Об утверждении Правил нахождения в зоне повышенной опасности метрополитена и проведения в ней работ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2013 года № 1319. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 941
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2015 № 941 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года «О транспорте в Республике Казахстан» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила нахождения в зоне повышенной опасности метрополитена и проведения в ней работ.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2013 года № 1319
Правила нахождения в зоне повышенной
опасности метрополитена и проведения в ней работ
1. Общие положения
1. Настоящие Правила нахождения в зоне повышенной опасности метрополитена и проведения в ней работ (далее – Правила) определяют порядок нахождения в зоне повышенной опасности метрополитена и проведения в ней работ.
2. В Правилах применяются следующие основные понятия:
1) пассажир – физическое лицо, имеющее проездной документ (билет) и совершающее поездку на метрополитене;
2) администрация метрополитена – руководство предприятия метрополитена, уполномоченное осуществлять оперативное управление и действующее в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) дежурный по обслуживанию пассажиров метрополитена – работник, обеспечивающий безопасную посадку, высадку пассажиров, их равномерное распределение на платформе станции, передвижение по станции пассажиров, в том числе с ограниченными возможностями (с использованием технических средств), до посадки в подвижной состав метрополитена;
4) работник метрополитена – физическое лицо, состоящее в трудовых отношениях с администрацией метрополитена и непосредственно выполняющее работу, связанную с обеспечением безопасности передвижения и посадки пассажиров в подвижной состав метрополитена, принятием решения и мер к остановке подвижных составов метрополитена, эскалаторов во всех случаях, угрожающих жизни пассажиров или безопасности движения подвижного состава метрополитена, согласно должностным инструкциям и индивидуальному трудовому договору;
5) зона повышенной опасности метрополитена – эскалаторы, платформа станции, подвижной состав метрополитена, рельсовые пути метрополитена, иные объекты метрополитена, связанные с перевозкой пассажиров на метрополитене;

Метрополитеннің қауiптілігi жоғары аймағында болу және онда жұмыс жүргiзу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 желтоқсандағы № 1319 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 қарашадағы № 941 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2015 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы көлік туралы» 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Метрополитеннің қауiптілігi жоғары аймағында болу және онда жұмыс жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 1319 қаулысымен
бекітілген
Метрополитеннің қауiптілігi жоғары аймағында болу және онда
жұмыс жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Метрополитеннің қауiптілігi жоғары аймағында болу және онда жұмыс жүргізу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) метрополитеннің қауiптiлiгi жоғары аймағында болу және онда жұмыс жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
1) жолаушы – метрополитенде жол жүру үшін жол жүру құжаты (билеті) бар жеке тұлға;
2) метрополитеннің әкімшілігі – жедел басқаруды жүзеге асыруға уәкілетті, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет ететін метрополитеннің кәсіпорын басшылығы;
3) метрополитеннің жолаушыларға қызмет көрсету бойынша кезекшісі – жолаушылардың қауіпсіз отыруын, түсуін, олардың станция платформасында біркелкі тарауын, жолаушылардың, соның ішінде мүмкіндігі шектеулі жолаушылардың метрополитеннің жылжымалы құрамына отырғызу алдында (техникалық құралдарды пайдалана отырып) станция бойынша қозғалысын қамтамасыз ететін қызметкер;
4) метрополитеннің қызметкері – метрополитен әкімшілігімен еңбек қатынастарында тұрған және лауазымдық нұсқаулықтар мен жеке еңбек шартына сәйкес жолаушылардың жүруі мен метрополитеннің жылжымалы құрамына отыруының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, жолаушылардың өміріне және метрополитеннің жылжымалы құрамының қозғалысы қауіпсіздігіне қауіп төндіретін барлық жағдайда шешім және метрополитеннің жылжымалы құрамдарын тоқтатуға шаралар қабылдауға байланысты жұмысты тікелей орындайтын жеке тұлға;
5) метрополитеннің қауiптiлігі жоғары аймағы – метрополитенде жолаушыларды тасымалдауға байланысты эскалаторлар, станция платформасы, метрополитеннің жылжымалы құрамы, метрополитеннің рельстік жолдары, метрополитеннің өзге де объектілері;

