Об утверждении Программы развития онкологической помощи в Республике Казахстан на 2012-2016 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 366. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 1410
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.12.2014 № 1410.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 30 января 2012 года № 261 «О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 27 января 2012 года «Социально-экономическая модернизация - главный вектор развития Казахстана» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития онкологической помощи в Республике Казахстан на 2012-2016 годы (далее – Программа).
2. Центральным исполнительным органам, акимам областей, городов Астаны и Алматы:
1) обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой;
2) ежегодно, к 10 января, представлять в Министерство здравоохранения Республики Казахстан информацию о ходе реализации мероприятий, предусмотренных Программой.
3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан представлять в Правительство Республики Казахстан ежегодно, к 20 января, сводную информацию о ходе реализации мероприятий, предусмотренных Программой.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 марта 2012 года № 366
Программа
развития онкологической помощи в Республике Казахстан
на 2012 – 2016 годы
1. Паспорт Программы
Наименование
Программы
Программа развития онкологической помощи в
Республике Казахстан на 2012 – 2016 годы
Основание
для разработки
Пункт 27 Общенационального плана мероприятий по
реализации Послания Главы государства народу
Казахстана «Социально-экономическая модернизация –
главный вектор развития Казахстана» от 27 января
2012 года, утвержденного Указом Президента
Республики Казахстан от 30 января 2012 года № 261
Государственный
орган,
ответственный
за разработку
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Цель
Повышение ожидаемой продолжительности и качества
жизни казахстанцев путем снижения смертности
населения от онкологических заболеваний
Задачи
1. Совершенствование профилактики онкологических
заболеваний путем развития программ ранней
диагностики (скринингов)

Қазақстан Республикасында онкологиялық көмекті дамытуды 2012 - 2016 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 366 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 1410 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2014 № 1410 қаулысымен.
«Мемлекет басшысының 2012 жылғы 27 қаңтардағы «Әлеуметтік-экономикалық жаңғырту - Қазақстан дамуының басты бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 30 қаңтардағы № 261 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында онкологиялық көмекті дамытудың 2012 - 2016 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері:
1) Бағдарламада көзделген іс-шаралардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын, 10 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне Бағдарламада көзделген іс-шаралардың іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі жыл сайын, 20 қаңтарға карай Қазақстан Республикасының Үкіметіне Бағдарламада көзделген іс-шаралардың Іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 29 наурыздағы
№ 366 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында онкологиялық көмекті дамытудың 2012 - 2016 жылдарға арналған бағдарламасы
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы
Қазақстан Республикасында онкологиялық көмекті дамытудың 2012 - 2016 жылдарға арналған бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме
Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылы 30 қаңтардағы № 261 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2012 жылғы 27 қаңтардағы «Әлеуметтік-экономикалық жаңғырту — Қазақстан дамуының басты бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 27-тармағы
Әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Мақсаты
Онкологиялық аурулардан халықтың өлімін азайту жолымен қазақстандықтардың күтіліп отырған өмір сүру ұзақтығы мен сапасын арттыру
Міндеттері
1. Ерте диагностикалау бағдарламаларын (скринингтерді) дамыту жолымен онкологиялық аурулардың профилактикасын жетілдіру

2. Повышение доступности высокотехнологичных методов
диагностики и лечения с научно-обоснованной
эффективностью
3. Создание современной системы реабилитационной и
паллиативной помощи онкологическим больным
Срок реализации
2012 – 2016 годы
Целевые
индикаторы
Снижение смертности от онкологической патологии
в 2014 году – до 97,2 на 100 тыс. населения, в 2016
году – до 95,5 на 100 тыс. населения;
увеличение удельного веса злокачественных
новообразований, выявленных на I-II стадии в 2014
году – до 51,5%, в 2016 году – до 53,5%;
увеличение удельного веса 5-летней выживаемости
больных со злокачественными новообразованиями
в 2014 году – до 52,0%, в 2016 году – до 52,5%
Источники и
объемы
финансирования
На реализацию Программы развития онкологической
помощи в Республике Казахстан будут направлены
средства республиканского и местных бюджетов. Общие
затраты на реализацию Программы составят
178 592 369,0 тыс. тенге, в том числе из средств
республиканского бюджета 178 544 369,0 тыс. тенге,
из средств местных бюджетов 48 000,0 тыс. тенге.
По
годам
Всего
(тыс. тенге)
Республиканский
бюджет
(тыс. тенге)
Местный
бюджет
(тыс.
тенге)
Иные
источники
(тыс.
тенге)
2012 г.

2. Ғылыми-негізделген тиімділікпен диагностика мен емдеудің жоғары технологиялық әдістеріне қолжетімділікті арттыру
3. Онкологиялық науқастарға оңалту және паллиативтік көмектің қазіргі замаңғы жүйесін құру
Іске асыру мерзімі
2012 — 2016 жылдар
Нысаналы индикаторлар
Онкологиялық патологиядан өлімді
2014 жылы - 100 мың халыққа шаққанда 97,2-ге дейін,
2016 жылы — 100 мың халыққа шаққанда 95,5-ке дейін азайту;
І-II сатыда анықталған қатерлі ісіктердің үлес салмағын 2014 жылы - 51,5%-ға дейін, 2016 жылы - 53,5%-ға дейін ұлғайту;
қатерлі ісіктермен ауыратын науқастардың 5 жыл өмір сүруінің үлес салмағын 2014 жылы — 52,0%-ға дейін, 2016 жылы — 52,5 %-ға дейін ұлғайту
Қаржылдандыру көздері мен көлемдері
Қазақстан Республикасында онкологиялық көмекті дамыту бағдарламасын іске асыруға республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты бағытталатын болады. Бағдарламаны іске асыруға арналған жалпы шығындар 178 592 369,0 мың теңгені, оның ішінде республикалық бюджет қаражатынан 178 544 369,0 мың теңгені, жергілікті бюджеттердің қаражатынан 48 000,0 мың теңгені құрайды.
Жылдар бойынша
Барлығы (мың теңге)
Республикалық бюджет (мың теңге)
Жергілікті бюджет (мың теңге)
Өзге де көздер (мың теңге)
2012 ж.

2. Введение
Программа развития онкологической помощи в Республике Казахстан на 2012 – 2016 годы (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 27 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана «Социально-экономическая модернизация – главный вектор развития Казахстана» от 27 января 2012 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 30 января 2012 года № 261.
Разработка Программы является последовательным продолжением государственной политики развития системы здравоохранения, заложенной в Государственной программе развития здравоохранения Республики Казахстан «Саламатты Қазақстан» на 2011 – 2015 годы (далее – Государственная программа), утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2011 года № 1113.
3. Анализ текущей ситуации
1. Оценка текущего состояния онкологической помощи
Во всем мире отмечается рост заболеваемости от неинфекционных хронических заболеваний, связанный, прежде всего, с ростом социально-экономического благополучия стран, увеличения продолжительности жизни, проведения профилактических мероприятий, направленных на выявление онкологических заболеваний, которые являются важной причиной инвалидности и преждевременной смертности, серьезно влияют на показатель продолжительности жизни.
По данным Всемирной организации здравоохранения (далее – ВОЗ) сердечно-сосудистые и онкологические заболевания в совокупности явились причиной 71% случаев смерти в Европейском регионе. По прогнозам ВОЗ заболеваемость и смертность от злокачественных новообразований до 2020 года во всем мире увеличатся в 1,5-2 раза. Аналогичная тенденция роста заболеваемости раком характерна и для Республики Казахстан, учитывая рост благосостояния и продолжительности жизни населения, а также увеличение выявляемости злокачественных новообразований с внедрением программ ранней диагностики. Согласно исследованиям ВОЗ рост онкологической заболеваемости в мире будет происходить в основном за счет рака легкого, колоректального рака у мужчин, а также рака молочной железы и рака шейки матки у женщин.

2. Кіріспе
Қазақстан Республикасында онкологиялық көмекті дамытудың 2012 – 2016 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 30 қаңтардағы № 261 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2012 жылғы 27 қаңтардағы «Әлеуметтік-экономикалық жаңғырту – Қазақстан дамуының басты бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 27-тармағына сәйкес әзірленді.
Бағдарламаны әзірлеу Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 1113 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011-2015 жылдарға арналған «Саламатты Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасында (бұдан әрі – Мемлекеттік бағдарлама) көрсетілген денсаулық сақтау жүйесін дамытудың мемлекеттік саясатының дәйекті жалғасы болып табылады.
3. Ағымдағы жағдайды талдау
1. Онкологиялық көмектің ағымдағы жағдайын бағалау
Бүкіл әлемде, ең алдымен елдің әлеуметтік-экономикалық әл-ауқатының өсуіне байланысты инфекциялық емес созылмалы аурулардан сырқаттанушылықтың өсуі, өмір сүру ұзақтығының ұлғаюы, мүгедектік пен кенеттен қайтыс болудың негізгі себебі болып табылатын, өмір сүру ұзақтығының көрсеткішіне елеулі әсер ететін онкологиялық ауруларды анықтауға бағытталған профилактикалық іс-шараларды жүргізу байқалуда.
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының (бұдан әрі – ДДҰ) деректері бойынша жүрек-қан тамырлық және онкологиялық аурулар жиынтығында Еуропалық өңірде 71% өлім жағдайының себебі болып табылған. ДДҰ болжамы бойынша 2020 жылға дейін қатерлі ісіктен сырқаттанушылық пен өлім бүкіл әлемде 1,5-2 есе ұлғаяды. Халықтың әл-ауқатының және өмір сүру ұзақтығының өсуін, қатерлі ісіктерді ерте диагностикалау бағдарламаларының енгізілуін ескере отырып, обырдан сырқаттанушылықтың өсуінің ұқсас үрдісі Қазақстан Республикасына да тән. ДДҰ зерттеулеріне сәйкес әлемде онкологиялық аурулардың өсуі негізінен өкпе обырына, ерлердегі колоректальдық обырға, сондай-ақ әйелдердегі сүт безі обыры мен жатыр мойны обырына байланысты болады.

Смертность от онкологических заболеваний в Казахстане занимает второе место в структуре смертности населения. Ежегодно от рака умирает порядка 17000 человек, из которых 42% – лица трудоспособного возраста.
В течение последних пяти лет в республике увеличилось абсолютное число заболевших злокачественными новообразованиями: если в 2006 году было зарегистрировано 28573 заболевших, то к концу 2011 года их число возросло до 30299. Ежегодный прирост числа больных со злокачественными новообразованиями составляет 5%. Показатель смертности от злокачественных новообразований за последние пять лет снизился на 11,9% с 113,7 на 100 тыс. населения в 2006 году до 101,6 на 100 тыс. населения в 2011 году. Снижение показателя смертности связано, в первую очередь, с улучшением диагностики злокачественных новообразований на ранних стадиях и эффективностью результатов лечения. В то же время, этот показатель все еще не достигает показателей развитых стран, поскольку смертность на поздних стадиях рака практически не предотвратима и все еще высока.

Қазақстанда онкологиялық аурулардан өлім халық өлімінің құрылымында екінші орынды алады. Жыл сайын обырдан шамамен 17000 адам, оның ішінде 42% еңбекке қабілетті жастағы тұлғалар қайтыс болады.
Соңғы бес жылдың ішінде республикада қатерлі ісіктерден сырқаттанушылардың абсолюттік саны ұлғайды: егер 2006 жылы 28573 сырқаттанушы болса, 2011 жылдың аяғында олардың саны 30299 дейін ұлғайды. Қатерлі ісіктермен ауыратын науқастар санының жыл сайын өсуі 5%-ды құрайды. Соңғы бес жылдың ішінде қатерлі ісіктерден өлім көрсеткіші 2006 жылғы 100 мың халыққа шаққандағы 113,7-ден 2011 жылғы 100 мың халыққа шаққандағы 101,6-ға дейін 11,9%-ға төмендеді. Өлім көрсеткішінің азаюы, бірінші кезекте, қатерлі ісіктерді ерте сатыларда диагностикалауды жақсартуға және емдеу нәтижелерінің тиімділігіне байланысты. Сонда да, бұл көрсеткіш әлі де болса дамыған елдердің көрсеткіштеріне жетпейді, өйткені обырдың кеш сатыларында өлімді болдырмау мүлдем мүмкін емес және болу қаупі әлі де жоғары.

Наиболее часто встречающимися злокачественными новообразованиями в 2011 году в республике были рак молочной железы (11,6%), рак легкого (11,4%), рак кожи (10,7%), далее – рак желудка (8,8%), рак шейки матки (4,8%), рак пищевода (4,4%), гемобластозы (4,4%), рак ободочной (4,4%) и прямой кишки (4,1%).
При этом, в структуре заболеваемости среди мужчин лидирующие места занимают опухоли трахеи, бронхов, легкого (20,4%), желудка (12,0%), кожи (9,6%), далее следуют опухоли предстательной железы (6%), пищевода (5,3%), гемобластозы (4,9%), прямой кишки (4,6%), ободочной кишки (4,1%), мочевого пузыря (3,7%).

Республикада 2011 жылы барынша жиі кездесетін қатерлі ісіктер сүт безі обыры (11,6%), өкпе обыры (11,4%), тері обыры (10,7%), одан кейін – асқазан обыры (8,8%), жатыр мойны обыры (4,8%), өңеш обыры (4,4%), гемобластоздар обыры (4,4%), тоқішек обыры (4,4%) мен тік ішек обыры (4,1%) болды.
Бұл ретте, ерлердің арасындағы сырқаттанушылық құрылымында алдыңғы орынды кеңірдек, бронхтар, өкпе (20,4%), асқазан (12,0%), тері (9,6%) ісіктері алады, одан кейін қуықасты безі (6%), өңеш (5,3%), гемобластоздар (4,9%), тік ішек (4,6%), тоқішек ішек (4,1%), қуық (3,7%) ісіктері алады.

Первое место по распространенности рака в женской популяции принадлежит новообразованиям молочной железы (21,4%), далее следуют опухоли кожи (11,6%), шейки матки (8,8%), желудка (6,2%), яичников (5,7%), тела матки (5,5%), ободочной кишки (4,6%), гемобластозы (3,9%), рак легкого (3,9%). Проблемой становится омоложение лиц, заболевших злокачественными новообразованиями.
Лидирующие позиции в заболеваемости и смертности от злокачественных новообразований на протяжении нескольких лет занимают Восточно-Казахстанская, Северо-Казахстанская, Павлодарская области.

Әйелдер арасында обырдың таралушылығы бойынша бірінші орынға сүт безі ісіктері (21,4%), одан кейін тері ісіктері (11,6%), жатыр мойны (8,8%), асқазан (6,2%), аналық бездер (5,7%), жатыр денесі (5,5%), тоқішек (4,6%) ісіктері, гемобластоздар (3,9%), өкпе обыры (3,9%) тиісті. Жас адамдардың қатерлі ісіктермен сырқаттанушылығы проблема болып отыр.
Бірнеше жыл бойы қатерлі ісіктерден сырқаттанушылық пен қайтыс болудан Шығыс Қазақстан, Солтүстік Қазақстан, Павлодар облыстары алдыңғы орынды алып отыр.

Ежегодно в нашей стране злокачественными новообразованиями заболевают около 350-400 детей до 15 лет. К концу 2011 года на учете в онкологических организациях состояло 1289 больных детей с диагнозом злокачественного новообразования. Наибольшее число детей, находящихся на учете по поводу рака, зарегистрировано в Южно-Казахстанской (208), Алматинской (142), Кызылординской (107), Карагандинской (101), Восточно-Казахстанской (98) областях, городах Алматы (111) и Астане (80).
Злокачественные новообразования в структуре смертности у детей старше 5 лет занимают ведущую позицию. В структуре заболеваемости раком среди детей превалируют опухоли лимфатической и кроветворной системы, центральной нервной системы, костей и мягких тканей. На сегодня в стране существует единственное детское отделение для лечения детей с онкологической патологией на базе республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Казахский научно-исследовательский институт онкологии и радиологии» Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – КазНИИОиР). В 2011 году открыто отделение трансплантации костного мозга у детей на базе республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Научный центр педиатрии и детской хирургии» Министерства здравоохранения Республики Казахстан, где в 2012 году запланировано проведение 8 трансплантаций костного мозга у детей. Развитие онкологической помощи детям требует внедрения новых современных методов лечения, соответствующих международным стандартам, включающих в себя трансплантацию костного мозга, высокодозную химиотерапию, конформную и протонную терапию и другие виды инновационного лечения.
Большая часть онкологических заболеваний, встречающихся в Казахстане, может быть диагностирована на ранних стадиях (опухоли молочной железы, кожи, шейки матки, пищевода, желудка, печени, ободочной и прямой кишки, предстательной железы) путем проведения скрининговых программ. Соответственно, снижение смертности от опухолей данной локализации может стать резервом для снижения общей смертности от онкологических заболеваний.
Однако в настоящее время скрининговые программы в республике нацелены только на выявление раков визуальной локализации – молочной железы, шейки матки и колоректального рака и не охватывают раннего выявления рака других локализаций.

Жыл сайын біздің елімізде қатерлі ісіктермен 15 жасқа дейінгі 350-400 бала ауырады. 2011 жылдың аяғына есепте онкологиялық ұйымдарда қатерлі ісік диагнозымен 1289 бала есепте тұрды. Обыр бойынша есепте тұрған балалардың барынша көп саны Оңтүстік Қазақстан (208), Алматы (142), Қызылорда (107), Қарағанды (101), Шығыс Қазақстан (98) облыстарында, Алматы (111) және Астана қалаларында (80) тіркелді.
5 жастан асқан балалардың өлім құрылымында қатерлі ісіктер алдыңғы орынды алады. Балалардың арасында обырдан сырқаттанушылық құрылымында лимфалық және қан өндіру жүйесі, орталық нерв жүйесі, сүйектер мен жұмсақ тіндер ісіктері асып түседі. Қазіргі таңда елде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің «Қазақ онкология және радиология ғылыми-зерттеу институты» (бұдан әрі – ҚазОРҒЗИ) шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны базасында онкологиялық патологиясы бар балаларды емдеу үшін жалғыз балалар бөлімшесі бар. 2011 жылы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің «Педиатрия және балалар хирургиясы ғылыми орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны базасында балалардың жұлынын трансплантациялау бөлімшесі ашылды, мұнда 2012 жылы балаларға 8 жұлын трансплантациялау жүргізу жоспарланды. Балаларға онкологиялық көмекті дамыту өзіне жұлынды трансплантациялауды, жоғары дозадағы химиялық терапияны, конформдық және протондық терапияны және инновациялық емдеудің басқа түрлерін қамтитын, халықаралық стандарттарға сәйкес келетін емдеудің жаңа қазіргі заманғы әдістерін енгізуді талап етеді.
Қазақстанда кездесетін онкологиялық аурулардың басым бөлігі (сүт безі, тері, жатыр мойны, өңеш, асқазан, бауыр, тоқ және тік ішектердің, қуықасты бездерінің ісіктері) скринингтік бағдарламаларды жүргізу арқылы ерте сатыларда диагностикаланатын болады. Тиісінше, осы орындағы ісіктерден өлімді азайту онкологиялық аурулардан жалпы өлімді азайту үшін резерв бола алады.
Алайда қазіргі уақытта республикада скринингтік бағдарламалар тек көзге көрінетін жерлердегі обырларды – сүт безін, жатыр мойнын және колоректальдық обырды анықтауға арналған және басқа орындардағы обырды ерте анықтауды қамтымайды.

Недостаточно используются возможности первичной профилактики рака. Так, например, одним из результативных методов профилактики рака шейки матки является вакцинация против вируса папилломы человека (HPV), который обнаруживается в 99,7% случаях с установленным диагнозом рака шейки матки, однако в Казахстане этот метод не применяется.
Своевременная и ранняя диагностика онкологических заболеваний позволяет значительно улучшить исходы лечения и повысить выживаемость больных. Так, выявление рака молочной железы на I стадии позволяет более чем в 200 раз сократить финансовые расходы на лечение и повысить 5-летнюю выживаемость почти вдвое (до 90-95%).

Обырды бастапқы профилактикалау мүмкіндігі жеткіліксіз пайдаланылады. Мысалы, жатыр мойны обыры профилактикасының нәтижелі әдістерінің бірі жатыр мойны обырының анықталған диагнозымен 99,7% жағдайда анықталатын адам папилломасы (HPV) вирусына қарсы вакцинация болып табылады, алайда Қазақстанда бұл әдіс қолданылмайды.
Онкологиялық ауруларды уақтылы және ерте диагностикалау емдеу нәтижесін айтарлықтай жақсартуға және науқастардың өмір сүруін арттыруға мүмкіндік береді. Осылайша, І сатыдағы сүт безі обырын анықтау емдеуге арналған қаржы шығыстарын 200 еседен астам қысқартуға және 5 жыл өмір сүруді жалпы екі есе (90-95%-ға дейін) арттыруға мүмкіндік береді.

Недостаточный уровень использования современных технологий диагностики и лечения онкологических заболеваний способствовал незначительному росту показателя 5-летней выживаемости больных за последние 3 года с 50,2% (2009 год) до 51,4% (2011 год). При этом минимальный показатель 5-летней выживаемости наблюдается при раке печени, поджелудочной железы и легкого. Относительно низкий показатель 5-летней выживаемости связан с тем, что 46% больных с онкологическими заболеваниями выявляются и начинают лечение в запущенных стадиях (III-IV стадии).

Онкологиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің қазіргі заманғы технологияларын пайдаланудың жеткіліксіз деңгейі соңғы 3 жылдың ішінде науқастардың 5 жыл өмір сүру көрсеткішінің 50,2%-дан (2009 жыл) 51,4%-ға (2011 жыл) дейін аздап өсуіне ықпал етті. Бұл ретте 5 жыл өмір сүрудің ең төменгі көрсеткіші бауыр, ұйқы безі және өкпе обыры кезінде байқалады. 5 жыл өмір сүрудің салыстырмалы төмен көрсеткіші онкологиялық аурулармен ауыратын 46% науқас анықталып, асқынған сатыларда (III-IV сатыларда) емделуді бастайды.

Внедряемая в республике Национальная скрининговая программа позволяет диагностировать злокачественные новообразования на ранних стадиях. Вместе с тем, международный опыт показывает, что радикальное излечение и увеличение 5-летней выживаемости онкологических больных, выявленных на ранних стадиях (до 80%), возможны только в комплексе с применением таких высокотехнологичных методов лечения (которые на сегодня отсутствуют в Казахстане), как:
протонная терапия, радионуклидная диагностика и терапия, дистанционная лучевая терапия (гамма нож, кибернож, томотерапия, веросистем, стереотаксис, конформная терапия), интраоперационная лучевая терапия, вертикальный ПЭТ, биотрансплантация органов и тканей, малоинвазивная хирургия;
использование различных биологических маркеров в клинической практике – онкогены, рецепторы эстрогенов и прогестерона, маркеры апоптоза, рецепторы факторов роста и др. Определение всех этих факторов даст возможность более детально изучить молекулярно-биологические особенности злокачественных опухолей. Это позволяет проводить лечение с учетом степени дифференцировки опухоли, ее чувствительности к проводимой терапии и влиять на течение и прогноз заболевания в каждом конкретном случае.
В рамках реализации Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005 – 2010 годы были приняты первые шаги по оснащению онкологических диспансеров современным медицинским оборудованием и внедрению новых технологий диагностики и лечения рака. На сегодня, во многих онкологических диспансерах установлены современные гамма терапевтические аппараты, а в онкодиспансерах Астаны, Уральска, Караганды, Усть-Каменогорска, а также в КазНИИОиР установлены линейные ускорители.
Следующим этапом должно явиться внедрение высокотехнологичной лучевой терапии онкологическим больным, что требует оснащения онкологических организаций линейными ускорителями последнего поколения, в том числе путем модернизации существующих. Данная технология с учетом принципа регионализации онкологических организаций и этапности оказания онкологической помощи позволит продлить и улучшить качество жизни порядка 3000 пациентов в год, страдающих онкологическими заболеваниями. На начальном этапе развития в республике находится внутритканевая лучевая терапия (брахитерапия), внедрение которой позволило бы спасти около 1500 жизней в год. Также, ввиду отсутствия оборудования, не применяется такой метод лечения как интраоперационная лучевая терапия, позволяющая улучшить результаты лечения некоторых локализаций (рак молочной железы, желудка, колоректальный рак).

Республикада енгізіліп жатқан Ұлттық скринигтік бағдарлама қатерлі ісіктерді ерте сатыларда диагностикалауға мүмкіндік береді. Сонымен бірге, халықаралық тәжірибе түпкілікті емдеу мен ерте сатыда (80% дейін) анықталған онкологиялық науқастардың 5 жыл өмір сүруін арттыру тек мынадай (қазіргі таңда Қазақстанда жоқ) жоғары технологиялық емдеу әдістерін қолдана отырып, кешенде мүмкін болады:
протондық терапия, радионуклидік диагностика және терапия, қашықтықтағы сәулелік терапия (гамма пышақ, киберпышақ, томотерапия, верожүйелер, стереотаксис, конформдық терапия), интраоперациялық сәулелік терапия, тік ПЭТ, ағзалалар мен тіндердің биотрансплантациясы, аз инвазивтік хирургия;
клиникалық практикада әртүрлі биологиялық маркерлерді – онкогендерді, эстрогендер мен прогестеронның рецепторларын, апоптоз маркерлерін, өсу факторларының рецепторларын және басқаларды пайдалану. Барлық осы факторларды анықтау қатерлі ісіктердің молекулалық-биологиялық ерекшеліктерін барынша егжей-тегжейлі зерделеуге мүмкіндік береді. Бұл ісіктерді саралау дәрежелерін, оның жүргізілген терапияға сезімталдығын ескере отырып, ем жүргізуге және әрбір нақты жағдайда аурудың ағымына әсер етуге және болжамдауға мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде онкологиялық диспансерлерді қазіргі заманғы медициналық жабдықтармен жарақтандыру және обырды диагностикалау мен емдеудің жаңа технологияларын енгізу жөніндегі алғашқы қадамдар қабылданған болатын. Қазіргі таңда көптеген онкологиялық диспансерлерде қазіргі заманғы гамма терапиялық аппараттар қойылды, ал Астананың, Оралдың, Қарағандының, Өскеменнің онкодиспансерлерінде, сондай-ақ ҚазОРҒЗИ-да сызықтық жылдамдатқыштар қойылған.
Келесі кезең онкологиялық науқастарға жоғары технологиялық сәулелік терапияны енгізу болуы тиіс, бұл онкологиялық ұйымдарды соңғы үлгідегі сызықтық жылдамдатқыштармен, оның ішінде қолданыстағыларды жаңарту арқылы жарақтандыруды талап етеді. Бұл технология онкологиялық ұйымдарды өңірлендіру қағидатын және онкологиялық көмек көрсету кезеңділігін ескере отырып, жылына онкологиялық аурулардан зардап шегетін шамамен 3000 пациенттің өмірін ұзартуға және өмір сүру сапасын жақсартуға мүмкіндік береді. Республикада дамудың бастапқы кезеңінде енгізу жылына шамамен 1500 өмірді сақтап қалуға мүмкіндік беретін тінішілік сәулелік терапия (брахитерапия) бар. Сондай-ақ, жабдықтың болмауына байланысты кейбір жерлерді (сүт безі, асқазан обыры, колоректальдық обыр) емдеу нәтижелерін жақсартуға мүмкіндік беретін интраоперациялық сәулелік терапия сияқты емдеу әдісі қолданылмайды.

Ядерная медицина (далее – ЯМ) – направление современной медицины, использующая радиофармацевтические препараты (далее – РФП) для диагностики и лечения заболеваний. Диагностическая эффективность, минимальная лучевая нагрузка, простота и необременительность исследования позволяют широко применять эти методы во всех областях медицины как в стационарных, так и в амбулаторных условиях. Однако ЯМ как один из элементов онкологической помощи (оборудование, кадровые ресурсы и т.д.) в республике отсутствует. Во исполнение  поручения Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А., данных в ходе визита в Восточно-Казахстанскую область 18 – 19 июня 2009 года, на базе регионального онкологического диспансера г. Семей создается радиологический кластер, в структуре которого запланировано создание отделения ядерной медицины с применением позитронно-эмиссионной томографии с циклотроном для производства готовых РФП.
Радионуклидная диагностика, однофотонная эмиссионная компьютерная томография (далее – ОФЭКТ), позитронно-эмиссионная томография (далее – ПЭТ) – методы диагностики и лечения, основанные на выявлении различий метаболизма нормальных и опухолевых клеток, (а не на размере опухоли), что позволяет выявить признаки озлокачествления при отсутствии каких-либо анатомических изменений. В Казахстане имеется только лишь 1 аппарат ПЭТ в г. Астане, который не покрывает всей потребности республики. По международным данным на 1,5 млн. населения создается 1 ПЭТ-центр.
Использование радионуклидной диагностики и радионуклидной терапии позволяет повысить результаты лечения рака щитовидной и предстательной железы и увеличить 5-летнюю выживаемость до 90%. Кроме того, радионуклидная терапия позволяет успешно лечить больных с метастатическим поражением в костях и внутренних органах.
Успехи лечения онкологических заболеваний во многом определяются внедрением современных методов радиохирургии, однако на сегодня в республике ни одна онкологическая клиника, включая республиканскую, не применяет подобную методику в связи с отсутствием высокотехнологичного оборудования.
Широкое распространение в развитых странах получили малоинвазивная диагностика и лечение онкологических больных. Развитию этого направления способствовал рост ранней диагностики. В республике, ввиду отсутствия оборудования в онкологических организациях для проведения эндовидеоскопических операций, обучающего симуляционного центра и робототехники, малоинвазивные методы диагностики и лечения практически не используются. Следствием этого является большое количество расширенных органоуносящих операций, приводящих к инвалидизации пациентов.

Ядролық медицина (бұдан әрі – ЯМ) – ауруларды диагностикалау мен емдеу үшін радиофармацевтикалық препараттар (бұдан әрі – РФП) пайдаланылатын қазіргі заманғы медицинаның бағыты. Диагностикалық тиімділік, ең төменгі сәулелік жүктеме, зерттеудің қарапайымдылығы мен шектеусіздігі осы әдістерді стационарлық және амбулаториялық жағдайлар сияқты медицинаның барлық саласында кеңінен қолдануға мүмкіндік береді. Алайда республикада онкологиялық көмек элементтерінің бірі ретіндегі ЯМ (жабдықтар, кадр ресурстары және басқалар) жоқ. 2009 жылғы 18-19 маусымда Шығыс Қазақстан облысына барған сапары барысында Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың тапсырмасын орындау үшін Семей қаласында өңірлік онкологиялық диспансердің базасында радиологиялық кластер құрылады, оның құрылымында дайын РФП өндіру үшін позитрондық-эмиссиялық томографияны қолдана отырып, ядролық медицина бөлімшесін құру жоспарланып отыр.
Радионуклидтік диагностика, бірфотонды эмиссиялық компьютерлік томография (бұдан әрі – БФЭКТ), позитрондық-эмиссиялық томография (бұдан әрі – ПЭТ) – қалыпты және ісікті жасушалардың әртүрлі метаболизмін (ісіктердің мөлшерін емес) анықтауға негізделген диагностика мен емдеу әдістері, бұл қандай да бір анатомиялық өзгерістер болмаған жағдайда қатерлі болу белгілерін анықтауға мүмкіндік береді. Қазақстанда тек Астана қаласында ғана 1 ПЭТ аппараты бар, бұл республиканың бүкіл қажеттілігін қамтамасыз ете алмайды. Халықаралық деректер бойынша 1,5 млн. халыққа 1 ПЭТ-орталық құрылады.
Радионуклидтік диагностика мен радионуклидтік терапияны пайдалану қалқанша және қуықасты безінің обырын емдеу нәтижесін жоғарылатуға және 5 жыл өмір сүруді 90%-ға дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді. Бұдан басқа, радионуклидтік терапия сүйектердегі және ішкі органдардағы метастатикалық зақымданумен ауыратын науқастарды сәтті емдеуге мүмкіндік береді.
Көп жағдайда онкологиялық ауруларды емдеу сәттілігі радиохирургияның қазіргі заманғы әдістерін енгізумен анықталады, алайда қазіргі таңда республикалық клиниканы қоса алғанда, республикада бірде бір онкологиялық клиника жоғары технологиялық жабдықтардың болмауына байланысты мұндай әдісті қолданбайды.
Дамыған елдерде онкологиялық науқастарды аз инвазивтік диагностикалау мен емдеу кеңінен тарады. Бұл бағытты дамытуға ерте диагностикалау ықпал етті. Республикада эндобейнескопиялық операциялар жүргізу үшін онкологиялық ұйымдарда жабдықтардың, үйретуші симуляциялық орталықтардың және робототехникалардың болмауына байланысты диагностика мен емдеудің аз инвазивтік әдістері мүлдем пайдаланылмайды. Пациенттердің мүгедек болуына әкелетін кеңейтілген ағзаны зақымдайтын операциялар санының көптігі соның салдары болып табылады.

Лекарственное обеспечение больных онкологическими заболеваниями за последние 10 лет увеличилось в 17 раз с 800 млн.тенге (2002 год) до 13,7 млрд.тенге (2012 год). Более чем в 2,5 раза увеличилось количество наименований лекарственных средств. На сегодня обеспеченность лекарственными препаратами онкологических больных составила 70% от потребности. Особенностью лекарственной терапии злокачественных новообразований являются длительность и непрерывность лечения, что предполагает использование лекарств в стационаре и продолжение лечения в амбулаторных условиях. Еще одной особенностью лечения является использование так называемых «таргетных» препаратов – воздействующих только на опухолевые клетки. Обеспеченность «таргетными» препаратами составляет на стационарном уровне 40% от потребности, в то время как на амбулаторном уровне до сегодняшнего момента данными препаратами были обеспечены только единичные случаи, что приводило к нарушению преемственности и снижению эффективности дорогостоящего лечения. Начиная с 2012 года, пациенты обеспечиваются «таргетными» препаратами за счет средств республиканского бюджета.
Вследствие недостаточного использования современных методов ранней диагностики и лечения, недостаточной доступности онкологической помощи на сегодняшний день только 51-52% больных со злокачественными новообразованиями получают специализированное лечение.
Доступность онкологической помощи населению республики все еще не соответствует современным требованиям. По итогам 2011 года в организациях первичной медико-санитарной помощи республики работает 279 онкологических кабинетов, что составляет всего 84% от норматива. Сохраняется дефицит кадров, только 48% районных онкологов (126 специалистов) являются основными работниками, остальные врачи – специалисты других профилей, работающие по совместительству.
Коечный фонд организаций здравоохранения онкологического профиля не соответствует установленным нормативам (2,5 койки на 10000 населения).  На 1 января 2012 года количество коек онкологического профиля составило 2996 при необходимом количестве – 4130 коек. В Казахстане в стадии становления находится служба паллиативной помощи онкологическим больным. В республике на сегодняшний день функционирует 6 хосписов, из них только городской центр паллиативной помощи в г. Алматы государственной формы собственности. Не развито оказание реабилитационной помощи онкологическим больным.
2. Анализ слабых и сильных сторон, возможностей и угроз
Проведенный анализ позволил выявить ряд основных трудностей и наметить пути решения проблем в системе предоставления онкологической помощи населению Республики Казахстан.
Слабые стороны:
недостаточный уровень использования современных клинических руководств/протоколов по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации онкологических больных;
низкий уровень внедрения инновационных технологий диагностики и лечения злокачественных новообразований, включая трансплантацию костного мозга у детей;
острый недостаток медицинских работников, подготовленных в вопросах ранней диагностики и лечения онкологических заболеваний (радионуклидная диагностика и терапия, ЯМ, малоинвазивные технологии, брахитерапия и др.) и базы для их подготовки;
недостаток специалистов в области ЯМ (медицинские физики, медицинские химики, инженеры) и отсутствие базы для их подготовки;
недостаточная материально-техническая база онкологических организаций, расположение онкологических диспансеров в приспособленных зданиях;
несоответствие коечного фонда онкологических организаций установленным нормативам;
несоответствие количества онкологических, маммологических и проктологических кабинетов установленным нормативам;
отсутствие системы паллиативной и реабилитационной помощи больным со злокачественными новообразованиями;
отсутствие интегрированной службы оказания медико-социально-психологической помощи онкологическим больным.
Сильные стороны:
положительный опыт проведения национальных скрининговых программ по ранней диагностике злокачественных новообразований;
наличие иерархически выстроенной сети специализированной онкологической помощи – от районного (онкологические кабинеты в организациях первичной медико-санитарной помощи), регионального (областные и городские онкодиспансеры) уровней до республиканского уровня (КазНИИОиР);
централизованное лекарственное обеспечение для лечения злокачественных новообразований и материально-техническое оснащение организаций онкологического профиля за счет средств республиканского бюджета.
Возможности:
улучшение качества предоставляемых услуг за счет свободного выбора пациентом онкологических стационаров и привлечения пациентов из-за рубежа;
осуществление трансферта современных технологий из-за рубежа и проведение фундаментальных и прикладных научных исследований на базе автономной организации образования «Назарбаев Университет», клиник акционерного общества «Национальный медицинский холдинг», КазНИИОиР;
приоритетное бюджетное финансирование профилактики и лечения рака, являющегося социально значимым заболеванием;
улучшение ранней диагностики злокачественных новообразований за счет повышения информированности и изменения поведения населения;
снижение смертности от злокачественных новообразований за счет усиления межсекторального взаимодействия;
наличие собственной технической базы и специалистов для производства РФП, реализация проекта по созданию Центра ядерной медицины и биофизики Института ядерной физики республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Национальный ядерный центр Республики Казахстан» Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
Угрозы:
влияние мирового финансового кризиса на финансирование мероприятий, запланированных для реализации поставленных задач;
возникновение чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, которые могут привести к росту злокачественных новообразований.

Онкологиялық аурулармен ауыратын науқастарды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету соңғы 10 жылда 800 млн. теңгеден (2002 жыл) 13,7 млрд. теңгеге дейін (2012 жыл) 17 есе ұлғайды. Дәрілік заттардың атауы 2,5 еседен астам ұлғайды. Қазіргі таңда онкологиялық науқастардың дәрілік препараттармен қамтамасыз етілуі қажеттіліктің 70%-ын құрайды. Қатерлі ісіктердің дәрілік терапиясының ерекшелігі емдеу ұзақтығы мен үздіксіздігі болып табылады, бұл дәрі-дәрмектерді стационарда пайдалануды және емдеуді амбулаториялық жағдайда жалғастыруды көздейді. Емдеудің тағы да бір ерекшелігі «таргеттік» деп аталатын тек ісік жасушаларына әсер ететін препараттарды пайдалану болып табылады. «Таргеттік» препараттармен қамтамасыз ету стационарлық деңгейде қажеттіліктің 40%-ын құрайды, ал амбулаториялық деңгейде қазіргі уақытқа дейін бұл препараттармен тек бірлі жарым жағдайлар ғана қамтамасыз етілді, бұл қымбат тұратын емдеу сабақтастығының бұзылуына және тиімділігінің төмендеуіне әкелді. 2012 жылдан бастап пациенттер республикалық бюджет қаражатының есебінен «таргеттік» препараттармен қамтамасыз етіледі.
Ерте диагностикалау мен емдеудің қазіргі заманғы әдістерін жеткіліксіз пайдаланудың, онкологиялық көмекке қолжетімділіктің жеткіліксіздігінің салдарынан қазіргі таңда қатерлі ісіктермен ауыратын науқастардың тек 51-52% ғана мамандандырылған ем алады.
Республика халқының онкологиялық көмекке қол жеткізуі әлі де қазіргі заманғы талаптарға сәйкес келмейді. 2011 жылдың қорытындысы бойынша республиканың бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарында 279 онкологиялық кабинет жұмыс істейді, бұл нормативтің бар болғаны 84%-ын құрайды. Кадрлар тапшылығы сақталуда, аудандық онкологтардың тек 48%-ы (126 маман) негізгі қызметкерлер болып табылады, қалған дәрігерлер – қоса атқару бойынша жұмыс істейтін басқа бейін мамандары болып табылады.
Онкологиялық бейінді денсаулық сақтау ұйымдарының төсектік қоры белгіленген нормативтерге сәйкес келмейді (10000 халыққа шаққанда 2,5 төсек). 2012 жылғы 1 қаңтарға онкологиялық бейіндегі төсектердің саны қажетті 4130 төсек санының орнына 2996-ны құрады. Қазақстанда онкологиялық науқастарға паллиативтік көмек қызметі қалыптасу сатысында. Республикада қазіргі таңда 6 хоспис жұмыс істейді, олардың ішінде Алматы қаласындағы паллиативтік көмектің қалалық орталығы ғана мемлекеттік меншік нысанында. Онкологиялық науқастарға оңалту көмегін көрсету дамымаған.
2. Әлсіз және күшті жақтарын, мүмкіндіктер мен қауіптерді талдау
Жүргізілген талдау бірқатар негізгі қиындықтарды анықтауға және Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек ұсыну жүйесіндегі проблемаларды шешу жолдарын белгілеуге мүмкіндік берді.
Әлсіз жақтары:
онкологиялық науқастардың профилактикасы, диагностикасы, емдеу және оңалту бойынша қазіргі заманғы клиникалық нұсқаулықтарды/хаттамаларды пайдаланудың жеткіліксіз деңгейі;
балалардың сүйек кемігін трансплантациялауды қоса алғанда, қатерлі ісіктерді диагностикалау мен емдеудің инновациялық технологияларын енгізудің төмен деңгейі;
онкологиялық ауруларды ерте диагностикалау мен емдеу мәселелерінде (радионуклидтік диагностика мен терапия, ЯМ, аз инвазивтік технологиялар, брахитерапия және басқалар) даярланған медицина қызметкерлерінің және оларды даярлау үшін базаның мүлдем жетіспеушілігі;
ЯМ саласындағы мамандардың (медициналық физиктер, медициналық химиктер, инженерлер) жетіспеушілігі және оларды даярлау үшін базаның болмауы;
онкологиялық ұйымдардың материалдық-техникалық базасының жетіспеушілігі, онкологиялық диспансерлердің бейімделген ғимараттарға орналасуы;
онкологиялық ұйымдардың төсек қорының белгіленген нормативтерге сәйкессіздігі;
онкологиялық, маммологиялық және проктологиялық кабинеттер санының белгіленген нормативтерге сәйкессіздігі;
қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарға паллиативтік және оңалту көмегі жүйесінің болмауы;
онкологиялық науқастарға медициналық-әлеуметтік-психологиялық көмектің ықпалдастырылған қызметінің болмауы.
Күшті жақтары:
қатерлі ісіктерді ерте диагностикалау бойынша ұлттық скринингтік бағдарламаларды жүргізудің оң тәжірибесі;
мамандандырылған онкологиялық көмектің – аудандық (бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарындағы онкологиялық кабинеттер), өңірлік (облыстық және қалалық онкодиспансерлер) деңгейлерден республикалық деңгейге (ҚазОРҒЗИ) дейін иерархиялық құрылған желісінің болуы;
республикалық бюджет қаражатының есебінен қатерлі ісіктерді емдеу және онкологиялық бейін ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыру үшін орталықтандырылған дәрілік қамтамасыз ету.
Мүмкіндіктер:
пациенттің онкологиялық стационарларды еркін таңдауы және шетелден пациенттерді тарту есебінен ұсынылатын қызметтердің сапасын жақсарту;
шетелден қазіргі заманғы технологиялар трансферін жүзеге асыру және «Назарбаев Университеті» дербес білім беру ұйымының, «Ұлттық медициналық холдинг» акционерлік қоғамы клиникаларының, ҚазОРҒЗИ базасында іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу;
әлеуметтік маңызы бар ауру болып табылатын обырдың профилактикасы мен емдеуін басымдықты бюджеттік қаржыландыру;
халықтың хабардар болуын жоғарылату және мінез-құлқын өзгерту есебінен қатерлі ісіктерді ерте диагностикалауды жақсарту;
сектораралық өзара іс-қимылды күшейтудің есебінен қатерлі ісіктерден болатын өлімді азайту;
РФП өндіру үшін меншікті техникалық базаның және мамандардың болуы, Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің «Ұлттық ядролық орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Ядролық физика институтының Ядролық медицина мен биофизика орталығын құру бойынша іске асырылатын жобасы.
Қауіптер:
межеленген міндеттерді іске асыру үшін жоспарланған іс-шараларды қаржыландыруға әлемдік қаржы дағдарысының әсері;
қатерлі ісіктердің өсуіне әкелуі мүмкін табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауы.

3. Имеющиеся проблемы
В связи с недостаточностью современных технологий ранней диагностики и онконастороженности у населения и врачей только 46% больных со злокачественными новообразованиями выявляются на ранних стадиях опухолевого процесса (I–II стадии). Среди этих пациентов высок уровень опухолей визуальных локализаций, выявление которых не всегда требует применения дорогостоящих методов диагностики. Успешность выявления таких форм рака зависит в первую очередь от онконастороженности и уровня знаний медицинского работника и пациента, изменения их поведения в отношении риска развития онкологических заболеваний.
Разработка программ по раннему выявлению злокачественных новообразований для медицинских работников, проекты по улучшению информированности пациентов позволят повысить онконастороженность населения в целом. Одним из перспективных направлений в ранней диагностике злокачественных новообразований является дальнейшее расширение спектра скрининговых программ по раннему выявлению рака основных локализаций.
Недоступность инновационных, высокотехнологичных методов диагностики и лечения онкологических заболеваний в Казахстане ограничивает возможности радикального излечения онкологических пациентов, вынуждая многих из них обращаться за помощью в зарубежные клиники.
На сегодня в республике отсутствуют такие высокотехнологичные методы диагностики и лечения, как протонная терапия, радионуклидная диагностика и терапия, вертикальный ПЭТ, биотрансплантация органов и тканей, малоинвазивная хирургия, лучевая терапия в виде гамма- и киберножа, томотерапии, веросистем, стереотаксиса,  интраоперационной лучевой терапии.
Совершенствование клинических протоколов диагностики и лечения злокачественных новообразований с учетом новейших достижений, создание Национального научного онкологического центра с концентрацией в нем уникальных мировых технологий диагностики и лечения злокачественных новообразований, трансферт новых технологий из-за рубежа с последующим их трансфертом в региональные онкологические организации, создание центров ядерной медицины и региональных высокотехнологичных центров радиационной онкологии позволят повысить доступность инновационных  методов диагностики и лечения онкологическим пациентам.
Недостаточность материально-технической базы онкологических и амбулаторно-поликлинических организаций не позволяет проводить раннюю диагностику многих локализаций рака. Во всех онкологических организациях отсутствуют цифровые маммографы, недостаточно компьютерных томографов, ОФЭКТ и другого рентгенодиагностического оборудования. Требует обновления эндоскопическое, ультразвуковое оборудование. Необходимо доукомплектование цитологических лабораторий автоматами для окраски мазков, аппаратами для жидкостной цитологии, а также создание системы иммуногистохимической диагностики.
Ежегодно увеличивающийся объем выполняемых диагностических исследований больным со злокачественными заболеваниями на различных уровнях оказания медицинской помощи, а также необходимость проведения анализа динамики развития заболевания за несколько лет требуют создания электронных центров хранения и обработки медицинской информации.
Дефицит квалифицированных медицинских кадров влияет на доступность и качество оказания медицинской помощи, а также затрудняет трансферт новых технологий в лечение и диагностику злокачественных новообразований.
Бурный рост технологий в онкологии требует постоянного совершенствования и обновления знаний у медицинских работников. Помимо «отставания» знаний и навыков от мировой практики, проблема усугубляется отсутствием квалифицированных немедицинских кадров – физиков, химиков, инженеров, необходимых при работе с новейшим инновационным оборудованием. Все эти проблемы свидетельствуют о необходимости привлечения и закрепления кадров в онкологическую службу, внедрения новых подходов в организации учебного процесса, привлечении к нему специалистов национальных и ведущих зарубежных клиник и научных центров, в том числе  при содействии международных организаций.
На сегодня в стране практически не развита сеть организаций, оказывающих паллиативную и реабилитационную помощь больным с онкологическими заболеваниями. До настоящего времени в здравоохранении медико-социальная реабилитация онкологических больных ограничивается восстановительным лечением. Психологические и социальные аспекты решаются недостаточно и в отрыве от медицинских мероприятий.
Вместе с тем, паллиативная помощь и реабилитация являются одним из важнейших элементом оказания медико-социальной помощи больным со злокачественными новообразованиями.
Только в 6 регионах республики функционируют хосписы, предоставляющие помощь незначительному количеству нуждающихся больных (5%). Отсутствие адекватной паллиативной и реабилитационной помощи существенно ухудшает качество и продолжительность жизни онкологических больных. Для решения данной проблемы необходимо предусмотреть меры государственной поддержки для открытия отделений паллиативной помощи и реабилитации, в том числе на основе государственно-частного партнерства, а также внедрения института социальных работников и медицинских психологов. Анализ действующей политики государственного регулирования развития онкологической помощи свидетельствует о том, что развитие онкологической помощи является одной из важнейших задач государственной политики в области здравоохранения. Ряд мероприятий по развитию онкологической службы предусмотрен в Государственной программе, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2011 года № 1113, Стратегическом плане Министерства здравоохранения Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2011 года № 183.

3. Қазіргі проблемалар
Ерте диагностикалаудың және халықтың онкологиядан сақтануының қазіргі заманғы технологияларының және дәрігерлердің жетіспеушілігіне байланысты қатерлі ісікпен ауыратын науқастардың тек 46% ісік үдерісінің ерте сатыларында (I – II сатылар) анықталады. Бұл пациенттердің арасында анықтау диагностиканың қымбат тұратын әдістерін қолдануды талап етпейтін көзге көрінетін жерлердегі ісіктердің деңгейі жоғары. Обырдың осындай нысандарын анықтау сәттілігі бірінші кезекте онкологиялық сақтыққа және медицина қызметкері мен пациенттің білім деңгейіне, олардың онкологиялық аурулардың даму қаупіне қатысты мінез-құлқының өзгеруіне байланысты болады.
Медицина қызметкерлері үшін қатерлі ісіктерді ерте анықтау жөніндегі бағдарламаларды әзірлеу, пациенттерді ақпараттандыруды жақсарту жөніндегі жобалар жалпы халықтың онкологиялық аурулар бойынша сақтану шараларының артуына мүмкіндік берді. Қатерлі ісіктерді ерте диагностикалаудың перспективалық бағыттарының бірі негізгі орындарда орналасқан обырды ерте анықтау бойынша скринингтік бағдарламалар спектрін кеңейту болып табылады.
Онкологиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің инновациялық, жоғары технологиялық әдістеріне қолжетімсіздік Қазақстанда онкологиялық пациенттерді радикалдық емдеу мүмкіндіктерін шектеп, олардың көпшілігін шетелдік клиникаларға жүгінуге мәжбүрлейді.
Қазіргі таңда республикада диагностикалау мен емдеудің протондық терапия, радионуклидтік диагностика мен терапия, тік ПЭТ, ағзалар мен тіндерді биотрансплантациялау, аз инвазивтік хирургия, гамма- және киберпышақ түріндегі сәулелік терапия, томотерапия, верожүйелер, стереотаксис, интраоперациялық сәулелік терапия сияқты жоғары технологиялық әдістері жоқ.
Жаңа жетістіктерді ескере отырып, қатерлі ісіктерді диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын жетілдіру, Онкология ұлттық ғылыми орталығын құрып, оған қатерлі ісіктерді диагностикалау мен емдеудің бірегей әлемдік технологияларын шоғырландыру, шетелден жаңа технологиялар трансферті, оларды кейіннен өңірлік онкологиялық ұйымдарға трансферттеу, ядролық медицина орталықтары мен радиациялық онкологияның өңірлік жоғары технологиялық орталықтарын құру онкологиялық пациенттерге диагностика мен емдеудің инновациялық әдістеріне қол жетімділікті арттырады.
Онкологиялық және амбулаториялық-емханалық ұйымдардың материалдық-техникалық базасының жеткіліксіздігі обырдың көп орналасуын ерте диагностикалауды жүргізуге мүмкіндік бермейді. Бүкіл онкологиялық ұйымдарда цифрлық маммографтар жоқ, компьютерлік томографтар, БФЭКТ және басқа да рентгенодиагностикалық жабдықтар жеткіліксіз. Эндоскопиялық, ультрадыбыстық жабдықтар жаңартуды талап етеді. Цитологиялық зертханаларды сүртінділерді бояу үшін автоматтармен, сұйықтық цитология үшін аппараттармен толық жиынтықтау, сондай-ақ иммундық-гистохимиялық диагностика жүйесін құру қажет.
Медициналық көмек көрсетудің әртүрлі деңгейлерінде қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарға орындалатын диагностикалық зерттеулердің жыл сайын ұлғайып келе жатқан көлемі, сондай-ақ аурудың бірнеше жылғы даму серпініне талдау жүргізу қажеттілігі медициналық ақпаратты сақтау мен өңдеудің электрондық орталықтарын құруды талап етеді.
Білікті медицина кадрларының тапшылығы медициналық көмек көрсету қолжетімділігі мен сапасына әсер етеді, сондай-ақ қатерлі ісіктерді емдеу мен диагностикалауда жаңа технологиялардың трансфертін қиындатады.
Онкологияда технологияның қарқынды өсуі медицина қызметкерлерінің білімін ұдайы жетілдіруді және жаңартуды талап етеді. Білім мен дағдылардың әлемдік практикадан «артта қалуынан» басқа білікті медициналық емес кадрлардың – жаңа жабдықтармен жұмыс істеу кезінде қажетті физиктердің, химиктердің, инженерлердің болмауына байланысты проблема қиындай түсуде. Бұл проблемалардың барлығы кадрларды онкологиялық қызметке тартудың және бекітудің, оқу үдерісін ұйымдастыруға, оған ұлттық және шетелдік жетекші клиникалар мен ғылыми орталықтардың мамандарын тартудың, оның ішінде халықаралық ұйымдардың ықпал етуімен жаңа тәсілдерді енгізудің қажеттілігін айғақтайды.
Қазіргі таңда елде онкологиялық аурулармен ауыратын науқастарға паллиативтік көмегі мен оңалту дамымаған. Қазіргі уақытқа дейін денсаулық сақтау саласында онкологиялық аурулармен ауыратын науқастарды медициналық-әлеуметтік оңалту қалпына келтіру емімен шектеледі. Психологиялық және әлеуметтік аспектілер жеткіліксіз және медициналық іс-шаралардан тыс шешіледі.
Сонымен бірге, паллиативтік көмек пен оңалту қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетудің маңызды элементі болып табылады.
Республиканың тек 6 өңірінде мұқтаж науқастардың аз санына (5%) ғана көмек көрсететін хоспистер жұмыс істейді. Сәйкес паллиативтік және оңалту көмегінің болмауы онкологиялық науқастардың өмір сүрудің ұзақтығы мен сапасын айтарлықтай нашарлатады. Бұл проблеманы шешу үшін паллиативтік көмек пен оңалту бөлімшелерін, оның ішінде мемлекеттік-жеке меншік әріптестік негізінде ашу үшін мемлекеттік қолдау шараларын көздеу, сондай-ақ әлеуметтік қызметкерлер мен медициналық психологтар институтын енгізу қажет.
Онкологиялық көмекті дамытуды мемлекеттік реттеудің қазіргі кездегі саясатын талдау онкологиялық көмекті дамытудың денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясаттың маңызды міндеттерінің бірі болып табылатындығының дәлелі. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 1113 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік бағдарламада, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 ақпандағы № 183 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2011-2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспарында онкологиялық қызметті дамыту жөніндегі бірқатар іс-шаралар көзделген.

На сегодня государство оказывает полную поддержку пациентам с социально значимыми заболеваниями. Медицинская помощь больным со злокачественными новообразованиями оказывается в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, включающая также предоставление медицинских услуг в зарубежных клиниках. Отсутствие высокотехнологичных методов диагностики и лечения онкологических заболеваний в отечественных клиниках вынуждает пациентов выезжать на лечение за рубеж за счет собственных средств и средств республиканского бюджета. В среднем лечение одного больного за рубежом с онкопатологией обходится государству от 150000 до 250000 у.е.
Установлены минимальные стандарты оснащения онкологических организаций, государственный норматив сети онкологических организаций. Разработаны правила проведения лабораторной диагностики, правила деятельности организаций здравоохранения онкологического профиля, клинические алгоритмы, протокола и руководства.
Таким образом, государственная политика создала предпосылки к формированию современной модели онкологической помощи, ориентированной на пациента, определяемой как координированная, интегрированная, комплексная и непрерывная помощь, доступная для всех.
5. Обзор позитивного международного опыта
Согласно данным ВОЗ, снижение смертности от рака молочной железы и успехи в лечении во многом определяются ранней диагностикой заболевания: при I стадии 5-летний срок переживают 90-95% больных; при IV – менее 10%. В странах Западной Европы и Северной Америки достигнута возможность выявления I стадии заболевания у 70-80% и, соответственно, больше 5 лет живут 90% женщин. Маммографический скрининг, таким образом, позволил уменьшить смертность от рака молочной железы на 30% через 5-7 и на 20% через 15-20 лет от начала скрининга.
Раннее выявление рака шейки матки и предраковых процессов позволило значительно изменить картину заболеваемости и смертности от рака шейки матки в странах, где внедрен цитологический скрининг. Так, в Канаде в результате проведения цитологического скрининга отмечено снижение заболеваемости рака шейки матки с 28,4 случаев на 100 000 женщин старше 20 лет в 1955 г. до 6,3 в 1980-1984 гг. К началу 90-х годов эти показатели снизились еще больше (соответственно на 80% и 75%).
Проведенное в Германии скрининговое обследование более 60 тысяч пациентов 47-75 лет с использованием теста на скрытую кровь показало снижение смертности от рака толстой кишки в течение 10 лет в группе скрининга на 18%. В Дании за 10 лет оценки гемокульт-теста среди 153000 пациентов отмечено снижение смертности от колоректального рака до 30%.
Ряд исследований продемонстрировал, что использование специфического антигена предстательной железы в качестве скринингового теста способствовало увеличению степени обнаружения рака предстательной железы по сравнению с уровнем выявления, достигнутым при помощи пальцевого метода. В настоящее время наиболее эффективными методами раннего выявления рака предстательной железы являются комбинация пальпаторного исследования через прямую кишку, определение специфического антигена предстательной железы и трансректальное ультразвуковое исследование.
Согласно рекомендациям ВОЗ медицинская помощь онкологическим больным должна предоставляться сетью организаций здравоохранения, охватывающих территорию всей страны, обладающих необходимыми ресурсами, распределенными с учетом эпидемиологических и экономических показателей. Оптимальным вариантом может быть создание сети иерархически выстроенных специализированных онкологических центров.

Қазіргі уақытта мемлекет әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын пациенттерге толық қолдау көрсетеді. Қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарға шетелдік клиникаларда медициналық қызметтерді ұсынуды да қамтитын медициналық көмек тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде көрсетіледі. Отандық клиникаларда онкологиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің жоғары технологиялық әдістерінің жоқтығы пациенттерді жеке қаржысының және республикалық бюджет қаражатының есебінен шетелде емделуге баруға мәжбүрлейді. Мемлекет онкопатологиясы бар бір науқасты шетелде емдеуге орта есеппен 150000-нан 250000 шартты бірлікке дейін жұмсайды.
Онкологиялық ұйымдарды жарақтандырудың ең төменгі стандарттары, онкологиялық ұйымдар желілерінің мемлекеттік нормативі белгіленген. Зертханалық диагностика жүргізу қағидасы, онкологиялық бейінді денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің қағидасы, клиникалық алгоритмдер, хаттамалар мен нұсқаулықтар әзірленді.
Осылайша, мемлекеттік саясат бәріне қолжетімді үйлестірілген, ықпалдастырылған, кешенді және үздіксіз көмек ретінде анықталған пациентке бағдарланған онкологиялық көмектің қазіргі заманғы үлгісін қалыптастыруға алғышарттарды құрды.
4. Оң халықаралық тәжірибеге шолу
ДДҰ деректеріне сәйкес сүт безі обырынан өлімді азайту және емдеудегі сәттілік көп жағдайда ауруларды ерте сатыда диагностикалаумен айқындалады: І сатыда 90-95% науқас 5 жыл өмір сүреді; IV сатыда – кемінде 10%. Батыс Еуропа және Солтүстік Америка елдерінде 70-80%-да аурудың І сатысын анықтау мүмкіндігіне қол жеткізілген және тиісінше 90% әйел 5 жылдан астам өмір сүреді. Маммографиялық скрининг, осылайша, сүт безі обырынан өлімді 5-7 жылдан кейін 30%-ға және скрининг басталғаннан 15-20 жылдан кейін 20%-ға азайтуға мүмкіндік берді.
Жатыр мойны обырын және обыр алды үдерістерін ерте анықтау цитологиялық скрининг енгізілген елдерде жатыр мойны обырынан сырқаттанушылық пен өлім көрінісін айтарлықтай өзгертуге мүмкіндік берді. Осылайша, Канадада цитологиялық скрининг жүргізу нәтижесінде жатыр мойны обырынан сырқаттанушылықтың 1995 жылы 20 жастан асқан 100 000 әйелге шаққандағы 28,4 жағдайдан 1980-1984 жылдары 6,3-ке дейін азайғаны белгіленген. 90-шы жылдардың басында бұл көрсеткіштер одан да көп азайды (тиісінше 80% және 75%-ға).
Германияда жасырын қанға арналған тесті пайдалана отырып, 60 мыңнан астам 47-75 жастағы пациенттерге жүргізілген скринингілік тексеру 10 жыл бойы скрининг тобында тоқішек обырынан өлімнің 18%-ға азайғанын көрсетті. Данияда 10 жылдың ішінде 153000 пациенттің арасындағы гемокульт-тестті бағалау колоректалдық обырдан өлімнің 30%-ға дейін азайғанын көрсетті.
Бірқатар зерттеулер қуықасты безінің өзіне тән антигенін скринингілік тест ретінде пайдалану саусақ әдісінің көмегімен қол жеткізілген анықтау деңгейімен салыстыру бойынша қуықасты безінің обырын анықтау дәрежесінің ұлғаюына ықпал ететіндігін көрсетті. Қазіргі уақытта қуықасты безі обырын ерте анықтаудың барынша тиімді әдістері тікішек арқылы саусақтық зерттеу комбинациясы, қуықасты безінің өзіне тән ерекшелігін анықтау және транректалдық ультрадыбыстық зерттеу болып табылады.
ДДҰ ұсынымдарына сәйкес онкологиялық науқастарға медициналық көмекті бүкіл ел аумағын қамтитын, эпидемиологиялық және экономикалық көрсеткіштерді ескере отырып, бөлінген қажетті ресурстарға ие денсаулық сақтау ұйымдарының желісі ұсынуы тиіс. Оңтайлы нұсқасы иерархиялық салынған мамандандырылған онкологиялық орталықтар желісін құру болып табылады.

В 2005 году Австралийский институт здравоохранения и социального обеспечения дал прогноз увеличения частоты онкологических заболеваний в Австралии на 31% в период до 2011 года. Эти прогнозы были основаны на тенденциях старения населения, роста хронических неинфекционных заболеваний, ожирения, употребления алкоголя и табакокурения. Существовавшая в Австралии сеть организаций, объединенных в CanNet (Cancer Network), полностью не охватывала всю территорию страны, в особенности сельские районы и глубинные территории. Для улучшения доступности медицинской помощи было запланировано создание сети онкологических учреждений, путем строительства, переоснащения и реконструкции объектов. Проект начался с 1 января 2009 года, финансируется федеральным правительством Австралии и оценивается в 1,3 миллиарда австралийских долларов.
Сеть будет состоять из 3-х уровней и включать 24 специализированных онкологических центра:
1 уровень – первичная медико-санитарная помощь, проводящая в основном скрининговые мероприятия;
2 уровень – региональные онкологические центры (либо местные стационары), основное звено сети. Региональные центры будут согласовывать с местными органами планы по снижению распространения рака и будут сосредоточены на стационарном лечении. Они являются частью совместной сети государственно-частных услуг. Связи между региональными центрами рака и столичными центрами гарантируют, что лечение рака будет по-прежнему осуществляться на наиболее подходящем месте, в зависимости от типа и сложности опухоли и индивидуальных обстоятельств пациента;
3 уровень – интегрированные онкологические центры (либо университетские клиники), фокусируются на наиболее затратных методах диагностики, лечения, проведении научных исследований и подготовке специалистов.
Так, например, Национальный институт рака США (National Cancer Institute, NCI) был создан в 1937 году в соответствии со специальным законом как одно из агентств федерального правительства США, ответственного за исследования и подготовку специалистов в области онкологии. С 1971 года в США была принята Национальная программа борьбы с раком, координатором которой стал NCI.
Сегодня, помимо координации Национальной программы рака, NCI проводит и поддерживает фундаментальные и клинические исследования, оценивает новые методы лечения рака для включения их в клиническую практику, проводит обучение специалистов, распространение информации для населения, поддерживает строительство онкологических центров и их деятельность.
В США большинство организаций здравоохранения являются многопрофильными, находятся в частной собственности, а сеть организаций онкологического профиля децентрализована. В этих условиях NCI концентрируется на поиске новых знаний для борьбы с раком.

2005 жылы Австралия денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету институты 2011 жылға дейінгі кезеңде Австралияда онкологиялық аурулар жиілігінің 31%-ға ұлғаю болжамын берді. Бұл болжамдар халық құрылымының үдерістеріне, созылмалы инфекциялық емес аурулардың өсуіне, семіруге, алкогольді тұтыну мен темекі шегуге негізделген болатын. Австралиядағы жұмыс істейтін CanNet (Cancer Network) біріккен ұйым желісі елдің барлық аумағын, әсіресе ауыл аудандары мен шалғай аумақтарды толық қамтыған жоқ. Медициналық көмекке қолжетімділікті жақсарту үшін құрылысы, объектілерді қайта жарақтандыру және реконструкциялау арқылы онкологиялық мекемелерді құру жоспарланған болатын. Жоба 2009 жылғы 1 қаңтардан басталды, Австралияның федералдық өкілдігі қаржыландырады және 1,3 миллиард австралиялық доллармен бағаланады.
Желі 3 деңгейден тұратын және 24 мамандандырылған онкологиялық орталықты қамтитын болады:
1-деңгей – негізінен скринингтік іс-шаралар өткізетін бастапқы медициналық-санитариялық көмек;
2-деңгей – өңірлік онкологиялық орталықтар (не жергілікті стационарлар), желінің негізгі буыны. Өңірлік орталықтар жергілікті органдармен обырдың таралуын азайту бойынша жоспарларды келісетін болады және стационарлық емдеуді көздейтін болады. Олар мемлекеттік-жеке қызметтің бірлескен желісі болып табылады. Өңірлік обыр орталықтары мен астаналық орталықтардың арасындағы байланыс обырды емдеу ісіктердің түрі мен күрделілігіне және пациенттің жеке жағдайына қарай барынша ыңғайлы жерде бұрынғыдай жүзеге асырылатындығына кепілдік береді;
3-деңгей – ықпалдастырылмаған онкологиялық орталықтар (не университеттік клиникалар) диагностиканың, емдеудің, ғылыми зерттеулер жүргізудің және мамандарды даярлаудың барынша шығынды әдістеріне тоғысады.
Айталық, АҚШ-тың Ұлттық обыр интитуты (National Cancer Institute, NCI) 1937 жылы онкология саласындағы зерттеулерге және мамандарды даярлауға жауапты АҚШ федералдық билігі агенттерінің бірі ретінде арнайы заңға сәйкес құрылған болатын. 1971 жылдан бастап АҚШ-та обырмен күрес ұлттық бағдарламасы қабылданған болатын, оның үйлестірушісі NCI болды.
Қазіргі таңда, Обырдың ұлттық бағдарламасынан басқа NCI іргелі және клиникалық зерттеулерді жүргізеді және қолдайды, клиникалық практикаға оларды енгізу үшін обырды емдеудің жаңа әдістерін бағалайды, мамандарды оқытады, ақпаратты халыққа таратады, онкологиялық орталықтардың құрылысын және олардың қызметін қолдайды.
АҚШ-та көптеген денсаулық сақтау ұйымдары көп бейінді болып табылады, жеке меншікке жатады, ал онкологиялық бейін ұйымдарының желісі орталықсыздандырылған. Мұндай жағдайда NCI обырмен күресу үшін жаңа білімді іздеуге шоғырланады.

на 2013 год – реализация 6 скрининговых программ: по раку молочной железы, раку шейки матки, колоректальному раку, поэтапное расширение пилотного проекта по скринингу рака предстательной железы в Западно-Казахстанской, Кызылординской, Павлодарской областях, городах Астане и Алматы, поэтапное внедрение скрининга рака печени, рака пищевода и желудка в Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Кызылординской, Павлодарской областях, городах Астане и Алматы;
на 2014 год – реализация 6 скрининговых программ: по раку молочной железы, раку шейки матки, колоректальному раку, поэтапное расширение  скрининга рака предстательной железы, рака печени, рака пищевода и желудка в Актюбинской, Атырауской, Карагандинской, Костанайской и Северо-Казахстанской областях;
на 2015 год – реализация 6 скрининговых программ: по раку молочной железы, раку шейки матки, колоректальному раку, поэтапное расширение скрининга рака предстательной железы, рака печени, рака пищевода и желудка в Акмолинской, Алматинской, Жамбылской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областях;
на 2016 год – реализация 6 скрининговых программ на национальном уровне: рак молочной железы, рак шейки матки, колоректальный рак, скрининг рака предстательной железы, скрининг рака печени, скрининг рака пищевода и желудка.
2. Повышение доступности высокотехнологичных методов диагностики и лечения с научно-обоснованной эффективностью:
2013 год – создание высокотехнологичного радиологического центра по проведению лучевой терапии в г. Семей на базе регионального онкологического диспансера. Будет подготовлено 62 специалиста для онкологической службы в ведущих зарубежных клиниках;
2014 год – создание высокотехнологичных радиологических центров по проведению лучевой терапии в г. Алматы на базе КазНИИОиР и Карагандинского областного онкодиспансера, а также центров ядерной медицины на базе КазНИИОиР и регионального онкологического диспансера г. Семей. Будет повышена квалификация 105 специалистов онкологической службы в ведущих зарубежных клиниках;
2015 год – создание высокотехнологичных радиологических центров по проведению лучевой терапии в г. Астане на базе городского онкологического диспансера и медицинского центра Западно-Казахстанского государственного медицинского университета им. М.Оспанова, в г. Актобе. Будет повышена квалификация 113 специалистов онкологической службы в ведущих зарубежных клиниках;
2016 год – создание Национального научного онкологического центра в г. Астане.
Установка магнитно-резонансных томографов в онкологических диспансерах г.г. Астана, Актобе, Караганда, Семей и КазНИИОиР.
Повсеместное внедрение в онкологическую практику малоинвазивных эндовидеоскопических операций.
Создание электронных центров хранения и обработки медицинской информации.
Создание отделений радионуклидной диагностики в онкологических диспансерах.

2013 жылға – 6 скринингілік бағдарламаны іске асыру: сүт безі обыры, жатыр мойны обыры, колоректалдық обыр бойынша, Батыс Қазақстан, Қызылорда, Павлодар облыстарында, Астана және Алматы қалаларында қуықасты безі обырының скринингі бойынша пилоттық жобаны кезең-кезеңмен кеңейту, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қызылорда, Павлодар облыстарында, Астана және Алматы қалаларында бауыр обыры, өңеш және асқазан обыры скринингін кезең-кезеңмен енгізу;
2014 жылға – 6 скринингілік бағдарламаны іске асыру: сүт безі обыры, жатыр мойны обыры, колоректалдық обыр бойынша, қуықасты безі обырының, бауыр обырының, өңеш және асқазан обырының скринингін Ақтөбе, Атырау, Қарағанды, Қостанай және Солтүстік Қазақстан облыстарында кезең-кезеңмен кеңейту;
2015 жылға – 6 скринингілік бағдарламаны іске асыру: сүт безі обыры, жатыр мойны обыры, колоректалдық обыр бойынша, қуықасты безі обырының, бауыр обырының, өңеш және асқазан обырының скринингін Ақмола, Алматы, Жамбыл, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарында кезең-кезеңмен кеңейту;
2016 жылға – ұлттық деңгейде 6 скринингілік бағдарламаны іске асыру: сүт безі обыры, жатыр мойны обыры, колоректалдық обыр бойынша, қуықасты безі обырының, бауыр обырының, өңеш және асқазан обырының скринингі.
2. Ғылыми-негізделген тиімділікпен диагностика мен емдеудің жоғары технологиялық әдістеріне қолжетімділікті арттыру:
2013 жыл – өңірлік онкологиялық диспансердің базасында Семей қаласында сәулелік терапия жүргізу бойынша жоғары технологиялық радиологиялық орталықты құру. Алдыңғы қатарлы шетелдік клиникаларда онкологиялық қызмет үшін 62 маман даярланатын болады;
2014 жыл – Алматы қаласында ҚазОРҒЗИ базасында және Қарағанды облысының облыстық онкодиспансерінде, сондай-ақ ҚазОРҒЗИ базасындағы ядролық медицина орталықтарында және Семей қаласының өңірлік онкологиялық диспансерінде сәулелік терапия жүргізу бойынша жоғары технологиялық радиологиялық орталықтар құру. Алдыңғы қатарлы шетелдік клиникаларда онкологиялық қызмет үшін 105 маман біліктілігін арттыратын болады;
2015 жыл – Астана қаласында қалалық онкологиялық диспансердің және Ақтөбе қаласындағы М. Оспанов атындағы Батыс Қазақстан мемлекеттік медицина университетінің медициналық орталығының базасында жоғары технологиялық радиологиялық орталықтар құру. Алдыңғы қатарлы шетелдік клиникаларда онкологиялық қызмет үшін 113 маман даярланды;
2016 жыл – Астана қаласында Ұлттық ғылыми онкологиялық орталықты құру.
Астана, Ақтөбе, Қарағанды, Семей қалаларының онкологиялық диспансерлеріне және ҚазОРҒЗИ-ға магниттік-резонанстық томографтар қондыру.
Онкологиялық практикаға жер-жерлерде аз инвазивтік эндобейнескопиялық операцияларды енгізу.
Медициналық ақпараттарды сақтау мен өңдеудің электрондық орталықтарын құру.
Онкологиялық диспансерлерде радионуклидтік диагностика бөлімшелерін құру.

3. Создание современной системы реабилитационной и паллиативной помощи онкологическим больным:
2012 год – открытие центра паллиативной помощи на базе хосписа в г. Алматы, организация паллиативной помощи онкологическим больным в г. Павлодар, г. Караганда, г. Усть-Каменогорск, г. Костанай, г. Семей;
2013 год – открытие центров паллиативной помощи на базе онкологических диспансеров г. Астана, г. Петропавловск, на базе медицинского центра Западно-Казахстанской медицинской академии г. Актобе, на базе многопрофильной больницы г. Кызылорда;
2014 год – открытие центров паллиативной помощи на базе многопрофильной больницы г. Талдыкорган, на базе регионального онкологического диспансера г. Алматы, онкологического диспансера г. Актау;
2015 год – открытие центров паллиативной помощи на базе онкологических диспансеров г. Уральск, г. Атырау;
2016 год – открытие центров паллиативной помощи на базе онкологических диспансеров г. Шымкент, г. Тараз.
4. Ответственные государственные и иные органы
Для реализации Программы необходимо содействие следующих государственных органов: Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан, Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан, а также  автономной организации образования «Назарбаев Университет», акиматов областей, городов Астаны и Алматы.
5. Этапы реализации Программы
1. Основные направления работы по решению проблем
Основными направлениями работы по развитию онкологической помощи в Республике Казахстан, связанными с решением поставленных задач, являются:
1) совершенствование профилактической направленности системы ПМСП;
2) развитие высокотехнологичных методов диагностики и лечения онкологических заболеваний;
3) укрепление и развитие кадрового потенциала;
4) совершенствование инфраструктуры онкологической службы и укрепление ее материально-технической базы.
2. Перечни инструментов и механизмов достижения поставленных
целей и задач
Направление 1. Совершенствование профилактической направленности системы первичной медико-санитарной помощи.
Усиление профилактической направленности в организациях первичной медико-санитарной помощи включает:
совершенствование программ по повышению онконастороженности у медицинских работников;
разработку обучающих модулей и обучение специалистов ПМСП и специализированных служб различным направлениям внедрения скрининговых осмотров с использованием различных технологий обучения (выездные региональные семинары, каскадный метод, on-line, в том числе с использованием телемедицины);

3. Онкологиялық науқастарға оңалту және паллиативтік көмектің қазіргі заманғы жүйесін құру:
2012 жыл – Алматы қаласындағы хоспистың базасында паллиативтік көмек орталығын ашу, Павлодар қаласында, Қарағанды қаласында, Өскемен қаласында, Қостанай қаласында, Семей қаласында мемлекеттік-жеке меншік әріптестік шеңберінде онкологиялық науқастарға паллиативтік көмекті ұйымдастыру;
2013 жыл – Астана қаласының, Петропавл қаласының онкологиялық диспансерлерінің базасында, Ақтөбе қаласындағы Батыс Қазақстан медициналық академиясының медициналық орталығының базасында, Қызылорда қаласының көп бейінді ауруханасының базасында паллиативтік көмек орталықтарын ашу;
2014 жыл – Талдықорған қаласының көп бейінді ауруханасының базасында, Алматы қаласының өңірлік онкологиялық диспансерінің базасында, Ақтау қаласының онкологиялық диспансерлерінің базасында паллиативтік көмек орталықтарын ашу;
2015 жыл – Орал қаласының, Атырау қаласының онкологиялық диспансерлерінің базасында паллиативтік көмек орталықтарын ашу;
2016 жыл – Шымкент қаласының, Тараз қаласының онкологиялық диспансерлерінің базасында паллиативтік көмек орталықтарын ашу.
4. Жауапты мемлекеттік және өзге де органдар
Бағдарламаны іске асыру үшін мынадай ұйымдардың жәрдемі қажет: Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі, Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі, сондай-ақ «Назарбаев Университеті» дербес білім беру ұйымы, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері.
5. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
1. Проблемаларды шешу жөніндегі жұмыстардың негізгі бағыттары
Қойылған міндеттерді шешуге байланысты Қазақстан Республикасында онкологиялық көмекті дамыту жөніндегі жұмыстың негізгі бағыттары:
1) БМСК жүйесінің профилактикалық бағыттылығын жетілдіру;
2) онкологиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің жоғары технологиялық әдістерін дамыту;
3) кадрлық әлеуетті нығайту мен дамыту;
4) онкологиялық қызметтің инфрақұрылымын жетілдіру және оның материалдық-техникалық базасын нығайту болып табылады.
2. Қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу құралдары мен тетіктерінің тізбесі
1-бағыт. Бастапқы медициналық-санитариялық көмек жүйесінің профилактикалық бағыттылығын жетілдіру
Бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарындағы профилактикалық бағыттылықты күшейту мыналарды қамтиды:
жетілдіру;
оқыту модулдерін әзірлеу және оқытудың әртүрлі түрлерін (көшпелі өңірлік семинарлар, каскадтық әдіс, on-line, оның ішінде телемедицинаны пайдалана отырып) пайдалана отырып скринингілік тексерулерді енгізудің әртүрлі бағыттарына БМСК және мамандандырылған қызмет мамандарын оқыту);

расширение программ ранней диагностики (скринингов) путем внедрения с 2012 года в Восточно-Казахстанской области пилотного проекта по раннему выявлению рака предстательной железы, и с 2013 года поэтапное внедрение скрининга рака пищевода, рака желудка и рака печени в Актюбинской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Кызылординской, Павлодарской и Северо-Казахстанской областях;
проведение мониторинга внедрения скрининговых программ по раннему выявлению злокачественных новообразований молочной железы, шейки матки, толстой кишки, предстательной железы, пищевода, желудка, печени;
проведение вакцинации девочек-подростков против вируса папилломы человека с целью профилактики рака шейки матки;
совершенствование и повышение качества скрининговых программ;
формирование солидарной ответственности граждан за собственное здоровье путем повышения информированности населения о профилактике злокачественных новообразований;
активное использование средств массовой информации в пропаганде, формировании здорового образа жизни и профилактике злокачественных новообразований;
разработку, тиражирование и распространение брошюр, буклетов, листовок среди населения по первичной профилактике, ранним признакам злокачественных новообразований;
обеспечение современным эндоскопическим, рентгенологическим, ультразвуковым и лабораторным оборудованием для повышения качества и расширения спектра оказываемых диагностических услуг.
Направление 2. Развитие высокотехнологичных методов диагностики и лечения онкологических заболеваний.
Развитие и внедрение новых современных высокотехнологичных методов диагностики и лечения онкологических заболеваний, в том числе детей, будут осуществляться путем:
разработки и совершенствования нормативной правовой базы для эффективной работы онкологической службы;
разработки алгоритмов ведения онкологических больных на всех уровнях оказания медицинской помощи онкологическим больным (взрослым и детям) с обязательным объемом лечебно-диагностических мероприятий;
совершенствования клинических протоколов диагностики и лечения злокачественных новообразований с учетом внедрения современных методов диагностики и лечения (ядерная, протонная, радионуклидная терапия), в т.ч. комплексного лечения;
создания Национального научного онкологического центра в целях концентрации в данном центре всех уникальных мировых технологий диагностики и лечения злокачественных новообразований, а также проведения научно-исследовательской работы, радикального лечения по уникальным технологиям, разработки и внедрения новых технологий и стандартов диагностики и лечения, с их трансфертом на региональный уровень;
трансферта новых технологий в области профилактики, диагностики и лечения злокачественных новообразований из-за рубежа с последующим их трансфертом в региональные организации, оказывающие медицинскую помощь онкологическим больным;
развития трансплантации органов и тканей, в том числе трансплантации костного мозга у детей;
разработки мультимодальных технологий лечения злокачественных новоообразований основных локализаций;
внедрения малоинвазивных методов диагностики и лечения больных со злокачественными новообразованиями на ранних стадиях заболевания;
создания современных центров ядерной медицины (в том числе ПЭТ) на базе КазНИИоР и регионального онкологического диспансера г. Семей;
создания отделений радионуклидной диагностики при онкологических диспансерах;
совершенствования нормативной правовой базы по радиационной безопасности населения и персонала центров (отделений) ядерной медицины;
совершенствования работы референс – центров по иммуногистохимической и иммунофенотипической диагностике опухолей с целью индивидуализации лечения больных со злокачественными новообразованиями;
адекватного обеспечения химиопрепаратами онкологических больных на амбулаторном и стационарном уровнях для полного их охвата специализированным лечением;
дальнейшего развития отечественной радиофармацевтической промышленности на базе Института ядерной физики республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Национальный ядерный центр» Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
развития системы обеспечения медицинских организаций РФП (разработка, предклинические, клинические испытания, сертификация, регистрация, производство, закуп, транспортировка, утилизация отходов) и расходными материалами для их производства с целью бесперебойного функционирования центров ядерной медицины;
создания сервисной службы по обслуживанию циклотронов и специального оборудования;
создания сервисной службы по обслуживанию парка лучевых аппаратов, замене источников ионизирующего излучения;
совершенствования информационных технологий, применяемых в онкологической службе, в том числе регистра раковых больных (канцер-регистр). Создание высокотехнологичных электронных центров хранения и обработки медицинской информации, позволяющей обмениваться информацией между онкологическими организациями, увеличивать пропускную способность диагностического оборудования, значительно сокращать сроки обследования, что в свою очередь позволяет своевременно установить диагноз и начать лечение.
Направление 3. Укрепление и развитие кадрового потенциала.
Укрепление и развитие кадрового потенциала онкологической службы будут проводиться путем:
приведения штатной численности медицинских кадров онкологической службы в соответствии с утвержденными нормативами;
совершенствования штатных нормативов организаций онкологической службы с учетом внедрения новых технологий диагностики и лечения онкологических заболеваний;
организации непрерывного повышения профессионального уровня специалистов, оказывающих профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную помощь онкологическим больным;
подготовки и повышения квалификации специалистов онкологической службы, обладающих навыками оказания высокотехнологичных методов диагностики и лечения злокачественных новообразований в национальных и ведущих зарубежных клиниках и научных центрах, в том числе при содействии международных организаций;
подготовки специалистов немедицинского профиля (медицинские физики, инженеры-физики, инженеры-химики, химики, биомедицинские инженеры по сервису оборудования) на базе отечественных и зарубежных учебных заведений;
внедрения института социального работника и психолога в организациях, оказывающих онкологическую помощь;
создания на базе КазНИИОиР симуляционного центра для обучения специалистов онкологической службы методам современного малоинвазивного хирургического лечения.
Направление 4. Развитие и совершенствование инфраструктуры онкологической службы и укрепление ее материально-технической базы.

2012 жылдан бастап Шығыс Қазақстан облысына қуықасты безі обырын ерте анықтау бойынша пилоттық медицина қызметкерлерінің онкологиялық сақтығын арттыру жөніндегі бағдарламаларды жобаны енгізу арқылы ерте диагностикалау (скринингтерді) бағдарламасын кеңейту, 2013 жылдан бастап Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Павлодар және Солтүстік Қазақстан облыстарында өңеш обырының, асқазан обырының және бауыр обырының скринингін кезең-кезеңімен енгізу;
сүт безінің, жатыр мойнының, тоқішектің, қуықасты безінің, өңештің, асқазанның, бауырдың қатерлі ісіктерін ерте анықтау бойынша скринингілік бағдарламаларды енгізу монитрингін жүргізу;
жасөспірім қыздарды жатыр мойны обырының алдын алу мақсатында адам папиломасы вирусына қарсы вакцинациялау жүргізу;
скринингілік бағдарламаларды жетілдіру және сапасын арттыру;
қатерлі ісктерді профилактикалау туралы халықты ақпараттандыруды арттыру арқылы жеке денсаулығы үшін азаматтардың ортақ жауапкершілігін қалыптастыру;
бұқаралық ақпарат құралдарын саламатты өмір салтын насихаттау, қалыптастыру және қатерлі ісіктердің профилактикасында белсенді пайдалану;
қатерлі ісіктердің бастапқы профилактикасы, ерте белгілері бойынша халықтың арасында брошюраларды, буклеттерді, парақшаларды әзірлеу, көбейту және тарату;
көрсетілген диагностикалық қызметтердің сапасын арттыру және спектрін кеңейту үшін қазіргі заманғы эндоскопиялық, рентгенологиялық, ультрадыбыстық және зертханалық жабдықтармен қамтамасыз ету.
2-бағыт. Онкологиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің жоғары технологиялық әдістерін дамыту
Онкологиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің жаңа жоғары технологиялық әдістерін дамыту мен енгізу, оның ішінде балаларды мынадай жолдармен жүзеге асырылады:
онкологиялық қызметтің тиімді жұмысы үшін нормативтік құқықтық базаны әзірлеу және жетілдіру;
емдеу-диагностикалық іс-шаралардың міндетті көлемімен онкологиялық науқастарға (ересектер мен балаларға) медициналық көмек көрсетудің барлық деңгейінде онкологиялық науқастарды тексеріп-қарау алгоритмдерін әзірлеу;
диагностика мен емдеудің, оның ішінде кешенді емдеудің қазіргі заманғы әдістерін (ядролық, протондық, радионуклидтік терапия) енгізуді ескере отырып, қатерлі ісіктерді диагностикалау мен емдеу хаттамаларын әзірлеу және бекіту;
Ұлттық ғылыми онкологиялық орталықты құру, осы орталықта қатерлі ісіктерді диагностикалау мен емдеудің бірегей әлемдік технологияларын осы орталықта шоғырландыру, сондай-ақ ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізу, бірегей технология бойынша түбегейлі емдеу, оларды өңірлік деңгейге трансферттей отырып, дигностикалау мен емдеудің жаңа технологиялары мен стандарттарын әзірлеу және енгізу мақсатында әзірленді;
шетелден қатерлі ісіктерді профилактикалау, диагностикалау мен емдеу саласында жаңа технологиялардың трансферті, кейіннен онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсететін өңірлік ұйымдарға олардың тарнсфертімен;
ағзалар мен тіндерді транспланттауды, оның ішінде балалардың сүйек кемігін транспланттауды дамыту;
негізгі орындағы қатерлі ісіктерді емдеудің мультимодалдық технологиясын әзірлеу;
аурудың ерте сатысында қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды диагностикалау мен емдеудің аз инвазивтік әдістерін енгізу;
ҚазОРҒЗИ базасында және Семей қаласындағы өңірлік онкологиялық диспансердің базасында ядролық медицинаның қазіргі заманғы орталықтарын (оның ішінде ПЭТ) құру;
онкологиялық диспансерлердің жанынан радионуклидтік диагностика бөлімшелерін құру;
халықтың және ядролық медицина орталықтары (бөлімшелері) қызметкерлерінің радиациялық қауіпсіздігі бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды емдеуді жекешелендіру мақсатында ісіктерді иммуногистохимиялық және иммунофенотиптік диагностикалау бойынша референс орталықтардың жұмысын жетілдіру;
онкологиялық науқастарды мамандандырылған еммен толық қамту үшін оларды амбулаториялық және стационарлық деңгейлерде химиялық препарттармен барабар қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің «Ұлттық ядролық орталық» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Ядролық физика институтының базасындағы отандық радиофармацевтикалық өндірісті одан әрі дамыту;
ядролық медицина орталықтарының үздіксіз жұмыс істеуі мақсатында медициналық ұйымдарды РФП және олардың өндірісі үшін шығыс материалдарымен қамтамасыз ету жүйесін дамыту (әзірлеме, клиника алды, клиникалық сынаулар, сертификаттау, тіркеу, өндіру, сатып алу, тасымалдау, қалдықтарды кәдеге асыру);
циклотрондарға және арнайы жабдықтарға қызмет көрсету бойынша сервистік қызметті құру;
сәулелік аппараттарға қызмет көрсету, иондаушы сәулелеу көздерін ауыстыру бойынша сервистік қызметті құру;
онкологиялық қызметте қолданылатын ақпараттық технологияларды, оның ішінде обырмен ауратын науқастардың тізілімін (канцер-тізілім) жетілдіру. Онкологиялық ұйымдардың арасында ақпарат алмасуға мүмкіндік беретін медициналық ақпаратты сақтаудың және өңдеудің жоғарғы технологиялық электрондық орталықтарын құру, диагностикалық жабдықтардың өткізгіштік қабілетін ұлғайту, тексеру мерзімін айтарлықтай қысқарту, бұл өз кезеңінде диагнозды уақтылы белгілеуге және емді бастауға мүмкіндік береді.
3-бағыт. Кадрлық әлеуетті нығайту және дамыту
Онкологиялық қызметтің кадрлық әлеуетін нығайту мен дамыту мынадай жолмен жүргізілетін болады:
онкологиялық қызметтің медициналық кадрларының штат санын бекітілген нормативтерге сәйкес келтіру;
онкологиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің жаңа технологияларын енгізуді ескере отырып, онкологиялық қызмет ұйымдарының штат нормативтерін жетілдіру;
онкологиялық науқастарға профилактикалық, диагностикалық, емдік, оңалту және паллиативтік көмек көрсететін мамандардың кәсіптік деңгейін үздіксіз арттыруды ұйымдастыру;
ұлттық және алдыңғы қатарлы шетелдік клиникаларда және ғылыми орталықтарда, оның ішінде халықаралық ұйымдардың ықпалы кезінде қатерлі ісіктерді диагностикалау мен емдеудің жоғары технологиялық әдістерін көрсету дағдыларына ие онкологиялық қызмет мамандарын даярлау және біліктілігін арттыру;
отандық және шетелдік оқу орындарының базасында медициналық емес білімі бар мамандарды (медициналық физиктер, инженер-физиктер, инженер-химиктер, химиктер, жабдықтар сервисі бойынша биомедициналық инженерлер) даярлау;
онкологиялық көмек көрсететін ұйымдарда әлеуметтік қызметкер мен психологтың интитутын енгізу;
ҚазОРҒЗИ базасында онкологиялық қызмет мамандарын қазіргі заманғы аз инвазивтік хирургиялық емдеу әдісіне үйрету үшін симуляциялық орталықты құру.
4-бағыт. Онкологиялық қызметтің инфрақұрылымын дамыту және жетілдіру және оның материалдық-техникалық базасын нығайту.

1. Для развития и совершенствования инфраструктуры онкологической службы и укрепления ее материально-технической базы будут осуществлены:
строительство Национального научного онкологического центра в г. Астане, оснащенного самым современным оборудованием для проведения диагностических и лечебных мероприятий больным с онкологической патологией на уровне международных стандартов;
строительство онкологического диспансера на 200 коек с поликлиникой на 100 посещений в смену в Павлодарской области;
строительство онкологического диспансера на 250 коек с поликлиникой на 100 помещений в Жамбылской области;
строительство радиологического корпуса городского онкологического диспансера в г. Алматы;
строительство дополнительного корпуса онкологического диспансера на 175 коек в Кызылординской области;
строительство дополнительного корпуса онкологического диспансера на 245 коек в Южно-Казахстанской области;
строительство поликлиники областного онкологического диспансера на 300 посещений в Костанайской области;
завершение строительства радиологического центра на базе регионального онкологического диспансера в г. Семей с созданием кластера радиологической медицины, основанного на использовании ядерных технологий;
проведение модернизации КазНИИОиР с завершением строительства недостроенного корпуса на его территории, проведением капитального ремонта с дооснащением современным оборудованием для оказания высокоспециализированной онкологической помощи.
2. Проведение регионализации высокотехнологичной радиологической службы путем создания высокотехнологичных центров радиационной онкологии на базе:
КазНИИОиР;
городского онкологического диспансера г. Астаны;
регионального онкологического диспансера г. Семей;
медицинского центра Западно-Казахстанского государственного медицинского университета им. М.Оспанова г. Актобе;
Карагандинского областного онкологического диспансера.
3. Совершенствование организационной структуры онкологических организаций путем:
изменения организационно-правовой формы онкологических организаций с переводом их на право хозяйственного ведения;
приведения в соответствие с утвержденным нормативом (2,5 койки на 10 тысяч населения) коечного фонда онкологических организаций республики с доведением коечного фонда с 2996 коек в 2012 году до 3610 койки в 2013 году, до 3750 – в 2015 году;

1. Онкологиялық қызметтің инфрақұрылымын дамыту және жетілдіру және оның материалдық-техникалық базасын нығайту үшін:
Астана қаласында халықаралық стандарттардың деңгейінде онкологиялық патологиясы бар науқастарға диагностикалық және емдік іс-шаралар жүргізу үшін соңғы қазіргі заманғы жабдықтармен жабдықталған Ұлттық ғылыми онкологиялық орталықтың құрылысы;
Павлодар облысында бір ауысымда 100 адам қабылдайтын емханасымен 200 төсектік онкологиялық диспансердің құрылысы;
Жамбыл облысында 100 адам қабылдайтын емханасымен 250 төсектік онкологиялық диспансердің құрылысы;
Алматы қаласында қалалық онкологиялық диспансердің радиологиялық корпусының құрылысы;
Қызылорда облысында 175 төсектік онкологиялық диспансердің қосымша корпусының құрылысы;
Оңтүстік Қазақстан облысында 245 төсектік онкологиялық диспансердің қосымша корпусының құрылысы;
Қостанай облысында 300 адам қабылдайтын облыстық онкологиялық диспансердің емханасының құрылысы;
Семей қаласында өңірлік онкологиялық диспансердің базасында ядролық технологияны пайдалануға негізделген радиологиялық кластерді құра отырып, радиологиялық орталықтың құрылысын аяқтау;
аумағында құрылысы бітпеген корпусты аяқтай отырып, жоғары мамандандырылған онкологиялық көмек көрсету үшін жабдықтармен толықтыра, күрделі жөндеу жүргізе отырып, ҚазОРҒЗИ-ды жаңартуды жүргізу жүзеге асырылады.
Семей қаласында өңірлік онкологиялық диспансердің базасында ядролық технологияны пайдалануға негізделген радиологиялық кластерді құра отырып, радиологиялық орталықтың құрылысын аяқтау;
аумағында құрылысы бітпеген корпусты аяқтай отырып, жоғары мамандандырылған онкологиялық көмек көрсету үшін жабдықтармен толықтыра, күрделі жөндеу жүргізе отырып, ҚазОРҒЗИ-ды жаңартуды жүргізу жүзеге асырылады.
2. Радиациялық онкологияның жоғары технологиялық орталықтарын құру арқылы мыналардың базасында жоғары технологиялық радиологиялық қызметті өңірлендіруді жүргізу:
ҚазОРҒЗИ;
Астана қаласының қалалық онкологиялық диспансері;
Семей қаласындағы өңірлік онкологиялық диспансер;
Ақтөбе қаласындағы М. Оспанов атындағы Батыс Қазақстан мемлекеттік медицина университетінің медициналық орталығы;
Қарағанды облыстық онкологиялық диспансері.
3. Онкологиялық ұйымдастыру құрылымын мынадай жолмен жетілдіру:
онкологиялық ұйымдардың ұйымдастыру-құқықтық нысанын оларды шаруашылық жүргізу құқығына ауыстыру арқылы өзгерту;
республиканың онкологиялық ұйымдарының төсек қорын 2012 жылы төсек қорын 2996 төсектен 2013 жылы 3610 төсекке дейін, 2015 жылы - 3750 төсекке дейін жеткізе отырып бекітілген нормативке сәйкес (10 мың халыққа шаққанда 2,5 төсек) келтіру;

расширения коечного фонда дневного пребывания в онкологических организациях с 222 в 2012 году до 360 в 2013 году и до 1125 к 2015 году;
создания отделений восстановительного лечения и реабилитации онкологических больных на базе онкологических диспансеров и многопрофильных больниц путем перепрофилирования их коечного фонда по мере их высвобождения вследствие внедрения высокотехнологичных методов диагностики и лечения на стационарном и амбулаторном уровнях, развития стационарозамещающих технологий и полного лекарственного обеспечения на амбулаторном уровне;
создания отделений (центров) паллиативного лечения на базе онкологических диспансеров, многопрофильных больниц, а также самостоятельных юридических лиц, в том числе на основе государственно-частного партнерства;
открытия в онкологических диспансерах кабинетов амбулаторной химиотерапии (далее – КАХ) для динамического наблюдения за онкологическими больными, получающими амбулаторную химиотерапию. До конца 2012 года в каждом онкологическом диспансере будет создан КАХ.
4. Доведение до утвержденного норматива количества:
онкологических кабинетов (1 кабинет на 50000 населения, но не менее 1 должности в районных поликлиниках). В 2013 году планируется открытие 54 онкологических кабинетов, в 2014 году – 27, 2015 году – 20 кабинетов;
маммологических кабинетов (1 кабинет на 50000 населения, но не менее 1 должности в районных поликлиниках). В 2013 году планируется открытие 138 маммологических кабинетов, в 2014 году – 52, в 2015 году – 83 кабинета;
проктологических кабинетов в составе консультативно-диагностических поликлиник (центров), консультативно-диагностических отделений многопрофильных больниц. В 2013 году планируется открытие 18 проктологических кабинетов.
5. Укрепление и модернизация материально-технической базы онкологических организаций:
оснащение компьютерными томографами, видеоэндоскопическим оборудованием онкологических диспансеров, что позволит внедрить и расширить малоинвазивные методы диагностики;
оснащение современным инновационным оборудованием в области диагностики и лечения онкологических заболеваний (ОФЭКТ, ПЭТ, ПЭТ/КТ с производством РФП, магнитно-резонансный томограф, брахитерапия, проведение дистанционной лучевой терапии на высокоэнергетических линейных ускорителях 20 МэВ, использованием многолепесткового каллиматора и др.) лучевые отделения онкологических диспансеров;
оснащение системами телепатологии референс – центров иммуногистохимической и иммунофенотипической диагностики опухолей с целью индивидуализации лечения больных со злокачественными новообразованиями.

онкологиялық ұйымдарда күндіз болу төсек қорын 2012 жылғы 222-ден 2013 жылы 360-қа дейін және 2015 жылы 1125 дейін кеңейту;
онкологиялық диспансерлердің және көп бейінді ауруханалардың базасында стационарлық және амбулаториялық деңгейлерде диагностикалау мен емдеудің жоғары технологиялық әдістерін енгізудің салдарынан оларды босату бойынша онкологиялық диспансерлердің базасында онкологиялық науқастарды емдеу мен оңалту бөлімшелерін құру, стационарды алмастыратын технологияларды дамыту және амбулаториялық деңгейде толық дәрі-дәрмектік қамтамасыз ету;
онкологиялық диспансерлердің, көп бейінді ауруханалардың базасында паллиативтік емдеу бөлімшелерін (орталықтарын), сондай-ақ дербес заңды тұлғаларды, оның ішінде мемлекеттік-жеке серіктестік негізінде құру;
амбулаториялық химиотерапия алатын онкологиялық науқастарды серпінді бақылау үшін онкологиялық диспансерлерде амбулаториялық химиотерапия кабинеттерін (бұдан әрі – АХТ) ашу. 2012 жылдың аяғына дейін әрбір онкологиялық диспансерде АХТ құрылатын болады.
4. Мыналардың санын бекітілген нормативке дейін жеткізу:
онкологиялық кабинеттер (50000 халыққа шаққанда 1 кабинет, бірақ кемінде аудандық емханаларда 1 лауазым). 2013 жылы 54 онкологиялық кабинет, 2014 жылы – 27, 2015 жылы – 20 кабинет ашу жоспарлануда;
маммологиялық кабинеттер (50000 халыққа шаққанда 1 кабинет, бірақ кемінде аудандық емханаларда 1 лауазым). 2013 жылы - 138 маммологиялық кабинет, 2014 жылы – 52, 2015 жылы – 83 кабинет ашу жоспарлануда;
консультациялық-диагностикалық емханалардың (орталықтардың), көп бейінді ауруханалардың консультациялық-диагностикалық бөлімшелерінің құрамындағы проктологиялық кабинеттер. 2013 жылы 18 проктологиялық кабинет ашу жоспарлануда.
5. Онкологиялық ұйымдардың материалдық-техникалық базасын нығайту мен жаңарту:
онкологиялық диспансерлерді компьютерлік томографтармен, бейнеэндоскопиялық жабдықтармен жарақтандыру, бұл диагностиканың аз инвазивтік әдістерін енгізуге және кеңейтуге мүмкіндік береді;
онкологиялық диспансерлердің сәулелік бөлімшелерін онкологиялық ауруларды диагностикалау мен емдеу саласындағы қазіргі заманғы инновациялық жабдықтармен (ОФЭКТ, ПЭТ, ПЭТ/КТ РФП өндірумен, магниттік-резонанстық томограф, брахитерапия, көп күлтелі каллиматорды пайдалана отырып, 20 МэВ жоғары қуатты сызықтық жылдамдатқышқа арналған қашықтықтағы сәулелік терапияны жүргізу және басқалар) жарақтандыру;
қатерлі ісіктері бар науқастарды жекелеп емдеу мақсатында ісіктердің иммуногистохимиялық және иммунофенотиптік дигностикасының референс орталықтарын телепатологиялық жүйелермен жарақтандыру.

3. Система обратной связи с населением
Качество и эффективность предлагаемых государственных мер по развитию онкологической помощи в Республике Казахстан в значительной степени зависят от степени вовлечения самого населения, общественных организаций в реализацию данной Программы.
Исходя из этого, Министерством здравоохранения Республики Казахстан будут предприниматься меры по оценке удовлетворенности уровнем обслуживания, соответствия запросам и ожиданиям посредством обеспечения обратной связи с населением для принятия своевременных корректирующих действий по проблемам, возникающим в ходе реализации Программы.
Для обеспечения обратной связи с населением и представителями общественных организаций будут предприниматься следующие меры:
будет создан веб-сайт, включающий on-line портал для обращения всех заинтересованных сторон, который будет регулярно обрабатываться;
на постоянной основе будут проводиться опросы пациентов, конференции, встречи и заседания отраслевых рабочих групп, связанных с изучением проблем и перспектив развитию отрасли и выработкой по ним решений;
на регулярной основе будут проводиться телевизионные программы, посвященные проблемам и перспективам развития службы, при участии представителей заинтересованных структур.
6. Необходимые ресурсы
На реализацию Программы будут направлены средства республиканского и местных бюджетов.
Для разработки нормативных правовых актов, методических рекомендаций будут привлечены человеческие и финансовые ресурсы в пределах выделенных средств.
Общие затраты финансовых средств на реализацию Программы составят 178 592 369,0 тыс. тенге:
в 2012 году – 10 865 225,0 тыс. тенге;
в 2013 году – 51 097 199,0 тыс. тенге;
в 2014 году – 56 080 946,0 тыс. тенге;
в 2015 году – 42 213 563,0 тыс. тенге;
в 2016 году – 18 335 436,0 тыс. тенге;
в том числе из средств республиканского бюджета 178 544 369,0 тыс. тенге:
в 2012 году – 10 817 225,0 тыс. тенге;
в 2013 году – 51 097 199,0 тыс. тенге;
в 2014 году – 56 080 946,0 тыс. тенге;
в 2015 году – 42 213 563,0 тыс. тенге;
в 2016 году – 18 335 436,0 тыс. тенге;
из средств местных бюджетов 48 000,0 тыс. тенге (в 2012 году – 48 000,0 тыс. тенге).
Объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств государственного бюджета на 2013-2016 годы, будут определяться (уточняться) в соответствии с Законом Республики Казахстан «О республиканском бюджете» на соответствующий финансовый год. Объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств государственного бюджета на 2012 год, предусмотрены в соответствии с решением Республиканской бюджетной комиссии № 5 от 18 февраля 2012 года.

3. Халықпен кері байланыс жүйесі
Қазақстан Республикасында онкологиялық көмекті дамыту жөніндегі ұсынылып отырған мемлекеттік шаралардың сапасы мен тиімділігі айтарлықтай дәрежеде осы Бағдарламаны іске асыруда халықтың өзін, қоғамдық ұйымдарды тартуға байланысты болады.
Осыны қорытындылай отырып, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі қызмет көрсету деңгейіне қанағаттанушылық, Бағдарламаны іске асыру барысында туындаған проблемалар бойынша уақтылы түзету іс-қимылдарын қабылдау үшін халықпен кері байланысты қамтамасыз ету арқылы сұранымдар мен күтулерге сәйкестікті бағалау бойынша шаралар қабылдайтын болады.
Халықпен және қоғамдық ұйымдардың өкілдерімен кері байланысты қамтамасыз ету үшін мынадай шаралар қабылданатын болады:
барлық мүдделі тараптардың тұрақты өңделіп отыратын өтініштері үшін on-line порталын қамтитын веб-сайт құрылатын болады;
тұрақты негізде пациенттерге сауалнамалар, конференциялар, проблемаларды зерделеу мен саланы дамыту перспективаларын зерделеуге және олар бойынша шешімдер шығаруға байланысты салалық жұмысшы топтардың кездесулері мен отырыстары өткізілетін болады;
тұрақты негізде мүдделі құрылымдар өкілдерінің қатысуымен қызметтерді дамыту проблемалары мен перспективаларына арналған теледидарлық бағдарламалар өткізілетін болады.
6. Қажетті ресурстар
Бағдарламаны іске асыруға республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты бағытталатын болады.
Нормативтік құқықтық актілерді, әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу үшін бөлінген қаражаттың шегінде адами және қаржылық ресурстар тартылатын болады.
Бағдарламаны іске асыруға арналған қаржы қаражатының жалпы шығындары 178 592 369,0 мың теңгені құрайды.
2012 жылы – 10 865 225,0 мың теңге;
2013 жылы – 51 097 199,0 мың теңге;
2014 жылы – 56 080 946,0 мың теңге;
2015 жылы – 42 213 563,0 мың теңге;
2016 жылы – 18 335 436,0 мың теңге;
оның ішінде республикалық бюджет қаражатынан 178 544 369,0 мың теңге
2012 жылы – 10 817 225,0 мың теңге;
2013 жылы – 51 097 199,0 мың теңге;
2014 жылы – 56 080 946,0 мың теңге;
2015 жылы – 42 213 563,0 мың теңге;
2016 жылы – 18 335 436,0 мың теңге;
Жергілікті бюджеттер қаражатының есебінен 48 000,0 мың теңге (2012 жылы – 48 000,0 мың теңге).
2013-2016 жылдарға арналған мемлекеттік бюджет қаражатының есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстардың көлемдері тиісті қаржы жылына арналған «Республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес анықталатын (нақтыланатын) болады. 2012 жылға арналған мемлекеттік бюджет қаражатының есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстардың көлемі Республикалық бюджет комиссиясының 2012 жылғы 18 ақпандағы № 5 шешіміне сәйкес көзделген.

7. План мероприятий по реализации Программы развития
онкологической помощи в Республике Казахстан
на 2012 – 2016 годы
п/
п
Мероп-
риятия
Форма
за-
вер-
шения
От-
вет-
ствен-
ные
за
испол-
нение
Сро-
ки
ис-
пол-
не-
ния
Предполагаемые расходы (тыс.тенге),
годы
Источ-
ники
финан-
сиро-
вания
2012
2013
2014
2015
2016
всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1. Совершенствование профилактической направленности
системы первичной медико-санитарной помощи
1
Разра-
ботать
методи-
ческие
рекомен-
дации для
медицин-
ских
работ-
ников
ПМСП по
повышению
онко-
насторо-
женности
и раннему
выявлению
рака
молочной
железы,
шейки
матки,
толстой
кишки,
предста-
тельной
железы,
пищевода,
желудка,
печени
Ме-
тоди-
чес-
кие
реко-
мен-
да-
ции
МЗ
2012
-2013
годы
0,0
0,0
Не
требу-
ется
2
Разра-
ботать
методи-
ческое
руковод-
ство для
специа-
листов
онколо-
гической
службы по
раннему
выявлению
пред-
опухоле-
вых
заболе-
ваний и
рака
молочной
железы,
шейки
матки,
толстой и
прямой
кишки,
предста-
тельной
железы,
пищевода
и желудка
Мето-
ди-
чес-
кое
руко-
вод-
ство
МЗ
2012
-2013
годы
0,0
0,0
Не
требу-
ется
3
Обучить
медицин-
ских
работ-
ников
органи-
заций
ПМСП
навыкам
раннего
выявления
злока-
чествен-
ных
новообра-
зований,
в том
числе с
исполь-
зованием
телемеди-
цины
Ин-
форма-
ция в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2012
-2016
годы
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
В
рамках
пре-
дус-
мот-
рен-
ных
сред-
ств
4
Провести
инфор-
мационную
работу
среди
населения
по
профилак-
тике
злокачес-
твенных
ново-
образо-
ваний с
исполь-
зованием
печатных
и
электрон-
ных
средств
массовой
информа-
ции
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2012
-2016
годы
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
В
рамках
пре-
дус-
мот-
рен-
ных
сред-
ств
5
Разра-
ботать и
тиражи-
ровать
информа-
ционно-
образо-
вательные
материалы
по
профи-
лактике и
ранней
диагнос-
тике
онколо-
гических
заболе-
ваний
среди
населения
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2012
-2016
годы
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
В
рамках
пре-
дус-
мот-
рен-
ных
сред-
ств
6
Создать и
обеспе-
чить
функцио-
нирование
веб-сайта
для
повышения
инфор-
мирован-
ности
населения
о профи-
лактике
онколо-
гических
заболе-
ваний
При-
каз
МЗ
МЗ
2013
-2016
годы
0,0
2 497,7
2 497,7
2 497,7
2 497,7
9 990,6
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
7
Внедрить
скрининг
рака
шейки
матки с
исполь-
зованием
жидкост-
ных
цитоло-
гических
аппаратов
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2012
-2016
годы
0,0
911
206,3
981
671,9
1 050 388,9
1 123
916,2
4 067
183,3
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
8
Внедрить
поэтапно
скрининг
зло-
качес-
твенных
ново-
образо-
ваний, в
т.ч.:
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2012
-
2016
годы
- 1 этап:
скрининг
рака
предста-
тельной
железа
(Восточ-
но-Казах-
станская
область)
При-
каз
МЗ
МЗ,
аким
Вос-
точно-
Казах-
стан-
ской
облас-
ти
2012
год
251 500,0
251 500,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
48 000,0
48 000,0
Мест-
ный
бюджет
- 2 этап:
скрининг
рака
пищевода
и
желудка,
рака
печени,
рака
предста-
тельной
железы
(Восточ-
но-Казах-
станская,
Западно-
Казах-
станская,
Кызылор-
динская,
Павлодар-
ская
области,
города
Астана и
Алматы)
При-
каз
МЗ
МЗ,
МИО
2013
год
1 462
720,6
1 462
720,6
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
- 3 этап:
расшире-
ние
скрининга
рака
пищевода
и
желудка,
рака
печени,
рака
предста-
тельной
железы
При-
каз
МЗ
МЗ,
МИО
2014
год
2
451
040,8
2 451
040,8
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
- 4 этап:
расшире-
ние
скрининга
рака
пищевода
и
желудка,
рака
печени,
рака
предста-
тельной
железы
(включе-
ние в
пилотный
проект,
кроме
выше-
указанных
областей,
Акмолин-
ской,
Алматин-
ской,
Жамбыл-
ская,
Мангис-
тауской,
Южно-
Казах-
станской
областей)
При-
каз
МЗ
МЗ,
МИО
2015
год
3
742
233,3
3 742
233,3
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
- 5 этап:
скрининг
рака
пищевода
и
желудка,
рака
печени,
рака
предста-
тельной
железы во
всех
регионах
При-
каз
МЗ
МЗ,
МИО
2016
год
3 678
733,3
3 678
733,3
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
9
Продол-
жить
внедрение
скрининга
колорек-
тального
рака:
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
1 этап -
с исполь-
зованием
тест-
полосок
(гемо-
культ-
тест)
2012
-
2016
годы
1 356
855,0
1 466
877,0
1 579
071,0
1 579
071,0
1 579
071,0
7 560
945,0
В
рамках
пре-
дус-
мот-
рен-
ных
сред-
ств
2 этап –
с прове-
дением
колоно-
скопи-
ческого
исследо-
вания
пациентов
с поло-
жительным
гемо-
культ-
тестом
2013
-
2016
годы
0,0
381
290,0
381
290,0
381
290,0
381
290,0
1 525
160,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
10
Внедрить
вакци-
нацию
девочек-
подрост-
ков
против
рака
шейки
матки
При-
каз
МЗ
МЗ,
МИО
2013
-
2016
годы
0,0
2 651861,0
2 563
306,0
2 651
861,0
2 563
306,0
10 430
334,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
11
Разра-
ботать и
утвердить
алгоритм
оказания
медицин-
ской
помощи
(маршрут
движения)
больным с
выявлен-
ным
злокачес-
твенным и
пред-
опухоле-
вым
заболева-
нием, в
том числе
при
прове-
дении
скринин-
гов
При-
каз
МЗ
МЗ
Де-
ка-
брь
2012
года
0,0
Не
требу-
ется
12
Повысить
информи-
рован-
ность
населения
в
вопросах
профилак-
тики
онколо-
гических
заболе-
ваний и
соли-
дарной
ответ-
ствен-
ности с
привле-
чением
неправи-
тельст-
венных
органи-
заций и
профес-
сиональ-
ных ассо-
циаций
Раз-
меще-
ние
соци-
аль-
ного
за-
каза
среди
не-
пра-
ви-
тель-
ствен
-ных
орга-
низа-
ций
МЗ,
МИО
2012
-
2016
годы
В
рамках
пре-
дус-
мот-
рен-
ных
сред-
ств
13
Усовер-
шенство-
вать
стандарты
динами-
ческого
наблю-
дения и
оздоров-
ления
пациен-
тов с
онколо-
гическими
и пред-
опухо-
левыми
заболе-
ваниями
При-
каз
МЗ
МЗ
1
квар-
тал
2013
года
Не
тре-
буется
14
Доработать
програм-
мный
комплекс
автомати-
зирован-
ного
монито-
ринга
скринин-
говых
программ с
учетом их
расширения
При-
каз
МЗ
МЗ
2013-
2016
годы
В
рамках
предус-
мотрен-
ных
средств

7. Қазақстан Республикасында онкологиялық көмекті дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
р/с№
Іс-шаралар
Аяқтау нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімі
Болжанып отырған шығыстар (мың теңге)
Қаржыландыру көзі
2012
2013
2014
2015
2016
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1. Бастапқы медициналық-санитариялық көмек жүйесінің профилактикалық бағыттылығын жетілдіру
1
Бастапқы медициналық-санитариялық көмектің (бұдан әрі – БМСК) медицина қызметкерлері үшін онкосақтықты арттыру және сүт безі, жатыр мойны, тоқішек, қуықасты безі, өңеш, бауыр обырын ерте анықтау бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
Әдістемелік ұсынымдар
ДСМ
2012-2013 жылдар
0,0
0,0
Талап етілмейді
2
Онкологиялық қызмет мамандары үшін ісік алды ауруларын және сүт безі, жатыр мойны, тоқішек пен тік ішек, қуықасты безі, өңеш, всқазан обырын ерте анықтау бойынша әдістемелік нұсқаулық әзірлеу
Әдістемелік нұсқаулық
ДСМ
2012-2013 жылдар
0,0
0,0
Талап етілмейді
3
БМСК ұйымдарының медицина қызметкерлерін қатерлі ісіктерді ерте анықтау дағдыларына, оның ішінде телемедицинаны пайдалана отырып, анықтауға үйрету
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2012-2016 жылдар
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Көзделген қаражат шеңберінде
4
Баспа және электрондық бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып, қатерлі ісіктердің профилактикасы бойынша халықтың арасында ақпараттық жұмысты жүргізу
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2012-2016 жылдар
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Көзделген қаражат шеңберінде
5
Халықтың арасында онкологиялық аурулардың профилактикасы және ерте диагностикасы бойынша ақпараттық-білім беру материалдарын әзірлеу мен көбейту
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2012-2016 жылдар
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Көзделген қаражат шеңберінде
6
Онкологиялық аурулардың профилактикасы туралы халықтың ақпараттандыры луын арттыру үшін веб-сайтты құру және жұмыс істеуін қамтамасыз ету
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2013-2016 жылдар
0,0
2 497,7
2 497,7
2 497,7
2 497,7
9 990,6
Республикалық бюджет
7
Сұйықтық цитологиялық аппараттарды пайдалана отырып, жатыр мойны обырының скринингін жүргізу
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2012 -2016 жылдар
0,0
911 206,3
981 671,9
1 050 388,9
1 123 916,2
4 067 183,3
Республикалық бюджет
8
Қатерлі ісіктердің скринингін кезең- кезеңімен енгізу, оның ішінде:
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2012 - 2016 жылдар
-1-кезең: қуықасты безі обырының скринингі (Шығыс Қазақстан облысы)
ДСМ бұйрығы
ДСМ, Шығыс Қазақ- стан облысының әкімі
2012 жыл
251 500,0
251 500,0
Республикалық бюджет
48 000,0
48 000,0
Жергілікті бюджет
- 2-кезең: өңеш және асқазан обырының, бауыр обырының, қуықасты безі обырының скринингі (Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қызылорда, Павлодар облыстары, Астана және Алматы қалалары)
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ЖАО
2013 жыл
1 462 720,6
1
462 720,6
Республикалық бюджет
- 3-кезең: өңеш және асқазан обырының, бауыр обырының, қуықасты безі обырының скринингін кеңейту
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ЖАО
2014 жыл
2 451 040,8
2 451 040,8
Республикалық бюджет
- 4-кезең: өңеш және асқазан обырының, бауыр обырының, қуықасты безі обырының скринингін кеңейту (пилоттық жобаға көрсетілген облыстардан басқа, Ақмола, Алматы, Жамбыл, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарын енгізу)
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ЖАО
2015 жыл
3 742 233,3
3 742 233,3
Республикалық бюджет
- 5-кезең: барлық өңірлерде өңеш және асқазан обырының, бауыр обырының, қуықасты безі обырының скринингі
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ЖАО
2016 жыл
3 678 733,3
3 678 733,3
Республикалық бюджет
9
Колоректалдық обыр скринингін енгізуді жалғастыру:
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
1-кезең - тест-жолақты пайдалана отырып (гемокульт-тест)
2012 - 2016 жылдар
1 356 855,0
1 466 877,0
1 579 071,0
1 579 071,0
1 579 071,0
7 560 945,0
Көзделген қаражат шеңберінде
2-кезең - оң гемокульт-тесті бар пациенттерді колоноскопиялқ зерттеуді жүргізу
2013-2016 жылдар
0,0
381 290,0
381 290,0
381 290,0
381 290,0
1 525 160,0
Республикалық бюджет
10
Жасөспірім қыздарды жатыр мойны обырына вакцинациялау жүргізу
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ЖАО
2013-2016 жылдар
0,0
2 651 861,0
2 563 306,0
2 651 861,0
2 563 306,0
10 430 334,0
Республикалық бюджет
11
Анықталған қатерлі және ісікалды аурулары бар науқастарға медициналық көмек көрсету (қозғалыс бағыты) алгоритмін әзірлеу және бекіту, оның ішінде скринигтер жүргізу кезінде
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2012 жылғы желтоқсан
0,0
Талап етілмейді
12
Үкіметтік емес ұйымдар мен кәсіптік қауымдастықтарды тарта отырып, онкологиялық аурулардың профилактикасы мен ортақ жауапкершілігі мәселелеріндегі халықтың ақпараттылығын арттыру
Үкіметтік емес ұйымдардың арасында әлеуметтік тапсырысты орналастыру
ДСМ, ЖАО
2012-2016 жылдар
Көзделген қаражат шеңберінде
13
Онкологиялық және ісік алды аурулары бар пациенттерді серпінді бақылау мен сауықтыру стандарттарын жетілдіру
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2013 жылғы І тоқсан
0,0
Талап етілмейді
14
Скринигтік бағдарламалардың автоматтандырылған моинторингінің бағдарламалық кешенін,оларды кеңейтуді ескере отырып, толық пысықтау
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2013-2016 жылдар
Көзделген қаражат шеңберінде

2. Развитие высокотехнологичных методов диагностики и
лечения онкологических заболеваний
15
Построить
Националь-
ный
научный
онколо-
гический
центр в
г. Астане
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
АОО
"На-
зар-
баев
уни-
вер-
ситет"
2012-
2015
годы
400
000,0
20
000
000,0
25 000
000,0
20
000
000,0
65 400
000,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
16
Создать
региональ-
ные
высоко-
техноло-
гичные
центры
радиацион-
ной
онкологии
с осна-
щением
современ-
ным
оборудо-
ванием, на
базе:
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2013-
2015
годы
-
КазНИИОиР
При-
каз
МЗ
МЗ,
МИО
2012-
2015
годы
375
898,0
3 188
178,0
3 573
496,0
197
303,0
7 334
875,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
-
онколо-
гического
диспансера
г. Астана
При-
каз
МЗ
МЗ,
аким
г.
Астаны
2013-
2015
годы
0,0
139
519,0
410
000,0
1 060
00,0
1 609
519,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
-
Караган-
динского
областного
онколо-
гического
диспансера
При-
каз
МЗ
МЗ,
аким
Кара-
ган-
дин-
ской
облас-
ти
2013-
2014
годы
0,0
664
572,0
650
000,0
1 314
572,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
-
региональ-
ного
онкологи-
ческого
диспансера
г.Семей
Восточно-
Казах-
станской
области
При-
каз
МЗ
МЗ,
аким
Вос-
точно-
Казах-
стан-
ской
облас-
ти
2013-
2014
годы
2 751
867,0
2 751
867,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
-
медицин-
ского
центра
Западно-
Казах-
станского
государ-
ственного
медицин-
ского
универси-
тета им.
М.Оспанова
При-
каз
МЗ
МЗ,
аким
Актю-
бин-
ской
облас-
ти
2013-
2015
годы
0,0
0,0
1 366
867,0
1 088
972,0
2 455
839,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
17
Разрабо-
тать
минималь-
ные
штатные
нормативы,
нормативы
материаль-
но-техни-
ческого
оснащения
центра
(отделе-
ния)
ядерной
медицины
При-
каз
МЗ
МЗ
2013
год
0,0
Не
требу-
ется
18
Внести
предло-
жения по
производ-
ству,
реали-
зации,
транспор-
тировке и
хранению
радио-
фармацев-
тических
препаратов
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИНТ
2013
год
0,0
Не
требу-
ется
19
Совер-
шенство-
вать
клини-
ческие
протоколы
диагнос-
тики и
лечения
злока-
чественных
ново-
образо-
ваний в
соответ-
ствии с
междуна-
родными
стандар-
тами
При-
каз
МЗ
МЗ
2012-
2016
годы
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Не
требу-
ется
20
Разрабо-
тать и
утвердить
клиничес-
кие
протоколы
диагнос-
тики и
лечения
злока-
чественных
ново-
образо-
ваний с
учетом
внедрения
современ-
ных
методов
диагнос-
тики и
лечения
(ядерная,
протонная,
радио-
нуклидная
терапия),
в т.ч.
комплекс-
ного
лечения
При-
каз
МЗ
МЗ
2013-
2015
годы
0,0
0,0
0,0
0,0
Не
требу-
ется
21
Создать
центры
ядерной
медицины
на базе:
При-
каз
МЗ
2012-
2014
годы
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
регио-
нального
онколо-
гического
диспансера
г. Семей
Восточно-
Казахстан-
ской
области
При-
каз
МЗ
МЗ,
аким
Вос-
точно-
Казах-
стан-
ской
облас-
ти
2012-
2014
годы
2 262
151,0
3 884
370,0
6 146
521,0
КазНИИОиР
(ПЭТ-
центр)
При-
каз
МЗ
МЗ
2012-
2014
годы
105
000,0
1 600
000,0
5
500
000,0
0,0
0,0
7 205
000,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
22
Провести
иммуно-
гистохи-
мические
исследо-
вания по
принципу
региона-
лизации
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2012-
2016
годы
486
019,0
520
040,0
556
443,0
556
443,0
556
443,0
2 675
388,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
23
Оснастить
референс–
центры
иммуно-
гистохими-
ческой и
иммуно-
фенотипи-
ческой
диагности-
ки
опухолей
системами
телепато-
логии
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2013-
2015
годы
0,0
197
326,0
231
673,0
115
837,0
544
836,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
24
Внедрить
современ-
ные
технологии
эндопроте-
зирования
при
злокачест-
венном
поражении
суставов,
гортани и
молочной
железы
При-
каз
МЗ
МЗ
2012-
2016
годы
34
702,0
34
702,0
34
702,0
34
702,0
34
702,0
173
510,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
25
Обеспечить
лекарст-
венными
средствами
больных со
злокачест-
венными
новообра-
зованиями
на стаци-
онарном
уровне
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2012-
2016
годы
4 358
778,0
4 358
778,0
4 358
778,0
4 358
778,0
4 358
778,0
21 793
890,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
641
222,0
641
222,0
641
222,0
641
222,0
641
222,0
3 206
110,0
26
Провести
техничес-
кую
экспертизу
оборудо-
вания
радиологи-
ческих
отделений
4 онколо-
гических
организа-
ций
(КазНИИОиР,
г. Астана,
г. Караганда,
г. Актобе)
в целях их
модерниза-
ции и
определе-
ния
необходи-
мых
финансовых
затрат
Экс-
перт-
ное
зак-
люче-
ние
МЗ
3
квар-
тал
2012
года
0,0
0,0
Не
требу-
ется
27
Вынести на
рас-
смотрение
Республи-
канской
бюджетной
комиссии
финансовые
затраты на
проведение
модерниза-
ции обору-
дования
радио-
логических
отделений
4 онколо-
гических
органи-
заций
(КазНИИОиР,
г. Астана,
г. Караганда,
г. Актобе)
Фор-
миро-
вание
бюд-
жет-
ной
заяв-
ки
МЗ
4
квар-
тал
2012
года
0,0
0,0
Не
требу-
ется
28
Разра-
ботать
мульти-
модальные
технологии
лечения
злокачест-
венных
новообра-
зований
основных
локализа-
ций
Вы-
пол-
нение
науч-
но-
тех-
ни-
чес-
кой
прог-
раммы
МЗ
2012-
2014
годы
В
рамках
пре-
дус-
мот-
рен-
ных
сред-
ств
29
Разрабо-
тать
предло-
жения по
развитию
системы
обеспече-
ния
радиофарм-
препара-
тами
медицин-
ских
организа-
ций
(разработ-
ка, пред-
клиничес-
кие,
клиничес-
кие
испытания,
сертифи-
кация,
регистра-
ция,
производ-
ство,
закуп,
транспор-
тировка,
утилизация
отходов и
др.)
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИНТ
2013
год
0,0
0,0
Не
требу-
ется
30
Разра-
ботать
предло-
жения по
созданию
отделений
радио-
изотопной
диагнос-
тики в
онкологи-
ческих
диспан-
серах
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИНТ
2014
год
0,0
0,0
Не
требу-
ется
31
Совершен-
ствовать
норматив-
ную
правовую
базу по
радиацион-
ной безо-
пасности
населения
и персо-
нала
центров
(отделе-
ний)
ядерной
медицины
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ
2013-
2016
годы
В
рамках
пре-
дус-
мот-
рен-
ных
сред-
ств

2. Онкологиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің жоғары технологиялық әдістерін дамыту
15
Астана қаласында Ұлттық ғылыми онкологиялық орталығын салу
Үкіметке ақпарат
ДСМ, «Назарбаев университеті» ДБҰ
2012-2015 жылдар
400 000,0
20 000 000,0
25 000 000,0
20 000 000,0
65 400 000,0
Республика-лық бюджет
16
Мына базада қазіргі заманғы жабдықтармен жарақтандыра отырып,радиациялық онкологияның өңірлік жоғары технологиялық орталықтарын құру:
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2013-2015 жылдар
- ҚазОРҒЗИ
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ЖАО
2012-2015 жылдар
375 898,0
3 188 178,0
3 573 496,0
197 303,0
7 334 875,0
Республикалық бюджет
- Астана қаласындағы онкологиялық диспансер
ДСМ бұйрығы
ДСМ, Астана қаласының әкімі
2013-2015 жылдар
0,0
139 519,0
410 000,0
1 060 000,0
1 609 519,0
Республикалық бюджет
- Қарағанды облыстық онкологиялық диспансері
ДСМ бұйрығы
ДСМ, Қарағанды облысының әкімі
2013-2014 жылдар
0,0
664 572,0
650 000,0
1 314 572,0
Республикалық бюджет
- Шығыс Қазақстан облысының Семей қаласындағы өңірлік онкологиялық диспансер
ДСМ бұйрығы
ДСМ, Шығыс Қазақ стан облысының әкімі
2013-2014 жылдар
2 751 867,0
2 751 867,0
Республикалық бюджет
- М. Оспанов атындағы Батыс Қазақстан мемлекеттік медицина университетінің медициналық орталығы
ДСМ бұйрығы
ДСМ, Ақтөбе облысының әкімі
2013-2015 жылдар
0,0
0,0
1 366 867,0
1 088 972,0
2 455 839,0
Республикалық бюджет
17
Ең төменгі штат нормативтерін, ядролық медицина орталығын (бөлімшені) материалдық-техникалық жарақтандыру нормативтерін әзірлеу
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2013 жыл
0,0
Талап етілмейді
18
Радиофармацевтикалық препараттарды өндіру, өткізу, тасымалдау және сақтау бойынша ұсыныстарды енгізу
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ИЖТМ
2013 жыл
0,0
Талап етілмейді
19
Халықаралық стандарттарға сәйкес қатерлі ісіктерді диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын жетілдіру
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2012-2016 жылдар
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Талап етілмейді
20
Диагностикалау мен емдеудің қазіргі заманғы әдістерін (ядролық, протондық, радионуклидтік терапия) енгізуді ескере отырып, қатерлі ісіктерді диагностикалау мен емдеудің, оның ішінде кешенді емдеудің клиникалық хаттамаларын әзірлеу және бекіту
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2013-2015 жылдар
0,0
0,0
0,0
0,0
21
Мыналардың базасында Ядролық медицина орталықтарын құру:
ДСМ бұйрығы
2012-2014 жылдар
Республикалық бюджет
- Шығыс Қазақстан облысының Семей қаласындағы өңірлік онкологиялық диспансер
ДСМ бұйрығы
ДСМ, Шығыс Қазақ стан облысының әкімі
2012-2014 жылдар
2 262 151,0
3 884 370,0
6 146 521,0
- ҚазОРҒЗИ (ПЭТ - орталық)
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2012-2014 жылдар
105 000,0
1 600 000,0
5 500 000,0
0,0
0,0
7 205 000,0
Республикалық бюджет
22
Өңірлендіру қағидаты бойынша иммуногистохимиялық зерттеулер жүргізу
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2012-2016 жылдар
486 019,0
520 040,0
556 443,0
556 443,0
556 443,0
2 675 388,0
Республикалық бюджет
23
Ісіктерді иммуногистохимиялық және иммунофенотиптік диагностикалаудың референс- орталықтарын телепатология жүйелерімен жарақтандыру
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2013-2015 жылдар
0,0
197 326,0
231 673,0
115 837,0
544 836,0
Республикалық бюджет
24
Буындардың, кеңірдектің және сүт безінің қатерлі зақымдануы кезінде эндопротездеудің қазіргі заманғы технологияларын енгізу
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2012 -2016 жылдар
34 702,0
34 702,0
34 702,0
34 702,0
34 702,0
173 510,0
Республикалық бюджет
25
Стационарлық деңгейде қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды дәрілік заттармен қамтамасыз ету
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2012-2016 жылдар
4 358 778,0
4 358 778,0
4 358 778,0
4 358 778,0
4 358 778,0
21 793 890,0
Республикалық бюджет
641 222,0
641 222,0
641 222,0
641 222,0
641 222,0
3 206 110,0
26
4 онкологиялық ұйымда (ҚазОРҒЗИ, Астана, Қарағанды, Ақтөбе қалалары) оларды жаңғырту және қажетті қаржылық шығындарды анықтау мақсатында радиологиялық бөлімшелердің жабдықтарына техникалық сараптама жүргізу
Сараптамалық қорытынды
ДСМ
2012 жылғы 3- тоқсан
0,0
0,0
Талап етілмейді
27
4 онкологиялық ұйымның (ҚазОРҒЗИ, Астана, Қарағанды, Ақтөбе қалалары) радиологиялық бөлімшелерінің жабдықтарын жаңғыртуды жүргізуге қаржылық шығындарды Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізу
Бюджеттік өтінімді қалыптастыру
ДСМ
2012 жылғы 4- тоқсан
0,0
0,0
Талап етілмейді
28
Негізгі орындардағы қатерлі ісіктерді емдеудің мультимодальдық технологияларын әзірлеу
Ғылыми-техникалық бағдарламаларды орындау
ДСМ
2012-2014 жылдар
Көзделген қаражат шеңберінде
29
Медициналық ұйымдарды радиофармпрепа раттармен қамтамасыз ету жүйесін дамыту бойынша ұсыныстарды әзірлеу (әзірлеме, клиника алды, клиникалық сынаулар, сертификаттау, тіркеу, өндіру, сатып алу, тасымалдау, қалдықтарды кәдеге асыру және басқалар)
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ИЖТМ
2013 жыл
0,0
0,0
Талап етілмейді
30
Онкологиялық диспансерлерде радиоизотоптық диагностика бөлімшесін құру жөніндегі ұсынысты әзірлеу
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ИЖТМ
2014 жыл
0,0
0,0
Талап етілмейді
31
Халықтың және Ядролық медицина орталықтары (бөлімшесі) персоналының радиациялық қауіпсіздігі бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
Үкіметке ақпарат
ДСМ
2013-2016 жылдар
Көзделген қаражат шеңберінде

4 885,0
21
970,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
34
Подгото-
вить
специалис-
тов
коло-
прокто-
логов для
вновь
открыва-
емых
проктоло-
гических
кабинетов
консуль-
тативно-
диагности-
ческих
центров
(18)
При-
каз
МЗ
МЗ,
МИО
2013
год
4
816,8
4 816,8
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
35
Подгото-
вить
специалис-
тов
онкологов
(101) для
вновь
открыва-
емых
онколо-
гических
кабинетов
в город-
ских и
районных
поликли-
никах
(2012
г.-54,
2013
г.-27,
2014 г.
-20)
При-
каз
МЗ
МЗ,
МИО
2013-
2015
годы
0,0
14
450,4
7
300,8
5
536,0
27
287,2
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
36
Подгото-
вить
специалис-
тов
маммологов
(273) для
вновь
открыва-
емых
маммоло-
гических
кабинетов
в город-
ских и
районных
поликлини-
ках (2013
г.- 138,
2014 г.-
52, 2015
г. - 83)
При-
каз
МЗ
МЗ,
МИО
2013-
2015
годы
0,0
36
929,0
14
061,0
22
974,0
0,0
73
964,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
37
Подгото-
вить
специалис-
тов для
центров
ядерной
медицины
(медицин-
ских
физиков,
инженеров)
При-
каз
МЗ
МЗ
2012-
2016
годы
В
рамках
пре-
дус-
мот-
рен-
ных
сред-
ств
38
Повысить
квалифи-
кации
специалис-
тов
(стажиров-
ка) в
ведущих
зарубежных
клиниках и
научных
центрах
при
содействии
междуна-
родных
органи-
заций
(МАГАТЭ)
При-
каз
МЗ
МЗ,
МИНТ
2012-
2016
годы
В
рамках
пре-
дус-
мот-
рен-
ных
сред-
ств
39
Внедрить
институт
социаль-
ного
работника
и
психолога
в онколо-
гической
службе
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2013-
2016
годы
34
662,0
34
662,0
34
662,0
34
662,0
138
648,8
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
40
Совершен-
ствовать
штатные
нормативы
органи-
заций
онколо-
гической
службы с
учетом
внедрения
новых
технологий
диагнос-
тики и
лечения
онколо-
гических
заболе-
ваний
При-
каз
МЗ
МЗ
2013
год
0,0
0,0
Не
требу-
ет
финан-
сиро-
вания
41
Создать на
базе
КазНИИОиР
симуля-
ционный
центр для
обучения
специалис-
тов
онколо-
гической
службы
современ-
ным
методам
малоинва-
зивного
хирурги-
ческого
лечения с
исполь-
зованием
видео-
эндоско-
пического
оборудо-
вания и
роботизи-
рованного
комплекса
При-
каз
МЗ
МЗ
2013-
2014
годы
0,0
515
405,0
350
000,0
0,0
865
405,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
4. Развитие и совершенствование инфраструктуры
онкологической службы и укрепление
ее материально-технической базы
42
Открыть
онколо-
гический
кабинет в
амбулатор-
но-полик-
линических
организа-
циях
(городских
и районных
поликли-
никах)
(101
кабинет)
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2013-
2016
годы
0,0
118
800,0
170
910,0
211
265,0
208
565,0
709
540,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
43
Открыть
маммоло-
гические
кабинеты в
амбулатор-
но-полик-
линических
организа-
циях
(городских
и районных
поликли-
никах)
(273)
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2013-
2016
годы
0,0
303
600,0
399
370,0
547
950,0
563
745,0
1 814
665,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
44
Открыть
проктоло-
гический
кабинет в
консульта-
тивно-
диагности-
ческих
поликли-
никах
(центрах),
отделениях
много-
профильных
клиник
(18)
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2013-
2016
годы
0,0
39
600,0
37
170,0
37
170,0
37
170,0
151
110,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
45
Открыть
кабинет
амбулатор-
ной
химио-
терапии в
онколо-
гических
диспан-
серах
(отделе-
ниях) (19
кабинетов)
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2012-
2014
годы
41
800,0
41
800,0
41
800,0
125
400,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
46
Завершить
строитель-
ство
недостро-
енного
корпуса
при
КазНИИОиР
и
проведение
капиталь-
ного
ремонта
института
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ
2013
год
0,0
850
000,0
850
000,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
47
Прорабо-
тать
вопрос
целесо-
образности
строитель-
ства
нового
хирурги-
ческого
корпуса
при
КазНИИОиР
Фор-
миро-
вание
бюд-
жет-
ной
заяв-
ки
при
нали-
чии
целе-
сооб-
раз-
ности
МЗ
2013-
2015
годы
0,0
0,0
0,0
0,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
48
Прорабо-
тать
вопрос
целесо-
образности
строитель-
ства
областного
онкологи-
ческого
диспансера
в
г. Кызылор-
де
Кызылор-
динской
области
Фор-
миро-
вание
бюд-
жет-
ной
заяв-
ки
при
нали-
чии
целе-
сооб-
раз-
ности
МЗ,
аким
Кызы-
лор-
дин-
ской
облас-
ти
2014-
2015
годы
0,0
0,0
0,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
49
Прорабо-
тать
вопрос
целесо-
образности
строитель-
ства
областного
онкологи-
ческого
диспансера
в
г.Шымкент
Южно-
Казахстан-
ской
области
Фор-
миро-
вание
бюд-
жет-
ной
заяв-
ки
при
нали-
чии
целе-
сооб-
раз-
ности
МЗ,
аким
Южно-
Казах-
стан-
ской
облас-
ти
2014-
2015
годы
0,0
0,0
0,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
50
Прорабо-
тать
вопрос
целесо-
образности
строитель-
ства
областного
онкологи-
ческого
диспансера
в
г.Павлодар
Павлодар-
ской
области
Фор-
миро-
вание
бюд-
жет-
ной
заяв-
ки
при
нали-
чии
целе-
сооб-
раз-
ности
МЗ,
аким
Павло-
дар-
ской
облас-
ти
2014-
2015
годы
0,0
0,0
0,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
51
Прорабо-
тать
вопрос
целесо-
образности
строитель-
ства
областного
онкологи-
ческого
диспансера
в г.Тараз
Жамбылской
области
Фор-
миро-
вание
бюд-
жет-
ной
заяв-
ки
при
нали-
чии
целе-
сооб-
раз-
ности
МЗ,
аким
Жамб-
ыл-
ской
облас-
ти
2014-
2015
годы
0,0
0,0
0,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
52
Прорабо-
тать
вопрос
целесо-
образности
строитель-
ства
радиологи-
ческого
корпуса
городского
онкологи-
ческого
диспансера
в г.Алматы
Фор-
миро-
вание
бюд-
жет-
ной
заяв-
ки
при
нали-
чии
целе-
сооб-
раз-
ности
МЗ,
аким
г.Ал-
маты
2014
-2015
годы
0,0
0,0
0,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
53
Прорабо-
тать
вопрос
целесо-
образности
строитель-
ства
поликли-
ники
областного
онкологи-
ческого
диспансера
на 300
посещений
в
г.Костанай
Костанай-
ской
области
Фор-
миро-
вание
бюд-
жет-
ной
заяв-
ки
при
нали-
чии
целе-
сооб-
раз-
ности
МЗ,
аким
Коста-
най-
ской
облас-
ти
2014-
2015
годы
0,0
0,0
0,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
54
Прорабо-
тать
вопрос
целесо-
образности
строитель-
ства
поликли-
ники
областного
онкологи-
ческого
диспансера
на 150
посещений
в городе
Кокшетау
Акмо-
линской
области
Фор-
миро-
вание
бюд-
жет-
ной
заяв-
ки
при
нали-
чии
целе-
сооб-
раз-
ности
МЗ,
аким
Акмо-
лин-
ской
облас-
ти
2014-
2015
годы
0,0
0,0
0,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
55
Прорабо-
тать
вопрос
целесо-
образности
строитель-
ства 2
этажа
радиологи-
ческого
корпуса
областного
онкологи-
ческого
диспансера
в г.
Петропав-
ловск
Северо-
Казахстан-
ской
области с
теплым
переходом
в
хирурги-
ческий
корпус
Фор-
миро-
вание
бюд-
жет-
ной
заяв-
ки
при
нали-
чии
целе-
сооб-
раз-
ности
МЗ,
Аким
Северо
-Ка-
зах-
стан-
ской
облас-
ти
2014-
2015
годы
0,0
0,0
0,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
56
Прорабо-
тать
вопрос
целесо-
образности
завершения
строитель-
ства
областного
онкологи-
ческого
диспансера
на 100
койко-мест
в г.Актау
Мангистау-
ской
области
Фор-
миро-
вание
бюд-
жет-
ной
заяв-
ки
при
нали-
чии
целе-
сооб-
раз-
ности
МЗ,
Аким
Ман-
гис-
тау-
ской
облас-
ти
2014
год
0,0
0,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
57
Оснастить
онкологи-
ческие
органи-
зации
64-
срезными
компьютер-
ными
томогра-
фами (10)
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2013-
2015
годы
0,0
960
000,0
1 280
000,0
960
000,0
3 200
000,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
58
Оснастить
онколо-
гические
органи-
зации
аппаратами
ультра-
звуковой
диагнос-
тики
эксперт-
ного
класса
(17)
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2014-
2016
годы
0,0
0,0
240
000,0
240
000,0
200
000,0
680
000,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
59
Оснастить
онкологи-
ческие
организа-
ции
цифровыми
томографами
со
стерео-
таксичес-
кой
приставкой
для
проведения
биопсии
(18)
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ
2013-
2015
годы
0,0
240
000,0
240
000,0
240
000,0
720
000,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
60
Оснастить
онкологи-
ческие
органи-
зации
цифровыми
рентген
аппаратами
на 3
рабочих
места (10)
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ
2014
-
2016
годы
180
000,0
240
000,0
180
000,0
600
000,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
61
Оснастить
онкологи-
ческие
организа-
ции
электрон-
ными
центрами
хранения и
обработки
медицин-
ской
информации
PACS (19)
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ
2015
-2016
годы
890
000,0
1 380
000,0
2 270
000,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
62
Оснастить
онкологи-
ческие
организа-
ции
эндовидео-
скопи-
ческим
оборудова-
нием для
диагнос-
тики и
лечения
больных с
онкозабо-
леваниями,
в т.ч.:
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2013
-2014
годы
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
эндовидео-
стойками с
колоно-
скопами
2013
-2015
годы
0,0
161
700,0
115
500,0
127
050,0
404
250,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
эндовидео-
стойками с
гастро-
скопами
2013
год
0,0
0,0
207
900,0
207
900,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
эндовидео-
стойками с
бронхо-
скопами
2014-
2015
годы
0,0
0,0
115
500,0
103
950,0
219
450,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
видеоэндо-
скопи-
ческими
комплек-
сами для
малоинва-
зивных
эндоскопи-
ческих
операций
2014
-2016
годы
0,0
0,0
234
000,0
234
000,0
234
000,0
702
000,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
автомати-
зирован-
ными
моечными
машинами
для
эндоскопов
2013
год
0,0
198
000,0
198
000,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
63
Дооснас-
тить
консуль-
тативно-
диагнос-
тические
центры
(отделе-
ния)
эндовидео-
скопичес-
ким
оборудо-
ванием для
дообследо-
вания
пациентов
с подоз-
рением на
онкозабо-
левание, в
т.ч.:
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2013-
2016
годы
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
эндовидео-
стойками с
колоно-
скопами
2013
-2014
годы
0,0
438
950,0
358
150,0
797
100,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
эндовидео-
стойками с
гастро-
скопами
2013-
2015
годы
0,0
196
350,0
184
800,0
173
250,0
554
400,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
наборами
инструмен-
тов для
проведения
малоинва-
зивных
вмеша-
тельств
2013-
2015
годы
0,0
207
000,0
130
500,0
108
000,0
445
500,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
автомати-
зирован-
ными
моечными
машинами
для
эндоскопов
2013
год
0,0
198
000,0
198
000,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
64
Дооснас-
тить
аналоговые
маммографы
амбулатор-
но-полик-
линических
организа-
ций
(городские
и районные
поликли-
ники)
устройст-
вами для
оцифровки
снимков
(118 шт.)
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2013-
2014
годы
0,0
747
500,0
609
500,0
1 357
000,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
65
Совершен-
ствовать
систему
централи-
зованной
замены
источников
ионизиру-
ющего
излучения,
ремонта и
сервисного
обслужива-
ния парка
лучевых
аппаратов
онкологи-
ческих
организа-
ций
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2012
-2016
годы
500
000,0
535
000,0
572
450,0
572
450,0
572
450,0
2 752
350,0
Рес-
пуб-
ликан-
ский
бюджет
66
Создать
центры
(отделе-
ния)
паллиатив-
ного
лечения
(хосписы)
больных со
злока-
чествен-
ными
новообра-
зованиями
в городах:
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
2012
-2015
годы
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Не
требу-
ется
- Алматы,
Павлодар,
Караганды,
Усть-
Камено-
горск,
Костанай,
Семей
2012
год
0,0
0,0
Не
требу-
ется
- Астана,
Актобе,
Кызылорда,
Петропав-
ловск
2013
год
0,0
0,0
Не
требу-
ется
-
Талдыкор-
ган,
Алматы (в
т.ч. для
жителей
пригранич-
ных
районов
Алматин-
ской
области),
Актау
2014
год
0,0
0,0
Не
требу-
ется
- Уральск,
Атырау,
Шымкент,
Тараз
2015
год
0,0
0,0
Не
требу-
ется
67
Создать
отделения
восстано-
вительного
лечения и
реабили-
тации
больных со
злокачест-
венными
ново-
образова-
ниями на
базе
онкологи-
ческих
диспан-
серов и
много-
профильных
больниц в
городах:
Ин-
фор-
мация
в
Пра-
ви-
тель-
ство
МЗ,
МИО
Не
требу-
ется
- Алматы,
Усть-
Камено-
горск,
Кызылорда,
Павлодар
2012
год
0,0
0,0
Не
требу-
ется
- Астана,
Уральск,
Петропав-
ловск,
Актобе,
Караганда
2013
год
0,0
0,0
Не
требу-
ется
-
Кокшетау,
Атырау,
Тараз,
Караганды
2014
год
0,0
0,0
Не
требу-
ется
- Шымкент,
Костанай,
Актау
2015
год
0,0
0,0
Не
требу-
ется
68
Разрабо-
тать и
утвердить
методи-
ческие
рекоменда-
ции по
оказанию
реабилита-
ционной и
паллиатив-
ной помощи
пациентам
с онколо-
гическими
заболева-
ниями
Мето-
ди-
чес-
кие
реко-
мен-
дации
МЗ
2013
год
0,0
0,0
Не
требу-
ется
Всего
2012
-2016
годы
10
865
225,0
51
097
199,0
56 080
946,0
42
213
563,0
18 335
436,0
178 592
369,0
По годам
Всего (тыс.
тенге)
Республиканский
бюджет (тыс.
тенге)
Местный бюджет
(тыс. тенге)
2012 г.
10 865 225,0

4 885,0
21 970,0
Республикалық бюджет
34
Консультациялық-диагностикалық орталықтардың жаңадан ашылған проктологиялық кабинеттері үшін колопроктолог мамандарды даярлау (18)
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ЖАО
2013 жыл
4 816,8
4 816,8
Республикалық бюджет
35
Аудандық және қалалық емханалардың жаңадан ашылған онкологиялық кабинеттері үшін онколог мамандарды даярлау (101) (2012 ж. - 54, 2013 ж. - 27, 2014 ж. - 20)
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ЖАО
2013-2015 жылдар
0,0
14 450,4
7 300,8
5 536,0
27 287,2
Республикалық бюджет
36
Аудандық және қалалық емханалардың жаңадан ашылған маммологиялық кабинеттері үшін маммолог мамандарын даярлау (273) (2013 ж- 138, 2014 ж. - 52, 2015 ж. - 83)
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ЖАО
2013-2015 жылдар
0,0
36 929,0
14 061,0
22 974,0
0,0
73 964,0
Республикалық бюджет
37
Ядролық медицина орталықтары үшін мамандарды (медициналық физиктерді, инженерлерді) даярлау
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2012-2016 жылдар
Көзделген қаражат шеңберінде
38
Халықаралық ұйымдардың (МАГАТЭ) көмегімен алдыңғы қатарлы шетелдік клиникалар мен ғылыми орталықтарда мамандардың біліктілін (тағылымдама) арттыру
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ИЖТМ
2012-2016 жылдар
Көзделген қаражат шеңберінде
39
Онкологиялық қызметке әлеуметтік қызметкер мен психолог институтын енгізу
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2013-2016 жылдар
34 662,0
34 662,0
34 662,0
34 662,0
138 648,8
Республикалық бюджет
40
Онкологиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің жаңа технологияларын енгізуді ескере отырып, онкологиялық қызмет ұйымдарының штат нормативтерін жетілдіру
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2013 жыл
0,0
0,0
Республикалық бюджет
41
ҚазОРҒЗИ базасында онкологиялық қызмет мамандарын бейнеэндоскопиялық жабдықтарды және роботталған кешенді пайдалана отырып, аз инвазивтік хирургиялық емдеудің қазіргі заманғы әдістеріне үйрету үшін симуляциялық орталық құру
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2013-2014 жылдар
0,0
515 405,0
350 000,0
0,0
865 405,0
Республикалық бюджет
4. Онкологиялық қызметтің инфрақұрылымын дамыту және жетілдіру және оның материалдық-техникалық базасын нығайту
42
Амбулаториялық-емханалық ұйымдарда (қалалық және аудандық емханаларда) онкологиялық кабинет ашу (101 кабинет)
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2013-2016 жылдар
0,0
118 800,0
170 910,0
211 265,0
208 565,0
709 540,0
Республикалық бюджет
43
Амбулаториялық-емханалық ұйымдарда (қалалық және аудандық емханаларда) маммологиялық кабинеттер ашу маммологиялық кабинеттер ашу (273)
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2013-2016 жылдар
0,0
303 600,0
399 370,0
547 950,0
563 745,0
1 814 665,0
Республикалық бюджет
44
Консультациялық-диагностикалық емханаларда (орталықтарда), көп бейінді клиникалардың бөлімшелерінде проктологиялық кабинет ашу (18)
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2013-2016 жылдар
0,0
39 600,0
37 170,0
37 170,0
37 170,0
151 110,0
Республикалық бюджет
45
Онкологиялық диспансерлерде (бөлімшелерде) амбулаториялық химиотерапия кабинетін ашу (19 кабинет)
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2012-2014 жылдар
41 800,0
41 800,0
41 800,0
125 400,0
Республикалық бюджет
46
ҚазОРҒЗИ жанындағы құрылысы аяқталмаған корпусты салуды аяқтау және институтқа күрделі жөндеу жүргізу
Үкіметке ақпарат
ДСМ
2013 жыл
0,0
850 000,0
850 000,0
Республикалық бюджет
47
ҚазОРҒЗИ жанынан жаңа хирургиялық корпус салудың орындылығы мәселесін пысықтау
Орынды болған жағдайда бюджеттік өтінімді қалыптастыру
ДСМ
2013-2015 жылдар
0,0
0,0
0,0
0,0
Республикалық бюджет
48
Қызылорда облысының Қызылорда қаласында облыстық онкологиялық диспансерді салудың орындылығы мәселесін пысықтау
Орынды болған жағдайда бюджеттік өтінімді қалыптастыру
ДСМ, Қызыл-орда облысының әкімі
2014-2015 жылдар
0,0
0,0
0,0
Республикалық бюджет
49
Оңтүстік Қазақстан облысының Шымкент қаласында облыстық онкологиялық диспансердің қосымша корпусын салудың орындылығы мәселесін пысықтау
Орынды болған жағдайда бюджеттік өтінімді қалыптастыру
ДСМ, Оңтүстік Қазақ-стан облысының әкімі
2014-2015 жылдар
0,0
0,0
0,0
Республикалық бюджет
50
Павлодар облысының Павлодар қаласында онкологиялық диспансерді салудың орындылығы мәселесін пысықтау
Орынды болған жағдайда бюджеттік өтінімді қалыптастыру
ДСМ, Павлодар облысының әкімі
2014-2015 жылдар
0,0
0,0
0,0
Республикалық бюджет
51
Жамбыл облысының Тараз қаласында облыстық онкологиялық диспансерді салудың орындылығы мәселесін пысықтау
Орынды болған жағдайда бюджеттік өтінімді қалыптастыру
ДСМ, Жамбыл облысының әкімі
2014-2015 жылдар
0,0
0,0
0,0
Республикалық бюджет
52
Алматы қаласында қалалық онкологиялық диспансердің радиологиялық корпусын салудың орындылығы мәселесін пысықтау
Орынды болған жағдайда бюджеттік өтінімді қалыптастыру
ДСМ, Алматы қаласының әкімі
2014-2015 жылдар
0,0
0,0
0,0
Республикалық бюджет
53
Қостанай облысының Қостанай қаласында 300 адам қабылдайтын облыстық онкологиялық диспансердің емханасын салудың орындылығы мәселесін пысықтау
Орынды болған жағдайда бюджеттік өтінімді қалыптастыру
ДСМ, Қостанай облысының әкімі
2014-2015 жылдар
0,0
0,0
0,0
Республикалық бюджет
54
Ақмола облысының Көкшетау қаласында 150 адам қабылдайтын облыстық онкологиялық диспансердің емханасын салудың орындылығы мәселесін пысықтау
Орынды болған жағдайда бюджеттік өтінімді қалыптастыру
ДСМ, Ақмола облысының әкімі
2014-2015 жылдар
0,0
0,0
0,0
Республикалық бюджет
55
Солтүстік Қазақстан облысының Петропавл қаласында хирургиялық корпусқа жылы өтпесі бар облыстық онкологиялық диспансердің радиологиялық корпусының 2-қабатын салудың орындылығы мәселесін пысықтау
Орынды болған жағдайда бюджеттік өтінімді қалыптастыру
ДСМ, Солтүстік Қазақ-стан облысының әкімі
2014-2015 жылдар
0,0
0,0
0,0
Республикалық бюджет
56
Маңғыстау облысының Ақтау қаласында 100 төсек-орындық онкологиялық диспансердің құрылысын аяқтаудың орындылығы мәселесін пысықтау
Орынды болған жағдайда бюджеттік өтінімді қалыптастыру
ДСМ, Маңғыстау облысының әкімі
2014 жыл
0,0
0,0
Республикалық бюджет
57
Онкологиялық ұйымдарды 64-кеспелі компьютерлік томографтармен жарақтандыру (10)
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2013-2015 жылдар
0,0
960 000,0
1 280 000,0
960 000,0
3 200 000,0
Республикалық бюджет
58
Онкологиялық ұйымдарды сараптамалық кластағы ультрадыбыстық диагностика аппараттарымен жарақтандыру (17)
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2014-2016 жылдар
0,0
0,0
240 000,0
240 000,0
200 000,0
680 000,0
Республикалық бюджет
59
Онкологиялық ұйымдарды биопсия жүргізу үшін стереотаксикалық қосалқысымен цифрлық томографтармен жарақтандыру (18)
Үкіметке ақпарат
ДСМ
2013-2015 жылдар
0,0
240 000,0
240 000,0
240 000,0
720 000,0
Республикалық бюджет
60
Онкологиялық ұйымдарды 3 жұмыс орнына арналған цифрлық рентгенаппараттармен жарақтандыру (10)
Үкіметке ақпарат
ДСМ
2014-2016 жылдар
180 000,0
240 000,0
180 000,0
600 000,0
Республикалық бюджет
61
Онкологиялық ұйымдарды медициналық ақпаратты сақтау және өңдеудің РАСS электрондық орталықтарымен жарақтандыру (19)
Үкіметке ақпарат
ДСМ
2015-2016 жылдар
890 000,0
1 380 000,0
2 270 000, 0
Республикалық бюджет
62
Онкологиялық ұйымдарды онкологиялық аурулармен ауыратын науқастарды диагностикалау және емдеу үшін эндобейнескопиялық жабдықпен жарақтандыру, оның ішінде:
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2013-2014 жылдар
Республикалық бюджет
колоноскоптармен эндобейнетіреуіш
2013 -2015 жылдар 2013 -2015 жылдар
0,0
161 700,0
115 500,0
127 050,0
404 250,0
Республикалық бюджет
гастроскоптармен эндобейнетіреуіш
2013 жыл
0,0
0,0
207 900,0
207 900,0
Республикалық бюджет
бронхоскоптармен эндобейнетіреуіш
2014-2015 жылдар
0,0
0,0
115 500,0
103 950,0
219 450,0
Республикалық бюджет
аз инвазивтік эндоскопиялық операциялар үшін эндобейнетіреуіш кешендері
2014 -2016 жылдар
0,0
0,0
234 000,0
234 000,0
234 000,0
702 000,0
Республикалық бюджет
эндоскоптар үшін автоматтандырылған жуу машиналары
2013 жыл
0,0
198 000,0
198 000,0
Республикалық бюджет
63
Консультациялық-диагностикалық орталықтарды (бөлімшелерді) онкоауруларға күдікті пациенттерді тексеру үшін эндобейнескопиялық жабдықтармен толықтыру; оның ішінде:
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2013-2016 жылдар
Республикалық бюджет
колоноскоптармен эндобейнетіреуіш
2013 -2014 жылдар
0,0
438 950,0
358 150,0
797 100,0
Республикалық бюджет
гастроскоптармен эндобейнетіреуіш
2013-2015 жылдар
0,0
196 350,0
184 800,0
173 250,0
554 400,0
Республикалық бюджет
аз инвазивтік араласулар жүргізуге арналған аспаптардың жиынтықтары
2013-2015 жылдар
0,0
207 000,0
130 500,0
108 000,0
445 500,0
Республикалық бюджет
эндоскоптар үшін автоматтандырылған жуу машиналары
2013 жыл
0,0
198 000,0
198 000,0
Республикалық бюджет
64
Түсірімдерді цифрлау үшін амбулаториялық-емханалық ұйымдардың (қалалық және аудандық емханалар) аналогтық маммографтарын қондырғылармен толық жарақтандыру (118 дана)
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2013-2014 жылдар
0,0
747 500,0
609 500,0
1 357 000,0
Республикалық бюджет
65
Иондаушы сәулелеу көздерін ауыстырудың орталықтандырылған жүйесін жетілдіру, онкологиялық ұйымдардың сәулелік аппараттар паркін жөндеу және сервистік қызмет көрсету
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2012-2016 жылдар
500 000,0
535 000,0
572 450,0
572 450,0
572 450,0
2 752 350,0
Республикалық бюджет
66
Мына қалаларда қатерлі ісіктері бар науқастарды паллиативтік емдеу орталықтарын (бөлімшелерін) құру:
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
2012-2015 жылдар
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Талап етілмейді
- Алматы, Павлодар, Қарағанды, Өскемен, Қостанай, Семей
2012 жыл
0,0
0,0
Талап етілмейді
- Астана, Ақтөбе, Қызылорда, Петропавл
2013 жыл
0,0
0,0
Талап етілмейді
- Талдықорған, Алматы (оның ішінде Алматы облысының қаладан тыс аудандарының тұрғындары үшін), Ақтау
2014 жыл
0,0
0,0
Талап етілмейді
- Орал, Атырау, Шымкент, Тараз
2015 жыл
0,0
0,0
Талап етілмейді
67
Мынадай қалаларда онкологиялық диспансерлер мен көп бейінді ауруханалардың базасында қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды қалпына келтіре емдеу және оңалту бөлімшелерін құру:
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ЖАО
Талап етілмейді
- Алматы, Өскемен, Қызылорда, Павлодар
2012 жыл
0,0
0,0
Талап етілмейді
- Астана, Орал, Петропавл, Ақтөбе, Қарағанды
2013 жыл
0,0
0,0
Талап етілмейді
- Көкшетау, Атырау, Тараз, Қарағанды
2014 жыл
0,0
0,0
Талап етілмейді
- Шымкент, Қостанай, Ақтау
2015 жыл
0,0
0,0
Талап етілмейді
68
Онкологиялық аурулары бар пациенттерге оңалту және паллиативтік көмек көрсету бойынша әдістемелік ұснымдарды әзірлеу және бекіту
Әдістемелік ұсынымдар
ДСМ
2013 жыл
0,0
0,0
Талап етілмейді
Барлығы
2012-2016 жылдар
10 865 225,0
51 097 199, 0
56 080 946,0
42 213 563,0
18 335 436,0
178 592 369,0
Жылдар бойынша
Барлығы
(мың теңге)
Республикалық бюджет
(мың теңге)
Жергілікті бюджет
(мың теңге)
2012 ж.
10 865 225,0