О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О подписании Протокола о внесении дополнений в Договор о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 октября 2011 года № 1205. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 2012 года № 1193
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.09.2012 № 1193.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О подписании Протокола о внесении дополнений в Договор о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан О подписании Протокола о внесении дополнений в Договор о
Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября
2009 года
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан «О международных договорах Республики Казахстан» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении дополнений в Договор о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года.
2. Уполномочить Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Шукеева Умирзака Естаевича подписать от имени Республики Казахстан Протокол о внесении дополнений в Договор о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года,разрешить вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
Проект
ПРОТОКОЛ
о внесении дополнений в Договор о Таможенном кодексе
таможенного союза от 27 ноября 2009 года
Государства - члены Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества, далее именуемые Сторонами,
основываясь на Договоре о создании Единой таможенной территории и формировании таможенного союза от 6 октября 2007 года, Договоре о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года,
принимая во внимание общепризнанные принципы и нормы международного права,
в целях обеспечения таможенного регулирования на единой таможенной территории Таможенного союза,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести в Таможенный кодекс таможенного союза, являющийся неотъемлемой частью Договора о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года (далее - Договор), дополнения согласно приложению к настоящему Протоколу.
Статья 2
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Протокола, разрешаются в порядке, установленном Договором.

"2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шартқа толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 қазандағы № 1205 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 қыркүйектегі № 1193 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.09.13 № 1193 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шартқа толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                        К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шартқа толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
«Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шартқа толықтырулар енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары Өмірзақ Естайұлы Шөкеевке қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының атынан 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шартқа толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н. Назарбаев
Жоба
2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы
шартқа толықтырулар енгізу туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберіндегі Кеден одағына мүше мемлекеттер,
2007 жылғы 6 қазандағы Бірыңғай кеден аумағын құру және кеден одағын қалыптастыру туралы шартты және 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шартты негізге ала отырып,
халықаралық құқықтың жалпыға танылған принциптері мен нормаларын назарға ала отырып,
Кеден одағының бірыңғай кедендік аумағында кедендік реттеуді қамтамасыз ету мақсатында,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шарттың (бұдан әрі - Шарт) ажырамас бөлігі болып табылатын Кеден одағының Кеден кодексіне осы Хаттамаға қосымшаға сәйкес толықтырулар енгізілсін.
2-бап
Осы Хаттаманы түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты Тараптар арасындағы даулар Шартта белгіленген тәртіппен шешіледі.

Статья 3
Оговорки к настоящему Протоколу не допускаются.
Статья 4
Настоящий Протокол подлежит ратификации.
Настоящий Протокол вступает в силу по истечении 10 (десяти) календарных дней с даты получения депозитарием последнего письменного уведомления по дипломатическим каналам о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу настоящего Протокола.
Совершено в городе _____ "__" _____ 2011 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр настоящего Протокола хранится в Комиссии Таможенного союза, которая является депозитарием настоящего Протокола и направит каждой Стороне его заверенную копию.
За Республику         За Республику        За Российскую
Беларусь             Казахстан            Федерацию
Приложение
к Протоколу о внесении дополнений
в Договор о Таможенном
кодексе таможенного союза
от 27 ноября 2009 года
Дополнения, которые вносятся
в Таможенный кодекс таможенного союза
1. Подпункт 21) пункта 1 статьи 4 дополнить частью второй следующего содержания:
«При перемещении товаров трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи перевозчиком является лицо, ответственное за использование линий электропередачи или трубопроводного транспорта и (или) за перемещение товаров по линиям электропередачи или трубопроводным транспортом при наличии договора (договоров) на перемещение (организацию перемещения), а также за контроль и учет товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи;».
2. Дополнить статьей 334-1 следующего cодержания:
«Статья 334-1 Термины, используемые в настоящей главе
В настоящей главе используются следующие термины и их определения:
1) место ввоза - место установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и (или) по линиям электропередачи через таможенную границу, расположенное на таможенной территории Таможенного союза и (или) сопредельного государства, показания которых используются для определения количества товаров, ввезенных на таможенную территорию Таможенного союза трубопроводным транспортом и (или) по линиям электропередачи;
2) место вывоза - место установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и (или) по линиям электропередачи через таможенную границу, расположенное на таможенной территории Таможенного союза и (или) сопредельного государства, показания которых используются для определения количества товаров, вывезенных с таможенной территории Таможенного союза трубопроводным транспортом и (или) по линиям электропередачи;

3-бап
Осы Хаттамаға ескертулерге жол берілмейді.
4-бап
Осы Хаттама ратификациялауға жатады.
Осы Хаттама дипломатиялық арналар арқылы осы Хаттаманың күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарий алған күнінен бастап күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң күшіне енеді.
2011 жылғы «____»______ ________ қаласында орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды. Осы Хаттаманың түпнұсқа данасы осы Хаттаманың депозитарийі болып табылатын және Тараптардың әрқайсысына оның куәландырылған көшірмесін жолдайтын Кеден одағының комиссиясында сақталады.
Беларусь                 Қазақстан                   Ресей
Республикасының           Республикасының            Федерациясының
Үкіметі үшін              Үкіметі үшін              Үкіметі үшін
2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден
одағының Кеден кодексі туралы
шартқа толықтырулар енгізу
туралы хаттамаға
қосымша
Кеден одағының Кеден кодексіне енгізілетін толықтырулар
1. 4-баптың 1-тармағының 21) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тауарларды құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізген кезде өткізуге (өткізуді ұйымдастыруға) шарт (шарттар) болған кезде электр беру желілерін немесе құбыржол көлігін пайдалануға және (немесе) тауарларды электр беру желілері немесе құбыржол көлігімен өткізуге, сондай-ақ құбыржол көлігімен немесе электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды бақылау мен есепке алуға жауапты тұлға тасымалдаушы болып табылады;».
2. Мынадай мазмұндағы 334-1-баппен толықтырылсын:
«334-1-бап. Осы тарауды қолданылатын терминдер
Осы тарауда мынадай терминдер мен олардың анықтамалары пайдаланылады:
1) әкелу орны - Кеден одағының және (немесе) шекаралас мемлекеттің кедендік аумағында орналасқан кедендік шекара арқылы құбыржол көлігімен және (немесе) электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу құралдары орнатылатын орын, олардың көрсеткіштері Кеден одағының кедендік аумағына құбыржол көлігімен және (немесе) электр беру желілері бойынша әкелінген тауарлардың санын айқындау үшін пайдаланылады;
2) әкету орны - Кеден одағының және (немесе) шекаралас мемлекеттің кедендік аумағында орналасқан кедендік шекара арқылы құбыржол көлігімен және (немесе) электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу құралдары орнатылатын орын, олардың көрсеткіштері Кеден одағының кедендік аумағына құбыржол көлігімен және (немесе) электр беру желілері бойынша әкелінген тауарлардың санын айқындау үшін пайдаланылады;

3) место отправления - место установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, в государстве-члене Таможенного союза, с территории которого начинается отправление этих товаров, показания которых используются в целях определения количества (общего количества) товаров.
До установки приборов учета товаров на территории государства-члена Таможенного союза, с территории которого начинается перемещение товаров, местом отправления является место установки приборов учета товаров, находящееся на территории другого государства—члена Таможенного союза, являющееся первым на пути следования таких товаров;
4) место назначения - место установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, находящееся в государстве-члене Таможенного союза, на территории которого завершается перемещение таких товаров, показания которых используются в целях определения количества (общего количества) товаров.
До установки приборов учета товаров в государстве-члене Таможенного союза, на территории которого завершается перемещение товаров, местом назначения является место установки приборов учета товаров, находящееся на территории другого государства-члена Таможенного союза, являющееся последним на пути следования таких товаров;
5) место поставки - место установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, где проведение замеров обусловлено технологией транспортировки и определено условиями внешнеторговых договоров, на основании которых осуществляется такое перемещение.».
3. Статью 335 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
«8. Перегрузка товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, на иные виды транспорта допускается с письменного разрешения таможенного органа, в регионе деятельности которого осуществляется такая грузовая операция.».
4. Пункт 3 статьи 336 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Комиссия Таможенного союза вправе устанавливать особенности определения фактического количества электрической энергии, перемещаемой по межгосударственным линиям электропередачи через таможенную границу Таможенного союза.».
5. Статью 339 дополнить пунктами 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 следующего содержания:
«4. Таможенный транзит товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, осуществляется с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей, если иное не установлено в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.
5. Таможенный транзит применяется при перемещении трубопроводным транспортом, если иное не установлено в соответствии с настоящей главой:

