О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан № 13 от 19 декабря 2003 года "О практике рассмотрения уголовных дел в апелляционном порядке"
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 25 июня 2010 года № 18.
В связи с изменением законодательства Республики Казахстан пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан
постановляет:
1. Внести в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан № 13 от 19 декабря 2003 года "О практике рассмотрения уголовных дел в апелляционном порядке" следующие изменения и дополнения:
1) в пункте 1 слова "части второй статьи 396" заменить словами "части первой статьи 396";
2) в абзаце третьем пункта 4 слова "составом суда" заменить словом "судьей";
3) пункт 6 дополнить абзацем следующего содержания:
"Участие в заседании апелляционной инстанции осужденного/оправданного обеспечивается в соответствии с частью третьей статьи 408 УПК, участие защитника обеспечивается в случаях, указанных в статье 71 УПК, и в порядке, предусмотренном частью 4 статьи 408УПК.";
4) в абзаце втором пункта 7 после слова "второй" дополнить словами "и третьей", слова "и частью второй статьи 410" исключить";
5) пункт 9 изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью второй статьи 58 УПК рассмотрение уголовных дел в апелляционном порядке осуществляется судьей единолично";
6) в пункте 10:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"После рассмотрения ходатайств, заявленных сторонами в соответствии с частью 3 статьи 409 УПК, суд апелляционной инстанции выносит постановление в виде отдельного документа об их удовлетворении либо об отказе в удовлетворении. При удовлетворении ходатайств и необходимости дополнительного их исследования суд в постановлении указывает о возобновлении судебного следствия и осуществляет действия, предусмотренные частями 5-8 статьи 409 УПК.";
абзац четвертый исключить;
7) в пункте 14:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Апелляционная инстанция при рассмотрении жалоб, протестов по ходатайству сторон или по собственной инициативе вправе осуществить действия, указанные в статье 410 УПК";
во втором абзаце слова "части пятой" исключить;
в абзаце третьем предложение второе изложить в следующей редакции: "Протокол в заседании апелляционной инстанции ведется в случаях, предусмотренных частью 7 статьи 409 УПК";
8) после абзаца первого пункта 15 дополнить абзацем следующего содержания:

"Қылмыстық істерді апелляциялық тәртіппен қарау тәжірибесі туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2003 жылғы 19 желтоқсандағы № 13 нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2010 жылғы 25 маусымдағы N 18 Нормативтік қаулысы.
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы
қаулы етеді:
1. "Қылмыстық істерді апелляциялық тәртіппен қарау тәжірибесі туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2003 жылғы 19 желтоқсандағы № 13 нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-тармақтағы "396-бабының 2-бөлігінде" деген сөздер "396-бабының 1-бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-тармақтың үшінші абзацындағы "соттың құрамы" деген сөздер "судья" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 6-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Апелляциялық сатыдағы отырысқа сотталғанның/ақталғанның қатысуы ҚІЖК-нің 408-бабының 3-бөлігіне сәйкес қамтамасыз етіледі, қорғаушының қатысуы ҚІЖК-нің 71-бабында көрсетілген жағдайларда және ҚІЖК-нің 408-бабының 4-бөлігінде көзделген тәртіпте қамтамасыз етіледі.";
4) 7-тармақтың екінші абзацында "408-бабының 2-бөлігінде" деген сөздер "408-бабының 2-3-бөліктерінде" деген сөздермен ауыстырылсын, "және 410-бабының 2-бөлігінде" деген сөздер алып тасталсын;
5) 9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"ҚІЖК-нің 58-бабының екінші бөлігіне сәйкес, қылмыстық істерді апелляциялық тәртіпте қарауды судья жеке-дара жүзеге асырады.";
6) 10-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Апелляциялық сатыдағы сот тараптардың ҚІЖК-нің 409-бабының 3-бөлігіне сәйкес мәлімдеген өтініштерін қарағаннан кейін, оларды қанағаттандыру немесе қанағаттандырудан бас тарту туралы жеке құжат түріндегі қаулы шығарады. Өтініштерді қанағаттандырған кезде оларды қосымша зерттеу қажеттілігі болса, сот қаулыда сот тергеуін жаңартуы туралы көрсетеді және ҚІЖК-нің 409-бабының 5-8-бөліктерінде көзделген әрекеттерді жүзеге асырады.";
төртінші абзац алып тасталсын;
7) 14-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Апелляциялық саты тараптардың өтініші бойынша немесе өзінің бастамасы бойынша шағымдарды, наразылықтарды қарау кезінде ҚІЖК-нің 410-бабында көрсетілген әрекеттерді жүзеге асыруға құқылы.";
екінші абзацтағы "5-бөлігінің" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші абзацтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Апелляциялық саты отырысында хаттама ҚІЖК-нің 409-бабының 7-бөлігінде көзделген жағдайларда жүргізіледі.";
8) 15-тармақ бірінші абзацтан кейін мынадай редакциядағы абзацпен толықтырылсын:

"Апелляционная инстанция при принятии решений, предусмотренных пунктами 1) - 3), 7) - 8) части первой статьи 411 УПК, выносит постановление. При принятии решений, предусмотренных пунктами 4) - 6) части первой статьи 411 УПК апелляционной инстанцией выносится постановление об отмене приговора (постановления) суда первой инстанции и затем с соблюдением требований главы 44 УПК постановляется новый приговор. При составлении приговора необходимо строго руководствоваться требованиями статей 377 - 383 УПК.";
9) в абзаце втором пункта 21 слова "пунктом третьим части первой" заменить словами "частью второй";
10) в пункте 28 слова "пунктами 4, 5, 9, части первой статьи" заменить словом "статьей";
11) абзац первый пункта 31 изложить в следующей редакции: "Оправдательный приговор, постановление о прекращении дела или иное решение, вынесенное в пользу подсудимого, могут быть отменены не иначе как по протесту прокурора либо по жалобе потерпевшего или его представителя, а также оправданного по суду, не согласного с основаниями оправдания.";
12) в пункте 34:
в абзаце втором в предложении первом слово "семи" заменить словом "десяти";
абзац второй дополнить предложением следующего содержания: "Положения частей 2 и 3 статьи 423 УПК на частные постановления не распространяются";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Обращение к исполнению приговора апелляционной инстанции осуществляется в соответствии с требованиями статьи 423-1 УПК";
13) в пункте 35 предложение второе изложить в следующей редакции:
"В случае, когда вновь вынесенное постановление войдет в противоречие с ранее вынесенным, председатель соответствующего областного или приравненного к нему суда в соответствии с частью третьей статьи 423-2 УПК вносит в Верховный Суд Республики Казахстан представление об устранении возникших противоречий.".
2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, а также является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
Верховного Суда
Республики Казахстан
М. Алимбеков
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
Ж. Баишев

"Апелляциялық саты ҚІЖК-нің 411-бабы бірінші бөлігінің 1)-3), 7)-8) тармақтарында көзделген шешімдерді қабылдаған кезде қаулы шығарады. ҚІЖК-нің 411-бабы бірінші бөлігінің 4)-6) тармақтарында көзделген шешімдерді қабылдаған кезде апелляциялық саты бірінші сатыдағы сот үкімінің (қаулысының) күшін жою туралы қаулы шығарады, содан кейін ҚІЖК-нің 44-тарауының талаптарын сақтай отырып, жаңа үкім шығарады. Үкім шығарған кезде ҚІЖК-нің 377-383-баптарының талаптарын қатаң басшылыққа алу қажет.";
9) 21-тармақтың екінші абзацындағы "1-бөлігінің 3) тармағына" деген сөздер "2-бөлігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 28-тармақтағы "421-бабының 1-бөлігінің 4), 5), 9) тармақтарында" деген сөздер "421-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 31-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сотталушының пайдасына шығарылған ақтау үкімінің, істі қысқарту туралы қаулының немесе өзге де шешімнің күшін прокурордың наразылығы немесе жәбірленушінің не оның өкілінің, сондай-ақ ақтау негіздерімен келіспеген сот ақтаған адамның шағымы бойынша ғана жою мүмкін.";
12) 34-тармақта:
екінші абзацтың бірінші сөйлеміндегі "жеті" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"ҚІЖК-нің 423-1-бабының 2 және 3-бөліктерінің ережелері жеке қаулыларға қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Апелляциялық сатының үкімін орындауға беру ҚІЖК-нің 423-1-бабының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.";
13) 35-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жаңадан шығарылған қаулы бұрын шығарылған қаулыға қайшы келген жағдайда, тиісті облыстық немесе оған теңестірілген соттың төрағасы ҚІЖК-нің 423-2-бабының 3-бөлігіне сәйкес, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотына туындаған қайшылықтарды жою туралы ұсыныс енгізеді.".
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес, осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, сондай-ақ жалпыға бірдей міндетті болып табылады және ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
М. Әлімбеков
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы
Ж. Бәйішев