Об утверждении Правил отбора проб и образцов товаров должностными лицами таможенных органов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2010 года № 1016. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2015 года № 573
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.07.2015 № 573 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 234 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" от 30 июня 2010 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора проб и образцов товаров должностными лицами таможенных органов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 октября 2010 года № 1016
Правила
отбора проб и образцов товаров
должностными лицами таможенных органов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбора проб и образцов товаров должностными лицами таможенных органов (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 234 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" от 30 июня 2010 года (далее - Кодекс) и определяют порядок отбора проб и образцов товаров должностными лицами таможенных органов при проведении таможенной проверки и таможенного декларирования, с целью проведения таможенной экспертизы в организациях, проводящих таможенную экспертизу.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) проба - товар или часть товара, оптимально необходимая, установленная документацией по стандартизации, характеризирующая состав и свойства всего объема представляемого и исследуемого товара;
2) образец - единица товара (продукции), соответствующая структуре, составу и свойствам всей партии, серии товара (продукции), либо единичный объект, представляемый, в письменной и иных формах отображения, отбор которого в целях дальнейшего исследования фиксируется в установленном порядке;
3) нормативный документ по стандартизации - документ, устанавливающий нормы, правила, характеристики, принципы, касающиеся различных видов деятельности по стандартизации или ее результатов.
2. Порядок отбора проб и образцов товаров
3. Отбор проб и образцов товаров производится должностным лицом таможенных органов в присутствии декларанта либо лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, или их представителей.

Кеден органдары лауазымды адамдарының тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 4 қазандағы № 1016 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2015 жылғы 23 шілдедегі № 573 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 23.07.2015 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 234-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кеден органдары лауазымды адамдарының тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 4 қазандағы
№ 1016 қаулысымен
бекітілген
Кеден органдары лауазымды адамдарының тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Кеден органдары лауазымды адамдарының тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 234-бабына сәйкес әзірленді және кедендік сараптама жүргізетін ұйымдарда кедендік сараптама жүргізу мақсатында кедендік тексеру жүргізу және кедендік декларациялау кезінде кеден органдары лауазымды адамдарының тауарлардың сынамалары мен үлгілерін алу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) сынама - оңтайлы қажетті, стандарттау жөніндегі құжаттамамен белгіленген, ұсынылып отырған және зерттелетін тауардың барлық көлемінің құрамын және қасиетін сипаттайтын тауар немесе тауардың бір бөлігі;
2) үлгі - тауардың (өнімнің) барлық партиясының, сериясының құрылымына, құрамына және қасиеттеріне сәйкес келетін тауар (өнім) бірлігі не одан әрі зерттеу мақсатында іріктеп алынуы белгіленген тәртіппен тіркелетін, жазбаша және өзге де көріну нысандарында ұсынылатын жалғыз дара объект;
3) стандарттау жөніндегі нормативтік құжат - стандарттау жөніндегі қызметтің әр түріне немесе оның нәтижелеріне қатысты нормаларды, қағидаларды, сипаттамаларды, қағидаттарды белгілейтін құжат.
2. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу тәртібі
3. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуды кеден органдарының лауазымды адамдары декларанттың не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамның, немесе олардың өкілдерінің қатысуымен жүргізеді.

4. Декларанты либо лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, или их представители принимают участие и оказывают содействие должностным лицам таможенных органов при отборе проб и образцов товаров, в том числе осуществляют за свой счет грузовые операции, необходимые для отбора проб и образцов товаров.
5. В случае неявки или отсутствия декларанта либо лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, или их представителей по истечении десяти календарных дней после представления товаров, а также при обстоятельствах, не терпящих отлагательства, отбор проб и образцов товаров осуществляется должностными лицами таможенных органов в присутствии двух понятых.
6. При необходимости использования специальных и (или) научных познаний и применения технических средств отбор проб и образцов товаров проводится с участием таможенного эксперта (эксперта).
Основанием для участия таможенного эксперта (эксперта) в отборе проб и образцов товаров является ходатайство должностного лица таможенного органа в организацию, проводящую таможенную экспертизу.
7. Пробы и образцы товаров отбираются в минимальных количествах, обеспечивающих возможность их исследования и соблюдение требований согласно нормативной документации по стандартизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Если нормативной документацией по стандартизации предусмотрено длительное хранение проб и образцов товаров, на случай разногласий в оценке качества должностное лицо таможенного органа делит их на равные части, количество которых определено нормативной документацией по стандартизации на определенный вид товара.
Одну часть пробы и образца товара должностное лицо таможенного органа направляет на таможенную экспертизу, а другие части проб и образцов товаров хранятся в опечатанном виде, в таможенном органе, отобравшем пробу и образец товара, до окончания срока определенного нормативной документацией по стандартизации.
9. При отборе проб и образцов товаров составляется акт отбора проб и образцов по форме, утвержденной решением Комиссии таможенного союза.
10. Акт отбора проб и образцов составляется в трех экземплярах:
первый экземпляр остается в таможенном органе;
второй экземпляр вместе с отобранными пробами и образцами товаров направляется в организацию, уполномоченную на проведение таможенной экспертизы;
третий экземпляр подлежит вручению (направлению) декларанту, иному лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, или их представителям, если они установлены.

4. Декларанттар не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамдар, немесе олардың өкілдері тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу кезінде қатысады және кеден органдарының лауазымды адамдарына жәрдем көрсетеді, оның ішінде өз есебінен тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу үшін қажетті жүк операцияларын жүзеге асырады.
5. Декларант не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адам, немесе олардың өкілдері тауарлар ұсынылғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң келмеген немесе болмаған жағдайда, сондай-ақ кейінге қалдырылмайтын мән-жайлар кезінде тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуды кеден органдарының лауазымды адамдары екі куәгердің қатысуымен жүзеге асырады.
6. Арнайы және (немесе) ғылыми танымдарды пайдалану және техникалық құралдарды қолдану қажеттілігі кезінде тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу кедендік сарапшының (сарапшының) қатысуымен жүргізіледі.
Кеден органы лауазымды адамының кедендік сараптаманы жүргізетін ұйымға қолдаухаты кедендік сарапшының (сарапшының) тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуға қатысуы үшін негіз болып табылады.
7. Тауарлардың сынамалары мен үлгілері оларды зерттеу мүмкіндігін және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттамаға сәйкес талаптардың сақталуын қамтамасыз ететін барынша аз мөлшерде алынады.
8. Егер стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттамада сапаны бағалаудағы келіспеушіліктер жағдайына тауарлардың сынамалары мен үлгілерін ұзақ сақтау көзделген болса, кеден органының лауазымды адамы оларды саны тауардың белгілі бір түріне арналған стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттамамен айқындалған тең бөліктерге бөледі.
Тауардың сынамасы мен үлгісінің бір бөлігін кеден органының лауазымды адамы кедендік сараптамаға жібереді, ал тауарлардың сынамалары мен үлгілерінің басқа бөліктері мөр басылған түрде тауардың сынамасы мен үлгісін алған кеден органында стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттамамен айқындалған мерзім аяқталғанға дейін сақталады.
9. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу кезінде Кеден одағы комиссиясының шешімімен бекітілген нысан бойынша сынамалар мен үлгілерді іріктеп алу актісі жасалады.
10. Сынамалар мен үлгілерді іріктеп алу актісі үш данада жасалады:
бірінші данасы кеден органында қалады;
екінші данасы тауарлардың іріктелген сынамалары және үлгілерімен бірге кедендік сараптаманы жүргізуге уәкілетті ұйымға жіберіледі;
үшінші данасы декларантқа, тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамға немесе олар белгіленген болса, олардың өкілдеріне тапсыруға (жіберуге) жатады.

11. В случае неявки или отсутствия декларанта либо лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, или их представителей акт отбора проб и образцов в течение двух рабочих дней направляется декларанту, либо лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, или их представителям согласно данным, указанным в товаросопроводительных документах.
12. Перед отбором проб и образцов товаров, необходимо проверить наименование и маркировку товара, наличие знаков опасности груза.
13. Если товаром является химическое вещество, то пробы и образцы должны сопровождаться копиями товаросопроводительных документов, содержащих сведения о составе и свойствах, о мерах безопасности при транспортировке, использовании, хранении и утилизации.
14. Отбор проб и образцов товаров осуществляется с соблюдением техники безопасности.
15. Пробы и образцы товаров, направляемые в таможенную экспертизу, упаковываются в соответствии со свойствами товаров и опечатываются. Упаковка содержит пояснительные надписи и исключает возможность доступа к содержимому без ее повреждения.
16. По окончании отбора проб и образцов товаров должностным лицом таможенного органа накладывается пломба на транспортные средства, контейнеры, упаковки и тары, в которых находятся товары.
17. Таможенные органы не возмещают декларанту либо лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, или их представителям расходы, связанные с отбором проб и образцов товаров.
18. Материалы (пробы, образцы товаров и товаросопроводительные документы), направленные в организацию, уполномоченную на проведение таможенной экспертизы, регистрируются в журнале по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью таможенного органа.
19. По окончании таможенной экспертизы пробы и образцы возвращаются должностному лицу таможенного органа, назначившему таможенную экспертизу, за исключением случаев, когда:
пробы и образцы товаров были израсходованы в процессе исследования либо уничтожены в результате исследований и (или) испытаний;
выявлено несоответствие состава товаров, указанного в товаросопроводительных документах, составу товаров, полученному в ходе проведения таможенной экспертизы, в результате чего такие пробы и образцы оставлены на хранение, срок которого определен нормативной документацией по стандартизации;
пробы и образцы товаров подлежат уничтожению или утилизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Сведения по возврату, либо уничтожению проб и образцов товаров указываются в сопроводительном письме к заключению таможенного эксперта (эксперта) в соответствии с порядком проведения таможенной экспертизы при проведении таможенного контроля, утвержденным решением Комиссии таможенного союза.

11. Декларант не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адам, немесе олардың өкілдері келмеген немесе болмаған жағдайда сынамалар мен үлгілерді іріктеп алу актісі декларантқа, не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамға, немесе олардың өкілдеріне тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілген деректерге сәйкес екі жұмыс күні ішінде жіберіледі.
12. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алудың алдында тауардың атауын және таңбалануын, жүктің қауіптілік белгілерінің бар болуын тексеру қажет.
13. Егер химиялық зат тауар болып табылса, сынамалар мен үлгілер құрамы мен қасиеттері туралы, тасымалдау, пайдалану, сақтау және кәдеге жарату кезіндегі қауіпсіздік шаралары туралы мәліметтері бар тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелерімен бірге жүруі қажет.
14. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу қауіпсіздік техникасының сақталуымен жүзеге асырылады.
15. Кедендік сараптамаға жіберілетін тауарлардың сынамалары мен үлгілері тауарлардың қасиеттеріне сәйкес оралады және мөрленеді. Орамада түсіндірме жазулары болады және ол оны бүлдірмей ішіндегіге қол жеткізу мүмкіндігін болдырмайды.
16. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу аяқталғаннан кейін кеден органының лауазымды адамы тауарлар орналасқан көлік құралдарына, контейнерлерге, орамалар мен ыдыстарға пломба салады.
17. Кеден органдары декларантқа не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғаға немесе олардың өкілдеріне тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуға байланысты шығыстарды өтемейді.
18. Кедендік сараптаманы жүргізуге уәкілетті ұйымға жіберілген материалдар (тауарлардың сынамалары, үлгілері және тауарларға ілеспе құжаттар) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша журналда тіркеледі.
Журнал нөмірленеді, тігіледі және кеден органының мөрімен бекітіледі.
19. Кедендік сараптама аяқталғаннан кейін сынамалар мен үлгілер:
тауарлардың сынамалары мен үлгілері зерттеу үдерісінде жұмсалған немесе зерттеу және (немесе) сынақ нәтижесінде жойылған;
тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілген тауар құрамының кедендік сараптаманы жүргізу барысында алынған тауардың құрамына сәйкессіздігі анықталған, нәтижесінде мұндай сынамалар мен үлгілер мерзімі стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттамамен айқындалған сақтауға қалдырылған;
тауарлардың сынамалары мен үлгілері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жоюға немесе кәдеге жаратуға жататын жағдайларды қоспағанда, кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органының лауазымды адамына қайтарылады.
20. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін қайтару не жою бойынша мәліметтер Кеден одағы комиссиясының шешімімен бекітілген кедендік бақылауды жүргізу кезінде кедендік сараптаманы жүргізу тәртібіне сәйкес кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысына ілеспе хатта көрсетіледі.