Об определении уполномоченной организации по проведению экспертизы драгоценных камней, в том числе необработанных природных алмазов и ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, и утверждении Правил ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан необработанных природных алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса, а также клеймения изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 1479. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2016 года № 356
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.06.2016 № 356 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 21 июля 2011 года № 120 «О мерах по выполнению Решения Межгосударственного Совета (высшего органа таможенного союза) Евразийского экономического сообщества «О едином нетарифном регулировании таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации» от 27 ноября 2009 года № 19» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить уполномоченной организацией по проведению экспертизы драгоценных камней, в том числе необработанных природных алмазов и ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, акционерное общество «Национальный центр экспертизы и сертификации».
2. Утвердить прилагаемые:
1) Правила ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней;
2) Правила ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан необработанных природных алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса;
3) Правила клеймения изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней.
3. Комитету таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан определить места таможенного декларирования и таможенной очистки драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, а также необработанных природных алмазов.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 ноября 2012 года № 1479
Правила
ввоза на территорию Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз, и вывоза с территории
Республики Казахстан в эти страны драгоценных камней,
ювелирных изделий из драгоценных металлов и
драгоценных камней

Асыл тастарға, оның ішінде өңделмеген табиғи алмастарға және бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарға сараптама жүргізу жөніндегі уәкілетті ұйымды айқындау және Асыл тастарды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету, Кимберлий үдерісінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмасты Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету, сондай-ақ бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған бұйымдарды таңбалау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1479 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 маусымдағы № 356 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 20.06.2016 № 356 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының кеден одағын бірыңғай тарифтік емес реттеу туралы» Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Мемлекетаралық кеңесінің (Кеден одағының жоғары органы) 2009 жылғы 27 қарашадағы № 19 шешімін орындау жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 21 шілдедегі № 120 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Ұлттық сараптау және сертификаттау орталығы» акционерлік қоғамы асыл тастарға, оның ішінде өңделмеген табиғи алмастарға және бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарға сараптама жүргізу жөніндегі уәкілетті ұйым болып айқындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Асыл тастарды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидалары;
2) Кимберлий үдерісінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмасты Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету қағидалары;
3) Бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған бұйымдарды таңбалау қағидалары бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Кедендік бақылау комитетi асыл тастарды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды, сондай-ақ өңделмеген табиғи алмастарды кедендік декларациялау және кедендік тазарту орнын айқындасын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 23 қарашадағы
№ 1479 қаулысымен
бекітілген
Асыл тастарды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған
зергерлік бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан
Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының
аумағынан осы елдерге әкету қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее – Правила) разработаны в соответствии с Положением о порядке ввоза на таможенную территорию Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС и вывоза с таможенной территории Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС драгоценных металлов, драгоценных камней и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы (далее – Положение), утвержденным Решением Межгосударственного Совета ЕврАзЭС (высшего органа таможенного союза) «О едином нетарифном регулировании таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации» от 27 ноября 2009 года № 19.
2. Требования настоящих Правил не распространяются на контроль при трансфертном ценообразовании, осуществляемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) драгоценные камни – природные алмазы, изумруды, рубины, сапфиры и александриты, а также природный жемчуг в сыром (естественном) и обработанном виде согласно приложениям 1 и 2 к Правилам. К драгоценным камням приравниваются уникальные янтарные образования;
2) ювелирные изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней – изделия, изготовленные из драгоценных металлов и их сплавов, с использованием различных видов художественной обработки, вставками из драгоценных, поделочных, цветных камней и других материалов природного или искусственного происхождения или без них согласно приложению 2 к Правилам;
3) природные алмазы – алмазы в частично обработанном виде, которые могут быть использованы для изготовления бриллиантов (код ТН ВЭД ТС 7102 31 000 0), алмазы в частично либо полностью обработанном виде, пригодные для использования в промышленных или научных целях, а также алмазы, рекуперированные из однокристального и многокристального алмазного инструмента, крошка и порошки (коды ТН ВЭД ТС 7102 10 000 0, 7102 21 000 0, 7102 29 000 0, 7105 10 000 0);
4) бриллианты – обработанные природные алмазы различной формы огранки, имеющие отполированные грани, предназначенные для последующего использования (код ТН ВЭД ТС 7102 39 000 0);
5) специальный учет – ведение уполномоченным органом реестра юридических лиц (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) и индивидуальных предпринимателей, осуществляющих операции с драгоценными камнями, ювелирными изделиями из драгоценных металлов и драгоценных камней, не предполагающие взимания сбора за их внесение в реестр. Порядок ведения специального учета определяется уполномоченным органом;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тастарды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының кеден одағын тарифтік емес бірыңғай реттеу туралы» ЕурАзЭҚ-тың Мемлекетаралық кеңесінің (Кеден одағының жоғары органы) 2009 жылғы 27 қарашадағы № 19 шешімімен бекітілген Бағалы металдарды, асыл тастарды және құрамында бағалы металдар бар шикізаттық тауарларды ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден одағының кедендік аумағына әкелу және ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден одағының кедендік аумағынан әкету тәртібі туралы ережеге (бұдан әрі – Ереже) сәйкес әзірленген.
2. Осы Қағидалардың талаптары Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгiлеу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын трансферттік баға белгілеу кезіндегі бақылауға қолданылмайды.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) асыл тастар – Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес табиғи алмас, зүбәржат, лағыл, жақұт пен александрит, сондай-ақ шикі (табиғи) және өңделген түрдегі табиғи інжу. Бірегей кәріптас түзілімдері асыл тастарға теңестіріледі;
2) бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдар – Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес әртүрлі көркемдік өңдеу түрлерін пайдаланып, бағалы, қолдан жасалған, түрлі-түсті тастардан және табиғи немесе жасанды жолмен жасалған басқа материалдардан жасалған көздері бар немесе оларсыз, басқа да бағалы металдардан және олардың қорытпаларынан жасалған бұйымдар;
3) табиғи алмас – гауһар (КО СЭҚ ТН коды 7102 31 000 0) дайындау үшін пайдалануға болатын, ішінара өңделген түрдегі алмас, өнеркәсіптік немесе ғылыми мақсаттарда пайдалану үшін жарамды, ішінара не толық өңделген түрдегі алмас, сондай-ақ бір кристалды және көп кристалды алмасты құралдан рекуперацияланған алмас, түйіршік және ұнтақтар (КО СЭҚ ТН коды 7102 10 000 0, 7102 21 000 0, 7102 29 000 0, 7105 10 000 0);
4) гауһар – әртүрлі нысанда бедерленген, жылтыратылған қырлары бар, кейіннен пайдалануға арналған өңделген табиғи алмас (КО СЭҚ ТН коды 7102 39 000 0);
5) арнайы есепке алу – уәкілетті органның асыл тастармен, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын, заңды тұлғалардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда) және дара кәсіпкерлердің тізілімін жүргізуі, оларды тізілімге енгізу үшін алымдарды өндіріп алуды көздемейді. Бұл арнайы есепті алуды жүргізу тәртібін уәкілетті орган айқындайды;

6) государственный контроль за драгоценными камнями – контроль, осуществляемый уполномоченным органом, включающий в себя контроль за качеством сортировки и оценки драгоценных камней при их добыче, контроль за правильностью определения классификационных признаков драгоценных камней, определяемых в процессе экспертизы (идентификации), учет сделок с необработанными драгоценными камнями на внутреннем рынке, проверку происхождения;
7) государственный контроль за ювелирными изделиями из драгоценных металлов и драгоценных камней – контроль, осуществляемый уполномоченным органом, включающий в себя контроль цен ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, установление законности сделок с ювелирными изделиями из драгоценных металлов и драгоценных камней;
8) государственный контролер - представитель уполномоченного органа, осуществляющий государственный контроль драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней на специализированных либо определенных уполномоченным органом в сфере таможенного дела Республики Казахстан таможенных постах и осуществляющий ведение реестра выданных актов государственного контроля через веб-портал «электронное правительство» www.egov.kz;
9) заявитель при ввозе – юридические и физические лица, зарегистрированные в качестве субъектов предпринимательской деятельности, имеющие право на осуществление операций с драгоценными камнями, ювелирными изделиями из драгоценных металлов и драгоценных камней в соответствии с национальным законодательством государств-членов Таможенного союза и состоящие на специальном учете уполномоченного органа;
10) заявитель при вывозе – юридические и физические лица, зарегистрированные в качестве субъектов предпринимательской деятельности, индивидуальные предприниматели, правомерно владеющие драгоценными камнями, ювелирными изделиями из драгоценных металлов и драгоценных камней, либо по договорам комиссии и агентским соглашениям с собственниками драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, имеющие право на осуществление операций с драгоценными камнями, ювелирными изделиями из драгоценных металлов и драгоценных камней и состоящие на специальном учете уполномоченного органа;
11) уполномоченный орган – Комитет технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
12) уполномоченная организация – организация, определяемая Правительством Республики Казахстан для проведения экспертизы (идентификации) драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней;

6) асыл тастарды мемлекеттік бақылау – уәкілетті орган жүзеге асыратын бақылау, ол асыл тастарды өндіру кезінде оларды сұрыптау және бағалау сапасын бақылауды, асыл тастардың сараптау (сәйкестендіру) үдерісінде айқындалатын жіктелу белгілерінің дұрыс анықталуын бақылауды, ішкі нарықта өңделмеген асыл тастармен жасалатын мәмілелерді есепке алуды, шығу тегін тексеруді қамтиды;
7) бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды мемлекеттік бақылау – уәкілетті орган жүзеге асыратын бақылау, ол бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдар бағасын бақылауды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдармен жасалатын мәмілелердің заңдылығын белгілеуді қамтиды;
8) мемлекеттік бақылаушы - уәкілетті органның мамандандырылған не Қазақстан Республикасының кеден ісі саласында уәкілетті органы айқындаған кеден бекеттерінде асыл тастарды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын және «электрондық үкімет» www.egov.kz веб-порталы арқылы берілген мемлекеттік бақылау актілерінің тізілімін жүргізуді жүзеге асыратын өкілі;
9) әкелу кезінде мәлімдеуші – кәсіпкерлік қызметтің субъектілері ретінде тіркелген, Кеден одағына мүше мемлекеттердің ұлттық заңнамасына сәйкес асыл тастармен, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдармен жасалатын операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар және уәкілетті органның арнайы есебінде тұрған заңды және жеке тұлғалар;
10) әкету кезінде мәлімдеуші – кәсіпкерлік қызмет субъектілері ретінде тіркелген, асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарға заңды түрде не асыл тастардың, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдардың иелерімен жасалған агенттік келісімдердің комиссия шарттары бойынша иелік ететін, асыл тастармен, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдармен жасалатын операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар және уәкілетті органның арнайы есебінде тұратын заңды және жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер;
11) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті;
12) уәкілетті ұйым – асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарға сараптама (сәйкестендіру) жүргізу үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын ұйым;

13) экспертиза (идентификация) драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней – определение уполномоченной организацией качественно-цветовых, количественных и стоимостных характеристик драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее - экспертиза).
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.11.2014 № 1170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок ввоза на территорию Республики Казахстан
драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных
металлов и драгоценных камней
4. При ввозе на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз (далее – ввоз), драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее – товары) до совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием и таможенной очисткой товаров, заявитель проходит процедуру государственного контроля, за исключением ввоза товаров для совершения операций по переработке, в соответствии с заявленной таможенной процедурой, указанных в пункте 13 настоящих Правил.
5. В процессе государственного контроля заявитель проходит экспертизу (идентификацию) товаров в уполномоченной организации.
При прохождении экспертизы не требуется представление дополнительных документов, кроме предусмотренных подпунктами 1)-4) пункта 8 Правил.
6. Для проведения экспертизы (идентификации) товаров уполномоченная организация отбирает пробы заявленных товаров для исследований.
7. Экспертиза (идентификация) ввозимых товаров проводится в течение трех рабочих дней. По итогам экспертизы (идентификации) составляется экспертное заключение в трех экземплярах. Первый и второй экземпляры вручаются заявителю. Первый экземпляр предназначается для представления государственному контролеру. Третий экземпляр остается в уполномоченной организации.
8. Для прохождения государственного контроля заявитель представляет государственному контролеру следующие документы:
1) письмо-заявку с указанием реквизитов организации и перечень прилагаемых документов, необходимых для осуществления государственного контроля;
2) копию контракта (договора, соглашения) на русском языке, в случае, если контракт (договор, соглашение) на русском языке отсутствует, то к копии контракта (договора, соглашения) прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
3) спецификацию на товары, в которой указывается полный ассортимент в количественном и стоимостном выражении;

13) асыл тастарды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды сараптау (сәйкестендіру) – уәкілетті ұйымның асыл тастардың, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдардың сапалық-түстік, сандық және құндық сипаттамаларын айқындауы (бұдан әрі – сараптама).
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.11.2014 № 1170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Асыл тастарды, асыл тастар мен бағалы металдардан жасалған
зергерлік бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу
тәртібі
4. Кеден одағына кірмейтін елдерден асыл тастарды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды (бұдан әрі – тауарлар) Қазақстан Республикасының аумағына әкелу (бұдан әрі – әкелу) кезінде тауарларды кедендік декларациялау және кедендік тазартумен байланысты кедендік операциялар жүргізілгенге дейін мәлімдеуші осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жүргізу үшін тауарларды әкелуді қоспағанда, мемлекеттік бақылау рәсімінен өтеді.
5. Мәлімдеуші мемлекеттік бақылау үдерісінде уәкілетті ұйымда сараптамадан (сәйкестендіруден) өтеді.
Сараптамадан өту кезінде Қағидалардың 8-тармағының 1) -  4) тармақшаларында көзделгендерден басқа қосымша құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
6. Тауарларға сараптама (сәйкестендіру) жүргізу үшін уәкілетті ұйым зерттеу үшін мәлімделген тауарлар сынамаларын іріктейді.
7. Әкелінген тауарларға жасалатын сараптама (сәйкестендіру) үш жұмыс күні ішінде өткізіледі. Сараптама (сәйкестендіру) қорытындысы бойынша сараптамалық қорытынды үш данада жасалады. Бірінші және екінші даналары мәлімдеушіге табыс етіледі. Бірінші данасы мемлекеттік бақылаушыға ұсынуға арналған. Үшінші данасы уәкілетті ұйымда қалады.
8. Мемлекеттік бақылаудан өту үшін мәлімдеуші мемлекеттік бақылаушыға мына құжаттарды ұсынады:
1) ұйым деректемелері көрсетілген өтінім-хат және мемлекеттік бақылауды іске асыру үшін қажетті қоса берілетін құжаттар тізбесі;
2) келісімшарттың (шарттың, келісімнің) орыс тіліндегі көшірмесі, егер келісімшарт (шарт, келісім) орыс тілінде болмаса, онда келісімшарттың (шарттың, келісімнің) көшірмелеріне мәлімдеуші бекіткен және куәландырған аударма (мәлімдеушінің лауазымы және күні, қолы мен мөрі көрсетілген) қоса беріледі;
3) сандық және құндық мәндегі толық ассортименті көрсетілетін тауарлар ерекшелігі;

4) доверенность организации, удостоверяющую личность ответственного представителя и предоставляющую ему право на представление документов и товаров;
5) экспертное заключение уполномоченной организации.
9. Государственный контролер проверяет достоверность сведений, содержащихся в документах, указанных в пункте 8 Правил, регистрацию специального учета, после проверки оформляет акт государственного контроля по форме, согласно приложению 6 к Положению для драгоценных камней, и по форме, согласно приложению 9 к Положению для ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее – акт).
В акте государственный контролер отражает соответствие/несоответствие предъявленного товара данным, указанным в контракте и сопроводительных документах.
При отсутствии несоответствия государственный контролер в указанном разделе акта делает запись – «товар соответствует предъявленным требованиям».
В случае выявления несоответствия делается запись – «товар не соответствует предъявленным требованиям» и товар подлежит вывозу.
10. Акт оформляется и выдается заявителю в течение одного рабочего дня с момента получения документов, указанных в пункте 8 Правил.
11. Акт составляется в трех экземплярах: первый и второй экземпляры вручаются заявителю. Первый экземпляр предназначается для представления в таможенный орган. Третий экземпляр остается в уполномоченном органе. Акт подписывается государственным контролером.
Государственный контролер осуществляет ведение реестра выданных актов через веб-портал «электронное правительство» www.egov.kz.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.11.2014 № 1170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. После прохождения государственного контроля при ввозе товаров заявитель совершает таможенные операции, связанные с таможенным декларированием товаров в соответствии с таможенным  законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан.
13. Ввоз на территорию Республики Казахстан товаров из стран, не входящих в Таможенный союз, для помещения под таможенную процедуру переработки на таможенной территории в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан, осуществляется при представлении документов, предусмотренных таможенным законодательством Республики Казахстан.
Для получения документа об условиях переработки товаров (за исключением природных алмазов и бриллиантов) заявитель обращается в уполномоченный орган и представляет следующие документы:

4) жауапты өкілдің жеке басын куәландыратын және оған құжаттар мен тауарларды ұсыну құқығын беретін ұйымның сенімхаты;
5) уәкілетті ұйымның сараптамалық қорытындысы.
9. Мемлекеттік бақылаушы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарда қамтылған мәліметтердің дәйектілігін, арнайы есепке алынып тіркелгенін тексереді, тексеруден кейін асыл тастар үшін Ереженің 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша және Бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдар үшін Ереженің 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік бақылау актісін (бұдан әрі – Акт) ресімдейді.
Актіде мемлекеттік бақылаушы ұсынылған тауардың келісімшартта және ілеспе құжаттарда көрсетілген деректерге сәйкестігін/сәйкессіздігін көрсетеді.
Сәйкессіздік болмаған жағдайда мемлекеттік бақылаушы Актінің көрсетілген бөлімінде «тауар қойылатын талаптарға сәйкес келеді» деген жазба жасайды.
Сәйкессіздік анықталған жағдайда «тауар қойылатын талаптарға сәйкес келмейді» деген жазба жасалады және тауар әкетуге жатады.
10. Акт Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ресімделеді және мәлімдеушіге беріледі.
11. Акт үш данада жасалады: бірінші және екінші данасы мәлімдеушіге табыс етіледі. Бірінші данасы кеден органына ұсынуға арналған. Үшінші данасы уәкілетті органда қалады. Актіге мемлекеттік бақылаушы қол қояды.
Мемлекеттік бақылаушы «электрондық үкімет» www.egov.kz веб-порталы арқылы берілген актілер тізілімін жүргізуді жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.11.2014 № 1170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Тауарларды әкелу кезінде мемлекеттік бақылаудан өткеннен кейін мәлімдеуші Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес тауарларды кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жүргізеді.
13. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік аумақта кедендік қайта өңдеу рәсіміне орналастыру үшін Қазақстан Республикасының аумағына Кеден одағына кірмейтін елдерден тауарларды әкелу Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген құжаттарды ұсынған кезде жүзеге асырылады.
Тауарларды (табиғи алмас пен гауһарды қоспағанда) қайта өңдеу шарттары туралы құжатты алу үшін мәлімдеуші уәкілетті органға жүгінеді және мынадай құжаттарды ұсынады:

1) документы, подтверждающие право осуществлять операции с товарами;
2) копию контракта (договора) на переработку ценностей;
3) копии документов, подтверждающие наличие у Заявителя на праве собственности или ином законном основании производственных помещений, за исключением нерезидентов;
4) информацию о наличии производственной базы Заявителя и объеме изготовления продукции на собственном производстве по форме согласно приложению 3 к Правилам, за исключением нерезидентов;
5) подлинники перечня ввозимых продуктов переработки и перечня ввозимых на переработку ценностей по форме согласно приложениям 4 и 5к Правилам;
6) при изготовлении ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней - копия письма уполномоченного органа о регистрации именника, за исключением нерезидентов.
По результатам рассмотрения документа об условиях переработки товаров уполномоченным органом в адрес Заявителя направляются подлинники перечней ввозимых продуктов переработки и ввозимых на переработку ценностей с письменным подтверждением об использовании заявителем в своей производственной деятельности товаров.
Сроки выдачи документа об условиях переработки товаров составляют десять рабочих дней со дня подачи заявки.
3. Порядок вывоза с территории Республики Казахстан
драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных
металлов и драгоценных камней
14. При вывозе с территории Республики Казахстан в страны, не входящие в Таможенный союз (далее - вывоз), товаров в порядке, установленном настоящими Правилами, заявитель проходит процедуры государственного контроля и экспертизы (идентификации).
15. Заявитель проходит экспертизу (идентификацию) товаров в уполномоченной организации.
При прохождении экспертизы не требуется представление дополнительных документов, кроме предусмотренных подпунктами 1)-6) пункта 18 Правил.
16. Для проведения экспертизы (идентификации) товаров уполномоченная организация отбирает пробы заявленных товаров для исследований.
17. Экспертиза (идентификация) вывозимых товаров проводится в течение трех рабочих дней. По итогам экспертизы (идентификации) составляется экспертное заключение в трех экземплярах. Первый и второй экземпляры вручаются Заявителю. Первый экземпляр предназначается для представления государственному контролеру. Третий экземпляр остается в уполномоченной организации.
18. Для прохождения государственного контроля при вывозе товаров, заявитель представляет государственному контролеру:
1) письмо-заявку с указанием реквизитов организации и перечень прилагаемых документов, необходимых для осуществления государственного контроля;

1) тауармен жасалатын операцияларды жүзеге асыру құқығын растайтын құжаттар;
2) құндылықтарды қайта өңдеуге арналған келісімшарттың (шарттың) көшірмесі;
3) резидент еместерді қоспағанда, мәлімдеушінің меншік құқығында немесе өзге заңды негізде өндірістік үй-жайлардың болуын растайтын құжаттардың көшірмелері;
4) резидент еместерді қоспағанда, мәлімдеушінің өндірістік базасының болуы және Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша меншікті өндірісінде өнім дайындау көлемі туралы ақпарат;
5) Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша қайта өңдеуге әкелінген өнімдер тізбесінің және қайта өңдеуге әкелінген құндылықтар тізбесінің түпнұсқалары;
6) бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды дайындаған кезде - резидент еместерді қоспағанда, уәкілетті органның меншік иесін тіркеу туралы хатының көшірмесі.
Тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты қарау нәтижесі бойынша уәкілетті орган мәлімдеушінің тауарларды өзінің өндірістік қызметінде пайдалануы туралы жазбаша растамамен әкелінетін қайта өңдеу өнімдері тізбесінің және қайта өңдеуге әкелінетін құндылықтар тізбесінің түпнұсқаларын мәлімдеушінің атына жібереді.
Тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты беру мерзімі өтінім берілген күннен бастап он жұмыс күнін құрайды.
3. Асыл тастарды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған
зергерлік бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағынан әкету
тәртібі
14. Осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағына кірмейтін елдерге әкету кезінде (бұдан әрі - әкету) мәлімдеуші мемлекеттік бақылау және сараптау (сәйкестендіру) рәсімдерінен өтеді.
15. Мәлімдеуші уәкілетті ұйымда тауарларды сараптаудан (сәйкестендіруден) өтеді.
Сараптамадан өту кезінде Қағидалардың 18-тармағының 1) -  6) тармақшаларындакөзделгендерден басқа, қосымша құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
16. Тауарларды сараптауды (сәйкестендіруді) жүргізу үшін уәкілетті ұйым мәлімделген тауарлардан зерттеу үшін сынама алады.
17. Әкетілетін тауарларды сараптау (сәйкестендіру) үш жұмыс күні ішінде жүргізіледі. Сараптау (сәйкестендіру) қорытындысы бойынша үш данада сараптамалық қорытынды әзірленеді. Бірінші және екінші даналары мәлімдеушіге табыс етіледі. Бірінші данасы мемлекеттік бақылаушыға беруге арналған. Үшінші данасы уәкілетті ұйымда қалады.
18. Тауарларды әкету кезінде мемлекеттік бақылаудан өту үшін мәлімдеуші мемлекеттік бақылаушыға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ұйымның деректемелері көрсетілген өтінім-хат және мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті қоса берілетін құжаттардың тізбесі;

2) копию контракта (договора, соглашения) на русском языке, в случае, если контракт (договор, соглашение) на русском языке отсутствует, то к копии контракта (договора, соглашения) прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
3) спецификацию на товары, в которой указывается полный ассортимент в количественном и стоимостном выражении;
4) документ, подтверждающий постановку организации на специальный учет;
5) доверенность организации, удостоверяющую личность ответственного представителя и предоставляющую ему право на представление документов и товаров;
6) расчет стоимости товаров, представленный заявителем по форме, согласно приложению 6 к Правилам;
7) экспертное заключение уполномоченной организации.
19. При осуществлении вывоза необработанных драгоценных камней (за исключением необработанных природных алмазов) дополнительно к документам, указанным в пункте 18, заявитель представляет:
1) исключен постановлением Правительства РК от 04.11.2014 № 1170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) отгрузочную спецификацию, отражающую полный ассортимент обработанных драгоценных камней в количественном и стоимостном выражениях;
3) обобщенную спецификацию по размерно-весовым группам, справку о фактическом использовании необработанных драгоценных камней для изготовления каждой партии экспортируемых камней согласно приложению 8 к Правилам;
4) копию контрактов (договоров) на закупку необработанных драгоценных камней на территории государств – членов Таможенного союза с актами выдачи и спецификациями (ведомостями комплектации), (в том числе в случае вывоза части партии драгоценных камней, приобретенных по данному контракту (договору);
5) подтверждение об учете сделок экспортера (приобретение необработанных драгоценных камней на внутреннем рынке государств – членов Таможенного союза) по предоставленным контрактам (договорам) на закупку драгоценных камней, выданное в порядке, определенном уполномоченным органом.
Учет сделок экспортеров ведется уполномоченным органом;
6) общую справку о массе и стоимости вывозимой партии необработанных драгоценных камней по каждому сырьевому договору согласно приложению 7 к Правилам.
20. При осуществлении вывоза обработанных драгоценных камней дополнительно к документам, указанным в пункте 18, заявитель представляет:
1) исключен постановлением Правительства РК от 04.11.2014 № 1170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);

2) келісімшарттың (шарттың, келісімнің) орыс тіліндегі көшірмесі, егер орыс тіліндегі келісімшарт (шарт, келісім) болмаған жағдайда, онда келісімшарттың (шарттың, келісімнің) көшірмесіне мәлімдеуші бекіткен және куәландырған аудармасы (мәлімдеушінің лауазымын және күнін, қолы мен мөрін көрсете отырып) қоса беріледі;
3) сандық және құндық көріністе толық ассортименті көрсетілетін тауарларға арналған ерекшелік;
4) ұйымның арнайы есепке қойылғанын растайтын құжат;
5) жауапты өкілдің жеке басын куәландыратын және оған құжаттар мен тауарларды ұсыну құқығын беретін ұйымның сенімхаты;
6) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәлімдеуші ұсынған тауарлар құнының есебі;
7) уәкілетті ұйымның сараптамалық қорытындысы.
19. Мәлімдеуші өңделмеген асыл тастарды әкетуді жүзеге асыру кезінде 18-тармақта көрсетілген құжаттарға қосымша (өңделмеген табиғи алмасты қоспағанда) мыналарды ұсынады:
1) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.11.2014 № 1170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
2) сандық және құнды көріністе өңделген асыл тастардың толық ассортименті көрсетілетін түсіру ерекшелігі;
3) өлшемдік-салмақтық топтар бойынша жинақталған ерекшелігін, Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес экспортталатын тастардың әрбір партиясын дайындау үшін өңделмеген асыл тастардың нақты пайдаланылғаны туралы анықтама;
4) беру актілері мен ерекшеліктер (жинақтау ведомостары) бар, (оның ішінде осы келісімшарт (шарт) бойынша сатып алынған асыл тастар партиясының бір бөлігі әкетілген жағдайда) Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында өңделмеген асыл тастарды сатып алуға арналған келісімшарттардың (шарттардың) көшірмесі;
5) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен берілген асыл тастарды сатып алуға берілген келісімшарттар (шарттар) бойынша (өңделмеген асыл тастарды Кеден одағына мүше мемлекеттердің ішкі нарығында сатып алу) экспорттаушының мәмілелерін есепке алу туралы растама.
Экспорттаушылар мәмілелерін есепке алуды уәкілетті орган жүргізеді;
4) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес әрбір шикізат шарты бойынша өңделмеген асыл тастардың әкетілетін партиясының салмағы мен құны туралы жалпы анықтама.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.11.2014 № 1170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. Өңделген асыл тастарды әкетуді жүзеге асыру кезінде мәлімдеуші 18-тармақта көрсетілген құжаттарға қосымша мыналарды ұсынады:
1) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.11.2014 № 1170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);

2) отгрузочную спецификацию, отражающую полный ассортимент обработанных драгоценных камней в количественном и стоимостном выражениях;
3) обобщенную спецификацию по размерно-весовым группам, справку о фактическом использовании необработанных драгоценных камней для изготовления каждой партии экспортируемых камней согласно приложению 8 к Правилам;
4) справку об использовании необработанных алмазов массой 10,80 карата и более согласно приложению 9 к Правилам;
5) протокол (акт) предприятия по оценке бриллиантов свыше 6,00 карата;
6) исключен постановлением Правительства РК от 04.11.2014 № 1170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
7) документы, подтверждающие происхождение (приобретение) драгоценных камней и законность владения ими: контракты, договор комиссии или агентское соглашение, акты выдачи на необработанные драгоценные камни, ведомости комплектации, акты сделок на необработанные драгоценные камни.
21. При осуществлении вывоза изделий производственно-технического назначения из драгоценных камней дополнительно к документам, указанным в пункте 18, заявитель представляет:
1) справку о фактическом использовании драгоценных камней для изготовления каждой партии экспортируемых изделий производственно-технического назначения согласно приложению 10 к Правилам;
2) документы, подтверждающие происхождение (приобретение) драгоценных камней, используемых для изготовления вывозимых изделий: контракты, договор комиссии или агентское соглашение, акты выдачи на необработанные драгоценные камни, ведомости комплектации, акты сделок на необработанные драгоценные камни;
3) нормативно-техническую документацию на изделия производственно-технического назначения из драгоценных камней.
22. Государственный контролер проверяет достоверность сведений, содержащихся в документах, указанных в пункте 18 Правил, при необходимости в пунктах 19 (наличие копии лицензии на экспорт необработанных драгоценных камней, за исключением драгоценных камней, указанных в приложении 2 к Правилам), 20 (копия лицензии на экспорт драгоценных камней (кроме бриллиантов), протокол экспертной комиссии уполномоченного органа (при наличии в приобретенных необработанных драгоценных камнях или готовой продукции драгоценных камней, которые по своим характеристикам могут быть отнесены к категории уникальных) и 21 Правил, после проверки оформляет акт государственного контроля по форме, согласно приложению 6 к Положению для драгоценных камней, и по форме согласно приложению 9 к Положению для ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее - акт).
В акте государственный контролер отражает:
соответствие/несоответствие предъявленного товара данным, указанным в контракте и сопроводительных документах;
отсутствие/наличие нарушений требований законодательства Республики Казахстан при совершении сделок с товарами.
При отсутствии несоответствия государственный контролер в указанном разделе акта делает запись – «товар соответствует предъявленным требованиям».
В случае выявления несоответствия делается запись – «товар не соответствует предъявленным требованиям», и предъявленный товар не подлежит вывозу.

2) сандық және құнды көріністе өңделген асыл тастардың толық ассортименті көрсетілетін түсіру ерекшелігі;
3) өңделмеген асыл тастардың көлемдік-салмақтық топтары бойынша жиынтық ерекшелігі, Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес экспортталатын тастардың әрбір партиясын дайындау үшін оларды нақты пайдалану туралы анықтама;
4) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес 10,80 карат және одан астам салмағы бар өңделмеген алмасты пайдалану туралы анықтама;
5) кәсіпорынның 6,00 караттан астам гауһарды бағалау жөніндегі хаттамасы (актісі);
6) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.11.2014 № 1170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
7) асыл тастардың шығу тегін (сатып алынғанын) және оларды иелену заңдылығын растайтын құжаттар: келісімшарттар, комиссияның шарты немесе агенттік келісім, өңделмеген асыл тастарға арналған беру актілері, жинақтама ведомосы, өңделмеген асыл тастарға арналған мәмілелер актісі.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.11.2014 № 1170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
21. Мәлімдеуші асыл тастардан жасалған өндірістік-техникалық мақсаттағы бұйымдарды әкетуді жүзеге асыру кезінде 18-тармақта көрсетілген құжаттарға қосымша мыналарды ұсынады:
1) Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес өндірістік-техникалық мақсаттағы экспортталатын бұйымдардың әрбір партиясын дайындау үшін асыл тастарды нақты пайдалану туралы анықтама;
2) әкетілетін бұйымдарды дайындау үшін пайдаланылатын асыл тастардың шығу тегін (сатып алынғанын) растайтын құжаттар: келісімшарттар, комиссияның шарты немесе агенттік келісім, өңделмеген асыл тастарды беру актілері, жинақтау ведомосы, өңделмеген асыл тастарға арналған мәмілелер актілері;
3) асыл тастардан жасалатын өндірістік-техникалық мақсаттағы бұйымдарға арналған нормативтік-техникалық құжаттама.
22. Мемлекеттік бақылаушы Қағидалардың 18-тармағында, қажет болса, Қағидалардың 19 (сондай-ақ, осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген асыл тастарды қоспағанда, өңделмеген асыл тастардың экспортына арналған лицензияның көшірмесінің болуы), 20 (сондай-ақ, асыл тастардың (гауһардан басқа) экспортына арналған лицензияның көшірмесінің болуы, уәкілетті органның сараптамалық комиссиясының хаттамасының болуы (өзінің сипаттамалары бойынша бірегей санатқа жатқызылуы мүмкін сатып алынған өңделмеген асыл тастарда немесе дайын өнімде асыл тастар болған жағдайда) және 21-тармақтарында көрсетілген құжаттарда қамтылған мәліметтердің дәйектілігін тексереді, тексеруден кейін асыл тастар үшін Ережеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және бағалы металдардан және асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдар үшін Ережеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік бақылау актісін (бұдан әрі - акт) ресімдейді.
Актіде мемлекеттік бақылаушы:
ұсынылған тауардың келісімшартта және ілеспе құжаттарда көрсетілген деректерге сәйкестігін/сәйкес еместігін;
тауарлармен мәмілелер жасау кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзудың болуы/болмауын жазады.
Сәйкессіздіктер болмаған жағдайда мемлекеттік бақылаушы Актінің көрсетілген бөлімінде «тауар қойылған талаптарға сәйкес келеді» деген жазба жасайды.
Сәйкессіздіктер анықталған жағдайда «тауар қойылған талаптарға сәйкес келмейді» деген жазба жасалады және ұсынылған тауар әкетуге жатпайды.

Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.11.2014 № 1170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Акт оформляется и выдается Заявителю в течение одного рабочего дня с момента получения документов, указанных в пункте 18 Правил, при необходимости в пунктах 1920 и 21 Правил.
24. Акт составляется в трех экземплярах: первый и второй экземпляры вручаются заявителю. Первый экземпляр предназначается для представления в таможенный орган. Третий экземпляр остается в уполномоченном органе. Акт подписывается государственным контролером.
Государственный контролер осуществляет ведение реестра выданных актов через веб-портал «электронное правительство» www.egov.kz.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.11.2014 № 1170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. После прохождения государственного контроля на вывоз товаров, в случае отсутствия несоответствия заявитель обращается в таможенные органы Республики Казахстан для производства таможенного декларирования товаров в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
Драгоценные камни, за исключением алмазов и бриллиантов, не могут быть вывезены с территории Республики Казахстан, если их контрактная стоимость более чем на 5 процентов ниже стоимости, определенной государственным контролером при проведении государственного контроля.
Ювелирные изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней, приведенные в приложении 2 к Правилам, не могут быть вывезены с территории Республики Казахстан, если их контрактная стоимость, установленная во внешнеторговом договоре, меньше общей стоимости, определяемой государственным контролером в процессе прохождения государственного контроля.
26. Для помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории до производства таможенного декларирования необходимо представление документа об условиях переработки, выдача которого осуществляется аналогично порядку выдачи документа об условиях переработки при их ввозе, предусмотренному в пункте 13 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
камней, ювелирных изделий из
драгоценных металлов и
драгоценных камней
Перечень
драгоценных камней, экспорт которых осуществляется
на основании лицензий
Краткое наименование товара
Код ТН ВЭД ТС
Природные алмазы

Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.11.2014 № 1170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23. Акт Қағидалардың 18-тармағында, қажет болса, Қағидалардың 1920 және 21-тармақтарында көрсетілген құжаттарды алған кезден бастап бір жұмыс күні ішінде ресімделеді және мәлімдеушіге беріледі.
24. Акт үш данада жасалады: бірінші және екінші даналары мәлімдеушіге табыс етіледі. Бірінші данасы кеден органына ұсынуға арналған. Үшінші данасы уәкілетті органда қалады. Актіге мемлекеттік бақылаушы қол қояды.
Мемлекеттік бақылаушы «электрондық үкімет» www.egov.kz веб-порталы арқылы берілген актілер тізілімін жүргізуді жүзеге асырады.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.11.2014 № 1170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
25. Тауарларды әкетуге мемлекеттік бақылаудан өткеннен кейін сәйкессіздік болмаған жағдайда мәлімдеуші тауарларды кедендік декларациялау үшін Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүгінеді.
Егер алмас пен гауһарды қоспағанда, асыл тастардың келісімшарттық құны мемлекеттік бақылау жүргізу кезінде мемлекеттік бақылаушы анықтаған құннан 5 пайыздан астам төмен болса, олар Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілмейді.
Егер Қағидаларға 2-қосымшада келтірілген бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдардың сыртқы сауда шартында белгіленген келісімшарттық құны мемлекеттік бақылаудан өту рәсімінде мемлекеттік бақылаушы анықтайтын жалпы құннан кем болса, олар Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілмейді.
26. Тауарларды кедендік декларациялау жүргізілгенге дейін кедендік аумақтан тыс қайта өңдеудің кедендік рәсіміне орналастыру үшін қайта өңдеу шарттары туралы құжатты ұсыну қажет, оны беру осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген оларды әкелу кезінде қайта өңдеу шарттары туралы құжатты беру тәртібіне ұқсас жүзеге асырылады.
Асыл тастарды, бағалы металдар мен
асыл тастардан жасалған зергерлік
бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін
елдерден Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан осы
елдерге әкету қағидаларына
1-қосымша
Экспорты лицензия негізінде жүзеге асырылатын асыл тастардың
тізбесі
Тауардың қысқаша атауы
КО СЭҚ ТН коды
Табиғи алмас

(промышленные, необработанные или просто распиленные, расколотые или подвергнутые черновой обработке, за исключением имеющих форму «борт» и «дриллинг», независимо от их размеров и степени обработки, а также алмазов ситовых классов «-3+2» и ниже, включая отходы от любого вида обработки алмазов, алмазный концентрат)
из 7102 21 000 0
(непромышленные, необработанные или просто распиленные, расколотые или подвергнутые черновой обработке, которые могут быть использованы для изготовления бриллиантов)

(өнеркәсіптік, өңделмеген немесе жай араланған, уатылған немесе олардың мөлшерлері және өңделу дәрежесіне қарамастан «борт» және «дриллинг» нысандарын, сондай-ақ, алмасты өңдеудің кез келген түрінің қалдықтарын қоса алғанда, "-3+2" және одан төмен елеуіш сыныптарының алмастарын қоспағанда, алғашқы өңдеуге түскен алмас концентраты)
7102 21 000 0-ден
(гауһар дайындау үшін пайдаланылуы мүмкін өнеркәсіптік емес, өңделмеген немесе жай араланған, уатылған немесе алғашқы өңдеуге түскен)

7111 00 000 0
8544***
9101***
9102***
9103***
9105***
9111***
9112***
________________
*** Только из драгоценных металлов со вставками из драгоценных камней или без вставок из драгоценных камней.
Изделия производственно-технического назначения из драгоценных камней
6804 21 000 0
8205
8207
8522 90 300 0
Природные алмазы промышленные, необработанные или просто распиленные, расколотые или подвергнутые черновой обработке, имеющие форму «борт» и «дриллинг», независимо от их размеров и степени обработки, а также алмазы ситовых классов «-3+2» и ниже
Алмазы промышленные, прочие
Крошка и порошок из природных алмазов
Алмазы обработанные, но не оправленные или не закрепленные непромышленные, прочие (бриллианты)
Изделия из драгоценных камней и природного жемчуга
из 7102 21 000 0
7102 29 000 0
7105 10 000 0

7111 00 000 0
8544***
9101***
9102***
9103***
9105***
9111***
9112***
________________
*** Тек асыл тастар орнатылған немесе асыл тастар орнатылмаған бағалы металдардан ғана.
Асыл тастардан жасалған өндірістік-техникалық мақсаттағы бұйымдар
6804 21 000 0
8205
8207
8522 90 300 0
Өнеркәсіптік, өңделмеген немесе жай араланған, уатылған немесе олардың мөлшерлері және өңделу дәрежесіне қарамастан «борт» және «дриллинг» нысандарын, сондай-ақ, алмасты өңдеудің кез келген түрінің қалдықтарын қоса алғанда, "-3+2" және одан төмен елеуіш сыныптарының алмастарын қоспағанда, алғашқы өңдеуге түскен алмас концентраты
7102 21 000 0-ден
Өнеркәсіптік алмас, өзгелері
7102 29 000 0
Табиғи алмастың үгіндісі мен ұнтағы
7105 10 000 0
Өңделген, бірақ өнеркәсіптік емес, жиектелмеген немесе бекітілмеген алмас, өзгелері (гауһар).

7102 39 000 0
из 7116 20
из 7116 10 000 0
Приложение 3
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
камней, ювелирных изделий из
драгоценных металлов и
драгоценных камней
ИНФОРМАЦИЯ
о наличии производственной базы заявителя и объеме
изготовления продукции на собственном производстве
за _____ полугодие _____ года
Наименование заявителя _____________________________________________
Наличие производственной базы
Продукция собственного производства
производст-венные площади (кв.м)
перечень технологического оборудования (количество и типы станков)
количество работающих на основном производстве (чел.)
номенклатура продук-ции
произведено за отчетный период на собственном производстве (кг)*
заклеймено (только продукция собственного производства) (шт.)
________________
* В случае, если заявитель осуществляет производственную деятельность менее полугода, указывается количество произведенной продукции за фактически отработанное время.
Наименование должности заявителя ________ ____________________
Подпись        Ф.И.О.
М.П.
Приложение 4
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
камней, ювелирных изделий из
драгоценных металлов и
драгоценных камней
Образец
ПЕРЕЧЕНЬ
ввозимых (вывозимых) продуктов переработки
п/п
Заяви-
тель
Наимено-
вание продуктов перера-
ботки по ТН ВЭД ТС
Кон-
тракт
Код продук-
тов перера-
ботки по ТН ВЭД ТС
Ед. изм. по ТН ВЭД ТС
Коли-
чество про-
дуктов перера-
ботки
Стои-
мость в долларах США
Товар-
ная про-
дукция
Отходы перера-
ботки
Потери цен-
ностей
Остатки цен-
ностей
Таможня
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Наименование должности заявителя       Наименование должности
уполномоченного лица
государственного органа
_______  ______________________
(подпись)       (Ф.И.О.)                _______  _______________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Главный бухгалтер
заявителя ______   ____________
(подпись)   (Ф.И.О.)
М.П.                              М.П.
Правила заполнения перечня ввозимых
(вывозимых) продуктов переработки
1. В графе 2 указывается наименование заявителя.
2. В графе 3 указываются наименования ввозимых (вывозимых) продуктов переработки.
3. В графе 4 указываются реквизиты контракта (договора), в соответствии с которым ввозятся (вывозятся) продукты переработки.
4. В графе 5 указывается десятизначный код продуктов переработки по ТН ВЭД ТС.
5. В графе 7 указывается количество продуктов переработки в единицах измерения согласно товарной позиции по ТН ВЭД ТС (графа 6).

7102 39 000 0
Асыл тастардан және табиғи інжуден жасалған бұйымдар
7116 20-дан
7116 10 000 0-дан
Асыл тастарды, бағалы металдар мен
асыл тастардан жасалған зергерлік
бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін
елдерден Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан осы
елдерге әкету қағидаларына
3-қосымша
Мәлімдеушінің өндірістік базасының болуы және ______ жылғы ____
жарты жылдық ішінде меншікті өндірісінде дайындалған өнім
көлемі туралы
АҚПАРАТ
Мәлімдеушінің атауы ________________________________________________
Өндірістік базасының болуы
Меншікті өндіріс өнімі
өндірістік алаңдар (ш.м)
технологиялық жабдық тізбесі (станоктар саны және типтері)
негізгі өндірісте жұмыс істейтіндер саны (адам)
өнімдер номенклатурасы
есептік кезеңде меншікті өндірісте өндірілді (кг)*
Таңбаланды (тек меншікті өндіріс өнімі) (дана)
____________
* Егер мәлімдеуші өндірістік қызметін жарты жылдан кем жүзеге асырса, нақты жұмыс істеген уақыты ішінде өндірілген өнімнің саны көрсетіледі.
Мәлімдеуші лауазымының атауы _______ _________________________
қолы           Т.А.Ә.
М.О.
Асыл тастарды, бағалы металдар мен
асыл тастардан жасалған зергерлік
бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін
елдерден Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан осы
елдерге әкету қағидаларына
4-қосымша
Үлгі
Қайта өңдеуге әкелінетін (әкетілетін) өнімдер
ТІЗБЕСІ
Р/с №
Мәлімдеуші
КО СЭҚ ТН бойынша қайта өңдеу өнімдерінің коды
Келісімшарт
КО СЭҚ
ТН бойынша қайта өңдеу өнімдерінің коды
КО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлігі
Қайта өңдеу өнімдерінің саны
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Құны, АҚШ доллары
Тауар
өнімі
Қайта өңдеу қалдықтары
Құндылықтардың шығыны
Құндылықтардың қалдықтары
Кеден
8
9
10
11
12
13
Мәлімдеуші лауазымының атауы     Мемлекеттің органның уәкілетті тұлға
лауазымының атауы
_________ _______________        ___________ _____________
(қолы)       (Т.А.Ә.)             (қолы)      (Т.А.Ә.)
Мәлімдеушінің
бас бухгалтері _______ ____________
(қолы)    (Т.А.Ә.)
М.О.                             М.О.
Қайта өңдеуге әкелінетін (әкетілетін) өнімдердің тізбесін
толтыру қағидалары
1. 2-бағанда мәлімдеушінің атауы көрсетіледі.
2. 3-бағанда қайта өңдеуге әкелінетін (әкетілетін) өнімдердің атауы көрсетіледі.
3. 4-бағанда келісімшарттың (шарттың) деректемелері көрсетіледі, оған сәйкес қайта өңдеу өнімдері әкелінеді (әкетіледі).
4. 5-бағанда КО СЭҚ ТН бойынша қайта өңдеу өнімдерінің он белгілік коды көрсетіледі.
5. 7-бағанда КО СЭҚ ТН (6-баған) бойынша тауар позициясына сәйкес қайта өңдеу өнімдерінің саны өлшем бірліктерімен көрсетіледі.

6. В графе 8 указывается стоимость продуктов переработки в долларах США.
7. В графах 9-12 указывается количество товарной продукции, отходов, потерь и остатков в одной единице измерения.
8. В графе 13 указывается таможенный орган, который производит таможенное декларирование продуктов переработки и остатков.
Приложение 5
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
камней, ювелирных изделий из
драгоценных металлов и
драгоценных камней
Образец
ПЕРЕЧЕНЬ
ввозимых (вывозимых) на переработку ценностей
№ п/п
Заявитель
Наиме-
нование ценностей по ТН ВЭД ТС
Контракт (договор)
Код ценностей по ТН ВЭД ТС
Единица измерения по ТН ВЭД ТС
Коли-
чествоцен-
ностей
Стои-
мость в долларах США
Тамо-
жня
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование должности заявителя       Наименование должности
уполномоченного лица
государственного органа
_______  ______________________
(подпись)       (Ф.И.О.)                _______  _______________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Главный бухгалтер
заявителя ______   ____________
(подпись)   (Ф.И.О.)
М.П.                              М.П.
Правила заполнения перечня ввозимых (вывозимых) на переработку ценностей
1. В графе 2 указывается наименование заявителя.
2. В графе 3 указываются наименования ввозимых (вывозимых) на переработку ценностей.
3. В графе 4 указываются реквизиты контракта (договора), в соответствии с которым ввозятся (вывозятся) ценности.
4. В графе 5 указывается десятизначный код ценностей по ТН ВЭД ТС.
5. В графе 7 указывается количество ценностей в единицах измерения согласно товарной позиции по ТН ВЭД ТС (графа 6).
6. В графе 8 указывается стоимость ценностей в долларах США.
7. В графе 9 указывается таможенный орган, в котором производится таможенное декларирование ценностей, ввозимых (вывозимых) на переработку.
Приложение 6
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
камней, ювелирных изделий из
драгоценных металлов и
драгоценных камней
Рекомендуемая форма
расчета общей стоимости драгоценных камней, ювелирных
изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней
Наименование и характеристика изделий
Коли-
чество, масса
Цена (тенге)
Осно-
вание (номер прейс-
куранта и позиции по прейс-
куранту)

6. 8-бағанда қайта өңдеу өнімдерінің құны АҚШ долларымен көрсетіледі.
7. 9-12-бағандарда бір өлшем бірлігімен тауар өнімдерінің, қалдықтарының, шығынының және қалдықтардың саны көрсетіледі.
8. 13-бағанда қайта өңдеу өнімдерін және қалдықтарды кедендік декларациялауды жүргізетін кеден органы көрсетіледі.
Асыл тастарды, бағалы металдар мен
асыл тастардан жасалған зергерлік
бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін
елдерден Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан осы
елдерге әкету қағидаларына
5-қосымша
Үлгі
Қайта өңдеуге әкелінетін (әкетілетін) құндылықтардың
ТІЗБЕСІ
Р/с №
Мәлімдеуші
КО СЭҚ ТН бойынша құндылықтар атауы
Келісім-шарт (шарт)
КО СЭҚ ТН бойынша құндылықтар коды
КО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлігі
Құндылық тар саны
Құны, АҚШ доллары
Кеден
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мәлімдеуші лауазымының атауы       Мемлекеттік органның уәкілетті
тұлға лауазымының атауы
_________ _______________            ___________ _____________
(қолы)       (Т.А.Ә.)                   (қолы)    (Т.А.Ә.)
Мәлімдеушінің
бас бухгалтері ________ ______________
(қолы)     (Т.А.Ә.)
М.О.                         М.О.
Қайта өңдеуге әкелінетін (әкетілетін) құндылықтар тізбесін толтыру қағидасы
1. 2-бағанда мәлімдеушінің атауы көрсетіледі.
2. 3-бағанда қайта өңдеуге әкелінетін (әкетілетін) құндылықтар атауы көрсетіледі
3. 4-бағанда әкелінетін (әкетілетін) құндылықтарға сәйкес келісімшарттың (шарттың) деректемелері көрсетіледі.
4. 5-бағанда КО СЭҚ ТН бойынша құндылықтардың он белгілік коды көрсетіледі.
5. 7-бағанда КО СЭҚ ТН бойынша тауар позициясына сәйкес құндылықтар саны өлшем бірліктерімен көрсетіледі (6-баған)
6. 8-бағанда құндылықтың құны АҚШ долларымен көрсетіледі.
7. 9-бағанда қайта өңдеуге әкелінетін (әкетілетін) құндылықтарды кедендік декларациялау жүргізетін кеден органы көрсетіледі.
Асыл тастарды, бағалы металдар мен
асыл тастардан жасалған зергерлік
бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін
елдерден Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан осы
елдерге әкету қағидаларына
6-қосымша
Асыл тастардың, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған
зергерлік бұйымдардың жалпы құнын есептеудің ұсынылатын нысаны
Бұйымдардың атауы және сипаттамасы
Саны, салмағы
Бағасы (теңге)
Негіз

Контрактная стоимость (в долларах США) (гр.2х3)
Общая стоимость драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней (в долларах США) (гр.2х4)
конт-
рактная
прейскурант-
ная на драго-
ценные камни, мировая цена ювелирные изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней
1
2
3
4
5
6
7
Контрактная стоимость
-
-
-
+
+
в том числе:
изделие А, штук
+
+
-
+
+
в том числе:
изумруды, карат
+
-
+
-
+
Приложение 7
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
камней, ювелирных изделий из
драгоценных металлов и
драгоценных камней
Справка
об использовании необработанных драгоценных камней
к экспортному контракту № ________________ от ______________________
№ п/п
№№, дата сырье-
вых доку-
ментов
№№ актов выда-
чи, №№ ведо-
мостей ком-
плек-
тации
Необра-
ботанные драгоценные камни по контрактам, актам выдачи, ведомостям комплектации
Необра-
ботанные драгоценные камни, исполь-
зованные для изго-
товления обработанных драгоценных камней для реализации на экспорт
Необра-
ботанные драгоценные камни, использо-
ванные для изготов-
ления об-
работанных драгоценных камней для реализации на внутреннем рынке
Необра-
ботанные драгоценные камни, проданные на вторичном рынке
Необработан-
ные драгоценные камни, вывезенные ранее
Необработан-
ные драгоценные камни, заявляемые к вывозу
Остаток
необра-
ботанных
драгоценных
камней на
складе или
производстве
масса, карат
стои-
мость, в дол-
ларах США
масса, карат
стои-
мость, в дол-
ларах США
масса, карат
стои-
мость, в дол-
ларах США
масса, карат
стои-
мость, в дол-
ларах США
масса, карат
стои-
мость, в дол-
ларах США
масса, карат
стои-
мость, в дол-
ларах США
масса, карат
стои-
мость, в дол-
ларах США
Руководитель
предприятия
Главный
бухгалтер
М.П.
Приложение 8
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
камней, ювелирных изделий из
драгоценных металлов и
драгоценных камней
Справка
об использовании необработанных драгоценных
камней для изготовления драгоценных камней на экспорт
(внутренний рынок) по контракту №_________________
от "____"_____________20 г.
№ п/п
Дата и № контрактов и актов выдачи необработан-
ных драгоценных камней
Продавец необра-
ботанных драгоценных камней
Необработанные драгоценные камни по контрактам
Необработанные драгоценные камни, соответствующие вывозимым драгоценным камням
Вывозимые драгоценные камни
Вы-
ход год-
ного, %
Остатки необработанных драгоценных камней (производство и на складе)
масса, кар.
стоимость, в долларах США
масса, кар.
стоимость, в долларах США
масса, кар.
стоимость, в долларах США
масса, кар.
стоимость, в долларах США
учетная
кон-
тракт-
ная
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Келісімшарттың құны (АҚШ доллары (2х3 - бағ.)
Асыл тастардың, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдардың жалпы құны (АҚШ доллары) (2х4 - бағ.)
келісім-шарттық
асыл тастарға прейскуранттар, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдардың әлемдік бағасы
(прейскуранттың нөмірі және прейскурант бойынша позициясы)
1
2
3
4
5
6
7
Келісімшарттық құны
-
-
-
+
+
оның ішінде:
А бұйымы, дана
+
+
-
+
+
оның ішінде:
зүбаржат, карат
+
-
+
-
+
Асыл тастарды, бағалы металдар мен
асыл тастардан жасалған зергерлік
бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін
елдерден Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан осы
елдерге әкету қағидаларына
7-қосымша
__________________ № ______________экспорттық келісімшартқа
өңделмеген асыл тастарды пайдалану туралы анықтама
Р/с
Шикізат құжаттарының №№, күні
Беру актілерінің №№, жинақтау ведомостарының №№
Келісімшарт, беру актілері, жинақтау ведомостары бойынша өңделмеген асыл тастар
Экспортқа өткізу үшін өңделген асыл тастарды жасауға пайдаланылған өңделмеген асыл тастар
Ішкі нарықта сату үшін өңделген асыл тастарды жасауға пайдаланылған өңделмеген асыл тастар
салмағы, карат
құны, АҚШ доллары
салмағы, карат
құны, АҚШ доллары
салмағы, карат
құны, АҚШ доллары
кестенің жалғасы
Қосымша нарықта сатылған өңделмеген асыл тастар
Бұрын әкетілген өңделмеген асыл тастар
Әкетуге мәлімделген өңделмеген асыл тастар
Қоймадағы немесе өндірістегі өңделмеген асыл тастардың қалдығы
салмағы, карат
құны, АҚШ доллары
салмағы, карат
құны, АҚШ доллары
салмағы, карат
құны АҚШ доллары
салмағы, карат
құны АҚШ доллары
Кәсіпорын басшысы
Бас бухгалтер,
М.О.
Асыл тастарды, бағалы металдар мен
асыл тастардан жасалған зергерлік
бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін
елдерден Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан осы
елдерге әкету қағидаларына
8-қосымша
200_ж. "____"_____________ №___________________ келісімшарт
бойынша экспортқа (ішкі нарыққа) асыл тастарды жасау үшін
өңделмеген асыл тастарды пайдалану туралы анықтама
Р/с
Келісімшарттардың және өңделмеген асыл тастарды беру актілерінің күні және №№
Өңделмеген асыл тастарды сатушы
Келісімшарт бойынша өңделмеген асыл тастар
Әкетілетін асыл тастарға сәйкес келетін өңделмеген асыл тастар
салмағы, кар.
құны, АҚШ доллары
салмағы, кар.
кұны, АҚШ доллары
1
2
3
4
5
6
7

1. Экспорт
Внутренний рынок
...
ИТОГО:
Руководитель предприятия
М.П.
Приложение 9
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
камней, ювелирных изделий из
драгоценных металлов и
драгоценных камней
Справка
об использовании алмазного сырья массой 10,80 карат и более
п/п
№ и дата контракта, акта выдачи, ведомости комплек-
тации
Характеристика алмазного сырья (цвет, дефектность)
Алмазное сырье по контракту
Алмазное сырье, соответствующее бриллиантам
Полученные бриллианты
масса кристалла (кар.)
стоимость, в долларах США
масса кристалла (кар.)
стоимость, в долларах
США
штуки
форма огран-ки
характе-
ристика (цвет, дефектность, группа)
масса (кар.)
цена учетная / установленная (со скидками, надбавками) за 1 кар. (в долларах США)
стоимость учетная / установлен-
ная (со скидками, надбавками) (в долларах США)
контрактная стоимость, в долларах США
1
2
3
4
5
4.1
5.1
6
7
8
9
10
11
12
1.
Итого:
...
Общий итог:
Примечание:
- необходимо подвести итог по количеству, массе, учетной и контрактной стоимости бриллиантов массой свыше 6.00 карат.
- В случае, если использована часть кристалла, то в графе 4, 5 указываются первоначальная масса и стоимость кристалла, в графе 4.1 масса использованной части кристалла и в этой же графе со звездочкой (*) указывается масса неиспользованной части кристалла.
- В случае, если часть кристалла была обработана ранее, то в графе 4, 5 указываются первоначальная масса и стоимость кристалла, в графе 4.1 масса ранее использованной части с решеткой (#) и масса использованной части по текущей отгрузке бриллиантов.
- В случае, если остатки по сырьевому контракту использованы на технологические нужды, необходимо отразить это в примечании с указанием документов, подтверждающих списание сырья.
- При заполнении графы 9 допустимо объединение полученных бриллиантов средних, мелких размеров.
Руководитель предприятия
М.П.
Приложение 10
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
камней, ювелирных изделий из
драгоценных металлов и
драгоценных камней
Справка
об использовании драгоценных камней в изделиях
производственно-технического назначения к экспортному
контракту № ___ от
№ п/п
№№, дата сырьевых документов, продавец драгоценных камней
Драгоценные камни по контрактам, актам выдачи, ведомостям комплектации
Драгоценные камни, использованные в изделиях производственно-технического назначения
Изделия производственно-технического назначения, заявленные к вывозу
Ранее использованные драгоценные камни
Остаток драгоценных камней на складе или производстве
масса, карат
стои-
мость в дол-
ларах США
масса, карат
стоимость в долларах США
коли-
чество, шт.
стои-
мость, в дол-
ларах США
масса, карат
стои-
мость в долларах США
масса, карат
стоимость в долларах США
* Обработка на собственном производстве.
Генеральный директор
Главный бухгалтер
М.П.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 ноября 2012 года № 1479
Правила
ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза
с территории Республики Казахстан необработанных природных
алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса

1. Экспорт
Ішкі нарық
ЖИЫНЫ:
кестенің жалғасы
Әкетілетін асыл тастар
Жарамды шығу,
%
Өңделмеген асыл тастардың қалдығы (өндіріс және қоймадағы)
салмағы, кар.
құны, АҚШ доллары
салмағы, кар.
құны, АҚШ доллары
есептік
келісім-шарттық
8
9
10
11
12
13
Кәсіпорын басшысы
М.О.
Асыл тастарды, бағалы металдар мен
асыл тастардан жасалған зергерлік
бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін
елдерден Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан осы
елдерге әкету қағидаларына
9-қосымша
Салмағы 10,80 карат және одан астам алмас шикізатын пайдалану
туралы анықтама
Р/с №
Келісім-шарттың, беру актісінің, жинақтау ведомосының № және күні
Алмас шикізатының сипаттамасы (түсі, ақауы)
Келісімшарт бойынша алмас шикізаты
Гауһарға сәйкес келетін алмас шикізаты
кристалл салмағы (кар.)
құны, АҚШ доллары
кристалл салмағы (кар.)
құны, АҚШ доллары
1
2
3
4
5
4.1
5.1
1.
жиыны:
...
Жалпы қорытынды:
кестенің жалғасы
Алынған гауһар
даналары
қырлау нысаны
сипаттамасы (түсі, ақауы, тобы)
салмағы (кар.)
1 кар. үшін есептік/ белгіленген бағасы (жеңілдіктермен, үстемелермен), (АҚШ доллары)
есептік/ белгіленген құны (жеңілдіктермен, үстемелермен) (АҚШ доллары)
келісім-шарттың құны, АҚШ доллары
6
7
8
9
10
11
12
Ескертпе: - Салмағы 6.00 караттан жоғары гауһар саны, салмағы мен есептік және келісімшарттық құны бойынша қорытынды шығару қажет;
- Егер кристалдың бір бөлігі пайдаланылған жағдайда, онда 4, 5-бағандарда кристалдың бастапқы салмағы мен құны көрсетіледі, 4.1 бағанда кристалдың пайдаланылған бөлігінің салмағы және осы бағанда (*) жұлдызшамен кристалдың пайдаланылмаған бөлігінің салмағы көрсетіледі.
- Егер кристалдың бір бөлігі бұрын өңделген болса, онда 4, 5-бағандарда кристалдың бастапқы салмағы мен құны көрсетіледі, 4.1 бағанында (#) тормен гауһардың бұрын пайдаланылған бөлігінің салмағы және ағымдағы тиеп жөнелту бойынша пайдаланылған бөлігінің салмағы көрсетіледі.
- Егер шикізат келісімшарты бойынша қалдықтар технологиялық қажеттіліктерге пайдаланылған жағдайда, бұны шикізатты есептен шығаруды растайтын құжаттарды көрсетіп, ескертпелерде жазу қажет.
- 9-бағанды толтыру кезінде алынған орташа, ұсақ көлемді гауһарды біріктіруге жол беріледі.
Кәсіпорын басшысы
М.О.
Асыл тастарды, бағалы металдар мен
асыл тастардан жасалған зергерлік
бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін
елдерден Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан осы
елдерге әкету қағидаларына
10-қосымша
_________№ ________ экспорттық келісімшартқа өндірістік-техникалық мақсаттағы бұйымдарда асыл тастарды пайдалану туралы анықтама
Р/с №
Шикізат құжаттарының №№, күні, асыл тастарды сатушы
Келісімшарттар, беру актілері, жинақтау ведомостары бойынша асыл тастар
Өндірістік-техникалық мақсаттағы бұйымдарда пайдаланылған асыл тастар
Әкетуге мәлімделген өндірістік-техникалық мақсаттағы бұйымдар
Бұрын пайдаланылған асыл тастар
Қоймадағы немесе өндірістегі асыл тастардың қалдығы
салмағы, карат
құны, АҚШ доллары
салмағы, карат
құны, АҚШ доллары
саны, данасы
құны, АҚШ доллары
салмағы, карат
құны, АҚШ доллары
салмағы, карат
құны, АҚШ доллары
* Меншікті өндірісте өңдеу.
Бас директор
Бас бухгалтер
М.О.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 23 қарашадағы
№ 1479 қаулысымен
бекітілген
Кимберлий үдерісінің сертификаттау схемасын ескере отырып,
өңделмеген табиғи алмасты Қазақстан Республикасының аумағына
әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан необработанных природных алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса (далее - Правила) разработаны в соответствии с Положением о порядке ввоза на таможенную территорию Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС и вывоза с таможенной территории Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС драгоценных металлов, драгоценных камней и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы (далее – Положение), утвержденным Решением Межгосударственного Совета ЕврАзЭС (высшего органа таможенного союза) «О едином нетарифном регулировании таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации» от 27 ноября 2009 года № 19.
2. Требования настоящих Правил не распространяются на контроль при трансфертном ценообразовании, осуществляемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании.
3. Ввоз и вывоз необработанных природных алмазов допускаются только из стран-участников Кимберлийского процесса.
4. Ввоз и вывоз необработанных природных алмазов осуществляются в контейнерах (в опломбированных сейф-пакетах), защищенных от вскрытия.
5. Обмен информацией с секретариатом Кимберлийского процесса осуществляется путем электронного сообщения.
6. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) необработанные природные алмазы – алмазы необработанные или просто распиленные, расколотые или с нанесенным рундистом (коды ТН ВЭД ТС 7102 10 000 0, 7102 21 000 0, 7102 31 000 0);
2) уполномоченный орган – Комитет технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
3) уполномоченная организация – организация, определяемая Правительством Республики Казахстан для проведения экспертизы необработанных природных алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса;
4) государственный контролер - представитель уполномоченного органа, осуществляющий государственный контроль необработанных природных алмазов на специализированных либо определенных уполномоченным органом в сфере таможенного дела Республики Казахстан таможенных постах и осуществляющий ведение реестра выданных актов государственного контроля через веб-портал «электронное правительство» www.egov.kz;
5) государственный контроль за необработанными природными алмазами – контроль, осуществляемый уполномоченным органом, включающий в себя:
контроль за качеством сортировки и оценки необработанных природных алмазов при их добыче;
контроль за правильностью определения классификационных признаков необработанных природных алмазов, определяемых в процессе экспертизы (идентификации);
контроль обязательного предложения партии необработанных природных алмазов, предназначенной для экспорта субъектами производства бриллиантов, для реализации на внутреннем рынке в течение 10 рабочих дней;
проверку происхождения необработанных природных алмазов и законности владения ими;
контроль за наличием сертификатов вывоза необработанных природных алмазов государства-экспортера (сертификат Кимберлийского процесса) при ввозе необработанных природных алмазов в целях реализации Международной схемы сертификации необработанных природных алмазов;
учет сделок с необработанными природными алмазами на внутреннем рынке;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Кимберлий үдерісінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмасты Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының кеден одағын бірыңғай тарифтік емес реттеу туралы» ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық кеңесінің (Кеден одағының жоғары органы) 2009 жылғы 27 қарашадағы № 19 шешімімен бекітілген Бағалы металдарды, асыл тастарды және құрамында бағалы металдар бар шикізаттық тауарларды ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден одағының кедендік аумағына әкелу және ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден одағының кедендік аумағынан әкету тәртібі туралы ережеге (бұдан әрі - Ереже) сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалардың талаптары трансферттік баға белгiлеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын трансферттік баға белгiлеу кезіндегі бақылауға қолданылмайды.
3. Өңделмеген табиғи алмасты тек Кимберлий үдерісіне қатысушы елдерден әкелуге және әкетуге рұқсат етіледі.
4. Өңделмеген табиғи алмасты әкелу және әкету ашудан қорғалған контейнерлерде (пломбаланған сейф-пакеттерде) жүзеге асырылады.
5. Кимберлий үдерісінің хатшылығымен ақпарат алмасу электрондық хабарлар жолымен жүзеге асырылады.
6. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) өңделмеген табиғи алмас – өңделмеген немесе жай араланған, сындырылған немесе рундист жағылған (7102 10 000 0, 7102 21 000 0, 7102 31 000 0 КО СЭҚ ТН кодтары) алмас;
2) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті;
3) уәкілетті ұйым – Кимберлий үдерісінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмасты сараптауды жүргізу үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын ұйым;
4) мемлекеттік бақылаушы - уәкілетті органның мамандандырылған не Қазақстан Республикасының кеден ісі саласындағы уәкілетті органы айқындаған кеден бекеттерінде өңделмеген табиғи алмасты мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын және «электрондық үкімет» www.egov.kz веб-порталы арқылы берілген мемлекеттік бақылау актілерінің тізілімін жүргізуді жүзеге асыратын өкілі;
5) өңделмеген табиғи алмасты мемлекеттік бақылау – уәкілетті орган жүзеге асыратын бақылау, ол мыналарды қамтиды:
өңделмеген табиғи алмасты өндіру кезінде оларды сорттық және бағалау сапасын бақылау;
сараптау (сәйкестендіру) үдерісінде анықталатын өңделмеген табиғи алмастың сыныптауыш белгілерінің дұрыс анықталуын бақылау;
ішкі нарықта 10 жұмыс күні ішінде өткізу үшін гауһар тастар өндірісі субъектілерінің экспорттауына арналған өңделмеген табиғи алмас партиясын міндетті ұсынуды бақылау;
өңделмеген табиғи алмастың шығу тегін және оларды иелену заңдылығын тексеру;
өңделмеген табиғи алмасты сертификаттаудың халықаралық схемасын іске асыру мақсатында өңделмеген табиғи алмасты әкелу кезінде экспорттаушы мемлекетке өңделмеген табиғи алмасты әкету сертификатының (Кимберлий үдерісінің сертификаты) болуын бақылау және есепке алу;
ішкі нарықта өңделмеген табиғи алмаспен жасалатын мәмiлелердi есепке алу;

6) экспертиза необработанных природных алмазов – определение уполномоченной организацией качественно-цветовых, количественных и стоимостных характеристик необработанных природных алмазов;
7) сертификат Кимберлийского процесса – документ установленной формы, который идентифицирует партию необработанных природных алмазов как соответствующую требованиям схемы сертификации;
8) конфликтные алмазы – алмазы, добытые на территории ведения военных действий, деньги от продажи которых идут на финансирование региональных конфликтов и международных террористических группировок;
9) участник Кимберлийского процесса – участник сообщества стран-добытчиков и стран-потребителей алмазов, целью которого является исключение из алмазного товарооборота конфликтных алмазов;
10) специальный учет – ведение уполномоченным органом реестра юридических лиц (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) и индивидуальных предпринимателей, осуществляющих операции с необработанными природными алмазами, не предполагающее взимания сбора за их внесение в реестр. Порядок ведения специального учета определяется уполномоченным органом.
11) заявитель – субъекты добычи природных алмазов, производства бриллиантов, продукции и изделий из необработанных природных алмазов, а также юридические лица, имеющие право осуществлять операции с необработанными природными алмазами и состоящие на специальном учете уполномоченного органа, по договорам комиссии и агентским соглашениям с вышеуказанными субъектами;
12) субъекты добычи природных алмазов – организации, осуществляющие добычу природных алмазов на территории государства-члена Таможенного союза, резидентами которой данные организации являются;
13) субъекты производства бриллиантов – организации и индивидуальные предприниматели, имеющие право осуществлять огранку необработанных природных алмазов в целях изготовления бриллиантов на территории государства - члена Таможенного союза, резидентами которого они являются;
14) субъекты производства продукции и изделий из необработанных природных алмазов – организации и индивидуальные предприниматели, имеющие право осуществлять обработку или использование необработанных природных алмазов в целях изготовления продукции производственно - технического назначения, а также бытовых и ювелирных изделий, на территории государства-члена Таможенного союза, резидентами которого они являются.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.11.2014 № 1170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6) өңделмеген табиғи алмасты сараптау – уәкілетті ұйымның өңделмеген табиғи алмастың сапалық-түстік, сандық және құндық сипаттамаларын анықтауы;
7) Кимберлий үдерісінің сертификаты – өңделмеген табиғи алмас партиясын сертификаттау схемасының талаптарына сәйкес келетін ретінде сәйкестендіретін белгіленген нысандағы құжат;
8) даулы алмас – ұрыс қимылдарын жүргізу аумақтарында өндірілген, сатудан түскен ақша өңірлік қақтығыстарды және халықаралық террорлық топтарды қаржыландыруға жұмсалатын алмас;
9) Кимберлий үдерісіне қатысушы – мақсаты алмас тауар айналымынан даулы алмасты алып тастау болып табылатын алмас өндіруші елдер мен тұтынушы елдер қауымдастығына қатысушы;
10) арнайы есепке алу – уәкілетті органның өңделмеген табиғи алмаспен жасалатын операцияларды жүзеге асыратын, оларды тізілімге енгізу үшін алымдарды алуды көздемейтін заңды тұлғалардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкісін қоспағанда) және жеке кәсіпкерлердің тізілімін жүргізуі. Арнайы есеп жүргізу тәртібін уәкілетті орган белгілейді;
11) мәлімдеуші – табиғи алмасты, гауһарды, өңделмеген табиғи алмасты, өнімдер мен бұйымдарды өндіруші субъектілер, сондай-ақ жоғарыда көрсетілген субъектілермен, комиссиялар шарттары және агенттік келісімдері бойынша өңделмеген табиғи алмаспен операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар және уәкілетті органның арнайы есебінде тұрған заңды тұлғалар;
12) өңделмеген табиғи алмасты өндіретін субъектілер – Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында табиғи алмас өндіруді жүзеге асыратын ұйымдар, бұл ұйымдар резиденттер болып табылады;
13) гауһар өндірісі субъектілері – резиденттері болып табылатын Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің аумағында гауһар дайындау мақсатында өңделмеген табиғи алмасты қырнауды жүзеге асыруға құқығы бар ұйымдар мен дара кәсіпкерлер;
14) өңделмеген табиғи алмастан алынған өнімдерді және бұйымдарды өндіруші субъектілер – резиденттерi болып табылатын Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы өнiмді, сондай-ақ тұрмыстық және зергерлiк бұйымдарды дайындау мақсатында өңделмеген табиғи алмасты өңдеуді жүзеге асыру немесе пайдалану құқығы бар ұйым және дара кәсiпкерлер.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.11.2014 № 1170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

2. Порядок ввоза на территорию Республики
Казахстан необработанных природных алмазов
7. При ввозе на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз (далее – ввоз), необработанных природных алмазов до совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием и таможенной очисткой товаров, заявитель проходит процедуру государственного контроля за необработанными природными алмазами, за исключением ввоза необработанных природных алмазов для совершения операций по переработке, в соответствии с заявленной таможенной процедурой, указанной в пункте 16 настоящих Правил.
8. В процессе государственного контроля заявитель проходит экспертизу (идентификацию) необработанных природных алмазов в уполномоченной организации.
При прохождении экспертизы не требуется представление дополнительных документов, кроме предусмотренных подпунктами 1)-5) пункта 11 Правил.
9. Для проведения экспертизы (идентификации) необработанных природных алмазов уполномоченная организация отбирает пробы заявленных необработанных природных алмазов для исследований.
10. Экспертиза ввозимых необработанных природных алмазов проводится в течение трех рабочих дней. По итогам экспертизы (идентификации) составляется экспертное заключение в трех экземплярах. Первый и второй экземпляры вручаются заявителю. Первый экземпляр предназначается для представления государственному контролеру. Третий экземпляр остается в уполномоченной организации.
11. Для прохождения государственного контроля заявитель представляет государственному контролеру:
1) письмо-заявку с указанием реквизитов организации и перечень прилагаемых документов, необходимых для осуществления государственного контроля;
2) копию контракта (договора, соглашения), на основании которого осуществляется ввоз необработанных природных алмазов на русском языке, в случае, если контракт (договор, соглашение) на русском языке отсутствует, то к копии контракта (договора, соглашения) прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
3) спецификацию на необработанные природные алмазы;
4) сертификат вывоза необработанных природных алмазов государства-экспортера (сертификат Кимберлийского процесса);
5) доверенность организации, удостоверяющую личность ответственного представителя и предоставляющую ему право на представление документов и необработанных природных алмазов;
6) экспертное заключение уполномоченной организации.
12. Государственный контролер проверяет достоверность сведений, содержащихся в документах, указанных в пункте 11 Правил, регистрацию специального учета, после проверки оформляет акт государственного контроля по форме согласно приложению 6 к Положению (далее – акт).
В Акте государственный контролер отражает соответствие/несоответствие предъявленных необработанных природных алмазов данным, указанным в контракте и сопроводительных документах.
При отсутствии несоответствия государственный контролер в указанном разделе Акта делает запись – «товар соответствует предъявленным требованиям».
В случае выявления несоответствия делается запись – «товар не соответствует предъявленным требованиям» и товар подлежит вывозу.

2. Өңделмеген табиғи алмасты Қазақстан Республикасының аумағына
әкелу тәртібі
7. Өңделмеген табиғи алмасты Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу (бұдан әрі – әкелу) кезінде тауарларды кедендік декларациялаумен және кедендік тазартумен байланысты кедендік операциялар жүргізілгенге дейiн мәлімдеуші осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жүргізу үшін өңделмеген табиғи алмасты өңдеу үшін әкелуді қоспағанда, өңделмеген табиғи алмасты мемлекеттік бақылау рәсімінен өтеді.
8. Мәлімдеуші мемлекеттік бақылау үдерісінде уәкілетті ұйымда өңделмеген табиғи алмасты сараптамадан (сәйкестендіруден) өткізеді.
Сараптамадан өткізу кезінде Қағидалардың 11-тармағының 1) -  5) тармақшаларындакөзделгендерден басқа, қосымша құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
9. Өңделмеген табиғи алмасты сараптамадан (сәйкестендіруден) өткiзу үшiн уәкілетті ұйым мәлімделген өңделмеген табиғи алмастардан зерттеулер үшiн сынама алады.
10. Әкелінетін өңделмеген табиғи алмасты сараптау үш жұмыс күнi ішінде жүргiзiледi. Сараптау (сәйкестендіру) қорытындылары бойынша сараптамалық қорытынды үш данада жасалады. Бiрiншi және екiншi даналары мәлімдеушіге табыс етіледі. Бiрiншi данасы мемлекеттiк тексерушіге ұсынуға арналған. Үшiншi данасы уәкілетті ұйымда қалады.
11. Мемлекеттiк бақылаудан өту үшін мәлімдеуші мемлекеттiк бақылаушыға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ұйымның деректемелері көрсетілген өтінім-хат және мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті қоса берілген құжаттар тізбесі;
2) орыс тіліндегі келісімшарттың (шарттың, келісімнің) көшірмесі, оның негізінде өңделмеген алмасты әкелу жүзеге асырылады, егер келісімшарт орыс тілінде болмаған жағдайда, онда келісімшарттың (шарттың, келісімнің) көшірмесіне мәлімдеуші бекіткен және куәландырған аудармасы (мәлімдеушінің лауазымын және күнін, қолы мен мөрін көрсете отырып) қоса беріледі;
3) өңделмеген табиғи алмастың ерекшелігі;
4) экспорттаушы мемлекеттiң өңделмеген табиғи алмасты әкету сертификаттары (Кимберлий үдерісінің сертификаты);
5) ұйымның жауапты өкілінің жеке басын куәландыратын және оған құжаттар мен өңделмеген табиғи алмасты ұсынуға құқық беретін сенiмхаты;
6) уәкілетті ұйымның сараптамалық қорытындысы.
12. Мемлекеттік бақылаушы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген құжаттарда қамтылған мәліметтердің дұрыстығын, арнайы есепке алынып тіркелгенін тексереді, тексеруден кейін Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік бақылау актісін (бұдан әрі – Акт) ресімдейді.
Мемлекеттік бақылаушы Актіде көрcетiлген өңделмеген табиғи алмастың келісімшартта және ілеспе құжаттарда көрсетілген деректерге сәйкестігін/сәйкессіздігін жазады.
Сәйкессіздіктер болмаған жағдайда мемлекеттік бақылаушы Актінің көрсетілген бөлімінде «тауарлар қойылған талаптарға сәйкес келедi» деген жазба жасайды.
Сәйкессіздіктер анықталған жағдайда «тауарлар қойылған талаптарға сәйкес келмейді» деген жазба жасалады және тауар әкетуге жатады.

13. Акт оформляется и выдается заявителю в течение одного рабочего дня с момента получения документов, указанных в пункте 11 Правил.
14. Акт составляется в трех экземплярах: первый и второй экземпляры вручаются заявителю. Первый экземпляр предназначается для представления в таможенный орган. Третий экземпляр остается в уполномоченном органе. Акт подписывается государственным контролером.
Государственный контролер осуществляет ведение реестра выданных актов через веб-портал «электронное правительство»  www.egov.kz.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.11.2014 № 1170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. После прохождения государственного контроля при ввозе необработанных природных алмазов, заявитель совершает таможенные операции, связанные с таможенным декларированием товаров в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан.
16. Ввоз на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, необработанных природных алмазов для помещения под таможенную процедуру переработки на таможенной территории в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан, осуществляется при представлении документов, предусмотренных таможенным законодательством Республики Казахстан.
Для получения документа об условиях переработки необработанных природных алмазов Заявитель обращается в уполномоченный орган и представляет:
1) документ, подтверждающий постановку организации на специальный учет;
2) копию контракта (договора) на переработку необработанных природных алмазов с прилагаемой к нему спецификацией;
3) расчет прогноза изготовления бриллиантов по размерно-весовым группам по контракту согласно приложению 1 к Правилам;
4) расчет норм выхода продуктов переработки по контракту согласно приложению 2 к Правилам;
5) справку об использовании необработанных природных алмазов по контракту согласно приложению 3 к Правилам;
6) справку о пересортировке необработанных природных алмазов в случае пересортировки необработанных природных алмазов, согласно приложению 4 к Правилам, дополнительно с копиями документов, на основании которых составлена указанная справка;
7) подтверждение о том, что необработанные природные алмазы не добыты в зонах вооруженных конфликтов («конфликтные алмазы»);
8) копии контрактов (договоров) купли-продажи необработанных природных алмазов и документов, подтверждающих переход права собственности в соответствии с условиями контракта (договора);

13. Акт Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды алған кезден бастап бір жұмыс күні ішінде ресімделеді және мәлімдеушіге беріледі.
14. Акт үш данада жасалады: бірінші және екінші данасы мәлімдеушіге табыс етіледі. Бірінші данасы кеден органдарына ұсынуға арналған. Үшінші данасы уәкілетті органда қалады. Актіге мемлекеттік бақылаушы қол қояды.
Мемлекеттік бақылаушы «электрондық үкімет» www.egov.kz веб-порталы арқылы берілген актілер тізілімін жүргізуді жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.11.2014 № 1170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Өңделмеген табиғи алмасты әкелу кезінде мемлекеттік бақылаудан өткеннен кейін мәлімдеуші Қазақстан Республикасының және Кеден одағының кедендік заңнамасына сәйкес тауарларды кедендік декларациялаумен байланысты кедендік операцияларды жүргізеді.
16. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік аумақта өңделмеген табиғи алмасты кедендік қайта өңдеу рәсіміне орналастыру үшін Қазақстан Республикасының аумағына Кеден одағына кірмейтін елдерден тауарларды әкелу Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген құжаттарды ұсынған кезде жүзеге асырылады.
Өңделмеген табиғи алмасты қайта өңдеу шарттары туралы құжатты алу үшін мәлімдеуші уәкілетті органға жүгінеді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ұйымның арнайы есепке қойылғанын растайтын құжат;
2) қоса берілген ерекшелікпен бірге, өңделмеген табиғи алмасты қайта өңдеуге арналған келiсiмшарттың (шарттың) көшiрмесі;
3) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес келісімшарт бойынша гауhарларды өлшемдік-таразылық топтары бойынша дайындау болжамының есебi;
4) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес келісімшарт бойынша қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормаларының есебі;
5) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес келісімшарт бойынша өңделмеген табиғи алмасты пайдалану туралы анықтама;
6) өңделмеген табиғи алмастар қайта сұрыпталған жағдайда Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес өңделмеген табиғи алмасты қайта сұрыптау туралы анықтама беріледі, оның негізінде көрсетілген анықтама жасалған құжаттардың көшірмелерімен қоса ұсынылады;
7) өңделмеген табиғи алмастар қарулы қақтығыс аймақтарында («күмәнді алмасты») өндірілмегендігі туралы растама;
8) өңделмеген табиғи алмасты сату-сатып алу келісімшарттарының (шарттардың) және келісімшарттың (шарттың) талаптарына сәйкес меншiк құқығына ауысуды растайтын құжаттардың көшірмелері;

9) копии уведомлений об учете сделок с необработанными природными алмазами, выданных уполномоченными органами государства-члена Таможенного союза, резидентом которого является Заявитель;
10) перечень ввозимых на переработку необработанных природных алмазов согласно приложению 5 к Правилам;
11) перечень ввозимых продуктов переработки необработанных природных алмазов согласно приложению 6 к Правилам.
По результатам рассмотрения документа об условиях переработки необработанных природных алмазов уполномоченным органом в адрес Заявителя направляются перечни ввозимых на переработку необработанных природных алмазов, согласно приложению 5 к Правилам, и ввозимых продуктов переработки необработанных природных алмазов, согласно приложению 6 к Правилам, с письменным подтверждением об использовании заявителем в своей производственной деятельности необработанных природных алмазов в целях изготовления бриллиантов.
Сроки выдачи документа об условиях переработки необработанных природных алмазов составляют десять рабочих дней со дня подачи заявки.
3. Порядок вывоза с территории Республики
Казахстан необработанных природных алмазов
17. При вывозе с территории Республики Казахстан в страны, не входящие в Таможенный союз (далее - вывоз), необработанных природных алмазов в порядке, установленном настоящими Правилами, заявитель проходит процедуры государственного контроля и экспертизы (идентификации).
18. Заявитель проходит экспертизу (идентификацию) необработанных природных алмазов в уполномоченной организации.
При прохождении экспертизы не требуется представление дополнительных документов, кроме предусмотренных подпунктами 1)-10) пункта 21 Правил.
19. Для проведения экспертизы (идентификации) необработанных природных алмазов уполномоченная организация отбирает пробы заявленных необработанных природных алмазов для исследований.
20. Экспертиза вывозимых необработанных природных алмазов проводится в течение трех рабочих дней. По итогам экспертизы (идентификации) составляется экспертное заключение в трех экземплярах. Первый и второй экземпляры вручаются Заявителю. Первый экземпляр предназначается для представления государственному контролеру. Третий экземпляр остается в уполномоченной организации.
21. Для прохождения государственного контроля при вывозе необработанных природных алмазов Заявитель представляет государственному контролеру:
1) письмо-заявку с указанием реквизитов организации и перечень прилагаемых документов, необходимых для осуществления государственного контроля;
2) документ, подтверждающий постановку организации на специальный учет;

9) мәлімдеуші резидентi болып табылатын Кеден одағына мүше мемлекеттердің уәкiлеттi органы берген өңделмеген табиғи алмастар мен мәмілелердi есепке алу туралы хабарламалардың көшiрмелері;
10) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес қайта өңдеуге әкелінетін өңделмеген табиғи алмастың тізбесі;
11) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес өңделмеген табиғи алмастың қайта өңделген әкелінетін өнімдерінің тізбесі.
Өңделмеген табиғи алмасты қайта өндеу шарттары туралы құжатты қарау нәтижесі бойынша уәкілетті орган гауhарларды дайындау мақсатында мәлімдеушінің өңделмеген табиғи алмасты өзінің өндiрiстiк қызметiнде пайдалануы туралы жазбаша растамамен Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес қайта өңдеуге әкелінетін өңделмеген табиғи алмастың тізбесін және Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес өңделмеген табиғи алмастың қайта өңделген әкелінетін өнiмдерiнiң тiзбесін мәлімдеушінің атына жібереді.
Өңделмеген табиғи алмасты қайта өңдеу шарттары туралы құжатты беру мерзімі өтінім берілген күнінен бастап он жұмыс күнін құрайды.
3. Өңделмеген табиғи алмасты Қазақстан Республикасының
аумағынан әкету тәртібі
17. Осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен өңделмеген табиғи алмасты Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағына кірмейтін елдерге әкету кезінде (бұдан әрі - әкету) мәлімдеуші мемлекеттік бақылау және сараптау (сәйкестендіру) рәсімдерінен өтеді.
18. Мәлімдеуші уәкілетті ұйымда өңделмеген табиғи алмастың сараптамасынан (сәйкестендіруінен) өтеді.
Сараптамадан өту кезінде мемлекеттік бақылаушыға Қағидалардың 21-тармағының 1)-10) тармақшаларында көзделгендерден басқа, қосымша құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
19. Өңделмеген табиғи алмасты сараптауды (сәйкестендіруді) жүргізу үшін уәкілетті ұйымның өкілі мәлімделген өңделмеген табиғи алмастардан зерттеу үшін сынама алады.
20. Әкетілетін өңделмеген табиғи алмасты сараптау (сәйкестендіру) үш жұмыс күні ішінде жүргізіледі. Сараптама (сәйкестендіру) қорытындысы бойынша үш данада сараптамалық қорытынды жасалады. Бірінші және екінші даналары мәлімдеушіге беріледі. Бірінші данасы мемлекеттік бақылаушыға беруге арналған. Үшінші данасы уәкілетті ұйымда қалады.
21. Өңделмеген табиғи алмасты әкету кезінде мемлекеттік бақылаудан өту үшін мәлімдеуші мемлекеттік бақылаушыға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ұйымның деректемелері көрсетілген өтінім-хат және мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті қоса берілетін құжаттардың тізбесі;
2) ұйымның арнайы есепке қойылғанын растайтын құжат;

3) копию лицензии на экспорт необработанных природных алмазов;
4) копию контракта (договора, соглашения), на основании которого осуществляется вывоз необработанных природных алмазов на русском языке, в случае, если контракт (договор, соглашение) на русском языке отсутствует, то к копии контракта (договора, соглашения) прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
5) спецификацию на необработанные природные алмазы;
6) расчеты стоимости необработанных природных алмазов, представленные заявителем, по форме согласно приложению 7 к Правилам;
7) копию контрактов (договоров) на закупку необработанных природных алмазов на территории государств–членов Таможенного союза с актами выдачи и спецификациями (ведомостями комплектации), (в том числе в случае вывоза части партии необработанных природных алмазов, приобретенных по данному контракту (договору);
8) подтверждение об учете сделок экспортера (приобретение необработанных природных алмазов на внутреннем рынке государств–членов Таможенного союза) по предоставленным контрактам (договорам) на закупку необработанных природных алмазов, выданное в порядке, определенном уполномоченным органом.
Учет сделок экспортеров ведется уполномоченным органом;
9) общую справку о массе и стоимости вывозимой партии необработанных природных алмазов по каждому сырьевому договору согласно приложению 8 к Правилам;
10) доверенность организации, удостоверяющую личность ответственного представителя и предоставляющую ему право на представление документов и товаров;
11) экспертное заключение уполномоченной организации.
22. Государственный контролер проверяет достоверность сведений, содержащихся в документах, указанных в пункте 21 Правил, после проверки оформляет акт государственного контроля по форме согласно приложению 6 к Положению (далее - акт).
В акте государственный контролер отражает:
1) соответствие/несоответствие предъявленных необработанных природных алмазов данным, указанным в контракте и сопроводительных документах;
2) оценку стоимости необработанных природных алмазов;
3) отсутствие/наличие нарушений требований законодательства Республики Казахстан при совершении сделок с необработанными природными алмазами.
При отсутствии несоответствия государственный контролер в указанном разделе Акта делает запись – «товар соответствует предъявленным требованиям», и Заявитель проходит процедуру таможенного декларирования.
В случае выявления несоответствия делается запись – «товар не соответствует предъявленным требованиям», и предъявленный товар не подлежит вывозу.

3) өңделмеген табиғи алмастың экспортына арналған лицензияның көшірмесі;
4) орыс тіліндегі келісімшарттың (шарттың, келісімнің) көшірмесі, оның негізінде өңделмеген табиғи алмасты әкету жүзеге асырылады, егер келісімшарт орыс тілінде болмаған жағдайда, онда мәлімдеуші келісімшарттың (шарттың, келісімнің) көшірмесіне мәлімдеуші бекіткен және куәландырылған (мәлімдеушінің лауазымын және күнін, қолы мен мөрін көрсете отырып) аудармасын қоса береді;
5) өңделмеген табиғи алмастарға ерекшелік;
6) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәлімдеуші ұсынған өңделмеген табиғи алмастар құнының есебі;
7) беру актілері және ерекшеліктер (жинақтау ведомостері) бар, (оның ішінде, егер осы келісімшарт (шарт) бойынша өңделмеген асыл тастар партиясының бір бөлігі әкетілген жағдайда) Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында өңделмеген табиғи алмасты сатып алуға арналған келісімшарттардың (шарттардың) көшірмесі;
8) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен берілген өңделмеген табиғи алмасты сатып алуға берiлген келiсiмшарттар (шарттар) бойынша (өңделмеген табиғи алмасты Кеден одағына мүше мемлекеттердiң iшкi нарығында сатып алу) экспорттаушының мәмiлелерiн есепке алу туралы растама.
Экспорттаушылар мәмілелерін есепке алуды уәкілетті орган жүргізеді.
9) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес әрбiр шикiзат шарты бойынша өңделмеген табиғи алмастың әкетілетін партиясының салмағы және құны туралы жалпы анықтама;
10) жауапты өкілдің жеке басын куәландыратын және оған құжаттар мен тауарларды ұсыну құқығын беретін ұйымның сенімхаты;
11) уәкілетті ұйымның сараптамалық қорытындысы.
22. Мемлекеттік бақылаушы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген құжаттарда қамтылған мәліметтердің дұрыстығын тексереді, тексеруден кейін Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік бақылау актісін (бұдан әрі – Акт) ресімдейді.
Актіде мемлекеттік бақылаушы:
1) келісімшартта және ілеспе құжаттарда көрсетілген деректерге ұсынылған өңделмеген табиғи алмастың сәйкестігін/сәйкес еместігін;
2) өңделмеген табиғи алмастың құнын бағалауды;
3) өңделмеген табиғи алмастармен мәмілелер жасаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптары бұзылуының болуын/болмауын жазады.
Сәйкессіздіктер болмаған кезде мемлекеттік бақылаушы Актінің көрсетілген бөлімінде «тауарлар ұсынылған талаптарға сәйкес келеді» деген жазба жасайды және мәлімдеуші кедендік декларациялау рәсімінен өтеді.
Сәйкессіздіктер анықталған жағдайда «тауарлар ұсынылған талаптарға сәйкес келмейді» деген жазба жасалады және ұсынылған тауар әкетуге жатпайды.

23. Акт оформляется и выдается Заявителю в течение одного рабочего дня с момента получения документов, указанных в пункте 21 Правил.
24. Акт составляется в трех экземплярах: первый и второй экземпляры вручаются заявителю. Первый экземпляр предназначается для представления в таможенный орган. Третий экземпляр остается в уполномоченном органе. Акт подписывается государственным контролером.
Государственный контролер осуществляет ведение реестра выданных актов через веб-портал «электронное правительство» www.egov.kz.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.11.2014 № 1170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В случае отсутствия нарушений законодательства Республики Казахстан при осуществлении государственного контроля государственным контролером одновременно с актом государственного контроля оформляется и выдается сертификат Республики Казахстан с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса (далее – сертификат).
26. Сертификат является обязательным документом для целей таможенного декларирования при вывозе необработанных природных алмазов и действует в течение шестидесяти дней со дня его подписания.
27. Порядок оформления и выдачи сертификата устанавливается уполномоченным органом.
28. При вывозе необработанных природных алмазов должны быть соблюдены следующие требования:
1) соответствующая партия необработанных природных алмазов не реализована на внутреннем рынке Республики Казахстан в течение 10 рабочих дней со дня ее предложения для продажи.
Предложение о продаже необработанных природных алмазов публикуется на официальном сайте Секретариата Комиссии таможенного союза;
2) цена вывозимой партии, установленная в экспортном контракте, не ниже цены, по которой эта партия предлагалась на внутреннем рынке Республики Казахстан.
Необработанные природные алмазы не могут быть вывезены с территории Республики Казахстан, если их контрактная стоимость, установленная во внешнеторговом договоре, меньше общей стоимости, определяемой государственным контролером в процессе прохождения государственного контроля.
29. Вывоз с территории Республики Казахстан в страны, не входящие в Таможенный союз, необработанных природных алмазов осуществляется в соответствии с таможенным режимом вне таможенной территории при условии обязательного внесения обеспечения уплаты вывозной таможенной пошлины с последующим возвратом ее суммы.
30. Для помещения необработанных природных алмазов под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории до производства таможенного декларирования необходимо представление документа об условиях переработки, выдача которого осуществляется аналогично порядку выдачи документа об условиях переработки при их ввозе, предусмотренному в пункте 16 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан и вывоза
с территории Республики Казахстан
необработанных природных алмазов
с учетом схемы сертификации
Кимберлийского процесса
Утверждаю ________________________
(наименование должности
руководителя заявителя)
________________________
(наименование заявителя)
М.П.       ____________________
(подпись, Ф.И.О.)
«____» ____________ 20___г.
(название заявителя)
Расчет прогноза изготовления бриллиантов по размерно-весовым
группам по контракту от _______ № _____
Таблица 1
№№
п/п
Характе-
ристика и размерно-
весовая группа алмазного сырья
Масса алмаз-
ного сырья, карат
Размерно-
весовая группа брил-
лиантов
Масса бриллиантов, карат
% массы бриллиантов к алмазному сырью
мини-
мальная
макси-
мальная
среднее значение
мини-
мальная
макси-
мальная
среднее значение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
90-120 и <
60-90
40-60
30-40
25-30
20-25
15-20
10-15
7-10
6-7
5-6
4-5
3,4-4
0,30-0,39
0,40-0,49
0,50-0,59
и т.д
ИТОГО:
2
ИТОГО:
Таблица 2
Итого по рассевам по контракту от _________ № ___
Размерновесовая группа бриллиантов
Масса бриллиантов, карат
минимальная
максимальная
среднее значение
1
2
3
4
90-120 и <
60-90
40-60
30-40
25-30
20-25
15-20
10-15
7-10
6-7
5-6
4-5
3,4-4
0,30-0,39
0,40-0,49
0,50-0,59
ИТОГО:
Наименование должности руководителя
технологической службы заявителя     ______________     ___________
(Ф.И.О.)         (подпись)
Приложение 2
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан и вывоза
с территории Республики Казахстан
необработанных природных алмазов
с учетом схемы сертификации
Кимберлийского процесса
Утверждаю ________________________
(наименование должности
руководителя заявителя)
________________________
(наименование заявителя)
М.П.       ____________________
(подпись, Ф.И.О.)
«____» ____________ 20___г.
Расчет норм выхода продуктов переработки по
контракту от _________ 20_г. № _____
п/п
Масса алмазного сырья, карат
Масса бриллиантов, карат
Норма выхода продуктов переработки, %
минимальная
максимальная
среднее значение
минимальная
максимальная
среднее значение
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание:
Расчет количества отходов по контракту от ____ 20__г. № _______
Масса алмазного сырья, карат
количество отходов, карат
количество отходов от массы алмазного сырья Котх, %
минимальное
максимальное
минимальное
максимальное
Количество отходов рассчитывается по формуле:
Мотх = М а/с *Котх
где,
М отх - масса отходов, получаемых при обработке алмазного сырья, карат
М а/с - масса алмазного сырья, карат
К отх - статистический коэффициент количества отходов, %
Наименование должности руководителя
технологической службы Заявителя     ________________    ___________
(Ф.И.О.)         (подпись)
Приложение 3
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан и вывоза
с территории Республики Казахстан
необработанных природных алмазов
с учетом схемы сертификации
Кимберлийского процесса
Справка об использовании необработанных природных
алмазов по контракту от ________ № ________
п/п
Алмазное сырье, закупленное на внутреннем рынке
Алмазное сырье, заявленное ранее на переработку и экспорт
Алмазное сырье, вывозимое на переработку
Остаток алмазного сырья
контракт (договор)
про-
давец
акт выдачи
ведо-
мость комплек-
тации
масса, карат
учет-
ная стои-
мость в дол-
ларах США
масса, карат
учет-
ная стои-
мость в дол-
ларах США
кон-
трактная стои-
мость в дол-
ларах США
масса, карат
учет-
ная стои-
мость в дол-
ларах США
кон-
тракт-
ная стои-
мость в дол-
ларах США
масса, карат
учетная стои-
мость в дол-
ларах США
Дата
Дата
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
ИТОГО по ведомостям:
ВСЕГО:
Наименование должности заявителя       Наименование должности
уполномоченного лица
государственного органа
_______  ______________________
(подпись)       (Ф.И.О.)                _______  _______________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Главный бухгалтер
заявителя ______   ____________
(подпись)   (Ф.И.О.)
М.П.                              М.П.
Приложение 4
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан и вывоза
с территории Республики Казахстан
необработанных природных алмазов
с учетом схемы сертификации
Кимберлийского процесса
Заявитель: ____________
Справка о пересортировке необработанных природных
алмазов по договору о пересортировке от __ № __
№ п/п
Учетный номер и дата учета сделки с необра-
ботанными при-
родными алмазами
Номер и дата акта сделки с необра-
ботанными природ-
ными алмазами
Алмазное сырье, закупленное на внутреннем рынке
В том числе алмазное сырье, направленное на пересортировку
№ кон-
тракта (дого-
вора)
дата
№№ актов вы-
дачи
дата
про-
давец
масса, карат
Стои-
мость в дол-
ларах США
кол-
во, штук
масса, карат
учетная стои-
мость в дол-
ларах США
итого за 20__ год:
итого за 20__ год:
всего:
Весовая разница при объединении пакетов (акт весовых отклонений от ____ № ___)
Отправлено на пересортировку (реестр от _ №, акт от __ № о приеме посылок с ценностями, спецификация-накладная от __ №)
Весовая разница при приеме на пересортировку (акт вскрытия и просмотра от ___ №)
Принято на пересортировку
Технологические потери (акт на технологические операции с д/камнями по партии от __ №)
Акт выдачи ценностей после пересортировки от ___ № (ведомость комплектации от ___ №)
Акт передачи-приемки выполненных работ от _______ №
Наименование должности
руководителя заявителя         _________________ (Ф.И.О.)
(подпись)
Главный бухгалтер заявителя     _________________ (Ф.И.О.)
(подпись)
М.П.
Приложение 5
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан и вывоза
с территории Республики Казахстан
необработанных природных алмазов
с учетом схемы сертификации
Кимберлийского процесса
Образец
ПЕРЕЧЕНЬ
ввозимых (вывозимых) на переработку
необработанных природных алмазов
п/п
Наимено-
вание заявителя
Контракт, дата и номер
Наименова-
ние товара по ТН ВЭД ТС
Код товара по ТН ВЭД ТС
Единица измере-
ния товара по ТН ВЭД ТС
Коли-
чество товара
Стоимость товара в долларах США
Таможенный орган, производящий деклариро-
вание товара
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование должности заявителя       Наименование должности
уполномоченного лица
государственного органа
_______  ______________________
(подпись)       (Ф.И.О.)                _______  _______________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Главный бухгалтер
заявителя ______   ____________
(подпись)   (Ф.И.О.)
М.П.                              М.П.
Приложение 6
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан и вывоза
с территории Республики Казахстан
необработанных природных алмазов
с учетом схемы сертификации
Кимберлийского процесса
Образец
ПЕРЕЧЕНЬ
ввозимых (вывозимых) продуктов переработки
необработанных природных алмазов
№ п/п
Наиме-
нование заяви-
теля
Кон-
тракт, дата и номер
Наимено-
вание товара по ТН ВЭД ТС
Код то-
вара по ТН ВЭД ТС
Еди-
ница изме-
рения товара по ТН ВЭД ТС
Стои-
мость товара в дол-
ларах США
Количество (в пределах от ___ до ___)
Таможенный орган, производящий декларирова-
ние товара
товарной продукции
продуктов переработки
потерь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Наименование должности заявителя       Наименование должности
уполномоченного лица
государственного органа
_______  ______________________
(подпись)       (Ф.И.О.)                _______  _______________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Главный бухгалтер
заявителя ______   ____________
(подпись)   (Ф.И.О.)
М.П.                              М.П.
Приложение 7
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан и вывоза
с территории Республики Казахстан
необработанных природных алмазов
с учетом схемы сертификации
Кимберлийского процесса
Рекомендуемая форма расчета общей стоимости
необработанных природных алмазов
Количество,масса
Цена (доллар.США)
Основание (номер прейскуранта и позиции по прейскуранту)

23. Акт Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген құжаттарды алған кезден бастап бір жұмыс күні ішінде ресімделеді және мәлімдеушіге беріледі.
24. Акт үш данада жасалады: бірінші және екінші данасы мәлімдеушіге табыс етіледі. Бірінші данасы кеден органына ұсынуға арналған. Үшінші данасы уәкілетті органда қалады. Актіге мемлекеттік бақылаушы қол қояды.
Мемлекеттік бақылаушы «электрондық үкімет» www.egov.kz веб-порталы арқылы берілген актілер тізілімін жүргізуді жүзеге асырады.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.11.2014 № 1170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
25. Мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру кезінде бұзушылықтар болмаған жағдайда мемлекеттiк бақылаушы мемлекеттік бақылау актiсімен бiр уақытта Кимберлий үдерісінің сертификаттау схемасын есепке ала отырып, Қазақстан Республикасының сертификатын (бұдан әрi – Сертификат) ресімдейді және береді.
26. Өңделмеген табиғи алмасты әкету кезінде кедендік декларациялау мақсаты үшін Сертификат міндетті құжат болып табылады және ол оған қол қойылған күнінен бастап алпыс күн ішінде қолданыста болады.
27. Сертификаттарды ресімдеу және беру тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
28. Өңделмеген табиғи алмасты әкету кезінде мынадай талаптар сақталуға тиіс:
1) өңделмеген табиғи алмастың тиiстi партиясы сатуға ұсынылған күнінен бастап 10 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының iшкi нарығында сатылмауы;
Өңделмеген табиғи алмасты сату туралы ұсыныс Кеден одағы комиссиясы хатшылығының ресми сайтында жарияланады;
2) экспорттық келісімшартта белгіленген әкетілетін партияның бағасы осы партия Қазақстан Республикасының iшкi нарығында ұсынылған бағадан төмен емес.
Өңделмеген табиғи алмастар, егер сыртқы сауда шартында белгіленген келісімшарттық құны мемлекеттiк бақылаудан өту үдерісінде мемлекеттік бақылаушы белгілеген жалпы құннан аз болса, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілмейді.
29. Қазақстан Республикасы аумағынан Кеден одағына кірмейтін елдерге өңделмеген табиғи алмасты әкету кезінде кедендік аумақтан тыс өңдеудің кедендік рәсімінде оның сомасын кейін қайтару арқылы кедендік баждың әкету төлемін қамтамасыз етуді міндетті түрде енгізген жағдайда жүзеге асырылады.
30. Өңделмеген табиғи алмасты Кедендік декларациялау жүргізілгенге дейін кедендік аумақтан тыс қайта өңдеудiң кедендiк рәсіміне орналастыру үшін беру осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген оларды әкелу кезінде қайта өңдеу шарттары туралы құжатты беру тәртібіне ұқсас жүзеге асырылатын қайта өңдеу шарттары туралы құжатты ұсыну қажет.
Кимберлий үдерісінің сертификаттау
схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи
алмасты Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан әкету
қағидаларына
1-қосымша
Бекітемін ___________________________________
(Мәлімдеушінің басшысы лауазымының атауы)
_______________________
(Мәлімдеушінің атауы)
М.О. ____________________
(қолы, Т.А.Ә.)
«____» ______________ 20___ж.
(Мәлімдеушінің атауы)
_____ _________ № ___ келісімшарт бойынша өлшемдік-салмақтық топтар бойынша гауhар дайындау болжамының есебі
1-кесте
Р/с №
Алмас шикiзатының сипаттамасы және өлшемдiк – салмақтық тобы
Алмас шикізатының салмағы, караты
Гауhардың өлшемдiк - салмақтық тобы
Гауhардың салмағы, карат
Алмас шикiзатына қатысты гауhардың салмағының %
ең аз
ең көп
орташа мәні
ең аз
ең көп
орташа мәні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
90-120 және <
60-90
40-60
30-40
25-30
20-25
15-20
10-15
7-10
6-7
5-6
4-5
3,4-4
0,30-0,39
0,40-0,49
0,50-0,59
және т.б.
ЖИЫНЫ:
2
ЖИЫНЫ:
2-кесте
_________ № ___ келісімшарт бойынша бөлу қорытындысы
Гауhардың өлшемдiк - салмақтық тобы
Гауhардың салмағы, карат
ең аз
ең көп
орташа мәні
1
2
3
4
90-120 және <
60-90
40-60
30-40
25-30
20-25
15-20
10-15
7-10
6-7
5-6
4-5
3,4-4
0,30-0,39
0,40-,49
0,50-0,59
ЖИЫНЫ:
Ескертпе:
Мәлімдеушінің технологиялық қызметі
басшысы лауазымының атауы       __________________ ________________
(Т.А.Ә.)          (қолы)
Кимберлий үдерісінің сертификаттау
схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи
алмасты Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан әкету
қағидаларына
2-қосымша
Бекітемін ___________________________________
(Мәлімдеушінің басшысы лауазымының атауы)
_______________________
(Мәлімдеушінің атауы)
М.О. ____________________
(қолы, Т.А.Ә.)
«____» ______________ 20___ж.
(Мәлімдеушінің атауы)
20___ж. _________ №_____ келісімшарт бойынша қайта өңдеу
өнiмдерiнiң шығу нормаларының есебі
Р/с №
Алмас шикізатының салмағы, карат
Гауhарлардың салмағы, карат
Қайта өңдеу өнімдерінің шығыс нормалары %
ең аз
ең көп
орташа мәні
ең аз
ең көп
орташа мәні
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертпе:
20__ж. __________ №______ келісімшарт бойынша қалдықтар санының
есебі
Алмас шикізатының салмағы, карат
Қалдықтардың саны, карат
Алмас шикізаты салмағы қалдықтарының саны С қалд., %
ең аз
ең көп
ең аз
ең көп
Қалдықтардың саны мына формула бойынша есептеледі:
Сқалд.= С а/ш * Сқалд
мұнда,
С қалд. – алмас шикізатын өңдеу кезінде алынатын қалдықтар салмағы, карат
С а/ш - алмас шикізатының салмағы, карат
С қалд. – қалдықтар санының статистикалық коэффициенті, %
Мәлімдеушінің технологиялық қызметі
басшысы лауазымының атауы      __________________ ________________
(Т.А.Ә.)          (қолы)
Кимберлий үдерісінің сертификаттау
схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи
алмасты Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан әкету
қағидаларына
3-қосымша
________ № ________ келісімшарт бойынша өңделмеген табиғи алмастарды пайдалану туралы анықтама
Р/с №
Iшкi нарыққа сатып алынған алмас шикiзат
келісімшарт (шарт)
сатушы
беру актісі
жинақтау ведомосы
салмағы, карат
есептiк құны, АҚШ доллары
күні
күні
күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ведомостары бойынша ЖИЫНЫ:
БАРЛЫҒЫ:
кестенің жалғасы
Бұрын қайта өңдеуге және экспортқа мәлімделген алмас шикiзаты
Қайтадан өңдеуге әкетілетін алмас шикiзаты
Алмас шикiзатының қалдығы
салмағы, карат
есептiк құны, АҚШ доллары
келісімшарттың бағасы, АҚШ доллары
салмағы,карат
есептік құны, АҚШ доллары
шарттың бағасы, АҚШ доллары
салмағы, карат
есептік құны, АҚШ доллары
11
12
13
14
15
16
17
18
Мәлімдеуші лауазымының атауы           Мемлекеттік органның уәкілетті
тұлғасы лауазымының атауы
______________  ________________     ______________  ________________
(қолы)         (Т.А.Ә.)              (қолы)         (Т.А.Ә.)
Мәлімдеушінің Бас бухгалтері
______________  ________________
(қолы)         (Т.А.Ә.)
М.О.                              М.О.
Кимберлий үдерісінің сертификаттау
схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи
алмасты Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан әкету
қағидаларына
4-қосымша
Мәлімдеуші: ____________
Қайта сұрыптау туралы шарт бойынша өңделмеген табиғи алмастарды қайта сұрыптау туралы анықтама
__________ № ______
Р/с №
Өңделмеген және табиғи алмастары бар мәмiленiң есептiк нөмiрі және есепке алу күні
Өңделмеген және табиғи алмастары бар мәмiле актiсінiң нөмiрі және күні
Ішкi нарықта сатып алған алмас шикiзат
Оның iшiнде, қайта сұрыптауға жіберілген алмас шикiзаты
келісімшарттың (шарттың) №
күні
актілер беру №№
күні
сатушы
салмағы, карат
құны, АҚШ доллары
саны, дана
салмағы, карат
есептік құны, АҚШ доллары
20_ жыл ішіндегі жиыны:
20_ жыл ішіндегі жиыны:
барлығы:
Пакеттерді біріктіру кезіндегі  ( ____ № ___ таразылық ауытқулардың актiсі) таразының айырмашылығы
қайта сұрыптауға (құндылықтары бар жөнелтілімдерді қабылдау туралы тiзiлiм  №_ , акті №_____, жүкқұжат ерекшелігі №_____) жiберiлген
Қайта сұрыптауға қабылдау кезіндегі салмақтық айырмашылық (ашу және қарап шығу актісі № __)
Қайта сұрыптауға қабылданды
Технологиялық шығындар (партия бойынша а/тастармен жасалатын технологиялық операциялар актісі №__)
Қайта сұрыптаудан кейінгі құндылықтарды беру актісі № ___  (№___  жинақтау ведомосы)
Орындалған жұмыстарды қабылдау-тапсыру актісі № _______
Мәлімдеушінің басшысы лауазымының атауы       _______________(Т.А.Ә.)
(қолы)
Мәлімдеушінің
бас бухгалтері                                _______________(Т.А.Ә.)
(қолы)
М.О.
Кимберлий үдерісінің сертификаттау
схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи
алмасты Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан әкету
қағидаларына
5-қосымша
Үлгі
Қайта өңдеуге әкелінетін (әкетілетін) өңделмеген табиғи алмас
ТІЗБЕСІ
Р/с №
Мәлімдеушінің атауы
Келісім-шарттың күні және нөмірі
КО СЭҚ ТН бойынша тауардың атауы
КО СЭҚ ТН бойынша тауардың коды
КО СЭҚ ТН бойынша тауардың өлшем бірлігі
Тауар саны
Тауар бағасы, АҚШ доллары
Тауарды декларациялауды жүргізетін кеден органы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мәлімдеушінің басшысы            Мемлекеттік органның уәкілетті адамы
лауазымының атауы                лауазымының атауы
_____________ _________          _____________ _________
(қолы)      (Т.А.Ә.)              (қолы)      (Т.А.Ә.)
Мәлімдеушінің бас бухгалтері              _____________ _________
(қолы)      (Т.А.Ә.)
М.О.                                М.О.
Кимберлий үдерісінің сертификаттау
схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи
алмасты Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан әкету
қағидаларына
6-қосымша
Үлгі
Қайта өңдеуге әкелінетін (әкетілетін) өңделмеген табиғи алмастардың
ТІЗБЕСІ
Р/с №
Мәлімдеушінің атауы
Келісім-шарт, күні және нөмірі
КО СЭҚ ТН бойынша тауардың атауы
КО СЭҚ ТН бойынша тауар коды
КО СЭҚ ТН бойынша тауардың өлшем бірлігі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Тауар бағасы, АҚШ доллары
саны ( ___-нан ___ға дейін аралығында)
Тауарды декларациялауды жүргізетін кеден органы
Тауар өнiмі
Қайта өңдеу өнімдері
Шығын
7
8
9
10
11
Мәлімдеушінің басшысы            Мемлекеттік органның уәкілетті адамы
лауазымының атауы                лауазымының атауы
_____________ _________          _____________ _________
(қолы)      (Т.А.Ә.)              (қолы)      (Т.А.Ә.)
Мәлімдеушінің бас бухгалтері              _____________ _________
(қолы)      (Т.А.Ә.)
М.О.                                М.О.
Кимберлий үдерісінің сертификаттау
схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи
алмасты Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан әкету
қағидаларына
7-қосымша
Өңделмеген табиғи алмастың жалпы құны есебінің ұсынылатын
нысаны
Саны, салмағы
Бағасы (АҚШ доллары)
Негізі (прейс-куранттың және прейскурант бойынша позицияның нөмiрi)

Контрактная стоимость (в долларах США) (гр.2х3)
Общая стоимость (в долларах США) (гр.2х4)
кон-
трактная
прейску-
рантная
1
2
3
4
5
6
Приложение 8
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан и вывоза
с территории Республики Казахстан
необработанных природных алмазов
с учетом схемы сертификации
Кимберлийского процесса
Справка
об использовании необработанных природных алмазов
к экспортному контракту № _________ от ____________
№ п/п
№, дата сырье-
вых доку-
мен-
тов
№№ актов выдачи, №№ ведо-
мостей ком-
плек-
тации
Необрабо-
танные природные алмазы по контрактам, актам выдачи, ведомостям комплектации
Необработан-
ные природные алмазы, использован-
ные для изготовления обработанных драгоценных камней для реализации на экспорт
Необработанные природные алмазы, использованные для изготовления обработанных драгоценных камней для реализации на внутреннем рынке
Необработанные природные алмазы, проданные на вторичном рынке
Необработанные природные алмазы, вывезенные ранее
Необработанные природные алмазы, заявляемые к вывозу
Остаток необработанных природных алмазов на складе или производстве
масса, карат
стои-
мость в дол-
ларах США
масса, карат
стои-
мость в дол-
ларах США
масса, карат
стои-
мость в дол-
ларах США
масса, карат
стои-
мость в дол-
ларах США
масса, карат
стои-
мость в дол-
ларах США
масса, карат
стои-
мость в дол-
ларах США
масса, карат
стои-
мость в дол-
ларах США
Руководитель
предприятия
Главный
бухгалтер
М.П.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 ноября 2012 года № 1479
Правила
клеймения изделий из драгоценных металлов
и драгоценных камней
1. Общие положения
1. Настоящие Правила клеймения изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее – Правила) разработаны в соответствии с Положением о порядке ввоза на таможенную территорию Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС и вывоза с таможенной территории Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС драгоценных металлов, драгоценных камней и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, утвержденным Решением Межгосударственного Совета ЕврАзЭС (высшего органа таможенного союза) «О едином нетарифном регулировании таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации» от 27 ноября 2009 года № 19.
2. Ввозимые на территорию Республики Казахстан ювелирные изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее – ювелирные изделия) подлежат клеймению, в том числе опробованию в порядке, установленном настоящими Правилами.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) проба – количество массовых частей чистого драгоценного металла в тысяче массовых частей сплава драгоценного металла;

Келісімшарттық құны (АҚШ доллары) (2х3-бағ.)
Жалпы құны (АҚШ доллары) (2х4-бағ.)
келісімшарттық
прейскурант
1
2
3
4
5
6
Кимберлий үдерісінің сертификаттау
схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи
алмасты Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және Қазақстан
Республикасының аумағынан әкету
қағидаларына
8-қосымша
______________________ № ________________ экспорттық
келісімшартқа өңделмеген табиғи алмасты пайдалану туралы
анықтама
Р/с №
Шикізат құжаттарының №, күні
Беру актілерінің №, жинақтау ведомостарының №
Келісімшарттар, берілетін актілер, жинақтау ведомостары бойынша өңделмеген табиғи алмас
Экспортқа өткізу үшін өңделген асыл тастарды дайындауға арналған пайдаланылған өңделмеген табиғи алмас
Ішкі нарықта өткізу үшін өңделген асыл тастарды дайындауға арналған пайдаланылған өңделмеген табиғи алмас
салмағы, карат
бағасы, АҚШ доллары
салмағы, карат
бағасы, АҚШ доллары
салмағы, карат
бағасы, АҚШ доллары
кестенің жалғасы
Ішкі нарықта сатылған өңделмеген табиғи алмас
Бұрын әкетілген өңделмеген табиғи алмас
Әкетуге мәлімденген өңделмеген табиғи алмас
Қоймадағы немесе өндірістегі өңделмеген табиғи алмас қалдығы
салмағы, карат
бағасы, АҚШ доллары
салмағы, карат
бағасы, АҚШ доллары
салмағы, карат
бағасы, АҚШ доллары
салмағы, карат
бағасы, АҚШ доллары
Кәсіпорын басшысы
Бас бухгалтер,
М.О.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 23 қарашадағы
№ 1479 қаулысымен
бекітілген
Бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған бұйымдарды
таңбалау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған бұйымдарды таңбалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық Кеңесінің (Кеден одағының жоғары органы) «Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Кеден одағын бірыңғай тарифтік емес реттеу туралы» ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық кеңесінің (Кеден одағының жоғары органы) 2009 жылғы 27 қарашадағы № 19 шешімімен бекітілген Бағалы металдарды, асыл тастарды және құрамында бағалы металдар бар шикізаттық тауарларды ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден одағының кедендік аумағына әкелу және ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден одағының кедендік аумағынан әкету тәртібі туралы ережеге сәйкес әзірленді.
2. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдар (бұдан әрі - зергерлік бұйымдар) осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен сынамалауға және таңбалауға жатады.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізі ұғымдар:
1) сынама – бағалы металл қорытпасының мыңдаған салмақтық бөліктеріндегі таза бағалы металдың салмақтық бөліктерінің саны;

2) сплав драгоценного металла – твердый раствор из двух или более металлов, как минимум один из которых драгоценный;
3) пробирное клеймо – знак установленного образца, наносимый на ювелирные изделия, удостоверяющий пробу драгоценного металла в таком изделии;
4) клеймение – нанесение оттиска пробирного клейма на ювелирные изделия;
5) опробование – определение или подтверждение пробы ювелирных изделий установленными методами;
6) ювелирные изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней – изделия, изготовленные из драгоценных металлов и их сплавов, с использованием различных видов художественной обработки, со вставками из драгоценных, поделочных, цветных камней и других материалов природного или искусственного происхождения или без них;
7) уполномоченный орган – Комитет технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
8) уполномоченная организация – организация, определяемая Правительством Республики Казахстан для проведения экспертизы драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней;
9) заявитель – юридические и физические лица, зарегистрированные в качестве субъектов предпринимательской деятельности, имеющие право на осуществление операций с ювелирными изделиями из драгоценных металлов и драгоценных камней в соответствии с национальным законодательством государств-членов Таможенного союза и состоящие на специальном учете уполномоченного органа.
4. Настоящие Правила не применяются к:
1) ювелирным изделиям, изготовленным из сплава драгоценных металлов, проба которого ниже:
900 для сплава платины;
375 для сплава золота;
500 для сплава палладия;
800 для сплава серебра;
2) приборам, лабораторной посуде и прочим изделиям, изготовленным из драгоценных металлов и их сплавов, предназначенным для научных, производственных, медицинских, стоматологических, ветеринарных и других специальных целей;
3) самородкам драгоценных металлов, в том числе используемым в качестве украшений в изделиях из драгоценных металлов;
4) сусальным драгоценным металлам;
5) слиткам драгоценных металлов;
6) монетам из драгоценных металлов, прошедшим эмиссию, включая изъятые из обращения;
7) полуфабрикатам, таким как прутки, полосы, проволока и трубки;
8) изделиям из недрагоценных металлов, покрытым драгоценными металлами;
9) государственным наградам, правовой статус которых определен законодательством Республики Казахстан;
10) перьям из драгоценных металлов для авторучек.
2. Порядок клеймения ювелирных изделий из драгоценных
металлов и драгоценных камней

2) бағалы металл қорытпасы – кемінде біреуі бағалы болып табылатын екі немесе одан да көп металдан жасалған қатты қоспа;
3) сынамалық таңба – зергерлік бұйымға салынатын, осындай бұйымдағы бағалы металл сынамасын растайтын белгіленген үлгідегі белгі;
4) таңбалау – зергерлік бұйымдарға сынамалық таңбалау бедерін салу;
5) сынамалау – зергерлік бұйымдардың сынамасын белгіленген әдістермен айқындау немесе растау;
6) бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдар – бағалы металдардан және олардың қорытпаларынан, басқа да әртүрлі көркемдік өңдеуді пайдаланып жасалған асыл, өнделген, түрлі-түсті тастар және өзге де табиғи немесе жасанды материалдар орнатылған немесе орнатылмаған бұйымдар;
7) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті;
8) уәкілетті ұйым – асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарға сараптама жүргізу үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын ұйым;
9) мәлімдеуші – кәсіпкерлік қызмет субъектісі ретінде тіркелген, Кеден одағына мүше мемлекеттердің ұлттық заңнамасына сәйкес бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар және уәкілетті органның арнайы есебінде тұрған заңды және жеке тұлғалар.
4. Осы Қағидалар:
1) сынамасы:
платина қорытпасы үшін 900-ден;
алтын қорытпасы үшін 375-тен;
палладий қорытпасы үшін 500-ден;
күміс қорытпасы үшін 800-ден төмен бағалы металдар қорытпасынан жасалған зергерлік бұйымдарға;
2) бағалы металдар мен олардың қорытпаларынан жасалған, ғылыми, өндірістік, медициналық, стоматологиялық, ветеринариялық және басқа арнайы мақсаттарға арналған аспаптарға, зертханалық ыдысқа және өзге де бұйымдарға;
3) бағалы металдардың, оның ішінде бағалы металдардан жасалған бұйымдарға әшекей ретінде пайдаланылатын саф металдарға;
4) алтын түстес бағалы металдарға;
5) бағалы металдар құймаларына;
6) қолданыстан алынған монеталарды қоса алғанда, эмиссиядан өткен бағалы металдардан жасалған монеталарға;
7) шыбық, жолақ, сым және түтік секілді шала өнімдерге;
8) бағалы металдармен қапталған бағалы емес металдардан жасалған бұйымдарға;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында құқықтық мәртебесі айқындалған мемлекеттік наградаларға;
10) автоқаламдарға арналған бағалы металдардан жасалған қауырсындарға қолданылмайды.
2. Бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған бұйымдарды
таңбалау тәртібі

5. При ввозе на территорию Республики Казахстан ювелирных изделий заявитель проходит процедуры государственного контроля и клеймения.
6. Опробование и клеймение ювелирных изделий осуществляет уполномоченная организация.
7. Уполномоченная организация проверяет соответствие установленной пробы ввозимых ювелирных изделий.
8. Опробование ювелирных изделий проводится в соответствии с нормативными документами по стандартизации, действующими в Республике Казахстан.
9. После установления соответствия пробы ввозимых ювелирных изделий уполномоченная организация осуществляет клеймение ювелирных изделий.

5. Зергерлік бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу кезінде мәлімдеуші зергерлік бұйымдарды сараптау және мемлекеттік бақылау рәсімдерінен өтеді.
6. Зергерлік бұйымдарды сараптау үдерісінде уәкілетті ұйым зергерлік бұйымдарды сынамалауды және таңбалауды жүзеге асырады.
7. Уәкілетті ұйым әкелінетін зергерлік бұйымдардың белгіленген сынамаға сәйкестігін тексереді.
8. Зергерлік бұйымдарды сынамалау Қазақстан Республикасында қолданылатын стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес жүргізіледі.
9. Әкелінетін зергерлік бұйымдар сынамасының сәйкестігі анықталғаннан кейін уәкілетті ұйым зергерлік бұйымдарды таңбалауды жүзеге асырады.