Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2011 года № 760. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1063
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.12.2015 № 1063 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 187.
В соответствии с подпунктом 26) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома).
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2007 года № 973 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 40, ст. 455).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 июля 2011 года № 760
Правила сертификации
и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома) (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее - Закон) и определяют порядок сертификации и выдачи сертификатов годности аэродромов (вертодромов) гражданской авиации Республики Казахстан.
2. Сертификации подлежат классифицированные аэродромы (вертодромы), используемые в целях гражданской авиации.
3. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации (далее - уполномоченный орган);
2) сертификат годности аэродрома (вертодрома) - документ, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, удостоверяющий соответствие аэродрома (вертодрома) нормам годности к их эксплуатации (далее - сертификат);

Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 шілдедегі № 760 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1063 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.12.2015 № 1063 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 13-бабының 26) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидасы бекiтiлсiн.
2. «Әуеайлақтың жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру ережесін бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 20 қазандағы № 973 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 40, 455-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап
күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                       К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 2 шілдедегі
№ 760 қаулысымен
бекітілген
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау және
сертификат беру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 13-бабының 26) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) жарамдылығын сертификаттау және сертификаттар беру тәртібін анықтайды.
2. Азаматтық авиация мақсатында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының сыныпталған әуеайлақтары (тікұшақ айлақтары) сертификаттауға жатады.
3. Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық және эксперименттiк авиация қызметi саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (бұдан әрі – уәкiлеттi орган);
2) әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылық сертификаты – азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган берген, әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) оларды пайдалануға жарамдылығының нормаларына сәйкестiгiн куәландыратын құжат (бұдан әрі – сертификат);

3) эксплуатант аэродрома (вертодрома) - физическое или юридическое лицо Республики Казахстан, а также другого государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, которое использует аэродром (вертодром), аэропорт на праве собственности либо иных законных основаниях. Эксплуатантом международного аэропорта может быть только юридическое лицо;
4) заявка - письменное обращение заявителя в уполномоченный орган для прохождения процедуры сертификационного обследования;
5) заявитель - физическое или юридическое лицо, обратившееся в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для получения сертификата;
6) сертификационное обследование - осуществляемая уполномоченным органом в сфере гражданской авиации проверка аэродрома, его оборудования, эксплуатационных процедур, технологических процессов по содержанию и эксплуатации аэродрома, документации, организационной структуры, а также компетентности специалистов заявителя на соответствие сертификационным требованиям;
7) исключен постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
4. Целью сертификации годности аэродрома (вертодромов) является обеспечение безопасности полетов воздушных судов, а также обеспечение безопасности аэродрома (вертодрома) для жизни и здоровья людей, охраны имущества граждан и окружающей среды.
Сертификационными требованиями для целей настоящих Правил являются требования Норм годности к эксплуатации гражданских аэродромов (вертодромов) Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан.
5. Сертификат является неотчуждаемым и не передается другому лицу.
Сертификат выдается сроком до пяти лет с указанием области и срока его действия согласно приложениям 12 к настоящим Правилам.
6. Выдачу, учет сертификатов, а также контроль за соблюдением сертификационных требований осуществляет уполномоченный орган.
Для сертификации аэродромов, оборудованных светосигнальным, радиотехническим и метеооборудованием по одной из I, II, III категорий Международной организации гражданской авиации (ИКАО), уполномоченным органом могут привлекаться специалисты международных организаций гражданской авиации.
6-1. За сертификацию годности аэродрома (вертодрома) взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс). Сертификация годности аэродрома (вертодрома) осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие с 01.01.2014).

3) әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдаланушы – Қазақстан Республикасының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес басқа мемлекеттің әуеайлақты (тікұшақ айлағын), әуежайды меншік құқығында не өзге заңды негіздерде пайдаланатын жеке немесе заңды тұлғасы. Халықаралық әуежайдың пайдаланушысы тек заңды тұлға ғана бола алады;
4) өтінім – өтініш берушінің сертификаттық тексеру рәсімінен өту үшін азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органға жазбаша өтініші;
5) өтініш беруші – сертификат алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органға жүгінген жеке немесе заңды тұлға;
6) сертификаттық тексеру – әуеайлақты, оның жабдықтарын, пайдалану рәсімдерін, әуеайлақты ұстау және пайдалану жөніндегі технологиялық үдерістерді, құжаттаманы, ұйымдық құрылымды, сондай-ақ өтініш беруші мамандар құзыреттілігінің сертификаттау талаптарына сәйкестігіне уәкілетті орган жүзеге асыратын тексеру;
7) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
4. Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттаудың мақсаты әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығы, азаматтардың мүлкі мен қоршаған ортаны қорғау үшін әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) пайдалануға қойылатын жарамдылық нормаларының талаптары осы Қағиданың мақсаттары үшін сертификаттық талаптар болып табылады.
5. Сертификат иелiктен шығарылмайтын болып табылады және ол басқа тұлғаға берiлмейдi.
Сертификат осы Қағиданың 1, 2-қосымшаларына сәйкес оның қолданылу саласы мен мерзiмi көрсетiле отырып, бес жылға дейiнгі мерзiмге берiледi.
6. Сертификаттарды беруді, есепке алуды, сондай-ақ сертификаттау талаптарының сақталуын бақылауды уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Жарық сигналды, радиотехникалық және метеожабдықтармен жарақталған әуеайлақтарды Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) І, ІІ, ІІІ санаттарының бірі бойынша сертификаттау үшін уәкілетті орган халықаралық азаматтық авиация ұйымдарының мамандарын тартуы мүмкін.
6-1. Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау көрсетілген алым мемлекеттік бюджетке төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 1-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 N 1257 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).

2. Порядок сертификации
7. Порядок сертификации годности аэродрома (вертодрома) предусматривает следующую последовательность процедур:
1) подача заявителем в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявки согласно приложению 3 к настоящим Правилам с документами, подтверждающими соответствие сертификационным требованиям. Заявка на повторную сертификацию подается не позднее чем за 90 календарных дней до окончания срока действующего сертификата;
2) предварительная оценка и принятие решения по заявке уполномоченным органом согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) проведение комиссией уполномоченного органа в сфере гражданской авиации сертификационного обследования с выездом на место;
4) принятие решения и выдача (отказ в выдаче) сертификата уполномоченным органом.
Каждая последующая процедура выполняется при положительных результатах предыдущей.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
8. К заявке прилагаются следующие документы, подтверждающие соответствие сертификационным требованиям:
1) копии устава и свидетельства* либо справки о государственной регистрации заявителя в качестве юридического лица, заверенных первым руководителем и печатью заявителя – для юридического лица;
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
2) копия документа, удостоверяющего личность – для физического лица;
3) копия акта на право пользования (собственности) земельным участком, сооружением, на котором расположен аэродром (вертодром) и его радионавигационное средство;
4) копия обязательства заявителя на сертификат годности аэродрома (вертодрома) согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
5) копии договоров взаимодействия эксплуатанта с органами обслуживания воздушного движения и метеообеспечения;
6) копии актов летных проверок объектов управления воздушным движением и системы светосигнального обеспечения полетов;
7) перечень радиотехнического оборудования и оборудования пункта диспетчера или радиооператора по управлению и обслуживанию воздушным движением;

2. Сертификаттау тәртібі
7. Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттауды жүргізу тәртібі рәсiмдердiң мынадай ретін көздейдi:
1) өтiнiш берушiнiң азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органға сертификаттау талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттармен бiрге осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес өтiнiм беруi. Қайта сертификаттауға арналған өтінім қолданыстағы сертификаттың мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 90 күн бұрын беріледі;
2) осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес уәкілетті органның өтінiмі бойынша алдын ала бағалау және шешiм қабылдау;
3) азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган комиссиясының тиiстi жерге барып сертификаттық тексеру жүргiзуi;
4) уәкілетті органның шешiм қабылдауы және сертификат беруі (беруден бас тартуы).
Әрбiр кейінгі рәсiм алдыңғы рәсімнің оң нәтижелерi кезінде орындалады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
8. Өтінімге сертификаттау талаптарына сәйкестігін растайтын мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) заңды тұлға үшін – жарғының және өтініш берушінің заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгені туралы куәліктің* немесе анықтаманың өтініш берушінің бірінші басшысы растаған және мөрі қойылған көшірмесі;
Ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
2) жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) әуеайлақ (тікұшақ әуеайлағы) және оның радионавигациялық құралы орналасқан жер учаскесін, құрылысты пайдалану (меншік) құқығына актінің көшірмесі;
4) осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылық сертификатына өтініш беруші міндеттемесінің көшірмесі;
5) пайдаланушының әуе қозғалысына қызмет көрсету және метеоқамтамасыз ету органдарымен өзара іс-қимыл жасау шарттарының көшірмесі;
6) әуе қозғалысын басқару объектілері мен ұшуды жарық сигналымен қамтамасыз ету жүйесін ұшу кезінде тексеру актілерінің көшірмесі;
7) радиотехникалық жабдық пен әуе қозғалысын басқару және қызмет көрсету жөніндегі диспетчер немесе радиооператор пункті жабдығының тізбесі;

8) копии руководства по аэродрому (вертодрому), руководствующий документ метеорологического обеспечения, оперативного плана по проведению аварийно-спасательных работ и тушению пожаров в районе аэродрома (вертодрома);
9) копия инструкции по производству полетов (для аэродромов совместного использования);
10) копии документов, подтверждающих прохождение обучения и повышения квалификации инженерно-технического персонала;
11) инструкция по передаче и обмену информацией для внесения в сборник аэронавигационной информации (далее – AIP);
12) перечень должностных инструкции, связанных с обеспечением безопасности полетов;
13) информация об авиационных инцидентах, происшествиях и предпосылок к ним за период действия сертификата годности аэродрома (при повторном представлении заявки);
14) копию документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию аэродрома (вертодрома).
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (порядок введения в действие см. п. 2).
9. К перечню подтверждающих документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил прилагаются заключения научно-исследовательских организаций и соответствующих компетентных органов, если они привлекались к разработке указанной документации.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган рассматривает заявку и представленные документы в течение тридцати календарных дней со дня ее получения и о результатах рассмотрения сообщает заявителю о принятом решении согласно приложению 4 к настоящим Правилам, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил.
11. Общий срок сертификации составляет три месяца со дня подачи заявки.
3. Предварительная оценка и принятие решения по заявке
12. При предварительной оценке заявки устанавливаются:
1) наличие документов, подтверждающих юридический статус заявителя;
2) соответствие заявителя документам, указанным в пункте 8 настоящих Правил;
3) исключен постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования);
4) полнота представленной на рассмотрение документации, подтверждающей соответствие сертификационным требованиям;
5) наличие плана обучения и повышения квалификации инженерно-технического персонала.

8) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) жөніндегі нұсқаудың көшірмесі, метеорологиялық қамтамасыз етудің басшылыққа алынатын құжаты, әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданында авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіру бойынша жедел жоспар;
9) ұшуды жүргізу бойынша нұсқаулықтың көшірмесі (бірлесіп пайдаланатын әуеайлақтар үшін);
10) инженерлік-техникалық персоналдың оқудан және біліктілігін арттырудан өткендігін растайтын құжаттардың көшірмесі;
11) аэронавигациялық ақпарат жинағына (бұдан әрі – АІР) енгізу үшін ақпарат тарату және ақпарат алмасу бойынша нұсқаулық;
12) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен байланысты лауазымдық нұсқаулықтардың тізбесі;
13) әуеайлақтың жарамдылық сертификатының қолданылу кезеңінде болған авиациялық инциденттер, оқиғалар және олардың алғышарттары туралы ақпарат (өтінім қайта берілген кезде);
РҚАО-ның ескертпесі!
14) тармақша 01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 N 1257 қаулысымен.
14) әуеайлақты (тікұшақ айлағын) сертификаттау үшін алынатын алымның төлегенін растайтын құжаттың көшірмесі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
9. Егер олар аталған құжаттаманы әзірлеуге тартылған болса, осы Қағиданың 8-тармағында көрсетілген растайтын құжаттардың тізбесіне ғылыми зерттеу ұйымдарының және тиісті құзыретті органдардың қорытындылары қоса беріледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
10. Осы Қағиданың 13-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган өтінім мен ұсынылған құжаттарды оны алған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды және қарау нәтижелері туралы өтініш берушіге осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес қабылданған шешім туралы хабарлайды.
11. Сертификаттаудың жалпы мерзімі өтінім берілген күннен бастап үш айдан аспауға тиіс.
3. Өтiнiмді алдын ала бағалау және ол бойынша шешiм қабылдау
12. Өтінiмдi алдын ала бағалау кезiнде:
1) өтiнiш берушінің заңды мәртебесiн растайтын құжаттардың болуы;
2) өтiнiш берушінің осы Қағиданың 8-тармағында көрсетілген құжаттарға сәйкестiгi;
3) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
4) қарауға ұсынылған сертификаттау талаптарына сәйкестіктi растайтын құжаттаманың толықтығы;
5) инженерлік-техникалық персоналды оқыту және біліктілігін арттыру жоспарының болуы белгіленеді.

Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
13. В ходе предварительной оценки заявки уполномоченный орган:
1) запрашивает у заявителя дополнительную информацию по всем вопросам, представленным в заявке;
2) информирует заявителя о процедурах сертификации, нормативных требованиях, на соответствие которым будет сертифицироваться аэродром;
3) исключен постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования);
4) направляет заявителю письменное уведомление с перечнем недостатков и рекомендации с назначением сроков по их устранению, которые были обнаружены в ходе предварительной оценки заявки.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
14. При отсутствии замечаний по заявке или после их устранения уполномоченный орган вносит решение о создании комиссии для проведения сертификационного обследования (далее – Комиссия) и в течение 15 календарных дней извещает об этом заявителя согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
15. В Комиссию включаются работники уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, к функциям которых относятся вопросы эксплуатации, технического обслуживания и поддержания норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации. В состав данной Комиссии в качестве консультантов могут включаться сотрудники (специалисты) организаций гражданской авиации по согласованию с первым руководителем или лицом его замещающим.
4. Порядок проведения сертификационного обследования
и выдачи сертификата
16. При сертификационном обследовании Комиссия выезжает на место проведения сертификационного обследования и рассматривает:
1) объекты аэродрома, геометрические, физические характеристики аэродрома (вертодрома) и его оборудования на соответствие с руководством по аэродрому и сертификационным требованиям;
2) процедуры эксплуатации аэродрома (полнота проводимых работ по содержанию аэродрома в эксплуатационной готовности);
3) систему обеспечения и управления безопасностью на аэродроме (оценка возможности эксплуатантом содержать аэродром в состоянии, отвечающим сертификационным требованиям);

Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
13. Өтiнiмдi алдын ала бағалау барысында уәкiлетті орган:
1) өтiнiш берушіден өтінімде ұсынылған барлық мәселелер бойынша қосымша ақпарат сұратады;
2) өтiнiш берушіні оларға сәйкестікке әуеайлақ сертификатталатын сертификаттау рәсiмдерi, нормативтік талаптар туралы хабардар етедi;
3) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
4) өтiнiш берушіге өтiнiмдi алдын ала бағалау барысында анықталған кемшiлiктердiң тiзбесi бар жазбаша хабарламаны және оларды жою мерзімдері белгіленген ұсынымдарды жiбередi.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
14. Өтінім бойынша ескертулер болмаған кезде немесе оларды жойғаннан кейін уәкілетті орган сертификаттық тексеру жүргізу үшін комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құру туралы шешім шығарады және күнтізбелік 15 күннің ішінде бұл туралы осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес өтініш берушіні хабардар етеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
15. Комиссияға азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның функцияларына азаматтық авиация әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтың) пайдалану және техникалық қызмет көрсету және пайдалануға жарамдылық нормаларын қолдау мәселелері кіретін қызметкерлері енгізіледі. Осы комиссияның құрамына консультанттар ретінде азаматтық авиация ұйымдарының қызметкерлер (мамандар) бірінші басшының немесе оны алмастыратын адамның келісімі бойынша енгізіледі.
4. Сертификаттық тексеру жүргізу және сертификат беру тәртібі
16. Комиссия сертификаттық тексеру кезінде сертификаттық тексеру жүргізу жеріне барады және:
1) әуеайлақ объектілерінің, әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) геометриялық, физикалық сипаттамаларының және оның жабдықтарының әуеайлақ жөніндегі нұсқауға және сертификаттау талаптарына сәйкестігін;
2) әуеайлақты пайдалану рәсімдерін (әуеайлақты пайдалануға дайын күйде дайындығында ұстау бойынша жүргізілген жұмыстардың толықтығы);
3) әуеайлақта қауіпсіздікті қамтамасыз ету және басқару жүйесін (пайдаланушының әуеайлақты сертификаттау талаптарына сай келетін күйде ұстау мүмкіндігін бағалау);

4) организационную структуру, укомплектованность штата и основные принципы управления организации гражданской авиации (заявителя);
5) опыт руководящего состава в организации и обеспечении деятельности организации гражданской авиации, а также специалистов, непосредственно связанных с обеспечением безопасности полетов;
6) наличие договоров взаимодействия, заключенных заявителем с другими организациями на право пользования, техническое обслуживание, ремонт и контроль соответствующего специального оборудования, а также обучение авиационного персонала;
7) наличие достаточного количества производственных площадей для обеспечения функциональных задач;
8) наличие эксплуатационной технической документации;
9) технические характеристики (показатели) объектов аэродрома, оборудования и средств производства организации гражданской авиации, проверка процедур производства, позволяющие определить способность заявителя обеспечить соответствие аэродрома сертификационным и эксплуатационным требованиям.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
17. Срок сертификационного обследования составляет не более тридцати календарных дней с момента принятия решения на проведение сертификационного обследования.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
18. Сертификационное обследование проводится согласно типовой программе сертификационного обследования согласно приложениям 6 и 7 к настоящим Правилам.
19. По результатам сертификационного обследования составляется акт сертификационного обследования (далее - акт) согласно приложению 8 к настоящим Правилам в двух экземплярах с указанием фактического состояния аэродрома, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи сертификата. Акт подписывается всеми членами Комиссии и представляется заявителю для ознакомления.
20. Основанием для выдачи сертификата является акт, содержащий заключение о возможности выдачи сертификата.
21. Оформление и выдача сертификата или решение об отказе выдачи сертификата производятся уполномоченным органом в течение десяти календарных дней после составления акта сертификационного обследования.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

4) ұйымдық құрылымды, штаттың жинақталуы және азаматтық авиация ұйымының (өтініш берушінің) басқару негізгі қағидаттарын;
5) ұйымдастыруда және азаматтық авиация ұйымының қызметін қамтамасыз етуде басшылық құрамның, сондай-ақ тікелей ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуімен байланысты мамандардың тәжірибесін;
6) өтініш берушінің басқа ұйымдармен тиісті арнайы жабдықтарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және бақылау құқығына жасасқан өзара іс-қимыл жасау шарттарының болуын, сондай-ақ авиация персоналын оқытуды;
7) функционалдық міндеттерді қамтамасыз ету үшін өндірістік алаңдардың санының жеткілікті болуын;
8) пайдалану техникалық құжаттардың болуын;
9) әуеайлақ объектілерінің, азаматтық авиация ұйымдарының өндіріс жабдықтары мен құралдарының техникалық сипаттамаларын (көрсеткіштерін) қарайды, өтініш берушінің әуеайлақтың сертификаттау және пайдалану талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету қабілетін айқындауға мүмкіндік беретін өндірістік рәсімдерді тексереді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
17. Сертификаттық тексеру мерзiмi сертификаттық тексеру жүргізуге шешім қабылданған сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
18. Сертификаттық тексеру осы Қағидаға 6 және 7-қосымшаларға сәйкес сертификаттық тексерудiң үлгі бағдарламасына сәйкес жүргізіледi.
19. Сертификаттық тексерудiң нәтижелері бойынша әуеайлақтың іс жүзіндегі жай-күйі, тұжырымдар, ұсынымдар және сертификат беру мүмкiндiгі (мүмкiн еместігі) туралы қорытынды көрсетіле отырып, екі данада осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес сертификаттық тексеру актісі (бұдан әрі – Акті) жасалады. Актiге комиссияның барлық мүшелерi қол қояды және ол танысу үшін өтiнiш берушiге ұсынылады.
20. Сертификатты беру мүмкiндiгi туралы қорытынды қамтылған акті сертификат беру үшiн негiз болып табылады.
21. Сертификатты немесе сертификат беруден бас тарту туралы шешімді ресімдеуді және беруді уәкiлеттi орган сертификаттық тексеру актiсi жасалғаннан кейiн күнтiзбелiк он күннің iшiнде жүргiзедi.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

22. Отказ в выдаче сертификата производится в случаях, если:
1) аэродром (вертодром) не соответствует нормам годности к эксплуатации гражданских аэродромов (вертодромов);
2) эксплуатант аэродрома (вертодрома) не соответствует требованиям, установленным пунктом 1 статьи 64 Закона.
23. При отказе в выдаче сертификата заявителю дается мотивированный ответ с указанием причин отказа.
24. Уполномоченный орган приостанавливает действие сертификата годности аэродрома (вертодрома) на срок до шести месяцев в случаях:
1) несоблюдения эксплуатантом аэродрома (вертодрома) сертификационных и эксплуатационных требований;
2) по заявлению эксплуатанта аэродрома (вертодрома).
После устранения выявленных недостатков и представления в уполномоченный орган подтверждающих документов, восстановление действия сертификата осуществляется уполномоченным органом после сертификационного обследования.
Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
25. Если эксплуатант аэродрома (вертодрома) в установленный срок не устранил выявленные несоответствия основания приостановления, уполномоченный орган отзывает сертификат годности аэродрома (вертодрома).
26. Выдача сертификата в случае его отзыва, производится после проведения повторной сертификации в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
27. В случае приостановления действия или отзыва сертификата, уполномоченный орган доводит до сведения о принятом решении владельца сертификата.
Отмена действия сертификата вступает в силу с момента исключения его из государственного Реестра выдачи сертификатов годности аэродромов.
5. Отступления от сертификационных требований
28. По согласованию с уполномоченным органом допускаются временные отступления от норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов), если такие отступления компенсируются введением дополнительных мер, обеспечивающих уровень безопасности полетов, эквивалентный установленному.
При этом принимаются соответствующие меры по обеспечению эквивалентного уровня безопасности полетов (далее – ЭУБП), разрабатывается необходимая документация, включаемая в состав сертификационной документации и прилагаемые к заявке на получение сертификата. Документация о принятии соответствующих мер обеспечения ЭУБП составляется на базе методики оценки, управления риска и подписывается заявителем и организацией, которая участвовала в разработке ЭУБП.
Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

22. Егер:
1) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) азаматтық әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығы нормаларына сәйкес келмесе;
2) әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдаланушы Заңның 64-бабының 1-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмесе, сертификатты беруден бас тарту жүргізіледі.
23. Сертификатты беруден бас тартқан кезде өтініш берушіге бас тарту себептері көрсетіліп, дәлелді жауап беріледі.
24. Мынадай:
1) әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдаланушы сертификаттау және пайдалану талаптарын сақтамаған жағдайда;
2) әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдаланушының өтініші бойынша уәкілетті орган әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылық сертификатының қолданылуын алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұрады.
Анықталған кемшіліктер жойылғаннан және уәкілетті органға растайтын құжаттар ұсынылғаннан кейін сертификаттың қолданылуын қалпына келтіруді сертификаттық тексеруден кейін уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
25. Егер әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдаланушы тоқтата тұру негіздемесінің анықталған сәйкессіздіктерін жоймаса, уәкілетті орган әуеайлақтың (тікұшақ айлағын) жарамдылық сертификатын қайтарып алады.
26. Сертификат қайтарып алынған жағдайда ол осы Қағидада көзделген тәртіппен қайтадан сертификаттау жүргізілгеннен кейін беріледі.
27. Сертификаттың қолданысын тоқтата тұрған немесе кері қайтарылып алынған жағдайда, уәкілетті орган сертификаттың иесіне қабылданған шешім туралы хабарлайды.
Сертификаттың қолданысын тоқтату әуеайлақтың жарамдылығына сертификат берудің Мемлекеттік тізілімінен шығарылған сәттен бастап күшіне енеді.
5. Сертификаттау талаптарынан шегіну
28. Уәкілетті органның келісімі бойынша әуеайлақты (тікұшақ әуеайлағын) пайдалануға жарамдылығы, егер ондай шегінулер белгіленгенге барабар ұшу қауіпсіздігінің деңгейін қамтамасыз ететін қосымша шараларды енгізуімен өтелсе, нормаларынан уақытша шегінуге жол беріледі.
Бұл ретте ұшу қауіпсіздігінің барабар деңгейін (бұдан әрі – ҰҚБД) қамтамасыз ету бойынша тиісті шаралар қабылданады, сертификаттық құжаттама құрамына енгізілетін және сертификат алуға арналған өтінімге қоса берілетін қажетті құжаттама әзірленеді. ҰҚБД қамтамасыз етудің тиісті шараларын қабылдау туралы құжаттама бағалау, тәуекелді басқару әдістемесінің негізінде жасалады және оған өтініш беруші мен ҰҚБД-ны әзірлеуге қатысқан ұйым қол қояды.
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

29. Для разработки документации по ЭУБП заявитель (эксплуатант, владелец аэродрома (вертодрома) может привлекать соответствующие научно-исследовательские и/или иные компетентные организации. В целях оценки риска до разработки ЭУБП необходимо консультироваться относительно этих мер с уполномоченным органом.
После согласования с уполномоченным органом информация о введении ЭУБП на данном аэродроме (вертодроме) вносится в руководство по аэродрому (вертодрому) и другие документы аэронавигационной информации в течение десяти рабочих дней.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
30. Ответственность за обеспечение безопасности полетов, соответствия сертификационным требованиям, годности к эксплуатации в течение всего периода эксплуатации аэродрома (вертодрома), временного аэродрома и посадочной площадки возлагается на эксплуатанта.
31. В случае изменения наименования организации гражданской авиации, ее организационно-правовой формы и других изменений, которые не влекут за собой несоответствия сертификационным требованиям, в сертификат вносятся соответствующие изменения.
При внесении изменений в сертификат сохраняется регистрационный номер ранее выданного сертификата, а в Реестр сертификатов годности аэродромов государственного Реестра заносится соответствующая запись об этом.
32. В случае порчи или утраты (хищения) сертификата дубликат сертификата выдается уполномоченным органом.
33. Для внесения изменения в сертификат или получения дубликата владелец сертификата подает заявление в произвольной форме с обоснованием, документами, подтверждающими соответствующие изменения, и ранее выданный сертификат (кроме случаев утраты или хищения).
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
34. Выдача дубликата сертификата производится уполномоченным органом в течение семи календарных дней со дня поступления заявления от заявителя.
35. В случаях необходимости внесения изменений в руководство по аэродрому в части, касающейся физических, геометрических характеристик взлетно-посадочных полос, рулежных дорожек, мест стоянок воздушных судов, перронов; установки, реконструкции или модернизации светосигнального, радиотехнического или метеорологического оборудования; реконструкции или модернизации электроснабжения объектов аэродрома; изменения категории по уровню требуемой пожарной защиты; изменения состава или характеристик препятствий, в районе 2, 3 или 4 аэродрома согласно приложению 15 ИКАО, владелец сертификата устанавливает соответствие объекта аэродрома эксплуатационным требованиям с учетом изменений и направляет заявку на получение одобрения уполномоченного органа для внесении изменений.
К работе по установлению соответствия аэродрома эксплуатационным требованиям с учетом изменений по необходимости привлекаются научно-исследовательские или иные компетентные организации.

29. ҰҚБД бойынша құжаттаманы әзірлеу үшін өтініш беруші (әуеайлақ (тікұшақ әуеайлағының) пайдаланушысы, иесі) тиісті ғылыми-зерттеу және/немесе өзге де құзыретті ұйымдарды тартуы мүмкін. Тәуекелді бағалау мақсатында ҰҚБД әзірлеуге дейін осы шараларға қатысты уәкілетті органнан консультация алуы қажет.
Уәкілетті органмен келісілгеннен кейін осы әуеайлақта (тікұшақ айлағында) ҰҚБД қолданысқа енгізу туралы ақпарат он жұмыс күні ішінде әуеайлақ (тікұшақ айлағы) жөніндегі нұсқауға және аэронавигациялық ақпараттың басқа да құжаттарына енгізіледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
30. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сертификаттау талаптарына сәйкестігін, ұшуға жарамдылықты қамтамасыз ету жауапкершілігі әуеайлақты (тікұшақ айлағын), уақытша әуеайлақты және қону алаңдарын пайдаланудың бүкіл кезеңінде пайдаланушыға жүктеледі.
31. Азаматтық авиация ұйымының атауы, оның ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген және сертификаттау талаптарына сәйкес келмеуіне әкеп соқтырмайтын басқа да өзгерiстер болған жағдайда сертификатқа тиiсті өзгерiстер енгiзіледi.
Сертификатқа өзгерiстер енгiзу кезiнде бұрын берілген сертификаттың тіркеу нөмiрi сақталады, ал мемлекеттік тiзiлiмнiң әуеайлақтардың жарамдылық сертификаттарының тізілімiне бұл туралы тиiстi жазба енгiзіледi.
32. Сертификат бүлiнген немесе жоғалған (ұрланған) жағдайда уәкілетті орган сертификаттың телнұсқасын бередi.
33. Сертификатқа өзгерiстер енгiзу немесе телнұсқасын алу үшін сертификаттың иесі негiздемесімен, тиiсті өзгерiстердi растайтын құжаттармен қоса еркiн нысандағы өтiнiшті және бұрын берілген сертификатты (жоғалған немесе ұрланған жағдайлардан басқа) бередi.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
34. Уәкілетті орган өтiнiш берушіден өтiнiш келiп түскен күннен бастап күнтізбелік жеті күн iшiнде сертификаттың төлнұсқасын бередi.
35. Әуеайлақта ұшу-қону жолағының, рульдеу жолдарының, әуе кемелерінің тұрақ орындарының, перрондарының физикалық, геометриялық сипаттамасына, жарық сигналдық, радиотехникалық немесе метеорологиялық жабдықтарды орнатуға, қайта жаңартуға және жаңғыртуға, әуеайлақ объектілерін электрмен жабдықтауды қайта жаңартуға немесе жаңғыртуға; талап етілетін өрттен қорғау деңгейі бойынша санатты өзгертуге; ИКАО-ның 15-қосымшасына сәйкес әуеайлақтың 2, 3 немесе 4-ауданында кедергілердің құрамы мен сипаттамасындағы өзгерістерге қатысты бөлікте әуеайлақта өзгерістер енгізу қажет болған жағдайда, сертификаттың иесі өзгерістерді есепке ала отырып, әуеайлақ объектісінің пайдалану талаптарына сәйкестігін анықтайды және өзгерісті әуеайлақ нұсқауына енгізу үшін уәкілетті органнан мақұлдау алу үшін өтінім жолдайды.
Өзгерістерді ескере отырып, әуеайлақтың пайдалану талаптарына сәйкестігін анықтау жұмысына қажеттілігіне қарай ғылыми-зерттеу немесе өзге де құзыретті ұйымдар тартылады.

Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
36. Заявка на одобрение изменений представляется в уполномоченный орган по установленной форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. К заявке прилагаются поправки к сертификационной документации, связанные с изменениями.
37. Представленная заявка рассматривается в течение десяти рабочих дней с момента поступления в уполномоченный орган.
38. После рассмотрения заявки и, при необходимости, проверки аэродрома, уполномоченный орган уведомляет владельца сертификата о результатах рассмотрения и, при необходимости, вносит изменения в сертификат аэродрома.
6. Инспекционный контроль за сертифицированными
аэродромами (вертодромами)
Сноска. Глава 6 исключена постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата годности
аэродрома (вертодрома)
СЕРТИФИКАТ
ГОДНОСТИ АЭРОДРОМА
Серия АРД № _____
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
выдан «___»____________ 20 __г.
действителен до «___» _______________ 20 __ г.
1. Аэродром (название аэродрома)_____________________________________
2. Местонахождение аэродрома (административные и географические
координаты) _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Владелец аэродрома (юридическое лицо)_____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Класс и код ИКАО аэродрома _______________________________________
5. Настоящим удостоверяется, что аэродром соответствует требованиям и
нормам годности к эксплуатации гражданских аэродромов. Разрешено
производить полеты с учетом условий и ограничений, указанных в
области действия в приложении к сертификату, который является
неотъемлемой частью настоящего сертификата.
6. Основание для выдачи сертификата: Акт комиссии Комитета гражданской
авиации от « » ____ 20 __ г._________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя органа, выдавшего сертификат)
МП ________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение
к сертификату годности аэродрома
________________________________
Серии АРД № __________
ОБЛАСТЬ ДЕЙСТВИЯ СЕРТИФИКАТА
ГОДНОСТИ АЭРОДРОМА
Условия полетов
Вид захода и курс посадки
Примечание
п/п
Ограничения
1
2
3
4
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя органа, выдавшего сертификат)
МП
________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 2
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата годности
аэродрома (вертодрома)
СЕРТИФИКАТ
ГОДНОСТИ ВЕРТОДРОМА
Серия ВРД № ____

Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
36. Өзгерістерге мақұлдау алу үшін өтінім уәкілетті органға осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес белгіленген ныcанда ұсынылады. Өтінімге сертификаттық құжаттардың өзгерістерге байланысты түзетулері қоса беріледі.
37. Берілген өтінім уәкілетті органға түскен кезден бастап он жұмыс күн ішінде қаралады.
38. Уәкілетті орган өтінімді қараған соң және қажет болған жағдайда әуеайлақты тексереді, уәкілетті орган сертификаттың иесіне қарау нәтижелері туралы хабарлайды және қажет болған жағдайда әуеайлақтың сертификатына өзгеріс енгізеді.
6. Сертификатталған әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарды) инспекциялық бақылау
Ескерту. 6-тарау алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының)
жарамдылығын сертификаттау және
сертификат беру қағидасына
1-қосымша
ӘУЕАЙЛАҚТЫҢ ЖАРАМДЫЛЫҚ
СЕРТИФИКАТЫ
АРД сериясы № _____
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
20__ жылғы «___» __________ берiлдi
20__ жылғы «___» __________ дейiн жарамды
1. Әуеайлақ (әуеайлақ атауы) ________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Әуеайлақтың орналасқан жерi (әкімшілік және географиялық
координаталары) _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Әуеайлақтың иесi (заңды тұлға) ___________________________________
_____________________________________________________________________
4. Әуеайлақтың сыныбы және ИКАО коды ________________________________
_____________________________________________________________________
5. Осы арқылы әуеайлақтың азаматтық әуеайлақтарды пайдалану
талаптарына және жарамдылық нормаларына сәйкес келетіні
куәландырылады. Осы сертификаттың ажырамас бөлiгi болып табылатын
сертификатқа қосымшада қолданылу саласында көрсетілген ережелер мен
шектеулерді ескере отырып, ұшуларды орындауға рұқсат етіледі.
6. Сертификатты беру үшiн негiз: ____________________________________
Комиссияның 20   ж. «   » ____________________ қорытындысы туралы акт
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сертификатты берген орган басшысының Т.А.Ә.)
МО ___________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Әуеайлақтың жарамдылық
сертификатына қосымша
АРД сериясы № _______________
ӘУЕАЙЛАҚТЫҢ ЖАРАМДЫЛЫҚ
СЕРТИФИКАТЫНЫҢ ҚОЛДАНЫЛУ САЛАСЫ
Ұшу шарттары
Кіру түрі және қону бағыты
Ескертпе
Р/с
Шектеулер
1
2
3
4
_____________________________________________________________________
(сертификатты берген орган басшысының Т.А.Ә.)
МО ___________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының)
жарамдылығын сертификаттау және
сертификат беру қағидасына
2-қосымша
ТІКҰШАҚ АЙЛАҒЫНЫҢ ЖАРАМДЫЛЫҚ
СЕРТИФИКАТЫ
ВРД сериясы № _____

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
выдан «___»____________ 20 ___г.
действителен до «___» ________ 20 ____ г.
1. Вертодром (название вертодрома наземный, приподнятый, вертопалуба)
_____________________________________________________________________
2. Местонахождение вертодрома (административные и географические
координаты)__________________________________________________________
3. Владелец вертодрома ______________________________________________
4. Эксплуатант вертодрома ___________________________________________
5. Класс ИКAO вертодрома (HI, HII, HIII)_____________________________
6. Настоящим удостоверяется, что вертодром соответствует требованиям
и нормам годности к эксплуатации гражданских вертодромов с учетом
области действия, являющимся неотъемлемой частью настоящего
сертификата.
7. Основание для выдачи сертификата: Акт комиссии Комитета
гражданской авиации от «__» _____ 20 __ г, __________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя органа, выдавшего сертификат)
МП
________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение
к сертификату годности вертодрома
_________________________________
Серии ВРД № _________
ОБЛАСТЬ ДЕЙСТВИЯ СЕРТИФИКАТА
ГОДНОСТИ ВЕРТОДРОМА
Условия полетов
Направление посадки
Примечание
п/п
Ограничения
1
2
3
4
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя органа, выдавшего сертификат)
МП _______________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 3
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата годности
аэродрома (вертодрома)
ЗАЯВКА
на проведение сертификации годности
аэродрома (вертодрома)
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. __________________________________________________________________
(наименование организации, заявителя, его адрес)
в лице ______________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. руководителя)
действующий на основании ___________________________________________,
заявляет, что ______________________________________________________,
(наименование аэродрома)
соответствует требованиям ___________________________________________
(наименование и указание нормативных актов)
и просит провести инспекционную проверку данного объекта на
соответствие сертификационным требованиям.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
20__ жылғы «___» __________ берiлдi
20__ жылғы «___» __________ дейiн жарамды
1. Тiкұшақ айлағы (жерүсті, көтерілген және тікұшақ
палубасындағы тікұшақ айлағының атауы) ______________________________
2. Тiкұшақ айлағының орналасқан жерi (әкімшілік және
географиялық координаталары) ________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Тiкұшақ айлағының иесi _____________________________________
4. Тiкұшақ айлағын пайдаланушы ________________________________
5. Тiкұшақ айлағының ИКАО бойынша сыныбы HI, HII __ H __ III __
_____________________________________________________________________
6. Осымен тікұшақ айлағы осы сертификаттың ажырамас бөлiгi
болып табылатын қолданылу саласын есепке ала отырып, азаматтық
тiкұшақ айлақтарын пайдалану талаптары мен жарамдылық нормаларына
сәйкес келетiнi куәландырылады.
7. Сертификатты беру үшiн негiз: ______________________________
Сертификат 20   ж. «   » _________________________ қорытындысы туралы
акт (тексеру парағы) ________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сертификатты берген орган басшысының Т.А.Ә.)
МО ___________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Тікұшақ айлағының жарамдылық
сертификатына қосымша
ВРД сериясы № ___________________
ТІКҰШАҚ АЙЛАҒЫНЫҢ ЖАРАМДЫЛЫҚ
СЕРТИФИКАТЫНЫҢ ҚОЛДАНЫЛУ САЛАСЫ
Ұшулар шарттары
Қону бағыты
Ескертпе
Р/с
Шектеулер
1
2
3
4
_____________________________________________________________________
(сертификатты берген орган басшысының Т.А.Ә.)
МО ___________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының)
жарамдылығын сертификаттау және
сертификат беру қағидасына
3-қосымша
Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) жарамдылығына
сертификаттауды жүргiзуге
ӨТIНIМ
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
1. ____________________________________________________________
(ұйымның, өтiнiш берушiнiң атауы, оның мекенжайы)
атынан ______________________________________________________________
(әуеайлақтың атауы)
_____________________________________________ негiзiнде әрекет ететiн
_____________________________________________________________________
(басшының лауазымы, Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
(нормативтiк актiлердi көрсету және атауы)
талаптарына сәйкес келетiндiгiн мәлiмдейдi және осы объектiнiң
сертификаттау талаптарына сәйкестiгiне инспекциялық тексеру жүргiзудi
сұрайды.

