О Стратегическом плане Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2339
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на 2010-2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 2339
Стратегический план
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Структура Стратегического плана
1. Миссия и видение
2. Анализ текущей ситуации
3. Стратегические направления, цели, задачи
4. Функциональные возможности и возможные риски
5. Межведомственное взаимодействие
6. Перечень программных и нормативных правовых документов
7. Бюджетные программы
Миссия
Формирование и реализация аграрной политики государства в сфере развития агропромышленного комплекса, водного, лесного, охотничьего и рыбного хозяйства, сельских территорий и аграрной науки в целях содействия экономическому росту и достижению качественно нового уровня конкурентоспособности отраслей агропромышленного комплекса.
Видение
Результатом реализации мер Стратегического плана в 2010 - 2014 годах станет обеспечение устойчивого развития отраслей агропромышленного комплекса, развитие национальных конкурентных преимуществ отечественной продукции, обеспечение продовольственной безопасности страны и эффективности управления государственными финансами и материальными активами, достижение высокого уровня координации подведомственных отраслей экономики.
Анализ текущей ситуации
Развитие агропромышленного комплекса
В настоящее время ситуация в агропромышленном комплексе республики характеризуется ростом эффективности производства, развитием рынка финансовых услуг на селе, улучшением качества жизни сельского населения.
В 2008 году объем валовой продукции сельского хозяйства составил 1384,2 млрд. тенге.
В настоящее время производство валовой продукции на 1 занятого в отрасли составляет более 4600 долларов США.
Уровень безработицы в 2008 году в сельской местности сложился на уровне 6 %.
Ежегодно увеличиваются инвестиции в основной капитал сельского хозяйства. Если в 2002 году вложение инвестиций составляло 17,3 млрд. тенге, то в 2008 году - 77,8 млрд. тенге или в 4,5 раза больше.
В отрасли растениеводства продолжается работа по осуществлению структурной и технологической диверсификации, расширению посевных площадей приоритетных сельскохозяйственных культур для обеспечения продовольственной безопасности, и увеличения производства экспортоориентированной конкурентоспособной продукции.

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2339 Қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 2339 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің
2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
Стратегиялық жоспардың құрылымы
1. Миссиясы мен пайымдауы
2. Ағымдағы жағдайды талдау
3. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер
4. Функционалдық мүмкіндіктер және ықтимал қауіп-қатерлер
5. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
6. Бағдарламалық және нормативтік құқықтық құжаттардың тізбесі
7. Бюджеттік бағдарламалар
Миссиясы
Агроөнеркәсіптік кешен салаларының экономикалық өсуіне және бәсекеге қабілеттілігінің сапалы жаңа деңгейіне жетуіне жәрдемдесу мақсатында агроөнеркәсіптік кешенді, су, орман, аңшылық және балық шаруашылығын, ауылдық аумақтар мен аграрлық ғылымды дамыту саласындағы мемлекеттің аграрлық саясатын қалыптастыру және іске асыру.
Пайымдауы
2010 - 2014 жылдардағы стратегиялық жоспардың шараларын іске асыру нәтижесі Агроөнеркәсіптік кешен салаларын тұрақты дамытуды қамтамасыз ету, отандық өнімнің ұлттық бәсекелестік басымдылығын дамыту, елдің азық-түлік қауіпсіздігін және мемлекет қаржыны және материалдық активтерді басқару тиімділігін қамтамасыз ету, экономиканың ведомстволық бағынысты салаларын үйлестіруді жоғары деңгейге жеткізу болып табылады.
Ағымдағы жағдайды талдау
Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту
Бүгінгі таңда республиканың агроөнеркәсіптік кешеніндегі жағдай өндіріс тиімділігінің өсуімен, ауылдағы қаржы қызметі нарығының дамуымен, ауыл халқының өмір сапасының жақсаруымен сипатталады.
2008 жылдың қорытындысы бойынша ауыл шауашылығының жалпы өнім көлемі 1384,2 млрд. теңгені құрады.
Қазіргі уақытта салада өндірістің жалпы өнімі 1 адамға есептегенде 4600 $ астамды құрайды.
2008 жылы ауылдық жерлердегі жұмыссыздықтың деңгейі 6% деңгейінде қалыптасты.
Жыл сайын ауыл шаруашылығының негізгі капиталына инвестициялар артуда. Егер 2002 жылы инвестициялар салу 17,3 млрд. теңгені құраса, ал 2008 жылы - 77,8 млрд. теңге немесе 4,5 есе артық болды.
Өсімдік шаруашылығы салаларында құрылымдық және технологиялық әртараптандыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін басым сипатты ауыл шаруашылығы дақылдарының егістік алаңдарын кеңейту, экспортқа бағытталған бәсекеге қабілетті өнімдердің өндірісін арттыру жұмыстары жүргізілуде.

В целом по республике в 2008 году посевные площади зерновых культур по сравнению с 2007 годом возросли на 778,4 тыс. га (5,1 %), в том числе пшеницы - на 603,4 тыс. га (4,7 %), ячменя - на 251,5 тыс. га (13,5 %), кукурузы на зерно - на 5,8 тыс. га (6,3 %), озимой ржи - на 4,0 тыс. га (7,6 %).
Расширяются площади внедрения влагоресурсосберегающей технологии. В 2008 году зерновые культуры с применением указанной технологии возделывались на площади 7,6 млн. га, что на 2,6 млн. га или 52 % больше, чем в 2007 году.
Валовой сбор зерна в 2008 году в весе после доработки составил 15,6 млн. тонн, при средней урожайности 10,1 ц/га. В целом данный объем позволяет обеспечить внутреннюю потребность страны до нового урожая и экспортный потенциал до 5,5-6,0 млн. тонн. При этом отмечается высокое качество зерна - 90 % пшеницы, принятой хлебоприемными предприятиями на хранение, соответствует 1, 2 и 3 классам. Указанный показатель в 2007 году составлял 76 %.
В 2008 году отгружено на экспорт 8,2 млн. тонн зерна и муки в зерновом эквиваленте (в 2007 году - около 9,0 млн. тонн), в том числе зерна - 5,6 млн. тонн, муки - 1,8 млн. тонн. При этом объем экспортной выручки от реализации зерна и муки на экспорт составил 2,5 млрд. долларов США, что на 0,8 млрд. долларов США или на 52 % больше аналогичного показателя 2007 года.
Кроме того, экспортировано 93,2 тыс. тонн хлопка-волокна на сумму 128,0 млн. долларов США и 54,2 тыс. тонн масличных культур на сумму 25,5 млн. долларов США.
По итогам 2008 года по республике поддержано производство порядка 9 тыс. тонн оригинальных семян, удешевлено на 40 % приобретение отечественными сельхозтоваропроизводителями более 70 тыс. тонн элитных семян и 1539 тыс. штук саженцев плодово-ягодных культур и винограда, полностью возмещены затраты на закладку многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда на площади 27,26 га и обслуживание незавершенного производства заложенных маточников указанных культур прошлых лет на площади 19,7 га.
Для обеспечения населения страны фруктами и ягодами в соответствии с нормами потребления необходимо заложить не менее 16 тыс. га площадей плодовых культур и 4,5 тыс. га винограда.
В этой связи, начиная с 2007 года, ежегодно из республиканского бюджета выделяются денежные средства на закладку и выращивание многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда, что позволит возродить важную и доходную для республики отрасль плодоводства и виноградарства.
В 2008 году было внесено 213,3 тыс. тонн минеральных удобрений в физическом весе. Удобренная площадь составила 2 295,2 тыс. га, что в 5 раз превышает показатель 2004 года. Однако, данный объем внесенных минеральных удобрений составляет лишь 8 % от потребности.
Для эффективного ведения земледелия, сохранения и воспроизводства плодородия почв необходимо дальнейшее стимулирование применения удобрений (за исключением органических).

Жалпы республика бойынша 2008 жылы астық дақылдарының егістік алаңдары 2007 жылмен салыстырғанда 778,4 мың га-ға (5,1%), оның ішінде бидай алаңы - 603,4 мың га-ға (4,7 %), арпа - 251,5 мың га-ға (13,5 %), астыққа арналған жүгері 5,8 мың га-ға (6,3 %), күздік қара бидай - 4,0 мың га-ға (7,6%) артты.
Ылғал қорын сақтау технологиясын ендіру алаңдары кеңеюде. 2008 жылы осы технологияны қолдана отырып 7,6 млн. га алаңға астық дақылдары егілді, бұл 2007 жылмен салыстырғанда 2,6 млн. га немесе 52 % - ға артық.
2008 жылы жалпы астық жинау 10,1. ц/га орташа түсімділікпен өңдеуден кейін 15,6 млн. тоннаны құрады. Бұл көлем еліміздің жаңа астыққа дейінгі ішкі қажеттілігін және экспорттық-әлеуетті 5,5 - 6,0 млн. тоннаға дейін қамтамасыз етуге мүмкіндік берді. Бұл ретте, астықтың жоғары сапасы байқалады астық қабылдау кәсіпорындары сақтауға қабылдаған бидайдың -90%-ы 1, 2 және 3 классқа сәйкес келеді. Осы көрсеткіш 2007 жылы 76 %-ды құрады.
2008 жылы астық эквивалентінде 8,2 млн. тонна (2007 жылы - 9,0 млн. тонна шамасында) астық және ұн, оның ішінде 5,6 млн. тонна астық, 1,8 млн. тонна ұн экспортқа жөнелтілді. Бұл ретте, астық пен ұнды экспортқа сатудан түскен экспорттық түсімінің көлемі 2,5 млрд. АҚШ долларын құрады, ол 0,8 млрд. АҚШ долларына немесе 2007 жылдың ұқсас көрсеткішінен 52 %-ға артық.
Бұдан басқа, 128,0 млн. АҚШ доллары сомасына 93,2 мың тонна мақта-талшығы және 25,5 млн. АҚШ доллары сомасына 54,2 мың тонна майлы дақылдар экспортталған.
2008 жылдың қорытындысы бойынша республикада 9 мың тоннаға жуық бірегей тұқым өндірісіне қолдау көрсетілді, отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін 1539 мың дана жүзім мен жеміс-жидек дақылдарының көшетін және 70 мың тоннадан астам элиталық тұқым сатып алу құны 40 %-ға арзандатылды, 27,26 га алаңда жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көп жылдық көшеттерін отырғызу және 19,7 га алаңына аталған дақылдардың өткен жылдарда салынған аналығын аяқталмаған өндірісіне қызмет көрсетудің шығындары толық өтелген.
Ел халқын тұтыну нормаларына сәйкес жеміс және жидектермен қамтамасыз ету үшін 16 мың гектардан кем емес алаңға жеміс дақылдарын және 4,5 мың гектарға жүзім егу қажет.
Осыған байланысты 2007 жылдан бастап республикалық бюджеттен жеміс-жидек дақылдарын және жүзімнің көп жылдық көшеттерін отырғызу және өсіру үшін жыл сайын ақшалы қаражат бөлініп, республика үшін маңызды және табысты жеміс шаруашылығын мен жүзім шаруашылығын жаңадан жандандыруға мүмкіндік береді.
2008 жылы нақты салмақта 213,3 мың тонна минералды тыңайтқыш енгізілді. Тыңайтылған аумақ 2 295,2 мың гектарды құрады, бұл 2004 жылғы көрсеткіштен 5 есеге артық. Алайда, енгізілген минералды тыңайтқыштардың осы көлемі қажеттіліктің 8 % ғана құрайды.
Егіншілікті тиімді жүргізу, топырақ құнарлылығын сақтау және ұдайы өсіру үшін тыңайтқыштар (органикалық тыңайқыштарды қоспағанда) қолдануды ары қарай ынталандыру қажет.

В отрасли животноводства рост численности скота и птицы во всех категориях хозяйств в 2008 году в сравнении с 2007 годом, за исключением поголовья свиней, составил 3-8 %, а производства продукции животноводства 3-12 %. Определенное влияние на развитие отрасли оказывает проводимая в животноводстве селекционно-племенная работа.
Однако, здесь имеется ряд сдерживающих факторов: более 70 % от всего поголовья сельскохозяйственных животных находится в личных подворьях; низким остается удельный вес племенного поголовья и составляет лишь 5 - 11 %; примитивные технологии содержания и кормления животных, устаревшая технология производства и переработки продукции, низкий уровень механизации и автоматизации процессов в животноводстве; недостаточное развитие специализированных хозяйств со средне- и крупнотоварным производством; слабая кормовая база, недостаток полнорационных комбикормов и, как следствие, низкая продуктивность скота и птицы.
В области ветеринарии проведена целенаправленная работа по обеспечению эпизоотического благополучия в республике и безопасности продуктов животноводства.
Вместе с тем, обеспечение полного ветеринарного благополучия страны сдерживают следующие проблемные вопросы: проведение не в полном объеме противоэпизоотических мероприятий против особо опасных болезней животных и птиц, недостаточное количество подразделений ветеринарного контроля на предприятиях переработки сельскохозяйственного сырья; содержание сельскохозяйственных животных без соблюдения зоогигиенических и ветеринарно-санитарных требований; низкий уровень материально-технического оснащения ветеринарных лабораторий; слабая организация местными исполнительными органами строительства скотомогильников и убойных пунктов, не налаженная система идентификации животных, низкий уровень квалификаций ветспециалистов-лицензиатов.
Современное состояние перерабатывающего подкомплекса АПК можно оценить как стабильное и имеющее значительный потенциал для роста производства.
Выпуск продукции пищевой промышленности осуществляют около 3 тысяч предприятий, которыми в 2008 году произведено 7,2 % республиканского объема промышленного производства и 21,4 % - обрабатывающей промышленности. Среднегодовой темп роста отрасли за последние пять лет составил - 108,3 %.
Объем производства пищевой промышленности в 2008 году достиг 734,1 млрд. тенге.
В 2008 году по сравнению с 2007 годом производство муки увеличилось на 9,6 %, крупы - 7,4 %, колбасных изделий - 4,7 %, консервов мясорастительных - 6,4 %, сахара - 30 %, маргарина - 17,6 %, овощных консервов - 10,8 %, печенья - на 6 %.

2008 жылы мал шаруашылығы саласында шаруашылықтардың барлық санатында шошқа басынан басқа, малдар мен құстар санының өсуі 2007 жылмен салыстырғанда, 3-8 пайызды, ал мал шаруашылығы өнімінің өндірісі 3-12 пайызды құрады. Мал шаруашылығында жүргізіліп жатқан селекциялық-тұқымдық жұмыс саланың дамуына белгілі бір әсерін тигізіп отыр.
Алайда, мұнда бірқатар тежеу факторлары бар: барлық ауыл шаруашылығы мал санының 70 пайыздан астамы жеке үйлерде болуы; асыл тұқымды мал басының үлес салмағы төмен болып қалуы және 5-11 % ғана құруы; жануарларды асырау және қоректендірудің қарапайым технологиялары, өнімді өндіру және қайта өңдеудің ескірген технологиялары, мал шаруашылығы процесстерін механикаландыру және автоматтандырудың төмен деңгейі; орта және ірі тауарлы өндірістің мамандандырылған шаруашылықтарының жеткіліксіз дамуы; жемшөп базасының әлсіздігі, толық мөлшердегі құрама жемнің жетіспеушілігі және оның салдары ретінде мал және құстардың өнімділігінің-төмендігі.
Ветеринария саласында республикадағы эпизоотикалық саулықты және мал шаруашылығы өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша мақсатты жұмыстар жүргізілді.
Сонымен қатар, елдің толық ветеринариялық саулығын қамтамасыз етуді мынадай күрделі мәселелер ұстап тұр: малдар мен құстардың аса қауіпті ауруларына қарсы эпизоотияға қарсы шаралардың толық көлемде жүргізілмеуі, ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдейтін кәсіпорындарда ветеринариялық бақылау жүргізетін бөлімшелер санының жетіспеушілігі; зоогигиеналық және ветеринариялық-санитариялық талаптарды сақтамай ауыл шаруашылығы малдарын күтіп-бағу; ветеринариялық зертханалардың материалдық-техникалық жабдықтану деңгейінің төмендігі; жергілікті атқарушы органдардың мал қорымы және сою пункттерін салуды әлсіз ұйымдастыруы, жануарларды сәйкестендіру жүйесінің реттелмеуі, ветеринар мамандардың - лицензиаттардың біліктілік деңгейінің төмендігі.
АӨК-не қарасты қайта өңдеу кешенінің қазіргі жағдайын өндірістің өсуі үшін айтарлықтай әлеуеті бар және бір қалыпты деп бағалауға болады.
Тамақ өнеркәсібінің өнімдерін шығаруды 3 мыңға жуық кәсіпорын жүзеге асырады, олар 2008 жылы өнеркәсіптік өндірістің республикалық көлемінің - 7,2 %-ын және өңдеу өнеркәсібінің - 21,4 %-ын өндірілген. Соңғы бес жылда саланың орташа жылдық өсу қарқыны 108,3 %-ды құраған.
2008 жылы тамақ өнеркәсібінің өндіріс көлемі 734,1 млрд. теңгеге жеткен.
2008 жылы 2007 жылмен салыстырғанда ұн өндірісі - 9,6 %-ға, жарма - 7,4 %-ға, шұжық өнімдері - 4,7 %-ға, ет-өсімдік консервілері - 6,4 %-ға, қант - 30 %-ға, маргарин - 17,6 %-ға, көкөніс консервілері - 10,8 %-ға, печенье - 6 %-ға ұлғайды.

За отчетный период по сравнению с 2007 годом в республике на 20 % снизились объемы производства растительных масел, 27 % - соков, 2 % - фруктовых консервов и на 32 % сократилось производство томатных консервов.
Также отмечено снижение производства молокопродуктов в ассортименте практически по всем основным показателям от 2,2 % на кисломолочную продукцию до 20 % на сгущенное молоко и сливки.
Основными причинами снижения объемов производства стали недостаток качественного сырья (молока), рост дешевого импорта готовой продукции, переориентация производства на более рентабельные виды молокопродуктов.
Продолжается работа по улучшению качества выпускаемой продукции и переходу предприятий на международные стандарты, в настоящее время систему менеджмента качества, основанную на международных стандартах ИСО и ХАССП, внедрили 254 предприятия отрасли, на стадии разработки и подготовки производства к внедрению системы менеджмента качества 68 предприятий.
В то же время, имеется ряд проблем: высокая степень износа технологического оборудования предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции, низкий уровень промышленной обработки сельскохозяйственного сырья и недозагруженность мощностей перерабатывающих предприятий из-за отсутствия качественного сырья, недостаточный уровень конкурентоспособности продуктов переработки и как результат высокая доля импорта по некоторым из них, недостаточная работа по внедрению принципов ХАССП, нехватка квалифицированных специалистов и кадров среднего звена.
Проводится целенаправленная работа по обновлению машинно-тракторного парка. В 2008 году приобретено 7034 единиц основных видов сельскохозяйственной техники.
Приобретение высокопроизводительной, энергонасыщенной техники стран ближнего и дальнего зарубежья позволило повысить энергообеспеченность сельскохозяйственного производства в сравнении с 2002 годом на 19,5 %.
Однако, существующий парк сельскохозяйственных машин Казахстана имеет износ до 80 %. При среднем сроке службы основной сельскохозяйственной техники 8-10 лет, возрастной состав тракторов более 10 лет эксплуатации составляет около 94,5 %, зерноуборочных комбайнов - 77,7 %. При этом, ежегодное обновление тракторов составляет в среднем 0,87 %, зерноуборочных комбайнов - 3,2 %.
Динамичному развитию отрасли способствовала оказываемая государственная поддержка.
В прошлом году объемы государственной поддержки агропромышленного комплекса существенным образом увеличились. Если в 2002 году на эти цели из республиканского бюджета было направлено 27,3 млрд. тенге, то в 2008 году - 133,8 млрд. тенге, в том числе объем субсидий составил 40,2 млрд. тенге, кредитов - 52,6 млрд. тенге. В 2009 году всего выделено 96,3 млрд. тенге, в том числе субсидий - 41,3 млрд. тенге, кредитов - 14,7 млрд. тенге.
Научное обеспечение отраслей АПК
Решение вопросов продовольственной безопасности страны и конкурентоспособности аграрного сектора экономики неразрывно связано с развитием аграрной науки, направленной на разработку и внедрение в производство новых инновационных подходов, обеспечивающих технологический прорыв в агропромышленном комплексе.

Есептік кезеңде 2007 жылмен салыстырғанда республикада 20 %-ға - өсімдік майларын, 27 %-ға - шырын, 2 %-ға - жеміс консервілерін өндіру көлемі төмендеді және 32 %-ға - томат консервілерінің өндірісі қысқарды.
Сондай-ақ, сүт өнімдерінің өндірісі барлық негізгі көрсеткіштер бойынша қышқыл сүт өндірісі 2,2 %-ға және қойылтылған сүт пен кілегейдің өндірісі 20 %-ға дейін төмендеді.
Өндіріс көлемінің төмендеуінің негізгі себептері сапалы шикізаттың (сүттің) жетіспеушілігі, дайын өнімнің арзан импортының өсуі, өндірістердің рентабельді сүт өнімдерінің түрлеріне бағытталуы.
Шығарылатын өнімдерінің сапасын жақсартуы және кәсіпорындарының халықаралық стандарттарға ауысуы бойынша жұмыс жалғастыруда, қазіргі уақытта ИСО және ХАССП халықаралық стандарттарына негізделген сапаның менеджмент жүйесін саланың 254 кәсіпорны енгізді, СМЖ енгізу бойынша 68 кәсіпорын өндірісін әзірлеуде және даярлауда.
Сонымен бірге, бір қатар проблемалар бар: ауыл шаруашылық өнімдерін ендіру жөніндегі кәсіпорындарының технологиялық жабдықтар тозуының жоғары дәрежесі, ауыл шаруашылық шикізатының/өнеркәсіптік өндірілуінің төмен деңгейі және сапалы шикізаттың болмауына байланысты қайта өндіретін кәсіпорын алыптылығының тиісті жүктелмегені, қайта өндіріс өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігінің жеткіліксіз деңгейі және осының нәтижесінде олардың кейбіреулеріне импорттың жоғары үлесі, ХАССП принциптерін енгізу жөнінде жұмыстың жетіспеушілігі, орта буынның білікті мамандарының және кадрларының жетіспеушілігі.
Машина-тракторлық паркін жаңарту жөнінде мақсатты жұмыс жүргізілуде. 2008 жылы ауыл шаруашылығы техниканың негізгі түрлері бойынша 7034 бірлік сатып алынды.
Таяу және алыс шет елдерінің жоғары өнімді, қуатқа қанық техниканы сатып алынуы ауыл шаруашылық өндірісінің қуатқа қамтамасыз етуін 2002 жылмен салыстырғанда 19,5 %-ға ұлғайтуға мүмкіндік берді.
Бірақ-та, Қазақстанның ауыл шаруашылығы машиналарының қолданыстағы паркі 80 %-ға дейін тозды. Негізгі ауыл шаруашылық техниканың орташа қызмет ету мерзімі 8-10 жыл болғанымен пайдаланудың 10 жылдан астам тракторларының құрамы 94,5 %-ға жуық, астық жинаушы комбайндардың - 77,7 % құрайды. Сонымен бірге, жыл сайынғы тракторлардың жаңаруы - 0,87 %-ды, астық жинаушы комбайндардың - 3,2 %-ын құрайды.
Саланың қарқынды дамуына көрсетілетін мемлекеттік қолдау себепші болған еді.
Былтырғы жылы агроөнеркәсіптік кешенді мемлекеттік қолдау көлемі елеулі түрде артты. Егер 2002 жылы осы мақсаттарға мемлекеттік бюджеттен 27,3 млрд.теңге бағытталған болса, 2008 жылы - 133,8 млрд.теңге, оның ішінде субсидия көлемі - 40,2 млрд.теңгені, несиелер - 52,6 млрд.теңгені құрады. 2009 жылы барлығы 96,3 млрд.теңге, оның ішінде субсидиялар - 41,3 млрд.теңге, несиелер - 14,7 млрд.теңге бөлінді.
АӨК салаларын ғылыми қамтамасыз ету
Елдің азық-түлік қауіпсіздігінің және экономиканың аграрлық саласының  бәсекеге қабілеттілігінің мәселелерін шешу агроөнеркәсіптік кешендегі технологиялық олқылықтарды қамтамасыз ететін, өндіріске жаңа инновациялық тәсілдерді әзірлеуге және енгізуге бағытталған аграрлық ғылымның дамуымен тығыз байланысты.

По итогам научно-исследовательских работ проведенных в 2006 - 2008 годах созданы и переданы на Государственное сортоиспытание 187 новых сортов и гибридов сельскохозяйственных культур, разработаны и усовершенствованы 48 агротехнологий по возделыванию основных видов сельскохозяйственных культур, 44 по технологии переработки и хранения сельскохозяйственной продукции, выведено и/или апробировано 39 линий и типов сельскохозяйственных животных, 1 порода и 3 линии уток, 2 линии пчел, разработаны 23 технологии содержания и кормления сельскохозяйственных животных, птиц и рыб, обеспечивающие повышение продуктивности в сравнении с традиционными технологиями, разработано 58 вакцин, диагностикумов и лечебных препаратов.
Результаты научных разработок широко внедряются в производство. Если ранее посевы зерновых культур сортов казахстанской селекции занимали около 27 %, то в 2007 году, по данным управлений сельского хозяйства и акиматов областей, площади под отечественными сортами всех культур составляли около 6,7 млн. га или 35,4 % от посевной площади.
В частности, в 2008 году сорта хлопчатника отечественной селекции заняли 60 % посевных площадей, тогда как 6 лет назад в хлопководстве использовались только узбекские сорта.
Площади внедрения разработок казахстанских ученых по минимальным и нулевым технологиям возделывания зерновых культур увеличились с 1 млн. га в 2003 году до 8,9 млн. га в 2008 году.
В 2009 году определены основные направления исследовательских программ на 2009-2011 годы, научные исследования будут проводиться по 40 темам.
Как показывает отечественный и зарубежный опыт ведения сельского хозяйства, одним из механизмов ускоренного распространения передового опыта и внедрения новых технологий является создание и функционирование центров распространения знаний в сфере АПК. В 2008 году открыты центры - "Шортанды" (Акмолинская область) и "Костанай" (Костанайская область), в которых ученые и разработчики новых агротехнологий проводят обучение фермеров, предпринимателей и других специалистов и тренинги по внедрению новых технологий производства и переработки продукции сельского хозяйства.
Кроме того, в 2009 году создан Центр коммерциализации и трансферта агротехнологий, который будет осуществлять реализацию инновационных проектов на основе отечественных и зарубежных научных разработок совместно с субъектами предпринимательского сектора, с учетом всех особенностей АПК как сферы деятельности. Основным инструментом деятельности центра будет являться прямое финансирование инновационных проектов посредством долевого участия в уставном капитале.
Рыбное хозяйство
Продолжается работа по реализации комплекса мер по устойчивому развитию рыбного хозяйства.
Проводится долгосрочное закрепление рыбохозяйственных водоемов и участков за пользователями, что позволяет планомерно вести работу по вовлечению их средств и инвестиций в развитие рыбного хозяйства на закрепленных водоемах и участках.

