О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменения и дополнений в Экологический кодекс Республики Казахстан по вопросам регулирования ввоза экологически опасных технологий, техники и оборудования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2008 года N 960
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменения и дополнений в Экологический кодекс Республики Казахстан по вопросам регулирования ввоза экологически опасных технологий, техники и оборудования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                         К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменения и дополнений в Экологический кодекс
Республики Казахстан по вопросам регулирования ввоза
экологически опасных технологий, техники и оборудования
Статья 1. Внести в Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; 2007 г., № 20, ст. 152) следующие изменение и дополнения:
1) пункт 1 статьи 1 дополнить подпунктами 2-1), 24-1), 58-1) следующего содержания:
"2-1) ввоз экологически опасных технологий, техники и оборудования - осуществление действий по финансированию и реализации проектов хозяйственной и иной деятельности с применением (эксплуатацией) или иным использованием экологически опасных технологий, техники и оборудования на территории Республики Казахстан;";
"24-1) значительный ущерб окружающей среде - загрязнение окружающей среды, экологических систем или изъятие природных ресурсов, стократно превышающие установленные нормативы (лимиты), вызвавшее и вызывающее деградацию и истощение природных ресурсов или гибель живых организмов;";
"58-1) экологически опасные технологии, техника и оборудование - совокупность методов обработки, изготовления, изменения состояния, свойств, формы сырья, материала или полуфабриката, осуществляемых в процессе производства, механизмов, машин, устройств, приборов, представляющих опасность для окружающей среды;";
2) подпункт 5) пункта 1 статьи 41 дополнить словами ", а также соответствия экологическим требованиям к технологиям, технике и оборудованию";
3) подпункт 11) пункта 1 статьи 47 изложить в следующей редакции:
"11) документация, обосновывающая экологические требования к технологиям, технике и оборудованию, материалам и веществам, в том числе перемещаемым (ввозимым) в Республику Казахстан;";

"Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне экологиялық қауіпті технологияларды, техника мен жабдықты әкелуді реттеу мәселелері бойынша өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 қазандағы N 960 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне экологиялық қауіпті технологияларды, техника мен жабдықты әкелуді реттеу мәселелері бойынша өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К.Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне экологиялық қауіпті технологияларды, техника мен жабдықты әкелуді реттеу мәселелері бойынша өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
1-бап . 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 1, 1-құжат; 2007 ж., N 20, 152-құжат) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1), 24-1), 58-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) экологиялық қауіпті технологияларды, техника мен жабдықты әкелу - Қазақстан Республикасының аумағында экологиялық қауіпті технологияларды, техника мен жабдықты қолданып (пайдаланып) немесе өзге де пайдаланып, шаруашылық және өзге де қызметтің жобаларын қаржыландыру және іске асыру жөніндегі іс-қимылдарды жүзеге асыру;";
"24-1) қоршаған ортаға келтірілетін елеулі залал - табиғи ресурстардың жұтаңдауы мен сарқылуын немесе тірі организмдердің қырылуын туындатқан және туындататын, қоршаған ортаны, экологиялық жүйелерді белгіленген нормативтерден (лимиттерден) жүз есе асырып, ластау немесе табиғи ресурстарды алу;";
"58-1) экологиялық қауіпті технологиялар, техника мен жабдық - қоршаған орта үшін қауіп төндіретін өндіріс процесінде жүзеге асырылатын шикізатты, материалды немесе жартылай фабрикатты өңдеу, жасау, жай-күйін, қасиеттерін, нысанын өзгерту әдістерінің, механизмдердің, машиналардың, қондырғылардың, құралдардың жиынтығы;";
2) 41-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы "сәйкестігі" деген сөзден кейін ", сондай-ақ технологияларға, техника мен жабдыққа қойылатын экологиялық талаптарға сәйкестігі" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 47-баптың 1-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) технологияларға, техника мен жабдыққа, материалдар мен заттарға, оның ішінде Қазақстан Республикасына өткізілетіндерге (әкелінетіндерге) экологиялық талаптарды негіздейтін құжаттама;";

4) статью 114 дополнить подпунктом 37) следующего содержания:
"37) соблюдением экологических требований к технологиям, технике и оборудованию";
5) дополнить статьей 199-1 следующего содержания:
"Статья 199-1. Экологические требования к технологиям, технике и оборудованию
1. Применение (эксплуатация) в Республике Казахстан технологий, техники и оборудования осуществляется при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы на документацию, обосновывающую экологические требования к применению (эксплуатации) таких технологий, техники и оборудования с материалами оценки воздействия на окружающую среду.
2. Технологии, разработанные в Республике Казахстан или перемещенные (ввезенные) в Республику Казахстан, признанные по результатам государственной экологической экспертизы экологически опасными, не подлежат применению (использованию) в хозяйственной и иной деятельности.
Техника и оборудование, производимые в Республике Казахстан или перемещенные (ввезенные) на территорию Республики Казахстан, признанные по результатам государственной экологической экспертизы экологически опасными, не подлежат применению (эксплуатации) в хозяйственной и иной деятельности, должны быть уничтожены, утилизированы или переработаны в установленном законодательством порядке, а перемещенные (ввезенные) - подлежат вывозу за пределы Республики Казахстан.
3. Технологии, техника и оборудование признаются представляющими опасность для окружающей среды в случаях:
1) истекшего срока эксплуатации;
2) перемещения (ввоза) из страны, в которой такие технологии, техника и оборудование определены не соответствующими собственным либо международным экологическим стандартам;
3) в результате которых образуются отходы, не имеющие технологий по их обезвреживанию или утилизации в Республике Казахстан, либо утилизация которых сопряжена с высоким экологическим риском или экономически нецелесообразна;
4) когда они могут нанести значительный ущерб окружающей среде.
4. Требования к документации, обосновывающей экологические требования к технологиям, технике и оборудованию, устанавливаются в порядке проведения государственной экологической экспертизы, утверждаемом уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
5. Отдельные экологические требования к параметрам техники и оборудования устанавливаются в технических регламентах в соответствии с законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании.
6. В случае неоднократного признания по результатам государственной экологической экспертизы технологий, техники и оборудования экологически опасными, Правительством Республики Казахстан может вводиться запрет ввоза таких технологий, техники и оборудования исходя из необходимости:

4) 114-баптың 36) тармақшасындағы "сақталуына" деген сөзден кейін ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 37) тармақшамен толықтырылсын:
"37) технологияларға, техника мен жабдыққа қойылатын экологиялық талаптардың сақталуына";
5) мынадай мазмұндағы 199-1-баппен толықтырылсын:
"199-1-бап. Технологияларға, техника мен жабдыққа қойылатын экологиялық талаптар
1. Қазақстан Республикасында технологияларды, техника мен жабдықты қолдану (пайдалану) қоршаған ортаға әсерін бағалау материалдарымен осындай технологияларды, техника мен жабдықты қолдануға (пайдалануға) қойылатын экологиялық талаптарды негіздейтін құжаттамаға мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасында әзірленген немесе Қазақстан Республикасына өткізілген (әкелінген), мемлекеттік экологиялық сараптаманың нәтижелері бойынша экологиялық қауіпті болып танылған технологиялар шаруашылық және өзге де қызметте қолдануға (пайдалануға) жатпайды.
Қазақстан Республикасында өндірілетін немесе Қазақстан Республикасына өткізілген (әкелінген), мемлекеттік экологиялық сараптаманың нәтижелері бойынша экологиялық қауіпті болып танылған техника мен жабдық шаруашылық және өзге де қызметте қолдануға (пайдалануға) жатпайды, заңнамада белгіленген тәртіппен жойылуы, кәдеге жаратылуы немесе қайта өңделуі тиіс, ал өткізілгендер (әкелінгендер) - Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкетуге жатады.
3. Мынадай:
1) пайдалану мерзімі аяқталған;
2) мұндай технологиялар, техника мен жабдық өздерінің не халықаралық экологиялық стандарттарға сәйкес келмейтін болып белгіленген елден өткізілген (әкелінген);
3) оның нәтижесінде Қазақстан Республикасында оларды залалсыздандыру немесе кәдеге жарату жөніндегі технологиялары жоқ, не оларды кәдеге жарату жоғары экологиялық тәуекелмен байланысты немесе экономикалық жағынан мақсатқа лайық емес қалдықтар түзілетін;
4) қоршаған ортаға елеулі залал келтіруі мүмкін жағдайда қоршаған ортаға қауіп төндіретін технологиялар, техника мен жабдық болып танылады.
4. Технологияларға, техника мен жабдыққа қойылатын экологиялық талаптарды негіздейтін құжаттамаға қойылатын талаптар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітетін мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізу тәртібімен белгіленеді.
5. Техника мен жабдықтың параметрлеріне қойылатын жекелеген экологиялық талаптар Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес техникалық регламенттерде белгіленеді.
6. Технологиялар, техника мен жабдық мемлекеттік экологиялық сараптама нәтижелері бойынша бірнеше рет экологиялық қауіпті деп танылған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкіметі:

1) охраны жизни и здоровья людей, животного и растительного мира и окружающей среды в целом;
2) предотвращения истощения невосполнимых природных ресурсов;
3) обеспечения национальной безопасности;
4) выполнения международных обязательств.
7. Контроль ввоза технологий, техники и оборудования осуществляется посредством проведения государственной экологической экспертизы и государственного экологического контроля.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

1) адамдардың өмірі мен денсаулығын, жануарлар мен өсімдіктер дүниесін және тұтастай қоршаған ортаны қорғау;
2) орны толмас табиғи ресурстардың сарқылуын болдырмау;
3) ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
4) халықаралық міндеттемелерді орындау қажеттілігін негізге ала отырып мұндай технологияларды, техника мен жабдықты әкелуге тыйым салуды енгізе алады.
7. Технологияларды, техника мен жабдықты әкелуге бақылау мемлекеттік экологиялық сараптама және мемлекеттік экологиялық бақылау жүргізу арқылы жүзеге асырылады.".
2-бап . Осы заң алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті