О создании Комиссии по улучшению взаимодействия с международными рейтинговыми агентствами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2008 года № 688. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2014 года № 970
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 10.09.2009 N 1341.
Сноска. По всему тексту:
слова "с международным финансовым сотрудничеством" заменены словами "с международными рейтинговыми агентствами" в соответствии с постановлением Правительства РК от 10.09.2009 N 1341.
В целях обеспечения эффективного взаимодействия Республики Казахстан с международными рейтинговыми агентствами для повышения инвестиционного имиджа Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Комиссию по улучшению взаимодействия с международными рейтинговыми агентствами в составе согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комиссии по улучшению взаимодействия с международными рейтинговыми агентствами;
2) План мероприятий по улучшению взаимодействия с международными рейтинговыми агентствами.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 июля 2008 года N 688
Состав
Комиссии по улучшению взаимодействия
с международными рейтинговыми агентствами
Сноска. Состав в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
Министр экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан, председатель
вице-министр экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан, заместитель председателя
заместитель директора Департамента международной экономической интеграции Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан, секретарь
вице-министр финансов Республики Казахстан
заместитель председателя Комитета международной информации Министерства иностранных дел Республики Казахстан
заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан (по согласованию)
вице-министр индустрии и новых технологий Республики Казахстан
заместитель Председателя Совета Ассоциации финансистов Казахстана (по согласованию)
заместитель председателя правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан (по согласованию)
исполнительный директор акционерного общества «Казкоммерцбанк» (по согласованию)
заместитель председателя правления акционерного общества «Народный Банк Казахстана» (по согласованию)
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июля 2008 года N 688

Халықаралық рейтингтік агенттіктермен өзара іс-қимылды жақсарту жөнінде комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 шілдедегі N 688 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 қыркүйектегі № 970 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 № 970 қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбындағы және мәтініндегі "Халықаралық қаржылық қоғамдастықпен" деген сөздер "Халықаралық рейтингтік агенттіктермен" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.10. N 1341 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының инвестициялық имиджін арттыру үшін Қазақстан Республикасының халықаралық рейтингтік агенттіктермен тиімді өзара іс-қимылын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес құрамда Халықаралық рейтингтік агенттіктермен өзара іс-қимылды жақсарту жөніндегі комиссия құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Халықаралық рейтингтік агенттіктермен өзара іс-қимылды жақсарту жөніндегі комиссия туралы ереже;
2) Халықаралық рейтингтік агенттіктермен өзара іс-қимылды жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспары бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 17 шілдедегі
N 688 қаулысымен
бекітілген
Халықаралық рейтингтік агенттіктермен өзара іс-қимылды
жақсарту жөніндегі комиссияның
құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329  қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрі, төраға
Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау вице-министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі Халықаралық экономикалық интеграция департаменті директорының орынбасары, хатшы
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Халықаралық ақпарат комитеті төрағасының орынбасары
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі
Қазақстан қаржыгерлері қауымдастығы кеңесі төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
«Казкоммерцбанк» акционерлік қоғамының атқарушы директоры (келісім бойынша)
«Қазақстан Халық Банкі» акционерлік қоғамының басқарма төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 17 шілдедегі
N 688 қаулысымен
бекітілген

Сноска. Положение в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2009 N 1341.
Положение
Комиссии по улучшению взаимодействия
с международными рейтинговыми агентствами
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о Комиссии по улучшению взаимодействия с международными рейтинговыми агентствами (далее - Комиссия) определяет цель, задачи и полномочия Комиссии.
2. Главной целью Комиссии является обеспечение эффективного взаимодействия с международными рейтинговыми агентствами путем предоставления им необходимой согласованной информации на регулярной основе, а также обеспечение нахождения Казахстана в группе стран, имеющих суверенные кредитные рейтинги с аналогичными социально-экономическими показателями развития Казахстана.
2. Основные задачи и полномочия Комиссии
3. Задачами Комиссии являются:
выработка предложений по определению эффективной формы сотрудничества с международными рейтинговыми агентствами;
выработка предложений по стандартам предоставления информации международным рейтинговым агентствам;
обеспечение реализации Плана мероприятий по улучшению взаимодействия с международными рейтинговыми агентствами.
4. Комиссия в пределах своей компетенции для осуществления возложенных на нее задач вправе:
принимать необходимые действия для организации, координации и совершенствования взаимодействия с международными рейтинговыми агентствами;
привлекать для проведения экспертиз и консультаций специалистов соответствующего профиля из государственных органов и организаций, а также организовывать при необходимости экспертные группы для решения поставленных задач;
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов и организаций информацию по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
вырабатывать рекомендации и вносить предложения по вопросам, входящим в ее компетенцию, в Правительство Республики Казахстан и заинтересованные государственные органы.
3. Организация деятельности Комиссии
5. Комиссию возглавляет ее председатель.
6. Председатель Комиссии организует ее работу, в случае отсутствия председателя, заседание Комиссии проводится одним из заместителей председателя.
7. Рабочим органом Комиссии является Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
Рабочий орган Комиссии осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Комиссии, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания Комиссии, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Комиссии за три рабочих дня до проведения заседания Комиссии с приложением проекта протокола.

Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.09.10.  N 1341Қаулысымен.
Халықаралық рейтинтік агенттіктермен өзара іс-қимылды жақсарту жөніндегі комиссия туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Осы Халықаралық рейтингтік агенттіктермен өзара іс-қимылды жақсарту жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) туралы ереже Комиссияның мақсаттарын, міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды.
2. Комиссияның басты мақсаты халықаралық рейтингтік агенттіктермен тұрақты негізде қажетті келісілген ақпаратты оларға ұсыну жолымен тиімді өзара іс-қимылды қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштеріне ұқсас егемен кредиттік рейтингтері бар елдер тобында болуын қамтамасыз ету болып табылады.
2. Комиссияның негізгі міндеттері мен өкілеттіктері
3. Комиссияның міндеттері:
халықаралық рейтингтік агенттіктермен ынтымақтастықтың тиімді нысанын айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
халықаралық рейтингтік агенттіктерге ақпарат беру стандарттары бойынша ұсыныстар әзірлеу;
Халықаралық рейтингтік агенттіктермен өзара іс-қимылды жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруды қамтамасыз ету болып табылады.
4. Комиссия өз құзыреті шегінде өзіне жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін:
халықаралық рейтингтік агенттіктермен өзара іс-қимылды ұйымдастыру, үйлестіру және жетілдіру үшін қажетті іс-қимыл жасауға;
сараптамалар мен консультациялар жүргізу үшін мемлекеттік органдар мен ұйымдардан тиісті бейіндегі мамандарды тартуға, сондай-ақ қажет болған жағдайда қойылған міндеттерді шешу үшін сарапшы топтарды ұйымдастыруға;
мемлекеттік органдар мен ұйымдардан Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен ақпарат сұратуға және алуға;
өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ұсынымдар әзірлеуге және Қазақстан Республикасының Үкіметі мен мүдделі мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгізуге құқылы.
3. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
5. Комиссияны оның төрағасы басқарады.
6. Комиссияның төрағасы оның жұмысын ұйымдастырады, төраға болмаған жағдайда Комиссияның отырысын төраға орынбасарларының бірі өткізеді.
7. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгi Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Комиссияның жұмыс органы комиссияның жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды, олар комиссия отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні қалғанда хаттама жобасымен қоса комиссия мүшелеріне жіберілуі тиіс.

Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
8. После проведения заседания Комиссии секретарь Комиссии оформляет протокол.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
9. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Голосование проводится путем заполнения на заседании Комиссии листа голосования по форме согласно приложению к Инструкции о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп (далее – Инструкция), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к письму-отчету Комиссии, предусмотренному пунктом 24 Инструкции.
По результатам проведения заседаний Комиссии и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Комиссии направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Комиссии для согласования.
Члены Комиссии после получения листа голосования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
10. Учет и хранение материалов и протокольных решений Комиссии с приложением листов голосования осуществляет рабочий орган Комиссии.
Сноска. Положение дополнено пунктом 10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июля 2008 года N 688
Примечание РЦПИ!
В План предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 18.06.2010 № 612 (не подлежит опубликованию).
План мероприятий
по улучшению взаимодействия с международными рейтинговыми агентствами
Сноска. План мероприятий в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2009 N 1341; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.06.2011 № 705; от 17.06.2013 № 607.