2. Дополнительная информация (класс аэродрома (вертодрома), условия
полетов с учетом средств посадки (визуальные, по приборам, неточные
или точные заходы)___________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Приложение _______________________________________________________
Руководитель ________________________     __________
( Ф.И.О.)              (подпись)
М.П.              Дата ______________
Приложение 4
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата годности
аэродрома (вертодрома)
Решение
по заявке на проведение сертификации годности
аэродрома (вертодрома)
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
от «____» ___________ 20 ___ г.
Рассмотрев вашу заявку и документацию на сертификацию годности
аэродрома (вертодрома), сообщаем:
1. Сертификационное обследование проводится в период с _____ по _____
2. Проверка проводится на соответствие требованиям Норм годности
эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации Республики
Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики
Казахстан от 23 января 2012 года № 156, а также _____________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование нормативных документов)
3. Сертификационное обследование осуществляется Комиссией в составе:
Председатель комиссии: ______________________________________________
Члены комиссии:______________________________________________________
_____________________________________________________________________
путем проверки (испытаний) объектов
_____________________________________________________________________
4. Работы проводятся на основе заявки № ___ от «___» __ 20 __ г.,____
_____________________________________________________________________
Руководитель
___________________         ______________
(Ф.И.О.)              (подпись)
МП
«___»_________ 20 ___ г
Приложение 5
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата годности
аэродрома (вертодрома)
Обязательство
заявителя на cертификат годности
аэродрома (вертодрома)
Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Я, __________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
настоящим удостоверяю, что аэродром (вертодром) _____________________
соответствует сертификационным требованиям, _________________________
_____________________________________________________________________
(наименование нормативных документов)
информация в представленной документации соответствует фактическому
состоянию аэродрома, и обязуюсь:

2. Қосымша ақпарат (әуеайлақ (тікұшақ айлағы) класы, қону
аспаптарын ескере отырып (көзбен шолу, аспаптар бойынша, нақты емес
немесе нақты кірулер) ұшу шарттары __________________________________
_____________________________________________________________________
3. Қосымша ____________________________________________________
Басшы ____________________________________       ____________________
(Т.А.Ә.)                              (қолы)
М.О.                                        Күнi ____________________
Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының)
жарамдылығын сертификаттау және
сертификат беру қағидасына
4-қосымша
Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) жарамдылығына
сертификаттау жүргiзуге өтiнiм бойынша
шешім
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
20__ жылғы «___» ___________
Сiздiң әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) жарамдылығын
сертификаттауға өтiнiмiңiзді және құжаттамаңызды қарап, мынаны
хабарлаймыз:
1. Сертификаттық тексеру ____ бастап ___ кезеңiнде жүргiзiледi.
2. Тексеру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23
қаңтардағы № 156 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясы әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының)
пайдалануға жарамдылығы нормаларының, сондай-ақ _____________________
______________________________________ талаптарына сәйкес жүргiзiледi
(нормативтік құжаттардың атауы)
3. Сертификаттық тексеруді мынадай құрамдағы Комиссия
объектiлерді тексеру (сынау) жолымен жүзеге асырады:
Комиссия төрағасы _____________________________________________
Комиссия мүшелері _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Жұмыстар 20__ жылғы «___» __________ № ____ өтiнiм негiзiнде
жүргiзiледi.
Басшы ___________________________           ___________________
(Т.А.Ә.)                           (қолы)
МО                               20__ ж. «___» ________________
Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының)
жарамдылығын сертификаттау және
сертификат беру қағидасына
5-қосымша
Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) жарамдылық
сертификатына өтiнiш берушiнiң
мiндеттемесi
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Мен, ________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
_____________________________________ осы арқылы әуеайлақтың (тiкұшақ
айлағының) __________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(нормативтiк құжаттардың атауы)
сертификаттау талаптарына сәйкес келетiнiн, ұсынылған құжаттамадағы
ақпарат әуеайлақтың нақты жай-күйіне сәйкес келетiнiн куәландырамын
және:

1) эксплуатировать и содержать аэродром (вертодром) в
соответствии с сертификационными требованиями и положениями
нормативной документации;
2) обеспечивать соответствие данных, содержащихся в изданиях
аэронавигационной информации (AIP) фактическому состоянию аэродрома;
3) при выявлении на аэродроме (вертодроме) несоответствий
сертификационным и нормативным требованиям безотлагательно вводить
необходимые ограничения, обеспечивающие безопасность полетов в
аэропорту и информировать об этом уполномоченный орган;
4) получать от уполномоченного органа одобрение на внесение
дополнений и изменений в руководство аэродрома, аэронавигационный
паспорт аэродрома (инструкцию по производству полетов) и оперативный
план по проведению аварийно-спасательных работ и тушению пожаров в
районе аэродрома (вертодрома);
5) направлять своевременно в уполномоченный орган на
утверждение материалы, подготовленные для внесения в AIP.
Руководитель _______________    ______________
(Ф.И.О.)         (подпись)
МП       «___»_________ 20 ___ г
Приложение 6
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата годности аэродрома (вертодрома)
Типовая программа
сертификационного обследования аэродрома
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Наименование эксплуатанта аэродрома _________________________________
Дата проверки, № приказа ____________________________________________
Ф.И.О., должность членов Комиссии ___________________________________
_____________________________________
п/п
Номера позиций по программе и
проверяемые элементы
Оценка
соответ-
ствия
(+/-)
Номер
позиции
несоответ-
ствия
1 2 3 4
1. Наличие и соответствие комплекта представленной
доказательной документации
1
Заявка и документы, подтверждающие
соответствие сертификационным требованиям
на получение сертификата годности
аэродрома
2
Устав заявителя (учредительный договор)
3)
Свидетельство* либо справка о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица.
Примечание: *свидетельство о
государственной (учетной) регистрации
(перерегистрации) юридического лица
(филиала, представительства), выданное
до введения в действие Закона Республики
Казахстан от 24 декабря 2012 года
«О внесении изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты Республики
Казахстан по вопросам государственной
регистрации юридических лиц и учетной
регистрации филиалов и представительств»
является действительным до прекращения
деятельности юридического лица
4
Аудиторская справка и справка о
финансовом состоянии
5
Организационная структура, штатное
расписание заявителя (эксплуатанта
аэродрома), достаточность для выполнения
возложенных функций
6
Должностные инструкции, определяющие
обязанности и ответственность
руководящего состава и специалистов
(работников)
7
Инструкции по обеспечению безопасности
труда и производственной санитарии,
пожарной безопасности
8
Данные и достоверность по руководящему
составу и специалистам, непосредственно
связанных с обеспечением безопасности
полетов, их соответствие
9
Данные и достоверность по
инженерно-техническому составу,
специалистам по эксплуатации и
обслуживанию спецтранспорта, аэродромных
машин и механизмов, спецоборудования
10
Перечень и наличие документов, на
основании которых осуществляется
эксплуатация аэродрома. Журнал изучения
документов, на основании которых
осуществляется эксплуатация аэродрома
11
Инструкция по производству полетов в
районах аэродромов и посадочных площадок
(Аэронавигационный паспорт аэродрома),
полнота раскрываемых вопросов.
Соответствие установленным требованиям и
своевременность вносимых изменений
12
Перечень и наличие документов, планов на
основании которых производится
техническое обслуживание, ремонт
аэродромной спецтехники и оборудования,
разрешения на радиостанции, лицензия
(срок действия)
13
Руководство по техническому обслуживанию,
содержанию и ремонту аэродромов, полнота
раскрываемых вопросов. Соответствие
установленным требованиям и
своевременность вносимых изменений
14
Свидетельство о государственной
регистрации аэродрома
15
Схема аэродрома, размещение основных
объектов. Схема расстановки и движения ВС
на перроне и МС
16
Руководство по аэродрому, разработанное в

1) әуеайлақты (тiкұшақ айлағын) сертификаттау талаптары мен
нормативтiк құжаттаманың ережелерiне сәйкес пайдалануға және ұстауға;
2) аэронавигациялық ақпарат басылымдарында (АIP) қамтылған
деректердiң әуеайлақтың нақты жай-күйіне сәйкестiгiн қамтамасыз
етуге;
3) әуеайлақта (тiкұшақ айлағында) сертификаттау және
нормативтiк талаптарға сәйкессiздiктер анықталған кезде әуежайда ұшу
қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн қажеттi шектеулерді дереу
енгiзiп, уәкiлеттi органға бұл туралы хабарлауға;
4) уәкілетті органнан әуеайлақ басшылығына, әуеайлақтың
аэронавигациялық паспортына (ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа)
және әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданында авариялық-құтқару жұмыстарын
және өрттерді сөндіру бойынша жедел жоспарға толықтырулар мен
өзгерістер енгізуге рұқсат алуға;
5) АIP-ге енгiзу үшiн дайындалған материалдарды уәкiлеттi
органға бекiтуге уақытында жiберуге мiндеттенемiн.
Басшы ___________________________          ____________________
(Т.А.Ә.)                          (қолы)
МО                               20__ ж. «___» ________________
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының)
жарамдылығын сертификаттау
және сертификат беру
қағидасына 6-қосымша
Әуеайлақты сертификаттық
тексерудің үлгі бағдарламасы
Ескерту. 6-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Әуеайлақты пайдаланушының атауы _________________________
Тексеру күні, бұйрықтың № _______________________________
Т.А.Ә., комиссия мүшелерінің лауазымы ___________________
_______________________
_______________________
Р/с
Бағдарлама бойынша позициялардың нөмірлері және тексерілетін элементтер
Сәйкестік бағасы (-+)
Сәйкессіздік позициясының нөмірі
1
2
3
4
1. Ұсынылған дәлелдеу құжаттамасы жиынтығының болуы және сәйкестігі
1
Әуеайлақтың жарамдылық сертификатын алу үшін сертификаттық талаптарға сәйкестігін растайтын өтінім және құжаттар
2
Өтініш берушінің Жарғысы (құрылтай шарты)
3)
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік* немесе анықтама.
Ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады
4
Аудиторлық анықтама және қаржылық жай-күйі туралы анықтама
5
Өтініш берушінің (әуеайлақты пайдаланушының) ұйымдық құрылымы, штат кестесі, жүктелген функцияларды орындауға жеткіліктілігі
6
Басшы құрамның және мамандардың (қызметкерлердің) міндеттері мен жауапкершілігін белгілейтін лауазымдық нұсқаулықтар
7
Еңбек және өндірістік санитария қауіпсіздігін, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтар
8
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен тікелей байланысты басшы құрамы мен мамандар жөніндегі деректер және сенімділігі, олардың сәйкестігі
9
Инженерлік-техникалық құрам, арнайы көлікті, әуеайлақ машиналары мен механизмдерін, арнайы жабдықтарды пайдалану жөніндегі мамандар бойынша деректер және оның дәйектілігі
10
Негізге алынып әуеайлақты пайдалану жүзеге асырылатын құжаттардың тізбесі және оның болуы. Солардың негізінде әуеайлақты пайдалану жүзеге асырылатын құжаттарды зерттеу журналы
11
Әуеайлақтар мен қону алаңдарының аудандарында ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулық (Әуеайлақтың аэронавигациялық паспорты), анықталатын мәселелердің толықтығы. Белгіленген талаптарға сәйкестігі және енгізілетін өзгерістердің уақтылығы
12
Солардың негізінде әуеайлақтың арнайы техникасына және жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу жүргізілетін құжаттардың, жоспарлардың тізбесі мен бар болуы, радиостанцияларға рұқсаттар, лицензия (қолданылу мерзімі)
13
Әуеайлаққа техникалық қызмет көрсету, күтіп ұстау және жөндеу жөніндегі нұсқау, анықталатын мәселелердің толықтығы. Белгіленген талаптарға сәйкестігі және енгізілетін өзгерістердің уақтылығы
14
Әуеайлақты мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
15
Әуеайлақтың схемасы, негізгі объектілердің орналасуы. ӘК перронда және ТО орналастыру мен қозғалыстың схемасы
16

соответствии с Doc 9774 AN\969 ИКАО
17
Акт на землепользование
18
Акт о приемке аэродрома эксплуатантом
(если взято в аренду или приобретено в
собственность)
19
Полисы страхования спецтехники (срок и
территория действия)
20
Полисы страхования специалистов,
выполняющих обслуживание, содержание и
ремонт аэродрома (срок и территория
действия, список специалистов)
21
Полисы страхования гражданской
ответственности перед третьими лицами
(срок и территория действия)
22
Перечень аэродромной спецтехники, копии
договоров аренды аэродромной спецтехники
и оборудования, если таковые имеются
(срок действия)
23
Документация по радиотехническому
обеспечению полетов и аэронавигационной
информацией
24
Документация по метеорологическому
обеспечению
25
Договор на прохождение курсов повышения
квалификации авиационного персонала
26
Обеспечение авиационной безопасности и
аварийно-спасательных работ, планы работ
по обеспечению авиационной безопасности,
аварийно-спасательным работам и
пожаротушению
27
Техническое обслуживание аэродромной
спецтехники, оборудования (оперативное,
периодическое, капитальный ремонт)
28
Содержание территории аэродрома
29
Медицинское обслуживание личного состава,
водителей спецтехники, машин и механизмов
(предсменный медицинский осмотр)
30
Заключение санитарно-эпидемиологической
службы
31
Опубликование изменений к официально
объявленной аэронавигационной информации,
техническом состоянии аэродрома,
взлетно-посадочной полосы, рулежных
дорожек, мест стоянок воздушных судов
32
Ежедневная проверка аэродрома
эксплуатантом
33
Планирование и выполнение на аэродроме
работ по техническому обслуживанию,
ремонту и содержанию аэродрома
34
Организация движения спецтехники,
спецтранспорта, машин и механизмов по
аэродрому, перрону
35
Управление и связь с транспортными
средствами, передвигающимися по аэродрому
и ее окрестностях
36
Мероприятия, проводимые в связи с
опасностью, создаваемой живой природой
37
Ответственность за предоставление
информации о технической годности
аэродрома
38
Взаимодействие со службами аэропорта,
обеспечивающими безопасность полетов
39
Перечень и наличие спецоборудования для
буксировки, удаления с взлетно-посадочной
полосы воздушных судов, потерявших
способность двигаться
40
Ведомости приема зачетов у
инженерно-технического состава и допуска
их к работе в осенне-зимний период
(весенне-летний период)
41
Документация по подготовке спецтехники и
оборудования, личного состава по
эксплуатации, содержанию и ремонту
аэродрома в условиях осенне-зимней и
весенне-летней навигации
42
Контрольные листы обязательства
руководящего и инженерно-технического
состава
43
Журнал состояния летного поля
44
Журнал учета согласований строительных
работ на аэродроме и в районе аэродрома
45
Позывные абонентов и фразеология
радиопереговоров
46
Характеристики и технологии применения
материалов для маркировки аэродромных
покрытий
47
Светоограждение высотных препятствий и
объектов на аэродроме и в районе
аэродрома
48
Дефектация аэродромных покрытий
49
Методика оценки и определение возможности
эксплуатации конкретных воздушных судов
на аэродроме
50
Определение показателя прочности грунта,
несущей способности грунтовой
взлетно-посадочной полосы
51
Акты проверки прочности якорных креплений
52
Акты обследования специализированными
организациями гражданской авиации
аэродромных покрытий, препятствий в
районе аэродрома
53
Альбом технологических карт на
льдоснегоуборочные работы на аэродроме
54
Акты на ввод каждого изделия коэффициента
сцепления в эксплуатацию. Акт
контрольного замера коэффициента
сцепления на взлетно-посадочной полосе
55
Методы и средства оценки условий
торможения воздушных судов
56
Ведение, заполнение и передача информации
по снежному НОТАМу
57
Журнал учета работы аэродромной
спецтехники и средств механизации
58
Определение прочности и плотности снега
59
Журнал состояния летного поля временного
аэродрома (вертодрома) (при наличии)
60
Содержание внутриаэропортовых дорог
61
Ведение метрологической работы, перечень
средств измерений, подлежащих
обязательной поверке, соблюдение
требований ГОСТов и стандартов

Doc 9774 AN\969 ИКАО сәйкес әзірленген әуеайлақ жөніндегі нұсқау
17
Жерді пайдалануға арналған акті
18
Пайдаланушының әуеайлақты қабылдауы туралы акті (егер жалға алынса немесе жеке меншікке сатып алынса)
19
Арнайы техниканы сақтандыру полистері (қолданылу мерзімі және аумағы)
20
Әуеайлаққа техникалық қызмет көрсету, күтіп ұстау және жөндеу жұмыстарын орындайтын мамандарды сақтандыру полистері
21
Үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық жауапкершілікті сақтандыру полистері (қолданылу мерзімі мен аумағы)
22
Әуеайлақтық арнайы техниканың тізбесі,  егер олар болған жағдайда әуеайлақтың арнайы техникасы мен жабдықтарын жалға алу шарттарының (қолданылу мерзімі) көшірмелері
23
Ұшуды радиотехникалық және аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету жөніндегі құжаттама
24
Метеорологиялық қамтамасыз ету жөніндегі құжаттама
25
Авиациялық персоналдың біліктілігін жоғарылату курстарынан өтуге арналған шарт
26
Авиациялық қауіпсіздікті және авариялық-құтқару жұмыстарын қамтамасыз ету, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, авариялық-құтқару жұмыстары және өрт сөндіру жөніндегі жұмыстардың жоспарлары
27
Әуеайлақтық арнайы техникаға, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (жедел, мерзімдік, күрделі жөндеу)
28
Әуеайлақ аймағын ұстау
29
Жеке құрамға, арнайы техниканың, көліктер мен механизмдердің жүргізушілеріне медициналық қызмет көрсету (ауысым алдында медициналық тексеру)
30
Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық қадағалау органдарының қорытындылары
31
Әуеайлақтың, ұшу-қону жолағының, рульдік жолағының, әуе кемелері тұрағы орындарының техникалық жай-күйі туралы ресми хабарланған аэронавигациялық ақпаратқа өзгерістерді жариялау
32
Пайдаланушының әуеайлақты күнделікті тексеруі
33
Әуеайлаққа техникалық қызмет көрсету, жөндеу және ұстау жөніндегі жұмыстарды әуеайлақта жоспарлау және орындау
34
Әуеайлақ, перрон бойынша арнайы техника, арнайы көлік, машиналар мен механизмдер қозғалысын ұйымдастыру
35
Әуеайлақ және оның маңайында қозғалатын көлік құралдарын басқару және олармен байланыс
36
Табиғаттан пайда болатын қатерлерге байланысты өткізілетін шаралар
37
Әуеайлақтың техникалық жарамдылығы туралы ақпаратты беру үшін жауапкершілік
38
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін әуежай қызметтерімен өзара іс-қимыл
39
Қозғалу қабілетінен айрылған әуе кемелерін ұшу-қону жолағынан тіркеп сүйреуге, алып кетуге арналған арнайы жабдықтарының тізбесі мен оның болуы
40
Инженерлік-техникалық құрамнан сынақ қабылдау және оларды күзгі-қысқы кезеңде (көктемгі-жазғы кезеңде) жұмысқа жіберу ведомосы
41
Күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы навигация жағдайында әуеайлақты пайдалану, ұстау және жөндеу жөніндегі арнайы техника мен жабдықтарды, жеке құрамды дайындау жөніндегі құжаттама
42
Басшы және инженерлік-техникалық құрам міндеттемелерінің бақылау парақтары
43
Ұшу алаңы жай-күйінің журналы
44
Әуеайлақта және әуеайлақ маңайында құрылыс жұмыстарын келісуді есепке алу журналы
45
Абоненттердің лақабы мен радио арқылы сөйлесу фразеологиясы
46
Әуеайлақ жамылғыларын таңбалау үшін материалдарды қолдану сипаттамалары мен технологиясы
47
Әуеайлақта және әуеайлақ маңайында биік кедергілер мен объектілерді жарықпен қоршау
48
Әуеайлақ жамылғыларының ақаулары
49
Әуеайлақта нақты әуе кемесін пайдалану мүмкіндігін бағалау және анықтау әдістемесі
50
Топырақтың ұшу-қону жолағының мүмкіншілігін бере алатын топырақ тығыздығының көрсеткіштерін анықтау
51
Зәкірді бекітудің беріктігін тексеру актілері
52
Азаматтық авиацияның мамандандырылған ұйымдарының әуеайлақ жамылғыларын, әуеайлақ маңайындағы кедергілерді тексеру актісі
53
Әуеайлақта мұз-қар жинау жұмыстарының технологиялық картасының альбомы
54
Ілініс коэффициентінің әрбір бұйымын пайдалануға енгізу актілері. Ұшу-қону жолағында іліну коэффициентін бақылаулы өлшеу актісі.
55
Әуе кемелері тежеулерінің жай-күйін бағалау әдістері мен құралдары
56
Қарлы НОТАМ бойынша ақпараттарды жүргізу, толтыру және беру
57
Әуеайлақтық арнайы техниканың және механизация құралдарының жұмысын есепке алу журналы
58
Қардың қаттылығы мен тығыздылығын анықтау
59
Уақытша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) ұшу жолағы (бар болған жағдайда) жай-күйінің журналы
60
Әуеайлақішілік жолдарды ұстау
61
Метрологиялық жұмыстарды жүргізу, міндетті тексеруге жататын өлшеу құралдарының тізбесі, МЕМСТ   талаптары мен стандарттарды сақтау

2. Производственная база
1
Наличие и содержание зданий сооружений,
ангаров, укрытий для технического
обслуживания, хранения и ремонта
спецтехники, хранения спецжидкостей и
химикатов. Их соответствие требованиям
пожарной безопасности и санитарным нормам
2
Наличие и состояние бытовых помещений
для личного состава, производственных
зданий, соблюдение в них требований
производственной санитарии, правил
пожарной безопасности
3
Наличие договоров на использование
арендуемых зданий и сооружений
4
Наличие неснижаемых расходных материалов,
химикатов, спецжидкостей, применяемых при
обслуживании, содержании и ремонте
аэродрома
5
Перечень аэродромной спецтехники и
оборудования, применяемых при техническом
обслуживании, содержании и ремонту
аэродрома, их техническое состояние, их
оборудование радиостанциями,
проблесковыми огнями

2. Өндірістік база
1
Арнайы техникаға техникалық қызмет көрсетуге, сақтауға және жөндеуге, арнайы сұйықтықтар мен химикаттарды сақтауға арналған ғимараттар мен құрылыстардың, ангарлар мен жабық құрылыстардың бар болуы мен оларды ұстау. Олардың өрт қауіпсіздігі талаптарына және санитарлық нормаларға сәйкестігі
2
Жеке құрамға арналған тұрмыстық үй-жайлардың, өндірістік ғимараттардың бар болуы және олардың жай-күйі, оларда өндірістік санитария талаптарын, өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау
3
Жалға алынған ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануға арналған келісімдердің бар болуы
4
Әуеайлаққа қызмет көрсету, ұстау және жөндеу кезінде қолданылатын төмен түспейтін шығыс материалдарының, химикаттардың, арнайы сұйықтықтардың бар болуы
5
Әуеайлаққа қызмет көрсету, ұстау және жөндеу кезінде қолданылатын әуеайлақтық арнайы техника мен жабдықтарының тізбесі, олардың техникалық жай-күйі, олардың радиостанциялармен, жарқылдауық оттармен жабдықталуы

12. Топливозаправочные средства
1
Лаборатория, проверка качества
авиационного горючо-смазочного материала
2
Топливозаправочные машины и механизмы
3
Склад горючо-смазочного материала,
резервуары для хранения горючо-смазочного
материала
Примечание:
(*) не обязательно для данного эксплуатанта;
(-1) несоответствия, препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта;
(-2) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта при условии устранения в согласованные сроки или введении ограничений;
(-3) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта, и подлежащие устранению при совершенствовании производства и системы качества.
Приложение: Перечень несоответствий на ____ листе (листах).
Члены Комиссии: ______________________________________
______________________________________
______________________________________
(подпись, ФИО)
Ознакомлен:
Руководитель
организации гражданской авиации (Заявитель) __________ ____________
(подпись)    (Ф.И.О)
Дата проведения
сертификационного обследования         "___"________ 20___ год
Приложение
к Типовой программе сертификационного
обследования аэродрома
Перечень
несоответствий к Типовой программе сертификационного
обследования аэродрома
Сноска. Приложение в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
__________________________________________________________________
(наименование заявителя)
№ позиции
несоответствия в программе
Характеристики несоответствия
Примечание
Назназначить сроки
По необходимости востребовать анализ риска
По необходимости востребовать анализ риска
Потребовать план действия по управлению риском
Члены Комиссии: __________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Ознакомлен:_______________________________________________________
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя организации гражданской авиации, подпись)
Дата проведения
сертификационного обследования      «___» ________ 20 ___ год
Приложение 7
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата годности аэродрома (вертодрома)
Типовая программа
сертификационного обследования вертодрома

12. Отын құю құралдары
1
Зертхана, авиациялық жанар-жағармай материалдарының сапасын тексеру
2
Отын құю машиналары мен механизмдері
3
Жанар-жағармай материалдарының қоймасы, жанар-жағармай материалдарын сақтауға арналған резервуарлар
Ескертпе:
(*) осы пайдаланушы үшін міндетті емес;
(-1) пайдаланушы сертификатын беруге кедергі келтіретін сәйкессіздіктер;
(-2) келісілген мерзімде жойылған жағдайларда немесе шектеулер енгізілген кезде пайдаланушының сертификатын беруге кедергі келтірмейтін сәйкессіздіктер;
(-3) пайдаланушының сертификатын беруге кедергі келтірмейтін және өндіріс пен сапа жүйесін жетілдіру кезінде жоюға жататын сәйкессіздіктер.
Қосымша: Сәйкессіздіктер тізбесі ____ парақта (парақтарда)
Комиссия мүшелері:    ____________________________________
____________________________________
____________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Таныстым:
Азаматтық авиация
ұйымының басшысы (өтініш беруші)      ____________  _______________
(қолы)          (Т.А.Ә.)
Сертификаттық тексеру жүргізілген күн     20___жылғы «__»______
Әуеайлақты сертификаттық
тексерудің үлгі бағдарламасына
қосымша
Әуеайлақты сертификаттық тексерудің үлгі бағдарламасына
сәйкессіздіктер тізбесі
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
______________________________________________________
(өтiнiш берушiнiң атауы)
Бағдарламадағы
сәйкессiздiк
позициясының №
Сәйкессiздiктiң сипаттамалары
Ескертпе
1
2
3
Мерзімді белгілеу
Қажеттілігіне қарай тәуекелді талдауды талап ету
Қажеттілігіне қарай тәуекелді талдауды талап ету
Тәуекелді басқару жөніндегі іс-қимыл жоспарын талап ету
Комиссия мүшелерi: __________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Таныстым:          __________________________________________________
__________________________________________________
(азаматтық авиация ұйымының басшысының Т.А.Ә.,
қолы)
Сертификаттық
тексеру жүргiзiлген күн           20__ жылғы «___» ________________
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының)
жарамдылығын сертификаттау
және сертификат беру
қағидасына 7-қосымша
Тікұшақ айлағын сертификаттық
тексерудің үлгі бағдарламасы

Сноска. Приложение 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Наименование эксплуатанта вертодрома ________________________________
Дата проверки, № приказа ____________________________________________
Ф.И.О., должность членов Комиссии ___________________________________
___________________________________
п/п
Проверяемые элементы Наименование
документа
Оценка
соот-я
(+/-)
1 2 3 4

Ескерту. 7-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Тікұшақ айлағын пайдаланушының атауы   _______________________
Тексеру күні, бұйрықтың №              _______________________
Т.А.Ә., комиссия мүшелерінің лауазымы  _______________________
Р/с
Тексерілетін элементтер
Құжаттың
атауы
Сәйкестік бағасы
(+/-)
1
2
3
4

23.18
Дыхательные аппараты
23.19
Фонарь
23.20
Инструмент для резки электрических
проводов
24. Средства индивидуальной защиты
24.1
Вид хранения
24.2
Шлем с защитным козырьком
24.3
Перчатки
24.4
Обувь
24.5
Противопожарный костюм
Примечание:
(*) не обязательно для данного эксплуатанта;
(-1) несоответствия, препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта;
(-2) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта при условии устранения в согласованные сроки или введении ограничений;
(-3) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта, и подлежащие устранению при совершенствовании производства и системы качества.
Приложение: Перечень несоответствий на ____ листе (листах).
Члены Комиссии: ______________________________________
______________________________________
______________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Ознакомлен:
Руководитель
организации гражданской авиации (Заявитель) __________ ____________
(подпись)    (Ф.И.О)
Дата проведения
сертификационного обследования           "___"________ 20___ год
Приложение
к Типовой программе сертификационного
обследования вертодрома
Перечень
несоответствий к Типовой программе сертификационного
обследования вертодрома
Сноска. Приложение в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
_______________________________________________________________
(наименование заявителя)
№ позиции
несоответствия в программе
Характеристики несоответствия
Примечание
Назназначить сроки
По необходимости запросить анализ риска
По необходимости запросить анализ риска
Запросить план действия по управлению риском
Члены Комиссии: __________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Ознакомлен:_________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя организации гражданской авиации, подпись)
Дата проведения
сертификационного обследования          «___» ________ 20 ___ год
Приложение 8
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата годности
аэродрома (вертодрома)
Акт
сертификационного обследования аэродрома
(вертодрома) _________
Сноска. Приложение 8 в редакции постановления Правительства РК от 25.11.2013 № 1257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Комиссия, назначенная приказом ______________________________________
от «____» __________ 20 ___ г. № ____________________________________
в составе:
Председатель комиссии _________________________________________
Члены комиссии:________________________________________________
________________________________________________
(Ф.И.О, должность)
в период с _____________ по _____________ рассмотрела
представленную документацию, провела сертификационное обследование
аэродрома (вертодрома) на соответствие сертификационным требованиям и
установила следующее:

23.18
Тыныс алу аппараттары
23.19
Фонарь
23.20
Электр сымдарын кесуге арналған құрал-сайман
24. Жеке қорғаныш құралдары
24.1
Сақтау түрі
24.2
Қорғағыш күнқағары бар дулыға
24.3
Қолғаптар
24.4
Аяқ киім
24.5
Өртке қарсы костюм
Ескертпе:
(*) осы пайдаланушы үшін міндетті емес;
(-1) пайдаланушы сертификатын беруге кедергі келтіретін сәйкессіздіктер;
(-2) келісілген мерзімде жойылған жағдайларда немесе шектеулер енгізілген кезде пайдаланушының сертификатын беруге кедергі келтірмейтін сәйкессіздіктер;
(-3) пайдаланушының сертификатын беруге кедергі келтірмейтін және өндіріс пен сапа жүйесін жетілдіру кезінде жоюға жататын сәйкессіздіктер.
Қосымша: Сәйкессіздіктер тізбесі ____ парақта (парақтарда)
Комиссия мүшелері:          _____________________________
_____________________________
_____________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Таныстым:
Азаматтық авиация
ұйымының басшысы (өтініш беруші)      ____________  _______________
(қолы)        (Т.А.Ә.)
Сертификаттық тексеру жүргізілген күн      20___жылғы   «__»_______
Тікұшақ айлағын сертификаттық
тексерудің үлгі бағдарламасына
қосымша
Тікұшақ айлағын сертификаттық тексерудің үлгі бағдарламасына
сәйкессіздіктер тізбесі
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
______________________________________________________
(өтініш берушінің атауы)
Бағдарламадағы
сәйкессiздiк
позициясының №
Сәйкессiздiктiң сипаттамалары
Ескертпе
1
2
3
Мерзімді белгілеу
Қажеттілігіне қарай тәуекелді талдауды талап ету
Қажеттілігіне қарай тәуекелді талдауды талап ету
Тәуекелді басқару жөніндегі іс-қимыл жоспарын талап ету
Комиссия мүшелерi: __________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Таныстым:          __________________________________________________
__________________________________________________
(Азаматтық авиация ұйымының басшысының Т.А.Ә.,
қолы)
Сертификаттық
тексеру жүргiзiлген күн           20__ жылғы «___» ________________
Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының)
жарамдылығын сертификаттау және
сертификат беру қағидасына
8-қосымша
Әуеайлақты (тiкұшақ айлағын)
сертификаттық тексеру
актiсi
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.11.2013 № 1257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
20 ___ жылғы «___» __________ № _______ бұйрықпен тағайындалған
мынадай құрамдағы комиссия:
Комиссия төрағасы _____________________________________________
Комиссия мүшелерi: ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
_______________________________ кезеңде ұсынылған құжаттаманы қарады,
әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) сертификаттық талаптарға сәйкестiгiне
тексеру жүргiздi және мыналарды анықтады:

1. Свидетельство о государственной регистрации аэродрома
(вертодрома)
_____________________________________________________________________
(№, дата выдачи и срок действия)
2. Сертификат годности аэродрома (вертодрома) к эксплуатации
_____________________________________________________________________
(№, дата выдачи и срок действия)
3. Физические характеристики аэродрома (вертодрома):
1) геометрические размеры элементов аэродрома;
2) ограничение и учет препятствий;
3) прочность искусственных покрытий;
4) состояние искусственных покрытий.
4. Дневная маркировка аэродромных покрытий и препятствий
аэродрома (вертодрома):
1) дневная маркировка аэродромных покрытий;
2) дневная маркировка препятствий и объектов.
5. Радиотехническое оборудование и оборудование диспетчерских
пунктов УВД:
состав радиотехнических средств;
1) наземное оборудование системы посадки;
2) радиотехническая система посадки ОСП;
3) отдельная приводная станция;
4) аэродромный дополнительный маркерный радиомаяк;
5) автоматический радиопеленгатор;
6) средства объективного контроля;
7) средства электросвязи;
8) радиолокационная станция обзора летного поля;
9) оборудование диспетчерских пунктов управления воздушным
движением.
6. Система светосигнального оборудования аэродрома и
светоограждения объектов.
7. Метеорологическое оборудование.
8. Электроснабжение и электрооборудование:
1) электроснабжение аэродрома;
2) электропитание объектов аэродрома;
3) автономное электропитание;
4) электрические сети.
9. Аварийно-спасательные средства.
10. Спецтехника для обслуживания и ремонта аэродрома.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение Комиссии о соответствии аэродрома (вертодрома)
сертификационным требованиям.
Председатель Комиссии _________________________________________
Члены Комиссии: _________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Ознакомлен:__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя организации гражданской авиации, подпись)
Дата проведения
сертификационного обследования «___»________ 20 ___ год

1. Әуеайлақты (тiкұшақ айлағын) мемлекеттiк тiркеу туралы
куәлiк ______________________________________________________________
(№, берiлген күнi және қолданылу мерзiмi)
2. Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) пайдалануға жарамдылық
сертификаты _________________________________________________________
(№, берiлген күнi және қолданылу мерзiмi)
3. Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) физикалық сипаттамалары:
1) әуеайлақ элементтерiнiң геометриялық өлшемдерi;
2) кедергiлердi шектеу және есепке алу;
3) жасанды жабындарының берiктiгi;
4) жасанды жабындарының жай-күйi.
4. Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) әуеайлақ жабындары мен
кедергiлерiнiң күндiзгi таңбалануы:
1) әуеайлақ жабындарының күндiзгi таңбалануы;
2) кедергiлер мен объектiлердiң күндiзгi таңбалануы.
5. Радиотехникалық жабдықтар және ӘҚБ диспетчерлiк пункттерiнiң
жабдықтары:
радиотехникалық құралдардың құрамы;
1) қону жүйесiнiң жер үстi жабдықтары;
2) ҚЖЖ отырғызудың радиотехникалық жүйесi;
3) жеке жалғамалы станция;
4) әуеайлақтың қосымша маркерлiк радиомаягi;
5) автоматты радиопеленгатор;
6) объективтiк бақылау құралдары;
7) электрбайланыс құралдары;
8) ұшу алаңын көретiн радиолокациялық станциясы;
9) әуе қозғалысын басқарудың диспетчерлiк пункттерінiң жабдығы.
6. Әуеайлақтың жарық сигналы жабдықтарының және объектiлердi
жарықпен қоршау жүйелерi
7. Метеорологиялық жабдықтар
8. Электрмен жабдықтау және электр жабдықтары:
1) әуеайлақты электрмен жабдықтау;
2) әуеайлақ объектiлерiн электрмен қоректендiру;
3) автономды электрмен қоректендiру;
4) электр желiлері.
9. Авариялық-құтқару құралдары.
10. Әуеайлаққа қызмет көрсету мен жөндеуге арналған арнайы
техника _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) сертификаттау талаптарына сәйкестiгi
туралы Комиссияның қорытындысы
Комиссия төрағасы _____________________________________________
Комиссия мүшелерi: _________________________       ____________
(Т.А.Ә.)                  (қолы)
Таныстым: _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(азаматтық авиация ұйымының басшысының Т.А.Ә., қолы)
Сертификаттық
тексеру жүргiзiлген күн             20__ жылғы «___» ______________