Об установлении требований по энергоэффективности зданий, строений, сооружений и их элементов, являющихся частью ограждающих конструкций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2012 года № 1181. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2015 года № 656
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.08.2015 № 656 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 406.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить прилагаемые требования по энергоэффективности зданий, строений, сооружений и их элементов, являющихся частью ограждающих конструкций.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 сентября 2012 года № 1181
Требования
по энергоэффективности зданий, строений, сооружений и их
элементов, являющихся частью ограждающих конструкций
1. Общие положения
1. Настоящие Требования по энергоэффективности зданий, строений, сооружений и их элементов, являющихся частью ограждающих конструкций (далее – требования) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 4 и пунктом 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности».
2. В настоящих требованиях используются следующие основные понятия:
1) удельный расход тепловой энергии на отопление здания, строения, сооружения за отопительный период – нормализованное количество тепловой энергии за отопительный период, необходимое для компенсации теплопотерь здания с учетом воздухообмена и дополнительных тепловыделений при нормируемых параметрах теплового и воздушного режимов помещений в нем, отнесенное к единице площади или к единице отапливаемого объема и градусо-суткам отопительного периода;
2) градусосутки отопительного периода (ГСОП) – показатель, характеризующий степень суровости климата, является базовой расчетной величиной для определения сопротивления теплопередаче объектов, опосредованно характеризует уровень энергозатрат на поддержание параметров комфортности;

Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың және олардың қоршау конструкцияларының бөлігі болып табылатын элементтерінің энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 қыркүйектегі № 1181 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 21 тамыздағы № 656 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.08.2015 № 656 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 4-бабының 9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың және олардың қоршау конструкцияларының бөлігі болып табылатын элементтерінің энергия тиімділігі жөніндегі талаптар белгіленсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 1181 қаулысымен
бекітілген
Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың және олардың қоршау конструкцияларының бөлігі болып табылатын элементтерінің энергия тиімділігі жөніндегі талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың және олардың қоршау конструкцияларының бөлігі болып табылатын элементтерінің энергия тиімділігі жөніндегі талаптар (бұдан әрі – талаптар) «Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 4-бабының 9) тармақшасына және 11-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Осы талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жылыту кезеңінде үйді, құрылысты, ғимаратты жылытуға жұмсалатын жылу энергиясының үлестік шығыны – ауданның бірлігіне немесе жылытылатын көлемнің бірлігіне және жылыту кезеңінің градустық тәулігіне жататын үйдегі жылу және ауа режимінің нормаланған параметрлері кезіндегі ауа алмасуды және қосымша жылу бөлуді есепке ала отырып, жылыту кезеңіндегі жылу энергиясының нормаланған саны;
2) жылыту кезеңінің градустық тәулігі (ЖКГТ) – климат қаталдығының дәрежесін сипаттайтын көрсеткiш, объектiлердiң жылу беруге кедергiсін айқындау үшiн базалық есептік шама болып табылады, жайлылық параметрлерiн ұстап тұруға жұмсалатын энергия шығындары деңгейiн жанама түрде сипаттайды;

3) приведенное сопротивление теплопередаче фрагмента ограждающей конструкции – физическая величина, характеризующая усредненную по площади плотность потока теплоты через фрагмент теплозащитной оболочки здания, строения, сооружения в стационарных условиях теплопередачи, численно равная отношению разности температур по разные стороны фрагмента к усредненной по площади плотности потока теплоты через фрагмент;
4) теплозащитная оболочка здания, строения, сооружения – совокупность ограждающих конструкций, образующих замкнутый контур, ограничивающий отапливаемый объем здания, строения, сооружения;
5) удельная теплозащитная характеристика здания, строения, сооружения – физическая величина, характеризующая теплозащитную оболочку здания, строения, сооружения, численно равная потерям тепловой энергии единицы отапливаемого объема в единицу времени при перепаде температуры в 1оС через теплозащитную оболочку здания, строения, сооружения;
6) нормируемое значение удельной теплозащитной характеристики здания, строения, сооружения – физическая величина характеристики теплозащитной оболочки здания, строения, сооружения, которая численно равна потерям тепловой энергий через теплозащитную оболочку здания, строения, сооружения единицы отапливаемого объема в единицу времени при перепаде температуры в 1оС;
7) гармонично утепленная конструкция – ограждающая конструкция, все элементы которой имеют близкие по значению теплотехнические характеристики;
8) класс энергоэффективности здания, строения, сооружения – уровень экономичности энергопотребления здания, строения, сооружения, характеризующий его энергоэффективность на стадии эксплуатации;
9) часть ограждающей конструкции здания, строения, сооружения – элементы (стены, окна, двери (ворота), витражи, фонари, покрытия, перекрытия над техническими подпольями или над неотапливаемыми подвалами), создающие наружную оболочку здания, строения, сооружения;
10) энергетическая эффективность (энергоэффективность) – характеристика, отражающая отношение полезного эффекта от использования энергетических ресурсов к затратам энергетических ресурсов, произведенным в целях получения такого эффекта;
11) энергетические ресурсы – совокупность природных и произведенных носителей энергии, запасенная энергия которых используется в настоящее время или может быть использована в перспективе в хозяйственной и иных видах деятельности, а также виды энергии (атомная, электрическая, химическая, электромагнитная, тепловая и другие виды энергии);
12) энергосберегающие решения – применяемые при проектировании здания, строения, сооружения архитектурно-строительные и технические решения, связанные с использованием энергетических ресурсов и направленные на оптимизацию их затрат;

3) қоршау конструкциясы фрагментінің жылу беруге келтірген кедергісі – жылу берудің стационарлы жағдайында үйдің, құрылыстың, ғимараттың жылу қорғау қабықшасының фрагменті арқылы жылу ағынының аудан бойынша орташаланған тығыздығын сипаттайтын, саны жағынан фрагмент арқылы ауданы бойынша орташаланған жылу ағынының тығыздығының фрагменттің әртүрлі жағындағы температуралар айырмашылығы қатынасына тең физикалық шама;
4) үйдің, құрылыстың, ғимараттың жылу қорғау қабықшасы – тұйық контур құрайтын қоршау конструкцияларының үйдің, құрылыстың, ғимараттың жылытылатын көлемін шектейтін жиынтық;
5) үйдің, құрылыстың, ғимараттың үлестік жылу қорғау сипаттамасы – үйдің, құрылыстың, ғимараттың жылу қорғау қабықшасын сипаттайтын, саны жағынан температура 1оС ауытқыған кезде үйдің, құрылыстың, ғимараттың жылу қорғау қабықшасы арқылы жылытылатын көлем бірлігінің уақыт бірлігіне жұмсайтын жылу энергиясы шығасыларына тең физикалық шама;
6) үйдің, құрылыстың, ғимараттың үлестік жылу қорғау сипаттамасының нормаланатын шамасы – үйдің, құрылыстың, ғимараттың жылу қорғау қабықшасы арқылы 1оС температураның ауытқуы кезіндегі уақыт бірлігінде жылыту көлемі бірлігінің жылу энергиясының шығындарына тең үйдің, құрылыстың, ғимараттың жылу қорғау сипаттамасының физикалық шамасы;
7) үйлестіріле жылытылған конструкция – барлық элементтер жылу техникалық сипаттамаларының мәні жағынан ұқсас қоршау конструкциясы;
8) үйдің, құрылыстың, ғимараттың энергия тиімділігі сыныбы – үйдің, құрылыстың, ғимараттың энергия тұтыну үнемділігінің пайдалану сатысындағы энергия тиімділігін сипаттаушы деңгейі;
9) үйдің, құрылыстың, ғимараттың қоршау конструкциясының бөлігі – үйдің, құрылыстың, ғимараттың сыртқы қабықшасын құрайтын элементтер (қабырғалар, терезелер, есіктер (қақпалар), витраждар, шамдар, жабындар, техникалық жертөлелер немесе жылытылмайтын жертөлелер үстіндегі жабындар);
10) энергетикалық тиімділік (энергия тиімділігі) – энергетикалық ресурстарды пайдаланудан болған пайдалы әсердің осы әсерді алу мақсатында өндірілген энергетикалық ресурстардың шығындарына қатынасын көрсететін сипаттамалар;
11) энергетикалық ресурстар – қамдалған энергиясы қазіргі уақытта шаруашылық және өзге де қызмет түрлерінде пайдаланылатын немесе перспективада пайдаланылуы мүмкін табиғи және өндірілген энергия көздерінің жиынтығы, сондай-ақ энергия түрлері (атом, электр, химия, электрлі-магнитті, жылу және энергияның басқа түрлері);
12) энергия үнемдеуші шешім – үйді, құрылысты, ғимаратты жобалау кезінде энергия ресурстарын пайдаланумен байланысты және олардың шығындарын оңтайландыруға бағытталған сәулет-құрылыстық және техникалық шешімдер;

13) энергосберегающие устройства, повышающие качество электроэнергии – устройства энергосбережения, позволяющие повысить коэффициент мощности в системах электроснабжения, компенсировать перекос фаз, снизить уровень высокочастотных гармоник в электросети и улучшить электромагнитную совместимость, компенсировать пусковые токи и броски напряжения в сети, обеспечить защиту от молнии и кратковременных падений напряжения;
14) энергосбережение – реализация организационных, технических, технологических, экономических и иных мер, направленных на уменьшение объема используемых энергетических ресурсов.
3. Требования распространяются на проектируемые и строящиеся (реконструируемые, капитально ремонтируемые) здания, строения, сооружения.
4. Требования не распространяются на:
1) здания, строения, сооружения, которые отнесены к объектам историко-культурного наследия;
2) временные строения хозяйственного назначения, подсобные помещения, срок службы которых составляет не более двух лет;
3) индивидуальные жилые дома, а также строения, находящиеся на дачных и садовых участках;
4) отдельно стоящие здания, строения, сооружения общей площадью менее пятидесяти квадратных метров;
5) культовые здания, строения и сооружения;
6) отдельно стоящие не отапливаемые здания, строения и сооружения.
2. Требования по энергоэффективности зданий,
строений, сооружений и их элементов, являющихся
частью ограждающих конструкций
5. Требованиями к влияющим на энергоэффективность здания, строения, сооружения архитектурным, объемно-планировочным, технологическим, конструктивным, инженерно-техническим решениям и включаемым в проектную документацию и применяемым при строительстве (реконструкции, капитальном ремонте) материалам, позволяющим исключить нерациональное (необоснованное) расходование энергетических ресурсов являются:
1) показатель нормируемой (базовой) удельной величины расхода тепловой энергии в здании, строении, сооружении должен быть не больше показателя, приведенного в приложении 1 и 2 к настоящим требованиям;
2) показатель базового значения требуемого (нормируемого) сопротивления теплопередаче ограждающей конструкции должен быть не меньше показателя, приведенного в приложении 3 к настоящим требованиям;
3) показатель нормируемого значения удельной теплозащитной характеристики здания, строения, сооружения должен быть не больше показателя, приведенного в приложении 4 к настоящим требованиям.
6. Экономически эффективное решение ограждающих конструкций здания, строения, сооружения выбирается с учетом конкретных климатических условий объекта строительства.

13) электр энергиясының сапасын арттыратын энергия үнемдеуші құрылғы – электрмен жабдықтау жүйелерінде қуат коэффициентін жоғарылатуға, фазалардың қиғаштануын өтеуге, электр желісінде жоғары жиілікті гармоникалар деңгейін төмендетуге және электрмагниттік сәйкестікті жақсартуға, іске қосушы токтарды және желідегі кернеулердің ыршуын өтеуге, найзағайдан қорғауға және кернеудің қысқа мерзімдік төмендеуінен қорғауға мүмкіндік беретін энергия үнемдеуші құрылғы;
14) энергия үнемдеу – пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, технологиялық, экономикалық және өзге де шараларды іске асыру.
3. Талаптар жобаланып және салынып жатқан (қайта жаңарту, күрделі жөндеу) үйлерге, құрылыстарға, ғимараттарға қолданылады.
4. Талаптар мынадай үйлерге, құрылыстарға, ғимараттарға қолданылмайды:
6) тарихи-мәдени мұра объектілеріне жатқызылған үйлер, құрылыстар, ғимараттар;
7) қызмет мерзімі екі жылдан аспайтын шаруашылық мақсаттағы уақытша құрылыстар, қосалқы үй-жайлар;
8) жеке тұрғын үйлер, сондай-ақ саяжай және бау-бақша учаскелерінде орналасқан құрылыстар;
9) жалпы алаңы елу шаршы метрден кем бөлек тұрған үйлер, құрылыстар, ғимараттар;
10) ғибадат ету үйлері, құрылыстары және ғимараттары;
11) бөлек тұрған жылытылмайтын үйлер, құрылыстар, ғимараттар.
2. Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың және олардың қоршау конструкцияларының бөлігі болып табылатын элементтерінің энергия тиімділігі жөніндегі талаптар
5. Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігіне ықпал ететін сәулет, көлемдік-жоспарлау, технологиялық, конструкциялық және инженерлік-техникалық шешімдер мен жобалау құжаттамасына енгізілетін және салу (қайта жаңарту, күрделі жөндеу) кезінде материалдарға қойылатын, энергетикалық ресурстардың ұтымсыз (негізсіз) шығыстарын болдырмауға мүмкіндік беретін талаптар мыналар болып табылады:
1) үйдегі, құрылыстағы, ғимараттағы жылу энергиясы шығынының нормаланатын (базалық) үлестік шамасы осы талаптарға 1 және  2-қосымшаларда көрсетілген көрсеткіштен аспауы тиіс;
2) қоршау конструкциясының жылу беруіне талап етілетін (нормаланатын) кедергісінің базалық мәнінің көрсеткіші осы талаптарға 3-қосымшада көрсетілген көрсеткіштен кем болмауы тиіс;
3) үйдің, құрылыстың, ғимараттың үлестік жылу қорғау сипаттамасының нормаланатын мәнінің көрсеткіші осы талаптарға 4-қосымшада көрcетiлген көрсеткіштен аспауы тиіс.
6. Үйдің, ғимараттың, құрылыстың қоршау конструкцияларының экономикалық тиімді шешімі құрылыс объектісінің нақты климаттық жағдайларын есепке ала отырып таңдалады.

7. Предпроектная и (или) проектная (проектно-сметная) документация строительства новых или расширения (капитальный ремонт, реконструкция) существующих зданий, строений, сооружений должна соответствовать классу энергоэффективности «А», «В» или «С» в соответствии с порядком, установленным действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Требования к используемым в зданиях, строениях, сооружениях инженерным системам, технологическим оборудованиям и включаемым в проектную документацию технологиям, позволяющим исключить нерациональное (необоснованный) расходование энергетических ресурсов, которым должны отвечать вводимое в эксплуатацию при строительстве, реконструкции и капитальном ремонте здание, строение, сооружение и их проектная документация включают:
1) оборудование автоматическими термостатическими клапанами на отопительных приборах систем отопления;
2) оборудование теплообменниками для нагрева воды на горячее водоснабжение с устройством автоматического регулирования ее температуры, установленными на вводе в здание или части здания, строения, сооружения;
3) оборудование электродвигателями для вентиляторов вентиляционных систем, перемещения воды во внутридомовых системах отопления, горячего и холодного водоснабжения, систем кондиционирования с классом энергоэффективности не ниже первых двух (в случае, если классы установлены);
4) оборудование приборами учета энергетических и водных ресурсов, установленными на вводе в здание, в квартирах с горизонтальной (поквартирной) разводкой отопления;
5) оборудование устройствами, оптимизирующими работу вентиляционных систем (воздухопропускные клапаны в окнах или стенах, автоматически обеспечивающие подачу наружного воздуха по потребности, утилизаторы теплоты вытяжного воздуха для нагрева приточного или горячей воды на бытовые нужды, использование рециркуляции);

7. Жаңа үйлер, құрылыстар, ғимараттар салудың немесе қолданыстағыларын кеңейтудің (күрделі жөндеу, қайта жаңарту) жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген тәртіпте «А», «В» немесе «С» энергия тиімділік сыныптарына сәйкес болуы қажет.
8. Салу, қайта жаңарту, күрделі жөндеу кезінде пайдалануға беріліп жатқан үй, құрылыс, ғимарат сәйкес болуы тиіс үйлерде, құрылыстарда, ғимараттарда пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың ұтымсыз (негізсіз) шығыстарын болдырмауға мүмкіндік беретін инженерлік жүйелер, технологиялық жабдықтар және жобалау құжаттамасына енгізілетін технологияларға қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) жылыту жүйелерінің жылыту құралдарында автоматикалық термостатикалық клапандармен жабдықтау;
2) үйге немесе үйдің, ғимараттың, құрылыстың бөлігіне кіреберісте орнатылған ыстық сумен қамтамасыз етуге суды жылытуға арналған, оның температурасын автоматты реттеуші құрылғысы бар жылу алмастырушылармен жабдықтау;
3) желдету жүйесінің желдеткіштеріне, үй ішіндегі жылыту, ыстық және суық сумен қамтамасыз ету жүйелеріне, ауа баптау жүйелеріне жоғарғы екі энергия тиімділігі сыныбынан төмен емес (сыныптары айқындалған болса) электр қозғалтқыштарымен жабдықтау;
4) ғимараттың кіреберісінде, көлденең (пәтер-пәтерлік) жылыту таратушысы бар пәтерлерде орнатылған энергетикалық және су ресурстарын есепке алу құралдарымен жабдықтау;
5) желдету жүйелерінің жұмысын оңтайландырушы аспаптармен (қажеттілік бойынша автоматты түрде сыртқа ауа беруді қамтамасыз ететін терезедегі немесе қабырғалардағы ауа өткізуші клапандар, тұрмысқа қажет ағын немесе ыстық суды жылыту үшін тартқыш ауа жылуын кәдеге жаратқыштары, кері циркуляцияны қолдану) жабдықтау;

6) оборудование регуляторами давления воды в системах холодного и горячего водоснабжения на вводе в здание, строение, сооружение;
7) оборудование устройствами регулирования температуры в системах отопления, в том числе автоматического регулирования на основании данных, передаваемых приборами учета;
8) оборудование устройствами автоматического снижения температуры воздуха (путем ограничения или полной остановки подачи тепла) в помещениях общественных зданий в нерабочее время в отопительный период;

6) үйге, ғимаратқа, құрылысқа кіреберісте суық және ыстық сумен қамтамасыз ету жүйелеріндегі су қысымын реттегіштермен жабдықтау;
7) жылыту жүйелерін температура реттейтін, оның ішінде есепке алу аспаптары беретін деректер негізінде автоматтық реттейтін аспаптармен жабдықтау;
8) жылыту кезеңінде жұмыс уақытынан тыс кезде қоғамдық ғимараттардың үй жайларындағы ауа температурасын автоматты төмендету аспаптарымен (жылу беруді шектеу немесе толық тоқтату арқылы) жабдықтау;

9) оборудование энергосберегающими осветительными приборами в местах общего пользования;
10) установка оборудования, обеспечивающего выключение освещения при отсутствии людей в местах общего пользования (датчики движения, выключатели);
11) оборудование устройствами компенсации реактивной мощности при работе электродвигателей;
12) оборудование дверными доводчиками (в многоквартирных домах - для всех дверей в местах общего пользования);

9) ортақ пайдалану орындарында энергия үнемдеуші жарық беруші құралдармен жабдықтау;
10) ортақ пайдалану орындарында адамдар болмаған жағдайда жарықты өшіруді қамтамасыз ететін жабдық (қозғалыс датчиктері, ажыратқыштар) орнату;
11) электр қозғалтқыштарының жұмыс істеуі кезінде реактивтiк қуатты өтейтін құрылғылармен жабдықтау;
12) есiк жапқыш топсалармен (көппәтерлi үйлерде – ортақ пайдалану орындарындағы барлық есiктер үшiн) жабдықтау;

13) вторую дверь в тамбурах входных групп, обеспечивающей минимальные потери тепловой энергии, или вращающимися дверями;
14) оборудование ограничителями открывания окон (для многоквартирных домов – в помещениях общего пользования).
Приложение 1
к Требованиям по энергоэффективности
зданий, строений, сооружений и их
элементов, являющихся частью
ограждающих конструкций
Нормируемая (базовая) удельная характеристика расхода тепловой
энергии на отопление и вентиляцию зданий, малоэтажных жилых
домов одноквартирных, , за отопительный период, Вт/(м3*оС)
Отапливаемая площадь домов,
м2
С числом этажей
1 2 3 4
50 и менее

13) кiретiн топтар тамбурларында ең аз жылу шығынын қамтамасыз ететiн екiншi есiк немесе айналмалы есiктер;
14) терезелердi ашу шектегiштерiмен (көппәтерлi үйлер үшiн – ортақ пайдалану жайларында) жабдықтау.
Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың
және олардың қоршау конструкцияларының
бөлігі болып табылатын элементтерінің
энергия тиімділігі жөніндегі талаптарға
1-қосымша
Ғимараттарды, бір пәтерлі аз қабатты тұрғын үйлерді жылыту кезеңінде жылытуға және желдетуге арналған жылу энергиясы шығынының нормаланған (базалық) үлестік сипаттамасы, Вт/(м3*оС)
Үйлердің жылытылатын ауданы, м2
Қабаттар санымен
1
2
3
4
50 және кем

3. Энергоэффективность жилого и общественного здания на стадии
разработки проектной документации характеризуется показателем
энергоэффективности, в качестве которого принимается удельная
характеристика расхода тепловой энергии на отопление и вентиляцию
здания численно равная расходу тепловой энергии на отопление и
вентиляцию на 1 м2 отапливаемой площади или на 1 м3 отапливаемого
объема здания в единицу времени при перепаде температуры в 1оС, ,
Вт/(м2*оС) или Вт/(м3*оС).
Приложение 2
к Требованиям по энергоэффективности
зданий, строений, сооружений и их
элементов, являющихся частью
ограждающих конструкций
Нормируемая (базовая) удельная характеристика расхода
тепловой энергии на отопление и вентиляцию жилых и
общественных зданий за отопительный период зданий,
Вт/(м3*оС)
п/
п
Тип здания Этажность здания
1 2 3 4, 5 6, 7 8, 9 10,
11
12 и
выше
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1
Жилые
многоквартирные,
гостиницы,
общежития

3. Жобалық құжаттаманы әзірлеу сатысындағы тұрғын үй және қоғамдық ғимараттың энергия тиімділігі, температураның 1оС-ға, , Вт/(м3·0С) немесе Вт/(м2·0С) ауытқуы кезінде уақыт бірлігінде жылытылатын ғимарат ауданының 1 м2 немесе жылытылатын ғимарат көлемінің 1 м3 жылытуға және желдетуге кеткен жылу энергиясының шығынына тең ғимаратты жылыту мен желдетуге арналған жылу энергия шығынының үлестік сипаттамасы қабылданатын энергия тиімділігінің көрсеткішімен сипатталады.
Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың
және олардың қоршау конструкцияларының
бөлігі болып табылатын элементтерінің
энергия тиімділігі жөніндегі талаптарға
2-қосымша
Тұрғын және қоғамдық ғимараттарды жылыту кезеңінде жылытуға және желдетуге арналған жылу энергиясы шығынының нормаланған (базалық) үлестік сипаттамасы, Вт/(м3·0С)
Р/с №
Ғимарат түрі
Ғимарат қабаты
1
2
3
4, 5
6, 7
8, 9
10, 11
12 және жоғары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Көп пәтерлі тұрғын, қонақ үйлер, жатақханалар

0,394
0,382
0,313
0,278
0,255
0,232
0,232
Примечания:
1. Удельный расход тепловой энергии на отопление и вентиляцию здания за
отопительный период q, кВт ч/( м3·год) или, кВт ч/( м2·год) следует
определять по формулам: , кВт ч/(м3·год);
, кВт ч/(м2·год);
2. qтр - удельная характеристика расхода тепловой энергии на отопление
и вентиляцию зданий, Вт/(м3*оС);
3. h - средняя высота этажа здания.
Удельная («теплозащитная») характеристика, Вт/(м3·оС) - равна
количеству тепловой энергии, теряемой теплопередачей через оболочку
здания 1 м3 отапливаемого объема здания в единицу времени (в секунду)
при перепаде температуры воздуха в 1оС. Если умножить удельную
теплозащитную характеристику на ГСОП и на размерный коэффициент 0,024,
то получится количество тепловой энергии в кВт·ч, которое теряется
через оболочку здания 1 м3 отапливаемого объема за отопительный период,
если это количество умножить на высоту этажа, то получится «удельный
расход тепловой энергии на отопление здания», обусловленный
теплопотерями через оболочку здания, измеряемый в кВт·ч/(м2·год).
Приложение 3
к Требованиям по энергоэффективности
зданий, строений, сооружений и их элементов,
являющихся частью ограждающих конструкций
Базовые значения требуемого (нормируемого) сопротивления
теплопередаче ограждающих конструкций
п/
п
Здания и
помещения,
коэффициенты а и b
Нормируемые значения сопротивления
теплопередаче , м2*оС/Вт, ограждающих
конструкций
Градусо-
сутки
отопи-
тельного
периода
ГСОП,
оС·сут/
год
Стен Покры-
тий и
пере-
крытий
над
проез-
дами
Пере-
крытий
чердач-
ных,
над
неотап-
ливае-
мыми
под-
польями
и под-
валами
Окон и
балкон-
ных
дверей,
витрин
и вит-
ражей
Фонарей
с вер-
тикаль-
ным
остек-
лением
1 2 3 4 5 6 7 8
1
Жилые,
лечебно-
профилактические
и детские
учреждения,
школы,
интернаты,
гостиницы и
общежития

0,394
0,382
0,313
0,278
0,255
0,232
0,232
Ескертпелер:
1. q жылыту кезеңінде ғимараттарды жылытуға және желдетуге жылу энергиясының үлестік шығынын кВт сағ/(м3 жыл) немесе кВт сағ/(м2 жыл) мынадай формулалар бойынша анықтаған жөн:
, кВт сағ/(м3·жыл);
, кВт сағ/(м2·жыл);
2. - ғимараттарды жылытуға және желдетуге жұмсалатын жылу энергиясы шығынының үлестік (негізгі) сипаттамасы;
3. h – ғимарат қабатының орташа биіктігі.
Үлестік («жылу қорғау») сипаттамасы Вт/(м3ЧоС) –ғимараттың жылу қорғау қабықшасы арқылы 1оС ауа температурасының ауытқуы кезіндегі уақыт бірлігінде (секундта) ғимараттың жылытылатын көлемінің 1 м3 жоғалтатын жылу энергиясына тең. Егер үлестік жылу қорғау сипаттамасы ЖКГТ-ға және 0,024 мөлшерлі коэффициентіне көбейтілетін болса, онда жылыту кезеңінде ішінде ғимараттың жылытылатын көлемінің 1 м3 қабықшасы арқылы жоғалатын кВт сағ жылу энергиясы мөлшері алынады, егер осы санды қабаттың биіктігіне көбейтетін болсақ, онда кВт сағ-пен (м2 жыл) өлшенетін ғимарат қабықшасы арқылы жоғалатын жылумен негізделетін «ғимаратты жылытуға арналған жылу энергиясының үлестік шығыны» алынады.
Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың
және олардың қоршау конструкцияларының
бөлігі болып табылатын элементтерінің
энергия тиімділігі жөніндегі талаптарға
3-қосымша
Қоршау конструкциялардың жылу беруге кедергісінің талап етілетін (нормаланатын) базалық мәндері
Р/с №
Ғимараттар мен үй-жайлар, а және b коэффициенттері
Қоршау конструкцияларының жылу беруге , м2·0С/Вт кедергінің нормаланған мәндері
Жылыту кезеңдегі градус-тәуліктер ЖКГТ, 0С·тәу/жыл.
Қабырғалардың
Жабындардың және жүрiп өтулердiң үстiндегі жабындардың
Шатырдағы, жылытылмайтын еден асты және жертөлелердiң үстiндегі жабындардың
Терезелер және балкон есiктерiнің, витриналар мен зерәйнектердің
Тiк шынылаулы шамдардың
1
Тұрғын, емдеу-профилактикалық және балалар мекемелерi, мектептер, интернаттар, қонақ үйлер мен жатақханалар

0,15
Примечания:
1.- базовое значение требуемого (нормируемого) сопротивления
теплопередаче ограждающих конструкций, м2*оС/Вт.
2. Значения для величин ГСОП, отличающихся от табличных, следует
определять по формуле
,
где ГСОП — градусо-сутки отопительного периода, оС·сут/год, для
конкретного пункта;
a, b — коэффициенты, значения которых следует принимать по данным
таблицы для соответствующих групп зданий, за исключением графы 6; для
группы зданий в поз. 1, где для интервала до 6000 оС·сут/год:
а = 0,000075, b = 0,15; для интервала 6000-8000 оС·сут/год:
а = 0,00005,  b = 0,3; для интервала 8000 оС·сут/год и более:
а = 0,000025; b = 0,5.

0,15
Ескертпелер:
1. - қоршау конструкцияларының жылу берілуіне талап етілетін (нормаланған) кедергінің базалық мәні, м2*0С/Вт.
2. ЖКГТ шамалары үшін кестелерден ерекшеленетін мәндерін мына формула бойынша анықтаған жөн
,
мұндағы ЖКГТ — жылыту кезеңіндегі градус-тәулік, 0С·тәу/жыл., нақты тармақ үшін;.
a, b — 6 бағанды қоспағанда тиісті ғимараттардың топтары үшін кестедегі деректер бойынша мәндерін қабылдау қажет коэффициенттер; 6000 дейін аралық үшін 0С·тәу/жыл: а = 0,000075, b = 0,15; 6000-8000 0С· тәу/жыл аралық үшін: а = 0,00005, b = 0,3; 8000 0С· тәу/жыл және одан да көп аралық үшін: а = 0,000025; b = 0,5 1-ұстанымдағы ғимараттар топтары үшін.

3. Нормируемое приведенное сопротивление теплопередаче глухой части
балконных дверей должно быть не менее чем в 1,5 раза выше нормируемого
сопротивления теплопередаче светопрозрачной части этих конструкций.
4. *Для зданий с избытками явной теплоты более 23 Вт/м3, нормируемые
значения сопротивления теплопередаче, должны определяться в
специальных технических условиях, для каждого конкретного здания.
Приложение 4
к Требованиям по энергоэффективности
зданий, строений, сооружений и их элементов,
являющихся частью ограждающих конструкций
Нормируемые значения удельной теплозащитной характеристики
здания
п/
п
Отаплива-
емый объем
здания,
Vот , м3
Значения , Вт/(м3* оС), при значениях
ГСОП, оС сут/год
1000 3000 5000 8000 12000
1 2 3 4 5 6 7
1

3. Балкон есiктерiнiң тұйық бөлiгiнiң жылу беруге келтiрiлетін нормаланатын кедергiсі бұл конструкциялардың жарық өткiзгiш бөлiгiнiң жылу беруiне нормаланатын кедергiден кемінде 1,5 есе жоғары болу қажет.
4. * 23 Вт/м3-тен астам анық жылудың артығымен жылу беруге кедергiнiң нормаланатын мәндерi арнайы техникалық шарттарда анықталуы қажет әрбiр нақты ғимарат үшiн анықталуы тиiс.
Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың
және олардың қоршау конструкцияларының
бөлігі болып табылатын элементтерінің
энергия тиімділігі жөніндегі талаптарға
4-қосымша
Ғимараттың үлестік жылу қорғау сипаттамасының нормаланатын мәндері
Р/с №
Ғимараттың жылытылатын көлемi, Vжы, м3
ЖКГТ, оС тәу/жыл. мәндері кезіндегі , Вт/(м3 оС) мәндері
1000
3000
5000
8000
12000
1
2
3
4
5
6
7
1