О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2012 года № 1204
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Об утверждении Типового положения государственного органа
Республики Казахстан
В соответствии с пунктом 4-1 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение государственного органа Республики Казахстан.
2. Государственным органам Республики Казахстан до конца 2012 года привести свои положения в соответствие с прилагаемым Типовым положением государственного органа Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2012 года №
Типовое положение государственного органа 1. Общие положения
1. (Наименование государственного органа)* является ________________ органом Республики Казахстан (далее – государственный орган), осуществляющим руководство в сфере (ах) ___________________.
2. Государственный орган имеет ведомства:
1) ___________________________________;
2) ___________________________________;
3) ___________________________________.
3. Государственный орган осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственный орган является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства**.
5. Государственный орган вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственный орган имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственный орган по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного органа и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

"Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 17 қыркүйектегі № 1204 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының мемелекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін
бекіту туралы
«Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 4-1-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса берліп отырған Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары 2012 жылдың соңына дейін өз ережелерін қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесіне сәйкес келтірсін.
3. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы « »
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік органның үлгі ережесі 1. Жалпы ережелер
1. (Мемлекеттік органның атауы)* (бұдан әрі – мемлекеттік орган)_______ саласында (ларында) басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының ______________________ органы болып табылады.
2. Мемлекеттік органның мынадай ведомстволары бар:
1) ______________________________________;
2) ______________________________________;
3) ______________________________________.
3. Мемлекеттік орган өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік орган мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады**.
5. Мемлекеттік орган азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Егер мемлекеттік органға заңнамаға сәйкес өкілеттік берілсе, оның мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Мемлекеттік орган өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік орган басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

8. Лимит штатной численности государственного органа утверждается в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица.
10. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение «Государственный орган».
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного органа.
12. Финансирование деятельности государственного органа осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан.
13. Государственному органу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного органа.
Если государственному органу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности
государственного органа
14. Задачи:
_________________________________;
_________________________________;
_________________________________
15. Функции (с указанием ссылок на нормативные правовые акты, которыми они установлены):
_________________________________;
_________________________________;
_________________________________.
16. Права и обязанности (с указанием ссылок на нормативные правовые акты, которыми они установлены):
_________________________________;
_________________________________;
_________________________________.
3. Организация деятельности государственного органа
17. Руководство государственным органом осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственный орган задач и осуществление им своих функций.
18. Первый руководитель государственного органа назначается на должность и освобождается от должности _____________________________.
19. Первый руководитель государственного органа имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия первого руководителя государственного органа (с указанием ссылок на нормативные правовые акты, которыми они установлены):
_____________________________;
_____________________________;
_____________________________.
21. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей.
22. Аппарат государственного органа возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности руководителем государственного органа.
Аппарат государственного органа, в котором введена должность ответственного секретаря***, возглавляется ответственным секретарем (должностным лицом, осуществляющим полномочия ответственного секретаря), назначаемым на должность и освобождаемым от должности Президентом Республики Казахстан по согласованию с Премьер-Министром Республики Казахстан.

8. Мемлекеттік органның штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – «Мемлекеттік орган» мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже мемлекеттік органның құрылтай құжаты болып табылады.
12. Мемлекеттік органның қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттен, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бюджетінен (сметасынан) жүзеге асырылады.
13. Мемлекеттік органның кәсіпкерлік субъектілерімен мемлекеттік органның функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер мемлекеттік органға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның негізгі міндеттері, функциялары,
құқықтары мен міндеттемелері
14. Міндеттері:
____________________________________;
____________________________________;
____________________________________
15. Функциялары (олар белгіленген нормативтік құқықтық актілерге сілтеме көрсете отырып):
____________________________________;
____________________________________;
____________________________________;
16. Құқықтары мен міндеттемелері (олар белгіленген нормативтік құқықтық актілерге сілтеме көрсете отырып).
3. Мемлекеттік орган қызметiн ұйымдастыру
17. Мемлекеттік органға басшылықты мемлекеттік органға жүктелген мiндеттердiң орындалуы және өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
18. Мемлекеттік органның бірінші басшысын __________________ лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
19. Мемлекеттік органның бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және босатылатын орынбасарлары болады.
20. Мемлекеттік органның бірінші басшысының өкілеттігі (олар белгіленген нормативтік құқықтық актілерге сілтеме көрсете отырып):
____________________________________;
____________________________________;
____________________________________.
21. Мемлекеттік органның бірінші басшысы өз орынбасарларының өкiлеттiктерiн белгiлейдi.
22. Мемлекеттік органның аппаратын мемлекеттік органның басшысы лауазымға тағайындайтын және лауазымынан босататын аппарат басшысы басқарады.
Жауапты хатшы*** лауазымы енгізілген мемлекеттік органның аппаратын Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Президентi лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын жауапты хатшы (жауапты хатшының өкілеттігін жүзеге асыратын лауазымды тұлға) жүзеге асырады.

23. Ответственный секретарь*** (должностное лицо, осуществляющее полномочия ответственного секретаря) осуществляет полномочия в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 372 «О статусе и полномочиях ответственного секретаря центрального исполнительного органа Республики Казахстан».
4. Имущество государственного органа
24. Государственный орган имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество государственного органа формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
25. Имущество, закрепленное за государственным органом, относится к республиканской/коммунальной собственности.
26. Государственный орган не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
27. Реорганизация и упразднение государственного органа осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении государственного
органа и его ведомств
1. Наименование организации.
2. Наименование организации.
3. Наименование организации.
Перечень территориальных органов, находящихся в ведении
государственного органа и его ведомств
1. Наименование территориального органа.
2. Наименование территориального органа.
3. Наименование территориального органа.
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении
государственного органа и его ведомств
1. Наименование государственного учреждения.
2. Наименование государственного учреждения.
3. Наименование государственного учреждения.
Примечания:* Центральный или местный исполнительный орган, подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан орган, а также уполномоченный орган по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан, осуществляющий информационно-аналитическое, организационно-правовое и иное обеспечение деятельности Уполномоченного по правам человека, не подчиненный и не подотчетный Президенту Республики Казахстан, не входящий в систему исполнительных органов коллегиальный государственный орган.
** В установленном законодательстве порядке иные государственные органы могут иметь действительное и условное наименование, свою символику, знаки отличия, флаг, эмблему, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в банках, в том числе валютные.

23. Жауапты хатшы *** (жауапты хатшының өкілеттігін жүзеге асыратын лауазымды тұлға) өз құзыретін «Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органының жауапты хатшысының мәртебесі мен өкілеттіктері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 27 шілдедегі № 372 Жарлығына сәйкес іске асырады.
4. Мемлекеттік органның мүлкi
24. Мемлекеттік органның жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болады.
Мемлекеттік органның мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
25. Мемлекеттік органға бекiтiлген мүлiк республикалық/коммуналдық меншiкке жатады.
26. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, мемлекеттік органның өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
27. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органның және оның ведомстволарының қарамағындағы
ұйымдардың тiзбесi
1. Ұйымның атауы.
2. Ұйымның атауы.
3. Ұйымның атауы.
Мемлекеттік органның және оның ведомстволарының қарамағындағы
аумақтық органдардың тiзбесi
1. Аумақтық органның атауы.
2. Аумақтық органның атауы.
3. Аумақтық органның атауы.
Мемлекеттік органның және оның ведомстволарының қарамағындағы
мемлекеттік мекемелердің тiзбесi
1. Мемлекеттік мекеменің атауы.
2. Мемлекеттік мекеменің атауы.
3. Мемлекеттік мекеменің атауы.
Ескертпелер:* Орталық немесе жергілікті атқарушы орган, Қазақстан Республикасының Президентіне бағынатын және есеп беретін орган, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы соттардың қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган, Адам құқықтары жөнiндегi уәкiлдің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық және өзге де қамтамасыз етудi жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Президентіне бағынбайтын және есеп бермейтін, атқарушы органдарының жүйесіне кірмейтін алқалы мемлекеттік орган.
** Заңнамада белгіленген тәртіппен өзге мемлекеттік органдардың қолданыстағы және шартты атауы, өз рәміздері, айырым белгілері, туы, эмблемасы, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банктерде шоттары, оның ішінде валюталық шоттары болуы мүмкін.

*** п. 22,23 заполняются теми органами, где имеется должность руководителя аппарата или ответственного секретаря государственного органа.

*** 22, 23-тармақтарды мемлекеттік органның аппарат басшысы немесе жауапты хатшы лауазымы бар органдар толтырады.