О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2011 года № 158 "О Стратегическом плане Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2013 года № 784
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2011 года № 158 «Об утверждении Стратегического плана Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 год, № 20, ст. 252) следующее   изменение:
Стратегический план Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 августа 2013 года № 784
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 февраля 2011 года № 158
Стратегический план
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы Раздел 1. Миссия и видение
Миссия
Создание конкурентоспособного агропромышленного комплекса путем эффективного формирования и реализации политики государства в агропромышленном комплексе.
Видение
Создание конкурентоспособного агропромышленного комплекса.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1. Развитие агропромышленного комплекса
Объем производства валовой продукции сельского хозяйства в 2011 году увеличился на 27 % и превысил 2,2 трлн. тенге. Данный рост производства сельского хозяйства является самым высоким показателем за последние 10 лет.
Производительность труда в сельском хозяйстве в 2011 году составила 4,4 тыс. долл. США.
Приток инвестиций в основной капитал сельского хозяйства в 2011 году возрос на 22,4 % и составил порядка 107,4 млрд. тенге.
В 2011 году на поддержку Агропромышленного комплекса (далее – АПК) из республиканского бюджета направлено 253 млрд. тенге (2010 год – 233 млрд. тенге).
Объем финансирования АПК акционерным обществом «Национальный управляющий холдинг «КазАгро» составил 235 млрд. тенге или в 1,5 раза больше уровня 2010 года (151,5 млрд. тенге).
При этом, государственная поддержка субъектов агропромышленного комплекса осуществлялась путем субсидирования, льготного кредитования, налогообложения, оказания на безвозмездной основе услуг для основных потребителей (благополучателей), которыми являются сельхозтоваропроизводители и население.
Растениеводство.

"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 ақпандағы № 158 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 тамыздағы № 784 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 ақпандағы № 158 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 20, 252-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 5 тамыздағы
№ 784 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 19 ақпандағы
№ 158 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң
2011 – 2015 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары
1-бөлiм. Миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы
Агроөнеркәсіптік кешенде мемлекеттің саясатын тиімді қалыптастыру және жүзеге асыру арқылы бәсекеге қабiлеттi агроөнеркәсiптік кешенді құру.
Пайымдауы
Бәсекеге қабiлеттi агроөнеркәсiптік кешенді құру.
2-бөлiм. Ағымдағы жағдайды және қызметтің тиiстi
салаларының (аялар) даму үрдiстерiн талдау
1-стратегиялық бағыт. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту
Ауыл шаруашылығы жалпы өнім өндірісінің көлемі 2011 жылы
27 %-ға өсті және 2,2 трлн. теңгеден асты. Ауыл шаруашылығы өндірісінің осындай өсуі соңғы 10 жылдың ішінде ең жоғары көрсеткіш болып табылады.
2011 жылы ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігі 4,4 мың АҚШ долларын құрады.
2011 жылы ауыл шаруашылығының негізгі капиталына инвестициялардың келуі 22,4 %-ға өсіп, 107,4 млрд. теңгені құрады.
2011 жылы Агроөнеркәсіпті (бұдан әрі – АӨК) қолдау үшін республикалық бюджеттен 253 млрд. теңге бөлінді (2010 жылы – 233 млрд. теңге).
«ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» АҚ АӨК қаржыландыру көлемі 235 млрд. теңге құрады немесе 2010 жылдың деңгейінен 1,5 есе артық (151,5 млрд. теңге).
Сонымен қатар, агроөнеркәсіптік кешеннің субъектілерін мемлекеттік қолдау субсидиялау, жеңілдетілген кредит беру, салық салу, ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер мен халық болып саналатын негізгі тұтынушыларға (игілік алушы) арналған қызметтерді ақысыз түрде көрсету арқылы іске асырылады.
Өсімдік шаруашылығы.

По данным Агентства Республики Казахстан по статистике в 2011 году посевные площади всех сельхозкультур составили 21,2 млн. га, из них зерновых – 16,2 млн. га, в т.ч. пшеницы – 13,8 млн. га. Масличные культуры посеяны на площади 1,8 млн. га, хлопчатник – на 160,6 тыс. га, сахарная свекла – на 21,0 тыс. га, картофель и овоще-бахчевые культуры, соответственно, на 184,2 и 196,5 тыс. га.
Площади под зерновыми культурами сократились относительно 2010 года на 427,3 тыс. га (на 2,6 %) и составили 16,2 млн. га, площади под пшеницей сократились на 448,1 тыс. га и составили 13,8 млн. га.
При этом, по сравнению с 2010 годом увеличены площади следующих культур: кукурузы – на 2,2 тыс. га, зернобобовых – на 19,9 тыс. га, подсолнечника – на 85,8 тыс. га, сои – на 8,9 тыс. га, льна – на 95,8 тыс. га, хлопчатника – на 23,4 тыс. га, сахарной свеклы – на 0,9 тыс. га, овоще-бахчевых культур – на 12,7 тыс. га, картофеля – на 4,4 тыс. га, кормовых культур – на 97,3 тыс. га.
В результате рекордного показателя урожайности зерновых (17 центнеров с гектара) в 2011 году собрано 27 млн. тонн зерна в чистом весе. Данный объем зерна позволил полностью обеспечить внутреннюю потребность страны, а также поставить на экспорт порядка 15 млн. тонн.
В 2011 году зерновые культуры с применением влагоресурсосберегающих технологий возделывались на площади 11,7 млн. га (72 % зернового клина), а на 47 % посевных площадей зерновых посев и уборка производились современными высокопроизводительными посевными комплексами и комбайнами, что на 2 % выше прошлогоднего уровня.
В результате успешной реализации программы по осуществлению структурной и технологической диверсификации, за три года удалось удвоить площади масличных культур (с 905 тысяч до 1,8 млн. гектаров в 2011 году), а овощей закрытого грунта – в 3 раза. В свою очередь, это позволило собрать 1,1 млн. тонн масличных культур, что стало впервые достаточным для обеспечения внутренней потребности в растительном масле.
Активно развивалось тепличное строительство. Валовой сбор овощей закрытого грунта составил 28 тыс. тонн, что на 53 % больше, чем в 2010 году. В итоге, в период межсезонья была обеспечена внутренняя потребность страны в овощах на 29 %.
Анализ основных проблем
Вместе с тем, в отрасли растениеводства существуют следующие проблемные вопросы: недостаток знаний и низкий уровень внедрения агротехнологий сельхозпроизводителями, низкий уровень урожайности основных культур в сравнении с мировыми показателями урожайности, низкое качество семенного материала, дефицит зерновозов и мощностей для хранения зерновых и масличных культур. При производстве плодоовощной продукции основным сдерживающим фактором является дефицит орошаемых земель, которые распределены среди мелкотоварных производителей.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Учитывая высокую зависимость сельскохозяйственного производства от природно-климатических условий, как внешнего фактора влияния на развитие отрасли существует необходимость дальнейшего развития системы страхования в растениеводстве для гарантирования стабильности производства сельхозпродукции.
В этой связи, в целях повышения экономической доступности услуг для сельхозтоваропроизводителей по обязательному страхованию в растениеводстве планируется осуществление государственной поддержки сельскохозяйственных товаропроизводителей в форме субсидирования страховых выплат, выплаченных страховыми компаниями.
Кроме того, учитывая важность и приоритетность вопросов селекции, сортоиспытания и семеноводства будет совершенствоваться система развития и функционирования селекции, государственного и производственного испытания сортов и гибридов, производства и реализации оригинальных и элитных семян, размножения их в сети семеноводческих хозяйств до первой-третьей репродукций, государственного сортового и семенного контроля.
В целях увеличения урожайности и повышения качества выращиваемых сельскохозяйственных культур планируется обеспечить экспертизу сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями.
Особое внимание будет уделено развитию инфраструктуры зернового производства, т.к. зерновые культуры занимают наибольшую долю в структуре экспорта сельхозпродукции. Проблему нехватки элеваторов и зерновозов необходимо решить за счет создания и расширения мощностей для обработки и хранения зерна, а также его транспортировки.
Животноводство.

Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің мәліметтері бойынша 2011 жылы барлық ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алқабы 21,2 млн. га, соның ішінде дәнді дақылдар – 16,2 млн. га, оның ішінде бидай 13,8 млн. га құрады. Майлы дақылдар 1,8 млн. га, мақта – 160,6 мың га, қант қызылшасы 21,0 мың га, картоп және бақша дақылдары тиісінше 184,2 және 196,5 мың га алқапқа егілді.
Дәнді дақылдар алқабы 2010 жылмен салыстырғанда 427,3 мың га (2,6 %) қысқарып, 16,2 млн. га құрады, бидай алқаптары 448,1 мың га қысқарып, 13,8 млн. га құрады.
Сонымен қатар, 2010 жылмен салыстырғанда дәндік жүгері алқабы – 2,2 мың га, дәнді бұршақ дақылдар – 19,9 мың га, күнбағыс – 85,8 мың га, соя – 8,9 мың га, зығыр – 95,8 мың га, мақта – 23,4 мың га, қант қызылшасы – 0,9 мың га, көкөніс-бақша дақылдары – 12,7 мың га, картоп – 4,4 мың га, жемшөптік дақылдар – 97,3 мың га ұлғайды.
Астық дақылдар өнімділігінің рекордтық көрсеткіш нәтижесінде (гектардан 17 центнер) 2011 жылы таза салмағында 27 млн. тонна жиналған болатын. Астықтың осы көлемі елдің ішкі қажеттілігін толығымен қамтамасыз етіп, 15 млн. тонна шамасында астықты экспортқа шығаруға мүмкіндік берді.
2011 жылы су ресурстарын сақтау технологияларын пайдаланумен астық дақылдары 11,7 млн. га алқапта (астық алқабының 72 %) өндірілген, ал астық дақылдары егіс алқаптарын 47 %-да егу және жинау жұмыстары заманауи жоғары өнімді егіс кешендерімен және комбайндармен жүргізілді, бұл өткен жылмен салыстырғанда 2 %-ға жоғары.
Құрылымдық және технологиялық әртараптандыру бағдарламасын сәтті жүзеге асыру нәтижесінде үш жылдың ішінде майлы дақылдар алқаптарын екі еселеуге мүмкіндік болды (905 мың тоннадан 2011 жылы 1,8 млн. га-ға дейін). Өз кезегінде осы жағдай 1,1 млн. тонна майлы дақылдарды жинауға мүмкіндік беріп, өсімдік майына деген ішкі қажеттілікті қамтамасыз етті.
Жылыжайлар құрылысы белсенді дамыды. Жабық топырақтағы көкөніс дақылдарының жалпы жиналымы 28 мың тоннаны құрап, 2010 жылмен салыстырғанда 53 %-ға артты. Нәтижесінде, көкөніс дақылдарындағы елдің ішкі қажеттілігі маусым аралық кезеңде 29 %-ға қамтылған болатын.
Негiзгi проблемаларды талдау
Сонымен қатар, өсімдік шаруашылығында өзекті мәселелер де бар. Олардың ішінде негізгі дақылдар бойынша өнімділіктің әлемдік өнімділік көрсеткіштерімен салыстырғанда төмен деңгейде болуы, астық тасығыштар мен астық және майлы дақылдарды сақтау қуаттарының тапшылығы, ауыл шаруашылығы өндірушілері білімінің жетіспеушілігі және агротехнологияларды ендірудің төмен деңгейі, тұқымдық материалдың төмен сапасы. Жеміс-көкөніс өнімдерін өндіру үшін негізгі тежеуші факторлар ұсақ тауарлы өндірушілер арасында бөлінген суарылатын жерлердің тапшылығы.
Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау
Ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізудің саланы одан ары дамытуына сыртқы факторы ретіндегі табиғат – ауа райлық жағдайлардан жоғары тәуекелін есепке алғанда ауыл шаруашылығы өнімі өндірісінің тұрақтылығын кепілдеу үшін өсімдік шаруашылығындағы сақтау жүйесін одан әрі дамытудың қажеттілігі бар.
Осыған байланысты, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру жөніндегі қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру мақсатында сақтандыру компаниялары төлеген сақтандыру төлемдерін субсидиялау нысанында ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Сонымен қатар, селекция, сортты сынаулар және тұқым шаруашылығы мәселесінің маңыздылығын есепке ала отырып, селекция жүйесінің дамуын, сорттар мен гибридтердің мемлекеттік және өндірістік сынауын, түпнұсқа және элиталық тұқымдардың өндірілуін, олардың бiрiншi - үшiншi репродукцияға дейiн тұқым шаруашылық желiсiнде көбеюiн, мемлекеттік сорттық және тұқымдық бақылау жетілдіретін болады.
Өсірілетін ауыл шаруашылығы дақылдарының түсімділігін ұлғайту және сапасын арттыру мақсатында тұқымдардың, оның ішінде, отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің егуіне арналған тұқымдардың сорттық және егістік сапасын мемлекеттік сараптауын қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
Астық өндірісінің инфрақұрылымын дамытуға ерекше назар аударылатын болады, өйткені дәнді дақылдар ауыл шаруашылығы өнімдерін экспорттау құрылымында неғұрлым үлкен үлес алады. Элеваторлар мен астық тасығыштар жетіспеушілігі проблемасы астықты өңдеу мен сақтауға, сондай-ақ оны тасымалдауға арналған қуаттылықтарды құру және кеңейту есебінен шешілетін болады.
Мал шаруашылығы.

В 2011 году в отрасли животноводства республики отмечена положительная динамика по численности скота и производству продукции животноводства в агроформированиях, где численность крупного рогатого увеличилась в среднем на 12 %, овец – на 5 %, лошадей – на 17 %, верблюдов – на 6,2 %, птиц – на 5,4 %.
Увеличилась численность племенного крупного рогатого скота с 178,8 до 196,2 тыс. голов (на 10 %).
Производство мяса (в убойном весе) и яиц сохранилось на уровне прошлого года. Производство молока снизилось на 3,0 %.
За последние 5 лет производство мяса птицы выросло почти в 2 раза (в 2006 году птицефабрики произвели 55 тыс. тонн мяса птицы). При этом в общем объеме производства доля отечественных птицефабрик составляет 90 %. В 2011 году ими произведено 103 тыс. тонн мяса птицы из 111 тыс. тонн, произведенными всеми категориями хозяйств. Таким образом, удельный вес присутствия импортного мяса птицы снизился с 70 % в 2006 году до 55 % в 2011 году.
Созданию системы промышленного производства продукции животноводства способствует успешно реализуемый по поручению Главы государства с 2011 года проект по развитию экспортного потенциала мяса крупного рогатого скота (далее – КРС), в рамках которого планируется создать до 2500 фермерских хозяйств.
По итогам 2011 года профинансировано строительство откормочных площадок на 17,7 тыс. откормомест, осуществлен завоз крупного рогатого скота мясного направления в количестве 13,5 тыс. голов, крестьянскими и фермерскими хозяйствами приобретено 55,6 тыс. голов маточного поголовья крупного рогатого скота.
Анализ основных проблем
Наряду с положительными сдвигами в отрасли животноводства существуют проблемы, так как, большая доля продукции животноводства производится в личных подсобных хозяйствах населения (по данным на 1 января 2012 года в личном подсобном хозяйстве (далее – ЛПХ) содержится 76,7 % голов КРС, 67 % овец и коз, 72,5 % свиней, 62,7 % лошадей и 40,9 % птицы), отрасли животноводства присущи такие характеристики как низкий генетический потенциал животных, низкое использование современных технологий содержания, кормления и других технологий, что приводит к низкой продуктивности и качеству продукции, не позволяет обеспечить растущий спрос на внутреннем рынке, ведет к высокой себестоимости и снижению конкурентоспособности, приводит к формированию импортозависимости.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Для развития отрасли животноводства и стимулирования сельскохозяйственных товаропроизводителей к технологической модернизации производства, а также повышению объемов и качества производимой животноводческой продукции предполагается продолжить государственную поддержку производителей животноводческой продукции, которая будет направлена на возмещение затрат сельхозтоваропроизводителей (благополучателей), производство животноводческой продукции, удешевление стоимости кормов, используемых для кормления маточного поголовья сельскохозяйственных животных, что позволит стимулировать наращивание их численности и, как следствие, увеличение количества получаемого приплода.
В целях повышения удельного веса племенных животных, восстановления и увеличения генофонда мясного скота, а также продуктивных качеств сельскохозяйственных животных у товаропроизводителей будет продолжена государственная поддержка сельскохозяйственных товаропроизводителей для приобретения племенной продукции отечественной и зарубежной селекции.
Основным способом государственной поддержки сельхозтоваропроизводителей будет возмещение затрат товаропроизводителей по приобретению племенного материала (животных, семени и эмбрионов).
Кроме этого, будет оказана поддержка товаропроизводителям, занимающимся улучшением качественного состава и породных качеств сельскохозяйственных животных, в виде субсидирования затрат по содержанию племенного маточного поголовья и племенных быков-производителей, а также проведению селекционных и племенных работ.
Государственная поддержка сельхозтоваропроизводителей будет также распространяться на развитие овцеводства, коневодства, верблюдоводства и птицеводства, что создаст условия для увеличения доли племенного поголовья в общем стаде сельскохозяйственных животных и повысит их продуктивность.
Будет оказана поддержка отечественным птицефабрикам по приобретению племенного материала (суточных цыплят и инкубационного яйца).
Субсидирование племенного животноводства позволит обеспечить дальнейшую реализацию проекта по наращиванию экспортного потенциала мяса КРС, начатого в 2011 году.
Производство и переработка продукции АПК.
Объем производства пищевых продуктов в 2011 году сохранился на уровне прошлого года (747,4 млрд. тенге).

2011 жылы республиканың мал шаруашылығы саласында ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы малдың саны және мал шаруашылығы өнім өндірісінде оң серпін белгіленген, осында ірі қара малдың саны орта есеппен 12 %-ға, қой - 5 %-ға, жылқы - 17 %-ға, түйе – 6,2 %-ға, құс – 5,4 %-ға өсті.
Асыл тұқым жүйесінің шаруашылығында асыл тұқымды ірі қара малдың саны 178,8 мың бастан 196,2 мың басқа (10 %-ға) ұлғайды.
Еттің (сойылған түрінде) және жұмыртқаның өндірісі өткен жылғы деңгейде сақталды. Сүт өндірісі 3,0 %-ға төмендеді.
Соңғы 5 жыл ішінде құс етінің өндірісі 2 есе өсті (2006 жылы құс фабрикалары 55 мың тонна құс етін өндірген болатын). Сонымен қатар, өндірістегі отандық фабрикалардың үлесі республикадағы құс етінің жалпы өндірісінде 90 %-ды құрайды. Олармен 2011 жылы барлық санаттағы шаруашылықтармен өндірілген құс етінің 111 мың тоннадан 103 мың тоннасы өндірілген. Импорттық құс етінің үлестік салмағы 2006 жылғы 70 %-дан 2011 жылы 55 %-ға дейін төмендеді.
Мал шаруашылығы өнімінің өнеркәсіптік өндіріс жүйесінің құрылуына Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша 2011 жылдан бастап сәтті іске асырылып жатқан ірі қара мал етінің (бұдан әрі – ІҚМ) экспорттық әлеуетін дамыту жөніндегі жобасы әсерін тигізуде. Оның шеңберінде 2500 шаруа қожалықтарын құру жоспарланып отыр.
2011 жылдың қорытындылары бойынша 17,7 мың бордақылау орынға арналған бордақылау алаңдарының құрылысы қаржыландырылған, 13,5 мың бас етті ІҚМ әкелінген, шаруа және фермер қожалықтары 55,6 мың бас сүтті ІҚМ сатып алған.
Негiзгi проблемаларды талдау
Оң өзгерістермен қатар мал шаруашылығы саласында өзекті мәселелер де бар. Мал шаруашылығы өнімінің үлкен үлесі халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарда (2012 жылдың 1 қаңтары бойынша жеке қосалқы шаруашылығында (бұдан әрі – ЖҚШ) 76,7 % ІҚМ, 67 % қой мен ешкі, 72,5 % шошқа, 62,7 % жылқы және 40,9 % құс) өндірілетініне байланысты мал шаруашылығы саласы келесі сипаттамаларға ие: жануарлардың төмен генетикалық әлеуеті, күтіп-бағудың заманауи технологиялардың және басқа технологиялардың аз қолданылуы төмен өнімділіктің және өнімнің төмен сапасына әкеліп соғады, ішкі нарықтағы артып отырған сұранысты қамтымай, өзіндік құнының жоғары болуына және бәсекеге қабілеттіліктің төмендеуіне, импортқа тәуелділіктің қалыптасуына әкеледі.
Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау
Мал шаруашылығы саласын дамыту және тауар өндірушілерді өндірісін технологиялық қайта жаңғыртуға ынталандыру, сондай-ақ өндірілген мал шаруашылығы өнімдерінің көлемі мен сапасын арттыру мақсатында мал шаруашылығы өнімдерін өндірушілерді мемлекеттік қолдауды жалғастыру ұсынылады. Мемлекеттік қолдау мал шаруашылығы өнімдерін өндіруге жұмсалатын шығындарды өтеуге, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық басын азықтандыру үшін пайдаланылатын жемшөптің құнын арзандатуға бағытталатын болады, бұл олардың санын өсіруді ынталандыруға мүмкіндік береді және соның салдарынан алынатын төлдің саны ұлғаяды.
Асыл тұқымды малдардың үлес салмағын арттыру, етті малдың гендік қорын, сондай-ақ тауар өндірушілердегі ауыл шаруашылығы жануарларының өнімділік сапасын қалпына келтіру және ұлғайту мақсатында отандық және шетелдік селекцияның асыл тұқымды өнімдерін сатып алу үшін ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерді мемлекеттік қолдау жалғасатын болады.
Тауар өндірушілердің асыл тұқымды материал (малдар, тұқымдар және эмбриондар) сатып алу бойынша шығындарын өтеу мемлекеттік қолдаудың негізгі тәсілі болады.
Бұдан басқа, ауыл шаруашылығы жануарларының сапалық құрамы мен тұқымдық сапаларын жақсартумен айналысатын тауар өндірушілерге асыл тұқымды аналық басты және асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу бойынша, сондай-ақ селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар жүргізу бойынша шығындарын субсидиялау түрінде қолдау көрсетілетін болады.
Мемлекеттік қолдау қой шаруашылығын, жылқы шаруашылығын, түйе шаруашылығын және құс шаруашылығын дамытуға да таралатын болады, бұл ауыл шаруашылығы жануарларының жалпы табынындағы асыл тұқымды мал басының үлесін ұлғайту үшін жағдай жасайды және олардың өнімділігін арттырады.
Отандық құс фабрикаларына асыл тұқымдық материал (тәуліктік балапан және инкубациялық жұмыртқа) сатып алу бойынша қолдау көрсетілетін болады.
Асыл тұқымды мал шаруашылығын субсидиялау 2011 жылы басталған ІҚМ етінің экспорттық әлеуетін арттыру жөніндегі жобаны одан әрі іске асыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
АӨК өнімінің өндірісі және оны қайта өңдеу.
Азық-түліктер өндірісінің көлемі өткен жылдың деңгейінде сақталған (747,4 млрд. теңге).

Основную долю в структуре производства пищевых продуктов, включая напитки, занимают зерноперерабатывающая (31,1 %), мясоперерабатывающая (9,4 %), молочная (10,2 %), рыбоперерабатывающая (3,2 %), плодоовощная (2,2 %), масложировая отрасль (2,6 %), производство напитков (9,5 %).
В 2011 году наблюдается рост производства овощных консервов, макарон, риса, соков, маргарина, шоколада, кондитерских изделий, растительного масла и колбасных изделий, а также всех видов молочной продукции.
В 2011 году объем экспорта продуктов переработки составил 1 001,8 млн. долларов США, что на 3,4 % больше чем в 2010 году. Экспортные поставки в основном осуществлялись по рису, кисломолочным продуктам, мясным и мясорастительным консервам, обработанному молоку, кондитерским изделиям и плодоовощным консервам.
По данным Агентства Республики Казахстан по статистике в 2011 году объем частных инвестиций в основной капитал увеличился на 4,4 % (с 27,3 до 28,5 млрд. тенге), иностранных инвестиций в 3,8 раза (с 102 до 384,9 млн. тенге).
Анализ основных проблем
Основными сдерживающими факторами развития перерабатывающего сектора являются низкое качество и дефицит сырья, а также неразвитость торгово-логистической инфраструктуры, что приводит к не полной загруженности перерабатывающих мощностей.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
В сфере переработки сельскохозяйственной продукции будет продолжена работа по техническому и технологическому перевооружению производства с тем, чтобы повысить качество отечественной продукции, расширить ассортимент продовольственных товаров и тем самым создать равные условия для конкуренции с основными торговыми партнерами по Таможенному Союзу (далее – ТС).
В этой связи, будет продолжена государственная поддержка предприятий по переработке сельхозпродукции путем субсидирования процентной ставки кредитов, полученных в банках второго уровня на приобретение основных и оборотных средств.
Техническое оснащение АПК.
Сельхозпроизводителями в последние пять лет приобретается более высокопроизводительная техника ведущих мировых производителей. В результате в 2011 году энергообеспечение сельскохозяйственного производства возросло по сравнению с 2002 годом на 19,5 % и составило 165 лошадиных сил или 123 кВт на 100 га пашни. Для сравнения, в России энергообеспечение сельскохозяйственного производства составляет 259 кВт, в Германии, Голландии, Италии – 350 кВт, во Франции – 364 кВт, в Великобритании – 404 кВт, в США – 405 кВт. При этом, высокопроизводительные посевные комплексы «Хорш», «Джон-Дир», «Кейс», «Морис», составляющие 4,9 % от общего количества, засевают 35,2 % посевных площадей.
Анализ основных проблем

