Об утверждении Правил кредитования областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство и приобретение жилья на 2009 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 марта 2009 года № 243
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года "О республиканском бюджете на 2009-2011 годы", Указом Президента Республики Казахстан от 25 августа 2007 года № 383 "О Государственной программе жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 октября 2007 года № 867 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы", постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 2008 года № 1184 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2009-2011 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила кредитования областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство и приобретение жилья на 2009 год.
2. Министерству финансов Республики Казахстан, Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) заключение кредитных договоров с местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы;
2) контроль за целевым использованием и своевременным возвратом кредитов в республиканский бюджет.
3. Местным исполнительным органам областей, городов Астаны и Алматы ежеквартально, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставлять информацию об освоении кредитов Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан и Министерству финансов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 марта 2009 года № 243
Правила
кредитования областных бюджетов, бюджетов городов
Астаны и Алматы на строительство и приобретение жилья
на 2009 год
1. Общие положения
1. Настоящие Правила кредитования областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство и приобретение жилья на 2009 год (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 29 Закона Республики Казахстан 4 декабря 2008 года "О республиканском бюджете на 2009-2011 годы", Указом Президента Республики Казахстан от 20 августа 2007 года № 383 "О Государственной программе жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 октября 2007 года № 867 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы", постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 2008 года № 1184 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2009-2011 годы" и определяют порядок кредитования областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство и приобретение жилья на 2009 год.

Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй салуға және сатып алуға 2009 жылға кредит беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 3 наурыздағы N 243 Қаулысы
"2009 - 2011 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Заңына , "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 25 тамыздағы N 383 Жарлығына, "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 1 қазандағы N 867 қаулысына , "2009 - 2011 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 желтоқсандағы N 1184 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй салуға және сатып алуға 2009 жылға кредит беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарымен кредиттік шарттар жасасуды;
2) кредиттердің мақсатты пайдаланылуын және республикалық бюджетке уақтылы қайтарылуын бақылауды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігіне және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне кредиттерді игеру туралы ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 3 наурыздағы
N 243 қаулысымен
бекітілген
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй салуға және сатып алуға 2009 жылға кредит беру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй салуға және сатып алуға 2009 жылға кредит беру ережесі "2009 - 2011 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Заңына ; "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 25 тамыздағы N 383 Жарлығына , "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 1 қазандағы N 867 қаулысына , "2009 - 2011 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 желтоқсандағы N 1184 қаулысына сәйкес әзірленді және облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй салуға және сатып алуға 2009 жылға кредит беру тәртібін белгілейді.

2. Порядок кредитования областных бюджетов, бюджетов
городов Астаны и Алматы на строительство и
приобретение жилья на 2009 год
2. Местным исполнительным органам областей, городов Астаны и Алматы (далее - заемщики) в течение десяти календарных дней после принятия соответствующими маслихатами решений, предусматривающих в областных бюджетах, бюджетах городов Астаны и Алматы на 2009 год соответствующие поступления, предоставить указанные решения маслихатов в Министерство финансов Республики Казахстан (далее - кредитор).
3. Кредитору в соответствии с законодательством Республики Казахстан после выполнения пункта 2 настоящих Правил предоставить заемщикам бюджетные кредиты на общую сумму 16100000000 (шестнадцать миллиардов сто миллионов) тенге (далее - кредиты) посредством заключения кредитных договоров согласно приложению 31 постановления Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 2008 года № 1184 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2009-2011 годы".
4. Установить следующие основные условия предоставления кредитов заемщикам:
1) кредиты предоставляются заемщикам в тенге сроком на 3 (три) года по нулевой ставке вознаграждения (интереса) на строительство и приобретение жилья в рамках Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы;
2) период освоения кредитов исчисляется с момента перечисления кредитов со счета кредитора и заканчивается 25 декабря 2011 года.
5. Прочие условия по предоставлению, погашению и обслуживанию кредита устанавливаются в кредитном договоре.

2. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй салуға және сатып алуға
2009 жылға кредит беру тәртібі
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - қарыз алушылар) тиісті мәслихаттар облыстық, Астана және Алматы қалаларының 2009 жылға арналған бюджеттерінде тиісті түсімдерді көздейтін шешімдер қабылдағаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне (бұдан әрі - кредит беруші) мәслихаттардың көрсетілген шешімдерін ұсынсын.
3. Кредит беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы Ереженің 2-тармағы орындалғаннан кейін "2009 - 2011 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 желтоқсандағы  N 1184 қаулысының 31-қосымшасына сәйкес қарыз алушыларға кредиттік шарттар жасасу арқылы 16100000000 (он алты миллиард бір жүз миллион) теңге сомасына бюджеттік кредиттер (бұдан әрі - кредиттер) берсін.
4. Қарыз алушыларға кредиттер берудің мынадай негізгі шарттары белгіленсін:
1) қарыз алушыларға кредиттер Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде тұрғын үй салуға және сатып алуға 3 (үш) жыл мерзімге сыйақының (мүдденің) нөлдік ставкасы бойынша теңгемен беріледі;
2) кредиттерді игеру кезеңі кредит берушінің шотынан кредиттер аударылған сәттен бастап есептеледі және 2011 жылғы 25 желтоқсанда аяқталады.
5. Кредиттерді беру, өтеу және қызмет көрсету жөніндегі өзге де шарттар кредиттік шартпен белгіленеді.