Об утверждении Правил открытия и функционирования штемпельно-граверных предприятий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2011 года № 1333. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2012 года № 1474
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.11.2012 № 1474 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 4-5 Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила открытия и функционирования штемпельно-граверных предприятий.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 ноября 2011 года № 1333
Правила открытия и функционирования штемпельно-граверных предприятий
1. Общие положения
1. Настоящие Правила открытия и функционирования штемпельно-граверных предприятий (далее – Правила) устанавливают порядок открытия и функционирования штемпельно-граверных предприятий в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах внутренних дел».
2. Порядок открытия и функционирования штемпельно-граверных предприятий
2. Штемпельно-граверные предприятия по изготовлению печатей и штампов открываются юридическими и физическими лицами по разрешениям, выданным органом внутренних дел согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Для получения разрешения на открытие штемпельно-граверного предприятия в органы внутренних дел представляются следующие документы:
1) ходатайство за подписью руководителя предприятия, учреждения, организации, в ведении которого находится штемпельно-граверное предприятие, о выдаче разрешения с кратким описанием условий хранения;
2) анкета на лицо, ответственное за штемпельно-граверное производство и имеющее допуск к работе;
3) план размещения цехов и служб штемпельно-граверного предприятия с краткой пояснительной запиской, в том числе о технической укрепленности помещений, наличии охранной сигнализации, осуществлении пропускного режима, условиях учета и хранения полиграфического оборудования, шрифта и матриц для набора машин.
4. Разрешение выдается органом внутренних дел в течение:
1) пятнадцати календарных дней – при обращении юридического лица, для рассмотрения которого не требуется получение информации от иных субъектов, должностных лиц, либо проверка с выездом на место;

Штемпель-граверлік кәсіпорындарды ашу және олардың жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 қарашадағы № 1333 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 қарашадағы № 1474 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 2012.11.21 № 1474 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңының 4-5-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының ҮкіметіҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Штемпель-граверлік кәсіпорындарды ашу және олардың жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 12 қарашадағы
№ 1333 қаулысымен
бекітілген
Штемпель-граверлік кәсіпорындарды ашу және олардың жұмыс істеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Штемпель-граверлік кәсіпорындарды ашу және олардың жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының «Ішкі істер органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңына сәйкес штемпель-граверлік кәсіпорындарды ашу және олардың жұмыс істеу тәртібін белгілейді.
2. Штемпель-граверлік кәсіпорындарды ашу және олардың жұмыс істеу тәртібі
2. Мөрлер мен мөртабандарды дайындау бойынша штемпель-граверлік кәсіпорындарды осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ішкі істер органдары берген рұқсаттар бойынша заңды және жеке тұлғалар ашады.
3. Штемпель-граверлік кәсіпорындарды ашуға рұқсат алу үшін ішкі істер органдарына мынадай құжаттар:
1) қарамағында штемпель-граверлік кәсіпорын бар кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның басшысы қол қойған, сақтау шарттары қысқаша сипатталған рұқсат берілгені туралы қолдаухат;
2) штемпель-граверлік өндіріске жауапты және жұмысқа рұқсаты бар адамға сауалнама;
3) қысқаша түсіндірме жазбасы бар штемпель-граверлік кәсіпорынның цехтары мен қызметтерінің орналасу, оның ішінде үй-жайдың техникалық нығайтылуы, күзет сигнализациясының болуы, өткізу режимінің жүзеге асырылуы, полиграфтық жабдықты, баспа машиналары үшін қаріп пен матрицаларды есепке алу және сақтау жағдайлары туралы жоспарды ұсынады.
4. Ішкі істер органдары:
1) заңды тұлғаның жүгінуі кезінде, оны қарау үшін олардан өзге де субъектілерден, лауазымды тұлғалардан ақпарат алуды не тексерілетін орынға шығуды талап етпегенде - күнтізбелік он бес күн;

2) тридцати календарных дней – при обращении юридического лица, для рассмотрения которого требуется получение информации от иных субъектов, должностных лиц, либо проверка с выездом на место.
При перемене адреса штемпельно-граверного предприятия, смене ответственного лица, изменении состава сотрудников производства, об этом в течение суток сообщается в орган внутренних дел, выдавший разрешение на функционирование штемпельно-граверного предприятия.
5. В выдаче разрешения отказывается в случаях, если не представлены документы в соответствии с требованиями пункта 3 настоящих Правил.
6. Штемпельно-граверные предприятия должны находиться в охраняемых, изолированных помещениях, обеспечивающих сохранность оборудования, сырья, готовых изделий штемпельно-граверного производства и исключающих возможность проникновения в производственные цеха посторонних лиц.
По окончании рабочего дня производственные цеха, кладовые, помещения для приема заказов и выдачи готовых изделий закрываются и опечатываются. Окна цокольных и первых этажей оборудуются железными решетками.
7. Штемпельно-граверные предприятия принимают заказы на изготовление печатей и штампов от учреждений, предприятий, организаций и граждан, с обязательным приложением к отношению или заявлению граждан образцов (эскизов), кроме государственных органов и организаций печати и штампы которых подлежат обязательной защите от подделки.
8. Основанием для изготовления печатей и штампов являются: свидетельство о государственной регистрации юридического лица, а для физических лиц – документ, удостоверяющий регистрацию в качестве индивидуального предпринимателя. Эскизы печатей и штампов должны быть выполнены чисто и разборчиво. Эскизы печатей и штампов с внесенными в них поправками в работу не принимаются.
9. Заказы на изготовление печатей и штампов сдаются сотруднику по приему заказов и выдаче готовых изделий, сотрудники тщательно проверяют представленные заказчиками документы. Принятые заказы регистрируются в книге принятых заказов на изготовление печатей и штампов согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Книга).
10. Принятые из цехов готовые печати и штампы регистрируются в Книге.
11. Изготовленные печати и штампы выдаются заказчикам или представителям заказчика по доверенности с предъявлением удостоверения личности. В Книге заказчик или представитель заказчика расписывается и указывает серию, номер удостоверения личности, кем и когда он выдан. Затем производится контрольный оттиск печатей и штампов.

2) заңды тұлғаның жүгінуі кезінде, оны қарау үшін өзге де субъектілерден, лауазымды тұлғалардан ақпарат алуды не тексерілетін орынға шығуды талап еткенде - күнтізбелік отыз күн ішінде рұқсат береді.
Штемпель-граверлік кәсіпорынның мекенжайы ауысқан, жауапты адамы ауысқан, өндіріс қызметкерлерінің құрамы өзгерген жағдайда штемпель-граверлік кәсіпорынның жұмыс істеуіне рұқсат берген ішкі істер органына бір тәулік ішінде хабарланады.
5. Егер осы Қағидалардың 3-тармағының талаптарына сәйкес құжаттар ұсынылмаса, рұқсат беруден бас тартылады.
6. Штемпель-граверлік кәсіпорындар жабдықтың, шикізаттың, штемпель-граверлік өндірістің дайын бұйымдарының сақталуын қамтамасыз ететін және өндірістік цехтарға бөгде адамдардың кіруіне мүмкіндік бермейтін күзетілетін, оқшауланған үй-жайларда орналасуы тиіс.
Жұмыс күні аяқталған соң өндірістік цехтар, қоймалар, тапсырыстарды қабылдауға және дайын бұйымдарды беруге арналған үй-жайлар жабылады және мөрленеді. Цокольдық және бірінші қабаттардың терезелері темір торлармен жабдықталады.
7. Штемпель-граверлік кәсіпорындар мөрлері мен мөртабандары қолдан жасаудан міндетті түрде қорғауға жататын мемлекеттік органдар мен ұйымдарды қоспағанда, азаматтардың қатынас қағазына немесе өтінішіне үлгілерді (эскиздерді) міндетті түрде қоса бере отырып, мекемелерден, кәсіпорындардан, ұйымдардан және азаматтардан тапсырыстар қабылдайды.
8. Мөрлер мен мөртабандарды дайындау үшін: заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгені туралы куәлік, ал жеке тұлғалар үшін жеке кәсіпкер ретінде тіркелгенін куәландыратын құжат негіз болып табылады. Мөрлер мен мөртабандардың эскиздері таза және анық орындалуы тиіс. Түзетулер енгізілген мөрлер мен мөртабандардың эскиздері қабылданбайды.
9. Мөрлер мен мөртабандарды дайындауға арналған тапсырыстар тапсырыстарды қабылдау және дайын бұйымдарды беру жөніндегі қызметкерге тапсырылады, қызметкерлер тапсырыс берушілер ұсынған құжаттарды мұқият тексереді. Қабылданған тапсырыстар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мөрлер мен мөртабандарды дайындауға қабылданған тапсырыстар кітабында (бұдан әрі – Кітап) тіркеледі.
10. Цехтардан қабылданған дайын мөрлер мен мөртабандар Кітапта тіркеледі.
11. Дайындалған мөрлер мен мөртабандар тапсырыс берушілерге немесе тапсырыс берушілердің өкілдеріне жеке куәлігін ұсынған кезде сенімхат бойынша беріледі. Тапсырыс беруші немесе тапсырыс берушінің өкілі Кітапта қол қояды және жеке куәлігінің сериясын, нөмірін, кім және қашан бергенін көрсетеді. Содан кейін мөрлер мен мөртабандарды бақылау бедерін түсіру жүргізіледі.

12. Все документы, относящиеся к выполненным и сданным заказам, хранятся в помещении для приема заказов и выдачи готовых изделий подшитыми в хронологическом порядке в специальном деле в течение двух лет, после чего уничтожаются в присутствии сотрудника органа внутренних дел, с составлением акта.
13. Изготовленные печати и штампы в штемпельно-граверном предприятии хранятся в железных ящиках (шкафах).
14. Бракованные печати и штампы (производственный брак) уничтожаются в недельный срок со дня выявления брака комиссионно при участии сотрудника органов внутренних дел.
Бракованные изделия из каучука разрезаются на мелкие части или сжигаются, изделия из металла опиливаются двумя перекрестными линиями при участии сотрудника органа внутренних дел. Об уничтожении брака составляется акт с оттиском уничтоженных печатей и штампов, который хранится в штемпельно-граверном предприятии.
15. Невостребованные заказчиком печати и штампы хранятся в течение трех месяцев со дня изготовления, после чего уничтожаются в порядке, предусмотренном пунктом 14 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам открытия и функционирования
штемпельно-граверных предприятий
Корешок разрешения № «___» _________ 20 ___ г.
Выдано _________________________
(фамилия, инициалы руководителя
________________________________
предприятия или физического лица,
адрес и служебный или домашний
телефон) под персональную ответственность
________________________________
(фамилия, инициалы ответственного лица,
служебный телефон, № приказа и дата о
назначении ответственного лица) на право открытия,
функционирования, хранения
_______________________________
(указывается объект, количество
_______________________________
предметов, аппаратов, единиц
_______________________________
оборудования разрешенных хранению) Действительно до «__» ___ 20__ г.
Начальник ______________________
(подпись) Примечание. В случае большого
количества наименований
оборудования прилагается
приложение, которое является
неотъемлемой частью данного
разрешения.
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
________________________________
(наименование органа внутренних дел) Разрешение № Выдано
_______________________________
(фамилия, инициалы руководителя
_______________________________
предприятия или физического лица, адрес и
служебный или домашний телефон) под персональную ответственность
________________________________
(фамилия, инициалы ответственного лица,
служебный телефон, № приказа и дата о
назначении ответственного лица) на право открытия,
функционирования, хранения
________________________________
(указывается объект, количество
________________________________
предметов, аппаратов, единиц
________________________________
оборудования разрешенных хранению) Действительно до «__» ___ 20__ г.
Начальник ______________________
(подпись) Примечание. В случае большого
количества наименований
оборудования прилагается
приложение, которое является
неотъемлемой частью данного
разрешения.
Приложение 2
к Правилам открытия и
функционирования штемпельно-
граверных предприятий
Книга
принятых заказов на изготовление печатей и штампов
п/п
Дата
приема
заказа
Наименование
организации
заказчика
Количество
изделий
Срок
выполнения
заказа
Подпись
заказчика
о получении
готовой
продукции,
номера
уд. личности,
доверенности
печать
штамп
1
2
3
4
5
6
7

12. Орындалған және тапсырылған тапсырыстарға жататын барлық құжаттар тапсырыстарды қабылдауға және дайын бұйымдарды беруге арналған үй-жайларда хронологиялық тәртіппен арнайы істе екі жыл бойы сақталады, содан кейін акт толтырыла отырып, ішкі істер органдары қызметкерінің қатысуымен жойылады.
13. Дайындалған мөрлер мен мөртабандар штемпель-граверлік кәсіпорында темір жәшіктерде (шкафтарда) сақталады.
14. Ақауы бар мөрлер мен мөртабандар (өндірістік ақау) ақау анықталған күннен бастап бір апта мерзімде ішкі істер органдары қызметкерінің қатысуымен комиссиялық түрде жойылады.
Каучуктан жасалған ақауы бар бұйымдар кішкентай бөліктерге бөлінеді немесе өртеп жіберіледі, металдан жасалған бұйымдар ішкі істер органдары қызметкерінің қатысуымен екі қиылысқан сызықпен арамен кесіледі. Ақаудың жойылғаны туралы жойылған мөрлер мен мөртабандардың үлгісімен бірге акт толтырылады, ол штемпель-граверлік кәсіпорында сақталады.
15. Тапсырыс беруші алмаған мөрлер мен мөртабандар дайындалған күннен бастап үш ай бойы сақталады, содан кейін осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген тәртіппен жойылады.
Штемпель-граверлік кәсіпорындарды ашу
және олардың жұмыс істеу қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
___________________________________
№___ рұқсат түбіртегі
20 __ жылғы «____»_____________
________________________________
(кәсіпорын басшысының немесе жеке тұлғаның тегі,
________________________________аты-жөні, мекенжайы және қызметтік немесе үй телефоны)
________________________________
(объект, заттардың, аппараттардың саны, сақтауға рұқсат етілетін
________________________________
жабдықтардың бірлігі көрсетіледі)
________________________________
ашу, жұмыс істеу, сақтау құқығына________________________________________________________
жауапты адамның тегі, аты-жөні, қызметтік телефоны,
________________________________
жауапты адам ретінде тағайындау туралы бұйрықтың №, күні
______дербес жауапкершілігімен берілді
20__ ж. «__»____ дейін жарамды.
Бастық_________________________
(қолы)
Ескерту. Жабдықтар атауының саны көп болған жағдайда қосымша қоса беріледі, ол осы рұқсаттың ажырамас бөлігі болып табылады.
№___ рұқсат
20 __ жылғы «____»_____________
_____________________________
(кәсіпорын басшысының немесе жеке тұлғаның
_______________________________
тегі, аты-жөні, мекенжайы және қызметтік немесе үй телефоны)
_____________________________
(объект, нәрселердің, аппараттардың саны, сақтауға рұқсат етілетін
_____________________________
жабдықтардың бірлігі көрсетіледі)
_____________________________
ашу, жұмыс істеу, сақтау құқығына
_______________________________
жауапты адамның тегі, аты-жөні, қызметтік телефоны,
_____________________________
жауапты адам ретінде тағайындау туралы бұйрықтың №, күні
___ дербес жауапкершілігімен берілді
20__ ж. «__»____ дейін жарамды.
Бастық___________________
(қолы)
Ескерту. Жабдықтар атауының саны көп болған жағдайда қосымша қоса беріледі, ол осы рұқсаттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Штемпель-граверлік кәсіпорындарды
ашу және олардың жұмыс істеу
қағидаларына
2-қосымша
Мөрлер мен мөртабандарды дайындауға қабылданған тапсырыстар кітабы
Р/С
Тапсырыстың қабылданған күні
Тапсырыс беруші ұйымның атауы
Бұйымдар саны
Тапсырысты орындау мерзімі
Дайын өнімді алғаны туралы тапсырыс берушінің қолы, жеке куәлігінің, сенімхаттың нөмірлері
мөр
мөртабан
1
2
3
4
5
6
7