Об утверждении Правил отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2011 года № 1576. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 г. № 7-1/393.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 17) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 декабря 2011 года № 1576
Правила
отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и
биологического материала
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" и определяют порядок отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамасын іріктеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 21 желтоқсандағы № 1576 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 7-1/393 бұйрығын қараңыз.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
«Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 5-бабының 17) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамасын іріктеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1576 қаулысымен
бекітілген
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамасын іріктеу қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамасын іріктеу қағидалары»; (бұдан әрі – Қағидалар) «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 5-бабының 17) тармақшасына сәйкес әзірленген және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамасын іріктеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

1) выборка – совокупность проб, отобраны от перевозимого (перемещаемого) объекта для определения соответствия партии ветеринарно-санитарным требованиям и требованиям безопасности;
1-1) биологический материал - часть жизнеспособной ткани или биологически активные жидкости, отобранные с целью проведения диагностики заболеваний животных (кровь, слизь, спинномозговая жидкость, желчь, гной, моча, фекалии, соскобы, материалы, взятые методом биопсии и другое);
1-2) патологический материал - биологический материал, взятый у живых или мертвых животных, содержащие или могущие содержать возбудитель инфекционных или паразитарных болезней, предназначенные для отправки в ветеринарную лабораторию;
2) контрольная проба – часть средней пробы, хранящаяся в лаборатории, проводящей исследования, предназначенная для повторного исследования при несоответствии или возникновении споров по результатам проведенных исследований;
3) корма – продукты растительного, животного, минерального, микробиологического, химического происхождения, используемые для кормления животных, содержащие питательные вещества в усвояемой форме и не оказывающие вредного воздействия на здоровье животных;
4) кормовая добавка – вещества органического, минерального и (или) синтетического происхождения, используемые в качестве источников недостающих питательных и минеральных веществ и витаминов в рационе животных;
5) лабораторная проба (конечная проба) – часть средней пробы, предназначенная для формирования тестового образца, направляемого на исследования (доставленного в лабораторию), определенная нормативными документами, с целью подтверждения соответствия контролируемого объекта установленным требованиям;
6) метод квартования – способ составления средней пробы из объединенной пробы путем деления ее (после тщательных перемешиваний) на четыре равные части и последовательных отборов двух четвертей по диагонали до получения требуемого для лабораторного анализа количества продукции;
7) метод конверта – схема отбора точечных проб поштучного, сыпучего материала в транспортной таре или без него и сложенного насыпью, штабелем, рядами. В зависимости от величины единицы транспортного средства, транспортной тары или хранилища с продукцией, применяется метод одиночного, двойного или тройного конверта с отбором проб из нижнего, среднего и верхнего слоев;
8) навеска – часть средней пробы, выделенная для определения отдельных показателей качества продукции;
9) объединенная проба – совокупность точечных проб, отобранных из выборки, предназначенная для составления средней пробы;

1) сұрыптау – партияның ветеринариялық-санитариялық талаптарға және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін анықтау үшін орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіден іріктелген сынамалардың жиынтығы;
1-1) биологиялық материал – жануарлардың ауруларына диагностика жүргізу мақсатында іріктеп алынған тірі ұлпаның бір бөлігі немесе биологиялық белсенді сұйықтық (қан, шырыш, жұлын сарысуы, өт, ірің, зәр, қи, қырындылар, биопсия әдісімен алынған материалдар және басқалары);
1-2) патологиялық материал – тірі немесе өлген жануарлардан алынған, құрамында жұқпалы немесе паразиттік аурулардың қоздырғыштары бар немесе болуы мүмкін, ветеринариялық зертханаға жіберуге арналған биологиялық материал;
2) бақылау сынамасы – зерттеуді жүргізетін зертханада сақталатын, жүргізілген зерттеулер нәтижелері бойынша сәйкес келмеген немесе дау туған кезде қайта зерттеуге арналған ортаңғы сынаманың бір бөлігі;
3) жемшөп – жануарларды азықтандыру үшін пайдаланылатын, құрамында бойға сіңімді қоректендіргіш заттар бар және жануарлардың денсаулығына зиянды әсер тигізбейтін өсімдіктен, жануардан алынатын, минералдық, микробиологиялық, химиялық өнім;
4) жемшөп қоспалары – жануарлардың рационында жетіспейтін қоректендіргіш және минералдық заттар мен дәрумендер көзі ретінде пайдаланылатын органикалық, минералдық және (немесе) синтетикалық заттар;
5) зертханалық сынама (соңғы сынама) – бақыланатын объектінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растау мақсатында нормативтік құжаттарда анықталған зерттеуге жолданатын (зертханаға жеткізілген) тестілік үлгіні жасауға арналған ортаңғы сынаманың бір бөлігі;
6) кварттау әдісі – біріктірілген сынаманы (мұқият араластырғаннан кейін) бірдей төрт бөлікке бөліп, диагональ бойынша екі ширегін алып, алғашқыдай бірнеше рет қайта төртке бөлу жолымен сынаманың мөлшерін азайтып, өнімнің зертханалық талдауға тиісті мөлшерінде ортаңғы сынаманы құрау тәсілі;
7) конверт әдісі – үйіндіде, қатарда, рет-ретімен орналастырылған көліктік ыдыстан немесе онсыз даналанған, ұнтақ күйдегі материалдардан нүктелік сынамаларды іріктеу схемасы. Көлік құралы бірлігінің, көліктік ыдыстың немесе өнім сақтайтын қойманың көлеміне байланысты өнімнің ортаңғы, төменгі және жоғарғы қабаттарынан сынаманы іріктеу үшін бір, екі немесе үш конверт әдісі қолданылады;
8) аспа – өнім сапасының жеке көрсеткіштерін анықтау үшін бөлінген ортаңғы сынаманың бір бөлігі;
9) біріктірілген сынама – ортаңғы сынаманы құрастыруға арналған іріктемеден алынған нүктелі сынамалардың жиынтығы;

10) проба – образец, отбираемого от перевозимого (перемещаемого) объекта;
11) партия – количество однородного перевозимого (перемещаемого) объекта, произведенного (изготовленного) одним производителем в одинаковых условиях по одному нормативному документу, с одинаковой датой выработки, оформленное одним ветеринарным сопроводительным документом и доставленное одновременно;
12) потребительская тара – тара, поступающая к потребителю с продукцией и не представляющая собой самостоятельную транспортную единицу (бутылка, банка, пакет, стаканчик, брикет);
13) продукция животного происхождения – мясо и мясопродукты, молоко и молокопродукты, рыба и рыбопродукты, яйцо и яйцепродукты, а также продукция пчеловодства;
14) сырье животного происхождения – шкура, шерсть, волос, щетина, пушнина, пух, перо, эндокринные железы, внутренности, кровь, кости, рога, копыта, другая продукция, получаемые от животных, предназначенные на корм животным и (или) используемые в промышленности;
15) средняя проба – часть объединенной пробы, предназначенная для проведения лабораторных исследований;
16) точечная проба – часть пробы, отобранной от перевозимого (перемещаемого) объекта из одного места за один прием от одной партии для составления объединенной пробы;
17) тара – элемент упаковки для размещения продукции (ящики, барабан, бочка, цистерна и другие виды упаковки), предусмотренные стандартами, техническими условиями;
18) транспортная тара – упаковка для размещения продукции, образующая самостоятельную транспортную единицу (контейнер, мешок, коробка, фляга);
19) упаковочная единица – единица товара вместе с упаковкой, в которую он запакован;
20) подконтрольные государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемые (перевозимые) объекты (далее - перемещаемые (перевозимые) объекты) - животные, половые и соматические клетки животных, штаммы возбудителей болезней животных, продукция и сырье животного происхождения, ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки, патологический материал или пробы, отбираемые из них, пробы воды, воздуха, почвы, растений, изделия и атрибуты ветеринарного и зоогигиенического назначения, а также используемые для их упаковки и перевозки все виды тары и транспортные средства, перевозящие такие перемещаемые (перевозимые) объекты.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Требования настоящих Правил предназначены для проведения отбора проб объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, для их диагностики или ветеринарно-санитарной экспертизы с уведомлением заинтересованных лиц о сроках проведения их исследования.

10) сынама – орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіден іріктелетін үлгі;
11) партия – бірдей жағдайда бір өндіруші бір нормативтік құжат бойынша өндірген (дайындаған), өндіру күні бірдей, бір ілеспе құжатпен ресімделген және бір уақытта жеткізілген орны ауыстырылатын (тасымалданатын) бір текті объектінің мөлшері;
12) тұтынушылық ыдыс – тұтынушыға өніммен бірге жеткізілетін және жеке көлік бірлігін құрамайтын ыдыс (бөтелке, банка, пакет, саптаяқ, брикет);
13) жануарлардан алынатын өнімдер – ет және ет өнімдері, сүт және сүт өнімдері, балық және балық өнімдері, жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері, сондай-ақ балара шаруашылығы өнімдері;
14) жануарлардан алынатын шикізат – жануарлардан алынатын, жануарларды азықтандыруға арналған және (немесе) өнеркәсіпте пайдаланылатын тері, жүн, түк, қыл, бағалы аң терісі, мамық, қауырсын, эндокриндік бездер, ішек-қарын, қан, сүйек, мүйіз, тұяқ, басқа да өнім;
15) ортаңғы сынама – зертханалық зерттеу өткізуге арналған біріктірілген сынаманың бір бөлігі;
16) нүктелік сынама – біріктірілген сынама жасау үшін орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіден бір партиядан бір қабылдауда бір жерден алынған сынама бөлігі;
17) ыдыс – стандарттарда, техникалық шарттарда көзделген өнімді орналастыруға арналған орама элементі (жәшік, барабан, бөшке, цистерна және буып-түюдің басқа түрлері);
18) көліктік ыдыс – жеке көлік бірлігін (контейнер, қап, қорап, құты) құрайтын, өнімдерді орналастыруға арналған орама;
19) орама бірлігі – оралған орамамен қоса алғандағы тауардың бірлігі;
20) мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға бағынысты орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлер (бұдан әрi – орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлер) – жануарлар, жануарлардың жыныстық және соматикалық жасушалары, жануарлар аурулары қоздырушыларының штаммдары, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзат, ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары, патологиялық материал немесе олардан алынатын сынамалар, судың, ауаның, топырақ қабатының, өсiмдiктердiң сынамалары, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттар, сондай-ақ оларды буып-түю және тасымалдау үшiн пайдаланылатын ыдыстың барлық түрлерi және осындай орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi тасымалдайтын көлiк құралдары.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Осы Қағидалардың талаптары мемлекеттік ветеринарлық-санитариялық бақылау және қадағалау объектiлерiн диагностика немесе ветеринариялық-санитариялық сараптама жасау үшiн оларды зерттеу мерзiмi туралы мүдделi тұлғаларға хабарлай отырып, сынамаларын iрiктеуді жүргiзуге арналған.

4. Настоящие Правила распространяются на перемещаемые (перевозимые) объекты и биологические материалы.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Порядок отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и
биологического материала
Сноска. Заголовок раздела 2 в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
5. Отбор проб перевозимого (перемещаемого) объекта и биологического материала осуществляется:
1) на территориях, в производственных помещениях объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также в организациях по производству, хранению и реализации кормов и кормовых добавок перед отправкой на экспорт;
2) на всех видах транспортных средств, по всем видам тары, упаковочных материалов, которые являются факторами передачи возбудителей болезней животных;
3) при перевозке (перемещении), погрузке, выгрузке подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору объектов;
4) на скотопрогонных трассах, маршрутах, территориях пастбищ и водопоя животных, по которым проходят маршруты перевозки (перемещения);
5) на объектах внутренней торговли (за исключением объектов, где нет лабораторий ветеринарно-санитарной экспертизы) при установлении нарушений ветеринарно-санитарных норм при реализации, хранении, перевозке перемещаемого (перевозимого) объекта;
6) на объектах внутренней торговли (где имеются лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы);
7) на убойных пунктах или мясоперерабатывающих предприятиях.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
6. Перед вскрытием тару перемещаемых (перевозимых) объектов и биологических материалов подвергают наружному осмотру и определяют ее соответствие ветеринарно-санитарным требованиям. Из поврежденных упаковочных единиц отбор проб не осуществляется. При соответствии тары перемещаемых (перевозимых) объектов и биологических материалов ветеринарно-санитарным требованиям производится отбор проб, который состоит из этапов:
1) определения однородности партии продукции сырья;

4. Осы Қағидалар орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге және биологиялық материалдарға қолданылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын іріктеу тәртібі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын іріктеу:
1) жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінің өндірістік үй-жайларындағы, аумақтарда, сондай-ақ экспортқа жөнелту алдында жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарда;
2) жануарлардың ауру қоздырғыштарының берілу факторлары болып табылатын ыдыстардың, буып-түю материалдарының барлық түрлері бойынша барлық көлік құралдарының түрлерінде;
3) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерді тасымалдау (орнын ауыстыру), тиеу, түсіру кезінде;
4) мал айдау трассаларында, маршруттарында, тасымалдау (орын ауыстыру) маршруты өтетін жануарлардың жайылым және суару аумақтарында;
5) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні өткізу, сақтау, тасымалдау кезінде ветеринариялық-санитариялық нормалардың бұзылуы белгіленген жағдайда ішкі сауда объектілерінде (ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханалары жоқ объектілерді қоспағанда);
6) ішкі сауда объектілерінде (ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханалары бар жерлерде);
7) сою пункттерінде немесе етті қайта өңдеу кәсіпорындарында жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердің және биологиялық материалдың ыдысын ашу алдында сыртынан тексерiп қарайды және оның ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкестiгiн анықтайды. Зақымдалған орама бiрлiктерiнен сынама iрiктеу жүзеге асырылмайды. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердiң және биологиялық материалдың ыдысы ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкес болған жағдайда сынама iрiктеу мынадай кезеңдерден тұрады:
1) шикiзат өнiмi партиясының бiртектiлiгiн анықтау;

