О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических зон"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2010 года № 1471
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических зон».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических зон
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23):
1) статью 19-1 исключить;
2) в статье 32:
в пункте 2 слова «, а на территории специальной экономической зоны - на основании решения администрации специальной экономической зоны,» исключить;
часть вторую пункта 3 исключить;
3) пункт 1 статьи 33 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
«3) при передаче управляющей компанией специальной экономической зоны земельных участков во вторичное землепользование в рамках законодательства Республики Казахстан о специальных экономических зонах.»;
4) в статье 43:
в подпункте 4) пункта 1 слова «, а на территории специальных экономических зон - решения администрации специальной экономической зоны о предоставлении права на земельный участок» исключить;
части вторую и шестую пункта 2 исключить;
в части первой пункта 3 слова «, а на территории специальной экономической зоны в администрацию специальной экономической зоны» исключить;
в пункте 6 слова «, а на территории специальной экономической зоны решением администрации специальной экономической зоны,» исключить;
в пункте 7 слова «, а на территории специальной экономической зоны решение администрации специальной экономической зоны,» исключить;

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық аймақтар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 желтоқсандағы № 1471 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық аймақтар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы
экономикалық аймақтар мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы»
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, ст. 114; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат):
19-1-бап алынып тасталсын;
32-бапта:
2-тармақтағы «, ал арнайы экономикалық аймақ аумағында арнайы экономикалық аймақ әкімшілігінің шешімі негізінде» деген сөздер алынып тасталсын;
3-тармақтың екінші бөлігі алынып тасталсын;
3) 33-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшасымен
толықтырылсын:
«3) арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамасы шеңберінде екінші рет жер пайдалануға жер учаскелерін беруі кезінде.»;
4) 43-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасындағы «, ал арнайы экономикалық аймақ аумағында арнайы экономикалық аймақ әкімшілігінің» деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақтың екінші және алтыншы бөліктері алынып тасталсын;
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі «, ал арнайы экономикалық аймақ аумағында арнайы экономикалық аймақ әкімшілігіне» деген сөздер алынып тасталсын;
6-тармақтағы «, ал арнайы экономикалық аймақ аумағында арнайы экономикалық аймақ әкімшілігінің шешімімен» деген сөздер алынып тасталсын;
7)-тармақтағы «, ал арнайы экономикалық аймақ аумағында арнайы экономикалық аймақ әкімшілігінің» деғен сөздер алынып тасталсын;

5) подпункт 10) пункта 1 статьи 48 изложить в следующей редакции «10) управляющей компании в рамках законодательства Республики Казахстан о специальных экономических зонах».
2. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2008 г., № 22-I, № 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100, № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112):
1) третью строку таблицы в пункте 1 статьи 117 слово «Компьютеры,» дополнить словами «программное обеспечение»;
2) третью строку таблицы в пункте 2 статьи 120 слово «Компьютеры,» дополнить словами «программное обеспечение»;
3) статью 150 изложить в следующей редакции:
«Статья 150. Общие положения
1. Для целей применения настоящей статьи организацией, осуществляющей деятельность на территории специальной экономической зоны является юридическое лицо, соответствующее одновременно следующим условиям:
1) зарегистрировано в качестве налогоплательщика по месту нахождения в налоговом органе на территории специальной экономической зоны;
2) не имеет структурных подразделений за пределами территории специальной экономической зоны;
3) не менее 90 процентов совокупного годового дохода составляют доходы, подлежащие получению (полученные) от реализации товаров собственного производства, работ, услуг от видов деятельности, предусмотренных настоящим разделом.
Перечень товаров, работ, услуг, указанных в подпункте 3) настоящего пункта, определяется Правительством Республики Казахстан.
2. К организациям, осуществляющим деятельность на территориях специальных экономических зон, не относятся:
1) недропользователи;
2) организации, производящие подакцизные товары, за исключением организаций, осуществляющих производство, сборку (комплектацию) подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 настоящего Кодекса;
3) организации, применяющие специальные налоговые режимы;
4) организации, применившие преференции;
5) организации, осуществляющие деятельность в сфере игорного бизнеса.
3. Отнесение полученных (подлежащих получению) доходов к доходам от видов деятельности, указанных в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, осуществляется на основании подтверждения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, выданного в порядке и по форме, которые установлены уполномоченным государственным органом по вопросам управления соответствующей отраслью промышленности по согласованию с уполномоченным органом.

5) 48-баптың 1-тармағының 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«10) Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамасы шеңберінде басқарушы компанияға».
2. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексіне) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-І, № 22-ІІ, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат, № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат):
1) 117-баптың 1-тармағындағы кестенің үшінші жолындағы «компьютерлер» деген сөзден кейін «, бағдарламалық қамтамасыз ету» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 120-баптың 2-тармағындағы кестенің үшінші жолындағы «компьютерлер» деген сөзден кейін «, бағдарламалық қамтамасыз ету» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 150-бап мынадай редакцияда жазылсын:
1. Қызметін арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында жүзеге асыратын ұйымдар деп бір мезгілде мынадай талаптарға сай келетін заңды тұлғалар танылады:
1) тұрғылықты жері бойынша арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарындағы салық органдарында тіркеу есебінде тұрған;
2) арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарынан тысқары жерлерде құрылымдық бөлімшелері жоқ;
3) меншікті өндіріс тауарларын, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден, осы бөлімде көзделген қызмет түрлерінен алуға жататын (алынған) табыстары жылдық жиынтық табысының кемінде 90 процентін құрайтын заңды тұлғалар.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
2. Қызметін арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында жүзеге асыратын ұйымдарға мыналар жатпайды:
1) жер қойнауын пайдаланушылар;
2) осы Кодекстің 279-бабының 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарларды өндіруді, құрастыруды (жинақтауды) жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, акцизделетін тауарларды өндіретін ұйымдар;
3) арнаулы салық режимдерін қолданатын ұйымдар;
4) преференцияларды қолданған ұйымдар;
5) ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар.
3. Алынған (алынуға жататын) табыстарды осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген қызмет түрлерінен алынған табыстарға жатқызу облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың атқарушы органының уәкілетті органмен келісім бойынша тиісті өнеркәсіп саласын басқару мәселелері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен және нысанда берілген растауының негізінде жүзеге асырылады.

4. Исчисление налогов и платы за пользование земельными участками, а также возврат превышения налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке производится в порядке, установленном настоящим Кодексом, с учетом особенностей, предусмотренных настоящим разделом и статьями 244-2 и 244-3 настоящего Кодекса.
5. Положения настоящего раздела действуют в отношении специальных экономических зон, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан до 1 января 2009 года.»;
4) статью 151 исключить;
5) дополнить статьями 151-1, 151-2, 151-3, 151-4, 151-5 и 151-6 следующего содержания:
«Статья 151-1. Налогообложение организаций, осуществляющих
деятельность на территории специальной
экономической зоны «Астана - новый город»
1. В целях применения подпункта 3) пункта 1 статьи 150 настоящего Кодекса, видами деятельности, соответствующими созданию специальной экономической зоны «Астана - новый город», являются:
производство продуктов химической промышленности;
производство резиновых и пластмассовых изделий;
производство прочих неметаллических минеральных продуктов;
производство бытовых электрических приборов;
производство машин и оборудования;
металлургическая промышленность;
производство электрического оборудования, в том числе электроосветительного оборудования;
производство стеклянных компонентов для осветительных приборов;
производство продуктов питания;
производство древесной массы и целлюлозы, бумаги и картона;
производство мебели;
производство автотранспортных средств, трейлеров и полуприцепов;
производство железнодорожных локомотивов и подвижного состава;
производство воздушных и космических летательных аппаратов;
производство основных фармацевтических продуктов и препаратов;
строительство и ввод в эксплуатацию объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов в соответствии с проектно-сметной документацией».
2. При исчислении налогов и платы за пользование земельными участками организациями, осуществляющими деятельность на территории специальной экономической зоны «Астана - новый город»:
1) при определении суммы корпоративного подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет, сумма исчисленного в соответствии со статьей 139 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога уменьшается на 100 процентов;
2) по объектам налогообложения и (или) объектам, связанными с налогообложением, расположенным на территории специальной экономической зоны и используемым при осуществлении видов деятельности, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, применяются:
коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении земельного налога;
коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении платы за пользование земельными участками на срок, указанный в договоре временного возмездного землепользования, но не более десяти лет со дня предоставления земельных участков на праве временного возмездного землепользования;
ставка 0 процента к среднегодовой стоимости объектов налогообложения при исчислении налога на имущество.

