Об утверждении Правил определения исторических затрат и стоимости геологической информации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2011 года № 120. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2015 года № 651
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.08.2015 № 651 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 386.
В соответствии с подпунктом 46) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения исторических затрат и стоимости геологической информации.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2008 года № 351 "Об утверждении Правил определения исторических затрат и стоимости геологической информации" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 20, ст. 191).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 февраля 2011 года № 120
Правила
определения исторических затрат и стоимости геологической
информации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения исторических затрат и стоимости геологической информации (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок определения исторических затрат и стоимости геологической информации о недрах.
2. Исторические затраты - суммарные прошлые затраты на геологическое изучение контрактной территории и разведку месторождений, понесенные государством, геологическая информация о которых передана в собственность государства.
3. Стоимость геологической информации, находящейся в государственной собственности, определяется как часть суммы исторических затрат. Оплата стоимости геологической информации производится в бюджет Республики Казахстан.
4. Исторические затраты определяются для всех видов полезных ископаемых, включая общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи.

Тарихи шығындарды геологиялық ақпарат құнын айқындау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 10 ақпандағы № 120 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 20 тамыздағы № 651 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 20.08.2015 № 651 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабы 46) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тарихи шығындарды және геологиялық ақпарат құнын айқындау қағидасы бекітілсін.
2. «Тарихи шығындарды және геологиялық ақпарат құнының айқындау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 16 сәуірдегі № 351 қаулысының (Қазақстан Республикасы Үкіметінің ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 20, 191-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 10 ақпандағы
№ 120 қаулысымен
бекітілген
Тарихи шығындарды және геологиялық ақпарат құнын айқындау қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Тарихи шығындарды және геологиялық ақпарат құнын айқындау қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабының 46) тармақшасына сәйкес әзірленген және жер қойнауы туралы тарихи шығындарды және геологиялық ақпарат құнын айқындау тәртібін белгілейді.
2. Тарихи шығындар - мемлекет келісімшарттық аумақты геологиялық зерттеуге және кен орындарын барлауға жұмсаған; олар туралы геологиялық ақпарат мемлекет меншігіне берілген бұрынғы жиынтық шығындар.
3. Мемлекет меншігіндегі геологиялық ақпараттың құны тарихи шығындар сомасының бір бөлігі ретінде айқындалады. Геологиялық ақпараттың құны Қазақстан Республикасының бюджетіне төленеді.
4. Кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты сулары мен емдік балшықты қоса алғанда, тарихи шығындар барлық пайдалы қазбалардың түрлері үшін айқындалады.

5. Размер исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации о недрах определяется уполномоченным органом по изучению и использованию недр (далее - уполномоченный орган).
2. Порядок определения исторических затрат и стоимости
геологической информации
6. Уполномоченный орган до объявления конкурса на предоставление права недропользования проводит инвентаризацию всех геологических исследований, выполненных в пределах участка недр, предоставляемого в недропользование (далее - участок недр). Данные инвентаризации должны отражать степень геологической изученности участка недр и фактические затраты на геологоразведочные работы. По данным инвентаризации составляются картограмма геологической изученности и инвентарная ведомость, на основе которых осуществляется расчет исторических затрат.
6-1. На картограмме геологической изученности должны быть показаны: контур и географические координаты угловых точек контрактной территории; контуры всех ранее выполненных на контрактной территории геологических исследований.
Все геологоразведочные работы, выполненные на контрактной территории, вносятся в инвентарную ведомость геологоразведочных работ, проведенных на объекте (далее - инвентарная ведомость), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Из инвентарной ведомости исключаются работы фактически проведенные на объекте(ах) и заносятся в справку об исключении геологоразведочных работ (далее — справка об исключении) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, фактические затраты по которым полностью исключаются из расчета исторических затрат.
Оставшиеся в инвентарной ведомости работы по объекту(ам) заносятся в справку о вычислении части затрат геологоразведочных работ, отнесенных к историческим затратам по контрактной территории (далее — справка о вычислении), но форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Справка о вычислении является исходным документом для расчета исторических затрат.
Исторические затраты, отнесенные на контрактную территорию, суммируются по годам проведения работ (работы, выполненные до 1961 года, работы, выполненные в период с 1961 по 1990 годы и далее в пределах каждого последующего года). Территориальным(и) органом(ами) уполномоченного органа оформляется расчет исторических затрат по геологоразведочным работам по объекту (далее - расчет исторических затрат), по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.10.2013 № 1142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

5. Тарихи шығындардың көлемін, жер қойнауы туралы геологиялық ақпарат алудың құны мен талаптарын жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) анықтайды.
2. Тарихи шығындарды және геологиялық ақпарат құнын айқындау тәртібі
6. Уәкілетті орган жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурс жарияланғанға дейін жер қойнауын пайдалануға берілетін жер қойнауы учаскесі (бұдан әрі - жер қойнауы учаскесі) шегінде орындалған барлық геологиялық зерттеулерге түгендеу жүргізеді. Түгендеудің деректері жер қойнауы учаскесінің геологиялық зерделену дәрежесі мен геологиялық барлау жұмыстарының нақты шығындарын көрсетуге тиіс. Түгендеудің деректері бойынша геологиялық зерделену картограммасы мен түгендеу ведомосі жасалады, осылардың негізінде тарихи шығындардың есебі жүзеге асырылады.
6-1. Геологиялық зерделену картограммасында: келісімшарттық аумақтың пішіні және бұрыштық нүктелерінің географиялық координаттары; келісімшарттық аумақта бұрын орындалған барлық геологиялық зерттеулердің пішіні көрсетілуге тиіс.
Келісімшарттық аумақта орындалған барлық геологиялық-барлау жұмыстары осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектіде жүргізілген геологиялық-барлау жұмыстарының түгендеу ведомосына (бұдан әрі - түгендеу ведомосы) енгізіледі.
Түгендеу ведомосынан объекті(лер)де жүргізілген нақты жұмыстар алынып тасталады және осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша олар нақты шығындары тарихи шығындардың есебінен толық алынып тасталатын геологиялық-барлау жұмыстарын алып тастау туралы анықтамаға (бұдан әрі - алып тастау туралы анықтама) енгізіледі.
Түгендеу ведомосындағы қалған объекті(лер) бойынша жұмыстар осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісімшарттық аумақ бойынша тарихи шығындарға жатқызылған геологиялық-барлау жұмыстарының шығындарының бір бөлігін есептеу туралы анықтамаға (бұдан әрі - есептеу туралы анықтама) енгізіледі.
Есептеу туралы анықтама тарихи шығындардың есебі үшін бастапқы құжат болып табылады.
Келісімшарттық аумаққа жатқызылған тарихи шығындар жұмыстардың жүргізілген жылдары бойынша жинақталады (1961 жылға дейін орындалған жұмыстар, 1961 - 1990 жылдар кезеңінде орындалған жұмыстар және одан әрі әрбір келесі жыл шегінде). Уәкілетті органның аумақтық орган(дар)ы объект бойынша геологиялық-барлау жұмыстары бойынша тарихи шығындар есебін (бұдан әрі - тарихи шығындар есебі) осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімдейді.
Ескерту. Қағида 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.10.2013 № 1142 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

7. Исторические затраты рассматриваются по каждому участку недр отдельно.
Границы участка недр для проведения операций по недропользованию определяются горным или геологическим отводом, выдаваемым уполномоченным органом в соответствии с Инструкцией о порядке предоставления геологических/горных отводов для разведки и добычи полезных ископаемых и пользования недрами в иных целях, утверждаемой приказом Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
7-1. На основании запроса заинтересованного лица при условии соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании и о государственных секретах, в соответствии с геологическим или горным отводом, расчет исторических затрат по каждому объекту рассчитывается по поручению уполномоченного органа соответствующим (и) территориальным(и) органом(ами) уполномоченного органа в течение семи рабочих дней.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.10.2013 № 1142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
8. Исторические затраты по участку недр для проведения разведки или разведки и добычи включают: региональные геолого-геофизические, поисковые и поисково-оценочные работы, пропорционально площади участка недр или приходящихся на него физических объемов, научные, опытно-методические, опытно-конструкторские и другие исследования, результаты которых связаны с изучением участка недр.
9. По участку недр для проведения разведки или совмещенной разведки и добычи, а также недропользователю, обнаружившему и оценившему месторождение на основании контракта на разведку, и имеющему исключительное право на заключение контракта на добычу без проведения конкурса на основе прямых переговоров, исторические затраты рассчитываются в пределах геологического отвода и включают в объемах, пропорциональных площади геологического отвода, региональные геолого-геофизические исследования (выполненные в пределах площади поисково-оценочных работ), поисковые и поисково-оценочные работы, разведку, доразведку флангов и глубоких горизонтов, технологические исследования, исследования на безрудность промышленных площадок, гидрогеологические исследования для водоснабжения будущего добывающего предприятия, научно-исследовательские, опытно-методические, опытно-конструкторские и другие исследования, связанные с изучением участка недр.
Победителю конкурса или лицу, получившему право недропользования на основе прямых переговоров на добычу, исторические затраты рассчитываются в пределах горного отвода и включают региональные геолого-геофизические исследования (выполненные в пределах площади поисково-оценочных работ), поисковые и поисково-оценочные работы, разведку, доразведку флангов и глубоких горизонтов, технологические исследования, исследования на безрудность промышленных площадок, гидрогеологические исследования для водоснабжения будущего добывающего предприятия, научно-исследовательские, опытно-методические, опытно-конструкторские и другие исследования, связанные с изучением участка недр.
Если в недропользование для проведения добычи передана часть запасов месторождения, то исторические затраты рассчитываются пропорционально этой части запасов от общих запасов месторождения.

7. Тарихи шығындар әр жер қойнауы учаскесі бойынша жеке қаралады. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жер қойнауы учаскесінің шекарасы Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің бұйрығымен бекітетін Пайдалы қазбаларды барлау мен өндіруге және жер қойнауын өзге мақсатта пайдалануға геологиялық және/немесе тау-кендік бөлуді ұсыну тәртібі жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті орган беретін тау-кендік немесе геологиялық бөлулермен анықталады.
7-1. Мүдделі тұлғаның сұратуы негізінде Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы және мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптары сақталған жағдайда және геологиялық немесе тау-кендік бөлуге сәйкес уәкілетті органның тапсырмасы бойынша әрбір объект бойынша тарихи шығындар есебін тиісті аумақтық орган(дар) жеті жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Ескерту. Қағида 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.10.2013 № 1142 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Барлау немесе барлау мен өндіруді жүргізуге арналған жер қойнауы учаскесі бойынша тарихи шығындар: жер қойнауы учаскесінің алаңына немесе оған сай келетін табиғи көлеміне барабар өңірлік геологиялық-геофизикалық, іздеу және іздеу-бағалау жұмыстарын, ғылыми, тәжірибелік-әдістемелік, тәжірибелік-конструкторлық және нәтижелері жер қойнауы учаскесін зерделеумен байланысты басқа да зерттеулерді қамтиды.
9. Барлауды немесе бірлескен барлауды және өндіруді жүргізуге арналған жер қойнауы учаскесі, сондай-ақ барлауға арналған келісімшарт негізінде кен орнын айқындаған және бағалаған және тікелей келіссөздер негізінде, конкурс өткізбей, өндіруге арналған келісімшартты жасауға айрықша құқығы бар жер қойнауын пайдаланушы бойынша тарихи шығындар геологиялық бөлу шегінде есептеледі және геологиялық бөлудің алаңына барабар көлемдегі, өңірлік геологиялық-геофизикалық (іздеу-бағалау жұмыстары алаңының шегінде орындалған), іздеу және іздеу-бағалау жұмыстарын, барлауды, қапталдар мен терең горизонттарды жете барлауды, технологиялық зерттеулерді, өнеркәсіптік алаңдардың кенсіздігін зерттеуді, болашақ өндіруші кәсіпорынды сумен жабдықтауға арналған гидрогеологиялық зерттеулерді, ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-әдістемелік, тәжірибелік-конструкторлық және жер қойнауы учаскесін зерделеуге байланысты басқа да зерттеулерді қамтиды.
Конкурс жеңімпазына немесе тікелей келіссөздер негізінде өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын алған тұлғаға тарихи шығындар тау-кендік бөлу шегінде есептеледі және өңірлік геологиялық-геофизикалық (іздеу-бағалау жұмыстары алаңының шегінде орындалған), іздеу және іздеу-бағалау жұмыстарын, барлауды, қапталдар мен терең горизонттарды жете барлауды, технологиялық зерттеулерді, өнеркәсіптік алаңдардың кенсіздігін зерттеуді, болашақ өндіруші кәсіпорынды сумен жабдықтауға арналған гидрогеологиялық зерттеулерді, ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-әдістемелік, тәжірибелік-конструкторлық және жер қойнауы учаскесін зерделеуге байланысты басқа да зерттеулерді қамтиды.
Егер өндіру жүргізу үшін жер қойнауын пайдалануға кен орындары қорларының бір бөлігі берілген болса, онда тарихи шығындар кен орындарының жалпы қорларынан осы қорлардың осы бөлігіне барабар есептеледі.

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 24.10.2013 № 1142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
10. Из указанных в пунктах 89 настоящих Правил работ из расчета исторических затрат исключаются работы, не относящиеся к заявленному виду полезного ископаемого, работы, проведенные не за счет средств государства, работы по проходке ликвидированных на дату расчета исторических затрат скважин и горных выработок, кроме затрат на их геологическое изучение.
11. Исторические затраты суммируются по годам проведения работ (работы, выполненные до 1961 года, работы, выполненные в период с 1961 по 1990 годы и далее в пределах каждого последующего года), по видам работ. Основанием для пересчета затрат прошлых лет в цены 1996 года служат внутриотраслевые индексы изменения стоимости геологоразведочных работ по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, соответственно на нефть и газ, твердые полезные ископаемые и воду, геофизические и научно-исследовательские работы.
Для пересчета затрат до 1961 года в цены 1961 - 1990 годов, затраты уменьшаются в десять раз. Для пересчета затрат в тенге затраты в рублях 1961 - 1990 годов умножаются на коэффициент 0,002.
Пересчет затрат до 1961 года на проведенные геологоразведочные и другие работы в цены 1996 года (тенге) осуществляется по формуле:
Из96 = Зпл х И91 х 0,002 х И96, где:
10
Из96 - исторические затраты в ценах 1996 года;
Зпл - затраты прошлых лет;
И91 - индекс изменения стоимости геологоразведочных работ 1991 года к ценам 1990 года;
0,002 - коэффициент перевода в тенге;
И96 - индекс изменения стоимости геологоразведочных работ 1996 года к ценам 1991 года.
Пересчет затрат с 1961 по 1990 годы в цены 1996 года осуществляется по формуле:
Из96 = Зпл х И91 х 0,002 х И96
Пересчет затрат с 1991 года в цены 1996 года осуществляется по формуле:
Из96 = Зпл х 0,002 х И96
Пересчет затрат с 1992 года в цены 1996 года осуществляется по формуле:
Из96 = Зпл х 0,002: Щ92-95) х И96,
где: И(92-95) - индексы изменения стоимости геологоразведочных работ по годам (коэффициент 0,002 не применяется после ввода национальной валюты).
Исторические затраты в ценах 1996 года переводятся в доллары США по курсу на 1 января 1997 года. Исторические затраты, понесенные государством после 1996 года, переводятся в доллары США по курсу на дату списания затрат по выполненным работам. При подготовке расчета исторических затрат, полученная стоимость затрат в долларах США переводится в национальную валюту по текущему курсу.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.10.2013 № 1142 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Тарихи шығындарды есептеуден осы Қағиданың 8, 9-тармақтарында көрсетілген жұмыстардан, пайдалы қазбалардың мәлімделген түріне жатпайтын жұмыстар, оларды геологиялық зерттеулерге арналған шығындардан басқа немесе мемлекеттің қаражатынсыз жүргізілген, ұңғыма және тау-кен өндірудің тарихи шығындарын есептеу күніне жойылған өткізу жөніндегі жұмыстар алынып тасталады.
11. Тарихи шығындар жұмыстардың жүргізілген жылдары бойынша (1961 жылға дейін орындалған жұмыстар, 1961 - 1990 жылдар кезеңінде орындалған жұмыстар және одан әрі әрбір келесі жыл шегінде) жұмыс түрлері бойынша жинақталады. Осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша геологиялық барлау жұмыстарының тиісінше мұнай мен газға, қатты пайдалы қазбалар мен суға, геофизикалық және ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған құнының салаішілік индекстерінің өзгеруі өткен жылдардың шығындарын 1996 жылғы бағаға қайта есептеуге негіз болады.
1961 жылға дейінгі шығындарды 1961 - 1990 жылдардағы бағаға қайта есептеу үшін шығындар он есе азайтылады. Шығындарды теңгеге қайта есептеу үшін 1961 - 1990 жылдардағы рубль шығындары 0,002 коэффициентіне көбейтіледі.
1961 жылға дейін жүргізілген геологиялық барлау және басқа да жұмыстардың шығынын 1996 жылғы бағаға (теңге) қайта есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тш96 = Өжш х И 91 х 0,002 х И96, мұнда:
10
Тш96 - 1996 жылғы бағамен тарихи шығындар;
Өжш - өткен жылдардың шығындары;
И 91 - 1991 жылғы геологиялық барлау жұмыстары құнының 1990 жылғы бағаға өзгеру индексі;
0,002 - теңгеге аудару коэффициенті;
И 96 - 1996 жылғы геологиялық барлау жұмыстары құнының 1991 жылғы бағаға өзгеру индексі.
1961 жылдан 1990 жылға дейінгі шығындарды 1996 жылғы бағаға қайта есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тш 96 = Өжш х И91 х 0,002 х И96
1991 жылдан бергі шығындарды 1996 жылғы бағаға қайта есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тш 96 = Өжш х 0,002 х И96
1992 жылдан бергі шығындарды 1996 жылғы бағаға қайта есептеу қайта есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тш 96 = Өжш х 0,002: И(92-95) х И96,
мұнда: И(92-95) - жылдар бойынша геологиялық барлау жұмыстары құнының өзгеру индекстері (0,002 коэффициенті ұлттық валюта енгізілгеннен кейін қолданылмайды).
1996 жылғы бағамен тарихи шығындар 1997 жылғы 1 қаңтардағы бағам бойынша АҚШ долларына аударылады. 1996 жылдан кейін мемлекет шеккен тарихи шығындар атқарылған жұмыстар бойынша шығындарды есептен шығару күнгі бағам бойынша АҚШ долларына аударылады. Тарихи шығындардың есебін дайындау кезінде АҚШ долларымен алынған шығынның құны ағымдағы бағам бойынша ұлттық валютаға аударылады.

Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 24.10.2013 № 1142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
12. Для определения стоимости геологической информации при получении права недропользования на добычу и совмещенную разведку и добычу применяются процентные ставки от суммы исторических затрат. Процентные ставки дифференцируются в зависимости от вида полезного ископаемого:
Углеводородное сырье:
разведка и добыча - 2 %, добыча - 3 %.
Твердые полезные ископаемые (включая общераспространенные):
разведка и добыча - 2 %, добыча - 2,5 %.
Подземные воды (включая лечебные грязи):
разведка и добыча - 2,5 %, добыча - 4 %.
Стоимость геологической информации при получении права недропользования на разведку определяется по следующей формуле:
геол.инф.= Кмрп х Sконт.тер. х Кп, где:
геол.инф. – стоимость геологической информации;
Кмрп – коэффициент месячного расчетного показателя по видам полезных ископаемых;
Sконт.тер. – общая площадь контрактной территории;
Кп – поправочный коэффициент по видам полезных ископаемых.
Коэффициент месячного расчетного показателя дифференцируется в зависимости от вида полезного ископаемого:
углеводородное сырье – 310 МРП;
твердые полезные ископаемые – 150 МРП;
общераспространенные полезные ископаемые – 100 МРП;
подземные воды (включая лечебные грязи) – 50 МРП.
Поправочный коэффициент дифференцируется в зависимости от вида полезного ископаемого:
углеводородное сырье – 0,01;
твердые полезные ископаемые – 0,015;
общераспространенные полезные ископаемые – 0,015;
подземные воды (включая лечебные грязи) – 0,015.
Стоимость геологической информации, определенная при получении права на разведку, не входит в стоимость геологической информации, определяемой при получении права недропользования на добычу или совмещенную разведку и добычу.
В случае приобретения геологической информации по свободному от недропользования объекту стоимость одной единицы геологической информации определяется в размере одного месячного расчетного показателя.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 27.01.2014 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Для определения стоимости геологической информации, полученной не за счет средств государства, но находящейся в государственной собственности, применяются процентные ставки на разведку в порядке, установленном пунктом 12 настоящих Правил, от суммы затрат на геологоразведочные работы, в результате которых получена геологическая информация.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.10.2013 № 1142 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын алу кезінде геологиялық ақпараттың құнын айқындау үшiн тарихи шығындар сомасынан пайыздық ставкалар қолданылады. Пайыздық ставкалар пайдалы қазбалардың түрiне байланысты сараланады:
Көмiрсутек шикiзаты:
барлау және өндiру – 2 %, өндiру – 3 %.
Қатты пайдалы қазбалар (кең таралған пайдалы қазбаларды қоса алғанда):
барлау және өндiру – 2 %, өндiру – 2,5 %.
Жер асты сулары (емдiк балшықты қоса алғанда):
барлау және өндiру – 2,5 %, өндiру – 4 %.
Барлауға жер қойнауын пайдалану құқығын алу кезінде геологиялық ақпараттың құны мынадай формула бойынша айқындалады:
геол. ақпар.= Каек х Sкелісімш. аум. х Кт, мұнда:
геол. ақпар. – геологиялық ақпараттың құны;
Каек – пайдалы қазбалардың түрлері бойынша айлық есептік көрсеткіш коэффициенті;
Sкелісімш. аум. – келісімшарт аумағының жалпы алаңы;
Кт – пайдалы қазбалардың түрлері бойынша түзету коэффициенті;
Айлық есептік көрсеткіш коэффициенті пайдалы қазбалардың түрлеріне байланысты сараланады:
көмірсутек шикізаты – 310 АЕК;
қатты пайдалы қазбалар – 150 АЕК;
кең таралған пайдалы қазбалар – 100 АЕК;
жер асты сулары (емдiк балшықты қоса алғанда) – 50 АЕК.
Түзету коэффициенті пайдалы қазбалардың түрлеріне байланысты сараланады:
көмірсутек шикізаты – 0,01;
қатты пайдалы қазбалар – 0,015;
кең таралған пайдалы қазбалар – 0,015;
жер асты сулары (емдiк балшықты қоса алғанда) – 0,015.
Барлауға құқықты алу кезінде айқындалған геологиялық ақпарат құны өндіруге немесе бірлескен барлауға және өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын алу кезінде айқындалатын геологиялық ақпарат құнына кірмейді.
Жер қойнауын пайдаланудан бос объекті бойынша геологиялық ақпарат сатып алынған жағдайда, ақпараттың бір бірлігінің құны бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айқындалады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.01.2014 № 30 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. Мемлекет қаражатынан алынбаған, бірақ мемлекеттің меншігіндегі геологиялық ақпараттың құнын айқындау үшін нәтижесінде геологиялық ақпарат алынған геологиялық барлау жұмыстарына арналған шығындардың сомасынан барлауға арналған пайыздық ставкалар осы Қағиданың 12-тармағында белгіленген тәртіппен қолданылады.

Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 24.10.2013 № 1142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
14. В соглашениях о конфиденциальности стоимость геологической информации указывается в национальной валюте Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 24.10.2013 № 1142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам определения
исторических затрат и
стоимости геологической
информации
Утверждаю
________________________ руководитель
(Ф.И.О. подпись, печать)
_______________________________
(территориальное подразделение)
от «    »          2013 г. №
Инвентарная ведомость
геологоразведочных работ, проведенных на объекте
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.10.2013 № 1142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Координаты контрактной территории
Площадь контрактной территории ______________ кв.км.
Недропользователь/физическое или юридическое лицо         № контракта
(дата регистрации в
компетентном органе)
п/п
№№
контуров,
инвентарный
номер
Наименование
работ, масштаб,
год проведения
геологоразведочных
работ,
организация-
исполнитель,
авторы отчета
Координаты
площади,
кв.км.
Основные
результаты
геологоразведочных
работ
Объемы выполненных
работ и затраты по ним
Физические
объемы
Финансовые
затраты
1
2
3
4
5
6
7
Исполнитель территориального органа           Ф.И.О ___________
(подпись)
Приложение 2
к Правилам определения
исторических затрат и
стоимости геологической
информации
Справка об исключении
геологоразведочных работ из подсчета исторических
затрат по контрактной территории
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.10.2013 № 1142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Недропользователь/физическое или юридическое лицо         № контракта
(дата регистрации в
компетентном органе)
№ п/п
№№ контуров, инвентарный
номер
Финансовые затраты
Причины исключения
1
2
3
4
Исполнитель территориального органа           Ф.И.О ___________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам определения
исторических затрат и
стоимости геологической
Справка
о вычислении части затрат на геологоразведочные работы,
отнесенных к историческим затратам по контрактной территории
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.10.2013 № 1142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Недропользователь/физическое или юридическое лицо         № контракта
(дата регистрации в
компетентном органе)
п/п
№№
контуров,
инвентарный
номер
Общая
площадь,
кв.км
Площадь,
приходящаяся на
контрактную
территорию,
кв.км. или
%
физических
объемов
геологоразведочных работ
% от
общей
площади
или %
физических
объемов
геологоразведочных работ
Общие
затраты
Затраты,
приходящиеся на
контрактную
территорию
Год проведения
геологоразведочных работ
1
2
3
4
5
6
7
8
Исполнитель территориального органа           Ф.И.О ___________
(подпись)
Приложение 4
к Правилам определения
исторических затрат и
стоимости геологической
Утверждаю
________________________ руководитель
(Ф.И.О. подпись, печать)
_______________________________
(территориальное подразделение)
от «    »          2013 г. №
Расчет
исторических затрат
по геологоразведочным работам по объекту

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.10.2013 № 1142 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Құпиялылық туралы келісімдерде геологиялық ақпараттың құны Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында көрсетіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.10.2013 № 1142 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Тарихи шығындарды және
геологиялық ақпарат құнын
айқындау қағидасына
1-қосымша
Бекітемін
__________________________
(Аумақтық бөлімше)
басшысы __________________
(Т.А.Ә. қолы, мөр)
2013 ж. «   »         №
Объектіде жүргізілген геологиялық-барлау жұмыстарын түгендеу
ведомосы
Ескерту. Қағида 1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.10.2013 № 1142 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Келісімшарттық аумақтың координаттары
Келісімшарттық аумақтың ауданы ______________________ шаршы км
Жер қойнауын пайдаланушы/жеке немесе заңды тұлға       Келісімшарт №
(құзырлы органда
тіркелген күні)
Р/с
Пішінінің №№, Түгендеу нөмірі
Жұмыстардың атауы, көлемі, геологиялық-барлау жұмыстары жүргізілген жыл, орындаушы мекеме, есептің авторлары
Алаңның координаттары шаршы км
Геологиялық-барлау жұмыстарының негізгі нәтижелері
Орындалған жұмыстар көлемі және олар бойынша шығындар
Физикалық көлем
Қаржылық шығындар
1
2
3
4
5
6
7
Аумақтық органның орындаушысы               Т.А.Ә. __________________
(қолы)
Тарихи шығындарды және
геологиялық ақпарат құнын
айқындау қағидасына
2-қосымша
Келісімшарттық аумақ бойынша тарихи шығындар есебінен
геологиялық-барлау жұмыстарын алып тастау туралы
анықтама
Ескерту. Қағида 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.10.2013 № 1142 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Жер қойнауын пайдаланушы/жеке немесе заңды тұлға       Келісімшарт №
(құзырлы органда
тіркелген күні)
Р/с
Пішіннің №№, түгендеу нөмірі
Қаржылық шығындар
Алып тастау себептері
1
2
3
4
Аумақтық органның орындаушысы               Т.А.Ә. __________________
(қолы)
Тарихи шығындарды және
геологиялық ақпарат құнын
айқындау қағидасына
3-қосымша
Келісімшарттық аумақ бойынша тарихи шығындарға жатқызылған,
геологиялық-барлау жұмыстарына арналған шығындар бөлігін
есептеу туралы анықтама
Ескерту. Қағида 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.10.2013 № 1142 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Жер қойнауын пайдаланушы/жеке немесе заңды тұлға       Келісімшарт №
(құзырлы органда
тіркелген күні)
Р/с
Пішіннің №№, түгендеу нөмірі
Жалпы ауданы, шаршы км
Келісімшарттық аумаққа жатқызылатын алаң, шаршы км немесе геологиялық-барлау жұмыстарының физикалық көлемінің %-ы
Жалпы ауданынан % немесе геологиялық-барлау жұмыстарының физикалық көлемінен %
Жалпы шығындар
Келісімшарттық аумаққа жатқызылатын шығындар
Геологиялық-барлау жұмыстарының жүргізілген жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
Аумақтық органның орындаушысы               Т.А.Ә. __________________
(қолы)
Тарихи шығындарды және
геологиялық ақпарат құнын
айқындау қағидасына
4-қосымша
Бекітемін
__________________________
(Аумақтық бөлімше)
басшысы __________________
(Т.А.Ә. қолы, мөр)
2013 ж. «   »         №
Объект бойынша геологиялық-барлау жұмыстары бойынша тарихи
шығындардың есебі

Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.10.2013 № 1142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Координаты контрактной территории
Площадь контрактной территории _______________ кв.км.
Недропользователь/физическое или юридическое лицо         № контракта
(дата регистрации в
компетентном органе)
Расчет исторических затрат произведен _________________________
(наименование территориального подразделения)
на основании горного/геологического отвода и разрешения
уполномоченного органа ______________________________________________
(номер, дата регистрации
горного/геологического отвода, письмо
уполномоченного органа)
Из геологоразведочных работ, указанных в инвентарной ведомости (приложение 1 к Правилам), при расчете исторических затрат исключены работы (приложение 2 к Правилам).
Затраты по остальным работам отнесены на лицензируемый объект пропорционально лицензируемой площади (приложение 3 к Правилам).
Исторические затраты на геологоразведочные работы, отнесенные на контрактную территорию, составили:
п/п
Год проведения
геологоразведочных
работ
Затраты прошлых
лет
Формула расчета
Затраты
геологоразведочных
работ в тыс. тенге
1
2
3
4
5
Геологоразведочные работы на твердые полезные ископаемые и воду
1.
До 1961
З.П.Л.
х1,45х0,002,И96/
10=
2.

Ескерту. Қағида 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.10.2013 № 1142 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Келісімшарттық аумақтың координаттары
Келісімшарттық аумақтың ауданы ______________________ шаршы км
Жер қойнауын пайдаланушы/жеке немесе заңды тұлға       Келісімшарт №
(құзырлы органда
тіркелген күні)
Тарихи шығындардың есебі ____________________________________________
(аумақтық бөлімшенің атауы)
_____________________________________________________________________
тау-кендік/геологиялық бөлудің нөмірі, тіркеу күні, уәкілетті
органның хаты)
тау-кендік/геологиялық бөлудің және уәкілетті органның рұқсаты
негізінде жүргізілді.
Түгендеу ведомосында (Қағидаға 1-қосымша) көрсетілген
геологиялық-барлау жұмыстарынан тарихи шығындарды есептеу кезінде
жұмыстар алынып тасталды (Қағидаға 2-қосымша).
Қалған жұмыстар бойынша шығындар лицензияланатын объектіге
лицензияланатын ауданға барабар түрде жатқызылады (3-қосымша).
Келісімшарттық аумаққа жатқызылған геологиялық-барлау
жұмыстарының тарихи шығындары төмендегіні құрайды.
Р/с
Геологиялық-барлау жұмыстары жүргізілген жыл
Өткен жылдардың шығындары
Есептеу формуласы
Геологиялық-барлау жұмыстарының шығындары, мың теңге
1
2
3
4
5
Қатты пайдалы қазбалар мен суға арналған геологиялық-барлау жұмыстары
1.
1961 жылға дейін
Өжш
х1,45хО,002,И96/10=
2.