О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственных закупках"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2008 года № 936
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственных закупках".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Закон
Республики Казахстан "О государственных закупках"
Статья 1 . Внести в Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58) следующие изменения и дополнения:
1) в пункте 1 статьи 1:
в подпункте 1) слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) отечественные товаропроизводители - юридические и (или) физические лица, являющиеся резидентами Республики Казахстан и производящие:
сельскохозяйственную продукцию;
товар, готовый к употреблению (применению), состоящий более чем на пятьдесят процентов из деталей (материалов) производимых (не собираемых) на территории Республики Казахстан, и (или) производящие товар, переработанный в Республике Казахстан в соответствии с критериями достаточной переработки и готовый к употреблению (применению);
2-2) отечественные поставщики работ, услуг - юридические и физические лица, являющиеся резидентами Республики Казахстан, использующие не менее девяносто пяти процентов местных трудовых ресурсов Республики Казахстан по выполнению работ, оказанию услуг;";
подпункт 10) исключить;
подпункт 13) исключить;
в подпункте 20):
слова "органа государственного финансового контроля" заменить словами "уполномоченного органа";
после слова "закупках" дополнить словами "и (или) причин и условий, способствующих им,";
в подпунктах 22) и 23) слова "а также" заменить словом "либо";
в подпункте 24):
слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
слова ", за исключением государственных учреждении и государственных предприятий социальной сферы, расположенных в сельских населенных пунктах, по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан" заменить словами "за исключением национальных холдингов, национальных управляющих компаний, национальных компаний и аффилиированных с ними юридических лиц;";
дополнить подпунктами 27), 28), 29) и 30) следующего содержания:

"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 13 қазандағы N 936 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап . "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 17, 135-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-баптың 1-тармағында:
1) тармақшада "акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) отандық тауар өндірушілер - Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын және:
ауыл шаруашылығы өнімдерін;
елу пайыздан астамы Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін (жиналмайтын) бөлшектерден (материалдардан) тұратын пайдалануға (қолдануға) дайын тауар өндіретін және/немесе жеткілікті қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес Қазақстан Республикасында қайта өңделген және тұтынуға (қолдануға) дайын тауарды өндіретін заңды және (немесе) жеке тұлғалар;
2-2) жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің отандық әлеуетті өнім берушілері - Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті еңбек ресурстарының кемінде тоқсан бес пайызын пайдаланатын заңды және жеке тұлғалар;";
10) тармақша алып тасталсын;
13) тармақша алып тасталсын;
20) тармақшада:
"мемлекеттік қаржылық бақылау органының" деген сөздер "уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"анықталған бұзушылықтарды" деген сөздерден кейін "және (немесе) оларға мүмкіндік беретін себептер мен жағдайларды" деген сөздермен толықтырылсын;
22) және 23) тармақшаларда "сондай-ақ" деген сөздер тиісінше "не" деген сөзбен ауыстырылсын;
24) тармақшада:
"акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
", Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбе бойынша ауылдық елді мекендерде орналасқан әлеуметтік саланың мемлекеттік мекемелері мен мемлекеттік кәсіпорындарын қоспағанда," деген сөздер "ұлттық холдингтерді, ұлттық басқару компаниясын, ұлттық компанияларды және олармен аффилиирленген заңды тұлғаларды қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 27), 28) және 30) тармақшалармен толықтырылсын:

"27) единый оператор в сфере электронных государственных закупок - юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, собственником которого является государство или национальный холдинг, которое осуществляет реализацию единой технической политики в сфере электронных государственных закупок;
28) электронные государственные закупки - государственные закупки, осуществляемые с использованием информационных систем и электронных информационных ресурсов;
29) веб-портал государственных закупок - информационная система представляющая единую точку доступа к электронным услугам электронных государственных закупок;
30) организатор государственных закупок - юридическое лицо либо его структурное подразделение, осуществляющее организацию и проведение государственных закупок.";
2) в статье 4:
в подпункте 6) слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) приобретения государственным органом товаров, работ, услуг у государственных предприятий, в отношении которых он осуществляет функции органа управления, по основному предмету деятельности таких государственных предприятий, а также у акционерных обществ и хозяйственных товариществ в отношении государственных пакетов акций и долей участия которых он осуществляет права владения и пользования;";
в подпункте 36) слово "законами" заменить словами "законодательными актами";
в подпункте 38):
после слов "сельскохозяйственной продукции" дополнить словами "и продуктов ее переработки";
слова "по ее" заменить словами "по их";
в подпункте 43) слово "производителей" заменить словами "товаропроизводителей и отечественных поставщиков работ, услуг";
подпункт 46) изложить в следующей редакции:
"46) приобретение электроэнергии, в том числе балансирующей;";
подпункт 47) исключить;
в подпункте 48) слова "более пятидесяти процентов акций" заменить соответственно словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
дополнить подпунктами 49), 50), 51), 52) и 53) следующего содержания:
"49) приобретения товаров в государственный материальный резерв для оказания регулирующего воздействия на рынок;
50) приобретения авиатоплива субъектами гражданской авиации Республики Казахстан непосредственно у отечественных нефтеперерабатывающих предприятий;
51) приобретения отечественными товаропроизводителями, исполнителями государственного оборонного заказа, товаров, работ, услуг для производства продукции входящей в состав государственного оборонного заказа, определенного Законом Республики Казахстан "О государственном оборонном заказе";

"27) электрондық мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор - электрондық мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыруды жүзеге асыратын, меншік иесі мемлекет немесе ұлттық холдинг болып табылатын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
28) электрондық мемлекеттік сатып алу - ақпараттық жүйелер мен электронды ақпараттық ресурстарды пайдалана отырып жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу;
29) мемлекеттік сатып алу веб-порталы - электрондық мемлекеттік сатып алудың электрондық қызметтерге қол жеткізудің бірыңғай нүктесін білдіретін ақпараттық жүйе;
30) мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы - мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыруды және өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлға не оның құрылымдық бөлімшесі.";
2) 4-бапта:
6) тармақшада:
"акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік органдардың оларға қатысты өздері осындай кәсіпорындардың негізгі қызмет нысанасы бойынша басқару органы функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындардан, сондай-ақ олардың акцияларының мемлекеттік пакеттеріне және қатысу үлесіне қатысты ол иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын акционерлік қоғамдардан және шаруашылық серіктестіктерінен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді сатып алуы;";
36) тармақшада "заңдарында" деген сөз "заңнамалық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
38) тармақшада:
"ауыл шаруашылығы өнімдерін" деген сөздерден кейін "және оның қайта өңдеу өнімдерін" деген сөздермен толықтырылсын;
43) тармақшада "өндірушілерден" деген сөз "тауар өндірушілер мен жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің отандық өнім берушілерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
46) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"46) электр энергиясын, оның ішінде теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу";
47) тармақша алып тасталсын;
48) тармақшада:
"акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 49)-53) тармақшалармен толықтырылсын:
"49) нарыққа реттеушілік әсер ету үшін мемлекеттік материалдық резервке тауарлар сатып алу";
50) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы субъектілерінің авиа отынын тікелей отандық мұнайды қайта өңдеу кәсіпорындарынан сатып алуы;
51) отандық тауар өндірушілердің, "Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген, мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың құрамына кіретін өнімдерді өндіру үшін мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушылардың тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;

52) приобретения товаров, работ, услуг государственными предприятиями, юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат государству, и аффилиированными с ними юридическими лицами, определенными поставщиками по государственным закупкам, необходимых для выполнения своих договорных обязательств, установленных в рамках заключенных договоров о государственных закупках;
53) приобретения услуг по подготовке космонавтов и организации осуществления полетов космонавтов в космос.";
3) в статье 5:
пункт 2 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) количество, объем, цену за единицу, а также планируемые суммы денег для осуществления государственных закупок:
товаров, длительность технологического срока изготовления которых обуславливает их поставку в следующем (последующем) финансовом году (годы);
работ со сроком завершения в следующем (последующем) финансовом году (годы), предусмотренном в проектно-сметной документации;
услуг на срок более одного финансового года в случаях, установленных законами Республики Казахстан.";
пункт 3 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) в случаях предусмотренных подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи планируемые сроки поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг в соответствии с графиком и разбивкой на годы в пределах выделенных и предусмотренных сумм на каждый финансовый год.";
в части первой пункта 5:
слово "услуг:" заменить словом "услуг.";
подпункты 1) и 2) исключить;
дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Заказчик и (или) организатор государственных закупок при обнаружении нарушений законодательства Республики Казахстан о государственных закупках на стадии проведения процедур государственных закупок либо после подведения итогов вправе принять решение о пересмотре и (или) отмене государственных закупок.";
4) в статье 7:
пункт 1 дополнить словами ", за исключением случаев, когда заказчик и организатор государственных закупок выступают в одном лице";
в части первой пункта 2 слово "заказчик" заменить словами "сам заказчик непосредственно, либо";
в части третьей пункта 4 слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";

52) мемлекеттік кәсіпорындардың, дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және мемлекеттік сатып алу бойынша өнім жеткізуші деп анықталған, олармен аффилиирленген заңды тұлғалардың мемлекеттік сатып туралы жасалған шарттар шеңберінде белгіленген өздерінің шарттық міндеттемелерін орындау үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;
53) ғарышкерлерді даярлау және ғарышкерлердің ғарышқа ұшуын жүзеге асыру жөніндегі қызметтерді сатып алу.";
3) 5-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасындағы "ақша сомасы" деген сөздерден кейін (;) қойылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) әр бірлігінің саны, көлемі, бағасы, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру үшін жоспарланып отырған ақшаның сомалары:
жасалуының технологиялық мерзімінің ұзақтығы оларды жеткізуді келесі (одан кейінгі) қаржы жылына (жылдарына) келісілген тауарлар;
жобалау-сметалық құжаттамасында аяқталу мерзімі келесі (одан кейінгі) қаржы жылына (жылдарына) көзделген жұмыстар;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда бір қаржы жылынан артық мерзімдегі қызметтер.";
3-тармақтың 3) тармақшасындағы "қызметі мен орны" деген сөздерден кейін (;) қойылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын;
"4) осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда тауарларды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің жоспарланған мерзімдері кестеге және әрбір қаржы жылына бөлінген және көзделген сомалар шегінде бөлінген жылдарға сәйкес";
5-тармақтың бірінші бөлігінде:
1) және 2) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Тапсырыс беруші және (немесе) мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізу кезеңінде не қорытындылары шығарылғаннан кейін Қазақстан Республикасы мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының бұзылғанын тапқан кезде мемлекеттік сатып алуды қайта қарау және (немесе) бас тарту туралы шешім қабылдауға құқылы.";
4) 7-бапта:
1-тармақта "алда болатын мемлекеттік сатып алуда" деген сөздерден кейін ", тапсырыс беруші мен мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушыны бір тұлға білдіретін жағдайларды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың бірінші абзацында "Тапсырыс беруші" деген сөздер "Тапсырыс берушінің өзі тікелей, не" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың үшінші абзацында "Акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) подпункты 1) и 2) пункта 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"1) обладать материалами и финансовыми ресурсами, достаточными для выполнения обязательств по договору о государственных закупках;
2) обладать трудовыми ресурсами - иметь в наличии специалистов с достаточным уровнем профессиональной квалификации и опыта для исполнения обязательств по договору о государственных закупках.";
6) в статье 11:
в пункте 5:
подпункт 3) исключить;
дополнить частью восьмой следующего содержания:
"Заказчик в случае, предусмотренных подпунктами 2) и 5) настоящего пункта, обязан не позднее десяти рабочих дней со дня, когда ему стало известно о факте нарушения потенциальным поставщиком законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, направить в уполномоченный орган сведения о таком потенциальном поставщике для последующего представления уполномоченным органом в суд о признании такого потенциального поставщика недобросовестным участником государственных закупок.";
в пункте 6 слова "республиканском веб-сайте о государственных закупках" заменить словами "веб-портале государственных закупок";
7) в статье 12:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) конкурса. Конкурс может проводиться с использованием двухэтапных процедур;";
в пункте 4:
цифры "1)-3)" заменить цифрами "1), 3)";
слова "с использованием информационных систем и электронного документооборота" заменить словами "электронными государственными закупками";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Государственные закупки, осуществляемые способом, предусмотренным подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи проводятся посредством электронных государственных закупок в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.";
8) в статье 13:
подпункты 2) и 4) исключить;
в подпункте 5) слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
подпункты 14), 17) изложить в следующей редакции:
"14) определяет порядок проведения электронных государственных закупок;
17) утверждает перечень специализированных организаций (агентов), осуществляющих закупочные операции и ценовые интервенции;";
дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) определяет единого оператора в сфере электронных государственных закупок.";
9) в статье 14:
подпункт 5) исключить;
в подпункте 6) слова "предусмотренной настоящим Законом," исключить;
в подпункте 8) после слова "эксплуатации" дополнить словом "государственных";
подпункты 9) и 10) исключить;

5) 8-бапта:
3-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін жеткілікті материалдары мен қаржылық ресурстары болуы;
2) еңбек ресурстарының болуы - мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін жеткілікті деңгейдегі кәсіби біліктілігі мен тәжірибесі бар мамандары бар болуы тиіс";
6) 11-бапта:
5-тармақта:
3) тармақша алып тасталсын;
5) мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"Тапсырыс беруші, осы тармақтың 2) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда, оған әлеуетті өнім берушінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасын бұзу фактісі туралы хабар белгілі болған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей, кейіннен уәкілетті орган мұндай әлеуетті өнім берушіні мемлекеттік сатып алудың теріс пиғылды қатысушысы деп тану туралы сотқа білдіруі үшін, мұндай әлеуетті өнім беруші туралы мәліметті уәкілетті органға жіберуге міндетті.";
6-тармақта "мемлекеттік сатып алу туралы республикалық веб-сайтта" деген сөздер "мемлекеттік сатып алу веб-порталында" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 12-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) конкурс тәсілімен. Конкурс екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып өткізілуі мүмкін;";
4-тармақта:
"1)-3)" деген сандар "1), 3)" деген сандармен ауыстырылсын;
"ақпараттық жүйелер және электрондық құжат айналымы пайдаланыла отырып" деген сөздер "электрондық мемлекеттік сатып алумен" деген сөздермен ауыстырылсын;
Мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы баптың 1-тармағы 2) тармақшасында көзделген тәсілмен жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен электрондық мемлекеттік сатып алу арқылы жүргізіледі.";
8) 13-бапта:
2) және 4) тармақшалар алып тасталсын;
5) тармақшадағы "акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) электрондық мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәртібін айқындайды;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) сатып алу операцияларын және баға интервенциясын жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдардың (агенттердің) тізбесін бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
"20) электрондық мемлекеттік сатып алу саласында бірыңғай операторды айқындайды.";
9) 14-бапта:
5) тармақша алып тасталсын;
6) тармақшада "осы Заңда көзделген" деген сөздер алып тасталсын;
8) тармақшада "ақпараттық" деген сөздің алдынан "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
9) және 10) тармақшалар алып тасталсын;

10) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Полномочия единого оператора в сфере электронных
государственных закупок
Единый оператор в сфере электронных государственных закупок:
1) осуществляет разработку, внедрение, информационно-техническое сопровождение и эксплуатацию государственных информационных систем в сфере государственных закупок;
2) обеспечивает техническое сопровождение реестров в сфере государственных закупок;
3) обеспечивает создание, функционирование и техническое сопровождение веб-портала государственных закупок;
4) размещает на веб-портале государственных закупок сведения о государственных закупках, подлежащие обязательному опубликованию в соответствии с настоящим Законом;
5) оказывает электронные услуги субъектам системы государственных закупок и другим заинтересованным лицам с применением информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации;
6) оказывает консультационную и практическую помощь государственным органам в сфере электронных государственных закупок;
7) осуществляет функции управления проектами и технического сопровождения электронных государственных закупок посредством государственных информационных систем.";
11) в статье 15:
в пункте 5:
подпункты 1), 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) письменного обращения депутатов Парламента Республики Казахстан;
2) письменного поручения Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и органов прокуратуры;
3) при поступлении постановлений правоохранительных органов;";
подпункт 5) исключить;
подпункт 2) пункта 6 исключить;
в пункте 7:
в  подпункте 1) слова "постановления (представления, предписания)" заменить словом "представления";
подпункт 2) исключить;
12) в статье 16:
пункты 1 и 2 исключить;
в частях первом, втором и третьем пункта 3 слова "открытого либо закрытого" исключить;
13) в статье 17:
в абзаце втором и третьем подпункта 1) пункта 4 слово "товаров," исключить;
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Техническая спецификация к конкурсной документации на проведение государственных закупок подрядных работ по крупным и сложным объектам строительства или объектам с продолжительностью строительства свыше шести месяцев до утверждения конкурсной документации подлежит государственной экспертизе проектов уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства.";

10) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Электрондық мемлекеттік сатып алу саласында біріңғай оператордың өкілеттігі
Электрондық мемлекеттік сатып алу саласында біріңғай оператор:
1) мемлекеттік сатып алу саласында мемлекеттік ақпараттық жүйелерді әзірлеуді, енгізуді, ақпараттық-техникалық сүйемелдеуді және пайдалануды жүзеге асырады;
2) мемлекеттік сатып алу саласында тізілімді техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етеді;
3) мемлекеттік сатып алу веб-порталының құрылуын, жұмыс істеуін және техникалық сүйемелденуін қамтамасыз етеді;
4) осы Заңға сәйкес міндетті жариялауға жататын мемлекеттік сатып алу туралы мәліметтерді мемлекеттік сатып алу веб-порталына орналастырады;
5) ақпараттандыру туралы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйені қолдана отырып мемлекеттік сатып алу жүйесінің субъектілеріне және басқа да мүдделі тұлғаларға электрондық қызмет көрсетеді;
6) электрондық мемлекеттік сатып алу саласында мемлекеттік органдарға консультациялық және практикалық көмек көрсетеді;
7) электрондық мемлекеттік сатып алу жобаларын басқару функцияларын және техникалық сүйемелдеуді мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы жүзеге асырады;
11) 15-бапта:
5-тармақта:
1), 2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының жазбаша өтініші;
2) Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және прокуратура органдарының жазбаша тапсырмалары;
3) құқық қорғау органдарының қаулылары түскен кезде;";
мемлекеттік тілдегі мәтінінде 4) тармақшадағы "бойынша" деген сөзден кейін "жүзеге асырылады." деген сөздермен толықтырылып, 5) тармақша алып тасталсын;
6-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
7-тармақта:
1) тармақшада "қаулылар (ұсынулар, нұсқамалар)" деген сөздер "ұсынулар" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақша алып тасталсын;
12) 16-бапта:
1 және 2-тармақтар алып тасталсын;
3-тармақтың бірінші, екінші және үшінші абзацтарындағы "ашық не жабық" деген сөздер алып тасталсын;
13) 17-бапта:
4-тармақтың 1) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында "тауарлар," деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Ірі және күрделі құрылыс объектілері немесе салыну ұзақтығы алты айдан жоғары объектілер бойынша мердігерлік жұмыстарды мемлекеттік сатып алуды өткізуге арналған конкурстық құжаттамаға техникалық өзіндік ерекшеліктер конкурстық құжаттама бекітілгенге дейін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның жобаларды мемлекеттік сараптауына жатады.";

14) в статье 18:
в пункте 1:
подпункт 1) исключить;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) разместить на веб-портале государственных закупок текст объявления об осуществлении государственных закупок способом открытого конкурса;";
в подпункте 2) слово "открытого" исключить;
подпункт 3) исключить;
в части второй слово "открытого" исключить;
части третий и четвертый исключить;
пункт 2 исключить;
15) в пункте 3 статьи 19 слово "открытого" и слова "или направления уведомления о приглашении к участию в закрытом конкурсе" исключить;
16) в подпункте 2) пункта 3 статьи 20 слова ", за исключением случаев осуществления государственных закупок способом закрытого конкурса" исключить;
17) в статье 23:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Потенциальный поставщик не вносит обеспечение заявки на участие в конкурсе, если он участвует:
1) на первом этапе государственных закупок способом конкурса с использованием двухэтапных процедур;
2) в конкурсе по государственным закупкам услуг, предусмотренных государственным социальным заказом.";
в пункте 6 слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
18) в статье 24:
в части третьей пункта 1 предложение второе исключить;
часть вторую пункта 3 исключить;
19) в статье 25:
в подпункте 2) пункта 6 после слова "применяет" дополнить словами "к ним";
в подпункте 2) части второй пункта 7 предложение второе исключить;
20) в части второй пункта 1 статьи 26 предложение второе исключить;
21) в статье 27:
в пункте 2:
подпункт 2) исключить;
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) разместить на веб-портале государственных закупок информацию об итогах проведенных государственных закупок способом конкурса.";
часть вторую исключить;
в пункте 4 слово "открытого" исключить;
22) в статье 29:
в подпункте 1) пункта 2:
в абзаце четвертом слова "и письменное уведомление уполномоченного органа об электронном адресе такого веб-сайта" исключить;
в абзаце пятом:
слова "Бюллетене" дополнить словами ", на веб-портале государственных закупок";
слова "в Бюллетене" исключить;
23) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Основания осуществления государственных закупок
способом запроса ценовых предложений
1. Государственные закупки способом запроса ценовых предложений проводятся на товары, работы, услуги, спецификация которых не имеет для заказчика существенного значения, при этом решающим условием является цена.

14) 18-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) ашық конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландыру мәтінін мемлекеттік сатып алу веб-порталына орналастыруға;";
2) тармақшадағы "ашық" деген сөз алып тасталсын;
3) тармақша алып тасталсын;
4) тармақшада:
екінші абзацтағы "ашық" деген сөз алып тасталсын;
үшінші және төртінші абзацтар алып тасталсын;
2-тармақ алып тасталсын;
15) 19-баптың 3-тармағында "ашық" және "немесе жабық конкурсқа қатысуға шақыру туралы хабарлама жіберілгенге дейін" деген сөздер алып тасталсын;
16) 20-баптың 3-тармағының 2) тармақшасында ", жабық конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру жағдайларын қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
17) 23-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әлеуетті өнім беруші, егер ол:
1) екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алудың бірінші кезеңінде;
2) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыста көзделген көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу бойынша конкурсқа қатысатын болса, конкурсқа қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді енгізбейді.";
6-тармақта "акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер" "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 24-бапта:
1-тармақтың үшінші абзацында екінші сөйлем алып тасталсын;
3-тармақтың 2) тармақшасында екінші абзац алып тасталсын;
19) 25-бапта:
6-тармақтың 2) тармақшасында "осы" деген сөздің алдында "оларға" деген сөзбен толықтырылсын;
7-тармақтың 2) тармақшасында екінші сөйлем алып тасталсын;
20) 26-баптың 1-тармағының екінші абзацындағы екінші сөйлем алып тасталсын;
21) 27-бапта:
2-тармақта:
2) тармақшаның екінші абзацы алып тасталсын;
2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) конкурс тәсілімен өткізілген мемлекеттік сатып алу қорытындылары туралы ақпаратты мемлекеттік сатып алу веб-порталына орналастыруға.";
4) тармақшада "ашық" деген сөз алып тасталсын;
22) 29-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасында:
бесінші абзацта "және мұндай веб-сайттың электрондық мекенжайы туралы уәкілетті органға жазбаша түрде хабарлау" деген сөздер алып тасталсын;
бесінші абзацта:
"Бюллетеньде" деген сөзден кейін ", мемлекеттік сатып алу веб-порталында" деген сөздермен толықтырылсын;
"Бюллетеньде" деген сөз алып тасталсын;
23) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру негіздері
1. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алу егжей-тегжей ерекшеліктерінің тапсырыс беруші үшін елеулі маңызы жоқ тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге жүргізіледі, бұл ретте баға шешуші шарт болып табылады.

