Об утверждении критериев безопасности водохозяйственных систем и сооружений
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 января 2012 года № 29. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 19-4/289.
В соответствии с подпунктом 16) статьи 36 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые критерии безопасности водохозяйственных систем и сооружений.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 января 2012 года № 29
Критерии
безопасности водохозяйственных систем и сооружений
Основные положения
1. Настоящие критерии безопасности водохозяйственных систем и сооружений (далее – Критерии) устанавливают основные наблюдаемые и контролируемые в процессе мониторинга технические показатели состояния водоподпорных гидротехнических сооружений водохозяйственных систем и сооружений (далее – ГТС) в Республике Казахстан.
2. Мониторинг Критериев осуществляется собственниками ГТС на основе результатов натурных (визуальных и инструментальных) наблюдений за техническими показателями сооружения.
Количественные и качественные значения критериев разрабатываются в составе проекта строительства с учетом их характеристик, условий эксплуатации, в соответствии со строительными нормами и правилами Республики Казахстан № 3.04-01-2008 «Гидротехнические сооружения. Основные положения проектирования».
3. В настоящих Критериях используются следующие определения:
1) водоподпорное гидротехническое сооружение – сооружение,  предназначенное для создания подпора, подъема уровня воды или для создания водохранилища;
2) контролируемые показатели – количественные и качественные характеристики состояния ГТС, измеренные с помощью технических средств или вычисленные на основе измерений сооружения;
3) диагностические показатели – наиболее значимые для диагностики и оценки состояния ГТС контролируемые показатели, позволяющие дать оценку безопасности ГТС «сооружение – основание – водохранилище» в целом или отдельных ее элементов;

Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары қауіпсіздігінің критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 қаңтардағы № 29 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 36-бабының 16) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары қауіпсіздігінің критерийлері бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі                                 К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 12 қаңтардағы
№ 29 қаулысымен
бекітілген
Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары
қауіпсіздігінің критерийлері Негізгі ережелері
1. Осы су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары қауіпсіздігінің критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) мониторинг үдерісінде Қазақстан Республикасындағы су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының суды тежейтін гидротехникалық құрылыстар (бұдан әрі - ГТҚ) жай-күйінің негізгі қадағаланатын және бақыланатын техникалық көрсеткіштерін белгілейді.
2. Критерийлер мониторингін ГТҚ-ның меншік иелері құрылыстардың техникалық көрсеткіштерін сырттай (көрнекі және инструменталдық) бақылау нәтижелері негізінде жүзеге асырады.
Критерийлердің сандық және сапалық мәні Қазақстан Республикасының «Гидротехникалық құрылыстар. Жобалаудың негізгі ережелері» № 3.04-01-2008 құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес олардың сипаттамалары, пайдалану шарттары, ескеріле отырып, құрылыс жобасы құрамында әзірленеді.
3. Осы Критерийлерде мынадай анықтамалар қолданылады:
1) су тежейтін гидротехникалық құрылыс - тежеуді жасауға, су деңгейін көтеруге немесе су қоймасын құруға арналған құрылыс;
2) бақыланатын көрсеткіштер - техникалық құралдар көмегімен өлшенген немесе құрылысты өлшеу негізінде есептелген ГТҚ жай-күйінің сандық және сапалық сипаттамасы;
3) диагностикалық көрсеткіштер - ГТҚ жай-күйін диагностикалау мен бағалау үшін маңызды, «құрылыс - табан — су қоймасы» ГТҚ қауіпсіздігіне толығымен немесе оның жеке элементтерін бағалауға мүмкіндік беретін бақыланатын көрсеткіштер;

4) К – значение контролируемых показателей, измеренных в процессе мониторинга технического состояния ГТС;
5) К1 – уровень критериальных диагностических показателей, предупреждающий уровень значений диагностических показателей, при достижении которого устойчивость, механическая и фильтрационная прочность ГТС и его основания, а также пропускная способность водосбросных и водопропускных сооружений еще соответствуют условиям нормальной эксплуатации;
6) К2 – уровень критериальных диагностических показателей, второй (предельный) уровень значений диагностических показателей, при превышении которого эксплуатация ГТС в проектных режимах недопустима.
