1. В случае утраты, недостачи, повреждения, порчи хранимого хлопка-сырца ХПО выплачивает в пользу Владельца стоимость утраченного, недостающего, поврежденного, испорченного хлопка-сырца.
5.2. В случае нарушения ХПО срока отпуска (отгрузки) хлопка-сырца, ХПО выплачивает Владельцу пеню в размере __% за каждый календарный день просрочки от стоимости каждой своевременно неотгруженной партии хлопка-сырца.
5.3. Сумма штрафных санкций, возмещение стоимости хлопка-сырца, а также сумма убытков, причиненных Владельцу в результате действий (бездействия) ХПО, определяются по рыночным ценам, сложившимся на день взыскания. При определении рыночной цены могут приниматься во внимание официально опубликованные котировки международных хлопковых бирж.
5.4. В случае нарушения Владельцем определенного Сторонами срока оплаты вознаграждения Владелец выплачивает ХПО пеню в размере __% от неоплаченной суммы за каждый календарный день просрочки.
5.5. Убытки, причиненные одной из Сторон в результате неисполнения или ненадлежащего исполнения другой Стороной принятых обязательств, возмещаются сверх неустойки в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
5.6. Уплата штрафных санкций не освобождает Стороны от исполнения принятых по настоящему Договору обязательств.
6. Форс-мажор
6.1. Стороны не несут ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору, если такое явилось следствием наступления обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), к которым относятся стихийные бедствия, аварии природного и техногенного характера, которые Стороны не в силах предвидеть и предотвратить. При этом срок исполнения обязательств по настоящему Договору может быть продлен соразмерно времени действия таких обстоятельств.
6.2. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана в течение трех календарных дней со дня наступления таких обстоятельств уведомить о них другую Сторону и предоставить соответствующий документ компетентного государственного органа Республики Казахстан.
6.3. Стороны обязаны предпринять необходимые усилия для предотвращения или смягчения и скорейшей ликвидации последствий наступления обстоятельств непреодолимой силы.
6.4. В случае если форс-мажорные обстоятельства будут длиться более тридцати календарных дней, Стороны вправе расторгнуть настоящий Договор, проведя при этом расчеты за фактически оказанные Услуги.
7. Порядок рассмотрения споров

4.2. Шартты МӨҰ-ның бастамасы бойынша бұзуға жол берілмейді.
5. Тараптардың жауапкершілігі
5.1. Сақталудағы шитті мақта жоғалған, жетпеген, зақымдалған, бұзылған жағдайда МӨҰ Иегердің пайдасына жоғалған, жетпейтін, зақымдалған, бұзылған шитті мақтаның құнын төлейді.
5.2. МӨҰ шитті мақтаны босату (тиеп жөнелту) мерзімін бұзған жағдайда МӨҰ Иегерге әрбір кешіктірілген күнтізбелік күн үшін әрбір уақтылы тиеп жөнелтілмеген шитті мақта партиясының құнынан % мөлшерінде өсімпұл төлейді.
5.3. Айыппұл санкцияларының сомасы, шитті мақтаның құнын өтеу, сондай-ақ МӨҰ-ның әрекеттерінің (әрекетсіздігінің) нәтижесінде Иегерге келтірілген шығындар сомасы өндіріп алу күніне қалыптасқан нарықтық бағалар бойынша айқындалады. Нарықтық бағасын айқындау кезінде халықаралық мақта биржаларының ресми жарияланған бағаламалары назарға алынуы мүмкін.
5.4. Иегер Тараптар айқындаған сыйақы төлеу мерзімін бұзған жағдайда Иегер МӨҰ-ға әрбір кешіктірілген күнтізбелік күн үшін төленбеген сомадан ____% мөлшерінде өсімпұл төлейді.
5.5. Тараптардың бірінің қабылдаған міндеттемелерді орындамауының немесе тиісті түрде орындамауының нәтижесінде екінші Тарапқа келтірілген шығындар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тұрақсыздық айыбынан тыс өтеледі.
5.6. Айыппұл санкцияларын төлеу Тараптарды осы Шарт бойынша қабылданған міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
6. Форс-мажор
6.1. Егер Тараптар болжай алмаған, алдын ала алмайтын дүлей апаттар, табиғи және техногендік сипаттағы апаттар жататын еңсерілмейтін күш (форс-мажор) жағдайлары туындау салдарынан осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісті түрде орындамағаны үшін Тараптар жауапты болмайды. Бұл ретте осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі осы жағдайлардың әрекеті уақытына мөлшерлес мерзімге ұзартылуы мүмкін.
6.2. Еңсерілмейтін күш жағдайларына сілтеме жасайтын Тарап осындай жағдайлар туындаған күннен бастап үш күнтізбелік күн ішінде екінші Тарапқа ол туралы хабарлауға және Қазақстан Республикасының құзыретті мемлекеттік органының тиісті құжатын беруге міндетті.
6.3. Тараптар еңсерілмейтін күш жағдайларының туындауы салдарларын алдын алу немесе жеңілдету және жедел жою үшін қажетті күш салуға міндетті.
6.4. Егер форс-мажорлық жағдайлар отыз күнтізбелік күннен аса созылған жағдайда Тараптар нақты көрсетілген Қызметтер үшін есептесуді жүргізе отырып, осы Шартты бұзуға құқылы.
7. Дауларды қарау тәртібі

7.1. В случае возникновения споров по настоящему Договору Стороны обязуются принять все меры для внесудебного разрешения возникших споров.
7.2. При недостижении согласия по возникшим спорам, споры подлежат рассмотрению в суде в установленном гражданским законодательством Республики Казахстан порядке.
8. Прочие условия
8.1. Права и обязанности по настоящему Договору передаются одновременно с передачей прав по хлопковой расписке при совершении индоссамента, в объеме, указанном в хлопковой расписке. При этом индоссат в течение десяти календарных дней со дня совершения индоссамента уведомляет ХПО о принятии прав по хлопковой расписке.
8.2. Все приложения к Договору являются его неотъемлемыми частями, должны быть оформлены в письменном виде, подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены печатями.
8.3. Любые изменения и дополнения к настоящему Договору действительны при условии, если они совершены в письменной форме и подписаны надлежащим образом уполномоченными на то представителями Сторон.
8.4. Настоящий Договор составлен в 2-х экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
9. Реквизиты и подписи Сторон
Владелец ХПО
Приложение 1
к Типовой форме договора
хранения хлопка-сырца
Количественно-качественные показатели хлопка-сырца и
стоимость услуг по хранению хлопка-сырца к Договору N___
от "___"__________200_г.
N___ от "___"__________200_г.
1. Количественно-качественные показатели передаваемого
на хранение хлопка-сырца
N
п/п
N
пар-
тии
Стан-
дарт
Тип
Се-
лек-
цион-
ный
сорт
Про-
мыш-
лен-
ный
сорт
Класс
Фи-
зи-
чес-
кий
вес,
кг
Засо-
рен-
ность,
%
Влаж-
ность,
%
Конди-
цион-
ная
масса,
кг
Пора-
жен-
ность
бакте-
риально-
гриб-
ковыми
забо-
лева-
ниями,
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
2. Стоимость услуг по хранению хлопка-сырца
Вид операции
Цена на
услуги,
тенге
Срок
оплаты
1
2
3
Приемка хлопка-сырца, тенге за тонну
Хранение хлопка-сырца, тенге за тонну в месяц
Отгрузка хлопка-сырца автотранспортом, тенге за тонну
Транспортировка хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта
на хлопкоочистительный завод, тенге за тонну
В т.ч. НДС _______%
Владелец: ХПО:
Руководитель: Руководитель:
________________ ________________
М.П. М.П.
Приложение 2
к Типовой форме договора
хранения хлопка-сырца
Реестр хлопкоприемных пунктов
N
п/п
Наименование
хлопкоприем-
ного пункта
Местонахождение
хлопкоприемного
пункта,
наименование
сельского округа
Количество
бунтовых
площадок
Отдаленность
хлопкоприемного
пункта от
хлопкоочистительного
завода, км
1
2
3
4
5
1
2
3
Владелец: ХПО:
Руководитель: Руководитель:
________________ ________________
М.П. М.П.
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 декабря 2007 года N 1218
Типовая форма договора
первичной переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно
___________________ N "___"___________ 200_ г.
(населенный пункт)
________________________в лице ______________________, действующего
(владелец хлопка-сырца)
на основании __________________, именуемый в дальнейшем "Заказчик",
и ___________________________________ в лице _____________________,
(хлопкоперерабатывающая организация)
действующего на основании _________________, именуемая в дальнейшем
ХПО, совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий договор
возмездного оказания услуг по первичной переработке хлопка-сырца в
хлопок-волокно (далее - Договор) о нижеследующем.

7.1. Осы Шарт бойынша даулар туындаған жағдайда Тараптар туындаған дауларды соттан тыс шешу үшін барлық шараларды қабылдауға міндеттеме алады.
7.2. Туындаған даулар бойынша келісімге қол жеткізілмеген кезде даулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен сотта қаралуы тиіс.
8. Өзге де талаптар
8.1. Осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттемелер индоссамент жасау кезінде мақта қолхатында көрсетілген көлемде мақта қолхаты бойынша құқықтарды берумен бірге беріледі. Бұл ретте индоссат индоссамент жасаған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде МӨҰ-ға мақта қолхаты бойынша құқықтарды қабылдағаны туралы хабарлайды.
8.2. Шартқа барлық қосымшалар оның ажырамас бөліктері болып табылады, жазбаша түрде ресімделуі, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қоюы және мөрлермен бекітілуі тиіс.
8.3. Егер осы Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың осыған өкілеттік берген өкілдері тиісті түрде қол қойған жағдайда олар жарамды болып табылады.
8.4. Осы Шарт әрбір Тарап үшін бір данадан бірдей заңды күшке ие 2 данада жасалған.
9. Тараптардың деректемелері мен қолдары
Иегер                          МӨ
Шитті мақтаны сақтау шартының
үлгі нысанына
1-қосымша
200__ж. "___"_______________N____шартқа
шитті мақтаның сандық-сапалық көрсеткіштері және шитті
мақтаны сақтау жөніндегі қызметтердің құны
200__ж. "___"_______________N____
1. Сақтауға берілетін шитті мақтаның сандық-сапалық
көрсеткіштері
Р/с
N
Партия
N
Стандарты
Типі
Селекциялық сорты
Өнеркәсіптік
сорты
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Сыныбы
Нақты салма-
ғы, кг
Арамшөп-
тігі, %
Ылғалды-
ғы, %
Кондиция-лық сал-
мағы, кг
Бактериялық-таз
аурулары мен
залалдануы, %
7
8
9
10
11
12
2. Шитті мақтаны сақтау жөніндегі қызметтердің құны
Операцияның түрі Қызмет үшін баға, теңге Төлеу мерзімі
1 2 3
Шитті мақтаны қабылдау, тонна үшін теңге
Шитті мақтаны сақтау, айына тонна үшін теңге
Шитті мақтаны автокөлік-
пен тиеп жөнелту, тонна
үшін теңге
Шитті мақтаны мақта
қабылдау пунктінен
мақта тазалау зауытына
тасымалдау, тонна үшін
теңге
о.і.ҚҚС____%.
Иегер:                              МӨҰ:
Басшы:                              Басшы:
___________                         ___________
м.о.                                м.о.
Шитті мақтаны сақтау
шартының үлгі нысанына
2-қосымша
Мақта қабылдау пункттерінің тізілімі
Р/с
N
Мақта
қабылдау
пунктінің
атауы
Мақта қабылдау пунктінің
орналасқан жері, ауылдық
округтың атауы
Көмбелік алаңқайлар саны
Мақта қабылдау
пунктінің мақта тазалау
зауытынан
алшақтығы, км
1
2
3
4
5
1
2
3
Иегер:                              МӨҰ:
Басшы:                              Басшы:
___________                         ___________
м.о.                                м.о.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 11 желтоқсандағы
N 1218 қаулысымен
бекітілген
Шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу
шартының үлгі нысаны
______________          N        200_ ж. "___"______________
(елді мекен)
Бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын,_________________негізінде
әрекет жасайтын,_________________атынан_____________________________
(шитті мақтаның иесі)
және бұдан әрі "МӨҰ" деп аталатын,__________________негізінде әрекет
жасайтын__________________________атынан____________________________
(мақта өңдеу ұйымы)
Бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, төмендегі туралы осы шитті мақтаны талшығы етіп бастапқы өңдеу жөнінде өтелетін қызметтер көрсету (бұдан әрі - Шарт) шартын жасасты.