2006 - 2008 жылдары жүргізілген ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижесі бойынша ауыл шаруашылығы дақылдарының 187 жаңа сорты мен будандары жасалды және Мемлекеттік сорт сынауға берілді, ауыл шаруашылығы дақылдарының негізгі түрлерін өсіру бойынша 48, қайта өңдеу және ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтау бойынша 44 агротехнология әзірленді және жетілдірілді, ауыл шаруашылығы жануарларының 39 желісі мен түрі, үйректің 1 тұқымы және 3 желісі, бал арасының 2 желісі шығарылды және/немесе қабылданды, дәстүрлі технологиялармен салыстырғанда өнімділігін арттыруды қамтамасыз ететін ауыл шаруашылығы жануарларын, құстар мен балықтарды күтіп-бағу мен азықтандырудың 23 технологиясы әзірленді, 58 вакцина, диагностикум және емдік препараттар өңделді.
Ғылыми зерттеулердің нәтижелері өндіріске кеңінен енгізілуде. Егер бұрын қазақстандық селекция сорттарының дәнді дақылдарының егісі 27 % шамасында болған, ал 2007 жылы ауыл шаруашылығы басқармалары және облыс әкімдіктерінің мәліметтері бойынша барлық дақылдардың отандық сорттарының алаңы жалпы егістік алаңының шамамен 6,7 млн. га-ын немесе 35,4 %-ын құрады.
Оның ішінде, 2008 жылы отандық селекцияның мақта сорттары егіс алаңының 60 % егілді, 6 жыл бұрын мақта шаруашылығында тек қана өзбек сорттары қолданылған.
Астық дақылдарын өсірудің минималдық және нөлдік технологиялары бойынша қазақстандық ғалымдарының әзірлемелерін енгізу алаңы 2003 жылғы 1 млн. га-дан 2008 жылы 8,9 млн. га-ға өсті.
2009 жылы 2009 - 2011 жылдарға арналған зерттеу бағдарламаларының негізгі бағыттары анықталды, ғылыми зерттеулер 40 тақырып бойынша жүргізілетін болады.
Ауыл шаруашылығын жүргізудің отандық және шет елдік тәжірибесі көрсеткендей, алдыңғы қатардағы тәжірибелердің жылдам тарату және жаңа технологияларды енгізу механизмдерінің бірі болып АӨК саласындағы білім тарату орталықтарын құру және іске қосу табылады. 2008 жылы «Шортанды» (Ақмола облысы) және «Қостанай» (Қостанай облысы) орталықтары ашылды, онда ғалымдар мен жаңа агротехнологияларды әзірлеушілер өндіріс пен ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге жаңа технологияларды енгізу бойынша шаруаларды, кәсіпкерлерді және т.б. мамандарды оқытады және тренингтер өткізеді.
Сонымен қатар, 2009 жылы қызмет саласы ретінде АӨК-нің барлық ерекшеліктерін есепке ала отырып, кәсіпкерлік сектор субъектілерімен бірге отандық және шет елдік ғылыми зерттеулер негізіндегі инновациялық жобаларды іске асыруды жүзеге асыратын агротехнологияны коммерцияландыру және трансферттеу орталығы құрылды. Орталық қызметінің негізгі бағыты жарғылық капиталына үлестік қатысуы арқылы инновациялық жобаларды тікелей қаржыландыру болып табылады.
Балық шаруашылығы
Балық шаруашылығын тұрақты дамытудың кешенді шараларын іске асыру жұмыстары жалғасуда.
Балық шаруашылығы су тоғандарын және учаскелерін пайдаланушыларға ұзақ мерзімге бекітіп беру жұмыстары жүргізілуде, бұл бекітіп берілген су тоғандары мен учаскелеріне балық шаруашылығын дамытуға шетелдік өз қаражаты мен инвестициялар тарту бойынша жоспарлы жұмыстар жүргізуге мүмкіндік береді.

За 2008 год на развитие рыбного хозяйства пользователями было вложено 1 626, 5 млн. тенге.
В связи с принятыми мерами возрос показатель улова рыбы и составил 55,9 тыс. тонн, за пользование рыбными ресурсами внесено в бюджет платежей на сумму 443,2 млн. тенге.
За истекший период за 1137 рыбохозяйственными организациями закреплено 2190 водоемов и участков международного, республиканского и местного значений, со сроком закрепления 10 лет.
Государственными инспекторами за прошлый год выявлено и пресечено 9841 факта нарушения рыбоохранного законодательства, наложено штрафов на сумму 44 млн. тенге, из которых взыскано 37,6 млн. тенге. Предъявлено исков за причиненный ущерб рыбным ресурсам на сумму 21 млн. тенге, взыскано 5,5 млн. тенге. У нарушителей в общей сложности было изъято 75,95 тонн рыбы, из которых 2,53 тонн осетровых видов. От реализации изъятой продукции в бюджет поступило 1,87 млн. тенге.
В среднесрочном периоде планируется провести работы по дальнейшему воспроизводству рыбных ресурсов, проведению государственного учета рыбных ресурсов, комплексных морских исследований по оценке состояния биологических ресурсов казахстанской части Каспийского моря, мелиоративных (дноуглубительных) работ.
К наиболее значимым проблемам отрасли в настоящее время можно отнести, слабое развитие товарного рыбоводства. Необходимость интенсификации данного направления обусловлена ограниченностью рыбосырьевых запасов естественных водоемов и необходимостью принятия мер по ограничению промысловой нагрузки на водоемы, в целях предотвращения их истощения.
Лесное и охотничье хозяйство
Продолжается реализация Программы "Жасыл ел" на 2008 - 2010 годы и Программы по сохранению и рациональному использованию водных ресурсов, животного мира и развитию сети особо охраняемых природных территорий до 2010 года.
В целях реализации Программы "Жасыл ел" на 2008 - 2010 годы проведены лесопосадочные работы на площади 20,9 тыс. га, что на 20 % выше объемов посадки прошлого года (2008 год - 15,7 тыс. га). Осенью будет произведен посев саксаула в 5 областях республики.
Продолжаются работы по созданию зеленой зоны города Астаны. Всего с 1997 года посажено 45 тыс. га лесонасаждений.
С начала пожароопасного сезона 2009 года на территории государственного лесного фонда республики произошло 527 случаев лесных пожаров на площади 4341 га, в т.ч. лесопокрытая 2110 га, что ниже аналогичного уровня прошлого года на 57 %.
В Алматинской, Акмолинской, Павлодарской, Восточно-Казахстанской и Костанайской областях осуществляются авиалесоохранные мероприятия на площади 5639 тыс. га. Годовой налет составляет более 6000 часов, что позволяет осуществить двух-трехкратный полет в день на охраняемой территории государственного лесного фонда.

2008 жылы балық шаруашылығын дамытуға пайдаланушылар тарапынан 1 626,5 млн.теңге қаржы салынды.
Қабылданған шараларға байланысты ауланған балық көрсеткіші өсті және 55,9 мың тоннаны құрады, балық ресурстарын пайдаланғаны үшін бюджетке 443,2 млн. теңге төлем түсті.
Өткен кезеңнің қорытындысы бойынша 2190 халықаралық, республикалық және жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су тоғандарын (учаскелерін) 10 жыл мерзімге 1137 балық шаруашылығы ұйымдарына бекітілген.
Өткен жыл бойынша мемлекеттік инспекторлармен балық қорғау заңнамаларын бұзған 9841 фактілері айқындалған, 44 млн. теңге айыппұл салынған, соның ішінде 37,6 млн. теңге тәркіленген. Балық ресурстарына келтірілген зиянға 21 млн. теңге сомасына талап етілген, 5,5 млн. теңгесі тәркіленді. Құқық бұзушылардан 75,95 тонна балық, оның ішінде 2,53 тонна бекіре тұқымдас балықтар тәркіленді. Тәркіленген өнімнің сатылған пайдасынан бюджетке 1,87 млн.теңге түскен.
Келешекте балық ресурстарының өсімін молайту, балық ресурстарына мемлекеттік есепті жүргізу, мелиорация (түбін тереңдету), ведомстваға қарасты кәсіпорындарға күрделі жөндеу жұмыстарын, Қазақстан бөлігінде орналасқан Каспий теңізінің биологиялық ресурсының жағдайына баға беру туралы кешенді теңіз зерттеу жұмыстарын жүргізу жоспарлануда.
Қазіргі кездегі ең маңызды мәселенің бірі, тауарлы балық шаруашылығы саласының нашар дамуы. Осы бағытты қарқындату қажеттілігінің себепшісі табиғи су тоғандардағы балық шикізаты қорының шектелгендігінде және су тоғандарында кәсіптік аулауға шектеулер қою қажеттілігі мақсатында оның тозуын алдын-алуға болады.
Орман және аңшылық шаруашылығы
2008 - 2010 жылдарға арналған «Жасыл ел» бағдарламасы және 2010 жылға дейінгі су ресурстарын сақтау мен тиімді пайдалану, жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар торабын дамытудың бағдарламаларын іске асыру жалғасуда.
2008 - 2010 жылдарға арналған «Жасыл ел» бағдарламасын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігімен ағаш отырғызу жөніндегі жұмыстар 20,9 мың га ауданда жүргізілді, еткен жылмен салыстырғанда 20 %-ға артық (2008 ж. — 15,7 мың га). Сексеуіл отырғызу жұмыстары республиканың 5 облысында жүргізілді.
Астана қаласының қорғау жасыл аймағын құру жөнінде жұмыстар жүргізілуде. 1997 жылдан бастап 45 мың га екпе ағаш отырғызылды.
2009 жылдың өрт қауіпті кезеңінде мемлекеттік орман қоры аумағында 4341 га аумағында 527 орман өрті оқиғалары болған, оның ішінде орман алаңында 2110 га, өткен жылдың сәйкес деңгейінен 57 %-ға төмен.
Алматы, Ақмола, Павлодар, Шығыс Қазақстан және Қостанай облыстарында 5639 мың га әуе орман қорғау шаралары жүргізілді. Жылдық ұшуы 6000-нан астам сағатты құрайды, бұл мемлекеттік орман қорының қорғауындағы аумағына екі-үш реттік ұшып тексеріске мүмкіндік береді.

С февраля месяца 2009 года расширены территории Каркаралинского национального парка в Карагандинской области на площади 21,7 тыс. га и Чарынского национального парка в Алматинской области на площади 30,1 тыс. га, создан Государственный природный резерват "Акжайык" в Атырауской области на площади 111,5 тыс. га и заказник "Белдеутас" в Карагандинской области на площади 44,6 тыс. га.
В Казахстане объектами охоты являются 93 вида животных, в том числе 34 вида млекопитающих и 59 видов птиц. Вопросы сохранения уникальной казахстанской фауны с каждым годом приобретают большую значимость.
Особое значение придается развитию охотничьих хозяйств. Охотничьи угодья в Республике Казахстан занимают 234,6 млн. га территорий, из которых 117,8 млн. га (49,0 %) закреплены за охотничьими хозяйствами.
В республике практически завершен процесс закрепления на конкурсной основе основной привлекательной части резервного фонда охотничьих угодий за частными охотпользователями.
За 2007 - 2009 годы создано более 200 охотничьих хозяйств и общая численность на 1 октября 2009 года составляет 673 хозяйств.
В 2009 году для охраны сайгаков, редких и исчезающих видов копытных животных создано 25 мобильных отрядов в количестве 146 инспектора и 63 единиц автомобильной техники.
Динамика снижения численности сайгаков остановлена и наблюдается увеличение их численности с 61,0 тысячи особей в 2008 году до 81,0 тысячи особей в 2009 году. Величина прироста численности сайгаков в 2009 году по сравнению с 2008 годом составила 32,7 %.
Водное хозяйство и мелиорация сельскохозяйственных земель
В рамках реализации отраслевой программы "Питьевая вода" на 2002 - 2010 годы и в целях решения вопросов обеспечения питьевой водой, за период с 2002 по 2008 годы выделено и освоено из всех источников 121,3 млрд. тенге. На эти средства были построены, реконструированы и капитально отремонтированы 10874 км систем питьевого водоснабжения, улучшено водообеспечение в 2 227 населенных пунктах с численностью, более 4,2 млн. человек.
В целях сохранения и улучшения мелиоративного состояния земель ведется государственный мониторинг орошаемых земель. В 2009 году выполнено агромелиоративное обследование орошаемых земель и на объектах проекта усовершенствования ирригационных и дренажных систем, проекта управления водными ресурсами и восстановления земель на общей площади 1 697,2 тыс. га; стационарные гидрогеологические наблюдения за уровенно-солевым режимом грунтовых вод - 48 872 замера; гидрологические наблюдения за стоком коллекторно-дренажных вод - 3 018 замеров; текущий ремонт 788 наблюдательных скважин; почвенно-солевая съемка на площади 28,5 тыс. га; 15 607 условных единиц лабораторных анализов, разработаны рекомендации для планирования агромелиоративных, водохозяйственных мероприятий для государственных органов управления, а также эксплуатационных служб и землепользователей на оросительных системах.

2009 жылдың ақпан айынан бастап Қарағанды облысындағы Қарқаралы ұлттық паркінің аумағы 21,7 мың га-ға және Алматы облысындағы Шарын ұлттық паркінің аумағы 30,1 мың га-ға ұлғайтылды, Атырау обылысында аумағы 111,5 мың га аумақта «Ақжайық» МТР және Қарағанды облысында көлемі 44,6 мың га аумақта «Белдеутас» қорығы құрылды.
Қазақстанда аңшылықтың объектілері ретінде 93 жануарлар түрі болып табылады, оның ішінде сүтқоректілердің 34 түрі және құстардың 59 түрі. Бірегей қазақстандық фаунаны қорғау мәселелері жылдан жылға үлкен маңыздылығына ие болуда.
Аңшылық шаруашылығына ерекше назар аударылуда. Қазақстан Республикасында аңшылыққа арналған жерлер 234,6 млн.га. алып жатыр, олардың ішінде 117,8 млн. га (49,0 %) аңшылық шаруашылықтарына бекітілген.
Республикада аңшылыққа арналған жерлердің резервтік қорының негізгі тартымды бөлігін жеке аңшы пайдаланушыларға конкурстық негізде бекіту процессі іс жүзінде аяқталған болатын.
2007 - 2009 жылдары 200-ден астам аңшылық шаруашылықтары құрылды және 2009 жылдың 1 қазанына олардың жалпы саны 673 шаруашылықты құрайды.
2009 жылы ақ бөкендерді және аз кездесетін және жойылып бара жатқан жабайы тұяқты жануарларды қорғау үшін 146 инспекторлар мен автомобилдік техниканың 63 бірлігі көлемінде 25 мобильді топ құрылды.
Ақ бөкендер санының азаю динамикасы тоқтатылды және олардың саны 2008 жылғы 61,0 мың басынан 2009 жылда 81,0 мың басына ұлғайтылуы байқалуда. 2009 жылы ақ бөкендер санының өсу мөлшері 2008 жылмен салыстырғанда 32,7 % құрады.
Су шаруашылығы және ауыл шаруашылығы жерлерінің мелиорациясы
2002 - 2010 жылдарға арналған «Ауыз су» салалық бағдарламасын іске асыру аясында және 2002 - 2008 жылдар кезеңінде ауыз сумен қамтамасыз ету мәселелерін шешу мақсатында барлық көздерден 121,3 млрд. теңге бөлініп, игерілді. Осы қаражатқа 10874 шақырым ауыз сумен жабдықтау жүйелері салынды, қайта жаңартылды және күрделі жөндеуден өткізілді, тұрғындардың саны 4,2 млн. адамнан асатын 2 227 мың елді-мекендерінің сумен жабдықталуы жақсартылды.
Жерлердің мелиоративтік жай-күйін жақсарту және сақтау мақсатында суармалы жерлерге мемлекеттік мониторинг жүргізілуде. 2009 жылы жалпы алаңы 1697,2 мың га суармалы жерлерде және ирригациялық және дренаждық жүйелерді жетілдіру мен су ресурстарын басқару және жерлерді қалпына келтіру жобаларының объектілерінде, агромелиоративтік зерттеулер; жер асты сулардың деңгейлік-тұздық режиміне 48 872 өлшеу - тұрақты гидрогеологиялық бақылаулар; коллекторлық-кәріздік сулардың ағысына 3 018 өлшеу - гидрогеологиялық бақылаулар; 788 бақылау ұңғымаларына ағымдағы жөндеулер; 28,5 мың гектарға топырақтық-тұздық түсірімдер орындалды; 15 607 шартты бірлік лабораториялық талдаулар жүргізілді, мемлекеттік басқару органдары, сондай-ақ суару жүйелеріндегі жер пайдаланушылар мен пайдалану қызметтері үшін агромелиоративтік, су шаруашылығы іс-шараларын жоспарлауға арналған ұсынымдар әзірленді.

Субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения позволило в 2009 году обеспечить подачу питьевой воды по сниженным тарифам с охватом населения в количестве 1761,6 тыс. человек.
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельхозтоваропроизводителям из средств республиканского бюджета позволило обеспечить удешевление стоимости подачи воды, используемой на орошение, в объеме 9 897,002 млн. м3.
В тоже время существует ряд проблем: в среднем по Казахстану только 60 % сельского населения обеспечивается водопроводной водой, 37,4 % - водой децентрализованных источников, а остальная часть населения (2,6 %) пользуется привозной водой и водой открытых водоемов; большинство сооружений и сетей систем водоотведения введены в эксплуатацию или капитально отремонтированы более 20-30 лет назад; в целом по республике более двух третей сетей требуют капитального ремонта или их полной замены; практикуется сброс неочищенных стоков непосредственно на поля фильтрации; только в 41 городах имеются канализационные очистные сооружения с полным технологическим циклом, из них в 10 городах износ составляет более 70 %.
Развитие сельских территорий
Реализация первого этапа Государственной программы развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004 - 2010 годы осуществлялась в соответствии с Планом мероприятий на 2004 - 2006 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2003 года № 838. Анализ реализации Плана мероприятий первого этапа показывает, что основные предусмотренные мероприятия выполнены.
На втором этапе (2007 - 2010 годы) реализации Государственной программы наряду с продолжением работ по инвестированию строительства, ремонту и реконструкции объектов социальной и инженерной инфраструктуры будут реализованы меры по оптимизации сельского расселения, обеспечению более высокого уровня жизни сельских жителей, созданы основы устойчивого развития сельских территорий.

Ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздері болып табылатын сумен жабдықтаудың ерекше маңызды топтық жүйелерінен ауыз су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялау 2009 жылы төмендетілген тариф бойынша саны 1761,6 мың болатын халықты ауыз сумен қамтамасыз ету.
Республикалық бюджеттің қаражаты есебінен ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге суды жеткізудің қызметтердің құнын субсидиялау 9 897,002 млн. текше метр көлеміндегі суаруға пайдаланылатын суды жеткізу құнын арзандатуды қамтамасыз етуге мүмкіндік берді.
Сонымен бірге, бірқатар күрделі мәселелер де бар: Қазақстан бойынша орташа есеппен алғанда тек қана ауыл тұрғындарының 60 пайызы ғана су құбырларының суымен, 37,4 пайыз орталықсыздандырылған су көздерімен қамтамасыз етіледі, ал халықтың қалған бөлігі (2,6 %) әкелінетін суды және ашық су тоғандарының суын пайдаланады; қондырғылар мен су бөлетін желілер жүйесінің көпшілігі 20-30 жылдан астам бұрын қолдануға берілген немесе күрделі жөндеуден өткен; жалпы республика бойынша желінің үштен екі бөлігі күрделі жөндеуді немесе оларды толық алмастыруды талап етеді; тек 41 қалаларда ғана толық технологиялық циклымен канализациялық тазалау қондырғылары бар, оның ішінде 10 қаладағы 70 %-дан астам тозуды құрайды.
Ауылдық аумақтарды дамыту
Қазақстан Республикасының Ауылдық аумақтарын дамытудың 2004 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының бірінші кезеңін іске асыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 20 тамыздағы № 838 қаулысымен бекітілген 2004 - 2006 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарына сәйкес жүзеге асырылған. Бірінші кезеңнің іс-шаралар жоспарының іске асырылуын талдау барлық көзделген негізгі шаралардың орындалғанын көрсетеді.
Мемлекеттік бағдарламаны іске асырудың екінші кезеңінде (2007 - 2010 жылдар) әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым объектілерін салуды, жөндеуді және қайта жаңғыртуды инвестициялау бойынша жұмыстарды жалғастырумен қатар, ауыл халқын қоныстандыруды оңтайландыру, ауыл тұрғындарының неғұрлым жоғары өмір сүру деңгейін қамтамасыз ету бойынша шаралар жүзеге асырылатын болады, ауыл аумақтарын тұрақты дамыту негіздері жасалады.

В 2008 году на развитие сельских территорий выделено 218,7 млрд. тенге, в том числе из республиканского бюджета 106,9 млрд. тенге, из местных 98,7 млрд. тенге, а также 13,1 млрд. тенге из других источников.
Основная доля расходов республиканского бюджета за 2008 год приходится на развитие сельского образования 36 %, здравоохранения 17 %, дорог местного значения 18 %, сельского питьевого водоснабжения 16 % и другие 13 %.

2008 жылы ауылдық аумақтарды дамытуға барлық көздерден 218,7 млрд. теңге, оның ішінде республикалық бюджеттен 106,9 млрд. теңге, жергілікті бюджеттен 98,7 млрд. теңге, сондай-ақ, басқа да көздерден 13,1 млрд. теңге бөлінді.
2008 жылғы республикалық бюджет шығындарының негізгі үлесі ауылдық білім беруді - 36%, денсаулық сақтауды - 17%, жергілікті маңызы бар жолдарды - 18%, ауылдық ауыз сумен қамтамасыз етуді - 16% және басқаларды - 13% дамытуға келеді.

Так, в 2008 году строительством и реконструкцией на селе охвачено 266 объектов образования, 157 объектов здравоохранения, в 795 объектах образования, 360 объектах здравоохранения проведены капитальные ремонты.
Развитие сельских территорий на перспективу обуславливается разрешением двуединой задачи - развитием сельскохозяйственного производства и созданием благоприятных условий проживания сельского населения.
Стратегические направления деятельности

Осылайша, 2008 жылы ауылда 266 білім беру объектілері, 157 денсаулық сақтау объектілері салынды және қайта жаңғыртылды, 795 білім беру объектілерінде, 360 денсаулық сақтау объектілерінде күрделі жөндеулер жүргізілді.
Ауылдық аумақтарды келешекке дамыту екі бірыңғай міндетті шешуге - ауыл шаруашылығы өндірісін дамытуға және ауыл халқының өмір сүруіне қолайлы жағдайлар жасауға негізделеді.
Қызметтің стратегиялық бағыттары

1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и адаптация аграрного производства к условиям вступления во Всемирную торговую организацию.
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных, лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого водообеспечения и эффективного уровня водопользования.

1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу.
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдай жасау.

47 632
50 382
55 382
60 382
65 382
69 132
72 882
* - площадь будет определена после разработки естественнонаучного обоснования и технико-экономического обоснования
Приложение 2
к Стратегическому плану
Соответствие стратегических целей государственного органа
стратегическим целям государства
Стратегические направления и
цели государственного органа
Стратегические цели
государства, на
реализацию которых
направлены цели
государственного органа
Наименование стратегического
документа, нормативного
правового акта
Стратегическое направление 1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного
комплекса, рост их конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности
и адаптация аграрного производства к условиям вступления во Всемирную торговую
организацию.
Цель 1. Обеспечение
продовольственной безопасности
республики на основе
стабильного роста производства
продукции АПК
"Должна быть обеспечена
продовольственная
безопасность страны".
Послание Президента
Республики Казахстан НА.
Назарбаева народу Казахстана
от 6 февраля 2008 года "Рост
благосостояния граждан
Казахстана - главная цель
государственной политики"
Цель 1.2. Развитие национальных
конкурентных преимуществ
отечественной продукции
"И наша общая задача - к
2015 году довести долю
сельскохозяйственной
продукции в общем объеме
экспорта до 8
процентов".
Поручение Президента
Республики Казахстан, данном
на внеочередном 12-м съезде
НДП "Нур-Отан" 15 мая 2009
года
Цель 13. Развитие современной
инфраструктуры отраслей АПК и
повышение технической
оснащенности
"Нам необходимо
переориентироваться на
технологическое
перевооружение и
широкомасштабную
модернизацию аграрного
сектора с учетом роста
потребностей и роста цен
на продовольственные
товары во всем мире".
Поручение Президента
Республики Казахстан, данном
на внеочередном 12-м съезде
НДП "Нур-Отан" 15 мая 2009
года
Стратегическое направление 2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство
рыбных, лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов природно-заповедного фонда,
а также создание условий для устойчивого водообеспечения и эффективного уровня
водопользования
Цель 1. Обеспечение сохранения,
воспроизводства и рационального
использования лесных ресурсов,
ресурсов животного мира,
объектов природно-заповедного
фонда
60. Принятие действенных
мер по рациональному
использованию природных
ресурсов, вовлечение в
процесс охраны и
воспроизводства лесных
ресурсов и животного
мира частного капитала,
повышение его ответственности за состояние дел в этих сферах.
План мероприятий по
исполнению Общенационального
плана основных направлений
(мероприятий) по реализации
ежегодных 2005-2007 годов
посланий Главы государства
народу Казахстана и Программы
Правительства Республики
Казахстан на 2007-2009 годы
Цель 2: Регулирование
использования и охраны водных
ресурсов

47 632
50 382
55 382
60 382
65 382
69 132
72 882
* аумақтары ЕНО және ТЭО әзірленуден кейін анықталатын болады.
Стратегиялық жоспарға
2-қосымша
Мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттарының мемлекеттің
стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Мемлекеттің стратегиялық мақсаттары, оларды жүзеге асыру үшін бағытталған мемлекеттік органның мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1-Стратегиялық бағыт. Агроөнеркәсіптік кешен салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық- түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу.
1-мақсат. АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
«Елдің азық-түлік қауіпсіздігі қамтамасыз етілуі қажет»
«Қазақстан халқының әл-ауқатын асыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2008 жылғы 6 ақпандағы жолдауы
1.2-мақсат. Отандық өнімнің ұлттық бәсекелестік артықшылықтарын дамыту
«Біздің ортақ мақсатымыз - 2015 жылдарға дейін ауыл шаруашылық өнімнің үлесін экспорттың жалпы көлемінде 8 пайызға дейін жетекізу»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылы 15 мамырдағы «Нұр Отан» ХДП кезектен тыс 12 съезінде берілген тапсырмасы
1.3-мақсат. АӨК салалары қазіргі инфрақұрылымын дамыту және технологиялық жабдықталуын арттыру
«Біз әлемдегі азық-түлік тауарларының тұтынуды өсу мен бағалардың өсуін есепке алып, аграрлы сектордың технологиялық қайта жабдықталуына және кеңінен масштабты жаңартуға қайта бағдарлануымыз қажет»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылы 15 мамырдағы «Нұр Отан» ХДП кезектен тыс 12 съезінде берген тапсырмасы
2-Стратегиялық бағыт. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи қорық қорының объектілерін сақтауды, ұтымды пайдалануды және өсімін молайтуды қамтамасыз ету, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдай жасау
1-мақсат. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды, ұғымды пайдалануды және есімін молайтуды қамтамасыз ету
60. Табиғи ресурстарын ұтымды пайдалану үшін пәрменді шараларды қолдану, орман ресурсын және жануарлар әлемін күзету мен қалпына келтіру барысына жеке капиталды тарту, осы салаларда істің жағдайына оның жауапкершілігін арттыру
Мемлекет Басшысының 2005 - 2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) Жалпыұлттық жоспарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспары және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 - 2009 жылдарға арналған Бағдарламасы
2-мақсат. Су ресурстарын пайдалану және қорғауды реттеу

270. Внедрение передовых
водосберегающих
технологий, повсеместно-
го учета воды.
Стратегическое направление 3. Создание нормальных условий жизнеобеспечения села (аула)
на основе оптимизации сельского расселения, обеспечение роста потенциала сельских
территорий через интегрирование программ сельского развития.
Цель 1. Создание нормальных
условий жизнеобеспечения села
(аула) и обеспечение роста
потенциала сельских территорий
"Повышение качества
жизни наших аулов и сел
будет оставаться
приоритетным
направлением
государственной
политики".
Послание Президента
Республики Казахстан Н.А.
Назарбаева народу Казахстана
от 6 февраля 2008 года "Рост
благосостояния граждан
Казахстана - главная цель
государственной политики"
Функциональные возможности
С целью реализации государственной политики, осуществления государственного надзора, улучшения и качественного предоставления государственной услуги в регулируемой сфере, повышения профессионального уровня сотрудников Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, обновления теоретических и практических знаний, умений и навыков по образовательным программам, повышения технических возможностей будет своевременно обеспечена деятельность аппаратов центрального и территориальных органов путем:
материально- и информационно-технического оснащения;
повышения квалификации государственных служащих;
проведения закупа товаров и услуг;
проведения капитального ремонта зданий и сооружений.
Кроме этого, будут приняты все необходимые меры по повышению эффективности и прозрачности использования выделенных финансовых средств, как за счет усиления контроля со стороны соответствующих служб министерства и совершенствования механизма субсидирования, так и за счет повышения роли общественных объединений, ассоциаций товаропроизводителей в этом деле в соответствии с мировой практикой.
Возможные риски
В процессе деятельности и реализации мер Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан может столкнуться с возникновением следующего ряда рисков (обстоятельств, явлений), которые могут не поддаваться контролю со стороны государственного органа и помешать достижению целей.
Наименование рисков
Возможные
последствия
Механизмы и меры управления
Внешние
финансовый риск
(мировой
финансовый
кризис)
Угроза
продовольственной
безопасности;
Снижение объемов
производства;
Увеличение доли
импорта.
Увеличение объемов производства
сельскохозяйственной продукции и, в
первую очередь, тех видов продукции,
по которым имеется дефицит;
Совершенствование мер государственной
поддержки агропромышленного комплекса;
Стимулирование технического и
технологического перевооружения
предприятий;
Создание новых производственных
мощностей основанных на современных
технологиях за счет реализации
инвестиционных проектов;
Создание продовольственных поясов
вокруг крупных городов.
возможные потери
при миграции
диких животных в
сопредельные
государства
Сокращение
численности
сайгаков.
Подписание двусторонних соглашений
по сохранению численности животных.
Внутренние
ценовой риск
(изменение
мировых и
внутриреспубли-
канских цен на
сельскохозяйст-
венную
продукцию)
Угроза
продовольственной
безопасности;
Повышение
внутриреспубли-
канских цен на
сельскохозяйствен-
ную продукцию.
Формирование стабилизационных запасов
по социально-значимым видам
продовольственных товаров;
Создание условий по гарантированному
и стабильному сбыту отечественной
продукции;
Постоянный мониторинг цен у основных
производителей-монополистов;
Заключение соглашений между основными
производителями (оптовыми
поставщиками) и крупными торговыми
сетями, предусматривающие
обязательства всех сторон на основе
принципов государственно-частного
партнерства.
риски природного
и техногенного
характера
(засуха,
заморозки,
вымерзание,
недостаток
тепла, излишнее
увлажнение,
град, ливень,
буря, ураган,
наводнение,
сель, глобальное
потепление,
массовое
заболевание
растений и
животных в
республике и
сопредельных
странах,
превышение
предельно
допустимого
уровня вредных
веществ от
ракетно-
космической
деятельности и
др.)
Государственная поддержка
обязательного страхования в
растениеводстве от неблагоприятных
природных явлений в порядке,
утвержденном Правительством
Республики Казахстан.
Обеспечение гарантированности 50
процентов страховых выплат страховым
компаниям, осуществившим свои
обязательства по страховым случаям
перед сельхозтоваропроизводителями.
Институцио-
нальные
неподписание с
сопредельными
странами новых
соглашений по
управлению
трансграничными
водопотоками, а
также не
выполнение ранее
подписанных
Сокращение
поступаемого стока
рек с сопредельных
территорий
Принятие мер дипломатического
характера
Межведомственное взаимодействие

270. Суды жаппай есептеудің алдынғы қатарлы суды сақтау технологияларын енгізу
3-Стратегиялық бағыт. Ауыл халқын қоныстандыруды оңтайландыру негізінде селоның (ауылдың) тіршілігін қамтамасыз етуге қалыпты жағдай жасау, қала және ауылды дамыту бағдарламаларын ықпалдастыру арқылы ауылдық аумақтардың әлеуетін өсіруді қамтамасыз ету
1-мақсат. Село (ауыл) тіршілігін қамтамасыз ету үшін қалыпты жағдай жасау және ауыл аумақтары әлеуетінің өсуін қамтамасыз ету
«Біздің ауыл және селоларымыздың өмір сүру сапасын көтеру мемлекет саясатының басым бағыты болып қалады»
«Қазақстан халқының әл-ауқатын асыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2008 жылғы 6 ақпандағы жолдауы
Функционалдық мүмкіндіктер
Мемлекеттік саясатты іске асыру, мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру, реттелген салада мемлекеттік қызметті ұсынудың сапалы, әрі оны жақсарту, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі қызметкерлерінің кәсіптік деңгейін көтеру, теориялық және тәжірибелік білімді жаңарту, техникалық мүмкіндіктерді көтеру, білім беру бағдарламалары бойынша жасай алу және машықтандыру мақсатында орталық аппарат және аумақтың органдардың қызметі өз кезінде мынадай жолдармен қамтамасыз етілді:
материалдық және ақпараттық-техникалық жабдықтандыру;
мемлекеттік қызметкерлердің біліктілігін арттыру;
тауарлар мен қызметтерді сатып алу;
ғимараттар мен құрылыстардың күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Бұдан басқа, министрліктің қызметін бақылауды күшейту және қаражаттандыру механизмін жетілдіру жағына бақылауды күшейту есебінен, сол сияқты қоғамдық бірлестіктердің, тауар өндірушілер ассоциациясының әлемдік тәжірибеге сай бұл жұмыстағы ролін арттыру есебінен бөлінген қаржы-қаражаттарының тиімділігін арттыру және қолдануын айқындау бойынша барлық тиісті шаралар қолданылатын болады.
Ықтимал қауіп-қатерлер
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің шараларын іске асыру мен қызмет процесінде мемлекеттік органның бақылауына келмейтін және мақсатқа жетуге кедергі келтіретін төмендегідей қатарда қауіп-қатерлермен (жағдайлар, көріністер) қақтығысуы мүмкін.
Қауіп-қатер атауы
Мүмкін салдары
Басқару тетіктері мен шаралары
сыртқы
қаржылық қауіп-қатер (әлемдік қаржы дағдарысы)
Азық-түлік қауіпсіздігінің қауіп-қатерлері;
Өндіріс мөлшерлерінің төмендеуі;
Импорт үлесін ұлғайту.
Ауыл шаруашылық өнімдерін, әсіресе дефициті байқалатын өнімдер түрлерін өндіру көлемдерін ұлғайту;
Агроөнеркісіптік кешенін мемлекеттік қолдаудың шараларын жетілдіру;
Кәсіпорындарының техникалық және технологиялық қайта жабдықталуын ынталандыру;
Инвестициялық жобаларды жүзеге асыру есебінен қазіргі технологияларға негізделген жаңа өндірістік қуаттарды құру;
Ірі қалалар айналасында азық-түлік белдемелерді құру.
шектес мемлекеттерге жабайы жануарларды көшіру кезінде мүмкін жоғалтулар
Ақ бөкендер санының қысқаруы.
Жануарлардың санын сақтау бойынша екі-жақтың келісімге қол қою.
ішкі
баға қауіп-қатері (ауыл шаруашылығы өнімдерінің әлемдік және республика ішіндегі бағасының өзгеруі)
Азық-түлік қауіпсіздігінің қауіп-қатерлері;
Ауыл шаруашылық өнімдеріне ішкі республикалық бағаларының артуы.
Азық-түлік тауарларының әлеуметтік маңызды түрлері бойынша тұрақтандыру қорларын құру;
Отандық өнімдерінің кепілді және тұрақты өтім үшін жағдай құру;
Негізгі монополист өндірушілерден бағаларының тұрақты мониторингі;
Негізгі өндірушілер (көтерме жеткізушілер) мен ірі сауда жүйелері арасында мемлекеттік-жеке серіктестік принциптері негізінде барлық тараптардың міндеттемелерін қарастыратын келісім-шарттарды жасау.
табиғи және техногендік сипаттағы қауіп-қатерлер (құрғақшылық, аяздар, үсіктер, жылу жетіспеушілігі, артық ылғалдылық, бұршақ, нөсер, қатты жел, құйын, су алу, жаппай жылыну, республикада  және арнаулы елдерде өсімдіктер мен жануарлардың жаппай ауыруы, ракеталық-ғарыштық қызметтен зиян заттарды мөлшерден артық бөлінуі және басқалар)
Қазақстан Республикасы Үкіметімен бекітілген тәртіпте қолайсыз. табиғат жағдайларынан өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандырудың мемлекеттік қолдауы.
Ауыл шаруашылық тауарларын өндірушілер алдында сақтандыру жағдайлары бойынша міндеттерін орындаған сақтандыру компанияларының сақтандыру төлемдерінің 50 пайызының кепілдігін қамтамасыз ету.
институтциональдық
шектес мемлекетпен трансшекаралық су ағындарын басқару бойынша жаңа келісімдерге қол қоймау, сондай-ақ бұрын қол қойылған келісімдерді орындамау
Шектес аумақтардан келетін өзендер ағымының қысқарылуы.
Дипломатикалық сипаттағы шараларды қабылдау.
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл

Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.10.2010 № 1087.
Наименование задачи
Гос. орган
Совместные мероприятия с
заинтересованными государственными
органами
Повышение урожайности и
качества продукции
растениеводства и обеспечение
продовольственной безопасности
МИО (местные
исп. органы)
Внедрение влагоресурсосберегающих
технологий;
Развитие семеноводства;
Внесение удобрений (за исключением
органических);
Развитие орошаемого земледелия.
МИНТ, МФ, МСИ,
МИО
Обеспечение фитосанитарного
благополучия республики.
МНГ, МИО
Обеспечение горюче-смазочными
материалами для проведения
весенне-полевых и уборочных работ.
Повышение продуктивности и
качества продукции
животноводства
МИО
Развитие племенного животноводства;
Создание устойчивой кормовой базы.
МИНТ, МФ, МСИ,
МИО
Обеспечение эпизоотического
благополучия республики.
Устойчивое развитие и
поддержка перерабатывающих
производств
МИНТ, МИО
Снижение доли импорта по отдельным
пищевым продуктам к общему объему
потребления;
Обеспечение ускоренного
научного и технологического
развития АПК за счет
построения эффективной системы
создания, внедрения и
распространения
конкурентоспособных научных
разработок и развития
человеческого капитала
МОН
Подготовка высококвалифицированных
специалистов для нужд АПК, отраслей
водного, рыбного, лесного и охотничьего
хозяйства в рамках ежегодного
государственного заказа.
Развитие обслуживающей
инфраструктуры отраслей АПК
МИНТ, МФ, МСИ,
МИО
Развитие единой автоматизированной
системы управления отраслями
агропромышленного комплекса
"e-Agriculture".
Увеличение лесистости
территории республики,
озеленение населенных пунктов,
создание и расширение зеленых
зон вокруг них, развитие
плантационного выращивания
древесных пород и частного
лесного фонда, рациональное
использование лесных ресурсов
МТК, МИО
Поведение авиационного патрулирования
территории государственного лесного
фонда республики от общей территории
лесного фонда.
Сохранение, воспроизводство и
рациональное использование
ресурсов животного мира и
объектов природно-заповедного
фонда
МВД, МООС, МЧС
Обеспечение роста численности сайгаков.
Внедрение принципов
интегрированного управления
водными ресурсами
МООС, АУЗР,
МИНТ, МЧС,
МНГ, МИО
Создание пилотного проекта Единой
информационно-аналитической системы по
управлению водными ресурсами.
Устойчивое развитие системы
водоснабжения и
водохозяйственных сооружений
МИО
Обеспечение качественной питьевой водой
сельских населенных пунктов и малых
городов.
Устойчивое развитие сельских
территорий республики на
основе использования
региональных конкурентных
преимуществ, предоставления
для сельского населения
качественных услуг социальной
сферы
МТК, МНГ,
МОН, МЗ, МТС,
МСИ, МИО
Увеличение количества сельских
населенных пунктов с высоким потенциалом
развития.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
является соисполнителем по мероприятиям, направленным на
улучшение позиций Казахстана по показателям Глобального
индекса конкурентоспособности определяемого
Всемирным экономическим форумом
Фактор
Наименование показателя
Институты
Бремя государственного регулирования
Прозрачность принятия политических решений
Макроэкономическая стабильность
Инфляция (стат. данные)
Высшее образование и тренинг
Местная доступность специализированных научно-
исследовательских и тренинговых услуг
Эффективность рынка товаров
Интенсивность местной конкуренции
Распространенность торговых ограничений
Распространенность иностранной собственности
Степень потребительской ориентации
Присутствие обязательных стандартов
Степень региональных продаж
Широта международных рынков
Эффективность рынка труда
Оплата и производительность
Уровень технологического
развития
Доступность последних технологий
Использование технологий на уровне компаний
Прямые иностранные инвестиции и технологии
Объем рынка
Объем внешнего рынка (стат. данные)
Импорт в % к валовой внутренней продукции
Экспорт в % к валовой внутренней продукции
Условия для развития бизнеса
Количество местных поставщиков
Качество местных поставщиков
Кластерное развитие
Природа конкурентоспособного преимущества
Длина цепочки добавленной стоимости
Контроль за международным распространением
Условия для развития продукта
Границы маркетинга
Инновации
Научное сотрудничество университета с промышленностью
Приобретение государством передовых технологий
Перечень программных и нормативных правовых документов

Ескерту. Бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087 Қаулысымен.
Міндеттер атаулары
Мем. орган
Мүдделі мемлекеттік органдармен бірлескен шаралар
Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің түсімділігі мен сапасын арттыру және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ЖАО (жергілікті атқ. органдары)
Ылғал сақтау ресурсы технологиясын енгізу;
Тұқым шаруашылығын дамыту; Тыңайтқыштарды енгізу (органикалық қоспағанда); Суармалы жерлерді дамыту.
ИЖТМ, Қаржымині, БАМ, ЖАО
Республиканың фитосанитарлық қолайлылығын қамтамасыз ету.
МГМ, ЖАО
Көктемгі егіс және жинау жұмыстарына жанар-жағар маймен қамтамасыз ету.
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыру
ЖАО
Тұқымды малдарды дамыту;
Қалыпты қоректік базаны құру.
ИЖТМ, Қаржымині, БАМ, ЖАО
Республиканың эпизоотиялық қолайлылығын қамтамасыз ету.
Қайта өңдеу өндірісін тұрақты дамыту және қолдау
ИЖТМ, ЖАО
Жалпы қолдану көлемі үшін белгілі азық өнімдері бойынша импорттау үлесін азайту;
бәсекеге қабілетті ғылыми әзірлемелерді құру, енгізу мен таратудың тиімді жүйесін құру және адам капиталын дамыту арқылы АӨК жедел ғылыми және технологиялық дамуын қамтамасыз ету
БҒМ
Жылдың мемлекеттік тапсырыс аясында АӨК, су, балық, орман және аңшылық шаруашылығы саласы қажеттілігіне жоғары кәсіби мамандарды дайындау;
АӨК салаларының қызмет көрсететін инфрақұрылымын дамыту
ИЖТМ, Қаржымині, БАМ, ЖАО
«е-Agriculture» агроөнеркәсіп кешенінің салаларын басқарудың біркелкі автоматтандырылған жүйесін дамыту.
Республика аумағындағы орманды жерлерді көбейту, елді мекендерді көгалдандыру, олардың айналасына жасыл аймақ жасау және кеңейту, ағаш түрлерін және орман қорларын плантациялық өсіруді дамыту, орман ресурстарын тиімді пайдалану
ККМ, ЖАО
Жалпы орман қорының аумағымдағы Республиканың мемлекеттік аумақтағы орман қорын авиациялық басқаруға жеткізу.
Жануарлар әлемі ресурстарын және табиғи-қорық қорлары объектілерін сақтау, ұдайы өндіру және тиімді пайдалану
ІІМ, Қоршағанортамині, ТЖМ
Ақ бөкендер санының өсуін қамтамасыз ету.
Су қорларын интегралды басқару принциптерін енгізу
Қоршағанортамині, ЖРА, ИЖТМ, ТЖМ, МГМ, ЖАО
Су ресурстарын бақылау бойынша ақпараттық-талдау жүйесінің бірлескен пилоттық жобасын құру.
Сумен жабдықтау және су шаруашылығы құрылысы жүйесінің тұрақты дамуы
ЖАО
Ауыл елді мекендер мен кіші қалаларды сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету.
Аймақтық бәсекелестік басымдылығын пайдалану негізінде республиканың ауылдық аймақтарының тұрақты дамуы, ауыл халқына әлеуметтік саланың сапалы қызметін жасау
ККМ, МГМ, БҒМ, ДСМ, СТМ, БАМ, ЖАО
Жоғары даму әлеуетті бар ауыл елді мекендерінің санын көбейту
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Дүниежүзілік экономикалық форум айқындайтын бәсекеге
қабілеттіліктің жаһандық индексінің көрсеткіштері жөнінде
Қазақстанның ұстанымын жақсартуға бағытталған іс шаралар
бойынша бірлесіп орындаушы болып табылады
Фактор
Көрсеткіштің атауы
Институттар
Мемлекеттік реттеудің қиындығы
Саяси шешімдердің қабылдану айқындығы
Макроэкономикалық тұрақтылық
Құнсыздану (стат. мәліметтер)
Жоғарғы білім мен тренинг
Мамандандырылған ғылыми-зерттеу және жаттықтыру қызметтеріне жергілікті қол жетімділігі
Тауарлар нарығының тиімділігі
Жергілікті бәсекелестіктің қарқыны
Сауда шектеулерінің көп таралғандығы
Шет елдік меншіктің көп таралғандығы
Тұтыну бейімділігінің дәрежесі
Нақты стандарттардың қатысуы
Аймақтық сатылымдардың дәрежесі
Халықаралық нарықтардың кеңдігі
Еңбек нарығының тиімділігі
Төлем және өнімдік
Технологиялық дамудың деңгейі
Соңғы технологияларға қол жетімділік
Серіктестік деңгейінде технологияларды пайдалану
Тікелей шет елдік технологиялар және инвестициялар
Нарық көлемі
Сыртқы нарықтың көлемі (стат. мәлім)
ЖІӨ % қатынасындағы импорт
ЖІӨ % қатынасындағы экспорт
Бизнесті дамыту үшін шарттар
Жергілікті жеткізушілердің саны
Жергілікті жеткізушілердің сапасы
Кластерлік дамуы
Бәсекеге қабілеттік басымдылығының табиғаты
Қосылған құн тізбегінің ұзындығы
Халықаралық таралымның бақылауы
Өнімді дамыту шарттары
Маркетинг шектері
Инновациялар
Университеттің өнеркәсіппен ғылыми ынтымақтастықтығы
Мемлекетпен озық технологияларды сатып алу
Бағдарламалық және нормативтік құқықтық құжаттар тізімі

1. Послание Президента страны народу Казахстана от 6 февраля 2008 года "Рост благосостояния граждан Казахстана - главная цель государственной политики";
2. Послание Президента страны народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию";
3. Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года;
4. Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года;
5. Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О республиканском бюджете на 2010-2012 годы";
6. Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий";
7. Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 года "Об обязательном страховании в растениеводстве";
8. Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира";
9. Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях";
10. Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений";
11. Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений";
12. Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции";
13. Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне";
14. Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве";
15. Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли";
16. Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений";
17. Указ Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года № 1096 "О Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы";
18. Указ Президента Республики Казахстан от 28 августа 2006 года № 167 "О Стратегии территориального развития Республики Казахстан до 2015 года";
19. Указ Президента Республики Казахстан от 20 июня 2007 года № 348 "О Государственной программе развития науки Республики Казахстан на 2007-2012 годы";
20. Указ Президента Республики Казахстан от 10 июля 2003 года № 1149 "О Государственной программе развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004-2010 годы";
21. Протокол заседания Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 10 "О Концепции устойчивого развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2006-2010 годы";

1. Ел Президентінің 2008 жылы 6 ақпандағы Қазақстан халқына жолдауы «Қазақстан азаматтарының әл-ауқатының өсуі - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты»;
2. «Дағдарыстан жаңару мен дамуға» ел Президентінің 2009 жылы 6 наурыздағы Қазақстан халқына жолдауы;
3. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексі;
4. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексі;
5. «2010 - 2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Заңы;
6. «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңы;
7. «Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 10 наурыздағы Заңы;
8. «Жануарлар дүниесін қорғау, есімін молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі № 593 Заңы;
9. «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңы;
10. «Өсімдіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шілдедегі Заңы;
11. «Өсімдіктер карантині туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 11 ақпандағы Заңы;
12. «Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы;
13. «Астық туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңы;
14. «Тұқым шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы Заңы;
15. «Мақта саласын дамыту туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы;
16. «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңы;
17. Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 мамырдағы № 1096 Жарлығымен бекітілген «2003 - 2015 жылдарға арналған Индустриялық-инновациялық дамуының Стратегиясы»;
18. Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 тамыздағы № 167 Жарлығымен бекітілген «2015 жылға дейінгі Қазақстан Республикасының аумақтық даму Стратегиясы»;
19. Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 маусымдағы № 348 Жарлығымен бекітілген 2007 - 2012 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудың мемлекеттік бағдарламасы;
20. Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 10 шілдедегі № 1149 Жарлығымен бекітілген 2004 - 2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының Ауылдық аумақтарын дамытудың бағдарламасы;
21. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 10 отырысының хаттамасымен мақұлданған 2006 - 2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасы агроөнеркәсіптік кешенін тұрақты дамытудың тұжырымдамасы;

22. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2002 года № 71 "О Концепции развития водного сектора экономики и водохозяйственной политики Республики Казахстан до 2010 года";
23. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 1332 "О Концепции достижения качественно нового уровня конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики Республики Казахстан на 2008-2015 годы";
24. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2006 года № 963 "О Концепции развития рыбного хозяйства Республики Казахстан на 2007-2015 годы";
25. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2006 года № 675 "О Плане мероприятий на 2006-2008 годы по реализации Концепции развития сети микрокредитных организаций для кредитования сельскохозяйственных товаропроизводителей Республики Казахстан";
26. Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2006 года № 978 "О Соглашении между Правительством Республики Казахстан и Программой Развития Организации Объединенных Наций по проекту "Национальный план по интегрированному управлению водными ресурсами и водосбережению для Республики Казахстан";
27. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "О некоторых вопросах Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан";
28. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2002 года № 93 "Об отраслевой программе "Питьевая вода" на 2002-2010 годы";
29. Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2007 года № 914 "О Программе по сохранению и рациональному использованию водных ресурсов, животного мира и развитию сети особо охраняемых природных территорий до 2010 года";
30. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2007 года № 958 "О Программе "Жасыл ел" на 2008-2010 годы";
31. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года № 1106 "О Комплексе мер по устойчивому развитию агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2009-2011 годы";
Примечание: расшифровка аббревиатур
МИНТ          - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МОН           - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МФ            - Министерство финансов Республики Казахстан
МНГ           - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МТК           - Министерство транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан
МВД           - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МООС          - Министерство охраны окружающей среды Республики
Казахстан
МТС           - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МЗ            - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МСИ           - Министерство связи и информации Республики Казахстан
АУЗР          - Агентство Республики Казахстан по управлению
земельными ресурсами
ВТО           - Всемирная торговая организация
МИО           - местные исполнительные органы
АО            - акционерное общество
ИСО, ХАССП    - международные стандарты качества
АПК           - агропромышленный комплекс
ВВП           - валовый внутренний продукт
КРС           - крупный рогатый скот
НПА           - нормативные правовые акты
ТЭО           - технико-экономическое обоснование
НИР           - научно-исследовательские работы
ПСД           - проектно-сметная документация
га            - гектар
млн           - миллион
Приложение 3
к Стратегическому плану
Форма бюджетной программы

22. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 21 қаңтардағы № 71 қаулысымен мақұлданған 2010 жылға дейінгі Қазақстан Республикасы экономикасының су секторын дамыту және су шаруашылығы саясатының тұжырымдамасы;
23. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 1332 қаулысымен мақұлданған 2008 - 2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасы экономикасының бәсекеге қабілеттілігі мен экспорттық мүмкіндіктерін сапалы жаңа деңгейге жеткізудің тұжырымдамасы;
24. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 6 қазандағы № 963 қаулысымен бекітілген 2007 - 2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының балық шаруашылығын дамытудың тұжырымдамасы;
25. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 14 шілдедегі № 675 қаулысымен бекітілген 2006 - 2008 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге кредит беру үшін шағын кредит ұйымдарының желісін дамыту тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралары;
26. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 11 қазандағы № 978 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Ұлттық Ұйым Бірлестігінің даму бағдарламасымен «Қазақстан Республикасы үшін су ресурстары мен суды сақтауды біріктіріп басқару бойынша ұлттық жоспары» жобасы бойынша келісімі;
27. «Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысы;
28. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 23 қаңтардағы № 93 қаулысымен бекітілген 2002 - 2010 жылдарға арналған «Ауыз су» салалық бағдарламасы;
29. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 8 қазандағы № 914 қаулысымен бекітілген 2010 жылға дейінгі су ресурстарын, жануарлар дүниесін сақтау және оңтайлы пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың желісін дамыту жөніндегі бағдарламасы;
30. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 16 қазандағы № 958 қаулысымен бекітілген 2008 - 2010 жылдарға арналған «Жасыл ел» бағдарламасы;
31. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 қарашадағы № 1106 қаулысымен бекітілген «Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін орнықты дамыту жөніндегі 2009 - 2011 жылдарға арналған шаралар кешені»;
Ескертпе: аббревиатуралардың жазылуы:
ИЖТМ                   - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі
БҒМ                    - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
Қаржымині              - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
МГМ                    - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ
министрлігі
ККМ                    - Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі
ІІМ                    - Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігі
Қоршағанортамині       - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны
қорғау министрлігі
ТСМ                    - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт
министрлігі
ДСМ                    - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі
БАМ                    - Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат
министрлігі
ЖРА                    - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын
басқару жөніндегі агенттігі
ДСҰ                    - Дүниежүзілік сауда ұйымы
ЖАО                    - жергілікті атқарушы орган
АҚ                     - акционерлік қоғам
ИСО, ХАССП             - халықаралық сапа стандарттары
АӨК                    - агроөнеркәсіптік кешен
ЖІӨ                    - жалпы ішкі өнім
ІҚМ                    - ірі қара мал
НҚА                    - нормативтік құқықтық актілер
ТЭН                    - техникалық-экономикалық негіздемесі
НИР                    - ғылыми-зерттеу жұмыстары
ЖСҚ                    - жобалау-смета құжаттамасы
га                     - гектар
млн                    - миллион
Стратегиялық жоспарға
3-қосымша
Бюджеттік бағдарламаның нысаны

Сноска. Бюджетная программа 001 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.10.2010 № 1087; от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
001 "Формирование и реализация политики государства в сфере развития
агропромышленного комплекса, водного, лесного, охотничьего и рыбного
хозяйства, сельских территорий и аграрной науки"
Описание
Содержание центрального аппарата и территориальных органов
Министерства сельского хозяйства согласно утвержденной штатной
численности.
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача

Ескерту. 001 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087, 2010.12.31 N 1532 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 «Агроөнеркәсіптік кешен, су, орман, аңшылық және балық шаруашылығы, ауылдық аумақтар және аграрлық ғылымды дамыту саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру»
Сипаттау
Бекітілген штат санына сәйкес Ауыл шаруашылығы министрлігінің орталық аппараты мен аумақтық органдарын ұстау
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.1. АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеті

6 684 130,7
8 349 844,0
9 204 742,0
10 883 465,0
12 061 391,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 002 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.10.2010 № 1087.
Администратор
бюджетной
программы
212 Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
002 "Сохранение мелиоративного состояния земель"
Описание
Государственный контроль за мелиоративным состоянием и выполнением
мелиоративных мероприятий на орошаемых землях, разработка рекомендаций
и мероприятий по сохранению и улучшению мелиоративного состояния
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача

6 684 130,7
8 349 844,0
9 204 742,0
10 883 465,0
12 061 391,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 002 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
212 Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
002 «Жердің мелиоративтік жай-күйін сақтау»
Сипаттау
Суармалы жерлерге мелиоративтік іс-шаралардың орындалуы бойынша мемлекеттік бақылау, жердің мелиоративтік жай-күйін сақтау және жақсарту жөнінде нұсқаулар мен іс-шаралар әзірлеу
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.1. АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеті

200 668,0
221 627,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 003 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
003 "Борьба с особо опасными вредными организмами сельскохозяйственных
культур"
Описание
Оказание услуг по систематическому наблюдению за появлением, развитием
и распространением вредителей, болезней и сорняков, максимальному
выявлению очагов массового развития и распространения особо опасных
вредных организмов, проведению химических обработок для снижения
численности особо опасных вредных организмов до безопасного уровня
(ниже экономического порога вредоносности - ЭПВ) и обеспечению
сельхозтоваропроизводителей максимально точным прогнозом их развития и
распространения
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача

200 668,0
221 627,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 003 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
003 «Ауыл шаруашылығы дақылдарының аса қауіпті зиянды организмдерімен күрес жүргізу»
Сипаттау
Зиянкестердің, аурулардың және арамшөптердің пайда болуы, дамуы мен таралуына жүйелі бақылау, аса қауіпті зиянды организмдердің жаппай даму және таралуын барынша анықтау, ауыл шаруашылығы дақылдары мен егістері үшін аса қауіпті зиянды организмдер санын қауіпсіз деңгейге (экономикалық зияндылық шегінен төмен - ЭЗШ) дейін төмендету үшін химиялық өңдеу жүргізу және ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін аса қауіпті зиянды организмдердің дамуы мен таралуына мейлінше тура болжаммен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсету
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.1. АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеті

41 298,8
51 295,0
71 716,0
85 378,0
94 193,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
005 "Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного
материала"
Описание
Оказание услуг по экспертизе качества семян сельскохозяйственных
растений для всех отечественных товаропроизводителей, производителей
оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей
репродукции, государственных сортоиспытательных участков и станций,
государственных ресурсов семян, определения их соответствия
действующим государственным стандартам. Обеспечение посева
проверенными на посевные качества семенами на всей площади
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача

41 298,8
51 295,0
71 716,0
85 378,0
94 193,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
005 «Тұқымдық және көшет материалының сорттық және себу сапаларын анықтау»
Сипаттау
Барлық отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері, элиталық және бірегей тұқым, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілері, мемлекеттік сортсынау учаскелері мен станциялары, мемлекеттік тұқым ресурстары, олардың қолданыстағы мемлекеттік стандарттарға сәйкестігін айқындау үшін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқым сапасын сынау бойынша қызмет көрсету.
Бүкіл алқапқа тұқым сапасына тексерілген тұқымдармен себуді қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.1. АӨК өнімдер өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеті

62 109,2
20 686,0
217 972,0
226 569,0
0,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
008 "Строительство объектов инфраструктуры лесного хозяйства и особо
охраняемых природных территорий"
Описание
Строительство объектов инфраструктуры особо охраняемых природных
территорий Республики Казахстан
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов природно-заповедного
фонда, а также создание условий для устойчивого водообеспечения и
эффективного уровня водопользования
Цель

62 109,2
20 686,0
217 972,0
226 569,0
0,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
008 «Орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың инфрақұрылым объектілерін салу»
Сипаттау
Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтарының инфрақұрылым нысандарының құрылысы
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты

278 566,4
175 066,0
90 472,0
61 562,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
009 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на проведение противоэпизоотических мероприятий"
Описание
Программа направлена на защиту граждан Казахстана и животного мира от
болезней общих для человека, животных и птиц, сохранения стабильной
эпизоотической ситуации по инфекционным болезням сельскохозяйственных
животных и птиц в республике, путем своевременного выполнения
ветеринарно-профилактических и диагностических мероприятий и включает
в себя:
хранение ветеринарных препаратов;
доставка ветеринарных препаратов до мест их назначения;
применение ветеринарных препаратов на местах.
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

278 566,4
175 066,0
90 472,0
61 562,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
009 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне эпизоотияға қарсы шараларды жүргізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттау
Бағдарлама диагностикалық және уақытылы ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды жүргізу арқылы Қазақстан азаматтарын және жануарлар әлемін адамдар, жануарлар және құстар үшін ортақ аурулардан қорғауға және ауыл шаруашылық жануарлар мен құстардың жұқпалы аурулары бойынша тұрақты эпизоотиялық жағдайды тұрақты сақтауға бағытталған және оның құрамына мыналар кіреді:
ветеринариялық препараттарды сақтау;
ветеринариялық препараттарды белгіленген орнына дейін жеткізу;
ветеринариялық препараттарды жергілікті жерлерде қолдану.
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

5 504 538,0
7 792 658,0
8 761 048,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 010 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
212 Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
010 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой
воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения,
являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения"
Описание
Обеспечение доступа населения к питьевой воде гарантированного
качества и количества путем выделения целевых текущих трансфертов
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на субсидирование
стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и
локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными
источниками питьевого водоснабжения
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий
для устойчивого водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель

5 504 538,0
7 792 658,0
8 761 048,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 010 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
010 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы  қалаларының бюджеттеріне ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздері болып табылатын аса маңызды топтық және оқшау сумен жабдықтау жүйелерінен ауыз су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттау
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздері болып табылатын аса маңызды топтық сумен жабдықтау жүйелерінен ауыз су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер арқылы бөлінетін санды және сапалы кепілденген ауыз суға тұрғындардың қолын жеткізуді қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты

1 761 364,0
2 176 334,0
3 019 649,0
2 870 012,0
3 157 013,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 011 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.10.2010 № 1087; от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
011 "Строительство, реконструкция и оснащения ветеринарных
лабораторий, биохранилища и здания подведомственного учреждения"
Описание
Программа направлена на приведение объектов ветеринарных лабораторий,
зданий и помещений, улучшение их материально-технического оснащения в
соответствии с требованиями международных норм, стандартов и
рекомендаций ВТО, путем строительства биохранилища и реконструкции
зданий и вспомогательных помещений для ГУ "Национальный референтный
центр по ветеринарии", а также строительства однотипных модульных
областных зданий ветлабораторий и однотипных модульных районных зданий
ветлабораторий с вивариями для животных РГКП "Республиканская
ветеринарная лаборатория" МСХ РК, материально-техническое оснащение и
подготовка квалифицированных специалистов
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

1 761 364,0
2 176 334,0
3 019 649,0
2 870 012,0
3 157 013,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 011 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087, 2010.12.31 N 1532 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
011 «Ветеринариялық зертханаларды, биосақтау орны мен ведомстволық бағыныстағы мекеменің ғимаратын салу, реконструкциялау және жарақтандыру»
Сипаттау
Бағдарлама «Ветеринария бойынша ұлттық референттік орталық» Мемлекеттік мекемесіне биоқойма салу және ғимаратын және қосалқы ғимаратын қайта жөндеуге, сондай-ақ ҚР АШМ «Республикалық ветеринариялық зертхана» РМҚК бірдей типтегі модульдік облыстық, аудандық ветеринариялық зерханаларын жануарларға арналған үй-жайларымен салу және жоғары білікті мамандарды дайындау арқылы ветеринариялық зертханалардың объектілерін, ғимараттарын және үй-жайын, олардың материалдық-техникалық жабдықтауын халықаралық нормалардың талаптарына, стандарттарына және ДСҰ ұсыныстарына сәйкес келтіруге бағытталған
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

1 999 005,3
1 681 005,0
983 625,0
1 223 671,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Стратегический план дополнен бюджетной программой 012 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
012 «Целевые текущие трансферты бюджету Атырауской области для
обновления специальными оборудованиями и морской техникой субъекта
государственной монополий в сфере рыбного хозяйства»
Описание
Целевые текущие трансферты в Атыраускую область для обеспечения
деятельности субъекта государственной монополии в сфере рыбного
хозяйства, осуществляющий закуп осетровых видов рыб, переработку и
реализацию их икры.
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача
1.1.3. Устойчивое развитие и поддержка перерабатывающих производств
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Объем выловленной рыбы
тонн
99,5
Укрепление
материально-технической
базы рыбоводных
предприятии
единиц
18
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Объем выпуска
продукции:
Рыбных
Икры
тонн
тонн
69,65
9,9
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
1 545 665,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 013 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.10.2010 № 1087.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
013 "Услуги по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур"
Описание
Внедрение в сельскохозяйственное производство республики новых
высокопродуктивных сортов сельскохозяйственных растений, отечественной
и зарубежной селекции; использование отечественными сельхозтоваро-
производителями для посева семян сортов сельскохозяйственных растений
включенных в Государственный реестр селекционных достижений,
допущенных к использованию в Республике Казахстан
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача

1 999 005,3
1 681 005,0
983 625,0
1 233 671,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. Стратегиялық жоспар 012 бюджеттік бағдарламамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
012 «Атырау облысының бюджетіне балық шаруашылығы саласындағы мемлекеттік монополия субъектісінің арнайы жабдықтарын және теңіз техникасын жаңартуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттау
Атырау облысына бекіре балық түрлерін сатып алумен, қайта өңдеу және оның уылдырығын сатумен шұғылданатын балық шаруашылығы саласындағы мемлекеттік монополия субъектісі қызметін қамтамасыз ету үшін берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.1. АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеті
1.1.3. Қайта өңдеу өндірісін тұрақты дамыту және қолдау
Көрсеткіштер
Көрсеткіштердің атауы
өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
(есеп)
2009 жыл
(ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Ауланған балық көлемі
тонна
99,5
Балық өсіретін ұйымдардың материалдық-техникалық базасын нығайту
бірлік
18
Сапалық көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Шығарылған өнімнің көлемі:
балық
тонна
69,65
уылдырық
тонна
9,9
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
1 545 665,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 013 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
013 «Ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын сынақтан өткізу жөніндегі қызметтер»
Сипаттау
Отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің егіске Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктердің Мемлекеттік тізбесіне енгізілген ауыл шаруашылық дақылдары сорттарының тұқымын пайдалануы; республиканың ауыл шаруашылығы өндірісіне ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің отандық және шетел селекциясының жаңа жоғары өнімді сорттарын енгізу
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.1. АӨК өнімдер өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеті

18 438
20 840
28 756
28 688
32 340
Показатели
результата
по результатам сортоиспы-
тания сельскохозяйственных
культур будут допущены в
производство и районированы
по областям республики
сорт
50
до 50
до 50
до 50
до 50
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
120 770,3
142 857,0
193 384,0
192 928,0
217 514,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетные программы 014, 004, 016 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.10.2010 № 1087; от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
014 "Усовершенствование ирригационных и дренажных систем"
004 "За счет внешних займов"
005 "За счет внутренних источников"
016 "За счет софинансирования займа из республиканского бюджета"
Описание
Повышение конкурентоспособности аграрного сектора, повышение
социально-экономических условий жизни сельских жителей
Стратегическое направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача

18 438
20 840
28 756
28 688
32 340
Нәтиже көрсеткіштері
Ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын сынау нәтижелерінің арқасында өндіріске жіберіліп, республика облыстарында аудандастырылады
сорт
50
50 дейін
50 дейін
50 дейін
50 дейін
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
120 770,3
142 857,0
193 384,0
192 928,0
217 514,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 014, 004, 016 бюджеттік бағдарламаларға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087,2010.12.31 N 1532 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
014 «Ирригациялық және дренаждық жүйелерді жетілдіру»
004 «Сыртқы қарыздар есебінен»
005 «Ішкі көздер есебінен»
016 «Республикалық бюджеттен сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру есебінен»
Сипаттау
Аграрлық сектордың бәсекеге қабілеттілігін жоғарлату, ауыл тұрғындарының әлеуметтік-экономикалық жағдайын жоғарлату
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1. АӨК өнімдер өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеті

Сноска. Бюджетная программа 016 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
016 "Постприватизационная поддержка сельского хозяйства"
Описание
Проект направлен на распространение кредитной линии на все области
Казахстана и внедрением механизмов финансирования, таких как:
микрофинансирование в сельской местности, структурное финансирование
и программа лизинга сельхозтехники и оборудования. Развитие товарных
бирж, методическая помощь в управлении сельскохозяйственными рисками,
модернизация агрометеостанций, консалтинговые услуги
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

Ескерту. 016 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
016 «Ауыл шаруашылығын жекешелендіруден кейінгі қолдау»
Сипаттау
Жоба Қазақстанның барлық облыстарына несие желісін тарату үшін және ауылдағы шағын қаржыландыру, құрылымдық қаржыландыру және ауыл шаруашылығында қолданылатын техника және құрал жабдықтарының лизинг бағдарламасы бойынша қаржыландыру механизмдерін енгізу үшін көзделген.
Тауар биржаларын дамыту, ауыл шаруашылық тәуекелдерін басқаруына методикалық көмек, аграрлық метеостанцияларды жаңарту, консалтингтік қызметтер ұсыну.
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

1.3. Развитие современной инфраструктуры отраслей АПК и повышение
технической оснащенности
Задачи
1.3.1. Развитие обслуживающей инфраструктуры отраслей АПК
Показатели
Наименование показателя
Еди-
ница
изме-
рения
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего)
2010
год
2011
год
2012
год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
1. В рамках компонента
"Сельские финансовые
консультационные службы":
а) Обучение национальных
преподавателей на
областном уровне
б) Обучение национальных
консультантов на районном
уровне
в) Проведение однодневных
информационных семинаров
для фермеров
кол-
во
кол-
во
кол-
во
600
120
Количество модернизирован-
ных агрометеостанций
кол-
во
4
Услуги компании по
"Управлению ценовыми
рисками" в области:
нормативно-правовой базы;
институционального
укрепления товарных бирж;
развития инновационных
продуктов.
услу-
га
1
Количество семинаров для
участников товарных бирж
услу-
га
3
Услуги компании по
"Управлению производствен-
ными рисками" в области:
нормативно-правовой базы
по страхованию в
растениеводстве;
укрепления практики
сельскохозяйственного
страхования; партнерства
государства и частного
сектора в сфере
сельскохозяйственного
страхования.
Разработка пилотных
проектов страхования в
растениеводстве на основе
погодного индекса.
услу-
га
1
1
2. Проведение обучения по
долгосрочным инвестициям,
лизингу и структурному
финансированию в сельском
хозяйстве:
а) для кредитных
специалистов банков
второго уровня и
лизинговых компаний
чел.
120
90
б) для руководителей
филиалов банков второго
уровня и лизинговых
компаний
чел.
60
30
Количество обученных
участвующих микрофинансо-
вых учреждений (УМФУ) по
теме "институциональное
развитие"
кол-
во
12
50
Количество обученных УМФУ
по теме "Развитие новых
продуктов сельского
микрофинансирования" и
"Развитие связей с
коммерческими банками"
кол-
во
32
Аудит лизинговых компаний
и УМФУ
кол-
во
Услуги международного
консультанта по
мониторингу и оценке
проекта
чел./
мес.
Показатели
качества
Повышение качества
представления
консалтинговых услуг на
селе
Кол-
во
атте-
сто-
ван-
ных
кон-
суль-
тан-
тов
660
Показатели
эффективности
Увеличение охвата
сельского населения
Казахстана финансовыми
услугами банков второго
уровня и микрофинансовыми
учреждениями
Кол-
во
фи-
нан-
совых
уч-
реж-
дений
2
4
8
Показатели
результата
Количество фермеров и
товаропроизводителей,
получивших консультации по
вопросам кредитования и
развития бизнеса в
сельской местности
кол-
во
500
2 500
Предложения по доработке
положений о Контролирующем
агентстве по товарным
биржам, программы
обучения, типовой бизнес-
план для современной
товарной биржи т.п.
мате-
риал
1
1
Анализ и предложения по
внесению изменений в
нормативно-правовые акты
по реализации Закона "Об
обязательном страховании в
растениеводстве"; Комплект
документов в сфере
укрепления страхования в
сельском хозяйстве;
Отчет о роли государствен-
ного сектора и ключевых
государственных институтов
Казахстана
мате-
риал
1
1
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

1.3. АӨК салаларының қазіргі инфрақұрылымын дамыту және техникалық жабдықталуын арттыру
Міндеті
1.3.1. АӨК салаларының қызмет көрсететін инфрақұрылымын дамыту
Көрсеткіштер
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
1. «Ауылдық қаржылық кеңес қызметі» компоненті бойынша:
а) Ұлттық консультанттарды облыстық деңгейде оқыту;
саны
б) Ұлттық консультанттарды аудандық деңгейде оқыту;
саны
600
в) Фермерлерге бір күндік ақпараттық семинарлар өткізу
саны
120
Жаңғыртылған аграрлық метеостанциялардың саны.
саны
4
«Баға тәуекелдерін басқару» жөніндегі консалтингтік компания бойынша келесі саладағы қызметтер:
қызмет
нормативтік-құқықтық базалар;
тауарлық биржаларды институционалдық нығайту;
1
инновациялық өнімдерді дамыту.
Тауарлық биржа қатысушыларына арналған семинарлар саны
қызмет
3
«Өндірістік тәуекелдіктерді басқару» жөніндегі компания қызметі бойынша келесі саладағы қызметтер:
қызмет
өсімдік шаруашылығында сақтандыру бойынша нормативтік-құқықтық базалар;
1
1
ауыл шаруашылық сақтандыру практикасын нығайту;
ауыл шаруашылық сақтандыру саласында мемлекетпен жеке сектордың серіктестігі.
Ауа райы индексі негізінде өсімдік шаруашылығында сақтандырудың пилоттық жобаларын әзірлеу.
2. Ауыл шаруашылығында ұзақ мерзімді инвестициялық, лизинг және құрылымдық қаржыландыру мәселелері бойынша оқу шараларын жүргізу:
а) екінші деңгейдегі банктердің және лизингтік компаниялардың несие мамандары үшін;
адам
120
90
б) екінші деңгейдегі банктердің және лизингтік компаниялардың филиал басшылары үшін.
адам
60
30
«Институционалдық даму» тақырыбы бойынша оқытылған қатысушы шағын қаржылық ұйымдардың саны
саны
12
50
«Ауылдық микроқаржыландырудың жаңа өнімдерін дамыту» және «Коммерциалық банктермен байланысты дамыту» тақырыбтары бойынша оқытылған шағын қаржылық ұйымдардың саны
саны
32
Лизинг компанияларының және қатысушы шағын қаржылық ұйымдардың аудиті
саны
Жоба мониторингі және бағалау жөніндегі халықаралық консультант қызметтері
адам/ай
Сапа көрсеткіштері
Ауылдағы консультациялық қызметтердің сапасын арттыру
Аттестацияланған консультанттар саны
660
Тиімділік көрсеткіштері
Екінші деңгейлік және микроқаржылық мекемелермен Қазақстанның ауылдық мекендерімен қамтуын арттыру
Қаржы ұйымдарының саны
2
4
8
Нәтиже көрсеткіштері
Ауылдық жерлерде несиелендіру және бизнесті дамыту мәселелері бойынша кеңес алған фермерлер мен тауар өндірушілердің саны
саны
500
2 500
Тауарлық биржалар бойынша бақылаушы агенттік, оқыту бағдарламалары қазіргі заманғы тауарлық биржаларға және т.б. арналған үлгілік бизнес-жоспар туралы ережелерді түзету бойынша ұсыныстар
мәлімет
1
1
«Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы» заңның іске асыру бойынша нормативтік-құқықтық актілерге өзгерістер енгізу бойынша талдау және ұсыныстар;
Ауыл шаруашылығында сақтандыруды нығайту саласындағы құжаттар кешені;
Мемлекеттік сектордың және Қазақстанның шешуші мемлекеттік институттарының рөлі туралы есеп
мәлімет
1
1
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

74 243,2
106 575,0
24 652,0
105 764,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 017 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.10.2010 № 1087; от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
212 Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
017 "Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны и Алматы на развитие системы водоснабжения"
Описание
Обеспечение сельских населенных пунктов, городов и малых городов
питьевой водой гарантированного качества и необходимого количества
путем выделения целевых трансфертов на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие системы водоснабжения
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель

74 243,2
106 575,0
24 652,0
105 764,0
0,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 017 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087, 2010.12.31 N 1532 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
017 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне сумен жабдықтау жүйесін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері»
Сипаттау
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне сумен жабдықтау жүйелерін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері арқылы ауылдық елді мекендерді, қалалар мен кіші қалаларды қажетті көлемде және сапалы ауыз сумен тұрақты қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
2. Орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты

Сноска. Бюджетная программа 019 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.10.2010 № 1087; от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
212 Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
019 "Методологические услуги в области охраны водных объектов"
Описание
Разработка и научное обоснование единой республиканской
нормативно-методической документации в области мелиорации земель,
использования и охраны водных ресурсов. Корректировка
нормативно-методической базы
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

Ескерту. 019 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087, 2010.12.31 N 1532 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
019 «Су объектілерін қорғау саласындағы әдіснамалық қызметтер»
Сипаттау
Жер мелиоративтік, су ресурстарын пайдалану және қорғау саласында біріңғай республикалық нормативтік-әдістемелік құжаттаманы әзірлеу және ғылыми негіздеу; Нормативті-әдістемелік негізді түзету
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

14 909,7
17 052,0
30 804,0
21 387,0
23 625,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Стратегический план дополнен бюджетной программой 020 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
020 «Целевые текущие трансферты бюджету Акмолинской области на
создание лесонасаждений вдоль автомобильной дороги «Астана-Щучинск»
на участках «Шортанды-Щучинск»
Описание
Создание лесонасаждений вдоль автомобильной дороги «Астана-Щучинск»
на участках «Шортанды-Щучинск»
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель
2.1. Обеспечение сохранения, воспроизводства и рационального
использования рыбных, лесных ресурсов, ресурсов животного мира,
объектов природно-заповедного фонда
Задача
2.1.2. Сохранение, воспроизводство и рациональное использование
ресурсов животного мира и объектов природно-заповедного фонда
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план
текущего)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Возмещение убытков
землепользователям
за изъятие земельных
участков
га
1 828,7
Разработка
землеустроительного
проекта
штук
1
Показатели качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
56 072,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
021 "Агрохимическое и агроклиматическое обеспечение
сельскохозяйственного производства"
Описание
Оказание услуг по проведению агрометеорологического мониторинга,
составления анализов и прогнозов: о влагозапасах в почве, о состоянии
сельскохозяйственных культур, о возможном повреждении их
неблагоприятными погодными явлениями (заморозки, морозы, малоснежные
зимы, засуха, вредители и болезни), о сроках сева, созревания,
урожайности и условий уборки яровых зерновых культур, составления
справок и консультаций о фактических агрометеорологических условиях,
складывающихся на территории республики в разрезе областей и т.д.;
проведение космического мониторинга состояния посевов зерновых
культур и оценка продуктивности сельскохозяйственного производства
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

14 909,7
17 052,0
30 804,0
21 387,0
23 625,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. Стратегиялық жоспар 020 бюджеттік бағдарламамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
020 «Ақмола облысының бюджетіне «Шортанды - Щучинск» учаскесінде «Астана - Щучинск» автомобиль жолының бойында орман екпе ағаштарын отырғызуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттау
«Шортанды - Щучинск» учаскесінде «Астана - Щучинск» автомобиль жолының бойында орман екпе ағаштарын отырғызу
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты
2.1. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
Міндеті
2.1.2. Жануарлар әлемі ресурстарын және табиғи-қорық қорлары объектілерін сақтау, ұдайы өндіру және тиімді пайдалану
Көрсеткіштер
Көрсеткіштердің атауы
өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Жер учаскелерін алып қойған үшін жер пайдаланушыларға шығындарды өтеу
га
1 828,7
Жер орналастыру жобасын әзірлеу
дана
1
Сапалық көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
56 072,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
021 «Ауыл шаруашылығы өндірісін аргохимиялық және агроклиматтық қамтамасыз ету»
Сипаттау
Ауыл шаруашылығы өндірісін қамтамасыз ету агрометеорологиялық мониторинг жүргізу үшін: топырақтағы ылғал қоры туралы, ауыл шаруашылығы дақылдарының жай-күйі туралы, қолайсыз ауа райы құбылысы (үсік, аяз, аз қарлы қыс, құрғақшылық, зиянкестер мен аурулар) салдарынан олардың бұзылу мүмкіндігі туралы, себу, пісу, жаздық астық дақылдарының өнімділігі және жинау жағдайының мерзімі туралы, облыстар кескінінде республика аумағында орын алатын, нақты агрометеорологиялық жағдай туралы анықтамалар мен кеңестер құру және т.б.; егілген дәнді дақылдардың жағдайына және ауыл шаруашылығы өндірісінің өнімділігін бағалауға ғарыштық мониторинг жүргізу
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

777 975,3
867 064,0
1 093 254,0
1 252 207,0
1 374 762,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
023 "Кредитование АО "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" для
проведения мероприятий по поддержке субъектов агропромышленного
комплекса"
Описание
Кредитование субъектов агропромышленного комплекса
Стратегическое
направление
1.Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача

777 975,3
867 064,0
1 093 254,0
1 252 207,0
1 374 762,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
023 «Агроөнеркәсіп кешені субъектілерін қолдау жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» АҚ-ын несиелеу»
Сипаттау
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін несиелеу
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.1. АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеті

1.1.1. Повышение урожайности и качества продукции растениеводства и
обеспечение продовольственной безопасности, посредством применения мер
государственной поддержки, а также своевременное обеспечение
деятельности уполномоченного государственного органа, в сфере развития
агропромышленного комплекса и развития сельских территорий
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего)
2010
год
2011
год
2012
год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Кредитование субъектов
агропромышленного
комплекса
СХТП
600
600
600
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Обеспечение своевременного
проведения финансирования
субъектов АПК
пе-
риод
ос-
вое-
ния
I-II
кв.
I-II
кв.
I-II
кв.
Увеличение площадей посева
и ассортимента
выращиваемых культур
млн.
га
до 4,6
до 4,6
до 4,6
Показатели
результата
Удовлетворение потребности
в кредитных ресурсах в
растениеводстве
%
от 20
до 30
от 20
до 30
от 20
до 30
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
80 000 000,0
80 000 000,0
80 000 000,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Стратегический план дополнен бюджетной программой 024 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
024 «Удешевление стоимости затрат на транспортные расходы при
экспорте зерна урожая 2009 года»
Описание
Поддержка экспортеров зерна путем возмещения трансопртных расходов
при перевозке зерна на экспорт транзитом через территорию
Российской Федерации и Китайской Народной Республики, а также в
Китайскую Народную Республику.
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост
их конкурентоспособности, обеспечение продовольственной
безопасности и адаптация аграрного производства к условиям
вступления в ВТО
Цель
1.2. Развитие национальных конкурентных приемуществ отечественной
продукции
Задача
1.2.1. Производство качественной конкурентоспособной продукции АПК
для занятия экспортных ниш
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план
текущего)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
размер возмещения
для экспортеров
затрат на перевозку
1 тонны зерна
тенге
5 876
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
поставка зерна на
экспорт в страны
дальнего зарубежья
транзитом через
территорию
Российской
Федерации и
Китайской Народной
Республики, а также
в Китайскую
Народную Республику
тыс.
тонн
1 323,8
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