6) подвижной состав метрополитена – подвижной состав, состоящий из одной или нескольких мотор-вагонных секций и предназначенный для перевозки пассажиров;
7) метрополитен – вид городского рельсового транспорта, осуществляющего регулярные социально значимые перевозки пассажиров и багажа по путям, изолированным (отделенным, не имеющим одноуровневых пересечений) от линий иных видов транспорта и прохода пешеходов к ним;
8) станция метрополитена – комплекс сооружений и устройств по приему, отправлению поездов и обслуживанию пассажиров;
9) платформа станции – часть станции метрополитена, оборудованная для посадки и высадки пассажиров в подвижной состав метрополитена;
10) эскалатор – подъемно-транспортное устройство в виде лестницы с движущимися ступенями для перемещения людей с одного уровня на другой.
2. Порядок нахождения в зоне
повышенной опасности метрополитена
3. Пассажиры при использовании эскалатора метрополитена:
1) соблюдают очередность движения пассажиров;
2) стоят справа по направлению движения эскалатора;
3) держатся за поручни, не наступая на ограничительную линию на ступенях и неподвижные части эскалатора;
4) держат малолетних детей за руку;
5) не задерживаются при сходе с эскалатора;
6) передвигаются по эскалатору по левой стороне.
В условиях увеличенного пассажиропотока пассажиры заполняют и передвигаются по левой и правой сторонам эскалаторного полотна.
4. Пассажирам на эскалаторе не допускается сидеть, передвигаться против движения эскалатора, перемещаться с одной линии эскалатора на другую и по неработающему эскалатору без разрешения работников метрополитена.
5. Ожидание прибытия подвижного состава метрополитена осуществляется на платформах станций метрополитена, не заходя за ограничительную линию.
6. Посадка, высадка пассажиров в подвижной состав метрополитена производятся после полной остановки подвижного состава метрополитена.
7. Выход пассажиров из подвижного состава метрополитена и посадка в него производятся со стороны платформы станций метрополитена.
Пассажиры, находясь на платформе станции, по указанию дежурного по обслуживанию пассажиров метрополитена равномерно размещаются по всей платформе станции и при остановке подвижного состава метрополитена освобождают место у автоматических дверей подвижного состава метрополитена для свободного выхода пассажиров.
Несовершеннолетние лица находятся на территории станции метрополитена в сопровождении взрослого сопровождающего или дежурного по обслуживанию пассажиров метрополитена.

6) метрополитеннің жылжымалы құрамы – бір немесе бірнеше моторвагондық секциялардан тұратын және жолаушыларды тасымалдауға арналған жылжымалы құрам;
7) метрополитен – көліктің өзге түрлерінің желілерінен және жүргіншілердің оларға өту жолынан оқшауланған (бөлінген, бір деңгейдегі қиылыстары жоқ) жолдар бойынша жолаушылар мен багажды әлеуметтік маңызы бар тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын қалалық рельстік көлік түрі;
8) метрополитен станциясы – пойыздарды қабылдау, жөнелту және жолаушыларға қызмет көрсету бойынша құрылыстар мен құрылғылар кешені;
9) станция платформасы – метрополитеннің жылжымалы құрамына жолаушыларды отырғызу және түсіру үшін жабдықталған метрополитен станциясының бөлігі;
10) эскалатор – адамдардың бір деңгейден екінші деңгейге ауысуы үшін қозғалатын сатылары бар баспалдақ түріндегі көтеру-көлік құрылғысы.
2. Метрополитеннің қауiптiлiгі жоғары аймағында болу
тәртібі
3. Жолаушылар метрополитеннің эскалаторын пайдаланған кезде:
1) жолаушылардың жүру кезегін сақтайды;
2) эскалатордың қозғалыс бағыты бойынша он жақта тұрады;
3) сатылардағы шектеу сызығын және эскалатордың қозғалмайтын бөліктерін баспай, тұтқадан ұстап тұрады;
4) жас балаларды қолдарынан ұстап жүреді;
5) эскалатордан түсу кезінде кідірмейді;
6) эскалатор бойынша сол жағымен жүреді.
Жолаушылар ағыны ұлғайған жағдайда, жолаушылар эскалатор төсемінің сол және оң жақтарын толтырады және қозғалады.
4. Жолаушыларға эскалаторда отыруға, эскалатордың қозғалысына қарсы жүруге, метрополитен қызметкерлерінің рұқсатынсыз эскалатордың бір желісінен екіншісіне және жұмыс істемейтін эскалатор бойынша орын ауыстыруға тыйым салынады.
5. Метрополитеннің жылжымалы құрамының келуін күту метрополитен станцияларының платформаларында шектеу сызығына кірмей жүзеге асырылады.
6. Жолаушыларды метрополитеннің жылжымалы құрамына отырғызу, түсіру метрополитеннің жылжымалы құрамы толық тоқтағаннан кейін жүргізіледі.
7. Жолаушылардың метрополитеннің жылжымалы құрамынан шығуы және оған отырғызу метрополитен станцияларының платформасы жағынан жүргізiледi.
Жолаушылар станция платформаларында тұрған кезде, метрополитеннің жолаушыларға қызмет көрсету бойынша кезекшісінің нұсқауымен барлық платформа станциясы бойынша біркелкі орналасады және метрополитеннің жылжымалы құрамы тоқтаған кезде жолаушылар еркін шығу үшін метрополитеннің жылжымалы құрамының автоматтандырылған есіктерінің алдындағы орындарды босатады.
Кәмелетке толмаған адамдар метрополитен станциясының аумағында бірге жүретін ересек адамның немесе метрополитеннің жолаушыларға қызмет көрсету бойынша кезекшісімен бірге жүреді.

8. Работники метрополитена, пассажиры в зоне повышенной опасности не должны:
1) оставлять несовершеннолетних без присмотра, устраивать различные подвижные игры;
2) загораживать ручной кладью, багажом, иными предметами проходы и эскалаторы;
3) садиться и высаживаться на ходу подвижного состава метрополитена, высовываться из окон вагонов;
4) задерживать открытие и закрытие автоматических дверей подвижного состава метрополитена, открывать их во время движения;
5) выбрасывать мусор, провозить в салоне подвижного состава метрополитена легковоспламеняющиеся и взрывчатые вещества;
6) курить на станциях, в переходах и подвижном составе метрополитена;
7) загрязнять вестибюли, переходы, платформы станций, салоны подвижного состава метрополитена, эскалаторы и пути;
8) распивать спиртные напитки, находиться на станциях и в подвижных составах метрополитена в состоянии алкогольного, наркотического или токсикологического опьянения;
9) бежать по пассажирской платформе рядом с прибывающим или уходящим подвижным составом метрополитена, а также находиться ближе двух метров от края платформы во время прохождения подвижного состава метрополитена без остановки, подходить к подвижному составу метрополитена до его полной остановки;
10) прислоняться к автоматическим дверям вагонов подвижного состава метрополитена.
9. Переход и спуск на рельсовые пути на станциях метрополитена для пассажиров не допускаются.
10. При ожидании подвижного состава метрополитена на платформе станции пассажиры соблюдают требования дежурного по обслуживанию пассажиров и других работников метрополитена, связанные с обеспечением безопасности пассажиров при ожидании прибытия подвижного состава метрополитена и посадки в него.
3. Порядок проведения работ в зоне
повышенной опасности метрополитена
11. Проведение работ в зоне повышенной опасности метрополитена производится на основании письменного разрешения, выдаваемого администрацией метрополитена.
12. Для получения разрешения на проведение работ в зоне повышенной опасности метрополитена в адрес администрации метрополитена представляются следующие документы:
1) письменное заявление с указанием видов работ и необходимости их проведения;
2) в случае повреждения объектов (элементов) зоны повышенной опасности метрополитена при проведении работ, обязательство об их восстановлении;
3) схема расстановки ограждений и мест производства работ;
4) календарный график проведения и завершения работ.

8. Метрополитен қызметкерлері, жолаушылар қауiптілiгі жоғары аймақтарда:
1) кәмелетке толмағандарды қараусыз қалдырмауға, әртүрлі қимыл ойындарын ұйымдастырмауға;
2) эскалаторларды және өткелдерді қол жүгімен, багажбен, өзге де заттармен бөгемеуге;
3) метрополитеннің жылжымалы құрамының жүруі барысында отырмауға және түспеуге, вагон терезелерінен басын шығармауға;
4) метрополитеннің жылжымалы құрамы есіктерінің автоматты жабылуы мен ашылуын бөгемеуге, оларды қозғалыс кезінде ашпауға;
5) қоқыстарды тастамауға, метрополитеннің жылжымалы құрамының салонында тез тұтанғыш және жарылғыш заттарды тасымалдамауға;
6) станцияларда өтетін жерлері мен метрополитеннің жылжымалы құрамында темекі тартпауға;
7) вестибюльдерді, өтпелерді, станциялар платформаларын, метрополитеннің жылжымалы құрамының салондарын, эскалаторларды және жолдарды ластамауға;
8) спирттік ішімдіктер ішпеуге, метрополитеннің жылжымалы құрамында және станцияларында алкогольге, есірткіге немесе уытқа мас күйде болмауға;
9) жолаушы платформасы арқылы келе жатқан немесе жөнеліп бара жатқан метрополитеннің жылжымалы құрамымен қатар жүгірмеуге, сондай-ақ метрополитеннің жылжымалы құрамы аялдаусыз өтіп бара жатқан кезде платформаның шетінен екі метр жақын болмауға, метрополитеннің жылжымалы құрамы толық тоқтағанға дейін жақындамауға;
10) метрополитеннің жылжымалы құрамы вагонының автоматтандырылған есігіне сүйенбеуге тиіс.
9. Жолаушыларға метрополитеннің станцияларында рельстік жолдардан өтуге және оған түсуге жол берілмейді.
10. Жолаушылар станция платформасында метрополитеннің жылжымалы құрамын күткен кезде жолаушыларға қызмет көрсету бойынша кезекшінің және метрополитеннің басқа да қызметкерлерінің метрополитеннің жылжымалы құрамының келуін күту және оған отырғызу кезінде жолаушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты талаптарын сақтайды.
3. Метрополитеннің қауiптiлiгі жоғары аймағында жұмыс жүргізу
тәртібі
11. Метрополитеннің қауiптiлігі жоғары аймақтарында жұмыстар жүргізу метрополитен әкімшілігі беретін жазбаша рұқсат негiзiнде жүргiзiледi.
12. Метрополитеннің қауiптiлігі жоғары аймағында жұмыстар жүргізуге рұқсат алу үшiн метрополитен әкімшілігінің мекенжайына мынадай құжаттар:
1) жұмыс түрлерін және оларды жүргізу қажеттілігі көрсетілген жазбаша өтiнiш;
2) жұмыстар жүргiзу кезiнде метрополитеннің қауiптiлігi жоғары аймағының объектілері (элементтері) зақымдалған жағдайда, оларды қалпына келтiру туралы міндеттеме;
3) қоршауларды орналастыру және жұмыстарды жүргiзу орындарының схемасы;
4) жұмыстарды жүргiзудің және аяқтаудың күнтiзбелiк кестесi беріледі.

13. Заявление рассматривается в течение семи рабочих дней и после указанного срока выдаются разрешение на проведение работ либо мотивированный ответ об отказе.
Неполное представление документов, указанных в пункте 12 настоящих Правил, является основанием для отказа в выдаче разрешения на проведение работ в зоне повышенной опасности метрополитена.
14. Срочные аварийно-восстановительные работы выполняются с участием представителя администрации метрополитена.
Необходимость проведения срочных аварийно-восстановительных работ, а также их условия определяются администрацией метрополитена.
15. Не допускается проведение работ в зоне повышенной опасности метрополитена, снижающих безопасность движения на метрополитене и приводящих к возникновению перерывов в движении подвижных составов метрополитена.
16. При угрозе безопасности пассажиров работники метрополитена эвакуируют пассажиров с территории метрополитена.
17. Беспрепятственно пропускаются в зону повышенной опасности пожарные и аварийно-спасательные команды, бригады скорой медицинской помощи.

13. Өтiнiш жетi жұмыс күнінің iшiнде қаралады және көрсетілген мерзімнен кейін жұмыстарды жүргізуге рұқсат не бас тарту туралы дәлелдi жауап берiледi.
Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген құжаттарды толық ұсынбау метрополитеннің қауiптілiгi жоғары аймағында жұмыстар жүргiзуге рұқсат беруден бас тартуға негіз болып табылады.
14. Жедел авариялық-қалпына келтіру жұмыстары метрополитен әкімшілігі өкілінің қатысуымен орындалады.
Жедел авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу қажеттігін, сондай-ақ олардың шарттарын метрополитен әкімшілігі айқындайды.
15. Метрополитеннің қауіптiлiгі жоғары аймағында метрополитенде қозғалыс қауіпсіздігін төмендететін және метрополитеннің жылжымалы құрамының қозғалысында үзiлiстердiң туындауына әкелетін жұмыстарды жүргiзуге рұқсат етілмейді.
16. Жолаушылар қауіпсіздігіне қатер төнген кезде метрополитеннің қызметкерлері метрополитеннің аумағынан жолаушыларды эвакуациялайды.
17. Қауiптілiгi жоғары аймаққа өрт сөндіру және авариялық-құтқару командалары, жедел медициналық жәрдем бригадалары кедергiсiз жіберіледі.