Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары" на 2008-2010 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2008 года N 238. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года N 1346 .
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2008 N 1346 .
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары" на 2008-2010 годы (далее - План).
2. Национальному космическому агентству Республики Казахстан совместно с акционерным обществом "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары" ежеквартально, не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным, представлять в Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Плана.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2008 года N 238
План
развития акционерного общества
"Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары"
на 2008-2010 годы
г. Астана, 2008 г.
Содержание
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах развития
национальной компании
1.1. Введение
Акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары" (далее - компания) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2005 года N 242 "О создании акционерного общества "Национальная компания "Казкосмос" со стопроцентным участием государства в уставном капитале и переименовано на основании Приказа Национального космического агентства Республики Казахстан от 2 августа 2007 года N 32.
Компания имеет Генеральную лицензию на создание, модернизацию и эксплуатацию космической техники и объектов наземной инфраструктуры, обеспечивающих ее функционирование, от 25 августа 2005 года (лицензия N 0012893).
Юридический адрес головного офиса компании: Республика Казахстан, 010000, город Астана, левобережье, 35 улица, здание N 8, Дом Министерств, 4 подъезд, 3 этаж.
Компания имеет самостоятельный баланс, банковские счета в национальной и иностранной валюте, круглую печать со своим наименованием, на государственном и русском языках, фирменные бланки, штампы и другие реквизиты.
Компания от своего имени заключает договоры, приобретает и осуществляет имущественные и личные неимущественные права и обязанности и может быть истцом, ответчиком в суде.
Органами компании являются:

"Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2008-2010 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 12 наурыздағы N 238 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1346 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008.12.31. N 1346 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңына және "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарларын әзірлеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2008-2010 жылдарға арналған даму жоспары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі "Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамымен бірлесіп, тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігіне жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп отырсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 12 наурыздағы
N 238 қаулысымен
бекітілген
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы"
акционерлік қоғамының 2008 - 2010 жылдарға арналған
даму жоспары
Астана қаласы, 2008 жыл
Мазмұны
1-бөлім. Ұлттық компанияның жай-күйі және даму
перспективасы туралы баяндама
1.1. Кіріспе
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - компания) жарғылық капиталға мемлекеттің жүз пайыз қатысуымен "Қазғарыш" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 17 наурыздағы N 242 қаулысына сәйкес құрылды және Қазақстан Республикасы ұлттық ғарыш агенттігінің 2007 жылғы 2 тамыздағы N 32 бұйрығының негізінде қайта аталды.
Компанияның қызметін қамтамасыз ететін, 2005 жылғы 25 тамыздағы (лицензия N 0012893) Ғарыш техникасын және жерүсті ғарыш инфрақұрылымының объектілерін жасауға, қайта жаңғыртуға және пайдалануға бас лицензиясы бар.
Компанияның бас офисінің заңды мекен жайы: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, сол жағалау, 35 көше, N 8 ғимарат, "Министрліктер үйі", 4 кіреберіс, 3-қабат.
Компанияның дербес теңгерімі, ұлттық және шетелдік валютадағы банктік шоттары, өз атауы мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылған дөңгелек мөрі, фирмалық бланкілері, мөртабандары мен басқа да деректемелері бар.
Компания өз атынан шарттар жасасады, мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтар мен міндеттерді иеленеді және жүзеге асырады, сотта талапкер, жауап беруші бола алады.
1. Компанияның органдары мыналар болып табылады:

1) высший орган - общее собрание акционеров (единственный акционер - Национальное космическое агентство Республики Казахстан);
2) орган управления - совет директоров;
3) исполнительный орган - президент;
4) контрольный орган - служба внутреннего аудита.
Деятельность компании регулируется законодательством Республики Казахстан и Уставом компании.
Миссия компании - разработка, производство и эксплуатация в интересах национальной экономики конкурентоспособной на мировом рынке космической техники и космической инфраструктуры.
Основными направлениями деятельности компании являются:
1) участие в разработке и реализации межотраслевых космических программ и проектов;
2) создание и внедрение высокоэффективных информационных и космических технологий, направленных на решение социально-экономических задач;
3) проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по созданию и применению наукоемких космических технологий и техники;
4) участие в выполнении государственного заказа в интересах отраслей экономики Республики Казахстан.
В соответствии с основными направлениями деятельности компании и с целью достижения наибольшей эффективности управления компанией была выбрана организационная структура компании, представленная в приложении 1 к настоящему Плану и состоящая из:
органов управления, деятельность которых сформирована в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах", Уставом компании и принципами корпоративного управления;
руководства компании, в состав которого входят: Президент, вице-президенты, руководитель аппарата и исполнительный директор;
административно-управленческих подразделений, а именно: департамент развития и продаж; департамент финансов и экономики, департамент мониторинга и технического регулирования, организационно-правовой департамент и отдел логистики;
основных производственных подразделений, состоящих из: Департамента эксплуатации и группы главных конструкторов; Специального конструкторско-технологического бюро космической техники, включающего в себя Специальное конструкторское бюро и Сборочно-испытательный комплекс;
вспомогательных подразделений, осуществляющих функции обеспечения условий для ведения основных и вторичных видов деятельности компании, куда входят: представительство компании в городе Москва, филиал в городе Байконыр, подразделение в городе Приозерск.
Выбранная структура управления обеспечит эффективную деятельность компании на период 2008-2010 годы.
В рамках принятой организационной структуры в компании внедряются современные системы управления ее деятельностью.
Выбранная модель управления направлена на обеспечение необходимой оперативно-хозяйственной самостоятельности структурных подразделений, расширение которой способствует повышению эффективности деятельности компании в целом.

1) жоғарғы орган - акционерлердің жалпы жиналысы (жалғыз акционер - Қазақстан Республикасы ұлттық ғарыш агенттігі);
2) басқару органы - директорлар кеңесі;
3) атқарушы орган - президент;
4) бақылаушы орган - ішкі аудит қызметі.
Компанияның қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасымен және компанияның Жарғысымен реттеледі.
Компанияның миссиясы - ұлттық экономика мүддесінде әлемдік нарықта бәсекеге қабілетті ғарыш техникасын және ғарыш инфрақұрылымын әзірлеу, өндіру және пайдалану.
Компания қызметінің негізгі бағыттары мыналар болып табылады:
1) салааралық ғарыш бағдарламалары мен жобаларды әзірлеуге және іске асыруға қатысу;
2) әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешуге бағытталған тиімділігі жоғары ақпараттық және ғарыштық технологиялар жасау және енгізу;
3) ғылымды қажетсінетін ғарыш технологиялары мен техниканы жасау жөнінде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу;
4) Қазақстан Республикасы экономика салаларының мүддесінде мемлекеттік тапсырысты орындауға қатысу.
Компания қызметінің негізгі бағыттарына сәйкес және компанияны аса тиімді басқаруға қол жеткізу мақсатында осы жоспарға 1-қосымшада берілген компанияның ұйымдық құрылымы таңдап алынды әрі ол мыналардан:
қызметі "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына , компанияның жарғысына және корпоративтік басқару қағидаттарына сәйкес қалыптасқан басқару органдарынан;
құрамына: Президент, вице-президенттер, аппарат басшысы және атқарушы директор;
әкімшілік-басқару бөлімшелері, атап айтқанда: даму және сату департаменті, қаржы және экономика департаменті, мониторинг және техникалық реттеу департаменті, ұйымдық құқықтық департаменті және логистика бөлімі;
Пайдалану департаменті және бас конструкторлар тобы; Арнайы конструкторлық бюроны және Құрастыру-сынау кешенін қамтитын ғарыш техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросынан тұратын негізгі өндірістік бөлімшелер кіретін компания басшылығынан;
Компанияның Мәскеу қаласындағы өкілдігі, Байқоңыр қаласындағы филиалы, Приозерск қаласындағы бөлімше кіретін компания қызметінің негізгі және қосарлама түрлерін жүргізу үшін жағдайларды қамтамасыз ету функцияларын жүзеге асыратын қосалқы бөлімшелерден тұрады.
Таңдап алынған басқару құрылымы 2008 - 2010 жылдар кезеңінде компанияның тиімді қызметін қамтамасыз етеді.
Компанияда қабылданған ұйымдық құрылым шеңберінде оның қызметін басқарудың қазіргі жүйелері енгізілуде.
Таңдап алынған басқару моделі, кеңейтілуі тұтас алғанда компания қызметінің тиімділігін арттыруға ықпал ететін құрылымдық бөлімшелердің жедел-шаруашылық дербестілігін қамтамасыз етуге бағытталған.

1.2. Анализ рынка (сферы деятельности)
1.2.1. Конкуренты и доля компании на рынке космических услуг
Компания в соответствии с принятой стратегией развития планирует реализовывать ряд проектов, относящихся к следующим сегментам рынка космических услуг:
1) по проектированию, изготовлению и испытанию космических аппаратов (далее - КА);
2) по созданию космической системы дистанционного зондирования Земли (далее - КС ДЗЗ);
3) по созданию наземной системы высокоточной спутниковой навигации. По рынку проектирования, изготовления и испытанию КА емкость всего мирового рынка производства КА составляет порядка 55-60 единиц в год и равномерно распределена между ведущими участниками рынка: Tales Alenia Space - 5; Boeing - 5; EADS Astrium - 9; ISRO - 2; Lockheed Martin - 7; Mitsubishi NEC - 4; Научно-производственное объединение "Прикладная механика им. М. Решетнева" - 7; Orbital Sciences Corp. - 7; SS/L - 9; SSTL - 4.
В дальнейшем ожидается рост конкуренции на рынке в связи с появлением новых компаний, производящих спутники, в частности из Китая, Индии, России, Японии и др. стран.
В рамках стратегии компанией реализуется проект "Создание специального конструкторско-технологического бюро космической техники" (далее - СКТБ КТ), который включает в себя создание специального конструкторского бюро (далее - СКБ) и сборочно-испытательного комплекса (далее - СбИК) на базе объектов комплекса "Байконур".
Согласно маркетинговым исследованиям компании, проведенным в рамках проекта "Создание Специального конструкторско-технологического бюро космической техники", компания с учетом сложившегося уровня конкуренции сможет рассчитывать на не более 5 % общего мирового рынка производства КА, это 1 КА среднего класса или 2-3 малых КА в год.
Данный сегмент отличается повышенным уровнем конкуренции. В частности, разработку и изготовление малых КА в настоящее время осуществляют предприятия следующих стран: Великобритании, Германии, Японии, Бразилии, Финляндии, Испании, Южной Кореи, Израиля, Австралии, Индии, Нидерландов, Португалии, Чили, Мексики, ЮАР, Швеции, Канады и др.
Таким образом, средний достижимый экспортный потенциал СКТБ КТ Казахстана может составить 1 малый КА стоимостью 60-100 млн. долларов в год.
С учетом внутреннего рынка суммарный объем создаваемого СбИК СКТБ КТ по разработке, сборке и испытаниям может составить до 3 КА общей стоимостью в 160-200 млн. долл. в год с начала ввода в эксплуатацию производственных объектов проекта.
По предварительной оценке маркетинговой службы компании, общий объем мирового рынка услуг космической системы дистанционного зондирования Земли (далее - КС ДЗЗ) в настоящее время составляет порядка 650 млн. долл. США.

1.2. Нарықты (қызмет аясын) талдау
1.2.1. Компанияның ғарыш қызметтері нарығындағы
бәсекелестері мен үлесі
Қабылданған даму стратегиясына сәйкес компания ғарыш қызметтері нарығының мынадай:
1) ғарыш аппараттарын (бұдан әрі - ҒА) жобалау, жасау және сынау жөніндегі;
2) Жерді қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесін (бұдан әрі - ЖҚЗ ҒЖ) құру жөніндегі;
3) жоғары дәлдікті спутниктік навигацияның жерүсті жүйесін құру жөніндегі сегменттеріне жататын бірқатар жобаларды іске асыруды жоспарлап отыр.
ҒА жобалау, жасау және сынау нарығы бойынша ҒА өндірісінің барлық әлемдік нарығының сыйымдылығы жылына шамамен 55-60 бірлікті құрайды және нарықтың жетекші қатысушыларының арасында бірдей бөлінген: Tales Alenia Spase - 5; Воеing - 5; ЕАDS Аstrium - 9; ІSRO - 2; Lockheed Martin - 7; Mitsubishi NЕS - 4; "М.Решетников атындағы қолданбалы механика" ғылыми-өндірістік бірлестігі - 7; Orbital Scinces Corp. - 7; SS/L - 9; SSТL - 4.
Спутниктерді өндіретін, атап айтқанда Қытайдың, Үндістанның, Ресейдің, Жапонияның және басқа да елдердің жаңа компанияларының пайда болуына байланысты нарықта бәсекелестіктің одан әрі өсуі күтілуде.
Стратегия шеңберінде компания "Байқоңыр" кешені объектілерінің базасында арнайы конструкторлық бюроны (бұдан әрі - АКБ) және құрастыру-сынау кешенін (бұдан әрі - ҚұСК) құруды қамтитын "Ғарыш техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросын құру" жобасын іске асыруда.
"Ғарыш техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросын құру" жобасының шеңберінде жүргізілген компанияның маркетингтік зерттеулеріне сәйкес, қалыптасқан бәсекелестік деңгейін ескере отырып компания өндірістің жалпы әлемдік нарығының кемінде 5% - бұл жылына орта сыныпты 1 ҒА немесе 2-3 кіші ҒА есеппен мөлшерлейді.
Бұл сегмент аса жоғары бәсекелестік деңгейімен ерекшеленеді. Атап айтқанда, қазіргі уақытта шағын ҒА әзірлеу мен жасауды мына елдердің: Ұлыбритания, Германия, Жапония, Бразилия, Финляндия, Испания, Оңтүстік Корея, Израиль, Австралия, Үндістан, Нидерлаңд, Португалия, Чили, Мексика, ОАР, Швеция, Канада және басқалар кәсіпорындары жүзеге асырады.
Сонымен, Қазақстанның ҒА АКТБ орташа қол жетерлік коммерциялық әлеуеті жылына 60-100 млн. доллар құнымен 1 кіші ҒА құрай алады.
Ішкі нарықты ескере отырып, әзірлеу, құрастыру және сынау бойынша құрылатын АКТБ ҚұСК жиынтық көлемі жобаның өндірістік объектілерін пайдалануға енгізу кезеңінен бастап жылына 160-200 млн. доллар жалпы құнымен 3 ҒА дейін құрай алады.
Компанияның маркетингтік қызметінің алдын ала бағалауы бойынша Жерді қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесінің (бұдан әрі - ЖҚЗ ҒЖ) қызметтер көрсету дүниежүзілік нарығының жалпы көлемі қазіргі уақытта шамамен 650 млн. АҚШ долларын құрайды.

Основными конкурентами на мировом рынке услуг предоставления данных ДЗЗ являются международные компании: GeoEye (США), Digital Globe (США), ImageSat International (Израиль), SPOTImage (Франция) и Antrix (Индия). При этом общая доля основных участников рынка услуг КС ДЗЗ составляет 98 %; остальных - 2 %.
В настоящее время рынок услуг ДЗЗ в Республике Казахстан находится на начальной стадии формирования и его емкость, согласно маркетинговым исследованиям, проведенным маркетинговой службой компании, составляет порядка 350-500 тыс. долл. США.
По рынку услуг наземной системы высокоточной спутниковой навигации можно отметить, что в настоящее время данный рынок является одним из наиболее быстро растущих и перспективных в космической отрасли. Согласно данным исследовательского центра - The European Commission's Galileo Market Observatory, валовой годовой доход этого рынка достигнет 26 млрд. долларов США в 2010 году, и вырастет до 104 млрд. - к 2020 году. При этом рынок навигационных систем был определен очень широко, вследствие чего проект охватывает целый ряд сегментов и услуг.
Указанный рынок в Республике Казахстан в настоящее время находится в стадии формирования.
1.2.2. Основные клиенты (потребители и заказчики)
В соответствии с задачами по реализации Стратегии компании предполагается, что конечными потребителями услуг компании на внутреннем рынке станут государственные структуры и ведомства, национальные компании, корпорации телекоммуникационного и транспортного сектора, а также массовый потребитель. На внешнем рынке основными потребителями продукции и услуг компании станут транснациональные компании, крупные международные аэрокосмические и телекоммуникационные корпорации, а также организации, осуществляющие маркетинг данных ДЗЗ на мировом космическом рынке.
С учетом основных задач проектов, реализуемых компанией, можно определить следующих основных потребителей и заказчиков продукции и услуг компании.
По проекту "Создание национальной космической системы дистанционного зондирования Земли":
1) Министерство обороны Республики Казахстан;
2) Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
3) Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан;
4) Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
5) Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
6) Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
7) Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан;
8) Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
9) Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами;

ЖҚЗ деректерін ұсынудың дүниежүзілік қызметтер көрсету нарығындағы негізгі бәсекелестері мына халықаралық компаниялар: GеоЕyе (АҚШ), Digital Globe (АҚШ), ImageSat International (Израиль), SPORTImage (Франция) және Аntriх (Үндістан) болып табылады. Бұл ретте ЖҚЗ ҒЖ қызметтер көрсету нарығының негізгі қатысушыларының жалпы үлесі 98%, қалғандары - 2% құрайды.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасындағы ЖҚЗ қызметтерін көрсету нарығы дамудың бастапқы сатысында, маркетингтік зерттеулерге сәйкес оның сыйымдылығы шамамен 350-500 мың АҚШ долларын құрайды.
Жоғары дәлдікті спутниктік навигацияның жерүсті жүйесінің қызметтер көрсету нарығы бойынша, қазіргі уақытта бұл ғарыш саласындағы аса тез дамитын және болашақ нарық екенін айта кеткен жөн. The European Commission's Galileo Market Observatory - ғылыми-зерттеу орталығының деректері бойынша бұл нарықтың жылдық жалпы табысы 2010 жылы 26 млрд. АҚШ долларына жетеді және 2020 жылға қарай - 104 млрд. дейін өседі.
Бұл ретте навигациялық жүйелер нарығы кеңінен айқындалды, сондықтан жоба бір қатар сегменттер мен қызметтерді қамтиды.
Аталған нарық Қазақстан Республикасында бүгінгі таңда қалыптасу сатысында.
1.2.2. Негізгі клиенттер (тұтынушылар мен тапсырыс берушілер)
Компанияның стратегиясын іске асыру жөніндегі міндеттерге сәйкес ішкі нарықта компания қызметтерінің соңғы тұтынушылары мемлекеттік құрылымдар мен ведомстволар, ұлттық компаниялар, телекоммуникациялық және көлік секторының корпорациялары, сондай-ақ жаппай көпшілік тұтынушы болады деп күтілуде. Сыртқы нарықта компанияның өнімі мен қызметтерінің негізгі тұтынушылары трансұлттық компаниялар, ірі халықаралық, аэроғарыш және телекоммуникациялық корпорациялар, сондай-ақ дүниежүзілік ғарыш нарығында ЖҚЗ деректерінің маркетингін жүзеге асыратын ұйымдар болады.
Компанияның іске асыратын жобаларының негізгі міндеттерін ескере отырып, компанияның өнімі мен қызметтерінің мынадай негізгі тұтынушылары мен тапсырыс берушілерін анықтауға болады.
"Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құру" жобасы бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі;
2) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі;
4) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі;
5) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі;
6) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
7) Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі;
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті;
9) Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі;

10) коммерческие организации Республики Казахстан: акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз"; акционерное общество "КазтрансОйл"; акционерное общество "Казахстанкаспийшельф"; акционерное общество "KEGOK"; товарищество с ограниченной ответственностью "Азия Софт"; акционерное общество "Казахтелеком"; республиканское государственное предприятие "ГосПНЦзем"; предприятия строительной индустрии;
11) местные исполнительные органы Республики Казахстан;
12) научные организации Республики Казахстан;
13) международные компании, осуществляющие маркетинг данных ДЗЗ на мировом рынке (GeoEye, DigitalGlobe, Radarsat, Imagesat International, Antrix Corp., SpotImage);
14) государственные структуры различных стран мира; транснациональные корпорации; международный и внутренний массовый рынок.
По проекту "Создание Специального конструкторско-технологического бюро космической техники":
1) Министерство образования и науки Республики Казахстан;
2) Министерство обороны Республики Казахстан;
3) Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
4) Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
5) Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи;
6) международные операторы спутниковой связи, государственные институты и организации различных стран мира.
По проекту: "Создание наземной инфраструктуры системы высокоточной спутниковой навигации Республики Казахстан":
1) Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
2) Министерство обороны Республики Казахстан;
3) Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
4) Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи;
5) транспортные службы министерств и ведомств, службы МЧС, скорой помощи, полиции и др.;
6) городской общественный транспорт (автобусные и троллейбусные парки, таксопарки);
7) грузоперевозчики (в том числе транзитные); водный и морской транспорт;
8) междугородние пассажирские перевозки (в том числе туристические); перевозчики опасных и ценных грузов.
1.3. Анализ производственно-финансовой деятельности
за 2005-2007 годы
Компания функционирует с июня 2005 года, динамика объемов выполненных работ за истекший период определялась на основе плана мероприятий, предусмотренных Государственной программой "Развитие космической деятельности в Республике Казахстан на 2005-2007 годы".
По итогам финансово-экономической деятельности за 2005-2007 годы имеются следующие сведения:
В диаграмме, представленной ниже, отражена динамика изменения чистого дохода компании в период с 2005 по 2007 года.
Диаграмма 1: Доходы компании
Примечание РЦПИ: см. бумажный вариант

10) Қазақстан Республикасының коммерциялық ұйымдары: "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы; "Қазтрансойл" акционерлік қоғамы; "Қазақстанкаспийшельф" акционерлік қоғамы; "КЕGОК" акционерлік қоғамы; "Азия Софт" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі; "Қазақтелеком" акционерлік қоғамы; "ГосПНЦзем" республикалық мемлекеттік кәсіпорны; құрылыс индустриясы кәсіпорындары;
11) Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары;
12) Қазақстан Республикасының ғылыми ұйымдары;
13) дүниежүзілік нарықта ЖҚЗ деректер маркетингін жүзеге асыратын халықаралық компаниялар (GеоЕyе, Digital Globe, ImageSat International, SРОRТІmаgе, Аntrіх);
14) әлемнің түрлі елдерінің мемлекеттік құрылымдары; трансұлттық корпорациялар; халықаралық және ішкі жаппай көпшілік нарығы.
"Ғарыш техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросы" жобасы бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі;
2) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі;
3) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі;
4) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі;
5) Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі;
6) халықаралық спутниктік байланыс операторлары, әлемнің түрлі елдерінің мемлекеттік институттары мен ұйымдары.
"Қазақстан Республикасының жоғары дәлдікті спутниктік навигация жүйесінің жерүсті инфрақұрылымын құру" жобасы бойынша
1) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі;
2) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі;
3) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі;
4) Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі;
5) министрліктер мен ведомстволардың көлік қызметтері, ТЖМ, жедел жәрдем көмегі, полиция қызметтері және басқа;
6) қалалық қоғамдық көлік (автобус және троллейбус парктері, таксопарктер);
7) жүк тасымалы (оның ішінде транзиттік); су және теңіз көлігі;
8) қалааралық жолаушы тасымалы (оның ішінде туристік); қауіпті және бағалы жүктер тасымалы.
1.3. 2005-2007 жылдарғы өндірістік-қаржылық қызметті талдау
Компания 2005 жылғы маусымнан бастап жұмыс істейді, өткен кезең ішінде орындалған жұмыстар көлемінің динамикасы "2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметін дамыту" мемлекеттік бағдарламасында көзделген іс-шаралар негізінде белгіленді.
2005-2007 жылдарғы қаржы экономикалық қызметтің қорытындылары бойынша мынадай мәліметтер бар:
Төменде көрсетілген диаграммада компанияның 2005 жылдан 2007 жыл кезеңіндегі таза табысының өзгеру динамикасы бейнеленген.
1 диаграмма: компанияның кірісі
(қағаз мәтінінен қараңыздар)

С момента образования компании, ее стоимость значительно увеличилась. Балансовая стоимость Общих активов на сегодняшний день (по состоянию на конец 2007 г.) составила 11,2 млрд. тенге.
Поступления в бюджет в виде дивидендов на государственный пакет акций: Поступления в бюджет в виде дивидендов на государственный пакет акций не осуществлялись в связи с тем, что инвестиции в космической индустрии носят как объемный, так и долгосрочный характер.
Цены и тарифы: Проекты, реализуемые компанией, имеют долгосрочный характер, в связи с чем обоснование цен ожидаемой продукции в настоящее время не представляется возможным.
Объемы и обоснование заимствованных средств у казахстанских и иностранных финансовых институтов: Заимствование средств у казахстанских и зарубежных финансовых институтов не осуществлялось в связи с тем, что основное финансирование компании осуществляется из Республиканского бюджета.
Учитывая то обстоятельство, что для работы в компании привлечены иностранные специалисты в составе 4 единиц, в бюджете компании по статье аренда квартир на 2008 год в соответствии с трудовыми договорами запланированы расходы на сумму 6823200 тенге по обеспечению их жильем.
Анализ оплаты труда и премирования руководящих работников компании: Рост Фонда оплаты труда (далее - ФОТ) руководящих работников за период 2006-2007 гг. составило 219 % (с 59,8 млн. тенге до 131,1 млн. тенге). Численность руководящих работников за период 2006-2007 гг. увеличилась с 23 до 24 человек. Как видно из нижеприведенных диаграмм рост ФОТ руководящих работников сопровождался ростом ФОТ всей компании. Как показывают прогнозные данные за период с 2008-2010 гг., планируется снижение численности работников компании до 277 человек, при этом ФОТ компании в 2008 году сохранит уровень 2007 года.
Сохранение ФОТ при условии сокращения штатной численности компании на 20 % объясняется привлечением российских специалистов в области создания космических систем в количестве 4 единиц, специалистов с опытом работы 20-25 лет по эксплуатации объектов наземной космической инфраструктуры на комплексе "Байконур" в количестве 38 единиц, 7 единиц было принято в конце 2007 года в штат Представительства компании в городе Москва.
В связи с вышеизложенным, ФОТ на 2008 год составил 680 615 тыс. тенге, в том числе специалистов Российской Федерации 52 064 тыс. тенге, сотрудников Представительства в городе Москва 15 633 тыс. тенге, специалистов филиала в городе Байконыр 67 993,3 тыс. тенге и прочим категориям сотрудников.
На уровне роста ФОТ компании рост ФОТ руководящих работников составит с 142 млн. тенге до 165 млн. тенге.
Диаграмма 2: Количество работников компании
Примечание РЦПИ: см. бумажный вариант
Диаграмма 3: Фонд оплаты труда компании за 2005-2010 годы
Примечание РЦПИ: см. бумажный вариант

Компания құрылған сәттен бастап оның құны едәуір өсті. Жалпы активтердің теңгерімдік құны бүгінгі таңда (2007 жылдың аяғындағы жағдай бойынша) 11,2 млрд. теңгені құрайды.
Бюджетке мемлекеттік акциялар пакетіне дивидендтер түрінде түсетін түсімдер: Ғарыш индустриясындағы инвестициялардың сипаты көлемді, сондай-ақ ұзақ мерзімді болуына байланысты бюджетке мемлекеттік акциялар пакетіне дивидендтер түрінде түсетін түсімдер жүзеге асырылмады.
Бағалар мен тарифтер: компания іске асыратын жобалар ұзақ мерзімді сипатқа ие болғандықтан, күтілетін өнімнің бағаларын негіздеу қазіргі уақытта мүмкін емес.
Қазақстандық және шетел қаржы институттарынан қарызға алынған қаражаттың көлемі және негіздемесі: компанияны негізгі қаржыландыруды Республикалық бюджет жүзеге асыруына байланысты қазақстандық және шетел қаржы институттарынан қаражат алып пайдалану жүзеге асырылған жоқ.
Компаниядағы жұмыс үшін 4 бірлік құрамында шетел мамандары тартылды, бұл мән-жайды ескере отырып компанияның бюджетінде 2008 жылға арналған пәтерлерді жалға алу бабы бойынша еңбек шарттарына сәйкес оларды тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін 6 823 200 теңге сомасына шығыстар жоспарланды.
Компанияның басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеуді және сыйақы беруді талдау: Басшы қызметкерлердің еңбекақы төлеу қорының (бұдан әрі - ЕТҚ) өсімі 2005-2007 ж.ж. кезеңінде 219%-ды құрады (59,8 млн. теңгеден 131,1 млн. теңгеге дейін). Басшы қызметкерлердің саны 2005-2007 ж.ж. кезеңде 23-тен 24 адамға дейін өсті. Басшы қызметкерлердің ЕТҚ өсімімен компанияның барлық ЕТҚ өскені төменде келтірілген диаграммалардан көрініп тұр. 2008-2010 ж.ж. кезеңіндегі болжамды деректер компания қызметкерлерінің санын 277 адамға дейін төмендету жоспарланып отырғанын көрсетті, бұл ретте 2008 жылы компанияның ЕТҚ 2007 жылғы деңгейде қалады.
Компанияның штаттық санын 20%-ға қысқарту жағдайында ЕТҚ сақтап қалу ғарыш жүйесін құру саласында 4 бірлік мөлшерінде ресей мамандарын, "Байқоңыр" кешеніндегі жерүсті ғарыш инфрақұрылымының объектілерін пайдалану бойынша 20-25 жыл тәжірибесі бар 38 бірлік мөлшерінде мамандарды тартумен, 2007 жылдың аяғында компанияның Мәскеу қаласындағы өкілдігіне 7 бірлік қабылдаумен түсіндіріледі.
Жоғарыда айтылғанмен байланысты, 2008 жылға, оның ішінде Ресей Федерациясы мамандарының 52 064 мың теңгені, Мәскеу қаласындағы Өкілдік мамандарының 15 633 мың теңгені, Байқоңыр қаласындағы филиал мамандарының 67 993,3 мың теңгені және өзге санаттағы қызметкерлердің ЕТҚ 680 615 мың теңгені құрады.
Компанияның ЕАҚ өсу деңгейінде басшы қызметкерлердің ЕТҚ өсімі 142 млн. теңгеден 165 млн. теңгеге дейін құрайды.
Қызметкерлер саны
2-диаграмма: Компания қызметкерлерінің саны
(қағаз мәтінінен қараңыздар)
3-диаграмма: компанияның 2007-2010 жылдардағы еңбекақы төлеу қоры
(қағаз мәтінінен қараңыздар)

1.4. Мероприятия, проводимые компанией
По состоянию на конец 2007 года компанией было реализовано 9 проектов по созданию целевых космических систем, в результате чего было достигнуто следующее:
а) разработаны техническое задание и технико-экономическое обоснование (далее - ТЭО) создания космической системы дистанционного зондирования Земли Республики Казахстан в составе двух КА (оптико-электронные высокого и среднего разрешения), наземного комплекса управления и наземного целевого комплекса;
б) разработано ТЭО Специального конструкторско-технологического бюро Космической Техники;
в) разработаны техническое предложение, эскизный проект, ТЭО создания сборочно-испытательного комплекса космической техники на СКТБ КТ.
Компания на 2008-2010 годы планирует реализовать следующие проекты индустриально-инновационного характера, направленные на реализацию Стратегии компании: "Создание космической системы дистанционного зондирования Земли Республики Казахстан"; "Создание сборочно-испытательного комплекса Специального конструкторско-технологического бюро космической техники"; "Создание наземной инфраструктуры системы высокоточной спутниковой навигации".
По указанным направлениям компанией планируется проведение маркетинговых исследований, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, участие в подготовке специалистов в области космической деятельности, трансферт передовых космических технологий в Казахстан, развитие подразделений компании.
За период с 2005 по 2007 годы компания не осуществляла мероприятия по управлению активами (пакетами акций, долями участия), так как деятельность компании была направлена на создание основных фондов.
1.5. План развития на 2008-2010 годы
1.5.1. Цели и задачи (стратегические и на 2008 год)
В своей деятельности компания руководствуется следующими основными принципами развития космической отрасли Республики Казахстан:
1) ориентированность космических технологий и систем на предоставление качественных услуг различным потребителям;
2) построение единого технологического процесса, позволяющего осуществлять космические проекты "под ключ", т.е. от разработки, производства, испытания, запуска и дальнейшей эксплуатации космической техники;
3) налаживание партнерских отношений с мировыми разработчиками космической техники, что обеспечит трансферт передовых технологий в космическую отрасль Республики Казахстан в отличие от приобретения услуг у производителей космической техники;
4) подготовка отечественных специалистов в процессе исполнения заказов по созданию космических систем в одном пакете с поставкой космических технологий и систем.

1.4. Компания өткізетін іс-шаралар
2007 жылдың аяғындағы жағдай бойынша компания мақсатты ғарыш жүйелерін құру жөніндегі 9 жобаны іске асырды, оның нәтижесінде мыналарға қол жетті:
а) екі ҒА (жоғары және орта шешімдегі оптикалық-электрондық), жерүсті басқару кешені және жерүсті мақсатты кешені кіретін Қазақстан Республикасының Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құрудың техникалық тапсырмасы мен техникалық-экономикалық негіздемесі (бұдан әрі - ТЭН) әзірленді;
б) Ғарыш Техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросының ТЭН әзірленді;
в) ҒТ АКТБ-да ғарыш техникасының құрастыру-сынау кешенін құрудың техникалық ұсынысы, нобайлық жобасы, ТЭН әзірленді.
Компания 2008-2010 жылдары компанияның стратегиясын іске асыруға бағытталған индустриялық-инновациялық сипаттағы мынадай: "Қазақстан Республикасының Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құру"; "Ғарыш техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросының құрастыру-сынау кешенін құру"; "Жоғары дәлдікті спутниктік навигация жүйесінің жерүсті инфрақұрылымын құру" жобаларын іске асыруды жоспарлап отыр.
Көрсетілген бағыттар бойынша компания маркетингтік зерттеулер, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуді, ғарыш қызметі саласында мамандар даярлауға қатысуды, Қазақстанға алдыңғы қатарлы ғарыш технологияларын әкелуді, компанияның бөлімшелерін дамытуды жоспарлауда.
Компанияның қызметі негізгі қорларды құруға бағытталғандықтан, компания 2005-2007 жылдар кезеңінде активтерді басқару жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырған жоқ.
1.5. 2008-2010 жылдарға арналған даму жоспары
1.5.1. Мақсаттар және міндеттер (стратегиялық және 2008 жылға арналған)
Компания өз қызметінде Қазақстан Республикасында ғарыш саласын дамытудың мынадай негізгі принциптерін басшылыққа алады:
1) ғарыш технологиялары мен жүйелерінің тұтынушыларға сапалы қызмет ұсынуына бағытталуын;
2) ғарыш жобаларын әзірлеуді, сынауды, іске асыруды және кейінгі пайдаланудан бастап, аяқтауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін "толық аяқталған" бірыңғай технологиялық процесс құруды;
3) ғарыш техникасының әлемдік әзірлеушілерімен әріптестік қатынастарды жолға қою, бұл ғарыш техникасын өндірушілерден қызметтер сатып алуға қарағанда, Қазақстан Республикасының ғарыш саласына алдыңғы қатарлы технологияларды енгізуді қамтамасыз етеді;
4) ғарыш технологиялары мен жүйелерін бір пакетте жеткізумен ғарыш жүйелерін құру жөніндегі тапсырыстарды орындау процесінде отандық мамандар даярлау.

В перечень основных проектов компании на 2008-2010 годы входят:
"Создание национальной космической системы дистанционного зондирования Земли Республики Казахстан";
"Создание наземной инфраструктуры системы высокоточной спутниковой навигации";
"Создание сборочно-испытательного комплекса СКТБ КТ".
1.5.2. Основные направления и механизм реализации Плана развития
Первоочередным мероприятием в реализации первого этапа является внедрение процессов целостного управления и менеджмента качества. В частности, в целях эффективной реализации проектов и совместимости их со стратегией становления и развития отрасли, планируется внедрение Системы сбалансированных показателей (далее - ССП), которая позволит определить стратегический курс компании, выделяя самые необходимые процессы и осуществляя контроль прогресса достижения поставленных задач. Система управления проектами (далее - СУП) позволит детализировать процессы реализации проектов и обеспечить их скорейшее и успешное завершение. Система формализации проектов по международным стандартам ISO должна будет прописать и обозначить всех участников реализации проектов и их задачи. Также в значительной степени уделяется внимание усовершенствованию внутренних процессов в области логистики и бюджетного планирования.
В рамках предусмотренных проектов компания видит механизм их реализации в следующем:
1) обучение и повышение квалификации специалистов в профильных высших учебных заведениях и космических центрах Российской Федерации, Украины и др.;
2) создание собственной проектно-конструкторской и сборочно-испытательной базы для разработки, изготовления и испытания КА;
3) участие в разработке текущих и долгосрочных программ в сфере космической деятельности Республики Казахстан;
4) участие в создании и развитии нормативной правовой базы космической деятельности в Республике Казахстан с учетом международного космического права, путем формирования стандартов и нормативных документов в космической области;
5) развитие международного сотрудничества путем интеграции в мировые научно-технические и инновационные процессы в сфере космической деятельности и внедрения международных стандартов качества.
По реализации отраслевой программы "Развитие инфраструктуры комплекса "Байконур" на 2007-2009 годы", утвержденной Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2006 года N 954, предстоит разработка технико-экономического обоснования проекта по внедрению информационной системы учета ресурсов предприятия на комплексе "Байконур". Параллельно будут подготовлены бюджетные заявки на финансирование работ по внедрению проекта на казахстанских предприятиях с учетом дальнейшего внедрения в космическую отрасль.
На первом этапе в решении этой задачи будут проведены проектные работы, которые позволят сформировать техническое задание на автоматизацию процессов управления проектами, организации документооборота, управления персоналом, финансовыми и материальными потоками и пр.

Компанияның 2008-2010 жылдарға арналған негізгі жобаларының тізбесіне мыналар енеді:
"Қазақстан Республикасының Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құру";
"Жоғары дәлдікті спутниктік навигация жүйесінің жерүсті инфрақұрылымын құру";
"ҒТ АҚТБ құрастыру-сынау кешенін құру".
1.5.2. Даму жоспарының негізгі бағыттары мен іске асыру тетіктері
Бірінші кезеңді іске асыруда тұтас басқару процесін және сапа менеджментін енгізу бірінші кезектегі іс-шара болып табылады. Атап айтқанда, жобаларды тиімді іске асыру және олардың саланы құру және дамыту стратегиясымен сәйкестендіру мақсатында Баланстанған көрсеткіштер жүйесін (бұдан әрі - БКЖ) енгізу жоспарлануда, бұл аса қажетті процестерді ескере отырып және алға қойылған міндеттерге жету прогресін бақылауды жүзеге асыра отырып, компанияның стратегиялық курсын белгілеуге мүмкіндік береді. Жобаларды басқару жүйесі (бұдан әрі - ЖБЖ) жобаларды іске асыру процестерін нақтылауға және олардың тез әрі табысты аяқталуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. ISO халықаралық стандарттары бойынша жобаларды формализациялау жүйесі жобаларды іске асыруға барлық қатысушыларды және олардың міндеттерін тіркеуге және белгілеуге тиіс. Сондай-ақ, логистика және бюджеттік жоспарлау саласындағы ішкі процестерді жетілдіруге айтарлықтай көңіл бөлінуде.
Көзделген жобалар шеңберінде компания оларды іске асыру тетіктерін мынадан көреді:
1) Ресей Федерациясының, Украинаның және басқалардың бейінді жоғары оқу орындарында және ғарыштық орталықтарында мамандарды оқыту және олардың біліктілігін арттыру;
2) ҒА әзірлеу, жасау және сынау үшін өз жобалау-конструкторлық және құрастыру-сынау базасын құру;
3) Қазақстан Республикасының ғарыш қызметі саласындағы ағымдағы және ұзақ мерзімді бағдарламаларды әзірлеуге қатысу;
4) халықаралық ғарыш құқығын ескере отырып, ғарыш саласындағы стандарттар мен нормативтік құжаттарды қалыптастыру арқылы Қазақстан Республикасындағы ғарыш қызметінің құқықтық базасын құруға және дамытуға қатысу;
5) ғарыш қызметі саласындағы дүниежүзілік ғылыми-техникалық және инновациялық процестерге ықпалдасу және халықаралық сапа стандарттарын енгізу арқылы халықаралық ынтымақтастықты дамыту.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 қыркүйектегі N 954 қаулысымен бекітілген "2007-2009 жылдарға арналған "Байқоңыр" кешенінің инфрақұрылымын дамыту" салалық бағдарламасын іске асыру бойынша "Байқоңыр" кешенінде кәсіпорындар ресурстарын есепке алу ақпараттық жүйесін (ЕRP) енгізу бойынша жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу күтілуде. Сонымен қатар, ғарыш саласына одан әрі енгізуді ескере отырып, қазақстандық кәсіпорындарда жобаны енгізу бойынша жұмыстарды қаржыландыруға бюджеттік өтінімдер дайындалады.
Бұл міндетті шешудің бірінші кезеңінде жобалау жұмыстары жүргізіледі, олар жобаларды басқару, құжат айналымын ұйымдастыру, персоналды, қаржы және материалдық ағымдарды басқару процестерін автоматтандыруға техникалық тапсырманы қалыптастыруға мүмкіндік береді.

1.5.3. Реструктуризация активов и развитие аутсорсинга
На 2008-2010 годы компанией не планируются мероприятия по реструктуризации активов или привлечения услуг аутсорсинга.
1.5.4. Развитие производства продукции
Согласно проектам принятых компанией к реализации в 2008-2010 годах производство продукции в запланированный период не предусматривается, так как проекты, реализуемые компанией, имеют долгосрочный характер.
Задачами системы дистанционного зондирования Земли Республики Казахстан будут:
1) регулярный контроль состояния зон экологических бедствий, кризисных регионов и территорий с повышенной антропогенной нагрузкой;
2) мониторинг облачного покрова над территорией Казахстана;
3) раннее предупреждение опасных метеорологических явлений;
4) мониторинг нефтяных пятен на акватории Каспийского моря;
5) мониторинг промышленных агломераций и урбанизированных территорий;
6) мониторинг радиационно-опасных объектов;
7) мониторинг ледников;
8) мониторинг открытых разработок твердых полезных ископаемых;
9) мониторинг Аральского моря и регистрация пыльных бурь;
10) мониторинг Семипалатинского испытательного ядерного полигона и прилегающих к нему территорий;
11) контроль сгонно-нагонных явлений на Казахстанском побережье Каспийского моря;
12) мониторинг бассейна реки Сырдарьи;
13) контроль процессов опустынивания;
14) картирование зеленых насаждений промышленных городов Казахстана.
Решение задач будет основано на следующих видах продукции системы, производство которых, запланировано к началу 2012 года:
1) аннотированные "сырые" данные;
2) цифровые изображения и данные стандартных уровней обработки;
3) калиброванные изображения поверхности Земли, включающие стандартную радиометрическую и геометрическую коррекцию;
4) ортотрансформированные изображения поверхности Земли;
5) мозаичные изображения поверхности Земли;
6) синтезированные изображения поверхности Земли;
7) многослойные цифровые (электронные) карты общего и специального назначения;
8) трехмерные цифровые модели рельефа и местности;
9) цифровые тематические слои геоинформационной системы (далее - ГИС).
По проекту создания наземной инфраструктуры системы высокоточной спутниковой навигации необходимо отметить, что проект соответствует задачам промышленного освоения высоких технологий, наукоемких разработок, подчинения научных разработок требованиям социально-экономического развития республики.
Определение местоположения любых движущихся объектов является одной из основ повышения эффективности экономики любой страны. В первую очередь это относится к мониторингу наземного и водного транспорта. Особенно актуальна данная проблема для Республики Казахстан, обладающей большой территорией, выгодным географическим положением и несомненно огромным транзитным потенциалом. В этой связи выбор данного проекта для его реализации является весьма обоснованным и своевременным. Реализация данного проекта позволит в полной мере внедрить передовые космические радионавигационные технологии практически во все отрасли экономики Республики Казахстан и это будет способствовать ускоренному социально-экономическому развитию страны.
По проекту создания Сборочно-испытательного комплекса производство космических аппаратов после ввода в эксплуатацию объекта составит около 2-х космических аппаратов в год. Основной целью проекта является создание и ввод в эксплуатацию современного высокотехнологичного предприятия, способного решать актуальные задачи производства, испытаний и ввода в эксплуатацию космических аппаратов, компонентов полезной нагрузки и элементов космической техники, что позволит удешевить себестоимость проектов реализуемых в Казахстане.

1.5.3. Активтерді қайта құрылымдау және аутсорсингті дамыту
Компания 2008-2010 жылдары активтерді қайта құрылымдау немесе аутсорсинг қызметтерін дамыту жөнінде іс-шаралар жоспарлап отырған жоқ.
1.5.4. Өнім өндірісін дамыту
Компания 2008-2010 жылдарда іске асыруға қабылдаған жобаларға сәйкес жоспарлаған кезеңде өнім өндірісі көзделмеген, яғни компания іске асыратын жобалар ұзақ мерзімді сипатқа ие.
Қазақстан Республикасы Жерді қашықтықтан зондтау жүйесінің міндеттері мынадай:
1) экологиялық қатер аймақтарының, дағдарыс өңірлерінің және жоғары антропогенді жүктемемен аумақтардың жағдайын тұрақты бақылау;
2) Қазақстан аумағының үстіндегі бұлт жабындысының мониторингі;
3) қауіпті метеореологиялық құбылыстардың ерте алдын алу;
4) Каспий теңізінің акваториясындағы мұнай дақтарының мониторингі;
5) өнеркәсіптік агломерациялар мен кенттенген аумақтар мониторингі;
6) радиациялық-қауіпті объектілер мониторингі;
7) мұздықтар мониторингі;
8) қатты пайдалы қазбалардың ашық кен шығарылатын жерлерінің мониторингі;
9) Арал теңізінің мониторингі және тозаңды дауылдарды тіркеу;
10) Семей ядролық сынақ полигонының және оған іргелес аумақтардың мониторингі;
11) Каспий теңізінің Қазақстан жағалауындағы айдау-желқума құбылыстарын бақылау;
12) Сырдария өзені бассейнінің мониторингі;
13) шөлейттену процестерін бақылау;
14) Қазақстанның өнеркәсіптік қалаларының көшеттерін картаға түсіру.
Міндеттерді шешу, оларды өндіру 2012 жылдың басына жоспарланып отырған жүйе өнімінің мынадай түрлеріне негізделген:
1) аннотацияланған "аяқталмаған" деректерге;
2) өңдеудің стандартты деңгейінің цифрлы бейнелері мен деректеріне;
3) стандартты радиометриялық және геометриялық түзетулер кіретін Жер бетінің калибрлі бейнелеріне;
4) Жер бетін бейнелеудің ортотрансформацияланған бейнелеріне;
5) Жер бетінің мозаикалық бейнелеріне;
6) Жер бетінің синтезделген бейнелеріне;
7) жалпы және арнайы мақсаттағы көп қабатты цифрлы (электрондық) карталарға;
8) рельефтер мен жердің үш өлшемді цифрлы үлгілеріне;
9) геоақпараттық жүйенің (бұдан әрі - ГАЖ) цифрлы тақырыптық қабатына.
Жоғары дәлдікті спутниктік навигацияның жерүсті инфрақұрылымы жүйесін құру жобасы бойынша жоба жоғары технологияларды, ғылымды қажетсінетін әзірлемелерді өнеркәсіптік игеру, ғылыми әзірлемелердің республиканың әлеуметтік-экономикалық даму талаптарына бағыну міндеттеріне сәйкес келетінін айта кеткен жөн.
Кез келген қозғалыстағы объектілердің орналасқан жерін анықтау кез-келген елдің экономикасының тиімділігін арттыру негіздерінің бірі болып табылады. Бірінші кезекте ол жерүсті және су көлігінің мониторингісі қатысты. Бұл проблема аумағы үлкен, тиімді географиялық жағдайға және орасан зор транзитті әлеуетке ие Қазақстан Республикасы үшін аса өзекті. Осыған байланысты оны іске асыру үшін бұл жобаны таңдау негізделген және уақытылы болып табылады. Бұл жобаны іске асыру алдыңғы қатарлы ғарыштық радионавигациялық технологияларды Қазақстан Республикасы экономикасының барлық салаларына іс жүзінде толық енгізуге мүмкіндік береді және бұл елдің жедел әлеуметтік-экономикалық дамуына ықпал етеді.
Құрастыру-сынау кешенін құру жобасы бойынша объект пайдалануға енгізілгеннен кейін ғарыш аппараттарының өндірісі жылына шамамен 2 ғарыш аппаратын құрайды. Жобаның негізгі мақсаты өндірістің, ғарыш аппараттарын, тиімді жүктеме компоненттерін және ғарыш техникасы элементтерін сынау және пайдалануға енгізудің өзекті мәселелерін шеше алатын қазіргі жоғары технологиялық кәсіпорындарды құру және пайдалануға енгізу болып табылады, бұл Қазақстанда іске асырылатын жобалардың өзіндік құнын арзандатуға мүмкіндік туғызады.

1.5.5. Развитие социальной сферы
Развитие социальной сферы является одним из эффективных инструментов формирования высококвалифицированного кадрового персонала компании, создания коллектива единомышленников и благоприятного климата для его творческой работы.
Для развития социальной сферы в первую очередь планируется обеспечение сотрудников компании социальным пакетом:
1) стимулирование и мотивация труда сотрудников компании регулируется в установленном порядке.
2) при предоставлении ежегодного трудового отпуска сотруднику выплачивается лечебное пособие в размере 2-х должностных окладов в пределах фонда оплаты труда.
1.5.6. Мероприятия по охране окружающей среды, соблюдению
техники и безопасности труда
Согласно Экологического кодекса Республики Казахстан, компания является природопользователем, на которого возлагаются обязанности по соблюдению законодательства об охране окружающей среды, нормативов ее качества и экологических требований.
В рамках разрабатываемой Государственной программы "Развитие космической деятельности в Республике Казахстан на 2008-2020 годы" предусматриваются мероприятия, направленные на охрану окружающей среды и снижение экологической напряженности, формируемой в результате космической деятельности в Республике Казахстан, в том числе на комплексе "Байконур".
Основные мероприятия по охране труда и техники безопасности в компании ориентированы на комплекс организационных, технических, методических, производственных и санитарно-гигиенических работ.
1.5.7. Объем капитальных вложений
Увеличение уставного капитала компании направляемых на капитальные вложения в течение 2008-2010 годов составят (в млн. тенге):
Таблица 1:
N
п/п
Названия
проектов
капитальных
вложений
Объемы капитальных вложений,
тыс. тенге
2008 г.
(план)
2009 г.
(прогноз)
2010 г.
(прогноз)
Итого
А
Б
В
Г
Д
Е
1.
Создать национальную
космическую систему
дистанционного
зондирования Земли
Республики Казахстан,
в составе из 2-х
оптико-электронных
космических аппаратов
дистанционного
зондирования Земли,
наземный комплекс
управления и наземный
целевой комплекс

1.5.5. Әлеуметтік саланы дамыту
Әлеуметтік саланы дамыту компанияның жоғары білікті кадрлық персоналын қалыптастырудың, пікірлес ұжым құрудың және оның шығармашылық жұмысы үшін қолайлы климат жасаудың тиімді құралының бірі болып табылады.
Әлеуметтік саланы дамыту үшін, бірінші кезекте компания қызметкерлерін әлеуметтік пакетпен қамтамасыз ету жоспарлануда:
1) компания қызметкерлерінің еңбегін ынталандыру және уәждемелеу белгіленген тәртіппен реттеледі;
2) қызметкерге жыл сайынғы еңбек демалысын беру кезінде еңбекақы төлеу қоры шегінде 2 қызметақы мөлшерінде емделуге жәрдемақы төленеді.
1.5.6. Қоршаған ортаны қорғау, еңбек техникасы мен қауіпсіздігін сақтау жөніндегі іс-шаралар
Қазақстан Республикасының экологиялық кодексіне сәйкес компания қоршаған ортаны қорғау заңнамасын, оның сапасының нормативтерін және экологиялық талаптарды сақтау жөніндегі міндеттер жүктелетін табиғат пайдаланушысы болып табылады.
Әзірленіп жатқан "2008-2020 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметін дамыту" мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде қоршаған ортаны қорғауға және Қазақстан Республикасында, оның ішінде "Байқоңыр" кешеніндегі ғарыш қызметінің нәтижесінде қалыптасқан экологиялық шиеленісті төмендетуге бағытталған іс-шаралар көзделуде.
Компаниядағы еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі жөніндегі негізгі іс-шаралар ұйымдастырушылық, техникалық, әдістемелік, өндірістік және санитарлық-гигиеналық жұмыстар кешеніне бағытталған.
1.5.7. Күрделі салымдар көлемі
2008-2010 жылдарда күрделі салымдарға бағытталған компанияның жарғы капиталын ұлғайту мынаны құрайды (млн.теңгемен):
1-кесте:
N
р/
с
Күрделі салымдар
жобаларының
атаулары
Күрделі салымдар көлемі,
мың теңге
2008
жыл
(жос-
пар)
2009
жыл
(болжау)
2010
жыл
(болжау)
Жиын-
тығы
А
Б
В
Г
Д
Е
1.
Жерді қашықтықтан
зондтау 2
оптикалық-электронды
ғарыш аппараты,
жерүсті басқару
кешені және жерүсті
мақсатын кешені
құрамында Қазақстан
Республикасының Жерді
қашықтықтан зондтау
ұлттық ғарыш жүйесін
құру.

2.10.
Расходы по аренде
0
2.11.
Прочие расходы
45249
3.
финансовые расходы, всего
0
3.1.
финансовые расходы (процентам) по займам
банков
3.2.
финансовые расходы (процентам) по займам
поставщиков
3.3.
финансовые расходы (процентам) по аренде
3.4.
Прочие расходы
1.5.9. Обоснование ценовой и тарифной политики
Учитывая высокую себестоимость проектов, запланированных компанией, тарифы на продукцию проектов должны быть ниже существующих цен на аналогичные услуги. При этом необходимо учесть что, проекты компании направлены на решение социально-экономических задач государства, задач научного характера и не несут коммерческий характер, что будет отражено в ценовой политике компании.

2.10.
Жалға беру жөніндегі шығыстар
0
2.11.
Өзге де шығыстар
45249
3.
Қаржылық шығыстар, барлығы
0
3.1.
Банктік қарыздар бойынша қаржылық шығыстар
(пайыздар)
3.2.
Жеткізіп тұрушылардың қарыздары бойынша
қаржылық шығыстар (пайыздар)
3.3.
Жалға беру бойынша қаржылық шығыстар
(пайыздар)
3.4.
Өзге де шығыстар
1.5.9. Бағалы және тарифтік саясатты негіздеу
Компания жоспарлаған жобалардың жоғары өзіндік құнын ескере отырып, жобалардың өнімдеріне арналған тарифтер ұқсас қызметтерге арналған қолданылып жүрген бағалардан төмен болуға тиіс. Бұл ретте компанияның жобалары мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық міндеттерін, ғылыми сипаттағы міндеттерді шешуге бағытталғанын және олар коммерциялық сипатта емес екенін ескеру қажет, бұл компанияның бағалы саясатында көрсетілетін болады.

1.5.10. Кадровая политика
Кадровая политика компании направлена на комплектование коллектива высококвалифицированными специалистами в области космической деятельности, с привлечением выпускников специализированных ВУЗов России, Украины, выпускников по программе "Болашак", специалистов, имеющих практический опыт работы в космической отрасли и смежных областях, а также опыт работы в сфере науки.
В рамках кадрового обеспечения компании планируется:
1) внедрение системы оценок сотрудников компании;
2) формирование кадрового резерва компании;
3) создание условий для мотивации успешного производительного труда работников;
4) создание системы подготовки и переподготовки кадров;
5) внедрение системы дифференцированной оплаты труда.
Основными направлениями кадровой политики компании является формирование кадрового потенциала для космической отрасли на основе:
1) организации подготовки специалистов с высшим профессиональным образованием в ВУЗах Казахстана, России, Европы и ведущих стран мира, а также путем направления молодых специалистов на обучение по программе "Болашак";
2) проведения мероприятий по повышению уровня подготовки персонала: организация семинаров и курсов повышения квалификации с приглашением профессорско-преподавательского состава и ученых из ведущих институтов и центров в сфере космической деятельности, а также использование технологий дистанционного обучения;
3) внедрение практики обучения и стажировки на производстве казахстанских специалистов в процессе реализации того или иного проекта в рамках заключенных контрактов с зарубежными партнерами, сторонними организациями, участвующими в реализации проектов.
Кроме того, компания реализует основные положения кадровой политики путем:
1) создания необходимых условий для прохождения практики студентами профильных специальностей ВУЗов, участия магистрантов и аспирантов в научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработках;
2) внесения предложений по формированию государственного образовательного заказа по специальностям, необходимым для развития отечественной космической отрасли;
3) организации и проведения научно-практических конференций, круглых столов, семинаров по проблемам развития космической деятельности;
4) организации мероприятий по участию студенческой молодежи в развитии космической отрасли и внедрении новейших технологий.
5) повышения профессионального уровня сотрудников компании на курсах специализации и повышения квалификации на российских и украинских предприятиях по совместным проектам, а также на предприятиях государств дальнего зарубежья.

1.5.10. Кадрлық саясат
Компанияның кадрлық саясаты Ресейдің, Украинаның мамандандырылған жоғары оқу орындарының түлектерін, "Болашақ" бағдарламасы бойынша түлектерді, аэроғарыш саласында және аралас салаларда практикалық жұмыс тәжірибесі, сондай-ақ ғылым саласындағы жұмыс тәжірибесі бар мамандарды тарту арқылы ұжымды ғарыш қызметі саласындағы жоғары білікті мамандармен толымдауға бағытталған.
Компанияны кадрмен қамтамасыз ету шеңберінде:
1) компания қызметкерлерін бағалау жүйесін енгізу;
2) компанияның кадрлық резервін қалыптастыру;
3) қызметкерлердің сәтті өндірістік жұмысын уәждеу үшін жағдайлар жасау;
4) кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесін құру;
5) сараланған еңбекақы жүйесін енгізу жоспарлануда.
Компанияның кадрлық саясатының негізгі бағыттары ғарыш саласы үшін кадрлық әлеуетті:
1) жоғары кәсіптік білімді мамандарды Қазақстанның, Ресейдің, Еуропаның және әлемнің жетекші елдерінің жоғары оқу орындарында даярлауды ұйымдастыру, сондай-ақ "Болашақ" бағдарламасы бойынша оқыту үшін жас мамандарды жіберу;
2) персоналды даярлау деңгейін арттыру жөніндегі іс-шараларды өткізу: ғарыш қызметі саласындағы жетекші институттар мен орталықтардан профессорлық-оқытушылық құрамды және ғалымдарды шақыру арқылы семинарлар мен біліктілікті арттыру курстарын ұйымдастыру, сондай-ақ қашықтықтан оқыту технологияларын пайдалану;
3) жобаларды іске асыруға қатысатын шетелдік әріптестермен, шеттегі ұйымдармен жасалған келісім-шарттар негізінде осы немесе өзге жобаны іске асыру процесінде қазақстандық мамандарды өндірісте оқыту және тағылымдамадан өткізу практикасын енгізу негізінде қалыптастыру болып табылады.
Бұдан басқа, компания кадрлық саясаттың негізгі ережелерін:
1) жоғары оқу орындарының бейінді мамандықтары студенттерінің практикадан өтуі; магистранттар мен аспиранттардың ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерге қатысуы үшін қажетті жағдайлар жасау;
2) отандық ғарыш саласын дамыту үшін қажетті мамандықтар бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар енгізу;
3) ғарыш қызметін дамыту проблемалары жөнінде ғылыми-практикалық конференциялар, дөңгелек үстелдер, семинарлар ұйымдастыру және өткізу;
4) ғарыш саласын дамытуға және жаңа технологияларды енгізуге студенттік жастардың қатысуы бойынша іс-шаралар ұйымдастыру;
5) компания қызметкерлерінің кәсіптік деңгейін оларды бірлескен жобалар бойынша ресейлік және украиналық кәсіпорындарда, сондай-ақ алыс шетел мемлекеттерінің кәсіпорындарында мамандану және біліктілігін арттыру курстарында арттыру жолымен іске асырады.

1.5.11. Политика по заимствованию
В 2008-2010 годах планируется диверсификация источников финансирования деятельности компании путем привлечения дополнительных инвестиций из институтов развития, в частности Банка Развития Казахстана, Национального инновационного фонда, Национального инвестиционного фонда.
Также рассматриваются варианты разделения расходов по реализации проектов путем формирования совместных предприятий, в том числе с зарубежными партнерами, что позволит не только снизить финансовую нагрузку и риски на казахстанские источники, но и привлечь передовые производственные и управленческие технологии, обеспечить выход на мировой рынок космических услуг.
1.5.12. Финансовые результаты и отношение с бюджетом
С момента образования деятельность компании была ориентирована на реализацию проектов предусмотренных государственной программой развития космической деятельности Республики Казахстан на 2005-2007 годы. По итогам работы объем произведенной продукции компании за 2006 и 2007 годы составил 1395100 тыс. тенге и 530148 тыс. тенге соответственно. Реализация проектов компании по созданию КС ДЗЗ, наземной инфраструктуры высокоточной спутниковой навигации (далее - СВСН) и СбИК будет осуществляться путем увеличения уставного капитала согласно приложению 2 к настоящему Плану (форма 1 "Прогноз важнейших показателей развития на 2008-2010 годы"), в котором видно, что в 2006 году размер увеличения уставного капитала составлял 1300000 тыс. тенге, в 2007 году 8224165 тыс. тенге, в 2008 году 5276242 тыс. тенге, в 2009 году 10864300 тыс. тенге и в 2010 году 14972260 тыс. тенге. Выделенные в 2006-2007 годах 1000000 тыс. тенге и 6373400 тыс. тенге на проект "КС ДЗЗ РК" не были освоены по причине несостоявшегося конкурса на создание КС ДЗЗ, а также не созданного СКТБ КТ. Кроме того, не были проведены запланированные в 2006 и 2007 годах работы по реконструкции 2-х жилых домов в городе Байконыр, по которым проведена лишь государственная экспертиза разработанной проектно-сметной документации (далее - ПСД), сумма средств использованных на сегодняшний день по данному проекту составила 219,9 млн. тенге. Неиспользованные средства будут освоены в 2008 году.
Учитывая долгосрочность проектов реализуемых компанией, доходы от продукции создаваемых систем за период с 2008-2010 годы не прогнозируются. От размещения временно свободных средств, компанией запланированы доходы от не основной деятельности в размере 578781 тыс. тенге на 2008, 300000 тыс. тенге на 2009 и 400 000 тыс. тенге на 2010 год. Ожидаемые финансовые результаты деятельности компании приводятся ниже:
(в тыс. тенге)
N
Наименование
2006 г.
2007 г.
2008 г.
(план)
2009 г.
(прогноз)
2010 г.
(прогноз)
А
Б
В
Г
Д
Е
Е
1.
размер
собственного
капитала

1.5.11. Қарыз алу саясаты
2008-2010 жылдары даму институттарынан, атап айтқанда Қазақстан Даму Банкінен, Ұлттық инновациялық қордан, Ұлттық инвестициялық қордан қосымша инвестицияларды тарту жолымен компания қызметін қаржыландыру көздерін диверсификациялау жоспарлануда.
Сондай-ақ, бірлескен кәсіпорындарды, оның ішінде шетелдік әріптестермен қалыптастыру жолымен жобаларды іске асыру жөніндегі шығыстарды бөлу жолдары қарастырылуда, бұл қазақстандық көздерге қаржылық жүктеме мен тәуекелдерді төмендетіп қана қоймай, алдыңғы қатарлы өндірістік және басқарушылық технологияларды тартуға, ғарыштық қызметтер көрсетудің дүниежүзілік нарығына шығуға мүмкіндік береді.
1.5.12. Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қарым-қатынас
Құрылған сәттен бастап компанияның қызметі 2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметін дамыту мемлекеттік бағдарламасында көзделген жобаларды іске асыруға бағдарланған. Жұмыс, қорытындылары бойынша 2006 және 2007 жылдары компанияның өндірген өнімінің көлемі 1 395 100 мың теңгені және 530 148 мың теңгені тиісінше құрады. ЖҚЗ ҒЖ, жоғары дәлдікті спутниктік навигацияның жерүсті инфрақұрылымын (бұдан әрі - ЖНСН) және ҚұСК құру жөніндегі компанияның жобаларын іске асыру осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес ("2008-2010 жылдарға арналған дамудың маңызды көрсеткіштерін болжау" деген 1-нысанда) жарғы капиталын ұлғайту жолымен жүзеге асырылады, онда жарғы капиталының мөлшері 2006 жылы 1 300 000 мың теңгені, 2007 жылы 8 224 165 мың теңгені, 2008 жылы 5 276 242 мың теңгені, 2009 жылы 10 864 300 мың теңгені және 2010 жылы 14 972 260 мың теңгені құрайтынын көреміз. "Қазақстан Республикасының Жерді қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесін құру" жобасына 2006-2007 жылдары бөлінген 1 000 000 мың теңге және 6 373 400 мың теңге ЖҚЗ ҒЖ құруға арналған конкурстың өткізілмеуі, сондай-ақ ҒТ АКТБ құрылмауы себебінен игерілмеді. Бұдан басқа, 2006 және 2007 жылдарға жоспарланған Байқоңыр қаласындағы 2 тұрғын үйді жаңғырту жөніндегі жұмыстар жүргізілмеді, олар бойынша әзірленген жобалау-сметалық құжаттамаға (бұдан әрі - ЖСҚ) мемлекеттік, сараптама ғана жасалды, бүгінгі күні бұл жоба бойынша пайдаланылған қаражат сомасы 219,9 млн. теңгені құрайды. Пайдаланылмаған қаражат 2008 жылы игерілетін болады.
Компания іске асыратын жобалардың ұзақ мерзімділігін ескере отырып, құрылатын жүйелер өнімінен 2008-2010 жылдары кіріс болжанбайды. Уақытша бос қаражатты орналастырудан компания негізгі емес қызметтен кірісті 2008 жылы 578 781 мың теңге, 2009 жылы 300 000 мың теңге және 2010 жылы 400 000 мың теңге мөлшерінде жоспарлап отыр. Компания қызметінің күтілетін қаржылық нәтижелері төменде беріледі:
(мың теңге)
N
Атауы
2006 ж.
2007 ж.
2008 ж.
2009
ж.
2010 ж.
А
Б
В
Г
Д
Е
Е
1
меншікті капитал
өлшемі

1.5.12.2. Поступления в бюджет, дивиденды на государственные
пакеты акций акционерных обществ
В течение 2008 года платежи в государственный бюджет в виде налогов и других обязательных платежей будут производиться в соответствии с действующим налоговым законодательством Республики Казахстана.
В течение 2008-2010 годов выплата дивидендов по акциям компании не предусмотрена. Это связано с тем, что на период становления космической отрасли основные вложения финансовых средств направлены на создание отечественных производств, космических систем и комплексов. Позиционируя себя разработчиком космических технологий компания реализует долгосрочные инфраструктурные проекты, связанные с разработкой объектов наземной космической инфраструктуры и группировки космических аппаратов.
В подтверждение можно привести факт, что в экономическом заключении финансово-экономическое обоснования "Создание национальной космической системы дистанционного зондирования Земли Республики Казахстан, в составе 2-х оптико-электронных космических аппаратов дистанционного зондирования Земли (высокого и среднего разрешений), наземного комплекса управления и наземно-целевого комплекса", одобренным Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан период создания космической системы занимает период с 2006 по 2010 годы, начало эксплуатации запланировано с 2011 по 2017 годы.
Учитывая факт, что компания на сегодняшний день находится на стадии капитализации, дооснащения производственных мощностей, модернизации основных средств, реконструкции зданий и сооружений, выплата дивидендов на государственные пакеты акций компании предусмотрена на последующие годы (не ранее 2013 года).
Раздел 2. Инвестиционная программа компании
2.1. Оценка инвестиционной ситуации в отрасли
2.1.1. Анализ и оценка ситуации на инвестиционных рынках отрасли
(сферы), а также оценка роли компании и степень ее влияния на
инвестиционные процессы в отрасли
Общемировые тенденции развития космической отрасли благоприятствуют инвестициям в данный сектор мировой экономики. Растут общемировой космический бюджет и доходы мирового коммерческого сектора космической отрасли. Появляются новые приложения и рыночные сегменты.
Согласно ежегодным отчетам организаций SIA (Ассоциация производителей спутников) и ISBC (International Space Business Council), доходы коммерческого сектора космической отрасли выросли с менее 40 млрд. долларов США в 1996 году до 64,2 млрд. долларов США в 2000 году, до 100 млрд. долларов США в 2005 году и 180 млрд. долларов США в 2006 году. Эта сумма учитывает как затраты частных компаний на разработку и вывод в космос всевозможных спутников (телекоммуникационных, погодных, "шпионов" и т.д.), так и государственных - на глобальные космические исследования.

1.5.12.2. Бюджетке түсетін түсімдер, акционерлік қоғамдардың мемлекеттік акциялар пакеттеріне дивидендтер
2008 жылы мемлекеттік бюджетке салықтар және басқа да төлемдер түрінде түсетін төлемдер Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
2008 - 2010 жылдар ішінде компанияның акциялары бойынша дивидендтер төлеу көзделмеген. Бұл ғарыш саласының қалыптасу кезеңінде қаржылық қаражаттың негізгі салымдары отандық өндірістерді, ғарыш жүйелері мен кешендерін құруға бағытталумен байланысты. Ғарыш технологиясын әзірлеуші жолын ұстанған компания жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерін және ғарыш аппараттарының топтарын әзірлеумен байланысты ұзақ мерзімді инфрақұрылымдық жобаларды іске асырады.
Растау үшін Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі мақұлдаған "Жерді қашықтықтан зондтау 2 оптикалық-электрондық (жоғары және орта шешімді) ғарыш аппараттары, жерүсті басқару кешені және жерүсті мақсатты кешені құрамында Қазақстан Республикасының Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құру" жобасының қаржы-экономикалық негіздеуінің экономикалық қорытындысында ғарыш жүйесін құру кезеңі 2006 жылдан бастап 2010 жылға дейінгі кезеңді алу фактісін келтіруге болады, 2011 - 2017 жылдары пайдалануды бастау жоспарланып отыр.
Бүгінгі күні компанияның капиталдану, өндірістік қуаттарды толық жабдықтау, негізгі құралдарды жаңғырту, ғимараттар мен құрылғыларды қайта құру кезеңінде болу фактісін ескере отырып, компания акцияларының мемлекеттік пакеттеріне дивидендтер төлеу кейінгі жылдарға көзделіп отыр (2013 жылдан ерте емес).
2-бөлім. Компанияның инвестициялық бағдарламасы
2.1. Саладағы инвестициялық жағдайды бағалау
2.1.1. Саланың (аяның) инвестициялық нарықтарындағы жағдайды
талдау және бағалау, сондай-ақ компанияның ролін бағалау және оның саладағы инвестициялық процестерге әсер ету дәрежесі
Ғарыш саласы дамытудың дүниежүзілік үрдістері әлемдік экономиканың осы секторына инвестициялар тартуға қолайлы. Дүниежүзілік ғарыштық бюджет және ғарыш саласының әлемдік коммерциялық секторының табыстары өсуде.
SІА (Спутник өндірушілерінің қауымдастығы) және ІSВС (International Space Busines Council) ұйымдарының жыл сайынғы есептеріне сәйкес ғарыш саласының коммерциялық секторының табысы 1996 жылы 40 млрд. кем АҚШ долларынан 2000 жылы 64,2 млрд. АҚШ долларына дейін, 2005 жылы 100 млрд. АҚШ долларына дейін және 2006 жылы 180 млрд. АҚШ долларына дейін өсті. Бұл сома жекеменшік компаниялардың әртүрлі спутниктерді (телекоммуникациялық, ауа-райының, "шпиондардың" және т.б.) әзірлеу және шығару сияқты, сондай-ақ ғаламдық ғарыш зерттеулеріне - мемлекеттік компаниялардың шығындарын да ескереді.

К 2010 году общий объем доходов мировой космической отрасли составит около 200 млрд. долл. США.
2.1.2. Выводы
Вышеперечисленные тенденции благоприятствуют инвестициям в космическую отрасль. Тем не менее, необходимо учитывать различия в инвестиционной и коммерческой привлекательности различных сегментов космической отрасли. Учитывая высокую себестоимость космической отрасли, в большинстве случаев, космические державы осуществляют космическую деятельность для обеспечения научно-производственного прогресса, при этом необходимо учесть, что реализация космических проектов не только способствует престижу государства, но и развитию коммерческого сектора космоса с высокой прибылью.
2.2. Инвестиционные приоритеты и направления
В Республике Казахстан находятся на стадии формирования следующие сегменты космической отрасли:
1) производство и испытания КА;
2) персональная спутниковая связь, спутниковое вещание, фиксированная спутниковая связь (сдача в аренду ресурсов спутников связи);
3) дистанционное зондирование Земли и услуги по обработке данных ДЗЗ;
4) космическая система научного назначения;
5) производство и эксплуатация наземной аппаратуры потребителя (НАП) (в частности, навигационного оборудования);
6) наземная космическая инфраструктура.
Среди вышеперечисленных направлений космической деятельности наибольшей инвестиционной привлекательностью обладают сегменты систем и услуг спутниковой связи и вещания, производства наземной аппаратуры потребителя космических систем, в частности навигационных систем и услуг на их основе. Данные сегменты значительно превосходят остальные по объему, степени коммерциализации, а также по темпам роста.
2.2.1. Намерения по инвестиционным проектам,
предварительные расчеты и обоснования
В период 2008-2010 годы компания планирует начать реализацию ряда инвестиционных проектов, направленных на формирование в Республике Казахстан космической отрасли и освоения циклов производства космических систем и технологий согласно приложению 7 к настоящему Плану.
2.2.2. Оценка эффективности инвестиционных проектов
Инвестиционные проекты принимаются на основе защиты проектов и предоставления положительных заключений по четырем основным аспектам реализации проекта (правовое, техническое, коммерческое и финансовое заключения).
Инвестиционные проекты, реализуемые компанией в планируемый период, направлены на создание инфраструктуры развития космической деятельности и их оценка складывается из социальной, политической и экономической значимости, как проектов, так и самой космической деятельности.

2010 жылға дүниежүзілік ғарыш саласының жалпы көлемі шамамен 200 млрд. АҚШ долларын құрайды.
2.1.2. Қорытындылар
Жоғарыда санамаланған үрдістер ғарыш саласына инвестициялар тартуға қолайлы. Алайда, ғарыш саласының әртүрлі сегменттерінің инвестициялық және коммерциялық тартымдылығының айырмашылықтарын ескеру қажет. Көптеген жағдайларда ғарыш саласының жоғары өзіндік құнын ескере отырып, Ғарыш державалары ғылыми-өндірістік прогресті қамтамасыз ету үшін ғарыштық қызметті жүзеге асырады, бұл ретте ғарыштық жобаларды іске асыру мемлекеттің беделі үшін ғана емес, сонымен қатар табысты ғарыштың коммерциялық секторының дамуына да ықпал ететінін ескеру қажет.
2.2. Инвестициялық басымдықтар мен бағыттар
Қазақстан Республикасында ғарыш саласының мынадай сегменттері қалыптасу сатысында:
1) ҒА өндіру және сынау;
2) дербес спутниктік байланыс, спутниктік хабар тарату, белгіленген спутниктік байланыс (спутниктік байланыс ресурстарын жалға беру);
3) Жерді қашықтықтан зондтау және ЖҚЗ деректерін өңдеу жөніндегі қызметтер;
4) ғылыми мақсаттағы ғарыш жүйесі;
5) тұтынушының жерүсті аппаратурасын өндіру және пайдалану (ТЖА) (атап айтқанда, навигациялық жабдықтар);
6) жерүсті ғарыш инфрақұрылымы.
Ғарыш қызметінің жоғарыда санамаланған бағыттарының ішінде спутниктік байланыс және хабар тарату жүйелері сегменттерінің және қызметтерінің, ғарыш жүйелері тұтынушыларының жерүсті аппаратурасы өндірісінің, атап айтқанда олардың негізіндегі навигациялық жүйелердің және қызметтердің инвестициялық тартымдылығы аса жоғары. Бұл сегменттер басқаларынан көлемі, коммерциялану дәрежесі, сондай-ақ өсу қарқыны бойынша айтарлықтай артық.
2.2.1. Инвестициялық жобалар жөніндегі ниеттер, алдын ала есептер мен негіздемелер
2008-2010 жылдар кезеңінде компания Қазақстан Республикасында ғарыш саласын қалыптастыруға және ғарыш жүйелері мен технологиялары өндірісінің циклын игеруге бағытталған бірқатар инвестициялық жобаларды осы Жоспарға 7-қосымшаға сәйкес іске асыра бастауды жоспарлап отыр.
2.2.2. Инвестициялық жобалардың тиімділігін бағалау
Инвестициялық жобалар жобаларды қорғау және жобаны іске асырудың негізгі төрт аспектісі бойынша оң қорытындылар (құқықтық, техникалық, коммерциялық және қаржы қорытындылары) ұсыну негізінде қабылданады.
Жоспарлап отырған кезеңде компанияның іске асыратын инвестициялық жобалары ғарыш қызметін дамытудың инфрақұрылымын құруға бағытталады және олардың бағасы жобалардың сияқты, сондай-ақ өз ғарыш қызметінің әлеуметтік, саяси және экономикалық маңыздылығынан қалыптасады.

Следует отметить, что технико-экономические обоснования инвестиционных проектов разработаны в соответствии с требованиями, утвержденными Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 30 сентября 2004 года N 144, а финансово-экономические обоснования инвестиционных проектов в соответствии с правилами, утвержденными Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 30 сентября 2004 года N 143.
2.2.3. Схема управления временно свободными ресурсами, политика
их размещения
Временно свободные средства компании размещаются в соответствии с требованиями Постановления Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2004 года N 960 "О некоторых вопросах приобретения государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения и организациями, контрольный пакет акций (долей) которых принадлежит государству, финансовых услуг". В течение 2008-2010 годов предполагается размещение временно свободных денежных средств на депозитах банков второго уровня.
Доходы от не основной деятельности приведены в приложении 2 к настоящему плану (форма 1 "Прогноз важнейших показателей на 2008-2010 годы").
2.3. Инвестиционный план развития компании
Разрабатываемая инвестиционная программа компании ориентирована на комплексное и поэтапное развитие космической отрасли Казахстана, что позволяет эффективно достичь поставленных целей с учетом постоянно изменяющихся внешних и внутренних факторов.
Компания намерена привлекать инвестиции на реализацию перспективных проектов, указанных ниже.
Инвестиционный проект: "Создание национальной системы
дистанционного зондирования Земли Республики Казахстан, в составе
из 2-х оптико-электронных космических аппаратов дистанционного
зондирования Земли, наземный комплекс управления
и наземно-целевой комплекс"
Место реализации проекта: Республика Казахстан, Астана.
Цель инвестиционного проекта: создание национальной космической системы дистанционного зондирования Земли Республики Казахстан, включающего два спутника ДЗЗ, наземного комплекса управления спутниками и наземного целевого комплекса для приема и обработки космических данных.
На данный момент в мире насчитывается более 20 космических систем ДЗЗ. По мнению экспертов, собственными спутниками для дистанционного зондирования, как в гражданских, так и в военных целях к 2010 году смогут обладать 30 государств. Их число будет расти и дальше с появлением малых и сравнительно недорогих спутников.
В настоящее время в Казахстане функционируют предприятия по приему данных с космических систем дистанционного зондирования Земли, которые развернули приемные станции в городах Астана, Алматы, Уральск и Атырау, позволяющие получать данные с международных спутников Radarsat (Канада), Aqua (США), Terra (США), и IRS - Р6 (Индия). В рамках данной системы решаются частные задачи мониторинга сельскохозяйственных угодий, картирования очагов пожаров и зон затопления, контроля экологической обстановки в кризисных районах.
Вместе с тем, ее текущее состояние не позволяет выполнять весь спектр национальных задач, которые потенциально могут обеспечиваться полноценной системой космического мониторинга. Большинство из этих задач требуют оперативного мониторинга, а он не возможен ввиду значительных трудностей, возникающих при допуске к услугам действующих зарубежных спутников ДЗЗ.
В этой связи приобретает актуальность вопрос создания национальной космической системы дистанционного зондирования Земли, имеющей в своем составе спутники ДЗЗ с аппаратурой высокого и среднего разрешения. Это подтверждается технико-экономическим обоснованием проекта "Создание космической системы дистанционного зондирования Земли", разработанного компанией в апреле 2006 года, которое получило положительные оценки государственной, отраслевой экспертизы и экспертиз заинтересованных государственных органов, в числе которых министерства сельского хозяйства, чрезвычайных ситуаций, Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами, Комитет геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан.
Срок завершения проекта планируется на конец 2019 года. Объем финансовых средств, необходимых для реализации данного инвестиционного проекта, составляет 36003400 тыс. тенге, в том числе по годам: 2008 - 4861242 тыс. тенге; 2009 - 5192300 тыс. тенге; 2010 - 7150000 тыс. тенге.
Инвестиционный проект: "Создание сборочно-испытательного
комплекса Специального конструкторско-технологического бюро
космической техники по сборке и испытанию космических аппаратов"
Место реализации проекта: город Байконыр.
Цель инвестиционного проекта - создание конкурентоспособного на мировом космическом рынке предприятия по проектированию, изготовлению, сборке и испытаниям КА с использованием передового мирового опыта.
Назначение проекта:
создание и развитие конструкторско-технологической, производственной и материально-технической базы СКТБ КТ;
формирование высококвалифицированного кадрового состава инженерно-технических работников путем обучения и прохождения производственного обучения в ведущих мировых компаниях в области проектирования, изготовления, сборки и испытания космической техники;
проектирование, изготовление, сборка и испытание КА, полезной нагрузки и компонентов космической техники в Республике Казахстан собственными силами и в кооперации с отечественными и иностранными партнерами.
Срок завершения проекта - 2009 год.

Инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелері Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі бекіткен 2004 жылғы 30 қыркүйектегі N 144 талаптарға сәйкес, ал инвестициялық жобалардың қаржы-экономикалық негіздемелері Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі бекіткен 2004 жылғы 30 қыркүйектегі N 143 ережеге сәйкес әзірленгенін айта кеткен жөн.
2.2.3. Уақытша бос ресурстарды басқару схемасы, оларды орналастыру жөніндегі саясат
Компанияның уақытша бос қаражаты "Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардың және акцияларының (үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың қаржылық қызметтерді сатып алуының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 14 қыркүйектегі N 960 қаулысына сәйкес орналастырылады. 2008-2010 жылдар ішінде уақытша бос ақшалай қаражатты екінші деңгейдегі банктер депозиттеріне орналастыру көзделіп отыр.
Негізгі емес қызметтен кірістер осы Жоспарға 2-қосымшаға ("2008-2010 жылдарға арналған маңызды көрсеткіштер болжамы" деген 1-нысанда) келтірілген.
2.3. Компания дамуының инвестициялық жоспары
Компанияның әзірлеп отырған инвестициялық бағдарламасы Қазақстанның ғарыш саласын кешенді және кезеңмен дамытуға бағытталған, бұл ұдайы өзгерістегі сыртқы және ішкі факторларды ескере отырып, қойылған мақсаттарға тиімді қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Компания инвестицияларды төменде көрсетілген перспективалық жобаларды іске асыруға арналған инвестицияларды тартуға ниеттенеді.
"Жерді қашықтықтан зондтау 2 оптикалық-электрондық ғарыш аппараттары, жерүсті басқару кешені және жерүсті мақсатты кешені құрамында Қазақстан Республикасының Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құру" инвестициялық жобасы
Жобаны іске асыру орны: Қазақстан Республикасы, Астана қаласы.
Инвестициялық жобаның мақсаты: ЖҚЗ екі спутнигі, спутниктерді жерүсті басқару кешені және ғарыш деректерін қабылдау және өңдеу үшін жерүсті мақсатты кешені кіретін Қазақстан Республикасының Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құру.
Қазіргі кезде әлемде ЖҚЗ ғарыш жүйелерінің 20-дан астамы бар. Сарапшылардың пікірі бойынша, 2010 жылға қарай 30 мемлекетте азаматтық сияқты, сондай-ақ әскери мақсаттағы қашықтықтан зондтау өз спутниктері болады. Олардың саны шағын және аса қымбат емес спутниктердің пайда болуымен бұдан былай да өсе береді.
Қазіргі уақытта Қазақстанда Жерді қашықтықтан зондтау ғарыш жүйелерінің деректерін қабылдау жөнінде кәсіпорындар қызмет етуде, Астана, Алматы, Орал және Атырау қалаларында Radarsat (Канада), Аgua (США), Теrrа (США), және ІRS-Р6 халықаралық спутниктерінен деректер алуға мүмкіндік беретін қабылдау станциялары жұмыс істейді. Бұл жүйе шеңберінде ауылшаруашылығына пайдаланылатын жерлер мониторингісінің, өрт ошақтарын және су басу аймақтарын картаға түсіру, дағдарыс аудандарындағы экологиялық жағдайды бақылаудың жеке міндеттері шешіледі.
Сонымен қатар, оның ағымдағы жағдайы ғарыш мониторингісінің жүйесін толық қамтамасыз ете алатын ұлттық міндеттердің барлық спектрін орындауға мүмкіндік бермейді. Осы міндеттердің көпшілігі жедел мониторингті талап етеді, ал ол қолданыстағы шетелдік ЖҚЗ спутниктерінің қызметтеріне рұқсат кезінде туындайтын елеулі қиыншылықтарға байланысты мүмкін емес.
Осыған байланысты өзінің құрамында жоғары және орта шешімдегі аппаратурасы бар ЖҚЗ спутниктері Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құру мәселесі өзекті бола түсуде. Бұл компания 2006 жылғы сәуірде әзірлеген "Жерді қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесін құру" жобасының техникалық-экономикалық негіздемесімен расталады, ол мемлекеттік, салалық сараптаманың және мүдделі органдардың, оның ішінде Ауыл шаруашылығы, Төтенше жағдайлар министрліктері, Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару агенттігі, Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Геология және жер қойнауларын пайдалану комитеті сараптамаларының оң бағасын алды.
Жобаның аяқталу мерзімі 2019 жылдың соңына жоспарланып отыр. Осы инвестициялық жобаны іске асыру үшін қажетті қаржылық қаражаттың көлемі - 36 003 400 мың теңгені құрайды оның ішінде жылдар бойынша: 2008 жылы - 4 861 242 мың. теңге; 2009 жылы - 5 192 300 мың теңге; 2010 жылы - 7 150 000 мың теңге.
"Ғарыш аппараттарын құрастыру және сынау жөніндегі Ғарыш
техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросының
құрастыру-сынау кешенін құру" инвестициялық жобасы
Жобаны іске асыру орыны: Байқоңыр қаласы.
Инвестициялық жобаның мақсаты - алдыңғы қатарлы әлемдік тәжірибені пайдалана отырып, әлемдік ғарыш нарығында бәсекеге қабілетті, ҒА жобалау, жасау, құрастыру және сынау кәсіпорнын құру.
Жобаның міндеттері:
ҒТ АКТБ конструкторлық-технологиялық, өндірістік және материалдық-техникалық базасын құру және дамыту;
ғарыш техникасын жобалау, жасау, жинау және сынау саласында әлемдік жетекші компанияларда оқыту және өндірістік тәжірибеден өткізу жолымен инженерлік-техникалық қызметкерлердің біліктілігі жоғары кадрлық құрамын қалыптастыру;
ҒА жобалау, жасау, жинау және сынау, Қазақстан Республикасындағы өз күшімен әрі отандық және шетелдік әріптестер кооперациясында ғарыш техникасының тиімді жүктемелері және құрамдастары.
Жобаның аяқталу мерзімі - 2009 жыл.

В рамках пункта 2 Плана мероприятий по реализации Государственной программы "Развитие космической деятельности в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" выполнен проект по созданию специального конструкторско-технологического бюро космической техники.
В рамках данного проекта компанией разработаны концепция, аванпроект, технико-экономическое обоснование, эскизный проект и План-график создания СКТБ КТ для космических аппаратов микро и мини класса на период 2006-2009 годы. ТЭО получило положительное заключение государственной научно-технической и отраслевой экспертиз.
В ТЭО представлены организационная и технологическая структуры СКТБ КТ. На основе анализа мирового опыта предлагается, что СКТБ КТ должно состоять из двух основных подразделений:
а) конструкторского бюро, оснащенного самыми новейшими программными продуктами и использующего передовые методы организации процесса проектирования КА;
б) сборочно-испытательного комплекса, оборудование которого должно соответствовать лучшим мировым стандартам.
Данная конфигурация является оптимальной для Казахстана.
Объемы финансовых средств, необходимых на реализацию проекта: всего - 11118260,0 млн. тенге, в том числе по годам: 2008 - 200000 тыс. тенге; 2009 - 4358642 тыс. тенге; 2010 - 6759618 тыс. тенге.
Раздел 3. Прогноз важнейших показателей развития
Прогноз важнейших показателей развития компании представлен в приложениях 2-6 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану
Организационная структура АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары"
Примечание РЦПИ: см. бумажный вариант
Приложение 2
к Плану
Форма 1
Прогноз важнейших показателей развития на 2008-2010 годы
АКЦИОНЕРНОГО ОБЩЕСТВА "НАЦИОНАЛЬНАЯ КОМПАНИЯ
"ҚАЗАҚСТАН ҒАРЫШ САПАРЫ"
(в тыс. тенге)
N
п/п
Показатели
Ед.
изм.
2006 г.
2007 г.
2007 г.
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2010 г.
2010 г.
Отчет
оценка
в % к
2006 г.
прогноз
прогноз
прогноз
в % к
2006 г.
в % к
2007 г.
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Объем
произ-
веденной
продукции
(работ,
услуг) -
всего:
тыс.
тенге

"2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметін дамыту" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 2-тармағының шеңберінде ғарыш техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросын құру жөнінде жоба орындалды.
Осы жобаның шеңберінде тұжырымдама, алдын ала жоба, техникалық-экономикалық негіздеме (ТЭН), нобайлық жоба және 2006-2009 жылдарғы кезеңге арналған микро және мини сынаптағы ғарыш аппараттары үшін ҒТ АКТБ құрудың жоспар-кестесі әзірленді. ТЭН мемлекеттік ғылыми-техникалық және салалық сараптамалардың оң қорытындысын алды.
ТЭН-де ҒТ АКТБ-ның ұйымдық және технологиялық құрылымдары ұсынылған. Әлемдік тәжірибені талдау негізінде ҒА АКТБ екі негізгі бөлімшеден:
а) ең жаңа бағдарламалық өнімдермен жарақталған және ҒА жобалау процесін ұйымдастырудың алдыңғы қатарлы әдістерін пайдаланатын конструкторлық бюродан;
б) жабдығы ең жақсы әлемдік стандарттарға сәйкес келуі тиіс құрастыру-сынау кешенінен (ҚұСК) құрылуға тиіс деп болжанады.
Осы конфигурация Қазақстан үшін оңтайлы болып табылады.
Жобаны іске асыруға қажет қаржылық қаражаттың көлемі:
барлығы - 11 118 260,0 млн. теңге, оның ішінде жылдар бойынша: 2008 - 200 000 мың теңге; 2009 - 4 358 642 мың теңге; 2010 - 6 759 618 мың теңге.
3-бөлім. Дамудың аса маңызды көрсеткіштерінің болжамы
Дамудың аса маңызды көрсеткіштерінің болжамы осы Жоспарға 2-6 қосымшаларда көрсетілген.
Жоспарға
1-қосымша
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ ұйымдық құрылымы
(кестені қағаз мәтінінен қараңыз)
Жоспарға
2-қосымша
1-нысан
"ҚАЗАҚСТАН ҒАРЫШ САПАРЫ" ҰЛТТЫҚ КОМПАНИЯСЫ" АКЦИОНЕРЛІК ҚОҒАМЫНЫҢ
2008-2010 жылдарға арналған дамуының аса маңызды көрсеткіштерінің
болжамы
N
р/р
Көрсеткіштер
Өлш.
бірл.
2006
ж.
2007
ж.
2007
ж.
есеп
баға
2006
жылға
%
А
Б
1
2
3
4
1.
Өндірілген өнім көлемі
(жұмыстар, қызметтер) -
барлығы:
мың
теңге

28,38 %
15
Характер проекта (новое
производство, реконструкция,
расширение действующего
производства, смена или
увеличение номенклатуры
выпускаемой продукции, иное)
Расширение действующего
производства и видов услуг
16
Наличие договоров поставки
или протоколов о намерении
приобретения инвестиционного
продукта (при наличии
указать количество и
стоимость таковых)
Меморандум о намерениях между АО
"НК "Қазақстан Ғарыш Сапары",
ФГУП "Микроэлектронной
аппаратуры "Прогресс"
17
Уровень готовности инвести-
ционного проекта (проектно-
сметная документация,
наличие производственных
мощностей, иное)
-
18
Стоимость проекта, тенге
(валюта проекта) всего,
в том числе

28,38%
15
Жобаның сипаты (жаңа
өндіріс, қайта құру,
қолданыстағы өндірісті
кеңейту, шығарылатын өнім
номенклатурасын көбейту
немесе ауыстыру,
өзгелері)
Қолданыстағы өндірісінің және
қызмет көрсету түрлерінің өсуі
16
Жеткізу шарттарының
немесе инвестициялық өнім
сатып алу ниеті туралы
хаттамалардың болуы (бар
болса олардың бағасы мен
саны көрсетілсін)
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ,
"Прогресс" шағын электронды
аппаратура" ФМУК арасындағы
ниеттер туралы меморандум
17
Инвестициялық жобаның
дайындылық деңгейі
(жобалау-сметалық
құжаттама, өндірістік
қуаттардың болуы)
-
18
Жобаның құны, теңге
(жобаның валютасы)
барлығы, оның ішінде