1.1.1. Мемлекеттік қолдау шараларын қолдану арқылы өсімдік шаруашылығы өнімдерінің түсімділігі мен сапасын арттыру және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сонымен қатар ауылдық аймақтарды дамыту және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласында уәкілетті мемлекеттік органның қызметін уақытылы қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін несиелеу
АШТӨ
600
600
600
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
АӨК субъектілерін қаржыландаруды уақытылы жүргізуді қамтамасыз ету
игеру мерзімі
І-ІІ тоқсан
І-ІІ тоқсан
І-ІІ тоқсан
Егіс алаңдары мен өсірілетін дақылдардың ассортиментін ұлғайту
млн.га
4,6 дейін
4,6 дейін
4,6 дейін
Нәтиже көрсеткіштері
Өсімдік шаруашылығында несие ресурсына қажеттілікті қанағаттандыру
пайыз
20-дан 30-ға дейін
20-дан 30-ға дейін
20-дан 30-ға дейін
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
80 000 000,0
80 000 000,0
80 000 000,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. Стратегиялық жоспар 024 бюджеттік бағдарламамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
024 «2009 жылғы астықты экспортқа шығарғанда көлік шығындарының құнын арзандату»
Сипаттау
Ресей Федерациясының және Қытай Халық Республикасының аумағы арқылы, сол сияқты Қытай Халық Республикасына экспортқа астық тасымалдағанда көлік шығындарын өтеу арқылы астық экспорттаушыларды қолдау
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.2. Отандық өнімдердің ұлттық бәсекелестік басымдылығын дамыту
Міндеті
1.2.1. Экспорттық текшелерді алу үшін АӨК-нің сапалы бәсекеге қабілетті өнімдерін өндіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштердің атауы
өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Экспортқа тасымалдау кезінде 1 тонна астыққа көлік шығындарын өтеу мөлшері
теңге
5 876
Сандық көрсеткіштері
Экспортқа тасымалдау кезінде 1 тонна астыққа көлік шығындарын өтеу мөлшері
теңге
5 876
Сапалық көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Алыс шет елдерге Ресей Федерациясының және Қытай Халық Республикасының аумағы арқылы, сол сияқты Қытай Халық Республикасына экспортқа астық шығару
мың тонна
1 323,8
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

7 778 866,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Стратегический план дополнен бюджетной программой 025 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
025 «Целевые трансферты на развитие бюджету Жамбылской области на
берегоукрепительные работы на реке Шу вдоль Государственной границы
Республики Казахстан»
Описание
Аварийно-восстановительные и берегоукрепительные работы на реке Шу в
Сортобинском, Аухатинском, Карасуском, Кордайском и Сарыбулакском
сельских округах Кордайского района Жамбылской области.
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель
2.2. Регулирование использования и охраны водных ресурсов
Задача
2.2.3. Обеспечение безопасной и надежной эксплуатации систем
водоснабжения, гидротехнических и гидромелиоративных сооружений, а
также межхозяйственных каналов
Показатели
Наименование показателя
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Протяженность, на
которых произведены
берегоукрепительные
работы
км
3
Показатели
качества
Соответствие
качества выполненных
работ требованиям
строительных норм и
правил
%
100
Показатели
эффективности
Сохранения жилых
строений населенных
пунктов от угрозы
разрушения
%
6,7
Показатели
результата
Обеспечение
нормального
функционирования
стратегических
объектов и снижение
риска возникновения
чрезвычайных
ситуаций.
количество
участков
2
Расходы на
реализацию
программы
тыс. тенге
100 000,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетные программы 027, 004, 016 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.10.2010 № 1087.
Администратор
бюджетной
программы
212 Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
027 "Регулирование русла реки Сырдарьи и сохранение северной части
Аральского моря" (1-я фаза)
004 "За счет внешних займов"
016 "За счет софинансирования внешних займов из республиканского
бюджета"
Описание
Обеспечение сохранения северной части Аральского моря, восстановление
водных ресурсов в дельте реки Сырдарьи, увеличение производства
сельскохозяйственной продукции и развитие рыбного хозяйства в целях
минимизации вероятности затопления населенных пунктов региона Приаралья
путем строительства гидротехнических сооружений для стабилизации уровня
северной части Аральского моря и регулирования пропуска расходов воды
по руслу реки Сырдарья
Стратегическое
направление

7 778 866,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. Стратегиялық жоспар 025 бюджеттік бағдарламамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
025 «Жамбыл облысының бюджетіне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы бойында Шу өзенінде жағалауды нығайту жұмыстарына берілетін нысаналы даму трансферттері»
Сипаттау
Жамбыл облысы Қордай ауданының Сортөбе, Аухатты, Қарасу, Қордай және Сарыбұлақ ауылдық аймақтарында Шу өзеніндегі апаттық-қалпына келтіру және жағалауды нығайту жұмыстары
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты
2.2. Су ресурстарын пайдалану мен қорғауды реттеу
Міндеті
2.2.3. Сумен жабдықтау жүйесін, гидротехникалық және гидромелиоративтік құрылыстарды, сонымен қатар шаруашылықаралық арналарды қауіпсіз және сенімді пайдалануды қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштердің атауы
өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Жағалауды нығайту жұмыстары жүргізілген қашықтық
км
3
Сапалық көрсеткіштері
Орындалған жұмыстардың сапасы Құрылыс ережелері мен нормаларының талаптарына сәйкес болуы
пайыз
100
Тиімділік көрсеткіштері
Елді мекендердің тұрғын құрылыстарын қирау қауіп-қатерінен сақтау
пайыз
6,7
Нәтиже көрсеткіштері
Стратегиялық нысандардың қалыпты қызмет көрсетілуін қамтамасыз ету және төтенше жағдайлардың пайда болу қауіп-қатерін төмендету
учаскелер саны
2
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
100 000,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 027, 004, 016 бюджеттік бағдарламаларға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
027 «Сырдария өзенінің арнасын реттеу және Арал теңізінің солтүстік бөлігін сақтау» (1-ші фаза)
004 «Сыртқы қарыздар есебінен»
016 «Республикалық бюджеттен сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру есебінен»
Сипаттау
Арал теңізінің солтүстік бөлігін сақтап қалуды қамтамасыз ету, Сырдария өзені атырауының су ресурстарын қалпына келтіру, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруді арттыру және балық шаруашылығын дамыту, Арал теңізінің солтүстік бөлігіндегі су деңгейін тұрақтандыру, гидротехникалық нысандар салу және Сырдария өзені арнасынан су өтімін реттеу арқылы Арал өңіріне орналасқан елді мекендерді су басу деңгейін мүмкіндігінше төмендету
Стратегиялық бағыты

2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов природно-заповедного
фонда, а также создание условий для устойчивого водообеспечения и
эффективного уровня водопользования
Цель
2.2. Регулирование использования и охраны водных ресурсов
Задача
2.2.3. Обеспечение безопасной и надежной эксплуатации систем
водоснабжения, гидротехнических и гидромелиоративных сооружений,
а также межхозяйственных каналов
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего)
2010
год
2011
год
2012
год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Строительство сооружений
Выплата страховых
удержаний
коли-
чест-
во
%
1
0
50
1
50
Показатели
качества
Сокращение уровня
минерализации воды
(соленность), по
завершению проекта
Грамм
/литр
17
17
17
Показатели
эффективности
Увеличение площади
Северного Аральского
моря, по завершению
проекта
км2
3 200
3 200
3 200
Показатели
результата
Улучшение пропускной
способности реки
Сырдарьи. Пополнение
Аральского моря до 42 м
абсолютной балтийской
системы (после окончания
проекта)
мет-
ров
абсо-
лют-
ной
бал-
тийс-
кой
сис-
темы
42
42
42
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
324 728,3
507 704, 0
395 023,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетные программы 029, 004, 005, 016 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.10.2010 № 1087; от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
Бюджетной
программы
212 Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
029 "Строительство и реконструкция системы водоснабжения"
004 "За счет внешних займов"
005 "За счет внутренних источников"
016 "За счет софинансирования внешних займов из республиканского
бюджета"
Описание
Обеспечение населения питьевой водой гарантированного качества и
необходимого количества; улучшение инфраструктуры сельских населенных
пунктов; планирование, восстановление, реабилитация, строительство
систем водоснабжения
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель

2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты
2.2. Су ресурстарын пайдалану мен қорғауды реттеу
Міндеті
2.2.3. Сумен жабдықтау жүйесін, гидротехникалық және гидромелиоративтік құрылыстарды, сонымен қатар шаруашылықаралық арналарды қауіпсіз және сенімді пайдалануды қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
Имараттарды салу
мөлшері
1
0
1
Сақтандыру ұсталмдарын төлеу
пайыз
50
50
Сапа көрсеткіштері
Судың минералдануының (тұздануын) деңгейін азайту, жоба аяқталғаннан кейін
Грамм/литр
17
17
17
Тиімділік көрсеткіштері
Солтүстік Арал теңізі аумағының өсуі, жоба аяқталғаннан кейін
км2
3 200
3 200
3 200
Нәтиже көрсеткіштері
Сырдария өзенінің су өткізу қабілетінің жақсаруы. Арал теңізіне (жоба аяқталғаннан сон) абсолюттық балтық жүйесі бойынша 42 м деңгейде су толады
абсолюттық балтық жүйесі, метр
42
42
42
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
324 728,3
507 704,0
395 023,0
0,0
0,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 029, 004, 005, 016 бюджеттік бағдарламаларға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087, 2010.12.31 N 1532 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
029 «Сумен жабдықтау жүйесін салу және реконструкциялау»
004 «Сыртқы қарыздар есебінен»
005 «Ішкі көздер есебінен»
016 «Республикалық бюджеттен сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру есебінен»
Сипаттау
Қажетті көлемде және кепілдігі бар ауыз сумен тұрғындарды қамтамасыз ету, ауылдық елді мекендер құрылымын жақсарту, жобалау, қалпына келтіру, жаңарту, сумен жабдықтау жүйелерін салу
Стратегиялық бағыты
2. Балык, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты

6 950 469,8
10 283 417,0
9 705 902,0
8 699 340,0
19 189 270,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 031 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.10.2010 № 1087; от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
212 Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
031 "Реконструкция гидротехнических сооружений"
Описание
Реконструкция гидротехнических сооружений направленных на
предупреждение угрозы возникновения чрезвычайных ситуаций техногенного
характера на гидротехнических сооружениях
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель

6 950 469,8
10 283 417,0
9 705 902,0
8 699 340,0
19 189 270,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 031 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087, 2010.12.31 N 1532 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
031 «Гидротехникалық құрылыстарды реконструкциялау»
Сипаттау
Гидротехникалық құрылыстарда техногендік сипаттағы төтенше жағдай туындаудың қаупін алдын алуға бағытталған гидротехникалық имараттарды қайта жаңарту
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және есімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты

1 064 587,0
5 889 011,0
17 306 416,0
8 354 055,0
3 450 397,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетные программы 032, 004, 006, 016 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
212 Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
032 "Развитие объектов охраны подземных вод и очистки промышленных
стоков в городе Усть-Каменогорске"
004 "За счет внешних займов"
006 "За счет софинансирования гранта из республиканского бюджета"
016 "За счет софинансирования внешних займов из республиканского
бюджета" 018 "За счет гранта"
Описание
Повышение уровня жизни и улучшение здоровья населения городов
Усть-Каменогорска, Семипалатинска, Павлодар, и населенных пунктов,
расположенных вдоль реки Иртыш, путем предотвращения поступления
токсичных веществ в р. Иртыш и подземные воды, восстановления
окружающей среды и улучшения экологии региона. Улучшение качества
поверхностных и подземных вод для питьевого водоснабжения населения
городов Усть-Каменогорск, Семипалатинск, Павлодар. Предотвращение
загрязнения грунтовых вод и миграции шлейфа токсичных отходов в
сторону жилых районов, источников питьевого водоснабжения г.
Усть-Каменогорск и реки Иртыш. Усиление институциональных механизмов
для мониторинга качества воды из местных и промышленных источников
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель

1 064 587,0
5 889 011,0
17 306 416
8 354 055,0
3 450 397,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 032, 004, 006, 016 бюджеттік бағдарламаларға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
032 «Өскемен қаласында жер асты суларын қорғау және өнеркәсіп ағындыларын тазарту объектілерін дамыту»
004 «Сыртқы қарыздар есебінен»
006 «Республикалық бюджеттен грантты бірлесіп қаржыландыру есебінен»
016 «Республикалық бюджеттен сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру есебінен»
018 «Грант есебінен»
Сипаттау
Өскемен, Семей, Павлодар қалалары тұрғындарының және Ертіс өзені маңында орналасқан елді мекендердің өмір сүру деңгейін көтеру және денсаулығын жақсарту, Ертіс өзеніне және жерасты суларына уытты заттардың түсуінің алдын алу жолымен, өңірдің экологиясын жақсарту және қоршаған ортаны қалпына келтіру. Өскемен, Семей, Павлодар қалалары тұрғындарын ауыз сумен қамтамасыз ету үшін жер үсті суларының сапасын жақсарту. Жер асты суларының ластануының және Өскемен қаласының және Ертіс өзенінің ауыз сумен қамтамасыз ету көздеріне, тұрғылықты аудандарға уытты қалдықтар шлейфінің көшуінің алдын алу. Жергілікті және өнеркәсіптік көздерінен су сапасы мониторингі үшін институционалды механизмдерді күшейту
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты

140
149
152
152
152
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
1 980 141,0
1 760 041,0
2 563 500,0
2 359 623,0
2 571 989,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 035 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
035 - Создание Казахстанско-Израильского фонда аграрных исследований
Описание
Создание совместно Фонда с участием АО "КазАгроИнновация" (Казахстан)
и Центра аграрных исследований им. Волкани (Израиль) с целью внедрения
системы управления и мониторинга аграрной науки международного уровня
и реализации совместных научно-исследовательских проектов с активным
применением различных механизмов трансферта технологий и обучения
научных кадров, а также проектов по коммерциализации агротехнологий
Стратегическое
направление

140
149
152
152
152
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
1 980 141,0
1 760 041,0
2 563 500,0
2 359 623,0
2 571 989,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 035 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
035 - «Қазақстандық-Израильдік аграрлық зерттеулер қорын құру»
Сипаттау
Халықаралық деңгейдегі аграрлық ғылымды басқару жүйесін енгізу мен мониторингтеу және технологияларды трансферттеу және ғылыми кадрларды оқыту, сонымен қатар агротехнологияларды коммерцияландыру жобалары бойынша әртүрлі механизмдерді белсенді қолдану арқылы бірлескен ғылыми-зерттеу жобаларын жүзеге асыру мақсатында «ҚазАгроинновация» АҚ (Қазақстан) және Волкани атындағы аграрлық зерттеулер орталығының (Израиль) қатысуымен бірлескен қорын құру
Стратегиялық бағыты

1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО.
Цель
1.2. Развитие национальных конкурентных преимуществ отечественной
продукции
Задачи
1.2.2. Обеспечение ускоренного научного и технологического развития
АПК за счет построения эффективной системы создания, внедрения и
распространения конкурентоспособных научных разработок и развития
человеческого капитала
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего)
2010
год
2011
год
2012
год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
количество совместных
проектов НИОКР и
проектов по адаптации
израильских технологий
еди-
ниц
2
Количество проектов по
продвижению технологий
еди-
ниц
1
Показатели
качества
Количество технологий/
сортов/препаратов/вакцин
и т.д. международного
уровня
еди-
ниц
3
Показатели
эффективности
Показатели
результат
международные патенты
еди-
ниц
3
публикации в
международных научных
журналах
еди-
ниц
2
3
кол-во привлеченных
зарубежных ученых
еди-
ниц
9
12
кол-во проданных лицензий
на новые технологии
еди-
ниц
1
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0,0
150 000,0
150 000,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 037 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
037 "Государственный учет и кадастр рыбных ресурсов"
Описание
Определение рыбопродуктивности рыбохозяйственных водоемов и/или
участков, разработка биологических обоснований, определение
допустимого улова на водоемах международного, республиканского и
местного значений и на резервном фонде. Проведение комплексных
морских исследований по оценке состояния биологических ресурсов
казахстанской части Каспийского моря.
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель

1. Агроөнеркәсіптік кешен салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шартарына бейімдеу
Мақсаты
1.2. Отандық өнімдердің ұлттық бәсекелестік басымдылығын дамыту
Міндеті
1.2.2 Бәсекеге қабілетті ғылыми әзірлемелерді құру, енгізу мен таратудың тиімді жүйесін құру және адам капиталын дамыту арқылы АӨК жедел ғылыми және технологиялық дамуын қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
Бірлескен ҒЗТКЖ жобалардың және израильдік технологияларды бейімдеу бойынша жобалардың саны
бірлік
2
Технологияларды алға жылжыту бойынша жобалардың саны
бірлік
1
Сапа көрсеткіштері
Халықаралық деңгейдегі технологиялардың саны/сорттары/препараттар/вакцинал ар және т.б.
бірлік
3
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Халықаралық патенттер
бірлік
3
Халықаралық ғылыми журналдардағы жариялымдар
бірлік
2
3
Шақырылған шетелдік ғалымдардың саны
бірлік
9
12
Жаңа технологияларға сатылған лицензиялардың саны
бірлік
1
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0,0
150 000,0
150 000,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 037 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
037 «Балық ресурстарын мемлекеттік есепке алу және оның кадастры»
Сипаттау
Балық шаруашылық су айдындарының және/немесе учаскелерінің балық өнімділігін анықтау, биологиялық негіздемелерді әзірлеу, халықаралық, республикалық және жергілікті маңызы бар су айдындарында және резервтік қорларда оңтайлы балық аулауды анықтау. Каспий теңізінің қазақстандық бөлігі биологиялық ресурстарының жай-күйін бағалау жөніндегі кешенді теңіздік зерттеулерді жүргізу
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және есімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты

723 110,0
433 155,0
746 583,0
842 533,0
844 495,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 040 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.10.2010 № 1087.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
040 "Обеспечение сохранения и развития особо охраняемых природных
территорий"
Описание
Охрана, обеспечение функционирования и развития объектов
государственного природно-заповедного и лесного фонда, разработка и
внедрение научных методов сохранения природных комплексов, повышение
квалификации работников особо охраняемых природных территорий
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель

723 110,0
433 155,0
746 583
842 533,0
844 495,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 040 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
040 «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды сақтау мен дамытуды қамтамасыз ету»
Сипаттау
Мемлекеттік табиғи-қорық және орман қоры нысандарын қорғау, жұмыс істеуін қамтамасыз ету және дамыту, табиғи кешендерді сақтаудың ғылыми әдістерін әзірлеу және енгізу, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жұмысшыларының біліктілігін арттыру
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты

3 109 064,8
3 562 618,0
3 716 433,0
3 788 888,0
4 041 131,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
212 Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
041 "Реабилитация и управление окружающей средой бассейна рек Нура и
Ишим"
004 "За счет внешних займов"
016 "За счет софинансирования внешних займов из республиканского
бюджета"
Описание
Повышение уровня жизни населения, проживающего на территории бассейна
реки Нуры путем очистки реки и прилегающих к ней районов от серьезного
ртутного загрязнения, что приведет к безопасному, эффективному, менее
затратному альтернативному источнику водоснабжения для удовлетворения
растущих нужд местных водопользователей, а также возобновит контроль
над расходом в реке для управления паводками и в экологических целях
путем:
1) снижения содержания ртути в воде, воздухе, почве на территории
проекта (с 3 000 ПДК до ПДК); 2) реконструкции Ынтымакского
водохранилища до возможности регулирования проектного объема (240 млн.
м3), в настоящее время среднегодовой нерегулируемый объем - 40 млн. м3;
3) технического перевооружения 17 гидрологических постов на реке Нура
и 4 лабораторий Карагандинской области
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель

3 109 064,8
3 562 618,0
3 716 433,0
3 788 888,0
4 041 131,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
041 «Нұра және Есіл өзендері бассейнінің қоршаған ортасын оңалту және басқару»
004 «Сыртқы қарыздар есебінен»
016 « Республикалық бюджеттен сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру есебінен»
Сипаттау
Өзен арнасы мен оған іргелес аудандарды сынаппен ластанудан тазарту арқылы Нұра өзен алабы аумағында тұратын халықтың әл-ауқатын жақсарту, бұл жергілікті су пайдаланушылардың өспелі мұқтаждығын қанағаттандыруға қауіпсіз, тиімді, аз шығынды баламалы сумен қамтамасыз ету көзін, сондай-ақ су тасқынын басқару үшін және экологиялық мақсатта судың шығынын бақылауды жаңарту: 1) жобаның аумағындағы судағы, ауадағы, топырақтағы сынаптың жоғарғы концентрациясын төмендету (3 000 ПДК-дан ПДК-ға дейін); 2) жоба көлемін реттеу мүмкіндігіне дейін Ынтымақ су қоймасын қайта қалпына келтіру (240 млн. м3), 3) қазіргі уақытта жылдық орта есеппен алғандағы реттелмеген көлемі - 40 млн. м3; 4) Нұра өзеніндегі 17 гидрологиялық бекеттерді және Қарағанды облысының 4 зертхананы техникалық жабдықтау
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және есімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты

480 640
87 115
113 440
9 170
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
2 694 643,6
2 344 220,0
3 264 604,0
1 519 430,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
042 "Прикладные научные исследования в области агропромышленного
комплекса"
Описание
Разработки конкурентоспособной научно-технической  продукции в области
земледелия и растениеводства, защиты и карантина растений, водного,
лесного, рыбного хозяйства, животноводства, ветеринарии, механизации,
переработки и хранения сельхозпродукции, экономики АПК и развития
сельских территорий для внедрения в сельскохозяйственное производство
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО.
Цель

480 640
113 440
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
2 694 643,6
2 344 220,0
3 264 604,0
1 519 430,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
042 «Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер»
Сипаттау
Егіншілік және өсімдік шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, су, орман, балық шаруашылықтары, мал шаруашылығы, ветеринария, механикаландыру, ауыл шаруашылығы өнімін өңдеу және сақтау, АӨК экономикасы және ауылдық аумақтарды дамыту салалары бойынша ауыл шаруашылығы өндірісіне енгізу үшін бәсекеге қабілетті ғылыми-техникалық өнімдердің әзірлемелері
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешен салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

2 800 921,0
3 213 434,0
3 502 643,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 043 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
043 «Увеличение уставного капитала АО «Национальный управляющий
холдинг «КазАгро» для реализации государственной политики по
стимулированию развития агропромышленного комплекса»
Описание
Кредитование сельхозтоваропроизводителей на проведение
весенне-полевых и уборочных работ и мероприятий по повышению
урожайности зерновых культур.
Финансирование мероприятий по повышению качества зерна, в т.ч.
посредством закупа.
Развитие производства плодоовощных культур с применением
технологий капельного орошения в южных регионах страны.
Мероприятие по закупу зерна урожая 2010 года для обеспечения
внутреннего рынка страны в целях стабилизации цен на хлебобулочные
изделия.
Материально-техническое оснащение дочерних компаний АО
«Национальный управляющий холдинг «КазАгро».
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост
их конкурентоспособности, обеспечение продовольственной
безопасности и адаптация аграрного производства к условиям
вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на
основе стабильного роста производства продукции АПК
Задача
1.1.1. Повышение урожайности и качества продукции растениеводства
и обеспечение продовольственной безопасности, посредством
применения мер государственной поддержки, а также своевременное
обеспечение деятельности уполномоченного государственного органа,
в сфере развития агропромышленного комплекса и развития сельских
территорий
Показатели
Наименование показателя
ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(от-
чет)
2009
год
(план
теку-
щего)
2010
год
2011
год
2012
год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Обеспечение кредитными
ресурсами субъектов
АПК
тыс.
тенге
1 000 000,0
Объем финансирования
мероприятий по
повышению качества
зерна, в т. ч.
посредством закупа
тыс.
тенге
7 700 000,0
Развитие производства
плодоовощных культур с
применением технологий
капельного орошения в
южных регионах страны
га(освое-
ние
земель)
141
1 020
до 1 310
до 2 900
до 3 640
Объем финансирования
мероприятий по закупу
зерна урожая 2010 года
для обеспечения
внутреннего рынка
страны в целях
стабилизации цен на
хлебобулочные изделия
тыс.
тенге
3 110 000,0*
Проведение
аналитических
исследований отраслей
сельского хозяйства
темы
5
Приобретение офисных
помещений для филиалов
и представительства АО
«Фонд финансовой
поддержки сельского
хозяйства»
ед.
6
Приобретение зданий
(помещений) для
областных филиалов АО
"Казагромаркетинг»
ед.
15
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Количество
прокредитованных
субъектов АПК
коли-
чество
субъек-
тов АПК
до 200
Объем закупленного
зерна
тыс.
тонн
до 520
Объем выращенных и
собранных овощей и
фруктов
тонн/в
год

2 800 921,0
3 213 434,0
3 502 643,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 043 бюджеттік бағдарлама жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
043 «Агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды ынталандыру жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру үшін «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту»
Сипаттау
Астық дақылдарының өнімділігін арттыруға арналған шаралар мен көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізу үшін ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге кредит беру.
Астық сапасын арттыруға арналған шараларды қаржыландыру, с.і. сатып алу арқылы.
Еліміздің оңтүстік өңірлерінде тамшылатып суару технологиясын қолдану арқылы жеміс-көкөніс дақылдарының өндірісін дамыту.
Нан өнімдерінің бағасын тұрақтандыру мақсатында елдің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін 2010 жылдың астығын сатып алу бойынша іс-шаралар.
«ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» АҚ-ның еншілес компанияларын материалдық-техникалық жарақтандыру.
Стратегиялық бағыт
1. Агроөнеркәсіптік кешен салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, аграрлық өндірісті ДСҰ-ға кіру шарттарына бейімдеу.
Мақсаты
1.1. АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Міндеті
1.1.1. Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің шығымын және сапасын жоғарылату және мемлекеттік қолдау шараларын қолдану арқылы азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сонымен қатар ауылдық аймақтарды дамыту және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласында уәкілетті мемлекеттік органның қызметін уақытылы қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштердің атауы
өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл
(ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
АӨК субъектілерін кредит ресурстарымен қамтамасыз ету
мың теңге
1 000 000,0
Астық сапасын арттыруға арналған шараларды қаржыландыру көлемі, с.і. сатып алу арқылы
мың теңге
7 700 000,0
Еліміздің оңтүстік өңірлерінде тамшылатып суару технологиясын қолдану арқылы жеміс-көкөніс дақылдарының өндірісін дамыту
га (жерді игеру)
141
1 020
1 310 дейін
2 900 дейін
3 640 дейін
Нан өнімдерінің бағасын тұрақтандыру мақсатында елдің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін 2010 жылдың астығын сатып алу бойынша іс-шараларды қаржыландыру көлемі
мың теңге
3 110 000,0*
Ауыл шаруашылығы саласында талдамалық зерттеулер жүргізу
тақырып
5
«Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры» АҚ филиалдары мен өкілдіктері үшін кеңсе ғимараттарын сатып алу
бірлік
6
«Қазагромаркетинг» АҚ облыстық филиалдары үшін ғимараттар (үй-жайлар) сатып алу
бірлік
15
Сапа көрсеткіштері
х
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
Кредит берілген АӨК субъектілерінің саны
АӨК субъектілерінің саны
200 дейін
Сатып алынған астықтың көлемі
мың тонна
520 дейін
Өсірілген және жиналған көкөніс пен жемістің көлемі
тонна/ жылына

8 383
до 33 800
до 40 000
до 71 350
до 84 565
Объем переработки
плодоовощной
продукции
тонн/в
год
до 3 700
до 6 020
до 6 020
Объем хранения
плодоовощной продукции
тонн/в
год
до 5 000
до 8 000
Площади, охваченные
системой капельного
орошения
га
до 1 875
до 2 085
Площади, освоенные под
производство
рассадочного материала
га
до 3
Объем закупленного
зерна для обеспечения
внутреннего рынка
страны в целях
стабилизации цен на
хлебобулочные изделия
тыс.
тонн
до 150*
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
934 100,0
1 000 000,0
10 610 000,0
Примечание:
* на закуп зерна урожая 2010 года для обеспечения внутреннего рынка страны в целях стабилизации цен на хлебобулочные изделия предусмотрены средства в сумме 3 110,0 млн.тенге, из них 1 000,0 млн.тенге – средства 2009 года реинвестированы с проекта «Строительство оптового рынка сельскохозяйственной продукции (с региональными терминалами)».
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
043 «Увеличение уставного капитала АО «Национальный управляющий
холдинг «КазАгро» для реализации государственной политики по
стимулированию развития агропромышленного комплекса»
Описание
Финансирование приобретения основных средств для создания
крупно-товарных животноводческих ферм (в том числе для последующей
передачи в лизинг) и частичное кредитование оборотных средств для
создания крупно-товарных животноводческих ферм.
Развитие интенсивного животноводства.
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

8 383
33 800 дейін
40 000 дейін
71 350 дейін
84 565 дейін
Жеміс-көкөніс дақылдары өндірісінің көлемі
тонна/ жылына
3 700 дейін
6 020 дейін
6 020 дейін
Жеміс-көкөніс өнімдерін сақтау көлемі
тонна/ жылына
5 000 дейін
8 000 дейін
Тамшылатып суару жүйесімен қамтылған алқаптар
га
1 875 дейін
2 085 дейін
Көшет материалдары үшін игерілген алқаптар
га
3 дейін
Нан өнімдерінің бағасын тұрақтандыру мақсатында елдің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін сатып алынатын астық көлемі
мың тонна
150 дейін*
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
934 100,0
1 000 000,0
10 610 000,0
Ескертпе:
* нан өнімдерінің бағасын тұрақтандыру мақсатында елдің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін 2010 жылдың астығын сатып алуға 3 110,0 млн.теңге сомасында қаражат көзделген, оның 1 000,0 млн.теңгесі – «Ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме сауда базарының құрылысы (аймақтық терминалдары бар)» жобасынан қайта инвестицияланған 2009 жылғы қаражат.
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
043 «Агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды ынталандыру жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру үшін «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту»
Сипаттау
Ірі-тауарлы мал шаруашылығы фермасын құру үшін негізгі құралдар сатып алуды қаржыландыру (оның ішінде кейіннен лизингке беру үшін) және ірі-тауарлы мал шаруашылығы фермаларын құру үшін айналым қаражатына ішінара кредит беру. Қарқынды мал шаруашылығын дамыту.
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешен салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача
1.1.2 Повышение продуктивности и качества продукции животноводства
Показатели
Наименование показателя
ед. изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(от-
чет)
2009
год
(план
теку-
щего)
2010 год
2011 год
2012 год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Финансирование создания и
развития крупных
товарно-животноводческих
ферм
фермы
до 6
Финансирование субъектов
АПК для осуществления
отгонного овцеводства
субъекты
АПК
1
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Увеличение поголовья
высокопродуктивного
племенного скота
голов
до 1 735
Увеличение поголовья
мелкого рогатого скота
голов
до 7 000
Увеличение поголовья
высокопродуктивного
племенного скота в
молочно-товарных фермах
голов
до 1 200
Увеличение объемов
производства
высококачественной
животноводческой продукции
(надоев молока на 1
фуражную корову в МТФ)
тыс.л/в
год
до 6,0
до 6,0
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
5 270 000,0
100 000,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
043 «Увеличение уставного капитала АО «Национальный управляющий
холдинг «КазАгро» для реализации государственной политики по
стимулированию развития агропромышленного комплекса»
Описание
Организация и проведение закупа, производство импортозамещающей
животноводческой продукции, переработка, транспортировка, хранение и
реализацию животноводческой продукции и продуктов ее переработки на
внутреннем и внешнем рынках
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

1.1. АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Міндеті
1.1.2. Өнімділікті және мал шаруашылығы өнімдерінің сапасын арттыру.
Көрсеткіштер
Көрсеткіштердің атауы
өлшем бірлігі
Есептілік кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл(есеп)
2009 жыл(ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
Ірі-тауарлы мал шаруашылығы фермаларын құруды және дамытуды қаржыландыру
фермалар
6 дейін
Шалғайдағы мал шаруашылығын дамытуды жүзеге асыру үшін АӨК субъектілерін қаржыландыру
АӨК субъектілері
1
Сапа көрсеткіштері
х
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
Өнімділігі жоғары асыл тұқымды малды көбейту
бас
1 735 дейін
Ұсақ мүйізді мал басын арттыру
бас
7 000 дейін
Сүт-тауарлы фермаларда жоғары өнімді асыл тұқымды мал басын көбейту
бас
1 200 дейін
Сапасы жоғары мал өнімдері өндірісінің көлемін ұлғайту (СТФ-да 1 сауынды сиырдан сауылатын сүт).
мың л./ жылына
6,0 дейін
6,0 дейін
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
5 270 000,0
100 000,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
043 «Агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды ынталандыру жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру үшін «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту»
Сипаттау
Сатып алуды ұйымдастыру және жүргізу, импорт алмастырушы мал өнімдерін өндіру мен оны қайта өңдеу, тасымалдау, сақтау және ішкі және сыртқы нарықтарда мал шаруашылығының өнімдерін және оның қайта өңделген өнімдерін сату
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешен салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық- түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

1,66
1,72
молоко и
молокопродукты
%
0,47
Удельный вес
реализации на экспорт
животноводческой
продукции от объема
закупа**:
Шерсть
%
13,5
до 15
15
15
Объем экспорта
продукции переработки
кожсырья
тыс.
кв. м.
до 62,5
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
1 000 000,0
1 500 000,0
1 500 000,0
1 500 000,0
Примечание:
* удельный вес – отношение объема заготовки животноводческой продукции (молока и мяса) АО «Мал онімдері корпорациясы» к общему объему заготовки молока и мяса по Республике Казахстан.
** удельный вес реализации животноводческой продукции (грубой шерсти) на экспорт от общего объема закупа животноводческой продукции на планируемый период.
Форма бюджетной программы
Администра-
тор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
043 «Увеличение уставного капитала АО «Национальный управляющий холдинг
«КазАгро» для реализации государственной политики по стимулированию
развития агропромышленного комплекса»
Описание
Строительство завода по производству сортового семенного материала
хлопчатника.
Строительство завода по производству биоэтанола.
Строительство завода по производству биодизеля.
Строиельство мельничного комплекса в порту Баку.
Строительство и оснащение зерновых терминалов в морских портах, в т.ч.
в порту Амирабад.
Создание современных откормочных площадок с развитой инфраструктурой,
племенных хозяйств-репродукторов.
Развитие интенсивного животноводства.
Стратеги-
ческое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО.
Цель

1,66
1,72
Сүт және сүт өнімдері
пайыз
0,47
Мал шаруашылығы өнімдерін экспортқа өткізудің сатып алу көлемінен үлес салмағы**:
жүн
пайыз
13,5
15 дейін
15
15
Тері шикізатының қайта өңделген өнімі экспортының көлемі
мың текше метр
62,5 дейін
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
1 000 000,0
1 500 000,0
1 500 000,0
1 500 000,0
Ескертпе:
* Қазақстан Республикасы бойынша сүт пен ет дайындаудың жалпы көлеміне «Мал өнімдері корпорациясы» АҚ мал шаруашылығы өнімдерін дайындау көлемінің үлес салмағы (сүт және ет).
** жоспарланған кезеңге мал шаруашылығы өнімдерін (қылшық жүн) сатып алудың жалпы көлемінен мал шаруашылығы өнімін экспортқа өткізудің үлес салмағы.
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
043 «Агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды ынталандыру жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру үшін «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту»
Сипаттау
Мақтаның сортты тұқымдық материалын өндіру зауытының құрылысы.
Биоэтанол өндірісі бойынша зауыт салу.
Биодизель өндірісі бойынша зауыт салу.
Баку портында диірмен кешенін салу.
Теңіз порттарында, соның ішінде Әмірабад портында астық терминалдарын салу және жарақтандыру.
Қазіргі заманғы инфрақұрылымы дамыған мал бордақылау алаңдарын және асыл тұқымды репродуктор-шаруашылықтарын құру.
Қарқынды мал шаруашылығын дамыту.
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешен салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

1.2. Развитие национальных конкурентных преимуществ отечественной
продукции.
Задача
1.2.1. Производство качественной конкурентоспособной продукции АПК для
занятия экспортных ниш.
Показатели
Наименование показателя
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего)
2010
год
2011
год
2012
год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Строительство
завода по
производству
сортового семенного
материала
хлопчатника
(разработка
ТЭО и ПСД),
ед.
1
(объем
выполнения
СМР), %
20
100
Строительство
завода по
производству
биоэтанола
(разработка
ТЭО и ПСД),
ед.
1
Строительство
завода по
производству
биодизеля
(разработка
ТЭО и ПСД),
ед.
1
Строительство
мельничного
комплекса в порту
Баку
(объем
выполнения
СМР), %
70
100
Строительство и
оснащение зернового
терминала в морском
порту
(разработка
ТЭО и ПСД),
ед.
1
Строительство и
оснащение зернового
терминала в морском
порту Амирабад
(разработка
ТЭО и ПСД),
ед.
1
(объем
выполнения
СМР), %
40
100
Показатели
количества
Финансирование
создания
откормочных
площадок с развитой
инфраструктурой
ед.
2
1
Финансирование
создания хозяйств-репродукторов
ед.
до 2
Поддержка субъектов
АПК, в целях
создания и
воспроизводства
племенного стада
субъекты
АПК
до 2
Показатели
качества
х
Показатели
эффектив-
ности
х
Показатели
результата
Производственная
мощность завода по
производству
сортового семенного
материала
хлопчатника (с
производственной
мощностью до 5
тыс.тонн в год)
тыс.тонн/в
год.
1,3
1,6
2,2
Ввод в эксплуатацию
мельничного
комплекса в порту
Баку
ед.
1
Строительство и
оснащение зерновых
терминалов в
морских портах, в
т.ч. в порту
Амирабад
ед.
1
Производственная
мощность и экспорт
мяса с откормочных
площадок:
мяса говядины
тонн/год
от 500 до 2 200
от 750 до 3 700
Реализация
поголовья
высокопродуктивного
племенного скота в
хозяйствах-
репродукторах
количество голов
до 496
Закуп племенных
пород крупного
рогатого скота для
дальнейшей передачи
в лизинг
количество
голов
до 1 655
Расходы на
реализацию
программы
тыс. тенге
8 272 400,0
476 800,0
2 900 000,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
043 «Увеличение уставного капитала АО «Национальный управляющий
холдинг «КазАгро» для реализации государственной политики по
стимулированию развития агропромышленного комплекса»
Описание
Создание кредитных товариществ.
Кредитование СХТП через систему кредитных товариществ, для увеличения
производства и переработки сельскохозяйственной продукции.
Кредитование объединений сельхозтоваропроизводителей и сельского
населения по совместному производству, заготовке, сбыту, переработке,
хранению, транспортировке сельскохозяйственной продукции и снабжению
товарно-материальными ценностями.
Кредитование несельскохозяйственных видов предпринимательской
деятельности в сельской местности.
Кредитование предприятий по переработке сельскохозяйственного сырья и
производства продуктов питания, для обеспечения продовольственной
безопасности страны.
Развитие региональной сети АО "Казагромаркетинг".
Создание информационно-логистических центров на оптовых рынках
Республики Казахстан.
Строительство выставочно-ярмарочного комплекса г. Астана.
Строительство оптового рынка сельскохозяйственной продукции (с
региональными терминалами).
Стратегическое
направление

1.2. Отандық өнімдердің ұлттық бәсекелестік басымдылығын дамыту
Міндеті
1.2.1. Экспорттық текшелерде орын алу үшін АӨК-нің бәсекеге қабілетті сапалы өнімдерін өндіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштердің атауы
өлшем бірлігі
Есептік кезең
Жоспарлау кезеңі
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
Мақтаның сортты тұқымдық материалын өндіру зауытын салу
(ТЭН мен ЖСҚ әзірлеу), бірлік
1
(ҚМЖ орындалу көлемі), пайыз
20
100
Биоэтанол өндірісі бойынша зауыт салу
(ТЭН мен ЖСҚ әзірлеу), бірлік
1
Биодизель өндірісі бойынша зауыт салу
(ТЭН мен ЖСҚ әзірлеу), бірлік
1
Баку портында диірмен кешенін салу
(ҚМЖ орындалу көлемі), пайыз
70
100
Теңіз портында астық терминалын салу және жарақтандыру
(ТЭН мен ЖСҚ әзірлеу), бірлік
1
Әмірабад портында астық терминалын салу және жарақтандыру
(ТЭН мен ЖСҚ әзірлеу), бірлік
1
(ҚМЖ орындалу көлемі), пайыз
40
100
Инфрақұрылымы дамыған мал бордақылау алаңдарын салу
бірлік
2
1
Репродуктор шаруашылықтарды құруды қаржыландыру
бірлік
2 дейін
Асыл тұқымды табын құру және өсіру мақсатында АӨК субъектілерін қолдау
АӨК субъектілері
2 дейін
Сапа көрсеткіштері
Х
Тиімділік көрсеткіштері
Х
Нәтиже көрсеткіштері
Мақтаның сортты тұқымдық материалын өндіру бойынша зауыттың өндірістік қуаты (өндірістік қуаты жылына 5 мың тоннаға дейін).
жылына/мың тонна
1,3
1,6
2,2
Баку портында диірмен кешенін іске қосу
бірлік
1
Әмірабад теңіз портында астық терминалының құрылысы және жарақтандыру.
бірлік
1
Мал бордақылау алаңдарынан етті экспорттау және өндірістік қуаттылығы:
сиыр еті
тонна/жылына
500-ден 2 200-ге дейін
750-ден 3700-ге дейін
Репродуктор- шаруашылықтардағы жоғары өнімді асыл тұқымды мал басын сату
бас саны
496-ға дейін
Кейіннен лизингке беру үшін асыл тұқымды ірі қара малды сатып алу
бас саны
1 655 дейін
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
8 272 400,0
476 800,0
2 900 000,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
043 «Агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды ынталандыру жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру үшін «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту»
Сипаттау
Кредиттік серіктестіктер құру
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеуді ұлғайту үшін кредиттік серіктестер жүйесі арқылы ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілеріне кредит беру.
Ауыл шаруашылығы өнімін бірлесіп өндіру, даярлау, сату, қайта өңдеу және сақтау бойынша ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер бірлестіктеріне және ауыл тұрғындарына кредит беру және тауарлық-материалдық құндылықтармен жабдықтау.
Ауылдық жердегі ауыл шаруашылығынан тыс кәсіпкерлік қызмет түрлерін кредит беру.
Елдің азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ауыл шаруашылық шикiзатын қайта өңдеу және тамақ өнімдерінің өндірісі кәсіпорындарына кредит беру.
«Қазагромаркетинг» АҚ өңірлік желісін дамыту.
Қазақстан Республикасының көтерме нарығында ақпараттық-логистикалық орталықтар құру.
Астана қаласында көрме-жәрмеңке кешенін салу.
Ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме сауда базарын салу (өңірлік терминалдары бар).
Стратегиялық бағыты

1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО.
Цель
1.3. Развитие современной инфраструктуры отраслей АПК и повышение
технической оснащенности.
Задача
1.3.1. Развитие обслуживающей инфраструктуры отраслей АПК.
Показатели
Наименование показателя
ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(от-
чет)
2009
год
(план
текуще-
го)
2010
год
2011
год
2012
год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Создание кредитных
товариществ
ед.
8
Стимулирование создания
объединений
сельхозтоваропроизводителей и
сельского населения по
ведению совместного
производства, заготовки,
сбыта, переработки и хранения
сельскохозяйственной
продукции, снабжения
товарно-материальными
ценностями
ед.
48
6
до 12
до 12
до 12
Количество прокредитованных
проектов
несельскохозяйственного
бизнеса в сельской местности
ед.
53
до 10
до 10
до 20
до 20
Кредитование предприятий по
переработке
сельскохозяйственного сырья и
производства продуктов
питания
ед.
до 8
Прирост доли охвата субъектов
АПК информационно-
консультационными услугами
%
до 6
Создание информационно-
логистических центров
ед.
до 2
до 18
Строительство
выставочно-ярмарочного
комплекса г.Астана
(раз-
работ-
ка
ТЭО),
ед.
1
Строительство оптового рынка
сельхозпродукции (с
региональными терминалами), в
том числе:
- строительство регионального
терминала оптового рынка
сельскохозяйственной
продукции в
Южно-Казахстанской области;
(объем
выпол-
нения
СМР),
%
65
85
- строительство оптового
рынка сельскохозяйственной
продукции в г.Астана и
региональных терминалов в
Мангистауской и Восточно-
Казахстанской областях.
(объем
выпол-
нения
СМР),
%
20
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Кредитование кредитных
товариществ
ед.
158
до 98
до 161
Кредитование Объединений СХТП
и сельского населения
ед.
68
27
до 20
до 32
до 32
Кредитование
несельскохозяйственного
бизнеса в сельской местности
ед.
53
8
до 10
до 20
до 20
Количество охваченных рынков,
предоставляющих информацию об
оптовых ценах и объемах
плодовоовощной продукции
%
до 10
до 100
Строительство оптового рынка
сельскохозяйственной
продукции в г.Астана
(раз-
работ-
ка
ТЭО),
ед.
1
(раз-
работ-
ка
ПСД),
ед.
1
Строительство регионального
терминала оптового рынка
сельскохозяйственной
продукции в
Южно-Казахстанской области
(раз-
работ-
ка
ТЭО),
ед.
1
(раз-
работ-
ка
ПСД),
ед.
1
Строительство региональных
терминалов Мангистауской и
Восточно-Казахстанской
областях
(раз-
работ-
ка
ТЭО),
ед.
1
(раз-
работ-
ка
ПСД),
ед.
1
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
7 313 200,0
2 200 000,0
12 000 000,0
3 996 843,0

1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.3. АӨК салаларының қазіргі инфрақұрылымын дамыту және техникалық жабдықталуын арттыру
Міндеті
1.3.1. АӨК салаларының қызмет көрсететін инфрақұрылымын дамыту
Көрсеткіштер
Көрсеткіштердің атауы
өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
Кредиттік серіктестіктер құру
бірлік
8
0
0
0
0
Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруді, даярлауды, сатуды, қайта өңдеуді және сақтауды бірлесіп жүргізу бойынша ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер бірлестіктерін және ауыл тұрғындарын ынталандыру, тауарлық-материалдық құндылықтармен жабдықтау
бірлік
48
6
12 дейін
12 дейін
12 дейін
Ауылдық жердегі ауыл шаруашылығынан тыс кәсіпкерлік қызмет түрлерінің кредит берілген жобаларының саны
бірлік
53
10 дейін
10 дейін
20 дейін
20 дейін
Ауыл шаруашылығы шикiзатын қайта өңдеу және тамақ өнiмдерiн өндiру жөнiндегi кәсiпорындарға кредит беру
бірлік
8 дейін
АӨК субъектілерін ақпараттық-кеңес беру қызметтерімен қамту үлесінің артуы
пайыз
6 дейін
Ақпараттық-логистикалық орталықтар құру
бірлік
2 дейін
18 дейін
Астана қаласында көрме-жәрмеңке кешенін салу
(ТЭН әзірлеу), бір
1
Ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме сауда базарының құрылысы (өңірлік терминалдары бар), оның ішінде:
Оңтүстік Қазақстан облысында ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме базарының өңірлік терминалын салу
(ҚМЖ орындалу көлемі), пайыз
65
85
Астана қаласында ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме базарын және Маңғыстау мен Шығыс Қазақстан облыстарында аймақтық терминалдарын салу
(ҚМЖ орындалу көлемі), пайыз
20
Сапа көрсеткіштері
х
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
Кредиттік серіктестіктерге кредит беру
бірлік
158
98 дейін
161 дейін
Бірлестіктерге және ауыл тұрғындарына кредит беру
бірлік
68
27
20 дейін
32 дейін
32 дейін
Ауылдық жердегі ауыл шаруашылығынан тыс бизнеске кредит беру
бірлік
53
8
10 дейін
20 дейін
20 дейін
Жеміс-көкөніс өнімдерінің көлемі мен көтерме сауда бағалары туралы ақпарат ұсыну үшін қамтылған нарық саны
пайыз
10 дейін
100 дейін
Астана қаласында көрме-жәрмеңке кешенін салу
ТЭН әзірлеу
1
ЖСҚ әзірлеу
1
Оңтүстік Қазақстан облысында ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме сауда базарының өңірлік терминалын салу
ТЭН әзірлеу
1
ЖСҚ әзірлеу
1
Маңғыстау және Шығыс Қазақстан облыстарында өңірлік терминалдар салу
ТЭН әзірлеу
1
ЖСҚ әзірлеу
1
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
7 313 200,0
2 200 000,0
12 000 000,0
3 996 843,0

7 042 154,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
043 «Увеличение уставного капитала АО «Национальный управляющий
холдинг «КазАгро» для реализации государственной политики по
стимулированию развития агропромышленного комплекса»
Описание
Финансирование приобретения сельхозтехники, технологического
оборудования и специальной техники, оборудования по переработке
сельскохозяйственной и рыбной продукции (в т.ч. для последующей
передачи в лизинг) и частичное кредитование оборотных средств для
предприятий, перерабатывающих сельскохозяйственную и рыбную продукцию
Стратегичес-
кое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

7 042 154,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
043 «Агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды ынталандыру жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру үшін «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту»
Сипаттау
Ауыл шаруашылығы техникаларын, арнайы техниканы және технологиялық жабдықтарын ауыл шаруашылық және балық өнімдерін өңдеу бойынша жабдықтарды (с.і. кейіннен лизингке беру үшін) сатып алуды қаржыландыру және ауыл шаруашылығы және балық өнімдерін өңдеу кәсіпорындары үшін айналым қаражатына ішінара кредит беру
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

8 123*
до 2 500
до 5 000
до 5 000
до 5 000
Проведение семинаров для
сельских жителей населенных
пунктов
ед.
14 611
Создание центра технической
поддержки микрокредитных
организаций
ед.
1
Показатели
качества
Х
Показатели
эффективности
Х
Показатели
результата
Охват целевых групп
микрокредитованием
%
0,7
0,2*
0,36*
0,36*
0,36*
Присвоение рейтинга
микрокредитным организациям
ед.
до 3 МКО
Прохождение аудита
микрокредитных организаций
ед.
до 3 МКО
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
2 821
000,0
1 000 000,0
2 300 000,0
2 000 000,0
2 000 000,0
Примечание:
* Охват микрокредитованием домохозяйств за счет выделяемых в соответствующем году бюджетных инвестиций.
Доля сельского населения с доходами ниже прожиточного минимума и средними доходами, получивших микрокредиты.
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 044 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.10.2010 № 1087; от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетных
программ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
044 "Сохранение лесов и увеличение лесистости территории республики"
Описание
Сохранение и восстановление лесных массивов республики
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов природно-заповедного
фонда, а также создание условий для устойчивого водообеспечения и
эффективного уровня водопользования
Цель
2.1. Обеспечение сохранения, воспроизводства и рационального
использования рыбных, лесных ресурсов, ресурсов животного мира,
объектов природно-заповедного фонда
Задачи

8 123*
2 500 дейін
5 000 дейін
5 000 дейін
5 000 дейін
Ауылдық жерлерде ауыл тұрғындары үшін семинарлар өткізу
бірлік
14 611
Шағын кредиттік ұйымдарын техникалық қолдау орталығын құру
бірлік
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтижелік көрсеткіштері
Мақсатты топтарды шағын кредиттермен қамту
пайыз
0,7
0,2*
0,36*
0,36*
0,36*
Шағын кредиттік ұйымдарына рейтинг беру
бірлік
3 ШКҰ дейін
Шағын кредиттік ұйымдарының аудитін өткізу
бірлік
3 ШКҰ дейін
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
2 821 000,0
1 000 000,0
2 300 000,0
2 000 000,0
2 000 000,0
Ескертпе:
* тиісті жылды бөлінетін бюджеттік инвестициялар есебінен үй шаруашылықтарын шағын кредитпен қамту.
Шағын кредит алған табысы күн көріс деңгейінен төмен және орташа табысы бар ауыл тұрғындарының үлесі.
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 044 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087, 2010.12.31 N 1532 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
044 «Ормандарды сақтау және республиканың орманды аумақтарын ұлғайту»
Сипаттау
Республиканың орманды алабын сақтау және қалпына келтіру
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты
2.1. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
Міндеті

500
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
280 789,6
592 310,0
1 977 055,0
839 252,0
839 252,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Стратегический план дополнен бюджетной программой 045 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
045 «Проведение обследований водохозяйственных систем и
гидротехнических сооружений»
Описание
Проведение обследований необходимого количества для дальнейшего
улучшения инфраструктуры сельских населенных пунктов; планирование,
восстановление, реабилитация, строительство систем водоснабжения и
гидротехнических сооружений.
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель
2.2. Регулирование использования и охраны водных ресурсов
Задача
2.2.3. Обеспечение безопасной и надежной эксплуатации систем
водоснабжения, гидротехнических и гидромелиоративных сооружений, а
также межхозяйственных каналов
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(от-
чет)
2009
год
(план
текуще-
го)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Обследование объектов
питьевого водоснабжения
объект
561
Обследование объектов
гидротехнических сооружений
объект
2
Показатели
качества
Выполнение обследований в
соответствии с нормами и
правилами
СНиП
Показатели
эффективности
Эффективное использование
бюджетных средств путем
выдачи технического задания
на проектирования, в
котором будут отражены
современные методы
строительства и
реконструкции
водохозяйственных систем и
гидротехнических сооружений
%
100
Показатели
результата
Проведение обследований для
дальнейшего улучшения жизни
населения путем
строительства объектов
питьевого водоснабжения и
гидротехнических
сооружений
объект
563
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
550 000,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 046 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.10.2010 № 1087.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
046 "Нормативно-методическое обеспечение развития отраслей
агропромышленного комплекса, водного и лесного хозяйства"
Описание
Приобретение рекомендаций, нормативов, стандартов и методик, которые
будут способствовать скорейшей адаптации существующего
нормативно-методического обеспечения агропромышленного комплекса,
водного, лесного и охотничьего хозяйства к рыночным условиям и
необходимым международным требованиям в рамках процесса вступления
Казахстана во Всемирную Торговую Организацию
Стратегическое направление

500
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
280 789,6
592 310,0
1 977 055,0
839 252,0
839 252,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. Стратегиялық жоспар 045 бюджеттік бағдарламамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
045 «Су шаруашылығы жүйелеріне және гидротехникалық құрылыстарына зерттеулер жүргізу»
Сипаттау
Сумен жабдықтау жүйелерін, гидротехникалық имараттарды қажетті көлемде және кепілдігі бар сапалы ауыз сумен тұрғындарды қамтамасыз ету, ауылдық елді мекендер құрылымын жақсарту, жобалау, қалпына келтіру, жаңарту үшін зерттеулер жүргізу.
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты
2.2. Су ресурстарын пайдалану мен қорғауды реттеу
Міндеті
2.2.3. Сумен жабдықтау жүйесін, гидротехникалық және гидромелиоративтік құрылыстарды, сонымен қатар шаруашылықаралық арналарды қауіпсіз және сенімді пайдалануды қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштердің атауы
өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сумен жабдықтау жүйелерін зерттеу
объект
561
Гидротехникалық ғимараттарды зерттеу
объект
2
Сапалық көрсеткіштері
Зерттеулерді Құрылыс ережелері мен нормаларының талаптарына сәйкес орындау
ҚЕмН
Тиімділік көрсеткіштері
Гидротехникалық ғимараттар және су шаруашылығы жүйелерін қайта жаңарту мен құрылысын салудың қазіргі заманғы әдістері көрсетілген, жобалауға арналған техникалық тапсырыстарды беру арқылы бюджеттік қаражаттарды тиімді пайдалану
пайыз
100
Нәтиже көрсеткіштері
ауылдық елді мекендердің құрылымын жақсарту арқылы сумен жабдықтау жүйелеріне, гидротехникалық ғимараттарға зерттеулер жүргізу
объект
563
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
550 000,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 046 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
046 «Агроөнеркәсіптік кешен, су және орман шаруашылығы салаларының дамуын нормативтік-әдістемелік қамтамасыз ету»
Сипаттау
Нарықтық жағдайларға және Қазақстанның дүниежүзілік сауда ұйымына кіру шеңберінде халықаралық талаптарға сай Агроөнеркәсіп кешені, су және орман шаруашылығы салаларының дамуын нормативтік-әдістемелік қамтамасыз етілуіне тез-арада бейімделуіне септігін тигізетін нормативтер, стандарттар және методикалар сатып алу
Стратегиялық бағыты

Сноска. Бюджетная программа 047 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
047 "Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним,
самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных
машин и механизмов"
Описание
Обеспечение владельцев тракторов, прицепов к ним, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и
механизмов государственными регистрационными номерными знаками,
техническими паспортами, удостоверениями тракториста-машиниста,
свидетельствами о регистрации залога машин
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

Ескерту. 047 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
047 «Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу»
Сипаттау
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу, мемлекеттік нөмірлік белгісін тіркеу,техникалық құжаттар,тракторист-машинистердің куәліктері, кепілзат машинасының куәлігін тіркеудегі иеленушілерді қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

132 914,2
120 721,0
99 674,0
101 602,0
101 602,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 048 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.10.2010 № 1087.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
048 - Увеличение уставного капитала АО "КазАгроИнновация" для
научно-технического развития агропромышленного комплекса
Описание
Обеспечение деятельности АО "КазАгроИнновация" позволит создать
систему эффективного конкурентоспособного научного обеспечения АПК с
целью содействия продовольственной безопасности страны
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

132 914,2
120 721,0
99 674
101 602,0
101 602,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 048 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
048 «Агроөнеркәсіптік кешенді ғылыми-техникалық дамыту үшін «ҚазАгроИнновация» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту»
Сипаттау
Еліміздің өндірістік қауіпсіздігіне ықпал ету мақсатында «ҚазАгроИнновация» АҚ қызметін ғылыми қамтамасыз ету, еліміздің өндірістік қауіпсіздігіне ықпал ету мақсатында АӨК бәсекеге қабілетті ғылыми қамтамасыз етудің тиімді жүйесін құруға мүмкіндік береді.
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

400 000,0
2 981 121,0
2 543 886
2 793 376
5 636 677
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная форма 049 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
049 "Локализация и ликвидация карантинных вредителей, болезней
растений и сорняков"
Описание
Оказание услуг по локализации и ликвидации карантинных вредителей,
болезней растений и сорняков
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача

400 000,0
2 981 121,0
2 543 886,0
2 793 376,0
5 636 677,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 049 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
049 «Карантиндік зиянкестерді, өсімдік ауруларын анықтау, оқшаулау және жою»
Сипаттау
Карантиндік зиянкестердің, өсімдік ауруларының және арамшөптердің таралу ошақтарын анықтау, оқшаулау және жою жөніндегі қызметтерді көрсету
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.1. АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеті

832 351,0
898 326,0
785 793,0
915 041,0
988 161,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
050 "Поддержка страхования в растениеводстве"
Описание
Государственная поддержка обязательного страхования в растениеводстве
от неблагоприятных природных явлений в порядке, утвержденном
Правительством Республики Казахстан. Оплата услуг агента для
управления бюджетными средствами для государственной поддержки
обязательного страхования в растениеводстве в порядке, утвержденном
Правительством Республики Казахстан
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

832 351,0
898 326,0
785 793,0
915 041,0
988 161,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
050 «Өсімдік шаруашылығындағы сақтандыруды қолдау»
Сипаттау
Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен тәртіппен қолайсыз табиғат құбылыстарынан өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекет тарапынан қолдау. Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен тәртіппен өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды қолдауға арналған бюджет қаражатын басқару үшін агенттің қызметіне ақы төлеу
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

284
319
359
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
45 950,4
40 000,0
42 609,0
60 000,0
60 000,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
052 "Диагностика заболеваний животных"
Описание
Программа направлена на защиту граждан Казахстана и животного мира от
болезней общих для человека, животных и птиц, путем проведения
диагностических исследований, включая серологические,
бактериологические, вирусологические и паразитологические исследования
по болезням животных и птиц в соответствии с перечнем, утвержденным
Правительством Республики Казахстан.
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО.
Цель

284
319
359
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
45 950,4
40 000,0
42 609,0
60 000,0
60 000,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
052 «Жануарлар ауруларының диагностикасы»
Сипаттау
Бағдарлама Қазақстан азаматтарын және жануарлар әлемін адамдар, жануарлар және құстар үшін ортақ аурулардан Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге сәйкес жануарлар мен құстардың аурулары бойынша диагностикалық зерттеулер, оның ішінде серологиялық, бактериологиялық, вирусологиялық, паразитояогиялық зерттеулер жүргізу арқылы қорғауға бағытталған
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

2 370 625,0
4 282 425,0
4 698 725,0
4 698 725,0
4 698 725,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная форма 053 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
053 "Противоэпизоотические мероприятия"
Описание
Программа направлена на защиту граждан Казахстана и животного мира от
болезней общих для человека, животных и птиц, сохранения стабильной
эпизоотической ситуации по инфекционным болезням сельскохозяйственных
животных и птиц в республике путем своевременного выполнения
ветеринарно-профилактических и диагностических мероприятий и включает
в себя:
закуп ветеринарных препаратов, в том числе пополнение республиканского
запаса ветеринарных препаратов;
хранение ветеринарных препаратов.
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

2 370 625,0
4 282 425,0
4 698 725,0
4 698 725,0
4 698 725,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 053 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
053 «Эпизоотияға қарсы шаралар»
Сипаттау
Бағдарлама диагностика, алдын алу ветеринарнариялық-санитариялық іс-шараларын жүргізу арқылы Қазақстан азаматтарын және жануарлар әлемін адамдар, жануарлар және құстар үшін ортақ аурулардан қорғауға және ауыл шаруашылық жануарлар мен құстардың жұқпалы аурулары бойынша тұрақты эпизоотиялық жағдайды сақтауға бағытталған және оның құрамына кіреді:
- ветеринариялық препараттарды сатып алу, оның ішінде республикалық қорын толтыру;
- ветеринариялық препараттарды сақтау;
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

713 474,2
493 414,0
756 706,0
417 817,0
0,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
055 "Государственные премии в области аграрной науки"
Описание
Проведение конкурса на соискание премий имени А.И. Бараева в области
аграрной науки для стимулирования деятельности ученых, в т.ч.
талантливой молодежи, присуждением ежегодно премий им. Бараева за
лучшие научные работы в области АПК
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

713 474,2
493 414,0
756 706,0
417 817,0
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
055 «Аграрлық ғылым саласындағы мемлекеттік сыйлықтар»
Сипаттау
Аграрлық ғылымның дамуына едәуір үлес қосқан ғылыми қызметкерлер мен дарынды жас ғалымдарды қолдау үшін А.И. Бараев атындағы жылдық сыйлықақы тағайындау және аграрлық ғылым саласындағы А.И.Бараев атындағы сыйақыларға іздену конкурсын өткізу.
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу.
Мақсаты

520,5
670,0
809,0
809,0
809,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная форма 056 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
056 "Повышение конкурентоспособности сельскохозяйственной продукции"
Описание
Проект направлен на повышение конкурентоспособности сельскохозяйственной
продукции на основе внедрения мировых стандартов, современной системы
контроля качества продукции, развития агромаркетинга, создания системы
распространения знаний (экстеншн), совершенствования аграрной науки. В
рамках данного проекта будет проведена модернизация существующей сети
ветеринарных и карантинных лабораторий, проектирование, строительство и
международная аккредитация Национальной Референтной Лаборатории (HPЛ)
по сельскохозяйственной продукций. Также предусматривается выделение на
конкурсной основе грантов сельхозтоваропроизводителям, перерабатывающим
предприятиям, научным учреждениям и частным испытательным лабораториям,
разработка технических регламентов и гармонизация стандартов.
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

520,5
670,0
809,0
809,0
809,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 056 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
056 «Ауыл шаруашылығы өнімінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру»
Сипаттау
Жоба ауыл шаруашылық өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін әлемдік стандарттарды, өнім сапасын бақылаудың заманауи жүйелерін ендіру, агромаркетингті дамыту, білім тарату (экстеншн) жүйесін жасау, аграрлық ғылымды жетілдіру арқылы арттыруға бағытталған. Осы жоба шеңберінде ветеринарлық және карантиндік зертханалар тармағын жаңарту, ауыл шаруашылық өнімдері бойынша Ұлттық референттік зертқананы (ҰРЗ) жобалау, салу және халықаралық аккредитациядан өткізу жүзеге асырылады. Сондай-ақ конкурстық негізде ауыл шаруашылық тауарын өндірушілеріне, қайта өңдеу мекемелеріне, ғылыми мекемелерге және жеке меншік зертханаларға гранттар беру, техникалық регламенттер жасау және стандарттарды гармонизациялау көзделген
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық- түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

Сноска. Бюджетная программа 059 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.10.2010 № 1087.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
059 "Ликвидация очагов острых и хронических инфекционных заболеваний
животных и птиц"
Описание
Программа направлена на защиту граждан Казахстана и животного мира от
болезней общих для человека, животных и птиц, путем проведения
локализационных и ликвидационных мероприятий. В рамках данной
программы ГУ "Республиканский противоэпизоотический отряд"
осуществляются следующие мероприятия:
хранение республиканского запаса ветеринарных препаратов;
доставку ветеринарных препаратов и дезинфицирующих средств;
уничтожение трупов павших животных и птиц путем сжигания;
сдачу больных животных на перерабатывающие предприятия;
возмещение стоимости изъятых и уничтоженных животных, кормов, кормовых
добавок и ветеринарных препаратов;
вынужденную вакцинацию животных и птиц в эпизоотическом очаге и в
угрожаемой зоне;
дезинфекцию помещений, где содержались больные животные и птицы;
взятие и доставку проб крови или патологического материала для
лабораторных исследований;
проведение контрольных исследований на хронические инфекции
(исследований животных до получения двукратного отрицательного
результата);
установку карантинных постов, дезинфекционных барьеров и организацию
на них круглосуточного дежурства на время карантина
При возникновении в сопредельных государствах вспышек особо опасных
инфекционных заболеваний животных и птиц осуществляется организация
временных приграничных карантинных постов по недопущению заноса
инфекции в республику, которая включает:
доставку дезинфицирующих средств до этих постов из республиканского
запаса;
сооружение временных дезинфекционных барьеров или ремонт существующих
дезинфекционных барьеров и организацию на них круглосуточного
дежурства для дезинфекции транспортных средств до стабилизации
эпизоотической ситуации в сопредельном государстве.
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

Ескерту. 059 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
059 «Жануарлар мен құстардың қауіпті жұқпалы және созылмалы ауруларының ошақтарын жою»
Сипаттау
Бағдарлама оқшаулау және жою іс-шараларын жүргізу арқылы Қазақстан азаматтарын және жануарлар әлемін адамдар, жануаралр және құстар үшін ортақ аурулардан қорғауға бағытталған. Бағдарлама аясында «Республикалық эпизоотияға қарсы отряд» ММ келесі шараларды іске асырады:
ветеринарлық препараттардың республикалық қорын сақтау;
ветеринариялық препараттар мен дезинфекциялық құралдарын жеткізу;
өлген малдар мен құстардың өлекселерін өртеп жіберу арқылы жою;
ауру жануарларды өңдеу кәсіпорындарына өткізу;
алынып қойылған, жойылған малдың, азықтың, азық қоспаларының және ветеринариялық препараттардың құнын өтеу;
эпизоотологиялық ошақта және қатерлі аймақта малдар мен құстарды мәжбүрлі егу;
ауру малдар мен құстар ұсталған жайларды дезинфекциялау;
зертханалық зерттеу үшін қанның сынамаларын және патматериалды алу және жеткізу;
созылмалы ауруларға бақылаулық зерттеу жүргізу (екі есе кері нәтиже алғанға дейін жануарларды зерттеу);
карантин кезінде карантиндік бекеттер, дезинфекциялық кедергілер орнату және оларда тәулік бойы кезекшілік ұйымдастыру.
Шекаралас мемлекеттерде жануарлар мен құстардың аса қауіпті инфекциялық аурулары шыққан кезде республикаға инфекцияны енуіне жол бермеу жөнінде шекаралық карантиндік уақытша бекет ұйымдастыру жүзеге асырылады, онда мыналар қамтылады:
- дезинфекциялық заттарды республикалық қордан осы бекеттерге дейін жеткізу;
- көлік құралдарын дезинфекциялау үшін дезинфекциялық уақытша кедергілер орнату немесе бар дезинфекциялық кедергілерді жөндеу және оларда тәулік бойы кезекшілік ұйымдастыру жұмыстары шекаралас мемлекеттерде эпизоотиялық қалыпты жағдай қалыптасқанынша ұйымдастырылады
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

827 029,0
727 029,0
1 138 618,0
783 419,0
401 480,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
061 "Закуп зерна в государственные ресурсы"
Описание
Закуп зерна в государственные ресурсы в объеме до 650,0 тыс. тонн у
отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей для освежения
государственного резерва продовольственного зерна, формирования
государственных реализационных ресурсов и регулирования внутреннего
рынка
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача

827 029,0
727 029,0
1 138 618,0
783 419,0
401 480,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
061 «Мемлекеттік ресурстарға астықты сатып алу»
Сипаттау
Мемлекеттік азық-түліктік астық резервін жаңарту, мемлекеттік сатылатын астық ресурстарын қалыптастыру және ішкі астық рыногін реттеу үшін отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерден 650,0 мың тоннаға дейінгі көлемде мемлекеттік ресурстарға астық сатып алу
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.1. АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеті

135,0
до 135
до 140
до 150
Перемещения 1 тонны
государственного резерва
продовольственного зерна
тенге
1200-
1300
до 2900
до 2400
до 2400
до 2500
Показатели результата
% обеспеченности
потребности страны в
продовольственном зерне
%
до 15
до 15
15
15
15
Наличие зерна
государственного резерва
продовольственного зерна
для обеспечения
двухмесячной потребности
населения республики
тыс. тонн
500,0
500,0
500,0
500,0
500,0
Доля зерна урожая
текущего года,
размещенного в
государственном резерве
продовольственного
зерна, на конец
отчетного периода (по
научно-обоснованным
нормам - не менее 30 %)
%
порядка
30 %
порядка
30 %
порядка
30 %
порядка
30 %
порядка
30 %
Хранение и перемещение
зерна государственного
резерва продовольствен-
ного зерна
сроки
В уста-
новлен-
ные
сроки
В уста-
новлен-
ные
сроки
В уста-
новлен-
ные
сроки
В уста-
новлен-
ные
сроки
В уста-
новлен-
ные
сроки
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
821 315,9
1 153 300,0
850 800,0
852 500,0
920 700,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
212 Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
064 "Разработка схем, водохозяйственных балансов, нормативов в области
охраны и использования водных ресурсов"
Описание
Определение основных направлений и мер для удовлетворения перспективных
потребностей в воде населения и отраслей экономики
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов природно-заповедного
фонда, а также создание условий для устойчивого водообеспечения и
эффективного уровня водопользования
Цель

135,0
135,0 дейін
140,0 дейін
150,0 дейін
мемлекеттік азық-түліктік астық резервінің 1 тоннасын орнын ауыстырудың орташа бағасы
теңге
1 200-1 300
2 900,0 дейін
2 400,0 дейін
2 400,0 дейін
2 500,0 дейін
Нәтиже көрсеткіштері
Елдің азық-түліктік астық қажеттілігінің жылдық қажеттіліктен пайыздық қамтамасыз етілуі
пайыз
15 дейін
15 дейін
15
15
15
Ішкі астық нарығын реттеу үшін мемлекеттік сатылатын астық ресурстарының болуы
мың тонна
500,0
500,0
500,0
500,0
500,0
Есеп беру кезеңінің соңына мемлекеттік азық-түліктік астық резервіне орналастырылған ағымдағы жылғы егін астығының үлесі (ғылыми негізделген нормалар бойынша 30 пайыздан кем емес)
пайыз
30% шамасында
30% шамасында
30% шамасында
30% шамасында
30% шамасында
Мемлекеттік азық-түліктік астық резервінің астығын сақтау және орнын ауыстыру
мерзімі
белгіленген мерзімде
белгіленген мерзімде
белгіленген мерзімде
белгіленген мерзімде
белгіленген мерзімде
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
821 315,9
1 153 300,0
850 800,0
852 500,0
920 700,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
064 «Су ресурстарын қорғау және пайдалану саласында схемаларды, су шаруашылығы баланстарын және нормативтерін әзірлеу»
Сипаттау
Судың халыққа және экономика салаларының суға келешектегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында негізгі бағыттар мен шараларды анықтау
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты

171 000,0
425 500,0
486 200,0
530 000,0
530 000,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 067 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.10.2010 № 1087.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
067 "Экспертиза качества лесных семян, учет и аттестация объектов
лесосеменной базы, оценка санитарного состояния лесов"
Описание
Определение посевных качеств семян, степени их энтомологической и
фитопатологической зараженности
Стратегическое направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель
2.1. Обеспечение сохранения, воспроизводства и рационального
использования рыбных, лесных ресурсов, ресурсов животного мира,
объектов природно-заповедного фонда
Задачи

171 000,0
425 500,0
486 200,0
530 000,0
530 000,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 067 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
067 «Орман тұқымы сапасын сараптау, орман тұқымы базасы объектілерін есепке алу және аттестаттау, ормандардың санитарлық жай-күйін бағалау»
Сипаттау
Тұқымдардың себу сапасын, олардың энтомологиялық және фитопаталогиялық залалсыздық деңгейін анықтау
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және есімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты
2.1. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды, есімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
Міндеті

29 881,9
31 893,0
32 360,0
31 693,0
35 887,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
069 "Формирование постоянной лесосеменной базы"
Описание
Создание постоянных лесосеменных баз, получение посадочного материала
с улучшенными наследственными качествами
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель
2.1. Обеспечение сохранения, воспроизводства и рационального
использования рыбных, лесных ресурсов, ресурсов животного мира,
объектов природно-заповедного фонда
Задачи

29 881,9
31 893,0
32 360,0
31 693,0
35 887,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
069 «Тұрақты орман тұқымдары базасын қалыптастыру»
Сипаттау
Тұрақты орман тұқымы базасын құру, жоғарғы сапалы отырғызатын материалдар алу
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жаблықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты
2.1. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
Міндеті

51 743,0
111 637,0
70 178,0
82 550,0
87 727,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
070 "Лесоохотустройство и лесохозяйственное проектирование, учет и
биологические обоснования в области лесов и животного мира"
Описание
Проведение лесоустроительных работ и лесохозяйственного
проектирования, ведение государственного учета лесов, обеспечение
лесного и охотничьего хозяйства и особо охраняемых природных
территорий научно-методическими разработками
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов природно-
заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель
2.1. Обеспечение сохранения, воспроизводства и рационального
использования рыбных, лесных ресурсов, ресурсов животного мира,
объектов природно-заповедного фонда
Задачи

51 743,0
111 637,0
70 178,0
82 550,0
87 727,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
070 «Орман-аңшылық шаруашылығын орналастыру және орман шаруашылығын жобалау, орман және жануарлар дүниесі саласындағы есепке алу және биологиялық негіздемелер»
Сипаттау
Орман орналастыру жұмыстары мен орман шаруашылығын жобалауды жүргізу, ормандарды мемлекеттік есепке алу, орман және аңшылық шаруашылығы мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, табиғи аумақтарды ғылыми-әдістемелік талдамалармен қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
1. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық корының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты
2.1. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
Міндеті

833 094,0
1 034 591,0
1 003 817,0
1140 675,0
1 243 336,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
073 "Сохранение и восстановление численности сайги, редких и
исчезающих видов диких животных"
Описание
Охрана, обеспечение сохранения популяций редких и исчезающих видов
диких копытных животных и сайгаков в состоянии естественной свободы
для достижения их промысловой численности и биологическое обоснование
увеличения ежегодного прироста
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для устойчивого
водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель

833 094,0
1 034 591,0
1 003 817,0
1 140 675,0
1 243 336,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
073 «Киіктердің, сирек кездесетін және құрып бара жатқан жабайы жануарлардың түрлерін сақтау және олардың санын қалпына келтіру»
Сипаттау
Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан жабайы тұяқты жануарлардың түрлері мен киіктердің таралымдарын кәсіпшілік санына жеткізу үшін табиғи еркіндік жағдайда сақтау және биологиялық жағынан негіздей отырып жыл сайынғы өсімін ұлғайту
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты

106 123,1
74 301,0
50 374,0
25 000,0
25 250,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
075 "Материально-техническое оснащение государственных учреждений
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Описание
Материально-техническое оснащение государственных учреждений
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача

106 123,1
74 301,0
50 374,0
25 000,0
25 250,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
075 «Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі мемлекеттік мекемелерін материалдық-техникалық жарақтандыру»
Сипаттау
Орталық аппарат пен оның аумақтық бөлімшелерін материалды-техникалық жарақтандыру
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу.
Мақсаты
1.1. Азық-түлік қауіпсіздігін және АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсуін қамтамасыз ету және отандық өнімдердің ұлттық бәсекелестік басымдылығын дамыту
Міндеті

656 069,7
2 400,0
281 475,0
70 400,0
186 368,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
076 "Материально-техническое оснащение Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан"
Описание
Материально-техническое оснащение центрального аппарата и его
территориальных подразделений.
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики, на
основе стабильного роста производства продукции АПК
Задача

656 069,7
2 400,0
281 475,0
70 400,0
186 368,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
076 «Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігін материалдық-техникалық жарақтандыру»
Сипаттау
Орталық аппарат пен оның аумақтық бөлімшелерін материалды-техникалық жарақтандыру
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.1. Азық-түлік қауіпсіздігін және АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсуін қамтамасыз ету және отандық өнімдердің ұлттық бәсекелестік басымдылығын дамыту
Міндеті

66 165,0
543 574,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
212 Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
079 "Увеличение уставного капитала республиканских государственных
предприятий Комитета по водным ресурсам, эксплуатирующих
водохозяйственные объекты для обновления машинно-тракторного парка и
оснащения техническими средствами"
Описание
Обеспечение бесперебойной подачи воды путем решения производственных
задач, финансового оздоровления и пополнение материально-технической
базы республиканских государственных предприятий, эксплуатирующие
водохозяйственные объекты, повышение производительности и улучшение
условий труда путем выделения средств, для увеличения уставного фонда
республиканских государственных предприятий, эксплуатирующие
водохозяйственные объекты
Стратегическое
направление
2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов природно-заповедного
фонда, а также создание условий для устойчивого водообеспечения и
эффективного уровня водопользования
Цель

66 165,0
543 574,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
079 «Машина-трактор паркін жаңарту және техникалық құралдармен жарақтандыру үшін су шаруашылығы объектілерін пайдаланатын Су ресурстары комитетінің республикалық мемлекеттік кәсіпорындарының жарғылық капиталын ұлғайту»
Сипаттау
Сумен үздіксіз қамтамасыз ету үшін су шаруашылығы объектілерін пайдаланатын республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың материалды-техникалық базасын толықтыру және қаржылық сауықтыру жолымен өндірістік міндеттерді шешу, су шаруашылығы объектілерін іске қосатын республикалық мемлекеттік кәсіпорындарының жарғылық қорын ұлғайту арқылы еңбек жағдайының өндірістігін жоғарылату және жақсарту
Стратегиялық бағыты
2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және өсімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты

2.2. Регулирование использования и охраны водных ресурсов
Задача
2.2.3. Обеспечение безопасной и надежной эксплуатации систем
водоснабжения, гидротехнических и гидромелиоративных сооружений,
а также межхозяйственных каналов
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план
текущего)
2010
год
2011
год
2012
год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Улучшение оснащенности
17 Республиканских
государственных
предприятий Комитета по
водным ресурсам МСХ РК
строительной,
мелиоративной техникой
и технологическим
оборудованием.
Шт.
90
120
120
Показатели
качества
Обеспечение надежной
эксплуатации и
безопасной работы,
водохозяйственных
сооружений и систем
питьевого водоснабжения
являющихся особо
важными групповыми
системами
водоснабжения.
Кол.
190
202
202
Показатели
эффективности
Своевременное
проведение:
- текущего ремонта
водохозяйственных
объектов и сооружений;
- берегоукрепительных
работ;
- содержания санитарных
и водоохранных зон;
- проведение
противопаводковых
мероприятий;
- поддержание
безопасного уровня
водохранилищ;
- улучшение технической
безопасности
гидротехнических
сооружений
Кол.
190
202
202
Показатели
результата
Качественное и
бесперебойное
обеспечение поливной,
питьевой водой
населения и сельхозто-
варопроизводителей
Кол.
190
202
202
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
712 900,0
712 900,0
712 900,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная программа 081 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.10.2010 № 1087; от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
081 "Мониторинг, референция, лабораторная диагностика и методология в
ветеринарии"
Описание
Программа направлена на защиту граждан Казахстана и животного мира от
болезней общих для человека путем осуществления эпизоотического
мониторинга дикой фауны, позволяющего своевременно определить природные
очаги особо опасных болезней животных и птиц, предупредить их
распространение на территории республики, также проведение мониторинга
радиоактивной загрязненности объектов госветнадзора и внешней среды
(определение уровня содержания радиоактивных и токсических веществ), а
также в рамках данной программы осуществляются функции по проведению
референтных исследований заболеваний животных и птиц, обеспечению
пищевой безопасности и ведению Национальной коллекции штаммов
микроорганизмов.
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО.
Цель

2.2. Су ресурстарын пайдалану мен қорғауды реттеу
Міндеті
2.2.3. Сумен жабдықтау жүйесін, гидротехникалық және гидромелиоративтік құрылыстарды, сонымен қатар шаруашылықаралық арналарды қауіпсіз және сенімді пайдалануды қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
ҚР АШМ Су ресурстары комитетінің 17 республикалық мемлекеттік кәсіпорындарын құрылыс, мелиоративті техника және технологиялық қондырғымен жабдықтауды жақсарту
дана
90
120
120
Сапа көрсеткіштері
Аса қажетті сумен жабдықтау топтық жүйесі болып табылатын ауыз су жабдықтары жүйесі мен су шаруашылығы құрылыстарының іске қосылуын және қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету
саны
190
202
202
Тиімділік көрсеткіштері
Уақытылы жүргізу:
- су шаруашылығы объектілерін және құрылыстарды жөндеу;
- жағалауларды қатайту жұмыстары;
- санитарлық және суды қорғау аймағын ұстау;
- жауынға қарсы іс-шараларды жүргізу;
- су қоймасын қауіпсіз деңгейде ұстау;
- гидротехникалық құрылыстардың техникалық қауіпсіздігін жақсарту
саны
190
202
202
Нәтиже көрсеткіштері
Халықты және ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін сапалы және үздіксіз суару, ауыз сумен қамтамасыз ету
саны
190
202
202
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
712 900,0
712 900,0
712 900,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 081 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.20 № 1087, 2010.12.31 N 1532 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
081 «Ветеринариядағы мониторинг, референция, зертханалық диагностика  және әдіснама»
Сипаттау
Бағдарлама жабайы жануарлар фаунасының эпизоотиялық мониторинг жүргізіп, малдар мен құстардың аса қауіпті аурулардың табиғи ошақтарын уақтылы тауып, олардың республика көлемінде таралуынан сақтандыру арқылы Қазақстан азаматтарын және жануарлар әлемін жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғауға бағытталған, және де бағдарлама аясында мемлекеттік ветеринариялық қадағалау объектілерінде және қоршаған ортада радиоактивті ластануының (радиактивті және улы заттардың деңгейін анықтау) мониторингісін жүргізу, және де осы бағдарлама аясында жануарлар ауруларының диагностикасы жөніндегі референттік зерттеу және тағамдық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, депонитті микроорганизмдер штаммдарының Ұлттық коллекциясын жүргізу жүзеге асырылады
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

1 134 415,0
1 911 124,0
2 087 532,0
2 087 532,0
2 270 416,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная форма 083 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Форма
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
083 «Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астана и Алматы на поддержку племенного животноводства»
Описание
Частичное удешевление (до 50 %) стоимости реализованного
(использованной) племенной продукции (материала)
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

1 134 415,0
1 911 124,0
2 087 532,0
2 087 532,0
2 270 416,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 083 бюджеттік бағдарлама жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
083 «Облыстық бюджеттерге, Алматы және Астана қалаларының бюджетіне асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттау
Сатылған (қолданылған) асыл тұқымды өнімнің (материал) бағасын жартылай арзандату (50 пайызға дейін)
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

1 879 495,0
2 497 397,0
3 429 554,0
2 949 597,0
2 949 597,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная форма 084 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
084 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астана и Алматы на удешевление стоимости горюче-смазочных материалов
и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения
весенне-полевых и уборочных работ"
Описание
Поддержка отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей
путем удешевления ГСМ и других ТМЦ необходимых для проведения
весенне-полевых и уборочных работ
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача

1 879 495,0
2 497 397,0
3 429 554,0
2 949 597,0
2 949 597,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 084 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
084 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне, көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жанар-жағар май және басқа да тауар-материалдық құндылықтарының құнын арзандатуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттау
Көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жанар-жағармай материалдары және басқа да тауар-материалдық құндылықтардың құнын арзандату жолымен отандық ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерді қолдау
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.1. АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеті

20,8
21,6
21,8
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
12 805 000,0
16 262 831,0
14 205 685,0
16 593 560,0
16 593 560,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная форма 085 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532
Администратор
бюджетной
программы
212 Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
085 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на субсидирование стоимости услуг по доставке воды
сельскохозяйственным товаропроизводителям"
Описание
Обеспечение поливной водой сельскохозяйственных товаропроизводителей
путем выделения целевых текущие трансферты областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на субсидирование стоимости услуг по
доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
Стратегическое направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача

20,8
21,6
21,8
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
12 805 000,0
16 262 831,0
14 205 685,0
16 593 560,0
16 593 560,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 085 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
085 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттау
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ауыл шаруашылығын дамытуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу жолымен ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді суармалы сумен қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.1. АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеті

3 739 656,0
11 666 580,0
13 130 000,0
13 206 245,0
13 657 666,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
089 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на экспертизу качества казахстанского хлопка-волокна"
Описание
Субсидирование отрасли хлопководства в соответствии с Законом
Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой
отрасли"
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

3 739 656,0
11 666 580,0
13 130 000,0
13 206 245,0
13 657 666,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
089 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне қазақстандық мақта талшығының сапасына сараптама жасауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттау
«Мақта саласын дамыту туралы» 2007 жылғы 21 шілде Қазақстан Республикасының заңына сәйкес мақта саласын субсидиялау
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

до 372,0
до 450,0
до 450,0
до 450,0
до 450,0
Показатели
эффективности
1) Повышение
объективности
определения качества
хлопка за счет
внедрения комплексного
анализа хлопка-волокна
с применением HVI:
- количество
показателей,
характеризующих
качества хлопка-
волокна:
ед.
14
14
14
14
14
2) Повышение
производительности
определения качества
хлопка-волокна:
- количество проб, по
которым проведена
экспертиза:
ед.
480 387
341 564
341 564
563 787
563 787
Показатели
результата
Рост доходности
отечественных сельхоз-
товаропроизводителей
%
до 5
до 5
до 5
до 5
до 5
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
178 704,0
153 704,0
153 704,0
253 704,0
253 704,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная форма 091 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
091 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на поддержку повышения урожайности и качества
производимых сельскохозяйственных культур"
Описание
Субсидирование 1 тонны удобрений (за исключением органических)
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача

372,0-ке дейін
450,0-ке дейін
450,0-ке дейін
450,0-ке дейін
450,0-ке дейін
Тиімділік көрсеткіштері
1) HVI қолданумен мақта тапшылығын кешенді талдауды ендіру есебі арқылы мақта талшығы сапасын анықтауды әділдік көтеру:
- Мақта талшығының сапасын сипаттайтын сандық көрсеткіштер:
бірлік
14
14
14
14
14
2) Мақта талшығы сапасы өнімділігін анықтауды көтеру:
- сараптама өткізілген сынама көлемі:
бірлік
480 387
341 564
341 564
563 787
563 787
Нәтиже көрсеткіштері
Отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің табысының өсімі
пайыз
5-ке дейін
5-ке дейін
5-ке дейін
5-ке дейін
5-ке дейін
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
178 704,0
153 704,0
153 704,0
253 704,0
253 704,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 091 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
091 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ендірілетін ауыл шарушылығы дақылдарының өнімділігі мен сапасын арттыруды қолдауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттау
минералдық тыңайтқыштардың 1 тоннасын субсидиялау (органикалықтан өзге)
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты
1.1. АӨК өнімдері өндірісін тұрақты өсіру негізінде республиканың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеті

2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов
природно-заповедного фонда, а также создание условий для
устойчивого водообеспечения и эффективного уровня водопользования
Цель
2.2. Регулирование использования и охраны водных ресурсов
Задача
2.2.1. Внедрение принципов интегрированного управления водными ресурсами
Показатели
Наименование показателя
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего)
2010
год
2011
год
2012
год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Создание базовой
основы внедрения
Единой информационно-
аналитической системы
по управлению водными
ресурсами
% разра-
ботки
системы
20
50
100
Проведение заседаний
бассейновых советов
коли-
чество
заседа-
ний в
год
16
16
16
16
Разработка новых
поколей нормативов
(стандартов) качества
вод, включая нормативы
предельно-допустимых
вредных воздействий
(ПДВВ)
коли-
чество
научно-
исследо-
ватель-
ских
работ
1
1
1
Разработка методики
расчета
природоохранных и
санитарно-эпидемиоло-
гических попусков
коли-
чество
научно-
исследо-
ватель-
ских
работ
1
1
Разработка методики
определения
потенциальной
продуктивности воды во
всех отраслях
водопользования с
выработкой мер по ее
достижению
коли-
чество
научно-
исследо-
ватель-
ских
работ
1
1
1
Реализовать внедрение
информационной системы
оперативного учета вод
Коли-
чество
ТЭО
1
1
Адаптирование евро-
пейской классификации
водных объектов и
методик определения
высокого, хорошего и
среднего качества
экологического
состояния рек (ВРД ЕС)
коли-
чество
научно-
исследо-
ватель-
ских
работ
1
1
Проведение
исследований о
целесообразности и
осуществимости
переброски части стока
рек в Казахстан и
Центральную Азию с
учетом политических,
экономических условий
и рисков, имеющегося
мирового опыта и
оценки последствий на
окружающую среду
коли-
чество
научно-
исследо-
ватель-
ских
работ
1
1
1
Расширение региональ-
ной договорно-правовой
базы многосторонних
международных
договоров Республики
Казахстан
коли-
чество
научно-
исследо-
ватель-
ских
работ
1
1
Проведение сравнитель-
но-правового анализа
водного законодатель-
ства сопредельных с
Казахстаном государств
и подготовить
рекомендации для
гармонизации в сфере
управления
трансграничными реками
коли-
чество
научно-
исследо-
ватель-
ских
работ
1
Повышение потенциала
межгосударственных
бассейновых
водохозяйственных
организаций
коли-
чество
научно-
исследо-
ватель-
ских
работ
1
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Создание базовой
основы внедрения
Единой информационно-
аналитической системы
по управлению водными
ресурсами
% разра-
ботки
системы
20
50
100
Проведение заседаний
бассейновых советов
коли-
чество
засе-
даний
16
16
16
16
Разработка новых
поколей нормативов
(стандартов) качества
вод, включая нормативы
предельно-допустимых
вредных воздействий
(ПДВВ)
% выпол-
нения
научно-
исследо-
ватель-
ской
работ
50
100
Разработка методики
расчета природоохран-
ных и санитарно-
эпидемиологических
попусков
% выпол-
нения
научно-
исследо-
ватель-
ской
работ
50
100
Разработка методики
определения
потенциальной
продуктивности воды во
всех отраслях
водопользования с
выработкой мер по ее
достижению
% выпол-
нения
научно-
исследо-
ватель-
ской
работ
30
60
100
Реализовать внедрение
информационной системы
оперативного учета вод
Коли-
чество
ТЭО
1
1
Адаптирование
европейской
классификации водных
объектов и методик
определения высокого,
хорошего и среднего
качества
экологического
состояния рек (ВРД ЕС)
% выпол-
нения
научно-
исследо-
ватель-
ской
работы
50
100
Проведение
исследований о
целесообразности и
осуществимости
переброски части стока
рек в Казахстан и
Центральную Азию с
учетом политических,
экономических условий
и рисков, имеющегося
мирового опыта и
оценки последствий на
окружающую среду
% выпол-
нения
научно-
исследо-
ватель-
ской
работы
30
60
100
Расширение
региональной
договорно-правовой
базы многосторонних
международных
договоров Республики
Казахстан
% выпол-
нения
научно-
исследо-
ватель-
ской
работы
100
Проведение сравнитель-
но-правового анализа
водного законодатель-
ства сопредельных с
Казахстаном государств
и подготовить
рекомендации для
гармонизации в сфере
управления
трансграничными реками
% выпол-
нения
научно-
исследо-
ватель-
ской
работы
50
100
Повышение потенциала
межгосударственных
бассейновых
водохозяйственных
организаций
% выпол-
нения
научно-
исследо-
ватель-
ской
работы
30
60
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

2. Балық, орман ресурстарын, жануарлар әлемі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, ұтымды пайдалану және есімін молайту, сондай-ақ тұрақты сумен жабдықтау және су пайдаланудың тиімді деңгейі үшін жағдайлар жасау
Мақсаты
2.2. Су ресурстарын пайдалану мен қорғауды реттеу
Міндеті
2.2.1 Су қорларын интегралды басқару принциптерін енгізу
Көрсеткіштер
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
Су ресурстарын басқарудың Бір тұтас ақпараттық-аналитикалық жүйесін енгізудің базалық негізін құру
жүйені әзірлеу пайызы
-
20
50
100
Бассейіндік кеңестер отырысын өткізу
Бір жылдағы жиналыс саны
16
16
16
16
Кері әсердің рұқсат етілген шегінің нормаларын ескере отырып, су сапасының жаңа нормативтерін (стандарттарын) әзірлеу
Ғылыми зерттеу жұмыстарының саны
1
1
1
Табиғатты қорғау және санитарлық-эпидемиологиялық су жіберу есептері әдістемесін әзірлеу
Ғылыми зерттеу жұмыстарының саны
1
1
Бүкіл су тұтыну салаларында судың потенциалдық өнімділігін анықтау әдістемесін әзірлеу
Ғылыми зерттеу жұмыстарының саны
1
1
1
Суды жылдам есептеудің ақпараттық жүйесін енгізуді жүзеге асыру
ТЭН саны
1
1
Су объектілерінің европалық сынаптамасына және өзен жағдайларының орташа, жақсы, жоғары сапасын анықтау әдістемесіне бейімделу
Ғылыми зерттеу жұмыстарының саны
1
1
Саяси, экономикалық жағдайларды және қоршаған ортаға әсерін бағалау және әлемдік бар тәжірибеге сүйеніп тәуекелді ескере отырып, өзен бөлігін Қазақстан және Орта Азияға бұруды орындау мүмкіндігі және мақсаттылығы жөнінде зерттеулер жүргізу
Ғылыми зерттеу жұмыстарының саны
1
1
1
Қазақстан Республикасының халықаралық жанжақты келісім шарттардың аймақтық келісім-құқықтық базасын кеңейту
Ғылыми зерттеу жұмыстарының саны
1
1
Қазақстанмен шекаралас мемлекеттердің су заңнамаларына құқықтық салыстыру жүргізу және шекаралас өзендерді басқару саласын үйлестіру үшін ұсыныстар әзірлеу
Ғылыми зерттеу жұмыстарының саны
1
Мемлекет аралық бассейіндік су шаруашылығы ұйымдарының деңгейін жоғарылату
Ғылыми зерттеу жұмыстарының саны
1
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Су ресурстарын басқарудың Біртұтас ақпараттық-аналитикалық жүйесін енгізудің базалық негізін құру
Жүйені әзірлеу пайызы
20
50
100
Бассейіндер кеңесінің отырысын өткізу
Отырыс саны
16
16
16
16
Кері әсердің рұқсат етілген шегінің нормаларын ескере отырып, су сапасының жаңа нормативтерін (стандарттарын) әзірлеу
Ғылыми зерттеу жұмыстарының орындалу пайызы
50
10
Табиғатты қорғау және санитарлық-эпидемиологиялық су жіберу есептері әдістемесін әзірлеу
Ғылыми зерттеу жұмыстарының орындалу пайызы
50
100
Бүкіл су тұтыну салаларында судың потенциалдық өнімділігін анықтау әдістемесін әзірлеу
Ғылыми зерттеу жұмыстарының орындалу пайызы
30
60
100
Суды жылдам есептеудің ақпараттық жүйесін енгізуді жүзеге асыру
Количество ТЭО
1
1
Су объектілерінің европалық сынаптамасына және өзен жағдайларының орташа, жақсы, жоғары сапасын анықтау әдістемесіне бейімделу
Ғылыми зерттеу жұмыстарының орындалу пайызы
50
100
Саяси, экономикалық жағдайларды және қоршаған ортаға әсерін бағалау және әлемдік бар тәжірибеге сүйеніп тәуекелді ескере отырып, өзен бөлігін Қазақстан және Орта Азияға бұруды орындау мүмкіндігі және мақсаттылығы жөнінде зерттеулер жүргізу
Ғылыми зерттеу жұмыстарының орындалу пайызы
30
60
100
Қазақстан Республикасының халықаралық жанжақты келісім шарттардың аймақтық келісім-құқықтық базасын кеңейту
Ғылыми зерттеу жұмыстарының орындалу пайызы
100
Қазақстанмен шекаралас мемлекеттердің су заңнамаларына құқықтық салыстыру жүргізу және шекаралас өзендерді басқару саласын үйлестіру үшін ұсыныстар әзірлеу
Ғылыми зерттеу жұмыстарының орындалу пайызы
50
100
Мемлекет аралық бассейіндік су шаруашылығының потенциалын жоғарылату
Ғылыми зерттеу жұмыстарының орындалу пайызы
30
60
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

123 500,0
193 397,0
215 586,0
234 989,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
094 "Бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации
мер социальной поддержки специалистов социальной сферы сельских
населенных пунктов"
Описание
Бюджетной программой предусматривается предоставление социальной
поддержки специалистам здравоохранения, образования, социального
обеспечения, культуры и спорта, прибывшим для работы и проживания в
сельские населенные пункты, в виде бюджетного кредита на приобретение
жилья сроком на пятнадцать лет со ставкой вознаграждения в размере
0,01 % годовых от суммы кредита.
Стратегическое
направление
3. Создание нормальных условий жизнеобеспечения села (аула) на основе
оптимизации сельского расселения, обеспечение роста потенциала
сельских территорий через интегрирование программ сельского развития
Цель

123 500,0
193 397,0
215 586,0
234 989,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
094 «Ауылдық елді мекендердің әлеуметтік саласының мамандарын әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер»
Сипаттау
Бюджеттік бағдарламамен ауылдық елді мекендерге жұмысқа және өмір сүруге келіп жатқан денсаулық сақтау, білім, әлеуметтік қамтамасыздандыру, мәдениет және спорт мамандарын тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін жылдық үстемақысы 0,01 пайыздық ставкамен кредиттер беру арқылы әлеуметтік қолдау көзделіп жатыр
Стратегиялық бағыты
3. Ауыл халқын қоныстандыруды оңтайландыру негізінде селоның (ауылдық) тіршілігін қамтамасыз етуге қалыпты жағдай жасау, ауылды дамыту бағдарламаларын ықпалдастыру арқылы ауылдық аумақтардың әлеуетін өсіруді қамтамасыз ету
Мақсаты

4 000
5 000
4 000
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Закрепление кадров
специалистов социальной
сферы для работы в
сельских населенных
пунктах
%
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
3 560 760,0
4 828 950,0
4 173 120,0
Форма бюджетной программы
Сноска. Бюджетная форма 095 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Администратор
Бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
095 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астана и Алматы для реализации мер социальной поддержки специалистов
социальной сферы сельских населенных пунктов"
Описание
Бюджетной программой предусматривается:
1) предоставление социальной поддержки специалистам здравоохранения,
образования, социального обеспечения, культуры и спорта, прибывающим
для работы и проживания в сельские населенные пункты, в виде выплаты
подъемного пособия в размере 70-кратного минимального расчетного
показателя на одного специалиста;
2) целевые трансферты из республиканского бюджета местным
исполнительным органам на возмещение стоимости услуг (операционных
затрат) финансового агента (поверенного), осуществляющего в
соответствии с договором поручения обязательства по предоставлению
займа на обзаведение жильем специалистов социальной сферы сельских
населенных пунктов, в размере 3 % годовых, начисляемых на освоенную
сумму кредита
Стратегическое
направление
3. Создание нормальных условий жизнеобеспечения села (аула) на основе
оптимизации сельского расселения, обеспечение роста потенциала
сельских территорий через интегрирование программ сельского развития
Цель

4 000
5 000
4 000
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Ауылдық елді мекендерде жұмыс істеу үшін әлеуметтік сала мамандарын орнықтыру
пайыз
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0,0
0,0
3 560 760
4 828 950
4 173 120
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Ескерту. 095 бюджеттік бағдарламаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
095 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ауылдық елді мекендер саласының мамандарын әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін берілетін ағымдағы нысаналы трансфергтер»
Сипаттау
Бюджеттік бағдарламада мыналар көзделеді:
1) бір маманға шаққанда 70-еселенген ең төменгі есепті көрсеткіш мөлшерінде көтерме жәрдемақы түрінде ауылдық елді мекенге жұмыс істеу және тұру үшін келген мәдениет және спорт, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, денсаулық сақтау мамандарына әлеуметтік қолдау көрсету
2) ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік сала мамандарын тұрғын үймен қамтамасыз етуге қарыз беру жөніндегі міндеттемені тапсырыс келісім-шартына сәйкес жүзеге асыратын қаржы агентінің (өкілдің) қызметінің құнын (операциялық шығындарын) өтеу үшін жергілікті атқарушы органдарға республикалық бюджеттен игерілген несие сомасына 3 % мөлшерінде есептелген мақсатты трансферттер
Стратегиялық бағыты
3. Ауыл халқын қоныстандыруды оңтайландыру негізінде селоның (ауылдың) тіршілігін қамтамасыз етуге қалыпты жағдай жасау, ауылды дамыту бағдарламаларын ықпалдастыру арқылы ауылдық аумақтардың әлеуетін өсіруді қамтамасыз ету
Мақсаты

6 738
5 499
5 000
4 000
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Закрепление кадров
специалистов социальной
сферы для работы в
сельских населенных
пунктах
%
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
611 264,0
650 776,0
681 419,0
588 874,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
096 "Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым
финансовыми институтами предприятиям по переработке
сельскохозяйственной продукции на пополнение их основных и оборотных
средств, по лизингу оборудования"
Описание
Частичное удешевление суммы платежей, уплачиваемых предприятиями по
переработке сельскохозяйственной продукции и производству продуктов
питания, финансовым институтам по процентным ставкам кредитов,
выдаваемых на пополнение оборотных средств для производственных целей
в соответствии с Правилами субсидирования ставки вознаграждения по
кредитам, выдаваемым финансовыми институтами предприятиям по
переработке сельскохозяйственной продукции и производству продуктов
питания на пополнение их оборотных средств, утверждаемые
постановлением Правительства Республики Казахстан
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

6 738
5 499
5 000
4 000
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Ауылдық елді мекендерде жұмыс істеу үшін әлеуметтік сала мамандарын орнықтыру
пайыз
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
611 264,0
650 776,0
681 419,0
588 874,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
096 «Ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу кәсіпорындарына олардың негізгі және айналым қаражатын толықтыруға қаржы институттары беретін кредиттер, жабдықтар лизингі бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау»
Сипаттау
Қазақстан Республикасының Үкіметінің қаулысымен бекітілген Ережесіне сәйкес өндірістік мақсаттар үшін айналымдағы қорларды толықтыруға қаржылық институттар беретін кредиттердің проценттік ставкалары бойынша ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу және азық түлік өнімдерін ендіру кәсіпорындары төлейтін төлемдердің сомасын жартылай арзандату
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

125
120
130
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
975 353,3
2 300 000,0
5 000 000,0
5 000 000,0
5 000 000,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
097 "Возмещение ставки вознаграждения по финансовому лизингу
оборудования для предприятий по переработке сельскохозяйственной
продукции"
Описание
Удешевление стоимости оборудования, передаваемого в лизинг
предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции, на сумму
соответствующего вознаграждения, подлежащего уплате
лизингополучателями и последующему возврату в республиканский бюджет
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

125
130
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
975 353,3
2 300 000,0
5 000 000,0
5 000 000,0
5 000 000,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
097 «Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдейтін кәсіпорындарға арналған жабдықтардың қаржы лизингі бойынша сыйақы ставкасын өтеу»
Сипаттау
Лизинг алушылар төлейтін және кейіннен республикалық бюджетке қайтарылатын сыйақы бөлігінің сомасына лизинг алушыларға ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдейтін кәсіпорындарға лизингке берілетін жабдықтарының техникасының құнын арзандату
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты

Сноска. Бюджетная форма 099 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2010 № 1532.
Форма
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
099 «Услуги по организации и проведению идентификации
сельскохозяйственных животных»
Описание
Программа направлена на проведение идентификации всего поголовья
сельскохозяйственных животных (КРС, МРС, свиньи, лошади, верблюды)
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель
1.1. Обеспечение продовольственной безопасности республики на основе
стабильного роста производства продукции АПК
Задача
1.1.2.Повышение продуктивности и качества продукции животноводства
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(от-
чет)
2009
год
(план
текуще-
го
года)
2010
год
2011
год
2012
год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Идентификация
сельскохозяйственных животных
поголовья животных:
- КРС
- МРС
- Лошади, свиньи, верблюды
млн.
голов
5,0-6,5
15,0-8,0
2,0-3,5
Приобретение и передача
местным исполнительным
органам областей (города
республиканского значения,
столицы)атрибуты и изделий
для проведения идентификации
сельскохозяйственных
животных, оргтехники и
установка программного
продукта для ведения базы
данных по идентификации и его
установка:
- ушных бирок
млн.
ед.
5,0-6,5
- аппарат для биркования
таврения:
тыс.
ед.

Ескерту. 099 бюджеттік бағдарлама жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1532 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
099 «Ауыл шаруашылығы малдарын бiрдейлендiрудi ұйымдастыру мен жүргiзу қызметi»
Сипаттау
Бағдарлама жергiлiктi атқарушы органдардың ветеринария саласындағы құрылымдарын ұстауға және оларды материалдық-техникалық жабдықтауына бағытталған.
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсiптiк кешенi салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру, азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және аграрлық өндiрiстi ДСҰ кiру шарттарына бейiмдеу
Мақсаты
1.1. АӨК өнiмдерi өндiрiсiн тұрақты өсiру негiзiнде республиканың азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
Міндеті
1.1.2. Мал шаруашылығы өнiмдерiнiң өнiмдiлiгi мен сапасын арттыру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
Ауыл шаруашылығы малдарын бірдейлендіру:
млн. бас
- ІММ
5,0 - 6,5
- ҰММ
15,0 - 18,0
- Жылқы, шошқа, түйе
2,0 - 3,5
Ауыл шаруашылығы малдарын бірдейлендіруді жүргізу үшін бұйымдар мен атрибуттарды және оргтехникаларды сатып алу және облыстардың (астана, республикалық деңгейдегі қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына беру:
- құлақ сырғалары
млн. бірлік
5,0 - 6,5
- белгіге арналған аппарат:
мың бірлік

2 332 779,0
695 044,0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Бюджетная
программа
112 "Создание единой автоматизированной системы управления отраслями
агропромышленного комплекса "E-Agriculture""
Описание
Единая автоматизированная системы управления отраслями
агропромышленного комплекса "E-Agriculture" (далее - ЕАСУ)
предназначена для комплексной автоматизации процессов государственного
управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture",
интегрируемая в инфраструктуру "электронного правительства" РК.
Система будет функционировать в реальном масштабе времени и
базироваться на едином комплексе защищенных технических, программных
средств, информационных ресурсов, организационных документов и
высококвалифицированных специалистов аграрной отрасли
Стратегическое
направление
1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного комплекса, рост их
конкурентоспособности, обеспечение продовольственной безопасности и
адаптация аграрного производства к условиям вступления в ВТО
Цель

2 332 779,0
695 044,0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
112 «Агроөнеркәсіптік кешені салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған «Е-Agriculture» жүйесін құру»
Сипаттау
«Е-Agriculture» агроөнеркәсіптік кешені салаларының біріккен автоматтандырылған басқару жүйесі» (әрі қарай - БАБЖ) агроөнеркәсіптік кешені салаларын мемлекеттік басқару процесстерін кешенді автоматизациялау және ҚР «электрондық үкімет» инфрақұрылымына интеграциялану үшін арналған. Жүйе нақты уақыт ауқымында және біріккен кешенді қорғалатын техникалық, бағдарламалық, информациялық ресурстық, ұйымдастырушылық құжаттар және аграрлық саланың жоғарғы білікті мамандарға негізделіп қызмет етеді
Стратегиялық бағыты
1. Агроөнеркәсіптік кешені салаларын тұрақты дамыту, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, азық- түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аграрлық өндірісті ДСҰ кіру шарттарына бейімдеу
Мақсаты