О генеральном плане города Шымкент Южно-Казахстанской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2012 года № 1134. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2023 года № 916.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.10.2023 № 916 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Шымкент Южно-Казахстанской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект генерального плана города Шымкент Южно-Казахстанской области, одобренный Шымкентским городским и Южно-Казахстанским областным маслихатами.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 2004 года № 446 "О Генеральном плане города Шымкента".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 сентября 2012 года № 1134
Генеральный план города Шымкент Южно-Казахстанской области
Основные цели:
Генеральный план определяет основные направления территориального развития города и архитектурно-планировочной организации территории, направленной на создание благоприятной среды обитания и жизнедеятельности человека.
Основные задачи разработки Генерального плана:
1) определение основных направлений, масштабов и темпов социально-экономического и градостроительного развития города Шымкент;
2) определение долгосрочной перспективы территориального развития города и формирования его архитектурно-планировочной организации;
3) определение территорий, подлежащих включению в проектные границы города (преимущественного отчуждения и приобретения земель) на расчетный срок, резервных территорий развития города на прогнозный отдаленный период;
4) формирование функционально-градостроительного зонирования территории и определение регламентов их использования;
5) определение территорий, предусмотренных под застройку жилую, общественную и промышленно-производственную застройку, организацию рекреационной зоны, включающей зеленые насаждения общего пользования, лесопарки и другие незастроенные территории;
6) принципиальные решения по организации системы обслуживания и размещению объектов общегородского назначения;

Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласының бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 қыркүйектегі № 1134 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 17 қазандағы № 916 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.10.2023 № 916 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 19-бабына сәйкес және Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған, Шымкент қалалық және Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттары мақұлдаған Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласының бас жоспарының жобасы бекітілсін.
2. "Шымкент қаласының бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 22 сәуірдегі № 446 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 1134 қаулысымен
бекiтiлген
Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласының бас жоспары
Негізгі мақсаттары:
Бас жоспарда қаланы аумақтық дамытудың және аумақты адамзаттың өмір сүруі мен тіршілік етуіне қолайлы орта жасауға бағытталған сәулеттік-жоспарлы ұйымдастырудың негізгі бағыттары айқындалады.
Бас жоспарды әзірлеудің негізгі міндеттері:
1) Шымкент қаласын әлеуметтік-экономикалық және қала құрылыстық дамытудың негізгі бағыттарын, ауқымы мен қарқынын айқындау;
2) қаланы аумақтық дамытудың және оның сәулеттік-жоспарлы ұйымдастырылуын қалыптастырудың ұзақ мерзімді перспективасын айқындау;
3) есепті мерзімге қаланың жобалық шекарасына қосуға жататын аумақтарды (негізінен иеліктен шығарылатын және сатып алынатын жерлер), болжамды келешектегі кезеңде қаланы дамытудың резервтік аумақтарын айқындау;
4) аумақты функционалды-қала құрылыстық аймақтарға бөлуді қалыптастыру және оларды пайдалану регламенттерін айқындау;
5) тұрғын, қоғамдық құрылыс салу және өнеркәсіптік-өндірістік құрылыс салу көзделген аумақтарды, жалпы пайдаланымдағы жасыл екпелерді, орман-саябақтарды және де басқа құрылыс салынбаған аумақтарды қамтитын рекреациялық аймақтарды ұйымдастыруды айқындау;
6) қызмет көрсету жүйесін ұйымдастыру және жалпы қалалық маңызы бар объектілерді орналастыру жөніндегі қағидаттың шешімдері;

7) организация транспортного обслуживания, развитие инженерной инфраструктуры и инженерной защиты территории;
8) проведение градостроительных мероприятий по улучшению экологической обстановки, защите территорий от опасных природных и техногенных явлений и процессов.
В Генеральном плане города приняты следующие проектные периоды:
1) исходный год на 1 января 2011 года
2) первая очередь 2015 год
3) расчетный срок 2025 год
1. Социально-экономические предпосылки градостроительного
развития города
Стратегия социально-экономической политики направлена на развитие города путем диверсификации и модернизации отраслей производственной сферы с максимальным использованием природно-сырьевых ресурсов.
В перспективе город Шымкент рассматривается как – крупный производственно-инновационный и транспортно-логистический, образовательный и научный, культурный и туристический центр.
Город Шымкент будет развиваться как центр крупной агломерации, включающей развитие близлежащих городов и сельских населенных пунктов, а с вводом скоростных автомагистралей будут значительно активизироваться связи с крупными городами Тараз, Туркестан, Ташкент.
Реализация индустриально-инновационной политики предполагает комплексное развитие всех отраслей экономики посредством освоения новых технологий, перехода на международные стандарты качества и выхода на новые рынки сбыта.
Для дальнейшего поступательного развития производственного потенциала города Шымкент, укрепления его конкурентных позиций, в Генеральном плане предусматривается создание ряда кластерных производств в обрабатывающей промышленности на базе существующих крупных и средних промышленных предприятий.
В качестве сервисного центра южного региона Шымкент может позиционировать себя как:
1) центр региональной дистрибуции, что предполагает создание в городе крупных товарно-логистических узлов, ориентированных на Центрально-Азиатский рынок и предоставление выгодных условий мировым товаропроизводителям для реализации своей продукции в регионе;
2) транзитно-логистический центр, что означает создание в городе удобных и выгодных условий для транзита грузов и пассажиров между Европой, Китаем, Ближним Востоком и Средней Азией с формированием транспортно-логистических узлов;
3) региональный финансовый центр, ориентированный на оказание финансовых услуг международного класса с целью обслуживания близлежащих регионов;
4) информационно-коммуникационный центр, что позволит предоставлять различного рода информационные и мультимедийные услуги, в том числе каналов спутниковой связи и информации, полученной со спутников;

7) көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыру, инженерлік инфрақұрылымды және аумақтың инженерлік қорғалуын дамыту;
8) экологиялық ахуалды жақсарту, аумақты қауіпті табиғи және техногендік құбылыстар мен процестерден қорғау бойынша қала құрылысы іс-шараларын жүргізу.
Қаланың бас жоспарында мынадай жобалық кезеңдер қабылданған:
1) бастапқы жыл 2011 жылғы 1 қаңтарға
2) бірінші кезек 2015 жыл
3) есепті мерзім 2025 жыл
1. Қаланы қала құрылыстық дамытудың әлеуметтік-экономикалық алғышарттары
Әлеуметтік-экономикалық саясат стратегиясы табиғи-шикізат ресурстарын барынша пайдалана отырып, өндірістік саланы әртараптандыру мен жаңғырту жолымен қаланы дамытуға бағытталған.
Перспективада Шымкент қаласы ірі өндірістік-инновациялық және көліктік-логистикалық, білім беру және ғылыми, мәдени әрі туристік орталық ретінде қаралады.
Шымкент қаласы жақын маңдағы қалалар мен ауылдық елді мекендерді дамытуды қамтитын ірі агломерация орталығы ретінде дамытылатын болады, ал жоғары жылдамдықты автомагистральдар іске қосылған соң Тараз, Түркістан, Ташкент сияқты ірі қалалармен байланыс айтарлықтай жандана түседі.
Индустриялық-инновациялық саясатты іске асыру жаңа технологияларды игеру, сапаның халықаралық стандарттарына көшу және жаңа өткізу нарықтарына шығу арқылы экономиканың барлық салаларын кешенді дамытуды көздейді.
Шымкент қаласының өндірістік әлеуетін одан әрі дәйекті дамыту, оның бәсекелі позицияларын нығайту үшін Бас жоспарда өңдеу өнеркәсібінде қолданыстағы өнеркәсіптік ірі және орта кәсіпорындар базасында бірқатар кластерлік өндірістер құру көзделеді.
Оңтүстік өңірдің сервистік орталығы ретінде Шымкент қаласы өзін мынадай тұрғыдан көрсете алады:
1) өңірлік дистрибуция орталығы, бұл қалада Орталық Азия нарығына бағдарланған ірі тауарлық-логистикалық тораптар құруды және өңірде өз өнімдерін өткізу үшін әлемдік тауар өндірушілерге қолайлы жағдай жасауды көздейді;
2) транзиттік-логистикалық орталық, бұл көліктік-логистикалық тораптар қалыптастыра отырып, қалада Еуропа, Қытай, Таяу Шығыс пен Орта Азия арасында жолаушылар мен жүк транзиті үшін ыңғайлы және тиімді жағдай жасауды көздейді;
3) таяу маңдағы өңірлерге қызмет көрсету мақсатында халықаралық сыныптағы қаржы қызметтерін көрсетуге бағдарланған өңірлік қаржы орталығы;
4) ақпараттық-коммуникациялық орталық, бұл әрқилы тұрпаттағы ақпараттық және мультимедиялық қызметтерді, оның ішінде, жерсеріктік байланыс арналары мен жерсеріктіктерден алынған ақпаратты ұсынуға мүмкіндік береді;

5) туристический центр с богатой историей и культурой на Великом Шелковом пути;
6) образовательный центр, ориентированный на предоставление качественного образования молодежи региона в соответствии с международными стандартами при доступном уровне оплаты за обучение;
7) медицинский центр способный оказывать высококвалифицированную специализированную медицинскую помощь гражданам региона и осуществлять обучение и повышение квалификации медицинских кадров.
Повышение конкурентоспособности предполагается осуществить посредством внедрения механизмов кластерного развития и мобилизации внутренних ресурсов.
Генеральным планом предусматривается дальнейшее развитие коммерческо-деловой сферы, которая включает расширение региональных функций города, как центра международного бизнеса, торговли и делового общения.
2. Демографическая ситуация
На 1 января 2011 года по данным Управления статистики Южно-Казахстанской области численность населения города Шымкент составила 628,0 тыс. человек.
Перспективная численность населения определена с учетом оптимального использования населения в трудоспособном возрасте во всех сферах социально-экономической деятельности и составит:
1) на первую очередь к 2015 году – 1000,0 тысяч человек;
2) на расчетный срок к 2025 году – 1200,0 тысяч человек.
3. Социальная инфраструктура
Жилищное строительство
К 2015 году намечается изменение границ города с включением прилегающих территорий. Проектируемая площадь территории города составит 117000 га. В проектные границы города к 2015 году включаются 27 населенных пунктов с численностью населения 108,0 тысяч человек.
Жилищный фонд города Шымкент на 1 января 2011 года составил 12735,0 тыс. кв. метров при средней обеспеченности общей площадью 20,3 кв. метров на одного жителя.
Потребность в жилищном строительстве определена исходя из средней нормы обеспеченности 25 кв. метров общей площади на одного человека на расчетный срок. При этом, расчетная обеспеченность жильем дифференцирована между населением, тяготеющим к различным группам по уровню доходов.
Генеральным планом принято следующее строительное зонирование по этажности нового жилищного фонда: 19,3% - это дома усадебного типа с земельными участками площадью 1000 кв. метров, 19,1% составят 2-3-этажные блокированные дома с приусадебными участками площадью 350 - 400 кв. метров, 61,6% - многоквартирные многоэтажные дома (5-10 этажей и выше).
Объем нового жилищного строительства за период 2011-2025 годы составит 16257,0 тыс. кв. метров общей площади, в том числе в домах с приусадебными участками – 3132,6 тыс. кв. метров, 2-3-х этажные дома -3097,2 тыс. кв. метров, 4-5-ти этажные дома – 9215,6 тыс. кв. метров и 6 и более – 812,5 тыс. кв. метров общей площади.

5) Ұлы Жібек жолының бойындағы тарихи және мәдени байлығы мол туристік орталық;
6) оқу ақысы қол жетімді деңгейде болғанда өңір жастарына халықаралық стандарттарға сәйкес сапалы білім беруге бағдарланған білім беру орталығы;
7) өңір азаматтарына жоғары білікті мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге және медицина кадрларын оқыту мен олардың біліктілігін жоғарылатуға қабілетті медицина орталығы.
Бәсекеге қабілеттілікті жоғарлатуды кластерлік даму тетіктерін енгізу және ішкі ресурстарды жұмылдыру арқылы жүзеге асыру болжанып отыр.
Бас жоспарда коммерциялық-іскерлік саланы одан әрі дамыту көзделеді, ол қаланың халықаралық бизнес, сауда және іскерлік қарым-қатынас орталығы ретіндегі өңірлік функцияларын кеңейтуді қамтиды.
2. Демографиялық ахуал
Оңтүстік Қазақстан облысының статистика басқармасының деректері бойынша 2011 жылғы 1 қаңтарға Шымкент қаласы тұрғындарының саны 628,0 мың адамды құрады.
Перспективадағы тұрғындар саны әлеуметтік-экономикалық қызметтің барлық салаларында еңбекке қабілетті жастағы тұрғындарды оңтайлы пайдалануды ескере отырып айқындалған және:
1) 2015 жылға бірінші кезекке 1000,0 мың адамды;
2) 2025 жылға есепті мерзімге 1200,0 мың адамды құрайды.
3. Әлеуметтік инфрақұрылым
Тұрғын үй құрылысы
2015 жылға қарай іргелес аумақтарды қоса отырып, қала шекарасын өзгерту межеленіп отыр. Қала аумағының жобаланып отырған ауданы 117 000 га құрайды. 2015 жылға қарай қаланың жобалық шекарасына тұрғындарының саны 108,0 мың 27 елді мекен қосылмақ.
2011 жылғы 1 қаңтарға Шымкент қаласының тұрғын үй қоры 12735,0 мың шаршы м. құрап, бір тұрғын орта есеппен жалпы 20,3 шаршы м. алаңмен қамтамасыз етілді.
Тұрғын үй құрылысының қажеттілігі есепті мерзімге бір адамға арналған жалпы алаңы 25 шаршы метрмен қамтамасыз етудің орташа нормасына негізделе отырып айқындалған. Бұл ретте тұрғын үймен есептік қамтамасыз ету табыс деңгейі жағынан әрқилы топтарға қарай жақын тұратын тұрғындар арасында сараланған.
Бас жоспарда жаңа тұрғын үй қорының қабаттары бойынша мынадай құрылыстық аймақтарға бөлу қабылданған: 19,3 %-ы – 1000,0 шаршы м. жер учаскелері бар усадьбалық үлгідегі үй-жайлар, 19,1 %-ын үй жанында алаңы 350-400 шаршы м. учаскелері бар 2-3 қабатты оқшауланған үйлер құрайды, 61,6 %-ы – көппәтерлі көп қабатты үйлер (5-10 қабатты және жоғары).
2011–2025 жылдар кезеңінде жаңа тұрғын үйлер құрылысының көлемінің жалпы алаңы 16257,0 мың шаршы м. құрайды, оның ішінде үй жанында учаскелері бар үйлер – 3132,6 мың шаршы м., 2-3-қабатты үйлер – 3097,2 мың шаршы м., 4-5 қабатты үйлер – 9215,6 мың шаршы м. және 6 қабатты және одан жоғары үйлердің жалпы алаңы – 812,5 мың шаршы м.

Убыль существующего ветхого и малоценного жилищного фонда за рассматриваемый период составляет 1132,5 тыс. кв. метров общей площади. Территории, высвобождаемые после сноса, составят 1430 га, из которых около 83% находятся в Центральной планировочной зоне города. Генеральным планом предусматривается строительство на этих территориях многоэтажных (5-14 этажей) жилых домов и объектов социально-культурного назначения районного и городского уровня, формирование улично-дорожной сети и системы зеленых насаждений общего пользования.
Развитие сферы обслуживания
Расчет потребности в учреждениях сферы обслуживания выполнен по каждому планировочному району в соответствии с рекомендуемым видовым составом, установленными нормами и количеством проживающего населения.
До конца расчетного срока предусматривается строительство детских дошкольных учреждений на 102,16 тыс. мест, общеобразовательных учебных заведений на 136,45 тыс. учащихся.
В сфере здравоохранения предлагается строительство многопрофильных стационаров и амбулаторно-поликлинических организаций, мощность которых определяется органами здравоохранения на последующих стадиях проектирования.
Под размещение объектов спорта и физкультурно-оздоровительного назначения до расчетного срока будет отведено 913,7 га, где будут построены крытые спортивные сооружения многофункционального использования, открытые спортивные площадки.
В каждой планировочной зоне предусмотрена организация комплексных общественных центров, включающих торгово-развлекательные, спортивные, культурные и многофункциональные объекты.
Развитие социально-бытовой инфраструктуры позволит создать новые места приложения труда, повысить коммерческую эффективность, инвестиционную и туристическую привлекательность города, поднять уровень жизни населения.
4. Архитектурно-планировочная организация территории
1. Территориальное развитие и планировочная структура
Город Шымкент на проектный период с учетом природно-климатических, инженерно-геологических условий, сложившейся планировочной структуры и перспективной численности населения, территориально будет развиваться в северном, восточном, юго-восточном, юго-западном и западном направлениях.
Развитие города в северном направлении обусловлено наличием территориальных резервов в границах города, наличием сложившейся улично-дорожной сети, инженерной инфраструктуры. Значительным стимулом развития города в этом направлении явится строительство и введение в эксплуатацию трансконтинентального транспортного коридора "Западная Европа – Западный Китай", который проходит севернее существующей автодороги Алматы – Шымкент. В Генеральном плане резервируется территория под прокладку второй объездной железнодорожной ветки с северной стороны города, с организацией грузо-сортировочной станции и пассажирского терминала "Шымкент-2".
Территория города условно разделена на 7 планировочных зон: центральную, северо-западную, северо-восточную, восточную, юго-восточную, юго-западную, западную.
В планировочном отношении принята радиально-кольцевая структура организации территории города.
Развитие промышленно-производственных и коммунально-складских предприятий предполагается на территориях существующих промышленных районов в восточной и западной части города, а также предусматривается организация новых промышленно-инвестиционных зон в северной части города.
Существующий общегородской центр получит дальнейшее развитие.
Основными планировочными осями города являются: Тамерлановское шоссе в западном направлении, проспект Байдибек би - в северном направлении, проспект Жибек жолы в северо-восточном направлении, проспект Тауке хана и перспективное его удлинение в восточном направлении, проспект Республики с выходом на Ташкентскую трассу – в южном направлении. Природной структурообразующей осью является река Бадам.
В Генеральном плане предлагается сохранение сложившейся исторической планировочной структуры в пределах района "Старого города" с реабилитацией цитадели (крепости) и созданием историко-парковой зоны.

Қаралып отырған кезеңде ескі және құны арзан қолданыстағы тұрғын үй қорының кемуінің жалпы алаңы 1132,5 мың шаршы м. құрайды. Үйлер бұзылған соң босайтын аумақ 1430 га құрайды, оның шамамен 83 %-ы қаланың Орталық жоспарлау аймағында орналасқан. Бас жоспарда бұл аумақтарда көп қабатты (5-14 қабатты) тұрғын үйлер мен қалалық және аудандық деңгейдегі әлеуметтік-мәдени маңызы бар объектілер салу, көше-жол желісі мен жалпы пайдаланымдағы жасыл желектер жүйесін қалыптастыру көзделіп отыр.
Қызмет көрсету саласын дамыту
Қызмет көрсету саласындағы мекемелерге деген қажеттілікті есептеу әрбір жоспарлау ауданы бойынша ұсынылатын түрлік құрамға, белгіленген нормаларға және тұрғын халықтың санына сәйкес орындалған.
Есепті мерзімнің соңына дейін 102,16 мың орынға арналған мектепке дейінгі балалар мекемелерін, 136,45 мың оқушыға арналған жалпы білім беретін оқу орындарын салу көзделіп отыр.
Денсаулық сақтау саласында көпбейінді стационарлар мен амбулаториялық-емханалық ұйымдар салу жоспарланып отыр, олардың қуатын денсаулық сақтау органдары жобалаудың келесі кезеңдерінде айқындайтын болады.
Есепті мерзімге дейін спорт және дене шынықтыру-сауықтыру мақсатындағы объектілерді орналастыруға 913,7 га жер бөлініп, онда көп функционалды пайдалануға арналған жабық спорт құрылыстары, ашық спорт алаңдары салынады.
Әрбір жоспарлау аймағында сауда-ойын-сауық, спорт, мәдениет және көп функционалды объектілерді қамтитын кешенді қоғамдық орталықтар ұйымдастыру көзделген.
Әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылымды дамыту еңбекті қажет ететін жаңа орындарды құруға, қаланың коммерциялық тиімділігін, инвестициялық және туристік тартымдылығын жоғарылатуға, тұрғындардың өмір сүру деңгейін көтеруге мүмкіндік береді.
4. Аумақты сәулеттік-жоспарлы ұйымдастыру
1. Аумақтық даму және жоспарлау құрылымы
Табиғи-климаттық, инженерлік-геологиялық жағдайларды, қалыптасқан жоспарлау құрылымын және тұрғындардың перспективадағы санын ескере отырып, жобалау кезеңінде Шымкент қаласы аумақтық тұрғыдан солтүстік, шығыс, оңтүстік-шығыс, оңтүстік-батыс және батыс бағыттарда дамытылатын болады.
Қаланы солтүстік бағытта дамыту қала шегінде аумақтық резервтердің болуымен, қалыптасқан көше-жол желілері мен инженерлік инфрақұрылымның болуымен негізделген. Қолданыстағы Алматы – Шымкент автожолының солтүстігіне қарай өтетін Батыс Еуропа – Батыс Қытай трансқұрлықтық көлік дәлізінің салынуы мен пайдалануға берілуі қаланы осы бағытта дамытуға айтарлықтай түрткі болмақ. Бас жоспарда "Шымкент – 2" жүк-сұрыптау станциясы мен жолаушылар терминалын ұйымдастырып, қаланың солтүстік жағынан екінші айналма теміржол торабын төсеу үшін аумақ резервке қойылады.
Қала аумағы шартты түрде 7 жоспарлау аймағына бөлінген: орталық, солтүстік-батыс, солтүстік-шығыс, шығыс, оңтүстік-шығыс, оңтүстік-батыс, батыс.
Жоспарлау тұрғысынан қала аумағын ұйымдастырудың радиусты-айналма құрылымы қабылданған.
Өнеркәсіптік-өндірістік және коммуналдық-қоймалық кәсіпорындарды қаланың шығыс және батыс бөлігінде орналасқан жұмыс істеп тұрған өнеркәсіптік аудандардың аумақтарында дамыту көзделіп отыр, сондай-ақ қаланың солтүстік бөлігінде жаңа өнеркәсіптік-инвестициялық аймақтар ұйымдастыру ұйғарылып отыр.
Қолданыстағы жалпы қала орталығы одан әрі дамытылады.
Батыс бағыттағы Темірлан тас жолы, солтүстік бағытта – Бәйдібек би даңғылы, солтүстік-шығыс бағытта – Жібек жолы даңғылы, шығыс бағытта Тәуке хан даңғылы мен оның перспективада ұзартылуы, оңтүстік бағытта – Республика даңғылы мен оның Ташкент трассасына шығуы негізгі жоспарлау өзектері болып табылады. Бадам өзені құрылым түзуші табиғи өзек болып табылады.
Бас жоспарда "Ескі қала" ауданының шегінде қалыптасқан тарихи жоспарлау құрылымын сақтау және қамалды (цитадельді) қалпына келтіріп, тарихи-саяжай аймақ құру ұсынылады.

2. Функциональное зонирование
Согласно Закону Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и Земельному Кодексу Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, в Генеральном плане вся территория города подразделяется на следующие функциональные зоны:
1) жилая зона (Ж) преимущественного жилищного строительства, где допускается размещение гостиниц, наземных и подземных гаражей, небольших торговых предприятий, а также производственных цехов, размещение и деятельность которых не оказывает воздействия на окружающую среду, и не требует устройства санитарно-защитных зон;
2) общественно-деловая зона (О) предназначена для размещения административных, общественных учреждений гостиничных комплексов, центров деловой и финансовой активности, бытового обслуживания; в данную зону могут быть включены и жилые здания, площадью участков, не превышающих 25% от площади зоны;
3) рекреационная зона (Р) предназначена для организации мест отдыха населения и включают в себя сады, лесопарки, парки и скверы, зоопарки, дендропарки, водоемы, пляжи, аквапарки, объекты ландшафтной архитектуры, здания и сооружения досугового и оздоровительного назначения;
4) зона инженерной и транспортной инфраструктуры (И) предназначается для размещения и функционирования коммуникаций и сооружений транспорта и связи, магистральных трубопроводов, сетей инженерного обеспечения, инженерного оборудования;
5) промышленно-производственная зона (П) предназначается для размещения промышленных предприятий и их комплексов, других производственных, коммунальных и складских объектов;
6) зона сельскохозяйственного использования (СХ) в пределах границ города предназначается для ведения сельского хозяйства и может быть использована до момента изменения вида их использования в соответствии с утвержденным Генеральным планом города и правилами застройки;
7) зона специального назначения (С) предназначена для размещения кладбищ, крематориев, скотомогильников, полигонов твердых бытовых отходов, предприятий по первичной переработке мусора, очистных сооружений, иных объектов, функционирование которых несовместимо с функционированием других зон города;
8) зона режимных территорий (РТ) предусматривается для размещения военных и других объектов, в отношении которых устанавливается особый режим;
9) санитарно-защитная зона (СЗ), в которой не допускается размещение жилых зданий, учреждений образования, здравоохранения и отдыха, спортивно-оздоровительных сооружений;

2. Функционалды аймақтарға бөлу
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына және Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне сәйкес Бас жоспарда қаланың бүкіл аумағы мынадай функционалдық аймақтарға бөлінеді:
1) тұрғын үй аймағы (Т) негізінен тұрғын үй құрылыстары, мұнда орналастырылуы мен қызметі қоршаған ортаға әсер етпейтiн және санитариялық қорғау аймақтарын орнатуды талап етпейтін қонақ үйлердi, жер бетiндегi және жер астындағы көлікжайларды, шағын сауда кәсіпорындарын, сондай-ақ өндірістік цехтарды орналастыруға рұқсат етiледi;
2) қоғамдық-іскерлік аймақ (Қ) әкiмшiлiк, қоғамдық мекемелердi, қонақ үй кешендерiн, iскерлiк және қаржылық белсенділiк, тұрмыстық қызмет көрсету орталықтарын орналастыруға арналады; учаскелерінің ауданы аймақ ауданының 25 %-ынан аспайтын тұрғын үй ғимараттарын да осы аймаққа қосуға болады;
3) рекреациялық аймақ (Р) тұрғындар демалатын орындарды ұйымдастыруға арналған және бақтарды, орманды саябақтарды, саябақтар мен гүлзарларды, хайуанаттар бақтарын, дендробақтарды, су тоғандарын, жағажайларды, аквапарктердi, ландшафтық сәулет объектiлерiн, бос уақытты өткізу және сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылыстарды қамтиды;
4) инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймағы (И) коммуникацияларды және көлік пен байланыс құрылыстарын, магистральдық құбыржолдарды, инженерлiк қамтамасыз ету желiлерiн, инженерлiк жабдықтарды орналастыруға және олардың жұмыс iстеуiне арналады;
5) өнеркәсіптік-өндірістік аймақ (Ө) өнеркәсіп кәсіпорындары мен олардың кешендерін, басқа да өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерін орналастыруға арналады;
6) ауыл шаруашылығына пайдаланылатын аймақ (АШ) қала шекарасының шегінде ауыл шаруашылығын жүргiзуге арналады және қаланың бекiтiлген Бас жоспары мен құрылыс салу қағидаларына сәйкес оларды пайдалану түрі өзгерген кезге дейiн пайдаланылуы мүмкiн;
7) арнаулы мақсаттағы аймақ (А) зираттарды, крематорийлерді, өлген малды көметін ұраларды, тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарын, қоқысты бастапқы өңдеу жөніндегі кәсiпорындарды, тазарту құрылыстарын және жұмыс істеуі қаланың басқа аймақтарының жұмыс iстеуiмен үйлеспейтін басқа объектілерді орналастыруға арналған;
8) режимдік аумақтар аймағы (РА) әскери және оларға қатысты ерекше режим белгiленетiн басқа объектiлердi орналастыру үшiн көзделеді;
9) санитарлық-қорғау аймағы (СҚ) мұнда тұрғын ғимараттарды, білім беру, денсаулық сақтау және демалу мекемелерін, спорттық-сауықтыру құрылыстарын орналастыруға жол берілмейді;

10) резервная зона (РЗ) является градостроительным ресурсом, предназначенным для развития города и подлежит резервированию и используется только в соответствии с ее назначением по мере развития города.
3. Использование территории
Территория города на исходный год составила 39797 га, из них застроенные территории – 14127,7 га, включая жилую застройку 11251 га, промышленно-производственную – 1696,7 га, прочие – 83,4 га.
На расчетный срок площадь территории в проектных границах составит 117000 га, из них застроенные территории составят 38706,9 га, включая жилую застройку - 31236 га, промышленно-производственную - 38706,9 га, прочие – 90,0 га.
В Генеральном плане предусматривается расширение территории города на 77203 га за счет отчуждения прилегающих земель Ордабасинского, Сайрамского и Толебийского районов, с включением в границы города 36 населенных пунктов.
5. Организация охраны памятников историко-культурного наследия
Город Шымкент представляет собой историческую ценность, как город, возникший на трассе Великого Шелкового пути, и относится к числу исторических городов Республики Казахстан. Тюркский участок Шелкового пути имел магистральное значение, что привело к возникновению, а затем к экономическому расцвету города Шымкент и других городов, торгово-ремесленных поселений, караван-сараев, живших заботами Шелкового пути.
На территории города в настоящее время насчитывается 4 памятника археологии: городище Шымкент, II в. до н. э. - XIX в. (в южной части города), курган царского типа, V-IV вв. до н.э., который был использован в X-XII вв. в качестве платформы под строительство сооружения для несения караульной службы (в северной части города), поселение I-IV вв. в микрорайне "Кайтпас 1", курганные группы III в. до н. э. - I в. н. э. на возвышенностях северной окраины города, остатки древней планировки и застройки IX-XIX вв., на которых ведется современная застройка района "Старого города".
По Генеральному плану города Шымкент село Сайрам и прилегающие к нему земли войдут в границы города Шымкент.
Село Сайрам относится к немногим городам Казахстана, который сохранил материальные памятники истории, культуры и обладает ценным градостроительным наследием, т.е. к таким городам, в которых сохранились исторические периоды развития, планировочной структуры города, основы их древней планировки, ведущие ансамбли и комплексы, характерная рядовая фоновая застройка, масштабное соответствие их с ведущими памятниками.
В селе Сайрам расположены: древнее городище Сайрам (Испиджаб, Исфиджаб VI-VIII вв.), мавзолей Абдул-Азиз-Баба (IX в.), мавзолей Ибрагим-Ата (X-IX вв.), мавзолей Кози Байзовий (XVIII-IX вв.), мавзолей Карашан-Ана (XVII в.), мавзолей Мирали-Баба (X в.), мавзолей Ходжа Талига (XIX в.), минарет Хызыр Пайгамбар (XVIII-IX вв.), некрополь (X-XVII вв.), поселение Улугтобе (VI-XII вв.).

10) резервтегі аймақ (РА) қаланы дамытуға арналған қала құрылысының ресурсы болып табылады және резервке қойылуға тиіс және қаланың дамуына қарай тек өзінің мақсатына сәйкес пайдаланылады.
3. Аумақтарды пайдалану
Бастапқы жылы қала аумағы 39797 га құрады, оның ішінде, 11251 га тұрғын үй құрылысын, 1696,7 га өнеркәсіптік-өндірістік құрылысты, 83,4 га басқа аумақтарды қоса алғанда құрылыс салынған аумақ – 14127,7 га.
Есепті мерзімге жобалау шекарасындағы аумақтың ауданы 117000 га құрайды, оның ішінде, 31236 га тұрғын үй салынған, 38706,9 га өнеркәсіптік-өндірістік, 90,0 га басқа да аумақтарды қоса алғанда, құрылыс салынған аумақ - 38706,9 га құрайды.
Бас жоспарда Ордабасы, Сайрам және Төле би аудандарының қалаға іргелес жатқан жерлерін иеліктен шығарып, 36 елді мекенді қала шекарасына қосу есебінен қала аумағын 77203 гектарға кеңейту көзделіп отыр.
5. Тарихи-мәдени мұраға жататын ескерткіштердің қорғауын ұйымдастыру
Ұлы Жібек жолы бойында пайда болған қала ретінде Шымкент қаласының тарихи құндылығы өте жоғары әрі ол Қазақстан Республикасының тарихи қалаларының қатарына жатады. Жібек жолының түркілік бөлігінің магистралдық маңызы болған, бұл Шымкент қаласының және Жібек жолының қамымен тіршілік еткен басқа қалалардың, сауда-кәсіпшілік мекендерінің, керуен-сарайлардың пайда болуы мен кейіннен экономикалық өркендеуіне ықпал етті.
Қазіргі уақытта қаланың аумағында 4 археология ескерткiшi бар: біздің дәуірімізге дейінгі II ғ. – XIX ғ. Шымкент қалашығы (қаланың оңтүстiк бөлігінде), біздің дәуірімізге дейінгі Y – IY ғғ. патшалық үлгісіндегі қорған (қаланың солтүстік бөлігінде), бұл X – XII ғғ. күзет қызметін атқару үшiн ғимарат құрылысының іргетасы ретiнде қолданылған, "Қайтпас 1" шағын ауданындағы I – IY ғ. мекен, қаланың солтүстік шетiндегі жоталарда салынған біздің дәуірімізге дейінгі III ғ. – біздің дәуіріміздің I ғ. топты қорғандар, IX – XIX ғғ. ежелгi жоспарлау мен құрылыс қалдықтары, мұнда "Ескi қала" ауданының қазiргi құрылысы жүргізіліп жатыр.
Шымкент қаласының бас жоспары бойынша Сайрам ауылы мен оған іргелес жатқан жерлер Шымкент қаласының шекарасына кіретін болады.
Сайрам ауылы Қазақстандағы тарихтың, мәдениеттің материалдық ескерткіштері сақталып қалған және қала салудың баға жетпес мұрасы бар санаулы қалалардың, яғни дамудың, қаланы жоспарлау құрылымының тарихи кезеңдері, оларды ежелгі жоспарлау негіздері, тірек ансамбльдер мен кешендер, өзіне тән сипаты бар қатардағы фондық құрылыс салу, олардың негізгі ескерткіштермен ауқымды сабақтастығы сақталып қалған қалалардың қатарына жатады.
Сайрам ауылында Сайрам (VI – VIII ғ.ғ. Испиджаб, Исфиджаб) ежелгі қалашығы, Абдул-Әзиз баб кесенесі (ІХ ғ.), Ибраһим ата кесенесі (Х – ХІ ғ.ғ.), Кози Байзовий кесенесі (ІХ – ХVІІІ ғ.ғ.), Қарашаш-ана кесенесі (ХVІІ ғ.), Мірәлі баба кесенесі (Х ғ.), Қожа Талығ кесенесі (ХІХ ғ.), Қызыр Пайғамбар мұнарасы (ІХ – ХVІІІ ғ.ғ.), қорым (Х – ХVІІ ғ.ғ.), Ұлықтөбе қонысы (VІ – ХІІ ғ.ғ.) орналасқан.

6. Организация рекреационной деятельности
Организация системы рекреационной деятельности для города является актуальной и включают существующие парки, скверы, дендропарк, зоопарк и организацию новых парковых зон бульваров на территориях перспективного развития города.
Прибрежную зону реки Бадам предусматривается использовать для организации отдыха, где разместятся закрытые спортивные комплексы и открытые спортивные площадки, объекты детского отдыха, пляжи, зоны тихого отдыха, культурно – развлекательные объекты.
Организация кратковременного отдыха рекомендуется на базе проектируемых парков отдыха, скверов, бульваров, прогулочных аллей вдоль реки Бадам.
7. Озеленение
В Генеральном плане предусматривается в перспективе максимально сохранить все имеющиеся природные ландшафты, существующие парки, скверы и создать новые массивы зеленых насаждений общего пользования, которые будут удовлетворять социальным потребностям, лесопарки, зеленые санитарно-защитные зоны, направленные на улучшение экологических условий. Намечается увеличение территорий под зеленое строительство согласно нормативным рекомендациям и расширение породного состава насаждений. Площади зеленых насаждений общего пользования увеличатся до 1200 га из расчета 10 кв. метров на человека.
Периферийные территории, входящие в перспективные границы города Шымкент, будут формировать зеленую зону города.
В зеленой зоне осуществляется зонирование территории с выделением зон сельскохозяйственного использования, резервных земель (территорий) для развития города, размещения и строительства сооружений инженерно-технических сооружений, необходимых для обеспечения нормального функционирования городского комплекса, рекреационных зон, территорий для организации коллективных садово-огороднических обществ, формирования лесопарков.
К концу расчетного срока общая площадь лесопарковой зеленой зоны составит 40,0 тыс.га.
8. Улично-дорожная сеть и организация транспорта
Существующая улично-дорожная сеть города в части пропускной способности отстает от роста парка транспортных средств и соответственно от транспортной загрузки магистральных улиц.
Перспективная система магистральных улиц и городских дорог предусматривает:
1) прохождение транзитного трансконтинентального транспортного коридора "Западная Европа – Западный Китай"; данная трасса проходит с северной стороны города;
2) прохождение транзитного трансконтинентального транспортного коридора "Западная Европа – Ближний Восток"; данная трасса проходит в южном направлении и обходит город с западной стороны;

6. Рекреациялық қызметті ұйымдастыру
Рекреациялық қызмет жүйесін ұйымдастыру қала үшін өзекті мәселе болып табылады және қолданыстағы саябақтарды, гүлзарларды, дендробақты, хайуанаттар бағы мен қаланы перспективалы дамыту аумақтарында жаңа саябақ аумақтары мен гүлбақтарды ұйымдастыруды қамтиды.
Бадам өзенінің жағалау аймағын демалысты ұйымдастыру үшін пайдалану көзделіп отыр, онда жабық спорт кешендері және ашық спорт алаңдары, балалар демалатын объектілер, жағажайлар, тынығып демалу аймақтары, мәдени-ойын-сауық объектілері орналастырылады.
Қысқа мерзімді демалысты жоспарланып отырған демалыс саябақтарының, гүлзарлардың, гүлбақтардың, Бадам өзенінің жағалауы бойындағы серуендеу аллеяларының базасында ұйымдастыру ұсынылып отыр.
7. Көгалдандыру
Бас жоспарда қазіргі табиғи ландшафтардың барлығын, қолданыстағы саябақтарды, гүлзарларды перспективада барынша сақтап қалу және әлеуметтік қажеттіліктерді қанағаттандыратын жалпы пайдаланымдағы жасыл екпелердің жаңа алқаптарын, экологиялық жағдайды жақсартуға бағытталған орман-саябақтар, жасыл санитариялық-қорғау аймақтарын құру көзделіп отыр. Нормативтік ұсынымдарға сәйкес жасыл желек отырғызылатын аумақтарды ұлғайту және көшет түрлерінің құрамын кеңейту межеленіп отыр. Жалпы пайдаланымдағы жасыл желектердің ауданы бір адамға 10 шаршы м. есебінен 1200 га дейін ұлғайтылады.
Шымкент қаласының перспективалық шекарасына кіретін шет аумақтар қаланың жасыл аймағын қалыптастырады.
Жасыл аймақта ауыл шаруашылығы мақсатындағы аймақтарды, қаланы дамытуға, қалалық кешеннің қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз етуге қажетті инженерлік-техникалық құрылыстарды орналастыру мен салуға арналған резервтік жерлерді (аумақтарды), рекреациялық аймақтарды, ұжымдық бау-бақша қоғамдарын ұйымдастыруға, орман-саябақтарды қалыптастыруға арналған аумақтарды бөле отырып, аумақтарды аймақтарға бөлу жүзеге асырылады.
Есептегі мерзімнің соңына қарай орманды-саябақты жасыл аймақтың жалпы алаңы 40,0 мың гектарды құрайды.
8. Көше-жол желісі және көлікті ұйымдастыру
Өткізу қабілеті бөлігінде қаланың қазіргі көше-жол желісі көлік құралдары паркінің өсуінен және тиісінше магистральдық көшелердің көліктік жүктелуінен артта қалып отыр.
Магистральдық көшелер мен қала жолдарының перспективадағы жүйесі мынаны көздейді:
1) "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" транзиттік трансқұрлықтық көлік дәлізінің өтуі; бұл трасса қаланың солтүстік жағынан өтеді;
2) "Батыс Еуропа – Таяу Шығыс" транзиттік трансқұрлықтық көлік дәлізінің өтуі; бұл трасса оңтүстік бағытта өтеді және қаланы батыс жағынан айналып өтеді;

3) создание внешнего автомобильного восточного полукольца города, предназначенного для движения автотранспорта в обход селитебной застройки;
4) создание большой городской кольцевой дороги (Алматинская трасса, пробивка ее в южном направлении восточнее аэропорта, строительство новой трассы в юго-западной части до автодороги Шымкент-Ташкент, далее в юго-восточном направлении до промышленной зоны в районе шинного завода), проходящей в застроенной части города и связывающей практически все периферийные районы северной и южной частей города;
5) создание малого внутреннего полукольца (улицы Акназар хана, Сайрамская, Рыскулова до Тамерлановского тракта, далее улицы Аяз би и Гагарина), которое формируется вокруг центрального ядра города для разгрузки транспортного движения.
Предложения по развитию и совершенствованию улично-дорожной сети города предполагают строительство новых магистральных улиц общегородского и районного значения в районах перспективной застройки и реконструкцию существующих улиц, строительство новых автомобильных мостов через реку Бадам. Общая протяженность магистральных улиц составит 793 км, в том числе магистральных улиц общегородского значения – 150 км.
В целом геометрическое начертание перспективной улично-дорожной сети города Шымкент будет представлять радиально-кольцевую схему со средней плотностью магистральных улиц в пределах 2,1 – 2,4 км на 1 кв.км территории.
9. Развитие инженерной инфраструктуры
Водоснабжение
В Генеральном плане сохраняется принципиальная система централизованного хозяйственно-питьевого и производственно-противопожарного водопровода, обслуживающая население и предприятия города.
Водопотребление на исходный год составляет 118 тыс. куб. м/сут, на расчетный срок составит 453,8 тыс. куб. м/сут. Утвержденные запасы подземных вод составляют 522,4 тыс. куб. м /сут.
Водоотведение
На перспективу сохраняется существующая неполная раздельная схема канализации, при которой сточные воды от населения и промышленных предприятий, единой системой отводятся на очистные сооружения. При этом производственные сточные воды, подлежащие совместному отведению и очистке с бытовыми сточными водами, должны удовлетворять требованиям приема их в хозяйственно-бытовую канализацию.
Намечается строительство новых канализационных сооружений полной биологической очистки стоков западнее существующих канализационных очистных сооружений (КОС) на расстоянии 8 км, а также в юго-восточной и юго-западной частях города с последующим сбросом очищенных вод на полив зеленых насаждений зеленой зоны вокруг города.
Теплоснабжение
Для обеспечения тепловых нагрузок города на расчетный срок в Генеральном плане предусматривается:

3) автокөліктің селитебті құрылысты айналып өтіп қозғалуына арналған қала шығысындағы автомобильдік сыртқы жартылай айналма жолын ұйымдастыру;
4) қаланың құрылыс салынған бөлігінен өтетін және қаланың солтүстік және оңтүстік бөліктерінің шет аудандарының барлығын дерлік бір-бірімен байланыстыратын қалалық үлкен айналма жол салу (Алматы трассасы, оны әуежайдың шығысына қарай, оңтүстік бағытта төсеу, оңтүстік-батыс бөлікте Шымкент – Ташкент автожолына дейін, одан әрі оңтүстік-шығыс бағытта шина зауытының ауданындағы өнеркәсіптік аймаққа дейін жаңа трасса салу);
5) көлік қозғалысының жүктемесін азайту үшін қаланың орталық өзегінің айналасынан қалыптастырылатын ішкі шағын айналма жол салу (Темірлан трактіне дейін Ақназар хан, Сайрам, Рысқұлов көшелері, одан әрі Аяз би және Гагарин көшелері).
Қаланың көше-жол желісін дамыту және жетілдіру жөніндегі ұсыныстар перспективалы құрылыс салу аудандарында жалпықалалық және аудандық маңызы бар жаңа магистральдық көшелер салуды және қолданыстағы көшелерді қайта жаңартып, Бадам өзені арқылы өтетін жаңа автомобиль көпірлерін салуды болжайды. Магистральдық көшелердің жалпы ұзындығы 793 км құрайды, оның ішінде жалпықалалық маңызы бар магистральдық көшелердің ұзындығы – 150 км.
Жалпы Шымкент қаласының перспективалы көше-жол желісінің геометриялық сызбасы магистральдық көшелердің орташа тығыздығы 1 шаршы км аумаққа 2,1 – 2,4 км шегінде болатын радиусты-айналма схема болып табылады.
9. Инженерлік инфрақұрылымды дамыту
Сумен жабдықтау
Бас жоспарда қала тұрғындары мен кәсіпорындарына қызмет көрсететін орталықтандырылған шаруашылық-ауыз су және өндірістік-өртке қарсы су құбырының қағидаттық жүйесі сақталады.
Бастапқы жылға су тұтыну 118 мың текше м/тәул. құрайды, есептегі мерзімге 453,8 мың текше м/тәул. құрайды. Жерасты суларының бекітілген қоры 522,4 мың текше м/тәул. құрайды.
Су бұру
Перспективада кәріздендірудің қолданыстағы толық емес бөлшектелген схемасы сақталады, ол бойынша тұрғындар мен өнеркәсіп кәсіпорындарынан шығарылатын ағынды суды бірыңғай жүйе тазарту құрылыстарына жібереді. Бұл ретте тұрмыстық ағынды сумен бірге шығарылуға және тазартылуға жататын өндірістік ағынды су оларды шаруашылық-тұрмыстық кәрізге қабылдау талаптарына сәйкес болуы тиіс.
Жұмыс істеп тұрған кәріздік тазарту құрылыстарының (КТҚ) батысына қарай 8 км қашықтықта, сондай-ақ қаланың оңтүстік-шығысы мен оңтүстік-батыс бөліктерінде ағынды суды толық биологиялық тазартатын жаңа кәріз құрылыстарын салып, кейіннен тазартылған суды қала айналасындағы жасыл аймақтағы жасыл желектерді суаруға ағызу көзделеді.
Жылумен жабдықтау
Қаланың жылу жүктемелерн қамтамасыз ету үшін есептегі мерзімде Бас жоспарда:

1) реконструкция крупных котельных, теплового энергетического центра (ТЭЦ);
2) строительство новых районных котельных на природном газе в западной, северо-восточной и юго-восточной планировочной зоне. Отдельные крупные объекты, расположенные в отдалении от магистральных тепловых сетей, будут обеспечиваться теплом от автономных котельных. Суммарная мощность централизованных источников составит 5771,4 МВт.
Электроснабжение
Суммарное потребление электроэнергии на исходный год составляет 706 млн. кВт час/год. На расчетный срок составит - 3348 млн. кВт час/год. Источниками покрытия нагрузок определены ТЭЦ и объединенная энергосеть мощностью 0,41 млн. кВт. Будут построены дополнительно линии электропередачи протяженностью 26 км и понизительные электроподстанции.
10. Оценка воздействия хозяйственной деятельности
на окружающую среду
Оценка воздействия намечаемой хозяйственной деятельности на окружающую среду проведена по имеющимся на начало исходного года, мониторинговым материалам, научно-исследовательским работам, проектам нормативов предельно допустимых выбросов (ПДВ), с учетом развития существующих и предлагаемых промышленных предприятий и мероприятий по охране окружающей среды.
Результаты предварительной оценки воздействия хозяйственной деятельности на окружающую среду в городе Шымкент приведены
в таблицах 1-3.
Таблица 1
Воздействие на селитебную часть городской среды
Вид
деятельности
Воздействие
Оценка
Комментарии
1
2
3
4
1.
Строительство
жилого фонда
Освоение
свободных
территорий
П
Осваиваются новые земли и
более рационально используются
застроенные территории
2.
Экономическая
деятельность
на
предприятиях
Устойчивое
развитие
города,
рост
антропоген-
ного
воздействия
Н
Улучшается благосостояние
населения.
Уплотняются территории
промышленных зон с
необходимыми санитарными
разрывами от селитебных
территорий.
На предприятиях внедряются
новейшие технологии
3.
Строительство
предприятий
здраво-
охранения,
социального
обеспечения и
обслуживания,
организация
рекреационных
зон
Влияние на
среду
проживания
П
Улучшение быта и условий
проживания населения, лечение
и профилактика заболеваний
4.Благо-
устройство и
озеленение
территорий
Влияние на
среду
проживания
П
Защита от неблагоприятной
внешней среды, улучшение
микроклимата на территории
жилой застройки
5. Развитие
транспортной
системы
а. Шум,
загрязнение
атмосферы,
почв
б.
Увеличение
радиуса
доступности
а. С
и выше
б. П
Снижение качества среды
проживания на ограниченных
участках территорий (в районе
крупных автомагистралей,
вблизи железнодорожных
магистралей, в районе
аэропорта).
Улучшение бытовых условий
проживания, психологического
климата

1) ірі қазандықтарды, жылу-энергетикалық орталықты (ЖЭО) қайта жабдықтау;
2) қаланың батыс, солтүстік-шығыс және оңтүстік-шығыс жоспарлау аймақтарында табиғи газбен жұміс істейтін аудандық жаңа қазандықтар салу көзделіп отыр. Магистральды жылу желілерінен қашықта орналасқан кейбір ірі объектілер жылумен дербес қазандықтардан қамтамасыз етілетін болады. Орталықтандырылған көздердің жиынтық қуаты 5751,4 МВт құрайды.
Электрмен жабдықтау
Бастапқы жылға электр қуатын жиынтық тұтыну 706 млн. кВт сағ/жыл құрайды. Есептегі мерзімге – 3348 млн. кВт сағ/жыл. құрайды. ЖЭО пен қуаты 0,41 млн. кВт біріктірілген энергожелі жүктемелерді жабу көздері болып айқындалған. Қосымша ұзындығы 26 км болатын электр беру желілері мен төмендеткіш қосалқы электр станциялары салынады.
10. Шаруашылық қызметтің қоршаған ортаға әсерін бағалау
Межеленіп отырған шаруашылық қызметтің қоршаған ортаға әсерін бағалау жұмыс істеп тұрған және ұсынылған өнеркәсіптік кәсіпорындарды дамыту мен қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шараларды ескере отырып, бастапқы жылдың басына қолда бар мониторингтік материалдар, ғылыми-зерттеу жұмыстары, шекті жол берілген шығарындылар (ШЖШ) нормативтерінің жобалары бойынша жүргізілді.
Шымкент қаласында шаруашылық қызметтің қоршаған ортаға әсерін алдын ала бағалау нәтижелері 1-3-кестелерде келтірілген.
1-кесте
Қалалық ортаның селитебті бөлігіне әсері
Қызмет түрі
Әсері
Бағалау
Түсініктеме
1
2
3
4
1. Тұрғын үй қорын салу
Бос аумақтарды игеру
Оң
Жаңа жерлер игеріліп, құрылыс салынған аумақтар неғұрлым оңтайлы пайдаланылады
2. Кәсіпорындардағы экономикалық қызмет
Қаланы тұрақты дамыту, антропогенді әсердің өсуі
М
Халықтың әл-ауқаты жақсарады
Селитебті аумақтардан қажетті санитарлық арақашықтық сақтала отырып, өнеркәсіптік аймақтардың аумақтары тығыздалады
3. Денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру және қызмет көрсету кәсіпорындарын салу, рекреациялық аймақтарды ұйымдастыру
Тұрғын ортаға әсері
Оң
Халықтың тұрмыстық жағдайын жақсарту, ауруды емдеу және алдын алу
4. Аумақты абаттандыру және көгалдандыру
Тұрғын ортаға әсері
Оң
Қолайсыз сыртқы ортадан қорғау, тұрғын құрылыс аумағының микроклиматын жақсарту
5. Көлік жүйесін дамыту
а. Шу, атмосфераның, топырақтың ластануы
а. О және одан жоғары
Аумақтардың шектеулі учаскелерінде тұрғын орта сапасының төмендеуі (ірі автомагистральдар, т/ж магистральдарына жақын аудандарды, әуежай ауданында)
б. Қол жетерлік радиусты ұлғайту
б. Оң
Тұрмыстық жағдайлар мен психологиялық климаттың жақсаруы

6. Расширение
захоронения
производствен-
ных отходов
(ЗПО)
Влияние на
среду
проживания
П
Улучшение санитарного
состояния территории, охрана
рек от загрязнения сточными
водам
7. Развитие
объектов
тепло-
энергоснаб-
жения
(увеличение
мощности
теплоэнерго-
центра ТЭЦ-3)
а.
Загрязнение
атмосферы,
почв
б.
Благоуст-
ройство
городской
среды.
а. Н
б. П
Влияние на качество среды
проживания при работе на
газообразном топливе
незначительное.
Влияние на формирование
комфортной жилой среды,
обеспечение энерго-ресурсами
предприятий и жилого фонда
8.
Строительство
объектов для
складирования
и утилизации
твердых
бытовых
отходов (ТБО)
и твердых
производствен-
но-технических
отходов
(ТПТО)
Влияние на
санитарно-
эпидемиоло-
гическое
состояние
городской
территории
П
Улучшение санитарного
состояния промышленных и
селитебных территорий.
Усовершенствование полигона
ТБО, строительство
мусоросортировочного завода,
утилизация и использование
вторичных ресурсов в
производстве рекультивация
шламонакопителей
9.
Экологический
мониторинг,
проведение
научно-
исследователь-
ских работ
Сохранение
экологичес-
кого
равновесия
П
Предотвращение чрезвычайных
экологических ситуаций,
улучшение природной среды
Таблица 2
Воздействие на природную среду
Компоненты
Воздействие
Оценка
Комментарий
1
2
3
4
1. Атмосфера
Загрязнение
атмосферного
воздуха
Н
Предусматриваются меры по
сокращению выбросов
загрязняющих веществ в
атмосферу (модернизация
предприятий, установка очистных
сооружений, внедрение
современных технологий)
2.
Поверхностные
воды (реки
Бадам,
Сайрамсу,
Кошкарата)
Загрязнение
поверхност-
ных вод
Н
Предусматриваются меры по
очистке стоков на
канализационных очистительных
сооружениях (КОС), очистке
промышленных стоков,
организация водоохранных зон и
полос от рек, санитарной охраны
водозаборов и др.
3. Подземные
воды
Загрязнение
вод
С
Предусматриваются меры по
реконструкции канализационных
очистительных сооружений (КОС)
и потенциальных источников
загрязнения подземных вод
4. Почвы
Загрязнение
почв
Н
Применение новейших технологий
позволит значительно снизить
уровень загрязнения атмосферы,
а также почв.
Строительство
мусоросортировочного завода и
усовершенствование полигона
твердых бытовых отходов (ТБО),
а также рекультивация
шламонакопителей и
золошлакоотвалов улучшат
санитарное состояние городской
территории
5. Нарушенные
территории
Стихийные
свалки,
золошлако-
отвалы,
шламонакопи-
тели,
карьеры,
овраги
П
Рекультивация нарушенных
территорий позволит
использовать восстановленные
земли в хозяйственной
деятельности
6. Флора и
фауна
Изменение
условий
обитания
П
Озеленение территории
(лесопосадки), охрана природных
комплексов улучшат условия
существования флоры и фауны

6. Өндірістік қалдықтар көмінділерін (ӨҚК) кеңейту
Тұрғын ортаға әсері
Оң
Аумақтың санитарлық жағдайының жақсаруы, өзендерді ағынды сулармен ластанудан қорғау
7. Жылумен-энергиямен жабдықтау объектілерін дамыту (ЖЭО-3 жылу-энергия орталығының қуатын ұлғайту)
а. Атмосфераның, топырақтың ластануы
а. Н
Газ түріндегі отынды пайдаланып жұмыс істегенде тұрғын ортаға әсері мардымсыз
б. Қала аумағын абаттандыру
б. Оң
Жайлы тұрғын ортаның қалыптасуына, кәсіпорындар мен тұрғын үй қорының энергия ресурстарыпмен қамтамасыз етілуіне әсері
8. Тұрмыстық қатты қалдықтар (ТҚҚ) мен өнеркәсіптік-техникалық қалдықтарды (ӨТҚ) жинау және кәдеге жарату үшін объектілер салу
Қала аумағының санитарлық-эпидемиологиялық жағдайына тігізетін әсері
Оң
Өнеркәсіптік және селитебті аумақтардың санитарлық жағдайының жақсаруы
ТҚҚ полигонын жетілдіру, қоқыстарды іріктеу зауытын салу, қалдықтарды қайта өндеп, қайта өңделген ресурстарды өндірісте пайдаға асыру, шлам жинақтағыштарды қопсыту
9. Экологиялық мониторинг, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу
Экологиялық тепе-теңдікті сақтау
Оң
Төтенше экологиялық жағдайларды болдырмау, табиғи ортаны жақсарту
2-кесте
Табиғи ортаға әсер етуі
Құрауыштары
Әсері
Бағалау
Түсініктеме
1
2
3
4
1. Атмосфера
Атмосфералық ауаның ластануы
М
Атмосфераға ластаушы заттарды тастауды қысқарту бойынша шаралар көзделеді (кәсіпорындарды жаңғырту, тазарту құрылыстарын орнату, қазіргі заманғы технологияларды ендіру)
2. Жер үсті сулары (Бадам, Сайрамсу, Қошқар ата өзендері)
Жер үсті суларының ластануы
М
Кәріздік тазарту құрылыстарына (КТҚ) ағатын ағындарды тазарту, өнеркәсіптік ағындарды тазарту бойынша, өзендерден суды қорғау аймақтары мен алаптарын, су қабылдағыштарды ұйымдастыру және басқа шаралар көзделеді
3. Жер асты сулары
Судың ластануы
О
Кәріздік тазарту құрылыстарын (КТҚ) және жер асты суларын әлеуетті ластандыру көздерін қайта жаңарту бойынша шаралар көзделеді
4. Топырақ
Топырақтың ластануы
М
Жаңа технологияларды қолдану атмосфераның, сондай-ақ топырақтың ластану деңгейін едәуір төмендетуге мүмкіндік береді. Қоқыстарды іріктеу зауытын салу және қатты тұрмыстық қалдықтар (ҚТҚ) полигонын жетілдіру, сондай-ақ шлам жинақтағыштар мен күл-қож үйінділерін қопсыту қала аумағының санитарлық жағдайын жақсартады.
5. Бұзылған аумақтар
Стихиялық қоқыс тастайтын жерлер, күл-қож үйінділері, шлам жинақтағыштар, кеніштер, сайлар
Оң
Бұзылған аумақтарды қопсыту қалпына келтірілген жерлерді шаруашылық қызметінде пайдалануға мүмкіндік береді
6. Флора және фауна
Мекендеу жағдайларын өзгерту
Оң
Аумақты көгалдандыру (ағаш отырғызу), табиғи кешендері қорғау флора және фаунаның тіршілік жағдайларын жақсартады

7. Охраняемые
природные
территории
Увеличение
антропоген-
ной нагрузки
Н
Разработка программы по охране
поверхностных вод (рек Бадам,
Сайрамсу, Кошкарата),
охраняемых территорий и
разработка маршрутов
рекреационно-туристического
отдыха снизит антропогенную
нагрузку на данные территории
Примечание: С – среднее по значению негативное воздействие
Н – незначительное воздействие
П – положительное воздействие
Таблица 3
Возможные остаточные нарушения состояния окружающей среды
Компоненты
окружающей
среды
Остаточное
нарушение
Дополнительные меры по их
устранению
1
2
3
1.
Поверхностные
воды
Загрязнение вод
рек Бадам,
Сайрамсу,
Кошкарата
Постоянный мониторинг за качеством
вод рек по расширенному перечню
ингредиентов; своевременное
выявление источников загрязнения;
применение современных методов по
очистке промышленных и
хозяйственно-бытовых сточных вод
2. Атмосфера
Повышенное
загрязнение
атмосферного
воздуха будет
иметь место на
отдельных
городских
территориях,
прилегающих к
промышленным
площадкам
Постоянный мониторинг за качеством
атмосферного воздуха по
расширенному перечню ингредиентов.
Модернизация существующих
предприятий и строительство новых с
использованием новейших технологий
и с современными высокоэффективными
очистными установками
3. Природный
комплекс
В связи с ростом
антропогенной
нагрузки
возможно
изменение
отдельных
природных
компонентов
Ограничение техногенного давления
на природную среду, выделение
заповедных зон и особо охраняемых
природных территорий, способных
компенсировать воспроизводство
природных ресурсов.
4. Почвы:
свалки
твердых
бытовых
отходов
(ТБО),
твердых
производст-
венно-техни-
ческих
отходов
(ТПТО)
Локальное
накопление
вредных веществ,
захороненных с
нарушением
санитарных норм
Мониторинг за воздействием на
состояние окружающей среды
полигонов твердых бытовых отходов
(ТБО) и твердых
производственно-технических отходов
(ТПТО), стихийных свалок
5. Население
Инфекционные,
хронические,
наследственные
виды
заболеваний,
особо опасные
инфекции
Строительство организаций
здравоохранения, применение новых
лекарственных средств и
современного медицинского
оборудования для лечения населения,
проведение профилактических мер по
предотвращению возникновения очагов
особо опасных инфекций
Таблица 4

7. Қорғалатын табиғи аумақтар
Антропогендік жүктеменің ұлғаюы
М
Жер үсті суларын (Бадам, Сайрамсу, Қошқар ата өзендері), қорғалатын аумақтарды қорғау бойынша бағдарлама әзірлеу және рекреациялық-туристік демалыс бағдарларын әзірлеу осы аумақтарға түсетін антропогендік жүктемелерді төмендетеді.
Ескертпе: О – мағынасы бойынша жағымсыз әсер етуі орташа
М – мардымсыз әсер етуі
Оң – оң әсер етуі
3-кесте
Қоршаған орта жағдайының ықтимал қалдық бұзылуы
Қоршаған ортаның құрауыштары
Қалдық бұзылу
Оларды жою бойынша қосымша шаралар
1
2
3
1. Жер үсті сулары
Бадам, Сайрамсу, Қошқар ата өзендері суларының ластануы
Кеңейтілген құрауыштар тізімі бойынша өзен суының сапасын тұрақты мониторингтеу; ластау көздерін уақытылы әшкерелеу; өнеркәсіптік және тұрмыстық-шаруашылық ағынды суларды тазарту бойынша қазіргі заманғы әдістерді пайдалану
2. Атмосфера
Өнеркәсіптік алаңдарға іргелес қаланың бөлек аумақтарында атмосфералық ауаның жоғары ластануы орын алатын болады
Кеңейтілген құрауыштар тізімі бойынша атмосфералық ауаның сапасын тұрақты мониторингтеу. Қолданыстағы кәсіпорындарды жаңғырту және ең жаңа технологияларды қолданып және қазіргі заманғы аса тиімді тазарту қондырғылары бар жаңаларын салу
3. Табиғи кешен
Антропогенді жүктеменің өсуіне байланысты бөлек табиғи құрауыштардың өзгеруі ықтимал
Табиғи ортаға техногенді қысымның шектелуі, табиғи ресурстардың қайта өндірісін орнын толтыруға қабілетті қорық аймақтары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды бөлу.
4. Топырақ: қатты тұрмыстық қалдықтарды (ҚТҚ), өндірістік-техникалық қатты қалдықтарды (ӨТҚҚ) тастайтын жерлер
Санитарлық нормаларды бұзумен көмілген зиянды заттардың жергілікті жиналуы
Қатты тұрмыстық қалдықтар (ҚТҚ) және өндірістік-техникалық қатты қалдықтар (ӨТҚҚ), стихиялық қоқыс тастайтын жерлер полигондарының қоршаған орта жағдайына әсерін мониторингтеу
5. Тұрғындар
Жұқпалы, созылмалы, тұқымқуалаушы ауру түрлері, аса қауіпті инфекциялар
Денсаулық сақтау ұйымдарын салу, тұрғындарды емдеу үшін жаңа дәрілік заттарды және қазіргі заманғы медициналық құрал-жабдықтарды қолдану, аса қауіпті инфекциялар ошақтарының пайда болуын болдырмау бойынша профилактикалық шараларды жүргізу
4-кесте