п/п
Наименование
мероприятий
Форма
завершения
Ответст-
венные за
исполнение
Сроки
реали-
зации
Предпола-
гаемые
расходы
1
2
3
4
5
6
1.
Предоставление презен-
тационной информации
международным
рейтинговым агентствам
по согласованному
формату на английском
языке о социально-
экономическом положении
Республики Казахстан
Презентация
в Standard
& Poor's,
Moody's
Investors
Service,
Fitch
Ratings
Ltd.
МЭБП (свод),
НБ (по сог-
ласованию),
МФ, АС, МИТ,
АФК (по
согласо-
ванию)
Ежеквар-
тально
Не
требуются
2.
Предоставление интере-
сующей информации
аналитикам
международных
рейтинговых агентств
в соответствии с их
запросом
Информация
в Standard
& Poor's,
Moody's
Investors
Service,
Fitch
Ratings
Ltd.
МЭБП (свод),
заинтересо-
ванные госу-
дарственные
органы
На пос-
тоянной
основе
Не
требуются
3.
Организация ежегодных
визитов аналитиков
Standard & Poor's,
Moody's Investors
Service, Fitch Ratings
Ltd. в Казахстан на
высоком уровне
Визит
аналитиков
Standard &
Poor's,
Moody's
Investors
Service,
Fitch
Ratings
Ltd.
МЭБП (свод),
заинтересо-
ванные госу-
дарственные
органы
3 раза
в год
Республи-
канский
бюджет
Бюджетная
программа
010
"Взаимо-
действие
с между-
народными
рейтинго-
выми
агентст-
вами по
вопросу
пересмот-
ра суве-
ренного
кредитного
рейтинга
Респуб-
лики
Казах-
стан"
4.
Организация Конференц-
call с участием
заинтересованных
государственных органов
и иных организаций
Республики Казахстан с
аналитиками и иными
лицами агентств по
обсуждению актуальных
вопросов
Конференц-
call
МЭБП (свод),
заинтересо-
ванные госу-
дарственные
органы,
АФК (по
согласо-
ванию)
Ежеме-
сячно
Не
требуются
5.
Анализ предварительных
пресс-релизов
международных
рейтинговых агентств,
в случае необходимости
направление аналитикам
оспаривающей информации
Аналитичес-
кая записка
МЭБП (свод),
заинтересо-
ванные госу-
дарственные
органы
3 раза
в год
Не
требуются
6.
Направление
информационной справки
международным
рейтинговым агентствам
обо всех положительных
тенденциях и новшествах
в экономической сфере
Республики Казахстан
Информа-
ционная
справка
МЭБП (свод),
заинтересо-
ванные госу-
дарственные
органы,
АФК (по
согласо-
ванию)
На пос-
тоянной
основе
Не
требуются
7.
Направление
заинтересованным
госорганам прогнозов
аналитиков для их
последующего
использования в работе
в рамках создания
системы раннего
реагирования на
кризисные ситуации
Информа-
ционная
справка
МЭБП (свод),
заинтересо-
ванные госу-
дарственные
органы,
АФК (по
согласо-
ванию)
По мере
предос-
тавления
прогно-
зов ана-
литиками
рейтин-
говых
агентств
Не
требуются
8.
Мониторинг рейтингов
зарубежных стран,
позиции аналитиков по
другим странам,
сравнение их с данными
по Казахстану
Аналити-
ческая
информация
МЭБП (свод),
заинтересо-
ванные госу-
дарственные
органы,
АФК (по
согласо-
ванию)
1 раз в
полу-
годие
Не
требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АС          - Агентство Республики Казахстан по статистике
АФК         - Ассоциация финансистов Казахстана
МИТ         - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МФ          - Министерство финансов Республики Казахстан
МЭБП        - Министерство экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан
НБК         - Национальный Банк Республики Казахстан

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014  N 329қаулысымен.
8. Комиссия отырысы өткізілгеннен кейін Комиссия хатшысы хаттама ресімдейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014  N 329қаулысымен.
9. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру комиссия отырысында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультациялық-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру жолымен өткізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерiнiң ерекше пiкiр білдіруге құқығы бар, оны бiлдiрген жағдайда, ол жазбаша түрде жазылуы және Нұсқаулықтың 24-тармағында көзделген комиссияның есеп-хатына қоса берілуі тиiс.
Комиссия отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтарының негізінде үш жұмыс күні ішінде хаттама жасалады, оған төраға мен хатшы қол қояды.
Дауыс беру қорытындысы бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген жағдайда, комиссия хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясы бар дауыс беру парағын комиссия мүшелеріне келісу үшін жібереді.
Комиссия мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не келіспеу туралы себептерін негіздей отырып жауап береді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014  N 329қаулысымен.
10. Дауыс беру парақтарымен қоса, комиссия материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
Ескерту. Ереже 10-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 17 шілдедегі
N 688 қаулысымен
бекітілген
РҚАО-ның ескертпесі!
Жоспарға өзгерту енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.18 № 612 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
Халықаралық рейтинтік агенттіктермен өзара іс-қимылды
жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. Жоспар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.09.10. N 1341, өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.06.24 № 705, 17.06.2013  N 607Қаулыларымен.
Р/с
N
Іс-шаралардың атауы
Аяқталу нысаны
Орындалуына жауаптылар
Іске асырылу мерзімі
Болжамды шығыстар
1
2
3
4
5
6
1.
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық жағдайы туралы келісілген формат бойынша ағылшын тілінде халықаралық рейтингтік агенттіктерге таныстыру ақпаратын ұсыну
Stаdаrd& Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Rаtings Ltd-ға таныстыру
ЭБЖМ (жинақтау), ҰБ, Қаржымині, СА, ИСМ, ҚҚҚ (келісім бойынша)
Тоқсан сайын
Талап етілмейді
2.
Халықаралық рейтингтік агенттіктердің талдаушыларына олардың сұрауы бойынша қызықтыратын ақпарат беру
Stаdаrd& Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Rаtings Ltd-ға ақпарат
ЭБЖМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар
Тұрақты негізде
Талап етілмейді
3.
Stаdаrd& Poor's, Moody's  Fitch талдаушыларының Қазақстанға жыл сайынғы сапарларын жоғары деңгейде ұйымдастыру
Stаdаrd& Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Rаtings Ltd.талдаушыларының сапары
ЭБЖМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар
Жылына 3 рет
Республикалық бюджет 010 "Қазақстан Республикасының егемен кредиттік рейтингін қайта қарау мәселелері бойынша халықаралық рейтингілік агенттіктерімен өзара іс-қимыл" республикалық бюджеттік бағдарламасы
4.
Талдаушылармен және агенттіктердің өзге де тұлғаларымен көкейкесті мәселелерді талқылау бойынша Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарының және өзге де ұйымдарының қатысуымен Конференц-саll ұйымдастыру
Конференц-саll
ЭБЖМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдары, ҚҚҚ (келісім бойынша)
Ай сайын
Талап етілмейді
5.
Халықаралық рейтингтік агенттіктердің алдын ала баспасөз-релиздерін талдау, қажет болған жағдайда талдаушыларға дау туғызатын ақпарат жіберу
Талдамалық жазба
ЭБЖМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар
Жылына 3 рет
Талап етілмейді
6.
Қазақстан Республикасының экономика саласындағы барлық оң үрдістер мен жаңалықтар туралы халықаралық рейтингтік агенттіктерге ақпараттық анықтама жіберу
Ақпараттық анықтама
ЭБЖМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, ҚҚҚ (келісім бойынша)
Тұрақты негізде
Талап етілмейді
7.
Дағдарыстық жағдайларға ерте ден қою жүйесін құру шеңберінде кейіннен жұмыста пайдалану үшін талдаушылардың болжамдарын мүдделі мемлекеттік органдарға жіберу
Ақпараттық анықтама
ЭБЖМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, ҚҚҚ (келісім бойынша)
Рейтинг тік агенттіктер талдаушыларының болжамдарын беруіне қарай
Талап етілмейді
8.
Шет елдердің рейтингтеріне мониторинг, басқа елдер бойынша талдаушылардың ұстанымдары, оларды Қазақстан бойынша деректермен салыстыру
Талдамалық ақпарат
ЭБЖМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, ҚҚҚ (келісім бойынша)
Жарты жылда 1 рет
Талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
СА             - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
ҚҚҚ            - Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы
ИСМ            - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда
министрлігі
Қаржымині      - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ЭБЖМ           - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
ҰБ             - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі