О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Правил подготовки ежегодного Национального доклада по науке"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2012 года № 889
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении Правил подготовки ежегодного Национального доклада по науке».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Об утверждении Правил подготовки ежегодного Национального
доклада по науке
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года «О науке» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки ежегодного Национального доклада по науке.
2. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от  2012 года №
Правила
подготовки ежегодного Национального доклада по науке
1. Настоящие Правила подготовки ежегодного Национального доклада по науке (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года «О науке» (далее – Закон).
2. Подготовка и издание Национального доклада по науке (далее – Национальный доклад), содержащего анализ состояния и тенденций развития мировой и национальной науки, предложения по совершенствованию научно-технического потенциала Республики Казахстан, обоснование приоритетных направлений развития науки, осуществляются при координации Национальной академии наук Республики Казахстан (далее – Академия наук).
Национальный доклад готовится по результатам научной и научно-технической деятельности за предыдущий год перед отчетным.
3. Подготовка Национального доклада осуществляется на основании договора, заключенного между уполномоченным органом в области науки (далее – договор) и Академией наук, в установленном законодательством порядке.
4. Обязательными условиями договора являются требования по качеству, срокам, объему и ожидаемым результатам Национального доклада в соответствии с технической спецификацией научной программы, содержащей следующие требования:
1) введение - цель доклада;
2) общая характеристика казахстанской науки с представлением наукометрического анализа;
3) анализ состояния научного потенциала, качественного состава научных организаций, высших учебных заведений, автономных организаций образования, занятых в науке, качества подготовки отечественных научных кадров, привлечения зарубежных ученых, а также инфраструктуры для проведения научных исследований в Казахстане (включая лаборатории инженерного профиля, национальные научные лаборатории коллективного пользования и научно-исследовательские институты);

"Ғылым жөніндегі жыл сайынғы ұлттық баяндаманы дайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 маусымдағы № 889 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Ғылым жөніндегі жыл сайынғы ұлттық баяндаманы дайындау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Ғылым жөніндегі жыл сайынғы ұлттық баяндаманы дайындау
қағидаларын бекіту туралы
«Ғылым туралы» 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Ғылым жөніндегі жыл сайынғы ұлттық баяндаманы дайындау қағидалары бекітілсін.
2. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Ғылым жөніндегі жыл сайынғы ұлттық баяндаманы
дайындау қағидалары
1. Осы Ғылым жөніндегі жыл сайынғы ұлттық баяндаманы дайындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Ғылым туралы» 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді.
2. Әлемдік және ұлттық ғылымның жай-күйі мен даму үрдістерін талдауды, Қазақстан Республикасының ғылыми-техникалық әлеуетін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды, ғылымды дамытудың басым бағыттарының негіздемесін қамтитын Ғылым жөніндегі ұлттық баяндаманы (бұдан әрі – Ұлттық баяндама) дайындау және басып шығару Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының (бұдан әрі – Ғылым академиясы) үйлестіруімен жүзеге асырылады.
Ұлттық баяндама есепті жылдың алдындағы жылғы ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет нәтижелері бойынша дайындалады.
3. Ұлттық баяндаманы дайындау заңнамада белгіленген тәртіппен ғылым саласындағы уәкілетті орган мен Ғылым академиясы арасында жасалған шарт (бұдан әрі – шарт) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мынадай талаптарды қамтитын ғылыми бағдарламаның техникалық ерекшелігіне сәйкес шарттың міндетті талаптары Ұлттық баяндаманың сапасы, мерзімі, көлемі және күтілетін нәтижелері бойынша талаптар болып табылады:
1) кіріспе – баяндаманың мақсаты;
2) ғылыми метрикалық талдауды көрсете отырып, қазақстандық ғылымның жалпы сипаттамасы;
3) ғылыми әлеуеттің жай-күйін, ғылыми ұйымдардың, жоғары оқу орындарының, ғылыммен айналысатын дербес білім беру ұйымдарының сапалық құрамын, отандық ғылыми кадрларды даярлау, шетелдік ғалымдарды тарту сапасын, сондай-ақ Қазақстанда ғылыми зерттеу жүргізуге арналған инфрақұрылымды (инженерлік бейіндегі зертханаларды, ұжымдық пайдаланымдағы ұлттық ғылыми зертханаларды және ғылыми-зерттеу институттарын қоса алғанда) талдау;

4) анализ финансирования научных исследований и разработок, осуществляемых из средств государственного бюджета, привлечения финансовых средств в науку из частного сектора;
5) анализ реализации приоритетных фундаментальных и прикладных исследований по направлениям науки, определенных Высшей научно-технической комиссией при Правительстве Республики Казахстан;
6) анализ достижений казахстанской науки (наиболее значимые результаты научной и (или) научно-технической деятельности, внедренные разработки), показатели исследовательской активности ученых (индекс цитируемости, количество публикаций, импакт-фактор журналов, в которых публикуются ученые, количество ссылок на них, патентная активность);
7) анализ мировых тенденций в развитии науки, представляющих значение для Казахстана, открытий и достижений, полученных в результате реализации научно-технических соглашений с зарубежными странами, международными и научными организациями;
8) анализ развития национальной инновационной системы через механизмы коммерциализации технологий и результатов научной и (или) научно-технической деятельности, интеграции науки, промышленности и бизнес-сообщества, оценка вклада науки в развитие экономики страны и влияния результатов научной и (или) научно-технической деятельности на рост валового внутреннего продукта;
9) анализ деятельности отраслевых уполномоченных органов по управлению наукой и научно-технической деятельностью;
10) выводы и предложения по дальнейшему развитию национальной научной системы;
11) литература;
12) глоссарий.
5. По запросу уполномоченного органа в области науки государственные органы, национальные управляющие холдинги, национальные институты развития, национальные холдинги, национальные компании, научные организации, высшие учебные заведения и общественные объединения ежегодно не позднее 15 февраля представляют информацию для подготовки Национального доклада. Уполномоченный орган в области науки до 1 марта направляет информацию в Академию наук.
Академия наук обеспечивает данной информацией ведущие отраслевые общественные академии наук Республики Казахстан.
В целях своевременной и качественной подготовки материалов по Национальному докладу может быть сформирована экспертная группа на основании предложений отраслевых академий наук Республики Казахстан, научных организаций, высших учебных заведений, а также автономных организаций образования.
Отдельные разделы Национального доклада по специализированным научным направлениям могут готовиться соответствующими отраслевыми академиями наук Республики Казахстан.

4) мемлекеттік бюджет қаражатынан жүзеге асырылатын ғылыми зерттеулер мен әзірлемелердің қаржыландырылуын, ғылымға жеке сектордан қаржы қаражатын тартуды талдау;
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссия айқындаған ғылым бағыттары бойынша іргелі және қолданбалы басым зерттеулердің іске асырылуын талдау;
6) қазақстандық ғылымның жетістіктерін талдау (неғұрлым маңызды ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелері, енгізілген әзірлемелер), ғалымдардың зерттеу белсенділігінің көрсеткіштері (дәйек сөзге алыну индексі, жарияланымдар саны, ғалымдар жарияланатын журналдардың импакт-факторы, оларға сілтемелердің саны, патенттік белсенділік);
7) ғылымның дамуындағы Қазақстан үшін маңызы бар әлемдік үрдістерді, шет елдермен, халықаралық және ғылыми ұйымдармен ғылыми-техникалық келісімдерді іске асыру нәтижесінде алынған жаңалықтар мен жетістіктерді талдау;
8) технологиялар мен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру тетіктері арқылы ұлттық инновациялық жүйенің дамуын, ғылым, өнеркәсіп пен бизнес-қоғамдастықтың ықпалдасуын талдау, ғылымның ел экономикасын дамытудағы үлесін және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерінің ЖІӨ өсуіне әсерін бағалау;
9) салалық уәкілетті органдардың ғылымды және ғылыми-техникалық қызметті басқару жөніндегі қызметін талдау;
10) ұлттық ғылыми жүйені одан әрі дамыту бойынша қорытындылар мен ұсыныстар;
11) әдебиет;
12) глоссарий.
5. Ғылым саласындағы уәкілетті органның сұрауы бойынша мемлекеттік органдар, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық даму институттары, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, ғылыми ұйымдар, жоғары оқу орындары және қоғамдық бірлестіктер жыл сайын, 15 ақпаннан кешіктірмей Ұлттық баяндаманы дайындау үшін ақпарат береді. Ғылым саласындағы уәкілетті орган 1 наурызға дейін ақпаратты Ғылым академиясына жолдайды.
Ғылым академиясы Қазақстан Республикасының салалық жетекші қоғамдық ғылым академияларын осы ақпаратпен қамтамасыз етеді.
Ұлттық баяндама бойынша материалдарды уақтылы және сапалы дайындау мақсатында Қазақстан Республикасының салалық ғылым академияларының, ғылыми ұйымдардың, жоғары оқу орындарының, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарының ұсыныстары негізінде сараптамалық топ құрылуы мүмкін.
Ұлттық баяндаманың арнайы ғылыми бағыттары бойынша жекелеген бөлімдерін Қазақстан Республикасының тиісті салалық ғылым академиялары дайындауы мүмкін.

6. Национальный доклад ежегодно не позднее 1 июня представляется Академией наук в Министерство образования и науки Республики Казахстан для внесения на рассмотрение Высшей научно-технической комиссии при Правительстве Республики Казахстан.
7. Правительство Республики Казахстан на основании рекомендаций Высшей научно-технической комиссии при Правительстве Республики Казахстан не позднее 1 сентября вносит Национальный доклад Президенту Республики Казахстан.
8. Издание Национального доклада на государственном и русском языках осуществляется Академией наук после его одобрения Президентом Республики Казахстан.
9. Требования к изданию Национального доклада:
1) шрифт Arial;
2) размер шрифта текста 15 пунктов;
3) интервал между строк полуторный;
4) формат бумаги А-4, книжный;
5) разметка полей сверху и внизу 2,5 см; слева 3 см; справа 2,5 см;
6) цвет печати – полноцветная;
7) обложка – твердая, с индивидуальным дизайном и полимерным защитным покрытием, допускается размещение фотографии;
8) общий объем не должен превышать 200 страниц, включая текст, таблицы, графики, фотографии, диаграммы и ссылки;
9) тираж – 1000 экземпляров.
10. Экземпляры Национального доклада направляются в Национальную библиотеку, библиотеки государственных высших учебных заведений, Центральную научную библиотеку, Национальный центр научно-технической информации, Национальный центр государственной научно-технической экспертизы, национальные и отраслевые академии наук, автономную организацию образования «Назарбаев Университет», национальные управляющие холдинги, национальные институты развития, национальные холдинги, национальные компании, академии зарубежных государств, отраслевые государственные органы и государственные научные организации.

6. Ұлттық баяндаманы Ғылым академиясы Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссияның қарауына енгізу үшін жыл сайын, 1 маусымнан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне ұсынады.
7. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссияның ұсынымы негізінде 1 қыркүйектен кешіктірмей Ұлттық баяндаманы Қазақстан Республикасының Президентіне енгізеді.
8.Ұлттық баяндаманы мемлекеттік және орыс тілдерінде басып шығаруды Ғылым академиясы Қазақстан Республикасының Президенті мақұлдағаннан кейін жүзеге асырады.
9. Ұлттық баяндаманы басып шығаруға қойылатын талаптар:
қаріп – Arial;
2) мәтін қарпінің мөлшері – 15 тармақ;
3) жоларалық интервал – бір жарым;
4) қағаз пішімі – А-4, кітап;
5) жоғарғы және төменгі шет сызығы - 2,5 см; сол жақ шет сызығы – 3 см; оң жақ шет сызығы – 2,5 см;
6) баспа түсі – толық түсті;
7) мұқабасы – қатты, өзіндік дизайны және полимерлі қорғаныс қабаты бар, фотосурет орналастыруға болады;
8) мәтінді, кестені, графиктерді, суреттерді, диаграммалар мен сілтемелерді қоса алғанда, жалпы көлемі 200 беттен аспауға тиіс;
9) тиражы – 1000 дана.
10. Ұлттық баяндаманың даналары Ұлттық кітапханаға, мемлекеттік жоғары оқу орындарының кітапханаларына, Орталық ғылыми кітапханаға, Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына, Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығына, ұлттық және салалық ғылым академияларына, «Назарбаев Университеті» дербес білім беру ұйымына, ұлттық басқару холдингтеріне, ұлттық даму институттарына, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға, шет мемлекеттердің академияларына, салалық мемлекеттік органдарға және мемлекеттік ғылыми ұйымдарға жіберіледі.