4. Основные контролируемые и диагностические показатели ГТС приведены в приложении к настоящим Критериям.
5. Критерии подлежат корректировке:
1) перед вводом ГТС в эксплуатацию;
2) после первых двух лет эксплуатации;
3) не реже одного раза в каждые последующие пять лет эксплуатации;
4) после реконструкции ГТС, их капитального ремонта, восстановления и изменения условий эксплуатации;
5) при выводе из эксплуатации и при консервации;
6) при изменении нормативных правовых актов, правил и норм в области безопасности ГТС;
7) после аварийных ситуаций.
6. Оценку состояния ГТС проводят на основе сопоставления измеренных значений диагностических показателей К с их критериальными значениями К 1 и K 2. При К < К 1 состояние ГТС считают нормальным, при К 1 < К < К 2 – потенциально опасным, при К > К 2 – предаварийным.
Приложение
к Критериям безопасности
водохозяйственных систем и
сооружений
Перечень
основных контролируемых и диагностических
показателей водоподпорных гидротехнических сооружений
водохозяйственных систем и сооружений:
Основные
контролируемые
показатели
состояния
ГТС по типу
Способ
измерения
контролируемого
показателя
Технические
средства
измерения
контролируемого
показателя
Ориентиро-
вочная
периодичность
измерения*
Результат мониторинга
Значение
измерен-
ного
показате-
ля К
Критериальное
значение
показателя
К1, К2
1
2
3
4
5
6
1. Бетонные ГТС (гравитационные, контрфорсные, арочные плотины)
Вертикальные
перемещения
(осадки)
сооружения и
его основания,
мм
Нивелирование
поверхностных
марок
Поверхностные
марки, рабочие
и
фундаментальные
реперы
2 раза в год
мм
мм
Горизонтальные
перемещения
сооружения и
его основания,
мм
Триангуляция,
визирование по
створам,
светодально-
мерные
наблюдения
Рабочие реперы,
визирные марки,
марки для
светодальномер-
ных наблюдений
То же
мм
мм
Напряжения в
сооружении и
его основании,
кг/см2, МПа
Дистанционные
измерения
деформаций,
напряжений в
сооружении и
его основании
Измерительные
преобразователи
линейных
деформаций,
силы струнного
типа
1 раз в месяц
кг/см2,
МПа
кг/см2, МПа
Контактные
напряжения в
подошвах
бетонного
сооружения,
кг/см2, МПа
Дистанционные
измерения силы
на
контролируемую
площадь
Измерительные
преобразователи
силы струнного
типа
То же
кг/см2,
МПа
кг/см2, МПа
Раскрытие
межсекционных
швов
сооружения, мм
Дистанционные
измерения
раскрытия шва
Измерительные
преобразователи
линейных
перемещений
струнного типа
3 раза в
месяц
мм
мм
Взаимные
смещения
секций по
межсекционным
швам
сооружения, мм
Прямые
измерения
взаимного
смещения секций
плотины
Модернизирован-
ный щелемер,
штангенщелемер
То же
мм
мм
Величина
простирания
трещины по
контакту
сооружения со
скалой, мм
Дистанционные
измерения
раскрытия шва
по контакту
сооружения со
скалой
Измерительные
преобразователи
линейных
перемещений
струнного типа
-
мм
мм
Раскрытие
трещин и
межблочных
швов в
сооружении, мм
Дистанционные
измерения
раскрытия
трещин,
межблочных швов
Измерительные
преобразователи
линейных
деформаций,
перемещений
струнного типа
-
мм
мм
Температура
бетона
сооружения и
его