2) составления объема выборки (пробы);
3) отбора точечных проб и формирования объединенной пробы;
4) выделения средней и контрольной проб для проведения ветеринарных лабораторных исследований;
5) упаковки, пломбирования, опечатывания отобранных проб.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
7. Пробы для микробиологического контроля отбирают в чистую, стерильную посуду. Пробы для органолептических, физико-химических анализов отбирают в чистую, сухую посуду без постороннего запаха соответствующей вместимости и формы, удобной для подготовки проб к анализам. Посуду закрывают корковыми, пластмассовыми или обернутыми фольгой резиновыми пробками или крышками.
8. Для определения содержания остаточных количеств пестицидов, антибиотиков, токсичных элементов и радионуклидов, микотоксинов проводят многоступенчатый отбор проб (выборок) перемещаемых (перевозимых) объектов.
Число ступеней определяют видом упаковки:
1) 1 ступень: отбор единиц транспортной тары (ящиков, коробок, мешков, бочек и других);
2) 2 ступень: отбор упаковочных единиц и единиц потребительской тары, находящихся в транспортной таре (пакетов, банок и других);
3) 3 ступень: отбор продукции из упаковочной единицы (потребительской тары) и составление объединенной выборки (пробы). Из отобранных выборочных единиц отбирают точечные пробы, составляют объединенную пробу и выделяют среднюю пробу.
9. Отбор единиц (образцов, точечных проб) проводят так, чтобы количество и масса были достаточны для формирования объединенной пробы и выделение из нее средней пробы. Величина (масса, объем) средней пробы должны быть достаточны для выделения из нее контрольной и лабораторной проб. Масса средней пробы, отбираемой для проведения лабораторных исследований с целью определения показателей продукции соответствию ветеринарно-санитарным требованиям и требованиям безопасности, зависит от количества контролируемых показателей и применяемых методов исследований, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
10. При проведении ветеринарных лабораторных исследований на показатели соответствию ветеринарно-санитарным требованиям и требованиям безопасности в продуктах животного происхождения и кормах при их отборе лицо, производящее отбор проб, руководствуется нормами, приведенными в приложении 1 к настоящим Правилам.
11. Для отбора проб применяют нижеследующие инструменты, изготовленные из нержавеющей стали, алюминия или полимерных материалов, разрешенных для применения в пищевой промышленности:

2) сұрыптау (сынама) көлемiн жасау;
3) нүктелi сынамаларды iрiктеу және бiрiктiрiлген сынама қалыптастыру;
4) ветеринариялық зертханалық зерттеулер жүргiзу үшiн ортаңғы және бақылау сынамасын бөлiп алу;
5) iрiктелген сынамаларды буып-түйiп, пломбалау, мөр салу.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Микробиологиялық бақылау үшін сынаманы таза, стерильді ыдысқа іріктейді. Органолептикалық, физика-химиялық талдаулар үшін сынамаларды таза, құрғақ, бөгде иісі жоқ, тиісті сыйымдылығы мен пішіні бар сынамаларды талдауға дайындау үшін ыңғайлы ыдысқа іріктейді. Ыдысты қабыршақты, пластмасса немесе фольгаға оралған резеңке тығынмен немесе қақпақпен жабады.
8. Пестицидтердің, антибиотиктердің, уытты элементтердің және радионуклеидтердің, микотоксиндердің қалдық мөлшерін бақылау үшін орны ауыстырылатын (тасымалданатын) бір объектіден көп сатылы сынамаларды іріктеу жүргізіледі.
Сатылар саны орама түрімен анықталады:
1) 1-саты: көліктік ыдыс бірліктерін іріктеу (жәшіктер, қораптар, қаптар, бөшкелер және басқалары);
2) 2-саты: көліктік ыдысқа салынған орама бірлігін және тұтынушы ыдысының бірлігін (пакеттерді, банкаларды және басқалары) іріктеу;
3) 3-саты: орама бірлігінен (тұтынушы ыдысынан) өнімді іріктеу және біріктірілген іріктемені (сынаманы) құрау. Іріктелген іріктеме бірліктерінен нүктелік сынаманы іріктейді, жиынтық сынаманы құрайды және ортаңғы сынаманы бөліп алады.
9. Бірліктерді (үлгілерді, нүктелік сынамаларды) іріктеу мөлшері мен салмағы біріктірілген сынаманы құрастыру және одан ортаңғы сынаманы бөліп алу үшін жеткілікті болатындай жүргізіледі. Ортаңғы сынаманың шамасы (салмағы, көлемі) одан бақылаушы және зертханалық сынамаларды алу үшін жеткілікті болуы тиіс. Өнім көрсеткіштерінің ветеринариялық-санитариялық талаптарға және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін анықтау мақсатында зертханалық зерттеулерді жүргізу үшін ортаңғы сынаманың салмағы бақыланатын көрсеткіштердің санына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген зерттеудің қолданылатын әдістеріне тәуелді.
10. Жануарлардан алынатын өнімдерді іріктеуді жүргізген кезде олардың және жемшөптердің ветеринариялық-санитариялық талаптар мен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігінің көрсеткішіне ветеринариялық зертханалық зерттеулер жүргізуде сынама іріктеуді жүргізетін тұлға осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген нормаларды басшылыққа алады.
11. Сынамалар алу үшін тот баспайтын болаттан, қалайыдан немесе тамақ өнеркәсібінде қолдану үшін рұқсат етілген полимерлі материалдардан дайындалған мынадай құрал-саймандар қолданылады:

1) ножи различной конструкции;
2) ножницы, пинцет;
3) пробоотборники в виде щупов для жидких, сыпучих продуктов;
4) ложки, щуп, ковш, кружка, черпаки вместимостью до 200 грамм;
5) карандаш по стеклу, пастеровские пипетки, пробирки с резиновой пробкой, кружки, стаканы, трубки металлические и пластмассовые с различным диаметром и длиной, соответствующие нормативным документам;
6) весы лабораторные и технические общего назначения;
7) емкости из стекла или синтетических материалов с необходимой вместимостью с герметично закрывающимися пробками или крышками;
8) пакеты из полимерных материалов, пергаментная бумага, фольга и другие упаковочные материалы, разрешенные для упаковки и хранения пищевых продуктов;
9) серп, нож, совки;
10) планки деревянные со скошенными ребрами.
12. Материал для упаковки, контактирующий с образцом продукции должен быть водостойким и жиростойким, не растворимым и несорбирующим, не изменяющим химический состав продукта, не придавать ему вкус и запах.
13. Отобранные для исследования жидкие пробы помещают в сухую чистую стеклянную или полиэтиленовую посуду, сыпучие пробы помещают в мешки из плотного полиэтилена.
Стеклянную, полиэтиленовую посуду, мешки обертывают пергаментной бумагой, обвязывают шпагатом и опечатывают.
Упакованные образцы проб размещают в специально приспособленном ящике, перекладывают бумагой, чтобы обеспечить целостность отправляемого материала.
14. Отобранные пробы в срок не более 24 часов для скоропортящихся продуктов и для прочих - 36 часов направляются в ветеринарные лаборатории с сопроводительной запиской и актом отбора проб по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее - акт). Акт составляется в трех экземплярах: первый экземпляр предназначен для отправки вместе с пробами в ветеринарную лабораторию, второй остается у государственного ветеринарно-санитарного инспектора, проводившего отбор проб, третий экземпляр акта отбора проб передается владельцу продукции или его представителю.
Отбор проб биологического материала и доставка его в ветеринарную лабораторию проводятся подразделениями местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, с составлением акта отбора проб в произвольной форме.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
15. Пробы доставляются в ветеринарную лабораторию с соблюдением мер против протекания, высушивания, разложения, взаимного загрязнения проб. В процессе перевозке проб должны быть соблюдены меры предосторожности, направленные на предотвращение загрязнения образцов посторонними запахами, попадания прямого солнечного света, обеспечение безопасности окружающей среды. Пробы скоропортящейся продукции помещают в сумку-холодильник или обкладывают сухим льдом. Каждую пробу снабжают этикеткой или биркой (сохраняется до конца исследований), на которой указываются вид продукции, масса пробы, дата и место отбора пробы, фамилия и инициалы лица, проводившего отбор проб на государственном и русском языках.

1) әр түрлі пішіндегі пышақтар;
2) қайшы, іскек;
3) сұйық, сусымалы өнімдер үшін сүңгі тәрізді сынама алғыштар;
4) қасықтар, сүңгі, шөміш, саптыаяқ, сыйымдылығы 200 граммға дейінгі ожаулар;
5) шыны бойынша қарындаш, пастер пипеткалары, резеңке тығыны бар шыны түтіктер, саптыаяқтар, стақандар, нормативтік құжаттарға сәйкес келетін диаметрі мен ұзындығы әртүрлі металл және пластмасса құбырлары;
6) жалпы мақсаттағы зертханалық және техникалық таразылар;
7) тиісті сыйымдылығы, герметикалық жабылатын тығыны мен қақпағы бар шыны немесе синтетикалық материалдардан жасалған ыдыстар;
8) полимерлі материалдардан жасалған пакеттер, пергамент қағазы, фольга және тамақ өнімдерін буып-түю және сақтау үшін рұқсат етілген басқа орама материалдары;
9) орақ, пышақ, қалақтар;
10) қиғаш қабырғалы ағаш планкалар.
12. Өнімнің үлгісімен байланысатын орауға арналған материал су өткізбейтін және майға төзімді, ерімейтін және сіңірмейтін, өнімнің химиялық құрамын өзгертпейтін, оған иіс және дәм бермейтін болуы тиіс.
13. Зерттеу үшін іріктелген сұйық сынамаларды құрғақ таза шыны немесе полиэтиленді ыдысқа, сусымалы сынамаларды тығыз полиэтиленді қаптарға орналастырады.
Шыны, полиэтиленді ыдыстарды, қаптарды пергамент қағазға орайды, жіппен байлайды және мөрлейді.
Сынамалардың оралған үлгілерін арнайы лайықталған жәшікке орналастырады, жөнелтілетін өнімнің тұтастығын қамтамасыз ету үшін қағазбен жабады.
14. Іріктелген сынамалар жылдам бұзылатын өнімдер үшін 24 сағаттан және басқалары үшін 36 сағаттан аспайтын мерзімде осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес объект бойынша ілеспе жазбамен және сынамаларды іріктеу актісімен (бұдан әрі – акт) бірге ветеринариялық зертханаларға жолданады. Акт үш данада жасалады: бірінші данасы сынамалармен бірге ветеринариялық зертханаға жіберуге арналған, екіншісі сынамаларды іріктеуді жүргізген мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторда қалады, сынама іріктеу актісінің үшінші данасы өнімнің иесіне немесе оның өкіліне беріледі.
Биологиялық материалдың сынамаларын іріктеуді және оны ветеринариялық зертханаға жеткізуді, сынама алу туралы актіні еркін нысанда жасап, ветеринария саласында қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері жүргізеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
15. Ағуына, кебуіне, ыдырауына, өзара ластануына қарсы іс-шараларды сақтай отырып, сынамалар ветеринариялық зертханаға жеткізіледі. Сынамаларды тасымалдау үдерісінде үлгілердің бөгде иістермен ластануын, күн сәулесінің тіке түсуін болдырмауға, қоршаған орта қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған сақтық іс-шаралары сақталуы тиіс. Жылдам бұзылғыш өнімдердің сынамалары тоңазытқыш-сөмкеге салынады немесе құрғақ мұзбен қоршалады. Әр сынама өнімнің түрі, сынама массасы, сынаманы іріктеу күні мен орны, сынаманы іріктеуді жүргізген тұлғаның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі тегі мен аты-жөні көрсетілетін заттаңбамен және жапсырмамен (зерттеулердің соңына дейін сақталатын) қамтамасыз етіледі.

16. Контрольная проба выделяется на месте в процессе отбора проб в стерильный контейнер и в опломбированном (опечатанном) виде должна храниться в ветеринарной лаборатории, проводившей исследования. Срок хранения контрольных проб должен быть не менее 14 суток с момента окончания лабораторных исследований, а для образцов несоответствующих установленным требованиям, не более трех месяцев в зависимости от цели исследования, получения результата заключения по экспертизе и протокола испытаний. Для скоропортящейся продукции, срок хранения контрольной пробы, для ряда показателей качества и безопасности (органолептических и микробиологических) не может быть больше ее срока годности.
3. Особенности отбора проб продукции животного
происхождения
17. Отбор проб мяса всех видов убойных животных (говядины, баранины, свинины и от других видов сельскохозяйственных и промысловых животных за исключением кроликов, птицы, рыбы) проводится в следующем порядке.
Точечные пробы мяса (без жира) от туши или полутуши отбирают кусочками стерильно после предварительного прижигания места разреза не менее 200 граммов в одном из следующих мест – у места зареза, в области лопатки, в области бедра из толстых частей мышц.
Для проведения органолептических методов определения свежести мяса формируют объединенную пробу, из которой выделяют среднюю пробу массой не менее 200 грамм.
Для определения общего радиационного фона проб дозиметрический контроль проводится с помощью дозиметрических приборов без отбора проб.
Для проведения спектрометрическими приборами радиационного контроля, токсичных элементов, остаточного количества антибиотиков из объединенной пробы отбирают среднюю пробу массой не менее 1 килограмма.
На микробиологические показатели отбирают часть мышц сгибателя и разгибателя передней и задней конечности величиной 8*6*6, цельные лимфатические узлы (поверхностный шейный и коленной складки с окружающей их тканью), трубчатую кость (при необходимости) формируют объединенную пробу, выделяют среднюю пробу для проведения исследования 250 грамм.
Для исследования на трихинеллез отбирают образцы от каждой туши по две пробы из ножек диафрагмы, а при отсутствии их – из мышечной реберной части диафрагмы, межреберных мышц или шейных мышц формируют объединенную пробу, выделяют из нее среднюю пробу не менее 60 грамм.
Образцы из замороженных блоков мяса отбирают кусочками массой не менее 200 граммов. Для контрольной проверки качества, массы и температуры мясных замороженных блоков производят выборку 10 % упаковочных мест, но не менее 10 мест от каждой партии, замер температуры производят жидкостными термометрами (не ртутными) со шкалой температуры от 0 до 1000С в толще грудных и бедренных мышц.

16. Бақылау сынамасы сол орында сынаманы іріктеу үдерісі барысында стерильді контейнерге пломбаланған (мөрленген) күйінде бөлінеді, ол зерттеу жүргізіп жатқан ветеринариялық зертханада сақталуы керек. Бақылау сынамасының сақталу мерзімі зерттеу жүргізіліп болғаннан кейін кемінде 14 тәулік, ал бекітілген талаптарға сәйкес келмейтін үлгілер үшін зерттеу мақсатына және сараптама бойынша қорытынды алу мен сынау хаттамасына байланысты болады. Тез бұзылатын өнімдер үшін бақылау сынамасының сақталу мерзімі, бірнеше сапа көрсеткіштері мен қауіпсіздік көрсеткіштері (органолептикалық және микробиологиялық) оның сақталу мерзімінен артық болмауы тиіс.
3. Жануарлардан алынатын өнімдердің сынамаларын іріктеу ерекшеліктері
17. Сойылатын жануарлардың барлық түрлерінің етінен (сиыр еті, қой еті, шошқа еті және үй қоянынан, құстан, балықтан басқа ауыл шаруашылығы мен кәсіптік жануарлардың барлық түрі) сынамаларды іріктеу мынадай тәртіппен жүргізіледі.
Ұшалар мен жартылай ұшалардан еттің (майсыз) нүктелік сынамаларын стерильді, кесу орнын алдын-ала күйдіргеннен кейін кемінде 200 грамм тұтас кесектермен мынадай орындардың біреуінен – кесілген жерінің жанынан, жауырын маңынан, сан маңайындағы жуан бұлшық еттерден алады.
Еттің балғындығын анықтаудың органолептикалық әдістерін анықтау үшін салмағы кемінде 200 грамм ортаңғы сынама бөлініп алатын іріктелген сынама қалыптастырылады.
Сынамалардың жалпы радиациялық фонын анықтау үшін дозиметриялық бақылау сынама алмай дозиметриялық аспаптар көмегімен жүргізіледі.
Радиациялық бақылаудың спектрометриялық аспаптарымен уытты заттарды, антибиотиктердің қалдық мөлшерін анықтау үшін іріктелген сынамадан салмағы кемінде 1 килограмм ортаңғы сынама алынады.
Микробиологиялық көрсеткіштерге алдыңғы және артқы аяқтарының иілдіргіш және жазғыш бұлшық еттерінің 8х6х6 көлеміндегі бөлігін, лимфа түйіндерін тұтастай (мойын беткейіндегі және тізедегі оларды қоршаған ұлпаның қатпарынан), түтік тәрізді сүйекті (қажет болған кезде) алады, біріктірілген сынама құрастырады, зерттеу жүргізу үшін 250 грамм ортаңғы сынама бөлініп алынады.
Трихинеллезге зерттеу үшін әр ұшаның диафрагма шетінен екі сынама үлгілерін, ал олар болмаған жағдайда диафрагманың қабырға бұлшық еті бөлігінен, қабырға аралық бұлшық етінен және мойын бұлшық етінен кемінде 60 грамм алынады.
Мұздатылған ет блоктарынан үлгілерді салмағы кемінде 200 грамм тұтас кесектермен алады. Еттің мұздатылған блоктарының сапасына, салмағына және температурасына бақылау тексерісі үшін орама бірліктері орындарының 10 %-на іріктеу жүргізіледі, бірақ әр партиядан кемінде 10-нан орындардағы кеуде және сан бұлшық еттерінің қалыңынан температурасының шкаласы 0-ден 100оС-қа дейінгі сұйықтық термометрлермен (сынаптық емес) температурасын өлшейді.

На мясокомбинатах, холодильниках и складах временного хранения в выборку включают от однородной партии не более 10 % туш (полутуш) крупного рогатого скота, 5 % туш овец, свиней и 2 % замороженных или охлажденных блоков мяса. Точечные пробы от замороженных и охлажденных блоков мяса отбирают так же целыми кусками не менее 200 граммов.
Из полученных точечных проб формируют среднюю пробу, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
18. Для получения пробы от партии топленных животных жиров составляют выборку, которая составляет 10 % от партии, но не менее 5 упаковочных единиц. От партии жира, фасованного в потребительскую упаковку, отбирают по одной упаковочной единице от каждых 100. От партии жира в брикетах, стаканчиках, банках и другой потребительской упаковке точечные пробы отбирают в количестве 50 грамм из одной упаковки. Из точечных проб формируют среднюю пробу, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
19. Отбор проб мяса кур, уток, кроликов проводится тушками или полутушками, гусей и индеек – четвертинами тушек. Тушки птиц отбирают от поставляемой на реализацию партии методом случайной выборки. Из точечных проб формируют объединенную пробу, из объединенной пробы выделяют средние проб птицы, кроликов от партии руководствуясь нормами приложения 3 к настоящим Правилам.
Из ящиков выборки отбирают три образца (тушки) для проведения лабораторных исследований.
При органолептической оценке внешний вид и цвет клюва, слизистой оболочки ротовой полости, глазного яблока, поверхности тушки, грудобрюшной серозной оболочки определяют внешним осмотром без отбора проб. Для определения аромата и прозрачности бульона мясо птиц отбирают мышечную ткань птицы 70 граммов, от мяса кроликов - кусочки мышц кролика 25 граммов.
Из объединенной пробы на микробиологические показатели отбирают среднюю пробу 250 граммов.
Для проведения радиационного контроля спектрометрическими приборами из точечных проб формируют объединенную пробу, из нее выделяют среднюю пробу не менее 1 килограмма.
При отборе проб на ферме объем выборки составляет не менее трех тушек для кур, уток и не менее трех полутушек гусей и индеек.
Отбор проб мяса кроликов проводят аналогично отбору тушек кур и уток, но от каждой транспортной упаковки отбирают не более одной тушки кролика.

Ет комбинаттарында, тоңазытқыштарда және уақытша сақтау қоймаларында іріктеуге ірі қара малдың 10%-дан аспайтын ұшаларын (жартылай ұшалары), қой ұшаларының 5%-ы, шошқалардың және мұздатылған және суытылған ет блоктары мен субөнімдерінің 2%-ы енгізіледі. Мұздатылған және тоңазытылған ет блоктарынан нүктелі сынамаларды да кемінде 200 грамм болатын бүтін кесектермен алады.
Алынған нүктелі сынамалардан осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес ортаңғы сынама қалыптастырылады.
18. Жануарлардан алынатын ерітілген май партиясынан сынамаларды іріктеу үшін партияның 10 %-ын құрайтын, бірақ кемінде 5 орама бірліктерінен іріктеме жасалады. Тұтыну орамасына буып-түйілген май партиясының әр 100 бірлігінен бір-бір орама бірлігі алынады. Кесектердегі, саптаяқтардағы, банкалардағы және басқа да тұтынушы орамаларындағы бір орамадан 50 грамм мөлшерінде нүктелі сынамалар алады. Нүктелі сынамалардан осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес ортаңғы сынама құралады.
19. Тауық, үйрек, үй қоянының етінен сынама ұшалармен немесе жартылай ұшалармен, қаз және күрке тауықтан ширек ұшалармен алынады. Құс ұшалары сатуға жеткізілетін партиядан кездейсоқ таңдау әдісімен алынады. Нүктелі сынамалардан біріктірілген сынама құрайды, нормаларды басшылыққа алып, осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес біріктірілген сынамадан құстардың, үй қояндары сынамаларының ортаңғысы құралады.
Зертханалық зерттеулер жүргізу үшін іріктелген қораптардан үш үлгі (ұша) алады.
Органолептикалық бағалау кезінде: сыртқы түрі мен тұмсығының түсі, ауыз қуысының, көз алмасының, ұша беткейінің, кеуде-құрсақ  серозды қабығының кілегей қабығы сынама алмай, сыртынан тексеріп қараумен анықталады. Құс еті сорпасының хош иістілігі мен мөлдірлігін анықтау үшін құстың 70 грамм бұлшық ет ұлпасын, үй қоянының етінен үй қоянының 25 грамм бұлшық ет кесегі алынады.
Біріктірілген сынамалардан микробиологиялық көрсеткіштерге 250 грамм ортаңғы сынама алынады.
Спектрометриялық құралдармен радиациялық бақылау жүргізу үшін нүктелі сынамалардан біріктірілген сынама құрайды, одан кемінде 1 кг-нан ортаңғы сынама бөліп алады.
Радиациялық бақылау жүргізу үшін нүктелік сынамалардан біріктірілген сынаманы қалыптастырады, одан кемінде 1 килограмм ортаңғы сынаманы бөліп алады.
Фермада сынамаларды іріктеу кезінде іріктеме көлемі тауықтар, үйректер үшін кемінде үш ұшадан және қаздар мен күрке тауықтарда кемінде үштен жартылай ұшаларды құрайды.
Қояндар етінің сынамаларын іріктеу тауықтар мен үйректердің ұшаларын іріктеуге ұқсас жасалады, бірақ әрбір көліктік орамадан қоянның бір ұшасынан артық іріктемейді.

20. Отбор проб жидкого меда проводят трубчатым алюминиевым пробоотборником диаметром 10-12 миллиметров, плотный мед – щупом для масла из разных слоев, точечная проба 100 граммов.
Для проведения лабораторных исследований меда на органолептические показатели средняя проба 100 граммов, радиационного контроля выделяют среднюю пробу массой не менее 1 килограмма, от партии меда составляют выборку упаковочных единиц согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
21. Перед отбором проб молоко в емкостях тщательно перемешивают. Для контроля качества молока и молочных продуктов в цистернах по органолептическим, физико-химическим и микробиологическим показателям отбирают точечные пробы 250 миллилитров для формирования объединенной пробы, объем средней пробы составляет 1 литр.
Для проведения радиационного контроля, содержания токсичных элементов, остаточного количества антибиотиков из объединенной пробы отбирают среднюю пробу массой не менее 2 литров.
Для контроля качества молока и молочных продуктов в цистернах по физико-химическим и микробиологическим показателям отбирают объединенную пробу от каждой партии продукта. Объем объединенной пробы не более 1,5 литров.
От молока, сливок, выпускаемых во флягах, выборке подлежит 5 % фляг. Перед отбором проб молока перемешивают мутовкой. Пробы отбирают металлической трубкой, погружая ее до дна фляги. Пробу переносят из каждой фляги, попавшей в выборку в чистый сосуд, который споласкивают исследуемым продуктом, и оттуда, после перемешивания, выделяют среднюю пробу объемом 500 кубических сантиметров.
Объем выборки от партии молока, сливок в транспортной таре составляет 5 % от объема транспортной тары с продукцией. При наличии в партии менее 20 единиц - отбирают одну упаковочную единицу.
При отборе проб молока в потребительской таре (бутылки, пакеты) точечными пробами являются данные фасовки.
При формировании выборки от партии молока, сливок в потребительской таре для выделения объединенной пробы, формирования средней пробы руководствуются нормами, указанными в приложении 5 к настоящим Правилам.
От масла, творога, брынзы, кисломолочных продуктов домашнего приготовления отбирают точечные пробы из разных слоев продукта в количестве: сметана, сливки - 15 грамм, масло - 10 грамм, творог, брынза - 20 грамм, кисломолочные продукты - 50 миллилитров.
22. Для определения соответствия яиц ветеринарно-санитарным требованиям и требованиям безопасности от партии производят выборку упаковочных единиц. При формировании выборки яиц от упаковочных единиц в партии для составления объединенной и выделения из нее средней пробы руководствуются нормами, согласно таблице 1 приложения 6 к настоящим Правилам.

20. Сұйық бал сынамаларын іріктеуді диаметрі 10 – 12 миллиметр сынама алатын алюминий түтіктермен, қою балдан – 100 грамм нүктелі сынаманы әр түрлі қабаттардан майға арналған сүңгілермен жүргізеді.
Органолептикалық көрсеткіштерге балды зертханалық зерттеу жүргізу үшін 100 грамм ортаңғы сынаманы іріктейді, радиациялық бақылау жүргізу үшін салмағы кемінде 1 килограмм болатын ортаңғы сынаманы бөліп алады, осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес бал партиясынан орама бірліктерінің іріктемесін құрайды.
21. Сынамаларын іріктеудің алдында ыдыстардағы сүтті мұқият араластырады. Цистерналардағы сүт және сүт өнімдерінің физика-химиялық және микробиологиялық көрсеткіштері бойынша сапасын бақылау үшін 250 мл нүктелі сынама іріктейді, ортаңғы сынаманың көлемі 1 литрді құрайды.
Уытты заттардың, антибиотиктердің қалдық мөлшерінің бар болуына радиациялық бақылау жүргізу үшін біріктірілген сынамадан салмағы кемінде 2 литр болатын ортаңғы сынама іріктеледі.
Цистерналардағы сүт және сүт өнімдерінің сапасын физика-химиялық және микробиологиялық көрсеткіштері бойынша бақылау үшін өнімнің әр партиясынан біріктірілген сынама іріктеледі. Біріктірілген сынаманың көлемі 1,5 литрден аспайды.
Құтыларда шығарылатын сүт, кілегейден құтылардың 5%-ы іріктеуге  жатады. Сынама іріктеу алдында сүтті піспекпен араластырады. Сынама құтының түбіне дейін түсірілетін металл түтікпен іріктеледі. Сынама іріктеуге түскен әр құтыдан зерттелетін өніммен шайылатын таза ыдысқа ауыстырылады және араластырғаннан кейін одан көлемі 500 текше сантиметр көлемінде ортаңғы сынама іріктеп алынады.
Көліктік ыдыстағы сүттің, қаймақтың партиясынан іріктеме көлемі өнімі бар көліктік ыдыс көлемінің 5 %-ын құрайды. Партияда кемінде 20 бірлік болған жағдайда бір орама бірлігі алынады.
Тұтынушы ыдысындағы (бөтелкелер, пакеттер) сүт өнімдерінен сынамаларды іріктеу кезінде буып-түю деректері нүктелі сынамалар болып табылады.
Тұтынушы ыдысындағы сүт, кілегей партиясынан іріктеме құрау кезінде біріктірілген сынаманы бөліп алу, ортаңғы сынаманы құрау үшін осы Қағидалардың 5-қосымшасына көрсетілген нормалар басшылыққа алынады.
Май, сүзбе, ірімшік, үйде дайындалған ашытқы сүт өнімдерінен нүктелі сынамаларды өнімнің әр түрлі қабаттарынан: кілегейден – 15 грамм, майдан – 10 грамм, сүзбеден, сүзбе ірімшіктен – 20 грамм, ашыған сүт өнімдерінен – 50 миллилитр мөлшерінде іріктейді.
22. Жұмыртқаның ветеринариялық-санитариялық талаптарға және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін анықтау үшін партиядан орама бірліктеріне іріктеу жүргізіледі. Партиядағы орама бірліктерінен жұмыртқа іріктемесін құрау кезінде біріктірілген құрау және одан ортаңғы сынамаларды іріктеу үшін осы Қағидалардың 6-қосымшасының 1-кестесіне сәйкес нормалар басшылыққа алынады.

При отборе выборки яиц от количества штук в партии для формирования объединенной, затем средней пробы руководствуются нормами, указанными в таблице 2 приложения 6 к настоящим Правилам.
От домашних яиц отбирают пробы из разных точек в количестве: до 50 яиц - 4 штуки, до 100 - 6 штук, до 1000 - 10 штук, до 2000 - 15 штук, до 3000 - 20 штук.
При отборе сухих яичных продуктов отбирают не менее трех точечных проб, взятых из каждой единицы упаковки, масса точечной пробы не более 200 грамм формируют объединенную пробу, выделяют среднюю пробу, руководствуясь нормами, указанными в таблице 3 приложения 6 к настоящим Правилам.
23. Пробы рыбы и рыбной продукции отбирают из разных мест, наиболее характеризующих партию, в выборку включают 10 % упаковок. Для контроля живой, свежей охлажденной партии отбирают 1-2 % рыбы по массе. Исследованию подлежат все виды рыб отдельно.
Точечные пробы от мелких экземпляров рыб отбирают целыми тушками в количестве:
1) при весе одной рыбы до 100 грамм - 5-7 штук из каждой упаковки;
2) при весе одной рыбы до 1 килограмма – 2 пробы по 100 грамм от 1-2 рыб из каждой упаковки;
3) при весе одной рыбы более 1 килограмма - от 3 рыб отдельные куски, шириной каждый 5 сантиметра от головной и спинной части, формируют объединенную пробу, выделяют среднюю пробу не менее 1 килограмма, для дорогостоящей рыбы не более 500 граммов.
Для исследования на описторхоз отбирают отдельные куски, шириной каждый 5 сантиметров от спинной части.
24. Из объединенной пробы сушеных и мелких замороженных креветок, криля, кальмара, трубача средняя проба не должна превышать 1 килограмма.
25. Из объединенной пробы мороженых креветок, криля, кальмара, трубача и сушеных беспозвоночных средняя проба не должна превышать 1 килограмма.
26. При отборе проб замороженной рыбы размораживают до температуры -1С. Мелкую рыбу массой не более 1 килограмма отбирают для анализа без разделки, а рыбу более 1 килограмма разделывают на куски длиной не более 5 сантиметров или массой не более 200 грамм. Для формирования объединенной пробы, средней пробы рыбы и рыбопродуктов с транспортных упаковок руководствуются нормами, указанными в приложении 7 к настоящим Правилам.
27. Для икры, упакованной в банки массой нетто 500 грамм и менее, от партии продукции отбирают пять банок. Из различных мест каждой отобранной банки отбирают три точечные пробы, из которых составляют объединенную пробу, из нее выделяют среднюю пробу массой 400 граммов.

Партиядағы даналар санынан жұмыртқа іріктемесін алу кезінде біріктірілген, кейіннен ортаңғы сынама құрау үшін осы Қағидалардың 6-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген нормалар басшылыққа алынады.
Үй жұмыртқаларынан әр түрлі нүктелерден: 50-ге дейін – 4 дана, 100-ге дейін – 6 дана, 1000-ға дейін – 10 дана, 2000-ға дейін – 15 дана, 3000-ға дейін – 20 дана мөлшерінде сынама іріктеледі.
Құрғақ жұмыртқа өнімдерін алу кезінде әр орама бірлігінен алынған кемінде үш-үштен нүктелі сынама іріктеледі, салмағы 200 граммнан аспайтын нүктелі сынама біріктірілген сынаманы құрайды, осы Қағидалардың 6-қосымшасының 3-кестесінде көрсетілген нормаларды басшылыққа алып, ортаңғы сынама бөліп алынады.
23. Балық және балық өнімдерінен сынамалар партияны барынша сипаттайтын әр түрлі жерлерден алынады, іріктемеге орамдардың 10%-ы енгізіледі. Тірі, балғын, салқындатылған партияны бақылау үшін балықтың массасы бойынша 1–2% алады. Зерттеуге балықтың барлық түрлері бөлек-бөлек жатқызылады.
Балықтың ұсақ даналарынан нүктелі сынамалар бүтін ұшалармен:
1) бір балықтың салмағы 100 граммға дейін болса әр орамадан 5 – 7 дана;
2) бір балықтың салмағы 1 килограмға дейін болса әр орамадағы 1 – 2 балықтан 100 граммнан 2 сынама мөлшерінде;
3) бір балықтың салмағы 1 кг-нан артық болса – 3 балықтан әр қайсысынан басынан арқа бөлігіне дейінгі ені 5 сантиметр жеке кесектер алынады, кемінде 1 килограммнан, қымбат балықтар үшін 500 граммнан аспайтын ортаңғы сынама бөліп алынады.
Описторхозға зерттеу үшін әрқайсысының ені арқа бөлігінен 5 сантиметрді құрайтын жеке кесектер алынады.
24. Кептірілген және мұздатылған ұсақ креветкалардың, крильдің, кальмардың, трубачтың біріктірілген сынамасының ортаңғы сынамасы 1 килограмнан аспауға тиіс.
25. Мұздатылған креветкалардың, крильдің, кальмардың, трубачь пен кептірілген омыртқасыздардың біріктірілген сынамасынан іріктеу ортаңғы сынама 1 килограммнан аспауға тиіс.
26. Мұздатылған балықтан сынама іріктеу кезінде – 1С температураға дейін ерітеді. Салмағы 1 килограмнан аспайтын ұсақ балықты талдау үшін мүшелемей алады, ал салмағы 1 килограммнан асатын балықты ұзындығы 5 сантиметрден аспайтын немесе 200 граммнан аспайтын кесектерге бөледі. Көліктік орамалардағы балық және балық өнімдерінен біріктірілген сынама, ортаңғы сынама құрау үшін осы Қағидалардың 7-қосымшасында көрсетілген нормалар басшылыққа алынады.
27. Нетто салмағы 500 грамм және одан кем банкаларға салынған уылдырық үшін өнім партиясынан бес банка алынады. Әр іріктеп алынған банканың әр түрлі жерінен біріктірілген сынаманы құрайтын үш нүктелі сынама іріктеледі, одан салмағы 400 грамм ортаңғы сынама бөліп іріктеледі.

28. Для икры в баках массой более 5 килограмм отбирают одну банку. Из различных мест отбирают точечные пробы, из которых составляется объединенная проба, средняя проба массой 400 граммов.
4. Особенности отбора проб сырья животного происхождения
29.От партии кишок для определения качества отбирают не менее 2 % товарных единиц (пучков, пачек, связок).
30. От партии шерсти, упакованной в кипы, делают выборку 10 % кип. Объединенную пробу составляют из точечных проб массой не более 50 граммов каждая, отобранных вручную из каждого отверстия. Из объединенной пробы выделяют среднюю пробу массой не менее 1 килограмма.
5. Особенности отбора проб кормов и кормовых добавок
31. Пробы зеленых кормов отбирают с пастбищ, лугов, участков кормовых культур в том случае, если зеленая масса предназначается непосредственно скармливанию животным, а также при подозрении на отравление ядовитыми растениями, нитратами, остатками пестицидов. Отбор проб проводят не менее чем с 10 точек участка. Точечные пробы тщательно перемешивают, расстилают ровным слоем и небольшими пучками, затем пробы объединяют и отбирают средний образец массой 2 килограмма (для определения ботанического состава и химического анализа), не менее 3 килограмма для радиационного контроля. На сенокосах образцы берут с каждого укоса. Для этого на каждом участке выделяют не менее 10 делянок площадью 1-2 квадратных метров скашивают на них траву на высоту 5 сантиметров от земли. Отбор точечных проб проводят в сухую погоду, после росы и до захода солнца, из прокосов на каждой делянке горстями отбирают траву не менее чем из 10 мест.
32. Пробы сена отбирают не менее чем в 10 точках скирды на разных уровнях, начиная с высоты 0,5-1 метр. Масса точечной пробы должна составлять 200-250 грамм. От каждых 5 тонн заскирдованного сена берут объединенную пробу массой не менее 2 килограмма.
33. Пробы силоса, сенажа отбирают не ранее чем через 1 месяц после закладки на хранение (после окончания процесса консервации) и не менее чем за 10 дней до скармливания, сдачи или продажи другим хозяйствам. В случае подозрения на отравление животных силосом или сенажом пробы берут немедленно после возникновения таких случаев.
Точечные пробы отбирают пробоотборником на всю глубину слоя. Верхний слой (порченый), резко отличающийся по цвету от основной массы при отборе проб на качественный анализ силоса, предварительно убирают и в образец не включают, при подозрении на отравление - отбирают отдельно. От каждого хранилища отбирают минимум три пробы. Рекомендуется точки отбора проб в траншеях с открытыми торцовыми сторонами располагать по диагонали на равных расстояниях друг от друга: одна должна находиться в центре траншеи и две - на концах на 0,5 метра от стен (краев) и пять - от торцовых сторон сооружений; в траншеях с боковыми торцовыми сторонами - на 0,5 метра от стен. Объединенную пробу помещают на пленку или брезент и после тщательного и быстрого перемешивания выбирают из нескольких мест средний образец массой около 2 килограмма. Средний образец помещают в банки, добавляют смесь хлороформа и толуола (1:1), вносят ее равными частями на дно, в середину емкости и сверху из расчета 5 миллилитров на 1 килограмм массы, плотно закрывают пробками или крышками ними.

28. Салмағы 5 килограмнан артық бактардағы уылдырықтан бір банка алынады. Әр түрлі жерлерінен біріктірілген сынама, салмағы 400 грамм ортаңғы сынама құралатын нүктелі сынамалар іріктеледі.
4. Жануарлардан алынатын шикізаттың сынамаларын іріктеу ерекшеліктері
29. Сапасын анықтау үшін ішек-қарын партиясынан кемінде 2% тауарлы бірлік (буда, байлам, тізбек) алынады.
30. Бумаларға буып-түйілген жүн партиясынан 10% бума іріктеледі. Біріктірілген сынаманы әрқайсысының салмағы 50 граммнан аспайтын, әр саңылаудан қолмен алынған нүктелі сынамалардан құрайды. Біріктірілген сынамадан салмағы кемінде 1 килограмм болатын ортаңғы сынама іріктеледі.
5. Жемшөп пен жемшөп қоспаларының сынамаларын іріктеу ерекшеліктері
31. Егер жасыл жемшөп тікелей жануарларды азықтандыруға арналса, сондай-ақ улы өсімдіктермен, нитраттармен, пестицидтердің қалдықтарымен уланғандығына күдік туған кезде жасыл жемшөп сынамаларын жайылым, шабындық, жемшөп дақылдарының учаскелерінен алады. Сынамаларды іріктеу учаскесінің кемінде 10 нүктесінен алынады. Алынған нүктелі сынамаларды мұқият араластырады, тегіс қабат және шағын будалар етіп төсейді, кейін сынамаларды біріктіреді және салмағы 2 килограмм (ботаникалық құрамын анықтау үшін және химиялық анализге), радиациялық бақылау үшін кемінде 3 килограмм ортаңғы үлгі алады. Шабындықта үлгілерді әр шабудан алады. Ол үшін әр учаскеден ауданы 1–2 шаршы метр кемінде 10-нан бөлінген бөлімін бөліп алып, одан биіктіктегі жерден 5 сантиметр болатын шөп шабылады. Нүктелі сынамаларды алуды шықтан кейін және күн батқанға дейін құрғақ ауа райында жүргізеді, әр бөлінген бөліміндегі шалғы жолынан кемінде 10 жерден уыстап шөп алады.
32. Шөп маяның әр түрлі деңгейінен 0,5 – 1 метр биіктіктен бастап кем дегенде 10 нүктеден алынады. Нүктелі сынаманың салмағы 200 – 250 граммды құрауы тиіс. Маяланған шөптің әр 5 тоннасынан салмағы кемінде 2 килограммнан біріктірілген сынама іріктейді.
33. Сүрлем, пішендеме сынамаларын сақтауға (консервациялау үрдісі аяқталған соң) қойғаннан кейін кемінде 1 ай өткен соң және азықтандырғанға, өткізгенге немесе басқа шаруашылықтарға сатқанға  дейін кемінде 10 күнге дейін сынама іріктейді. Жануарлардың сүрлемнен немесе пішеннен улануына күдік туған жағдайда сынаманы мұндай жағдайлар пайда болғаннан кейін тез арада алады.
Нүктелі сынамаларды қабаттың бүкіл тереңінен сынама алғышпен іріктейді. Сүрлемнен сапалық талдауға сынамаларды іріктеу кезінде негізгі массадан түсі бойынша қатты өзгешеленетін үстіңгі (бүлінген) қабатын алдын ала алып тастайды және үлгіге қоспайды, улануға күдік туған жағдайда жеке алады. Әр қоймадан кем дегенде үш сынама іріктейді. Бүйір тұстары ашық траншеяларда сынамаларды іріктеу нүктелерін бір бірінен тең ара қашықтықта диагональ бойынша орналастыру ұсынылады: біреуі траншеяның ортасында және екеуі қабырғадан (шетінен) 0,5 метр шетінде және бесеуі – құрылыстардың бүйір тұстарында; бүйір тұстары бар траншеяларда – қабырғадан 0,5 метр болуға тиіс. Біріктірілген сынаманы үлдір немесе брезентке орналастырады және мұқият әрі тез араластырғаннан кейін бірнеше жерден салмағы 1 килограмм шамасында ортаңғы сынама іріктеледі. Ортаңғы үлгіні банкаларға салады, хлороформ және толуол (1:1) қоспасын қосады, және оны бірдей бөліктермен 1 килограмм массасына 5 милилитр есебімен ыдыстың түбіне, ортасына және үстіне енгізеді, тығын немесе қақпақтарымен нығыздап жабады.

34. Точечные пробы зерна, ячменя, овса хранящегося на складах и на площадках при высоте насыпи до 1,5 метра, отбирают ручным щупом с навинчивающимися штангами. Поверхность насыпи делят на секции (каждая примерно 200 м2). Пробы отбирают в шести точках на расстоянии 1 метра от стен склада (края площадки) и границ секции и на одинаковом расстоянии друг от друга. При небольших количествах зерна в партии допускается брать точечные пробы в четырех точках поверхности секции площадью до 100 метров.
Точечные пробы отбирают из верхнего слоя на глубине 10-15 сантиметров от поверхности насыпи, из среднего и нижнего слоев. Отбирают не менее 20 точечных проб весом не менее 100 грамм, средняя проба не менее 2 килограмма.
Если не имеется специальной оговорки в контракте, то отбор точечных проб осуществляется из каждого загруженного вагона или автопоезда, кузова (прицепа) с длиной кузова: 3,5 м в четырех точках весом не менее 1 килограмма, 3,5 до 4,5 м в шести точках весом не менее 1,5 килограмма, от 4,5 м и более в восьми точках весом не менее 2 килограмма. Выделяют среднюю пробу от партии не менее 2 килограмма.
При погрузке (выгрузке) продукции в вагоны, судно отбирают путем пересечения в местах перепада вертикально падающей струи ковшом или автоматическим пробоотборником через равные промежутки времени, при этом исходят от скорости продукта из расчета 100 грамм на каждую тонну, не менее 2 килограмма от партии.
Из зашитых мешков точечные пробы отбирают мешочным щупом в трех доступных точках мешка. Щуп вводят по направлению к средней части мешка желобком вниз, сдвигая нити мешка. Образовавшееся отверстие заделывают крестообразными движениями острия щупа. Общая масса средней пробы не менее 2 килограмм.
35. От партии концентрированных кормов, хранящихся или доставленных насыпью, точечные пробы отбирают ковшом или конусным щупом в шахматном порядке из разных слоев (верхнего, среднего, нижнего). Точечные пробы объединяют, тщательно перемешивают и отбирают объединенную пробу, выделяют среднюю пробу не менее 2 килограмма.
36. При отборе проб жмыхов, шротов точечные пробы при погрузке (выгрузке) продукции в вагоны, автотранспорт, судно отбирают путем пересечения в местах перепада вертикально падающей струи ковшом или автоматическим пробоотборником через равные промежутки времени. Периодичность отбора точечных проб устанавливают в зависимости от скорости продукта из расчета 100 грамм на каждую тонну, но не менее 2 килограмма от партии.

34. Қоймалар мен алаңдарда 1,5 метрге дейінгі биіктікте сақталатын бидайдан, арпадан, сұлы жармасынан нүктелі сынамалар бұрап кигізілетін штангалары бар қолдық қуыс бұрғымен алынады. Үйіндінің үстіңгі қабатын секцияларға бөледі (әрқайсысы шамамен 200 м2). Сынамаларды қойма қабырғасынан (алаң шетінен) және секцияның шекарасынан 1 метр қашықтықтан алты нүктеден бір-бірінен бірдей қашықтықтан алады. Партиядағы астық аз болғанда 100 метрге дейінгі алаңда партияның бетіндегі төрт нүктеден нүктелі сынамаларды іріктеу жіберіледі.
Нүктелі сынамалар үйіндінің жоғарғы беткейінен 10 – 15 сантиметр тереңдіктегі қабатынан, ортаңғы және төменгі қабаттарынан іріктеледі. Ортаңғы сынама кемінде 2 килограммнан, салмағы кемінде 100 граммнан 20-дан нүктелі сынама іріктеледі.
Егер келісімшартта арнайы ескертпе болмаса, нүктелі сынамалар әрбір тиелген вагондардан немесе автопоездан, 3,5 метрлік ұзындықты кузовтан (тіркемеден): салмағы кемінде 1 килограммнан төрт нүктеден, 3,5-нан 4,5 метрліктен салмағы кемінде 1,5 килограммнан алты нүктеден, 4,5-нан және одан көп метрліктен салмағы кемінде 2 килограммнан сегіз нүктеден іріктеледі. Әрбір топтамадан кемінде 2 килограммнан ортаңғы сынаманы бөліп шығарады.
Вагондарға, кемеге өнімді тиегенде (түсіргенде) тік түсетін ағыстың өзгеретін жерлерінде қиылыстыру жолымен тең уақыт аралығында ожау немесе автоматты сынама алғышпен, бұл ретте өнімнің жылдамдығы негізінде әрбір тоннаға 100 грамм есебінен, партиядан кемінде 2 килограммнан алады.
Тігілген қаптардан нүктелі сынамаларды қаптың қол жетімді үш нүктесінен қап тәрізді сүңгімен алады. Сүңгіні қаптың жіптерін жылжытып, науасын төмен қаратып, қаптың ортаңғы бөлігіне бағыттап енгізеді. Пайда болған тесікті сүңгінің ұшымен крест тәрізді әрекетпен бітейді. Ортаңғы сынаманың жалпы салмағы кемінде 2 килограммнан.
35. Үйінді түрінде сақталатын немесе жеткізіліп берілетін құнарландырылған жемшөп партиясынан нүктелі сынамалар ожау немесе конусты сүңгімен шахмат тәртібімен әр түрлі (үстіңгі, ортаңғы, төменгі) қабаттардан іріктеледі. Нүктелі сынамаларды біріктіреді, мұқият араластырады және салмағы кемінде 2 килограммнан біріктірілген сынама іріктеледі.
36. Сығындыдан, шроттан нүктелі сынамаларды іріктеу кезінде өнімді вагондарға, автокөлікке, кемеге тиеу (түсіру) кезінде тік түсетін ағыстың өзгеретін жерлерінде қиылыстыру жолымен тең уақыт аралығынан кейін ожау немесе автоматты сынама алғышпен іріктеледі. Нүктелі сынамаларды алу мерзімділігін белгілеу өнімнің жылдамдығы негізінде әрбір тоннаға 100 грамм есебінен, партиядан кемінде 2 килограмм болуға тиіс.

Точечные пробы жмыхов, шротов хранящейся на складах насыпью, отбирают конусным щупом в шахматном порядке из верхнего, среднего и нижнего слоев через каждый 1 квадратный метр для жмыхов и через каждые 2 квадратных метра для шротов. Отобранные точечные пробы ссыпают в чистую тару, тщательно перемешивают и получают объединенную пробу. Среднюю пробу продукции выделяют из объединенной пробы вручную путем квартования. Общая масса средней пробы от партии не менее 2 килограмма.
37. Отбор средних образцов порошковидных и мелкокристаллических минеральных веществ, карбамида, фосфатных кормовых добавок проводят из разных мест щупом аналогично взятию проб зерновых и мучнистых кормов. Общая масса средней пробы не менее 2 килограмм.
Комбикорма, мука травяная, мука из древесной зелени, отруби, мучка, сечка, дрожжи кормовые, паприн, эприн и другие белковые корма. На складах, хозяйствах из партий рассыпного и гранулированного комбикорма точечные пробы отбирают вагонным или амбарным щупом, а при его отсутствии совком из центра квадрата площадью 4-5 квадратных метров каждый: при высоте насыпи до 0,75 метра - из верхнего и нижнего слоев, свыше 0,75 метра - из верхнего, среднего и нижнего. Масса среднего образца для не менее 2 килограмма.
38. Для бактериологического исследования от каждой партии корма составляют два средних образца весом не менее 500 грамм. Образцы упаковывают в стерильную пластмассовую или стеклянную посуду или полиэтиленовые мешки.
6. Особенности отбора проб биологического и
патологического материала
Сноска. Заголовок раздела 6 в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
39. Пробы соответствующего биологического материала (кровь, сыворотка крови, слизь, моча, фекалии, соскобы, материалы, взятые методом биопсии) отбирают с целью проведения прижизненной диагностики заболеваний животных.
Пробы соответствующего патологического материала отбирают с целью определения или подтверждения причины заболевания, гибели животных (включая птиц, зверей, пчел, рыб) при подозрении на инфекционную, инвазионную болезнь или на отравление (берется патологический материал из свежих трупов). Трупы мелких животных и птиц посылают в ветеринарную лабораторию целиком в непроницаемой таре. Пересылку проб проводят в замороженном состоянии, а также применяют сухой лед в случаях срочной отправки. В теплое время года из не замороженных органов или плодов отправляют отдельные органы, не консервируя их, в крайнем случае консервируют 30 % раствором глицерина. Из внутренних органов - долю паренхиматозных органов (сердце, легкие, селезенку, почки, печень с печеночным лимфоузлом или желчный пузырь без желчи) режут стерильными ножницами, заворачивают каждый отдельно в пергаментную бумагу и направляют в стерильных пакетах. Патологический материал доставляют с предосторожностями (упаковывают в ящики или коробки) во избежание разноса инфекции. Из несвежих трупов обязательно берут трубчатую кость. Из патологического материала с неустановленной свежестью для бактериологического исследования посылают костный мозг. Из несвежих трупов для исключения сибирской язвы отбираются ушная раковина или другой материал.

Қоймаларда үйінді түрінде сақталатын сығындыдан, шроттан нүктелі сынамаларды конусты сүңгімен күнжара үшін әр 1 шаршы метрден кейін және шроттар үшін әр 2 шаршы метрден кейін шахматты тәртіппен үстіңгі, ортаңғы және төменгі қабаттарынан іріктейді. Іріктелген нүктелі сынамаларды таза ыдысқа төгеді, мұқият араластырады және біріктірілген сынама іріктейді. Өнімнің ортаңғы сынамасын біріктірілген сынамадан кварттау жолымен қолмен бөліп алады. Партиядан сынаманың ортақ салмағы 2 килограммнан кем болмауға тиіс.
37. Ұнтақ тәрізді және ұсақ кристалды минералды заттардың, карбамидтің, фосфатты жемшөп қоспаларының ортаңғы үлгілерін іріктеуді астық және ұн тәрізді жемшөптерден сынамалар іріктеуге ұқсас әртүрлі жерлерден сүңгімен жүргізеді. Ортаңғы үлгіні 2 килограммға тең етіп жасайды.
Құрама жемдер, шөп ұны, ағаш жапырағының ұны, кебек, жарма, жемшөп ашытқысы, паприн, эприн және басқа да ақуыз жемшөптері. Қоймаларда, шаруашылықтарда даналанған және түйіршіктелген жемшөптен нүктелі сынамаларды вагонды немесе қамбалық сүңгімен, не әрқайсысы 4-5 шаршы метр алаңды шаршы орталығынан қалақпен іріктейді: үйіндінің 0,75 метрге дейінгі биіктігінде – үстіңгі және астыңғы қабаттарынан, 0,75 метрден жоғарыда – жоғарғы, ортаңғы және төменгі. Талдау үшін ортаңғы үлгінің салмағы 2 килограммнан кем болмауға тиіс.
38. Бактериологиялық зерттеулер үшін жемшөптің әр партиясынан салмағы 500 граммнан екі ортаңғы үлгі алынады. Үлгілерді стерильді пластмасса немесе шыны ыдысқа немесе полиэтилен қапқа буып-түйеді.
6. Биологиялық және патологиялық материалдың сынамаларын іріктеу ерекшеліктері
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
39. Тиісті биологиялық материалдың сынамаларын (қан, қан сарысуы, шырыш, зәр, қи, қырындылар, биопсия тәсілімен алынған материалдар) жануарлар ауруларын тірі кезінде диагностика жүргізу мақсатында жинайды.
Тиісті патологиялық материалдың сынамаларын инфекциялық, инвазиялық ауруға немесе улануға күдік туған кезде жануардың ауруының немесе өлім-жітімнің (құстарды, аңдарды, бал араларын, балықтарды қоса алғанда) себебін анықтау немесе растау мақсатында (патологиялық материал жас өлекселерден алынады) жинайды. Ұсақ жануарлар мен құстардың өлекселері бітеу ыдыста тұтастай ветеринариялық зертханаға жіберіледі. Сынамаларды мұздатылған күйінде жібереді, сондай-ақ жедел жөнелту кезінде құрғақ мұз қолданады. Жылдың жылы мезгілінде мұздатылмаған ағзалардан немесе төлдерден жеке ағзаларды консервілемей жөнелтеді, жоқ дегенде 30% глицерин ертіндісімен консервілейді. Ішкі ағзалардан – паренхиматозды ағзалардың бөлігін (жүрек, өкпе, көк бауыр, бүйрек, бауыр лимфа түйіні бар бауыр немесе өті жоқ өт қабы) стерильді қайшымен кеседі, әрқайсысын пергамент қағазына орайды және стерильді пакеттермен жолдайды. Инфекцияның таралуына жол бермеу үшін патологиялық материалды ұқыптылықпен (жәшікке немесе қораптарға буып-түйіледі) жеткізеді. Тұрып қалған өлекселерден міндетті түрде түтікше тәрізді сүйекті алады. Бактериологиялық зерттеу үшін өлген уақыты анықталмаған патологиялық материалдан жұлынды жібереді. Тұрып қалған өлекседен сібір жарасын анықтау үшін құлақ қуысы немесе басқа материал алынады.

Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
40. Жидкий биологический материал (кровь, сыворотка крови, лимфа, спинномозговая жидкость, желчь и другое) отбирают при помощи пункции одноразовыми шприцами в одноразовые пробирки в объемах, позволяющих провести весь комплекс диагностических исследований. Пробирки маркируют с нанесением идентификационных данных животного.
Жидкий патологический материал (кровь, гной, моча, желчь, экссудаты) для бактериологических и вирусологических исследований посылают:
1) в запаянных пастеровских пипетках, перед взятием материала оба конца пипетки фламбируют, а тонкий конец забивают под прямым углом, обламывают и вводят в глубь органа на прижженном месте, после насасывания материала пипетку запаивают с обоих концов, избегая нагревания, затем каждую пипетку завертывают в вату и помещают в пробирку;
2) при помощи прокипяченного шприца с иглой, после чего собранную жидкость переливают в стерильную пробирку и закрывают плотно резиновой пробкой.
Сноска. Пункт 40 в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
41. Кровь для серологических исследований, с целью получения сыворотки берут утром, до кормления животных. Для серологического исследования берут по 5-10 миллилитров крови от крупного рогатого скота, лошадей, овец, свиней.
У лошадей, крупного рогатого скота, верблюдов, оленей, овец и коз кровь берут из яремной вены в верхней трети шеи с соблюдением правил асептики. Шерсть на месте взятия крови тщательно выстригают, а кожу дезинфицируют. Кровь должна стекать в пробирку струей, а не каплями. Кровь, взятая каплями и вспененная, скорее гемолизируется и часто дает неправильные результаты при исследовании. При взятии крови в разовый стерильный заводской шприц, ее переносят в пробирку сразу и медленно, предотвращая вспенивание. Не следует допускать, чтобы кровь попадала на землю. Для этого надо пользоваться баночкой с дезинфицирующей жидкостью, куда опускают первую порцию крови.
У свиней кровь берут из уха (иглой со шприцем), из кончика хвоста, из передней полой вены (лучше в спинном положении) или из глазной вены. Хвост предварительно обмывают водой с мылом и дезинфицируют. Затем кончик отрезают ножницами. После взятия крови кончик хвоста обрабатывают дезинфицирующим раствором (йода и другие), перевязывают или прижигают.

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
40. Сұйық биологиялық материалды (қан, қан сарысуы, лимфа, жұлын сұйықтығы, өт және басқалар) диагностикалық зерттеулердің барлық кешенін жүргізуге мүмкіндік беретін көлемде бір рет қолданылатын шприц арқылы бір реттік шыны түтікке пункция арқылы жинайды. Пробиркаға малдардың бірдейлендіру нөмірлерін жазып белгілейді.
Бактериологиялық және вирусологиялық зерттеулер үшін сұйық патологиялық материалды (қан, ірің, зәр, өт, экссудаттар) жібереді:
1) дәнекерленген пастер пипеткаларында, материалды алу алдында пипетканың екі шетін фламбирлейді, ал жіңішке шетін тік бұрыш етіп иеді, сындырады және күйдірілген жерден ағзаға терең енгізеді, материалды сорып алғаннан кейін пипетканың қызып кетуіне жол бермей, оны екі шетінен дәнекерлейді, кейін әр пипетканы мақтаға орайды және пробиркаға орналастырады;
2) инесі бар қайнатылған шприцтің көмегімен, кейін жиналған сұйықтықты стерильденген пробиркаға құяды және резеңке тығынмен нығыздап жабады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
41. Серологиялық зерттеулер үшін қан сарысуын алу мақсатында қанды таңертең, жануарларды азықтандырғанға дейін алады. Серологиялық зерттеулер үшін ірі қара малдан, жылқыдан, қойдан, шошқадан 5 – 10 миллилитрден қан алады.
Жылқыдан, ірі қара малдан, түйелерден, бұғылардан, қой және ешкілерден қанды асептика ережелерін сақтай отырып мойынның жоғарғы үшінші бөлігінің күре тамырынан алады. Қан алатын жердің жүні мұқият қырқылады, ал терісі дезинфекцияланады. Шыны түтікке қан тамшылап емес, сорғалап ағуы керек. Тамшылап алынған және көпірген қан тез гемолизденеді және зерттеу кезінде бұрыс нәтиже береді. Қанды бір реттік зауыттық шприцпен алған кезде көпіртпей бірден алады және ақырындап шыны түтікшеге ауыстырады. Қанның жерге тамуын болдырмаған жөн. Ол үшін қанның бірінші порциясын жіберетін дезинфекциялық ерітіндісі бар банканы қолдану керек.
Шошқадан қанды құлағынан (шприці бар инемен), құйрығының ұшынан, алдыңғы қанды тері тамырынан (палая вена) (арқасымен жатқаны дұрыс) немесе көз тамырынан алады. Құйрығын алдын ала сабынды сумен жуады және дезинфекциялайды. Қанды алғаннан кейін құйрықтың шетін дезинфекциялық (йод және басқа да) ерітіндімен өңдейді, байлайды және күйдіреді.

От пушных зверей и птиц - берут крови по 1-2 миллилитра, у птиц кровь берут из подкрыльцовой вены или из гребешка.
У лисиц и песцов берут из бедренной вены, у норок - путем отсечения подушечки среднего пальца задней лапы или кончика хвоста.
Сыворотку крови получают методом отстоя. Для свертывания крови и отстаивания сыворотки пробирки с кровью выдерживают 30-60 минут при 20-300С или 37-380С, сгусток крови от стенок отделяют стальной спицей (обводка), спицу после каждой пробы фламбируют над спиртовкой. Пробирки выдерживают при 4-100С 20-24 часа. Отстоявшуюся сыворотку сливают в сухие стерильные пробирки, закрывают пробками и направляют в лабораторию. Не консервированная сыворотка крови пригодна для исследования в течение 6 дней со дня взятия, при хранении ее на холоде (4-80С).
Консервирование сывороток проводят тремя методами:
1) химическим - только для классических серологических исследований (реакция агглютинации (РА), реакция связывания комплемента (РСК), роз бенгал проба (РБП), реакция длительного связывания комплемента (РДСК) с добавлением 0,05 миллилитра (1 капля) 5 %-ного раствора фенола на 1 миллилитр сыворотки при постоянном перемешивании. Также с сухой борной кислотой (2-4 % к объему сыворотки) до получения насыщенного раствора и образования на дне пробирки небольшого осадка кристаллов;
2) путем однократного замораживания. Кровь доставляется в лабораторию в день взятия. Кровь в пробирке отстаивают в течение 1-2 часов при комнатной температуре или 0,5-1 часа при 370С в термостате, предварительно отслоив стерильной пастеровской пипеткой или стеклянной палочкой сгусток от краев пробирки. Для лучшей ретракции сгустка пробирку помещают в холодильник при 4ҮС на 1-2 часа или центрифугируют 10 минут при 3000 оборотах/минуту или 20 минут при 1500 оборотах/минуту. Сыворотку отсасывают стерильной пипеткой в стерильные стеклянные пробирки (ампулы, флаконы) или полистироловые микропробирки типа "Эппендорф" с крышками.
Сыворотка крови может храниться до исследования в холодильнике при 2-40С не более 4-6 дней. При длительном хранении (более 2-х недель) сыворотку крови необходимо хранить в замороженном виде при температуре - 20-250С, допускается глубокое замораживание до - 700С. Не допускается замораживание и размораживание сыворотки более 1 раза. При массовом заборе крови, при длительном хранении сывороток до исследования и с целью предупреждения потери активности антител, необходимо хранить сыворотки в глубоком холоде, при температуре не выше -20-400С.
Перевозка замороженных сывороток при тех же температурных условиях, не допускающих размораживания (в сумках-холодильниках или термосах со льдом, можно использовать сухой лед).
Сыворотку перед исследованием необходимо разморозить полностью и тщательно перемешать во избежание потери концентрации антител;

Терісі бағалы аңдардан және құстардан 1-2 миллилитрден қан алады, құстардан қанды қанат асты тамырынан немесе айдарынан алады.
Түлкі мен ақ түлкілерден жая тамырынан, қара күзендерден артқы аяғының ортаңғы саусағының жастықшасын немесе құйрығының шетін кесу жолымен алады.
Қан сарысуын тұндыру әдісімен алады. Қанды қоюландыру және сарысуды тұндыру үшін қаны бар шыны түтіктерді 20–300С немесе 37–380С-да 30-60 минут ұстайды, қан ұйындысын ыдыс қабырғаларынан болат шабақпен (құрсау) бөледі, шабақты әр сынамадан кейін спиртовканың үстінде фламбирлейді. Шыны түтіктерді 4-100С-де 20-24 сағат ұстайды. Тұнған сарысуларды құрғақ, стерильді шыны түтіктерге құяды, тығынмен жабады және зертханаға жолдайды. Қанның консервіленбеген сарысуы суық (4-80С) жерде сақтаған кезде алған күннен бастап 6 күн ішінде зерттеу үшін жарамды.
Сарысуды консервілеуді үш әдіспен жүргізеді:
1) химиялық – тек классикалық серологиялық зерттеулер үшін үнемі араластыра отырып, 1 миллилитр сарысуға 5%-дық фенол ерітіндісінің 0,05 миллилитрін (1 тамшысын) қосып (агглютинация реакциясы (АР), комплиментті байланыстыру реакциясы (КБР), роз бенгал  сынамасы (РБС), комплиментті ұзақ байланыстыру реакциясы (КҰБР). Сондай-ақ құрғақ бор қышқылымен (2-4% сарысу көлеміне) қаныққан ерітіндіні алғанға және шыны түтікшенің астында кішкене тұнба пайда болғанға дейін;
2) бір реттік мұздату жолымен. Қан зертханаға алынған күні жеткізіледі. Шыны түтікшедегі қанды алдын ала стерильді пастер пипеткасымен немесе шыны таяқшамен шыны түтікшенің шеттеріндегі қан ұйындысының қабатын алып тастап, бөлме температурасында 1-2 сағат  ішінде немесе 37оС термостатта 0,5-1 сағат тұндырады. Ұйындының ретракциясын жақсарту үшін шыны түтікшені 4оС-да 1-2 сағатқа тоңазытқышқа орналастырады немесе минутына 3000 айналымда 10 минут немесе минутында 1500 айналымда 20 минут центрифугалайды. Сарысуды стерильді шыны түтікшелерге (ампула, флакон) немесе қақпағы бар «Эппенфорд» типті полистирол микро түтікшелерге стерильді пипеткалармен сорып алады.
Қан сарысуын тоңазытқышта зерттеуге дейін 2-40С температурада 4-6 күннен асырмай сақтауға болады. Ұзақ сақталған кезде (2 аптадан артық) қан сарысуы мұздатылған күйінде 20-250С температурада сақталуға тиіс, – 700С-ға дейін терең мұздатуға жол беріледі. Сарысуды 1 реттен артық мұздатуға және ерітуге жол берілмейді. Қанды жалпы жинау кезінде, сарысуды ұзақ сақтау кезінде зерттеуге дейін және антиденелердің белсенділігін жоғалтудың алдын алу мақсатында сарысу – 20-400С-дан артық емес температурада терең суықта сақталуға тиіс.
Мұздатылған сарысуды ерітуге жол бермейтіндей температуралық шарттарда (тоңазытқыш сөмкелерде немесе мұзы бар термостарда, құрғақ мұз пайдалануға болады) тасымалдау керек. Сарысуды пайдалану алдында толық еріту және антиденелердің концентрациясын болдырмау үшін мұқият араластыру керек;

3) высушиванием (лептоспироз).
Сыворотку (0,4 мл) наносят на фильтровальную бумагу (5x5 сантиметров) и выдерживают при рассеянном свете до полного высыхания. На каждом листе с сывороткой делают соответствующие записи простым карандашом, завертывают в пергаментную бумагу (каждую пробу отдельно), упаковывают в конверт и в таком виде отсылают в лабораторию, где каждую пробу сухой сыворотки помещают в пробирку с 2 миллилитрами физического раствора. Термостатируют 6-10 часов или выдерживают при комнатной температуре 24 часа, а затем исследуют. Сухие сыворотки сохраняют антигенные свойства 40-130 дней. Сыворотки, консервированные фенолом или борной кислотой, пригодны для исследования в течение 30 дней. Мутные, проросшие, гемолизированные сыворотки исследованию не подлежат. На каждой пробе сыворотки крови в соответствии с описью указывают номер или кличку животного, фамилию владельца животного. Пробы направляют с описью в двух экземплярах.
42. Фекалий животных для исследования извлекают из прямой кишки или собирают стерильным пинцетом в стерильные стаканы, банки или пробирки.
43. Кишечник пересылают не весь, а отдельные отрезки с наиболее пораженными участками. Отрезки очищают от содержимого, тщательно промывают стерильной водой и помещают в стерильную банку.
44. Трубчатые кости посылают целиком, с неповрежденными концами, хорошо очищенные от сухожилий и мышц.
45. Кожу пересылают в виде кусочков (размером 10*10) в стерильной, герметически закрытой посуде. Пробы берут с наиболее пораженных участков и с мест, менее обесценивающих кожу.
46. Для бактериологического (вирусологического) исследования посылают:
1) на рожу - трубчатую кость, почку;
2) сальмонеллез - часть печени с желчным пузырем, селезенку, брыжеечные лимфатические узлы, трубчатую кость;
3) пастереллез - часть легкого с лимфатическими узлами, селезенку, сердце (перевязав коронарные сосуды), трубчатую кость и инфильтраты с мышечной тканью;
4) сибирскую язву - кровь из надреза уха, переферических сосудов или отрезают и посылают ушную раковину (предварительно наложив две лигатуры, со стороны, на которой лежит труп, края разреза прижигают;
5) бруцеллез - абортированный плод целиком с (оболочками), или, как исключение, желудок плода с содержимым, перевязанный лигатурой со стороны пищевода и двенадцатиперстной кишки. Свиньи не менее трех плодов с одного помета, а от лошадей гной из абсцессов, и пораженные некротизированые участок плодовой оболочки, в крайнем случае слизь и другие выделения из матки абортировавшей животных; от убитых животных – паренхиматозные органы, парные, мезентериальные лимфатические узлы;

3) кептіру (лептоспироз).
Сарысуды (0,4 миллилитр) фильтр қағазына (5х5 см) жағады және толық кепкенге дейін шашыраңқы жарықта ұстайды. Сарысуы бар әрбір бетте жай қарындашпен тиісті жазбалар жасайды, пергамент қағазына орайды (әр сынаманы жеке), конвертке буып-түйеді және сол күйінде құрғақ сарысудың әр сынамасын 2 миллилитр физикалық ерітіндісі бар шыны түтікшеге орналастыратын зертханаға жібереді. 6-10 сағат термостаттайды және 24 сағат бөлме температурасында ұстайды, кейін зерттейді. Құрғақ сарысу антигендік қасиетін 40-130 күн сақтайды. Фенол немесе бор қышқылымен консервіленген сарысу 30 күн бойы зерттеуге жарамды. Лайланған, өскінделген, гемолизденген сарысу зерттеуге жатқызылмайды. Қанның әр сынамасында тізімге сәйкес жануардың нөмірі немесе аты, жануар иесінің тегі көрсетіледі. Сынамалар тізіммен бірге екі данада жолданады.
42. Жануарлардың қан-жынын тік ішектен алады немесе стерильді стақандарға, банкаларға немесе пробиркаларға стерильді пинцетпен жинайды.
43. Ішекті бүтіндей емес, ең көп зақымдалған бөліктері бар кесінділерін жібереді. Кесінділер ішіндегісінен босатылады, стерильді сумен мұқият жуылады және стерильді банкаларға салынады.
44. Жіліктерді тұтастай, шеттері зақымдалмаған, сіңірі мен бұлшық етінен жақсылап тазаланған күйде жібереді.
45. Теріні стерильді, герметикалық жабылған күйінде кесек түрінде (10х10 көлемінде) жібереді. Сынамаларды ең көп зақымданған немесе теріні аз құнсыздандыратын бөліктерінен алады.
46. Бактериологиялық (вирусологиялық) зерттеу үшін:
1) тілмеге – жілікті, бүйректі;
2) сальмонеллезге – өт қабы бар бауыр бөлігін, көк бауырын, шажырқайдың лимфа түйіндерін, түтік тәрізді сүйекті;
3) пастереллезге – лимфа түйіндері бар өкпе бөлігін, көк бауырды, жүректі (қан тамырларын байлап), түтік тәрізді сүйекті және бұлшық ет ұлпасы бар инфильтраттарды;
4) түйнемеге – құлақтың кесілген жерінен, перифириялық тамырдан қанды немесе құлақ қалқанын кесіп жібереді (өлексенің жатқан жағындағы құлағына алдын ала екі лигатура салады, кесіндінің шеттерін күйдіреді);
5) бруцеллезге – түсірілген төлді толығымен (қабығымен) немесе ерекшелік ретінде өңеш пен тоқ ішек жағынан лигатурамен байланған төлдің қарынын қан-жынымен бірге. Шошқалардан бірге туған кемінде үш төлден, жылқылардан абцесстердің іріңі, және төл қабының зақымдалған,  екозға ұшыраған телімдері, жоқ дегенде іш тастаған жануарлар жатырларының кілегейін және басқа бөлінділерін; сойылған жануарлардан – паренхиматозды ағзаларын, жұпталған, мезентериалды лимфа түйіндерін;

6) туберкулез - части измененных органов со здоровой тканью и регионарных лимфатических узлов с необызвествленными очагами, трубчатая кость;
7) лептоспироз - части печени, почки, нитратную кровь, ликвор, мочу;
8) ящур - не вскрывшиеся афты (для определения типа ящурного вируса);
9) болезнь Ауески - голову (головной мозг), части селезенки, печени, легкого;
10) оспу - оспенные поражения в стадии везикул, оспенная лимфа или части пораженной кожи;
11) чуму - паренхиматозные органы, бронхиальные, мезентериальные лимфатические узлы (для исключения бактериальной инфекции);
12) листериоз - паренхиматозные органы, головной мозг;
13) некробактериоз - некротические поражения: конечности, слизистой полости рта, внутренних органов;
14) эмфизематозный карбункул, злокачественный отек - стерильно взятый экссудат из воспаленного крепитирующего отека, а также мазки отпечатки на предметных стеклах, в случае вскрытия – кусочек печени селезенки, почек и пораженных мышц;
15) микоплазмоз - пораженную часть легкого;
16) актиномикоз - части пораженных органов с узлами;
17) кампилобактериоз - абортированные плоды с оболочками и влагалищными выделениями, препуциальная слизь, сперма, секрет придаточных половых желез;
18) мыт - стерильно взятый гной из невскрывшихся абсцессов лимфатических узлов, гной из носовых истечений. Из патологического материала голову, кровь из сердца, и других пораженных органов;
19) бешенство - свежий труп мелких животных или голову (головной мозг) крупных животных.
47. Для гистологического исследования посылают при подозрении на:
1) туберкулез - пораженную часть органов и регионарные лимфатические узлы;
2) сальмонеллез- печень;
3) лептоспироз - печень, почку, взятые не позднее 30 минут после смерти животного;
4) болезнь Ауески - продолговатый мозг и четверохолмие;
5) болезнь Тешена - поясничную часть спинного мозга, серое вещество головного мозга (базальная часть);
6) оспу - пораженные участки кожи;
7) микоплазмоз - пораженные части легких;
8) бруцеллез - пораженные органы с узелками;
9) актиномикоз - пораженные органы с узелками;
10) инфекционная анемия лошадей (ИНАН) - печень, сердце (предсердие и желудочков), селезенка, легкое, почка размером 2х2 сантиметра.
48. Для химико-токсикологического исследования материал помещают в чистые стеклянные банки: желудок и кишечник в одной банке, печень и почку в другой.
При подозрении на отравление направляют материал от трупов павших животных:
1) часть пищевода и пораженную часть желудка с содержимым в количестве 0,5 килограмм, а от крупного рогатого скота и мелкого рогатого скота часть пищевода и сычуга;

6) туберкулезге – сау ұлпалары бар өзгерген ағзалардың бөліктерін және белгісіз ошақтардағы аймақтық лимфа түйіндерін, түтікше тәрізді сүйекті;
7) лептоспирозға – бауырдың, бүйректің бөліктерін, нитраттық қанды, ликворды, зәрді;
8) аусылға – ашылмаған афталарды (аусыл вирусының типін анықтау үшін);
9) Ауески ауруына – басын (бас миын), көк бауыр, бауыр, бүйрек бөліктерін;
10) шешекке – везикула сатысындағы шешек зақымдануларын, шешек лимфасын немесе зақымдалған тері бөліктерін;
11) обаға – паренхиматозды ағзалар, бронхиалды, мезентериалды лимфа түйіндерін (бактериалды инфекцияны алып тастау үшін);
12) листериозға – паренхиматозды ағзаларды, бас миын;
13) некробактериозға – некротикалық зақымдануларын: аяқ бастарының, ауыз қуысының кілегейін, ішкі ағзаларын;
14) қарасанға, қатерлі ісікке – крепитацияланатын қабынған ісіктен стерильді алынған экссудатын, сондай-ақ зат шыныларындағы жұғындыларын, жарып-сою жағдайында – көк бауырдың, бүйректің және зақымдалған бұлшық еттің бөлігін;
15) микоплазмозға – өкпенің зақымдалған бөлігін;
16) актинамикозға – ағзалардың түйіндері бар зақымдалған бөліктерін;
17) компилобактериозға – қабығымен және қынап бөлінділерімен бірге, түсік тасталған төлді күпек кілегейін, ұрықты, қосалқы жыныс бездерін;
18) сақауға – лимфа түйіндерінің жарылмаған абцесстерінен стерильді алынған іріңді, мұрын ағындыларынан алынған іріңді. Патологиялық материалдан басты, жүректен және басқа зақымдалған ағзалардан алынған қанды;
19) құтыруға – ұсақ жануарлардың жас өлекселерін немесе ірі жануарлардың басын (бас миы) жібереді.
47. Гистологиялық зерттеулер үшін:
1) туберкулезге – ағзалардың зақымдаған бөлігін және аймақтық лимфа түйіндерін;
2) сальмонеллезге – бауырын;
3) лептоспирозға – жануардың өлімінен 30 минуттан кейін алынған бауырын, бүйрегін;
4) Ауески ауруына – сопақша миын және төрт төбешігін;
5) Тешен ауруына – жұлынның белдегі бөлігін, бас миының сұр затын (базальды бөлігі);
6) шешекке – терінің зақымдалған бөліктерін;
7) микоплазмозға – өкпенің зақымдалған бөліктерін;
8) бруцеллезге – түйіндері бар зақымдалған ағзаларын;
9) актинамикозға – түйіндері бар зақымдалған ағзаларын;
10) жылқының инфекциялық анемиясына (ИНАН) күдік туғанда – жүрегін (жүрек алды және қарыншалар), көк бауырын, өкпесін, 2х2 см мөлшеріндегі бүйрегін жібереді.
48. Химия-токсикологиялық зерттеулер үшін материалды таза, шыны банкаларға орналастырады: қарын мен ішек бір банкада, бауыр мен бүйрек басқа банкада.
Улануға күдік туған кезде өлім-жітімге ұшыраған жануарлардың өлекселерінен материалды:
1) өңештің бір бөлігін және ішіндегісінің 0,5 килограмы бар қарынның зақымдалған бөлігін, ал ірі қара мал мен ұсақ қара малдан өңеш пен ұлтабардың бір бөлігін;

2) отрезок тонкого отдела кишечника (длиной до 0,5 метра) из наиболее пораженной части вместе с содержимым;
3) отрезок толстого отдела кишечника (длиной до 40 сантиметров) из наиболее пораженной части вместе с содержимым;
4) часть печени (0,5-1 килограмм) с желчным пузырем.
Одновременно с целью определения источника отравления посылают все корма (по 1 килограмму каждого вида корма), которые скармливали животным, кроме этого, обязательно посылают остатки кормов из кормушек.
При подозрении на отравления рыб - грунт для исследования берут со дна водоемов в количестве 2 килограмма, воду для химического анализа отбирают в чисто вымытые склянки в количестве 2-3 литров, так чтобы проба соответствовало всей массе исследуемой воды. Отбирают живых или недавно погибших рыб и упаковывают в чистую тару.
7. Особенности отбора проб воды, почвы, воздуха
49. Пробы почвы отбирают почвенным буром. Обследуемую площадь разбивают на участки размером не более 16 квадратных метров. Пробы почвы с территории, подозреваемой в поверхностном обсеменении сибиреязвенным возбудителем, берут на глубину до 15 сантиметров. На территории скотомогильников сначала снимают на 2-3 сантиметра верхний слой почвы, а затем берут пробы на глубину до 2 метров через каждые 25 сантиметров.
50. Пробы воды отбирают батомером или специально приспособленной бутылью. Пробы воды из естественных и искусственных водоемов берут на глубине 10-15 сантиметр и у дна. Пробы придонного осадка - у береговой кромки и исследуют их так же, как и пробы почвы. Объем каждой пробы - не менее 0,5 литра, общий объем не менее 1 литра.
Перед взятием проб из водопровода кран обжигают горящим спиртовым тампоном. Открыв кран, набирают в стерильную посуду 0,5 литра воды, затем в течение 10 минут спускают воду и берут еще 0,5 литра в другую стерильную посуду.
51. Отбор проб воздуха осуществляется в объектах государственного ветеринарно-санитарного контроля через поглотительный прибор путем пропускания воздуха с определенной скоростью или заполнения сосудов ограниченной емкости. Наилучшим способом получения средних суточных значений является непрерывный отбор проб воздуха в течение 24 часа. Для отбора проб воздуха используются электроаспираторы, пылесосы и другие приборы и устройства, пропускающие воздух, а также устройства, регистрирующие объем пропускаемого воздуха (реометры, ротаметры и другие расходомеры).
8. Заключительные положени
52. По окончании проведения лабораторных исследований продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок, проб патологического и биологического материала, воды, почвы в ветеринарных лабораториях с целью определения их показателей соответствию ветеринарно-санитарным требованиям и требованиям безопасности выдается акт экспертизы (протокол или отчет испытаний), испытуемые образцы подлежат списанию и утилизации после проведения лабораторных исследований. Контрольная проба по истечении срока годности данной пробы подлежит утилизации. Утилизация проб проводится специально созданной комиссией с участием директора, начальника отдела, главного специалиста ветеринарной лаборатории с последующим составлением акта уничтожения, который подписывается всеми членами комиссии.

2) аш ішектің ең зақымдалған бөлігінің кесіндісін (0,5 метрге дейін ұзындықта) ішіндегісімен бірге;
3) тоқ ішектің ең зақымдалған бөлігінің кесіндісін (40 сантиметрге – дейін ұзындықта) ішіндегісімен бірге;
4) өт қабы бар бауыр бөлігін (0,5 – 1 килограмм) жолдайды.
Бір мезгілде улану көзін анықтау мақсатында жануарларды азықтандырған барлық жемшөптерді (әр түрінен 1 килограмнан), одан басқа оттықтардағы жемшөп қалдықтарын міндетті түрде жібереді.
Балықтардың улануына күдік туған кезде – су қоймаларының түбіндегі зерттеуге арналған топырақты 2 килограмм мөлшерінде, химиялық талдау үшін суды зерттелетін судың барлық массасына сәйкес келетіндей 2 – 3 литр мөлшерінде тазалап жуылған кішкентай шыны сауыттарға алады. Тірі немесе жақында өлген балықтарды алады және таза ыдысқа буып-түйеді.
7. Судың, топырақтың, ауаның сынамаларын іріктеу ерекшеліктері
49. Топырақтың сынамасын топырақ бұрғысымен алады. Тексерілетін аумақты 16 шаршы метрден артық емес мөлшердегі телімдерге бөледі. Түйнеме қоздырғышы жайылды деген күдік туған аумақтан 15 см-ге дейінгі тереңдіктен топырақ сынамасын алады. Мал қорымдарының аумағынан алдымен топырақтың 2-3 сантиметр жоғарғы қабатын алады, кейін 2 метрге дейінгі тереңдіктен әр 25 сантиметрден сынамалар алады.
50. Судың сынамаларын батомер немесе арнайы бейімдендірілген бөтелкемен алады. Табиғи және жасанды су қоймаларынан су сынамаларын 10-15 сантиметр тереңдіктен және түбінен алады. Түбіндегі тұнбаның сынамалары – жаға жиегінде және оларды топырақ сынамаларындай зерттейді. Әр сынаманың көлемі – кемінде 0,5 литрден, жалпы көлемі кемінде 1 литрден.
Су құбырынан сынама іріктеу алдында құбырды жанып тұрған спирт тампонымен күйдіреді. Құбырды ашып, стерильді ыдысқа 0,5 литр су алады, кейін 10 минуттың ішінде суды жібереді және басқа стерильді ыдысқа тағы 0,5 литр алады.
51. Ауадан сынама іріктеу мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау нысандарынан сору құралы арқылы ауаны нақты бір жылдамдықпен жіберіп отырып немесе шектеулі құтыны толтыру арқылы алады. Орташа тәуліктік шаманы алудың тиімді тәсілі ауа сынамасын 24 сағат бойы үздіксіз алу болып табылады. Ауадан сынама іріктеу үшін электроаспираторлар, шаңсорғыштар мен басқа да ауа өткізетін қондырғылар, сонымен қатар, өткізілетін ауаны тіркеуші құралдар (реометрлер, ротаметрлер басқа да шығыс өлшегіштер) пайдаланылады.
8. Қорытынды ережелер
52. Жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат, жемшөп пен жемшөп қоспалары, патологиялық және биологиялық материал, су, топырақ сынамаларының зертханалық зерттеулерін жүргізу аяқталған соң ветеринариялық зертханаларда олардың көрсеткіштерінің ветеринариялық-санитариялық талаптарға және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында сараптама актісі (сынақ хаттамасы немесе есебі) беріледі, сыналатын үлгілер зертханалық зерттеулер жүргізгеннен кейін есептен шығаруға және кәдеге жаратуға (жоюға) жатады. Бақылау сынамасы осы сынаманың жарамдылық мерзімі аяқталған соң кәдеге жаратуға (жоюға) жатады. Сынамаларды кәдеге жаратуды ветеринариялық зертхана директорының, бөлім бастығының, бас маманның қатысуымен арнайы құрылған комиссия жүргізіп, кейіннен барлық комиссия мүшелері қол қоятын жою актісі жасалады.

Сноска. Пункт 52 в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам отбора проб
перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического материала
Необходимая масса навесок проб для проведения лабораторных
исследований на показатель ветеринарно-санитарным требованиям и
требованиям безопасности веществ в продуктах животного
происхождения и кормах

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Орны ауыстырылатын
(тасымалданатын)
объектілердің сынамасын
іріктеу қағидаларына
1-қосымша
Жануарлардан алынатын өнімдердегі және жемшөптегі заттардың ветеринариялық-санитариялық талаптар мен қауіпсіздік талаптарының көрсеткіштеріне зертханалық зерттеу жүргізу үшін алынатын сынамалар сапасының қажетті массасы

100,1 – 500,0
14
11
500,1 – 1 000,0
15
12
Свыше 1 000,0
На каждые 1000,0 – 1 проба
Приложение 2
к Правилам отбора проб
перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического материала
Акт
отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2012 № 1030 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
№ ______                                       от "__" _______ 20 г.
Областное (городское) территориальное подразделение ведомства
уполномоченного органа по ________________ области (городу)
Наименование предприятия ____________________________________________
Наименование перемещаемого (перевозимого) объекта
_____________________________________________________________________
Место отбора проб ___________________________________________________
(наименование и адрес объекта)
Мною (нами) _________________________________________________________
(Ф.И.О., должность представителя (ей) службы
_____________________________________________________________________
госветсанконтроля и надзора, осуществляющего отбор проб)
в присутствии _______________________________________________________
(указать должность, Ф.И.О. представителя (ей)
_____________________________________________________________________
владельца перемещаемого (перевозимого) объекта, юридического
_____________________________________________________________________
или Ф.И.О. физического лица)
проведен осмотр _____________________________________________________
(наименование перемещаемого (перевозимого) объекта
Размер партии _____________________________________, дата поступления
(вес нетто, количество мест)
_____________________________________________________________________
(указать наименование, количество единиц и номер транспортных
средств)
Сопроводительные документы __________________________________________
(перечислить виды документов № и дату выдачи)
Отсутствие документов _______________________________________________
(указать каких)
Продукция изготовлена _______________________________________________
(страна происхождения)
Срок годности _______________________________________________________
(изготовитель, дата изготовления)
_____________________________________________________________________
Результаты осмотра продукции ________________________________________
(внешний вид, запах, целостность упаковки,
_____________________________________________________________________
соответствие маркировки, температура внутри продукта и т.д.)
Основание для проведения лабораторных исследований продукции
перемещаемых (перевозимых) объектов:
_____________________________________________________________________
(в порядке планового контроля и наблюдения; подозрение на
опасность в ветсанотношении; получении информации о
недоброкачественности; нарушении условий хранения, при обращении
владельца перемещаемого (перевозимого биоматериала)
_____________________________________________________________________
Пробы отобраны в ____ часов ___ минут
Согласно ____________________________________________________________
(указать наименование документа)
в количестве ______________________, пронумеровано и опломбировано
(опечатано) _________________________________________________________
направляются в ______________________________________________________
(указать наименование ветеринарной лаборатории)
для _________________________________________________________________
(указать виды лабораторных исследований)
Государственный ветеринарно-санитарный
инспектор, проводивший отбор проб:       ____________ _______________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Владелец продукции или
его представителя:                       _____________ ______________
(подпись)       (Ф.И.О.)
_____________________________________________________________________
Отметки о получении проб:
Пробы принял: _______________________________________________________
(подпись, указать должность, Ф.И.О. специалиста ветлаборатории)
Приложение 3
к Правилам отбора проб
перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического материала
Норма выборки от партии птицы, кроликов

100,1–500,0
14
11
500,1–1 000,0
15
12
1000,0 жоғары
Әрбір 1000,0 – 1 сынама
Орны ауыстырылатын
(тасымалданатын)
объектілердің сынамасын
іріктеу қағидаларына
2-қосымша
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің сынамасын іріктеу актісі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.07 № 1030 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
№_____                                    20__ жылғы «___»___________
____________ облысы (қаласы) бойынша уәкілетті орган ведомствосының
облыстық (қалалық) аумақтық бөлімшесі
Кәсіпорынның атауы___________________________________________________
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің материалдың атауы _________________
Сынаманы іріктеу орны _______________________________________________
(объектінің атауы және мекенжайы)
Мен (біз) ___________________________________________________________
(сынамасын іріктеу жүргізетін мемветсанбақылау өкілінің
Т.А.Ә, лауазымы)
_____________________________________________________________________
(орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объекті иесінің, заңды тұлға
өкіл(дер)інің лауазымы, Т.А.Ә
___________________________________________________________қатысуымен
немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә) көрсетілсін)
________________________________________________тексеру өткіздім(дік)
(орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің атауы)
Партияның көлемі __________________, келіп түскен күні_______________
(таза салмағы, орын саны)
_____________________________________________________________________
(көлік құралдарының атауы, бірлік саны және нөмірі көрсетілсін)
Ілеспе құжаттар _____________________________________________________
(құжат түрлерін атап өту, № және берілген күні)
Құжаттардың __________________________________________________болмауы
(қандайы көрсетілсін)
Өнім _____________________________________________________дайындалған
(шығарылған ел)
_____________________________________________________________________
Жарамдылық мерзімі __________________________________________________
(дайындаушы, дайындалған уақыты)
_____________________________________________________________________
Өнімді қарау қорытындысы ____________________________________________
(сыртқы түрі, иісі, ораманың бүтіндігі,
таңбалауға сәйкестігі, өнімнің
_____________________________________________________________________
ішкі температурасы және т.б.)
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің өнімдеріне лабораториялық зерттеулер жүргізу үшін негіздеме:
_____________________________________________________________________
(жоспарлы бақылау және қадағалау тәртібінде; ветеринариялық-санитариялық қатынастар қауіпіне күдік; сапасыздығы туралы ақпарат алу; сақтау шартының бұзылуы; орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің иесі өтінген)
_____________________________________________________________________
Сынама ______ сағат ______минутта алынды _______________________________________________________________сәйкес
(құжат атауын көрсету)
саны___________________________________, нөмірленді және пломбаланған
(мөрленді)___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________________үшін
(зертханалық зерттеулердің түрін көрсету)
___________________________________________________________жіберіледі
(ветеринариялық зертхананың атауын көрсету)
Сынамаларға іріктеу
жүргізген мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық
инспектор:                      _______________ _____________________
(қолы)               (Т.А.Ә)
Өнім иесі немесе оның өкілі: _______________ ________________________
(қолы)               (Т.А.Ә)
_____________________________________________________________________Сынамалар алынғаны туралы белгі:
Сынамаларды қабылдаған: _____________________________________________
(зертхана маманының қолы, лауазымы, Т.А.Ә
көрсетілсін)
Орны ауыстырылатын
(тасымалданатын)
объектілердің сынамасын
іріктеу қағидаларына
3-қосымша
Құс, үй қояны партиясынан іріктеп алу нормасы