Об утверждении Правил осуществления санитарно-карантинного контроля над завозом и распространением инфекционных и паразитарных заболеваний на Государственной границе Республики Казахстан и обеспечения санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2293. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 февраля 2015 года № 107.
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления санитарно-карантинного контроля над завозом и распространением инфекционных и паразитарных заболеваний на Государственной границе Республики Казахстан и обеспечения санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 2003 года № 1168 «Об утверждении Правил осуществления санитарно-карантинного контроля и обеспечения санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 44, ст. 475).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2009 года № 2293
Правила
осуществления санитарно-карантинного контроля над завозом и
распространением инфекционных и паразитарных заболеваний на
Государственной границе Республики Казахстан и обеспечения
санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления санитарно-карантинного контроля над завозом и распространением инфекционных и паразитарных заболеваний на Государственной границе Республики Казахстан и обеспечения санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» и определяют порядок санитарно-карантинного контроля над завозом и распространением инфекционных и паразитарных заболеваний на Государственной границе Республики Казахстан и обеспечения санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында инфекциялық және паразиттік аурулардың енуіне және таралуына санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитариялық қорғауды қамтамасыз ету ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2293 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында инфекциялық және паразиттік аурулардың енуіне және таралуына санитариялық карантиндік бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитариялық қорғауды қамтамасыз ету ережесі бекітілсін.
2. «Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитарлық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру және санитарлық қорғауды қамтамасыз ету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 22 қарашадағы № 1168 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 44, 475-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2293 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында инфекциялық
және паразиттік аурулардың енуіне және таралуына
санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру және
Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын
санитариялық қорғауды қамтамасыз ету ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында инфекциялық және паразиттік аурулардың енуіне және таралуына санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитариялық қорғауды қамтамасыз ету ережесі (бұдан әрі — Ереже) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында инфекциялық және паразиттік аурулардың енуіне және таралуына санитариялық-карантиндік бақылау және Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитариялық қорғауды қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.

2. Санитарно-карантинный контроль - контроль за санитарно-эпидемиологическим состоянием груза и состоянием здоровья людей при перемещении людей и грузов через Государственную границу Республики Казахстан, проводимый в целях недопущения завоза на территорию страны инфекционных и паразитарных заболеваний, а также потенциально опасных для здоровья человека веществ и продукции.
3. Санитарно-карантинный контроль в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан является составной частью санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан.
4. В пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан организовываются санитарно-карантинные пункты для осуществления санитарно-карантинного контроля за пассажирами, экипажами, поездными бригадами, транспортными средствами, грузами, представляющими опасность для здоровья населения.
5. Санитарно-карантинный контроль в пунктах пропуска (санитарных карантинных пунктах) через Государственную границу Республики Казахстан проводится территориальными подразделениями государственного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Порядок осуществления санитарно-карантинного контроля
и обеспечения санитарной охраны границы и территории
Республики Казахстан
6. Санитарно-карантинный контроль проводится в целях недопущения завоза и распространения следующих инфекционных и паразитарных заболеваний:
1) карантинные инфекции (чума, холера, желтая лихорадка);
2) особо опасные инфекции (контагиозные вирусные геморрагические лихорадки: Ласса, Марбурга, Эбола, Хунин, Мачупо, Конго-крымская геморрагическая лихорадка);
3) тяжелый острый респираторный синдром или атипичная пневмония;
4) пандемический грипп, вызванный новым высокопатогенным подтипом (A/H1N1/, птичий грипп A(H5N1) и другие типы);
5) паразитарные заболевания (малярия).
7. Должностные лица санитарно-эпидемиологической службы в пунктах пропуска на Государственной границе Республики Казахстан проводят санитарно-карантинный контроль при:
1) прибытии пассажирского и иного транспортного средства или физического лица из стран, неблагополучных по инфекционным и паразитарным заболеваниям, предусмотренным в пункте 6 настоящих Правил на момент прибытия;
2) получении сообщения от экипажа пассажирского и иного транспортного средства о наличии больного или лица с подозрением на инфекционное и паразитарное заболевание на транспортном средстве;
3) получении информации от компетентных органов страны отправителя, транзита или получателя о прибытии груза, представляющего опасность для здоровья населения;

2. Санитариялық-карантиндік бақылау - адамдар мен жүктердің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өтуі кезінде ел аумағына инфекциялық және паразиттік ауруларды, сондай-ақ адам денсаулығына әлеуетті қауіпті заттар мен өнімді кіргізуге жол бермеу мақсатында өткізілетін, жүктердің санитариялық-эпидемиологиялық жай-күйін және адам денсаулығының жай-күйін бақылау.
3. Санитариялық-карантиндік бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитариялық қорғаудың құрамдас бөлігі болып табылады.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде халық денсаулығына қауіп төндіретін жолаушыларға, экипаждарға, поезд бригадаларына, көлік құралдарына жүктерге санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды жүзеге асыру үшін санитариялық-карантиндік пункттер ұйымдастырылады.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде (санитариялық-карантиндік пункттерде) санитариялық-карантиндік бақылауды халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері жүргізеді.
2. Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын
санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру және
санитариялық қорғауды қамтамасыз ету тәртібі
6. Санитариялық-карантиндік бақылау мынадай инфекциялық және паразиттік аурулардың енуіне және таралуына жол бермеу мақсатында жүргізіледі:
1) карантиндік инфекциялар (оба, тырысқақ, сары қызба);
2) аса қауіпті инфекциялар (контагиозды вирусты геморрагиялық қызбалар: Ласс, Марбург, Эбол, Хунин, Мачупо, Конго-Қырым геморрагиялық қызбасы);
3) ауыр қатты респираторлық синдром немесе типтік емес өкпе қабынуы;
4) жаңа жоғары патогенді тип түрінен болатын пандемиялық тұмау (A/H1N1, құс тұмауы A/H5N1 және басқа типтері);
5) паразиттік аурулар (безгек).
7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды адамдары санитариялық-карантиндік бақылауды:
1) осы Ереженің 6-тармағында көзделген инфекциялық және паразиттік аурулар бойынша қолайсыз елдерден жолаушы және өзге де көлік құралы немесе жеке тұлға келген;
2) жолаушы және өзге де көлік құралының экипажынан көлік құралында инфекциялық және паразиттік аурумен ауыратын науқастың немесе ауратынына күдік туған адамның болуы туралы хабарлама алған;
3) жөнелтуші елдің құзыретті органдарынан, транзиттен немесе алушыдан халықтың денсаулығына қауіп төндіретін жүктің келуі туралы ақпарат алған;

4) обнаружении признаков вскрытия контейнеров и лихтеров в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан или нарушении их целостности;
5) обнаружении на транспортном средстве насекомых-переносчиков инфекционных и паразитарных заболеваний, перечисленных в пункте 6 настоящих Правил, грызунов и павших грызунов.
8. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, в случае обращения к ним лиц с жалобами на состояние здоровья немедленно информируют должностных лиц, осуществляющих санитарно-карантинный контроль.
9. Должностные лица, осуществляющие санитарно-карантинный контроль, в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан по предъявлению служебного удостоверения беспрепятственно посещают помещения, транспортные средства, где находятся члены экипажа, пассажиры и грузы, представляющие опасность для здоровья населения.
10. Должностным лицам, осуществляющим санитарно-карантинный контроль, командирами экипажей воздушных судов, капитанами морских судов, бригадирами поездных бригад представляются следующие документы:
1) медико-санитарная декларация пассажирского транспортного средства;
2) свидетельство о дезинфекции, дезинсекции и дератизации пассажирского и иного транспортного средства;
3) сопроводительные документы на грузы, удостоверяющие ее безопасность (санитарно-эпидемиологическое заключение (гигиеническое заключение, гигиенический сертификат), соответствующие сертификаты (санитарный, соответствия, качества, здоровья), выданные компетентным органом страны-экспортера.
11. Санитарно-карантинный контроль физических лиц (за исключением пассажиров воздушных судов, морских судов и поездов) проводится в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан постоянно с целью исключения случаев ввоза и распространения на территорию Республики Казахстан инфекционных и паразитарных заболеваний.
12. В санитарных карантинных пунктах проводится санитарно-эпидемиологическое обследование физических лиц с использованием тепловизоров, безконтактных термометров и опрос лиц, прибывающих из стран, неблагополучных по инфекционным и паразитарным заболеваниям, указанным в пункте 6 настоящих Правил, а также при получении информации от экипажа прибывающего транспортного средства о наличии больного с симптомами или подозрением на инфекционное и (или) паразитарное заболевание.
13. В случае выявления больного инфекционным и (или) паразитарным заболеванием должностными лицами санитарно-эпидемиологической службы проводятся следующие санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия по:

4) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде контейнерлер мен лихтерлердің ашылғандығы немесе олардың бүтіндігі бұзылғандығы анықталған;
5) көлік құралында осы Ереженің 6-тармағында санамаланған инфекциялық және паразиттік ауруларды тасымалдаушы жәндіктер мен өлген кеміргіштер табылған кезде жүргізеді.
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар оларға денсаулық жағдайына шағыммен адамдар барған кезде санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарды дереу хабардар етеді.
9. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар қызметтік куәлігін көрсете отырып, халықтың денсаулығына қауіп төндіретін экипаж мүшелері, жолаушылар және жүктер бар үй-жайларға, көлік құралдарына кедергісіз кіреді.
10. Санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға әуе кемелері экипаждарының командирлері, теңіз кемелерінің капитандары, поезд бригадаларының бригадирлері мынадай құжаттарды:
1) жолаушы көлік құралының медициналық-санитариялық декларациясын;
2) жолаушы және өзге де көлік құралын дезинфекциялау, дезинсекциялау мен дератизациялау туралы куәлікті;
3) экспорттаушы елдің құзыретті органы берген жүктердің қауіпсіздігін куәландыратын ілеспе құжаттарын (санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды (гигиеналық қорытынды, гигиеналық сертификат), сәйкестік сертификаттарын (санитариялық, сәйкестік, сапалық, денсаулық) ұсынады.
11. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде жеке тұлғаларды санитариялық-карантиндік бақылау (әуе кемелерінің, теңіз кемелерінің және поездардың жолаушыларын қоспағанда) үнемі Қазақстан Республикасының аумағына инфекциялық және паразиттік аурулардың енуі және таралуы жағдайларына жол бермеу мақсатында жүргізіледі.
12. Санитариялық-карантиндік пункттерде осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген инфекциялық және паразиттік аурулар бойынша қолайсыз елдерден келген адамдарды, сондай-ақ келген көлік құралының экипажынан инфекциялық және (немесе) паразиттік ауру белгісі бар немесе оған күдікті науқастың болуы туралы ақпарат алған кезде тепловизорларды, байланыссыз термометрлерді пайдалану арқылы термометриямен санитариялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау және сұрақ алу жүргізіледі.
13. Инфекциялық және (немесе) паразиттік аурулармен ауыратын науқас анықталған жағдайда санитарлық-карантиндік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар мынадай санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды жүргізеді:

1) временной изоляции больного в изоляторе пункта пропуска через Государственную границу Республики Казахстан до его госпитализации в организацию здравоохранения;
2) обсервации лиц, находившихся в контакте с больным, по медицинским показаниям их госпитализация в организацию здравоохранения;
3) организации дезинфекционных мероприятий транспортного средства, на борту которого выявлен больной с симптомами инфекционного и (или) паразитарного заболевания или с подозрением на инфекционное и (или) паразитарное заболевание.
14. По результатам санитарно-карантинного контроля осуществляемого должностными лицами санитарно-эпидемиологической службы составляется акт санитарно-эпидемиологического обследования, где указывается наличие необходимых сопроводительных документов, вид и маршрут прибывшего транспортного средства, количество пассажиров и членов экипажа, наличие больных с подозрением на инфекционные и паразитарные заболевания, наименование груза, представляющего опасность для здоровья населения.
15. В случае обнаружения на прибывающих транспортных средствах насекомых-переносчиков, грызунов или павших грызунов, по постановлению главных государственных санитарных врачей на соответствующих территориях и на транспорте о проведении санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий, транспортные средства вместе с грузами (при их наличии) отводятся на санитарную стоянку (санитарный причал, санитарную площадку, санитарный тупик), где проводятся дезинфекционные, дезинсекционные и дератизационные мероприятия.
После завершения дезинфекции, дезинсекции, дератизации должностное лицо, осуществляющее санитарно-карантинный контроль, делает отметку в международных медико-санитарных документах транспортного средства и обработанные транспортные средства вместе с грузами (при их наличии) ввозятся на территорию Республики Казахстан.
16. Должностные лица, осуществляющие санитарно-карантинный контроль, проводят инструктирование по мерам профилактики инфекционных и паразитарных заболеваний руководителей, членов экипажей, поездных бригад, персонала транспортных средств и пассажиров, выезжающих в страны, неблагополучные по инфекционным и паразитарным заболеваниям, а также работников аэропортов, портов и вокзалов, участвующих в обслуживании пассажиров и грузов.

1) науқасты денсаулық сақтау ұйымының ауруханасына жатқызғанға дейін оны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктінің изоляторында уақытша оқшаулау;
2) науқаспен байланыста болған адамдарды обсервациялауды, медициналық айғақтары бойынша оларды денсаулық сақтау ұйымның ауруханасына жатқызу;
3) бортында инфекциялық және паразиттік аурулар белгісі бар немесе инфекциялық және паразиттік ауруларға күдікті науқас анықталған көлік құралында дезинфекциялық іс-шараларды ұйымдастыру.
14. Санитариялық-карантиндік бақылаудың нәтижелері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды адамдары санитариялық-эпидемиологиялық тексеру актісін толтырады, онда қажетті ілеспе құжаттардың болуы, келген көлік құралының түрі мен бағыты, жолаушылар мен экипаж мүшелерінің саны, инфекциялық және паразиттік ауруға күдікті науқастардың болуы, халықтың денсаулығына қауіп төндіретін жүктің атауы көрсетіледі.
15. Келген көлік құралдарында тасымалдаушы жәндіктер, кеміргіштер немесе өлген кеміргіштер табылған жағдайда тиісті аумақтардағы және көліктегі бас мемлекеттік санитариялық дәрігерлерлердің санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар жүргізу туралы қаулысы бойынша көлік құралдары, олардың жүктерімен (бар болғанда) бірге дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық іс-шаралар жүргізілетін санитариялық тұраққа (санитариялық айлақ, санитариялық алаң, санитариялық тұйық) жіберіледі.
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация аяқталғаннан кейін санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам көлік құралының халықаралық медициналық-санитариялық құжатына белгі қояды және өңделген көлік құралдары жүктерімен бірге (бар болғанда) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінеді.
16. Санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар инфекциялық және паразиттік аурулар бойынша қолайсыз елдерге баратын басшыларға, экипаждардың мүшелеріне, поезд бригадаларына, көлік құралдарының персоналы мен жолаушыларына, сондай-ақ жолаушыларға және жүктерге қызмет көрсетуге қатысатын әуежайлардың, порттардың және вокзалдардың қызметкерлеріне инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу шаралары жөнінде нұсқау беруді жүргізеді.