основания, оС
Дистанционные
измерения
температуры
бетона
Измерительные
преобразователи
температуры
струнного типа
-
оС
оС
Фильтрационные
расходы,
поступающие в
дренажные
устройства или
выходящие на
поверхность,
л/с
Дистанционные
измерения
расхода или
прямые
измерения
отметки уровня
воды на мерном
водосливе
Измерительные
преобразователи
уровня
жидкости,
мерная рейка
-
л/с
л/с
Пьезо-
метрические
напоры в
основании
сооружения и
береговых
примыканиях, м
Прямые или
дистанционные
измерения
пьезо-
метрических
уровней в
основании
сооружения
Измерительные
преобразователи
давления
струнного типа,
образцовые
манометры
-
м
м
Пьезо-
метрические
градиенты в
основании
сооружения,
безразмерно
Вычисляются по
измеренным
напорам в
основании
сооружения
-
3 раза в месяц
Без-
размерная величина
Без-
размерная величина
Параметры
сейсмических
колебаний
сооружения и
его основания
(частота, Гц;
период
собственных
колебаний, с)
Измерения в
ждущем
автоматическом
режиме
ускорений,
амплитуды
колебаний
Сейсмо-
метрическая
аппаратура
Постоянно
Гц, с
Гц, с
Характеристики
размыва русла
в нижнем бьефе
(глубина, м;
площадь
воронки
размыва, м2)
Прямые
измерения
воронки размыва
с помощью
эхолота или
водолазов
Эхолоты, мерные
ленты
1 раз в год
м, м2
м, м2
Разрушение
бетона в зоне
переменного
уровня, мм
Прямые
измерения
глубины
разрушения
бетона
Деформометр на
базе индикатора
часового типа
2 раза в год
мм
мм
Разрушение
бетона
вследствие
реакционных
свойств
крупного
заполнителя
бетона, мм
Прямые
измерения
глубины
разрушения
бетона
То же
То же
мм
мм

4) К - ГТҚ техникалық жай-күйін мониторингілеу үдерісінде өлшенген бақыланатын көрсеткіштердің мәні;
5) К1 - диагностикалық көрсеткіштер мәндерінің деңгейін сақтандыратын критериалдық диагностикалық көрсеткіштердің деңгейі, оған жеткенде ГТҚ тұрақтылығы, механикалық және сүзілу төзімділігі мен оның табаны, сондай-ақ су қашыртқы және су өткізгіштік құрылыстарының суды жіберу мүмкіндігі қалыпты пайдалану шарттарына әлі де сәйкес келеді;
6) К2 - критериалдық диагностикалық көрсеткіштер деңгейі, диагностикалық көрсеткіштер мәндерінің екінші (шекті) деңгейі, одан асып кеткенде жобалық режимде ГТҚ пайдалануға рұқсат етілмейді.
4. ГТҚ-ның негізгі бақыланатын және диагностикалық көрсеткіштері осы Критерийлердің қосымшасында келтірілген.
5. Критерийлер:
1) ГТҚ-ны пайдалануға беру алдында;
2) пайдаланудың бастапқы екі жылынан кейін;
3) пайдаланудың әрбір бес жылынан кейін кемінде бір рет;
4) ГТҚ қайта жаңғыртқаннан, күрделі жөндеуден, қалпына келтірілгеннен және пайдалану шарттарын өзгерткеннен кейін;
5) пайдаланудан шығарылғаннан кейін және консервациялау кезінде;
6) ГТҚ қауіпсіздігі саласында нормативтік құқықтық актілерді, қағидалар және нормалары өзгертілген кезде;
7) авариялық жағдайлардан кейін түзетілуге жатады.
6. ГТҚ жай-күйін бағалау К диагностикалық көрсеткішінің өлшенген мәнін оның К1 және К2 критериалдық мәнімен салыстыру негізінде жүргізіледі. К < К1-де кезінде ГТҚ жай-күйі қалыпты, К1< К < К2- әлеуетті қауіпті, К > К2- аварияның алдында деп есептеледі.
Су шаруашылығы жүйелері мен
құрылыстары қауіпсіздігінің
критерийлеріне қосымша
Су шаруашылығы жүйелері құрылыстарының су тежейтін
гидротехникалық құрылыстарының негізгі бақыланатын
және диагностикалық көрсеткіштерінің
ТІЗБЕСІ
Түріне қарай ГТҚ жай-күйінің негізгі бақыланатын көрсеткіштері
бақыланатын көрсеткішті өлшеу тәсілі
Бақыланатын көрсеткішті өлшейтін техникалық құралдар
Өлшемнің болжамды кезеңділігі*
Мониторинг нәтижесі
К өлшенген көрсеткіштің мәні
К1, К2 көрсеткіштің критериалдық мәні
1
2
3
4
5
6
1. Бетонды ГТҚ (гравитациялық, контрфорсты, арқалы бөгеттер)
Құрылыстың қыры мен оның табанының тік жылжуы (шөгуі), мм
Үстіңгі маркаларды нивелирлеу
Үстіңгі маркалар, жұмысшы және іргетасты реперлер
Жылына 2 рет
мм
мм
Құрылыстар мен оның табандарының көлденеңінен жылжуы, мм
Тұстамалар бойынша триангуляция, шамды алыстан шамалайтын бақылаулар
Жұмысшы реперлер, визирлі маркалар, шамды алыстан шамалайтын бақылау маркалары
Сол мерзімде
мм
мм
Құрылыстардың және оның табанының кернеуі, кг/см2, МПа
Деформацияларды, құрылыстардың және оның табанының кернеуін қашықтықтан өлшеу
Сызықтық деформацияны өлшейтін түрлендіргіштер, ішекті түрлі күштер
Айына 1 рет
кг/см2, МПа
кг/см2, МПа
Бетонды құрылыстың ұлтанындағы түйіскен кернеу, кг/см2, МПа
Бақыланатын алаңға келетін күшті қашықтықтан өлшеу,
Ішекті түрлі күштерді өлшейтін түрлендіргіштер
Сол мерзімде
Кг/см2, МПа
Кг/см2, МПа
Құрылыстың секцияаралық тігістерін ашу
Тігістердің ашылуын қашықтықтан өлшеу
Ішекті түрдегі сызықтық ауысулықты өлшейтін түрлендіргіштер
Айына 3 рет
мм
мм
Құрылыстың секцияаралық тігістері бойынша секциялардың өзара жылжуы, мм
Бөгет секцияларының өзара жылжуын тікелей өлшеу
Ішекті түрлі сызықтық жылжуларды өлшейтін түрлендіргіштер
Сол мерзімде
мм
мм
Жартас пен құрылыс түйісі бойынша жарықтың созылу көлемі, мм
Жартас пен құрылыс түйісі бойынша жарықты ашу қашықтық өлшеулер
Ішекті түрдегі сызықтық ауысулықты өлшейтін түрлендіргіштер
-
мм
мм
Құрылыстағы блокаралық тігістер мен жарықтарды ашу, мм
Блокаралық тігістер мен жарықтарды ашу жөнінде қашықтық өлшеулер
Ішекті түрдегі сызықтық ауысулықты, өзгерістерді өлшейтін түрлендіргіштер
-
мм
мм
Құрылыс бетонының мен оның табанының температурасы, оС
Бетон температурасын қашықтықтан өлшеу
Ішекті түрдегі температураны өлшейтін түрлендіргіштер
-
С
С
Жоғарғы бетіне шығатын немесе дренажды құрылғыларға түсетін сүзілу шығындар, л/с
Өлшейтін суағарда су деңгейін тікелей өлшеу немесе шығындарды қашықтықтан өлшеу
Сұйықтық деңгейін өлшейтін түрлендіргіштер, өлшейтін рейка
-
л/с
л/с
Су жағасына жанасқан және құрылыстардың табанындағы пьезометриялық қысым, м
Құрылыстардың табанында пьезометриялық деңгейлерді тура немесе қашықтықтан өлшеу
Ішекті түрдегі қысымды өлшейтін түрлендіргіштер, үлгілі манометрлер
-
м
м
Құрылыстардың табанындағы пьезометриялық градиенттер, мөлшерсіз
Құрылыстар табанында өлшенген қысымдар бойынша есептеледі