4. Салықтарды және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу, сондай-ақ нөлдік ставка бойынша салынатын айналымдар бойынша қосымша құн салығының артығын қайтару осы бөлімде және осы Кодекстің 244-2 және 244-3-баптарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Кодексте белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
5. Осы бөлімнің ережелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін құрылған арнайы экономикалық аумақтарға қатысты қолданылады.»;
4) 151-бап алынып тасталсын;
5) мынадай мазмұндағы 151-1, 151-2, 151-3, 151-4, 151-5 және 151-6-баптармен толықтырылсын:
«151-1-бап. Осы Кодекстің 150-бабының 1-тармағының 3) тармақшасын қолдану мақсатында «Астана - жаңа қала» арнайы экономикалық аймағын құруға сәйкес келетін қызмет түрлері мыналар болып табылады:
химия өнеркәсібі өнімдері өндірісі;
резеңке және пластмасса бұйымдары өндірісі;
өзге де металл емес минералдық өнімдер өндірісі;
тұрмыстық электр аспаптары өндірісі;
машиналар мен жабдықтар өндірісі;
металлургия өнеркәсібі;
электр жабдығы, оның ішінде электрлік жарықтандыру жабдығы өндірісі;
жарықтандыру аспаптарына арналған шыны компоненттері өндірісі;
тамақ өнімі өндірісі;
сүрек массасы мен целлюлозы, қағаз бен картон өндірісі;
жиһаз өндірісі;
автокөлік құралдары, трейлерлер мен жартылай тіркемелер өндірісі;
темір жол локомативтері мен жылжымалы құрам өндірісі;
әуе және ғарыштық ұшу аппараттары өндірісі;
негізгі фармацевтикалық өнімдер мен препараттар өндірісі;
жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес инфрақұрылым объектілерін, әкімшілік және тұрғын үй кешендерін салу және пайдалануға беру».
2. Қызметін «Астана - жаңа қала» арнайы экономикалық аймағында жүзеге асыратын ұйымдардың салықтарды және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу кезінде:
1) бюджетке төленуге тиіс корпоративтік табыс салығының сомасын айқындау кезінде осы Кодекстің 139-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығының есептелген сомасы 100 пайызға азайтылады:
2) салық салу объектілері және (немесе) салық салумен байланысты, арнайы экономикалық аймақтың аумағында орналасқан және осы баптың 1-тармағында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын объектілер бойынша мыналар:
жер салығын есептеу кезінде тиісті ставкаларға 0 коэффициент;
уақытша өтеусіз жер пайдалану шартында көрсетілген, бірақ уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығына жер учаскелерін берген күннен бастап он жылдан аспайтын мерзімге жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу кезінде тиісті ставкаларға 0 коэффициент;
мүлікке салынатын салықты есептеу кезінде салық салу объектілерінің орташа жылдық құнына 0 пайыз ставка қолданылады.

Статья 151-2. Налогообложение организаций, осуществляющих
деятельность на территории специальной
экономической зоны «Национальный индустриальный
нефтехимический технопарк»
1. В целях применения подпункта 3) пункта 1 статьи 150 настоящего Кодекса, видами деятельности, соответствующими созданию специальной экономической зоны «Национальный индустриальный нефтехимический технопарк», являются:
производство продуктов химической промышленности;
производство нефтехимической продукции, а также продукции сопутствующих, смежных производств и технологий.
2. При исчислений налогов и платы за пользование земельными участками организациями, осуществляющими деятельность на территории специальной экономической зоны «Национальный индустриальный нефтехимический технопарк»:
1) при определении суммы корпоративного подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет, сумма исчисленного в соответствии со статьей 139 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога уменьшается на 100 процентов;
2) по объектам налогообложения и (или) объектам, связанными с налогообложением, расположенным на территории специальной экономической зоны и используемым при осуществлении видов деятельности, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, применяются:
коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении земельного налога;
коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении платы за пользование земельными участками на срок, указанный в договоре временного возмездного землепользования, но не более десяти лет со дня предоставления земельных участков на праве временного возмездного землепользования;
ставка 0 процента к среднегодовой стоимости объектов налогообложения при исчислении налога на имущество.
Статья 151-3. Налогообложение организаций, осуществляющих
деятельность на территории специальной
экономической зоны «Морпорт Актау»
1. В целях применения подпункта 3) пункта 1 статьи 150 настоящего Кодекса, видами деятельности, соответствующими созданию специальной экономической зоны «Морпорт Актау», являются:
производство бытовых электрических приборов;
производство изделий из кожи;
производство продуктов химической промышленности;
производство резиновых и пластмассовых изделий;
производство прочих неметаллических минеральных продуктов;
металлургическая промышленность;
производство готовых металлических изделий;
производство машин и оборудования;
производство нефтехимической продукции, а также продукции сопутствующих, смежных производств и технологий.
2. При исчислении налогов и платы за пользование земельными участками организациями, осуществляющими деятельность на территории специальной экономической зоны «Морпорт Актау»:

151-2-бап. Қызметін «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыратын ұйымдарға салық салу
1. Осы Кодекстің 150-бабының 1-тармағының 3) тармақшасын қолдану мақсатында «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағын құруға сәйкес келетін қызмет түрлері мыналар болып табылады:
химия өнеркәсібі өнімдерінің өндірісі;
мұнай-химия өнімі, сондай-ақ іліспе, жанама өндірістер мен технологиялар өнімі өндірісі.
2. Қызметін «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағында жүзеге асыратын ұйымдардың салықтарды және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу кезінде:
1) бюджетке төленуге тиіс корпоративтік табыс салығының сомасын айқындау кезінде осы Кодекстің 139-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығының есептелген сомасы 100 пайызға азайтылады:
2) салық салу объектілері және (немесе) салық салумен байланысты, арнайы экономикалық аймақтың аумағында орналасқан және осы баптың 1-тармағында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын объектілер бойынша мыналар:
жер салығын есептеу кезінде тиісті ставкаларға 0 коэффициент;
уақытша өтеусіз жер пайдалану шартында көрсетілген, бірақ уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығына жер учаскелерін берген күннен бастап он жылдан аспайтын мерзімге жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу кезінде тиісті ставкаларға 0 коэффициент;
мүлікке салынатын салықты есептеу кезінде салық салу объектілерінің орташа жылдық құнына 0 пайыз ставка қолданылады.
151-3-бап. Қызметін «Ақтау теңіз порты» арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыратын ұйымдарға салық салу
1. Осы Кодекстің 150-бабының 1-тармағының 3) тармақшасын қолдану мақсатында «Ақтау теңіз порты» арнайы экономикалық аймағын құруға сәйкес келетін қызмет түрлері мыналар болып табылады:
тұрмыстық электр аспаптары өндірісі;
былғарыдан жасалған бұйымдар өндірісі
резеңке және пластмасса бұйымдары өндірісі;
өзге де металл емес минералдық өнімдер өндірісі;
металлургия өнеркәсібі;
дайын металлургия бұйымдары өндірісі;
машиналар мен жабдықтар өндірісі;
мұнай-химия өнімі, сондай-ақ іліспе, жанама өндірістер мен технологиялар өнімі өндірісі.
2. Қызметін «Ақтау теңіз порты» арнайы экономикалық аймағында жүзеге асыратын ұйымдардың салықтарды және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу кезінде:

1) при определении суммы корпоративного подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет, сумма исчисленного в соответствии со статьей 139 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога уменьшается на 100 процентов;
2) по объектам налогообложения и (или) объектам, связанными с налогообложением, расположенным на территории специальной экономической зоны и используемым при осуществлении видов деятельности, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, применяются:
коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении земельного налога;
коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении платы за пользование земельными участками на срок, указанный в договоре временного возмездного землепользования, но не более десяти лет со дня предоставления земельных участков на праве временного возмездного землепользования;
ставка 0 процента к среднегодовой стоимости объектов налогообложения при исчислении налога на имущество.
Статья 151-4. Налогообложение организаций, осуществляющих
деятельность на территории специальной
экономической зоны «Парк информационных
технологий»
1. В целях применения подпункта 3) пункта 1 статьи 150 настоящего Кодекса, видами деятельности, соответствующими созданию специальной экономической зоны «Парк информационных технологий», являются:
проектирование, разработка, внедрение, опытное производство и производство программного обеспечения, баз данных и аппаратных средств;
создание новых информационных технологий на основе искусственных иммунных и нейронных систем;
проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по созданию и внедрению проектов в области информационных технологий;
производство машин для обработки текстов, копировально-множительного оборудования, адресовальных машин, калькуляторов, кассовых аппаратов, маркировальных машин, билетно-кассовых машин, производство других офисных машин и оборудования, электронных вычислительных машин и прочего оборудования для обработки информации;
производство электро- и радиоэлементов, передающей аппаратуры, аппаратуры для приема, записи и воспроизведения звука и изображения;
производство бытовых электрических приборов.
2. При исчислении налогов и платы за пользование земельными участками организациями, осуществляющими деятельность на территории специальной экономической зоны «Парк информационных технологий»:
1) при определении суммы корпоративного подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет, сумма исчисленного в соответствии со статьей 139 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога уменьшается на 100 процентов;

1) бюджетке төленуге тиіс корпоративтік табыс салығының сомасын айқындау кезінде осы Кодекстің 139-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығының есептелген сомасы 100 пайызға азайтылады:
2) салық салу объектілері және (немесе) салық салумен байланысты, арнайы экономикалық аймақтың аумағында орналасқан және осы баптың 1-тармағында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын объектілер бойынша мыналар:
жер салығын есептеу кезінде тиісті ставкаларға 0 коэффициент;
уақытша өтеусіз жер пайдалану шартында көрсетілген, бірақ уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығына жер учаскелерін берген күннен бастап он жылдан аспайтын мерзімге жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу кезінде тиісті ставкаларға 0 коэффициент;
мүлікке салынатын салықты есептеу кезінде салық салу объектілерінің орташа жылдық құнына 0 пайыз ставка қолданылады.
151-4-бап. Қызметін «Ақпараттық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыратын ұйымдарға салық салу
1. Осы Кодекстің 150-бабының 1-тармағының 3) тармақшасын қолдану мақсатында «Ақпараттық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағын құруға сәйкес келетін қызмет түрлері мыналар болып табылады:
бағдарламалық қамтамасыз етуді, деректер қоры мен аппараттық құралдарды жобалау, әзірлеу, енгізу, тәжірибелік өндіру және өндіру;
ақпараттық технологиялар саласындағы жобаларды жасау және енгізу бойынша ғылыми-зерттеу және тәжірибе-конструкторлық жұмыстар жүргізу;
мәтіндерді өңдеуге арналған машиналар, көшіру-көбейту жабдығын, мекенжайлық машиналар, калькуляторлар, кассалық аппараттар, маркирлеу машиналары, билеттік-кассалық машиналар өндірісі,басқа да кеңсе машиналар мен жабдықтар, электрондық есептеу машиналары мен ақпаратты өңдеуге арналған өзге де жабдық өндірісі;
электрлік - және радиоэлементтер, беру аппаратуралары, дыбыс пен бейнені қабылдауға, жазуға және жаңғыртуға арналған аппаратура өндірісі;
тұрмыстық электрлік аспаптар өндірісі.
2. Қызметін «Ақпараттық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағында жүзеге асыратын ұйымдардың салықтарды және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу кезінде:
1) бюджетке төленуге тиіс корпоративтік табыс салығының сомасын айқындау кезінде осы Кодекстің 139-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығының есептелген сомасы 100 пайызға азайтылады:

2) по объектам налогообложения и (или) объектам, связанными с налогообложением, расположенным на территории специальной экономической зоны и используемым при осуществлении видов деятельности, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, применяются:
коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении земельного налога;
коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении платы за пользование земельными участками на срок, указанный в договоре временного возмездного землепользования, но не более десяти лет со дня предоставления земельных участков на праве временного возмездного землепользования;
ставка 0 процента к среднегодовой стоимости объектов налогообложения при исчислении налога на имущество;
3) при определении суммы социального налога, подлежащей уплате в бюджет, сумма исчисленного в соответствии со статьей 359 настоящего Кодекса социального налога уменьшается на 100 процентов при одновременном соблюдении следующих условий:
максимальный период применения льготы - 5 лет со дня регистрации в качестве организации, осуществляющей деятельность на территории специальной экономической зоны;
расходы на оплату труда работников за налоговый период по корпоративному подоходному налогу составляют не менее 70 процентов от совокупного годового дохода;
90 процентов расходов на оплату труда работников за налоговый период по корпоративному подоходному налогу составляют расходы на оплату труда работников - резидентов Республики Казахстан.
Статья 151-5. Налогообложение организаций, осуществляющих
деятельность на территории специальной
экономической зоны «Оңтүстік»
1. В целях применения подпункта 3) пункта 1 статьи 150 настоящего Кодекса, видами деятельности, соответствующими созданию специальной экономической зоны «Оңтүстік», являются:
производство готовых текстильных изделий, кроме одежды;
производство трикотажных изделий;
производство одежды из текстильных материалов;
производство шелковых тканей и изделий на ее основе;
производство нетканых текстильных материалов и изделий из них;
производство ковров, ковровых изделий и гобеленов;
производство хлопковой целлюлозы и ее производных;
производство высококачественной бумаги из хлопкового сырья;
производство изделий из кожи.
2. При исчислении налогов и платы за пользование земельными участками организациями, осуществляющими деятельность на территории специальной экономической зоны «Оңтүстік»:
1) при определении суммы корпоративного подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет, сумма исчисленного в соответствии со статьей 139 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога уменьшается на 100 процентов;

2) салық салу объектілері және (немесе) салық салумен байланысты, арнайы экономикалық аймақтың аумағында орналасқан және осы баптың 1-тармағында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын объектілер бойынша мыналар:
жер салығын есептеу кезінде тиісті ставкаларға 0 коэффициент;
уақытша өтеусіз жер пайдалану шартында көрсетілген, бірақ уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығына жер учаскелерін берген күннен бастап он жылдан аспайтын мерзімге жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу кезінде тиісті ставкаларға 0 коэффициент;
мүлікке салынатын салықты есептеу кезінде салық салу объектілерінің орташа жылдық құнына 0 пайыз ставка қолданылады.
3) бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасын айқындау кезінде осы Кодекстің 359-бабына сәйкес есептелген әлеуметтік салық сомасы бір мезгілде төмендегі шарттар сақталған кезде 100 пайызға азайтылады:
жеңілдікті қолданудың барынша көп мерзімі - қызметін арнайы экономикалық аймақ аумағында жүзеге асыратын ұйым ретінде тіркелген күннен бастап 5 жыл;
корпоративтік табыс салығы бойынша салық кезеңі ішінде қызметкерлердің еңбек төлеміне арналған шығыстар жылдық жиынтық кірістің кемінде 70 пайызын құрайды;
корпоративтік табыс салығы бойынша салық кезеңі ішінде қызметкерлердің еңбек ақысын төлеуге шығындардың 90 пайызын қызметкерлердің - Қазақстан Республикасының резиденттерінің еңбек төлеміне арналған шығыстарды құрайды.
151-5-бап. Қызметін «Оңтүстік» арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыратын ұйымдарға салық салу
1. Осы Кодекстің 150-бабының 1-тармағының 3) тармақшасын қолдану мақсатында «Оңтүстік» арнайы экономикалық аймағын құруға сәйкес келетін қызмет түрлері мыналар болып табылады:
киімнен басқа, дайын тоқыма бұйымдарының өндірісі;
трикотаж бұйымдарының өндірісі;
жібек маталар және оның негізінде жасалған бұйымдардың өндірісі;
маталық емес тоқыма материалдары және одан жасалған бұйымдардың өндірісі;
кілемдер, кілем бұйымдары және гобелендер өндірісі;
мақта целлюлозасы және одан өндірілгендердің өндірісі;
мақта шикізатынан жасалған жоғары сапалы қағаз өндірісі;
былғарыдан жасалған бұйымдар өндірісі.
2. Қызметін «Оңтүстік» арнайы экономикалық аймағында жүзеге асыратын ұйымдардың салықтарды және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу кезінде:
1) бюджетке төленуге тиіс корпоративтік табыс салығының сомасын айқындау кезінде осы Кодекстің 139-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығының есептелген сомасы 100 пайызға азайтылады:

2) по объектам налогообложения и (или) объектам, связанными с налогообложением, расположенным на территории специальной экономической зоны и используемым при осуществлении видов деятельности, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, применяются:
коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении земельного налога;
коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении платы за пользование земельными участками на срок, указанный в договоре временного возмездного землепользования, но не более десяти лет со дня предоставления земельных участков на праве временного возмездного землепользования;
ставка 0 процента к среднегодовой стоимости объектов налогообложения при исчислении налога на имущество.
Статья 151-6. Налогообложение организаций, осуществляющих
деятельность на территории специальной
экономической зоны «Бурабай»
1. В целях применения подпункта 3) пункта 1 статьи 150 настоящего Кодекса, видами деятельности, соответствующими созданию специальной экономической зоны «Бурабай», является оказание туристических услуг.
2. При исчислении налогов и платы за пользование земельными участками организациями, осуществляющими деятельность на территории специальной экономической зоны «Бурабай»:
1) при определении суммы корпоративного подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет, сумма исчисленного в соответствии со статьей 139 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога уменьшается на 100 процентов;
2) по объектам налогообложения и (или) объектам, связанными с налогообложением, расположенным на территории специальной экономической зоны и используемым при осуществлении видов деятельности, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, применяются:
коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении земельного налога;
коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении платы за пользование земельными участками на срок, указанный в договоре временного возмездного землепользования, но не более десяти лет со дня предоставления земельных участков на праве временного возмездного землепользования;
ставка 0 процента к среднегодовой стоимости объектов налогообложения при исчислении налога на имущество.»;
6) дополнить статьями 244-2 и 244-3 следующего содержания:
«Статья 244-2. Налогообложение товаров, реализуемых на
территорию специальной экономической зоны
1. Реализация на территорию специальной экономической зоны товаров, полностью потребляемых при осуществлении деятельности, отвечающей целям создания специальных экономических зон, по перечню товаров, определенных Правительством Республики Казахстан, облагается налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке.
Для целей настоящей статьи под товарами, указанными в абзаце первом настоящего пункта, понимаются товары, помещаемые (помещенные) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и находящиеся под таможенным контролем.

2) салық салу объектілері және (немесе) салық салумен байланысты арнайы экономикалық аймақтың аумағында орналасқан және осы баптың 1-тармағында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын объектілер бойынша мыналар:
жер салығын есептеу кезінде тиісті ставкаларға 0 коэффициент;
уақытша өтеусіз жер пайдалану шартында көрсетілген, бірақ уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығына жер учаскелерін берген күннен бастап он жылдан аспайтын мерзімге жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу кезінде тиісті ставкаларға 0 коэффициент;
мүлікке салынатын салықты есептеу кезінде салық салу объектілерінің орташа жылдық құнына 0 пайыз ставка қолданылады.
151-6-бап. Қызметін «Бурабай» арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыратын ұйымдарға салық салу
1. Осы Кодекстің 150-бабының 1-тармағының 3) тармақшасын қолдану мақсатында «Бурабай» арнайы экономикалық аймағын құруға сәйкес келетін қызмет түрлері туристік қызмет көрсету болып табылады:
2. Қызметін «Бурабай» арнайы экономикалық аймағында жүзеге асыратын ұйымдардың салықтарды және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу кезінде:
1) бюджетке төленуге тиіс корпоративтік табыс салығының сомасын айқындау кезінде осы Кодекстің 139-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығының есептелген сомасы 100 пайызға азайтылады:
2) салық салу объектілері және (немесе) салық салумен байланысты арнайы экономикалық аймақтың аумағында орналасқан және осы баптың 1-тармағында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын объектілер бойынша мыналар:
жер салығын есептеу кезінде тиісті ставкаларға 0 коэффициент
уақытша өтеусіз жер пайдалану шартында көрсетілген, бірақ уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығына жер учаскелерін берген күннен бастап он жылдан аспайтын мерзімге жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу кезінде тиісті ставкаларға 0 коэффициент;
мүлікке салынатын салықты есептеу кезінде салық салу объектілерінің орташа жылдық құнына 0 пайыз ставка қолданылады.
6) мынадай мазмұндағы 244-2 және 244-3-баптармен толықтырылсын:
«244-2-бап. Арнайы экономикалық аймақ аумағында іске асырылатын тауарларға салық салу
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тауарлар тізбесі бойынша арнайы экономикалық аймақ құру мақсатына жауап беретін, қызметін жүзеге асыру кезінде толық пайдаланылатын тауарларды арнайы экономикалық аймақ аумағында іске асыруға нөлдік ставка бойынша қосымша құн салығы салынады.
Осы баптың мақсаттары үшін осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тауарлар деп арнайы экономикалық аймақтың кедендік рәсімдерімен орналастырылған және кедендік бақылауда тұратын тауарлар түсіндіріледі.

2. Документами, подтверждающими обороты, облагаемые по нулевой ставке, при реализации товаров, полностью потребляемых при осуществлении деятельности, отвечающей целям создания специальных экономических зон, являются:
1) договор (контракт) на поставку товаров с организациями, осуществляющими деятельность на территориях специальных экономических зон;
2) копии грузовой таможенной декларации с отметками таможенного органа, осуществляющего выпуск товаров в таможенной процедуре свободной таможенной зоны;
3) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих отгрузку товаров организациям, указанным в подпункте 1) настоящего пункта;
4) копии документов, подтверждающих получение товаров организациями, указанными в подпункте 1) настоящего пункта.
3. Возврат превышения налога на добавленную стоимость поставщикам товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны, производится в части ввезенных товаров, фактически потребленных при осуществлении деятельности, отвечающей целям создания специальных экономических зон, после получения подтверждения от налогового органа, находящегося на территории специальной экономической зоны. Основанием для подтверждения является документ об использовании при осуществлении деятельности, отвечающей целям создания специальных экономических зон, ввезенных товаров, который выдается по запросу налогового органа, находящегося на территории специальной экономической зоны, местным исполнительным органом области, городов республиканского значения и столицы.
Статья 244-3. Особенности налогообложения товаров, реализуемых
на территорию специальной экономической зоны
«Астана - новый город»
1. Если иное не установлено статьей 244-2 настоящего Кодекса, реализация на территорию специальной экономической зоны «Астана - новый город» товаров, полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов соответствии с проектно-сметной документацией, по перечню товаров, определенных Правительством Республики Казахстан, облагается налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке.
Для целей настоящей статьи под товарами, полностью потребляемыми в процессе строительства, понимаются товары, непосредственно вовлеченные процесс возведения объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов (за исключением электроэнергии, бензина, дизельного топлива и воды), при условии помещения таких товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и нахождения под таможенным контролем.

2. Айналымды растайтын, нөлдік ставка бойынша салық салынатын, тауарларды іске асыру кезінде толық пайдаланылатын, қызметті іске асыру кезінде арнайы экономикалық аймақтар құру мақсаттарына жауап беретін құжаттар мыналар болып табылады:
1) арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметін жүзеге асыратын ұйымдармен тауарларды жеткізуге арналған шарт (келісім);
2) еркін кеден аймағының кедендік режимінде тауарлар шығаруды жүзеге асыратын кеден органының белгілерімен жүк кеден декларациясының көшірмесі;
осы баптың 1) тармақшасында көрсетілген ұйымдарға тауарларды тиеп-жөнелтуді растайтын тауарлардың ілеспе құжаттарының көшірмесі 4) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген ұйымдардың тауарларды алуын растайтын құжаттардың көшірмелері;
3. Арнайы экономикалық аумақтың аумағында өткізілетін тауарларды берушілерге қосылған құн салығының асып кетуін қайтару арнайы экономикалық аймақ аумағында тұрған салық органынан растау алынғаннан кейін арнайы экономикалық аймақ құру мақсаттарына жауап беретін қызметті жүзеге асыру кезінде іс жүзінде тұтынылған әкелінген тауарлар бөлігінде жүргізіледі. Растау үшін негіздеме арнайы экономикалық аймақ аумағында тұрған салық органының сұратуы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары беретін арнайы экономикалық аймақ құру мақсаттарына жауап беретін қызметті жүзеге асыру кезінде әкелінген тауарларды пайдалану туралы құжат болып табылады.
244-3-бап. «Астана - жаңа қала» арнайы экономикалық аймағының аумағында өткізілетін тауарларға салық салу ерекшеліктері
1. Егер осы Кодекстің 244-2 бабында өзгеше көзделмесе «Астана - жаңа қала» арнайы экономикалық аймағының аумағына Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тауарлар тізбесі бойынша жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес инфрақұрылым, әкімшілік және тұрғын үй кешендерінің объектілерін салу және пайдалануға беру барысында толық тұтынылатын тауарларды өткізуге нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынады.
Осы баптың мақсаттары үшін құрылыс барысында толық тұтынылатын тауарлар деп мұндай тауарларды еркін кеден аймағының кедендік рәсіміне орналастыру және кедендік бақылаудан табу шартымен инфрақұрылым, әкімшілік және тұрғын үй кешендерінің объектілерін көтеру процесіне тікелей тартылған тауарлар (электр энергиясын, бензинді, дизельдік отын мен суды қоспағанда) түсініледі.

2. Документами, подтверждающими обороты, облагаемые по нулевой ставке, в соответствии с настоящей статьей являются:
1) договор (контракт) на поставку товаров с организациями, осуществляющими на территории специальной экономической зоны «Астана - новый город» строительство объектов, указанных в пункте 1 настоящей статьи;
2) копии грузовой таможенной декларации с отметками таможенного органа, осуществляющего выпуск товаров в таможенной процедуре свободной таможенной зоны;
3) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих отгрузку товаров организациям, указанным в подпункте 1) настоящего пункта;
4) копии документов, подтверждающих получение товаров организациями, указанными в подпункте 1) настоящего пункта.
3. Возврат превышения налога на добавленную стоимость поставщикам товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны «Астана - новый город», в соответствии с настоящей статьей производится в части ввезенных товаров, фактически потребленных в процессе строительства объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов, после получения подтверждения от налогового органа, находящегося на территории специальной экономической зоны «Астана - новый город». Основанием для подтверждения является документ об использовании в процессе строительства объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов ввезенных товаров, который выдается по запросу налогового органа, находящегося на территории специальной экономической зоны «Астана - новый город», местным исполнительным органом столицы.»;
7) статью 359 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. Организации, осуществляющие деятельность на территории специальной экономической зоны «Парк информационных технологий», исчисляют социальный налог с учетом положений, установленных подпунктом 3) пункта 2 статьи 151-4 настоящего Кодекса.»;
8) статью 481 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
«9. Организации, осуществляющие деятельность на территориях специальных экономических зон, исчисляют плату за пользование земельными участками с учетом положений, установленных подпунктом 2) пункта 2 статьи 151, подпунктом 2) пункта 2 статьи 151-1, подпунктом 2) пункта 2 статьи 151-2, подпунктом 2) пункта 2 статьи 151-3, подпунктом 2) пункта 2 статьи 151-4, подпунктом 2) пункта 2 статьи 151-5 и подпунктом 2) пункта 2 статьи 151-6 настоящего Кодекса.».
3. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3; ст. 18; 2004 г, № 2, ст. 10; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 17-18, ст. 76; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 3, ст. 20; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 15, ст. 106; № 20, ст. 152; 2009 г., № 1, ст. 4; № 9-10, ст. 50; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28):
1) часть вторую пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«Нормы настоящего Закона о квотировании иностранной рабочей силы и выдаче разрешений на ее привлечение не распространяются на следующие категории иностранцев и лиц без гражданства:
1) работающих у участника специальной экономической зоны на должностях руководителей и специалистов с послесредним и высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

2. Осы бапқа сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарды растайтын құжаттар мыналар болып табылады:
1) Астана - жаңа қала» арнайы экономикалық аймағының аумағында осы баптың 1-тармағында көрсетілген объектілер құрылысын жүзеге асыратын ұйымдармен тауарларды беруге арналған шарт (келісімшарт);
2) еркін кеден аймағының кедендік режимінде тауарлар шығаруды жүзеге асыратын кеден органының белгілері бар кеден жүк декларациясының көшірмелері;
3) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген ұйымдарға тауарлар жөнелтуді растайтын тауарда ілеспе құжаттарының көшірмелері;
4) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген ұйымдардың тауарларды алуын растайтын құжаттардың көшірмелері.
3. «Астана - жаңа қала» арнайы экономикалық аймағының аумағында іске асырылатын тауарларды берушілерге қосылған құн салығының артығын қайтару, осы бапқа сәйкес «Астана - жаңа қала» арнайы экономикалық аймағының аумағындағы салық органынан растау алғаннан кейін инфрақұрылым объектілерін, әкімшілік және тұрғын үй кешендерін салу барысында әкелінген, нақты тұтынылған тауарлар бөлігінде жүргізеді. «Астана - жаңа қала» арнайы экономикалық аймағының аумағындағы салық органының сұратуы бойынша астананың жергілікті атқарушы органдарына берілетін әкелінген тауарларды инфрақұрылым объектілерін, әкімшілік және тұрғын үй кешендерін салу барысында пайдалану туралы құжат растау үшін негіздеме болып табылады.
7) 359-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
4. Қызметін «Ақпараттық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағының аумағында жүзеге асыратын ұйымдар осы Кодекстің 151-4-бабы 2-тармағының 3) тармақшасында белгіленген ережелерді ескере отырып әлеуметтік салықты есептейді.»;
8) 481-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
«9. Қызметін арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыратын ұйымдар осы Кодекстің 151-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында, 151-1-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында, 151-2-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында, 151-3-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында, 151-4-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында, 151-5-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында және 151-6-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында белгіленген ережелерді ескере отырып жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы есептейді.
3. «Халықты жұмыспен қамту туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 18-құжат; 2004 ж., № 2, 10-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; № 17-18, 76-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 10, 52-құжат; 2007 ж., № 2, 14, 18-құжаттар; № 3, 20-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, байланысты арнайы экономикалық аймақтың қатысушысында жұмыс істейтін;