О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам племенного животноводства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 05 ноября 2008 года № 1013
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам племенного животноводства".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам племенного животноводства
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 220; 2001 г., № 23, ст. 318; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аккредитации в области оценки соответствия" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 июля 2008 года):
1) в статье 1:
подпункты 1) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) племенное свидетельство - документ, выдаваемый аттестованным племенным заводом, племенным хозяйством, племенным центром, дистрибьютерным центром, подтверждающий происхождение, продуктивные и иные качества племенной продукции (материала);
3) племенное животное - животное, соответствующее типу и направлению продуктивности породы (кросса), и имеющее документально подтвержденное происхождение;";
в подпункте 6):
слово "кросса," исключить;
дополнить словами ", чистых линий и (или) прародительского стада пород и кроссов птицы";
подпункты 9), 12) и 18) изложить в следующей редакции:
"9) племенная продукция (материал) - племенное животное, а также семя, эмбрионы, инкубационное яйцо, суточные цыплята, икра, личинки и молодь рыб, племенные оплодотворенные матки пчел, племенные пчелиные семьи и пчелопакеты, полученные от племенных животных;

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне асыл тұқымды мал шаруашылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 қарашадағы N 1013 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне асыл тұқымды мал шаруашылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
асыл тұқымды мал шаруашылығы мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1998 ж., N 16, 220-құжат; 2001 ж., N 23, 318-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; 2008 жылғы 15 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы ):
1) 1-бапта:
1) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) асыл тұқымдық куәлік - аттестацияланған асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, асыл тұқымды мал орталығы, дистрибьютерлік орталық беретін, асыл тұқымды өнімнің (материалдың) шығу тегін, өнімділігін және өзге де сапасын растайтын құжат;
3) асыл тұқымды мал - тұқымның (кросстың) типі мен өнімділік бағытына сәйкес келетін және шығу тегі құжатпен расталған мал;";
6) тармақшада:
"кроссқа," деген сөз алып тасталсын;
"құндылығы жоғары малды" деген сөздерден кейін "құстардың тұқымдары мен кростарының таза тұқымдық желілері және (немесе) ата тек табының" деген сөздермен толықтырылсын;
9), 12) және 18) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9) асыл тұқымды өнім (материал) - асыл тұқымды мал, сондай-ақ асыл тұқымды малдардан алынған ұрық, эмбриондар, инкубациялық жұмыртқа, бір тәуліктік балапандар, уылдырық, дернәсілдер мен жас балықтар, бал араларының асыл тұқымды ұрықтанған аналықтары, асыл тұқымды бал ара ұясы мен арапакеттер;

12) аттестация - проводимая комиссионная оценка физических и юридических лиц на их соответствие установленным требованиям для присвоения статуса субъекта в области племенного животноводства;
18) животные культивируемые человеком все виды животных, птиц, рыб и пчел, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;";
в подпункте 20) слова "и породы" заменить словами ", породы и (или) родительского стада пород и кроссов птицы;";
в подпункте 24) слово "сельскохозяйственных" исключить;
дополнить подпунктами 31), 32), 33), 34), 35), 36) и 37) следующего содержания:
"31) переаттестация - периодически проводимая комиссионная оценка субъектов в области племенного животноводства желающих продлить действие аттестата субъекта в области племенного животноводства;
32) прародительское стадо - поголовье самцов и самок, используемых для воспроизводства родительского стада птицы;
33) родительское стадо - поголовье самцов и самок птицы, гибридное потомство которых используют для производства инкубационных яиц или мяса;
34) приоритетные породы - породы животных, определяемых и утверждаемых уполномоченным органом в области племенного животноводства;
35) племенная пчелиная семья - высокопродуктивная семья чистопородных, высококлассных пчел, стойко передающая потомству свои породные признаки;
36) племенная оплодотворенная матка пчел - племенная оплодотворенная самка, обеспечивающая воспроизводство племенной пчелиной семьи;
37) пчелопакет - отделенный от племенной пчелиной семьи отводок, имеющий в своем составе племенную оплодотворенную матку, расплод (в сотовом пакете), живых пчел и корм для пчел необходимый для транспортировки.";
2) в части второй статьи 4 слова ", если настоящим Законом и иными законодательными актами не установлено иное" исключить;
3) часть вторую статьи 8 изложить в следующей редакции:
"Порядок предоставления и режим использования земельных участков и водоемов определяются законодательством Республики Казахстан.";
4)в статье 10:
в подпункте 4) слова "и ведет учет данных в области племенного животноводства по утвержденным формам" исключить;
подпункты 5) и 15) изложить в следующей редакции:
"5) разрабатывает порядок проведения аттестации физических и юридических лиц для присвоения статуса субъекта в области племенного животноводства, а также их переаттестации и представляет его на утверждение Правительству Республики Казахстан;

12) аттестаттау - жеке және заңды тұлғалардың асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектісінің мәртебесін беру үшін белгіленген талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін комиссиялық бағалау;
18) мал - адам өсіретін, ауыл шаруашылығы өндірісіне тікелей қатысы бар малдардың, құстардың, балықтар мен аралардың барлық түрлері;";
20) тармақшада "түр мен тұқымға жататын асыл тұқымды малды" деген сөздер "түріне, тұқымға жататын асыл тұқымды малды және (немесе) құстардың тұқымдары мен кростарының ата-енелік табынын" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) тармақшада "ауыл шаруашылық" деген сөздер алып тасталсын, "малының" деген сөз "малдың" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 31), 32), 33), 34), 35), 36) және 37) тармақшалармен толықтырылсын:
"31) қайта аттестаттау - асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъект аттестаттың күшін жалғастыруға ниет білдірген асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілерді мерзімді жүргізілетін комиссиялық бағалау;
32) ата тек табыны - құстардың ата-енелік табынын өз төлінен өсіру үшін пайдаланатын еркек және ұрғашы бастар;
33) ата-енелік табыны - будандастырылған ұрпағын инкубациялық жұмыртқа немесе ет өндіру үшін пайдаланатын құстардың еркек және ұрғашы бастары;
34) басым тұқымдар - асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган айқындайтын және бекітетін мал тұқымы;
35) асыл тұқымды бал ара ұясы - өзінің тұқымдық белгілерін ұрпағына тұрақты түрде беретін таза тұқымды, жоғары сыныпты бал араларының өнімділігі жоғары ұясы;
36) асыл тұқымды бал араларының ұрықтанған аналығы - асыл тұқымды бал ара ұясының молықтырылуын қамтамасыз ететін асыл тұқымды ұрғашы бал ара;
37) бал ара пакеті - өз құрамында асыл тұқымды ұрықтанған аналығы, өсіріп кебейтетін жердің (кәрезді пакетте), тірі бал ара мен араларға арналған тасымалдау үшін қажетті азық бар асыл тұқымды бал ара ұясынан бөлінген бөлшек.";
2) 4-баптың екінші бөлігінде "Егер осы Заңда және өзге де заң актілерінде өзгеше белгіленбесе," деген сөздер алып тасталсын;
3) 8-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер учаскелері мен суаттарды беру және пайдалану режимі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.";
4) 10-бапта:
4) тармақшада "және асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы деректерді есепке алуды бекітілген нысандар бойынша жүргізеді" деген сөздер алып тасталсын;
5) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жеке және заңды тұлғаларға асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъект мәртебесін беру үшін аттестаттауды, сондай-ақ оларды қайта аттестаттауды жүргізу тәртібін әзірлейді және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынады;

15) разрабатывает и утверждает порядок признания действия племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) официальными органами стран-экспортеров и осуществляет его признание;";
в подпункте 18) слова "сельскохозяйственных животных" заменить на "племенной продукции (материала)";
дополнить подпунктом 19) следующего содержания:
"19) определяет и утверждает перечень приоритетных пород животных для субсидирования мероприятий, направленных на обеспечение доступности племенной продукции (материала) для отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей.";
5)в статье 10-1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) проводит аттестацию физических и юридических лиц для присвоения статуса субъекта в области племенного животноводства с выдачей аттестата;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) проводит переаттестацию субъектов в области племенного животноводства, желающих продлить действие аттестата;";
6) в статье 11:
в пункте 2:
в подпункте 1) после слова "субъектах" дополнить словом "в области";
подпункт 2) дополнить словами "в области племенного животноводства";
в пункте 2-1 слова ", при необходимости срок проверки может быть увеличен не более чем на десять календарных дней" исключить;
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Периодичность проверок в области племенного животноводства составляет не более 2-х раз в год.";
7) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Государственная аттестация и переаттестация
деятельности в области племенного животноводства
Государственная аттестация проводится по заявлению физических и юридических лиц, желающих получить статус субъекта в области племенного животноводства.
Государственная переаттестация проводится по заявлению субъектов в области племенного животноводства желающих продлить действие аттестата субъекта в области племенного животноводства.
Присвоение статуса субъекта в области племенного животноводства (продление действия аттестата) производиться решением местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы).
Срок действия аттестата 5 лет. Переаттестация проводится не ранее чем за 3 месяца до окончания срока действия аттестата.
Действие аттестата прекращается в следующих случаях:
1) по истечении срока действия аттестата;
2) по заявлению субъекта в области племенного животноводства о      добровольном возврате аттестата;

15) экспорттаушы елдердің ресми органдары импортталған асыл тұқымды өнімге (материалға) берген асыл тұқымдық куәліктің немесе оған балама құжаттың қолданылуын тану тәртібін әзірлейді және бекітеді және оны тануды жүзеге асырады;";
18) тармақшада "ауыл шаруашылығы жануарларының" деген сөздер "асыл тұқымды өнімнің (материалдың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 19) тармақшамен толықтырылсын:
"19) отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін асыл тұқымды өнімге (материалға) қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған іс-шараларды субсидиялау үшін малдың басым тұқымдарын айқындайды және тізбесін бекітеді.";
5) 10-1-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) аттестат берумен бірге асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъект мәртебесін беру үшін жеке және заңды тұлғаларды аттестаттауды жүргізеді;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) аттестаттың қолданылуын ұзартуға ниет білдірген асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілерді қайта аттестаттауды жүргізеді;";
6) 11-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшада "шаруашылығының" деген сөз "шаруашылығы саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша "субъектілердің" деген сөздің алдынан "асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
2-1-тармақта ", қажет болған жағдайда тексеру мерзімі тағы да күнтізбелік он күнге ұзартылуы мүмкін" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы тексерулердің кезеңділігі жылына 2 реттен аспайды.";
7) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметті
мемлекеттік аттестаттау және қайта аттестатау
Мемлекеттік аттестаттау асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъект мәртебесін алуға ниет білдірген жеке және заңды тұлғалардың өтініші бойынша өткізіледі.
Мемлекеттік қайта аттестаттау асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъект аттестаттың қолданылуын жалғастыруға ниет білдірген асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің өтініші бойынша өткізіледі.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъект мәртебесін беру (аттестаттың қолданылуын жалғастыру) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының шешімімен жүргізіледі.
Аттестаттың қолданылу мерзімі 5 жыл. Қайта аттестаттау аттестаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 ай бұрын өткізіледі.
Аттестаттың қолданылуы мынадай жағдайларда:
1) аттестаттың қолданылу мерзімінің аяқталуы бойынша;
2) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектінің аттестатты өз еркімен қайтару туралы өтініші бойынша;

3) по решению суда в случае не соответствия деятельности субъектов в области племенного животноводства требованиям законодательства Республики Казахстан.
Порядок проведения аттестации физических и юридических лиц для присвоения статуса субъекта в области племенного животноводства, а также их переаттестации, определяется Правительством Республики Казахстан.";
8) статью 13 дополнить частью шестой следующего содержания:
"Физические и юридические лица в случае приобретения племенных животных в рамках программ развития племенного животноводства, предоставляют отчет местному исполнительному органу области (города республиканского значения, столицы) для включения имеющихся племенных животных и стад в государственный регистр племенных животных.";
9) пункт 1 статьи 17 дополнить абзацами шестым, седьмым и восьмым следующего содержания:
"инкубационное яйцо и суточные цыплята получены в аттестованных племенных хозяйствах и племенных заводах и имеют племенное свидетельство;
икра, личинки и молодь рыб получены в аттестованных племенных хозяйствах и племенных заводах и имеют племенное свидетельство;
племенные пчелиные семьи, племенные оплодотворенные матки пчел и пчелопакеты получены в аттестованных племенных хозяйствах и племенных заводах и имеют племенное свидетельство;";
10) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Бонитировка племенных животных
Субъекты в области племенного животноводства в обязательном порядке проводят бонитировку племенных животных.
Бонитировка проводится аттестованными физическими и (или) юридическими лицами по оказанию услуг по определению племенной ценности животных в целях определения уровня племенной ценности животных путем оценки их по комплексу признаков (породность, продуктивные качества, экстерьерно-конституциональные особенности) с присвоением соответствующего класса.";
11) статью 24 дополнить абзацем следующего содержания:
"разведение, совершенствование и реализация чистых линий и (или) прародительского стада пород и кроссов птицы.";
12) в статье 25:
в абзаце втором слова ", типов и кроссов" заменить словами "и типов";
дополнить абзацем следующего содержания:
"разведение, совершенствование и реализация родительского стада пород и кроссов птицы.";
13) статью 28-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 28-1. Основные направления деятельности физических и
(или) юридических лиц по оказанию услуг по
определению племенной ценности животных
Основными направлениями деятельности физических и (или) юридических лиц по оказанию услуг по определению племенной ценности животных является определение уровня племенной ценности животных путем оценки их по комплексу признаков (породность, продуктивные качества, экстерьерно-конституциональные особенности) с присвоением соответствующего класса и проведение оценки производителей по качеству потомства с присвоением соответствующей категории в соответствии с методиками, утвержденными уполномоченным государственным органом в области племенного животноводства.".

3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің қызметі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда сот шешімі бойынша тоқтатылады.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъекті мәртебесін беру үшін аттестаттау, сондай-ақ оларды қайта аттестаттауды жүргізу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
8) 13-бап мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке және заңды тұлғалар асыл тұқымды малды асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламалары шеңберінде сатып алған жағдайда, қолда бар асыл тұқымды малдар мен табындарды асыл тұқымды малдардың мемлекеттік тіркеліміне енгізу үшін облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органына есеп береді.";
9) 17-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
"инкубациялық жұмыртқа және бір тәулікті балапандар аттестатталған малды асылдандырушы шаруашылықтар мен асыл тұқымды мал зауытынан алынса және асыл тұқымдық куәлігі болса;
уылдырық, дернәсілдер мен жас балықтар аттестатталған малды асылдандырушы шаруашылықтар мен асыл тұқымды мал зауытынан алынса және асыл тұқымдық куәлігі болса;
асыл тұқымды бал ара ұялары, асыл тұқымды бал араларының ұрықтанған аналықтары мен арапакеттер аттестатталған малды асылдандырушы шаруашылықтардан мен асыл тұқымды мал зауытынан алынса және асыл тұқымдық куәлігі болса;";
10) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Асыл тұқымды малды бағалау
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілер міндетті түрде асыл тұқымды малдарды бағалауды жүргізеді.
Бағалауды малдың асыл тұқымдық құндылығын анықтау жөнінде қызмет көрсететін аттестатталған жеке және (немесе) заңды тұлғалар малдың асыл тұқымдық құндылығының деңгейін тиісті сынып бере отырып, оларды белгілер кешені (тұқымдылығы, өнімдік сапасы, сыртқы тұрпаттық-бітімдік ерекшеліктері) бойынша бағалау арқылы анықтау мақсатында жүргізеді.";
11) 24-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"құстардың тұқымдары мен кростарының таза тұқымдық желілерін және (немесе) ата тек табын өсіру, жетілдіру және сату.";
12) 25-бапта:
екінші абзацта ", типтерін және кросстарын" деген сөздер "және типтерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"құстардың тұқымдары мен кростарының ата-енелік табын өсіру, жетілдіру және сату.";
13) 28-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-1-бап. Малдың асыл тұқымдық құндылығын анықтау жөнінде
қызмет көрсететін жеке және (немесе) заңды тұлғалар
қызметінің негізгі бағыттары
Малдың асыл тұқымдық құндылығын анықтау жөнінде қызмет көрсететін жеке және (немесе) заңды тұлғалар қызметінің негізгі бағыттары асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен әдістемелерге сәйкес малдың асыл тұқымдық құндылығының деңгейін тиісті сынып бере отырып, оларды белгілер кешені (тұқымдылығы, өнімдік сапасы, сыртқы тұрпаттық-бітімдік ерекшеліктері) бойынша бағалау жолымен айқындау және тиісті санат бере отырып, өндірушілерге төлінің сапасы бойынша бағалау жүргізу болып табылады.".

2. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 19, ст. 655; 2004 г., № 17, ст. 100; 2005 г., № 21-22, ст. 87; 2007 г., № 5-6, ст. 37):
в статье 2:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) племенное животное - животное, соответствующее типу и направлению продуктивности породы (кросса), и имеющее документально подтвержденное происхождение;
4) племенная продукция (материал) - племенное животное, а также семя, эмбрионы, инкубационное яйцо, суточные цыплята, икра, личинки и молодь рыб, племенные оплодотворенные матки пчел, племенные пчелиные семьи и пчелопакеты, полученные от племенных животных;";
в подпункте 19) слово "сельскохозяйственных" исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2. "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1999 ж., N 19, 655-құжат; 2004 ж., N 17, 100-құжат; 2005 ж., N 21-22, 87-құжат; 2007 ж., N 5-6, 37-құжат):
2-бапта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) асыл тұқымды мал - тұқымның (кросстың) типі мен өнімділік бағытына сәйкес келетін және шығу тегі құжатпен расталған мал;
4) асыл тұқымды өнім (материал) - асыл тұқымды мал, сондай-ақ асыл тұқымды малдардан алынған ұрық, эмбриондар, инкубациялық жұмыртқа, бір тәуліктік балапандар, уылдырық, дернәсілдер мен жас балықтар, бал араларының асыл тұқымды ұрықтанған аналықтары, асыл тұқымды бал ара ұясы мен арапакеттер;";
19) тармақшада "ауыл шаруашылық жануарларының" деген сөздер "жануарлардың" деген сөзбен ауыстырылсын.
2-бап . Осы Заң алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті