Об утверждении порядка и условий совершения и передачи организациям здравоохранения анатомического дара
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2294. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2015 года № 610
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.08.2015 № 610 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 177
В соответствии со статьей 142 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый порядок и условия совершения и передачи организациям здравоохранения анатомического дара.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2009 года № 2294
Порядок и условия совершения и передачи организациям
здравоохранения анатомического дара
1. Настоящий Порядок и условия совершения и передачи организациям здравоохранения анатомического дара (далее - Порядок) разработан в соответствии с Кодексом Республики Казахстан «О здоровье народа и системе здравоохранения» и определяет порядок и условия совершения анатомического дара путем добровольной передачи физическим лицом тканей и (или) органов (частей органов) как при жизни, так и после его смерти в организации здравоохранения для использования в научных, научно-практических и учебных целях для проведения биомедицинских исследований, а также порядок передачи неопознанных и невостребованных трупов в качестве анатомического дара для использования в тех же целях.
2. Анатомический дар - добровольное пожертвование дееспособным лицом тканей и (или) органов (частей органов) как при жизни, так и после его смерти, осуществляемое лицом посредством надлежаще оформленного договора дарения или завещания.
3. Организации здравоохранения, которым может быть передан анатомический дар для проведения биомедицинских исследований:
1) организации, осуществляющие деятельность в сфере судебной медицины и патологической анатомии;

Анатомиялық сый жасау және оны денсаулық сақтау ұйымдарына беру тәртібі мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылы 30 желтоқсандағы № 2294 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 610 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.08.2015 № 610 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізiледі).
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 142-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған анатомиялық сый жасау және оны денсаулық сақтау ұйымдарына беру тәртібі мен шарттары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2294 қаулысымен
бекітілген
Анатомиялық сый жасау және оны денсаулық сақтау ұйымдарына беру
тәртібі мен шарттары
1. Осы Анатомиялық сый жасау және оны денсаулық сақтау ұйымдарына беру тәртібі мен шарттары (бұдан әрі - Тәртіп) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленді және биомедициналық зерттеулер жүргізу үшін ғылыми, ғылыми-практикалық және оқу мақсаттарында пайдалану үшін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаның тірі кезінде де, қайтыс болғаннан кейін де тіндерді және (немесе) мүшелерді (мүшелердің бөліктерін) ерікті түрде беру жолымен анатомиялық сый жасау тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ танылмаған және сұрауы болмаған мәйіттерді осы мақсаттарда пайдалану үшін анатомиялық сый ретінде беру тәртібін айқындайды.
2. Анатомиялық сый - әрекетке қабілетті адамның өз тіндерін және (немесе) ағзаларын (ағзаларының бөліктерін) тірі кезінде де, қайтыс болғаннан кейін де өз еркімен құрбандық етуі, оны адам тиісінше ресімдеген сыйға беру шарты немесе өсиеті арқылы жүзеге асырады.
3. Биомедициналық зерттеулер жүргізу үшін анатомиялық сый берілуі мүмкін денсаулық сақтау ұйымдары:
1) сот медицинасы және патологиялық, анатомия саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;

2) научно-исследовательские организации (научно-исследовательские институты, научные центры), высшие медицинские организации образования.
4. В качестве анатомического дара, помимо завещанных тканей и (или) органов (частей органов), признаются также трупы лиц, не опознанные и не востребованные в течение сорока пяти дней со дня их обнаружения.
5. Комиссия, указанная в пункте 7 настоящего Порядка, рассматривает в качестве анатомического дара трупы лиц после регистрации смерти органами записи актов гражданского состояния.
В первую очередь Комиссией рассматривается в качестве анатомического дара трупы лиц, невостребованные в течение сорока пяти дней со дня их обнаружения.
6. Организации здравоохранения, в которых имеются неопознанные и невостребованные трупы, ведут журнал учета неопознанных и невостребованных трупов согласно приложению 1 к настоящему Порядку.
7. Передача тканей и (или) органов (частей органов), а также неопознанных и невостребованных трупов в организации здравоохранения осуществляется комиссией в составе руководителя организации здравоохранения, передающей анатомический дар, представителей органов внутренних дел, местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов Астана и Алматы, органа, проводившего судебно-медицинскую экспертизу и организации здравоохранения, принимающей анатомический дар. Акт о передаче анатомического дара в организации здравоохранения составляется в двух экземплярах согласно приложению 2 к настоящему Порядку.
8. При передаче и получении анатомического дара организации здравоохранения, передающие и принимающие анатомический дар, производят регистрацию передачи и поступления анатомического дара в журнале учета передачи и поступления анатомического дара согласно приложению 3 к настоящему Порядку.
9. Журналы учета неопознанных и невостребованных трупов и учета передачи и поступления анатомического дара, указанные в пунктах 6 и 8 настоящего Порядка, должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены гербовой печатью соответствующей организации здравоохранения.
10. При наличии особых примет на трупе данный факт регистрируется в виде записи в журнале учета передачи и поступления анатомического дара и (или) фотографируется.
11. Не подлежат передаче в виде анатомического дара для проведения биомедицинских исследований ткани и (или) органы (части органов), а также трупы умерших от заболеваний, представляющих опасность для окружающих, согласно перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, умерших от насильственной смерти, самоубийства, смерти от несчастного случая.

2) ғылыми-зерттеу ұйымдары (ғылыми-зерттеу институттары, ғылыми орталықтар), жоғары медициналық білім беру ұйымдары.
4. Өсиет етілген тіндерден және (немесе) мүшелерден (мүшелердің бөліктерінен) басқа, табылған күнінен бастап қырық бес күн ішінде танылмаған және сұрауы болмаған адамдардың мәйіттері де анатомиялық сый ретінде танылады.
5. Осы Тәртіптің 7-тармағында көрсетілген Комиссия азаматтық хал актілерін жазу органдары қайтыс болуды тіркегеннен кейін адамдардың мәйіттерін анатомиялық сый ретінде қарайды.
Комиссия анатомиялық сый ретінде бірінші кезекте табылған күнінен бастап қырық бес күн ішінде сұрауы болмаған адамдардың мәйіттерін қарайды.
6. Танылмаған және сұрауы болмаған мәйіттер бар денсаулық сақтау ұйымдары осы Тәртіпке 1-қосымшаға сәйкес танылмаған және сұрауы болмаған мәйіттерді тіркеу журналын жүргізеді.
7. Тіндерді және (немесе) мүшелерді (мүшелердің бөліктерін), сондай-ақ танылмаған және сұрауы болмаған мәйіттерді денсаулық сақтау ұйымдарына беруді құрамында анатомиялық, сыйды беретін денсаулық сақтау ұйымының басшысы, ішкі істер органдарының, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының мемлекеттік денсаулық сақтау басқармалары жергілікті органдарының, сот-медициналық сараптаманы жүргізген органның және анатомиялық сыйды қабылдап алатын денсаулық сақтау ұйымының өкілдері бар комиссия жүзеге асырады. Анатомиялық сыйды денсаулық сақтау ұйымдарына беру актісі осы Тәртіпке 2-қосымшаға сәйкес екі данада жасалады.
8. Анатомиялық сыйды беру және алу кезінде анатомиялық сыйды беруші және қабылдап алушы денсаулық сақтау ұйымдары анатомиялық сыйдың берілуін және келіп түсуін тіркеуді осы Тәртіпке 3-қосымшаға сәйкес анатомиялық сыйдың берілуін және келіп түсуін есепке алу журналында жүргізеді.
9. Осы Тәртіптің 6 және 8-тармақтарында көрсетілген танылмаған және сұрауы болмаған мәйіттерді есепке алу және анатомиялық сыйдың берілуін және келіп түсуін есепке алу журналдары нөмірленуі, тігілуі және тиісті денсаулық сақтау ұйымының елтаңбалық мөрімен бекітілуі тиіс.
10. Мәйітте ерекше белгілері болған кезде бұл факт анатомиялық сыйдың берілуін және келіп түсуін есепке алу журналында жазба түрінде тіркеледі және (немесе) суретке түсіріледі.
11. Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге сәйкес айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардан қайтыс болғандардың, зорлықпен өлтіруден, өзін-өзі өлтіруден, жазатайым жағдайдан қайтыс болғандардың тіндерін және (немесе) мүшелерін (мүшелерінің бөліктерін), сондай-ақ мәйіттерін биомедициналық зерттеулер жүргізу үшін анатомиялық сый түрінде беруге болмайды.

12. Транспортировка тканей и (или) органов (частей органов) осуществляется с использованием специального оборудования, а транспортировка трупа осуществляется специальным транспортом, предназначенным для их хранения и перевозки.
13. Организация здравоохранения, принимающая в качестве анатомического дара трупы невостребованных лиц, хранит их в течение одного года на случай объявления родственников.
14. Обязательным условием использования анатомического дара в организациях здравоохранения является соблюдение медицинской этики и врачебной тайны сотрудниками и студентами на всех этапах работы.
15. Сведения об анатомическом даре разглашению не подлежат.
Приложение 1
к Порядку и условиям совершения
и передачи организациям здравоохранения
анатомического дара
Журнал учета неопознанных и невостребованных трупов
п/п
Характеристик
и неопознан-
ного и
невостребо-
ванного
трупа*
Дата
обнаруже-
ния
трупа**
Наименование
организации
здравоохра-
нения
Дата
сообщения в
органы
внутренних
дел,
заявления в
органы ЗАГС
Дата
признания и
передачи в
качестве
анатомичес-
кого дара или
захороне-
ния трупа
Организация
здравоохра-
нения, куда
передан труп
в качестве
анатомичес-
кого дара
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: * указываются пол, возраст, раса, размеры тела и другие индивидуальные особенности неопознанного и невостребованного трупа.
** Даты указываются с обозначением дня, месяца и года.
Приложение 2
к Порядку и условиям совершения
и передачи организациям здравоохранения
анатомического дара
Акт о передаче анатомического дара
организациям здравоохранения № _______
г. ____________                       «__» _________ 200_ г.
Комиссия, созданная приказом ______________________________,
(№ и дата приказа руководителя
организации здравоохранения,
передающей анатомический дар)
в составе: ________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя организации здравоохранения,
_________________________________________________________________
передающей анатомический дар, Ф.И.О., должность представителей
_________________________________________________________________
органов внутренних дел, местного органа государственного
_________________________________________________________________
управления здравоохранением, органа, проводившего
_________________________________________________________________
судебно-медицинскую экспертизу и организации здравоохранения,
_________________________________________________________________
принимающей анатомический дар),
_________________________________________________________________
на основании: _____________________________________________
(указывается дата совершения договора или завещания
и Ф.И.О. лица, совершившего анатомический дар,
_________________________________________________________________
либо указывается номер и дата регистрации неопознанного и
невостребованного трупа в соответствии с журналом учета
неопознанных и невостребованных трупов, не ранее чем за сорок
пять дней со дня обнаружения трупа)
признала:
_________________________________________________________________
(указываются ткани и (или) органы (части органов) и Ф.И.О. лица,
совершившего анатомический дар,
_________________________________________________________________
либо неопознанный и невостребованный труп с указанием пола,
возраста, расы, размеров тела и других индивидуальных особенностей
трупа)
_________________________________________________________________
(причина смерти)
анатомическим даром и на основании статьи 142 Кодекса Республики
Казахстан «О здоровье народа и системе здравоохранения» настоящим
актом передает ткани и (или) органы (части органов) либо
неопознанный и невостребованный труп (нужное подчеркнуть) из
_________________________________________________________________
(наименование организации здравоохранения, передающей
анатомический дар)
в _______________________________________________________________
(наименование организации здравоохранения, принимающей
анатомический дар)
для использования в научных, научно-практических и учебных целях
для приведения биомедицинских исследований.
Настоящий акт составлен в 2-х экземплярах.
Ф.И.О., должность, подпись членов комиссии:
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________
(дата)
М.П. организаций здравоохранения,
передающей анатомический дар
Приложение 3
к Порядку и условиям совершения
и передачи организациям здравоохранения
анатомического дара
Журнал учета передачи и поступления анатомического дара
Начат «__» ________ 20__ года
п/п
Ф.И.О.
лица,
совершив-
шего
анатомичес-
кий дар,
либо
характе-
ристики
неопознан-
ного и
невостребо-
ванного
трупа*
Дата
рождения
лица,
совершив-
шего
анатоми-
ческий
дар**
Дата
смерти
лица,
совершив-
шего
анатоми-
ческий
дар, или
дата
обнаруже-
ния трупа
№ и дата
акта о
соверше-
нии
анатоми-
ческого
дара
Наименова-
ние
организа-
ции
здраво-
охранения,
передающей
анатоми-
ческий дар
Дата
пере-
дачи
**
Наиме-
нование
органи-
зации
здраво-
охране-
ния,
принима-
ющей
анатоми-
ческий
дар
Ф.И.О., и
подпись
руково-
дителя
органи-
зации
здраво-
охране-
ния,
передаю-
щей
анатоми-
ческий
дар
Ф.И.О.,
должность
и подпись
предста-
вителя
организа-
ции
здраво-
охране-
ния,
прини-
мающей
анатоми-
ческий
дар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание: * указываются пол, возраст, раса, размеры тела и другие индивидуальные особенности неопознанного и невостребованного трупа.
** Даты указываются с обозначением дня, месяца и года.

12. Тіндерді және (немесе) мүшелерді (мүшелердің бөліктерін) тасымалдау арнайы жабдықты пайдалана отырып жүзеге асырылады, ал мәйітті тасымалдау оларды сақтауға және тасымалдауға арналған арнайы көлікпен жүзеге асырылады.
13. Сұрауы болмаған адамдардың мәйіттерін анатомиялық сый ретінде қабылдап алған денсаулық сақтау ұйымы оларды туысқандары табылған жағдай үшін бір жыл бойы сақтайды.
14. Денсаулық сақтау ұйымдарында анатомиялық сыйды пайдаланудың міндетті шарты қызметкерлердің және студенттердің жұмыстың барлық кезеңдерінде медициналық этиканы және дәрігерлік құпияны сақтауы болып табылады.
15. Анатомиялық сый туралы мәліметтер жариялауға жатпайды.
Анатомиялық сый жасау және
оны денсаулық сақтау
ұйымдарына беру тәртібі
мен шарттарына
1-қосымша
Танылмаған және сұрауы болмаған мәйіттерді есепке алу журналы
р/с
Танылмаған және сұрауы болмағанмәйіттің сипаттамалары
Мәйіттің табылған күні*
Денсаулық сақтау ұйымының атауы
Ішкі істер органдарына хабарланған, АХАЖ органдарына өтініш берілген күні
Мәйіт анатомиялық сый ретінде танылған және берілген немесе жерленген күн
Мәйіт анатомиялық сый ретінде берілген денсаулық сақтау ұйымы
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе: * танылмаған және сұрауы болмаған мәйіттің жынысы, жасы, нәсілі, денесінің көлемі және басқа да жеке ерекшеліктері көрсетіледі.
**Датасы күні, айы және жылы белгіленіп көрсетіледі.
Анатомиялық сый жасау және
оны денсаулық сақтау
ұйымдарына беру тәртібі
мен шарттарына
2-қосымша
Анатомиялық сыйды денсаулық сақтау ұйымдарына беру туралы акт
___________ қаласы                          200__ ж. «__» __________
____________________________________________________________________
(анатомиялық сыйды беретін денсаулық сақтау ұйымы басшысы бұйрығының
№ мен күні)
бұйрығымен құрамында:________________________________________________
(анатомиялық сыйды беретін денсаулық сақтау ұйымы басшысының
_____________________________________________________________________
Т.А.Ә., ішкі істер органдары, жергілікті мемлекеттік денсаулық сақтауды
_____________________________________________________________________
басқару органы, сот-медициналық сараптама жүргізген орган
және_________________________________________________________________
анатомиялық сыйды қабылдап алатын денсаулық сақтау ұйымы
өкілдерінің__________________________________________________________
Т.А.Ә., лауазымы) (шарт немесе өсиет жасалған күн және анатомиялық
сыйды_______________________________________________________________
жасаған адамның Т.А.Ә. көрсетіледі не мәйіттің табылған күнінен
бастап қырық бес күннен ерте болмайтын мерзімде танылмаған және
сұрауы болмаған мәйіттерді есепке алу журналына сәйкес танылмаған
және сұрауы болмаған мәйіт тіркелген нөмір мен күн
көрсетіледі)_______________________________________ негізінде
құрылған комиссия
____________________________________________________________________
(анатомиялық сыйды жасаған адамның тіндері және (немесе) мүшелері
(мүшелерінің бөліктері) және Т.А.Ә.
____________________________________________________________________
не жынысын, жасын, нәсілін, денесінің көлемін және басқа да жеке
ерекшеліктерін көрсетіп, танылмаған және сұрауы болмаған мәйіт
көрсетіледі)
____________________________________________________________________
(қайтыс болу себебі)
анатомиялық сый деп таныды және «Халық денсаулығы және денсаулық
сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 142-бабының
негізінде осы актімен тіндерді және (немесе) мүшелерді (мүшелердің
бөліктерін) не танылмаған және сұрауы болмаған мәйітті (керегінің
астын сызу керек)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(анатомиялық сыйды беретін денсаулық сақтау ұйымының атауы)
________________________________________________________________-дан
________________________________________________________________-ға
(анатомиялық сыйды қабылдайтын денсаулық сақтау ұйымының атауы)
биомедициналық зерттеулер жүргізу үшін ғылыми, ғылыми-практикалық
және оқу мақсаттарына пайдалану үшін береді.
Осы акт 2 данада жасалды.
Комиссия мүшелерінің Т.А.Ә., лауазымы, қолы
___________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
________________________
(күні)
Анатомиялық сыйды беретін денсаулық сақтау ұйымдарының М.О.
Анатомиялық сый жасау және
оны денсаулық сақтау
ұйымдарына беру тәртібі
мен шарттарына
3-қосымша
Анатомиялық сыйдың берілуін және келіп түсуін есепке алу
журналы
20___ жылғы «___» ________ басталды
Р/с
Анатомиялық сыйды жасаған адамның Т.А.Ә не танылмаған және сұрауы болмаған мәйіттің сипаттамалары*
Анатомиялық сыйды жасаған адамның туған күні**
Анатомиялық сыйды жасаған адамның қайтыс болған күні немесе мәйіттің табылған күні
Анатомиялық сыйды жасау туралы актінің № мен күні
Анатомиялық сыйды беретін денсаулық сақтау ұйымының атауы
Берілген күні**
Анатомияық сыйды қабылдайтын денсаулық сақтау ұйымының атауы
Анатомияық сыйды беретін денсаулық сақтау ұйымы басшысының Т.А.Ә. және қолы
Анатомиялық сыйды қабылдайтын денсаулық сақтау ұйымы өкілінің Т.А.Ә., лауазымы және қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе: * танылмаған және сұрауы болмаған мәйіттің жынысы, жасы, нәсілі, денесінің көлемі және басқа да жеке ерекшеліктері көрсетіледі.
**Датасы күні, айы және жылы белгіленіп көрсетіледі.