3) жөнелту орны - аумағынан құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды жөнелту басталатын Кеден одағына мүше мемлекетте осы тауарларды есепке алу құралдары орнатылатын орын, олардың көрсеткіштері тауарлардың санын (жалпы санын) айқындау мақсатында пайдаланылады.
Аумағынан тауарларды өткізу басталатын Кеден одағына мүше мемлекеттің аумағында тауарларды есепке алу құралдары орнатылғанға дейін осындай тауарлардың жүру жолында бірінші болып табылатын Кеден одағына басқа мүше мемлекеттің аумағында тұрған тауарларды есепке алу құралдары орнатылған орын жөнелту орны болып табылады;
4) межелі орын - аумағында құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды өткізу аяқталатын Кеден одағына мүше мемлекеттегі осындай тауарларды есепке алу құралдары орнатылатын орын, олардың көрсеткіштері тауарлардың санын (жалпы санын) айқындау мақсатында пайдаланылады.
Аумағында тауарларды өткізу аяқталатын Кеден одағына мүше мемлекетте тауарларды есепке алу құралдары орнатылғанға дейін осындай тауарлардың жүру жолында соңғысы болып табылатын Кеден одағына басқа мүше мемлекеттің аумағындағы тауарларды есепке алу құралдары орнатылған орын межелі орын болып табылады;
5) жеткізу орны — өлшеулерді жүргізу тасымалдаудың технологиясымен негізделген және негізінде осындай өткізу жүзеге асырылатын сыртқы сауда шарттарының талаптарымен айқындалған тауарларды есепке алу құралдары орнатылатын орын.».
3. 335-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
«8. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды көліктің өзге түрлеріне қайта тиеуге қызмет өңірінде осындай жүк операциясы жүзеге асырылатын кеден органының жазбаша рұқсатымен жол беріледі.».
4. 336-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кеден одағының комиссиясы Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы электр берудің мемлекетаралық желілері бойынша өткізілетін электр қуатының іс жүзіндегі санын айқындау ерекшеліктерін белгілеуге құқылы.».
5. 339-бап мынадай мазмұндағы 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-тармақтармен толықтырылсын:
«4. Егер осы баптың 1-тармағына сәйкес өзгеше белгіленбесе, құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлардың кедендік транзиті осы бапта көзделген ерекшеліктерді ескере отырып жүзеге асырылады.
5. Егер осы тарауға сәйкес өзгеше белгіленбесе:

