Об утверждении Правил размещения на пачке табачного изделия, упаковке табачного изделия сведений о составе, об уровне содержания смолистых веществ, никотина и о системных ядах, канцерогенных и мутагенных веществах и предупреждения о вреде курения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 2011 года № 1366. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2015 года № 814
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.10.2015 № 814 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 8) пункта 2 и подпункта 3) пункта 13 статьи 159 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила размещения на пачке табачного изделия, упаковке табачного изделия сведений о составе, об уровне содержания смолистых веществ, никотина и о системных ядах, канцерогенных и мутагенных веществах (далее - Правила);
2) предупреждения о вреде курения, размещаемые на пачке табачного изделия, упаковке табачного изделия (далее - Предупреждения).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования, за исключением пунктов 46 Правил и пунктов 25 Предупреждения, которые вводятся в действие по истечении восемнадцати месяцев со дня введения в действие настоящего постановления. Пункт 5 Правил утрачивает силу по истечении восемнадцати месяцев со дня введения в действие настоящего постановления.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 ноября 2011 года № 1366
Правила
размещения на пачке табачного изделия, упаковке
табачного изделия сведений о составе, об уровне содержания
смолистых веществ, никотина и о системных ядах,
канцерогенных и мутагенных веществах
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок размещения на пачке табачного изделия, упаковке табачного изделия сведений о составе, об уровне содержания смолистых веществ, никотина и о системных ядах, канцерогенных и мутагенных веществах (далее - Правила).
2. Настоящие Правила являются обязательными для исполнения физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по импорту, производству, оптовой и розничной реализации табака и табачных изделий.

Темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымының қаптамасына шайырлы заттардың, никотиннің құрамы туралы, құрамының деңгейі туралы және жүйелік улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтерді орналастыру қағидаларын және темекі шегудің зияны туралы ескертуді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 қарашадағы № 1366 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 2 қазандағы № 814 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.10.2015 № 814 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізiледі) қаулысымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 159-бабының 2-тармағының 8) тармақшасына және 13-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымының қаптамасына шайырлы заттардың, никотиннің құрамы туралы, құрамының деңгейі туралы және жүйелік улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтерді орналастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар);
2) темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымының қаптамасына орналастырылатын темекі шегудің зияны туралы ескерту (бұдан әрі - Ескерту) бекітілсін.
2. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күнінен бастап он сегіз ай өткен соң қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 4, 6-тармақтарын және Ескертудің 2, 5-тармақтарын қоспағанда, осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі. Қағидалардың 5-тармағы осы қаулы қолданысқа енгізілген күнінен бастап он сегіз ай өткен соң күшін жояды.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                            К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 22 қарашадағы
№ 1366 қаулысымен
бекітілген
Темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымының қаптамасына шайырлы заттардың, никотиннің құрамы туралы, құрамының деңгейі туралы және жүйелік улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтерді орналастыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымының қаптамасына шайырлы заттардың, никотиннің құрамы туралы, құрамының деңгейі туралы және жүйелік улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтерді орналастыру тәртібін (бұдан әрі - Қағидалар) айқындайды.
2. Осы Қағидалар темекі мен темекі бұйымдарын импорттау, өндіру, көтерме және бөлшек саудада сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті болып табылады.

2. Порядок размещения на пачке табачного изделия, упаковке
табачного изделия сведений о составе, об уровне содержания
смолистых веществ, никотина и о системных ядах, канцерогенных
и мутагенных веществах
3. Сведения об уровне содержания смолистых веществ и никотина наносятся на пачку табачного изделия, упаковку табачных изделий и занимают не менее 4 % (четырех процентов) одной из боковых поверхностей пачки, упаковки табачных изделий.
4. Сведения о содержании не менее трех вредных соединений включают информацию о:
1) системных ядах: мышьяке, ртути, ацетоне, синильной кислоте, аммонии, феноле;
2) канцерогенных веществах: полонии-210, бензоле, формальдегиде, бензпирене, кадмии, акролеине;
3) мутагенных веществах: ацетальдегиде, толуоле, свинце, акрилонитриле, монооксиде углерода, 3-аминобифениле.
5. Сведения о содержании не менее трех вредных соединений - системных ядов, канцерогенных и мутагенных веществ наносятся на пачку и упаковку табачных изделий в виде надписи: "В дыме табачных изделий содержатся: формальдегид, бензол и монооксид углерода" и располагаются на каждой большей по площади стороне пачки табачного изделия, упаковки табачного изделия.
6. Сведения о содержании не менее трех вредных соединений - системных ядов, канцерогенных и мутагенных веществ из восемнадцати видов, перечисленных в пункте 4 настоящих Правил:
1) наносятся слева направо, параллельно левому краю пачки табачного изделия, упаковки табачного изделия;
2) занимают не менее 17 % (семнадцати процентов) площади левой средней боковой поверхности;
3) наносятся на примерно равное количество пачек табачного изделия, упаковок табачного изделия, произведенных на территории Республики Казахстан, а также ввезенных на территорию Республики Казахстан, в течение календарного года.
7. Текст надписи сведений должен соответствовать следующим требованиям:
1) печататься на государственном и русском языках;
2) наименование шрифта - Helvetica kz;
3) отступ от левого края - не менее 2 мм;
4) цвет - контрастный основному фону пачки;
5) не должен перекрываться другой печатной информацией или акцизной маркой;
6) не должен располагаться на отрывной части.
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 ноября 2011 года № 1366
Предупреждение
о вреде курения, размещаемое на пачке табачного изделия,
упаковке табачного изделия
1. Предупреждение о вреде курения (далее - Предупреждение), размещаемое на пачке табачного изделия, упаковке табачных изделий, представляет собой информацию о разрушительных последствиях потребления табака и вдыхания табачного дыма для организма человека.

2. Темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымының қаптамасына шайырлы заттардың, никотиннің құрамы туралы, құрамының деңгейі туралы және жүйелік улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтерді орналастыру тәртібі
3. Шайырлы заттар мен никотин құрамының деңгейі туралы мәліметтер темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымдарының қаптамасына жазылады және темекі бұйымы қорабының, қаптамасының бір жақ бүйір бетінің кемінде 4 %-ын (төрт пайызын) алады.
4. Кемінде үш зиянды қосылыстың құрамы туралы мәліметтер:
1) жүйелік улар: күшәла, сынап, ацетон, көгерткіш қышқыл, аммоний, фенол;
2) канцерогендік заттар: полоний-210, бензол, формальдегид, бензпирен, кадмий, акролеин;
3) мутагендік заттар: ацетальдегид, толуол, қорғасын, акрилонитрил, көміртегі монооксиді, 3-аминобифенил туралы ақпаратты қамтиды.
5. Кемінде үш зиянды қосылыс - жүйелік улардың, канцерогендік және мутагендік заттардың құрамы туралы мәліметтер темекі бұйымдарының қорабына және қаптамасына: "Темекі бұйымдарының түтінінде: формальдегид, бензол және көміртегі монооксиді бар" деген жазба түрінде жазылады және темекі бұйымы қорабының, темекі бұйымы қаптамасының көлемі бойынша әрбір үлкен жағына орналасады.
6. Осы Қағидалардың 4-тармағында санамаланған он сегіз түрдің кемінде үш зиянды қосылысы - жүйелік улардың, канцерогендік және мутагендік заттардың құрамы туралы мәліметтер:
1) солдан оңға қарай темекі бұйымы қорабының, темекі бұйымы қаптамасының сол жақ шетіне параллель орналастырылады;
2) сол жақ бүйірінің ортаңғы беті көлемінің кемінде 17 %-ын (он жеті пайызын) алады;
3) күнтізбелік жыл ішінде Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген темекі бұйымы қораптарының, темекі бұйымы қаптамаларының шамамен тең мөлшеріне орналастырылады.
7. Мәліметтер жазылған мәтін мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) мемлекеттік және орыс тілдерінде басылады;
2) қаріптің атауы - Неlvеtіса kz;
3) сол жақ шеттен бос жер - кемінде 2 мм;
4) түсі - қораптың негізгі аясының түсіне қарама-қарсы;
5) басқа баспа ақпаратымен немесе акциздік маркамен бүркелмеуі тиіс;
6) жыртылатын жерінде орналаспауы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 22 қарашадағы
№ 1366 қаулысымен
бекітілген
Темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымының қаптамасына орналастырылатын темекі шегудің зияны туралы ескерту
1. Темекі бұйымының қорабында, темекі бұйымдарының қаптамасында орналастырылатын Темекі шегудің зияны туралы ескерту (бұдан әрі - Ескерту) темекі тұтынудың және темекі түтінін жұтудың адам организмі үшін қатты зиян келтіретін салдары туралы ақпаратты білдіреді.

2. Полноцветный рисунок в виде изображения разрушительных последствий потребления табака и вдыхания табачного дыма для организма человека и сопровождающая его надпись должны:
1) соответствовать эскизам согласно приложению к настоящему Предупреждению;
2) располагаться в верхней части каждой большей по площади стороны пачки табачного изделия;
3) располагаться на каждой большей по площади стороне упаковки табачного изделия;
4) наноситься на примерно равное количество пачек табачного изделия, упаковок табачного изделия, произведенных на территории Республики Казахстан, а также ввезенных на территорию Республики Казахстан, в течение календарного года и печататься в высоком разрешении (CMYK не менее 300 dpi).
3. Предупреждение должно соответствовать следующим требованиям:
1) занимать не менее 40 % (сорока процентов) каждой большей по площади стороны пачки табачного изделия, упаковки табачных изделий;
2) не должно печататься на прозрачной оберточной пленке или каком-либо другом внешнем оберточном материале.
4. Надписи предупреждений, сопровождающие полноцветные рисунки, печатаются на двух языках (на лицевой стороне - на государственном языке, на обратной стороне - на русском языке) и включают тексты:
1) "Курение вызывает инфаркты и инсульты";
2) "Курение вызывает рак легких";
3) "Курение вызывает эмфизему легких";
4) "Курение вызывает болезни сосудов";
5) "Курение вызывает пародонтоз и выпадение зубов";
6) "Курение может стать причиной медленной и мучительной смерти";
7) "Курение вызывает импотенцию";
8) "Курение вызывает преждевременное старение кожи";
9) "Курение вызывает бесплодие и выкидыши";
10) "Курение вызывает наркотическую зависимость";
11) "Курение во время беременности вредит Вашему ребенку";
12) "Защитите детей от табачного дыма".
5.Тексты надписей должны соответствовать следующим требованиям:
1) наименование шрифта - Arial kz и Arial соответственно языку;
2) направление - слева направо, параллельно нижнему краю пачки и упаковки табачных изделий;
3) цвет - белый, спектр № 255.255.255.
Приложение
к Предупреждению о вреде курения

2. Темекі тұтынудың және темекі түтінін жұтудың адам организмі үшін қатты зиян келтіретін салдарын бейнелеу түріндегі толық түрлі-түсті сурет және онымен бірге жазылатын жазба:
1) осы Ескертуге қосымшаға сәйкес эскиздерге сай келуі;
2) темекі бұйымы қорабының көлемі бойынша әрбір үлкен жағының үстіңгі бөлігінде орналасуы;
3) темекі бұйымы қаптамасының көлемі бойынша әрбір үлкен жағында орналасуы;
4) күнтізбелік жылдың ішінде Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген темекі бұйымы қораптарының, темекі бұйымы қаптамаларының шамамен тең мөлшеріне орналастырылады және жоғары деңгейде (СМҮК кемінде 300 dрі) басылуы тиіс.
3. Ескерту мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) темекі бұйымы қорабының, темекі бұйымдары қаптамасының көлемі бойынша әрбір үлкен жағының кемінде 40 %-ын (қырық пайызын) алуы;
2) мөлдір орауыш пленкаға немесе қандай да бір басқа сыртқы орауыш материалға басылмауы тиіс.
4. Ескертудің жазбалары, ілеспе толық түрлі-түсті суреттер екі тілде (бет жағында - мемлекеттік тілде, келесі бетінде - орыс тілінде) басылады және мынадай мәтіндерді қамтиды:
1) "Темекі шегу инфаркт пен инсультқа шалдықтырады";
2) "Темекі шегу - өкпенің қатерлі ісігіне шалдықтырады";
3) "Темекі шегу - өкпе эмфиземасына шалдықтырады";
4) "Темекі шегу - тамыр ауруларына шалдықтырады";
5) "Темекі шегу - тістің түсуі мен пародонтозға шалдықтырады";
6) "Темекі шегу - баяу әрі азапты өлімге себепші болуы мүмкін";
7) "Темекі шегу - импотенцияға шалдықтырады";
8) "Темекі шегу - теріні ерте қартайтады";
9) "Темекі шегу - бедеулікке және түсік тастауға себеп болады";
10) "Темекі шегу - есірткіге тәуелді етеді";
11) "Жүктілік кезінде темекі шегу Сіздің сәбиіңізге зиян келтіреді";
12) "Балаларды темекі түтінінен қорғаңыздар".
5. Жазбалардың мәтіндері мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) қаріптің атауы - тіліне сәйкес Аrіаl кz және Аrіаl;
2) бағыты - солдан оңға қарай, темекі бұйымдары қорабының және қаптамасының төменгі шетіне параллель;
3) түсі - ақ, спектр № 255.255.255.
Темекі шегудің зияны туралы
ескертуге қосымша