Азық-түлік өнімі өндіріс құрылымындағы негізгі үлесті астық өңдеу (31,1 %), ет өңдеу (9,4 %), сүт өңдеу (10,2 %), балық өңдеу (3,2 %), жеміс-көкөніс (2,2 %), май өңдеу саласы (2,6 %) және шырын өндірісі (9,5 %) құрайды.
Көкөністер консервілерінің, макаронның, күріштің, шырындардың, маргариннің, шоколадтың, кондитерлік тағамдардың, өсімдік майының және шұжық өнімдерінің, сондай-ақ сүт өнімінің барлық түрлер өндірісінің өсуі байқалады.
2011 жылы қайта өңдеу өнімінің экспорттық көлемі 1 001,8 млн. АҚШ долларын құрап, 2010 жылмен салыстырғанда 3,4 %-ға артық. Экспорттық жеткізулер негізінен қышқыл сүт өнімдер, етті және етті-өсімдік консервілер, өңделген сүт, кондитерлік тағамдар және жеміс-көкөністік консервілер бойынша жүргізілген.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің мәліметтері бойынша негізгі капиталға деген жеке инвестициялар 4,4 %-ға (27,3-тен 28,5 млрд. теңгеге дейін), шетелдік инвестициялар 3,8 есе өсті (102-ден 384,9 млн. теңгеге дейін).
Негiзгi проблемаларды талдау
Қайта өңдеу секторын дамытуды бәсеңдететін негізгі факторлар ретінде шикізаттың төмен сапасы және тапшылығы, сауда-логистикалық инфрақұрылымның дамымауы болып табылады, бұл қайта өңдеу қуаттылықтары жүктемесінің аз болуына әкеп соғады.
Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау
Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу саласында отандық өнім сапасын арттыру, азық-түлік тауарларының түр-түрін кеңейту және сол арқылы Кеден одағы бойынша біздің негізгі сауда серіктестерімен бәсекелестікке тең жағдайлар жасау үшін өндірісті техникалық және технологиялық қайта жарақтау, халықаралық сапа стандарттарына көшу өзекті болып қалуда.
Осыған байланысты, негізгі және аналым құралдарын сатып алу үшін ЕДБ алынған кредиттердің сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау арқылы ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу кәсіпорындарын мемлекеттік қолдау жалғастырылатын болады.
АӨК техникалық қамтылуы.
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер соңғы бес жылда озық шетелдік өндірушілердің барынша өнімділігі жоғары техникаларын сатып алуда. Нәтижесінде ауыл шаруашылығы өндірісін энергиямен қамтамасыз ету 2002 жылмен салыстырғанда 19,5 %-ға өсті және 165 жылқы күшін немесе 100 гектар жыртылған жерге 123 кВт құрайды. Салыстыру үшін, Ресейде ауыл шаруашылығы өндірісінің энергиямен қамтамасыз етілуі 259 кВт, Германия, Голландия, Италияда – 350 кВт, Францияда - 364 кВт, Ұлыбританияда - 404 кВт, АҚШ-та – 405 кВт құрайды. Бұл ретте, мәселен жалпы техника санының 4,9 %-ын құрайтын «Хорш», «Джон-Дир», «Кейс», «Морис» өнімділігі жоғары егу кешендері егіс алаңдарының 35,2 %-ын егеді.
Негiзгi проблемаларды талдау

Вместе с тем, в настоящее время 80 % парка сельскохозяйственной техники в Республике Казахстан изношено, несмотря на динамику роста абсолютного количества машин и оборудования. Средний возраст более 80 % зерноуборочных комбайнов и тракторов составляет 13-14 лет, при нормативном сроке эксплуатации 8-10 лет, списанию подлежит 71 % зерноуборочных комбайнов, 93 % тракторов и 95 % сеялок, существующий парк сельхозтехники в целом имеет износ в пределах 87 %. Средний коэффициент выбытия техники за 2004-2009 был положительным (0,7 % в год).
Оценка основных внешних и внутренних факторов
В целях обновления и расширения парка сельхозтехники будет продолжена государственная поддержка сельхозтоваропроизводителей с использованием инструментов лизинга и механизма субсидирования ставки вознаграждения по лизингу, выданному субъектам АПК.
Научное обеспечение и подготовка кадров АПК.
Объем финансирования прикладных научных исследований в области агропромышленного комплекса составляет более 3,3 млрд. тенге в год.
Подготовка кадров для АПК осуществляется в более 10 высших учебных заведениях по 18 специальностям и 168 сельских учебных заведениях технического и профессионального образования по 25 специальностям.
Наиболее востребованы агрономы, зоотехники, ветеринарно-санитарные врачи и фельдшеры, фермеры-менеджеры, инженеры-механики, инженеры-технологи мясных и молочных продуктов, по переработке зерна и хлебопекарного производства; техники-технологи, техники-электрики, техники-землеустроители; мастера-наладчики, электромонтеры, трактористы-машинисты и др.
Анализ основных проблем
Современное состояние отраслевой аграрной науки Казахстана характеризуется недостаточным финансированием, трудностями во внедрении научных разработок, недостаточным развитием системы распространения знаний, неразвитым уровнем трансферта передовых зарубежных технологий, отсутствием доступного финансирования на начальных этапах внедрения инноваций, неразвитым спросом на инновационные разработки и др.
Аграрный сектор постоянно испытывает острый недостаток в высококвалифицированных кадрах. Это прежде всего, связано со спецификой отрасли. Во-первых, отрасль остается одной из низкооплачиваемых (по данным Агентства Республики Казахстан по статистике на 1 января 2011 года среднемесячная заработная плата в сельском хозяйстве составила 36332 тенге, в промышленности – 93043 тенге, в целом по республике – 77482 тенге).
Во-вторых, социальная инфраструктура сельской местности все еще значительно отстает от городской.
В-третьих, условия труда сельских работников намного труднее, чем работников других отраслей. Все эти причины обуславливают низкий уровень трудоустройства выпускников аграрных специальностей.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
В настоящее время ведется работа по реформированию аграрной науки в целях повышения доступности образовательных и консультационных услуг для сельхозтоваропроизводителей.
В соответствии с мониторингом обеспеченности аграрного сектора кадрами Министерство сельского хозяйства ежегодно направляет в Министерство образования и науки заявку о потребности кадров по специальностям АПК для формирования государственного образовательного заказа на текущий учебный год.
На 2010-2011 учебный год в бакалавриатуре по сельскохозяйственным специальностям – 1730 и ветеринарным - 550, в магистратуре: сельскохозяйственные специальности – 110 и ветеринарные - 50; на 2011-2012 учебный год в бакалавриатуре по сельскохозяйственным специальностям - 1930 грантовых мест и ветеринарным – 630, в магистратуре: сельскохозяйственные специальности – 372 и ветеринарные - 110.
Фитосанитарная безопасность.
Уровень фитосанитарной безопасности в Республике Казахстан (далее-РК) находится в удовлетворительном состоянии с низким количеством случаев запрета на вывоз продукции растениеводства из Казахстана.
В целях обеспечения фитосанитарной безопасности необходимы своевременное проведение мониторинга за развитием и распространением карантинных, особо опасных и вредных организмов, составление прогноза их распространения с применением современного оборудования, определение координат их распространения для проведения мероприятий по локализации и ликвидации очагов распространения карантинных вредных организмов и по борьбе с вредными и особо опасными организмами.
Ветеринарная и пищевая безопасность.
В области ветеринарии на постоянной основе проводится целенаправленная работа по обеспечению эпизоотического благополучия, нестабильность которого является основной угрозой для развития АПК страны, и безопасности продуктов питания.
Анализ основных проблем
Развитие системы ветеринарной и пищевой безопасности сдерживает ряд факторов. Большая часть поголовья животных находится в личных подворьях, что существенно затрудняет ветконтроль. На сегодняшний день информационные системы не обеспечивают прослеживаемость продукции «от фермы до стола», не способны проводить эпизоотический надзор, мониторинг и прогнозирование вспышек. Отсутствует строгий контроль ветеринарных препаратов, диагностикумов. Существующая инфраструктура не обеспечивает должный уровень ветеринарной безопасности, ветеринарные организации (коммунальные государственные предприятия, областные и районные ветеринарные лаборатории) не оснащены должным образом всем необходимым оборудованием.

Сонымен қатар, қазіргі таңда машиналар мен жабдықтардың абсолютті санының өсу серпініне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы ауыл шаруашылығы техникасы паркінің 80 %-ы тозған. Қазіргі таңда пайдаланудың нормативтік мерзімі 8-10 жыл кезінде 80 %-дан астам астық жинау комбайндары мен тракторларының орташа пайдаланылған жылы 13-14 жыл, 71 % астық жинау комбайндары, 93 % тракторлар және 95 % тұқым себетін машина есептен шығаруға жатады, ауыл шаруашылығы техникаларының қолда бар паркі жалпы 87 % шегінде тозған. 2004-2009 жылдары техниканың қатардан шығып қалуының орташа коэффициенті оң болды (жылына 0,7 %).
Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау
Ауыл шаруашылығы техникасының паркін жаңарту және кеңейту мақсатында лизинг құралын және лизинг төлемдерін субсидиялау тетігін пайдалана отырып мемлекеттік қолдауды жалғастыру қажет.
Ғылыми қамтамасыз ету және АӨК кадрларын даярлау.
Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулерді қаржыландыру көлемі жылына 3,3 млрд. теңгеден астамды құрайды.
АӨК кадрларының даярлығы 18 мамандық бойынша 10 жоғары білім беру мекемесінде және 25 мамандық бойынша 168 техникалық және кәсіптік білім берудің ауылдық білім беру мекемесінде жүргізіледі.
Ең қажет етілетін агрономдар, зоотехниктер, ветеринариялық-санитариялық дәрігерлер мен фельдшерлер, фермер-менеджерлер, инженер-механиктер, ет және сүт өнімдерінің, астықты қайта өңдеу және нан пісіру өнеркәсібінің инженер-технологтары, техник-технологтар, техник-электриктер, техник-жерге орналастырушылар, шебер-жөндеушілер, электромонтерлер, тракторист-машинистер және тағы басқа мамандықтар.
Негiзгi проблемаларды талдау
Қазақстанның салалық аграрлық ғылымының қазіргі жай-күйі жеткіліксіз қаржыландырумен, ғылыми әзірлемелерді енгізудің қиындығымен, білім тарату жүйесінің жеткіліксіз дамуымен, алдыңғы қатарлы шетелдік технологиялар трансфертінің дамымаған деңгейімен, инновацияларды енгізудің бастапқы сатыларында қолжетімді қаржыландырудың жоқтығымен, инновациялық әзірлемелерге деген дамымаған сұраныспен және т.б. сипатталады
Аграрлық сала үнемі жоғары кәсіптік мамандардың жетіспеушілігін сезеді. Ол әсіресе саланың ерекшілігіне байланысты. Біріншіден, сала жалақысы ең төменгілердің қатарында (Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің мәліметтері бойынша 2011 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығындағы орташа айлық жалақының мөлшері 36332 теңге, өнеркәсіпте 93043 теңге, республика бойынша 77482 теңге).
Екіншіден, ауылды жерлердің әлеуметтік инфрақұрылымы қалалықтан айтарлықтай артта қалуда.
Үшіншіден, ауыл шаруашылығы қызметкерлерін еңбек жағдайлары басқа сала қызметкерлерінің еңбегінен анағұрлым қиындау. Осы аталған себептер аграрлық мамандықтар түлектерінің жұмысқа орналасудың төмен деңгейіне себепші болды.
Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау
Қазіргі уақытта ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін білім беру және консультациялық қызметтерге қол жеткізуді арттыру мақсатында аграрлық ғылымын реформалау бойынша жұмыс жүргізілуде.
Аграрлық секторды кадрлармен қамтамасыз ету мониторингке сәйкес Ауыл шаруашылығы министрлігі ағымдағы оқу жылына мемлекеттік білім беру тапсырысты құру үшін Білім және ғылым министрлігіне АӨК мамандықтары бойынша кадрлар қажеттілігі туралы тапсырысын жыл сайын жолдайды.
2010 - 2011 оқу жылында бакалавриатта ауыл шаруашылығы – 1730 және ветеринариялық мамандықтары бойынша – 550, магистратурада: ауыл шаруашылығы – 110 және ветеринариялық мамандықтар бойынша – 50;
2011 - 2012 оқу жылында бакалавриатта ауыл шаруашылығы – 1930 грант орындары және ветеринариялық мамандықтар бойынша – 630, магистратурада: ауыл шаруашылығы – 372 және ветеринариялық мамандықтар бойынша – 110.
Фитосанитариялық қауіпсіздік.
Қазақстан Республикасындағы фитосанитариялық қауіпсіздік деңгейі Қазақстаннан өсімдік шаруашылығы өнімдерін шығаруға тыйым салу жағдайларының төмен санымен қанағаттанарлық деңгейде.
Фитосанитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында заманауи жабдықтарды қолдана отырып, карантиндік, ерекше қауіпті және зиянды организмдердің дамуы мен тарауының мониторингін уақтылы жүргізу, олардың таралу болжамын жасау, карантиндік зиянды организмдердің таралу ошақтарын оқшаулау мен жою жөніндегі және зиянды және ерекше қауіпті организмдерге қарсы күресу жөніндегі іс-шараларды өткізу үшін олардың таралу координаталарын айқындау қажет.
Ветеринариялық және азық-түлік қауіпсіздігі.
Ветеринария саласында тұрақсыздығы елдің АӨК дамуына негізгі қауіп болып табылатын республикадағы эпизоотиялық қолайлылықты және тамақ өнiмдерiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша мақсатты жұмыстар тұрақты негiзде жүргiзiлуде.
Негiзгi проблемаларды талдау
Ветеринариялық және азық-түлік қауіпсіздігі жүйесін дамытуды бірқатар факторлар бәсеңдетеді. Мал басының басым бөлігі жеке қосалқы шаруашылықтарда, бұл ветеринариялық бақылауды жүргізуді қиындатады. Қазіргі уақытта ақпараттық жүйелер «фермадан үстелге дейінгі» өнімнің жолын анықтауды, эпизоотиялық қадағалауды жүргізуге мүмкіндігін жасауды, ауру тарауының мониторингін жүргізуді және болжамдауды қамтамасыз етпейді. Ветеринариялық препараттардың, диагностикумдардың қатаң бақылауы жоқ. Қолданыстағы инфрақұрылым ветеринариялық қауіпсіздіктің тиісті деңгейін қамтамасыз етпейді, ветеринариялық ұйымдар (коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар, облыстық және аудандық ветеринариялық зертханалар) барлық қажетті жабдықпен тиісті түрде жабдықталмаған.

В 2011 году было зарегистрировано 227 очагов острых инфекционных болезней, в результате чего для ряда областей Казахстана был запрещен экспорт животноводческой продукции.
Наиболее распространенными заболеваниями являются бруцеллез крупного и мелкого рогатого скота и лейкоз КРС. В 2011 году положительный результат на бруцеллез показали 75 038 проб КРС и 32 705 проб мелких рогатых скот (далее – МРС), также было выявлено 58 046 положительных проб на лейкоз, что указывает на снижение количества заболеваний по сравнению с 2010 годом на 14 %, 15 % и 10 % соответственно.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
В целях приведения деятельности ветеринарных лабораторий с требованиями международных стандартов с 2007 года по 2011 год проводится работа по строительству и модернизации их материально-технического состояния. Так, в 2011 году построено 11 областных, 15 районных ветеринарных лабораторий, которые в полной мере обеспечены самым современным оборудованием для проведения анализов с высокой чувствительностью.

2011 жылы 227 аса инфекциялық аурулардың ошағы тіркелген еді. Осының нәтижесінде Қазақстанның бірқатар облыстарында мал шаруашылығы өнімінің экспортына тыйым салынған болатын.
Ең таралған аурулардың қатары ірі қара және кіші малдың бруцелезі және лейкоз. 2011 жылы бруцелездің 75038 ІҚМ және 32705 кіші мүйізді мал (бұдан әрі – КММ) сынақ сынамасы оң қорытындыны көрсетті, сондай-ақ лейкозға 58 046 оң сынама анықталды. Бұл 2010 жылмен салыстырғанда аурулар саны тиісінше 14 %, 15 % және 10 %-ға төмендегенін көрсетеді.
Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау
Ветеринариялық зертханалар қызметін халықаралық стандарттар талаптарына сәйкестендіру мақсатында 2007 жылдан бастап қазіргі уақытқа дейін зертханалардың құрылысы мен материалдық-техникалық жағдайын жаңарту бойынша жұмыс жүргізілуде. Осылайша, 11 облыстық, 15 аудандық ветеринариялық зертханалардың құрылысы аяқталды, олар жоғары сезгіш талдауларды жүргізуге арналған ең заманауи жабдықтармен қамтылған.
Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ауыл шаруашылығы малын тиісті ветеринариялық-санитариялық жағдайларда сою жүйесін ұйымдастыру бойынша жұмыс жүргізілді. Соңғы екі жыл ішінде

Для обеспечения безопасности пищевой продукции проведена работа по организации системы убоя сельскохозяйственных животных в надлежащих ветеринарно-санитарных условиях. За последние два года (2010 – 2011 годы) построено 1553 объекта убоя сельскохозяйственных животных (178 убойных пунктов, 1337 убойных площадок, 38 мясоперерабатывающих предприятий), что на 89 % покрывает общереспубликанскую потребность.
Планируемое вступление во Всемирную торговую организацию (далее – ВТО) требует от сельхозтоваропроизводителей поставку качественной и безопасной продукции, соответствующей международным стандартам пищевой безопасности. В этой связи, в рамках сотрудничества с международными организациями планируется проработать вопрос совершенствования законодательной базы, пересмотреть стратегию борьбы с заболеваниями животных, создать развернутую сеть лабораторий с интегрированной информационной системой для контроля, надзора и мониторинга за заболеваниями.
Кроме того, в основу эффективности проведения профилактических мероприятий будет заложена система использования ветеринарных диагностических и иммунопрофилактических препаратов, соответствующих международным стандартам, в т.ч. GMP/GLP с поэтапным развитием отечественной биопромышленности, где примут участие ведущие производители мира.

(2010 – 2011 жылдары) ауыл шаруашылық малын союдың 1553 нысаны (178 сою пункті, 1337 сою алаңы, 38 ет өңдеуші кәсіпорны) құрылды, жалпы республикалық қажеттілікті 89 %-ға қамтиды.
Дүниежүзілік сауда ұйымына (бұдан әрі – ДСҰ) жоспарланып отырған кіру ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерден халықаралық тамақ қауіпсіздігі стандарттарына сәйкес келетін сапалы және қауіпсіз өнімді жеткізуді талап етеді. Осыған байланысты, халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық шеңберінде заңнамалық база жетілдіріледі, Жануарлардың ауруларына қарсы күресу стратегиялары қайта қаралады, ауруларды бақылау, қадағалау және мониторингі үшін ықпалдастырылған ақпараттық жүйесі бар зертханалардың кең таралған желісі құрылатын болады.
Бұдан басқа, алдын алу іс-шараларын жүргізу тиімділігінің негізіне халықаралық стандарттарға сәйкес келетін ветеринариялық диагностикалық және иммундық алдын алу препараттарын қолдану жүйесі, оның ішінде әлемнің жетекші өндірушілері қатысатын отандық биоөнеркәсіпті кезең-кезеңімен дамыта отырып GMP/GLP алынатын болады.

2. Разработать и утвердить в установленном порядке ТЭО информационной системы
-
-
Х
-
-
3.2. Соответствие стратегических направлений
и целей государственного органа стратегическим
целям государства
Стратегические направления и цели государственного органа
Наименование стратегического и (или) программного документа
1
2
Стратегическое направление 1. Развитие агропромышленного комплекса.
Цель 1.1. Создание условий для повышения конкурентоспособности субъектов АПК Республики Казахстан
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 29 января 2010 года «Новое десятилетие – новый экономический подъем – новые возможности Казахстана»;
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 28 января 2011 года «Построим будущее вместе!»;
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 27 января 2012 года «Социально-экономическая модернизация – главный вектор развития Казахстана»;
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан-2050»: Новый политический курс состоявшегося государства»;
Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958, Республиканский форум работников агропромышленного комплекса.

2. Ақпараттық жүйенің техникалық экономикалық негіздемесін (бұдан әрі – ТЭН) әзірлеу және белгіленген тәртіппен бекіту
-
-
Х
-
-
3.2. Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары мен
мақсаттарының мемлекеттiң стратегиялық мақсаттарына сәйкестiгi
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт. Агроөнеркәсiптік кешенді дамыту
1.1-мақсат. Қазақстан Республикасы АӨК субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін жағдай жасау
Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә. Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкiндiктерi» атты Қазақстан халқына Жолдауы; Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә. Назарбаевтың 2011 жылғы 28 қаңтардағы «Болашақты бірге қалаймыз!» атты Қазақстан халқына Жолдауы; Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 27 қаңтардағы «Әлеуметтік-экономикалық жаңарту – Қазақстан дамуының басты бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы; Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасын үдемелi индустриялық-инновациялық дамыту жөнiндегi 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарлама, Агроөнеркәсіптік кешен қызметкерлерінің республикалық форумы

Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического направления и цели государственного органа
Период реализации
Стратегическое направление 1. Развитие агропромышленного комплекса
Цель 1.1. Создание условий для повышения конкурентоспособности субъектов АПК Республики Казахстан
Задача 1.1.1. Повышение экономической доступности элитных семян и саженцев плодово-ягодных культур и винограда
Задача 1.1.2. Повышение экономической доступности экспертизы сортовых и посевных качеств семян
Задача 1.1.3. Повышение экономической доступности страхования в растениеводстве
Задача 1.1.4. Повышение экономической доступности содержания скота и производства продукции животноводства
Задача 1.1.5. Повышение экономической доступности племенной продукции
Задача 1.1.6. Повышение экономической доступности кредитов и лизинга
Задача 1.1.7. Повышение экономической доступности образовательных услуг, результатов аграрной науки и консультационных услуг
Задача 1.1.8. Развитие системы фитосанитарной безопасности
Задача 1.1.9. Развитие системы ветеринарной безопасности
Задача 1.1.10. Повышение эффективности агрохимического обслуживания сельского хозяйства
Задача 1.1.11. Повышение эффективности государственного сортоиспытания сельскохозяйственных культур
Задача 1.1.12. Развитие системы оказания государственных услуг для субъектов агропромышленного комплекса
Задача 1.1.13. Развитие системы технического регулирования в сельском хозяйстве
Задача 1.1.14. Повышение эффективности системы государственного контроля и надзора в агропромышленном комплексе
Провести мониторинг исполнения актов и поручений высшего руководства Республики Казахстан, находящихся на контроле
2011-2015 годы
Обеспечить проведение ревизии всех действующих норм положенности, нормативов затрат, используемых Министерством и подведомственными учреждениями при формировании бюджетных заявок
Обеспечить продвижение по карьерной лестнице перспективных специалистов
Провести конкурсы на замещение вакантных административных должностей
Направить государственных служащих согласно установленному лимиту на курсы повышения квалификации и переподготовки в Академию государственного управления при Президенте Республики Казахстан
Направить на курсы государственных служащих, подлежащих повышению квалификации согласно установленному лимиту
Обеспечить полноту и качество информации на сайте Министерства по разделам в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах».
Провести автоматизацию государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам МСХ РК
Обеспечить проведение правового мониторинга НПА в агропромышленном комплексе
Обеспечить проведение качественной правовой экспертизы представленных проектов подзаконных НПА

4-бөлiм. Функционалдық мүмкiндiктердi дамыту
Мемлекеттік органның стратегиялық бағытының, мақсатының және міндетінің атауы
Мемлекеттік органның стратегиялық бағытын іске асыру бойынша іс-шаралары және мақсаты
Іске асырылу кезеңі
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Агроөнеркәсiптік кешенді дамыту
1.1-мақсат. Қазақстан Республикасы АӨК субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін жағдай  жасау
1.1.1-міндет. Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің элиталық тұқымдары мен екпелерінің экономикалық қолжетімділігін арттыру
1.1.2-міндет. Тұқымның сорттық және егістік сапасын сараптаудың экономикалық қолжетімділігін арттыру
1.1.3-міндет. Өсімдік шаруашылығындағы сақтандырудың экономикалық қолжетімділігін арттыру
1.1.4-міндет. Малды күтіп-бағудың және мал шаруашылығы өнімдері өндірісінің экономикалық қолжетімділігін арттыру
1.1.5-міндет. Асыл тұқымды өнімнің экономикалық қолжетімділігін арттыру
1.1.6-міндет. Кредиттер мен лизингтің экономикалық қолжетімділігін арттыру
1.1.7-міндет. Білім беру қызметтерінің, аграрлық ғылым нәтижелерінің және консультациялық қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру
1.1.8-міндет. Фитосанитариялық қауіпсіздік жүйесін дамыту
1.1.9-міндет. Ветеринариялық қауіпсіздік жүйесін дамыту
1.1.10-міндет. Ауыл шаруашылығына агрохимиялық қызмет етудің тиімділігін арттыру
1.1.11-міндет. Ауыл шаруашылығы дақылдарын мемлекеттік сорттық сынау тиімділігін арттыру
1.1.12-міндет. Агроөнеркәсіптік кешен субъектілері үшін мемлекеттік қызмет көрсету жүйесін  дамыту
1.1.14-міндет. АӨК-дегі мемлекеттік бақылау және қадағалау жүйесінің тиімділігін арттыру
1.1.13-міндет. Ауыл шаруашылығындағы техникалық реттеу  жүйесін дамыту
ҚР жоғары басшыларының бақылаудағы актілері мен тапсырмаларының орындалу мониторингін жүргізу
2011 – 2015 жылдар
Бюджеттік өтінімдерді қалыптастыру кезінде Министрлік пен ведомствоға қарасты мекемелер қолданатын барлық қолданыстағы тиесілілік нормаларының шығындар номаларының тексерісін жүргізуді қамтамасыз ету
Болашағы бар қызметкерлерді мансап бойынша көтерілуін қамтамасыз ету
Бос лауазымдардың міндетін атқару бойынша конкурс жүргізу
Мемлекеттік қызметкерлерді бекітілген лимит бойынша ҚР Президенті жанындағы мемлекеттік басқару академиясына біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарына жіберу
Тиісті мемлекеттік қызметкерлерді бекітілген лимит бойынша біліктілікті арттыру курстарына жіберу
«Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Министрліктің сайтындағы бөлімдер бойынша ақпараттың толық және сапалы болуын қамтамасыз ету
Жеке және заңды тұлғаларға ҚР АШМ көрсететін мемлекеттік қызметтердің автоматтандырылуын жүргізу
Агроөнеркәсіптік кешендегі НҚА құқықтық мониторингін жүргізуді қамтамасыз ету
Ұсынылған заңға тәуелді НҚА жобаларға сапалы құқықтық сараптама жүргізілуін қамтамасыз ету

Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые государственными органами
1
2
3
Стратегическое направление 1. Развитие агропромышленного комплекса.
Цель 1. Создание условий для повышения конкурентоспособности субъектов АПК Республики Казахстан
Задача 1.1.1. Повышение экономической доступности элитных семян и саженцев плодово-ягодных культур и винограда
ППР.
1. Объем приобретенных элитных семян, охваченный субсидированием.
2. Объем приобретенных элитных саженцев, охваченный субсидированием.
3. Площадь закладки маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда.
4. Площадь обслуживания маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда, охваченная субсидированием.
МИО
Осуществить субсидирование развития семеноводства
Задача 1.1.4. Повышение экономической доступности содержания скота и производства продукции животноводства
ППР.
1. Численность охваченного субсидированием маточного поголовья КРС в агроформированиях.
2. Объем производимой говядины, охваченный субсидированием на удешевление комбинированных и концентрированных кормов.
3. Объем производимой баранины, охваченный субсидированием на удешевление комбинированных и концентрированных кормов.
4. Объем производимой конины, охваченный субсидированием на удешевление комбинированных и концентрированных кормов.
5. Объем производимой свинины, охваченный субсидированием на удешевление комбинированных и концентрированных кормов.
6. Объем производимого мяса птицы, охваченный субсидированием на удешевление комбинированных и концентрированных кормов.
7. Объем производимой шерсти, охваченный субсидированием на удешевление комбинированных и концентрированных кормов.
8. Объем производимого молока, охваченный субсидированием на удешевление комбинированных и концентрированных кормов.
9. Объем производимого товарного яйца, охваченный субсидированием на удешевление комбинированных и концентрированных кормов.
МИО
Осуществить субсидирование стоимости комбикормов (концкормов), используемых для производства говядины, свинины, мяса птицы, товарного яйца, а также стоимости производства молока, тонкой шерсти, баранины, конины.
Задача 1.1.5. Повышение экономической доступности племенной продукции
ППР.
1. Количество приобретенного племенного крупного рогатого скота отечественной селекции в рамках выделенных субсидий.
2. Количество приобретенного крупного рогатого скота мясного направления зарубежной селекции в рамках выделенных субсидий.

5-бөлiм. Ведомствоаралық өзара iс-қимыл
Қол жеткізу үшiн ведомствоаралық өзара iс-қимылды қажеттi мiндеттер көрсеткiштерi
Ведомствоаралық өзара iс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттiк орган
Мемлекеттiк орган жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Агроөнеркәсiптік кешенді дамыту
1.1-мақсат. Қазақстан Республикасы АӨК субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін жағдай жасау
1.1.1-міндет. Элиталық тұқымдар мен жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерінің экономикалық қолжетімділігін арттыру
ТНК 1. Субсидиялаумен қамтылған сатып алынған таңдаулы тұқымдар көлемі;
2. Субсидиялаумен қамтылған сатып алынған таңдаулы көшеттер көлемі;
3. Субсидиялаумен қамтылған жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылғы көшеттерін отырғызудың алаңы;
4. Субсидиялаумен қамтылған жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық көшеттерінің аналықтарына қызмет көрсету алаңы.
ЖАО
Тұқым шаруашылығын дамытудың субсидиялануын іске асыру.
1.1.4-міндет. Мал шаруашылығындағы тауарлар, жұмыстар мен қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру
ТНК 1. Субсидиямен қамтылған аграрлық құрылымдардағы ІҚМ аналық малдың саны;
2. Құрама және байытылған жемшөпті арзандатуға арналған субсидиямен қамтылған өндірілетін сиыр етінің көлемі;
3. Құрама және байытылған жемшөпті арзандатуға арналған субсидиямен қамтылған өндірілетін қой етінің көлемі;
4. Құрама және байытылған жемшөпті арзандатуға арналған субсидиямен қамтылған өндірілетін жылқы етінің көлемі;
5. Құрама және байытылған жемшөпті арзандатуға арналған субсидиямен қамтылған өндірілетін шошқа етінің көлемі;
6. Құрама және байытылған жемшөпті арзандатуға арналған субсидиямен қамтылған өндірілетін құс етінің көлемі;
7. Құрама және байытылған жемшөпті арзандатуға арналған субсидиямен қамтылған өндірілетін жүннің көлемі;
8. Құрама және байытылған жемшөпті арзандатуға арналған субсидиямен қамтылған өндірілетін сүттің көлемі;
9. Құрама және байытылған жемшөпті арзандатуға арналған субсидиямен қамтылған өндірілетін тауарлық жұмыртқаның көлемі.
ЖАО
Ірі қара, шошқа, құс еті, құс жұмыртқасын өндіру үшін пайдаланылатын құрама жем құнының, сондай-ақ сүт, биязы жүн, қой, жылқы еттерінің өндіріс құнының субсидиялануын іске асыру.
1.1.5-міндет. Асыл тұқымды өнімнің экономикалық қол жетімділігін арттыру
ТНК 1. Бөлінген субсидиялар шеңберінде отандық селекциялы сатып алынған асыл тұқымды ірі қара малдың саны;
2. Бөлінген субсидиялар шеңберінде шетелдік селекциялы сатып алынған етті бағыттағы ірі қара малдың саны;

3. Количество приобретенного крупного рогатого скота молочного направления зарубежной селекции в рамках выделенных субсидий.
4. Количество голов скота, охваченное субсидиями на ведение селекционно-племенной работы в мясном и молочном скотоводстве.
5. Количество племенных быков мясных пород, используемых для случки в общественном стаде, сформированном из личных подсобных хозяйств, охваченных субсидиями на содержание.
6. Количество пересаженных эмбрионов, охваченное субсидированием.
7. Количество доз семени, охваченное субсидиями на искусственное осеменение.
8. Численность приобретенных суточных цыплят мясного направления, охваченная субсидированием.
9. Численность приобретенных суточных цыплят яичного направления, охваченная субсидированием.
10. Численность приобретаемого инкубационного яйца.
11. Численность приобретенного племенного молодняка овец, охваченная субсидированием.
12. Численность приобретенного племенного молодняка маралов, охваченная субсидированием.
13. Численность приобретенного племенного молодняка свиней, охваченная субсидированием.
14. Численность приобретенного племенного молодняка лошадей, охваченная субсидированием.
15. Численность приобретенного племенного молодняка верблюдов, охваченная субсидированием.
МИО
Осуществить субсидирование стоимости приобретенной СХТП племенной продукции (материала).
Задача 1.1.8. Развитие системы фитосанитарной безопасности.
ППР.
1. Коэффициент угрозы распространения карантинных и особо опасных вредных организмов.
МИО
Обеспечить проведение химических обработок для снижения численности особо опасных, вредных организмов до безопасного уровня (ниже экономического порога вредности).
Задача 1.1.9. Развитие системы ветеринарной безопасности
ППР.
1. Доля диагностических исследований на особо опасные болезни животных с использованием ветеринарных препаратов, производство которых сертифицировано по международному стандарту.
2. Доля применяемых иммунопрофилактических ветеринарных препаратов против особо опасных болезней животных, производство которых сертифицировано по международному стандарту (в т.ч. GMP-стандарту).
МИО
Обеспечить комплекс мероприятий, направленных на защиту населения и животного мира от болезней общих для человека, животных и птиц, путем своевременного выполнения ветеринарно-профилактических и диагностических мероприятий.
Раздел 6. Управление рисками
Наименование возможного риска
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски
мировой финансовый кризис
Недостижение следующих целевых индикаторов и прямых показателей стратегического плана:

3. Бөлінген субсидиялар шеңберінде шетелдік селекциялы сатып алынған сүтті бағыттағы ірі қара малдың саны;
4. Етті және сүтті ірі қара мал шаруашылығында селекциялық-асыл тұқымды жұмысты жүргізуге субсидиялаумен қамтылған мал басының саны;
5. Жеке қосалқы шаруашылықтардан қалыптастырылған қоғамдық табында шағылыстыру үшін пайдаланылатын, ұстауға субсидиялаумен қамтылған етті тұқымды асыл тұқымды бұқалардың саны;
6. Субсидиялаумен қамтылған ауыстырып салынған эмбриондар саны;
7. Жасанды ұрықтандыруға субсидиялаумен қамтылған ұрық дозаларының саны;
8. Сатып алынған, субсидиялаумен қамтылған етті бағыттағы тәуліктік балапандар саны;
9. Сатып алынған, субсидиялаумен қамтылған жұмыртқа бағыттағы тәуліктік балапандар саны;
10. Сатып алынатын инкубациялық жұмыртқа саны;
11. Сатып алынған, субсидиялаумен қамтылған қойлардың асыл тұқымды төлдерінің саны;
12. Сатып алынған, субсидиялаумен қамтылған маралдардың асыл тұқымды төлдерінің саны;
13. Сатып алынған, субсидиялаумен қамтылған шошқалардың асыл тұқымды төлдерінің саны;
14. Сатып алынған, субсидиялаумен қамтылған жылқылардың асыл тұқымды төлдерінің саны;
15. Сатып алынған, субсидиялаумен қамтылған түйелердің асыл тұқымды төлдерінің саны.
ЖАО
Тауар өңдірушілер сатып алған асылтұқымдық өнімдер (материалдар) құнының субсидиялануын іске асыру.
1.1.8-міндет. Фитосанитариялық қауіпсіздік жүйесін дамыту
ТНК 1. Карантиндік және ерекше қауіпті зиянды организмдердің таралу қаупінің коэффициенті
ЖАО
Аса қауіпті зиянды организмдер санын қауіпсіз деңгейге (экономикалық зияндылық шегінен төмен - ЭЗШ) дейін төмендету үшін химиялық өңдеу жүргізу.
1.1.9-міндет. Ветеринариялық қауіпсіздік жүйесін дамыту
ТНК 1. Өндірісі халықаралық стандарттар бойынша сертификатталған ветеринариялық дәрмектерді қолдана отырып, жануарлардың аса қауіпті ауруларына диагностикалық зерттеулердің үлесі
2. Өндірісі халықаралық стандарттар бойынша сертификатталған жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы иммунопрофилактикалық ветеринариялық дәрмектерді қолданудың үлесі (оның ішінде өндірісі GMP)
ЖАО
Ветеринариялық-санитариялық және диагностикалық iс-шараларды уақтылы жүргiзу арқылы халықты және жануарлар әлемiн адамдар, жануарлар және құстар үшiн ортақ аурулардан қорғауға бағытталған іс-шаралар кешенін қамтамасыз ету.
6-бөлiм. Тәуекелдердi басқару
Мүмкiн болатын тәуекелдiң атауы
Тәуекелдердi басқару жөнiндегi шаралар қабылданбаған жағдайда мүмкiн болатын салдарлар
Тәуекелдердi басқару жөнiндегi iс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
әлемдiк қаржы дағдарысы
Стратегиялық жоспардың келесі нысаналы индикаторлар мен тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің қол жетілмеуіне әкеледі:

1. Объем негосударственных кредитных средств, привлеченных в АПК за счет мер по повышению доступности кредитов и лизинг.
2. Коэффициент угрозы распространения карантинных и особо опасных вредных организмов.
3. Объем приобретенных элитных семян, охваченный субсидированием.
4. Объем приобретенных элитных саженцев, охваченный субсидированием.
5. Площадь закладки маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда.
6. Площадь обслуживания маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда, охваченная субсидированием.
7. Количество исследований для определения качества семян.
8. Осуществить экспертизу сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала.
9. Численность охваченного субсидированием маточного поголовья КРС в агроформированиях.
10. Объем производимой животноводческой продукции, охваченный субсидированием на удешевление комбинированных и концентрированных кормов (по видам: говядина, баранина, конина, свинина, мясо птицы, шерсть, молоко, товарное яйцо).
11. Количество приобретенного племенного крупного рогатого скота отечественной селекции в рамках выделенных субсидий.
12. Количество приобретенного крупного рогатого скота зарубежной селекции в рамках выделенных субсидий (мясного направления, молочного направления).
13. Количество голов скота, охваченное субсидиями на ведение селекционно-племенной работы в мясном и молочном скотоводстве.
14. Количество племенных быков мясных пород, используемых для случки в общественном стаде, сформированном из личных подсобных хозяйств, охваченных субсидиями на содержание.
15. Количество пересаженных эмбрионов, охваченное субсидированием.
16. Количество доз семени, охваченное субсидиями на искусственное осеменение.
17. Численность приобретенных суточных цыплят, охваченная субсидированием (мясного направления, яичного направления).
18. Численность приобретаемого инкубационного яйца.
19. Численность приобретенного племенного молодняка, охваченная субсидированием (по видам: овцы, маралы, свиньи, лошади, верблюды).
20. Количество голов мелкого рогатого скота, охваченное субсидированием на ведение племенной работы в овцеводстве.
21. Сумма кредитов, включая лизинг, выданных субъектам АПК за счет субсидирования ставок вознаграждения.
22. Количество субъектов АПК, охваченных образовательными и консультационными услугами результатов аграрной науки.
23. Доля диагностических исследований на особо опасные болезни животных с использованием ветеринарных препаратов, производство которых сертифицировано по международному стандарту.

1. Кредиттер мен лизингтің қолжетімділігін арттыру жөніндегі шаралар есебінен АӨК-ге тартылған мемлекеттік емес кредиттік қаражат көлемі.
2. Карантиндік және ерекше қауіпті зиянды организмдердің таралу қаупінің коэффициенті.
3. Субсидиялаумен қамтылған сатып алынған таңдаулы тұқымдар көлемі.
4. Субсидиялаумен қамтылған сатып алынған таңдаулы көшеттер көлемі.
5. Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылғы көшеттерін отырғызу және өсірудің көлемі.
6. Субсидиялаумен қамтылған жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық көшеттерінің аналықтарына қызмет көрсету алаңы.
7. Тұқымдар сапасын анықтау үшін зерттеулер саны.
8. Тұқымдық және отырғызу материалдарының сорттық және егістік сапасын сараптауды жүзеге асыру.
9. Субсидиямен қамтылған аграрлық құрылымдардағы ІҚМ аналық малдың саны.
10. Құрама және байытылған жемшөпті арзандатуға арналған субсидиямен қамтылған өндірілетін мал шаруашылығы өнімнің көлемі (түрлер бойынша: сиыр еті, қой еті, жылқы еті, шошқа еті, құс еті, жүн, сүт, тауарлы жұмыртқа).
11. Бөлінген субсидиялар шеңберінде отандық селекциялы сатып алынған асыл тұқымды ірі қара малдың саны.
12. Бөлінген субсидиялар шеңберінде шетелдік селекциялы сатып алынған асыл тұқымды ірі қара малдың саны (етті бағыт, сүтті бағыт).
13. Етті және сүтті ірі қара мал шаруашылығында селекциялық-асыл тұқымды жұмысты жүргізуге субсидиялаумен қамтылған мал басының саны.
14. ЖҚШ-дан қалыптастырылған қоғамдық табында шағылыстыру үшін пайдаланылатын, қолдауға субсидиялаумен қамтылған етті тұқымды асыл тұқымды бұқалардың саны.
15. Субсидиялаумен қамтылған енгізілген эмбриондар саны.
16. Жасанды ұрықтандыруға субсидиялаумен қамтылған ұрық дозаларының саны.
17. Сатып алынған, субсидиялаумен қамтылған тәуліктік балапандар саны (етті бағыт, жұмыртқа бағыты).
18. Сатып алынатын инкубациялық жұмыртқа саны.
19. Субсидиялаумен қамтылған асыл тұқымды төлдер саны (түрлер бойынша: қой, марал, шошқа, жылқы, түйе).
20. Қой шаруашылығында асылдандыру жұмысын жүргізуге субсидиялаумен қамтылған ҰМ басының саны.
21. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау есебінен берілген, АӨК субъектілеріне кредиттер және олардың ішінде лизингінің көлемі.
22. Аграрлық ғылым нәтижелерінің білім беру және кеңес беру қызметтерімен қамтылған АӨК субъектілерінің саны.
23. Өндірісі халықаралық стандарттар бойынша сертификатталған ветеринариялық дәрмектерді қолдана отырып, жануарлардың аса қауіпті ауруларына диагностикалық зерттеулердің үлесі.

24. Доля применяемых иммунопрофилактических ветеринарных препаратов против особо опасных болезней животных, производство которых сертифицировано по международному стандарту (в т.ч. GMP-стандарту).
25. Площадь агрохимического обследования пахотных земель.
26. Количество сортоопытов по выявлению наиболее продуктивных и ценных сортов.
В случае наступления мирового финансового кризиса будут реализованы следующие альтернативные мероприятия:
1) поддержание запасов продовольственных товаров в региональных стабилизационных фондах;
2) субсидирование транспортных расходов при перевозке зерна на экспорт, а также иные меры, предусмотренные постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2012 года № 1101ДСП «Об утверждении пошагового антикризисного плана для обеспечения стабильных макроэкономических условий и сохранения роста экономики»
Внутренние риски
риски природного характера (засуха, заморозки, вымерзание, недостаток тепла, излишнее увлажнение, град, ливень, буря, ураган, наводнение, сель, глобальное потепление)
Недостижение следующих целевых индикаторов и прямых показателей стратегического плана:
1. Доля посевных площадей, охваченных страхованием
Государственная поддержка обязательного страхования в растениеводстве от неблагоприятных природных явлений.
Обеспечение гарантированности 50 % страховых выплат страховым компаниям, осуществившим свои обязательства по страховым случаям перед сельхозтоваропроизводителями.
Раздел 7. Бюджетные программы Бюджетные программы
Бюджетная
программа
001 «Планирование, регулирование, управление в сфере сельского хозяйства»
Описание
Содержание центрального аппарата и территориальных органов Министерства
сельского хозяйства согласно утвержденной штатной численности
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа
реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование показателей
бюджетной программы
ед. изм.
отчетный период
план
текущего года
плановый период
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Количество государственных служащих центрального аппарата и аппаратов территориального органа, обеспечивающих реализацию государственной политики в области агропромышленного комплекса и аграрной науки
чел.

24. Өндірісі халықаралық стандарттары бойынша сертификатталған жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы иммунопрофилактикалық ветеринариялық дәрмектерді қолданудың үлесі (оның ішінде өндірісі GMP).
25. Жыртылған жерлерді агрохимиялық байқап тексеру ауданы.
26. Ең өнімді және бағалы сорттарды айқындау бойынша сорттық сараптама саны.
Әлемдiк қаржы дағдарысы болған кезде келесі балама іс-шаралар жүзеге асырылатын болады:
1) аумақтық тұрақтандыру қорларында азық-түлік тауарларының қорларын қорғау;
2) Экспортқа арналған астықты тасымалдау кезіндегі көліктік шығындарды субсидиялау, сондай-ақ, «Тұрақты макроэкономикалық жағдайды қамтамасыз ету және экономиканың өсуін сақтау үшін дағдарысқа қарсы қадамдық жоспарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 тамыздағы № 1101 қбпү қаулысында көзделген басқа шаралар
Iшкi тәуекелдер
табиғи сипаттағы тәуекелдер (құрғақшылық, қатқақ, үсiк, жылудың жетiспеушiлiгi, артық ылғалдану, бұршақ, нөсер жаңбыр, боран, дауыл, су тасқыны, сел, жаһандық жылыну)
Стратегиялық жоспардың келесі нысаналы индикаторлар мен тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің қол жетілмеуіне әкеледі:
1. Сақтаумен қамтылған егістік алқаптарының үлесі
Өсiмдiк шаруашылығында қолайсыз табиғат құбылыстарынан мiндеттi сақтандыруды мемлекеттiк қолдау.
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлер алдында сақтандыру жағдайлары бойынша өз мiндеттемелерiн жүзеге асыратын сақтандыру компанияларының сақтандыру төлемдерi 50 пайызының кепiлдiгiн қамтамасыз ету.
7-бөлiм. Бюджеттiк бағдарламалар
Бюджеттiк бағдарламалар
Бюджеттік бағдарлама
001 «Ауыл шаруашылығы саласындағы жоспарлау, реттеу, басқару»
Сипаты
Бекітілген штат санына сәйкес Ауыл шаруашылығы министрлігінің орталық аппараты мен аумақтық органдарын ұстау
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
iске асыру тәсiлiне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
ағымдағы жылдың жоспары
жоспарлы кезең
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Агроөнеркәсіптік кешенді және аграрлық ғылымды дамыту саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ететін орталық аппараттағы және аумақтық орган аппаратындағы мемлекеттік қызметшілердің саны
адам

162
Количество модернизированных
агрометеостанций
кол-во
24
Услуги по проведению анализа
и пересмотра существующей
системы страхования в
растениеводстве Казахстана, определение
альтернативно-возможных продуктов
страхования в растениеводстве
услуга
1
1
Обучение за рубежом по обмену опытом внедрения различных продуктов страхования в растениеводстве
услуга
1
Проведение обучения по долгосрочным
инвестициям, лизингу и структурному
финансированию в сельском хозяйстве:
а) для кредитных специалистов банков второго уровня и лизинговых компаний
б) для руководителей филиалов банков второго уровня и лизинговых компаний
чел.
чел.
139
51
Количество обученных участвующих
микрофинансовых учреждений (УМФУ)
по теме «Институциональное
развитие»
Количество обученных УМФУ по теме
«Развитие новых продуктов сельского
микрофинансирования» и «Развитие связей с коммерческими банками»
кол-во
кол-во
47
59
Услуги международного консультанта по мониторингу и оценке проекта
чел./
мес.
2
Разработка предложений по
усовершенствованию законодательства
в области системы страхования в
растениеводстве Казахстана по
итогам реализации компонента 2
«Управление сельскохозяйственными
рисками»
услуга
1
Контроль завершения работ по инсталляции и запуску агрометеооборудования, закупленного
в рамках проекта по компоненту 2
«Управление сельскохозяйственными
рисками» в 2011 году и передача на баланс РГП «Казгидромет»
Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан
услуга
1
Мониторинг субзаймов, выданных банками второго уровня в 2011 году, в рамках кредитной линии по компоненту 3 «Расширение охвата
сельского населения услугами учреждений финансового сектора»
услуга
1
Составление финального отчета о
ходе реализации проекта в 2006-2011 гг.
услуга
1
Показатели конечного результата
Количество фермеров и
товаропроизводителей, получивших консультации по вопросам кредитования и развития бизнеса в сельской местности
кол-во
11 800
Анализ и предложения по внесению изменений в нормативно-правовые
акты по реализации Закона Республики Казахстан «Об обязательном страховании в
растениеводстве»; комплект документов в сфере укрепления
страхования в сельском хозяйстве;
отчет о роли государственного
сектора и ключевых государственных
институтов Казахстана
материал
1
1
Увеличение плотности расположения
агрометеостанций в пилотных районах
коэффициент
0,9-2,2
Количество быстроразвивающихся микрокредитных организаций, способных привлекать средства из коммерческих источников
ед.
4
Показатели качества
Повышение качества предоставления
консалтинговых услуг на селе
кол-во
аттестованных
консультантов

162
Қайта жаңғыртылған агрометеостанциялар саны
саны
24
Қазіргі уақытта қолданылатын өсімдік шаруашылығын сақтандыру жүйесіне талдау жасау және қайта қарау жөнінде, және баламалы мүмкін өсімдіктер сақтандыру өнімдерін анықтау жөнінде қызмет көрсету
қызмет
1
1
Өсiмдiк шаруашылығында әртүрлі сақтандыру өнiмдерiн енгiзу тәжірибесімен алмасу бойынша шетелде оқыту
қызмет
1
Ауыл шаруашылығындағы ұзақ мерзiмдi инвестициялар, лизинг және құрылымдық қаржыландыру бойынша оқыту жүргiзу:
а) екінші деңгейдегі банктердің және лизингтік компаниялардың кредиттік мамандары үшін
б) екінші деңгейдегі банктердің және лизингтік компаниялардың филиал басшылары үшін
адам
адам
139
51
«Институционалды даму» тақырыбы бойынша оқытылған қатысушы шағын қаржы ұйымдарының (ҚШҚҰ) саны
«Ауылдық шағын қаржыландырудың жаңа өнімдерін дамыту» және «Коммерциялық банктермен байланысты дамыту» тақырыптары бойынша оқытылған ҚШҚҰ саны
саны
саны
47
59
Жоба мониторингі және бағалау жөніндегі халықаралық консультанттың қызметтері
адам/ай
2
«Ауыл шаруашылығы тәуекелін басқару» атты 2-компонентті іске асыруды аяқтау қорытындысы бойынша Қазақстандағы өсімдік шаруашылығындағы қолданылатын сақтандыру жүйесіндегі заңнаманы жетілдіру үшін ұсыныстар әзірлеу
қызмет
1
2011 жылы «Ауыл шаруашылығы тәуекелін басқару» атты 2-компонент бойынша сатып алынған агрометеожабдықтардың инсталляциялауының аяқталуын және іске қосылуын бақылау және оны Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің «Қазгидромет» РМК балансына тапсыру
қызмет
1
«Қаржы секторы мекемелерінің қызметтерімен ауыл халқын қамтуды кеңейту» атты 3-компонент бойынша 2011 жылы екінші деңгейдегі банктер берген кіші несиелерге мониторинг жүргізу
қызмет
1
Жобаны 2006-2011 жылдар бойы іске асыру жөнінде қорытынды есеп жасау
қызмет
1
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
Ауылдық жерлерде кредиттеу және бизнестi дамыту мәселелерi бойынша консультациялар алған фермерлер мен тауар өндiрушiлер саны
саны
11 800
«Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы» Заңды iске асыру жөніндегі нормативтiк құқықтық актiлерге өзгерiстер енгiзу бойынша талдау жасау және ұсыныстар; Ауыл шаруашылығында сақтандыруды нығайту саласындағы құжаттар жиынтығы; Қазақстанның мемлекеттiк секторы мен шешушi мемлекеттiк институттарының рөлi туралы есеп
материал
1
1
Пилоттық аудандарда
аграрлық метеостанциялардың орналасу тығыздығын арттыру
коэффициент
0,9-2,2
Коммерциялық қаражат көздерінен қаражат тарта алатын, тез дамушы микронесиелік ұйымдардың саны
бірлік
4
Сапа көрсеткіштері
Ауылдағы консультациялық қызметтердің сапасын арттыру
аттестатталған консультанттар саны

660
Степень использования «вкладов» в виде человеческих знаний
%
100
Показатели эффективности
Средние затраты на единицу
оказываемой услуги:
- международного консультанта по мониторингу и оценке проекта за 1 чел/мес
тыс.
тенге
4 275
- по пересмотру системы страхования
в растениеводстве с применением
международного опыта и лучших
мировых практик
18 725
- по обучению за рубежом для обмена
опытом внедрения различных продуктов страхования в растениеводстве

660
Адамдардың білімділігі түріндегі «үлестің» пайдалану дәрежесі
%
100
Тиімділік көрсеткіштері
Көрсетілген бір қызметтің орташа шығыны:
- жоба мониторингі және бағалау жөніндегі халықаралық консультант бойынша 1 адам/ай
мың теңге
4 275
- халықаралық тәжірибе мен жақсы әлемдік практикаларды қолдана отырып өсімдік шаруашылығын сақтандыру жүйесін қайта қарау бойынша
18 725
- өсiмдiк шаруашылығында әр түрлi сақтандыру өнiмдерiн енгiзу тәжiрибесімен алмасу үшін шетелде оқыту

21 000
- по разработке предложения по
усовершенствованию законодательства
в области системы страхования в
растениеводстве Казахстана по
итогам реализации компонента 2
«Управление сельскохозяйственными
рисками»
1 007,7
- по контролю завершения работ по
инсталляции и запуску агрометеооборудования, закупленного в рамках проекта по компоненту 2 «Управление сельскохозяйственными рисками» в 2011 году и передача на баланс РГП «Казгидромет» Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан
1 007,7
- по мониторингу субзаймов, выданных банками второго уровня в 2011 году, в рамках кредитной линии по компоненту 3 «Расширение охвата сельского населения услугами учреждений финансового сектора»
1 007,7
- по составлению финального отчета о ходе реализации проекта в 2006–2011 гг.
1 007,7
Средние затраты на закуп 1 агрометеостанции
7 713,7
Объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
101 489,2

21 000
- «Ауыл шаруашылығы тәуекелін басқару» атты 2-компонентті іске асыруды аяқтау қорытындысы бойынша Қазақстандағы өсімдік шаруашылығында қолданылатын сақтандыру жүйесіндегі заңнаманы жетілдіру үшін ұсыныстар әзірлеу бойынша
1 007,7
- 2011 жылы «Ауыл шаруашылығы тәуекелін басқару» атты 2-компонент бойынша сатып алынған агрометеожабдықтардың инсталляциялауының аяқталуын және іске қосылуын бақылау және оны Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің «Қазгидромет» РМК балансына тапсыру бойынша
1 007,7
- «Қаржы секторы мекемелерінің қызметтерімен ауыл халқын қамтуды кеңейту» атты 3-компонент бойынша 2011 жылы екінші деңгейдегі банктер берген кіші несиелерге мониторинг жүргізу бойынша
1 007,7
- жобаны 2006-2011 жыл бойы іске асыру жөнінде қорытынды есеп жасау бойынша
1 007,7
1 аграрлық метеостанцияларды сатып алудың орташа шығыны
7 713,7
Бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
101 489,2

31,6
Объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
2 340 181,1
2 847 449,5
1 384 544,4
2 437 830
Бюджетная
программа
043 «Увеличение уставного капитала АО «Национальный управляющий холдинг КазАгро» для реализации государственной политики по стимулированию развития агропромышленного комплекса»
Описание
Проведение АО «Национальный управляющий холдинг КазАгро» следующих мероприятий:
1. Кредитование сельхозтоваропроизводителей через систему кредитных товариществ для увеличения производства и переработки сельскохозяйственной продукции.

31,6
Бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
2 340 181,1
2 847 449,5
1 384 544,4
2 437 830
Бюджеттік бағдарлама
043 «Агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды ынталандыру жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру үшін «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту»
Сипаты
«ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» АҚ-тың мынадай іс-шаралар жүргізуі:
1. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеуді арттыру үшін кредиттік серіктестер жүйесі арқылы ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне кредит беру;

2. Кредитование объединений сельхозтоваропроизводителей и сельского населения по ведению совместного производства, заготовки, сбыта, переработки, хранения, транспортировки сельхозпродукции и снабжению товарно-материальными ценностями.
3. Кредитование несельскохозяйственных видов предпринимательской деятельности в сельской местности.
4. Кредитование предприятий переработки сельскохозяйственного сырья и производства продуктов питания.
5. Кредитование крестьянских фермерских хозяйств на развитие животноводства.
6. Финансирование приобретения сельскохозяйственной техники, транспортных средств по перевозке сельскохозяйственной продукции, а также возмещение понесенных расходов, непосредственно связанных с закупом, поставкой и приведением в рабочее состояние сельскохозяйственной техники, транспортных средств по перевозке сельскохозяйственной продукции.
7. Финансирование приобретения племенных сельскохозяйственных животных, а также возмещение понесенных расходов, связанных с закупом и поставкой племенных сельскохозяйственных животных.
8. Финансирование приобретения технологического оборудования и специальной техники, а также возмещение понесенных расходов, непосредственно связанных с закупом, поставкой и приведением в рабочее состояние технологического оборудования и специальной техники.
9. Финансирование приобретения оборудования по переработке сельскохозяйственной и рыбной продукции, а также возмещение понесенных расходов, непосредственно связанных с закупом, поставкой и приведением в рабочее состояние оборудования по переработке сельскохозяйственной и рыбной продукции.
10. Строительство завода по производству сортового семенного материала хлопчатника.
11. Финансирование сельхозтоваропроизводителей (в т.ч. посредством кредитования) для проведения весенне-полевых и уборочных работ и мероприятий по повышению урожайности зерновых культур.
12. Мероприятие по закупу зерна урожая 2010 года для обеспечения внутреннего рынка страны в целях стабилизации цен на хлебобулочные изделия.
13. Строительство оптового рынка сельхозпродукции (с региональными терминалами).
14. Развитие производства и переработки плодоовощных культур с применением технологий капельного орошения в южных регионах страны, а также сопутствующего производства.
15. Финансирование мероприятий по повышению качества зерна, в том числе посредством закупа.
16. Развитие производства плодоовощных культур в рамках продовольственного пояса г. Астаны.
17. Организация и проведение закупа, производство импортозамещающей животноводческой продукции, переработки, транспортировки, хранения и реализации животноводческой продукции и продуктов ее переработки на внутреннем и внешнем рынках.

2. Ауыл шаруашылығы өнімдерін бірлесіп өндіруді, дайындауды, өткізуді, қайта өңдеуді, сақтауды, тасымалдауды жүргізу және тауарлық-материалдық құндылықтармен жабдықтау бойынша ауыл шаруашылығы тауар өндірушілері бірлестіктеріне және ауыл тұрғындарына кредит беру;
3. Ауылдық жерде ауыл шаруашылығына жатпайтын кәсіпкерлік қызмет түрлеріне кредит беру;
4. Ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру кәсіпорындарына кредит беру;
5. Мал шаруашылығын дамытуға шаруа-фермер қожалықтарына кредит беру;
6. Ауыл шаруашылығы техникасын, ауыл шаруашылығы өнімдерін тасымалдауға арналған көлік құралдарын сатып алуды қаржыландыру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын, ауыл шаруашылығы өнімдерін тасымалдауға арналған көлік құралдарын сатып алумен, жеткізумен және жұмысын қалпына келтірумен тікелей байланысты жұмсалған шығыстардың орнын толтыру;
7. Асыл тұқымды ауыл шаруашылығы малдарын сатып алуды қаржыландыру, сондай-ақ асыл тұқымды ауыл шаруашылығы малдарын сатып алумен және жеткізумен тікелей байланысты жұмсалған шығыстардың орнын толтыру;
8. Технологиялық жабдықты және арнаулы техниканы сатып алуды қаржыландыру, сондай-ақ технологиялық жабдықты және арнаулы техниканы сатып алумен, жеткізумен және жұмысын қалпына келтірумен тікелей байланысты жұмсалған шығыстардың орнын толтыру;
9. Ауыл шаруашылығы және балық өнімдерін қайта өңдеу жабдығын сатып алуды қаржыландыру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы және балық өнімдерін қайта өңдеу жабдығын сатып алумен, жеткізумен және жұмысын қалпына келтірумен тікелей байланысты жұмсалған шығыстардың орнын толтыру;
10. Мақтаның сортты тұқымдық материалын өндіру зауытын салу;
11. Ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын және дәнді дақылдардың шығымдылығын арттыру жөніндегі іс-шараларды өткізу бойынша қаржыландыру (оның ішінде кредит беру арқылы);
12. Нан-тоқаш өнімдеріне бағаны тұрақтандыру мақсатында елдің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін 2010 жылғы өнім астығын сатып алу жөніндегі іс-шаралар;
13. Ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме базарын (өңірлік терминалдарымен) салу;
14. Елдің оңтүстік аймақтарында тамшылатып суару технологиясын қолданумен жеміс-көкөніс дақылдары өндірісін және өңдеуді, сонымен қатар ілеспе өндірісті дамыту;
15. Астық сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру, оның ішінде сатып алу арқылы;
16. Астана қаласының азық-түлік белдеуі шеңберінде жеміс-көкөніс дақылдары өндірісін дамыту;
17. Импорт алмастырушы мал шаруашылығы өнімдерін сатып алуды, өндіруді, мал шаруашылығы өнімдерін және оларды қайта өңдеу өнімдерін ішкі және сыртқы нарықтарда қайта өңдеуді, тасымалдауды, сақтауды және өткізуді ұйымдастыру және жүргізу;

18. Развитие интенсивного животноводства, в том числе традиционных направлений животноводства.
19. Развитие и обеспечение устойчивости системы гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам.
20. Микрокредитование сельского населения и сельскохозяйственных товаропроизводителей.
21. Кредитование микрокредитных организаций для дальнейшего микрокредитования сельского населения и сельскохозяйственных товаропроизводителей.
22. Создание центра поддержки микрокредитных организаций.
23. Кредитование сельскохозяйственных товаропроизводителей на развитие животноводства.
Вид
бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от
способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
развитие
Наименование
показателей бюджетной
программы
ед. изм.
Отчетный
год
план
текущего
года
плановый период
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9

18. Қарқынды мал шаруашылығын дамыту, оның ішінде мал шаруашылығының дәстүрлі бағыттарын дамыту;
19. Астық қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесін дамыту және тұрақтылығын қамтамасыз ету;
20. Ауыл халқына және ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге шағын кредит беру;
21. Ауыл халқына және ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне одан әрі шағын кредит беру үшін шағын кредит ұйымдарына кредит беру;
22. Шағын кредит беру ұйымдарын қолдау орталығын құру;
23. Ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне мал шаруашылығын дамытуға кредит беру.
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына қарай
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асырылу тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
ағымдағы жылдың жоспары
жоспарлы кезең
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9

100 000
166 700
3. Кредитование несельскохозяйственных видов предпринимательской деятельности в сельской местности (далее – НСХБ)
Показатели прямого
результата
Кредитование НСХБ в
сельской местности
ед.
8
6
Показатели конечного
результата
Кредитование НСХБ в
сельской местности
ед.
8
6
Показатели качества
Показатели эффективности
4. Кредитование предприятий переработки сельскохозяйственного сырья и производства продуктов питания
Показатели прямого
результата
Среднее количество проектов, профинансированных на переработку сельскохозяйственного сырья и производство продуктов питания
ед.
4
2
Показатели конечного
результата
Среднее количество профинансированных предприятий переработки сельскохозяйственного сырья и производства продуктов питания
ед.
4
2
Показатели качества
Показатели эффективности
5. Кредитование крестьянских фермерских хозяйств на развитие животноводства
Показатели прямого
результата
Обеспечение кредитными
ресурсами крестьянских
фермерских хозяйств на
приобретение КРС
тыс.
тенге
4 700 000
Среднее количество
выданных займов
ед.
261
210
Показатели конечного
результата
Среднее количество
поголовья КРС,
приобретаемого путем
кредитования крестьянских фермерских хозяйств
голов
27 387
25 000
Показатели эффективности
Средний размер кредита,
выделенного заемщику на приобретение одной
головы КРС
тыс.
тенге
171,6
180
6. Финансирование приобретения сельскохозяйственной техники, транспортных средств по перевозке сельскохозяйственной продукции, а также возмещение понесенных расходов, непосредственно связанных с закупом, поставкой и приведением в рабочее состояние сельскохозяйственной техники, транспортных средств по перевозке сельскохозяйственной продукции
Показатели прямого
результата
Усредненное количество
единиц сельхозтехники,
транспортных средств по
перевозке
сельскохозяйственной
продукции, в том числе
для последующей
передачи в лизинг,
планируемых к приобретению за счет бюджетных инвестиций
ед.
38
688
671
356
Показатели конечного
результата
Обновление машинно-тракторного парка
сельскохозяйственной
техники, транспортных
средств по перевозке
сельскохозяйственной
продукции (в расчете от
общей потребности в
обновлении основных
видов сельскохозяйственной и
специальной техники аграрного сектора в стоимостном выражении по данным Агентства Республики Казахстан по статистике)
%
0,04
0,35
0,27
0,85
Показатели качества
Показатели эффективности
7. Финансирование приобретения племенных сельскохозяйственных животных, а также возмещение понесенных расходов, связанных с закупом и поставкой племенных сельскохозяйственных животных
Показатели прямого
результата
Усредненное количество
единиц племенных
животных для дальнейшей
передачи в лизинг,
планируемых к
приобретению за счет
бюджетных инвестиций
ед.

100 000
166 700
3. Ауылдық жерде ауыл шаруашылығына жатпайтын кәсіпкерлік қызмет түрлеріне (бұдан әрі – АШЖБ) кредит беру
Тікелей нәтиже көрсеткіштер
Ауылдық жерде АШЖБ кредит беру
бірлік
8
6
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
Ауылдық жерде АШЖБ кредит беру
бірлік
8
6
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
4. Ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру кәсіпорындарына кредит беру
Тікелей нәтиже көрсеткіштер
Ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіруге қаржыландырылған жобалардың орташа саны
бірлік
4
2
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
Ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіруге қаржыландырылған кәсіпорындардың орташа саны
бірлік
4
2
Тиімділік көрсеткіштері
5. Мал шаруашылығын дамытуға шаруа-фермер қожалықтарына кредит беру
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
ІҚМ сатып алуға шаруа фермерлік шаруашылықтарды кредиттік ресурстармен қамтамасыз ету
мың теңге
4 700 000
Берілген қарыздардың орташа саны
бірлік
261
210
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
Шаруа фермерлік шаруашылықтарға кредит беру арқылы сатып алынатын ІҚМ орташа саны
бас
27 387
25 000
Тиімділік көрсеткіштері
Бір ІҚМ басын сатып алуға бір қарыз алушыға бөлінген кредиттің орташа мөлшері
мың теңге
171,6
180
6. Ауыл шаруашылығы техникасын, ауыл шаруашылығы өнімдерін тасымалдауға арналған көлік құралдарын сатып алуды қаржыландыру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын, ауыл шаруашылығы өнімдерін тасымалдауға арналған көлік құралдарын сатып алумен, жеткізумен және жұмысын қалпына келтірумен тікелей байланысты жұмсалған шығыстардың орнын толтыру
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттiк инвестициялар есебiнен, оның iшiнде кейiн лизингке табыстау үшiн сатып алуға жоспарланған ауыл шаруашылығы техникасы, ауыл шаруашылығы өнімдерін тасымалдауға арналған көлiк құралдары бiрлiктерiнiң орташаланған саны
бiрлiк
38
688
671
356
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
Ауыл шаруашылығы техникасының, ауыл шаруашылығы өнімдерін тасымалдауға арналған көлiк құралдарының машина-трактор паркін жаңарту (Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша аграрлық секторда ауыл шаруашылығы және арнаулы техниканың негізгі түрлерін жаңартуға жалпы мұқтаждыққа есеппен құндық мәнде)
%
0,04
0,35
0,27
0,85
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
7. Асыл тұқымды ауыл шаруашылығы малдарын сатып алуды қаржыландыру, сондай-ақ асыл тұқымды ауыл шаруашылығы малдарын сатып алумен және жеткізумен тікелей байланысты жұмсалған шығыстардың орнын толтыру
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттік инвестиция есебінен кейін лизингке табыстау үшін сатып алуға жоспарланған асыл тұқымды мал бірліктерінің орташа алғандағы саны
бiрлiк

194
Показатели конечного
результата
Обновление машинно-тракторного парка специальной техники и
технологического
оборудования (в расчете
от общей потребности в
обновлении специальной
техники и технологического
оборудования в стоимостном выражении по данным Агентства Республики Казахстан по статистике)
%
0,04
0,04
0,14
0,14
Показатели качества
Показатели эффективности
9. Финансирование приобретения оборудования по переработке сельскохозяйственной и рыбной продукции, а также возмещение понесенных расходов, непосредственно связанных с закупом, поставкой и приведением в рабочее состояние оборудования по переработке сельскохозяйственной и рыбной продукции
Показатели прямого
результата
Усредненное количество
единиц оборудования по
переработке
сельскохозяйственной и
рыбной продукции,
планируемых к
приобретению за счет
бюджетных инвестиций
ед.
3
16
7
Показатели конечного
результата
Обновление оборудования
предприятий по переработке
сельскохозяйственной и
рыбной продукции (в расчете от общей потребности в
технологическом
оборудовании по переработке продукции растениеводства и
животноводства в стоимостном выражении по данным маркетинговых исследований)
%
0,91
3,02
1,51
Показатели качества
Показатели эффективности
10. Строительство завода по производству сортового семенного материала хлопчатника
Показатели прямого
результата
Строительство завода по
производству сортового
семенного материала
хлопчатника
СМР %
100
Показатели конечного
результата
Производственная мощность завода по производству сортового семенного материала хлопчатника
тыс.
тонн/
в год
0,7
1,103
Показатели качества
Показатели эффективности
11. Финансирование сельхозтоваропроизводителей (в т.ч. посредством кредитования) для проведения весенне-полевых и уборочных работ и мероприятий по повышению урожайности зерновых культур
Показатели прямого
результата
Количество
прокредитованных
субъектов АПК
кол-во
субъектов АПК
2
Показатели конечного
результата
Обеспечение кредитными
ресурсами субъектов АПК
тыс.
тенге
1 000 000
Показатели качества
Показатели эффективности
12. Мероприятие по закупу зерна урожая 2010 года для обеспечения внутреннего рынка страны в целях стабилизации цен на хлебобулочные изделия
Показатели прямого
результата
Объем закупленного зерна для обеспечения внутреннего рынка страны в целях
стабилизации цен на
хлебобулочные изделия
тыс.
тонн
117,4
Показатели конечного
результата
Объем финансирования
мероприятий по закупу
зерна урожая 2010 года
для обеспечения внутреннего рынка страны в целях
стабилизации цен на
хлебобулочные изделия
тыс.
тенге
3 110 000 *
Примечание:
* на закуп зерна урожая 2010 года для обеспечения внутреннего рынка страны в целях стабилизации цен на хлебобулочные изделия предусмотрены средства в сумме 3 110,0 млн. тенге, из них 1 000,0 млн. тенге – средства 2009 года реинвестированы с проекта «Строительство оптового рынка сельскохозяйственной продукции (с региональными терминалами)»
Показатели качества
Показатели эффективности

194
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
Машина-трактор паркін, арнаулы техникалар мен технологиялық жабдықтарды жаңарту (Қазақстан Республикасы статистика жөніндегі агенттігінің мәліметтеріне сәйкес жалпы аграрлық сектордың ауыл шаруашылығы техникалары мен арнаулы техникаларының негізгі түрлерін жаңартуды қажетсіну есебінде, құндық мәнде)
%
0,04
0,04
0,14
0,14
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
9. Ауыл шаруашылығы және балық өнімдерін өңдеу жабдықтарын сатып алуды қаржыландыру, сонымен қатар ауыл шаруашылығы және балық өнімдерін өңдеу жабдықтарын сатып алуға, жеткізуге және жұмысын қалпына келтіруге байланысты шығындардың құнын өтеу
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттiк инвестиция есебiнен сатып алуға жоспарланған ауыл шаруашылығы және балық өнiмдерiн өңдеу жабдықтары бiрлiктерiнiң орташа алғандағы саны
бiрлiк
3
16
7
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
Ауыл шаруашылығы және балық өнімдерін өңдеу кәсіпорындарының жабдықтарын жаңарту (маркетингтік зерттеу деректері бойынша құндық мәнде өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы өнімдерін өңдеу бойынша технологиялық жабдықтарды жалпы қажетсіну есебімен)
%
0,91
3,02
1,51
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
10. Мақтаның сортты тұқымдық материалын өндіру зауытының құрылысы
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Сұрыптық тұқымдық мақта материалын өндіру бойынша зауыт салу
ҚЖЖ %
100
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
Сұрыптық тұқымдық мақта материалын өндіру зауытының өндірістік қуаты
жылына/ мың тонна
0,7
1,103
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
11. Көктемгі-егіс және егін жинау жұмыстарын және дәнді дақылдардың шығымдылығын арттыру бойынша іс-шараларды қаржыландыру (оның ішінде кредит беру арқылы)
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Кредит берілген АӨК субъектілерінің саны
АӨК субъектілерінің саны
2
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
АӨК субъектілерін кредит ресурстарымен қамтамасыз ету
мың
теңге
1 000 000
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
12. Нан-тоқаш өнімдерінің бағаларын тұрақтандыру мақсатында елдің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін 2010 жылдың астығын сатып алу бойынша іс-шаралар
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Нан-тоқаш өнімдерінің бағасын тұрақтандыру мақсатында еліміздің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін сатып алынған астық мөлшері
мың тонна
117,4
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
Нан-тоқаш өнімдерінің бағасын тұрақтандыру мақсатында еліміздің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін 2010 жылдың астығын сатып алу бойынша іс-шараларды қаржыландыру көлемі
мың теңге
3 110 000*
Ескертпе:
* нан-тоқаш өнімдерінің бағаларын тұрақтандыру мақсатында елдің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін 2010 жылдың астығын сатып алуға 3 110,0 млн. теңге қаражат қамтылған, оның ішінде 1 000,0 млн. теңге – «Ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме базарын салу (өңірлік терминалдарымен)» жобасынан қайта инвестицияланған 2009 жылдың қаражаты
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері

Обеспечение доступа к корпоративному содержанию – в режиме 24х7х365
%
100
Объединение информационных ресурсов всех целевых групп пользователей Министерства сельского хозяйства РК, его ведомств и их территориальных органов как единой коллективной системы получения и использования информации
100
Показатели качества
Показатели эффективности
Сокращение затрат на канцелярские нужды (печатная бумага)
%
30
Сокращение затрат на расходные материалы (картриджи на принтеры и факсы)
25
Объем бюджетных расходов
тыс.
тенге

Бірлескен құрылымға рұқсатты қамтамасыз ету 24х7х365 режимінде
%
100
ҚР Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң қолданушылары барлық мақсатты топтарының ақпараттық қорлары, оны ведомстволық бiрiктiруi арқылы бiртұтас ұжымдық жүйе және мәлiметтiң қолдануы
100
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Кеңсе құрал-жабдықтарына шығынның қысқаруы (баспа қағазы)
%
30
Шығын материалдарына шығынның қысқартылуы (картридж, принтер және факс қағаздарына)
25
Бюджеттiк шығыстар көлемi
мың теңге

1 474
Разработка нормативно-методической документации в области мелиорации земель
шт
5
Показатели конечного результата
Разработка рекомендаций и мероприятий, направленных на эффективное и рациональное использование земель и поливной воды, предотвращение засоления, осолонцевания и ирригационной эрозии и смягчение негативного воздействия на орошаемых землях
отчеты и рекомендации
47
Показатели качества
Показатели эффективности
Средневзвешенная стоимость затрат по обоснованию критериев и оценке мелиоративного состояния на 1 гектар инженерно-подготовленных земель
тенге/гектар

1 474
Жерді мелиорациялау саласындағы нормативті-әдістемелік құжаттамаларды әзірлеу
дана
5
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
Жердi, суармалы суды тиiмдi және ұтымды пайдалану, тұзданудың, сортаңданудың, тұзданудың және ирригациялық эрозияның алдын алу және суармалы жерлерге керi әсерлердi жұмсартуға бағытталған ұсыныстар мен iс-шаралар әзiрлеу
есептер мен ұсынымдар
47
Сапа көрсеткіштері
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
1 гектар инженерлiк-дайындалған жердің мелиоративтiк жай-күйінің өлшемдерін негіздеу және бағалау бойынша шығындардың орташа өлшемдi құны
теңге/ гектар

152
Средняя стоимость работ по разработке нормативно-методической базы в области мелиорации земель
6 058,6
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
254 424
Примечание:
* данные бюджетные программы не направлены на достижение целей  Стратегического плана Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, так как в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 10 августа 2011 года № 136 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан» функции и полномочия в области выработки, формирования и реализации политики развития сельских территорий переданы в Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан и в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 Указа Президента Республики Казахстан от 16 января 2013 года № 466 «О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан» функции и полномочия в области охраны и надзора за рациональным использованием природных ресурсов, формирования государственной политики управления водными ресурсами, а также функций по управлению водными ресурсами и развитием рыбного хозяйства, за исключением вопросов мелиорации, переданы в Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Свод бюджетных расходов
Ед.
изм.
отчетный 2009 год
отчетный 2010 год
отчетный 2011 год
план
текущего 2012 года
плановый период
2013 год
2014 год
2015 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ВСЕГО бюджетных расходов:
тыс. тг.
152 045 704,4
300 009 745,7
339 302 689,3
297 618 743
199 430 219
196 912 605
192 775 242
Текущие бюджетные программы
тыс. тг.
95 869 695,7
117 079 155,4
203 380 604,7
237 567 322
181 938 197
179 671 610
176 050 435
Бюджетные программы развития
тыс. тг.
56 176 008,7
182 930 590,3
135 922 084,6
60 051 421
17 492 022
17 240 995
16 724 807

152
Жерді мелиорациялау саласындағы нормативті-әдістемелік негізді әзірлеу бойынша жұмыстардың орташа құны
мың теңге
6 058,6
Бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
254 424
Ескертпе:
* бұл бюджеттік бағдарламалар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2011-2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспарының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталмаған. Өйткені, «Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 10 тамыздағы № 136 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ауылдық аумақтарды дамыту саясатын әзірлеу, қалыптастыру және іске асыру саласындағы функциялар мен өкілеттіктер Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігіне берілді және «Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 16 қаңтардағы № 466 Жарлығының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес табиғи ресурстарды қорғау мен тиімді пайдалануды бақылау, су ресурстарын басқарудың мемлекеттік саясатын қалыптастыру, сондай-ақ мелиорация мәселелерін қоспағанда, су ресурстарын басқару және балық шаруашылығын дамыту жөніндегі функциялар мен өкілеттіктер Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігіне берілді.
Бюджеттiк шығыстардың жиынтығы
өлшем бiрлiгi
есептi 2009 жыл
есептi 2009 жыл
есептi 2009 жыл
ағымдағы 2012 жылдың жоспары
жоспарлы кезең
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бюджеттiк шығыстар
БАРЛЫҒЫ:
мың теңге
152 045 704,4
300 009 745,7
339 302 689,3
297 618 743
199 430 219
196 912 605
192 775 242
Ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар
мың теңге
95 869 695,7
117 079 155,4
203 380 604,7
237 567 322
181 938 197
179 671 610
176 050 435
Бюджеттiк даму бағдарламалары
мың теңге
56 176 008,7
182 930 590,3
135 922 084,6
60 051 421
17 492 022
17 240 995
16 724 807