2. При осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений товаров, работ, услуг, не являющихся однородными, организатор государственных закупок обязан разделить такие товары, работы, услуги на лоты.
При осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений нескольких видов однородных товаров, работ, услуг организатор государственных закупок обязан разделить однородные товары, работы, услуги на лоты по месту их поставки (выполнения, оказания).
При осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений однородных товаров, работ, услуг организатор государственных закупок обязан разделить товары, работы, услуги на лоты по их однородным видам и (или) по месту их поставки (выполнения, оказания).
В случаях предусмотренных настоящим пунктом определение победителя государственных закупок способом запроса ценовых предложений осуществляется по каждому лоту.";
24) в статье 31:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) о количестве товара, объемах выполняемых работ, оказываемых услуг, являющихся предметом проводимых государственных закупок с указанием сумм, выделенных для закупок;";
дополнить подпунктами 1-1), 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-1) кратное описание закупаемых товаров, работ, услуг;
1-2) место поставки товара, выполнения работ, оказания услуг;
1-3) требуемые сроки поставки товара, выполнения работ, оказания услуг;";
часть третью исключить;
пункт 7 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) потенциальный поставщик представил более одного ценового предложения.";
25) статью 32 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) принятые заказчиком меры, предусмотренные пунктом 6 статьи 31 настоящего Закона, не привели к заключению договора о государственных закупках.";
26) статью 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Осуществление государственных закупок на
организованных электронных торгах
Допуск потенциальных поставщиков к организованным электронным торгам, государственные закупки на организованных электронных торгах и регистрация договоров о государственных закупках осуществляется посредством как государственных так и негосударственных информационных систем в сфере государственных закупок.
Сбор, обобщение и анализ информации о государственных закупках на организованных электронных торгах осуществляется посредством использования веб-портала государственных закупок.";

2. Біртекті болып табылмайтын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы осындай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді лоттарға бөлуге міндетті.
Біртекті тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтердің бірнеше түрлерін баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы біртекті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді оларды жеткізу (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға бөлуге міндетті.
Біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы біртекті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді олардың бірдей түрлері бойынша және (немесе) оларды жеткізу (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға бөлуге міндетті.
Осы тармақта көзделген жағдайларда баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алу жеңімпазын анықтау әрбір лот бойынша жүзеге асырылады.";
24) 31-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сатып алу үшін бөлінген соманы көрсете отырып, мемлекеттік сатып алу мәні болып табылатын тауар саны, орындалатын жұмыстар, көрсетілетін қызметтер көлемі туралы;";
мынадай мазмұндағы 1-1), 1)-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаттамасы;
1-2) тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету орны;
1-3) тауарды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің талап етілетін мерзімдері;";
3) тармақшада үшінші абзац алып тасталсын;
7-тармақтың 2) тармақшасындағы "ұсынса" деген сөзден кейін ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) әлеуетті өнім беруші бірден астам баға ұсыныстарын ұсынса";
25) 32-баптың 3) тармақшасындағы "қажеттілігі болса" деген сөздерден кейін ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осы Заңның 31-бабының 6-тармақшасында көзделген тапсырыс беруші қабылдаған шаралар мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасуға әкелмесе.";
26) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Ұйымдастырылған электрондық сауда-саттықта мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
Әлеуетті өнім берушілерге ұйымдастырылған электрондық сауда-саттыққа рұқсат беру, ұйымдастырылған электрондық сауда-саттықта мемлекеттік сатып алу және мемлекеттік сатып алу туралы шарттарды тіркеу мемлекеттік сатып алу саласында мемлекеттік те, сондай-ақ мемлекеттік емес те ақпараттық жүйелер арқылы жүзеге асырылады.
Ұйымдастырылған электрондық сауда-саттықта мемлекеттік сатып алу туралы ақпаратты жинау, қорыту және талдау мемлекеттік сатып алу веб-порталын пайдалану арқылы жүзеге асырылады.";

