Об утверждении Отраслевой программы обеспечения безопасности дорожного движения в Республике Казахстан на 2012-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2012 года № 730. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2014 года № 554
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.05.2014 № 554.
В соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года «О безопасности дорожного движения» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Отраслевую программу обеспечения безопасности дорожного движения в Республике Казахстан на 2012–2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 730
Отраслевая программа
обеспечения безопасности дорожного движения
в Республике Казахстан на 2012–2014 годы
1. Паспорт
Наименование
Отраслевая программа обеспечения безопасности дорожного движения в Республике Казахстан на 2012–2014 годы (далее – Программа)
Основание для разработки
Статья 11 Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года «О безопасности дорожного движения», поручение Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева Правительству Республики Казахстан, данное 17 января 2011 года на расширенной коллегии Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Государственный орган, ответственный за разработку и реализацию Программы
Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
Цель
Повышение уровня защиты жизни и здоровья граждан, участвующих в дорожном движении, от дорожно-транспортных происшествий (далее – ДТП) и их последствий.
Задачи
Совершенствование нормативного правового обеспечения безопасности дорожного движения; развитие профилактики ДТП и пропаганды безопасности дорожного движения; совершенствование организации дорожного движения; повышение эффективности государственного контроля и  надзора за обеспечением безопасности дорожного движения; развитие системы оказания помощи пострадавшим в ДТП и ликвидации их последствий.
Сроки (этапы) реализации
Программа будет реализована в 2012–2014 годах.
Целевые индикаторы
Целевыми индикаторами Программы являются: снижение тяжести последствий ДТП, (число погибших в ДТП на 100 пострадавших), до следующего показателя:
- в 2012 году – 15,5;
- в 2013 году – 15;

Қазақстан Республикасында жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудің 2012 - 2014 жылдарға арналған салалық бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 1 маусымдағы № 730 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 мамырдағы № 554 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.05.2014 № 554 қаулысымен.
«Жол жүрісі қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шілдедегі Заңының 11-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудің 2012 – 2014 жылдарға арналған салалық бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 730 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудің 2012 – 2014 жылдарға арналған салалық бағдарламасы
1. Паспорт
Атауы
Қазақстан Республикасында жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудің 2012 – 2014 жылдарға арналған салалық бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама).
Әзірлеу үшін негіздеме
«Жол жүрісі қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шілдедегі Заңының 11-бабы, Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2011 жылғы 17 қаңтарда Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің кеңейтілген алқасында Қазақстан Республикасының Үкіметіне берген тапсырмасы.
Бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі.
Мақсаты
Жол-көлік оқиғаларынан (бұдан әрі – ЖКО) және олардың салдарларынан болатын жол қозғалысына қатысушы азаматтардың өмірі мен денсаулығын сақтау деңгейін арттыру.
Міндеттері
Жол қозғалысы қауіпсіздігін нормативтік құқықтық қамтамасыз етуді жетілдіру;
ЖКО-ның алдын алуды және жол қозғалысы қауіпсіздігін насихаттауды дамыту;
жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіру;
жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуде мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың тиімділігін арттыру;
ЖКО-дан зардап шеккендерге көмек көрсету жүйесін дамыту және олардың салдарларын жою.
Іске асыру мерзімдері (кезеңдері)
Бағдарлама 2012 – 2014 жылдары іске асырылатын болады.
Мақсатты индикаторлары
Мыналар Бағдарламаның мақсатты индикаторлары болып табылады:
ЖКО-ның ауыр салдарларын (100 зардап шеккенге шаққанда ЖКО-дан қайтыс болғандардың саны) мынадай көрсеткішке дейін азайту:
- 2012 жылы – 15,5;
- 2013 жылы – 15;

- в 2014 году – 14;
снижение числа ДТП на 10 тысяч транспортных средств до следующего показателя:
- в 2012 году – 32;
- в 2013 году – 30;
- в 2014 году – 28.
Источники и объемы финансирования
Средства республиканского и местных бюджетов. Предполагаемые объемы финансирования из республиканского бюджета – всего 3 155,696 млн. тенге, в том числе:
2012 год – 680,625 млн. тенге,
2013 год – 1 254,126 млн. тенге,
2014 год – 1 220,945 млн. тенге.
Предусматриваемые суммы на 2013–2014 годы будут уточняться при формировании республиканского бюджета на соответствующие финансовые годы.
Финансирование расходов местных бюджетов будет осуществляться в пределах предусмотренных средств.
2. Введение
Как свидетельствует подготовленный Всемирной организацией здравоохранения и Всемирным банком в 2004 году «Всемирный доклад о предупреждении дорожно-транспортного травматизма», дорожно-транспортный травматизм является одной из важнейших проблем общественного здравоохранения и основной причиной смертности и травматизма во всем мире. В ДТП ежегодно погибают более 1,2 миллиона человек и 50 миллионов получают травмы или остаются инвалидами, в результате чего ДТП являются основной причиной смерти детей и молодых  людей в возрасте до 29 лет.
Кроме огромных человеческих страданий, связанных со смертностью и травматизмом в результате ДТП, для жертв и их семей, ежегодные потери от травм, полученных в результате ДТП, в странах с низким и средним уровнями доходов составляют более 65 млрд. долларов  Соединенных Штатов Америки (в среднем 1-1,5 % от валового национального продукта), тем самым оказывая негативное влияние на устойчивое развитие стран.
При отсутствии надлежащих мер данная проблема может усугубиться, и по прогнозам к 2020 году случаи смерти в результате ДТП станут одной из основных причин смертности во многих странах.
В этой связи проблемы обеспечения безопасности дорожного движения требуют комплексного подхода, а также финансовой и технической поддержки предпринимаемых мер по укреплению потенциала в этой области.

- 2014 жылы – 14;
10 мың көлік құралына шаққанда ЖКО-ның санын мынадай көрсеткішке дейін азайту:
- 2012 жылы – 32;
- 2013 жылы – 30;
- 2014 жылы – 28.
Қаржыландыру көздері және көлемі
Республикалық және жергілікті бюджет қаражаты.
Республикалық бюджеттен қаржыландырудың болжанатын көлемі – барлығы 3 155,696 млн. теңге, оның ішінде:
2012 жылы – 680,625 млн. теңге,
2013 жылы – 1 254,126 млн. теңге,
2014 жылы – 1 220,945 млн. теңге.
2013 – 2014 жылдарға көзделген сомалар тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады.
Жергілікті бюджеттердің шығыстарын қаржыландыру көзделген қаражат шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
2. Кіріспе
2004 жылы Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы мен Дүниежүзілік банк дайындаған «Жол-көлік жарақатының алдын алу туралы дүниежүзілік баяндама» айғақ болғандай, жол-көлік жарақаты қоғамдық денсаулық сақтаудың маңызды проблемаларының бірі және бүкіл әлемде қайтыс болу мен жарақат алудың негізгі себебі болып табылады. Жыл сайын ЖКО-дан 1,2 миллионнан астам адам қайтыс болады және 50 миллион адам жарақат алады немесе мүгедек болып қалады, соның нәтижесінде ЖКО балалар мен 29 жасқа дейінгі жастардың қайтыс болуының негізгі себебі болып табылады.
Құрбан болғандар мен олардың отбасылары үшін ЖКО нәтижелерінен қайтыс болғандар мен жарақат алғандарға байланысты қайғы-қасірет көруден басқа, кірісі төмен және орташа деңгейдегі елдерде ЖКО нәтижелерінен қайтыс болғандар және жарақат алғандар 65 млрд. АҚШ долларынан астам шығынды (орта есеппен ішкі ұлттық өнімнің 1-1,5 %) құрайды, сонымен қатар елдердің дамуына кері әсерін тигізеді.
Тиісті шаралардың болмауынан бұл проблема қиындап кетуі мүмкін және болжам бойынша 2020 жылға қарай ЖКО нәтижесінде қайтыс болу жағдайы көптеген елдерде өлімнің негізгі себептері болып қалады.
Осыған байланысты жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету проблемасы кешенді тәсілді, сондай-ақ осы саладағы әлеуетті нығайту бойынша алдын ала қабылданатын шараларды қаржылық және техникалық тұрғыдағы қолдауды талап етеді.

3. Анализ текущей ситуации
состояния безопасности дорожного движения
За последние десять лет на дорогах Казахстана в ДТП погибли более 32 тыс. человек и свыше 166 тыс. человек получили ранения.
Только в 2011 году на автомобильных дорогах страны зарегистрировано 12 019 ДТП, в которых 2 707 человек погибли и 14 000 – получили увечья.
Основным местом совершения ДТП являются дороги с высокой интенсивностью движения и плотностью транспортного потока. Так, на улично-дорожной сети населенных пунктов совершено 70,1 % или 8 421 ДТП, в которых погибли 1 041 и получили травмы 9 265 человек (таблица 1).

3. Жол қозғалысы қауіпсіздігінің ағымдағы жай-күйін талдау
Соңғы он жылда Қазақстанның жолдарында ЖКО-дан 32 мыңнан астам адам қайтыс болды және 166 мыңнан астам адам жарақат алды.
Тек 2011 жылы ғана еліміздің автомобиль жолдарында 12 019 ЖКО тіркеліп, онда 2 707 адам қайтыс болған және 14 000 адам мертіккен.
ЖКО-ның жасалатын негізгі орны қозғалыс қарқыны жоғары жолдар мен көлік ағымының тығыздығы болып табылады. Елді мекендердің көше-жол желісінде 70,1 % немесе 8 421 ЖКО болған, онда 1 041 адам қайтыс болып, 9 265 адам жарақат алды (1-кесте).

По прежнему главным фактором возникновения ДТП является низкая транспортная дисциплина водительского состава. В 2011 году по вине водителей совершено 10 557 ДТП, что составляет 87,8 % от всех происшествий, при которых погибли 2 476 человек (91,5 % от всех погибших) и ранено 12 715 человек (90,8 % от всех пострадавших).
Таблица 1. Распределение ДТП по основным местам совершения.
п/п
Место совершения ДТП
ДТП
Погибли,
чел.
Ранены,
чел.
Доля от
общего
числа ДТП
1
Улично-дорожная сеть населенных
пунктов

ЖКО-ның туындауының басты факторы жүргізуші құрамының көліктік тәртібінің төмен болуы. 2011 жылы жүргізушілердің кінәсінен барлығы 10 557 ЖКО болып, олардың үлесі барлық оқиғалардың 87,8 % құрады, оларда 2 476 адам (барлық қайтыс болғаннан 91,5 %) қайтыс болып, 12 715 адам (барлық зардап шеккеннен 90,8 %) жарақат алды.
1-кесте. ЖКО орын алатын негізгі орындар бойынша ЖКО-ны бөлу.
р/с №
ЖКО жасалған орын
ЖКО
Қайтыс болғандар, адам
Жарақат алғандар, адам
ЖКО-ның жалпы санынан үлесі
1
Елді мекендердің көше-жол желісі

8 421
1 041
9 265
70,1 %
2
Дороги републиканского и
международного значений
2 213
1 113
2 964
18,4 %
3
Дороги местного значения
1 375
549
1 730
11,2 %
Источник: Министерство внутренних дел Республики Казахстан (2011 год).
Основной причиной ДТП является несоблюдение водителями транспортных средств установленного скоростного режима движения. По этой причине зарегистрировано каждое пятое ДТП (21,1 % или 2 530 ДТП), в результате которых погибли 813 человека и 2 895 – получили ранения (таблица 2).
Таблица 2. Распределение ДТП по основным причинам их возникновения.
п/п
Причина совершения ДТП:
ДТП
Погибли,
чел.
Ранены,
чел.
Доля от
общего числа
ДТП
1
Несоблюдение скоростного режима
2 530
813
2 895
21,1 %
2
Нарушение правил проезда
перекрестков
1 147
48
1 468
9,5 %
3
Выезд на полосу встречного
движения
1 132
566
1 952
9,4 %
4
Нарушение правил маневрирования
1 009
119
1 230
8,4 %
Источник: Министерство внутренних дел Республики Казахстан (2011 год).
Мировые исследования показывают, что увеличение скорости в среднем на 1 км/ч коррелируется с повышением риска ДТП с пострадавшими на 3 %, а снижение скорости на 1 % приводит к уменьшению риска ДТП и травматизма на 3 %.
Успешные меры по снижению скорости транспортных средств с целью удержания участников от нарушений, влекущих совершение ДТП, предотвращать травмы и уменьшать их тяжесть включают установление ограничений скорости в соответствии с функцией дороги, надзор за соблюдением установленных ограничений скорости с помощью технических средств.
Технические параметры современных интеллектуальных средств надзора за дорожным движением позволяют выявлять одновременно несколько видов нарушений (нарушение скоростного режима, проезд на запрещающий сигнал светофора, выезд на полосу встречного движения). Повсеместное внедрение современных интеллектуальных систем надзора за дорожным движением благоприятно скажется на снижении уровня аварийности и формировании законопослушного поведения у участников дорожного движения. Как показывают международные исследования принуждение к соблюдению скоростного режима с помощью радара или других приборов, измеряющих среднюю скорость между двумя неподвижными точками, может сократить число ДТП со смертельным исходом и травмами на 14 %.
Большинство смертей в ДТП приходится в настоящее время на наиболее незащищенных пользователей дорогами – пешеходов, которые получают минимум выгод от транспортных решений, ориентированных на развитие автомобильного движения. Негативным показателем, характеризующим дорожно-транспортный травматизм на дорогах Республики Казахстан, является то, что почти каждое второе ДТП связано с наездами на пешеходов (47,3 %), на долю которых пришлось 35,8 % и 36,7 % от общего числа погибших и раненых соответственно. Дорожно-транспортный травматизм пешеходов в Казахстане один из самых высоких в странах Содружества Независимых Государств (таблица 3).
Таблица 3. Сведения о ДТП с участием пешеходов.
п/п
Вид ДТП
ДТП
Погибли,
чел.
Ранены,
чел.
Доля от общего
числа ДТП
1
ДТП с участием пешеходов

8421
1041
9265
70,1 %
2
Республикалық және халықаралық маңызы бар жолдар
2213
1113
2964
18,4 %
3
Жергілікті маңызы бар жолдар
1375
549
1730
11,2 %
Ақпарат көзі: Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (2011 жыл).
Көлік құралдары жүргізушілерінің қозғалыстың белгіленген жылдамдық режимін сақтамауы ЖКО-ның негізгі себебі болып табылады. Әрбір бесінші ЖКО (21,1% немесе 2 530 ЖКО) осы себеп бойынша тіркелген, нәтижесінде 813 адам қайтыс болған және 2 895 адам жарақат алған (2-кесте).
2-кесте. ЖКО-ны негізгі себептері мен олардың туындауы бойынша бөлу.
ЖКО-ның жасалу себептері
ЖКО
Қайтыс болғандар, адам
Жарақат алғандар, адам
ЖКО-ның жалпы санынан үлесі
1
Жылдамдық режимін сақтамау
2 530
813
2 895
21,1 %
2
Қиылыстардан өту ережелерін бұзу
1 147
48
1 468
9,5 %
3
Қарама-қарсы қозғалыс жолағына шығу
1 132
566
1 952
9,4 %
4
Маневр жасау ережелерін бұзу
1 009
119
1 230
8,4 %
Ақпарат көзі: Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (2011 жыл).
Әлемдік зерттеулер орта есеппен жылдамдықты 1 км/сағатқа арттыру ЖКО-дан зардап шеккендер қаупін 3 %-ға арттыруға, ал жылдамдықты 1 %-ға төмендету ЖКО-ны және жарақат алуды 3 %-ға төмендетуге әкеп соғатынын көрсетеді.
Көлік құралдарының жылдамдығын төмендету бойынша табысты шаралар қатысушылардың ЖКО жасауға әкеп соғатын құқық бұзушылықтарды жасауын болдырмайды, жарақат алудан және олардың ауырлығын төмендету мақсатында жолдардың жұмыс істеуіне сәйкес жылдамдыққа шектеу орнату, техникалық құралдардың көмегімен жылдамдық шектеуін орнату тәртібіне қадағалау кіреді.
Жол қозғалысын қадағалаудың қазіргі заманғы зияткерлік құралдарының техникалық параметрлері бір уақытта әртүрлі құқық бұзушылықтарды (жылдамдық режимін бұзу, бағдаршамның тыйым салатын сигналына өту, қарама-қарсы қозғалыс жолағына шығу) анықтауға мүмкіндік береді. Жол қозғалысын қадағалаудың қазіргі заманғы зияткерлік құралдарын жаппай енгізу авария деңгейінің төмендеуіне және жол қозғалысына қатысушылардың заңға бағынуын қалыптастыруға оң әсер етеді. Әлемдік зерттеулер көрсеткендей қозғалмайтын екі нүктенің арасында орташа жылдамдықты өлшейтін радардың немесе басқа да аспаптардың көмегімен жылдамдық режимін сақтауға мәжбүрлеу өлімге әкеп соғатын және жарақаттар болатын ЖКО санын 14 % қысқартуы мүмкін.
ЖКО-да болатын өлімнің көбі қазіргі уақытта жолда неғұрлым қорғалмаған пайдаланушылар - автомобиль қозғалысын дамытуға бағытталған көліктік саясаттан аз пайда алатын жаяу жүргіншілерге келеді. Қазақстан Республикасының жолдарында жол-көлік жарақатын сипаттайтын кері көрсеткіш әрбір екінші ЖКО жаяу жүргіншілерді қағып кетуге (47,3 %) байланысты, барлық қайтыс болғандардың арасында олардың үлесі 35,8 % және жарақат алғандардың арасында 36,7 % құрайды. Қазақстандағы жаяу жүргіншілердің жол-көлік жарақаты Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінде ең жоғары болып қалуда (3-кесте).
3-кесте. Жаяу жүргіншілердің қатысуымен болған ЖКО туралы мәліметтер.
Р/с №
ЖКО түрлері
ЖКО
Қайтыс болғандар, адам
Жарақат алғандар, адам
ЖКО-ның жалпы санынан үлесі
1
Жаяу жүргіншілердің қатысуымен болған ЖКО

5 680
970
5 132
47,3 %
2
ДТП по вине пешеходов
1 421
229
1 242
11,8 %
Источник: Министерство внутренних дел Республики Казахстан (2011 год).
Гибель людей в ДТП является невосполнимой потерей для экономического и социального развития современного общества, так как в основном жертвами ДТП становятся молодые люди в возрасте от 26 до 40 лет, которые находятся в периоде наиболее активного трудоспособного возраста. Люди, пострадавшие в ДТП, находясь на длительном лечении, зачастую не всегда излечиваются полностью, получают инвалидность, переходя из полноценных членов общества в людей, возможности которых ограничены, вследствие получения каких-либо травм.
Необходимо отдельно отметить детский дорожно-транспортный травматизм как направление, требующее пристального внимания и системной работы. В 2011 году в ДТП погибли 186 детей и 1 760 детей получили травмы.
Анализ сильных и слабых сторон обеспечения
безопасности дорожного движения, возможностей,
угроз для развития безопасности дорожного движения
Для объективной оценки безопасности дорожного движения на автодорогах Республики Казахстан необходимо проведение анализа сильных и слабых сторон обеспечения безопасности дорожного движения, возможностей, угроз для развития данной отрасли (таблица 4).
Таблица 4. Анализ развития безопасности дорожного движения в Республике Казахстан.
Сильные стороны
Слабые стороны

5 680
970
5132
47,3 %
2
Жаяу жүргіншілердің кінәсінен болған ЖКО
1 421
229
1 242
11,8 %
Ақпарат көзі: Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (2011 жыл).
ЖКО-дан адамдардың опат болуы қазіргі қоғамның экономикасы және әлеуметтік дамуы үшін орны толмас шығын болып табылады, осылайша ЖКО-ның салдарынан құрбан болатындар 26-дан 40 жасқа дейінгі жастар, олар бұл кезеңде белсенді еңбекке неғұрлым қабілетті болады. ЖКО-дан зардап шеккен адамдар ұзақ уақытта емделе отырып, көбінесе, толығымен емделе бермейді, мүгедек болады, қандай да бір жарақат алуы салдарынан қоғамның толыққанды мүшесінен мүмкіндігі шектеулі адамға айналады.
Балалардың жол-көлік жарақатын алуын ерекше назар аударуды және жүйелі жұмысты талап ететін бағыт ретінде жеке атап өткен жөн. 2011 жылы ЖКО-дан 186 бала қайтыс болып, 265 бала жарақат алды.
Жол қозғалысы қауіпсіздігін дамыту үшін жол қозғалысықауіпсіздігін қамтамасыз етудің, қауіп-қатердің, мүмкіндіктердің әлді және әлсіз жақтарын талдау
Қазақстан Республикасының автожолдарындағы жол қозғалысы қауіпсіздігін объективті бағалау үшін жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудің, мүмкіндіктердің, осы саланың дамуына қауіп-қатердің әлді және әлсіз жақтарына талдау жүргізу қажет (4-кесте).
4-кесте. Қазақстан Республикасында жол қозғалысы қауіпсіздігін дамытуды талдау.
Әлді жақтары
Әлсіз жақтары

1. Понимание необходимости развития
безопасности дорожного движения
1. Низкая материально-техническая
оснащенность органов внутренних дел и
сил спасения
2. Позитивный опыт работы в данном
направлении
2. Недостаточное использование
современных интеллектуальных средств
надзора за дорожным движением
3. Длительное снижение уровня
аварийности
3. Малоэффективная система профилактической работы и контроля за соблюдением требований в области безопасности дорожного движения
4. Использование передового международного опыта в области обеспечения безопасности дорожного движения
4. Недостаточность нормативно-правового регулирования отношений и процессов в области безопасности дорожного движения
Возможности
Угрозы
1. Развитие международного сотрудничества в области обеспечения безопасности дорожного движения
1. Ухудшение состояния существующей транспортной инфраструктуры, связанной с отсутствием должного финансирования на поддержание ее эксплуатационного состояния и дальнейшего развития
2. Развитие экономики и как следствие отрасли дорожного хозяйства
2. Снижение уровня правового сознания и правовой культуры участников дорожного движения
3. Дальнейшее снижение аварийности за счет повсеместного внедрения современных технических средств надзора за дорожным движением
3. Увеличение аварийности вследствие высокого физического износа и неудовлетворительного технического состояния транспортных средств
4. Снижение смертности и травматизма в результате ДТП за счет улучшения взаимодействия заинтересованных органов и улучшения их материально-технического оснащения
4. Ухудшение состояния существующей транспортной инфраструктуры, связанной с техногенными и природными катаклизмами
5. Снижение коррупционной составляющей в отношениях между сотрудниками органов внутренних дел и участниками дорожного движения за счет внедрения интеллектуальных систем регулирования и надзора за дорожным движением
5. Ухудшение состояния безопасности дорожного движения в результате невыполнения принципа неотвратимости наказания
Основные проблемы, тенденции и
предпосылки развития отрасли
Основными проблемами сложившейся критической ситуации в области обеспечения безопасности дорожного движения являются:
1) несоответствие изменения нормативно-правового обеспечения темпам изменений в области обеспечения безопасности дорожного движения.
Так с учетом увеличения объема транзитных перевозок, в связи со строительством транзитного коридора «Западная Европа – Западный Китай» и созданием Единого таможенного союза, фактором, сдерживающим аварийность на транзитных дорогах, должно стать усиление административной ответственности за нарушение режима труда и отдыха водителей при осуществлении автомобильных перевозок пассажиров и багажа, грузов.
Актуальными остаются вопросы совершенствования системы управления рисками в области обеспечения безопасности дорожного движения и обязательной сертификации автотранспортных средств. Решение данных вопросов позволит унифицировать и систематизировать государственные требования в области обеспечения безопасности дорожного движения;

1. Жол қозғалысы қауіпсіздігін дамыту қажеттігін түсіну
1. Ішкі істер органдарының және құтқару күштерінің материалдық-техникалық төмен жарақталуы
2. Осы бағыттағы жұмыстың оң тәжірибесі
2. Жол қозғалысын қадағалаудың қазіргі заманғы зияткерлік құралдарын жеткіліксіз пайдалану
3. Авария деңгейін ұзақ уақыт төмендету
3. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында талаптарды сақтауда профилактикалық жұмыстың және бақылау жүйесі тиімділігінің төмен болуы
4. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында озық халықаралық тәжірибені пайдалану
4. Жол қозғалысы қауіпсіздігі саласындағы нормативтік-құқықтық реттеу қатынастарының және үдерістерінің жеткіліксіздігі
Мүмкіндіктер
Қауіп-қатерлер
1. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында халықаралық ынтымақтастықты дамыту
1. Пайдалану жай-күйін қолдау және одан әрі дамуына тиісті қаржыландырудың болмауына байланысты қолданыстағы көліктік инфрақұрылым жай-күйінің нашарлауы
2. Экономиканы және сала ретінде жол шаруашылығын дамыту
2. Жол қозғалысына қатысушылардың құқықтық сана-сезімі мен құқықтық мәдениеті деңгейінің төмендігі
3. Жол қозғалысын қадағалаудың қазіргі заманғы техникалық құралдарын жаппай енгізу есебінен апаттылықты одан әрі төмендету
3. Көлік құралдарының жоғары физикалық тозуынан және қанағаттанарлықсыз техникалық жай-күйінің салдарларынан апаттылықтың көбеюі
4. Мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасасуын және олардың материалдық-техникалық жабдықталуын жақсарту есебінен ЖКО өлімнің және жарақаттың төмендеуі
4. Техногендік және табиғи катаклизмдерге байланысты бар көліктік инфрақұрылым жай-күйінің нашарлауы
5. Жол қозғалысын реттеудің және қадағалаудың зияткерлік жүйелерін енгізу арқылы ішкі істер органдары қызметкерлері мен жол қозғалысына қатысушылардың арасында сыбайлас жемқорлық көріністерін төмендету
5. Жазадан құтылмау принципін орындамау нәтижесіндегі жол қозғалысы қауіпсіздігі жай-күйінің нашарлауы
Саланы дамытудың негізгі проблемалары, үрдістері және алғышарттары
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында орын алған қиын ахуалдың негізгі проблемалары:
1) нормативтік құқықтық қамтамасыз етудегі өзгерту жол қозғалысы қауіпсіздігі саласындағы ағымдар өзгерістеріне сәйкес келмейді.
Сонымен қатар транзиттік тасымалдаулардың және «Батыс Еуропа және Батыс Қытай» транзиттік дәлізін салу көлемінің артуын, Бірыңғай кедендік одақты құруды ескере отырып, транзиттік жолдардағы апаттылық жолаушыларды, багажды және жүктерді автомобильдермен тасымалдауды жүргізу кезінде жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін бұзғаны үшін жауапкершілікті күшейту тежейтін фактор болуы керек;
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында қауіп-қатерлер басқару жүйесін жетілдіру мәселелері және автокөлік құралдарын міндетті сертификаттау өзекті болып қалуда. Осы мәселелерді шешу жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында мемлекеттік талаптарды біріздендіруге және жүйелендіруге мүмкіндік береді;

2) низкий уровень правового сознания и правовой культуры участников дорожного движения, недисциплинированность водителей транспортных средств и пешеходов, отсутствие понимания в обществе важности мероприятий по обеспечению дорожной безопасности.
Определенные шаги в улучшении сложившейся ситуации уже предпринимаются, так в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 августа 2007 года № 404 по согласованию с министерствами здравоохранения и внутренних дел утверждена Типовая учебная программа Правил дорожного движения для 1-8 классов общеобразовательных школ. Данным приказом с 2008-2009 учебного года в общеобразовательных школах с 1 по 8 классы введены занятия по правилам дорожного движения и оказанию первой медицинской помощи.
Кроме того, приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 июня 2009 года № 313 «О подготовке водителей транспортных средств в организациях образования республики» с 2009-2010 учебного года в организациях образования введены курсы по подготовке водителей автотранспортных средств. Обучение вождению старшеклассников в общеобразовательных школах вводится поэтапно, по выбору и личному желанию учащихся. То есть, на сегодняшний день, формирование неприятия правового нигилизма у участников дорожного движения закладывается как морально-этическая норма члена общества. Однако требует незамедлительного решения вопрос оснащения соответствующей учебно-методической литературой для обучения безопасному поведению на дорогах.
Создание единого информационного поля, направленного на формирование в обществе понимания остроты проблемы безопасности дорожного движения, необходимости кардинальных изменений правового сознания и культуры участников дорожного движения, должно проводиться с учетом возможностей современных информационных ресурсов. Так проведение республиканских научно-практических конференций по проблемам безопасности дорожного движения, интернет конференций, творческих конкурсов, повсеместное использование наглядной информационно-пропагандистской продукции, изготовление обучающих детских анимационных фильмов, направленных на профилактику детского дорожно-транспортного травматизма, безусловно, окажут положительное влияние на состояние безопасности дорожного движения;
3) несоответствие существующей организации дорожного движения современным условиям движения.
В целях обеспечения безопасности дорожного движения высокие темпы автомобилизации населения должны гармонировать с соответствующим развитием дорожно-транспортной инфраструктуры. Управление техническими средствами организации дорожного движения должно быть автоматизированным и осуществляться с использованием современных информационных технологий. Соблюдение данного условия позволит создать гибкую и адаптивную систему, оперативно реагирующую на малейшие изменения в условиях движения транспорта.
Пешеходы, являющиеся самой многочисленной и самой уязвимой категорией участников дорожного движения, требуют к себе пристального внимания. Человеческие ошибки нельзя полностью предотвратить, поэтому необходимо максимально снизить возможность их появления и вытекающие из них последствия. Хорошей мировой практикой зарекомендовало себя разделение конфликтных пешеходных и транспортных потоков во времени и в пространстве. Строительство надземных и подземных пешеходных переходов, барьерных и направляющих ограждений, ограничение максимальной скорости движения транспортных средств в местах массового скопления людей позволит значительно снизить количество ДТП с участием пешеходов;

2) жол қозғалысына қатысушылардың құқықтық санасы мен құқықтық мәдениеті деңгейінің төмендігі, көлік құралдарының жүргізушілері мен жаяу жүргіншілердің тәртіпсіздігі, қоғамда жол қозғалысын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралардың маңыздылығын түсінбеу.
Күрделенген жағдайды жақсартуға қазірдің өзінде белгілі бір қадамдар жасалуда, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 24 тамыздағы № 404 бұйрығына сәйкес Денсаулық сақтау министрлігі мен Ішкі істер министрлігінің келісуі бойынша жалпы білім беру мектептерінің 1-8 сыныптарында Жол қозғалысы ережелерінің үлгілік оқу бағдарламасы бекітілген. Осы бұйрықпен 2008 – 2009 оқу жылынан бастап, жалпы білім беру мектептерінің 1-8 сыныптарында Жол қозғалысы ережелері және алғашқы дәрігерлік көмек көрсету бойынша сабақтар жүргізу енгізілді.
Бұдан басқа, «Республиканың білім беру ұйымдарында көлік құралдарының жүргізушілерін дайындау туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 24 маусымдағы № 313 бұйрығына сәйкес 2009 – 2010 оқу жылында білім беру ұйымдарында көлік құралдарының жүргізушілерін дайындау курстары енгізілді. Жалпы білім беру мектептері оқушыларының іріктеу және өз еріктері бойынша жоғарғы сыныптарын оқыту кезең-кезеңмен енгізілуде. Яғни, бүгінгі таңда құқықтық нигилизм қалыптастыруды қабылдамау бойынша жол қозғалысына қатысушыларда қоғамның мүшесі ретінде моралдық-этика нормасы қаланады. Бірақ, жолдарда қауіпсіз мінез-құлыққа оқыту үшін тиісті оқу-әдістемелік әдебиетін жабдықтау мәселесін тез арада шешуді талап етеді.
Қоғамда жол қозғалысы қауіпсіздігі проблемасының әлеуметтік-экономикалық өткірлігін қалыптастыруды түсіндіруге бағытталған бірыңғай ақпаратты өрісті құруда жол қозғалысына қатысушылардың құқықтық білімі мен мәдениетін түбегейлі өзгерту қажеттілігі қазіргі заманғы ақпараттық ресурстардың мүмкіндіктерін ескере отырып жүргізілуі керек. Осылайша, жол қозғалысы қауіпсіздігінің проблемалары бойынша республикалық ғылыми-практикалық конференция, оның ішінде интернет конференциялар, шығармашылық байқаулар өткізу, жаппай көрнекі ақпараттық-насихаттау өнімдерін пайдалану, балалар жол-көлік жарақатының алдын алуға бағытталған балаларды оқытатын анимациялық фильмдерді дайындау жол қозғалысы қауіпсіздігінің жағдайына оң әсер ететіні сөзсіз;
3) қолданыстағы жол қозғалысының ұйымдастырылуы қозғалыстың қазіргі заманғы шарттарына сәйкес келмеуі.
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында автомобилизациялаудың жоғары қарқыны жол-көлік инфрақұрылымының тиісті дамуына үйлесуі керек. Жол қозғалысын ұйымдастыруды техникалық құралдармен басқару автоматтандырылған және қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды пайдалана отырып жүзеге асырылуы керек, осындай шарттарды сақтау көлік қозғалысы жағдайындағы азғана болған өзгерістерге жедел ден қоюға мүмкіндік беретін икемді және бейімді жүйені құруға мүмкіндік береді.
Жаяу жүргіншілер жол қозғалысына қатысушылардың ең көп және әлсіз санатында болып табылатындықтан өзіне көз жазбайтындықты талап етеді. Адам жасайтын қателерді толығымен алдын алу мүмкін емес, сондықтан олардың көріністерін және олардан шығатын салдарлар мүмкіндігін барынша азайту қажет. Әлемдік жақсы практика жаяу жүргіншілер мен көлік ағымдарының шиеленістерін уақытпен және кеңістікпен бөлуді ұсынуда. Адамдардың көп шоғырланған орындарында жер асты және жер үсті жаяу жүргіншілер өткелдерін және кедергілер мен бағытталған қоршамаларды салу, көлік құралдары қозғалысының жоғары жылдамдығына шек қою жаяу жүргіншілердің қатысуымен болатын ЖКО санын анағұрлым төмендетуге мүмкіндік береді;

4) ограниченные ресурсы дорожной полиции, которая по причине низкого материально-технического оснащения техническими средствами контроля не может обеспечить постоянный повсеместный надзор за соблюдением правил дорожного движения.
Внедрение на улично-дорожной сети городов интеллектуальных систем контроля за дорожным движением и комбинированных систем выявления нарушений скоростного режима и проезда на красный сигнал светофора должно в полной мере повысить эффективность работы органов внутренних дел по надзору за дорожным движением, что, несомненно,положительно скажется на обеспечении безопасности дорожного движения. Современные тенденции повсеместного использования технических средств надзора за дорожным движением позволяют не только снижать аварийность на автомобильных дорогах, но и минимизируют контакт участников дорожного движения с сотрудниками органов внутренних дел, что в свою очередь благоприятно сказывается на состоянии законности в органах внутренних дел.
Также необходимо на должном уровне организовать взаимодействие всех заинтересованных органов в части инспектирования содержания автомобильных дорог и прохождения транспортными средствами технического осмотра. Эти меры позволят не только выявлять существующие недостатки, но и вырабатывать эффективные консолидированные меры по их устранению;
5) несвоевременность оказания и неполнота необходимого объема первой медицинской помощи пострадавшим в ДТП, низкий уровень координации и взаимодействия заинтересованных органов, отсутствие критериев, определяющих способы транспортировки, способствуют высокой тяжести последствий дорожно-транспортных происшествий (соотношение числа погибших к числу пострадавших).
Зачастую вопрос сохранения жизни и снижения тяжести последствий пострадавшим в результате ДТП решают считанные минуты, именно в этих случаях необходимо оперативное реагирование сил спасения, которые в свою очередь должны быть оснащены современными специализированными транспортными средствами и аварийно-спасательным оборудованием.
В данном направлении уже имеются положительные результаты. В 2011 году созданы 6 трассовых пунктов по оказанию экстренной медико-спасательной помощи на трассах республиканского значения, в 2012 – 2013 годах будут созданы еще 6 таких пунктов, службы медицины катастроф будут оснащены аэромобильным госпиталем, многопрофильным мобильным госпиталем и обеспечены 14 вертолетами для санитарной авиации.
Анализ действующей политики государственного регулирования
развития безопасности дорожного движения
В целях сдерживания роста аварийности на автомобильных дорогах Правительством Республики Казахстан и заинтересованными государственными органами принимается комплекс организационных и практических мер, направленных на обеспечение безопасности дорожного движения.

4) жол полициясының шектелген ресурстары бақылаудың материалдық-техникалық құралдарымен нашар жарақталуы себебінен жол қозғалысы ережелерін сақтау үшін ұдайы бірлескен қадағалауды қамтамасыз ете алмайды.
Қалалардың көше-жол желісіне жол қозғалысын бақылайтын жол қозғалысын реттеу зияткерлік жүйелерін және жылдамдық режимін бұзушылықтарды және бағдаршамның қызыл сигналына өтуді анықтаудың құрамалы жүйелерін енгізу жол қозғалысын қадағалауда ішкі істер органдары жұмысының тиімділігін толық көлемде арттыратын болады, бұл – жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге оң әсер ететіні сөзсіз. Жол қозғалысын қадағалайтын қазіргі заманғы техникалық құралдар үдерістерін бірлесе пайдалану тек қана автожолдарда апаттылықты төмендетіп қана қоймай, жол қозғалысына қатысушылардың ішкі істер органдарының қызметкерлерімен байланысын төмендетеді, ол өз кезегінде ішкі істер органдарындағы заңдылықтың жай-күйіне қолайлы жағдай туғызады.
Сондай-ақ автомобиль жолдарының ұсталуына және көлік құралдарының техникалық байқаудан өтуін инспекциялау бөлігінде барлық мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасасуын тиісті деңгейде ұйымдастыру қажет. Осы шаралар тек қана бар кемшіліктерді анықтап қана қоймай, оларды қалыпқа келтіру бойынша тиімділікті нығайту шараларын жасауға мүмкіндік береді;
5) ЖКО-дан зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмекті уақтылы және толық көлемде жасамау, мүдделі органдардың үйлестірілуінің және өзара іс-қимыл жасасуының төмен деңгейі, тасымалдау әдістерін белгілейтін критерийлердің болмауы жол-көлік оқиғаларының жоғары ауыр салдарларына әкеп соғуға мүмкіндік береді (қайтыс болғандар санының зардап шеккендер санына арақатынасы).
Көбінесе, ЖКО нәтижесіндегі адам өмірін сақтау және зардап шеккендердің ауыр зардаптар салдарларын төмендету мәселесі санаулы минутта шешіледі, дәл осы жағдайларда өз кезегінде қазіргі заманға сай мамандандырылған көлік құралдарымен және авариялық-құтқару жабдықтарымен жарақталатын құтқару күштеріне жедел ден қою қажет.
Осы бағытта қазірдің өзінде оң нәтижелер бар, 2011 жылы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында шұғыл дәрігерлік-құтқару көмегін көрсету үшін 6 тас жол пункті құрылды. 2012 – 2013 жылдары осындай 6 тас жол пункті құрылатын болады, апаттарға шығатын медицина қызметкерлері ұтқыр әуе госпиталімен, бейіндік ұтқыр госпиталімен жарақталады және әуе санитарлары үшін 14 тікұшақ сатып алынатын болады.
Жол қозғалысы қауіпсіздігін дамытуда қолданыстағы мемлекеттік реттеу саясатын талдау
Автомобиль жолдарындағы аварияның өсуін тоқтату мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі және мүдделі мемлекеттік органдар жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған ұйымдастырушылық және практикалық шаралар кешенін қабылдауда.

Постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2007 года № 1213 утвержден План мероприятий по обеспечению безопасности дорожного движения в Республике Казахстан на 2008 – 2010 годы, акимами областей, городов Астаны и Алматы разработаны и реализованы региональные программы обеспечения безопасности дорожного движения на среднесрочный период.
Законом Республики Казахстан от 4 июля 2008 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения безопасности дорожного движения» усилена административная ответственность участников дорожного движения.
Данным законом за грубые правонарушения в сфере дорожного движения предусматриваются наказание в виде лишения права управления транспортными средствами сроком до 10 лет, а также административный арест до 15 суток.
В результате только в 2011 году судом лишены права управления более 35 тыс. водителей транспортных средств и свыше 6,3 тыс. человек подвергнуты административному аресту.
В 2009–2011 годах приняты 8 законов Республики Казахстан, гармонизирующие национальное законодательство с международными нормами в области безопасности дорожного движения.
С учетом международного опыта за счет средств местных бюджетов на аварийно-опасных участках автомобильных дорог установлено 178 устройств автоматической фиксации нарушений правил дорожного движения.
С помощью таких систем в 2011 году выявлено 494,7 тыс. правонарушений.
Во всех подразделениях дорожной полиции органов внутренних дел внедрена в эксплуатацию автоматизированная информационно-поисковая система «Контроль» по учету наложенных и исполненных взысканий за совершенные правонарушения в сфере дорожного движения.
На базе этой системы введена в эксплуатацию электронная услуга «Оплата штрафов за нарушение правил дорожного движения» посредством платежного шлюза электронного правительства.
Отдельные мероприятия по обеспечению безопасности дорожного движения включены в План мероприятий по реализации Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан «Саламатты Казахстан» на 2011-2015 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 января 2011 года № 41, и Отраслевую программу по профилактике правонарушений в Республике Казахстан на 2011 – 2013 годы, утвержденную постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2010 года № 1390.
Планом мероприятий по реализации Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан «Саламатты Казахстан» на 2011 – 2015 годы предусмотрено выполнение следующих мероприятий:
проведение мониторинга общественного мнения по проблемам дорожной безопасности;
создание социальных роликов по вопросам безопасности дорожного движения и обеспечение их проката на центральных, республиканских телеканалах;
создание специализированной программы на республиканском телеканале по актуальным вопросам безопасности дорожного движения;
разработка и внедрение информационно-аналитической системы учета дорожно-транспортных происшествий и пострадавших в них лиц "ДТП";
выпуск буклетов, информационных материалов по проблемам обеспечения безопасности дорожного движения.

Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 11 желтоқсандағы № 1213 қаулысымен Қазақстан Республикасында жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi 2008 – 2010 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары бекiтілді, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері орта мерзімді кезеңге арналған жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудің өңірлік бағдарламасын әзірлеп, іске асырды.
«Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 шілдедегі Заңымен жол қозғалысына қатысушылардың әкімшілік жауапкершілігі күшейтілді.
Осы заңмен жол қозғалысы саласындағы өрескел құқық бұзушылықтар үшін 10 жыл мерзімге дейін көлік құралдарын басқару құқығынан айыруға, сондай-ақ 15 күнге дейін әкімшілік қамауға алу көзделген.
Нәтижесінде сот тек 2011 жылы ғана көлік құралдарының 35 мыңнан астам жүргізушісін басқару құқығынан айырды және 6,3 мыңнан астам адамды әкімшілік қамауға алды.
Жол қозғалысы қауіпсіздігі саласында ұлттық заңнаманы халықаралық нормалармен үйлестіру бойынша 2009 – 2010 жылдары Қазақстан Республикасының 8 заңы қабылданды.
Халықаралық тәжірибені ескере отырып, жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен автомобиль жолдарының авариялық қауіпті учаскелерінде жол қозғалысы ережелерін бұзуды тіркейтін 178 құрылғы орнатылды.
Осындай жүйелердің көмегімен 2011 жылы 494,7 мың құқық бұзушылық анықталды.
Жол қозғалысы саласында жасалған құқық бұзушылықтар үшін салынған және орындалған айыппұлдардың есебі бойынша ішкі істер органдары жол полициясы бөліністерінің барлығында «Бақылау» автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйесі енгізілді.
Осы базаның жүйесінде электрондық үкіметтің төлейтін шлюзі арқылы «Жол қозғалысы ережелерін бұзғаны үшін айыппұлдар төлеу» электрондық қызметі пайдалануға енгізілді.
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жекелеген іс-шаралар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 қаңтардағы № 41 қаулысымен бекітілген «Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған «Саламатты Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 желтоқсандағы № 1390 қаулысымен бекітілген «Қазақстан Республикасында 2011 – 2013 жылдарға арналған құқық бұзушылықтың профилактикасы жөніндегі салалық бағдарламасына» енгізілген.
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған «Саламатты Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарымен мынадай іс-шараларды орындау:
жол қауіпсіздігі проблемалары бойынша қоғамдық пікірге мониторинг өткізу;
жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша әлеуметтiк роликтердi жасау және олардың орталық, республикалық телеарналардағы прокатын қамтамасыз ету;
жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң өзектi мәселелерi бойынша республикалық телеарналарда мамандандырылған бағдарлама жасау;
ЖКО және «ЖКО-дан» зардап шеккендерді есепке алудың ақпараттық-талдамалық жүйесін әзірлеу және енгізу;
жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша буклеттер, ақпараттық материалдар шығаруға қаражат бөлу көзделген.

Отраслевой программой по профилактике правонарушений в Республике Казахстан на 2011–2013 годы предусмотрены:
проведение мониторинга общественного мнения по проблемам дорожной безопасности;
выпуск общереспубликанского журнала для участников дорожного движения с детальным разъяснением вопросов, связанных с обеспечением безопасности дорожного движения, и ответами на письма и вопросы читателей.
В целом принимаемые меры позволили добиться сокращения за последние четыре года количества аварий на 24,6 %, числа погибших в них граждан – на 38,1 % и раненых – на 26,1 % (таблица 5).
Таблица 5. Количество зарегистрированных в Республике Казахстан ДТП, погибших и раненых в них граждан.
Годы
ДТП
рост,
сниж. в %
Погибли,
чел.
рост, сниж.
в %
Ранены, чел.
рост, сниж.
в %

Қазақстан Республикасында 2011 – 2013 жылдарға арналған құқық бұзушылықтың профилактикасы бойынша салалық бағдарламамен:
жол қауіпсіздігінің проблемалары бойынша қоғамдық пікірге мониторинг өткізу;
жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге байланысты мәселелердi егжей-тегжейлi түсiндiретiн және оқырмандардың хаттары мен сұрақтарына жауаптар бар жол қозғалысына қатысушыларға арналған жалпы республикалық журнал шығаруға қаражат бөлу көзделген.
Жалпы, қабылданып жатқан шаралар соңғы төрт жылда аварияның санын - 24,6 %, қайтыс болған азаматтар санын - 38,1 % және жарақат алғандар санын - 26,1 % қысқартуға мүмкіндік берді (5-кесте).
5-кесте. Қазақстан Республикасында тіркелген ЖКО, онда қайтыс болған және жарақат алған азаматтардың саны.
Жылдар
ЖКО
өсуі, төмендеуі %
Қайтыс болғандар, адам
өсуі, төмендеуі %
Жарақат алғандар, адам
өсуі, төмендеуі %

Анализ основных показателей аварийности свидетельствует о том, что уровень дорожно-транспортного травматизма в Казахстане все еще остается крайне высоким, что определяется большим числом погибших в ДТП на 100 тыс. населения, которое в 2011 году в Республике Казахстан составило 16 человек (на 100 тыс. населения).
При этом в странах Северной Европы, характеризующихся одним из самых низких в мире уровнем смертности в ДТП, этот показатель составляет 6-7 погибших на 100 тыс. чел. населения.
В указанных условиях применение программно-целевого решения проблемы обеспечения безопасности дорожного движения на республиканском уровне является наиболее целесообразным, поскольку позволит обеспечить комплексность и системность воздействия на причины проблемы на основе:
определения целей, задач и мероприятий, а также количественных и качественных связей между ними и объемами финансирования;
концентрации ресурсов государства на реализации конкретных мероприятий, соответствующих приоритетным целям и задачам в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;
повышения транспарентности процесса государственного управления в области безопасности дорожного движения, что обеспечивается за счет повышения финансовой прозрачности системы обеспечения дорожной безопасности, возложения ответственности за выполнение мероприятий и конечные результаты на конкретные государственные органы.
Примером результативной разработки стратегии в области обеспечения безопасности дорожного движения может служить опыт Швеции.
В 1997 году Парламентом страны утверждена стратегия «Видение – Ноль», подразумевающая создание дорожно-транспортной системы, в которой ни один человек не погибнет и ни один не получит тяжелых ранений. Разработчики стратегии признают, что поставленная цель довольно абстрактна. Ее главное предназначение заключается в повышении значимости проблем обеспечения безопасности дорожного движения, активизации процесса поиска путей их решения, стимулировании участия в работе по профилактике ДТП различных государственных, частных и общественных организаций, росте требовательности со стороны населения, создании соответствующего  общественного мнения. Все это создает благоприятные предпосылки для  разработки и реализации конкретных программ повышения уровня безопасности дорожного движения, причем каждая принимаемая программа рассматривается государством и обществом как очередной шаг на пути к поставленной в стратегии цели.
До разработки указанной стратегии  ответственность за дорожно-транспортные происшествия и травмы возлагалась в основном на самих участников дорожного движения. В рамках стратегии ответственность была поделена между проектировщиками и создателями дорожной инфраструктуры, производителями транспортных средств, полицией и пользователями дорог.
Основные принципы, лежащие в основе данной стратегии, заключаются в следующем:

Авариялылықтың негізгі көрсеткіштерінің талдауы көрсеткендей, Қазақстанда жол-көлік жарақаты деңгейінің күрделі болып тұрғанын дәлелдейді. Бұл ЖКО-дан қайтыс болу санының 100 мың тұрғынға шаққанда жоғары деңгейімен айқындалады, Қазақстан Республикасында ол 2011 жылы (100 мың тұрғынға шаққанда) 16 қайтыс болған адамды құрады.
Бұл ретте ЖКО-дан өлім деңгейі әлемде ең төмен болып сипатталатын Солтүстік Еуропа елдерінде бұл көрсеткіш (100 мың тұрғынға шаққанда) 6-7 қайтыс болған адамды құрайды.
Көрсетілген жағдайларда республикалық деңгейде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету проблемасын бағдарламалық-нысаналы шешу мақсатқа сай болып табылады, өйткені:
мақсаттарды, міндеттер мен іс-шараларды, сондай-ақ олардың арасындағы сандық және сапалық байланыстар мен қаржыландыру көлемдерін айқындайды;
жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы тиісті басым мақсаттар мен міндеттерге сәйкес келетін нақты іс-шараларды іске асыруға мемлекеттің ресурстарын шоғырландырады;
жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында мемлекеттік басқару процесінің транспаренттілігін арттыру негізінде проблеманың себептеріне ықпал етудің кешенділігі мен жүйелілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді, бұл - жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесінің қаржылық жариялылығының артуы, іс-шаралардың орындалуы мен түпкілікті нәтижелер үшін жауапкершілікті нақты мемлекеттік органдарға жүктеу есебінен қамтамасыз етіледі.
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында нәтижелі стратегияны әзірлеуде үлгі ретінде Швецияның тәжірибесі оң ықпалын тигізуі мүмкін.
1997 жылы елдің Парламенті «Видение - Ноль» стратегиясын бекітті, ол бірде-бір адам қайтыс болмайтын, бірде-бір адам ауыр жарақат алмайтын жол-көлік жүйесін құруды көздейді. Стратегияны әзірлеушілер шынын айтқанда қойылған мақсатты жетерліктей абстрактілі деп санайды. Оның басты бағыты жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету проблемаларының маңыздылығын арттыруда оларды шешу жолдарын іздеу, әр түрлі мемлекеттік, жеке және қоғамдық ұйымдарда, халық тарапынан талаптарды өсіру, тиісті қоғамдық пікірді құру бойынша ЖКО-ның алдын алу жұмысындағы жұмысты көтермелеу болып табылады. Мұның барлығы жол қозғалысы қауіпсіздігінің деңгейін арттыруда нақты бағдарламаны әзірлеу және іске асыру үшін қолайлы алғышаттарды құрады, әрбір қабылданған бағдарламаны мемлекет және қоғам стратегиялық мақсатқа жету үшін жолға қойылған алғышарт ретінде қарайды.
Көрсетілген стратегия әзірленгенге дейін ЖКО оқиғалары және жарақаттар үшін жауапкершілік негізінен жол қозғалысының қатысушыларына жүктелді. Стратегия шеңберінде жауапкершілік жобалаушылар мен жол инфрақұрылымын құрушылар, көлік құралдарын өндірушілер, полицейлер және жолдарды пайдаланушылар арасында тең бөлінді.
Осы стратегияның негізіне жатқан негізгі принциптер мынадай болады:

1) человеку свойственно делать ошибки;
2) человеческий организм может выдержать только определенный уровень физического воздействия от травмы при ДТП. При его превышении выживание и выздоровление невозможно;
3) участники дорожного движения обязаны соблюдать его правила. Если же правила не соблюдаются из-за незнания, несогласия с ними или в силу иных каких-либо причин, дорожно-транспортная среда должна нивелировать последствия человеческих ошибок с тем, чтобы не допустить при их совершении превышения критического уровня физического воздействия на человеческий организм;
4) с авариями и легкими травмами надо смириться.
Главные направления действий согласно утвержденной стратегии в Швеции заключаются:
1) в предотвращении ДТП, чреватых серьезными травмами, путем снижения факторов риска, наиважнейшим из которых является высокая скорость движения;
2) в снижении тяжести последствий ДТП за счет противоаварийной конструкции и защитной одежды;
3) в совершенствовании работы спасательной службы, лечебных и реабилитационных медицинских учреждений.
К основным мерам, принятым на сегодняшний день в Швеции, относятся:
1) выявление «узких мест» в обеспечении безопасности для различных составляющих дорожно-транспортного комплекса и определение мер по их устранению;
2) привлечение внимания потребителей к наличию комплекса технических средств, обеспечивающих активную и пассивную безопасность транспортного средства (в рамках европейской программы по информационной поддержке потребителей при оценки новых автомобилей);
3) обеспечение более высокого уровня использования ремней безопасности и установка на новых автомобилях современных, хорошо воспринимаемых систем напоминания о ремнях безопасности;
4) установка разделительных защитных ограждений в центре проезжей части дорог в сельской местности с одной полосой движения в каждую сторону;
5) поощрение местных властей на введение зон с ограничением скорости движения до 30 км/ч;
6) более широкое использование фотокамер контроля за скоростным режимом;
7) увеличение количества выборочных проверок водителей транспортных средств на наличие алкоголя в выдыхаемом воздухе;
8) пропаганда безопасности дорожного движения.
Опыт Швеции получил положительную оценку специалистов многих стран. С разработкой названной стратегии во многом связывают ее успехи в снижении уровня аварийности, позволившие ей стать государством, дорожное движение в котором является одним из самых безопасных в мире. Так реализация в Швеции стратегии «Видение – Ноль» позволила ей достигнуть в 2007 году одного из самых низких в Европе показателей смертности от дорожно-транспортных происшествий – 5 погибших на 100 тысяч населения, тогда как в Казахстане этот показатель в 2007 году составлял 28 погибших на 100 тысяч населения.

1) қателіктер жасау адамға тән қасиет;
2) адам ағзасы ЖКО-дан алынған жарақаттың физикалық әсерінің белгілі бір деңгейін ғана көтере алады. Одан асып кеткен кезде өмір сүру және сауығып кету мүмкін емес;
3) жол қозғалысына қатысушылар оның ережелерін сақтауға міндетті. Егер де ережелер білімнің жоқтығынан, олармен келіспеушілігі немесе қандай да бір өзге күштердің себептерінен сақталмаса, жол-көлік ортасы адам қателіктерінің салдарларын төмендету керек, ол үшін оларды жасау кезінде адам ағзасына күшпен әсер етудің шекті деңгейінен аспау қажет;
4) апаттарға және жеңіл жарақаттарға көну қажет.
Швецияда қолданыстағы бекітілген стратегияға сәйкес басты бағыттар мыналар:
1) тәуекелдік факторларын төмендету арқылы ауыр жарақат алуға әкеп соғатын ЖКО болдырмауда ең маңыздысы қозғалыстың жоғары жылдамдығы болып табылады;
2) апаттылыққа қарсы конструкция және қорғалатын киім есебінен ЖКО салдарларының ауырлығын төмендету;
3) емдеу және сауықтыру медициналық ұйымдарының құтқару қызметі жұмысын жетілдіру болып табылады.
Швецияда бүгінгі таңда қабылданған негізгі шараларға мыналар:
1) әр түрлі құрамнан тұратын жол-көлік кешені үшін қамтамасыз етуде «осал жерді» анықтау және оларды жою бойынша шараларды айқындау;
2) тұтынушылардың көлік құралдарының белсенді және енжар қауіпсіздігін қамтамасыз ететін техникалық құралдардың назарын аудару (жаңа автомобильдерді бағалау кезіндегі тұтынушыларды ақпараттық қолдау жөніндегі еуропалық бағдарлама шеңберінде);
3) қауіпсіздік белдігін пайдалануды неғұрлым жоғары деңгейде қамтамасыз ету және қауіпсіздік белдігі туралы жақсы қабылданатын еске түсірудің жаңа жүйелерін қазіргі замандағы жаңа автомобильдерге орнату;
4) ауылды жерлер арқылы өтетін жолдардың орталық бөлігіне әр жаққа қараған қозғалыста бір жолақты сызық арқылы қорғау қоршауын орнату;
5) аймақтарда қозғалыс жылдамдығын 30 км/сағатқа дейін шектеуді енгізгені үшін жергілікті биліктерді көтермелеу;
6) жылдамдық режимін бақылау фотокамераларын неғұрлым кеңінен пайдалану;
7) сыртқа шығарылатын ауада алкогольдің бар болуына көлік құралдарының жүргізушілеріне іріктеп тексеріс жүргізу санын арттыру;
8) жол қозғалысы қауіпсіздігін насихаттау жатады.
Швецияның тәжірибесіне көптеген елдердің мамандары оң баға берді. Аталған стратегияны әзірлеуді мемлекет болып қалыптасуына мүмкіндік беретін, көбінесе, авария деңгейін төмендету табыстылығымен байланыстырады, онда жол қозғалысы әлемдегі бірден-бір қауіпсіз болып саналады. Осылайша «Видение - Ноль» стратегиясын іске асыру 2007 жылы ЖКО-дан болатын өлімнің көрсеткішін 100 мың тұрғынға шаққанда 5 қайтыс болғаннан келетін Еуропадағы бірден-бір ең төменгі көрсеткішке қол жеткізілді, бұл кезде Қазақстандағы бұл көрсеткіш - 100 мың тұрғынға шаққанда 28 қайтыс болғанды құрады.

4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
Основная цель Программы – повышение уровня защиты жизни и здоровья граждан, участвующих в дорожном движении, от ДТП и их последствий.
В качестве основных целевых индикаторов выбраны:
- снижение тяжести последствий ДТП (число погибших в ДТП на 100 пострадавших) в 2012 году – 15,5, в 2013 году – 15, в 2014 году - 14;
- снижение числа ДТП на 10 тысяч транспортных средств в 2012 году – 32, в 2013 году – 30, в 2014 году – 28.
Задачи:
1) совершенствование нормативно-правового обеспечения безопасности дорожного движения.
В целях решения данной задачи в период реализации Программы с 2012 по 2013 годы заинтересованными государственными органами будут разработаны нормативно-правовые акты по совершенствованию системы управления рисками в области обеспечения безопасности дорожного движения и учету ДТП и дорожно-транспортного травматизма.
Также, в данный период планируется разработать методические требования к созданию автоматизированного автодрома для приема экзамена по практическому вождению транспортного средства;
2) Развитие профилактики ДТП и пропаганды безопасности дорожного движения.
Показателем результатов реализации Программы и достижения данной задачи являются:
- снижение доли ДТП по вине детей от общего числа ДТП с участием детей на 10 % в 2012 году, 9 % – в 2013 году, 8 % – в 2014 году;
- 100 %-ый охват общеобразовательных учреждений, использующих обучающие детские анимационные фильмы по основам безопасного поведения на дорогах для учащихся 1-5 классов.
В целях решения второй задачи «Развитие профилактики ДТП и пропаганды безопасности дорожного движения» будут разработаны рекомендации по организации площадок безопасности дорожного движения в организациях образования и оздоровительных лагерях и требования к минимальному перечню оборудования (уголки по правилам дорожного движения, тренажеры, компьютерные программы и т.д.) для организаций образования с целью использования их в процессе обучения безопасному поведению на дорогах.
Также в 2012–2014 годах в рамках реализации Программы будут проводиться мероприятия по дальнейшему развитию пропаганды безопасности дорожного движения за счет использования ряда информационных инструментов, таких как – социальная реклама, тематические акции и конкурсы, оперативно-профилактические мероприятия и т.д.;
3) совершенствование организации дорожного движения.
Показателем результатов реализации Программы и достижения данной задачи являются:

4. Бағдарламаны іске асырудың мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары және нәтижелерінің көрсеткіштері
Бағдарламаның негізгі мақсаты – ЖКО-дан және олардың салдарынан болатын жол қозғалысына қатысушы азаматтардың өмірі мен денсаулығын сақтау деңгейін арттыру.
Негізгі мақсатты индикаторлары ретінде:
- ЖКО-ның ауыр салдарларын азайту (100 зардап шеккенге шаққанда ЖКО-дан қайтыс болғандар саны) 2012 жылы – 15,5, 2013 жылы – 15, 2014 жылы – 14;
- 10 мың көлік құралына шаққанда ЖКО-ның санын азайту 2012 жылы – 32, 2013 жылы – 30, 2014 жылы – 28.
Міндеттері:
1) жол қозғалысы қауіпсіздігін нормативтік құқықтық қамтамасыз етуді жетілдіру;
Осы міндетті шешу мақсатында Бағдарламаны іске асырудың 2012 – 2013 жылдар кезеңінде мүдделі мемлекеттік органдармен жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында тәуекелді басқару жүйесін және ЖКО-ны есепке алу мен жол-көлік жарақатын жетілдіру бойынша нормативтік құқықтық актілер әзірленетін болады.
Сондай-ақ, қазіргі уақытта көлік құралдарын практикалық жүргізу бойынша емтихан қабылдау үшін автоматтандырылған автодромдарды құруға әдістемелік талаптарды әзірлеу жоспарлануда.
2) ЖКО-ның алдын алуды және жол қозғалысы қауіпсіздігін насихаттауды дамыту.
Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіші және осы міндеттің жетістігі:
- балалардың қатысуымен болған ЖКО-ның жалпы санынан балалардың кінәсі бойынша болатын ЖКО үлесін 2012 жылы 10 %-ға, 2013 жылы – 9 %-ға, 2014 жылы – 8 %-ға төмендету;
- 1 - 5 сынып оқушылары үшін жолдарда қауіпсіз мінез-құлық негіздері бойынша балаларды оқытатын анимациялық фильмдерді пайдаланатын жалпы білім беретін мекемелерді 100 %-ға қамту болып табылады.
«ЖКО-ның алдын алуды және жол қозғалысы қауіпсіздігін насихаттауды дамыту» екінші міндетін шешу мақсатында білім беру ұйымдарында және сауықтыру лагерьлерінде жол қозғалысының алаңын ұйымдастыру бойынша ұсынымдар және білім беруді ұйымдастыру үшін оларды оқыту процесінде жолдарда қауіпсіз мінез-құлыққа пайдалану мақсатында жабдықтаудың ең аз тізбесіне қойылатын талаптар (жол қозғалысының ережелері бойынша бұрыштамалар, тренажерлар, компьютерлік бағдарламалар және тағы басқалар) әзірленеді.
Сондай-ақ, 2012 – 2014 жылдары Бағдарламаны іске асыру шеңберінде бірқатар ақпараттық құралдарды – әлеуметтік жарнама, тақырыптық акциялар және конкурстар, жедел-алдын алу іс-шаралары және т.б. пайдаланудың есебінен жол қозғалысы қауіпсіздігін насихаттауды одан әрі дамыту бойынша іс-шаралар жүргізілетін болады;
3) жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіру.
Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіші және осы міндеттің жетістігі:

- снижение числа погибших в ДТП на 100 тысяч населения в 2011 году – 16, в 2012 году – 15, в 2013 году – 14, в 2014 году - 13;
- снижение числа пострадавших в ДТП на 10 тысяч населения в 2011 году – 10, в 2012 году – 9, в 2013 году – 8, в 2014 году – 7.
В ходе решения третьей задачи «Совершенствование организации дорожного движения» будут проводиться мероприятия, направленные на защиту участников дорожного движения от ДТП и их последствий, в частности в 2012 – 2014 годах будут продолжены работы по разделению конфликтных пешеходных и транспортных потоков за счет устройства соответствующей дорожной инфраструктуры (пешеходные зоны, дорожки, тротуары, ограждения, надземные пешеходные переходы и т.д.). Кроме того, в 2013 – 2014 годах для совершенствования организации транспортных потоков будет проводиться работа по внедрению новых либо совершенствованию имеющихся автоматических систем управления дорожным  движением;
4) повышение эффективности государственного контроля и надзора за обеспечением безопасности дорожного движения.
Показателем результатов реализации Программы и достижения данной задачи являются:
- увеличение доли исполненных предписаний по результатам совместных комплексных обследований содержания автомобильных дорог и технических средств регулирования дорожного движения в 2012 году до 94 %, в 2013 году – 95 %, в 2014 году – 96 %;
- увеличение оснащенности улично-дорожной сети населенных пунктов комбинированными системами выявления нарушений скоростного режима и проезда на красный сигнал светофора: в 2012 году до 210 систем, в 2013 году до 240, в 2014 году до 270;
- повышение взыскаемости наложенных административных штрафов за нарушение законодательства в области обеспечения безопасности дорожного движения в 2012 году до 59 %, в 2013 году – 64 %, в 2014 году – 69 %.
Решение четвертой задачи «Повышение эффективности государственного контроля и надзора за обеспечением безопасности дорожного движения» предусматривает проведение в период реализации Программы ежегодного комплекса мероприятий, направленных на устранение аварийно-опасных участков дорог, выявление нарушений автомобильных перевозок пассажиров и грузов, повышение эффективности обязательного технического осмотра и контроля за техническим состоянием транспортных средств.
В 2012–2014 годах будет продолжена практика внедрения на автомобильных дорогах автоматических систем выявления нарушений скоростного режима и проезда на красный сигнал светофора, немаловажная роль в надзоре за обеспечением безопасности дорожного движения отведена современным интеллектуальным системам контроля за дорожным движением, внедрение которых также предусмотрено в рамках решения данной задачи в 2013–2014 годах;

- 100 мың тұрғынға шаққанда ЖКО-дан қайтыс болғандар санының төмендеуі 2011 жылы – 16, 2012 жылы – 15, 2013 жылы -14, 2014 жылы - 13 құрайды;
- 10 мың тұрғынға шаққанда ЖКО-дан зардап шеккендер санының төмендеуі 2011 жылы – 10, 2012 жылы – 9, 2013 жылы - 8, 2014 жылы - 7 құрайды.
«Жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіру» үшінші міндетін шешу барысында ЖКО-дан және оның салдарынан жол қозғалысына қатысушыларды қорғауға бағытталған іс-шаралар жүргізілетін болады, атап айтқанда 2012 – 2014 жылдары тиісті жол инфрақұрылымдарын (жаяу жүргіншілер аймағы, өтпесі, тротуарлар, кедергілер, жол үсті жаяу жүргіншілер өтпесі және т.б.) қондырудың есебінен жаяу жүргіншілер мен көліктердің шиеленісті легін бөлу бойынша жұмыстар жалғастырылатын болады. Сонымен қатар, 2013 – 2014 жылдары көліктердің легін ұйымдастыруды жетілдіру үшін жол қозғалысын автоматтандырылған жүйелермен басқарудың жаңаларын немесе орын алғанын жетілдіруді енгізу жөнінде жұмыстар жүргізілетін болады;
4) жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуде мемлекеттік бақылау және қадағалау тиімділігін арттыру.
Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіші және осы міндеттің жетістігі:
автомобиль жолдарының, жол құрылыстарының және жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдарының жай-күйіне бірлескен кешенді тексеру жүргізу нәтижелері бойынша орындалған ұйғарымдардың үлесін 2012 жылы – 94 %-ға, 2013 жылы – 95 %-ға, 2014 жылы - 96 %-ға көтеру;
- елді мекендердің көше-жол желісінде орнатылған жылдамдық режимін бұзуды және бағдаршамның қызыл сигналына өтуді анықтаудың құрамалы жүйелерінің санын көбейту: 2012 жылы – 210-ға, 2013 жылы – 240-қа, 2014 жылы – 270-ке дейін;
- жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін салынатын айыппұлдарды өндіріп алуды 2012 жылы 59 %-ға, 2013 жылы – 64 %-ға, 2014 жылы – 69 %-ға арттыру болып табылады.
«Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуде мемлекеттік бақылау және қадағалау тиімділігін арттыру» төртінші міндетін шешу Бағдарламаны іске асыру кезеңінде жолдардың апатты-қауіпті учаскелерін жоюға, жолаушылар мен жүктерді автомобильмен тасымалдаудағы жолсыздықтарды анықтауға, көлік құралдарының міндетті техникалық байқауы мен техникалық жағдайына бақылаудың тиімділігін арттыруға бағытталған жыл сайын кешенді іс-шаралар өткізу көзделген.
2012 – 2014 жылдары автомобиль жолдарында жылдамдық режимін бұзуды және бағдаршамның қызыл сигналына өтуді анықтайтын автоматтандырылған анықтау жүйелерін енгізу тәжірибесі жалғастырылады, жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуді қадағалауда қазіргі заманғы зияткерлерік жол жүрісін бақылау жүйелеріне маңызды рөл бөлінген, оларды енгізу 2013 – 2014 жылдары осы тапсырманы шешу шеңберінде көзделген.

5) развитие системы оказания помощи пострадавшим в ДТП и ликвидации их последствий.
Показателем результатов реализации Программы и достижения данной задачи является сокращение времени прибытия:
- скорой медицинской помощи и начала оказания экстренной медицинской помощи с момента поступления сигнала о ДТП до 25 минут в 2012 году, и 20 минут в 2013 и 2014 годах;
- экстренной медико-спасательной помощи и начала оказания экстренной медико-спасательной помощи до 30 минут с момента поступления сигнала о ДТП.
По результатам достижения пятой задачи «Развитие системы оказания помощи пострадавшим в ДТП и ликвидации их последствий» в 2012 – 2013 годах за счет проведения государственными органами мероприятий по совершенствованию действующих и подготовке новых нормативных документов в сфере межсекторального взаимодействия будут выработаны и определены механизмы, порядок и методы реализации взаимодействия служб спасения, медицинской помощи и органов внутренних дел по оказанию помощи пострадавшим в ДТП и ликвидации их последствий.
Кроме нормотворческой работы, для решения данной задачи будет уделено внимание обучению практическим навыкам взаимодействия всех экстренных служб по ликвидации последствий ДТП и оказанию помощи пострадавшим в них путем проведения ежегодных учений с привлечением транспортных, дорожных, коммунальных и иных организаций.
Государственные органы, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов:
Министерство внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющее координацию деятельности государственных органов и других основных участников Программы и несущее ответственность за реализацию Программы в целом;
министерства образования и науки, транспорта и коммуникаций, по чрезвычайным ситуациям, здравоохранения, культуры и информации, индустрии и новых технологий, юстиции Республики Казахстана, Генеральная прокуратура Республики Казахстан, областные (города республиканского значения, столицы) исполнительные органы, осуществляющие в пределах компетенции выполнение мероприятий, предусмотренных Программой.
Предусматривается одноэтапная реализация Программы в течение трех лет (2012–2014 годы).
5. Необходимые ресурсы
Финансовое обеспечение Программы будет осуществляться за счет средств республиканского и местных бюджетов.
Для реализации Программы предусматривается выделение 3 155,696 млн. тенге из средств республиканского бюджета, в том числе:
- в 2012 году – 680,625 млн. тенге;
- в 2013 году – 1 254,126 млн. тенге;
- в 2014 году – 1 220,945 млн. тенге.

5) ЖКО-дан зардап шеккендерге көмек көрсету жүйесін дамыту және олардың салдарларын жою.
Бағдарламаны іске асыру көрсеткіштері мен осы міндетке қол жеткізу:
- ЖКО туралы сигнал келіп түскеннен бастап жедел медициналық жәрдемнің келу уақытын және шұғыл медициналық көмек көрсетуді бастауды 2012 жылы 25 минутқа және 2013 және 2014 жылдары 20 минутқа дейін қысқарту;
- ЖКО туралы сигнал келіп түскеннен бастап келу және жедел медициналық-құтқару көмегін көрсету уақытын 30 минутқа дейін қысқарту болып табылады.
«ЖКО-да зардап шеккендерге көмек көрсету жүйелерін дамыту және ЖКО жою» бесінші міндеттіне қол жеткізу нәтижелері бойынша 2012 – 2013 жылдары сектораралық өзара іс-қимыл жасасу саласында қолданыстағы нормативтік құжаттарды жетілдіру және жаңаларын әзірлеу бойынша мемлекеттік органдардың іс-шараларды өткізу есебінен ЖКО-да зардап шеккендерге көмек көрсету және олардың салдарын жою бойынша құтқару, медициналық көмек және ішкі істер органдары қызметтерінің өзара іс-қимыл жасасуды іске асыру тетіктері, тәртібі және әдістері әзірленіп, бекітіледі.
Норма шығару жұмысынан басқа осы міндетті шешу үшін жаттығулар мен тиісті оқыту материалдарын әзірлеп, ЖКО-да зардап шеккендерге көмек көрсету және олардың салдарын жою бойынша барлық жедел қызметтерге көлік, жол, коммуналдық және басқа да ұйымдарды тартумен жыл сайын оқыту өткізу жолымен өзара іс-қимыл жасасудың тәжірибелік дағдыларына көңіл бөлінеді.
Мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелі көрсеткіштерге қол жеткізу үшін жауапты мемлекеттік органдар:
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі мемлекеттік органдардың және Бағдарламаның толық іске асырылуына жауап беретін Бағдарламаның басқа да негізгі қатысушыларының қызметін үйлестіреді және жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым, Көлік және коммуникация, Төтенше жағдайлар, Денсаулық сақтау, Мәдениет және ақпарат, Индустрия және жаңа технологиялар, Әділет министрліктері, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, облыстық атқарушы органдар (астана, республикалық маңызы бар қала) құзыреттері шегінде осы Бағдарламамен көзделген іс-шараларды орындауды жүзеге асырады.
Бағдарламаны үш жыл ішінде (2012 – 2014 жылдары) бір кезеңде іске асыру көзделеді.
5. Қажетті ресурстар
Бағдарламаны қаржылық қамтамасыз ету республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаны іске асыру үшін республикалық бюджеттен 3 155,696 млн. теңге, оның ішінде:
2012 жылы – 680,625 млн. теңге,
2013 жылы – 1 254,126 млн. теңге,
2014 жылы – 1 254,945 млн. теңге қажет етіледі.

Объемы финансовых средств на 2013 – 2014 годы будут уточняться при формировании республиканского бюджета на соответствующие финансовые годы.
Финансирование расходов из местных бюджетов будет осуществляться в пределах предусмотренных средств.
6. План мероприятий по реализации Отраслевой программы по
обеспечению безопасности дорожного движения
в Республике Казахстан на 2012–2014 годы
п/п
Мероприятие
Форма
завер-
шения
От-
вет-
ствен
ные
за
ис-
пол-
нение
Сроки
испол-
нения
Предполагаемые
расходы
(млн. тенге)
Источ-
ники
финан-
сирова-
ния
Номер
бюд-
жетной
прог-
раммы
2012
год
2013
год
2014
год
Все-
го
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Совершенствование нормативно-правового обеспечения безопасности дорожного
движения
1
Внесение
изменений и
дополнений в
нормативно-
првовые акты
по учету ДТП
и дорожно-
транспортного
травматизма
Сов-
местныйприказ
ГП,
МВД,
МЗ
Июнь
2012
года
Не требуются
2
Разработка
методических
требований к
созданию
автоматизи-
рованного
автодрома для
приема
экзамена по
практическому
вождению
транспортного
средства
Методи-
ческие
требо-
вания
МВД
Октябрь
2012
года
Не требуются
3
Разработка
требований по
минимальному
содержанию
лекарственных
средств и
изделий
медицинского
назначения
медицинской
аптечки с
наглядным
пособием по
оказанию
первой
медицинской
помощи
пострадавшим
в ДТП
Приказ
МЗ
Ноябрь
2012
года
Не требуются
4
Совершенство-
вание системы
управления
рисками в
области
обеспечения
безопасности
дорожного
движения
Совмес-
тныйприказ
МВД
(со-
зыв),
МЭРТ,
МТК,
ГП
Ноябрь
2012
года
Не требуются
5
Разработка
инструкции по
взаимо-
действию
в области
технического
регулирования
в части
проведения
работ по
подтверждению
соответствия
и дальнейшей
регистрации в
органах
внутренних
дел
автотран-
спортных средств,
ввозимых на
территорию
Республики
Казахстан
Совмест
ный
приказ
МВД
(со-
зыв),
МИНТ
Декабрь
2012
года
Не требуются
6
Проработка
вопроса
усиления
административ
ной
ответствен-
ности за
нарушение
режима труда
и отдыха
водителей при
осуществлении
автомобильных
перевозок
пассажиров и
грузов
Инфор-
мация в
Прави-
тель-
ство
МТК
(со-
зыв),
МВД,
МЮ
2
квартал
2013
года
Не требуются
Развитие профилактики ДТП и пропаганды безопасности дорожного движения
7
Изготовление
обучающего
детского
анимационного
фильма,
направленного
на
профилактику
детского
дорожно-
транспортного
травматизма
Акт
приема-
переда-
чи
МВД,
МКИ
3
квартал
2012
года
3,835
-
-
3,835
РБ
001
8
Разработка
рекомендаций
по
организации
площадок
безопасности
дорожного
движения в
организациях
образования и
оздоровитель-
ных лагерях
Методи-
ческие
реко-
менда-
ции
МВД
(со-
зыв),
МОН
Апрель
2013
года
Не требуются
9
Разработка
требований к
минимальному
перечню
оборудования
(уголки по
правилам
дорожного
движения,
тренажеры,
компьютерные
программы и
т.д.) для
организаций
образования с
целью
использования
их в процессе
обучения
безопасному
поведению на
дорогах
Мето-
дичес-
кие
реко-
менда-
ции
МВД
(со-
зыв),
МОН
Май
2013
года
Не требуются
10
Внесение
предложения
по
совершен-
ствовнию
обеспечения
организаций
образования
учебно-
методичес-
кими и
электронными
пособиями по
безопасному
поведению на
улицах и
дорогах,
учебными
программами и
методическими
рекомен-
дациями по
подготовке
водителей
автотранспор-
тных средств
в учебных
заведениях.
Пред-
ложение
в
Прави-
тель-
ство
МОН
(со-
зыв),
МВД
Июль
2013
года
Не требуются
11
Проведение
республикан-
ской научно-
практической
конференции
по проблемам
безопасности
дорожного
движения
Выра-
ботка
реко-
менда-
ций
МВД
(со-
зыв),
МТК,
МОН,
МЗ,
НИО
(по
согла-
сова-
нию)
Октябрь
2014
года
Не требуются
12
Организация и
проведение
творческого
конкурса
среди
журналистов
по освещению
проблемных
вопросов
безопасности
дорожного
движения
Конкурс
МВД
Ноябрь
2014
года
Не требуются
13
Ежегодное
проведение
семинаров
совещаний по
проблемным
вопросам
обеспечения
безопасности
дорожного
движения с
выработкой
рекомендаций
по их решению
Выра-
ботка
реко-
менда-
ций
МВД,
акимы
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
2012–
2014
годы
В пределах
предусмотренных
средств
МБ
14
Проведение
интернет-конфе
ренций по
вопросам
обеспечения
безопасности
дорожного
движения
Интер-
нет-
конфе-
ренции
МВД
Ежеквар-
тально
Не требуются
15
Организация и
проведение
профилакти-
ческих
мероприятий
«Внимание
дети!»,
«Автобус»,
«Безопасная
дорога» и др.
Профи-
лакти-
ческие
мероп-
риятия
МВД
(со-
зыв),
МТК,
МОН,
акимы
облас-
тей,
горо-
довАстаны,
Алматы
Ежеквар-
тально
Не требуются
16
Организация и
проведение
акции «День
памяти жертв
ДТП»
Акция
МВД
(со-
зыв),
заин-
тере-
сован-
ные
госуда
ствен-
ные
органы
4
квартал,
ежегодно
Не требуются
17
Проведение
обучающих
семинаров по
эффективному
взаимодей-
ствию
подразделений
дорожной
полиции со
СМИ
Семи-
нары
МВД
(со-
зыв),
МКИ,
акимы
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
2 и 4
квартал,
ежегодно
Не требуются
18
Проведение
курсов по
психоло-
гической
подготовке
сотрудников
дорожной
полиции с
целью
улучшения
взаимо-
отношений с
участниками
дорожного
движения и
предупрежде-
ния
конфликтных
ситуаций
Обучаю-
щие
курсы
МВД
(со-
зыв),
МОН,
МЗ
2 и 4
квартал,
ежегодно
Не требуются
19
Создание
видео- и
телевизионной
продукции,
организация
тематической
наружной
социальной
рекламы
(баннеры,
перетяжки) по
пропаганде
безопасности
дорожного
движения на
улично-
дорожной
сети,
общественном
транспорте и
т.д.
Агита-
ционная
продук-
ция
Акимы
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
, МВД
Декабрь,
ежегодно
В пределах
предусмотренных
средств
МБ
20
Изготовление
и
распростра-
нение свето-
возвращащих
приспособле-
ний среди
учащихся
общеобразова-
тельных
учреждений
Инфор-
мация в
МВД
Акимы
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
Декабрь,
ежегодно
В пределах
предусмотренных
средств
МБ
Совершенствование организации дорожного движения
21
Проведение
мероприятий
по совершен-
ствованию
АСУДД в
городах
Астане,
Алматы,
Кокшетау,
Талдыкоргане,
Усть-
Каменогоске,
Семее,
Караганде,
Костанае,
Петропав-
ловске,
Шымкенте
Акт
выпол-
ненных
работ,
инфор-
мация в
МВД
Акимы
Акмо-
лин-
ской,
Алма-
тин-
ской,
Вос-
точно-Казах-
стан-
ской,
Кара-
ган-
дин-
ской,
Коста-
най-
ской,
Северо-Казах
стан
-ской,
Южно-
Казах-
стан-
ской
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
Март
2013
года
В пределах
предусмотренных
средств
МБ
22
Создание
АСУДД
(оснащение
светодиодными
светофорами,
современными
управляющими
контролерами,
детекторами
транспорта,
дополнитель-
ными
световыми и
звуковыми
сопровождаю-
щими
устройствами;
создание
центральных
управляющих
пунктов,
программного
обеспечения,
линий связи)
в городах
Актобе,
Атырау,
Уральске,
Таразе и
Кызылорде
Акт
выпол-
ненных
работ,
инфор-
мация в
МВД
Акимы
Актю-
бин-
ской,
Атырау
кой,
Запад-
но-Каз
хстан-
кой,
Жамбыл
кой и
Кы-
зылор-
дин-
ской
облас-
тей
Март
2014
года
В пределах
предусмотренных
средств
МБ
23
Обустройство
улично-
дорожной сети
населенных
пунктов
искусственным
освещением,
тротуарами,
пешеходными
дорожками
Акт
выпол-
ненных
работ,
инфор-
мация в
МВД
Акимы
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
Май,
2012–
2014
годы
В пределах
предусмотренных
средств
МБ
24
Установка в
населенных
пунктах в
местах
тяготения
пешеходных
потоков
барьерных и
направляющих
ограждений,
ограждающих
пешеходную
зону от
проезжей
части.
Акт
выпол-
ненных
работ,
инфор-
мация в
МВД
Акимы
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
Май,
2012–
2014
годы
В пределах
предусмотренных
средств
МБ
25
Введение в
населенных
пунктах в
местах
тяготения
пешеходных
потоков
систем
ограничения
максимальной
скорости
движения
транспортных
средств
Акт
выпол-
ненных
работ,
инфор-
мация в
МВД
Акимы
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны,
Алматы
Июнь,
2012–
2014
годы
В пределах
предусмотренных
средств
МБ
26
Дополнитель-
ное
оборудование
светофорных
объектов в
населенных
пунктах таб-
лообратного
отсчета
времени
Акт
выпол-
ненных
работ,
инфор-
мация в
МВД
Акимы
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
Декабрь,
2012–
2014
годы
В пределах
предусмотренных
средств
МБ
27
Строительство
в крупных
городах
надземных
пешеходных
переходов
эскалатор-
ного типа
Акт
выпол-
ненных
работ,
инфор-
мация в
МВД
Акимы
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
Декабрь,
2012–
2014
годы
В пределах
предусмотренных
средств
МБ
Повышение эффективности государственного контроля и надзора в области обеспечения безопасности дорожного движения
28
Оснащение
автомобилей
дорожной
полиции
системами
цифровой
видеозаписи,

2013-2014 жылдарға арналған қаражат көлемдері тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады.
Жергілікті бюджеттерден шығыстарды қаржыландыру көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылатын болады.
6. Қазақстан Республикасында жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудің 2012 - 2014 жылдарға арналған салалық бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с №
Іс-шара
Аяқтау нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімдері
Болжанатын шығыстар
(млн. теңге)
Қаржыландыру көздері
Бюджеттік бағдарламаның нөмірі
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жол қозғалысы қауіпсіздігін нормативтік құқықтық қамтамасыз етуді жетілдіру
1
ЖКО есебі бойынша нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Бірлескен бұйрық
БП, ІІМ, ДСМ
2012 жылғы маусым
Талап етілмейді
2
Көлік құралдарын практикада айдау бойынша емтихан қабылдау үшін автоматтандырылған автодром құруға әдістемелік талаптар әзірлеу
Әдістемелік талаптар
ІІМ
2012 жылғы қазан
Талап етілмейді
3
ЖКО-дан зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету жөнінде дәрі құралдарын және медицинаға арналған көрнекі құралмен барынша аз ұстауға арналған медициналық аптечка бойынша талаптар әзірлеу
Бұйрық
ДСМ
2012 жылғы қараша
Талап етілмейді
4
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында тәуекелдер басқару жүйесін жетілдіру
Бірлескен бұйрық
ІІМ (жинақтау), ЭДСМ, ККМ, БП
2012 жылғы қараша
Талап етілмейді
5
Қазақстан Республикасының аумағына енгізілетін автокөлік құралдарын ішкі істер органдарында тіркеу және сәйкестілігін нақтылау бойынша жұмыстарды жүргізу бөлігінде техникалық реттеу саласында іс-қимыл жасасу бойынша нұсқаулықты әзірлеу
Бірлескен бұйрық
ІІМ (жинақтау), ИЖТМ
2012 жылғы желтоқсан
Талап етілмейді
6
Жолаушылар мен жүктерді автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін бұзғаны үшін жауапкершілігін күшейту мәселесін пысықтау
Үкіметке ақпарат
ККМ (жинақтау), ІІМ, Әділетмині
2013 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
ЖКО-ның алдын алуды және жол қозғалысы қауіпсіздігін насихаттауды дамыту
7
Балалар ЖКО профилактикасына бағытталған балаларды оқытатын анимациялық фильмдерді дайындау
Қабылдау-тапсыру актісі
ІІМ, МАМ
2012 жылғы
3-тоқсан
3,835
-
-
3,835
РБ
001
8
Білім беру ұйымдарында және сауықтыру лагерьлерінде жол қозғалысының алаңын ұйымдастыру бойынша ұсынымдарды әзірлеу
Әдістемелік ұсынымдар
ІІМ (жинақтау), БҒМ
2013 жылғы сәуір
Талап етілмейді
9
Білім беруді ұйымдастыру үшін оларды оқыту процесінде жолдарда қауіпсіз мінез-құлыққа пайдалану мақсатында жабдықтаудың аз тізбесіне талаптар әзірлеу (жол қозғалысының ережелері бойынша бұрыштамалар, тренажерлар, компьютерлік бағдарламалар және тағы басқалар)
Әдістемелік ұсынымдар
ІІМ (жинақтау), БҒМ
2013 жылғы мамыр
Талап етілмейді
10
Білім беру ұйымдарын көшелер мен жолдарда қауіпсіз мінез-құлық бойынша оқу-әдістемелік және электрондық құралдармен, оқу мекемелерінде автокөлік құралдарының жүргізушілерін даярлау жөнінде оқу бағдарламалары және әдістемелік ұсынымдармен қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар енгізу
Үкіметке ұсыныс
БҒМ (жинақтау), ІІМ
2013 жылғы шілде
Талап етілмейді
11
Жол қозғалысы қауіпсіздігінің проблемалары бойынша республикалық ғылыми-практикалық конференция өткізу
Ұсынымдар әзірлеу
ІІМ (жинақтау), ККМ, БҒМ, ДСМ, ҒЗҰ (келісім бойынша)
2014 жылғы қазан
Талап етілмейді
12
Жол қозғалысы қауіпсіздігінің проблемалық мәселелерін жариялау жөнінде журналистер арасына шығармашылық конкурс ұйымдастыру және өткізу
Конкурс
ІІМ
2014 жылғы қараша
Талап етілмейді
13
Жол қозғалысы қауіпсіздігінің проблемалық мәселелері бойынша оларды шешу үшін ұсынымдар жасай отырып, жыл сайын семинар-кеңес өткізу
Ұсынымдар әзірлеу
ІІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2012 – 2014 жылдар
Көзделген қаражат шегінде
ЖБ
14
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері жөнінде
интернет-конференциялар өткізу
Интернет-конференциялар
ІІМ
Тоқсан сайын
Талап етілмейді
15
«Абайлаңыз, балалар!», «Автобус», «Қауіпсіз жол» және басқа да профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Профилактикалық іс-шаралар
ІІМ (жинақтау), ККМ, БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Тоқсан сайын
Талап етілмейді
16
«ЖКО құрбандарын еске алу күні» акциясын ұйымдастыру және өткізу
Акция
ІІМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар
Жыл сайын, 4-тоқсан
Талап етілмейді
17
Жол полициясы бөліністерінің БАҚ-пен өзара тиімді іс-қимыл жасасуы жөнінде оқытатын семинарлар өткізу
Семинарлар
ІІМ (жинақтау), МАМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын, 2 және 4-тоқсандар
Талап етілмейді
18
Жол қозғалысына қатысушылармен өзара қарым-қатынасты жақсарту мақсатында және шиеленіс жағдайларының алдын алуда жол полициясы қызметкерлерін психологиялық дайындық жөнінде курстар өткізу
Оқыту курстары
ІІМ (жинақтау), БҒМ, ДСМ
Жыл сайын, 2 және 4-тоқсандар
Талап етілмейді
19
Бейне және телевизиялық өнімдер жасау, көше-жол желісінде, қоғамдық көлікте және т.б. жол қозғалысы қауіпсіздігін насихаттау бойынша тақырыптық әлеуметтік сыртқы жарнама (баннерлер, бір жолдан екінші жолға тартылатын жарнама) ұйымдастыру
Насихаттау өнімі
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын, желтоқсан
Көзделген қаражат шегінде
ЖБ
20
Жалпы білім беру мекемелерінің оқушылары арасында жарыққайтарғыш аспаптарды дайындау және тарату
ІІМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын желтоқсан,
Көзделген қаражат шегінде
ЖБ
Жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіру
21
ЖҚАЖБ жетілдіру бойынша Астана, Алматы, Көкшетау, Талдықорған, Өскемен, Семей, Қарағанды, Қостанай, Петропавл және Шымкент қалаларында іс-шаралар өткізу
Тапсыру-қабылдау актісі, ІІМ-ге ақпарат
Ақмола, Алматы,
Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарының, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы наурыз
Көзделген қаражат шегінде
ЖБ
22
Ақтөбе, Атырау, Орал, Тараз және Қызылорда қалаларында ЖҚАЖБ құру (жарықдиодты бағдаршамдарымен, қазіргі заманғы басқару бақылауыштарымен, көлік детекторларымен, қосымша жарық және дыбыс шығаратын құрылғылармен жабдықтау; орталық басқару пункттерін, бағдарламалық қамтамасыз ету, байланыс желілерін құру)
Тапсыру-қабылдау актісі,
ІІМ-ге ақпарат
Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Жамбыл және Қызылорда облыстарының әкімдері
2014 жылғы наурыз
Көзделген қаражат шегінде
ЖБ
23
Елді мекендердің көше-жол желісін жасанды жарықпен, тротуарлармен, жаяу жүргіншілер жолдарымен жабдықтау
Тапсыру-қабылдау актісі,
ІІМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2012 – 2014
жылдары мамыр
Көзделген қаражат шегінде
ЖБ
24
Елді мекендерде жаяу жүргіншілер ағымының бойында жаяу жүргіншілер аймағын жүріс бөлігінен бөліп тұратын кедергі және бағытталған кедергілерді орнату
Тапсыру-қабылдау актісі,
ІІМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2012 – 2014
жылдары мамыр
Көзделген қаражат шегінде
ЖБ
25
Елді мекендерде жаяу жүргіншілер ағымының бойында көлік құралдарының жоғары жылдамдығын шектеу жүйелерін енгізу
Тапсыру-қабылдау актісі,
ІІМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2012 – 2014
жылдары маусым
Көзделген қаражат шегінде
ЖБ
26
Елді мекендерде уақытты кері есептеу таблосы бойынша бағдаршам обьектілерін қосымша жарақтау
Тапсыру-қабылдау актісі, ІІМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2012 – 2014
жылдары желтоқсан
Көзделген қаражат шегінде
ЖБ
27
Ірі қалаларда эскалатор типтес жер үсті жаяу жүргіншілер өтпелерін салу
Тапсыру-қабылдау актісі, ІІМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2012 – 2014
жылдары желтоқсан
Көзделген қаражат шегінде
ЖБ
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында мемлекеттік бақылау және қадағалау тиімділігін арттыру
28

всего – 1 153
ед.
В том числе,
в 2012 году
500 ед. для
УДП ДВД:
города Астаны
(58 ед.);
города Алматы
(75 ед.);
Акмолинской
области (30
ед.);
Актюбинской
области (33
ед.);
Алматинской
области (52
ед.);
Атырауской
области (18
ед.);
Восточно-Каза
станской
области (12
ед.);
Жамбылской
области (26
ед.);
Западно-Казах
танской
области (30
ед.);
Карагандин-
ской области
(41 ед.);
Костанайской
области (15
ед.);
Кызылордин-
ской области
(30 ед.);
Мангистауской
области (16
ед.);
Павлодарской
области (28
ед.);
Северо-
Казахстанской
области (21
ед.);
Южно-
Казахстаской
области (15
ед.).
В 2013 году
327 единиц
для УДП ДВД:
города Астаны
(32 ед.);
города Алматы
(42 ед.);
Акмолинской
области (20
ед.);
Актюбинской
области (22
ед.);
Алматинской
области (34
ед.);
Атырауской
области (12
ед.);
Восточно-
Казахстанской
области (19
ед.);
Жамбылской
области (17
ед.);
Западно-
Казахстанской
области (20
ед.);
Карагандин-
ской области
(27 ед.);
Костанайской
области (10
ед.);
Кызылордин-
ской области
(19 ед.);
Мангистауской
области (11
ед.);
Павлодарской
области (18
ед.)
Северо-
Казахстанской
области (14
ед.);
Южно-
Казахстанской
области (10
ед.).
В 2014 году
326 единиц
для УДП ДВД:
города Астаны
(31 ед.);
города Алматы
(43 ед.);
Акмолинской
области (20
ед.);
Актюбинской
области (22
ед.);
Алматинской
области (34
ед.);
Атырауской
области (12
ед.);
Восточно-
Казахстанской
области (19
ед.);
Жамбылской
области (16
ед.);
Западно-
Казахстанской
области (20
ед.);
Карагандин-
ской области
(27 ед.);
Костанайской
бласти (10
ед.);
Кызылордин-
ской области
(19 ед.);
Мангистауской
области (11
ед.);
Павлодарской
области (18
ед.)
Северо-
Казахсанской
области (14
ед.);
Южно-
Казахстанской
области (10
ед.).
Акт
приема-
переда-
чи
МВД,
Акимы
облас
тей,
горо-
довАстаны,
Алматы
Сен-
тябрь,
2012–
2014
годы
139,0
90,906*
90,628*
320,534*
РБ
045
29
Внедрение на
улично-
дорожной сети
городов
интеллек-
туальных
систем
контроля за
дорожным
движением,
совмещающих
функции по
фиксации
нарушений
правил
дорожного
движения и
интегрируемых
с системами
видеонаблю-
дения центров
оперативного
управления
органов
внутренних
дел, в:
г. Астане (5
ед.);
Акмолинской
(3 ед.);
Актюбинской
(3 ед.);
Алматинской
(3 ед.);
Восточно-
Казахстанской
(5 ед.);
Жамбылской (3
ед.);
Западно-
Казахстанской
(3 ед.);
Карагандинско
(5 ед.);
Костанайской
(3 ед.);
Кызылординско
(3 ед.);
Мангистауской
(3 ед.);
Павлодарской
(3 ед.);
Северо-
Казахстанской
(3 ед.);
Южно-
Казахстанской
(5 ед.)
областях.
Всего - 50 ед
Акт
приема-
переда-
чи
МВД,
акимы
Акмо-
лин-
ской,
Актю-
бин-
ской,
Алма-
тин-
ской,
Вос-
точно-
Казах-
станс-
кой,
Жам-
былс-
кой,
Запад-
но-Ка-
захстанской,
Кара-
гандин
кой,
Коста-
най-
ской,
Кызыло
рдин-
ской,
Ман-
гис-
тау-
ской,
Пав-
лодар-
ской,
Севе-
ро-Ка-
зах
станс-
ой,
Южно-
Казах-
станс-
кой
облас-
тей,
города
Астаны
Сен-
тябрь,
2013–
2014
годы
-
505,125*
505,125*
1 010,25*
РБ
045
30
Приобретение
и установка
25 комбини-
рованных
систем
выявления
нарушений
скоростного
режима и
проезда на
красный
сигнал
светофора (3
полосы
движения в
одну
сторону).
В 2012 году
15 систем, в
городах:
Алматы (10
ед.);
Актобе (2
ед.);
Павлодаре (2
ед.);
Темиртау (1
ед.).
В 2013 году 5
систем, в
городах:
Талдыкоргане
(1 ед.);
Караганде (3
ед.);
Экибастузе (1
ед.).

Жол полициясының автомобильдерін сандық бейне жазбасы бар 1 153 бірл. жүйемен жарақтау.
Оның ішінде 2012 жылы 500 бірл. ІІД ЖПБ үшін:
Астана қаласы (58 бірл.);
Алматы қаласы (75 бірл.);
Ақмола облысы (30 бірл.);
Ақтөбе облысы (33 бірл.);
Алматы облысы (52 бірл.);
Атырау облысы (18 бірл.);
Шығыс Қазақстан облысы (12 бірл.);
Жамбыл облысы (26 бірл.);
Батыс Қазақстан облысы (30 бірл.);
Қарағанды облысы (41 бірл.);
Қостанай облысы (15 бірл.);
Қызылорда облысы (30 бірл.);
Маңғыстау облысы (16 бірл.);
Павлодар облысы (28 бірл.);
Солтүстік Қазақстан облысы (21 бірл.);
Оңтүстік Қазақстан облысы (15 бірл.)
2013 жылы 327 бірлік ІІД ЖПБ үшін:
Астана қаласы (32 бірл.);
Алматы қаласы (42 бірл.);
Ақмола облысы (20 бірл.);
Ақтөбе облысы (22 бірл.);
Алматы облысы (34 бірл.);
Атырау облысы (12 бірл.);
Шығыс Қазақстан облысы (19 бірл.);
Жамбыл облысы (17 бірл.);
Батыс Қазақстан облысы (20 бірл.);
Қарағанды облысы (27 бірл.);
Қостанай облысы (10 бірл.);Қызылорда облысы (19 бірл.);
Маңғыстау облысы (11 бірл.);
Павлодар облысы (18 бірл.)
Солтүстік Қазақстан облысы (14 бірл.);
Оңтүстік Қазақстан облысы (10 бірл.).
2014 жылы 326 бірлік ІІД ЖПБ үшін:
Астана қаласы (31 бірл.);
Алматы қаласы (43 бірл.);
Ақмола облысы (20 бірл.);
Ақтөбе облысы (22 бірл.);
Алматы облысы(34 бірл.);
Атырау облысы(12 бірл.);
Шығыс Қазақстан облысы (19 бірл.);
Жамбыл облысы(16 бірл.);
Батыс Қазқастан облысы (20 бірл.);
Қарағанды облысы (27 бірл.);
Қостанай облысы (10 бірл.);
Қызылорда облысы (19 бірл.);
Маңғыстау облысы (11 бірл.);
Павлодар облысы(18 бірл.)
Солтүстік Қазқастан облысы (14 бірл.);
Оңтүстік қазақстан облысы (10 бірл.)
Қабылдау-тапсыру актісі
ІІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2012 – 2014 жылдары, қыркүйек
139,0
90,906*
90,628*
320,534*
РБ
045
29
Жол қозғалысы ережелерін бұзуды тіркейтін функцияларды және ішкі істер органдары жедел басқару орталықтарының бейнебақылау жүйелерін біріктіруді қоса атқаратын қалалардың көше-жол желісіне жол қозғалысын бақылаудың зияткерлік жүйелерін енгізу, оның ішінде:
Астана қаласы (5 бірл.);
Ақмола облысы (3 бірл.);
Ақтөбе облысы (3 бірл.);
Алматы облысы (3 бірл.);
Шығыс Қазақстан облысы (5
бірл.);
Жамбыл облысы (3 бірл.);
Батыс Қазақстан облысы (3 бірл.);
Қарағанды облысы (5 бірл.);
Қостанай облысы (3 бірл.);
Қызылорда облысы (3 бірл.);
Маңғыстау облысы (3 бірл.);
Павлодар облысы (3 бірл.);
Солтүстік Қазақстан облысы (3 бірл.);
Оңтүстік Қазақстан облысы (5 бірл.). Барлығы - 50 бірл.
Тапсыру-қабылдау актісі
ІІМ, Астана қаласы және Ақмола,Ақтөбе,Алматы, Шығыс Қазақстан,Жамбыл, Батыс Қазақстан,Қарағанды,Қостанай,Қызылорда,Маңғыстау,Павлодар,Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері
2013 – 2014 жылдары, қыркүйек
-
505,125*
505,125*
1010,25*
РБ
045
30
Жылдамдық режимін бұзушылықтарды және бағдаршамның қызыл сигналына өтуді анықтаудың құрамалы 25 жүйесін сатып алу және орнату (қозғалыстың 3 жолағы бір бағытқа).
2012 жылы 15 жүйе, қалаларда:
Алматы (10 бірл.);
Ақтөбе (2 бірл.);
Теміртау (1 бірл.);
Павлодар (2 бірл.).
2013 жылы 5 жүйе, қалаларда Талдықорған (1 бірл.):
Қарағанды (3 бірл.);
Екібастұз (1 бірл.);

В 2014 году 5
систем, в
городах:
Актобе (2
ед.);
Темиртау
(1 ед.);
Павлодаре (2
ед.).
Акт
приема-
пере-
дачи
МВД,
Акимы
Алма-
тин-
ской,
Актю-
бин-
ской,
Кара-
ган-
дин-
ской
Павло-
дар-
ской
облас-
тей и
города
Алматы
декабрь,
2012-
2014
годы
194,220
64,741*
64,741*
323,703*
РБ
045
31
Приобретение
и установка
65 комбини-
рованных
систем
выявления
нарушений
скоростного
режима и
проезда на
красный
сигнал
светофора (4
полосы в двух
направлениях)
В 2012 году
15 систем, в
городах:
Алматы (10
ед.);
Актобе (2
ед.);
Темиртау (1
ед.);
Павлодар (2
ед.).
В 2013 году
25 систем, в
городах:
Кокшетау (3
ед.);
Актобе (2
ед.);
Талдыкоргане
(4 ед.);
Караганде (2
ед.);
Жезказгане (2
ед.);
Темиртау (1
ед.);
Кызылорде (1
ед.);
Жанаозене (2
ед.);
Павлодаре (3
ед.);
Петропав-
ловске (3
ед.);
Туркестане (2
ед.).
В 2014 году
25 систем, в
городах:
Кокшетау (3
ед.);
Актобе (3
ед.);
Талдыкоргане
(5 ед.);
Караганде (2
ед.);
Жезказгане (1
ед.);
Темиртау (1
ед.);
Кызылорде (1
ед.);
Жанаозене (1
ед.);
Павлодаре (4
ед.);
Петропав-
ловске
(4 ед.).
Акт
приема-
переда-
чи
МВД,
акимы
Акмо-
лин-ской,
Актю-
бин-
ской,
Алма-
тин-
ской,
Кара-
ган-
динс-
кой,
Кызыл-
ордин-
ской,
Ман-
гис-
тау-
ской,
Павло-
дар-
ской,
Северо
-Казах
станс-
кой,
Южно-
Каза-
хстанс-кой
облас-
тей,
города
Алматы
Декабрь
, 2012 –
2014
годы
270,570
450,950*
450,950*
1 172,47*
РБ
045
32
Приобретение
для дорожной
полиции 250
ед. мобильных
приборов
видеофиксации
скорости
движения
транспортных
средств.
В том числе,
в 2012 году
100 ед. для
УДП ДВД:
города Астаны
(19 ед.);
Акмолинской
области (10
ед.)
Актюбинской
области (6
ед.);
Алматинской
области (8
ед.);
Атырауской
области (7
ед.);
Восточно-
Казахстанской
области (5
ед.);
Западно-
Казахстанской
области (2
ед.);
Карагандин-
ской области
(11 ед.);
Костанайской
области (3
ед.);
Кызылордин-
ской области
(8 ед.);
Мангистауской
области (6
ед.);
Павлодарской
области (8
ед.);
Северо-
Казахстанской
области (3
ед.);
Южно-
Казахстанской
области (4
ед.).
В 2014 году
150 ед. для
УДП ДВД:
г. Астана (28
ед.);
Акмолинской
(15 ед.);
Актюбинской
(10 ед.);
Алматинской
(12 ед.);
Атырауской
(10 ед.);
Восточно-
Казахстанской
(7 ед.);
Западно-
Казахстанской
(3 ед.);
Карагандин-
ской
(17 ед.);
Костанайской
(4 ед.);
Кызылордин-
ской
(13 ед.);
Мангистауской
(10 ед.);
Павлодарской
(12 ед.);
Северо-
Казахстанской
(4 ед.);
Южно-
Казахстанской
(5 ед.)
областей
Акт приема-переда-
чи
МВД,
акимы
Акмо-
лин-
ской,
Актю-
бин-
ской,
Алма-
тин-
ской,
Аты-
рау-
ской,
Вос-
точно-
Казах-
станс-
кой,
Запад-
но-Ка-
зах-
станс-
кой,
Кара-
ган-
дин-
ской,
Кос-
танай-
ской,
Кызылордин-
ской,
Ман-
гис-
тау-
ской,
Пав-
лодар-
ской,
Северо-Ка-
зах-
станс-кой, Южно-
Казах-
станс-
кой
облас-
тей,
города
Астаны
Декабрь
, 2012 и
2014
года
73,0
-
109,5*
182,5*
РБ
045
33
Рассмотрение
вопроса
интеграции
единой
информацион-
ной системы
«Техосмотр» с
информацион-
ными
системами МВД
в части
обмена
данными,
необходимыми
для
организации и
контроля
прохождения
технического
осмотра.
План
инфор-
мацион-
ных
работ
МВД,
МТК
Март
2013
года
Не требуются
34
Приобретение
комплекта
оборудования,
сервера и
программного
обеспечения
для создания
в Алматинской
области
регионального
процессинго-
вого центра
по обработке
правона-
рушении,
выявленных
системами
видеоконтроля
и фиксации
Акт
приема-
переда-
чи
МВД,
аким
Алма-
тин-
ской
облас-
ти
Ноябрь
2013
года
-
142,404*
-
142,404*
РБ
045
35
Проведение совместных рейдовых проверок осуществления автомобильных перевозок пассажиров и грузов
Сов-
мест-
ный приказ
МВД (созыв), МТК
Ежеквар-тально
Не требуются
36
Проведение
совместных
комплексных
обследований
содержания
автомобильных
дорог,
дорожных
сооружений и
технических
средств
регулирования
дорожного
движения и
принятие мер
по устранению
выявленных
недостатков
Акты
обсле-
дова-
ний и
выпол-
ненных
работ
МТК
(со-
зыв),
МВД,
заин-
тере-
сован-
ные
органы
2 и 4
квартал
,
ежегод-
но
Не требуются
37
Выявление,
учет,
разработка на
основе
топографичес-
кого анализа
ДТП карт
аварийно-
опасных
участков
автомобильных
дорог и
организация
мероприятий
по их
устранению
Карты,
планы
меро-
приятий
по
устра-
нению
выяв-
ленных
недос-
татков
МВД
(со-
зыв),
МТК,
акимы
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
2 и 4
квартал,
ежегод-
но
Не требуются
38
Повышение
эффективности
проведения
обязательного
технического
осмотра
транспортных
средств
Выра-
ботка
реко-
менда-
ций
МТК
(со-
зыв),
МВД
Декабрь
,
ежегод-
но
Не требуются
39
Увеличение
количества
центров
технического
осмотра
Включе-
ние в
реестр
ЦТО
МТК
2012–
2014
годы
Не требуются
Развитие системы оказания помощи пострадавшим в ДТП и ликвидации их последствий
40
Разработка
регламента
взаимодей-
ствии
дорожной
полиции и
трассовых
медико-
спасательных
пунктов по
вопросам
оказания
экстренной
помощи
пострадавшим
в ДТП и
ликвидации их
последствий
Совмест-
ный
приказ
МВД,
МЧС,
МЗ
Сентябрь
2012
года
Не требуются
41
Проведение
ежегодных
совместных
учений
экстренных
служб
спасения,
скорой
медицинской
помощи,
дорожной
полиции по
проведению
спасательных
работ и
ликвидации
последствий
ДТП с
привлечением
транспортных,
дорожных,
коммунальных
и иных
организаций
Совмест-
ный
приказ
МВД
(со-
зыв),
МЧС,
МЗ,
МТК,
Акимы
об-
лас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
Январь
2013
года
Не требуются
Всего:
2012–
2014
годы
680,625
1 254,126
1 220,945
3 155,696
* - сумма будет уточняться при формировании республиканского бюджета на
соответствующие финансовые годы.
в том числе по РБ (млн. тенге)
Государственный
орган
2012 год
2013 год
2014 год
Итого
МВД
680,625
1 254,126
1 220,945
3 155,696
Всего по РБ
680,625
1 254,126
1 220,945
3 155,696
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МВД – Министерство внутренних дел
МЗ – Министерство здравоохранения
МИНТ – Министерство индустрии и новых технологий
МКИ – Министерство культуры и информации
МОН – Министерство образования и науки
МТК – Министерство транспорта и коммуникаций
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям
МЭРТ – Министерство экономического развития и торговли
МЮ – Министерство юстиции
ГП – Генеральная прокуратура
НИО – научно-исследовательские организации
АИПС – автоматизированная информационно-поисковая система
АСУДД – автоматизированная система управления дорожным движением
ДТП – дорожно-транспортное происшествие
ПДД – правила дорожного движения
РБ – республиканский бюджет
ЦТО – центр технического осмотра
ед. – единица

2014 жылы 5 жүйе, қалаларда:
Ақтөбе (2 бірл.):
Теміртау (1 бірл.);
Павлодар (2 бірл.)
Тапсыру-қабылдау актісі
ІІМ, Алматы қаласының және
Ақтөбе, Қарағанды,
Павлодар, Алматы
облыстарының әкімдері
2012 жылғы, желтоқсан
194,220
64,741*
64,741*
323,703*
РБ
045
31
Жылдамдық режимін бұзушылықтарды және бағдаршамның қызыл сигналына өтуді анықтаудың құрамалы 65 жүйелерін сатып алу және орнату (қозғалыстың 4 жолағы екі бағытқа).
2012 жылы 15 жүйе, 15 қалада:
Алматы (10 бірл.);
Ақтөбе (2 бірл.);
Теміртау (1 бірл.);
Павлодар (2 бірл.).
2013 жылы 25 жүйе, қалаларда:
Көкшетау (3 бірл.);
Ақтөбе (2 бірл.);
Талдықорған (4 бірл.);
Қарағанды (2 бірл.);
Жезказган (2 бірл.);
Теміртау (1 бірл.);
Қызылорда (1 бірл.);
Жаңаөзен (2 бірл.);
Павлодар (3 бірл.);
Петропавл (3 бірл.);
Түркістан (2 бірл.).
2014 жылы 25 жүйе, қалаларда:
Көкшетау (3 бірл.);
Ақтөбе (3 бірл.);
Талдықорған (5 бірл.);
Қараганды (2 бірл.);
Жезқазған (1 бірл.);
Теміртау (1 бірл.);
Қызылорда (1 бірл.);
Жаңаөзен (1 бірл.);
Павлодар (4 бірл.);
Петропавл (4 бірл.).
Тапсыру-қабылдау актісі
ІІМ, Алматы қаласы және Ақмола, Алматы,
Ақтөбе, Қарағанды, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері
2012 - 2014 жылдары, желтоқсан
270,570
450,950*
450,950*
1 172,47*
РБ
045
32
Жол полициясы үшін көлік құралдарының қозғалыс жылдамдығын бейнетіркейтін 250 бірл. мобильді аспапты сатып алу.
Оның ішінде 2012 жылы ІІД ЖПБ үшін 100 бірл.:
Астана қаласы (19 бірл.);
Ақмола облысы (10 бірл.);
Ақтөбе облысы (6 бірл.);
Алматы облысы (8 бірл.);
Атырау (7 бірл.);
Шығыс Қазақстан облысы (5 бірл.);
Батыс Қазақстан облысы (2 бірл.);
Қарағанды облысы (11 бірл.);
Қостанай облысы (3 бірл.);
Қызылорда облысы (8 бірл.);
Маңғыстау облысы (6 бірл.);
Павлодар облысы (8 бірл.);
Солтүстік Қазақстан облысы (3 бірл.);
Оңтүстік Қазақстан облысы (4 бірл.)
2014 жылы 150 бірл. ІІД ЖПБ үшін:
Астана қаласы (28 бірл.);
Ақмола облысы (15 бірл.);
Ақтөбе облысы (10 бірл.);
Алматы облысы (12 бірл.);
Атырау облысы (10 бірл.);
Шығыс Қазақстан облысы (7 бірл.);
Батыс Қазақстан облысы(3 бірл.);
Қарағанды облысы (17 бірл.);
Қостанай облысы (4 бірл.);
Қызылорда облысы (13 бірл.);
Маңғыстау облысы (10 бірл.);
Павлодар облысы (12 бірл.);
Солтүстік Қазақстан облысы (4 бірл.);
Оңтүстік Қазақстан облысы (5 бірл.)
Тапсыру-қабылдау актісі
ІІМ, Астана қаласы және Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері
2012 және 2014 жыл, желтоқсан
73,0
-
109,5*
182,5
РБ
045
33
Техникалық байқаудан өткізуді ұйымдастыру және бақылау үшін қажетті мәлімет алмасу бөлігінде «Техосмотр» бірегей ақпараттық жүйесін ІІМ-нің ақпараттық жүйелелерімен біріктіру мәселесін қарау
Бірлескен ақпараттық жұмыстар жоспары
ІІМ, ККМ
2013 жылғы наурыз
Талап етілмейді
34
Алматы облысы үшін бейнебақылау және тіркеу жүйелері анықтаған құқық бұзушылықтарды өңдеу бойынша өңірлік процессингтік орталық құру үшін серверлер жиынтығын, жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алу
Тапсыру-қабылдау актісі
ІІМ, Алматы облысының әкімі
2013 жылғы қараша
-
142,404*
-
142,404*
РБ
045
35
Жолаушылар мен жүктерді автомобильдермен тасымалдауды жүзеге асыруда бірлескен рейдтік тексерістер жүргізу
Бірлескен бұйрық
ІІМ (жинақтау), ККМ
тоқсан сайын
36
Автомобиль жолдарының, жол құрылыстарының және жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдарының жай-күйіне бірлескен кешенді тексерулер жүргізу және анықталған кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылдау
Тексерістер және орындалған жұмыстар-дың актілері
ККМ (жинақтау), ІІМ, мүдделі органдар
2 және 4 тоқсан, жыл сайын
Талап етілмейді
37
ЖКО топографиялық талдауы негізінде автомобиль жолдарындағы авариялық қауіпті учаскелерді анықтау, есепке алу, әзірлеу және оларды қалыпқа келтіру жөнінде іс-шараларды ұйымдастыру
Карталар, анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі
іс-шаралар жоспары
ІІМ (жинақтау), ККМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2 және 4 тоқсан, жыл сайын
Талап етілмейді
38
Көлік құралдарын міндетті техникалық байқаудан өткізу тиімділігін арттыру
Әдістемелер жасау
ККМ (жинақтау), ІІМ
желтоқсан, жыл сайын
Талап етілмейді
39
Техникалық байқау орталықтарының санын арттыру
ТБҚЕО тізбелеріне енгізу
ККМ
2012 - 2014
жылдары
Талап етілмейді
ЖКО-дан зардап шеккендерге көмек көрсету жүйесін дамыту және олардың салдарларын жою
40
ЖКО нәтижесінде зардап шеккендер және олардың салдарларын жою бойынша шұғыл медициналық-құтқару көмегін көрсету үшін жол полициясы және трассалық дәрігерлік-құтқару пункттері өзара іс-қимыл жасасуының регламентін әзірлеу
Бірлескен бұйрық
ІІМ, ТЖМ, ДСМ
2012 жылғы қыркүйек
Талап етілмейді
41
Көлік, жол, коммуналдық және өзге де ұйымдарды тарта отырып, құтқару жұмыстарын жүргізу және ЖКО салдарларын жою бойынша шұғыл құтқару, алғашқы медициналық көмек және жол полициясы қызметтерінің жыл сайынғы бірлескен жаттығуын өткізу
Бірлескен бұйрық
ІІМ (жинақтау), ТЖМ, ДСМ, ККМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы қаңтар
Талап етілмейді
Барлығы:
2012-2014 жылдары
680,625
1 254,126
1 220,945
3 155,696
* - қаражат көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады.
оның ішінде РБ бойынша (млн. теңге)
Мемлекеттік орган
2012 жылы
2013 жылы
2014 жылы
Қорытынды
ІІМ
680,625
1 254,126
1 220,945
3 155,696
РБ бойынша барлығы
680,625
1 254,126
1 220,945
3 155,696
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ІІМ – Ішкі істер министрлігі
ДСМ – Денсаулық сақтау министрлігі
ИЖТМ – Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
МАМ – Мәдениет және ақпарат министрлігі
БҒМ – Білім және ғылым министрлігі
ККМ – Көлік және коммуникация министрлігі
ТЖМ – Төтенше жағдайлар министрлігі
ЭДСМ – Экономикалық даму және сауда министрлігі
Әділетмині – Әділет министрлігі
БП – Бас прокуратурасы
ҒЗҰ – ғылыми-зерттеу ұйымдары
ААІЖ – автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйесі
ЖҚАЖБ – жол қозғалысын автоматтандырылған жүйелермен басқару
ЖКО – жол-көлік оқиғасы
ЖҚЕ – жол қозғалысы ережелері
РБ – республикалық бюджет
ТБО – техникалық байқау орталығы
бірл. – бірлік