1. Предмет Договора
1.1. Предметом настоящего Договора является оказание ХПО возмездных услуг по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно (далее - Услуги) в соответствии и на условиях настоящего Договора.
1.2. Общий объем хлопка-сырца, передаваемого на первичную переработку, составляет __________ (________) тонн кондиционной массы. Количественно-качественные показатели передаваемого на первичную переработку хлопка-сырца, количественно-качественные показатели хлопка-волокна и семян хлопчатника устанавливаются согласно приложению 1 к настоящему Договору.
1.3. В настоящем Договоре нижеперечисленные понятия будут иметь следующее толкование:
1) хлопок - хлопок-сырец, хлопок-волокно, семена хлопчатника;
2) продукты первичной переработки хлопка-сырца - хлопок-волокно, семена, линт, волокнистые отходы (улюкосодержащие и пухосодержащие);
3) побочные продукты переработки хлопка-сырца - семена, линт, волокнистые отходы (улюкосодержащие и пухосодержащие).
2. Права и обязанности Сторон
2.1. ХПО обязуется:
2.1.1. принять от Заказчика хлопок-сырец на первичную переработку на хлопкоприемных пунктах, указанных в приложении 2 к настоящему Договору, и выдать ему хлопковые расписки, согласно его заявке, после формирования партии хлопка в срок не позднее трех календарных дней со дня подачи заявки;
2.1.2. выдать Заказчику сопроводительное письмо в Фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам с ходатайством о включении данных хлопковых расписок в объем гарантированного хлопка;
2.1.3. оказать Услуги в срок до "___" __________ 200__года;
2.1.4. обеспечить выход продуктов первичной переработки хлопка-сырца не ниже нормативов, определяемых в приложении 1 к настоящему Договору;
2.1.5. после истечения срока, предусмотренного подпунктом 2.1.3. настоящего Договора, по первому письменному требованию выдать Заказчику или его уполномоченному лицу продукты первичной переработки хлопка-сырца не позднее двенадцати рабочих дней со дня направления письменного требования, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 статьи 23 и подпунктом 2) пункта 6 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О развитии хлопковой отрасли";
2.1.6. обеспечить качественную первичную переработку хлопка-сырца в хлопок-волокно в соответствии с требованиями, установленными техническими регламентами, нормативными правовыми актами, нормативными документами по стандартизации;
2.1.7. обеспечить количественную и качественную сохранность переданного Заказчиком на первичную переработку хлопка-сырца, а также продуктов его первичной переработки, в случае выявления расхождения количественных и/или качественных показателей хлопка-волокна и семян хлопчатника, с количественными и/или качественными показателями, определяемыми в приложении 1 к Договору, возместить Заказчику недостающее и/или не соответствующие по качеству хлопок-волокно и семена хлопчатника;

1. Шарттың мәні
1.1. Осы Шартқа және оның талаптарына сәйкес МӨҰ-ға шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу бойынша өтелетін қызметтер көрсету (бұдан әрі - Қызметтер) осы Шарттың мәні болып табылады.
1.2. Бастапқы өңдеуге берілетін шитті мақтаның жалпы мөлшері кондициялық салмақтың _________(_________) тоннасын құрайды. Бастапқы өңдеуге берілетін шитті мақтаның сандық-сапалық көрсеткіштері, мақта талшығы мен мақта тұқымының сандық-сапалық көрсеткіштері осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
1.3. Осы Шартта төменде келтірілген ұғымдар мынадай түсіндірмені білдіретін болады:
1) мақта - шитті мақта, мақта талшығы, мақта тұқымы;
2) шитті мақтаны бастапқы өңдеу өнімдері - мақта талшығы, тұқым, линт, талшықты қалдықтар (құрамында үлік және мамық бар);
3) шитті мақтаны өңдеудің жанама өнімдері - тұқым, линт, талшықты қалдықтар (құрамында үлік және мамық бар).
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. МӨҰ:
2.1.1. Тапсырыс беруші шитті мақтаны бастапқы өңдеуге осы Шартқа 2-қосымшада көрсетілген мақта қабылдау пунктерінде қабылдауға және өтінім берген сәттен бастап үш күнтізбелік күннен кеш емес мерзімде мақта партиясын қалыптастырғаннан кейін оның өтініміне сәйкес мақта қолхаттарын беруге;
2.1.2. осы мақта қолхаттарын мақтаның кепілдік берілген көлеміне енгізу туралы өтінішпен мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорына жазылған ілеспе хатты Тапсырыс берушіге беруге;
2.1.3. Қызметтерді 200__ жылғы "___"________дейінгі мерзімде көрсетуге;
2.1.4. шитті мақтаны бастапқы өңдеу өнімдерінің осы Шартқа 1-қосымшада айқындалатын нормативтерден төмен емес шығымын қамтамасыз етуге;
2.1.5. осы Шарттың 2.1.3. тармақшасында көзделген мерзім аяқталғаннан кейін бірінші жазбаша талап бойынша Тапсырыс берушіге немесе оның өкілетті тұлғасына "Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  23-бабының 2-тармағында және   35-бабының 6-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, жазбаша талап жіберілген күннен бастап он екі күнтізбелік күннен кешіктірмей шитті мақтаны бастапқы өңдеу өнімдерін беруге;
2.1.6. шитті мақтаны мақта талшығы етіп сапалы бастапқы өңдеуді техникалық регламенттердің, стандарттау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік құжаттардың белгіленген талаптарына сәйкес қамтамасыз етуге;
2.1.7. Тапсырыс беруші бастапқы өңдеуге берген шитті мақтаның, сондай-ақ оның бастапқы өңдеу өнімдерінің сандық және сапалық сақталуын қамтамасыз етуге, мақта талшығының және мақта тұқымының сандық және/немесе сапалық көрсеткіштерінің Шартқа 1-қосымшада айқындалатын сандық және/немесе сапалық көрсеткіштерінен ауытқуы анықталған жағдайда Тапсырыс берушіге жетпейтін және/немесе сапасы бойынша сәйкес келмейтін мақта талшығын және мақта тұқымын өтеуге;

2.1.8. без согласия Заказчика не перемещать хлопок на хранение или первичную переработку третьим лицам, за исключением случаев, когда возникла опасность утраты или повреждения хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки. О передаче третьему лицу ХПО обязана незамедлительно уведомить Заказчика. При этом ХПО несет ответственность за действия третьего лица, которому был передан на хранение или первичную переработку хлопок-сырец и/или продукты его первичной переработки;
2.1.9. представлять Заказчику по его заявке в течение пяти рабочих дней информацию о технических возможностях ХПО, наличии, движении и качестве принадлежащего Заказчику хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки;
2.1.10. через средства массовой информации и/или письменно уведомлять Заказчика о приостановлении, лишении лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, а также о принятии решения о реорганизации, изменении наименования, о возбуждении процедуры банкротства, добровольной ликвидации ХПО и о введении временного управления в течение трех рабочих дней со дня принятия соответствующего решения;
2.1.11. обеспечить по требованию Заказчика отбор проб хлопка для проверки его качества;
2.1.12. обеспечить проведение обязательной экспертизы качества хлопка-волокна и получение паспорта качества хлопка-волокна в соответствии с Законом Республики Казахстан "О развитии хлопковой отрасли";
2.1.13. соблюдать требования действующих нормативных документов по стандартизации по упаковке и маркировке кип хлопка-волокна.
2.2. Заказчик обязуется:
2.2.1. своевременно оплачивать Услуги в порядке и на условиях, установленных настоящим Договором;
2.2.2. в случае утраты хлопковой расписки или ее частей (складского или залогового свидетельства) незамедлительно в письменной форме сообщить об этом ХПО;
2.2.3. после истечения срока, предусмотренного подпунктом 2.1.3. настоящего Договора, не позднее двенадцати рабочих дней вывезти за свой счет побочные продукты переработки хлопка-сырца.
2.3. ХПО имеет право:
2.3.1. требовать оплату за Услуги в соответствии с условиями настоящего Договора.
2.3.2. после истечения срока, предусмотренного подпунктом 2.1.3. настоящего Договора, требовать оплату за оказание услуг хранения продуктов первичной переработки хлопка-сырца в размере ________ тенге за тонну в день.
2.4. Заказчик имеет право:
2.4.1. распоряжаться хранящимся на ХПО хлопком в объеме, указанном в хлопковой расписке;

2.1.8. шитті мақтаны және оның бастапқы өңдеу өнімдерін жоғалту немесе зақым келтіру қаупі туындаған жағдайларды қоспағанда, Тапсырыс берушінің келісімінсіз үшінші тұлғаларға мақтаны сақтау немесе бастапқы өңдеу үшін ауыстырмауға міндеттенеді. Үшінші тұлғаға бергені туралы МӨҰ дереу Тапсырыс берушіге хабарлауға міндетті. Бұл ретте МӨҰ шитті мақтаны және/немесе оның бастапқы өңдеу өнімдерін сақтауға немесе бастапқы өңдеуге берілген үшінші тұлғаның әрекеттері үшін жауапты болады.
2.1.9. Тапсырыс берушіге оның өтінімі бойынша бес жұмыс күні ішінде МӨҰ-ның техникалық мүмкіндіктері, Тапсырыс берушіге тиесілі шитті мақта оны бастапқы өңдеу өнімдерінің бары, қозғалысы және сапасы туралы ақпарат беруге;
2.1.10. Тапсырыс берушіге шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына берілген лицензияны тоқтата тұру, жою, сондай-ақ МӨҰ-ны қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту туралы, банкроттық рәсімін қозғау, өз еркімен тарату туралы және уақытша басқаруды енгізу туралы шешім қабылданғаны туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы және/немесе жазбаша түрде тиісті шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарлауға;
2.1.11. Тапсырыс берушінің талабы бойынша оның сапасын тексеру үшін мақта сынамаларын іріктеуді қамтамасыз етуге;
2.1.12. "Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мақта талшығының сапасын міндетті сараптауды жүргізуді және мақта талшығы сапасының паспортын алуды қамтамасыз етуге;
2.1.13. мақта талшығы сапасының бумаларын байлау және таңбалау бойынша стандарттау жөніндегі қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарын сақтауға міндеттеме алады.
2.2. Тапсырыс беруші:
2.2.1. Қызметтерді осы Шартта белгіленген тәртіппен және жағдайларда уақтылы төлеуге
2.2.2. мақта қолхатын немесе оның бөліктерін (қойма немесе кепіл куәлігін) жоғалтқан жағдайда ол туралы дереу жазбаша нысанда МӨҰ-ға хабарлауға;
2.2.3. осы Шарттың 2.1.3-тармақшасында көзделген мерзім аяқталғаннан кейін он екі жұмыс күнінен кешіктірмей шитті мақтаны өңдеудің жанама өнімдерін өз есебі арқылы шығарып тастауға міндеттеме алады.
2.3. МӨҰ-ның:
2.3.1. осы Шарттың талаптарына сәйкес Қызметтері үшін төлемақы талап етуге;
2.3.2. осы Шарттың 2.1.3-тармақшасында көзделген мерзім аяқталғаннан кейін шитті мақтаның бастапқы өңдеу өнімдерін сақтау қызметтерін көрсеткені үшін күніне тоннасына_____теңге мөлшерінде төлемақы талап етуге құқығы бар.
2.4. Тапсырыс берушінің:
2.4.1. МӨҰ-да сақталатын мақтаға мақта қолхатында көрсетілген көлемде иелік жасауға;

2.4.2. присутствовать при взвешивании хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки при их приемке и отпуске (отгрузке);
2.4.3. осуществлять осмотр мест хранения хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки и требовать отбора проб хлопка для проверки его качества;
2.4.4. при отпуске (отгрузке) продуктов первичной переработки хлопка-сырца проводить совместно с представителем ХПО осмотр продуктов первичной переработки хлопка-сырца на их соответствие количественно-качественным показателям, указанным в приложении 1 к настоящему Договору;
2.4.5. на проведение обязательной экспертизы качества хлопка-волокна и получение паспорта качества хлопка-волокна в соответствии с Законом Республики Казахстан "О развитии хлопковой отрасли";
2.4.6. при необходимости обращаться в независимую экспертную организацию для проведения экспертизы качества продуктов первичной переработки хлопка-сырца с возмещением расходов за свой счет.
3. Общая сумма Договора и порядок расчетов
3.1. Сумма вознаграждения за первичную переработку ХПО одной тонны хлопка-сырца составляет __________ (________) тенге, что включает в себя все расходы ХПО, связанные с оказанием Услуг, а также налоги и другие обязательные платежи, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан.
3.2. Общая сумма настоящего Договора составляет __________ (________) тенге.
3.3. Цены (тарифы) на Услуги ХПО, занимающей доминирующее положение на рынке, определяются в порядке, установленном антимонопольным законодательством Республики Казахстан.
3.4. Оплата Услуг ХПО производится в соответствии с настоящим Договором деньгами либо путем передачи соответствующего количества хлопка ХПО с совершением Заказчика индоссамента на хлопковой расписке.
4. Ответственность Сторон
4.1. В случае утраты, недостачи, повреждения, порчи хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки ХПО выплачивает в пользу Заказчика стоимость утраченного, недостающего, поврежденного, испорченного хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки.
4.2. В случае нарушения ХПО сроков оказания Услуг, предусмотренных подпунктом 2.1.3 Договора, ХПО выплачивает Заказчику пеню в размере __% за каждый календарный день просрочки от стоимости каждой своевременно не переработанной партии хлопка-сырца.
4.3. В случае нарушения ХПО срока отпуска (отгрузки) хлопка-волокна, ХПО выплачивает Заказчику пеню в размере __% за каждый календарный день просрочки от стоимости каждой своевременно неотгруженной партии хлопка-волокна.
4.4. В случае нарушения Заказчиком сроков оплаты Услуг Заказчик уплачивает ХПО пеню в размере __% от неоплаченной суммы за каждый календарный день просрочки.

2.4.2. шитті мақтаны және оның бастапқы өңдеу өнімдерін қабылдау және босату (тиеп жөнелту) кезінде оларды өлшеуге қатысуға;
2.4.3. шитті мақтаны және оның бастапқы өңдеу өнімдерін сақтау орындарын қарауды жүзеге асыруға және сапасын тексеру үшін мақта сынамаларын іріктеуді талап етуге;
2.4.4. шитті мақтаны бастапқы өңдеу өнімдерін босату (тиеп жөнелту) кезінде МӨҰ өкілімен бірлесіп, шитті мақтаны бастапқы өңдеу өнімдерін олардың осы Шартқа 1-қосымшада көрсетілген сандық-сапалық көрсеткіштерге сәйкестігін тексеруге;
2.4.5. "Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мақта талшығының сапасын міндетті сараптауды жүргізуге және мақта талшығы сапасының паспортын алуға;
2.4.6. шитті мақтаны бастапқы өңдеу өнімдерінің сапасына сараптама жүргізу үшін қажет болған кезде шығыстарды өз есебінен өтей отырып, тәуелсіз сараптама ұйымына жүгінуге құқығы бар.
3. Шарттың жалпы сомасы және есептесу тәртібі
3.1. Шитті мақтаның бір тоннасын бастапқы өңдегені үшін МӨҰ-ның сыйақы сомасы ___________(_________) теңгені құрайды, ол МӨҰ-ның Қызметтер көрсетуге байланысты барлық шығыстарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген салықтар мен басқа міндетті төлемдерді қамтиды.
3.2. Осы Шарттың жалпы сомасы ________(_______) теңгені құрайды.
3.3. Нарықта үстем жағдайға ие МӨҰ-ның Қызметтерінің бағалары (тарифтері) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалады.
3.4. МӨҰ қызметтерінің төлемі осы Шартқа сәйкес ақшамен не Тапсырыс берушінің мақта қолхатына индоссамент жасай отырып, МӨҰ-ның тиісті мақта санын беру жолымен жүргізіледі.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Шитті мақта және оны өңдеу өнімдері жоғалған, жетпеген, зақымдалған, бұзылған жағдайда МӨҰ Тапсырыс берушінің пайдасына жоғалған, жетпейтін, зақымдалған, бұзылған шитті мақта және оны өңдеу өнімдерінің құнын төлейді.
4.2. МӨҰ Шарттың 2.1.3-тармақшасында көзделген Қызметтер көрсету мерзімдерін бұзған жағдайда МӨҰ Тапсырыс берушіге әрбір кешіктірілген күнтізбелік күн үшін әрбір уақтылы өңделмеген шитті мақта партиясының құнынан % мөлшерінде өсімпұл төлейді.
4.3. МӨҰ мақта талшығын босату (тиеп жөнелту) мерзімін бұзған жағдайда Тапсырыс берушіге әрбір кешіктірілген күнтізбелік күн үшін әрбір уақтылы тиеп жөнелтілмеген мақта талшығы партиясының құнынан ___% мөлшерінде өсімпұл төлейді.
4.4. Тапсырыс беруші Қызметтерді төлеу мерзімдерін бұзған жағдайда МӨҰ-ға әрбір кешіктірілген күнтізбелік күн үшін төлемеген сомадан_____% мөлшерінде өсімпұл төлейді.

4.5. Убытки, причиненные одной из Сторон в результате неисполнения или ненадлежащего исполнения другой Стороной принятых обязательств, возмещаются сверх неустойки в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
4.6. Сумма штрафных санкций, возмещение стоимости хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки, а также сумма убытков, причиненных Заказчику в результате действий (бездействия) ХПО, определяются по рыночным ценам, сложившимся на день взыскания. При определении рыночной цены могут приниматься во внимание официально опубликованные котировки международных хлопковых бирж.
4.7. Уплата штрафных санкций не освобождает Стороны от исполнения принятых по Договору обязательств.
5. Форс-мажор
5.1. Стороны не несут ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору, если такое явилось следствием наступления обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), к которым относятся стихийные бедствия, аварии природного и техногенного характера, которые Стороны не в силах ни предвидеть, ни предотвратить. При этом срок исполнения обязательств по настоящему Договору может быть продлен соразмерно времени действия таких обстоятельств.
5.2. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана в течение трех календарных дней со дня наступления таких обстоятельств уведомить о них другую Сторону и предоставить соответствующий документ компетентного государственного органа Республики Казахстан.
5.3. Стороны обязаны предпринять необходимые усилия для предотвращения или смягчения и скорейшей ликвидации последствий наступления обстоятельств непреодолимой силы.
5.4. В случае если форс-мажорные обстоятельства будут длиться более тридцати календарных дней, Стороны вправе расторгнуть настоящий Договор, проведя при этом расчеты за фактически оказанные Услуги.
6. Порядок рассмотрения споров
6.1. В случае возникновения споров по настоящему Договору Стороны обязуются принять все меры для внесудебного разрешения возникших споров.
6.2. При недостижении согласия по возникшим спорам, споры подлежат рассмотрению в суде в установленном гражданским законодательством Республики Казахстан порядке.
7. Прочие условия
7.1. Права и обязанности по настоящему Договору передаются одновременно с передачей прав по хлопковой расписке при совершении индоссамента, в объеме, указанном в хлопковой расписке. При этом индоссат в течение десяти календарных дней со дня совершения индоссамента уведомляет ХПО о принятии прав по хлопковой расписке.

4.5. Тараптардың бірі қабылдаған міндеттемелерді орындамауының немесе тиісінше орындамауының нәтижесінде екінші Тарапқа келтірілген шығындар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тұрақсыздық айыбынан тыс өтеледі.
4.6. Айыппұл санкцияларының сомасы, шитті мақтаның және оны бастапқы өңдеу өнімдерінің құнын өтеу, сондай-ақ МӨҰ-ның әрекеттерінің (әрекетсіздігінің) нәтижесінде Тапсырыс берушіге келтірілген шығындар сомасы өндіріп алу күніне қалыптасқан нарық бағалары бойынша айқындалады. Нарық бағасын айқындау кезінде халықаралық мақта биржаларының ресми жарияланған бағаламалары назарға алынуы мүмкін.
4.7. Айыппұл санкцияларын төлеу Тараптарды Шарт бойынша қабылданған міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
5. Форс-мажор
5.1. Тараптар болжай алмаған, алдын ала алмайтын, дүлей апаттар, табиғи және техногендік сипаттағы апаттар жататын еңсерілмейтін күш (форс-мажор) жағдайларының туындауы салдарынан осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар жауапты болмайды. Бұл ретте осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі осы жағдайлардың әрекеті уақытына мөлшерлес мерзімге ұзартылуы мүмкін.
5.2. Еңсерілмейтін күш жағдайларына сілтеме жасайтын Тарап осындай жағдайлар туындаған күннен бастап үш күнтізбелік күн ішінде екінші Тарапқа ол туралы хабарлауға және Қазақстан Республикасының құзыретті мемлекеттік органының тиісті құжатын беруге міндетті.
5.3. Тараптар еңсерілмейтін күш жағдайларының туындау салдарларын алдын алу немесе жеңілдету және жедел жою үшін қажетті күш салуға міндетті.
5.4. Форс-мажорлық жағдайлар отыз күнтізбелік күннен аса созылған жағдайда Тараптар нақты көрсетілген Қызметтер үшін есептесуді жүргізе отырып, осы Шартты бұзуға құқылы.
6. Дауларды қарау тәртібі
6.1. Осы Шарт бойынша даулар туындаған жағдайда Тараптар туындаған дауларды соттан тыс шешу үшін барлық шаралар қолдануға міндеттеме алады.
6.2. Туындаған даулар бойынша келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, даулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен сотта қаралуы тиіс.
7. Өзге де талаптар
7.1. Осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттемелер индоссамент жасау кезінде мақта қолхатында көрсетілген көлемде мақта қолхаты бойынша құқықтарды берумен бірге беріледі. Бұл ретте индоссат индоссамент жасаған сәттен бастап он күнтізбелік күн ішінде МӨҰ-ға мақта қолхаты бойынша құқықтарды қабылдағаны туралы хабарлайды.

7.2. ХПО не должна без предварительного письменного согласия Заказчика раскрывать кому-либо содержание настоящего Договора или какого-либо из его положений, а также технической документации, образцов или информации, предоставленных Заказчиком или от его имени другими лицами, за исключением того персонала, который привлечен ХПО для выполнения настоящего Договора. Указанная информация должна предоставляться этому персоналу конфиденциально и в той мере, насколько это необходимо для выполнения договорных обязательств.
7.3. ХПО ни полностью, ни частично не должна передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору без предварительного письменного согласия Заказчика.
7.4. Все приложения к Договору являются его неотъемлемыми частями, должны быть оформлены в письменном виде, подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены печатями.
7.5. Любые изменения и дополнения к настоящему Договору действительны при условии, если они совершены в письменной форме и подписаны надлежащим образом уполномоченными на то представителями Сторон.
7.6. Настоящий Договор составлен в 2-х экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
8. Реквизиты и подписи Сторон
Заказчик ХПО
Приложение 1
к Типовой форме договора
первичной переработки хлопка-сырца
в хлопок-волокно
Количественно-качественные показатели хлопка-сырца и
продуктов первичной переработки хлопка-сырца, нормативы
выхода продуктов первичной переработки хлопка-сырца,
стоимость услуг по первичной переработке хлопка-сырца в
хлопок-волокно к Договору N___ от "___"__________200_г.
N___ от "___"__________200_г.
1. Количественно-качественные показатели передаваемого
на первичную переработку хлопка-сырца
N
п/п
N
пар-
тии
Стан-
дарт
Тип
Се-
лек-
цион-
ный
сорт
Про-
мыш-
лен-
ный
сорт
Класс
Фи-
зи-
чес-
кий
вес,
кг
Засо-
рен-
ность,
%
Влаж-
ность,
%
Конди-
цион-
ная
масса,
кг
Пора-
жен-
ность
бакте-
риально-
гриб-
ковыми
забо-
лева-
ниями,
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
2. Количественно-качественные показатели хлопка-волокна
N
п/п
Стан-
дарт
Тип
Се-
лек-
цион-
ный
сорт
Про-
мыш-
лен-
ный
сорт
Класс
Шта-
пельная
длина, в
кодах
Пока-
затель
микро-
нейр
Физи-
ческий
вес, кг
Влаж-
ность,
%
Конди-
цион-
ная
масса,
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

7.2. Осы Шартты орындау үшін МӨҰ жұмысқа тартқан қызметкерлерді қоспағанда, МӨҰ осы Шарттың немесе Тапсырыс беруші ұсынған немесе оның атынан басқа тұлғалар ұсынған оның қандай да бір ережелерінің бірінің, сондай-ақ техникалық құжаттаманың, үлгілердің немесе ақпараттың мазмұнын біреуге Тапсырыс берушінің алдын ала жазбаша келісімінсіз ашуға тиіс емес. Көрсетілген ақпарат бұл персоналға құпия түрде және шарттық міндеттемелерді орындау үшін қажетті шамада ұсынылуы тиіс.
7.3. МӨҰ Тапсырыс берушінің алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін біреуге толығымен де, ішінара да бермеуі тиіс.
7.4. Шартқа барлық қосымшалар оның ажырамас бөліктері болып табылады, жазбаша түрде ресімделуі, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қоюы және мөрлермен бекітілуі тиіс.
7.5. Осы Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың осыған өкілеттік берген өкілдері тиісті түрде қол қойған жағдайда олар жарамды болып табылады.
7.6. Осы Шарт әрбір Тарап үшін бір данадан бірдей заңды күшке ие 2 данада жасалған.
8. Тараптардың деректемелері мен қолдары
Тапсырыс беруші                         МӨҰ
Шитті мақтаны мақта талшығы етіп
бастапқы өңдеу шартының үлгі нысанына
1-қосымша
200__ж. "___"_______________N____шартқа
шитті мақта және шитті мақтаны бастапқы өңдеу
өнімдерінің сандық-сапалық көрсеткіштері, шитті мақтаны
бастапқы өңдеу өнімдерінің шығым нормативтері, шитті мақтаны
мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу жөніндегі қызметтің құны
200__ж. "___"_______________N____
1. Бастапқы өңдеуге берілетін шитті мақтаның
сандық-сапалық көрсеткіштері
Р/с
N
Партия
Стандарты
Типі
Селекциялық сорты
Өнеркәсіптік
сорты
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Сыныбы
Физи-
калық салма-
ғы, кг
Арамшөп-
тігі, %
Ылғалды-
ғы, %
Кондиция-лық сал-
мағы, кг
Бактериялық-таз
аурулары мен
залалдануы, %
7
8
9
10
11
12
2. Мақта талшығының сандық-сапалық көрсеткіштері
Р/с
N
Стандарты
Типі
Селекциялық сорты
Өнеркәсіптік
сорты
Сыныбы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Штапельдік
ұзындығы,
кодпен
Микронейр
көрсеткіші
Нақты
салмағы, кг
Дымқыл-
дығы, %
Кондициялық
салмағы, кг
7
8
9
10
11

3. Количественно-качественные показатели семян хлопчатника
N
п/п
Стан-
дарт
Тип
Селек-
ционный
сорт
Промыш-
ленный
сорт
Класс
Физи-
ческий
вес, кг
Влаж-
ность,
%
Конди-
ционная
масса, кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
4. Нормативы выхода продуктов первичной переработки
хлопка-сырца
Сорт
хлопка-
сырца
Выход продуктов первичной переработки хлопка-сырца,
в процентах
Хлопок-
волокно
не менее
(вес нетто)
Линт
более
(вес
нетто)
Семена
хлопчатника
не менее
(вес нетто)
Отходы волокнистые,
в том числе:
Угар
не
более
улюкосодер-
жащие не
более
пухосодер-
жащие не
более
1
2
3
4
5
6
7
I
II
III
5. Стоимость услуг по первичной переработке хлопка-сырца
в хлопок-волокно
Вид операции
Цена на
услуги,
тенге
Срок
оплаты
1
2
3
Приемка хлопка-сырца, тенге за тонну
Хранение хлопка-сырца, тенге за тонну в месяц
Транспортировка хлопка-сырца с хлопкоприемного
пункта на хлопкоочистительный завод, тенге за тонну
Очистка хлопка-сырца, тенге за тонну
Хранение хлопка-волокна, тенге за тонну в месяц
Хранение семян хлопчатника, тенге за тонну в месяц
Отгрузка хлопка-волокна автотранспортом,
тенге за тонну
Отгрузка семян хлопчатника автотранспортом,
тенге за тонну
В т.ч. НДС _______%
Заказчик: ХПО:
Руководитель: Руководитель:
________________ ________________
М.П. М.П.
Приложение 2
к Типовой форме договора
первичной переработки хлопка-сырца
в хлопок-волокно
Реестр хлопкоприемных пунктов
N
п/п
Наименование
хлопкоприем-
ного пункта
Местонахождение
хлопкоприемного
пункта,
наименование
сельского округа
Количество
бунтовых
площадок
Отдаленность
хлопкоприемного
пункта от
хлопкоочистительного
завода, км
1
2
3
4
5
1
2
3
Заказчик: ХПО:
Руководитель: Руководитель:
________________ ________________
М.П. М.П.

3. Мақта тұқымының сандық-сапалық көрсеткіштері
Р/с
N
Стан-
дарты
Типі
Селек-
циялық
сорты
Өнеркә-
сіптік
сорты
Сыныбы
Нақты
салма-
ғы, кг
Дымқыл-
дығы, %
Конди-
циялық
салма-
ғы, кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
4. Шитті мақтаны бастапқы өңдеу өнімдерінің шығым
нормативтері
Шитті
мақта-
ның
сорты
Шитті мақтаны бастапқы өңдеу өнімдерінің шығымы, пайызбен
Мақта
талшығы
кемінде
(нетто
салмағы)
Линт
артық
емес
(нетто
салма-
ғы)
Мақта тұқымы
кемінде
(нетто
салма-
ғы)
Талшықты
қалдықтар,
оның ішінде:
Бықсық,
артық емес
құра-
мында
үлік
бар,
артық
емес
құра-
мында
мамық
бар,
артық
емес
1
2
3
4
5
6
7
I
II
III
5. Шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу
жөніндегі қызметтің құны
Операцияның түрі Қызмет
бағасы, теңге
Төлеу мерзімі
1 2 3
Шитті мақтаны қабылдау, тонна үшін теңге
Шитті мақтаны сақтау, айына тонна үшін теңге
Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына тасымалдау, тонна үшін теңге
Шитті мақтаны тазалау, тонна үшін теңге
Мақта талшығын сақтау, айына тонна үшін теңге
Мақта тұқымын сақтау, айына тонна үшін теңге
Мақта талшығын автокөліпен тиеп жөнелту, тонна үшін теңге
Мақта тұқымын автокөлікпен тиеп жөнелту, тонна үшін теңге
о.і.ҚҚС____%.
Тапсырыс беруші:                    МӨҰ:
Басшы:                              Басшы:
___________                         ___________
м.о.                                м.о.
Шитті мақтаны мақта талшығы етіп
бастапқы өңдеу шартының үлгі нысанына
2-қосымша
Мақта қабылдау пункттерінің тізілімі
Р/с
N
Мақта қабылдау пунктінің атауы
Мақта қабылдау пунктінің орналасқан жері, ауылдық округтың атауы
Көмбелік алаңқайлар саны
Мақта қабылдау пунктінің мақта тазалау зауытынан алшақтығы, км
1
2
3
4
5
1
2
3
Тапсырыс беруші:                    МӨҰ:
Басшы:                              Басшы:
___________                         ___________
м.о.                                м.о.