Об утверждении Правил заготовки живицы, древесных соков, второстепенных древесных ресурсов, а также зоны возможной подсочки древостоев на территории государственного лесного фонда
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2011 года № 1267. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 г. № 18-02/400.
В соответствии с подпунктом 16) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила заготовки живицы, древесных соков, второстепенных древесных ресурсов, а также зоны возможной подсочки древостоев на территории государственного лесного фонда.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 ноября 2011 года № 1267
Правила
заготовки живицы, древесных соков, второстепенных древесных
ресурсов, а также зоны возможной подсочки древостоев
на территории государственного лесного фонда
1. Общие положения
1. Настоящие Правила заготовки живицы, древесных соков, второстепенных древесных ресурсов, а также зоны возможной подсочки на территории государственного лесного фонда (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 16) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок заготовки живицы, древесных соков, второстепенных древесных ресурсов, а также зоны возможной подсочки древостоев на территории государственного лесного фонда.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) живица - смолистое вещество, выделяющееся при повреждении хвойных деревьев;
2) подсочка - искусственное повреждение стволов деревьев в период их вегетации для получения из них живицы, сока;
3) лесосека - участок леса, отведенный для рубок всех видов или находящийся в стадии рубки;
4) возраст рубки - возраст древостоя, начиная с которого он из категории приспевающего переходит в категорию спелого и назначаются в рубку главного пользования;

Мемлекеттік орман қоры аумағында шайыр, ағаш шырынын, қосалқы сүрек ресурстарын дайындау қағидаларын, сондай-ақ сүрекдiңдерден сөл алынуы мүмкiн аймақтарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 қарашадағы № 1267 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 18-02/400 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 12-бабының 16) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қоры аумағында шайыр, ағаш шырынын, қосалқы сүрек ресурстарын дайындау қағидалары, сондай-ақ сүрекдiңдерден сөл алынуы мүмкiн аймақтар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 1 қарашадағы
№ 1267 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қоры аумағында шайыр, ағаш шырындарын, қосалқы сүрек ресурстарын дайындау қағидалары, сондай-ақ сүрекдiңдерден сөл алынуы мүмкiн аймақтар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік орман қоры аумағында шайыр, ағаш шырындарын, қосалқы сүрек ресурстарын дайындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), сондай-ақ сүрекдiңдерден сөл алынуы мүмкiн аймақтар Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 12-бабының 16-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік орман қоры аумағында шайыр, ағаш шырындарын және қосалқы ағаш ресурстарын дайындау тәртібін, сондай-ақ сүрекдiңдерден сөл алынуы мүмкiн аймақтарды белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) шайыр – қылқан жапырақты ағаштар зақымданған кезде бөлiнетiн қоймалжың зат;
2) сөл алу – ағаштардың дiңдерiнен шайыр, шырын алу үшiн оларды көктеп-өсу кезеңiнде қолдан зақымдау;
3) кеспеағаш аймағы - ағаш кесудiң барлық түрлерi үшiн бөлiнген  немесе ағаштары кесiлу сатысындағы орман учаскесi;
4) кесу жасы – сүрекдiңдердiң толыса бастаған санатынан толысқан санатына өтуден басталатын және басты пайдалану мақсатында кесуге болатын жасы;

5) древостой - совокупность деревьев, являющихся основным компонентом лесных насаждений;
6) отвод лесосек - мероприятия по определению границ в натуре и таксации лесосек, отметке подлежащих вырубке деревьев, материальной и денежной оценке учтенной на лесосеке древесины;
7) второстепенные древесные ресурсы - кора, ветви, пни, корни, листья, почки деревьев и кустарников;
8) подготовительные работы по заготовке живицы, древесных соков и второстепенных древесных ресурсов - работы, обеспечивающие безопасные условия труда: уборка опасных деревьев (зависших, сухих, усыхающих, пораженных фито - и энтомовредителями), расчистка мест для работы возле деревьев, обрубка сучьев, мешающих заложению карр, а также строительство построек временного назначения, подъездных путей, разграничение переданных в подсочку насаждений на лесосеки без права рубки деревьев, подбор пригодных для подсочки деревьев, разметка карр, подрумянивание, оконтуривание карр, проводка желобков, установка каррооборудования.
Лесопользователи, ведущие подсочку, проводят подготовительные работы с момента подписания договора о долгосрочном использовании и акта передачи насаждений в подсочку.
Проведение желобков и установка каррооборудования осуществляется после получения лесорубочных билетов в весенний период, после оттаивания древесины;
9) основные производственные работы по заготовке живицы и древесных соков - регулярное нанесение специальных ранений - подновок, обработка подновок стимуляторами выхода живицы, периодические сборы живицы и барраса с прочисткой желобков, упаковка живицы и барраса в тару и организация ее хранения в лесу, транспортировка живицы и барраса из леса, взвешивание и маркировка тары, отправление живицы и барраса потребителям;
10) заключительные работы по заготовке живицы и древесных соков - снятие с деревьев каррооборудования, его ремонт и складирование, а при окончании срока подсочки - сбор и транспортировка каррооборудования к местам их хранения, уборка временных построек.
Лесопользователи, ведущие подсочку, заканчивают все работы и убирают каррооборудование на лесосеке не позднее 31 декабря соответствующего года окончания подсочки.
2. Заготовка живицы
3. Заготовка живицы на участках государственного лесного фонда осуществляется в спелых и перестойных древостоях, которые после окончания установленного срока подсочки предназначаются для рубки главного пользования.
При недостатке спелых и перестойных древостоев допускается подсочка приспевающих древостоев, которые к сроку окончания подсочки достигнут возраста рубки.

5) сүрекдiңдер – орман екпелерiнiң негiзгi бөлiгi болып табылатын ағаштар жиынтығы;
6) кеспеағаш аймағын бөлу – шекараны нақтылы және кеспеағаштарды мөлшерлей отырып айқындау, кесуге жатқызылған ағаштарға белгi соғу, кеспеағаш алқабында есепке алынған сүректердi заттай және ақшалай бағалау жөнiндегi iс-шаралар;
7) екінші дәрежелі ағаш ресурстары – ағаш пен бұталардың қабығы, бұтағы, түбірі, тамыры, жапырағы, бүршігі;
8) шайыр, ағаш шырындарын, қосалқы сүрек ресурстарын дайындау жөніндегі әзірлік жұмыстары – қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ететін жұмыстар: қауіпті (ілінген, құрғақ, кеуіп қалған, фито– және энтомозиянкестер нұқсан келтірген) ағаштарды жинау, ағаштардың жанында жұмыс жасау үшін орындарды тазарту, тілік салу үшін кедергі келтіретін бұтақшаларды кесу, сондай-ақ уақытша маңызы бар құрылыстар, кірме жолдар салу, ағаш кесу құқығынсыз мөлдекке сөл ағызуға берілген екпелерді бөлу, сөл ағызу үшін жарамды ағаштарды таңдау, тіліктерді белгілеу, тіліктерді қызарту, тіліктерді сұлбалау, науалар өткізу, тілік жабдықтарын орнату.
Сөл ағызуды жүргізетін орман пайдаланушылар ұзақ мерзімді пайдалану туралы шарт пен екпелерді сөл ағызуға беру актісіне қол қойылған сәттен бастап дайындық жұмыстарын жүргізеді.
Науа тарту және тілік жабдықтарын орнату сүрек жібігеннен кейінгі көктем мезгілінде ағаш кесу билетін алғаннан кейін жүргізіледі;
9) шайыр мен ағаш шырындарын дайындау жөніндегі негізгі өндірістік жұмыстар - арнайы жарақатты – жаңа тіліктерді тұрақты енгізу, шайырлардың шығу үдеткіштерімен жаңа екпелерді өңдеу, науаларды тазарту арқылы шайырлар мен баррасты кезең-кезеңімен жинау, шайырлар мен баррасты ыдысқа салу және олардың орманда сақталуын ұйымдастыру, орманнан шайырлар мен баррасты тасымалдау, ыдысты өлшеу және таңбалау, шайырлар мен баррасты тұтынушыларға жөнелту;
10) шайыр мен ағаш шырындарын дайындау жөніндегі қорытынды жұмыстар – ағаштардан тілік жабдықтарын алу, оны жөндеу және жинау, ал сөл ағызу мерзімі аяқталған кезде – тілік жабдықтарын жинап, оларды сақтау орнына тасымалдау, уақытша құрылыстарды жинау.
Сөл ағызуды жүргізетін орман пайдаланушылар сөл ағызу аяқталатын тиісті жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей барлық жұмысты аяқтап, кеспеағашта тілік жабдықтарын жинайды.
2. Шайыр дайындау
3. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шайыр дайындау пісіп-жетілген және жасамыс ағаштарда жүзеге асырылады, олар сөл ағызудың белгіленген мерзімі аяқталғаннан кейін басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесуге тағайындалады.
Пісіп-жетілген және жасамыс ағаштардың жетіспеушілігі кезінде сөл ағызу аяқталған мерзімде кесу жасына жететін пісіп қалған ағаштардың сөлін ағызуға жол беріледі.

4. Передача указанных древостоев в подсочку без утвержденных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, планов рубок главного пользования и подсочки этих древостоев запрещается.
Насаждения, не подлежащие под рубки главного пользования в ближайшие 10-15 лет, в подсочку не назначаются.
5. В подсочку назначаются насаждения:
1) сосновые - 1-4 классов бонитета с участием сосны в составе не менее 3 единиц;
2) лиственничные - 1-3 классов бонитета с участием лиственницы в составе не менее 4 единиц;
3) еловые - 1-3 классов бонитета с участием ели в составе не менее 5 единиц.
В подсочку также назначаются пихтовые насаждения 1-3 классов бонитета с участием пихты в составе не менее 5 единиц.
6. Для подсочки допускаются здоровые деревья:
1) без значительных повреждений:
сосны и лиственницы - диаметром 20 сантиметров и выше;
ели - диаметром 24 сантиметров и выше;
пихтовой живицы - диаметром 24 сантиметров и выше;
2) ослабленные и со значительными повреждениями только за два года до рубки:
сосны и лиственницы - диаметром от 16 до 20 сантиметров;
деревья - диаметром 20 сантиметров и выше.
7. В подсочку не допускаются насаждения:
1) в очагах вредителей и болезней леса до их ликвидации;
2) поврежденные и ослабленные пожарами, вредителями, болезнями и другими неблагоприятными факторами;
3) особо защитные участки леса;
4) лесосеменные участки, семенные куртины, семенники, плюсовые деревья;
5) деревья, отобранные для заготовки специальных сортиментов.
8. В подсочку допускаются насаждения:
1) с участием сосны в составе не менее 3 единиц;
2) сосновые насаждения 5 класса бонитета;
3) сосновые семенники и куртины, выполнившие свое назначение;
4) небольшие участки сосновых насаждений площадью до 2-3 гектар, расположенных среди других насаждений.
Срок подсочки этих насаждений устанавливается в зависимости от срока назначения их в рубку и не превышающей 10 лет.
9. Лесопользователи, осуществляющие заготовку живицы, до начала подсочки составляют план подсочки насаждений на 10-летний период с разбивкой по годам и согласовывают его с лесовладельцем.
10. Лесовладельцы, не позднее 1 марта соответствующего года, предшествующего началу подсочки, в соответствии с договорами о долгосрочном лесопользовании и планом подсочки составляют проект плана отвода насаждений в подсочку в пределах ежегодного объема вырубаемой расчетной лесосеки.
11. Лесопользователи, ведущие подсочку, ознакамливаются с проектом плана отвода насаждений в подсочку.
В случае наличия замечаний с условием договора лесопользователи обследуют насаждения в натуре и не позднее 1 мая соответствующего года, сообщают лесовладельцу свои замечания.
Лесовладельцы, рассмотрев замечания лесопользователя, ведущего подсочку, в течение 3 рабочих дней с момента их поступления вносят при необходимости уточнения.
Проект плана отвода насаждений в подсочку утверждается руководителем государственного лесного учреждения, ведающего вопросами охраны, защиты, воспроизводства лесов и лесопользования в течение 10 календарных дней после согласования с лесопользователями.

4. Басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесудiң Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бекiтiлген жоспарларынсыз аталған сүрекдiңдердi сөл алу үшiн беруге және осы сүрекдiңдерден сөл алуға тыйым салынады.
Таяудағы 10-15 жылда басты мақсатта пайдалану үшін кесу жүргізілмейтін екпелер сөл ағызуға белгіленбейді.
5. Сөл ағызуға:
1) қарағай – құрамында кемінде 3 бірлік қарағай бар бонитеттің 1-4-сыныптары;
2) балқарағай – құрамында кемінде 4 бірлік балқарағай бар бонитеттің 1-3-сыныптары;
3) шырша – құрамында кемінде 5 бірлік шырша бар бонитеттің 1-3-сыныптары жіберіледі.
Сонымен бірге сөл ағызуға майқарағай – құрамында кемінде 5 бірлік майқарағай бар бонитеттің 1-3-сыныптары тағайындалады.
6. Сөл ағызу үшін сау ағаштар:
1) елеулі нұқсан келмеген:
диаметрі 20 сантиметр және одан жоғары қарағайлар мен балқарағайлар;
диаметрі 24 сантиметр және одан жоғары шырша ағаштары;
2) әлсіреген және елеулі нұқсан келген ағаштар кесуге екі жыл қалғанда ғана:
диаметрі 16-20 сантиметр қарағай және балқарағай;
диаметрі 20 сантиметр және одан жоғары ағаштар жіберіледі.
7. Сөл ағызуға:
1) орман зиянкестері мен аурулары ошақтарын жойғанға дейін олардағы екпелер;
2) өрттер, зиянкестер, аурулар және басқа да қолайсыз факторлар нұқсан келтірген және әлсіреткен екпелер;
3) ерекше қорғалған орман учаскелері;
4) ағаш тұқымы учаскелері, тұқымдық шоқ ағаштар, тұқымдықтар, артықшылығы бар ағаштар;
5) арнайы сортименттер дайындау үшін іріктелген ағаштар жатпайды.
8. Сөл ағызуға:
1) құрамында кемінде 3 түп қарағай бар екпелер;
2) бонитеттің 5-сыныбының қарағай екпелері;
3) өз мақсатын орындаған қарағай тұқымдықтары мен шоқ ағаштар;
4) басқа екпелер арасында орналасқан алаңы 2-3 га дейінгі қарағай екпелерінің шағын учаскелері беріледі.
Бұл екпелердің сөл ағызу мерзімі оларды кесуге беру мерзіміне байланысты белгіленеді және 10 жылдан аспайды.
9. Шайыр дайындауды жүзеге асырушы орман пайдаланушылар сөл ағызу басталғанға дейін жылдар бойынша бөлу арқылы 10 жыл кезеңіне арналған сөл ағызу жоспарын жасап, оны орман иеленушімен келіседі.
10. Орман иеленушілер ұзақ мерзімді орман пайдалану туралы шартқа және ағаш кесу жоспарына сәйкес алдағы сөл ағызу басталатын тиісті жылдың 1 наурызынан кешіктірмей кесілетін есептік кеспеағаштардың жылдық көлемі шегінде екпелерді сөл ағызуға шығару жоспарының жобасын жасайды.
11. Сөл ағызуды жүргізетін орман пайдаланушылар сөл ағызуға екпелерді шығару жоспарының жобасымен танысады.
Шарттың талаптарына ескертулер болған жағдайда орман пайдаланушылар екпелерді тұрған күйінде зерттеп, тиісті жылдың 1 мамырынан кешіктірмей орман иеленушіге өзінің ескертпелерін хабарлайды.
Орман иеленушілер сөл ағызуды жүргізетін орман пайдаланушының ескертпелерін қарап, олар келіп түскен сәттен бастап 3 жұмыс күннің ішінде қажеттігіне қарай нақтылаулар енгізеді.
Екпелерді сөл ағызуға бөлу жоспарының жобасын орман пайдаланушылармен келіскеннен кейін ормандарды қорғау, күзету, молықтыру және орман пайдалану мәселелерімен айналысатын мемлекеттік орман мекемесінің басшысы 10 күнтізбелік күн ішінде бекітеді.

12. Лесовладельцы в соответствии с утвержденным планом отвода насаждений в подсочку производят отвод и передачу их лесопользователям, ведущим подсочку, по актам передачи насаждений в подсочку, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, не позднее 1 октября соответствующего года, предшествующего началу подсочки. К акту передачи прилагаются выкопировки из планшетов на передаваемые в подсочку насаждения.
В государственных лесных учреждениях, ведающих вопросами охраны, защиты, воспроизводства лесов и лесопользования ведется книга учета насаждений, находящихся в подсочке, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в которой, согласно актам передачи насаждений в подсочку, делаются соответствующие записи.
13. Отвод насаждений в подсочку и оформление их в натуре производится в соответствии с Правилами отвода и таксации лесосек на участках государственного лесного фонда, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
На деляночных столбах делаются надписи с указанием номера квартала, номера делянки, площади делянки, а также года начала и окончания подсочки.
14. Для краткосрочной подсочки отводятся деревья из числа подлежащих в рубку в ближайшие 5-7 лет, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а для удлиненной подсочки отводятся деревья из числа подлежащих рубке в ближайшие 10 лет, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
15. Лесосеки согласно выписанного лесорубочного билета и договора о долгосрочном пользовании передаются в подсочку на весь срок эксплуатации и поступают в рубку только после окончания установленного срока подсочки.
Не допускается прекращать работы по подсочке до истечения установленного срока, указанных в лесорубочном билете и договоре о долгосрочном пользовании, а также досрочно изымать лесосеки из подсочки.
16. Досрочное изъятие насаждений из подсочки допускается только в случаях резкого ухудшения санитарного состояния или повреждения насаждений пожарами.
Изъятие производится по актам уполномоченных органов или областных исполнительных органов в соответствии с законодательством Республики Казахстан, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, составленными лесовладельцами с участием лесопатолога и лесопользователя, производящего подсочку, который уведомлен в письменном виде за 3 календарных дня о предстоящем изъятии.
В случае неявки лесопользователя, производящего подсочку, составленный акт является окончательным. При этом составленный акт с момента подписания в течение 10 календарных дней высылается лесопользователю.
17. Общая площадь насаждений, подлежащих подсочке, по лесному учреждению определяется кратностью ежегодных расчетных лесосек в зависимости от срока проведения подсочки. Срок выхода из подсочки лесосеки (делянки) определяется последним годом установленного года подсочки.

12. Екпелерді сөл ағызуға шығарудың бекітілген жоспарына сәйкес орман иеленушілер оларды екпелерді сөл ағызуға беру актісі бойынша сөл ағызуды жүзеге асыратын орман пайдаланушыға беруді сөл ағызу басталу жылының 1 қазанынан кешіктірмей осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жүргізеді. Беру актісіне сөл ағызуға берілетін екпелердің планшеттерінен көшірме қоса тіркеледі.
Ормандарды қорғау, күзету, молықтыру және орман пайдалану мәселелерімен айналысатын мемлекеттік орман мекемелерінде сөл ағызуға жататын екпелерді есепке алу кітабы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жүргізіледі, онда екпелерді сөл ағызуға беру актісіне сәйкес тиісті жазбалар жасалады.
13. Екпелерді сөл ағызуға бөлу және оларды тұрған күйінде ресімдеу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгілеген тәртіппен Үкімет бекіткен Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде кеспеағаштарды бөлу және оларды бағалау Қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Мөлдек бағандарында орамның нөмірі, мөлдек нөмірі, мөлдек алаңы, сондай-ақ сөл ағызу басталған және аяқталған жыл көрсетіледі.
14. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қысқа мерзімді сөл ағызу үшін алдағы 5-7 жылда кесуге жататын ағаштар, ал ұзақ мерзімді сөл ағызуға алдағы 10 жылда кесуге жататын осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ағаштар бөлінеді.
15. Ағаш кесу билеті мен ұзақ мерзімді пайдалану туралы шартқа сәйкес жазып алынған кеспеағаштар пайдаланудың барлық мерзімінде сөл ағызуға беріледі және сөл ағызудың белгіленген мерзімі аяқталғаннан кейін ғана кесуге беріледі.
Ағаш кесу билеті мен ұзақ мерзімді пайдалану туралы шартта көрсетілген белгіленген мерзім аяқталғанға дейін сөл ағызу жұмыстарын тоқтатуға, сондай-ақ кеспеағаштарды сөл ағызудан мерзімінен бұрын алып қоюға тыйым салынады.
16. Екпелерді сөл ағызудан мерзімінен бұрын алып қоюға екпелердің санитарлық жай-күйінің күрт нашарлауы немесе өрттердің кесірінен нұқсан келген жағдайларда ғана жол беріледі.
Алып қою орман иеленушілер орман патологының және алдағы алып қою жайында 3 күнтізбелік күн бұрын жазбаша түрде ескертілген сөл ағызуды жүргізетін орман пайдаланушының қатысуымен жасалған уәкілетті органдардың немесе облыстық атқарушы органдардың актілері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы Қағидаларға 5-қосымшаға орай жүргізіледі.
Сөл ағызуды жүргізетін орман пайдаланушы келмеген жағдайда жасалған акт түпкілікті болып табылады. Бұл ретте жасалған акт қол қойылған сәттен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде орман пайдаланушыға жіберіледі.
17. Орман мекемесі бойынша сөл ағызуға жататын екпелердің жалпы алаңы сөл ағызуды жүргізу мерзіміне байланысты жылдық есептік кеспеағаштардың еселігімен анықталады. Кеспеағаштарды (мөлдектерді) сөл ағызудан шығару мерзімі белгіленген сөл ағызу жылының соңғы жылымен анықталады.

2.1. Выполнения работ
по заготовке живицы сосны, ели, лиственницы и пихты
18. Лесопользователи, ведущие подсочку в соответствии с договором о долгосрочном лесопользовании с момента подписания акта передачи насаждений в подсочку, на отведенных для подсочки лесосеках (делянках), а при необходимости - и на смежных с ними площадях могут проводить следующие подготовительные работы:
1) строительство временных сооружений;
2) хранилищ для живицы;
3) подъездных путей к хранилищам;
4) разграничение переданных в подсочку лесосек на литеры, без рубки деревьев;
5) расчистке мест для работы возле деревьев;
6) обрубка сучьев, мешающих заложению карр;
7) подрумянивание карр.
Прокладка подъездных путей к этим сооружениям осуществляется в обход куртин с хорошим естественным возобновлением.
19. Установка каррооборудования производится в весенний период, после оттаивания древесины. Не допускается прикрепление к деревьям приемников металлическими гвоздями.
20. Подновки наносятся в течение всего вегетационного периода при среднесуточной температуре не менее +100 С при обычной подсочке, начало применения стимулятора при +120 С.
В насаждениях, переданных в краткосрочную подсочку, подновка проводится с действующей линейной нагрузкой в размере порядка 60 % окружности ствола на высоте груди один раз на весь период в первый год подсочки. В последующие годы подсочки при проведении подновки сохраняется постоянство ширины питательных ремней. В насаждениях, переданных в удлиненную подсочку, подновка проводится с действующей линейной нагрузкой в размере порядка 30-35 % окружности ствола на высоте груди один раз на весь период в первый год подсочки для каждой из двух очередей заложения карр.
В последующие 4 года подсочка ведется двумя каррами с действующей линейной нагрузкой в пределах 60-70 % заложения карр над каррами первых шести лет подсочки обоих очередей без дополнительной разметки сохранением постоянства ширины питательных ремней.
21. Ширина карры для каждой ступени толщины определяется протяженностью карры по окружности ствола до начала межкарровых ремней. Увеличение ширины и длины карр против размеров карр не допускается.
22. Удлиненная и краткосрочная подсочка проводится по технологической схеме, являющейся обязательной для всех лесопользователей, предусмотренных согласно приложениям 6 и 7 к настоящим Правилам соответственно.
23. Карры располагаются по окружности ствола так, чтобы межкарровые ремни были одинаковой ширины. Если карры равномерно невозможно разместить, то минимальная ширина межкаррового ремня допускается не менее 10 сантиметров.

2.1. Қарағай, шырша, балқарағай және самырсын шайырын дайындау жұмыстарын орындау
18. Ұзақ мерзімді орман пайдалану туралы шартқа сәйкес сөл ағызуды жүргізетін орман пайдаланушылар екпелерді сөл ағызуға беру актісіне қол қойған сәттен бастап екпелердің (мөлдектердің) сөлін ағызу үшін шығарылған кеспеағаштарда, ал қажет болған жағдайда - олармен аралас жатқан алаңдарда мынадай дайындық жұмыстарын жүргізе алады:
1) уақытша құрылыстар салу;
2) шайыр қоймалары;
3) қоймаларға өтетін кірме жолдар;
4) ағаштарды кеспей-ақ литерге сөл ағызуға берілген кеспе ағаштарды бөлу;
5) ағаштар жанындағы жұмыстар үшін орындарды тазалау;
6) тілік салуға кедергі келтіретін бұтақшаларды кесу;
7) тіліктерді қызарту.
Осы құрылыстарға кірме жолдар төсеу табиғи жаңаруы жақсы шоқ ағаштардың айналасында жүргізу қажет.
19. Тілік жабдықтарын орнатуға көктем мезгілінде сүректер жібігеннен кейін рұқсат етіледі. Ағаштарға металл шегелермен қабылдағыштар бекітуге тыйым салынады.
20. Жаңа тіліктер барлық өсу кезеңі бойы әдеттегідей сөл ағызу кезінде кемінде + 100 орташа тәуліктік температурада салынады, үдеткіш +120 жағдайында қолданыла бастайды.
Қысқа мерзімді сөл ағызуға берілген екпелерге жаңа тілік сөл ағызудың бірінші жылының барлық кезеңіне бір рет кеуде биіктігінде, діңнің айналысының 60 % мөлшерінде қолданыстағы желілік жүктемемен жүргізіледі. Сөл ағызудың алдағы жылдарына жаңа тіліктер салу кезінде қоректік жолақтар енінің тұрақтылығы сақталады. Ұзақ мерзімді сөл ағызуға берілген екпелерге жаңа тіліктер тілік салудың әрбір екінші кезегі үшін сөл ағызудың бірінші жылының барлық кезеңіне бір рет кеуде биіктігінде, діңнің айналысының 30-35 % мөлшерінде қолданыстағы желілік жүктемемен жүргізіледі.
Алдағы 4 жылда сөл ағызу қоректік жолақтар енінің тұрақтылығын сақтай отырып, қосымша белгі салмай екі кезектегі сөл ағызудың алғашқы алты жылындағы тіліктердің үстінен тіліктер салудың 60-70 % шегінде қолданыстағы желілік жүктемемен екі тілік салу арқылы жүргізіледі.
21. Әрбір жалпақтық сатысы үшін тіліктердің ені тілікаралық жолақтар басталғанға дейін діңнің айналасы бойынша тіліктердің ұзындығымен анықталады. Тіліктердің ені мен ұзындығын ұлғайтуға жол берілмейді.
22. Ұзартылған және қысқа мерзімді сөл ағызу осы Қағидалар 6 және 7-қосымшаларға сәйкес көзделген барлық орман пайдаланушылар үшін міндетті болып табылатын технологиялық схема бойынша жүргізіледі.
23. Тіліктер тілікаралық жолақтардың ені бірдей болатындай етіп діңді айнала орналастырылады. Егер тіліктерді тегіс орналастыру мүмкін болмаса, тілікаралық жолақтың ең төменгі ені 10 сантиметрден кем болмауы тиіс.

24. Общая ширина межкарровых ремней, ширина каждой карры и количество карр на деревьях для краткосрочной и удлиненной подсочки в подсочки указаны в приложении 3 и 4 к настоящим Правилам соответственно.
25. При проведении подсочки в сосновых насаждениях в качестве стимуляторов смоловыделения используют только сульфитно-спиртовую барду и сульфитно-дрожжевую бражку. Использовать серную кислоту не допускается.
26. Сульфитно-спиртовую барду и сульфитно-дрожжевую бражку допускается применять в виде водных растворов удельного веса не менее 1,1 при температуре +120 С на протяжении всего срока подсочки.
Стимуляторы выхода живицы применяются в строгом соответствии с инструкцией по их применению.
27. Пауза между подновками без химического воздействия применяется в 3 календарных дня (две подновки в неделю), с применением сульфитно-спиртовой барды и сульфитно-дрожжевой бражки (водный раствор) от 3 до 4 календарных дней.
28. Размеры шага подновки, ее глубина проводятся в соответствии с приложением 8 к настоящим Правилам.
29. Семенники, семенные полосы и куртины, выполнившие свое назначение, вовлекаются в подсочку на весь период проведения краткосрочной подсочки (5-7 лет) с применением стимулятора смоловыделения или в последние 4 года при удлиненной подсочке.
30. С момента заготовки живицы в еловых насаждениях продолжительность подсочки составляет 3 года.
Подновки наносятся в течение всего вегетационного периода при среднесуточной температуре воздуха не менее +70 С.
31. В качестве стимулятора выхода живицы допускается в течение всего срока подсочки применять экстракт или настой кормовых дрожжей в концентрации соответственно не более 0,25 и 5,0 %.
32. При подсочке деревьев ели допускается глубина подновки не более 2 миллиметров, глубина желобка не более 4 миллиметров, шаг не более 50 миллиметров, угол подновки 30 - 400 С.
Общая ширина межкарровых ремней и количества карр на деревьях выполняется согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
33. Подсочку ели ведут восходящим способом, начиная с высоты 80 сантиметров за сезон наносится не более 12 подновок при периоде подновки от 7 до 14 дней. Расход карры за сезон при высоте ствола не превышающей 55 сантиметров, межкарровая перемычка - 10 сантиметров.
34. После окончания подсочки еловые насаждения сразу поступают в рубку.
35. С момента заготовки живицы, продолжительность подсочки насаждений лиственницы 3 и 5 лет. Подновки наносятся в течение всего вегетационного периода при среднесуточной температуре не менее +100 С.

24. Ағаштардағы тілікаралық жолақтардың жалпы ені, әрбір тіліктің ені және тіліктердің саны қысқа мерзімді және ұзартылған шайыр ағызу үшін тиісінше осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларда көрсетілген.
25. Қарағай екпелерінен сөл ағызуды жүргізу кезінде шайыр ағызу үдеткіштері ретінде тек сульфит-спирт бардасы мен сульфит-ашытқысы ерітіндісін пайдалануға рұқсат етіледі. Күкірт қышқылын пайдалануға жол берілмейді.
26. Сульфит-спирт бардасы мен сульфит-ашытқысы ерітіндісін барлық шайыр ағызу мерзімінің ұзақтығында +120 температурасы кезінде үлес салмағы 1,1 кем болмайтын су ерітіндісі түрінде пайдалануға рұқсат етіледі.
Шайырды шығару үдеткіштері оларды қолдану жөніндегі нұсқаулыққа қатаң сәйкестікте қолданылады.
27. Химиялық әсері жоқ тіліктердің арасында үзіліс сульфит-спирт бардасын күнтізбелік 3 күнде және сульфит-ашытқысы ерітіндісін (су ерітіндісін) күнтізбелік 3 күннен 4 күнге дейін қолдана отырып пайдаланылады.
28. Жаңа тілік қадамының мөлшері, оның тереңдігі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
29. Өз мақсатын орындаған тұқымдықтар, тұқым жолақтары және шоқ ағаштар шайыр ағызу үдеткішін пайдалана отырып, қысқа мерзімді сөл ағызудың (5-7 жыл) барлық кезеңінде немесе ұзақ сөл ағызу кезінде соңғы 4 жылда тартылады.
30. Шырша екпелерінде шайыр дайындау сәтінен бастап сөл ағызу ұзақтығы 3 жылды құрайды.
Жаңа тіліктер барлық өсу кезеңі бойы әдеттегідей сөл ағызу кезінде кемінде + 70 орташа тәуліктік температура кезінде жасалады.
31. Шайыр шығару үдеткіші ретінде барлық сөл ағызу кезеңінің ішінде тиісінше 0,25 және 5,0 % аспайтын қоспа мөлшерінде азықтық ашытқының экстрактын немесе тұнбасын қолдануға рұқсат етіледі.
32. Шырша ағаштарының сөлін ағызу кезінде жаңа тіліктердің көлемі, тереңдігі 2 миллиметрден аспауы, науа тереңдігі 4 миллиметрден аспауы тиіс. Тіліктердің қадамы 50 миллиметрден аспауы тиіс, тілік бұрышы 30-400.
Тілікаралық жолақтың жалпы ені және тіліктердің саны осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес орындалады.
33. Шыршаның сөлін ағызу үдемелі тәсілмен жүргізіледі, маусымына 80 сантиметр биіктіктен бастап 7 күннен 14 күнге дейін жаңа тіліктер салу кезеңі кезінде 12-ден аспайтын жаңа тіліктер салынады. Діңнің биіктігі кезінде маусымдағы тіліктердің шығысы 55 сантиметрден, тілікаралық ойық 10 сантиметр.
34. Шырша екпелерінің сөлін ағызу аяқталғаннан кейін дереу кесуге кіріседі.
35. Балқарағай екпелерінің сөлін ағызу ұзақтығы шайырды дайындаған сәттен бастап 3 және 5 жыл. Жаңа тіліктер барлық өсу кезеңі бойы әдеттегідей сөл ағызу кезінде кемінде + 100 орташа тәуліктік температура кезінде салынады.

36. В течение всего срока подсочки в качестве стимулятора применяется экстракт или настой кормовых дрожжей в концентрации соответственно не более 0,25 и 5,0 % с добавлением 10 грамм поваренной соли на 1 литр рабочего раствора стимулятора.
37. При подсочке деревьев лиственницы допускается глубина подновки не более 5 миллиметров, глубина желобка не более 6 миллиметров, шаг подновки не более 50 миллиметров, угол подновки 30-40 миллиметров.
Размеры общей ширины межкарровых ремней и количество карр на деревьях выполняются согласно приложениям 9 и 10 к настоящим Правилам.
38. При 3-летней подсочке карры размещаются в два яруса с перемычкой между ярусами 5 сантиметров подновки наносятся одновременно в обоих ярусах: в верхнем - восходящим и в нижнем - нисходящим способом. Карры нижнего яруса в первый год закладываются на высоте 150 сантиметров, период подновки не менее 21 календарных дней, а использование поверхности ствола в каждом ярусе не допускается превышение 25 сантиметров в год.
При 5-летней подсочке в течение всего срока предусматривается применение восходящего способа. Межкарровая перемычка - 5 сантиметров. Карры закладываются на высоте 80 сантиметров (нижняя граница карры). Период подновки 14 дней, ежегодное использование для подсочки не более 40 сантиметров поверхности ствола.
39. С момента заготовки живицы, продолжительность подсочки пихты один год. Пихтовую живицу заготавливают путем прокалывания смолов вместилищ-желваков, находящихся в коре пихты. Заготовку живицы проводят в нижней и средней части ствола в теплые сухие дни при температуре воздуха не менее +160 С. Допускается заготовка живицы и на свежесрубленных стволах пихты. При этом, проводится по всей высоте ствола, где есть смолов вместилища - желваки.
40. Для получения пихтовой живицы нижнюю часть желваков прокалывают острым концом металлической трубки, вставленной в сосуд для сбора живицы, с последующим выдавливанием живицы из желвака.
В целях облегчения прокалывания желваков допускается удаление наружного слоя старой, грубой коры ножом или другим острым предметом (стругом). При подчистке коры и прокалывании желваков нельзя повреждать луб.
41. С момента завершения заготовки живицы, повторные заготовки живицы в одних и тех же насаждениях проводятся не ранее чем через 5 лет.
3. Заготовка древесных соков
42. Заготовка древесных (березы) соков допускается на участках спелого и перестойного леса, подлежащего рубке главного пользования, не ранее чем за 5 лет до рубки.
43. Лесопользователи, осуществляющие заготовку древесных соков, до начала работ составляют план заготовки древесных соков (подсочки березовых насаждений) на период пользования с разбивкой по годам, увязанный с планом рубок березовых насаждений.

36. Сөл ағызудың барлық мерзімі бойы үдеткіш ретінде үдеткіштің 1 литр жұмыс ерітіндісіне 10 грамм қайнатылған ас тұзын қоса отырып, тиісінше 0,25 және 5,0 % аспайтын қоспа мөлшерінде азықтық ашытқының ерітіндісін немесе тұнбасын қолдануға рұқсат етіледі.
37. Балқарағай ағаштарының сөлін ағызу кезінде – жаңа тіліктердің тереңдігі 5 миллиметрден аспауы, науа тереңдігі 6 миллиметрден аспауы тиіс. Тіліктердің қадамы 50 миллиметрден аспауы тиіс, тілік бұрышы 30-40 миллиметр.
Ағаштардағы тілікаралық жолақтың жалпы ені және тіліктердің саны осы Қағидаларға 9 және 10-қосымшаларға сәйкес орындалады.
38. 3 жылғы сөл ағызу кезіндегі тіліктер әр қабаттың арасы 5 сантиметр болатындай екі қабат етіп орналастырылады, жаңа тіліктер екі қабатқа да бір уақытта: үстіңгісіне - үдемелі, ал төменгісіне – бәсеңдеу тәсілімен салынады. Төменгі қабатқа тіліктер бірінші жылы 150 сантиметр биіктігінде салынады, жаңа тіліктер салу кезеңі күнтізбелік 21 күннен кем болмайды, ал діңнің жоғарғы қабатын пайдалану әр қабатта жылына 25 сантиметрден аспауы тиіс.
5 жылдық сөл ағызу кезінде сөл ағызудың барлық кезеңі бойы үдемелі тәсілді қолдану көзделеді. Тілікаралық ойық – 5 сантиметр. Тіліктер 80 сантиметр биіктікте (тіліктің төменгі шекарасы) салынады. Жаңа тіліктер салу кезеңі 14 күн, сөл ағызу үшін жылдық пайдалану діңнің жоғары бетінен 40 сантиметрден аспайды.
39. Шайыр дайындау сәтінен бастап самырсыннан сөл ағызу ұзақтығы бір жыл. Самырсын шайыры самырсын қабығындағы дөңес жерлерді тесу жолымен дайындалады. Шайыр дайындауды + 160 температурасы кезінде жылы, құрғақ күндері діңнің төменгі және орта бөлігінде жүргізеді. Шайыр самырсынның жаңа кесілген діңдерінен де дайындалуы мүмкін. Бұл жағдайда ол шайырдың дөңес орындары бар діңнің бүкіл биіктігі бойынша жүргізіледі.
40. Самырсын шайырын алу үшін дөңестің төменгі бөлігін шайыр жинайтын ыдысқа қойылған металл түтіктің үшкір ұшымен теседі, содан соң дөңестен шайырды сығады. Дөңесті тесуді жеңілдету мақсатында ағаштың сыртқы ескі, қатты қабығын пышақпен немесе басқа да үшкір затпен (жонғышпен) жоюға рұқсат етіледі. Қабықты тазалау және дөңесті кесу кезінде шел қабыққа нұқсан келтіруге болмайды.
41. Шайыр дайындау аяқталған сәттен бастап сол екпелерден шайырды қайта дайындау 5 жылдан ерте жүргізілмейді.
3. Ағаш сөлдерін дайындау
42. Ағаш (қайың) сөлін дайындау басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесуге жататын пісіп-жетілген және жасамыс ағаштар учаскелерінде кесуден 5 жылдан ерте жүргізілмейді.
43. Ағаш сөлін дайындауды жүзеге асыратын орман пайдаланушылар жұмыс басталғанға дейін қайың екпелерін кесу жоспарымен байланыстырылатын жылдар бойынша бөлу арқылы пайдалану кезеңіне ағаш сөлін дайындау (қайың екпелерінің сөлін ағызу) жоспарын жасайды.

44. Подготовительные работы для заготовки соков (подсочки березы) производятся аналогично работам, указанным в пунктах 2-18 настоящих Правил. Подсочка березовых насаждений осуществляется после получения лесорубочного билета.
45. Для подсочки березы подбираются участки здорового леса 1-3 классов бонитета с количеством деревьев на одном гектаре не менее 200 штук.
В подсочку назначаются деревья диаметром на высоте груди не менее 20 сантиметров.
46. В комлевой части деревьев, отобранных в подсочку, на высоте 35-50 сантиметров от корневой шейки намечают места подсочных отверстий в зависимости от диаметра дерева в количестве:
1) при диаметре 20-26 сантиметров - 1 отверстие;
2) при диаметре 27-34 сантиметров - 2 отверстия;
3) при диаметре 35 и более - 3 отверстия.
Перед сверлением канала часть грубой коры снимают стругом или топором без повреждения луба. Каналы просверливают буравом после начала сокодвижения с некоторым уклоном для лучшего стока сока. Диаметр канала 1 сантиметр, глубина - до 2 сантиметров (без учета толщины коры). Для стока выделяющегося сока устанавливаются желобки, под которыми размещаются сокоприемники.
47. После окончания сезона подсочки желобки снимают, а отверстия закрывают деревянной пробкой и замазывают садовым варом, садовой замазкой или глиной с известью для предупреждения заболевания деревьев.
48. В следующий сезон подсочки новое отверстие просверливают на расстоянии не менее 20 сантиметров от старого отверстия.
49. Допускается использование для получения березового сока пней свежеразработанных лесосек березовых насаждений.
4. Заготовка второстепенных древесных ресурсов
50. Заготовка второстепенных древесных ресурсов на участках государственного лесного фонда для промышленной переработки и удовлетворения нужд населения осуществляется без причинения вреда лесу.
51. Заготовка коры и ветвей с сырорастущих деревьев на участках государственного лесного фонда осуществляется только с деревьев, срубленных в соответствии с Правилами рубок леса на участках государственного лесного фонда, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2005 года № 141.
Заготовка ветвей для плетения, а также изготовление веников, метел и других подобных предметов на участках государственного лесного фонда допускается с растущих деревьев.
52. Складирование заготовленной на лесосеках веточной продукции и коры производится на прогалинах или открытых пространствах, свободных от подроста, вдоль волоков и дорог с соблюдением мер пожарной безопасности.
53. Допускается заготовка бересты с растущих деревьев в спелых и перестойных насаждениях, отводимых для рубки в ближайшие 2 года.

44. Сөл дайындау (қайыңның сөлін ағызу) орындарын шығаруға дайындық осы Қағидалар 2-18-тармақтарында көрсетілген жұмыстарға ұқсас жүргізіледі. Қайың екпелерінен сөлін ағызуға ағаш кесу билетін алғаннан кейін рұқсат етіледі.
45. Қайың сөлін ағызу үшін бір гектарда кемінде 200 түп ағаш саны бар бонитеттің 1-3 сыныптарының сау орман учаскелері іріктеледі. Сөл ағызуға диаметрі кеудеден кемінде 20 сантиметр биік ағаштар жіберіледі.
46. Сөл ағызуға іріктелген ағаштардың тамыры бөлігінде тамыр мойнынан 35-50 сантиметр биіктікте мынадай мөлшердегі ағаш диаметріне байланысты сөл ағызу саңылауларының орындары белгіленеді:
1) диаметрі 20-26 сантиметрде - 1 саңылау;
2) диаметрі 27-34 сантиметрде - 2 саңылау;
3) диаметрі 35 сантиметр және одан жоғары - 3 саңылау.
Арналарды бұрғылау алдында қатты қабықтардың бір бөлігін шел қабыққа нұқсан келтірмей жонғышпен немесе балтамен алады. Арналар бірнеше бағытта сөлдің жақсы ағуы үшін сөл ағызу басталғаннан кейін бұрғымен бұрғыланады. Арна диаметрі 1 сантиметр, тереңдігі – 2 сантиметрге дейін (қабықтың қалыңдығы есептелмейді). Сөл бөлетін ағын үшін науа қойылады, оның астына сөл қабылдағыштар орналастырылады.
47. Сөл ағызу маусымы аяқталғаннан кейін науалар алынады, ал саңылаулар ағаш тығынмен жабылып, ағаштар ауруының алдын алу үшін бақ құмымен, бақ замазкасымен немесе әк балшықпен бітеледі.
48. Сөл ағызудың келесі маусымында жаңа саңылаулар ескі саңылаудан 20 сантиметрден кем болмайтын арақашықтықта бұрғыланады.
49. Қайың сөлін алу үшін қайың екпелерінің ағашы жаңа кесілген кеспеағаштардың түбірлерін пайдалануға болады.
4. Қосалқы ағаш ресурстарын дайындау
50. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өнеркәсіптік қайта өңдеу және халықтың мұқтажын қанағаттандыру үшін қосалқы ағаш ресурстарын дайындау орманға нұқсан келтірмейтіндей етіп жүргізілуі тиіс.
51. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сазда өсетін ағаштардан қабық пен бұтақтар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 14 ақпандағы № 141 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу қағидалар сәйкес кесілген ағаштардан ғана дайындау жүзеге асырылады.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өрме, сондай-ақ сыпыртқылар, сыпырғыштар және басқа да осындай заттар жасау үшін өсіп тұрған ағаштарда бұтақтар дайындауға рұқсат етеді.
52. Кеспеағаштарда дайындалған бұта өнімдері мен қабықтарды жинау өрт қауіпсіздігі шараларын сақтай отырып, сүйретпе соқпақтар мен жолдар бойында алаңқай жерлерде немесе жас өскіндерден бос ашық кеңістіктерде жүргізіледі.
53. Алдағы 2 жылда кесу үшін шығарылатын пісіп-жетілген және жасамыс екпелердегі өсіп тұрған ағаштардан қайыңтоз дайындауға болады.