Об утверждении Типовых правил расчета норм потребления коммунальных услуг по теплоснабжению и электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2012 года № 161. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 января 2015 года № 15.
В соответствии с подпунктом 38-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила расчета норм потребления коммунальных услуг по теплоснабжению и электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 января 2012 года № 161
Типовые правила
расчета норм потребления коммунальных услуг по теплоснабжению
и электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета
1. Общие положения
1. Типовые правила расчета норм потребления коммунальных услуг по теплоснабжению и электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, (далее – Правила) определяют порядок расчета норм потребления коммунальных услуг по теплоснабжению и электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета.
2. Расчет норм потребления коммунальных услуг по теплоснабжению и электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, осуществляется теплоснабжающей или электроснабжающей организацией (далее – Услугодатель) с привлечением экспертных организаций, научных институтов и общественных объединений.
3. Нормы потребления коммунальных услуг по теплоснабжению и электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, пересматриваются Услугодателем не менее чем через 18 месяцев с момента утверждения предыдущих норм и не реже чем один раз в пять лет.
2. Порядок расчета норм потребления коммунальных услуг по
теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета

Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау және электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 қаңтардағы № 161 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 13 қаңтардағы № 15 бұйрығын қараңыз.
«Электр энергетикасы туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 4-бабының 38-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау және электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгі қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 25 қаңтардағы
№ 161 қаулысымен
бекітілген
Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау
және электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді
тұтыну нормаларын есептеудің үлгі
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау және электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау және электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеу тәртібін айқындайды.
2. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау және электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеуді жылумен жабдықтаушы немесе электрмен жабдықтаушы ұйым (бұдан әрі – Қызмет көрсетуші) сарапшы ұйымдарды, ғылыми институттар мен қоғамдық бірлестіктерді тарта отырып жүзеге асырады.
3. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау және электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын Қызмет көрсетуші алдыңғы нормалар бекітілген сәттен бастап кемінде 18 айдан кейін және кемінде бес жылда бір рет қайта қарайды.
2. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен
жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді
тұтыну нормаларын есептеу тәртібі

4. Нормы потребления тепловой энергии на 1 квадратный метр рассчитываются по формуле:
где:
N0 – норма потребления тепловой энергии на 1 квадратный метр;
Q0 – суммарное количество тепловой энергии, потребляемой за один отопительный период многоквартирными или индивидуальными жилыми домами, не оборудованными приборами учета (Гкал/год);
Sж – общая площадь жилых помещений многоквартирных жилых домов, не оборудованных приборами учета тепловой энергии, или помещений индивидуальных жилых домов, не оборудованных приборами учета тепловой энергии;
6 – количество месяцев отопительного периода.
5. Количество тепловой энергии (Гкал/год), необходимой для отопления многоквартирного или индивидуального жилого дома, определяется по формуле:
где:
Q0 – количество тепловой энергии (Гкал/год);
qmax – часовая тепловая нагрузка на отопление многоквартирного или индивидуального жилого дома (ккал/час);
tвн – температура внутреннего воздуха отапливаемых жилых помещений многоквартирного или индивидуального жилого дома (оC);
tсро – среднесуточная температура наружного воздуха за отопительный период (оC);
tро – расчетная температура наружного воздуха в целях проектирования отопления (оC);
n0 – продолжительность отопительного периода (суток в год), характеризующегося среднесуточной температурой наружного воздуха 8 оC в районах с расчетной температурой наружного воздуха для проектирования отопления до минус 30оC и усредненной расчетной температурой внутреннего воздуха отапливаемых помещений зданий 18оC и 10 оC в районах с расчетной температурой наружного воздуха для проектирования отопления ниже минус 30оC и усредненной расчетной температурой внутреннего воздуха отапливаемых помещений зданий 20оC;
Q0нж – расход тепловой энергии на отопление нежилых помещений, не являющихся общим имуществом многоквартирного жилого дома;
24 – количество часов в сутках.

4. 1 шаршы метрге жылу энергиясын тұтыну нормасы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
N0 – 1 шаршы метрге жылу энергиясын тұтыну нормасы;
Q0 – есепке алу аспаптарымен жабдықталмаған көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйлерде бір жылыту маусымы ішінде тұтынылатын жылу энергиясының жиынтық саны (Гкал/жыл);
Sж – жылу энергиясын есепке алу аспаптарымен жабдықталмаған көп пәтерлі тұрғын үйлердегі тұрғын үй-жайлардың немесе есепке алу аспаптарымен жабдықталмаған жеке тұрғын үйлердегі үй-жайлардың жалпы алаңы;
6 – жылыту кезеңіндегі айлар саны.
5. Көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйді жылыту үшін қажетті жылу энергиясының саны (Гкал/жыл) мынадай формула бойынша есептеледі:
Q0 = qmax x tішкі – tот x 24 x n0 x 10-5- Q0те,
__________________
Tішкі – tеж
мұнда:
Q0 – жылу энергиясының саны (Гкал/жыл);
qmax – көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйді жылытуға арналған сағаттық жылу жүктемесі (ккал/сағ);
tішкі – көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйдің жылытатын тұрғын үй-жайларындағы ішкі ауа температурасы (оC);
tот – жылыту кезеңі үшін сыртқы ауаның орташа тәуліктік температурасы (оC);
tеж – жылытуды жобалау мақсатындағы сыртқы ауаның есептік температурасы (оC);
n0 – жылытуды жобалауға арналған сыртқы ауаның есептік температурасы минус 30оC-ға дейін және ғимараттардың жылытылатын
үй-жайларының ішкі ауасының орташаланған есептік температурасы 18оC болатын аудандарда сыртқы ауаның 8оC орташа тәуліктік температурасымен және жылытуды жобалауға арналған сыртқы ауаның есептік температурасы минус 30оC-дан төмен және ғимараттардың жылытылатын үй-жайларының ішкі ауасының орташаланған есептік температурасы 20оC болатын аудандарда сыртқы ауаның 10оC орташа тәуліктік температурасымен сипатталатын жылыту кезеңінің ұзақтығы (жылына тәулік);
Q0те – көп пәтерлі тұрғын үйдің ортақ мүлкі болып табылмайтын тұрғын емес үй-жайларды жылытуға арналған жылу энергиясының шығыны.
24 – бір тәуліктегі сағат саны.

Часовая тепловая нагрузка на отопление многоквартирного или индивидуального жилого дома (qmax), температура внутреннего воздуха отапливаемых жилых помещений многоквартирного или индивидуального жилого дома (tвн), среднесуточная температура наружного воздуха за отопительный период (tсро), расчетная температура наружного воздуха в целях проектирования отопления (tро), продолжительность отопительного периода (n0) определяется согласно СНиП РК 2.04-21-2004 (Энергопотребление и тепловая защита гражданских зданий).

Көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйді жылытуға арналған сағаттық жылу жүктемесі (qmax), жылытуды жобалау мақсатындағы сыртқы ауаның есептік температурасы (tішкі), жылыту кезеңі үшін сыртқы ауаның орташа тәуліктік температурасы (tот), жылытуды жобалау мақсатындағы сыртқы ауаның есептік температурасы (tеж), жылыту кезеңінің ұзақтығы (n0) ҚР ҚНжЕ 2.04-21-2004 (Азаматтық ғимараттардың энергия тұтынуы мен жылу қорғанысы) талаптарына сәйкес анықталады.

6. Часовая тепловая нагрузка на отопление многоквартирных или индивидуальных жилых домов, не оборудованных приборами учета тепловой энергии, определяется исходя из проектных данных или по паспортам домов. В случае отсутствия проектных и паспортных данных часовая тепловая нагрузка определяется по формуле:
qmax= qуд x S,
где:
qуд – нормируемый удельный расход тепловой энергии на отопление многоквартирного или индивидуального жилого дома (ккал в час на 1 кв. м), согласно таблице 1;
S – общая площадь жилых и нежилых помещений многоквартирного или индивидуального жилого дома (кв. м).
Таблица 1. Значение нормируемого удельного расхода тепловой энергии на отопление многоквартирного или индивидуального жилого дома
Количество
этажей
Расчетная температура наружного воздуха
-100С
-150С
-200С
-250С
-300С
-350С
-400С
-450С
-500С
-550С
Многоквартирные или индивидуальные жилые дома до 1999 года постройки включительно
1

6. Жылу энергиясын есепке алу аспаптарымен жабдықталмаған көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйлерді жылытуға арналған сағаттық жылу жүктемесі үйлердің жобалау деректерін ескере отырып анықталады. Жобалау деректері болмаған жағдайда, сағаттық жылу жүктемесі мынадай формула бойынша есептеледі:
qmax= qүл x S,
мұнда:
qүл – 1-кестеге сәйкес көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйді жылытуға арналған жылу энергиясының нормаланған үлестік шығыны (сағатына 1 шаршы метрге ккал);
S – көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйдегі тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың жалпы алаңы (шаршы метр).
1-кесте. Көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйді жылытуға арналған
жылу энергиясының нормаланған үлестік шығынының мәні
Қабаттар саны
Сыртқы ауаның есептік температурасы
-100С
-150С
-200С
-250С
-300С
-350С
-400С
-450С
-500С
-550С
1. 1999 жылға дейін салынған көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйлерді қосқанда
1

7. При наличии в населенном пункте приборов коммерческого учета на многоквартирных жилых домах, расчет норм потребления тепловой энергии допускается производить по фактическому потреблению тепловой энергии на отопление домов-эталонов за расчетный период по показаниям приборов коммерческого учета тепловой энергии по следующей формуле:
Nq = (Q факт / F),
где:
Nq – фактическая норма потребления тепловой энергии на 1 м2 жилья Гкал/м2;
Qфакт – фактическое потребление тепловой энергии зданием по приборам учета за расчетный период, Гкал;
F – площадь здания, м2.
3. Порядок расчета норм потребления коммунальных услуг по
электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета
8. Расчет нормы потребления электрической энергии для потребителей, не имеющих приборов учета, производится согласно нагрузке токоприемников и часам их горения.
9. Норма потребления электрической энергии для потребителей, не имеющих приборов учета, (Np) определяется по формуле:
Np= n x ТL x РL + ТR x РR x D (кВт.ч.),
где:
n – количество ламп;
ТL – часы горения одной лампы в месяц;

7. Елді мекенде көп пәтерлі тұрғын үйлерде коммерциялық есепке алу аспаптары болған жағдайда, жылу энергиясын тұтыну нормаларын есептеуді жылу энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша есептік кезең ішінде техникалық және пайдалану сипаттамалары бірдей үйлерді жылытуға арналған жылу энергиясын нақты тұтыну бойынша мынадай формула арқылы жүргізуге жол беріледі:
Nq = (Qнақты / F),
мұнда:
Nq – тұрғын үйдің 1 шаршы метріне арналған жылу энергиясын нақты тұтыну нормасы, Гкал/м2;
Qнақты ғимараттың есептік кезең ішінде жылу энергиясын нақты тұтынуы, Гкал;
F – ғимараттың алаңы, м2 .
3. Есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен
жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеу
тәртібі
8. Есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электр энергиясын тұтыну нормаларын есептеу тәртібі ток қабылдағыштардың жүктемесі мен олардың жану сағатына сәйкес жүргізіледі.
9. Есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электр энергиясын тұтыну нормасы (Np) мынадай формула бойынша анықталады:
Np=n*ТL* РL + ТRR*D (кВт.сағ.),
мұнда:
n – шамдардың саны;
ТL – бір шамның бір айда жанатын сағаты;