О генеральном плане города Семей Восточно-Казахстанской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2011 года № 707
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Семей Восточно-Казахстанской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект генерального плана города Семей Восточно-Казахстанской области, одобренный Восточно-Казахстанским областным и Семейским городским маслихатами.
2. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 28 мая 1971 года № 303 "Об утверждении генерального плана города Семипалатинска, планировки его пригородной зоны и их основных положений".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июня 2011 года № 707
Генеральный план
города Семей Восточно-Казахстанской области
Основные цели
Основными целями разработки генерального плана города Семей Восточно-Казахстанской области (далее - Генеральный план) являются определение долгосрочных перспектив территориального развития города и формирования его архитектурно-планировочной структуры; функционально-градостроительного зонирования территории; принципиальных решений по организации системы обслуживания и размещения объектов общегородского назначения, организации транспортного обслуживания; развития инженерной инфраструктуры, инженерной защиты территории; градостроительных мероприятий по улучшению экологической обстановки.
В проекте Генерального плана города приняты следующие проектные периоды:
исходный год                          - на 1 января 2010 года;
расчетный срок                        - 2025 год;
первая очередь строительства          - 2015 год.
1. Архитектурно-планировочная организация территории
В генеральном плане города Семей предусматривается:
рост численности населения города до 400 тысяч человек на расчетный срок;
улучшение жилищных условий населения с доведением средней обеспеченности жилищным фондом до 25 квадратных метров на человека;
проведение всех видов капитального и планово-предупредительного ремонта, в том числе с реставрацией старого жилищного фонда с учетом его технического состояния, степени морального износа и историко-культурной ценности;
развитие системы культурно-бытового обслуживания города с доведением уровня обеспеченности всеми видами услуг до нормативов;
осуществление жилищного строительства на территориях наиболее благоприятных по экологическим условиям с максимальным удалением от промышленных предприятий;
формирование перспективной планировочной структуры с органичным включением зон природного ландшафта;
осуществление строительного зонирования, включающего высотную, многоэтажную, малоэтажную блокированную и усадебную застройку;
расширение сети лечебно-оздоровительных и рекреационных учреждений и размещение их на территориях с наиболее благоприятными санитарно-гигиеническими условиями;
организация системы озеленения, способствующей улучшению экологической обстановки;
сохранение памятников истории, культуры и архитектуры;
проведение мероприятий по охране природы и оздоровлению окружающей среды, снижение выбросов промышленных предприятий до предельно допустимого уровня, обеспечивающего оптимальное состояние воздушного бассейна города Семей и прилегающих населенных пунктов путем реконструкции, модернизации предприятий с применением новых технологий.
Перспективная планировочная структура сохраняет основные предложения действующего Генерального плана.
В планировочном отношении принята радиально-кольцевая структура организации территории города.
Генеральным планом предложено создание трех колец в пределах перспективной границы города. Большое внешнее кольцо, проходящее по периферийной части города в обход селитебной застройки, предназначено для движения транзитного грузового автотранспорта. Среднее кольцо, проходящее в теле города, соединит новые жилые районы правобережья и левобережья. Малое кольцо формируется вокруг центрального ядра города, для разгрузки транспортного движения.
Исторический центр города в перспективе сохранит свое значение.
Город на проектный период территориально будет развиваться в восточном, юго-восточном, южном и западном направлениях.
Генеральным планом на территории города выделены следующие функциональные зоны:

Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 маусымдағы № 707 Қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына сәйкес және Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Шығыс Қазақстан облыстық және Семей қалалық мәслихаттары мақұлдаған Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының бас жоспарының жобасы бекітілсін.
2. «Семей қаласының бас жоспарын, оның қала маңындағы аймағын жоспарлау жобасын және олардың негізгі ережелерін бекіту туралы» Қазақ КСР Министрлер Кеңесінің 1971 жылғы 28 мамырдағы № 303 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 25 маусымдағы
№ 707 қаулысымен
бекiтiлген
Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының бас жоспары Негізгі мақсаттары
Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының бас жоспарын (бұдан әрі – Бас жоспар) әзірлеудің негізгі мақсаты қаланы аумақтық дамытудың және оның сәулеттік-жоспарлау құрылымын қалыптастырудың; аумақтарды функционалдық-қала құрылысы аймақтарына бөлудің; қызмет көрсету жүйесін ұйымдастыру жөніндегі қағидатты шешімдерді және жалпықалалық маңызы бар объектілерді орналастырудың; көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастырудың; инженерлік инфрақұрылымды, аумақты инженерлік қорғауды дамытудың; экологиялық ахуалды жақсартудың ұзақ мерзімді перспективаларын; қаланың экологиялық ахуалын жақсарту жөніндегі қала құрылыстық іс-шараларды айқындау болып табылады.
Қаланың Бас жоспарының жобасында мынадай жобалау кезеңдері қабылданды:
бастапқы жыл – 2010 жылғы 1 қаңтарға;
есепті мерзім – 2025 жыл;
құрылыстың бірінші кезегі – 2015 жыл.
1. Аумақты сәулеттік-жоспарлауды ұйымдастыру
Семей қаласының бас жоспарында:
есепті мерзімге қала тұрғындары санының 400 мың адамға дейін өсуі;
тұрғын үй қорымен орташа қамтылуды адам басына шаққанда 25 шаршы метрге дейін жеткізіп, халықтың тұрғын үй жағдайын жақсарту;
күрделі және жоспарлы-алдын ала жөндеудің барлық түрін жүргізу, оның ішінде көне тұрғын үй қорын, оның техникалық жай-күйін, моральдық тозу дәрежесін және тарихи-мәдени құндылығын ескере отырып қалпына келтіру;
барлық қызмет көрсету түрлерімен қамтамасыз етілу деңгейін нормативтерге дейін жеткізіп, қаланың мәдени-тұрмыстық жүйесін дамыту;
өнеркәсіптік кәсіпорындардан барынша қашық, экологиялық жай-күйі бойынша неғұрлым қолайлы аумақтарда жаңа тұрғын үй құрылысын жүзеге асыру;
табиғи ландшафт аймақтарын негіздеп енгізіп, перспективалы жоспарлау құрылымын қалыптастыру;
көп қабатты қоршалған және мекен құрылысы кіретін құрылысты аймақтарға бөлуді жүзеге асыру;
емдеу-сауықтыру және рекреациялық мекемелер желісін кеңейту және оларды неғұрлым қолайлы санитарлық-гигиеналық жағдайлары бар аумақтарға орналастыру;
экологиялық ортаны жақсартуға ықпал ететін көгалдандыру жүйесін ұйымдастыру;
тарих, мәдениет және сәулет ескерткіштерін сақтау;
табиғатты қорғау және қоршаған ортаны сауықтыру бойынша іс-шараларды жүргізу, өнеркәсіп кәсіпорындарының шекті рұқсат етілген шығарылымдарын кәсіпорындарды жаңа технологияларды қолданып қайта жаңарту, жаңғырту жолымен Семей қаласы мен іргелес елді мекендер ауа бассейнінің қолайлы жағдайын қамтамасыз ететін нормативтік деңгейге дейін төмендету көзделеді.
Келешекті жоспарлау құрылымы қолданыстағы Бас жоспардың негізгі ұсыныстарын сақтайды.
Жоспарлау жағынан қала аумағын ұйымдастырудың радиалдық-шеңберлі құрылымы қабылданды.
Бас жоспарда қаланың перспективалы шекарасының шегінде үш шеңбер құру ұсынылды. Селитебті құрылысты айналып, қаланың сыртқы бөлігінен өтетін үлкен сыртқы шеңбер транзиттік жүк автокөлігінің қозғалысына арналған. Орта шеңбер жаңа тұрғын аудандарды және әуежай бағытындағы шыға беріспен қаланың өнеркәсіп аудандарын қосады. Кіші шеңбер көлік қозғалысын жеңілдету үшін қаланың орталық түйінінде айнала қалыптасады.
Қаланың тарихи орталығы перспективада өз маңызын сақтап қалады.
Қала жобалық кезеңде шығыс, оңтүстік-шығыс, оңтүстік және батыс бағыттарға қарай аумақтық дамиды.
Бас жоспарда қала аумағындағы келесі функционалдық аймақтар бөлінді:

Селитебная зона, состоящая из 6-ти жилых планировочных районов: 3 района в правобережной части (центральный, северный, восточный), 3 района в левобережной части (западный, южный, юго-восточный).
Промышленная зона, включает северную, западную, южную промышленные зоны, и коммунально-складские зоны. Новые промышленные и коммунально-складские предприятия предлагается размещать на территориях существующих промышленных узлов (северный, западный, южный).
Санитарно-защитные зоны - озелененные защитные территории между промышленной и селитебной зоной.
Рекреационная зона, расположенная в пойме реки Иртыш, охватывает территорию в проектных границах поймы реки Иртыш. В рекреационной зоне, в пределах городских районов, предусматривается строительство гидротехнических защитных сооружений, реконструкция существующих мостов, создание зон отдыха для горожан, гостей и туристов в историческом ядре города.
Территории под улицами и дорогами - участки в границах красных линий по общегородским и районным магистралям города, основным городским пешеходным связям и бульварам, территории объектов транспортных сооружений, территории под железной дорогой.
Территории особого назначения - специальные территории военных ведомств, военные части.
Резервные территории - территории перспективного развития города, являются муниципальными землями и используются под развитие селитебной зоны города. В генеральном плане даны резервные площадки для размещения селитебных, производственных и коммунально-складских территорий за расчетным сроком.
В соответствии с Законом "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" генеральным планом определены зоны преимущественного отчуждения и приобретения земель.
Площадь города в проектных границах к концу расчетного срока увеличится на 9652 га.
Изъятие сельскохозяйственных земель в зоне преимущественного отчуждения будет осуществляться по мере поэтапного градостроительного освоения территории, в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
Генеральным планом строительное зонирование принято в соответствии с новой жилищной политикой: 33,0 % - дома усадебного типа, 13,8 % - двух-трех этажные блокированные дома, 53,2 % - многоквартирные многоэтажные дома (5 и более этажей).
Существующая территория в границах города составляет 24,0 тысяч гектаров. Застроенная часть территории города - 9,1 тысяч гектаров.
2. Экономические предпосылки градостроительного
развития города
В перспективе город Семей рассматривается как - крупный производственный экспортоориентированный, научный и инновационный центр, межрегиональный центр бизнеса и международного делового общения с высокоразвитым гостиничным, ресторанным и выставочным комплексами, для проведения межрегиональных выставок сельскохозяйственной продукции, товаров легкой и пищевой промышленности.
Реализация индустриально-инновационной политики предполагает комплексное развитие всех отраслей экономики посредством освоения новых технологий, перехода на международные стандарты качества и выхода на новые рынки сбыта.
Для развития экономики города Семей, укрепления его конкурентных позиций, Генеральным планом предусматривается создание ряда кластерных производств в обрабатывающей промышленности, на базе существующих крупных и средних промышленных предприятий.
Наиболее подготовленными направлениями для организации кластеров является переработка сельскохозяйственной продукции:
зерноперерабатывающий кластер на базе аграрной фирмы "Ардагер";
мясной кластер на базе товариществ с ограниченной ответственностью "Семипалатинский мясокомбинат", "Валеас", по переработке кожи - товарищества с ограниченной ответственностью "Семипалатинский кожевенный завод";
текстильный кластер на базе акционерного общества "КазРуно".
На перспективу генеральным планом предусматривается формирование кластерной цепочки производств в машиностроении на базе акционерного общества "Семипалатинский машиностроительный завод" и товарищества с ограниченной ответственностью "Камаз-Семей".
В соответствии со стратегией территориального развития Республики Казахстан до 2015 года, город Семей определен опорным городом-лидером общенационального уровня, как важнейший транспортный узел, крупный экономический динамично развивающийся центр территориально-хозяйственной системы, включающего две области Восточно-Казахстанскую и Павлодарскую.
В качестве сервисного центра региона Семей может позиционировать себя как:
центр региональной дистрибуции, с созданием крупного торгово-логистического узла, ориентированного на центрально-азиатский рынок и предоставление выгодных условий мировым товаропроизводителям для реализации своей продукции в регионе;
транзитно-логистический центр, для транзита грузов и пассажиров между Европой и Азией, формирование транспортно-логистических узлов, ориентированных на обслуживание клиентов всего центрально-азиатского региона;
региональный финансовый центр, ориентированный на оказание финансовых услуг международного класса с целью обслуживания близлежащих регионов;
информационно-коммуникационный центр, ориентированный на оказание информационных и мультимедийных услуг;
туристический центр с богатой историей и культурой на Великом Шелковом пути;
образовательный центр, ориентированный на предоставление качественного образования молодежи региона в соответствии с западными стандартами при доступном уровне оплаты за обучение;
медицинский центр, ориентированный на оказание высококвалифицированной специализированной медицинской помощи гражданам региона и осуществлять обучение и повышение квалификации медицинских кадров.

жоспарлық 6 тұрғын ауданнан тұратын қоныстану аймағы: оң жағалау бөлігінде 3 аудан (орталық, солтүстік, шығыс), сол жағалау бөлігінде 3 аудан (батыс, оңтүстік, оңтүстік-шығыс);
өнеркәсіптік аймаққа солтүстік, батыс, оңтүстік өнеркәсіптік аймақтар және коммуналды-қоймалық аймақтар кіреді. Жаңа өнеркәсіптік және коммуналды-қоймалық кәсіпорындарды аумақтағы қолданыстағы өнеркәсіптік тораптар (солтүстік, батыс, оңтүстік) аумағында орналастыру ұсынылады;
санитарлық-қорғау аймақтары – өнеркәсіптік және селитебті аймақ арасындағы жасыл желекті қорғау аумақтары;
Ертіс өзенінің алабында орналасқан рекреациялық аймақ Ертіс өзенінің алабында жобалау шекараларындағы аумақты қамтиды. Рекреациялық аймақта, қала аудандарының шегінде гидротехникалық қорғау құрылымдарын салу, қазіргі көпірлерді қайта жаңғырту, қаланың тарихи орталығында қалалықтар, қонақтар мен туристер үшін демалыс аймақтарын құру көзделген;
көше және жол аумақтары – қаланың жалпы қалалық және аудандық магистральдары, негізгі қалалық жаяу жүргіншілерге арналған кіші жолдар мен бульварлар бойынша қызыл желілер шекараларындағы телімдер, көлік құрылғылары объектілерінің аумақтары, теміржол аумақтары;
ерекше мақсаттағы аумақтар – әскери ведомстволардың, әскери бөлімшелердің арнайы аумақтары;
резервтік аумақтар – қаланың перспективалық даму аумақтары муниципалдық жер болып табылады және қаланың селитебті аймағын дамытуға пайдаланылады. Бас жоспарда есепті мерзімде селитебтік, өндірістік және коммуналды-қоймалық аумақтарды орналастыру үшін резервті алаңдар берілген.
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Заңға бас жоспарда жерлерді басым түрде иеліктен айыру және сатып алу аймақтары айқындалған.
Қаланың жобалау шекараларындағы ауданы есепті мерзімнің соңында 9652 гектарға ұлғаяды.
Басым түрде иеліктен айыру аймағындағы ауыл шаруашылығы жерлерін алып қою Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес аумақтың кезең-кезеңімен қала құрылысына игерілуіне қарай жүзеге асырылатын болады.
Бас жоспармен құрылысты аймақтарға бөлу жаңа тұрғын үй саясатына сәйкес қабылданды: 33,0% - усадьбалық типтегі үйлер, 13,8% - екі-үш қабатты құрсауланған үйлер, 53,2 % - көп пәтерлі көп қабатты үйлер (8 және одан көп қабаттар).
Қала шекарасындағы қолданыстағы аумақ 24,0 мың гектарды құрайды. Қала аумағының құрылыс салынған бөлігі – 9,1 мың гектар.
2. Қала құрылысын дамытудың экономикалық алғышарттары
Перспективада Семей қаласы ірі өндірістік экспортқа бағдарланған, ғылыми және инновациялық орталық, жоғары дамыған қонақ үйлері, мейрамханалары және өңіраралық ауыл шаруашылығы, металлургия өнімдері, жеңіл және тамақ өнеркәсібі тауарларының көрмелерін жүргізуге арналған көрмелік кешендері бар өңіраралық бизнес пен халықаралық іскерлік қатынас орталығы ретінде қаралады.
Индустриялық-инновациялық саясатты іске асыру жаңа технологияларды игеру арқылы экономиканың барлық саласын кешенді дамытуды, халықаралық сапа стандарттарына көшуді және жаңа сауда нарығына шығуды болжайды.
Семей қаласының экономикасын дамыту, оның бәсекеге қабілетті шектерін нығайту үшін, Бас жоспар бұрыннан бар ірі және орта өндірістік кәсіпорындардың негізінде бірқатар кластерлік өндірістерді құруды көздейді.
Кластерлерді құрудағы неғұрлым әзірленген бағыттар болып ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу табылады:
«Ардагер» аграрлық фирмасы негізіндегі астық өңдеу кластері;
«Семей ет комбинаты», «Валеас» жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер негізіндегі ет кластері, тері өңдеу бойынша – «Семей тері зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
«КазРуно» акционерлік қоғам негізіндегі тоқыма кластері.
Бас жоспар келешекте «Семей машина жасау зауыты» акционерлік қоғамы және «КАМАЗ-Семей» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі негізінде машина жасаудағы өндірістік кластерлік тізбегін қалыптастыруды қарастырады.
Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейін аумақтық даму стратегиясына сәйкес, Семей қаласы маңызды көлік торабы, Шығыс Қазақстан және Павлодар облыстары кіретін экономикалық макроөңірдің аумақтық-шаруашылық жүйесінің ірі экономикалық өсіңкі дамып келе жатқан орталық ретінде, жалпы ұлттық деңгейдегі көшбасшысы – негізгі қала болып белгіленген.
Өңірдің сервистік орталығы ретінде Семей өзін былайша көрсете алады:
Орталық Азия нарығына бағытталған ірі сауда-логистикалық торап құруға мүмкіндік беретін және өңірдің өз өнімін сату үшін әлемдік тауар өндірушілерге ұтымды жағдайлар жасайтын өңірдің үлестірме орталығы;
Еуропа мен Азия арасында жүк және жолаушылар тасуға, барлық Орталық Азия өңірінің клиенттеріне қызмет көрсетуге бағытталған көліктік-логистикалық торап қалыптастыруға арналған көліктік-логистикалық орталық;
жақын орналасқан өңірлерге қызмет көрсету мақсатымен халықаралық класстағы қаржылық қызмет көрсетуге бағытталған өңірлік қаржы орталығы;
ақпараттық және мультимедиалық қызметтер көрсетуге бағытталған ақпараттық-коммуникациялық орталық;
Ұлы Жібек жолындағы бай тарихы мен мәдениеті бар туристік орталық;
өңір жастарына оқу ақысы қол жетімді деңгейдегі батыс стандарттарына сәйкес сапалы білім беруге бағытталған білім беру орталығы;
өңір азаматтарына жоғары білікті мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге және медицина кадрларын оқыту мен біліктіліктерін жоғарлатуды жүзеге асыруға бағытталған медициналық орталық.

На 1 января 2010 года численность населения городской администрации составила 310,6 тыс. человек, в том числе в городе Семей проживало 281,5 тыс. человек.
Перспективная численность населения определена с учетом оптимального использования населения в трудоспособном возрасте во всех сферах социально-экономической деятельности и составит:
на первую очередь к 2015 году - 330,0 тысяч человек;
на расчетный срок к 2025 году - 400,0 тысяч человек.
3. Социальная инфраструктура
Потребность в жилищном строительстве определена исходя из средней нормы обеспеченности 25 квадратных метров общей площади на одного человека на расчетный срок. При этом расчетная обеспеченность жильем дифференцирована между населением, тяготеющим к различным группам по уровню доходов.
Объем нового жилищного строительства за период 2010 - 2025 годы составит 5162,0 тысяч квадратных метров общей площади, в том числе в домах с приусадебными участками - 2417,8 тысяч квадратных метров, в многоквартирных многоэтажных домах - 2744,2 тысяч квадратных метров общей площади. В том числе, в период первой очереди строительства (2010 - 2015 годы) жилищный фонд в новых домах составит 1845,7 тысяч квадратных метров общей площади, из них усадебной застройки 824,3 тысяч квадратных метров общей площади и многоэтажное жилье 1021,4 тысяч квадратных метров общей площади.
Убыль существующего ветхого и малоценного жилищного фонда может составить 367,1 тысяч квадратных метров общей площади. Территории, высвобождаемые после сноса, 498 гектар, предполагается использовать под строительство объектов социально-жилищного назначения и улично-дорожной сети.
Для строительства домов с приусадебными участками необходимо будет отвести 2876 гектар.
До конца расчетного срока предусматривается строительство детских дошкольных учреждений на 26,5 тысяч мест, в том числе до 2015 года - 12,2 тысячи мест; общеобразовательных учебных заведений, соответственно, на 28,2 и 11,5 тысячи мест.
В сфере здравоохранения предлагается строительство стационаров всех типов на 2470 коек, в том числе в период первой очереди - 1070 коек; амбулаторно-поликлинических учреждений, соответственно, на 12,7 и 6,0 тысяч посещений в смену.
К 2015 году намечено строительство и ввод в эксплуатацию ледового Дворца на 1500 мест, к расчетному сроку предусматривается строительство универсального зрелищного зала на 2100 мест. В каждой планировочной зоне предусмотрено строительство торгово-развлекательных, спортивных, культурных и многофункциональных комплексов и центров.
Развитие социально-бытовой инфраструктуры позволит создать новые места приложения труда, повысить инвестиционную привлекательность территории и пополнить бюджет города, поднять уровень жизни населения.

2010 жылдың 1 қаңтарына қалалық әкімшіліктің тұрғындар саны 310,6 мың адам құрады, соның ішінде Семей қаласында 281,5 мың адам тұрған.
Барлық әлеуметтік-экономикалық қызмет саласындағы экономикалық белсенді тұрғындарды оңтайлы пайдалану есебінен халық саны белгіленді, әлеуметтік-экономикалық қызмет саласында жұмыс істейтіндер саны:
2015 жылға бірінші кезекке – 330,0 мың адамды;
2025 жылға есеп беру мерзіміне – 400,0 мың адамды құрайды.
3. Әлеуметтік инфрақұрылым
Тұрғын үй құрылысына қажеттілік есеп беру мерзімінде адам басына шаққанда жалпы көлемі 25 шаршы метрден келетін қамтудың орташа нормасын негізге ала отырып белгіленді. Мұнда тұрғын үймен қамту есебі тұрғындар арасында кіріс деңгейі бойынша әр түрлі топтарға бөлініп өзара сараланған.
2010 - 2025 жылдар кезеңінде жаңа тұрғын үй құрылысының жалпы ауданы 5162,0 мың шаршы метрді құрайды, соның ішінде жалпы ауданы 2417,8 мың шаршы метр үй-жайлық құрылыстар, көп қабатты - 2444,2 мың шаршы метр. Соның ішінде бірінші кезектегі құрылыс кезеңінде (2010 - 2015 жылдары) жаңа үйлердегі тұрғын үй қоры жалпы алаңы 1845,7 мың шаршы метр, соның ішінде үй-жайлық құрылысқа жалпы ауданы 824,3 мың шаршы метр және көп қабатты тұрғын үйдің жалпы ауданы 1021,4 мың шаршы метрді құрайды.
Бұрыннан бар тозған және арзан тұрғын үй қоры кемуінің жалпы ауданы 367,1 мың шаршы метрді құрауы мүмкін. Бұзғаннан кейін босатылған аумақтарды 498 га, әлеуметтік-тұрғын үй нысандарының және жол желілерінің құрылысына пайдалану болжанып отыр.
Үй-жайлық телімдері бар үйлерді салу үшін 2876 га жер бөлуді қажет етеді.
Есеп беру мерзімінің аяғына дейін 26,5 мың орындық балаларға арналған мектепалды мекемелерді, соның ішінде 2015 жылға дейін 12,2 мың орындық; жалпы білім беретін оқу орындарын осыған сәйкес 28,2, және 11,5 мың орындық салу көзделген.
Денсаулық сақтау саласында барлық түрдегі 2470 төсектік стационарларды, соның ішінде бірінші кезекте – 1070 төсектік, осыған сәйкес ауысымына 12,7 және 6,0 мың келушілер қабылдауға арналған амбулаториялық – емхана мекемелерін салу болжанған.
2015 жылға 1500 орындық спорттық Мұз сарайын салып, пайдалануға қабылдау көзделген, есеп беру мерзіміне 2100 орындық әмбебап ойын-сауық залын салу қарастырылған. Әрбір жоспарлау аймағында сауда-көңіл көтеретін, спорттық, мәдени және көп бейінді кешендер мен орталықтарды салу көзделген.
Әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылымды дамыту жаңа жұмыс орындарын құруға, аумақтың инвестициялық тартымдылығын және қала бюджетін толықтыруға, тұрғындардың өмір деңгейін көтеруге мүмкіндік береді.

4. Транспортная инфраструктура
Перспективная система магистральных улиц и городских дорог предусматривает:
создание внешнего кольца города, предназначенного для движения транзитного грузового автотранспорта;
создание средней кольцевой дороги, проходящей в теле города и связывающей практически все планировочные районы правобережья и левобережья по коротким направлениям;
создание малого внутреннего полукольца, которое формируется вокруг центрального ядра города для разгрузки транспортного движения;
создание магистральной улицы, связывающей через реку Иртыш новые районы жилищного строительства, с аэропортом.
Для развития и совершенствования улично-дорожной сети города предусматривается строительство новых магистральных улиц в районах перспективной застройки и реконструкция существующих улиц, строительство 5 новых автомобильных мостов через реку Иртыш.
5. Водоснабжение
Проектом сохраняется принципиальная система централизованного хозяйственно-питьевого и производственно-противопожарного водопровода, обслуживающая население и предприятия города.
Водопотребление по городу составит на первую очередь строительства 107,20 тысяч кубических метров в сутки, на расчетный срок - 139,20 тысяч кубических метров в сутки.
Общая мощность источников покрытия нужд в водопотреблении города Семей составляет 170,50 тысяч кубических метров в сутки, что обеспечивает потребность города в питьевой воде на расчетный срок.
6. Водоотведение
На перспективу сохраняется существующая неполная раздельная схема канализации, при которой сточные воды от населения и промышленных предприятий единой системой отводятся на очистные сооружения. При этом производственные сточные воды, подлежащие совместному отведению и очистке с бытовыми сточными водами, должны удовлетворять требованиям приема их в хозяйственно-бытовую канализацию.
Объем стоков города Семей на первую очередь строительства составит 88,30 тысяч кубических метров в сутки и на расчетный период - 116,80 тысяч кубических метров в сутки. Намечается строительство канализационных сооружений полной биологической очистки стоков с проектной производительностью 150 тысяч кубических метров в сутки.
7. Санитарная очистка
Проектом намечается строительство мусороперерабатывающего завода в левобережной части на месте существующей мусорной свалки.
Строительство полигона твердо бытовых отходов намечается на новой площадке, расположенной по Знаменской трассе.
8. Теплоснабжение
Для обеспечения тепловых нагрузок города на расчетный срок генеральным планом предусматривается:
завершение реконструкции шести крупных котельных, двух теплоэнергоцентралей (ТЭЦ-1, ТЭЦ-2);
строительство новой теплоэнергоцентрали (ТЭЦ-3);
cтроительство новой районной котельной на твердом топливе.

4. Көліктік инфрақұрылым
Магистралдық көшелер мен қала жолдарының болашақтағы жүйесінде мыналар қарастырылған:
транзиттік жүк автокөліктерінің жүруіне арналған қаланың сыртынан айналып өтетін жол құру;
қала сілемінен өтетін және қысқа бағыттар бойынша оң жағалау мен сол жағалаудың іс жүзінде барлық шеткері орналасқан аймақтарды байланыстыратын орташа айналмалы жол құру;
көлік қозғалысын жеңілдету үшін қаланың орталық бөлігінің айналасында құрылатын ішкі кіші жартылай шеңбер жолын құру;
әуежаймен, жаңа аудандармен Ертіс өзені арқылы байланыстыратын магистралды көшені құру.
Қаланың көше жол желісін дамытуды және жетілдіру үшін ұсыныстар келешектегі құрылыс салу аудандарында жаңа магистралды көшелер салуды және болған көшелерді қайта жаңғыртуды, Ертіс өзені арқылы өтетін 5 көлік көпірлерін салуды көздейді.
5. Сумен қамту
Жобада қала халқы мен кәсіпорындарына қызмет көрсететін орталықтандырылған шаруашылық-ауыз су және өндірістік-өртке қарсы су құбыры принципиалды жүйесі сақталған.
Құрылыс жүргізудің бірінші кезегіне қала бойынша суды тұтыну тәулігіне 107,20 мың текше метр, есеп беру мерзіміне – тәулігіне 139,20 мың текше метр құрайды.
Семей қаласының су тұтыну қажеттіліктерін қанағаттандыру көзінің жалпы күш-қуаты тәулігіне 170,50 мың текше метр құрайды, бұл есеп беру мерзіміне қаланың ауыз суға қажеттілігін толық қамтамасыз ете алады.
6. Су тарту
Келешекке тазарту ғимараттарына бірыңғай жүйемен тұрғындар мен өнеркәсіптік кәсіпорындардан ағынды сулар құйылатын толық емес қолданыстағы кәріздің бөлшектелген сұлбасы сақталады. Мұнда тазартуға және бірлесіп тартуға жататын тұрмыстық ағынды сулар мен өндірістік ағынды суларды шаруашылық-тұрмыстық кәрізге қабылдау талаптарын қанағаттандыру керек.
Семей қаласының 1-ші кезектегі құрылысына ағынды сулар көлемі тәулігіне 88,30 мың текше метр және есеп беру мерзіміне тәулігіне 116,80 мың текше метр құрайды. Жобалау өндірістік қуаты тәулігіне 150 мың шаршы метр, толық биологиялық тазартатын кәріз ғимараттарын салу көзделген.
7. Санитарлық тазалау
Жобамен қазіргі қоқыс үйіндісі орнына сол жағалау бөлігінде қоқыс өңдеу зауытын салу ұсынылған.
Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын Знаменка тас жолының бойында салу көзделген.
8. Жылумен қамту
Бас жоспарда есеп беру мерзіміне қаланың жылу жүктемесін қамтамасыз ету үшін мыналар қарастырылған:
алты ірі қазандықтардың, екі жылу энергия орталықтарын (ЖЭО-1, ЖЭО-2) қайта жаңғыртуды аяқтау;
жаңа жылу энергия орталығын салу (ЖЭО-3);
көмір пайдаланыланатын жаңа аудандық қазандық салу.

9. Газоснабжение
В настоящее время газоснабжение города Семей производится за счет использования сжиженного углеводородного газа.
На весь проектный период сохраняется существующая система обеспечения потребителей сжиженным углеводородным газом, при условии организационных и экономических вопросов управления городским хозяйством и его реализацией.
10. Электроснабжение
В настоящее время основными источниками централизованного электроснабжения города Семей и прилегающих районов являются: Семипалатинская теплоэнергоцентраль (ТЭЦ-1) и станции ЕЭС Казахстана.
Покрытие перспективных электрических нагрузок города на первую очередь и расчетный период планируется обеспечить за счет расширения существующей теплоэнергоцентрали (ТЭЦ-1) и строительства новой теплоэнергоцентрали (ТЭЦ-3).
11. Озеленение
Проектом предусматривается максимально сохранить все имеющиеся естественные и искусственные зеленые насаждения, парки, скверы.
Площадь зеленой зоны города Семей на расчетный срок должна составлять 52,0 тысяч гектаров при численности населения 400 тыс. человек.
К расчетному сроку проектом предусматривается создание дополнительных зеленых поясов в пригородной зоне города площадью 28,0 тысяч гектар.
12. Мероприятия по защите территории и
обеспечение устойчивого развития города
В целях улучшения экологической обстановки, повышения устойчивого функционирования и защиты населения города от воздействия чрезвычайных ситуаций природного характера в проекте предусматриваются следующие градостроительные мероприятия:
зонирование территорий города по этажности с учетом оценки отдельных участков и районов перспективного строительства по инженерно-геологическим и гидрологическим условиям;
четкое функциональное зонирование территории города;
размещение крупных рыночных и складских комплексов на выездных магистралях;
строительство защитных сооружений по реке Иртыш от возможного затопления паводковыми водами;
формирование производственных зон вдоль железнодорожных линий;
формирование транспортно-производственных предприятий вблизи обводных транзитных магистралей;
дальнейшее развитие улично-дорожной сети и создание на ее основе общегородской сети устойчивого функционирования;
организация единой государственной системы эколого-геохимического мониторинга (атмосферы, поверхностных вод и подземных вод, почв, растительности, геологической среды) с созданием электронного банка данных и технологий по их управлению;
внедрение на предприятиях системы международных стандартов управления качеством окружающей среды и качеством продукции (ИСО 14000, ИСО 9000);
организация санитарно-защитных зон промпредприятий;
создание непрерывной системы озеленения, включающей лесопарковую зону, парки, скверы, бульвары, аллеи, придорожные лесополосы, зеленые насаждения санитарно-защитных зон и водоохраной зоны реки Иртыш;
рекультивация нарушенных территорий (карьеров, стихийных свалок);
реконструкция и модернизация централизованной системы канализации с отводом стоков на сооружения полной искусственной биологической очистки и глубокой доочистки;
строительство нового комплекса очистных сооружений производительностью 150 тысяч кубических метров в сутки, с применением биоокисления в блоках по новой технологии (биореактор);
планово-регулярная очистка территории города с обезвреживанием отходов на мусороперерабатывающих заводах;
ликвидации очагов загрязнения подземных вод (керосинового озера);

9. Газбен қамту
Қазіргі уақытта Семей қаласының газбен қамту жүйесі сұйытылған көмірсутекті газды пайдалану арқылы өндіріледі.
Қалалық газ шаруашылығының басқармасы ұйымдастыру және экономикалық мәселелерді және оны іске асыруды шешкен жағдайда барлық жобалау кезеңіне тұтынушыларды сұйытылған көмірсутекті газбен қамтамасыз етудің бар жүйесі сақталады.
10. Электрмен жабдықтау
Қазіргі уақытта Семей қаласының және оған шектесіп жатқан аудандарды орталықтандырылған электрмен жабдықтаудың негізгі көздері: Семей жылу электр орталығы (ЖЭО-1) және Қазақстан ЕЭС станциялары болып табылады.
Перспективалы электр жүктемесін жабу бірінші кезекке және есепті мерзімге қаланы бұрыннан бар жылу энергиясы орталықтарын (ЖЭО-1) кеңейту және жаңа жылу энергиясы орталығын (ЖЭО-3) салу есебінен қамтамасыз ету жоспарлануда.
11. Көгалдандыру
Жобада қазіргі табиғи және жасанды екпе ағаштардың, саябақтардың, скверлердің барлығын барынша сақтап қалу қарастырылған.
Семей қаласы жасыл аймағының ауданы есеп беру мерзіміне тұрғындар саны 400 мың адам болғанда 52,0 мың гектарды құруы тиіс.
Есеп беру мерзіміне жобада қаланың қаладан тыс аймағында аумағы 28,0 мың гектар қосымша жасыл белдеулер құру қарастырылады.
12. Аумақты қорғау және қаланың орнықты дамуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар
Экологиялық жағдайды жақсарту, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың әсер етуінен қала халқын қорғау және тұрақты жұмыс істеуін арттыру мақсатында жобада мынадай қала құрылысы іс-шаралары көзделген:
инженерлік-геологиялық және гидрологиялық жағдайлар бойынша перспективалық құрылыстың жекелеген учаскелері мен аудандарын бағалауды ескере отырып, қала аумағын қабаттылығы бойынша бөлу;
қала аумағын нақты функционалдық бөлу;
ірі сауда-саттық және қойма кешендерін қаладан шыға беріс магистральдарда орналастыру;
Ертіс өзені бойында тасқын сулардың мүмкін болатын су басып кетуінен қорғау құрылғыларын салу;
темір жол торабының бойында өндірістік аймақтар қалыптастыру;
айналмалы транзиттік магистральдердің маңында көліктік-өндірістік кәсіпорындарды қалыптастыру;
жол-көше желісін одан әрі дамыту және оның негізінде тұрақты жұмыс істейтін жалпы қалалық желі құру.
электрондық дерекқор банкі мен оны жүргізу жөнінде технологиясын құрумен қоса экологиялық-геохимиялық мониторингінің (атмосфераның, жер бетіндегі сулар мен жерасты суларының, топырақтың, геологиялық ортаның) бірыңғай мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру;
кәсіпорындарда қоршаған ортаның сапасы мен өнім сапасын (ИСО 14000, ИСО 9000) басқарудың халықаралық стандарт жүйесін енгізу;
өндірістік өнеркәсіптердің санитарлық-қорғау аймақтарын ұйымдастыру;
орман-саябақ аймақтары, саябақтар, скверлер, бульварлар, аллеялар, жол бойындағы орман желектері, санитарлық-қорғау аймағы мен Ертіс өзенінің су қорғау аумақтарының жасыл екпе ағаштары енетін үздіксіз көгалдандыру жүйесін құру;
ластанған аумақтарды қайта қалпына келтіру (карьерлерді, апатты үйінділерді);
толық жасанды биологиялық тазалау және тереңдете тазалау имараттарына ағындарды бөлумен қоса кәріздің орталықтандырылған жүйесін қайта жаңғырту және жетілдіру;
жаңа технология бойынша (биореактор) блоктарда биологиялық тотығуды қолдану мен қоса өнімділігі тәулігіне 150 мың текше метр  тазартушы имараттардың жаңа кешенін салу;
қоқыс өндеуші зауыттарда қалдықтарды зарарсыздандырумен қоса қала аумағын жоспарлы – үнемі тазарту;
жерасты суларының ластанған ошағын жою (керосин көлі);