1) иностранных товаров от места ввоза до места вывоза;
2) иностранных товаров от места ввоза до места назначения;
3) иностранных товаров, а также товаров Таможенного союза, если это предусмотрено в соответствии с пунктом 5 статьи 215 настоящего Кодекса, от места отправления до места вывоза;
4) иностранных товаров от места отправления до места назначения;
5) товаров Таможенного союза от места вывоза до места ввоза через территорию государства, не являющегося членом Таможенного союза.
6. Таможенная процедура таможенного транзита не применяется при ввозе товаров на таможенную территорию Таможенного союза трубопроводным транспортом в случае, если до начала ввоза на таможенную территорию Таможенного союза они были помещены под таможенную процедуру выпуск для внутреннего потребления, временный ввоз (допуск), переработка для внутреннего потребления, переработка на таможенной территории или реимпорт.
Таможенная процедура таможенного транзита не применяется при перемещении по таможенной территории Таможенного союза помещенного под таможенную процедуру экспорта природного газа, ранее вывезенного с таможенной территории Таможенного союза в соответствии с таможенной процедурой временного вывоза, если такое перемещение обусловлено технологическими особенностями транспортировки природного газа трубопроводным транспортом.
7. Транзитная декларация в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом от места ввоза до места вывоза по территориям нескольких государств-членов Таможенного союза, подается в государстве-члене Таможенного союза, где зарегистрирован перевозчик, заключивший договор (договоры) на перемещение (организацию перемещения) указанных товаров по таможенной территории Таможенного союза.
8. Продление срока таможенного транзита товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, осуществляется в соответствии с законодательством государства-члена Таможенного союза, на территории которого таможенный орган произвел выпуск товаров в соответствии с такой таможенной процедурой.
9. Декларант обязан представить точные сведения о товарах, фактически перемещенных трубопроводным транспортом в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, за каждый календарный месяц поставки в сроки, установленные законодательством государства—члена Таможенного союза, на территории которого таможенный орган произвел выпуск товаров в соответствии с такой таможенной процедурой.
10. Таможенная процедура таможенного транзита товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, завершается:

1) әкелу орнынан әкету орнына дейін шетелдік тауарларды;
2) әкелу орнынан межелі орынға дейін шетелдік тауарларды;
3) егер бұл осы Кодекстің 215-бабының 5-тармағына сәйкес көзделген болса, жөнелту орнынан әкету орнынан дейін шетелдік тауарларды, сондай-ақ Кеден одағының тауарларын;
4) жөнелту орнынан межелі орынға дейін шетелдік тауарларды;
5) Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы әкету орнынан әкелу орнына дейін Кеден одағының тауарларын құбыржол көлігімен өткізу кезінде кедендік транзит қолданылады.
6. Егер Кеден одағының кедендік аумағына әкелу басталғанға дейін олар ішкі тұтыну үшін шығару, уақытша әкелу (жіберу), ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу, кедендік аумақта қайта өңдеу немесе кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған жағдайда тауарларды Кеден одағының кедендік аумағына құбыржол көлігімен әкелу кезінде кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылмайды.
Егер мұндай өткізу табиғи газды құбыржол көлігімен тасымалдаудың технологиялық ерекшеліктерімен негізделген болса, Кеден одағының кедендік аумағы бойынша өткізу кезінде бұдан бұрын Кеден одағының кедендік аумағынан уақытша әкелу кедендік рәсіміне сәйкес әкетілген табиғи газдың экспорты кедендік рәсімімен орналастырылған кезде кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылмайды.
7. Кеден одағына бірнеше мүше мемлекеттердің аумағы бойынша әкелу орнынан әкету орнына дейін құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік декларация Кеден одағының кедендік аумағы бойынша көрсетілген тауарларды өткізуге (өткізуді ұйымдастыруға) шарт (шарттар) жасасқан тасымалдаушы тіркелген Кеден одағына мүше мемлекетте беріледі.
8. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлардың кедендік транзит мерзімін ұзарту аумағында кеден органы осындай кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығаруды жүргізген Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Декларант аумағында кеден органы тауарларды шығаруды осындай кедендік рәсімге сәйкес жүргізген Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген мерзімдерде жеткізудің әр күнтізбелік айы үшін кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес құбыржол көлігімен іс жүзінде өткізілген тауарлар туралы нақты мәліметтерді ұсынуға міндетті.
10. Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлардың кедендік транзит кедендік рәсімі:

1) в отношении иностранных товаров, а также товаров Таможенного союза, если это предусмотрено в соответствии с пунктом 5 статьи 215 настоящего Кодекса, перемещаемых (перевозимых) от места ввоза или места отправления до места вывоза - после вывоза товаров с таможенной территории Таможенного союза и проставления таможенным органом на таможенной декларации, содержащей точные сведения о фактически перемещенных товарах, отметки о завершении таможенной процедуры таможенного транзита;
2) в отношении иностранных товаров, перемещаемых (перевозимых) от места отправления или от места ввоза до места назначения - помещением товаров в месте назначения под таможенные процедуры в соответствии с настоящим Кодексом в пределах срока, установленного для подачи таможенной декларации, содержащей точные сведения о фактически перемещенных товарах трубопроводным транспортом;
3) в отношении товаров Таможенного союза, перемещаемых от места вывоза до места ввоза - после ввоза товаров на таможенную территорию Таможенного союза и проставления таможенным органом на таможенной декларации, содержащей точные сведения о фактически перемещенных товарах, отметки о завершении таможенной процедуры таможенного транзита.
11. При перемещении товаров трубопроводным транспортом в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита не применяются положения пункта 6 статьи 215, подпунктов 3), 5) - 7) статьи 216, статей 218-221, пункта 1 статьи 222, статьи 225, пунктов 2, 3 и 6 статьи 227, пунктов 2, 3 и 4 статьи 228 настоящего Кодекса.».
6. Дополнить статьей 339-1 следующего содержания:
«Статья 339-1. Возникновение и прекращение обязанностей по
уплате ввозных, вывозных таможенных пошлин,
налогов и сроки их уплаты в отношении товаров,
перемещаемых трубопроводным транспортом,
помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру
таможенного транзита
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных. пошлин, налогов в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, возникает у декларанта в соответствии с пунктом 1 статьи 227 настоящего Кодекса с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации и прекращается:
1) при завершении таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии с пунктом 10 статьи 339 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда во время действия этой процедуры наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
2. Если иностранные товары, перемещаемые трубопроводным транспортом и помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, не вывезены с таможенной территории Таможенного союза и не помещены под иную таможенную процедуру, отличную от таможенной процедуры таможенного транзита, в пределах срока, установленного для подачи таможенной декларации, содержащей точные сведения о фактически перемещенных товарах трубопроводным транспортом, сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов считается день регистрации таможенным органом таможенной декларации, содержащей предварительные (ориентировочные) сведения, в соответствии с которой товары были помещены под таможенную процедуру таможенного транзита.

1) егер бұл осы Кодекстің 215-бабының 5-тармағына сәйкес көзделсе, әкелу орнынан немесе жөнелту орнынан әкету орнына дейін өткізілетін (тасымалданатын) шетелдік тауарларға, сондай-ақ Кеден одағының тауарларына қатысты - тауарлар Кеден одағының кедендік аумағынан әкетілгеннен кейін және кеден органы іс жүзінде өткізілген тауарлар туралы нақты мәліметтері бар кедендік декларацияда кедендік транзит кедендік рәсімін аяқтау туралы белгілерді қойғаннан кейін;
2) жөнелту орнынан немесе әкелу орнынан межелі орынға дейін өткізілетін (тасымалданатын) шетелдік тауарларға қатысты - құбыржол көлігімен іс жүзінде өткізілген тауарлар туралы нақты мәліметтері бар кедендік декларацияны беру үшін белгіленген мерзім шегінде осы Кодекске сәйкес тауарларды кедендік рәсімдермен межелі орында орналастырумен;
3) әкету орнынан әкелу орнына дейін өткізілетін Кеден одағының тауарларына қатысты - тауарларды Кеден одағының кедендік аумағына әкелгеннен және кеден органы іс жүзінде өткізілген тауарлар туралы нақты мәліметтері бар кедендік декларацияда кедендік транзит кедендік рәсімін аяқтау туралы белгілерді қойғаннан кейін аяқталады.
11. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес өткізген кезде осы Кодекстің 215-бабы 6-тармағының, 216-бабы 3), 5) - 7) тармақшаларының, 218 - 221-баптарының, 222-бабы 1-тармағының, 225-бабының, 227-бабы 2, 3 және 6-тармақтарының, 228-бабы 2, 3 және 4-тармақтарының ережелері қолданылмайды.».
6. Мынадай мазмұндағы 339-1-баппен толықтырылсын:
«339-1-бап. Әкелу, әкету кедендік баждарын, салықтарды төлеу
бойынша міндеттемелердің пайда болуы және құбыржол
көлігімен өткізілетін, кедендік транзит кедендік
рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған)
тауарларға қатысты оларды төлеу мерзімдері
1. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттеме декларантта осы Кодекстің 227-бабының 1-тармағына сәйкес кеден органы кедендік декларацияны тіркеген сәттен басталады және:
1) осы рәсім қолданылған уақытта кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 339-бабының 10-тармағына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімі аяқталған кезде;
2) осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда аяқталады.
2. Егер құбыржол көлігімен өткізілетін және кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар Кеден одағының кедендік аумағынан әкетілмесе және кедендік транзит кедендік рәсімінен өзге кедендік рәсіммен құбыржол көлігімен іс жүзінде өткізілген тауарлар туралы нақты мәліметтері бар кедендік декларацияны беру үшін белгіленген мерзім ішінде орналастырылмаса, кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі кеден органының оған сәйкес тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған алдын ала (бағдарлы) мәліметтері бар кедендік декларацияны тіркеген күні болып саналады.

3. Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, исчисленным на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, содержащей предварительные (ориентировочные) сведения, в соответствии с которой товары были помещены под таможенную процедуру таможенного транзита.
4. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров Таможенного союза, перемещаемых трубопроводным транспортом и помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, возникает у декларанта в соответствии с пунктом 1 статьи 228 настоящего Кодекса с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации и прекращается:
1) при завершении таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии с пунктом 10 статьи 339 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда во время действия этой процедуры наступил срок уплаты вывозных таможенных пошлин, налогов;
2) в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
5. В случае если товары не ввезены на таможенную территорию Таможенного союза или не помещены под иную таможенную процедуру, отличную от таможенной процедуры таможенного транзита, в пределах срока, установленного для подачи таможенной декларации, содержащей точные сведения о фактически перемещенных товарах трубопроводным транспортом, сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается день регистрации таможенным органом таможенной декларации, содержащей предварительные (ориентировочные) сведения, в соответствии с которой товары были помещены под таможенную процедуру таможенного транзита.
6. Вывозные таможенные пошлины подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам вывозных таможенных пошлин, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру экспорта, исчисленным на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, содержащей предварительные (ориентировочные) сведения, в соответствии с которой товары были помещены под таможенную процедуру таможенного транзита.».
7. Дополнить статьей 371-1 следующего содержания.
«Статья 371-1. Переходные положения об осуществлении таможенных
операций при перемещении товаров трубопроводным
транспортом и по линиям электропередачи
1. До вступления в силу предусмотренного частью второй пункта 1 статьи 337 настоящего Кодекса международного договора государства-члена Таможенного союза и сопредельного государства, определяющего работу приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, расположенных на территории сопредельного государства, и порядок доступа должностных лиц таможенных органов к местам установки таких приборов, но не позднее 1 января 2015 года, допускается использовать показания приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, расположенных на территории сопредельного государства, представляемые перевозчиком.

3. Кедендік әкелу баждары, салықтар кеден органының кедендік декларацияны тіркеген күні есептелген, оларға сәйкес тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған алдын ала (бағдарлы) мәліметтері бар, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру кезінде төлеуге жататын әкелу кедендік баждарының, салықтардың тиісті сомаларына сәйкес мөлшерлерде төленуге жатады.
4. Құбыржол көлігімен өткізілетін және кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған Кеден одағының тауарларына қатысты кедендік әкелу баждарын төлеу бойынша міндет декларантта осы Кодекстің 228-бабының 1-тармағына сәйкес кеден органының кедендік декларацияны тіркеген сәтінен бастап пайда болады және:
1) осы рәсім қолданылатын уақытта кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайды қоспағанда, кедендік транзит кедендік рәсімі Кодекстің 339-бабының 10-тармағына сәйкес аяқталған кезде;
2) осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда аяқталады.
5. Тауарлар Кеден одағының кедендік аумағына әкелінбеген немесе құбыржол көлігімен іс жүзінде өткізілген тауарлар туралы нақты мәліметтері бар кедендік декларацияны беру үшін белгіленген мерзім ішінде кедендік транзит кедендік рәсімінен өзге кедендік рәсімімен орналастырылмаған жағдайда кеден органының оған сәйкес тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған алдын ала (бағдарлы) мәліметтері бар кедендік декларацияны тіркеген күні әкелу кедендік баждарын төлеу мерзімі болып табылады.
6. Кедендік әкету баждары тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кеден органы оларға сәйкес тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған алдын ала (бағдарлы) мәліметтері бар кедендік декларацияны тіркеген күніне есептелген кедендік әкету баждарының сомаларына сәйкес келетін мөлшерлерде төленуге жатады.».
7. Мынадай мазмұндағы 371-1-баппен толықтырылсын:
«371-1-бап. Тауарларды құбыржол көлігімен және электр беру
желілері бойынша өткізу кезінде кедендік
операцияларды жүзеге асыру туралы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекстің 337-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде көзделген шекаралас мемлекеттің аумағында орналасқан құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу құралдарының жұмысын және кеден органы лауазымды адамдарының осындай құралдарды орнату орындарына қол жеткізу тәртібін айқындайтын Кеден одағына мүше мемлекеттің және шекаралас мемлекеттің халықаралық шарты күшіне енгенге дейін, бірақ 2015 жылғы 1 қаңтардан кешіктірмей шекаралас мемлекеттің аумағында орналасқан құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу құралдарының тасымалдаушы ұсынатын көрсеткіштерін пайдалануға жол беріледі.

2. До вступления в силу предусмотренных частью второй пункта 3 статьи 336 настоящего Кодекса технических регламентов и национальных стандартов в государстве-члене Таможенного союза, но не позднее 1 января 2015 года, порядок определения потерь электрической энергии в сетях определяется решением Комиссии Таможенного союза.
В случае отсутствия порядка определения потерь электрической энергии в сетях, определенного решением Комиссии Таможенного союза, указанного в части первой настоящего пункта, до 1 января 2014 года, порядок определения потерь электрической энергии в сетях определяется в соответствии с соглашениями об организации учета перетоков электрической энергии, заключенными между уполномоченными организациями, ответственными за эксплуатацию межгосударственных линий электропередачи.
3. До вступления в силу предусмотренного частью третьей пункта 3 статьи 336 настоящего Кодекса решения Комиссии Таможенного союза, но не позднее 1 января 2014 года, особенности определения фактического количества электрической энергии, перемещаемой по межгосударственным линиям электропередачи через таможенную границу Таможенного союза, определяются в соответствии с соглашениями об организации учета перетоков электрической энергии, заключенными между уполномоченными организациями, ответственными за эксплуатацию межгосударственных линий электропередачи.».

2. Осы Кодекстің 336-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген Кеден одағына мүше мемлекеттегі техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар күшіне енгенге дейін, бірақ 2015 жылғы 1 қаңтардан кешіктірмей желілерде электр энергиясының шығыстарын айқындау тәртібі Кеден одағы комиссиясының шешімімен айқындалады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген Кеден одағы комиссиясының шешімімен айқындалған желілерде электр қуатының шығындарын айқындау тәртібі болмаған жағдайда, 2014 жылғы 1 қаңтарға дейін желілерде электр қуатының шығындарын айқындау тәртібі мемлекетаралық электр беру желілерін пайдалануға жауапты уәкілетті ұйымдар арасында жасалған электр қуатының етуін есепке алу туралы келісімдерге сәйкес анықталады.
3. Осы Кодекстің 336-бабы 3-тармағының үшінші бөлігінде көзделген Кеден одағы комиссиясының шешімі күшіне енгенге дейін Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы электр берудің мемлекетаралық желілері бойынша өткізілетін электр қуатының нақты санын айқындау ерекшеліктері электр берудің мемлекетаралық желілерін пайдалануға жауапты уәкілетті ұйымдар арасында жасалған электр қуатының өтуін ұйымдастыру туралы келісімдерге сәйкес айқындалады.».