-
Айына 3 - рет
Мөлшерсіз көлем
Мөлшерсіз көлем
Құрылыстардың және оның табанының сейсмикалық толқуының параметрлері (жиілігі, гц; өзінің толқуларының кезеңі, с)
Толқулар амплитудасының, жеделдеуінің автоматтық күту режимінде өлшеу
Сейсмометрикалық аппаратура
Үнемі
Гц,с
Гц,с
Төменгі бьефте арнаның шайылу сипаттамасы (тереңдігі, м; шайылу шұңқырының алаңы, м2)
Сүңгуірлер немесе эхолоттардың көмегімен шаю шұңқырларын тура өлшеу
Эхолоттар, өлшейтін ленталар
Жылына 1 рет
м, м2
м, м2
Құбылмалы деңгейдің белдеуінде бетонның бұзылуы, мм
Бетонның бұзылу тереңдігін тура өлшеу
Сағат түріндегі индикатор базасындағы деформометр
Жылына 2 рет
мм
мм
Бетонның ірі толықтырушыларының реакциялық қасиеттері салдарынан бетонның бұзылуы, мм
Бетонның бұзылу тереңдігін тура өлшеу
Сол мерзімде
Сол мерзімде
мм
мм

2. Сооружения из грунтовых материалов (плотины, дамбы и т. п.)
Вертикальные
перемещения
(осадки)
гребня
сооружения и
его основания,
мм
Нивелирование
поверхностных
марок,
глубинных марок
Поверхностные,
глубинные
марки, рабочие
и
фундаментальные
реперы
2 раза в год
мм
мм
Горизонтальные
смещения
гребня
сооружения, мм
Триангуляция,
визирование по
створам,
светодально-
мерные
наблюдения
Рабочие и
фундаментальные
реперы,
визирные марки,
марки для
светодально-
мерных
измерений
То же
мм
мм
Паровое
давление в
водоупорных
элементах
сооружения и
его основания,
МПа
Дистанционные
измерения
перового
давления в
водоупорных
элементах
сооружения
Измерительные
преобразователи
давления
струнного типа
3 раза в
месяц
МПа
МПа
Фильтрационные
расходы,
поступающие в
дренажные
устройства или
выходящие на
поверхность,
л/с
Дистанционные
измерения
расходов или
прямые
измерения
отметок уровня
воды на мерном
водосливе
Измерительные
преобразователи
уровня
жидкости,
ультразвуковые
расходомеры,
мерные рейки
То же
л/с
л/с
Отметки
депрессионной
поверхности
фильтрацио-
нного потока в
теле
сооружения,
береговых
примыканиях, м
Дистанционные
измерения
пьезо-
метрических
уровней или
прямые
измерения
отметок
пьезо-
метрических
уровней
Измерительные
преобразователи
давления
струнного типа,
напорные и
безнапорные
пьезометры,
образцовые
манометры,
хлопушки,
уровнемеры
-
м
м
Градиенты
напора в
водоупорных
элементах
сооружения
основания,
безразмерно
Вычисляются по
измеренным
пьезо-
метрическим
напорам в
сооружении и
его основании
-
3 раза в
месяц
Без-
размерно
Без-
размерно
Температура
сооружения и
его
основания, оС
Дистанционные
измерения
температуры
сооружения и
его основания
Измерительные
преобразователи
температуры
струнного типа
То же
оС
оС
Параметры
сейсмических
колебаний
сооружения и
его основания
(частота, Гц,
период
собственных
колебаний, с)
Измерения в
ждущем
автоматическом
режиме
ускорений,
амплитуды
колебаний
Сейсмометричес-
кая аппаратура
Постоянно
Гц, с
Гц, с
Наличие
грифонов в
нижнем бьефе
за
сооружением,
л/с
Измерения
фильтрационного
расхода
Мерный водослив
с рейкой для
измерения
уровня воды над
водосливом
3 раза в
месяц
л/с
л/с
Наличие зон на
низовом откосе
с ярко-зеленым
травяным
покровом, м2
Измерения
площади зон
Рулетка
То же
м2
м2
Появление
просадочных
воронок на
гребне и
откосах
плотины, см, м3
Измерение
диаметра,
площади и
глубины воронки
-
-
см, м2
см, м2
Появление
продольных и
поперечных
трещин на
гребне
плотины,
м, мм
Измерение
протяженности и
раскрытия
трещин
-
-
м, мм
м, мм
3. Грунтовые примыкания, в верхнем и нижнем бьефах
Вертикальные
смещения в
оползневых и
потенциально
неустойчивых
массивах, мм
Нивелирование
поверхностных и
глубинных марок
Поверхностные и
глубинные марки
4 раза в год
мм
мм
Горизонтальные
смещения
оползневых и
потенциально
неустойчивых
массивов, мм
Триангуляция,
светодально-
мерные
наблюдения
Реперы, марки
То же
мм
мм
Уровень
грунтовых вод
в оползневых и
потенциально
неустойчивых
массивах, м
Измерения
пьезометричес-
ких уровней
Пьезометры,
уровнемеры,
хлопушки
1 раз в
месяц
м
м
Появление
оползневых и
просадочных
трещин, м, см
Зарисовка,
измерение
протяженности
ширины, глубины
Рулетка
3 раза в
месяц
м, см
м, см
Наличие зон избыточного увлажнения, м2
Измерение
площади
водопроявлений
Рулетка
То же
м2
м2
Наличие
сосредоточен-
ных выходов
подземных вод
в нижнем
бьефе, л/с
Измерение
фильтрационного
расхода
Мерный водослив
Раз в сутки
л/с
л/с
Наличие
суффозионного
выноса грунта,
г/л
Измерение
количества
взвеси
Мерный сосуд
3 раза в
месяц
г/л
г/л
Наличие
просадочных и
суффозионных
воронок, м
Зарисовка,
измерение
количества и
размеров
воронок
Рулетка
То же
м
м
Наличие
криогенных
деформаций, м
Характер
деформации,
размеры,
площадь
распространения
-
Раз в год
м
м
Примечание: * Исходя из опыта эксплуатации для каждого сооружения периодичность измерений назначается в зависимости от класса ГТС, их состояния, периода эксплуатации и других факторов.

2. Топырақты материалдардан жасалған құрылыстар (бөгеттер, дамбалар және т.б.)
Құрылыстың қыры мен оның табанының тік жылжуы (шөгуі), мм
Тереңдіктегі маркаларды, үстіңгі маркаларды ниверлеу
Үстіңгі, тереңдіктегі маркалар, жұмысшы және іргетасты реперлер
Жылына 2 рет
мм
мм
Құрылыстар қырларының көлденеңінен ығысуы, мм
Тұстамалар бойынша триангуляция, шамды алыстан шамалайтын бақылаулар
Жұмысшы және іргетасты реперлер, визирлі маркалар, шамды алыстан шамалайтын бақылау үшін маркалар
Сол мерзімде
мм
мм
Құрылыстың сутірек элементтерінде және оның табанындағы булы қысым, МПа
Құрылыстың сутірек элементтерінде булы қысымды қашықтықтан өлшеу
Ішекті түрдегі қысымды өлшейтін түрлендіргіштер
Айына 3 рет
МПа
МПа
Жоғарғы бетіне шығатын немесе дренажды құрылғыларға түсетін сүзілу шығындар, л/с
Өлшейтін суағарда су деңгейін тікелей өлшеу немесе шығындарды қашықтықтан өлшеу
Сұйықтық деңгейін өлшейтін түрлендіргіштер, ультрадыбысты шығынды өлшеуіштер, өлшейтін рейка
Сол мерзімде
л/с
л/с
Құрылыстардың денесіндегі, су жағасына жанасқан сүзілу ағынының депрессиялық үстінгі белгісі
Пьезометриялық деңгейді қашықтықтан өлшеу немесе пьезометриялық деңгейінің белгілерін тура өлшеу
Ішекті түрдегі қысымды өлшейтін түрлендіргіштер, қысымды және қысымсыз пьезометрлер, үлгілі манометрлер, жартылдағыштар, деңгей өлшеуіштер
-
м
м
Құрылыстың сутірек элементтерінде, табанындағы қысым градиенттері, өлшеусіз
Құрылыстың және оның табанында өлшенген пьезометрикалық қысымдар бойынша есептеледі
-
Айына 3 - рет
Өлшеусіз
Өлшеусіз
Құрылыстың және оның табанының температурасы, оС
Құрылыстың және оның табанының температурасын қашықтықтан өлшеу
Ішекті түріндегі температураны өлшейтін түрлендіргіштер
Сол мерзімде
оС
оС
Құрылыстардың және оның табанының сейсмикалық толқуының параметрлері (жиілігі; гц; өзінің толқуларының кезеңі, с)
Толқулар амплитудасының, жеделдеуінің автоматтық күту режимінде өлшеу
Сейсмометрикалық аппаратура
Үнемі
Гц,с
Гц,с
Құрылыстың сыртында төменгі бьефте грифондардың болуы, л/с
Сүзілу шығындарды өлшеу
Суағардың бетінен судың деңгейін өлшеу үшін өлшейтін суағар рейкасымен
Айына 3 рет
л/с
л/с
Ашық-жасыл шөпті жамылғымен төменгі беткейде белдеулердің болуы, м2
Белдеулердің алаңдарын өлшеу
Рулетка
Сол мерзімде
м2
м2
Бөгеттің беткейінде және қырында отыру шұңқырларын анықтау, см, м3
Шұңқырдың тереңдігін және алаңдарын, диаметрін өлшеу
-
-
см, м2
см, м2
Бөгеттің қырында тік және көлденең жарықтарды анықтау, м, мм
Жарықтардың ашылуын және ұзындыған өлшеу
-
-
м, мм
3. Үстіңгі және төменгі бьефтерде топырақтың жанасуы
Сырғыма және әлеуетті орнықсыз массивтерде тігінен ығысу, мм
Үстіңгі және терең маркаларын нивелирлеу
Үстіңгі және терең маркалар
Жылына 4 рет
мм
мм
Сырғыма және әлеуетті орнықсыз массивтерде көлденең ығысу, мм
Триангуляция, шамды алыстан шамалайтын бақылаулар
Реперлер, маркалар
Сол мерзімде
мм
мм
Сырғыма және әлеуетті орнықсыз массивтерде жер асты сулардың деңгейі, м
Пьезометрикалық деңгейлерді өлшеу
Пьезометрлер, деңгей өлшеуіштер, жартылдағыштар
Айына 1 рет
м
м
Сырғыма және отыру жарықтарының пайда болуы, м, см
Енінің, тереңдігінің ұзындығын өлшеу, суреттеу
Рулетка
Айына 3 рет
м, см
м, см
Артық ылғалдану белдеулерінің болуы, м2
Су шыққан алаңдарды өлшеу
Рулетка
Сол мерзімде
м2
м2
Төменгі бьефте жер асты суларының жинақталған шығуларының болуы, л/с
Сүзілу шығындарын өлшеу
Өлшейтін суағар
Тәулігіне бір рет
л/с
л/с
Топырақтың суффозиондық шығуының болуы, г/л
Жүзінді санын өлшеу
Өлшейтін ыдыс
Айына 3 рет
г/л
г/л
Отыру және суффозиондық шұңқырлардың болуы, м
Суреттеу, шұңқырлардың санын және көлемін өлшеу
Рулетка
Сол мерзімде
м
м
Криогенді деформацияның болуы, м
Деформация сипаты, көлемдері, таралу алаңы
-
Жылына бір рет
м
м
Ескертпе: *Пайдалану тәжірибесін негізге алып, әрбір құрылыс үшін өлшеу кезеңділігі ГТҚ сыныптылығына, жай-күйіне, пайдалану кезеңіне және де басқа да факторларға байланысты тағайындалады.