27) в статье 37:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Срок заключения договора о государственных закупках не может быть более тридцати календарных дней со дня направления потенциальному поставщику проекта договора о государственных закупках, за исключением срока заключения договора о государственных закупках, предусмотренного пунктом 11 статьи 31 настоящего Закона.";
в части первой пункта 4 после слов "заключения договора о государственных закупках" дополнить словами "и регистрации его в органах казначейства";
пункт 5 дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) вооружения и военной техники;
6) товаров, работ, услуг, срок выполнения (оказания, поставки) которых в связи с длительностью исполнения, обусловлен в следующем (последующем) финансовом году (годы), установленном в соответствующем бюджете, плане развития (бизнес-плане), плане финансирования. Срок действия такого договора о государственных закупках не должен превышать три года.";
в пункте 6 слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
28) пункт 3 статьи 40 исключить;
29) в статье 41:
пункт 1 исключить;
пункт 3 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) товаров, работ, услуг, сведения о которых составляют государственные секреты.";
30) в пункте 1 статьи 42 слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
31) в пункте 1 статьи 44 слова "иные категории отечественных потенциальных поставщиков, определенные законами Республики Казахстан" заменить словами "отечественные товаропроизводители и отечественные поставщики работ, услуг";
32) статью 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 45. Обжалование действий (бездействия) заказчика,
организатора государственных закупок, комиссий,
эксперта
Обжалование действий (бездействий) заказчика, организатора государственных закупок, комиссий, эксперта осуществляется в судебном порядке.";
33) дополнить статьей 47-1 следующего содержания:
"Статья 47-1. Переходные положения
1. Положение пункта 2 статьи 30 настоящего Закона не распространяются на государственные закупки, проводимые посредством электронных государственных закупок.
2. Положения пункта 1 статьи 47-1 настоящего Закона действуют до 1 января 2010 года.".

27) 37-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Заңның 31-бабының 11-тармағында көзделген мемлекеттік сатып алу туралы шартты жасасу мерзімін қоспағанда, мемлекеттік сатып алу туралы шартты жасасу мерзімі мемлекеттік сатып алу туралы шарт жобасын әлеуетті өнім берушіге жіберген күннен бастап отыз күнтізбелік күннен аспауы тиіс";
4-тармақта "мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасқан" деген сөздерден кейін "және ол қазынашылық органдарында тіркелген" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын;
"5) қару-жарақ және әскери техниканы;
6) тиісті бюджетте, даму жоспарында (бизнес-жоспарда) қаржыландыру жоспарында белгіленген келесі (кейінгі) қаржы жылында (жылдарда) орындалу (көрсету, жеткізу) мерзімі себепші болатын орындау ұзақтығына байланысты тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтерді. Мемлекеттік сатып алу туралы мұндай шарттың қолданылу мерзімі үш жылдан аспауы тиіс";
6-тармақта "акциясының (үлесінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 40-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
29) 41-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
3-тармақтың 6) тармақшасындағы "қызметтерді" деген сөзден кейін ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) олар туралы мәліметтер мемлекеттік құпияны құрайтын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді";
30) 42-баптың 1-тармағында "акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 44-баптың 1-тармағында "Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған отандық әлеуетті өнім берушілердің өзге де санаттары" деген сөздер "отандық тауар өндірушілер мен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық берушілер" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 45-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"45-бап. Тапсырыс берушінің, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, комиссияның, сарапшының іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасау
"Тапсырыс берушінің, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, комиссияның, сарапшының іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасау сот тәртібімен жүзеге асырылады.";
33) мынадай мазмұндағы 47-1-баппен толықтырылсын:
"47-1-бап. Өтпелі ережелер
1. Осы Заңның 30-бабы 2-тармағының ережесі электрондық мемлекеттік сатып алу арқылы жүргізілетін мемлекеттік сатып алуға қолданылмайды.
2. 47-1-баптың 1-тармағының ережелері 2010 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.".

Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением абзаца девятого подпункта 1), абзацев пятого, шестого и восьмого подпункта 7), абзаца второго подпункта 9), абзаца третьего подпункта 14), абзаца третьего подпункта 21), абзаца шестого подпункта 22) и подпункта 23) статьи 1 Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года.
Президент
Республики Казахстан

2-бап . Осы Заң 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Заңның 1-бабы 1) тармақшасының тоғызыншы абзацын, 7) тармақшасының бесінші, алтыншы және сегізінші абзацтарын, 9) тармақшасының екінші абзацын, 14) тармақшасының үшінші абзацын, 21) тармақшасының үшінші абзацын, 22) тармақшасының алтыншы абзацын және 23) тармақшасын қоспағанда, ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті