О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2004 года № 1232 "Вопросы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 2012 года № 1466. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 995
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан  от 24 ноября 2004 года № 1232 «Вопросы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 46, ст. 582) следующее изменение:
в Положении о Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
«14. Министерство в соответствии с действующим законодательством и возложенными на него задачами осуществляет следующие функции:
1) разрабатывает программы и концепции развития всех видов транспорта и коммуникаций, формирует и проводит инвестиционную, научно-техническую и социальную политику, а также политику гендерного равенства;
2) разрабатывает прогнозы нужд государства и населения в перевозках;
3) осуществляет международное сотрудничество в области транспорта и коммуникаций;
4) представляет интересы республики в межгосударственных отношениях в области транспорта и коммуникаций с правом заключения соглашений и договоров в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) осуществляет защиту интересов Республики Казахстан в области транспорта и коммуникаций;
6) создает условия для обеспечения потребностей экономики и населения республики в перевозках и связанных с ними услугах;
7) разрабатывает проекты нормативных правовых актов, регулирующих деятельность транспорта и коммуникаций в Республике Казахстан, участвует в разработке национальных стандартов в области транспорта и коммуникаций;
8) разрабатывает технические регламенты в области транспорта и коммуникаций;
9) утверждает правила о прямых смешанных перевозках;
10) утверждает перечень должностных лиц уполномоченного органа, осуществляющих государственный контроль в сфере автомобильного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды (без погон), образцы форменной одежды (без погон), номерных нагрудных знаков, служебного удостоверения;
11) разрабатывает Правила организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов;

"Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24 қарашадағы № 1232 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 20 қарашадағы № 1466 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 995 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24 қарашадағы № 1232 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 46, 582-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi туралы ережеде:
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Министрлік қолданыстағы заңнамаға және өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) көліктің барлық түрлерін және коммуникацияны дамытудың бағдарламалары мен тұжырымдамаларын әзірлейді, инвестициялық, ғылыми-техникалық және әлеуметтік саясатты, сондай-ақ гендерлік теңдік саясатын қалыптастырады және жүргізеді;
2) мемлекеттің және халықтың тасымалдарға деген мұқтажына болжамдар әзірлейді;
3) көлік және коммуникация саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
4) келісімдер мен шарттар жасау құқығымен көлiк және коммуникация саласындағы мемлекетаралық қатынастарда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен республиканың мүдделерiн бiлдiредi;
5) көлік және коммуникация саласындағы Қазақстан Республикасының мүдделерін қорғауды жүзеге асырады;
6) экономиканың және республика халқының тасымалдарға және онымен байланысты көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасайды;
7) Қазақстан Республикасында көлік және коммуникация қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді, көлік және коммуникация саласындағы ұлттық стандарттарды әзірлеуге қатысады;
8) көлік және коммуникация саласындағы техникалық регламенттерді әзірлейді;
9) тікелей аралас тасымалдар туралы қағидаларды бекітеді;
10) автомобиль көлiгi саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар лауазымды адамдарының тізбесін, нысанды киімнің (погонсыз), нөмiрлi омырау белгiлерiнің, қызметтiк куәлiктiң үлгiлерiн бекітеді;
11) Жүргiзушiлердiң еңбегі мен тынығуын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидаларын әзірлейді;

12) утверждает в соответствии с установленным порядком методику расчета тарифов на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа по регулярным маршрутам;
13) разрабатывает проекты законодательных и иных нормативных правовых актов, определяющих порядок функционирования дорожного сектора, независимо от форм собственности, а также проектов национальных стандартов в дорожной деятельности;
14) разрабатывает перечни автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, в том числе перечень автомобильных дорог оборонного значения;
15) утверждает требования соблюдения национальной безопасности, которыми руководствуются физические и юридические лица при принятии решений по вопросам строительства, эксплуатации и развития сетей связи;
16) подготавливает научно обоснованные нормативы финансирования затрат на работы по ремонту и содержанию автомобильных дорог;
17) координирует деятельность по созданию и развитию сети автомобильных дорог областного и районного значения общего пользования;
18) проводит научные исследования в области дорожной деятельности;
19) разрабатывает правила регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств радиолюбительских служб;
20) устанавливает порядок проведения ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта существующих автомобильных дорог общего пользования;
21) осуществляет государственное планирование развития автомобильных дорог общего пользования в соответствии с задачами укрепления экономики и обороноспособности Республики Казахстан;
22) утверждает перечень станционных путей, объектов электроснабжения, сигнализации, связи, устройств, оборудования, зданий, строений, сооружений и иных объектов, технологически необходимых для функционирования магистральной железнодорожной сети, по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
23) разрабатывает правила перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений;
24) разрабатывает порядок регистрации подвижного состава;
25) определяет порядок и меры обеспечения обязательств по договорам на организацию перевозок и (или) выполнение услуг, связанных с перевозкой;
26) утверждает перечень грузов, подлежащих сопровождению военизированной охраной при перевозке железнодорожным транспортом;
27) утверждает порядок награждения работников железнодорожного транспорта знаком профессионального отличия;
28) определяет порядок предоставления услуг экспедитора;
29) определяет порядок деятельности операторов вагонов (контейнеров);

12) тұрақты маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау жөнінде қызмет көрсетуге тарифтер есептеу әдістемесін белгіленген тәртіпке сәйкес бекітеді;
13) меншік нысандарына қарамастан, жол секторының жұмыс істеу тәртібін айқындайтын заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобаларын, сондай-ақ жол қызметіндегі ұлттық стандарттардың жобаларын әзірлейді;
14) халықаралық және республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тізбелерін, оның ішінде қорғаныстық маңызы бар автомобиль жолдарының тізбесін әзірлейді;
15) байланыс желiлерiн салу, пайдалану және дамыту мәселелерi жөнiнде шешiм қабылдау кезiнде жеке және заңды тұлғалар басшылыққа алатын ұлттық қауiпсiздiкті сақтау талаптарын бекітеді;
16) автомобиль жолдарын жөндеу мен ұстау жөніндегі жұмыстарға арналған шығындарды қаржыландырудың ғылыми негізделген нормативтерін дайындайды;
17) облыстық және аудандық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары желісін құру және дамыту жөніндегі қызметті үйлестіреді;
18) жол қызметі саласында ғылыми зерттеулер жүргізеді;
19) радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектронды құралдарын тіркеу және пайдалану қағидаларын әзірлейді;
20) қолда бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеу үшiн техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама жүргізудің тәртібін белгілейді;
21) Қазақстан Республикасының экономикасы мен қорғаныс қабілеттілігін нығайту міндеттеріне сәйкес жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының дамуын мемлекеттік жоспарлауды жүзеге асырады;
22) табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісім бойынша магистральдық темір жол желісінің жұмыс істеуі үшін технологиялық қажетті станциялық жолдардың, электрмен жабдықтау, сигнал беру, байланыс объектілерінің, құрылғылардың, жабдықтардың, ғимараттардың, құрылымдардың, құрылыстар мен өзге де объектілердің тізбесін бекітеді;
23) жолаушыларды, багажды, жүкті, жүк багажын және пошта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларын әзірлейді;
24) жылжымалы құрамды тіркеу тәртібін әзірлейді;
25) тасымалдарды ұйымдастыруға және (немесе) тасымалдауға байланысты қызметтерді орындауға арналған шарттар бойынша міндеттемелерді қамтамасыз ету тәртібі мен шараларын айқындайды;
26) темір жол көлігімен тасымалдау кезінде әскерилендірілген күзет алып жүруге тиіс жүктердің тізбесін бекітеді;
27) темір жол көлігі қызметкерлерін кәсіби үздік белгісімен марапаттау тәртібін бекітеді;
28) экспедиторлар қызметін ұсыну тәртібін айқындайды;
29) вагондар (контейнерлер) операторлары қызметінің тәртібін айқындайды;

30) определяет порядок предоставления услуг локомотивной тяги;
31) утверждает Правила технологического взаимодействия участников перевозочного процесса;
32) утверждает перечень операций, входящих в услуги магистральной железнодорожной сети, по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
33) утверждает перечень операций, входящих в услуги подъездных путей, по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;        34) утверждает Правила эксплуатации подъездных путей;
35) утверждает правила по определению размера, режима пользования землями охранных зон и использования земель для нужд железнодорожного транспорта в полосе отвода;
36) устанавливает порядок осуществления контроля за соблюдением перевозчиками правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа;
37) определяет требования к режиму работы, а также порядок открытия и закрытия железнодорожных станций для выполнения всех или отдельных операций;
38) определяет требования по профессиональной подготовке и здоровью к работникам железнодорожного транспорта, непосредственно связанным с движением поездов;
39) определяет порядок и условия прицепки и курсирования подвижного состава в составе пассажирских поездов;
40) устанавливает перечень должностей (профессий), порядок определения уровня профессиональной подготовки в соответствии с квалификационными требованиями, предъявляемыми к должности (профессии), квалификационные требования, предъявляемые к должности (профессии);
41) утверждает перечень объектов железнодорожного транспорта, находящихся в ведении перевозчика и оператора магистральной железнодорожной сети, подлежащих охране;
42) определяет перечень запаса материальных и технических средств, необходимых для устранения последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
43) утверждает перечень воздушных трасс и местных воздушных линий, согласованный с уполномоченным органом в сфере государственной авиации и органами национальной безопасности;
44) разрабатывает перечень должностей и профессий авиационного персонала гражданской и экспериментальной авиации, подлежащего аттестации;
45) утверждает правила ношения формы одежды и знаков различия авиационного персонала гражданской авиации;
46) утверждает Правила определения годности к эксплуатации неклассифицируемых и временных аэродромов и посадочных площадок;
47) утверждает программу по безопасности полетов в сфере гражданской авиации;

30) локомотивтік тартқыш қызметін ұсыну тәртібін айқындайды;
31) тасымалдау процесіне қатысушылардың өзара технологиялық іс-қимыл жасау қағидаларын бекітеді;
32) табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісім бойынша магистралдық темір жол желісі көрсететін қызметтерге кіретін операциялар тізбесін бекітеді;
33) табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісім бойынша кірме жолдар көрсететін қызметтерге кіретін операциялар тізбесін бекітеді;
34) кірме жолдарды пайдалану қағидаларын бекітеді;
35) күзет аймағындағы жерлердің көлемдерін, пайдалану режимін белгілеу жөніндегі және темір жол көлігінің мұқтаждарына бөлінген белдеудегі жерлерді пайдалану қағидаларын бекітеді;
36) тасымалдаушылардың жолаушыларды, багажды және жүк багажды тасымалдау қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін белгілейді;
37) жұмыс режиміне қойылатын талаптарды, сондай-ақ барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшін темір жол станцияларын ашу және жабу тәртібін айқындайды;
38) поездардың жүруіне тікелей байланысты темір жол көлігі жұмысшыларының кәсіби даярлығы мен денсаулығы жөніндегі талаптарды айқындайды;
39) жолаушы поездарының құрамындағы жылжымалы құрамды тіркеу және оның бағытпен жүруінің тәртібі мен шарттарын айқындайды;
40) лауазымдар (кәсіптер) тiзбесiн, лауазымға (кәсіпке) қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкес кәсіби даярлық деңгейiн, лауазымға (кәсіпке) қойылатын бiлiктiлiк талаптарын айқындау тәртiбiн белгілейді;
41) тасымалдаушының және магистралдық темiр жол желiсi операторының қарамағындағы күзетілуге тиіс темір жол көлігі объектілерінің тізбесін бекітеді;
42) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарларын жою үшін қажетті материалдық және техникалық құралдар қорының тізбесін айқындайды;
43) мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның және ұлттық қауіпсіздік органдарының келісімі бойынша әуе трассаларының және жергілікті әуе желілерінің тізбесін бекітеді;
44) азаматтық және эксперименттік авиацияның аттестатталуға жататын авиация персоналының лауазымдары мен кәсіптерінің тізбесін әзірлейді;
45) азаматтық авиацияның авиация персоналының киім үлгісін кию және айырым белгілерін тағып жүру қағидаларын бекітеді;
46) сыныпталмайтын және уақытша әуеайлақтар мен қону алаңдарының пайдалануға жарамдылығын айқындау қағидаларын бекітеді;
47) азаматтық авиация саласында ұшу қауіпсіздігі жөніндегі бағдарламаны бекітеді;

48) утверждает Правила производства полетов в гражданской авиации Республики Казахстан;
49) определяет условия эксплуатации авиамаршрута;
50) утверждает Инструкцию по организации и обслуживанию воздушного движения;
51) утверждает документы аэронавигационной информации;
52) утверждает типовые инструкции по управлению безопасностью полетов эксплуатантов гражданских воздушных судов, в аэропортах, при обслуживании воздушного движения, при техническом обслуживании воздушных судов;
53) утверждает программы подготовки и переподготовки авиационного персонала гражданской авиации, а также требования к владению английским языком в определенном объеме, используемом в радиотелефонной связи авиационным персоналом при выполнении международных полетов;
54) утверждает типовые нормативы численности персонала субъектов, оказывающих услуги в сферах аэропортов и аэронавигации;
55) утверждает квалификационные требования к кандидатам на должность первого руководителя эксплуатанта аэропорта;
56) утверждает типовые нормы расходов сырья и материалов, технических потерь субъектов, оказывающих услуги в сферах аэропортов и аэронавигации;
57) разрабатывает правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах Республики Казахстан;
58) утверждает правила списания воздушных судов;
59) утверждает Правила выделения временных интервалов для обслуживания воздушных судов в аэропортах Республики Казахстан;
60) вводит временное управление в отношении эксплуатанта аэропорта, допущенного к обслуживанию международных полетов, по согласованию с Правительством Республики Казахстан и формирует временную администрацию;
61) разрабатывает перечни должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации Республики Казахстан, а также квалификационные требования к таким должностям;
62) утверждает порядок нанесения государственных, регистрационных опознавательных и дополнительных знаков на гражданские и экспериментальные воздушные суда и описание указанных знаков;
63) утверждает Инструкцию по утверждению расписания регулярных рейсов на внутренних и международных авиамаршрутах Республики Казахстан;
64) утверждает правила подготовки к полетам для гражданской и экспериментальной авиации;
65) утверждает Инструкцию расчета себестоимости летного часа при выполнении полетов на субсидируемых маршрутах;
66) утверждает перечень опасных грузов, предназначенных для перевозки гражданскими воздушными судами;
67) утверждает виды и формы пропусков на право прохода, проезда в контролируемую зону аэропорта;

48) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекітеді;
49) авиабағыттарды пайдалану шарттарын айқындайды;
50) Әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты бекітеді;
51) аэронавигациялық ақпарат құжаттарын бекітеді;
52) әуе қозғалысына қызмет көрсету кезінде, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету кезінде әуежайларда азаматтық әуе кемелерін пайдаланушылардың ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі үлгі нұсқаулықтарды бекітеді;
53) азаматтық авиацияның авиация персоналын даярлау және қайта даярлау бағдарламаларын, сондай-ақ халықаралық ұшуды орындаған кезде авиация персоналының радиотелефон байланысында пайдаланатын белгілі бір көлемдегі ағылшын тілін білуіне қойылатын талаптарды бекітеді;
54) әуежайлар және аэронавигация салаларында қызмет көрсететін субъектілер персоналы санының үлгі нормативтерін бекітеді;
55) әуежайды пайдаланушының бірінші басшысы лауазымына үміткерлерге біліктілік талаптарын бекітеді;
56) әуежайлар және аэронавигация салаларында қызмет көрсететін субъектілердің шикізат пен материалдар шығындарының, техникалық шығындарының үлгі нормаларын бекітеді;
57) Қазақстан Республикасының әуежайларында ұшуды авариялық-құтқарумен қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді;
58) әуе кемелерін есептен шығару қағидаларын бекітеді;
59) Қазақстан Республикасының әуежайларында әуе кемелеріне қызмет көрсету үшін уақытша интервалдарды бөлу қағидаларын бекітеді;
60) Қазақстан Республикасы Үкіметінің келісімі бойынша халықаралық ұшуларға қызмет көрсетуге рұқсат берілген әуежайдың пайдаланушысына қатысты уақытша басқаруды енгізеді және уақытша әкімшілікті қалыптастырады;
61) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбелерін, сондай-ақ осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
62) азаматтық және эксперименттік әуе кемелеріне мемлекеттік, тiркелетін танылым және қосымша белгілерін салу қағидаларын және көрсетілген белгілердің сипаттамасын бекітеді;
63) Қазақстан Республикасының ішкі және халықаралық авиамаршруттарындағы тұрақты рейстердің кестесін бекіту жөніндегі нұсқаулықты бекітеді;
64) азаматтық және эксперименттік авиация үшін ұшуға дайындық қағидаларын бекітеді;
65) субсидияланатын маршруттарда ұшуды орындаған кезде Ұшу сағатының өзіндік құнын есептеу нұсқаулығын бекітеді;
66) азаматтық әуе кемелерімен тасымалдауға арналған қауіпті жүктердің тізбесін бекітеді;
67) әуежайдың бақыланатын аймағына өту, көлікпен өту құқығына арналған рұқсаттамалардың түрлері мен нысандарын бекітеді;

68) утверждает правила выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных полетов;
69) разрабатывает проекты законодательных и иных нормативных правовых актов, регулирующих отношения, возникающие в сфере торгового мореплавания;
70) назначает на должность и освобождает от должности капитана морского порта;
71) утверждает формы Государственного судового реестра, Реестра арендованных иностранных судов и судовой книги;
72) утверждает положения о лоцманской службе;
73) утверждает перечень участков внутренних водных путей, типов и размеров судов, подлежащих обязательной лоцманской проводке;
74) разрабатывает требования к минимальному составу экипажей судов;
75) утверждает перечень должностей (профессий) работников государственного контроля и надзора, имеющих право ношения форменной одежды (без погон), образцов форменной одежды (без погон) и знаков различия, а также порядка ее ношения;
76) обеспечивает внутренние водные пути в судоходном состоянии и содержит шлюзы;
77) разрабатывает правила проведения расследований, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, на внутренних водных путях;
78) принимает решение о предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан и временном переводе судна под флаг иностранного государства;
79) разрабатывает порядок устройства временных приспособлений и наплавных сооружений для причаливания, швартовки и стоянки судов, плотов и иных плавучих объектов, посадки на суда и высадки с судов пассажиров, погрузки, выгрузки и хранения грузов;
80) определяет порядок и сроки подъема затонувшего имущества;
81) утверждает правила технического наблюдения за постройкой судов и изготовлением материалов и изделий;
82) разрабатывает условия, на которых иностранцы и лица без гражданства могут входить в состав экипажа судна;
83) разрабатывает правила перевозок пассажиров, багажа и грузов на внутреннем водном транспорте;
84) разрабатывает порядок учета реализуемых грузов и расчетов за них;
85) разрабатывает правила буксировки судов, плотов и иных плавучих объектов;
86) разрабатывает правила захода судов в порт и выхода их из порта, плавания судов в пределах акватории порта и стоянки в порту;
87) утверждает перечень должностей (профессий) работников государственного контроля на морском транспорте, которым выдается форменная одежда (без погон), образцы форм и знаков различия, порядок ношения форменной одежды (без погон);

68) халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсаттар беру және оны беруден бас тарту негіздерінің қағидаларын бекітеді;
69) сауда мақсатында теңізде жүзу саласында туындайтын қатынастарды реттейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
70) теңіз портының капитанын лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады;
71) Мемлекеттік кеме тізілімінің, Жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінің және кеме кітабының нысандарын бекітеді;
72) лоцмандық қызмет туралы ережені бекітеді;
73) ішкі су жолдары учаскелерінің, міндетті лоцмандық алып өтуге жататын кемелердің үлгілері мен көлемдерінің тізбесін бекітеді;
74) кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарды әзірлейді;
75) нысанды киім (погонсыз) киiп жүруге құқығы бар мемлекеттік бақылау және қадағалау қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін, нысанды киiмнің (погонсыз) және айырым белгiлерiнің үлгiлерiн, сондай-ақ оны киiп жүру тәртібін бекітеді;
76) ішкі су жолдары мен шлюздердің кеме жүретін жағдайда ұсталуын қамтамасыз етеді;
77) ішкі су жолдарындағы кемелермен, оның ішінде шағын кемелермен болатын көліктік оқиғаларды тергеу, сыныптау және есепке алу қағидаларын әзірлейді;
78) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын беру және кемені шет мемлекеттің туын көтеріп жүзуге уақытша ауыстыру туралы шешім қабылдайды;
79) кемелердің, салдардың және өзге де жүзу объектілерінің айлаққа келуіне, арқандап байлануына және тоқтап тұруына арналған уақытша құрылғылар мен жүзбелі құрылыстарды орналастыру, жолаушыларды кемелерге отырғызу және кемелерден түсіру, жүктерді тиеу, түсіру және сақтау тәртібін әзірлейді;
80) суға кеткен мүлікті көтерудің тәртібі мен мерзімдерін айқындайды;
81) кемелердi жасауды және материалдар мен бұйымдарды дайындауды техникалық байқау қағидаларын бекітеді;
82) шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кеме экипажының құрамына кіруі мүмкін болатын шарттарды әзірлейді;
83) ішкі су көлігінде жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау қағидаларын әзірлейді;
84) сатылатын жүктерді есепке алу және олар үшін есеп айырысу тәртібін әзірлейді;
85) кемелерді, салдарды және өзге де жүзу объектілерін тіркеп сүйреу қағидаларын әзірлейді;
86) кемелердің портқа кіру және порттан шығу, кемелердің порт акваториясы мен порттағы тұрақ шегінде жүзуі қағидаларын әзірлейді;
87) нысанды киім (погонсыз) берілетін теңіз көлігіндегі мемлекеттік бақылау қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін, нысанды киімнің (погонсыз) және айырым белгiлерiнің үлгiлерiн, нысанды киім (погонсыз) киiп жүру тәртібін бекітеді;

88) устанавливает порядок присвоения и изменения названия судна;
89) определяет порядок присвоения позывного сигнала и идентификационного номера судовой станции спутниковой связи;
90) разрабатывает перечень, формы судовых документов и правила ведения судовых документов;
91) разрабатывает правила расследования аварийных случаев с судами;
92) устанавливает квалификационные требования для морских лоцманов;
93) устанавливает срок действия временного прекращения или ограничения приема грузов для перевозок;
94) утверждает формы актов, порядок их составления и порядка удостоверения обстоятельств, не требующих составления актов;
95) организует разработку предложений и реализует основные направления и приоритеты развития и совершенствования связи Республики Казахстан, повышает ее качества, доступность и устойчивость функционирования;
96) развивает международное сотрудничество в сфере информатизации и при формировании «электронного правительства»;
97) в пределах своей компетенции как администрация связи Республики Казахстан представляет и защищает интересы Республики Казахстан в международных союзах и организациях связи;
98) осуществляет выполнение мероприятий по международной координации радиочастот в соответствии с Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи;
99) выступает в качестве почтовой администрации Республики Казахстан и в пределах полномочий, определенных Правительством Республики Казахстан, представляет и защищает интересы Казахстана в области почтовой связи при взаимодействии с почтовыми администрациями других государств и международными организациями;
100) осуществляет межотраслевую координацию деятельности в области связи и сфере информатизации и при формировании «электронного правительства»;
101) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере информатизации, а также по вопросам центров обслуживания населения;
102) разрабатывает и принимает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты в области связи;
103) разрабатывает технические регламенты в сфере информатизации;
104) создает условия для функционирования рынка электронных услуг;
105) разрабатывает и утверждает методику оценки интернет-ресурсов государственных органов;
106) осуществляет оказание практической и методической помощи государственным органам и организациям по вопросам электронного документа и электронной цифровой подписи;
107) осуществляет формирование «электронного правительства» и развитие государственных электронных информационных ресурсов, информационных систем, информационно-коммуникационных сетей, обеспечение их совместимости и взаимодействия в едином информационном пространстве Республики Казахстан;

88) кеме атауын беру және өзгерту тәртібін айқындайды;
89) белгі беру дабылын және спутниктік байланыстағы кеме станциясының сәйкестендіру нөмірін беру тәртібін айқындайды;
90) кеме құжаттарының тізбесін, нысандарын және кеме құжаттарын жүргізу қағидаларын әзірлейді;
91) кемелермен болған апаттық жағдайларды тергеу қағидаларын әзірлейді;
92) теңіз лоцмандарына арналған біліктілік талаптарын белгілейді;
93) тасымалдау үшін жүктерді қабылдауды уақытша тоқтатудың немесе шектеудің қолданылу мерзімін белгілейді;
94) актілер нысандарын, оларды жасау тәртібін және актілерді жасауды талап етпейтін жағдайларды куәландыру тәртібін бекітеді;
95) Қазақстан Республикасының байланысын дамыту мен жетілдірудің негізгі бағыттары мен басымдықтарын іске асыруды және ұсыныстар әзірлеуді ұйымдастырады, оның жұмыс істеу сапасын, қолжетімділігін және орнықтылығын арттырады;
96) ақпараттандыру саласында және «электрондық үкімет» қалыптастыруда халықаралық ынтымақтастықты дамытады;
97) Қазақстан Республикасының байланыс әкімшілігі ретінде халықаралық байланыс одақтары мен ұйымдарында өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіреді және қорғайды;
98) халықаралық электр байланысы одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес радиожиілікті халықаралық үйлестіру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады;
99) Қазақстан Республикасының пошта әкімшілігі ретінде басқа мемлекеттердің және халықаралық ұйымдардың пошта әкімшіліктерімен өзара іс-қимыл жасауда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өкілеттіктері шегінде пошта байланысы саласындағы Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіреді және қорғайды;
100) байланыс саласында және ақпараттандыру саласында және «электрондық үкіметті» қалыптастыру кезінде қызметті салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
101) ақпараттандыру саласында, сондай-ақ халыққа қызмет көрсету орталықтарының мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
102) өз құзыреті шегінде байланыс саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және қабылдайды;
103) ақпараттандыру саласында техникалық регламенттерді әзірлейді;
104) электрондық қызметтер нарығының жұмыс істеуіне жағдай жасайды;
105) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын бағалау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
106) электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба мәселелері жөнінде мемлекеттік органдар мен ұйымдарға практикалық және әдістемелік көмек көрсетуді жүзеге асырады;
107) «электрондық үкіметті» қалыптастыруды және мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды, ақпараттық жүйелерді, ақпараттық-коммуникациялық желілерді дамытуды, Қазақстан Республикасының бірыңғай ақпараттық кеңістігінде олардың үйлесімділігі мен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді;

108) разрабатывает и утверждает типовое положение удостоверяющего центра;
109) разрабатывает и утверждает Правила эксплуатации и взаимодействия электронных информационных ресурсов и информационных систем, а также информационно-коммуникационных сетей государственных органов;
110) разрабатывает и утверждает порядок формирования и функционирования национальных электронных информационных ресурсов и национальных информационных систем, информационно-коммуникационных сетей;
111) разрабатывает и утверждает порядок проведения аудита информационных систем, инвестиционных проектов и программ в сфере информатизации;
112) разрабатывает и принимает концепцию построения единой сети телекоммуникаций, сетей телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан;
113) утверждает перечень разрешенных к эксплуатации и ввозу из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
114) разрабатывает и утверждает правила регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств, высокочастотных устройств, а также ввоза их из-за границы;
115) разрабатывает Правила оказания услуг связи;
116) разрабатывает порядок установления охранных зон и режима работы в них;
117) формирует государственную коллекцию знаков почтовой оплаты;
118) осуществляет присвоение почтовых индексов производственным объектам почтовой связи на территории Республики Казахстан по предложению Национального оператора почты;
119) разрабатывает правила предоставления услуг почтовой связи;
120) разрабатывает перечень предметов и веществ, ограниченных к пересылке по почтовым сетям;
121) разрабатывает порядок применения почтового штемпеля на почтовых отправлениях;
122) утверждает образцы, порядок ношения, нормы обеспечения форменной одежды (без погон) работников Национального оператора почты;
123) определяет порядок выдачи разрешения на применение франкировальных машин, а также порядок их использования;
124) утверждает порядок испытаний, регистрации, передачи, хранения, обеспечения полноты депонирования и представления сведений о регистрации, передаче и хранении программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации в депозитарий;
125) осуществляет разработку и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проведения проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;
126) осуществляет организацию разработки инвестиционных проектов и программ в сфере информатизации;

108) куәландырушы орталықтың үлгі ережесін әзірлейді және бекітеді;
109) Мемлекеттік органдардың электрондық ақпараттық ресурстарын және ақпараттық жүйелерін, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық желілерін пайдалану және олардың өзара іс-қимыл жасау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
110) ұлттық электрондық ақпараттық ресурстарды және ұлттық ақпараттық жүйелерді, ақпараттық-коммуникациялық желілерді қалыптастыру және олардың жұмыс істеу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
111) ақпараттандыру саласында ақпараттық жүйелерге, инвестициялық жобаларға және бағдарламаларға аудит жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
112) телекоммуникацияның бірыңғай желісін, Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланымдағы телекоммуникация желілерін құру тұжырымдамасын әзірлейді және қабылдайды;
113) пайдалануға және шетелден әкелуге рұқсат берілген радиоэлектронды құралдардың және жоғары жиілікті құрылғылардың тізбесін бекітеді;
114) радиоэлектронды құралдарды, жоғары жиілікті құрылғыларды тіркеу және пайдалану, сондай-ақ шетелден әкелу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
115) Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын әзірлейді;
116) қорғау аймақтарын белгілеу және ондағы жұмыс режимінің тәртібін әзірлейді;
117) пошталық ақы төлеу белгілерінің мемлекеттік топтамасын қалыптастырады;
118) Ұлттық пошта операторының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының аумағында пошта байланысының өндірістік объектілеріне пошталық индекстер беруді жүзеге асырады;
119) пошта байланысы қызметтерін ұсыну қағидаларын әзірлейді;
120) почта желілерімен жөнелту шектелген нәрселер мен заттардың тізбесін әзірлейді;
121) пошта жөнелтімдеріндегі пошталық штемпельді қолдану тәртібін әзірлейді;
122) Ұлттық пошта операторы қызметкерлерінің нысанды киім (погонсыз) үлгілерін, оларды кию тәртібін, олармен қамтамасыз ету нормаларын бекітеді;
123) франкирлеу машиналарын қолдануға рұқсат беру тәртібін, сондай-ақ оларды пайдалану тәртібін айқындайды;
124) депозитке беруді сынақтан өткізу, тіркеу, беру, сақтау, оның толықтығын қамтамасыз ету және депозитарийге бағдарламалық өнімдерді, бағдарламалық кодтарды және нормативтік-техникалық құжаттаманы тіркеу, беру және сақтау туралы мәліметтерді ұсыну тәртібін бекітеді;
125) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, жарты жылдық тексеру жоспарларын әзірлеуді және бекітуді жүзеге асырады;
126) ақпараттандыру саласындағы инвестициялық жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуді ұйымдастыруды жүзеге асырады;

127) осуществляет выработку предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан об информатизации;
128) разрабатывает и утверждает нормативы затрат на создание, развитие и сопровождение информационных систем;
129) разрабатывает типовой регламент электронной государственной услуги;
130) проводит экспертизу технико-экономического обоснования, технической спецификации и технического задания информационных ресурсов и информационных систем создаваемого и (или) приобретаемого за счет бюджетных средств, в том числе вносимых в них изменений;
131) определяет регистратуры, разрабатывает и утверждает порядок регистрации, пользования и распределения доменного пространства казахстанского сегмента сети Интернет;
132) осуществляет координацию деятельности по выполнению требований единых технологических стандартов в использовании информационных систем, информационно-коммуникационных сетей для интеграции их в инфраструктуру «электронного правительства» и реагированию на компьютерные инциденты;
133) разрабатывает предложения по срокам обеспечения государственными органами оказания входящих в их компетенцию электронных государственных услуг;
134) разрабатывает правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан, удостоверяющим центром государственных органов и национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан;
135) разрабатывает правила выдачи заключений о соответствии компьютерной системы техническим требованиям для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин;
136) разрабатывает квалификационные требования к субъектам, осуществляющим предоставление услуг в области связи;
137) рассматривает в установленном порядке обращения физических и юридических лиц по вопросам регулирования отношений в сфере информатизации, а также по вопросам центров обслуживания населения;
138) осуществляет совершенствование системы привлечения инвестиций и механизмов стимулирования разработки и реализации инвестиционных проектов и программ в сфере информатизации;
139) участвует в работах по стандартизации и подтверждению соответствия в сфере информатизации;
140) утверждает Правила допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов;
141) утверждает Правила применения на территории Республики Казахстан международного сертификата взвешивания грузовых транспортных средств;

127) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасын жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеуді жүзеге асырады;
128) ақпараттық жүйелерді құруға, дамытуға және сүйемелдеуге арналған нормативтік шығындарды әзірлейді және бекітеді;
129) электрондық мемлекеттік қызметтердің үлгі регламентін әзірлейді;
130) бюджет қаражаты есебінен жасалатын және (немесе) сатып алынатын ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің, оның ішінде оларға енгізілетін өзгерістердің техникалық-экономикалық негіздемесіне, техникалық ерекшелігіне және техникалық тапсырмасына сараптама жүргізеді;
131) регистратураларды айқындайды, Интернет желісінің қазақстандық сегментінің домендік кеңістігін тіркеу, пайдалану және бөлу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
132) ақпараттық жүйелерді, ақпараттық-коммуникациялық желілерді «электрондық үкімет» инфрақұрылымына ықпалдастыру үшін оларды пайдалануда бірыңғай технологиялық стандарттардың талаптарын орындау және компьютерлік оқиғаларға ден қою жөніндегі қызметті үйлестіруді жүзеге асырады;
133) мемлекеттік органдардың өз құзыретіне кіретін электрондық мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету мерзімдері жөнінде ұсыныстарды әзірлейді;
134) Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының және ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен дұрыстығын растау қағидаларын әзірлейді;
135) бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін компьютерлік жүйенің техникалық талаптарға сәйкестігі туралы қорытындылар беру қағидаларын әзірлейді;
136) байланыс саласында қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын субъектілерге қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
137) ақпараттандыру саласындағы қатынастарды реттеу мәселелері жөніндегі, сондай-ақ халыққа қызмет көрсету орталықтарының мәселелері жөніндегі жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін белгіленген тәртіппен қарайды;
138) инвестициялар тарту жүйесін және ақпараттандыру саласындағы инвестициялық жобалар мен бағдарламаларды әзірлеу мен іске асыруды ынталандыру тетіктерін жетілдіруді жүзеге асырады;
139) ақпараттандыру саласындағы стандарттау және сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстарға қатысады;
140) Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыларға рұқсат беру қағидаларын бекiтедi;
141) Қазақстан Республикасының аумағында жүк көлігі құралдарын өлшеудің халықаралық сертификатын қолдану қағидаларын бекітеді;

142) утверждает порядок организации работы постов транспортного контроля;
143) ведет реестр физических и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности по специальной подготовке водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном и внутриреспубликанском сообщениях;
144) ведет национальную базу данных по электронным (цифровым) тахографам;
145) выдает свидетельство о соответствии требованиям, установленным в Правилах перевозок грузов автомобильным транспортом, на транспортные средства, зарегистрированные в Республике Казахстан, предназначенные для перевозки скоропортящихся грузов, при осуществлении международных перевозок;
146) утверждает правила оказания услуг по перевозке инвалидов автомобильным транспортом;
147) утверждает перечень классификации подвижного состава, специального подвижного состава;
148) утверждает инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железнодорожном транспорте;
149) утверждает Правила продления сроков службы грузовых и пассажирских вагонов и тягового подвижного состава;
150) утверждает Правила эксплуатации железнодорожных переездов;
151) утверждает перечень должностей (профессий) работников государственного контроля на железнодорожном транспорте, имеющих право ношения форменной одежды (без погон), ее образцы, порядок ношения и знаки различия;
152) утверждает порядок ведения учета и представления отчетности о перевозках пассажиров, багажа, грузобагажа, грузов и об использовании подвижного состава при перевозках;
153) участвует в расследовании крушений, аварий на железнодорожном транспорте на территории Республики Казахстан;
154) утверждает термины, связанные с движением поездов;
155) утверждает квалификационные требования к кандидатам на должность первого руководителя авиакомпании;
156) утверждает программы подготовки и переподготовки специалистов служб авиационной безопасности, должностных лиц уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по вопросам авиационной безопасности и безопасности полетов;
157) осуществляет реализацию основных направлений государственной политики в области использования воздушного пространства и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
158) осуществляет международное сотрудничество, в том числе представительство Республики Казахстан в международных организациях гражданской авиации;
159) участвует в заключении международных договоров Республики Казахстан в сфере гражданской авиации;
160) утверждает правила, определяющие порядок и условия привлечения к сертификации, инспекционной проверке в сфере гражданской авиации организации, находящейся в ведении уполномоченного органа в сфере гражданской авиации;

142) көлiктiк бақылау бекеттерiнiң жұмысын ұйымдастыру тәртібін бекiтедi;
143) халықаралық және республикаішілік қатынастарда қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерiн арнайы даярлау жөніндегі қызметтің жүзеге асырыла басталғаны туралы хабарлама берген жеке және заңды тұлғалардың тізілімін жүргізеді;
144) электрондық (цифрлық) тахографтар жөніндегі ұлттық дерекқорды жүргізеді;
145) Қазақстан Республикасында тіркелген, тез бұзылатын жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарында халықаралық тасымалдауларды жүзеге асыру кезінде олардың Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы куәлік береді;
146) автомобиль көлігімен мүгедектерді тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидаларын бекітеді;
147) жылжымалы құрамды, арнайы жылжымалы құрамды сыныптау тізбесін бекітеді;
148) поездардың қозғалысы және темір жол көлігіндегі маневрлік жұмыс жөніндегі нұсқаулықты бекітеді;
149) Жүк және жолаушылар вагондары мен тартқыш жылжымалы құрамның қызметін пайдалану мерзімдерін ұзарту қағидаларын бекітеді;
150) темір жол өтпелерін пайдалану қағидаларын бекітеді;
151) нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар темір жол көлiгiндегі мемлекеттік бақылау қызметкерлерi лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін, нысанды киімнің (погонсыз) үлгілерін, оны киіп жүру тәртібін және айырым белгілерін бекітеді;
152) жолаушыларды, багажды, жүк багажды, жүктерді тасымалдау туралы және тасымалдау кезінде жылжымалы құрамды пайдалану туралы есептілікті есепке алуды жүргізу мен беру тәртібін бекітеді;
153) Қазақстан Республикасының аумағында темір жол көлігіндегі апаттарды, аварияларды тергеуге қатысады;
154) поездар қозғалысына байланысты терминдерді бекітеді;
155) авиакомпанияның бірінші басшысы лауазымына кандидаттарға қойылатын біліктілік талаптарын бекітеді;
156) авиациялық қауіпсіздік қызметі мамандарын, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдарын авиациялық қауіпсіздік және ұшу қауіпсіздігі мәселелері бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекітеді;
157) әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын іске асыруды жүзеге асырады;
158) халықаралық ынтымақтастықты, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық азаматтық авиация ұйымдарында өкілдік етуін жүзеге асырады;
159) азаматтық авиация саласында Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасуға қатысады;
160) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның қарамағындағы ұйымдарды азаматтық авиация саласында сертификаттауға, инспекциялық тексеруге тартудың тәртібі мен шарттарын айқындайтын қағидаларды бекітеді;

161) утверждает правила допуска воздушных трасс и местных воздушных линий к эксплуатации;
162) определяет порядок открытия и закрытия аэропортов для обеспечения международных полетов воздушных судов;
163) осуществляет навигационно-гидрографическое обеспечение условий плавания судов по внутренним водным путям, за исключением участков пограничной зоны Республики Казахстан;
164) утверждает Правила освидетельствования судов в эксплуатации;
165) утверждает Правила пропуска судов через судоходные шлюзы;
166) утверждает Правила строительства судов внутреннего и смешанного «река-море» плавания с использованием элементов эксплуатировавшихся судов;
167) утверждает Правила по обновлению судов внутреннего водного плавания и судов смешанного «река-море» плавания;
168) утверждает Правила по обновлению судов технического флота;
169) утверждает Правила постройки судов внутреннего плавания;
170) выдает разрешение на осуществление каботажа и иной деятельности, связанной с торговым мореплаванием, судами, плавающими под флагом иностранного государства;
171) обеспечивает проведение освидетельствования судов, портов, береговых объектов, судоходных гидросооружений, искусственных островов и других сооружений на море;
172) утверждает правила обеспечения питанием экипажей морских судов;
173) согласовывает строительство в зоне действия средств навигационной обстановки морских путей;
174) осуществляет организацию признания классификационного общества, осуществляющего техническое освидетельствование и классификацию судов;
175) привлекает соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к компетенции уполномоченного органа;
176) утверждает правила классификации и постройки морских судов;
177) утверждает правила о грузовой марке морских судов;
178) согласовывает проектирование, размещение, строительство и эксплуатацию береговых объектов;
179) утверждает правила освидетельствования грузоподъемных устройств морских судов;
180) устанавливает районы обязательной и районы необязательной лоцманской проводки судов и доводит информацию о таких районах до всеобщего сведения в морских портах и лоциях;
181) разрабатывает правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения;
182) создает условия для функционирования рынка услуг связи в пределах своей компетенции;

161) әуе трассалары мен жергілікті әуе желілерін пайдалануға рұқсат ету қағидаларын бекітеді;
162) әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу тәртібін айқындайды;
163) Қазақстан Республикасының шекаралық аймақ учаскелерiн қоспағанда, кемелердiң iшкi су жолдарымен жүзу жағдайларын навигациялық-гидрографиялық қамтамасыз етудi жүзеге асырады;
164) Пайдаланылатын кемелердi куәландыру қағидаларын бекітеді;
165) Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидаларын бекітеді;
166) Пайдаланылған кемелердің элементтерін пайдалана отырып, ішкi және аралас «өзен-теңiз» суларында жүзетiн кемелердi жасау қағидаларын бекітеді;
167) Ішкі суларда жүзетін кемелерді және аралас «өзен-теңiз» суларында жүзетiн кемелердi жаңарту жөніндегі қағидаларды бекітеді;
168) Техникалық флот кемелерін жаңарту жөніндегі қағидаларды бекітеді;
169) Ішкi суда жүзетiн кемелердi жасау қағидаларын бекітеді;
170) шет мемлекеттің туын көтеріп жүзетін кемелердің каботажды және сауда мақсатында теңiзде жүзумен байланысты өзге де қызметті жүзеге асыруына рұқсаттар береді;
171) кемелердің, порттардың, жағалаудағы объектiлердiң, кеме жүзетін гидроқұрылыстардың, жасанды аралдардың және теңіздегі басқа да құрылыстардың куәландырылудан өткізілуін қамтамасыз етеді;
172) теңіз кемелерінің экипаждарын азық-түлікпен қамтамасыз ету қағидаларын бекітеді;
173) теңiз жолдарының навигациялық жағдайының құралдары қолданылатын аймақтағы құрылысты келіседі;
174) кемелердi техникалық куәландыру мен сыныптауды жүзеге асыратын сыныптау қоғамының танылуын ұйымдастыруды жүзеге асырады;
175) уәкілетті органның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатыстыру үшін тиісті мамандарды тартады;
176) теңiз кемелерiн сыныптау және жасау қағидаларын бекітеді;
177) теңiз кемелерiнiң жүк маркасы туралы қағидаларды бекітеді;
178) жағалау объектілерін жобалауды, орналастыруды, салуды және пайдалануды келіседі;
179) теңіз кемелерінің жүк көтергіш құрылғыларын куәландыру қағидаларын бекітеді;
180) кемелерді лоцмандық алып өтудің мiндеттi аудандары мен мiндеттi емес аудандарын белгiлейдi және мұндай аудандар туралы ақпаратты теңіз порттары мен лоцияларына жалпыға бірдей етіп жеткiзедi;
181) жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын) беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн есептеуді жүргізу қағидаларын әзірлейді;
182) байланыс қызметтерi нарығының жұмыс iстеуi үшiн өз құзыретi шегiнде жағдайлар жасайды;

183) управляет национальными ресурсами в области связи;
184) утверждает виды и объемы выпуска государственных знаков почтовой оплаты;
185) согласовывает с органами национальной безопасности нормативные правовые акты, устанавливающие требования, направленные на обеспечение национальной безопасности в области связи;
186) утверждает правила присоединения сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования и регулирования пропуска трафика по сети телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан;
187) утверждает планы перспективного использования радиочастотного спектра;
188) для радиоэлектронных средств гражданского назначения выдает разрешительные документы на право использования радиочастотного спектра;
189) утверждает порядок изъятия разрешения на использование радиочастотного спектра в случае неиспользования в течение одного года;
190) ведет реестр распределенных и резервных ресурсов нумерации;
191) определяет порядок утверждения тарифов (цен, ставок сбора) на универсальные услуги телекоммуникаций и в сферах естественных монополий в области телекоммуникаций и общедоступных услуг почтовой связи;
192) регулирует цены на услуги субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на рынках услуг в области телерадиовещания;
193) вносит предложения в уполномоченные органы по использованию сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка;
194) выдает разрешение на использование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания на основании решения Комиссии по вопросам развития телерадиовещания;
195) координирует деятельность национального оператора телерадиовещания в части внедрения цифрового эфирного телерадиовещания;
196) координирует деятельность государственной технической службы;
197) организует работу по управлению национальной сетью телерадиовещания;
198) организует работы по разработке государственных стандартов в области телерадиовещания в соответствии с принимаемыми в Республике Казахстан планами и программами;
199) утверждает нормативные правовые и нормативные технические акты в области телерадиовещания, в том числе правила технической эксплуатации систем телерадиовещания, правила проведения контроля качества телерадиовещания, правила присоединения технических средств теле-, радиокомпаний к сетям операторов телерадиовещания, правила оказания услуг операторами телерадиовещания;

183) байланыс саласындағы ұлттық ресурстарды басқарады;
184) пошта ақысы мемлекеттiк белгiлерiнiң түрлерiн және шығарылу көлемiн бекiтеді;
185) байланыс саласындағы ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды белгiлейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiседі;
186) телекоммуникация желiлерiн ортақ пайдаланымдағы телекоммуникация желiсiне қосу және Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланымдағы телекоммуникация желiсi бойынша трафиктi өткiзудi реттеу қағидаларын бекiтеді;
187) радиожиiлiк спектрiн перспективалы пайдаланудың жоспарларын бекітеді;
188) азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар үшін радиожиiлiк спектрiн пайдалану құқығына рұқсат беру құжаттарды береді;
189) бір жыл бойы пайдаланылмаған жағдайда, радиожиiлiк спектрiн пайдалануға берiлген рұқсатты алып қою тәртібін бекітеді;
190) нөмiрлеудiң бөлінген және резервтік ресурстарының тiзiлiмiн жүргізеді;
191) телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне және телекоммуникация және пошта байланысының жалпыға қолжетімді қызметі саласындағы табиғи монополиялар аясында тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын) бекіту тәртібін айқындайды;
192) телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметтер нарықтарында басым жағдайға ие нарық субъектілерінің қызметтеріне бағаларды реттейді;
193) уәкілетті органдарға адамдардың өміріне, денсаулығына төнген қауіп-қатер және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар тәртібі туралы халықты хабардар ету үшін, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және құқықтық тәртіпті қорғау мүдделерінде телерадио хабарларын тарату желілерін пайдалану жөнінде ұсыныстар енгізеді;
194) телерадио хабарларын тарату мақсаты үшін жиіліктердің белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалануға рұқсатты Телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөніндегі комиссия шешімінің негізінде береді;
195) цифрлық эфирлік телерадио хабарлар тарату бөлігінде телерадио хабарларын таратушы ұлттық оператордың қызметін үйлестіреді;
196) мемлекеттік техникалық қызметтің жұмысын үйлестіреді;
197) телерадио хабарларын таратудың ұлттық желісін басқару жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
198) Қазақстан Республикасында қабылданатын жоспарлар мен бағдарламаларға сәйкес телерадио хабарларын тарату саласындағы мемлекеттік стандарттарды әзірлеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
199) телерадио хабарларын тарату саласында нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық актілерді, оның ішінде телерадио хабарларын тарату жүйесін техникалық пайдалану қағидаларын, телерадио хабарларын тарату сапасын бақылауды жүргізу қағидаларын, теле-, радиокомпаниялардың техникалық құралдарын телерадио хабарларын тарату операторларының желілеріне қосу қағидаларын, телерадио хабарларын тарату операторларының қызмет көрсетуі қағидаларын бекітеді;

200) разрабатывает правила подтверждения подлинности иностранной электронной цифровой подписи доверенной третьей стороной Республики Казахстан;
201) обеспечивает защиту прав потребителей при оказании государственных услуг;
202) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
15. В соответствии с действующим законодательством на ведомства могут быть возложены функции по:
1) осуществлению лицензирования отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании;
2) осуществлению сбора информации об использовании транзитного потенциала, учета интенсивности движения автотранспортных средств, организации и осуществлению передачи накопленной информации в виде отчетных документов установленной формы;
3) произведению паритетного обмена с компетентными органами иностранных государств бланками разрешительных документов;
4) осуществлению ведения реестров маршрутов регулярных международных и междугородных межобластных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
5) выдаче разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
6) выдаче специальных разрешений на проезд тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств (включая иностранные) по территории Республики Казахстан;
7) обеспечению защиты прав потребителей при оказании государственных услуг;
8) осуществлению контроля за деятельностью организаций, осуществляющих управление и эксплуатацию магистральных линий связи, а также сетей связи, находящихся в управлении или собственности организаций с иностранным участием;
9) выдаче дополнительного разрешения на проезд по территории Республики Казахстан;
10) утверждению маршрутов и расписаний движения по регулярным междугородным межобластным автомобильным перевозкам пассажиров и багажа по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих областей, городов республиканского значения, столицы;
11) осуществлению организации регулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, согласования расписания движения по маршрутам указанных перевозок;
12) регистрации временного въезда иностранных автотранспортных средств;
13) обеспечению взаимодействия государства с общественными объединениями и объединениями юридических лиц в форме ассоциаций (союзов) в сфере автомобильного транспорта;

200) Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарабының шетелдік электрондық цифрлық қолтаңбасының түпнұсқалығын растау қағидаларын әзірлейді;
201) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде тұтынушылар құқықтарын қорғауды қамтамасыз етеді;
202) көлік және коммуникация саласында кадрлар қажеттігін анықтайды;
203) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
15. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес ведомствоға мыналар бойынша функциялар жүктелуі мүмкін:
1) Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес лицензиялауға жататын қызметтің жекелеген түрлерін лицензиялауды жүзеге асыру;
2) транзиттік әлеуетті пайдалану туралы ақпаратты жинақтауды, автокөлік құралдары қозғалысының қарқындылығын есепке алуды жүзеге асыру, жинақталған ақпаратты белгіленген нысандағы есеп беру құжаты түрінде беруді ұйымдастыру және жүзеге асыру;
3) шетел мемлекеттерінің құзыретті органдарымен рұқсат беру құжаттарының бланкілерімен тепе-тең алмасуды жүргізу;
4) жолаушылар мен багаждың тұрақты халықаралық және қалааралық облысаралық автомобиль тасымалдары бағыттарының тізілімдерін жүргізуді жүзеге асыру;
5) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шетел мемлекетінің аумағы бойынша Қазақстан Республикасы тасымалдаушыларының жүріп өтуіне рұқсат беру;
6) ауыр салмақты және ірі өлшемді көлік құралдарының (шетелдікін қоса алғанда) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуіне арнайы рұқсаттар беру;
7) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде тұтынушылар құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету;
8) магистральдық байланыс желілерін басқару мен пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдардың, сондай-ақ шетелдіктер қатысатын ұйымдардың басқаруындағы немесе меншiгiндегi байланыс желiлерiнің қызметiне бақылау жасауды жүзеге асыру;
9) Қазақстан Республикасы аумағынан жүріп өтуге қосымша рұқсат беру;
10) тиiстi облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының келісімі бойынша жолаушылар мен багажды облысаралық қалааралық тұрақты автомобиль тасымалдау маршруттары мен қозғалыс кестелерiн бекiту;
11) жолаушылар мен багаждың тұрақты халықаралық автомобиль тасымалдарын ұйымдастыруды жүзеге асыру, көрсетілген тасымалдардың бағыттар бойынша қозғалу кестесін келісу;
12) шетелдік автокөлік құралдарының уақытша кiруiн тіркеу;
13) қоғамдық бірлестіктермен және автомобиль көлігі саласындағы қауымдастықтар (одақтар) нысанындағы заңды тұлғалар бірлестіктерімен мемлекеттің өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз ету;

14) осуществлению государственного учета автомобильных дорог общего пользования;
15) согласованию наименования и индексов автомобильных дорог общего пользования областного значения;
16) согласованию перечня автомобильных дорог общего пользования областного значения;
17) согласованию предоставления земельных участков для размещения объектов дорожного сервиса в придорожных полосах или объектов за их пределами, когда для доступа к ним требуется подъезд;
18) предоставлению участков земель полосы отвода автомобильных дорог общего пользования международного, республиканского, не используемых дорожными органами или концессионером, во временное краткосрочное землепользование по договору физическим и юридическим лицам для размещения наружной (визуальной) рекламы;
19) согласованию размещения объекта наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения;
20) осуществлению реализации инвестиционной и социальной политики в дорожной отрасли;
21) организации работы по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог республиканского значения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках и концессиях;
22) осуществлению прекращения железнодорожного сообщения по железнодорожным путям, являющимся государственной собственностью;
23) принятию решения о прекращении дальнейшей эксплуатации подъездного пути и возобновлении эксплуатации подъездного пути;
24) установлению единого учетно-отчетного времени, применяемого на железнодорожном транспорте;
25) согласованию нормативов предоставления земельных участков;
26) формированию статистической информации о нарушениях требований безопасности движения;
27) утверждению расписания регулярных полетов;
28) осуществлению сертификации и выдаче сертификата типа;
29) выдаче временных разрешений на прием, выпуск и обслуживание гражданских воздушных судов, выполняющих международные полеты из аэропортов (в аэропорты), не допущенных к обеспечению международных рейсов;
30) приостановлению действия сертификата типа, в случае выявления недостатков, угрожающих безопасности полетов;
31) осуществлению ведения учета нарушений требований безопасности полетов и авиационной безопасности в сфере гражданской авиации;
32) осуществлению сертификации и выдаче сертификата годности аэродрома (вертодрома);
33) выдаче гражданскому воздушному судну новой конструкции (нового типа), предназначенной для серийного производства, сертификата типа после прохождения им заводских, государственных и эксплуатационных испытаний;

14) жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының мемлекеттік есепке алынуын жүзеге асыру;
15) облыстық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының атаулары мен индекстерін келісу;
16) облыстық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тізбесін келісу;
17) жол бойы белдеулеріндегі жол сервисі объектілерін немесе оларға жету үшін кірме қажет болғанда олардың аумағынан тыс объектілерді орналастыру үшін жер учаскелерін беруді келісу;
18) жол органдары немесе концессионерлер пайдаланбайтын халықаралық, республикалық, жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының бөлінген белдеулеріндегі жерлерінің учаскелерін шарт бойынша жеке және заңды тұлғаларға сыртқы (көрнекі) жарнамаларын орналастыру үшін уақытша қысқа мерзімді жер пайдалануға беру;
19) жалпы пайдаланымдағы халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарына бөлiнген белдеуде сыртқы (көрнекі) жарнама объектісін орналастыруды келісу;
20) жол саласындағы инвестициялық және әлеуметтік саясаттың іске асырылуын жүзеге асыру;
21) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу және концессиялар туралы заңнамасына сәйкес республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, қайта жаңарту, жөндеу және ұстау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
22) мемлекеттік меншік болып табылатын темір жолдар бойынша темір жол қатынасын тоқтатуды жүзеге асыру;
23) кірме жолды одан әрі пайдалануды тоқтату және кірме жолды пайдалануды қайта бастау туралы шешім қабылдау;
24) темір жол көлігінде пайдаланылатын бірыңғай есепке алу - есеп беру уақытын белгілеу;
25) жер учаскелерін берудің нормативтерін келісу;
26) қозғалыс қауіпсіздігі талаптарының бұзылуы туралы статистикалық ақпарат қалыптастыру;
27) тұрақты ұшулар кестесін бекіту;
28) сертификаттауды және үлгілік сертификатын беруді жүзеге асыру;
29) халықаралық рейстерді қамтамасыз етуге рұқсат етілмеген әуежайлардан (әуежайларға) халықаралық ұшуды орындайтын азаматтық әуе кемелерін қабылдауға, ұшуға шығаруға және оларға қызмет көрсетуге уақытша рұқсаттарын беру;
30) ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін кемшіліктер анықталған жағдайда үлгі сертификатының қолданысын тоқтата тұру;
31) азаматтық авиация саласындағы ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік талаптарын бұзушылықты есепке алудың жүргізілуін жүзеге асыру;
32) әуеайлақты (тiкұшақ айлағын) сертификаттауды және оның жарамдылығы сертификатын беруді жүзеге асыру;
33) сериялық өндіріске арналған жаңа конструкциялық (жаңа үлгідегі) азаматтық әуе кемесі зауыттық, мемлекеттік және пайдалану сынақтарынан өткеннен кейін оған үлгі сертификатын беру;

34) выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных (разовых) полетов воздушных судов иностранных государств в воздушном пространстве Республики Казахстан;
35) осуществлению контроля и надзора за предоставлением обслуживания воздушного движения, радиотехнического и метеорологического обеспечения полетов в сфере гражданской авиации, а также проверке деятельности и качества предоставляемых услуг;
36) выдаче свидетельства авиационного персонала лицу, относящемуся к авиационному персоналу, на право осуществлять профессиональную деятельность, подтверждающего наличие у него необходимых знаний и навыков, а также соответствие его здоровья установленным требованиям, отзыву, приостановлению действия такого свидетельства;
37) выдаче физическим и юридическим лицам Республики Казахстан сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов;
38) выдаче разрешения на полет воздушного судна в случае решения компетентного органа о признании воздушного судна годным к эксплуатации;
39) согласованию выполнения международных полетов по внутренним воздушным трассам, местным воздушным линиям, маршрутам полетов и вне воздушных трасс;
40) выдаче свидетельства на право выполнения авиационных работ;
41) выдаче разрешения на выполнение специального полета для проведения летных испытаний или полета к месту проведения технического обслуживания и ремонта воздушного судна, не имеющего действующего сертификата летной годности;
42) выдаче свидетельств на международные и субсидируемые авиамаршруты;
43) осуществлению государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан, прав на них и сделок с ними;
44) осуществлению сертификации летной годности воздушных судов сверхлегкой авиации;
45) внесению изменений и дополнений в действующие сертификаты, выданные уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, отказу в выдаче сертификатов, отзыву, приостановлению действия сертификатов при несоблюдении владельцами сертификационных требований;
46) признанию свидетельства авиационного персонала, выданного иностранным государством гражданину Республики Казахстан, либо свидетельства авиационного персонала иностранного гражданина, прибывающего в Республику Казахстан для найма на работу с выдачей соответствующего удостоверения;
47) осуществлению проведения сертификации и выдачи сертификата экземпляра гражданского воздушного судна;
48) осуществлению сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна;
49) пресечению нарушений порядка использования воздушного пространства гражданскими воздушными судами;

34) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде шетелдік әуе кемелерінің халықаралық тұрақты емес (бір жолғы) ұшуына рұқсат беру;
35) азаматтық авиация саласында әуе қозғалысына қызмет көрсетілуін, ұшудың радиотехникалық және метеорологиялық қамтамасыз етілуін бақылауды және қадағалауды, сондай-ақ көрсетілетін қызмет пен оның сапасын тексеруді жүзеге асыру;
36) авиациялық персоналға жататын тұлғаның қажетті білімі мен дағдыларының болуын, сондай-ақ оның денсаулығының белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын кәсіби қызметті жүзеге асыру құқығына авиация персоналының куәлігін беру, қайтарып алу, мұндай куәліктің қолданысын тоқтата тұру;
37) Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы сертификатын беру;
38) құзыретті орган әуе кемесін ұшуға жарамды деп тану туралы шешім қабылдаған жағдайда әуе кемесінің ұшуына рұқсат беру;
39) ішкі әуе трассалары, жергілікті әуе желілері, ұшу маршруттары бойынша және әуе трассаларынан тыс халықаралық ұшуды орындауға келісу;
40) авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлiктi беру;
41) ұшуға жарамдылығының қолданыстағы сертификаты жоқ әуе кемесіне ұшу сынақтарын жүргізу немесе оның техникалық қызмет көрсетілетін және жөндеу жүргізілетін жерге ұшып баруы үшін арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру;
42) халықаралық және субсидияланатын авиамаршруттарға куәліктер беру;
43) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін, оларға құқықтарды және олармен жасалған мәмілелерді мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру;
44) аса жеңіл авиация әуе кемелерінің ұшу жарамдылығына сертификаттауды жүзеге асыру;
45) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген қолданыстағы сертификаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу, иеленушілер сертификаттау талаптарын сақтамаған жағдайда сертификаттар беруден бас тарту, қайтарып алу, олардың қолданысын тоқтата тұру;
46) шетел мемлекеті Қазақстан Республикасының азаматына берген авиация персоналының куәлiгін, не тиісті куәлікті бере отырып, жұмысқа жалдану үшін Қазақстан Республикасына келген шетел азаматының авиация персоналының куәлігін тану;
47) азаматтық әуе кемесін сертификаттауды және оған дана сертификатын беруді жүзеге асыру;
48) сертификаттауды және азаматтық әуе кемесiнiң ұшу жарамдылығы сертификатын беруді жүзеге асыру;
49) азаматтық әуе кемелерiмен әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзушылықтың жолын кесу;

50) выдаче разрешений на выполнение международных регулярных полетов через территорию Республики Казахстан без посадки либо с посадкой на аэродромах Республики Казахстан с некоммерческими целями;
51) согласованию временных отступлений от норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов), если такие отступления компенсируются введением дополнительных мер, обеспечивающих уровень безопасности полетов, эквивалентный установленному;
52) осуществлению контроля и надзора за соблюдением лицами, относящимися к авиационному персоналу, установленных в соответствии с  Законом Республики Казахстан «Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации» требований и норм;
53) признанию сертификатов летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством;
54) осуществлению контроля за обеспечением недискриминационного доступа перевозчиков к услугам магистральной железнодорожной сети;
55) согласованию международного полета эксплуатанта гражданского воздушного судна для перевозки воинских формирований, вооружений и военной техники иностранных государств, а также продукции двойного назначения;
56) изъятию документов, товаров, иного имущества и предметов, принадлежащих юридическому лицу, явившихся орудием совершения или непосредственным объектом административного правонарушения, обнаруженных на месте совершения административного правонарушения либо при проведении осмотра территорий, помещений, транспортных средств, товаров, иного имущества и предметов, принадлежащих юридическому лицу;
57) выдаче удостоверения на право управления самоходными маломерными судами;
58) составлению протоколов, осуществлению производства по делам об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
59) составлению в пределах своей компетенции актов по результатам проверок и внесению предписания об устранении выявленных нарушений требований законов Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов, стандартов и норм, определяющих порядок функционирования транспорта;
60) осуществлению государственной регистрации судов (в том числе маломерных) и выдаче соответствующих документов;
61) осуществлению дипломирования лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан;
62) осуществлению контроля за обеспечением недискриминационного доступа перевозчиков, грузоотправителей, контрагентов и других лиц к услугам подъездных путей, не имеющих конкурентного подъездного пути;

50) Қазақстан Республикасының әуеайлақтарында қонбай не қона отырып, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы коммерциялық емес мақсаттарда халықаралық тұрақты ұшуды орындауға рұқсат ету;
51) егер әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығы нормаларынан уақытша ауытқу белгіленген ұшу қауіпсіздігі деңгейіне баламалы деңгейді қамтамасыз ететін қосымша шаралар енгізумен өтелсе, мұндай ауытқуларға келісу;
52) авиация персоналына жататын тұлғалардың «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген талаптар мен нормаларды сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
53) шетел мемлекеті берген әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификатын тану;
54) тасымалдаушылардың магистральды темiржол желiсiнiң қызмет көрсетулерiне кемсiтусіз қолжетiмдiлiгiн қамтамасыз етуге бақылауды жүзеге асыру;
55) шет мемлекеттердің әскери құралымдарын, қару-жарағын және әскери техникасын, сондай-ақ қосарлы мақсатта пайдаланылатын өнімдерді тасымалдау үшін азаматтық әуе кемесін пайдаланушының халықаралық ұшуына келісу;
56) әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерді, не заңды тұлғаға тиесiлi аумақты, үй-жайларды, көлiк құралдарын, тауарларды, өзге мүлiк пен заттарды тексерiп қарауды жүргiзу кезiнде табылған, әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың құралы немесе тiкелей объектiсi болған, заңды тұлғаға тиесiлi құжаттарды, тауарларды, өзге де мүлiктер мен заттарды алып қоюды жүзеге асыру;
57) өздігінен жүзетін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктер беру;
58) хаттамалар толтыру, Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша iс жүргiзудi жүзеге асыру;
59) өз құзыретi шегiнде тексеру нәтижелерi бойынша актiлер жасау және көлiктiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң, стандарттардың және нормалардың талаптарын бұзушылық анықталғанда, оларды жою туралы ұйғарымдар енгiзу;
60) кемелердi (соның iшiнде шағын көлемдi кемелердi) мемлекеттiк тiркеу және тиiстi құжаттар беру;
61) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркелуі тиіс кемелердің командалық құрамының тұлғаларына диплом беруді жүзеге асыру;
62) тасымалдаушылардың, жүк жөнелтушiлердiң, контрагенттердiң және басқа да тұлғалардың бәсекелес кiрме жолдары жоқ кiрме жолдардың қызметтеріне кемсiтусіз қолжетiмдiлiкті қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асыру;

63) утверждению положения о капитане морского порта;
64) осуществлению контроля и надзора за классификацией судов;
65) осуществлению технического надзора за судами, подлежащими государственной регистрации в судовой книге;
66) расследованию транспортных происшествий с судами, подлежащими государственной регистрации в судовой книге;
67) проверке деятельности физических и юридических лиц, осуществляющих перевозочную и другую деятельность на водном транспорте, в части соблюдения ими законодательства Республики Казахстан;
68) проверке наличия договора перевозки при осуществлении нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа во внутриреспубликанском сообщении;
69) внесению в государственные органы предложений о мерах по предупреждению аварийных случаев и транспортных происшествий, нарушений правил эксплуатации водного транспорта;
70) установлению особенностей регулирования рабочего времени и времени отдыха плавательного состава судов морского флота Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду;
71) установлению особенностей регулирования труда моряков и оплаты их труда по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду;
72) определению границ акватории морского порта;
73) выдаче электронных карточек к электронным (цифровым) тахографам;
74) выдаче удостоверения о допуске к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов;
75) выдаче разрешений на проезд по территории Республики Казахстан перевозчикам иностранного государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
76) выдаче свидетельства о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному морскому судну, зафрахтованному на условиях бербоут-чартера;
77) управлению дорожной деятельностью на автомобильных дорогах международного и республиканского значения;
78) обеспечению выполнения работ по строительству, реконструкции, ремонту, внедрению и содержанию технических средств регулирования дорожного движения на автомобильных дорогах международного и республиканского значения;
79) выдаче международных сертификатов технического осмотра;
80) выдаче бланков свидетельств о прохождении обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним операторам технического осмотра, осуществляемой после представления документов, подтверждающих уплату платежа за услуги реализации бланочной продукции, поступающего в доход бюджета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

63) теңiз портының капитаны туралы ереженi бекіту;
64) кемелердiң сыныпталуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
65) кеме кітабында мемлекеттік тіркеуге жататын кемелерге техникалық қадағалауды жүзеге асыру;
66) кеме кітабында мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердегі көлік оқиғаларын тексеру;
67) су көлігінде тасымалдау және басқа да қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауы бөлігінде қызметін тексеру;
68) республикаішілік қатынаста жолаушылар мен багажды тұрақты емес автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тасымалдау шартының болуын тексеру;
69) авариялық жағдайларды және көлік оқиғаларын, су көлігін пайдалану ережелерін бұзушылықты алдын алу жөніндегі шаралар туралы мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгізу;
70) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органының келісімі бойынша Қазақстан Республикасының теңіз флоты кемелерінің жүзу құрамының жұмыс уақыты мен демалыс уақытын реттеу ерекшеліктерін белгілеу;
71) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органының келісімі бойынша теңізшілердің еңбегі мен олардың еңбекақысын реттеу ерекшеліктерін белгілеу;
72) теңіз порты акваториясының шекараларын айқындау;
73) электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкалар беру;
74) жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауға рұқсат беру туралы куәлік беру;
75) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттің тасымалдаушыларына Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуіне рұқсат беру;
76) бербоут-чартер шартымен жалға алынған шет мемлекеттің кемесіне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы куәлік беру;
77) халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында жол қызметін басқару;
78) халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын салу, қайта жаңарту, жөндеу, енгізу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету;
79) халықаралық техникалық байқау сертификаттарын беру;
80) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бланк өнімін өткізу қызметтері үшін бюджет кірісіне түсетін төлемнің төленгенін растайтын құжаттар ұсынылғаннан кейін жүзеге асырылатын, механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерінің міндетті техникалық байқаудан өткені туралы куәліктердің бланкілерін техникалық байқау операторларына беру;

81) учету курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;
82) согласованию графика проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним в пределах региона деятельности;
83) осуществлению контроля за соблюдением физическими и юридическими лицами нормативных правовых актов, международных договоров Республики Казахстан, определяющих порядок функционирования транспорта, выявлению и принятию мер по пресечению их нарушений;
84) осуществлению контроля и надзора за соблюдением прав потребителей транспортных услуг;
85) осуществлению лицензионного контроля;
86) обеспечению соблюдения норм и стандартов, принятых в области проектирования, требуемого качества при строительстве, реконструкции, ремонте и содержании автомобильных дорог;
87) осуществлению контроля за созданием и эксплуатацией платных автомобильных дорог;
88) предоставлению участков земель полосы отвода автомобильных дорог общего пользования, не используемых дорожными органами или концессионером, во временное краткосрочное землепользование по договору физическим и юридическим лицам для размещения наружной (визуальной) рекламы при условии недопущения снижения транспортно-эксплуатационных качеств дороги, соблюдения требований безопасности движения транспортных средств и охраны окружающей среды;
89) осуществлению государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере автомобильного транспорта;
90) осуществлению проверок наличия разрешения на регулярные автомобильные пассажирские перевозки в международном и межобластном сообщении и контроля за соблюдением маршрута и графика движения, а также наличием списка пассажиров при нерегулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа;
91) выявлению и пресечению осуществления иностранными перевозчиками каботажных перевозок по территории Республики Казахстан;
92) выявлению фактов въезда иностранных транспортных средств на территорию Республики Казахстан через не установленные пункты пропуска;
93) осуществлению контроля за исполнением требований разрешительной системы при организации международных автомобильных перевозок на территории Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
94) осуществлению государственного контроля и надзора за заключением перевозчиком договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
95) ведению реестра операторов центров технического осмотра;
96) осуществлению контроля за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, в том числе за соблюдением отечественными и иностранными перевозчиками допустимых габаритных и весовых параметров автотранспортных средств, установленных на территории Республики Казахстан;

81) шағын кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алу;
82) қызмет өңірі шегінде механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқаудан өткізу кестесін келісу;
83) көліктің жұмыс істеу тәртібін, олардың бұзушылықтарын анықтауды және жолын кесу бойынша шаралар қабылдауды белгілейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, халықаралық шарттарын жеке және заңды тұлғалардың сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
84) көлік қызметтерін тұтынушылар құқықтарының сақталуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
85) лицензиялық бақылауды жүзеге асыру;
86) автомобиль жолдарын салу, қайта жаңарту, жөндеу және ұстау кезінде сапаны талап ететін жобалау саласында қабылданған нормалар мен стандарттардың сақталуын қамтамасыз ету;
87) ақылы автомобиль жолдарын құру мен пайдалануды бақылауды жүзеге асыру;
88) жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарына бөлiнген белдеудiң жол органдары немесе концессионер пайдаланбайтын жер учаскелерiн жолдың көлiктiк-пайдаланылу сапасының төмендеуiне жол бермеу, көлiк құралдары жүрiсiнiң қауiпсiздiгi мен қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау шартымен сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру үшiн жеке және заңды тұлғаларға уақытша қысқа мерзiмдi жер пайдалануға беру;
89) автомобиль көлігі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
90) халықаралық және облысаралық қатынаста жолаушылардың тұрақты автомобиль тасымалына рұқсаттың болуын тексеруді және жолаушылар мен багаждың тұрақты емес автомобильдер тасымалы кезінде қозғалыс бағыты мен кестесінің сақталуын, сондай-ақ жолаушылар тізімінің болуын бақылауды жүзеге асыру;
91) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша шетелдік тасымалдаушылардың каботаждық тасымалдауын анықтау және жолын кесуді жүзеге асыру;
92) шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына белгіленбеген өткізу пункттері арқылы кіру фактілерін анықтау;
93) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық автомобиль тасымалдарын ұйымдастыру кезінде рұқсат беру жүйесі талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
94) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасауын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
95) техникалық байқау операторларының тізілімін жүргізу;
96) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүріп-тұруын, оның iшiнде отандық және шетелдiк тасымалдаушыларымен Қазақстан Республикасының аумағында белгiленген автокөлiк құралдарының рұқсат етiлген көлемдiк және салмақтық өлшемдердің сақталуына бақылауды жүзеге асыру;

97) осуществлению контроля за соблюдением водителями установленного режима труда и отдыха, в том числе наличием тахографов на автобусах, грузовых, в том числе специализированных (предназначенных для перевозки определенных видов грузов), автомобилях, осуществляющих установленные законодательством Республики Казахстан виды перевозок, подлежащих оборудованию тахографами;
98) выдаче специального разрешения на перевозку опасного груза по территории Республики Казахстан;
99) осуществлению контроля за соблюдением нормативов содержания загрязняющих веществ в выбросах при эксплуатации автотранспортных средств в сфере перевозок пассажиров и грузов, в том числе опасных грузов;
100) осуществлению контроля за соблюдением правил пользования автомобильными дорогами;
101) осуществлению контроля за соответствием экипировки автотранспортного средства требованиям международных договоров в части наличия и исправности на автотранспортном средстве тахографа, а также за соответствием установленных топливных баков требованиям завода-изготовителя;
102) осуществлению контроля за соблюдением перевозчиками Республики Казахстан и перевозчиками иностранных государств режима труда и отдыха водителей автотранспортных средств;
103) осуществлению приостановления и прекращения эксплуатации объектов магистральной железнодорожной сети, железнодорожных путей и подвижного состава, состояние которых не отвечает установленным требованиям безопасности движения и охраны окружающей среды;
104) осуществлению контроля за соблюдением перевозчиками требований к подвижному составу, выполняющему перевозки скоропортящихся грузов в международном сообщении;
105) осуществлению контроля за соблюдением правил перевозок пассажиров и грузов, в том числе опасных грузов;
106) осуществлению контроля за обеспечением безопасности движения на железнодорожном транспорте, в том числе на магистральных, станционных и подъездных железнодорожных путях;
107) осуществлению контроля за государственной регистрацией железнодорожного подвижного состава;
108) осуществлению проверок соблюдения требований безопасности движения на магистральных, станционных и подъездных путях;
109) осуществлению контроля и надзора за выполнением полетов воздушными судами физических и юридических лиц, относящихся к сфере гражданской авиации, в соответствии с основными правилами полетов в воздушном пространстве Республики Казахстан;
110) осуществлению контроля и надзора за обеспечением организациями гражданской авиации установленных требований и норм по вопросам профессиональной подготовки и состояния здоровья авиационного персонала;

97) жүргiзушiлердiң белгiленген еңбек және тынығу режимiн сақтауы, оның iшiнде тахографтармен жабдықталуға жататын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тасымал түрлерiн жүзеге асыратын автобустарда, жүк, оның iшiнде мамандандырылған (жүктердiң белгiлi бiр түрлерiн тасымалдауға арналған) автомобильдерде тахографтардың болуын бақылауды жүзеге асыру;
98) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қауiптi жүкті тасымалдауға арнайы рұқсат беру;
99) жолаушылар мен жүктерді, соның ішінде қауіпті жүктерді тасымалдау саласындағы автокөлік құралдарын пайдалану кезінде шығарындылардағы ластаушы заттардың құрамы нормативтерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
100) автомобиль жолдарын пайдалану ережелерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
101) автокөлік құралын жарақтандырудың, автокөлік құралында тахографтың болуы және жарамдылығы бөлігінде халықаралық шарттардың талаптарына сәйкестігін, сондай-ақ орнатылған отын бактарының жасаушы зауыт талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;
102) Қазақстан Республикасы тасымалдаушыларының және шет мемлекеттер тасымалдаушыларының автокөлік құралдары жүргізушілерінің еңбек және демалыс режимін сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
103) қозғалыс қауіпсіздігінің және қоршаған ортаны қорғаудың белгіленген талаптарына жай-күйі жауап бермейтін магистральдық темір жол объектілерін, темір жолдар мен жылжымалы құрамды пайдалануды тоқтата тұру және тоқтатуды жүзеге асыру;
104) тасымалдаушылардың халықаралық қатынаста тез бұзылатын жүктердің тасымалдауын орындайтын жылжымалы құрамға қойылатын талаптардың орындалуына бақылауды жүзеге асыру;
105) тасымалдаушылардың жолаушылар мен жүктерді, соның ішінде қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларының сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
106) темір жол көлігіндегі, соның ішінде магистральдық, станциялық және кірме темір жолдардағы қозғалыс қауіпсіздігінің қамтамасыз етілуін бақылауды жүзеге асыру;
107) жылжымалы темір жол құрамының мемлекеттік тіркелуін бақылауды жүзеге асыру;
108) магистральдық, станциялық және кірме жолдардағы қозғалыс қауіпсіздігі талаптарының сақталуын тексеруді жүзеге асыру;
109) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігіндегі ұшудың негізгі қағидаларына сәйкес азаматтық авиация саласына жататын жеке және заңды тұлғалардың әуе кемелермен ұшуларды орындауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
110) азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық персоналдың кәсіби дайындығы мен денсаулық жағдайы мәселелері бойынша белгіленген талаптар мен нормаларды қамтамасыз етуін бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;

111) осуществлению контроля и надзора за поддержанием норм летной годности гражданских воздушных судов организациями гражданской авиации;
112) осуществлению контроля за обеспечением безопасности полетов и авиационной безопасности в сфере гражданской, экспериментальной авиации и иной деятельностью гражданской и экспериментальной авиации;
113) осуществлению регистрации иностранных перевозчиков, планирующих выполнение регулярных пассажирских рейсов в Республику Казахстан (из Республики Казахстан);
114) осуществлению государственного регулирования и государственного контроля и надзора использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
115) осуществлению контроля и надзора за соответствием состояния воздушного судна, его компонентов, запасных частей и вспомогательных приборов требованиям выданного эксплуатанту сертификата летной годности и требованиям эксплуатационно-технической документации, определяющей летную годность;
116) выдаче свидетельства на право выполнения полетов эксплуатантам авиации общего назначения, эксплуатирующим самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше пяти тысяч семисот килограмм и (или) самолеты, оснащенные одним или несколькими турбореактивными (турбовинтовыми) двигателями;
117) осуществлению контроля и надзора за соблюдением законов, правил и процедур, обеспечивающих защиту гражданской авиации Республики Казахстан от актов незаконного вмешательства, совместно с другими государственными органами в соответствии с их компетенцией;
118) осуществлению контроля и надзора за соответствием требованиям летной и технической эксплуатации авиационной техники и средств ее наземного обслуживания;
119) осуществлению контроля и надзора за содержанием объектов аэродромов (вертодромов), посадочных площадок и качеством услуг аэропортовской деятельности, предусмотренных подпунктами 1)7)9) и 10) пункта 1 статьи 65 Закона Республики Казахстан «Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации»;
120) осуществлению контроля и надзора за осуществлением маркировки объектов в районе аэродрома гражданской авиации;
121) осуществлению контроля и надзора за осуществлением международных воздушных перевозок;
122) осуществлению контроля и надзора за обеспечением авиационной безопасности;
123) выдаче удостоверения соответствия конструкции, характеристик и эксплуатационно-технической документации экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности;
124) осуществлению контроля и надзора за деятельностью, которая может представлять угрозу безопасности полетов гражданских воздушных судов;

111) азаматтық авиация ұйымдарының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларын қамтамасыз етуін бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
112) азаматтық, эксперименттік авиация саласындағы ұшу қауіпсіздігінің және авиациялық қауіпсіздіктің қамтамасыз етілуін және азаматтық және эксперименттік авиацияның өзге де қызметіне мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
113) Қазақстан Республикасына (Қазақстан Республикасынан) тұрақты жолаушылар рейстерін орындауды жоспарлайтын шетелдік тасымалдаушыларды тіркеуді жүзеге асыру;
114) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалануды және азаматтық және эксперименттік авиация қызметін мемлекеттік реттеу мен мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
115) әуе кемесі, оның компоненттері, қосалқы бөлшектері мен қосымша аспаптары жай-күйінің пайдаланушыға берілген ұшуға жарамдылығы сертификатының талаптарына және ұшуға жарамдылығын айқындайтын пайдалану-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкестігін бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
116) сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жеті жүз килограмнан асатын ұшақтарды және (немесе) бір немесе бірнеше турбореактивті (турбобұрандалы) қозғалтқышпен жарақтандырылған ұшақтарды пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларға ұшуды орындау құқығына куәлік беру;
117) басқа мемлекеттік органдардың құзыретіне сәйкес олармен бірлесіп, Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын заңсыз араласу актілерінен қорғауды қамтамасыз ететін заңдардың, қағидалар мен рәсімдердің сақталуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
118) авиациялық техника мен оған жерде қызмет көрсету құралдарының ұшу және техникалық пайдалану талаптарына сәйкестігін бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
119) әуеайлақ (тікұшақайлақ) объектілерінің, қону алаңқайларының күтіп-ұсталуын және «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабы 1-тармағының 1)7)9) және  10)тармақшаларында көзделген әуежай қызметінің сапасын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
120) азаматтық авиация әуеайлағы ауданында объектілерді таңбалаудың жүзеге асырылуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
121) халықаралық әуе тасымалдарын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
122) авиациялық қауіпсіздіктің қамтамасыз етілуін бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
123) әуе кемесі данасы конструкциясының, сипаттамаларының және пайдалану-техникалық құжаттамасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін беру;
124) азаматтық әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндiруі ықтимал қызметті бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;

125) осуществлению контроля и надзора за безопасной эксплуатацией портовых сооружений;
126) осуществлению выдачи международного сертификата взвешивания грузовых транспортных средств;
127) осуществлению проведения осмотра судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов и сооружений, расположенных на внутренних водных путях, на их соответствие требованиям обеспечения безопасности эксплуатации судов;
128) проведению расследования, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами;
129) отстранению от управления судоводителей маломерных судов, находящихся в состоянии алкогольного, наркотического и токсикоманического опьянения, и направлению их на медицинское освидетельствование;
130) осуществлению проведения технического надзора за маломерными судами;
131) осуществлению контроля за классификацией, расследованием и учетом аварийных случаев с морскими судами, проводимого морской администрацией порта;
132) осуществлению контроля и надзора за соблюдением правил плавания на внутренних водных путях физическими и юридическими лицами;
133) осуществлению контроля и надзора за лоцманской службой и иными морскими службами;
134) осуществлению организации обеспечения безопасности судоходства, контроля за соблюдением физическими и юридическими лицами законодательных актов Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов, определяющих порядок функционирования внутреннего водного транспорта;
135) ведению реестра физических и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности по установке и обслуживанию тахографов;
136) осуществлению контроля и надзора за соблюдением правил технической эксплуатации, уставов службы на судах;
137) осуществлению контроля и надзора за выполнением судовладельцами, членами экипажей судов, физическими и юридическими лицами, осуществляющими судоходство на внутренних водных путях, требований обеспечения безопасности эксплуатации судов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте;
138) осуществлению задержания судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов, не соответствующих требованиям обеспечения безопасности эксплуатации судов;
139) осуществлению приостановления и запрещения движения судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов при наличии угрозы безопасности эксплуатации судов, жизни и здоровью людей, сохранности грузов;
140) осуществлению в порядке и случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, административного задержания морских и маломерных судов, произведению досмотра морских и маломерных судов;

125) порттық құрылыстардың қауіпсіз пайдаланылуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
126) жүк көлігі құралдарын өлшеудің халықаралық сертификатын беруді жүзеге асыру;
127) ішкі су жолдарында орналасқан кемелердің (соның ішінде шағын көлемді), салдардың және өзге де жүзу объектілері мен құрылыстардың кемені пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру;
128) кемелермен, соның ішінде шағын көлемді кемелермен ішкі су жолдарында болған көлік оқиғаларын тергеуді, сыныптауды және есепке алуды жүргізу;
129) алкогольге, есірткіге және уытқұмарлық заттарға масаң күйдегі шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін басқарудан босату және оларды медициналық тексеруге жіберу;
130) шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалауды жүргізуді жүзеге асыру;
131) порттың теңіз әкімшілігі жүргізетін теңіз кемелерімен болған авариялық жағдайларды сыныптауды, тергеуді және есепке алуды бақылауды жүзеге асыру;
132) жеке және заңды тұлғалардың ішкi су жолдарында жүзу қағидаларын сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
133) лоцмандық қызметті және өзге де теңіз қызметтерін бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
134) кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ұйымдастыруды, ішкі су көлігінің жұмыс істеу тәртібін белгілейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін және өзге де нормативтік құқықтық актілерін жеке және заңды тұлғалардың сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
135) тахографтарды орнату және оларға қызмет көрсету жөніндегі қызметтің жүзеге асырылуының басталғандығы туралы хабарлама берген жеке және заңды тұлғалардың тізілімін жүргізу;
136) кемелерде техникалық пайдалану қағидаларының, қызмет жарғысының сақталуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
137) ішкі су жолдарында кеме қатынасын жүзеге асыратын кеме иелерінің, кеме экипажы мүшелерінің, жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы заңнамасына сәйкес кемелерді пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын орындауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
138) кемені пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарына сәйкес келмейтін кемелерді (соның ішінде шағын көлемді), салдар мен өзге де жүзбелі объектілерді ұстауды жүзеге асыру;
139) кеме қатынасы қауіпсіздігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, жүктердің сақталуына қауіп болған кезде кемелердің (соның ішінде шағын көлемді), салдар мен өзге де жүзбелі құрылыстардың қозғалысын тоқтата тұру және тыйым салуды жүзеге асыру;
140) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда теңіз кемелерін және шағын көлемді кемелерді әкімшілік ұстауды, теңіз кемелерінде және шағын көлемді кемелерде тексеру жүргізуді жүзеге асыру;

141) осуществлению в пределах своей компетенции проведения осмотра территорий, помещений, товаров, иного имущества, принадлежащего юридическому лицу, а также проверки соответствующих документов;
142) осуществлению государственного контроля за ведением технического надзора за морскими судами и их классификацией иностранными классификационными обществами или Регистром судоходства;
143) осуществлению контроля за проведением осмотров территориальными подразделениями уполномоченного органа морских судов, находящихся в эксплуатации, на зимнем отстое;
144) осуществлению контроля за соблюдением требований, предъявляемых к комплектованию экипажа судна;
145) выдаче удостоверения члена экипажа лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов, имеющим действующие свидетельства авиационного персонала, и персоналу, обеспечивающему безопасность воздушного судна в полете, после согласования с органами национальной безопасности;
146) осуществлению контроля и надзора за надлежащим содержанием судоходных водных путей и средств навигационного оборудования;
147) выдаче свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна;
148) осуществлению контроля и надзора за перевозками и буксировками в сообщении между морскими портами Республики Казахстан, а также из порта (пункта) погрузки до порта (пункта) разгрузки, находящимися в юрисдикции Республики Казахстан;
149) осуществлению контроля и надзора за безопасностью эксплуатации внутреннего водного транспорта, в том числе маломерного флота;
150) осуществлению контроля за сервисными центрами (мастерскими);
151) выдаче экспортного сертификата летной годности воздушного судна;
152) осуществлению государственного контроля и надзора за соблюдением физическими и юридическими лицами требований законов Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, определяющих порядок функционирования водного транспорта, выявление и принятие мер по пресечению их нарушений;
153) составлению в пределах своей компетенции актов по результатам проверок и внесению предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан, стандартов и норм, определяющих порядок функционирования водного транспорта;
154) осуществлению проверок наличия судовых документов на судне;
155) осуществлению контроля и надзора за обеспечением безопасности судоходства и мореплавания;
156) утверждению программы (регламента) технического обслуживания воздушного судна, зарегистрированного в Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан;

141) өз құзыреті шегінде заңды тұлғаға тиесілі аумақты, үй-жайларды, тауарларды, өзге де мүлікті қарау, сондай-ақ тиісті құжаттарды тексеруді жүзеге асыру;
142) шетелдік сыныптау қоғамдарының немесе Кеме қатынасы тіркелімінің теңіз кемелеріне техникалық қадағалау жүргізуді және олардың сыныпталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
143) қысқы тұрақта тұратын, пайдаланудағы теңіз кемелеріне уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен байқау жүргізуін бақылауды жүзеге асыру;
144) кеме экипажын жинақтауға қойылатын талаптардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
145) ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісілгеннен кейін авиация персоналының қолданыстағы куәлігі бар ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуды техникалық қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға және ұшу кезінде әуе кемесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға экипаж мүшесінің куәлігін беру;
146) кеме қатынасы су жолдарының және навигациялық жабдық құралдарының тиісті күтіп-ұсталуын бақылауды жүзеге асыру;
147) азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру;
148) Қазақстан Республикасының заңды құзырындағы Қазақстан Республикасының теңіз порттары арасындағы, сондай-ақ тиеу портынан (пунктінен) түсіру портына (пунктіне) дейінгі қатынастағы тасымалдарды және тіркеп сүйреуді бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
149) ішкi су көлiгiн, соның iшiнде шағын көлемді флотты пайдалану қауiпсiздiгін бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
150) сервис орталықтарын (шеберханаларды) бақылауды жүзеге асыру;
151) әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын беру;
152) жеке және заңды тұлғалардың су көлiгiнiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын Қазақстан Республикасы заңдарының және Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының талаптарын сақтауын мемлекеттiк бақылау және қадағалау, олардың бұзылуын анықтау және жолын кесу жөнiндегі шараларды қабылдау;
153) өз құзыретінің шегінде тексерулер нәтижелері бойынша актілер жасау және су көлігінің қызмет ету тәртібін айқындайтын Қазақстан Республикасының заңнамасын, стандарттары мен нормаларының анықталған бұзылуын жою туралы ұйғарымдар енгізу;
154) кемеде кеме құжаттарының бар болуын тексеруді жүзеге асыру;
155) кеме қатынасы және теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
156) Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету бағдарламасын (регламентін) бекіту;

157) выдаче разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах;
158) осуществлению контроля за обеспечением безопасности мореплавания, осуществляемого через морскую администрацию порта;
159) управлению государственными организациями, на балансе которых имеются республиканские автомобильные дороги общего пользования;
160) осуществлению государственного контроля за соблюдением порядка проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним центрами технического осмотра;
161) разработке и утверждению форм бланка свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра;
162) планированию и эффективному использованию радиочастотного спектра;
163) утверждению тарифа (цены, ставки сбора) на универсальные услуги телекоммуникаций;
164) регулированию и контролю в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках в области телекоммуникаций и общедоступных услуг почтовой связи;
165) государственному регулированию цен на товары (работы, услуги) субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на рынке услуг телекоммуникаций и почтовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
166) регулированию цен (тарифов) на предоставление на договорной основе линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
167) проведению анализа товарных рынков в целях обеспечения недискриминационного доступа к товарам (работам, услугам) и инфраструктуре субъектов рынка в области телекоммуникаций и почтовой связи;
168) утверждению тарифа (цены, ставки сбора) в сферах естественных монополий в области телекоммуникаций и общедоступных услуг почтовой связи;
169) разработке и утверждению недискриминационных методик расчета тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней для субъектов естественной монополии в области телекоммуникаций и почтовой связи;
170) утверждению временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий в области телекоммуникаций и почтовой связи;
171) утверждению временного компенсирующего тарифа на регулируемые услуги субъектов естественных монополий в области телекоммуникаций и почтовой связи;
172) утверждению норм, обеспечивающих техническую совместимость сетей и средств телекоммуникаций, показателей качества услуг связи, размеров единиц тарификации;

157) азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру;
158) порттың теңіз әкімшілігі арқылы жүзеге асырылатын теңізде жүзу қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру;
159) теңгерімінде жалпы пайдаланымдағы республикалық автомобиль жолдары бар мемлекеттік ұйымдарды басқару;
160) техникалық байқау орталықтарының механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқаудан өткізу тәртібін сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
161) міндетті техникалық байқаудан өту туралы куәлік бланкілерінің нысандарын әзірлеу және бекіту;
162) радиожиілік спектрін жоспарлау және тиімді пайдалану;
163) телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын) бекіту;
164) телекоммуникация және пошта байланысының жалпыға бірдей қолжетімді қызметі аясындағы табиғи монополиялар саласында және реттелетін нарықтарда реттеу мен бақылау;
165) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес телекоммуникация және пошта байланысы қызметтері нарығында басым (монополиялық) жағдайдағы нарық субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне) бағаларды мемлекеттік реттеу;
166) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының мұқтаждықтары үшін техникалық құралдарды орналастыруға қажетті байланыс желілері мен арналарын, кәбілдік кәріздердегі арналар мен алаңдарды шарттық негізде беру бағаларын (тарифтерін) реттеу;
167) телекоммуникация және пошта байланысы саласындағы нарық субъектілерінің тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) және инфрақұрылымға кемсітпейтін қол жеткізуін қамтамасыз ету мақсатында тауар нарықтарына талдау жүргізу;
168) телекоммуникация және пошта байланысының жалпыға қолжетімді қызметтері саласындағы табиғи монополиялар аясында тарифті (бағаларды, алым ставкаларын) бекіту;
169) телекоммуникация және пошта байланысы саласындағы табиғи монополиялар субъектілері үшін тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейін есептеудің кемсітпейтін әдістемелерін әзірлеу және бекіту;
170) телекоммуникация және пошта байланысы саласындағы табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге (бағаларға, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициентін бекіту;
171) телекоммуникация және пошта байланысы саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған уақытша өтемдік тарифті бекіту;
172) телекоммуникация желілері мен құралдарының техникалық үйлесімділігін қамтамасыз ететін нормаларды, байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштерін, тарифтеу бірліктері мөлшерлерін бекіту;

173) утверждению технических и технологических норм расходов сырья, материалов, топлива, энергии субъектов естественных монополий в области телекоммуникаций и почтовой связи;
174) утверждению нормативной численности персонала субъекта естественной монополии в области телекоммуникаций и почтовой связи;
175) осуществлению согласования в установленном порядке штатных расписаний субъектов естественных монополий в области телекоммуникаций и почтовой связи, являющихся юридическими лицами с участием государства в уставном капитале и аффилиированных с ними лиц;
176) осуществлению согласования в установленном порядке предельного уровня оплаты труда руководящих работников административного персонала субъектов естественных монополий в области телекоммуникаций и почтовой связи, являющихся юридическими лицами с участием государства в уставном капитале и аффилиированных с ними лиц;
177) осуществлению согласования годовой сметы затрат, направленных на текущий и капитальный ремонт и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств, субъектов естественных монополий в области  телекоммуникаций и почтовой связи;
178) ведению реестров национальных ресурсов и операторов связи;
179) лицензированию в области связи;
180) распределению, присвоению разрешений на использование радиочастотного спектра гражданским пользователям, выдаче разрешений судовой станции, включая присвоение позывного сигнала;
181) осуществлению совместно с органами национальной безопасности координации деятельности операторов связи по вопросам обеспечения национальной безопасности в области связи;
182) разработке и утверждению форм документов (протоколов, предписаний, актов о назначении проверок), касающихся проведения радиоконтроля, проверок использования радиочастотного спектра физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области связи, и соблюдения лицензионных условий лицензиатами, предоставляющими услуги связи;
183) организации работ по технической экспертизе выделяемых полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов);
184) отключению радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств в случае отсутствия разрешений на право их эксплуатации и (или), несоответствия технических характеристик установленным нормам;
185) проверке ведения депозитария;
186) контролю за исполнением требований законодательства Республики Казахстан в сфере информатизации и области связи;
187) контролю за соблюдением субъектами регулируемых рынков в области телекоммуникаций и почтовой связи порядка ценообразования;

173) телекоммуникация және пошта байланысы саласындағы табиғи монополиялар субъектілері шикізат, материалдар, отын, энергия шығындарының техникалық және технологиялық нормаларын бекіту;
174) телекоммуникация және пошта байланысы саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің персоналының нормативтік санын бекіту;
175) жарғылық капиталына мемлекет және олармен үлестес тұлғалар қатысатын заңды тұлғалар болып табылатын телекоммуникация және пошта байланысы саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің штат кестесін белгіленген тәртіппен келісуді жүзеге асыру;
176) жарғылық капиталына мемлекет және олармен үлестес тұлғалар қатысатын заңды тұлғалар болып табылатын телекоммуникация және пошта байланысы саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің әкімшілік персоналының басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің шекті деңгейін белгіленген тәртіппен келісуді жүзеге асыру;
177) телекоммуникация және пошта байланысы саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің негізгі құралдары құнының өсуіне әкелмейтін ағымдағы және күрделі жөндеу мен басқа да қалпына келтіру-жөндеу жұмыстарына бағытталған шығындардың жылдық сметасын келісуді жүзеге асыру;
178) ұлттық ресурстардың және байланыс операторларының тізілімін жүргізу;
179) байланыс саласындағы қызметті лицензиялау;
180) азаматтық пайдаланушыларға радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттарды бөлу, иелікке беру, шақыру сигналын иелікке беруді қоса алғанда, кеме станциясына рұқсаттар беру;
181) ұлттық қауіпсіздік органдарымен бірлесіп, байланыс операторларының байланыс саласындағы ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
182) радиобақылауды, байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың радиожиiлiк спектрiн пайдалануын және байланыс қызметтерiн көрсететiн лицензиаттардың лицензия талаптарын сақтауын тексерудi жүргiзуге қатысты құжаттардың (хаттамалардың, ұйғарымдардың, тексеру тағайындау туралы актiлердiң) нысандарын әзірлеу және бекіту;
183) бөлінетін жиілік жолақтарын, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) техникалық сараптау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
184) пайдалану құқығына рұқсаты болмаған және (немесе) техникалық сипаттамалары белгіленген нормаларға сәйкес келмеген жағдайда радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды өшіру;
185) депозитарий жүргізуді тексеру;
186) ақпараттандыру саласындағы және байланыс саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының орындалуын бақылау;
187) телекоммуникация және пошта байланысы саласындағы реттелетін нарық субъектілерінің баға белгілеу тәртібінің сақталуын бақылау;

188) осуществлению мониторинга ценообразования субъектов регулируемых рынков в области телекоммуникаций и почтовой связи;
189) осуществлению радиоконтроля и проведению проверок использования радиочастотного спектра физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области связи, и соблюдения операторами связи квалификационных требований к субъектам, осуществляющим предоставление услуг в области связи, и правил оказания услуг связи;
190) выявлению и пресечению эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, действующих с нарушением законодательства Республики Казахстан в области связи;
191) контролю за выполнением организационно-технических мероприятий по обеспечению электромагнитной совместимости электронных средств и высокочастотных устройств;
192) проверке устройств сетей и сооружений телекоммуникаций и почтовой связи на соответствие техническим нормам и требованиям по организации их технической эксплуатации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
193) организации деятельности центров обслуживания населения по принципу «одного окна»;
194) координации взаимодействия центров обслуживания населения и субъектов оказания государственных услуг;
195) осуществлению методологического обеспечения по вопросам деятельности центров обслуживания населения;
196) обеспечению ведения государственного регистра электронных информационных ресурсов и информационных систем;
197) направлению предписаний об устранении нарушений в работе отдельных средств или сетей связи при выявлении нарушений правил эксплуатации технологического оборудования сетей связи, охраны труда и техники безопасности, которые создают угрозу жизни и здоровью людей, окружающей среде или нормальному функционированию систем жизнеобеспечения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
198) разработке форм ведомственной статистической отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;
199) осуществлению государственного контроля в сфере информатизации на предмет соблюдения требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан;
200) реализации основных направлений и приоритетов развития и совершенствования сферы информатизации, повышению ее качества, доступности и устойчивости функционирования;

188) телекоммуникация және пошта байланысы саласындағы реттелетін нарық субъектілерінің баға белгілеу мониторингісін жүзеге асыру;
189) радиобақылауды жүзеге асыру және байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың радиожиілік спектрін пайдалануына және байланыс операторларының байланыс саласында қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын субъектілерге қойылатын біліктілік талаптарын және байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын сақтауын тексеруді жүргiзу;
190) Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасын бұза отырып қолданылатын радиоэлектронды құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды анықтау және алдын алу;
191) радиоэлектронды құралдардың және жоғары жиілікті құрылғылардың электромагниттік сәйкестігін қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастыру техникалық іс-шаралардың орындалуын бақылау;
192) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес телекоммуникация және пошта байланысы желілері мен құрылыстары құрылғыларын техникалық пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі техникалық нормалар мен талаптарға сәйкестігін тексеру;
193) халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін «жалғыз терезе» қағидаты бойынша ұйымдастыру;
194) халыққа қызмет көрсету орталықтарының және мемлекеттік қызметтер көрсету субъектілерінің өзара іс-қимылын үйлестіру;
195) халыққа қызмет көрсету орталықтары қызметінің мәселелері бойынша әдіснамалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
196) электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тізілімін жүргізуді қамтамасыз ету;
197) адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға немесе тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің қалыпты жұмыс істеуіне қауіп төндіретін байланыс желілері технологиялық жабдығын пайдалану, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын бұзу анықталған кезде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жекелеген байланыс құралдарының немесе желілерінің жұмысындағы бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымдар жіберу;
198) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ведомстволық статистикалық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, жартыжылдық тексеру жоспарларын әзірлеу;
199) Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті жарлықтарының және Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының талаптарын сақтау мәніне ақпараттандыру саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
200) ақпараттандыру саласын дамытудың және жетілдірудің негізгі бағыттары мен басымдықтарын іске асыру, оның сапасын, қолжетімділігін және жұмыс істеуінің орнықтылығын арттыру;

201) осуществлению контроля на соответствие государственных информационных систем, аппаратно-программного комплекса, создаваемого и (или) приобретаемого за счет бюджетных средств, требованиям технической документации (техническое задание, технико-экономическое обоснование, техническая спецификация);
202) осуществлению контроля за функционированием интернет-ресурсов центральных государственных органов и акиматов областей, городов республиканского значения и столицы, а также за функционированием центров обслуживания населения и автоматизацией оказания государственных услуг;
203) аттестации государственных информационных и негосударственных систем, интегрируемых с государственными информационными системами на соответствие их требованиям информационной безопасности и стандартам;
204) участию в мероприятиях по приемке в эксплуатацию (промышленную эксплуатацию) государственных информационных систем;
205) оказанию содействий собственникам, владельцам и пользователям информационных систем, информационно-коммуникационных сетей и электронных информационных ресурсов по вопросам безопасного использования информационных технологий, включая предотвращение неправомерных действий по получению, копированию, распространению, искажению, уничтожению или блокированию информации;
206) распределению и использованию национальных ресурсов в области связи;
207) осуществлению регистрации электронных информационных ресурсов и информационных систем Республики Казахстан;
208) осуществлению контроля за соблюдением операторами связи квалификационных требований к субъектам, осуществляющим предоставление услуг в области связи, правил оказания услуг связи, правил предоставления услуг почтовой связи и правил применения почтового штемпеля на почтовых отправлениях на территории Республики Казахстан;
209) координации деятельности национального оператора телерадиовещания;
210) координации деятельности государственной технической службы;
211) осуществлению контроля за соблюдением технических параметров качества телерадиовещания и государственных стандартов телерадиовещания;
212) осуществлению контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области телерадиовещания в части соблюдения технических требований к средствам телерадиовещания;
213) организации работы по управлению национальной сетью телерадиовещания;
214) внесению предложений в уполномоченные органы по использованию сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка;

201) бюджет қаражаты есебінен жасалатын және (немесе) сатып алынатын мемлекеттік ақпараттық жүйелердің, ақпараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық құжаттама (техникалық тапсырма, техникалық-экономикалық негіздеме, техникалық ерекшелік) талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;
202) орталық мемлекеттік органдардың және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен астана әкімдіктерінің интернет-ресурстарының жұмыс істеуін, сондай-ақ халыққа қызмет көрсету орталықтарының жұмыс істеуін және мемлекеттік қызметтер көрсетудің автоматтандырылуын бақылауды жүзеге асыру;
203) мемлекеттік ақпараттық жүйелермен ықпалдастырылған мемлекеттік ақпараттық және мемлекеттік емес жүйелердің ақпараттық қауіпсіздік талаптары мен стандарттарға сәйкестігін аттестаттау;
204) мемлекеттік ақпараттық жүйелерді пайдалануға (өнеркәсіптік пайдалануға) қабылдау жөніндегі іс-шараларға қатысу;
205) ақпаратты алу, көшіру, тарату, бұрмалау, жою немесе оқшаулау жөніндегі заңсыз іс-әрекеттерді болдырмауды қоса алғанда, ақпараттық технологияларды қауіпсіз пайдалану мәселелері бойынша ақпараттық жүйелердің, ақпараттық-коммуникациялық желілер мен электрондық ақпараттық ресурстардың меншік иелеріне, иеленушілері мен пайдаланушыларына жәрдем көрсету;
206) байланыс саласындағы ұлттық ресурстарды тарату және пайдалану;
207) Қазақстан Республикасының ақпараттық жүйелерін және электронды ақпараттық ресурстарды тіркеуді жүзеге асыру;
208) байланыс операторларының байланыс саласында қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын субъектілерге қойылатын бiлiктiлiк талаптарын, байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын, пошта байланысы қызметтерін көрсету қағидаларын және Қазақстан Республикасының аумағындағы пошта жөнелтiлiмдеріне пошта штемпелiн қолдану қағидаларын сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
209) телерадио хабарларын таратушы ұлттық оператордың қызметін үйлестіру;
210) мемлекеттік техникалық қызметтің жұмысын үйлестіру;
211) телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлерінің және телерадио хабарларын таратудың мемлекеттік стандарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
212) телерадио хабарларын тарату құралдарына қойылатын техникалық талаптарды сақтау бөлігіндегі Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату саласындағы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
213) телерадио хабарларын таратудың ұлттық желісін басқару жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
214) уәкілетті органдарға адамдардың өміріне, денсаулығына төнген қауіп-қатер және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар тәртібі туралы халықты хабардар ету үшін, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және құқықтық тәртіпті қорғау мүдделерінде телерадио хабарларын тарату желілерін пайдалану жөнінде ұсыныстар енгізу;

215) осуществлению государственного контроля в сфере электронного документа и электронной цифровой подписи на предмет соблюдения законов Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи;
216) осуществлению учета аэродромов (вертодромов) гражданской авиации, аэродромов совместного использования и совместного базирования;
217) выдаче сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта;
218) выдаче сертификата авиационного учебного центра;
219) выдаче сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники;
220) согласованию программ по авиационной безопасности аэропорта и эксплуатантов гражданских воздушных судов Республики Казахстан и иностранных государств, выполняющих регулярные полеты в аэропорты Республики Казахстан;
221) ведению учета нарушений порядка использования воздушного пространства гражданской и экспериментальной авиацией;
222) выдаче разрешения на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов гражданских воздушных судов;
223) осуществлению координации деятельности в области авиационной безопасности между заинтересованными государственными органами, содействию государственным органам в расследовании актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации, разработке мероприятия по их предотвращению;
224) делегированию своим территориальным подразделениям права выдачи разрешений на ввоз и эксплуатацию не указанных в перечне радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
225) осуществлению присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов);
226) участию в мероприятиях по приемке в эксплуатацию средств связи;
227) участию в согласовании планов строительства и приемке в эксплуатацию сооружений связи, линий телекоммуникаций, за исключением сетей правительственной связи;
228) осуществлению радиоконтроля и проведению проверок использования радиочастотного спектра физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области связи, и соблюдения операторами связи квалификационных требований к субъектам, осуществляющим предоставление услуг в области связи, и правил оказания услуг связи;
229) обеспечению соблюдения требований нормативных правовых актов по организации эксплуатации объектов почтовой сети и обслуживанию пользователей услуг связи;
230) осуществлению контроля соответствия квалификационным требованиям операторов междугородной и (или) международной связи.».

215) электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба саласындағы Қазақстан Республикасының заңдарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларын сақтау тұрғысынан электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
216) азаматтық авиация әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын), бірлесе пайдалану және бірлесіп орналасу әуеайлақтарын есепке алуды жүзеге асыру;
217) әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексерулер ұйымдастыру жөніндегі сертификатын беру;
218) авиациялық оқу орталығының сертификатын беру;
219) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру;
220) әуежайдың және Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелері мен Қазақстан Республикасының әуежайларына тұрақты ұшуды орындайтын шет мемлекеттердің әуе кемелерін пайдаланушылардың авиациялық қауіпсіздігі жөніндегі бағдарламаларын келісу;
221) азаматтық және эксперименттік авиацияның әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзушылықтарды есепке алуды жүргізу;
222) азаматтық әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру;
223) мүдделі мемлекеттік органдар арасында авиациялық қауіпсіздік саласындағы қызметті үйлестіруді жүзеге асыру, азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу әрекеттерін тексеруде мемлекеттік органдарға жәрдемдесу, олардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
224) тізбеде көрсетілмеген радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды әкелуге және пайдалануға рұқсат беру құқығын өзінің аумақтық бөлімшелеріне беру;
225) жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беруді жүзеге асыру;
226) байланыс құралдарын пайдалануға қабылдап алу жөнiндегi iс-шараларға қатысу;
227) үкiметтiк байланыс желiлерiн қоспағанда, байланыс құрылыстары, телекоммуникация желiлерi құрылысының жоспарларын келiсуге және пайдалану үшін қабылдауға қатысу;
228) радиобақылауды жүзеге асыру және байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың радиожиiлiк спектрiн пайдалануына және байланыс операторларының байланыс саласында қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын субъектілерге қойылатын біліктілік талаптарын және байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын сақтауына тексеру жүргiзу;
229) пошта желісі объектілерін пайдалануды ұйымдастыру және байланыс қызметін пайдаланушыларға қызмет көрсету жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауды қамтамасыз ету;
230) қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн бақылауды жүзеге асыру.».

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов