О Стратегическом плане Министерства финансов Республики Казахстан на 2014-2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1543. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2014 года № 1424
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1424.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства финансов Республики Казахстан на 2014 – 2018 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждаю
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1543
Стратегический план
Министерства финансов Республики Казахстан на 2014 – 2018 годы
1. Миссия и видение
Миссия. Содействие в экономической безопасности и повышение конкурентоспособности Республики Казахстан.
Видение. Эффективно функционирующая система государственных финансов, классифицируемая мировым сообществом как одна из наиболее развитых, устойчивых и прогрессивно эволюционирующих систем.
2. Анализ текущей ситуации и тенденции
развития соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1.
Содействие в обеспечении финансовой безопасности
1. Исполнение бюджета
1. Основные параметры развития
Экономическая безопасность, являясь составной частью национальной безопасности, характеризует состояние защищенности национальной экономики Республики Казахстан от реальных и потенциальных угроз, при котором обеспечивается устойчивое ее развитие и экономическая независимость. Экономическая безопасность включает финансовую безопасность, предусматривающую состояние защищенности финансовой системы от реальных и потенциальных угроз, при которой государство способно обеспечить ее целостность, независимость и устойчивое развитие.
Ключевая функция Министерства финансов (далее – Министерство) обеспечение эффективного исполнения бюджета, поэтому данное стратегическое направление объединило цели по обеспечению полноты доходной части, эффективности расходования бюджетных средств, обеспечению финансирования дефицита республиканского бюджета и удержания государственного долга на безопасном уровне, повышению качества казначейского обслуживания исполнения бюджетов и счетов государственных учреждений, оптимизации и повышению эффективности процесса государственных закупок и предупреждение финансовых нарушений при использовании средств государственного бюджета, совершенствованию управления государственной собственностью.

Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2014 - 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1543 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 1424 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1424 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1543 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
2014 - 2018 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары
1. Миссиясы мен пайымы
Миссиясы. Қазақстан Республикасының экономикалық қауіпсіздігіне жәрдемдесу және бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру.
Пайымы. Неғұрлым дамыған, орнықты және прогрессивтi эволюцияланатын жүйелердің бірі ретінде әлемдік қоғамдастық жіктейтiн тиімді жұмыс істейтін мемлекеттік қаржы жүйесі.
2. Ағымдағы ахуалды және қызметтің тиісті салаларын
(аяларын) дамыту үрдістерін талдау
1-стратегиялық бағыт
Қаржылық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жәрдемдесу
1. Бюджеттің атқарылуы
1. Негізгі даму өлшемдері
Экономикалық қауіпсіздік ұлттық қауіпсіздіктің құрамдас бөлігі болып табыла келе, оның тұрақты дамуы мен экономикалық тәуелсіздігі қамтамасыз етілетін нақты және ықтимал қатерлерден Қазақстан Республикасының ұлттық экономикасын қорғаудың жай-күйін сипаттайды. Экономикалық қауіпсіздік нақты және ықтимал қатерлерден қаржы жүйесін қорғау жағдайын көздейтін қаржылық қауіпсіздікті де қамтиды, мұнда мемлекет оның тұтастығын, тәуелсіздігін және тұрақты дамуын қамтамасыз етуге қабілетті.
Қаржы министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) негізгі функциясы бюджеттің тиімді атқарылуын қамтамасыз ету, сондықтан осы стратегиялық бағыт кіріс бөлігінің толықтығын, бюджет қаражатын жұмсау тиімділігін қамтамасыз ету, республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыруды және мемлекеттік борышты қауіпсіз деңгейде ұстауды қамтамасыз ету, бюджетті атқаруға және мемлекеттік мекемелердің шоттарына қазынашылық қызмет көрсету сапасын арттыру, мемлекеттік сатып алу процесінің тиімділігін оңтайландыру және арттыру және мемлекеттік бюджет қаражатын пайдалану кезінде қаржылық бұзушылықтардың алдын алу, мемлекеттік меншікті басқаруды жетілдіру жөніндегі мақсаттарды біріктірді.

2. Анализ основных проблем
Основной целью казначейства Казахстана является обеспечение полноты, целостности и точности финансовой отчетности, а также переход с бумажной отчетности на электронный документооборот. Многие страны столкнулись со сложной задачей при проведении таких реформ ввиду частичного или полного отсутствия интеграции между различными информационными системами, которые использовались на различных этапах бюджетного процесса. Широкое использование бумажных документов и применение многократного ввода данных в бюджетном процессе также ведут к трате времени и ресурсов. Интеграция системы подготовки бюджета и казначейской исполнительной системы необходима для совершенствования мониторинга исполнения бюджета и управления обязательствами и денежными средствами. По мнению экспертов Всемирного банка, острота технических и эксплуатационных проблем такой интеграции может быть снижена за счет надлежащей интеграции соответствующего программного обеспечения и баз данных, совместного использования информационного центра и сети, гармонизации бюджетной классификации/плана счетов на всех уровнях бюджета и обеспечения адекватного безопасного доступа ко всем бюджетным учреждениям (центрального и местного уровней) для исполнения, мониторинга и отчетности.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Отсутствие технической оснащенности государственных учреждений для работы в ИС «Казначейство-клиент»;
2) отсутствие или нестабильность сети Интернет.
Внутренние факторы
1) Некачественное представление поставщиком услуг по сопровождению ИС «Казначейство-клиент» для бесперебойного функционирования Системы.
2. Внутренний государственный финансовый контроль
1. Основные параметры развития
В настоящее время, в условиях программно-целевого бюджетирования, наиболее актуальным является вопрос повышения финансовой дисциплины объектов контроля при использовании средств государственного бюджета.
В целях выявления наиболее подверженных риску объектами контроля нарушений, КФК применяет отбор объектов к контролю на основе системы управления рисками. Применение данной системы предполагает снижение нагрузки на объекты контроля и мотивирует объекты контроля к минимизации нарушении в целях исключения из СУР.
2. Анализ основных проблем
Вместе с тем, актуальным остается вопрос требования наиболее полного устранения выявленных нарушений. При этом на госфинконтроль ложится обязанность не только фиксировать недостатки и нарушения, но и выявлять причины, повлиявшие на возникновение этих проблем, а также формировать предложения и рекомендации по их устранению и недопущению впредь.
Одним из основных этапов работы органов госфинконтроля является их взаимодействие, к которым следует также отнести координацию деятельности служб внутреннего контроля уполномоченным Правительством Республики Казахстан органом по внутреннему контролю, что позволит оптимизировать работу и направить имеющиеся ресурсы на контроль объектов с высоким уровнем риска. Таким образом, взаимодействие должно быть построено на контроле и оценке деятельности служб внутреннего контроля на соответствие стандартам госфинконтроля в целях качественной их деятельности и соответствия требованиям стандартов.

2. Негізгі проблемаларды талдау
Қазақстан қазынашылығының негізгі мақсаты қаржылық есептіліктің толықтығын, тұтастығын және дәлдігін қамтамасыз ету, сондай-ақ қағаз құжаттамадан электрондық құжат айналымына көшу болып табылады. Көптеген елдер осындай реформаларды жүргізу кезінде бюджет процесінің түрлі кезеңдерінде пайдаланылған түрлі ақпараттық жүйелер арасында интеграцияның ішінара немесе толық болмауына байланысты күрделі міндетке тап болды. Қағаз құжаттарын кеңінен пайдалану және бюджет процесіне деректерді бірнеше рет енгізуді қолдану да уақытты және ресурстарды жұмсауға әкеп соғады. Бюджетті дайындау жүйесін және қазынашылық атқару жүйесін интеграциялау бюджетті атқару және міндеттемелер мен ақшалай қаражатты басқару мониторингін жетілдіру үшін қажет. Дүниежүзілік банк сарапшыларының пікірі бойынша осындай интеграцияның техникалық және пайдалану проблемаларының өткірлігі тиісті бағдарламалық қамтамасыз етудің және дерекқорлардың, ақпараттық орталықты және желіні бірлесіп пайдаланудың, бюджеттің барлық деңгейлерінде шоттардың бюджеттік сыныптамасын/жоспарын үндестірудің және атқару, мониторингтеу және есептілік үшін барлық бюджеттік мекемелерге (орталық және жергілікті деңгейде) баламалы қауіпсіз қол жетімділікті қамтамасыз етудің тиісті интеграциясы есебінен төмендеуі мүмкін.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) «Қазынашылық-клиент» АЖ жұмыс істеу үшін мемлекеттік мекемелердің техникалық жарақтандырылуының болмауы
2) Интернет желісінің болмауы немесе тұрақсыздығы.
Ішкі факторлар
1) Өнім беруші Жүйенің іркіліссіз жұмыс істеуі үшін «Қазынашылық-клиент» АЖ сүйемелдеу жөніндегі қызметтерді сапалы көрсетпеуі.
2. Ішкі мемлекеттік қаржылық бақылау
1. Негізгі даму өлшемдері
Бүгінгі таңда бағдарламалық-нысаналы бюджеттеу жағдайларында мемлекеттік бюджет қаражатын пайдалану кезінде бақылау объектілерінің қаржылық тәртібін арттыру мәселесі неғұрлым өзекті болып табылады.
Бақылау объектілерінің неғұрлым тәуекелге ұшырайтын бұзушылықтарын анықтау мақсатында ҚБК тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде бақылауға объектілерді іріктеуді қолданады. Осы жүйені қолдану бақылау объектілеріне жүктемені азайтуды ұйғарады және ТБЖ-ден алып тастау мақсатында бұзушылықтарды барынша азайтуға бақылау объектілерін уәждейді.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Сонымен қатар, айқындалған бұзушылықтарды неғұрлым толық жоюды талап ету мәселесі өзекті болып қалып отыр. Бұл ретте мемлекеттік қаржылық бақылауға кемшіліктер мен бұзушылықтарды тіркеу міндеті ғана емес, сонымен қатар осы проблемалардың туындауына әсер еткен себептерді де анықтау, сондай-ақ оларды алдағы уақытта жою және болдырмау бойынша ұсыныстар мен ұсынымдарды қалыптастыру да жатады.
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының өзара іс-қимылы олардың жұмысының негізгі кезеңдерінің бірі болып табылады, оған сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі уәкілетті органның ішкі бақылау қызметтерінің жұмысын үйлестіруі жатады, бұл жұмысты оңтайландыруға және жоғары деңгейдегі тәуекелмен бақылау объектілеріне қолда бар ресурсты жіберуге мүмкіндік береді. Осылайша, өзара іс-қимыл ішкі бақылау қызметінің жұмысын бақылау және бағалау негізінде олардың сапалы қызметі мен стандарттар талаптарына сәйкестігі мақсатында мемлекеттік қаржылық бақылау стандартарына сәйкес жасалуы тиіс.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Несоблюдение, нарушение объектами контроля бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан;
2) неисполнение, несвоевременное либо неполное устранение выявленных нарушений объектами контроля;
3) низкая эффективность деятельности служб внутреннего контроля.
Внутренние факторы
1) Отсутствие автоматизированной информационной системы управления рисками и базы данных финансового контроля;
2) ограниченность трудовых ресурсов уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему контролю.
3. Бухгалтерский учет, финансовая отчетность и аудиторская деятельность
1. Основные параметры развития
В настоящее время страна проходит важный этап интеграции в мировое сообщество, развития автоматизации и интеграции учета и отчетности, адаптации международных стандартов финансовой отчетности и международных стандартов аудита. При этом весьма актуальным становится вопрос качественной подготовки и аттестации специалистов в сфере бухгалтерского учета и аудита, поскольку появляется необходимость обеспечения конкурентоспособности казахстанских специалистов. Решить эту задачу можно только путем совершенствования системы профессионального обучения и повышения квалификации кадров, доводя их уровень подготовки до международного.
2. Анализ основных проблем
В ходе интеграции в мировое сообщество, использующее профессиональные стандарты учета и отчетности, которые постоянно совершенствуются, вопросы обеспечения своевременного распространения международных стандартов бухгалтерского учета и аудита остаются одними из наиболее актуальных в республике.
Реализация мероприятий по совершенствованию стандартов финансовой отчетности и аудита возможна в результате создания национальной системы опроса пользователей, что позволит выявить проблемы по применению данных стандартов с дальнейшим направлением предложений в Международную федерацию бухгалтеров и Фонд международных стандартов финансовой отчетности.
Во исполнение Стамбульского плана действий по борьбе с коррупцией, Сети по борьбе с коррупцией для стран Восточной Европы и Центральной Азии, в сфере государственного финансового контроля и аудита необходимо разграничить, в соответствии с международными стандартами, функции государственного внутреннего контроля и аудита, утвердить и внедрить стандарты внутреннего аудита, а также организовать структуры по внутреннему аудиту в органах исполнительной власти и центральный орган гармонизации стандартов аудита при Министерстве финансов путем разработки методологии государственного аудита в 2014 году. Параллельно, будет осуществляться обучение и сертификация специалистов. Процесс перехода к государственному аудиту в Республике Казахстан планируется завершить в полном объеме до 2018 года.

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) бақылау объектілерінің Қазақстан Республикасының бюджет және өзге заңнамасын сақтамауы, бұзуы;
2) бақылау объектілерінің анықталған бұзушылықтарды орындамауы, уақтылы және толық жоймауы;
3) ішкі бақылау қызметтері еңбегінің төмен тиімділігі.
Ішкі факторлар
1) тәуекелдерді басқарудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің және қаржылық бақылау дерекқорының болмауы;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органның еңбек ресурстарының шектелуі.
3. Бухгалтерлік есеп, қаржылық есептілік және аудиторлық қызмет
1. Негізгі даму өлшемдері
Қазіргі уақытта еліміз әлемдік қауымдастыққа интеграцияланудың, есеп пен есептілікті автоматтандыруды және интеграциялауды дамытудың, халықаралық қаржылық есептілік стандарттары мен халықаралық аудит стандарттарын бейімдеудің маңызды кезеңінен өту үстінде. Бұл ретте бухгалтерлік есеп пен аудит саласында мамандарды сапалы даярлау және аттестаттау мәселесі өзекті болып отыр, өйткені қазақстандық мамандардың бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету қажеттігі пайда болуда. Бұл міндетті кәсіби оқыту жүйесін жетілдіру және оларды даярлау деңгейін халықаралық деңгейге дейін көтеріп, кадрларымыздың біліктілігін арттыру жолымен шешуге болады.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Үнемі жетілдіріп отыратын есеп пен есептіліктің кәсіби стандарттарын пайдаланатын халықаралық қауымдастыққа ықпалдасу барысында бухгалтерлік есеп пен аудиттің халықаралық стандарттарын уақтылы таратуды қамтамасыз ету мәселелері республикада неғұрлым өзекті мәселелердің бірі болып табылады.
Пайдаланушыларды сауалдаудың ұлттық жүйесін құру нәтижесінде қаржылық есептілік пен аудит стандарттарын жетілдіру жөніндегі іс-шараларды іске асыру мүмкін, бұл Халықаралық бухгалтерлер федерациясына және Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары қорына ұсыныстарды одан әрі жібере отырып, аталған стандарттарды қолдану жөніндегі проблемаларды анықтауға мүмкіндік береді.
Стамбул сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі іс-қимыл жоспарын, Шығыс Еуропа мен Орталық Азия елдері үшін сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша желіні орындау үшін мемлекеттік қаржылық бақылау және аудит саласында халықаралық стандарттарға сәйкес мемлекеттік ішкі бақылау және аудит функцияларының аражігін ашу, ішкі аудит стандарттарын бекіту және енгізу, сондай-ақ атқару билігі органдарында ішкі аудит бойынша құрылымды және 2014 жылы мемлекеттік аудит әдіснамасын әзірлеу жолымен Қаржы министрлігі жанында аудит стандарттарын үйлестірудің орталық органын ұйымдастыру қажет. Сонымен қатар мамандарды оқыту және сертификат беру жүзеге асырылатын болады. Қазақстан Республикасында мемлекеттік аудитке көшу үдерісін 2018 жылға дейін толық көлемде аяқтау жоспарланып отыр.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Отсутствие международных организаций-доноров по обучению, а также сертифицированных специалистов по государственному внутреннему аудиту в республике;
2) низкий уровень подготовки специалистов по бухгалтерскому учету и аудиту в ВУЗ-ах Республики Казахстан.
Внутренние факторы
1) Высокая загруженность кадров по проведению курсов совершенствованию обучения и сертификации в областях бухгалтерского учета и аудита, а также государственного внутреннего аудита;
2) отсутствие системы сертификации аудиторов в сфере государственного финансового контроля.
4. Международные стандарты финансовой отчетности общественного сектора
1. Основные параметры развития
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан с 1 января 2013 года все государственные учреждения перешли на новую методологию бухгалтерского учета и финансовой отчетности, разработанной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности общественного сектора (далее – МСФООС) и методом начисления.
В целях совершенствования методологии учета и отчетности, а также обучения, с 2010 года ежегодно осуществляется перевод МСФООС на государственный и/или русский языки с размещением на сайте Министерства. Для поддержания в актуальном состоянии МСФООС Министерством заключен договор с разработчиком данных стандартов – Комитетом по МСФООС Международной федерации бухгалтеров.
Переход государственных учреждений на бухгалтерский учет и финансовую отчетность в соответствии с МСФООС по методу начисления является только первым шагом для дальнейших реформ в государственном секторе.
2. Анализ основных проблем
По международному опыту стран, таких как Швейцария, Австралия, Новая Зеландия, Канада, Россия, осуществивших переход на метод начисления с предоставлением консолидированной финансовой отчетности в парламент этих стран в течение 10 лет, показывает необходимость тщательной методологической проработки по данному вопросу.
В международной практике общепринято, что единый план счетов(далее – ЕПС) является основой структуры бухгалтерского учета и финансовой отчетности госсектора при классифицировании, регистрации информации по операциям и составлении финансовой отчетности.
Разработка ЕПС является одной из первых задач, которая выполняется при создании системы бюджетирования и связанных с ней систем бухгалтерского учета и отчетности и важным элементом структуры управления государственными финансами и основой для гармонизации бюджетного и финансового учета.
Система бухгалтерского учета может потребовать изменения ЕБК для удовлетворения потребности финансового управления и соответствия бухгалтерским стандартам. Бухгалтерская основа заключается в разработке интегрированного ЕПС, который будет соответствовать МСФООС и методу начисления, а также использоваться для контроля и отчетности бюджета по кассовому методу.
Осуществление всех этапов реформ позволит достичь цели реформирования учета и отчетности по методу начисления в государственном секторе – это формирование полных и всеобъемлющих данных об операциях и состоянии государственного сектора в финансовой отчетности правительства.

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) оқыту бойынша халықаралық донор ұйымдардың, сондай-ақ республикада мемлекеттік ішкі аудит бойынша сертификат алған мамандардың болмауы;
2) Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында бухгалтерлік есеп және аудит жөніндегі мамандарды даярлаудың төмен деңгейі.
Ішкі факторлар
1) бухгалтерлік есеп пен аудит салаларында оқуды жетілдіру және сертификат алу курстарын өткізу бойынша кадрлардың жоғары жүктемілігі;
2) мемлекеттік қаржылық бақылау саласында аудиторларға сертификаттар беру жүйесінің болмауы.
4. Қоғамдық сектор қаржылық есептілігінің халықаралық стандарттарын енгізу
1. Негізгі даму өлшемдері
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап барлық мемлекеттік мекемелер қоғамдық сектор қаржылық есептілігінің халықаралық стандарттарына (бұдан әрі – ҚСХҚЕС) және есептеу әдісіне сәйкес әзірленген бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептіліктің жаңа әдіснамасына көшті.
Есепке алу және есептілік, сондай-ақ оқыту әдіснамасын жетілдіру мақсатында, 2010 жылдан бастап жыл сайын Министрліктің сайтына орналастыра отырып, ҚСХҚЕС мемлекеттік және/немесе орыс тілеріне аудару жүзеге асырылады. ҚСХҚЕС өзекті жағдайда ұстау үшін Министрлік осы стандарттардың әзірлеушісі – Халықаралық бухгалтерлер федерациясының
ҚСХҚЕС комитетімен шарт жасады.
Мемлекеттік мекемелердің есептеу әдісі бойынша ҚСХҚЕС сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікке көшуі мемлекеттік сектордағы бұдан әрі реформаларына алғашқы қадам ғана болып табылады.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Осы елдердің парламентіне 10 жыл бойы шоғырландырылған қаржылық есептілікті бере отырып, есептеу әдісіне көшкен Швейцария, Австралия, Жаңа Зеландия, Канада, Ресей сияқты елдердің халықаралық тәжірибесі осы мәселе бойынша егжей-тегжейлі әдістемелік әзірлеу қажеттілігін көрсетеді.
Халықаралық практикада Шоттардың біріңғай жоспары (бұдан әрі – ШБЖ) қаржылық есептілік операциялары және оны жасау бойынша ақпараттың сыныптамасы, оны тіркеу кезінде мемлекеттік сектордың бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілігінің негізгі құрылымы болып табылады.
ШБЖ әзірлеу бюджеттеу жүйесін және онымен байланысты бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін құру кезінде орындалатын алғашқы міндеттердің бірі және мемлекеттік қаржы-қаражатты басқару құрылымының маңызды бөлшегі және бюджеттік және қаржылық есепті үндестіру үшін негіз болып табылады.
Бухгалтерлік есеп жүйесі қаржы басқармасының талаптарын қанағаттандыру және бухгалтерлік стандарттарға сәйкес келтіру үшін ББС өзгертуді талап етуі мүмкін. Бухгалтерлік негіз ҚСХҚЕС-ке және есептеу әдісіне сәйкес келетін, сондай-ақ кассалық әдіс бойынша бақылау және есептілік үшін пайдаланылатын интеграцияланған ШБЖ әзірлеуге негізделген.
Реформалардың барлық кезеңдерін жүзеге асыру мемлекеттік секторда есептеу әдісі бойынша есеп пен есептілікті реформалау – бұл операциялар туралы толық және тегіс қамти алатын деректерді және үкіметтің қаржылық есептілігінде мемлекеттік сектордың жағдайын қалыптастыру мақсатына қол жеткізуге мүмкіндік береді.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Не предоставление поставщиком услуг по переводу МСФООС с английского языка на государственный и (или) русский языки.
Внутренние факторы
2) Отсутствие в Казахстане специалистов в области МСФООС.
5. Государственные закупки
1. Основные параметры развития
В целях централизации и осуществления государственных закупок по принципу «одного окна» создана информационная система «электронных государственных закупок» – веб-портал государственных закупок
(далее – портал государственных закупок).
В целом развитие системы государственных закупок с использованием информационных технологий связано с необходимостью создания эффективной конкурентной среды, дальнейшего снижения коррупционных проявлений при проведении процедур закупок, упрощении процедур государственных закупок.
С 1 января 2010 года все государственные закупки способом запроса ценовых предложений проходят только в электронном формате.
Со второго полугодия 2011 года заказчики вправе воспользоваться порталом государственных закупок и проводить государственные закупки способом конкурса в электронном формате. С 1 июля 2012 года данный способ проведения государственных закупок осуществляется только посредством электронных государственных закупок.
С 1 июля 2012 года внедрен новый способ осуществления государственных закупок – аукцион, проводимый исключительно в электронном формате в режиме реального времени на портале государственных закупок, за второе полугодие 2012 года проведено 660 аукционов.
2. Анализ основных проблем
Автоматизация государственных закупок является одним из наиболее эффективных инструментов экономии бюджетных средств и устранения причин необоснованного сдерживания процесса государственных закупок.
По состоянию на 1 апреля 2013 года общее количество пользователей, зарегистрированных на портале государственных закупок, составляет 242 453, что почти в 3 раза больше, чем в 2010 году.
Общее количество поставщиков с 2010 года возросло в 2,1 раза и составило 117 311, из них 53 423 – юридические лица, 63 888 – физические лица.
Количество посетителей – 53 056 269, из них абсолютно уникальных посетителей – 5 422 181, что в 3,8 раза больше чем в 2010 году.
Каждый посетитель портала государственных закупок в среднем просматривает около 20 страниц, при этом длительность пребывания на сайте посетителя в среднем составляет 15 минут.
Соглашение о государственных (муниципальных) закупках, заключенное в рамках Единого экономического пространства между Республикой Казахстан, Республикой Беларусь и Российской Федерацией, которое ратифицировано Законом Республики Казахстан от 8 июля 2011 года (далее – Соглашение), является одним из основных внешних факторов, влияющих на развитие системы государственных закупок.

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) Өнім берушінің ҚСХҚЕС-ті ағылшын тілінен мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудару бойынша қызметтерді ұсынбауы.
Ішкі факторлар
1) Қазақстанда ҚСХҚЕС саласындағы мамандардың болмауы.
5. Мемлекеттік сатып алу
1. Негізгі даму өлшемдері
Мемлекеттiк сатып алуды орталықтандыру және «жалғыз терезе» қағидаты бойынша жүзеге асыру мақсатында «электрондық сатып алу» ақпараттық жүйесi - мемлекеттiк сатып алу веб-порталы (бұдан әрі – мемлекеттік сатып алу порталы) құрылды.
Жалпы алғанда ақпараттық технологияларды қолдана отырып мемлекеттік сатып алу жүйесін дамыту тиімді бәсекелес ортаның пайда болуына, сатып алу рәсімдерін жүргізген кезде сыбайлас жемқорлық көріністерін одан әрі төмендетуге, мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жеңілдету қажеттіліктеріне байланысты.
2010 жылғы 1 қаңтардан бастап баға ұсыныстарын сұрату тәсiлiмен барлық мемлекеттік сатып алулар электрондық форматта ғана өткiзiлуде.
2011 жылдың екiншi жартыжылдығынан бастап тапсырыс берушiлер мемлекеттiк сатып алу веб-порталын пайдалануға және конкурс тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алуды электрондық форматта өткiзуге құқылы. 2012 жылғы 1 шілдеден бастап мемлекеттік сатып алуды жүргізудің осы тәсілі электрондық мемлекеттік сатып алу арқылы ғана жүргізіледі.
2012 жылғы 1 шілдеден бастап мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудың жаңа тәсілі – аукцион енгізілді, ол мемлекеттік сатып алудың веб-порталында нақты уақыт режимінде электрондық форматта ғана жүзеге асырылады, 2012 жылдың екінші жарты жылдығында 660 аукцион өткізілді.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Мемлекеттік сатып алуды автоматтандыру бюджет қаражатын үнемдеудің және мемлекеттік сатып алу процесін негiзсiз кiдiрту себептерiн жоюдың неғұрлым тиiмдi құралдарының бiрi болып табылады.
2013 жылғы 1 сәуірдегі жағдай бойынша мемлекеттік сатып алу порталында тіркелген қатысушылардың жалпы саны 242 453 құрады, бұл 2010 жылмен салыстырғанда 3 есеге көп.
Өнім берушілердің жалпы саны 2010 жылдан бастап 2,1 есеге өсті және 117 311 құрады, оның ішінде 53 423 – заңды тұлғалар, 63 888 – жеке тұлғалар.
Өнім берушілердің жалпы саны 2010 жылдан бастап 2,1 есеге өсті және 117 311 құрады, оның ішінде 53 423 – заңды тұлғалар, 63 888 – жеке тұлғалар.
Келушілер саны – 53 056 269, оның ішінде абсолюттік бірегей келушілер – 5 422 181, бұл 2010 жылмен салыстырғанда 3,8 есеге көп.
Порталға кірген әрбір келуші орта есеппен 20 парақтан қарайды. Келушінің сайтта болу ұзақтығы орташа алғанда 15 минутты құрайды.
Бірыңғай экономикалық кеңiстiк шеңберінде Қазақстан Республикасы, Белоруссия Республикасы және Ресей Федерациясы арасында жасалған, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 8 шілдедегі Заңымен ратификацияланған Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу туралы келiсiм (бұдан әрі – Келісім) мемлекеттік сатып алу жүйесінің дамуына әсер ететін негізгі сыртқы факторлардың бірі болып табылады.

Соглашением предусматривается введение национального режима для всех государств Сторон – до 1 января 2014 года. С 1 января 2014 года для казахстанских предпринимателей появится огромная возможность наравне с предпринимателями стран Соглашения участвовать в закупках России и Беларусии. Более того, Соглашение в целом будет способствовать развитию конкуренции и в нашей стране.
В тоже время отсутствие у пользователей навыков работы с веб-порталом, незнание норм законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, инструкций по проведению закупок в электронном формате, размещенных на портале государственных закупок, приводят к допущению нарушений норм законодательства Республики Казахстан в сфере государственных закупок, искажению формируемых на портале государственных закупок отчетных данных, а также выражению недовольства пользователей к работе портала государственных закупок, что в целом влияет на соответствующее проведение закупок и формирование достоверных результатов.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Подписанный в декабре месяце 2010 года в Москве Соглашение о государственных (муниципальных) закупках, заключенное в рамках Единого экономического пространства между Республикой Казахстан, Республикой Беларусь и Российской Федерацией, ратифицировано Законом Республики Казахстан от 8 июля 2011 года.
Внутренние факторы
1) Отсутствие у пользователей навыков работы с веб-порталом;
2) незнание пользователями норм законодательства республики Казахстан о государственных закупках, инструкций по проведению закупок в электронном формате, размещенных на портале государственных закупок.
6. Управление и мониторинг рисков государственного и гарантированного государственного долга, долга по поручительствам государства и долга квазигосударственного сектора
1. Основные параметры развития
Министерство осуществляет заимствование на внутреннем и внешнем рынках в рамках утвержденного размера дефицита бюджета на соответствующий год для осуществления своевременного финансирования бюджетных программ.
Установление целей и финансовых границ заимствования являются основой при осуществлении правительственного заимствования. Привлечение Правительством займов в разумных объемах, в совокупности с качественным управлением государственного долга и поддержании его на безопасном уровне, одна из главных задач Министерства.
Внутреннее правительственное заимствование осуществляется для финансирования дефицита республиканского бюджета, а также содействия развитию внутреннего рынка долговых инструментов. В настоящее время на внутреннем рынке ценных бумаг представлены государственные ценные бумаги (далее – ГЦБ) с краткосрочными, среднесрочными и долгосрочными периодами обращения. Министерство выпускает ГЦБ в объеме, достаточном для установления ценового ориентира на рынке капитала и предоставления участникам отечественного рынка надежных финансовых инструментов. В целях поддержки накопительной пенсионной системы Министерство выпускает долгосрочные сберегательные облигации, индексированные к уровню инфляции (МЕУЖКАМ).
Альтернативным источником финансирования дефицита бюджета является выпуск ГЦБ на внешних рынках капитала (еврооблигации). Одним из преимуществ выхода на внешние рынки капитала является установление новых долгосрочных отношений с международными инвесторами через ключевые мировые финансовые центры, а также расширение и диверсификация глобальной инвесторской базы. Расширение инвесторской базы с успешной транзакцией позволит Казахстану в будущем получить быстрый доступ на рынки.
В целом, наличие постоянного умеренного размера дефицита бюджета при поддержании безопасного уровня правительственного долга позволит обеспечить достаточный объем государственных ценных бумаг в обращении, необходимый для построения кривой доходности, а также правильной оценки ожиданий на краткосрочную и долгосрочную перспективы.
В области внешнего заимствования осуществляется привлечение займов международных финансовых институтов. С учетом формирования оптимального уровня правительственного заимствования, долга, затрат на его обслуживание и риска планирование объема правительственного внешнего заимствования на предстоящий год будет увязано с реализацией крупных инвестиционных проектов в секторах традиционной специализации экономики.
В этой связи, в предстоящем среднесрочном периоде планируется развивать дальнейшее сотрудничество Республики Казахстан в области международных кредитных отношений с различными международными финансовыми институтами, в том числе, такими как МБРР, АБР, ЕБРР, ЯАМС, ИБР, ЕИБ для реализации совместных проектов и программ.

Келісімде Тараптардың барлық мемлекеттері үшін 2014 жылғы 1 қаңтарға дейін ұлттық режимді енгізу көзделеді. 2014 жылдың 1 қаңтарынан бастап қазақстандық кәсіпкерлер үшін Келісім елдерінің кәсіпкерлері қатарында Ресей мен Беларусьтің сатып алуларына қатысуға үлкен мүмкіндік пайда болады. Оның үстіне Келісім жалпы алғанда біздің елдегі бәсекелестіктің дамуына да ықпал ететін болады.
Сонымен бірге пайдаланушыларда веб-порталмен жұмыс істеу дағдыларының болмауы, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының нормаларын, мемлекеттік сатып алу порталында орналастырылған электрондық форматта сатып алуды жүргізу нұсқауларын білмеу мемлекеттік сатып алу саласында Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының бұзушылықтарына, порталда қалыптасатын есепті деректердің бұрмалануына, сондай-ақ пайдаланушылардың портал жұмысына наразылық келтіруіне әкеп соғады, бұл жалпы сатып алудың тиісінше өткізілуіне және дәйекті нәтижелердің қалыптасуына әсерін тигізеді.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар.
1) Бiрыңғай экономикалық кеңiстiк шеңберiнде Қазақстан Республикасы, Белоруссия Республикасы және Ресей Федерациясы арасында жасалған, Қазақстан Республикасы, Белоруссия Республикасы және Ресей Федерациясы арасында 2010 жылғы 9 желтоқсанда Мәскеу қаласында қол қойылған Мемлекеттiк (муниципалдық) сатып алу туралы келiсiм Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 8 шілдедегі Заңымен ратификацияланды.
Ішкі факторлар
1) пайдаланушыларда веб-порталмен жұмыс істеу дағдыларының болмауы;
2) пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының нормаларын, мемлекеттік сатып алу порталында орналастырылған электрондық форматта сатып алуды жүргізу жөніндегі нұсқауларды білмеуі.
6. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борышты, мемлекет кепілгерліктері бойынша борышты және квазимемлекеттік сектор борышын басқару және оның мониторингі
1. Негізгі даму өлшемдері
Қаржы министрлігі бюджеттік бағдарламаларды уақтылы қаржыландыруды жүзеге асыру үшін тиісті жылға бюджет тапшылығының бекітілген мөлшері шеңберінде ішкі және сыртқы нарықтарда қарыз алуды жүзеге асырады.
Қарыз алудың мақсаттары мен қаржы шекараларын белгілеу үкіметтік қарыз алуды жүзеге асыру кезінде негіз болып табылады. Үкіметтің қарыздарды ақылға қонымды көлемде, мемлекеттік борышты сапалы басқару жиынтығында және оны қауіпсіз деңгейде қолдауда тартуы Қаржы министрлігінің басты міндеттерінің бірі болып табылады.
Ішкі үкіметтік қарыз алу республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру, сондай-ақ борыш құралдарының ішкі нарығын дамытуға жәрдемдесу үшін жүзеге асырылады. Қазіргі уақытта бағалы қағаздардың ішкі нарығында айналудың қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерімен мемлекеттік бағалы қағаздар (бұдан әрі – МБҚ) ұсынылған. Қаржы министрлігі МБҚ капитал нарығында бағалық бағдарды белгілеу және отандық нарыққа қатысушыларға сенімді қаржы құралдарын ұсыну үшін жеткілікті көлемде шығарады. Жинақтаушы зейнетақы жүйесін қолдау мақсатында Қаржы министрлігі инфляция деңгейіне индекстелген ұзақ мерзімді жинақтаушы облигацияларды (МЕУЖКАМ) шығарады.
Капиталдың сыртқы нарықтарында МБҚ (еурооблигацияларды) шығару бюджет тапшылығын қаржыландырудың баламалы көзі болып табылады. Негізгі әлемдік қаржы орталықтары арқылы халықаралық инвесторлармен жаңа ұзақ мерзімді қатынастарды белгілеу, сондай-ақ жаһандық инвесторлық базаны кеңейту және әртараптандыру сыртқы нарыққа шығу артықшылықтарының бірі болып табылады. Ойдағыдай транзакциямен инвесторлық базаны кеңейту Қазақстанға болашақта нарықтарға жылдам қол жеткізу мүмкіндігін береді.
Жалпы алғанда үкіметтік борышты қауіпсіз деңгейде ұстау кезінде бюджет тапшылығының тұрақты ұстамды мөлшерінің болуы теріс кірістілік жасау, сондай-ақ қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді перспективада күтулерді дұрыс бағалау үшін қажет айналымда мемлекеттік бағалы қағаздардың жеткілікті көлемін қамтамасыз етеді.
Сыртқы қарыз алу саласында халықаралық қаржы институттарының қарыздарын тарту жүзеге асырылады. Үкіметтік қарыз алудың оңтайлы деңгейін қалыптастыруды ескере отырып, борыш, оларға қызмет көрсетуге арналған шығындар және алдағы жылда үкіметтік сыртқы қарыз алу экономиканың дәстүрлі мамандандырылу секторларында ірі инвестициялық жобаларды іске асырумен байланыстырылатын болады.
Осыған байланысты алдағы ортамерзімді кезеңде Қазақстан Республикасы халықаралық кредиттік қатынастар саласында бірлескен жобалар мен бағдарламаларды іске асыру үшін әртүрлі халықаралық қаржы институттарымен, оның ішінде ХҚДБ, АДБ, ЕҚДБ, ЖХЫА, ИДБ, ЕИБ одан әрі ынтымақтастықты дамытуды жоспарлауда.

2. Анализ основных проблем
В результате финансирования дефицита республиканского бюджета за счет заимствования наблюдается рост правительственного долга. Ежегодно правительственный долг увеличивается на сумму финансирования дефицита за счет заимствования с учетом курсовой разницы (колебаний кросс курсов иностранных валют и курса тенге к доллару США). Поэтому, причиной роста правительственного долга является формирование республиканского бюджета с дефицитом.
При этом усилия Правительства сосредоточены не на сокращении абсолютных показателей правительственного долга, а на поддержании его на безопасном уровне и на снижении реальной стоимости обслуживания долга и согласования его динамики с темпами экономического роста.
Соотношение долга с размером ВВП является наиболее типичным в мировой практике индикатором долга, позволяющим оценить долговую нагрузку. К примеру, отношение государственного долга к ВВП на начало 2012 года составило 12,0 %, 2013 года – 12,7 % (снижение за счет роста номинального значения ВВП). Данный уровень долга не выходит за пределы, превышение которых создает угрозу развитию страны. К примеру, для стран ЕС данный критерий не должен превышать 60 %, для стран-участниц Таможенного союза – 50 %.
Как показывает проводимый мониторинг, установленные предельно допустимые уровни индикаторов долга находятся в зоне допустимых значений и не оказывают опасения.
Согласно Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года необходимо обеспечить постоянный контроль за уровнем государственного долга страны и квазигосударственного сектора, в том числе за счет снижения бюджетного дефицита относительно ВВП с 2,1 % в 2013 году до 1,5 % в 2015 году.
При этом следует принять во внимание необходимость в реализации приоритетных проектов в соответствии с поручениями Правительства Республики Казахстан и Президента Республики Казахстан, в предстоящие годы.
На сегодняшний день продолжают поступать запросы со стороны государственных органов, а также проявляют заинтересованность различные заимодатели о возможности предоставления займов на различные проекты, соответственно в течение 5-летнего периода потребности в осуществлении правительственного заимствования будут увеличиваться.
Увеличение внешнего заимствования способно оказать негативное влияние на параметры и показатели государственного долга, что в целом может повлиять на экономическую безопасность страны.
Формирование бюджета с дефицитом на протяжении многих лет является недопустимым в виду следующих основных причин:

2. Негізгі проблемаларды талдау.
Қарыз алу есебінен республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру нәтижесінде үкіметтік қарыздың өсуі байқалады. Жыл сайын үкіметтік борыш бағамдық айырманы (шетел валюталарының кросс курстарының және АҚШ долларына шаққанда теңге бағамының ауытқулары) есепке ала отырып, қарыз алу есебінен қаржыландыру тапшылығының сомасына ұлғаяды. Сондықтан, республикалық бюджетті тапшылықпен қалыптастыру үкіметтік борыштың өсу себебі болып табылады.
Бұл ретте Үкіметтің күш салуы үкіметтік борыштың абсолютті көрсеткіштерін қысқартуға емес, қайта оны қауіпсіз деңгейде қолдауға және борышқа қызмет көрсетудің нақты құнын төмендетуге және оның серпінін экономикалық өсу қарқынымен келістіруге бағытталған.
Борыштың ЖІӨ мөлшерімен арақатынасы дүниежүзілік тәжірибеде борыштық жүктемені бағалауға мүмкіндік беретін неғұрлым әдеттегідей борыш индикаторы болып табылады. Мысалға, мемлекеттік борыштың ЖІӨ қатынасы 2012 жылы 12,0% келді, 2013 жылы - 12,7% (ЖІӨ номиналды мәнінің өсуі есебінен төмендеуі) құрады. Борыштың осы деңгейі шектерден шықпайды, олардың артуы елдің дамуына қатер туғызады. Мәселен, ЕО елдері үшін критерий 60%, Кеден одағына қатысушы мемлекеттер үшін 50% аспауы тиіс.
Жүргізілген мониторинг көрсеткендей борыш индикаторларының белгіленген шекті жіберілетін деңгейлері рұқсат берілетін мәннің аясында тұрады және қауіп төндірмейді.
Мемлекет басшысының 2012 жылғы 14 желтоқсандағы Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарына сәйкес елдің және квазимемлекеттік сектордың мемлекеттік борышының деңгейіне тұрақты бақылауды қамтамасыз ету қажет, оның ішінде ЖІӨ қатысты 2013 жылы 2,1%-дан 2015 жылы 1,5%-ға дейін бюджет тапшылығын төмендету есебінен.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына сәйкес басым жобаларды іске асыру қажеттігін алдағы жылдары назарға алған жөн.
Бүгінгі таңда мемлекеттік органдар тарапынан сұрау салулар келіп түсуі жалғасуда, сондай-ақ әртүрлі қарыз берушілер түрлі жобаларға қарыз беру мүмкіндігі туралы мүдде танытуда, тиісінше 5 жылдық кезең ішінде үкіметтік қарыз алуды жүзеге асыру қажеттілігі ұлғая түседі.
Сыртқы қарыз алудың ұлғаюы мемлекеттік борыш өлшемдері мен көрсеткіштеріне теріс әсер ете алады, бұл жалпы алғанда елдің экономикалық қауіпсіздігіне әсер етуі мүмкін.
Бюджет тапшылығын қалыптастыру көп жылдар бойы мынадай негізгі себептер бойынша жол берілмейтін болып табылады:

1) ограниченная емкость внутреннего рынка долгового капитала;
2) избыточное предложение государственных ценных бумаг и бумаг национальных компаний приведет к давлению на доходность данных бумаг;
3) в результате роста правительственного долга происходит рост расходов на его обслуживание и рисков платежеспособности Правительства;
4) согласно фискальной теории инфляции существенный рост госдолга приводит к более высокому темпу роста денежной базы и инфляции.
Следовательно, налогово-бюджетная политика страны является одним из факторов роста долга.
Основными внешними факторами, влияющими на увеличение задолженности, можно назвать шоки на внешних рынках, дисбалансы в денежно-кредитной политике, колебания экономической конъюнктуры.
Изменения во внешнеэкономической конъюнктуре являются одним из основных факторов. Проблема внешнего долга стала крайне актуальной после глобального экономического кризиса, преодоление последствий которого во многих странах сопровождалось значительным наращиванием внешнего долга. Кризис существенно изменил структуру мировой экономики, лишив ее основ роста, действовавших ранее.
Политика государственного заимствования должна обеспечивать возможность Правительства выполнять обязательства по погашению и обслуживанию долга в будущем независимо от состояния республиканского бюджета. Для этого необходимо обеспечить корреляцию темпов роста долга с темпами роста ВВП, темпы роста расходов на обслуживание правительственного долга не должны превышать темпы роста доходов республиканского бюджета.
В рамках обеспечения эффективного управления правительственным долгом, Министерством осуществляется работа по оценке процентных и валютных рисков правительственного долга, обеспечению достаточной диверсификации структуры долга по валютам, ставкам вознаграждения, сокращению доли внешнего долга в общем объеме правительственного долга.
Указом Президента Республики Казахстан 2 апреля 2010 года № 962 была утверждена Концепция формирования и использования средств Национального фонда. Основной целью Концепции является увеличение сбережений для будущих поколений и предотвращение замещения накопления средств Национального фонда правительственным заимствованием.
Положения Концепции направлены на доведение средств Национального фонда к 2020 году до 90 млрд. долларов США, что должно составить не менее 30 % к ВВП.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Изменения во внешнеэкономической конъюнктуре;
2) избыточное предложение государственных ценных бумаг и бумаг национальных компаний приведет к давлению на доходность данных бумаг;

1) борыш капиталының ішкі нарығы сыйымдылығын шектеу;
2) мемлекеттік бағалы қағаздарды және ұлттық компаниялар қағаздарын артығымен ұсыну осы қағаздардың табыстылығына қысым көрсетуге әкеп соғады;
3) үкіметтік борыштың өсуі нәтижесінде оған қызмет көрсету шығыстары мен Үкіметтің төлемге қабілеттілігі тәуекелдері артады;
4) инфляцияның фискалды теориясына сәйкес мемлекеттік борыштың айтарлықтай артуы ақшалай базаның және инфляцияның өсуінің жоғары қарқынына әкеп соғады.
Демек, елдің салық-бюджет саясаты борыштың өсуі факторының бірі болып табылады.
Қарыздың артуының негізгі сыртқы факторлары ретінде сыртқы нарықтардағы есеңгіреуді, ақша-кредит саясатындағы тепе-теңсіздіктерді, экономикалық конъюнктураның ауытқуларын айтуға болады.
Сыртқы экономикалық конъюнктурадағы өзгерістер негізгі факторлардың бірі болып табылады. Ғаламдық экономикалық дағдарыстан кейін сыртқы қарыздың проблемасы өте өзекті бола түсті, оның салдарларын жеңу көптеген елдерде сыртқы қарыздың айтарлықтай өсе түсуімен жалғасты. Дағдарыс дүниежүзілік экономиканың құрылымын бұрын қолданылып келген осу негізінен айыра отырып, айтарлықтай өзгертті.
Мемлекеттік қарыз алу саясаты болашақта Үкіметтің республикалық бюджеттің жағдайына қарамастан, борышты өтеу және оған қызмет көрсету бойынша мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс. Бұл үшін ЖІӨ өсу қарқынымен борыштың өсу қарқынының корреляциясын қамтамасыз ету қажет, үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге арналған шығыстардың өсу қарқыны республикалық бюджет кірісінің өсу қарқынынан аспауы тиіс.
Үкіметтік борышты тиімді басқаруды қамтамасыз ету шеңберінде Қаржы министрлігі үкіметтік борыштың пайыздарын және валюта тәуекелдерін бағалау, валюталар, сыйақы мөлшерлемелері бойынша борыш құрылымын жеткілікті әртараптандыруды қамтамасыз ету, үкіметтік борыштың жалпы көлемінде сыртқы борыштың үлесін қысқарту бойынша жұмысты жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 2 сәуiрдегi № 962 Жарлығымен жаңа Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы мақұлданды. Тұжырымдаманың негiзгi мақсаты болашақ ұрпаққа арналған жинақтарды ұлғайту және Ұлттық қордың қаражатын жинақтауды үкiметтiк қарыз алумен алмастыруды болдырмау болып табылады.
Тұжырымдаманың ережелері 2020 жылға Ұлттық қордың қаражатын 90 млрд. АҚШ долларына дейiн жеткізуге бағытталған, бұл ЖIӨ-нiң кемiнде 30%-ын құрайды.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) сыртқы экономикалық конъюнктурадағы өзгерістер;
2) мемлекеттік бағалы қағаздарды және ұлттық компаниялар қағаздарын артығымен ұсыну осы қағаздардың табыстылығына қысым көрсетуге әкеп соғады;

3) недостаточность оценки рисков управления государственным долгом.
Внутренние факторы
1) Формирование республиканского бюджета с дефицитом.
7. Распоряжение республиканской государственной собственностью и проведение государственного мониторинга собственности
1. Основные параметры развития
Республиканская государственная собственность подразделяется на республиканские государственные предприятия (297), 135 акционерных обществ и 28 товариществ с ограниченной ответственностью с государственным участием в уставном капитале.
Деятельность юридических лиц с государственным участием требует постоянного контроля и оперативного вмешательства уполномоченных государственных органов. Для обеспечения контроля, Министерством финансов проводится мониторинг эффективности управления государственной собственностью путем периодического проведения обследования юридических лиц с государственным участием и выявления негативных факторов, отрицательно влияющих на их основные технико-экономические показатели. Такой контроль проводится силами независимых консультантов, представляющих отчет о мониторинге и рекомендации по устранению выявленных недостатков. Министерство осуществляет государственный мониторинг стратегических объектов в соответствии с Законом РК «О государственном мониторинге собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение», с привлечением независимых консультантов, позволяющий получать информацию об их деятельности в Казахстане, несмотря на то, что большая их часть находится в частной собственности, или в собственности иностранных инвесторов.
Результаты его направляются заинтересованным государственным органам для обеспечения полноты информационной картины по функционированию экономики страны.
2. Анализ основных проблем
Управление государственной собственностью на современном этапе требует существенного совершенствования методов и подходов. Продолжает оставаться большим число хозяйствующих субъектов с государственным участием, допускающих убытки по итогам календарного периода, снижение стоимости активов, рост административных расходов и т.д.
Не всегда удается определить эффективность обмена информацией с заинтересованными государственными органами, по результатам государственного мониторинга.
Также, использование имущества, закрепленного за республиканскими государственными юридическими лицами (недвижимость, транспортные средства, оборудование и т.д.), требует государственного контроля со стороны уполномоченного органа по государственному имуществу с целью недопущения нецелевого и неэффективного их использования.

3) мемлекеттік борышты басқару тәуекелдерін бағалаудың жеткіліксіздігі.
Ішкі факторлар
1) Республикалық бюджетті тапшылығымен қалыптастыру.
7. Республикалық мемлекеттік меншікті бөлу және мемлекеттік меншік мониторингін жүргізу
1. Негізгі даму өлшемдері
Республикалық мемлекеттік меншік республикалық мемлекеттік кәсіпорындардан (шамамен 297), 135 акционерлік қоғамнан және жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар 28 жауапкершілігі шектеулі серіктестіктен тұрады.
Мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғалардың қызметі уәкілетті мемлекеттік органдардың тұрақты бақылауын және жедел араласуын талап етеді. Бақылауды қамтамасыз ету үшін Қаржы министрлігі мемлекеттің қатысу бар заңды тұлғаларға тексеруді кезең-кезеңімен жүргізу және олардың негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштеріне теріс әсерін тигізетін жағымсыз факторларды айқындау жолымен мемлекеттік меншікті басқару тиімділігіне мониторинг жүргізеді. Осындай бақылау мониторинг пен анықталған олқылықтарды жою бойынша ұсынымдамалар туралы есепті беретін тәуелсіз консультанттардың күшімен жүргізіледі. Министрлік «Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншіктің мемлекеттік мониторингі туралы» ҚР Заңына сәйкес стратегиялық объектілерге олардың көп бөлігі жеке меншікте немесе шетелдік инвесторлардың меншігінде тұрғанына қарамастан Қазақстанда олардың қызметі туралы ақпаратты алуға мүмкіндік беретін тәуелсіз консультанттарды тарта отырып, мемлекеттік мониторингті жүзеге асырады.
Оның нәтижелері ел экономикасының жұмыс істеуі бойынша ақпараттық жай-жапсарының толықтығын қамтамасыз ету үшін мүдделі мемлекеттік органдарға жолданады.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Заманауи кезеңде мемлекеттік меншікті басқару әдістері мен тәсілдерді едәуір жетілдіруді талап етеді. Күнтізбелік кезеңнің қорытындылары бойынша залалдарға, активтер құнының төмендеуіне, әкімшілік шығыстардың өсуіне және т.б. жол берген мемлекеттің қатысуы бар шаруашылық субъектілерінің саны әлі де көп болып қалуда.
Мемлекеттік мониторингтің нәтижелері бойынша мүдделі мемлекеттік органдармен ақпарат алмасудың тиімділігін айқындау әрқашан да мүмкін бола бермейді.
Сондай-ақ республикалық мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітілген мүлікті пайдалану (жылжымайтын мүлік, көлік құралдары, жабдық және т.б.) олардың мақсатсыз және тиімсіз пайдаланылуына жол берілмеу мақсатында мемлекеттік мүлік бойынша уәкілетті орган тарапынан мемлекеттік бақылауды талап етеді.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Своевременное принятие решений заинтересованными государственными органами, по развитию, как государственного сектора экономики, так и экономической ситуации в целом, на основе обоснованной информации, полученной в результате мониторинга эффективности и мониторинга стратегических объектов.
Внутренние факторы
1) Необходимость целенаправленного обследования предприятий и юридических лиц с государственным участием, имеющих предпосылки и риски для ухудшения своих показателей, и исключение проверки объектов, не имеющих такие риски и негативные тенденции.
8. Бюджетное кредитование
1. Основные параметры развития
На сегодняшний день бюджетное кредитование является одним из важнейших инструментов, посредством которого государство предоставляет поддержку как отдельным отраслям промышленности, так и экономике государства в целом.
В целях обеспечения социальной безопасности, благополучия, а также улучшения качества жизни населения Правительством Республики Казахстан, в лице Министерства финансов Республики Казахстан, предоставлялись бюджетные кредиты для реализации социальных программ, таких как «Доступное жилье – 2020», «С дипломом в село», «Дорожная карта занятости – 2020».
Динамика погашения бюджетных кредитов представляется следующими данными: в 2010 году – 98,8 %, в 2011 году – 106,4 %, в 2012 году — 101,4 %.
2. Анализ основных проблем
Основной проблемой в процессе бюджетного кредитования является неплатежеспособность заемщиков, непосредственно ведущая к недоисполнению плана поступлений в республиканский бюджет.
Следует отметить, что исполнение плана поступлений по погашению бюджетных кредитов является корреляционной величиной, в связи с тем, что на его перевыполнение или недоисполнение влияют внешние и внутренние факторы.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Неплатежеспособность заемщиков;
2) досрочное погашение бюджетного кредита;
3) возврат неосвоенных средств бюджетного кредита, который не планируется при формировании республиканского бюджета;
4) реструктуризация срока погашения бюджетного кредита;
5) погашение бюджетного кредита имуществом путем передачи в республиканскую собственность.
Внутренние факторы
1) Несвоевременный сбор и анализ данных по платежам;
2) возможные технические сбои в системе при обработке информации по платежам.
9. Льготные жилищные кредиты
1. Основные параметры развития
В соответствии с пунктом 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2001 года № 304 «О мерах по обеспечению защиты интересов граждан, получивших льготные кредиты, выданные ЗАО «Жилстройбанк» в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 6 сентября 1993 года № 1344 «О новой жилищной политике» на ежегодной основе финансируется из республиканского бюджета исполнение части обязательств граждан, получивших льготные долгосрочные кредиты, выданные ЗАО «Жилстройбанк», в связи с изменениями обменного курса тенге с 5 апреля 1999 года.
Данная программа реализуется путем выплаты АО «Банку центр кредит» курсовой разницы по Заемщикам, фактически погасивших задолженность по кредиту в соответствии с графиком.
Вышеуказанная программа нацелена на снятие социального напряжения среди социально уязвимых слоев населения, платежеспособность которых является низкой.

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) мүдделі мемлекеттік органдардың тиімділік мониторингі және стратегиялық объектілер мониторингі нәтижесінде алынған негізделген ақпарат негізінде экономиканың мемлекеттік секторын да, сондай-ақ жалпы экономикалық жағдайды да дамыту жөнінде уақтылы шешімдер қабылдауы;
Ішкі факторлар
1) өз көрсеткіштерін нашарлатуға алғышарттары мен тәуекелдері бар кәсіпорындар мен мемлекет қатысатын заңды тұлғаларды нысаналы зерттеу және мұндай тәуекелдері мен теріс үрдісі жоқ объектілерді тексеруден алып тастау қажеттігі.
8. Бюджеттік кредит беру
1. Негізгі даму өлшемдері
Бүгінгі таңда бюджеттік кредит беру негізгі құралдардың бірі болып табылады, ол арқылы мемлекет өнеркәсіптің жеке салаларына да, сондай-ақ жалпы мемлекеттің экономикасына да қолдау көрсетеді.
Халықтың әлеуметтік қауіпсіздігін, игілігін, сондай-ақ тұрмыс сапасын жақсарту үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі «Қол жетімді тұрғын үй – 2020», «Дипломмен ауылға», «Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы» сияқты әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру үшін бюджет кредиттерін ұсынды.
Бюджеттік кредиттерді өтеу серпіні мынадай деректермен беріледі: 2010 жылы – 98,8%, 2011 жылы – 106,4%, 2012 жылы — 101,4%.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Бюджеттік кредит беру үстінде республикалық бюджетке түсімдер жоспарының жете орындалмауына тікелей әкеп соғатын қарыз алушылардың төлемге қабілетсіздігі негізгі проблема болып табылады.
Бюджеттік кредит беруді өтеу бойынша түсімдер жоспарының орындалуы оның артығымен орындалуына немесе жете орындалмауына сыртқы және ішкі факторларға әсер ететіндіктен, корреляциялық шама болып табылатынын атап өткен жөн.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Жоғарыда көрсетілгендердің негізгі себептері мыналар болып табылады:
1) қарыз алушылардың төлемге қабілетсіздігі;
2) бюджеттік кредитті мерзімінен бұрын өтеу;
3) республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде жоспарланбайтын бюджеттік кредиттің игерілмеген қаражатын қайтару;
4) бюджеттік кредиттің өтеу мерзімін қайта құрылымдау;
5) республикалық меншікке беру жолымен бюджеттік кредитті мүлікпен өтеу.
Ішкі факторлар
1) төлемдер бойынша деректерді уақтылы жинамау және талдау;
2) төлемдер бойынша ақпаратты өңдеу кезінде жүйедегі ықтимал техникалық жаңылысу.
9. Жеңілдікті тұрғын үй кредиттері
1. Негізгі даму өлшемдері
Қазақстан Республикасы Президентінің «Жаңа тұрғын үй саясаты туралы» 1993 жылғы 6 қыркүйектегi № 1344 Жарлығына сәйкес «Тұрғынүйқұрылысбанкi» ЖАҚ берген жеңілдiктi тұрғын үй несиелерiн алған азаматтардың мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 28 ақпандағы № 304 қаулысының 1-тармағын іске асыруға жыл сайынғы негізде 1999 жылғы 5 сәуiрден бастап теңгенiң айырбас бағамының өзгеруiне байланысты «Тұрғынүйқұрылысбанкi» ЖАҚ берген жеңiлдiктi тұрғын үй несиелерiн алған азаматтардың мiндеттемелерiнiң бiр бөлігiн республикалық бюджеттен қаржыландырылады.
Осы бағдарлама кестеге сәйкес кредит бойынша іс жүзінде берешекті өтеген Қарыз алушылар бойынша бағамдық айырманы «ЦентрКредитбанкi» АҚ-на төлеу жолымен іске асырылады.
Жоғарыда көрсетілген бағдарлама төлем қабілеттігі төмен болып табылатын халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары арасында әлеуметтік шиеленісін төмендетуге бағытталған.

2. Анализ основных проблем
Существует опасность увеличения социальной напряженности среди граждан, получивших льготные долгосрочные кредиты через ЗАО «Жилстройбанк» связанного с угрозой потери жилья.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Изменения курса валют.
10. Государственные гарантии
1. Основные параметры развития
В целях реализации Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 на полугодовой основе осуществляется выполнение обязательств по государственным гарантиям.
Выполнение обязательств по государственным гарантиям отражается на имидже Казахстана, а также дает возможность повысить кредитный рейтинг, что в свою очередь, позволяет стране привлекать новые займы по более низким процентным ставкам, а также стимулирует рост инвестиций и не допустить фактов дефолта по гарантированным государством займам.
2. Анализ основных проблем
1) Неплатежеспособность заемщиков, непосредственно ведущая к вступлению в силу государственной гарантии.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Неплатежеспособность заемщиков вследствие изменения курсов валют, процентных ставок и др.
11. Налоговое администрирование
1. Основные параметры развития
Ключевыми целями совершенствования налоговой системы
являются – улучшение налогового администрирования и повышение качества предоставляемых налоговых услуг.
Главой государства в «Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства» обозначены новые ориентиры, среди которых отмечены – либерализация налогового администрирования, упрощение и минимизация налоговой отчетности с поэтапным переходом хозяйствующих субъектов на полный режим электронной отчетности.
Несмотря на значительные достижения в налоговом администрировании и ежегодном повышении качества налоговых услуг имеются проблемы, связанные с неэффективным управлением органов налоговой службы и чрезмерной зарегулированностью налоговых бизнес-процессов.
Имеющиеся проблемы влияют на показатели исполнения налоговых обязательств. Так согласно докладу Всемирного банка «Doing Business», Казахстану необходимо снизить время, необходимое налогоплательщикам для выполнения налоговых обязательств.
2. Анализ основных проблем
Работа налоговых органов по сбору налоговых поступлений осуществляется в тесном взаимодействии с уполномоченными органами. В настоящее время проблемы по взаимодействию существуют практически со всеми уполномоченными государственными органами, что значительно усложняет и тормозит текущую работу налоговых органов и является препятствием дальнейшего его развития. В связи с чем, производится актуализация баз данных уполномоченных органов, что позволяет обеспечить полноту сборов и налогов.

2. Негізгі проблемаларды талдау
«Тұрғынүйқұрылысбанкi» ЖАҚ арқылы жеңілдікті ұзақ серзімді кредиттер алған азаматтар арасында тұрғын үйінен айырылу қауіпіне байланысты әлеуметтік шиеленістің ұлғаю қауіпі бар.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) валюталар бағамының өзгеруі.
10. Мемлекеттік кепілдіктер
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін іске асыру мақсатында жартыжылдық негізде мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындау жүзеге асырылады.
Мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындау Қазақстан имиджінде көрініс табады, сондай-ақ кредитік рейтингті көтеруге мүмкіндік береді, ол өз кезегінде елге неғұрлым төмен мөлшерлемелер бойынша жаңа қарыздар тартуға мүмкіндік береді, сондай-ақ инвестициялардың өсуін ынталандырады және мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша дефолт фактілеріне жол бермейді.
2. Негізгі проблемаларды талдау
1) мемлекеттік кепілдіктің күшіне енуіне тікелей әкеп соғатын қарыз алушылардың төлемге қабілетсіздігі;
Сыртқы факторлар:
1) валюталар бағамдарының, пайыздық мөлшерлемередің өзгеруі және т.б. салдарынан қарыз алушылардың төлемге қабілетсіздігі.
11. Салықтық әкімшілендіру
1. Негізгі даму өлшемдері
Салық жүйесін жетілдірудің негізгі мақсаттары салықтық әкімшілендіруді жақсарту және ұсынылатын салық қызметтерінің сапасын арттыру болып табылады.
Мемлекет басшысы «Қазақстан-2050» Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытында жаңа бағдарларды, оның ішінде салықтық әкімшілендіруді кеңейтуді, Салықтық есептілікті шаруашылық субъектілерін электрондық есептіліктің толық режиміне кезең-кезеңімен көшіре отырып, оңайлатуды және минимизациялауды белгіледі.
Салықтық әкімшілендіру айтарлықтай қол жеткізуге және жыл сайын салықтық қызметтердің сапасын арттыруға қарамастан салық қызметі органдарын тиімсіз басқаруға және салықтық бинес-процестердің шамадан астам реттелуіне байланысты проблемалар бар.
Осы проблемалар салықтық міндеттемелердің орындалу көрсеткіштеріне әсер етеді. Осылайша, «Doing Business» Дүниежүзілік банкінің баяндамасына сәйкес Қазақстан салық міндеттемелерін орындау үшін салық төлеушілерге қажет уақытты төмендетуі қажет.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Салық органдарының салық түсімдерін жинау жөніндегі жұмысы уәкілетті органдармен бірлесіп жүзеге асырылуда. Қазіргі уақытта барлық уәкілетті мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл бойынша проблемалар бар, бұл салық органдарының ағымдағы жұмысын күрделендіреді және тежейді және оның бұдан әрі дамуына кедергі болып табылады. Соған байланысты уәкілетті органдардың дерекқорларын өзекті ету жүргізілуде, бұл алымдар мен салықтардың толықтығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Спад мировых цен на металлы, падение цен на нефть и как следствие падение объемов производства и реализации;
2) снижение поступлений от финансового сектора за счет представления льгот и преференций;
3) снижение объема работ, услуг в связи с завершением крупных контрактов по проектам нерезидентов.
Внутренние факторы
1) Некачественный обмен информацией с уполномоченными органами и как следствие неполное и несвоевременное обновление базы данных налоговых органов актуальной информацией о субъектах и объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением;
2) своевременное и полное обеспечение методологической и правовой базы для функционирования налоговой системы;
3) своевременное и полное материально-техническое и кадровое обеспечение органов налоговой службы.
12. Таможенное администрирование
1. Основные параметры развития
За последние годы, таможенной службой Казахстана предпринимались активные шаги в сторону совершенствования таможенного администрирования, упрощения таможенных процедур, создания благоприятных условий для участников внешнеэкономической деятельности (далее – ВЭД) и населения в целом.
В июле 2010 года реализованы правовые основы таможенного регулирования в Таможенном союзе – Таможенный кодекс Таможенного союза применяется на единой таможенной территории государствами – членами Таможенного союза.
В рамках положений таможенного законодательства Таможенного союза и Республики Казахстан государствами-членами Таможенного союза унифицирован порядок: таможенного декларирования и применения таможенных процедур; совершения таможенных операций, связанных с таможенной очисткой и выпуском товаров; проведения таможенного контроля с использованием системы управления рисками (СУР) и др.
С 1 июля 2010 года в соответствии с положениями таможенного законодательства Таможенного союза и Республики Казахстан товары, происходящие с территорий государств – членов Таможенного союза, а также товары, происходящие из третьих стран и выпущенные в свободное обращение на территориях государств-членов Таможенного союза, не подлежат таможенному декларированию и таможенной очистке, а с начала 2011 года перемещение товаров на территории Таможенного союза осуществляется свободно.
Выпуск товаров производится не позднее 1-го рабочего дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации (до 1 июля 2010 г. – 2 рабочих дня), а в отношении отдельных категорий товаров – за 4 часа (экспорт). Указанные сроки включают время проведения таможенного контроля с использованием системы управления рисками.

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) дүниежүзілік бағаның металға құлдырауы, мұнайға бағаның құлауы және осының салдары ретінде өндіріс пен сату көлемінің құлауы;
2) жеңілдіктер мен преференциялар есебінен қаржы секторынан түсетін түсімдердің төмендеуі;
3) Бейрезиденттер жобалары бойынша ірі келісімшарттардың аяқталуына байланысты жұмыстар, көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуі
Ішкі факторлар
1) Уәкілетті органдармен ақпаратты сапасыз алмасу және салдары ретінде салық салу субъектілері мен объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы өзекті ақпаратпен салық органдарының дерекқорларын уақтылы жаңартпау;
2) Салық жүйесінің жұмыс істеуі үшін әдістемелік және құқықтық базамен уақтылы және толық қамтамасыз ету;
3) Салық қызметі органдарын уақтылы және толық материалдық-техникалық және кадрлық қамтамасыз ету.
12. Кедендік әкімшілендіру
1. Негізгі даму өлшемдері
Соңғы жылдары Қазақстанның кеден қызметі кедендік әкімшілендіруді жетілдіру, кедендік рәсімдерді оңайлату, сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар (бұдан әрі – СЭҚ) мен жалпы халық үшін қолайлы жағдай жасау жағына белсенді шаралар қабылдауда.
2010 жылғы шілде айында Кеден одағында кедендік реттеудің құқықтық негіздері – Кеден одағының Кеден кодексі іске асырылып, Кеден одағына мүше мемлекеттердің бірыңғай кедендік аумағында қолданылуда.
Кеден одағы мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы ережелерінің шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттерде: кедендік декларациялау және кедендік рәсімдерді қолдану; кедендік тазартумен және тауарларды шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасау; тәуекелдерді басқару жүйесін (ТБЖ) пайдалана отырып, кедендік бақылау жүргізу және т.б. тәртібі біріздендірілді.
2010 жылғы 1 шілдеден бастап, Кеден одағы мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының ережелеріне сәйкес Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан шыққан тауарлар, сондай-ақ үшінші елдерден шыққан және Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында еркін айналымға шығарылған тауарлар кедендік декларациялауға және кедендік тазартуға жатпайды, ал 2011 жылдың басынан бастап Кеден одағының аумағында тауарларды өткізу еркін жүзеге асырылады.
Тауарларды шығару кедендік декларация тіркелген күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірілмей (2010 жылғы 1 шілдеге дейін – 2 жұмыс күнінде), ал тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты – 4 сағаттың ішінде (экспорт) жүргізіледі. Көрсетілген мерзімдер тәуекелдерді басқару жүйелерін пайдалана отырып, кедендік бақылау жүргізілетін уақытты қамтиды.

С 1 июля 2010 года в Республике Казахстан при декларировании иностранных товаров перечень обязательных документов сокращен до 3 (трех) основных документов (документ, подтверждающий полномочия лица, подающего ТД; коммерческие и транспортные (перевозочные) документы, упразднен институт лицензирования, что позволило исключить расходы по уплате лицензионного сбора, составлявшие от 5 до 19 тысяч евро.
В целях сохранения привлекательного инвестиционного климата в Республике Казахстан в таможенном законодательстве предусмотрено сохранение положений контрактов на недропользование, регламентирующих порядок уплаты, освобождение от уплаты таможенных платежей в топливно-энергетической сфере. Отменена процедура временного декларирования электроэнергии, таможенное декларирование электроэнергии производится путем подачи декларации после фактического перемещения товара. При таможенном оформлении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и линиями электропередачи, не требуется фактическое предъявление товара.
Введен институт уполномоченного экономического оператора, пользующегося специальными упрощениями, например, выпуском до подачи декларации, то есть фактическая беспроцентная отсрочка сроком до 40 дней.
С октября 2010 года проверка таможенной декларации и таможенный контроль производится с использованием автоматизированной системы управления рисками. В рамках данной системы впервые среди стран СНГ предусмотрено применение системы управления рисками при пост – таможенном контроле.
Введен интегрированный таможенный контроль на границе с возложением на таможенные органы функций по координации действий контролирующих органов, осуществлению приема и выдачи документов на товары и транспортные средства.
Для совместного дистанционного мониторинга с другими контролирующими органами к соответствующему структурному подразделению Комитета таможенного контроля подключены более 20 рабочих мест таможенных органов и более 60 автомобильных пунктов пропуска на государственной границе.
Для усиления контроля за перемещением товаров и транспортных средств на внешней границе таможенного союза созданы региональные центры мониторинга границы, проводится подключение к системе межведомственного мониторинга железнодорожного, воздушного и морского транспорта, разрабатывается информационная система КТК, предусматривающая получение предварительной информации о товаре, о поступлениях сумм обеспечения таможенных платежей при транзите и временном хранении товаров, учет экспортных деклараций при контроле за вывозом товаров, интеграцию с базами данных «Е-лицензирование» и других контролирующих органов, информационное взаимодействие в рамках таможенного союза и др.
В целях приведения деятельности таможенной службы в соответствие с международными стандартами и требованиями по вступлению во Всемирную торговую организацию ведется работа в рамках проекта развития таможенной службы Республики Казахстан, а также проводиться работа по улучшению позиции Республики Казахстан в международном рейтинге «Индекс глобальной конкурентоспособности» по показателю «Нагрузка таможенных процедур».
В соответствии с ежегодным Посланием Главы государства народу Казахстана «Казахстан – 2050» Новый политический курс состоявшегося государства» будет продолжена работа по систематизации таможенного администрирования.

2010 жылғы 1 шілдеден бастап Қазақстан Республикасында шетелдік тауарларды декларациялау кезінде міндетті құжаттардың тізбесі 3 (үш) негізгі құжатқа (КД беретін тұлғаның өкілетін растайтын құжат; коммерциялық және көліктік (тасымалдық) құжаттар) дейін қысқарды, лицензиялау институты қысқартылды, бұл 5 мың еуродан 19 мың еуроға дейін құрайтын лицензиялық алымды төлеу бойынша шығыстарды болдырмауға мүмкіндік берді.
Қазақстан Республикасында тартымды инвестициялық климатты сақтау мақсатында кеден заңнамасында отын-энергетика саласындағы кедендік төлемдерді төлеу, төлеуден босату тәртібін регламенттейтін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелерін сақтау көзделген. Электр энергиясын уақытша декларациялау рәсімі жойылды, электр энергиясын кедендік декларациялау тауарлар іс жүзінде өткізілгеннен кейін декларация беру жолымен жүргізіледі. Құбыржол көлігімен және электр беру желілерімен өткізілетін тауарларды кедендік рәсімдеу кезінде тауарларды іс жүзінде көрсету талап етілмейді.
Арнайы, мысалы, декларация бергенге дейінгі шығарылыммен, яғни 40 күнге дейінгі мерзімге іс жүзінде пайызсыз мерзімі ұзартылатын жеңілдіктерді пайдаланатын уәкілетті экономикалық оператор институты енгізілді.
2010 жылғы қазаннан бастап кедендік декларацияны тексеру мен кедендік бақылау тәуекелдерді басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдалана отырып жүргізіледі. Осы жүйе шеңберінде ТМД елдерінің арасында алғаш рет пост-кедендік бақылау кезінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану көзделген.
Шекарада бақылаушы органдардың іс-қимылдарын үйлестіру, тауарлар мен көлік құралдарына берілетін құжаттарды қабылдап алу мен беруді жүзеге асыру бойынша функцияларды кеден органдарына жүктей отырып, интеграцияланған кедендік бақылау енгізілді.
Басқа бақылаушы органдармен қашықтан бірлесіп мониторинг жүргізу үшін мемлекеттік шекарада Кедендік бақылау комитетінің тиісті құрылымдық бөлімшесіне кеден органдарының 20-дан астам жұмыс орны мен 60-тан астам автомобиль өткізу пунктері қосылған.
Кеден одағының сыртқы шекарасында тауарлар мен көлік құралдарының өткізілуіне бақылауды күшейту үшін шекараның өңірлік мониторинг орталықтары құрылды, теміржол, әуе және теңіз көліктерінің ведомствоаралық мониторинг жүйесіне қосу жүргізілуде, тауар туралы, тауарлардың транзиті мен оларды уақытша сақтау кезінде кедендік төлемдерді қамтамасыз ету сомаларының түсуі туралы алдын ала ақпараттың алынуы, тауарлардың әкетілуін бақылау кезінде экспорттық декларацияларды есепке алу, «Е-лицензиялау» дерекқорымен және басқа да бақылаушы органдарды интеграциялау, кеден одағы шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл және т.б. көзделетін КБК ақпараттық жүйесі әзірленуде.
Кеден қызметінің жұмысын Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру бойынша халықаралық стандарттар мен талаптарға сәйкес келтіру мақсатында, Қазақстан Республикасының кеден қызметін дамыту жобасы шеңберінде жұмыс жүргізілуде, сондай-ақ «Кедендік рәсімдердің жүктемесі» көрсеткіші бойынша «Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі» халықаралық рейтингісінде Қазақстан Республикасының ұстанымын жақсарту бойынша жұмыс жүргізілу үстінде.
Мемлекет басшысының «Қазақстан – 2050» Қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауына сәйкес кедендік әкімшілендіруді жүйелендіру бойынша жұмыс жалғасатын болады.

2. Анализ основных проблем
Распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 14 марта 2013 года № 47–р утвержден «План мероприятий по совершенствованию налогового и таможенного администрирования», в котором предусмотрена реализация следующих направлений:
1) унификация ставок таможенных пошлин для товаров, имеющих схожие характеристики и относящихся к одной товарной группе;
2) создание современной инфраструктуры таможенной службы;
3) внедрение электронного декларирования;
4) упорядочение ввоза физическими лицами коммерческих грузов;
5) упрощение таможенного администрирования через максимальное сокращение документов;
6) совершенствование института уполномоченных экономических операторов.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Кризисные явления в мировой экономике, обусловленных обострением долговых проблем стран еврозоны;
2) вступление Казахстана в ВТО;
3) зависимость товарооборота от спроса на мировом рынке товаров и услуг;
4) возможное увеличение стран-членов Таможенного Союза;
5) отсутствие автоматизации по лицензиям и разрешительным документам других государственных органов требуемых при международной торговле.
Внутренние факторы
1) Длительность процесса согласования разрабатываемых нормативных правовых актов, в т.ч. решений Евразийской экономической комиссией, поправок в Таможенный кодекс Таможенного союза с бизнес сообществом, заинтересованными государственными органами и другими странами;
2) отсутствие интеграции внутренних информационных систем;
3) неообходимость учета рекомендации консультантов в проекты развития таможенной службы;
4) нехватка компьютерного оборудования, квалифицированных кадров в сфере информационных технологий.
13. Контроль за проведением процедур реабилитации и банкротства
1. Основные параметры развития
По информации банков второго уровня, вследствие мирового финансово-экономического кризиса отдельные предприятия, являющиеся субъектами среднего и крупного предпринимательства, испытывают затруднения с погашением и обслуживанием кредитов и облигационных займов, что создает риски банкротства, неисполнения обязательств перед кредиторами, инвесторами и контрагентами, неисполнения налоговых обязательств, негативно сказывается на ссудном портфеле банков.
В свою очередь, ухудшение качества активов банков приводит к росту объемов создаваемых провизий, убытков, давления на капитал и, как следствие, сокращению возможности кредитования реального сектора, что в итоге сдерживает рост экономики.
В условиях кризиса государство, принимая на себя роль стабилизатора экономических процессов, оказывало существенную финансовую поддержку банкам второго уровня, субъектам малого и среднего бизнеса, компаниям строительной отрасли.

2. Негізгі проблемаларды талдау
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2013 жылғы 14 наурыздағы № 47-ө өкімімен «Салықтық және кедендік әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі іс-шаралар жоспары» бекітілді, онда мынадай бағыттарды іске асыру көзделген:
1) ұқсас сипаттамалары бар және бір тауар тобына жататын тауарлар үшін кедендік баж мөлшерлемелерін біріздендіру;
2) кеден қызметінің заманауи инфрақұрылымын құру;
3) электрондық декларациялауды енгізу;
4) жеке тұлғалардың коммерциялық жүктерді әкелуін реттеу;
5) құжаттарды барынша қысқарту арқылы кедендік әкімшілендіруді оңайлату;
6) уәкілетті экономикалық операторлар институтын жетілдіру.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) еуроаймақ елдерінің борыштық проблемаларының шиеленісуіне бағытталған әлемдік экономикада дағдарыстық көріністер;
2) Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі;
3) тауарлар мен қызметтердің әлемдік нарығындағы сұранысынан тауар айналымымына тәуелділік;
4) Кедендік Одақ мүшелері-елдерінің мүмкін ұлғаюы;
5) халықаралық саудада талап етілетін басқа мемлекеттік органдардың лицензиялары мен рұқсат беру құжаттары бойынша автоматтандырудың жоқтығы.
Ішкі факторлар
1) әзірленіп жатқан НҚА-ларды, оның ішінде ЕЭК шешімдерін, ТКТС-ке түзетулерді бизнес қауымдастықпен, мүдделі мемлекеттік органдармен және басқа да елдермен келісу процесінің ұзақтығы;
2) ішкі ақпараттық жүйелер интеграциясының жоқтығы;
3) кедендік қызметтің даму жобаларына консультанттардың ұсыныстарын есепке алу қажеттілігі;
4) компьютерлік жабдықтың, ақпараттық технологиялар саласындағы білікті кадрлардың жетіспеушілігі.
13. Оңалту және банкроттық рәсімдерінің жүргізілуін бақылау
1. Дамудың негізгі параметрлері
Екінші деңгейдегі банктердің ақпараты бойынша әлемдік қаржы-экономикалық дағдарыс салдарынан орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын жекелеген кәсіпорындар кредиттерге қызмет көрсету мен облигациялық қарыздарды өтеуге байланысты қиыншылықтарды бастан кешіруде, бұл банкроттық, кредиторлардың, инвесторлар мен контрагенттердің алдындағы міндеттемелерді орындамау, салықтық міндеттемелерді орындамау тәуекелдерін құрайды, банктердің несиелік қоржынында теріс көрініс табады.
Өз кезегінде банк активтері сапасының нашарлауы құрылатын провизиялар көлемінің, шығындардың, капиталға қысымның өсуіне және соның салдарынан нақты секторға кредит беру мүмкіндігінің қысқаруына әкеп соқтырады, бұл нәтижесінде экономиканың өсімін тежейді.
Мемлекет дағдарыс жағдайларында өзіне экономикалық процестерді тұрақтандырушы рөлін ала отырып, екінші деңгейдегі банктерге, шағын және орта бизнес субъектілеріне, құрылыс саласы компанияларына айтарлықтай қаржылық қолдау көрсетті.

В связи с чем, в своем выступлении на XIII съезде НДП «Нур Отан» 11 февраля 2011 года Глава государства отметил об имеющихся проблемах реального и финансового секторов, и поручил Правительству Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан и Агентством Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций разработать программу посткризисного восстановления.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2011 года № 225 принята Программа посткризисного восстановления (оздоровление конкурентоспособных предприятий) (далее – Программа), в рамках которой будет осуществляться оздоровление конкурентоспособных предприятий, задолженность которых превышает 4,5 миллиарда тенге.
В целях реализации Программы от 17 февраля 2012 года принят Закон Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оздоровления конкурентоспособных предприятий» в части оздоровления, восстановления платежеспособности предприятий, расширивший возможности восстановления платежеспособности для субъектов бизнеса путем введения новой ускоренной реабилитационной процедуры (внесудебный способ урегулирования задолженности) и повышения эффективности действующей процедуры реабилитации, в частности предоставлено право проводить процедуру реабилитации собственнику (учредителям) должника, расширены права кредиторов (в том числе залоговых), сняты административные барьеры.
Реабилитационная процедура выделена в самостоятельное производство отдельно от дела о банкротстве. В процедуре реабилитации введен институт собрания кредиторов, в компетенцию которого входит принятие важных решений, затрагивающих интересы кредиторов.
Предусмотрена возможность сохранения права управления имуществом и делами за должником (при решении собрания кредиторов).
Учитывая что функции уполномоченного органа в части согласования применения реабилитационной процедуры, плана реабилитации, заключительного отчета реабилитационного управляющего, плана продажи, административных расходов, соглашений, заключаемых кредиторами с управляющими, а также формирование комитета кредиторов и созыв его первого заседания при процедуре реабилитации являлись своего рода вмешательством государства в деятельность отдельных субъектов бизнеса, данные функции исключены из компетенции уполномоченного органа и переданы кредиторам.
Исключение указанных функций сокращает сроки принятия процессуальных решений, что в целом влияет на ход проведения процедуры.

Осыған байланысты, Мемлекет басшысы өзінің 2011 жылғы 11 ақпандағы «Нұр Отан» ХДП-ның ХІІІ съезінде сөйлеген сөзінде нақты және қаржы секторларының орын алып отырған проблемалары туралы атап өтті және Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігімен бірлесіп, дағдарыстан кейінгі қалпына келтіру бағдарламасын әзірлеуді тапсырды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 наурыздағы № 225 қаулысымен Дағдарыстан кейін қалпына келтіру бағдарламасы (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру) (бұдан әрі – Бағдарлама) қабылданды, оның шеңберінде берешегі 4,5 миллиард теңгеден асатын бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаны кәсіпорындарды сауықтыру, олардың төлем қабілеттілігін қалпына келтіру бөлігінде іске асыру мақсатында «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 17 ақпандағы Заңы қабылданды, ол жаңа жеделдетілген оңалту рәсімін енгізу (берешекті реттеудің соттан тыс тәсілі) және қолданыстағы оңалту рәсімінің тиімділігін арттыру жолымен бизнес субъектілері үшін төлем қабілеттілігін қалпына келтіру мүмкіндігін кеңейтті, атап айтқанда, борышкердің меншік иесіне (құрылтайшыларына) оңалту рәсімін жүргізу құқығы берілді, кредиторлардың құқықтары (оның ішінде кепілдік) кеңейтілді, әкімшілік кедергілер алынды.
Оңалту рәсімі банкроттық туралы істен жеке дербес іс жүргізу болып бөлінді. Оңалту рәсіміне құзыретіне кредиторлардың мүдделерін қозғайтын маңызды шешімдерді қабылдау кіретін кредиторлар жиналысы институты енгізілген.
Мүлікті және істерді басқару құқығын борышкерге сақтау мүмкіндігі (кредиторлар жиналысы шешім шығарған кезде) көзделген.
Оңалту рәсімінің қолданылуын, оңалту жоспарын, оңалту басқарушысының қорытынды есебін, сату, әкімшілік шығыстар жоспарын, кредиторлардың басқарушылармен жасалатын келісімдерді келісу бөлігіндегі уәкілетті органның функцияларын, сондай-ақ кредиторлар комитетін қалыптастыру және оңалту рәсімі кезінде оның бірінші отырысын шақыру бейне бір мемлекеттің жекелеген бизнес субъектілерінің қызметіне араласуы болып табылғандығын есепке ала отырып, аталған функциялар уәкілетті органның құзыретінен алынып тасталды және кредиторларға берілді.
Көрсетілген функцияларды алып тастау іс жүргізу шешімдерін қабылдау мерзімдерін қысқартады, бұл жалпы алғанда рәсім жүргізу барысына әсер етеді.

Только в 2012 году с учетом принятых норм в процедуру реабилитации введено 42 организации, из них на 33 процедуру реабилитации осуществляют собственники (учредители) должников.
Введенные нормы позволили значительно улучшить ведение бизнеса в Казахстане, в сфере кредитования.
В рамках Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения» введены нормы, согласно которым органы налоговой службы по запросу упономоченного органа представляют сведения о банкротах, составляющих налоговую тайну. Сведения, полученные от налоговых органов способствуют повышению эффективности процедур банкротства и оказывают положительное влияние на степень удовлетворения требований кредиторов.
Кроме того, Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования разрешительной системы» отменена лицензия на осуществление деятельности по управлению имуществом и делами должников и предусмотрена более упрощенная форма учета лиц, желающих осуществлять деятельность управляющего, в виде регистрации.
Создан единый реестр управляющих, конкретизированы и унифицированы требования, предъявляемые для осуществления деятельности управляющих на законодательном уровне.
Упрощен порядок назначения управляющих, с учетом исключения деления управляющих на группы, в зависимости от количества предприятий, на которые они назначены.
2. Анализ основных проблем
В целях обеспечения максимального погашения требований кредиторов, защиты их прав и интересов, выявления не учтенных финансовых потоков банкротов должников и неправомерных действий управляющих в 4 квартале 2012 годы был внедрен камеральный контроль проведения процедур банкротства на основе данных ведомств Министерства.
Проведенный анализ текущего состояния конкурсных производств определил наиболее характерные хозяйственные операции, которые с большей долей вероятности указывают на наличие в действиях должника признаков преднамеренного и ложного банкротства.
В целях создания эффективной системы несостоятельности, основанной на принципах прозрачности и предсказуемости, направленной на защиту прав кредиторов, планируется создание веб-портала, на котором будет формироваться электронная система единого реестра сведений о несостоятельности с рядом автоматизированных интерактивных ресурсов и реализацией контрольных и надзорных функций уполномоченного органа с применением информационных технологий. Электронная система будет интегрирована с информационными системами других государственных органов располагающих сведениями о лицах, находящихся в процедурах несостоятельности.
Создание интернет портала, электронного обмена и автоматизации процесса контроля обеспечит доступ всех заинтересованных участников процедур несостоятельности к сведениям о должнике и повысит эффективность процедур.
Вместе с тем, недостаточная квалификация управляющих также негативно влияет на эффективность проведения процедур реабилитации и банкротства.
В рамках вносимых изменений в законодательство о банкростве планируется внедрить институт повышения квалификации и переподготовки управляющих.

2012 жылы ғана қабылданған нормаларды ескере отырып, оңалту рәсіміне 42 ұйым енгізілген, олардың ішінде 33-іне оңалту рәсімін борышкерлердің меншік иелері (құрылтайшылары) жүзеге асырады.
Енгізілген нормалар Қазақстанда, кредит беру саласында бизнес жүргізуді айтарлықтай жақсартуға мүмкіндік берді.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» ҚР Заңының шеңберінде нормалар енгізілген, оларға сәйкес салық қызметінің органдары уәкілетті органның сұрауы бойынша салық құпиясын қамтитын банкроттар туралы мәліметтерді ұсынады. Салық органдарынан алынған мәліметтер банкроттық рәсімдерінің тиімділігін арттыруға ықпал етеді және кредиторлар талаптарының қанағаттандырылу деңгейіне оң әсерін тигізеді.
Бұдан басқа, «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен борышкерлердің мүлкін және істерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия жойылды және басқарушының тіркеу түріндегі қызметін жүзеге асыруға ниет білдірген тұлғаларды есепке алудың неғұрлым жеңілдетілген нысаны көзделген.
Басқарушылардың бірыңғай тізілімі құрылды, заңнамалық деңгейде басқарушылардың қызметін жүзеге асыру үшін қойылатын талаптар нақтыланды және бірегейлендірілді.
Басқарушыларды тағайындау тәртібі олар тағайындалған кәсіпорындардың санына қарай, басқарушыларды топтарға бөлуді қоспағанда, ескере отырып жеңілдетілді.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Кредиторлардың талаптарын барынша өтеуді қамтамасыз ету, олардың құқықтары мен мүдделерін қорғау, борышкерлердің банкроттарының ескерілмеген қаржылық ағындарын және басқарушылардың құқыққа қайшы іс-әрекеттерін анықтау мақсатында 2012 жылы 4 тоқсанда Министрлік ведомстволары деректерінің негізінде банкроттық рәсімдер жүргізуге камералдық бақылау енгізілген болатын.
Конкурстық іс жүргізулердің ағымдық ахуалына жүргізілген талдау ерекше сипаттағы шаруашылық операцияларын айқындады, олар борышкердің іс-әрекеттерінде қасақана және жалған банкроттық белгілерінің барлығына үлкен ықтималдық үлесін көрсетеді.
Кредиторлар құқықтарын қорғауға бағытталған ашықтық және болжамдылық қағидаттарына негізделген дәрменсіздіктің тиімді жүйесін жасау мақсатында веб-портал құру жоспарланып отыр, онда автоматтандырылған интерактивтік ресурстар мен ақпараттық технологияларды қолдана отырып, уәкілетті органның бақылау және қадағалау функцияларын іске асырумен бір қатарда дәрменсіздік туралы мәліметтердің бірыңғай тізілімінің электрондық жүйесі қалыптастырылатын болады. Электрондық жүйе дәрменсіздік рәсімдеріндегі тұлғалар туралы мәліметтері бар басқа да мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен біріктірілетін болады.
Интернет порталды, электрондық алмасу мен бақылау процесінің автоматтандырылуын құру дәрменсіздік рәсімдерінің барлық мүдделі қатысушыларының борышкер туралы мәліметтерге қолжетімділігін қамтамасыз етеді және рәсімдердің тиімділігін арттырады.
Сонымен бірге, басқарушылардың біліктілігінің аздығы да оңалту және банкроттық рәсімдерді жүргізу тиімділігіне кері әсерін тигізеді.
Банкроттық туралы заңнамаға енгізілетін өзгерістер шеңберінде басқарушылардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау институтын енгізу жоспарлануда.

Для создания действенной системы администрирования и контроля, включая применение информационных технологий из компетенции уполномоченного органа кредиторам были переданы 11 согласовательных функций в процедурах реабилитации, при банкротстве планируется передать еще 7.
Данные меры позволят усилить контроль за своевременным выявлением, пресечением преднамеренного, ложного банкротства и неправомерных действий при банкротстве, выражающихся в уклонении от исполнения обязательств и получении теневых доходов.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Ненадлежащее исполнение реабилитационными и конкурсными управляющими требований законодательства о банкротстве.
Внутренние факторы
1) Отсутствие информационной системы в области банкротства и интеграции с базами данных государственных органов, владеющих сведениями о должниках.
Стратегическое направление 2. Обеспечение качества государственных услуг и эффективности исполняемых функций
1. Открытость исполнения бюджета
1. Основные параметры развития
Единственным ведомством, отвечающим за сбор, обработку и распространение данных статистики государственных финансов, является Министерство финансов Республики Казахстан.
С марта 2003 года Республика Казахстан присоединилась к Специальным стандартам распространения данных (ССРД) МВФ и начала размещать метаданные в Бюллетене стандартов на распространение данных МВФ. Казахстан соблюдает специальные стандарты МВФ, выполняя требования в отношении статистического охвата, периодичности, своевременности и распространения календарных планов выпуска статистических данных и данных по налогово-бюджетному сектору. Также в целях повышения рейтинга Казахстана на мировой арене данные по статистике государственных финансов представляются международным организациям, ЕврАзЭС, рейтинговым агентствам и т.д.
Инициатива открытости бюджета (ИОБ), проводимая Международным партнерством по бюджету, является глобальной программой ведения обследований в целях реализации принципов прозрачности и подотчетности финансовых систем.
Обследование проводится каждые два года при участии независимых специалистов по проведению обследований гражданского общества. В этих целях МПБ разработало индекс открытости бюджета, который содержит оценку каждой страны на основе информации о бюджетном процессе, представляемой правительством обществу.
2. Анализ основных проблем
В исследовании используются признанные на международном уровне критерии оценки прозрачности бюджета, разработанные такими организациями как Международный валютный фонд (МВФ), Организация Экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) и Международная организация высших органов финансового контроля (ИНТОСАИ). За базовую основу для обследования приняты восемь основных бюджетных документов. Из них в Казахстане, согласно действующему бюджетному законодательству, составляются только семь документов. Эти основные семь документов охватывают стадии бюджетного процесса и включают прогноз социально-экономического развития страны, бюджет на стадии проекта, утвержденный бюджет, гражданский бюджет, годовой отчет Правительства об исполнении бюджета, текущие отчеты об исполнении бюджета с месячной/квартальной периодичностью, а также отчет Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета.
Согласно Бюджетному кодексу Республики Казахстан, они подлежат опубликованию либо размещению на официальном сайте Министерства в установленные сроки.

Әкімшілендіру мен бақылаудың нақты жүйелерін құру үшін, уәкілетті органның құзыретінен ақпараттық технологияларды қолдануды қоса алғанда, кредиторларға оңалту рәсімдерінде 11 келісу функциясы берілген болатын, банкроттық кезінде тағы 7-еуі беріледі деп жоспарланып отыр.
Осы шаралар қасақана (әдейі), жалған банкротты және міндеттерді орындаудан жалтаруда білінетін банкроттық және көлеңкелі табыстарды алу кезінде құқыққа қайшы іс-әрекеттерді уақтылы анықтауға, жолын кесуге бақылауды күшейтуге мүмкіндік береді.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) банкроттық саласында ақпараттық жүйенің және борышкерлер туралы мәліметтерге ие мемлекеттік органдардың дерекқорларымен интеграцияның жоқтығы;
Ішкі факторлар
1) оңалтушы және конкурстық басқарушылардың банкроттық туралы заңнаманың талаптарын тиісті орындамауы.
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік қызметтердің сапасы мен атқарылатын функциялардың тиімділігін қамтамасыз ету
1. Бюджеттің орындалуының ашықтығы
1. Дамудың негізгі параметрлері
Мемлекеттік қаржылар статистикасының деректерін жинауға, өңдеуге және таратуға жауап беретін жалғыз ведомство Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі болып табылады.
Қазақстан Республикасы 2003 жылғы наурыздан бастап ХВҚ-ның Деректерді таратудың арнайы стандарттарына (ДТАС) және ХВҚ-ның деректерін таратуға арналған Стандарттар бюллетенінде метадеректерді орналастыра бастады. Қазақстан статистикалық қамтуға, кезеңділігіне, уақтылығы мен статистикалық деректерді шығарудың күнтізбелік жоспарларын таратуға және салықтық-бюджеттік сектор бойынша деректерге қатысты талаптарды орындай отырып, ХВҚ-ның арнайы стандарттарын сақтайды. Сондай-ақ, Қазақстанның рейтингін әлемдік аренада арттыру мақсатында, мемлекеттік қаржылардың статистикасы бойынша деректер халықаралық ұйымдарға, ЕурАзЭҚ-қа, рейтингтік агенттіктерге және т.б. ұсынылады.
Бюджет бойынша Халықаралық серіктестікпен жүргізілген бюджеттің ашықтығы бастамасы (БАБ) қаржы жүйелерінің мөлдірлігі мен есептілігі қағидаттарын іске асыру мақсатында тексерулер енгізудің жаһандық бағдарламасы болып табылады.
Тексеру әрбір екі жыл сайын азаматтық қоғамның тексерулер жүргізуі бойынша тәуелсіз мамандардың қатысуы кезінде жүргізіледі. Осы мақсаттарда, МПБ бюджеттің ашықтығы индексін әзірледі, ол қоғамға үкімет ұсынатын бюджеттік процесс туралы ақпарат негізінде әрбір мемлекеттің бағасын қамтиды.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Зерттеуде халықаралық деңгейде танылған Халықаралық валюта қоры (ХВҚ), Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (ЭЫДҰ) мен Қаржылық бақылаудың жоғары органдарының халықаралық ұйымы (ИНТОСАИ) сияқты ұйымдармен әзірленген бюджеттің мөлдірлігін бағалау критерийлері пайдаланылады. Тексеру үшін базалық негізге сегіз негізгі бюджеттік құжат қабылданған. Олардың ішінде Қазақстанда қолданыстағы бюджет заңнамасына сәйкес жеті құжат қана жасалады. Осы негізгі жеті құжат бюджет процесінің сатыларын қамтиды және елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамын, жоба сатысындағы бюджетті, бекітілген бюджетті, азаматтық бюджетті, Үкіметтің бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есебін, бір айлық/тоқсандық кезеңділікпен бюджеттің атқарылуы туралы ағымдағы есептерді, сондай-ақ Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің есебін қосады.
ҚР Бюджет кодексіне сәйкес, олар Министрліктің ресми сайтында белгіленген мерзімдерде жариялауға не орналастыруға жатады.

В 2012 году по итогам обследования основных бюджетных документов, Казахстан превышает среднюю оценку в 43 балла по 100 исследуемым странам, однако это меньше, чем у соседних стран: России, Грузии, Украины и Монголии.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Ограниченная возможность влияния Казахстана на процесс отбора критериев и подходов к проводимой оценке открытости бюджета страны;
2) отсутствие возможности ежегодного отслеживания уровня индекса открытости бюджета, обследование проводится раз в два года;
3) невысокая степень охвата населенных пунктов республики сетью Интернет либо нестабильность работы сети;
4) ограниченный доступ общественности к информации об исполнении бюджета, только посредством сети Интернет.
Внутренние факторы
1) Несоответствие национального бюджетного законодательства методологии Международного партнерства по бюджету;
2) несвоевременное и не в полном объеме размещение информации уполномоченным органом по государственному планированию и Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета в рамках своей компетенции;
3) низкий уровень заинтересованности общественности в получении информации об исполнении бюджета ввиду специфичности материала (однообразие форм, сложность таблиц, малая наглядность).
2. Система казначейства
1. Основные параметры развития
Для автоматизации функций Казначейства по приему и дальнейшей обработке в Интегрированной информационной системе казначейства финансовых документов, предоставленных Клиентом (государственные учреждения, администраторы бюджетных программ, уполномоченные государственные органы и бюджетные организации) был начат этап создания электронного документооборота с государственными учреждениями «Казначейство–клиент».
Целью ИС «Казначейство–клиент» явилось повышение эффективности взаимодействия Казначейства с обслуживаемыми государственными учреждениями посредством предоставления современной, интегрированной и высокоэффективной информационной среды, в целом внедрение Системы ускорило процедуры предоставления услуг государственным органам.
ИС «Казначейство-клиент» предоставляет возможность совместной работы в единой информационной среде Комитета Казначейства. В режиме самообслуживания государственные учреждения заполняют электронные формы документов. После проверки, согласования и утверждения эти документы автоматически доступны в Интегрированной информационной системе казначейства. За счет дистанционного обслуживания государственных учреждений происходит увеличение скорости обслуживания, сокращение бумажных, временных и транспортных затрат государственных учреждений, уменьшение административных барьеров, уменьшение количества возвратов за счет ошибок человеческого фактора (форматно-логический контроль при вводе документов, прямое обращение к справочникам казначейской системы).

2012 жылы негізгі бюджеттік құжаттарды тексерудің қорытындылары бойынша Қазақстан 100 зерттеліп жатқан елдер бойынша орташа бағадан 43 баллға асады, алайда бұл көрші елдер: Ресей, Грузия, Украина мен Моңғолияға қарағанда төмен.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар:
1) ел бюджетінің ашықтығына жүргізілген бағалауға критерийлер мен тәсілдерді іріктеу процесіне Қазақстан ықпалының шектеулі мүмкіндігі;
2) бюджет ашықтығы индексінің деңгейін жыл сайынғы жіті қарау мүмкіндігінің жоқтығы, тексеру екі жылда бір рет жүргізіледі;
3) республика елді мекендерінің Интернет желісімен қамтылуының жоғары емес дәрежесі не желі жұмысының тұрақсыздығы;
4) жұртшылықтың бюджеттің атқарылуы туралы ақпаратқа Интернет желісі арқылы ғана шектеулі қол жеткізуі.
Ішкі факторлар:
1) ұлттық бюджет заңнамасының Бюджет бойынша халықаралық серіктестік әдіснамасына сәйкессіздігі;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мен Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің өз құзыреті шеңберінде ақпаратты уақытылы және толық көлемде орналастырмауы;
3) материалдың өзіндік ерекшелігіне (нысандардың біркелкілігі, кестелердің күрделілігі, шағын көрнекілігі) орай, бюджеттің атқарылуы туралы ақпаратты алуға жұртшылық мүдделілігінің төмен деңгейі.
2. Қазынашылық жүйесі
1. Дамудың негізгі параметрлері
Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне Клиент ұсынған (мемлекеттік мекемелер, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, уәкілетті мемлекеттік органдар мен бюджеттік ұйымдар) қаржылық құжаттарды қабылдау және одан әрі өңдеу бойынша Қазынашылықтың функцияларын автоматтандыру үшін «Қазынашылық-клиент» мемлекеттік мекемелерімен электрондық құжат айналымын құру кезеңі басталған болатын.
«Қазынашылық-клиент» АЖ-ның мақсаты заманауи, интеграцияланған және тиімділігі жоғары ақпараттық ортаны ұсыну арқылы қызмет көрсететін мемлекеттік мекемелерімен Қазынашылықтың өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру болып табылады, жалпы алғанда, Жүйені енгізу мемлекеттік органдарға қызмет көрсету рәсімдерін жеделдетті.
«Қазынашылық-клиент» АЖ Қазынашылық комитетінің бірыңғай ақпараттық жүйесінде бірлескен жұмысқа мүмкіндік ұсынады. Өзіне-өзі қызмет көрсету режимінде мемлекеттік мекемелер құжаттардың электрондық нысандарын толтырады. Тексергеннен, келіскеннен және бекіткеннен кейін осы құжаттар автоматты түрде ҚИАЖ-да қолжетімді болады. Мемлекеттік мекемелерге қашықтықтан қызмет көрсету есебінен қызмет көрсету жылдамдығы ұлғаяды, мемлекеттік мекемелердің қағаз, уақыт және көліктік шығындары қысқарады, әкімшілік кедергілер азаяды, адами фактор қателерінің есебінен қайтарулардың саны азаяды (құжаттарды енгізу кезінде форматтық-логикалық бақылау, қазынашылық жүйесінің анықтамаларына тікелей жүгіну).

В настоящее время в системе Казначейства обслуживается порядка 13 тысяч государственных учреждений, 3,5 тысяч пользователей системы Казначейства в режиме реального времени осуществляют операции в информационной системе Казначейства, производя процедуры зачисления и расходования средств государственного бюджета. Ежедневно проводится в среднем 50 тысяч платежей из Казахстанского центра межбанковских расчетов, ежедневно поступают в среднем 60 тысяч поступлений. В конце месяца эти показатели увеличиваются вдвое, так как в этот период проводятся основные платежи государственными учреждениями (заработная плата, пособия, налоги и другие). Учитывая важность процедур исполнения бюджета, прямой задачей Казначейства является обеспечить, при увеличении нагрузки на производительность системы, своевременное проведение каждой финансовой операции.
2. Анализ основных проблем
Вместе с тем, государственные учреждения на районном уровне сталкиваются с проблемой подключения к сети Интернет, несмотря на достигнутый высокий уровень оснащенности компьютерной техникой. Ввиду отсутствия необходимых технических условий АО «Казахтелеком» государственные учреждения, отдаленно расположенные от районных и городских центров, не имеют возможности подключения к Интернет-соединению по каналам связи с минимальной пропускной способностью не менее 128 Кбит/с. При этом кому удалось подключиться к Интернет соединению, отмечают нестабильную работу сети.
Важную роль в оптимизации деятельности предприятия играют современные системы электронного документооборота. В деятельности любого налогоплательщика одним из основных документов является счет – фактура. Требования по их выписке и сроки выписки регламентированы Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)». В условиях, когда деловая деятельность все чаще осуществляется путем электронного обмена документами, традиционные бумажные счета-фактуры становятся помехой, и при их использовании организации несут существенные дополнительные расходы, такие, например, как: трудозатраты оператора, бумага, принтер, доставка, огромные архивы, ежеквартальное представление в налоговые органы реестров счетов-фактур и др.
Главой государства было поручено создание информационной системы «Электронные счета-фактуры», целью которой является снижение расходов и времени на документооборот между субъектами бизнеса, улучшения информационного взаимодействия субъектов бизнеса с органами казначейства и налоговыми органами, а также предупреждение и пресечение деятельности лжепредприятий.

Қазіргі уақытта Қазынашылық жүйесінде 13 мыңға жуық мемлекеттік мекемелерге қызмет көрсетіледі, Қазынашылық жүйесін нақты уақыт режимінде пайдаланушы 3,5 мың адам Қазынашылық ақпараттық жүйесінде мемлекеттік бюджеттің қаражатын есепке жатқызу мен жұмсау рәсімдерін жүргізе отырып, операцияларды жүзеге асырады. Күн сайын орташа есеппен 50 мың төлем жүргізіледі, Қазақстандық банкаралық есептер орталығынан күн сайын орташа есеппен 60 мың түсім келіп түседі. Айдың аяғында бұл көрсеткіштер екі есе артады, өйткені осы кезеңде мемлекеттік мекемелер негізгі (еңбекақы, жәрдемақы, салықтар және т.б.) төлемдерін жүргізеді.
Бюджеттің атқарылу рәсімдерінің маңыздылығын ескере отырып, Қазынашылықтың тікелей міндеті жүйенің өнімділігіне жүктеме артқан кезде, әрбір қаржы операциясының уақтылы жүргізілуін қамтамасыз ету болып табылады.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Сонымен қатар, аудандық деңгейдегі мемлекеттік мекемелер компьютерлік техникамен жарақтандыруда жоғары деңгейге қол жеткізілгеніне қарамастан Интернет желісіне қосылуда проблемаларға тап болып отыр. «Қазақтелеком» АҚ-ның қажетті техникалық жағдайларының болмауына байланысты аудан және қала орталықтарынан алыс орналасқан мемлекеттік мекемелердің ең төмен өткізу қабілеті кемінде 128 Кбит/с байланыс арналары бойынша Интернет-байланысына қосылу мүмкіндіктері жоқ. Бұл ретте, Интернет–байланысына қосылуға қол жеткізгендердің өздері де желі жұмысының тұрақсыздығын атап өтуде.
Электрондық құжат айналымының заманауи жүйелері кәсіпорынның қызметін оңтайландыруда маңызды рөл атқарады. Кез келген салық төлеушінің қызметінде шот-фактура негізгі құжаттардың бірі болып табылады. Оларды жазып беру бойынша талаптар мен жазып беру мерзімдері «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасының Кодексімен регламенттелген. Іскерлік қызмет электрондық құжаттар алмасу жолымен неғұрлым жиі жүзеге асырылып жатқан жағдайларда, дәстүрлі қағаз шот-фактуралар кедергі болады және оларды пайдаланған кезде ұйымдар мынадай, мысалы: оператор еңбегінің шығындары, қағаз, принтер, жеткізу, ірі мұрағаттар, салық органдарына тоқсан сайын шот-фактуралар тізілімдерін ұсыну және т.б. секілді елеулі қосымша шығыстарға ұшырайды.
Мемлекет басшысы «Электрондық шот-фактуралар» ақпараттық жүйесін құруды тапсырды, оның мақсаты бизнес субъектілері арасында құжат айналымына жұмсалатын шығыстар мен уақытты азайту, бизнес субъектілерінің қазынашылық органдарымен және салық органдарымен ақпараттық іс-қимылын жақсарту, сондай-ақ жалған кәсіпорындардың қызметін алдын алу және жолын кесу болып табылады.

В настоящее время около 30 % всей корпоративной информации хранится в электронном виде. Вся остальная информация (около 70 %) хранится на бумаге, создавая немалые трудности при ее поиске, тем не менее, это соотношение постепенно меняется в пользу электронной формы хранения.
Вопросы оптимизации документооборота и контроля за обработкой информации имеют ключевое значение. Быстро развивающийся рынок информационных технологий и продуктов позволяет уже сейчас использовать как корпоративные системы документооборота, так и системы взаимодействия бизнес структур с государством. Учитывая, что в настоящее время налоговая отчетность сдается в электронной форме, бизнес – структуры готовы к введению электронных счетов-фактур.
При взаимодействии с государственным сектором в рамках государственных закупок используется ряд подтверждающих документов, таких как акты выполненных работ, накладные, счета-фактуры и иные документы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан. Кроме того, для проведения платежей в пользу поставщиков государственные учреждения, помимо предоставления подтверждающих документов, обязаны формировать счета к оплате, которые являются отдельным документом – основанием.
Перевод в электронный формат позволит налоговым органам оперативно анализировать счета-фактуры, своевременно реагировать и пресекать деятельность лжепредприятий, если выписанные ими счета-фактуры не имеют никакого обеспечения.
Внедрение электронных счетов-фактур позволит улучшить позиции Казахстана в рейтинге «Doing Business».
Принимая во внимание, что услуги по ведению электронных счетов-фактур (далее – ЭСФ) будут оказываться на безвозмездной основе, Министерством финансов Республики Казахстан было принято решение о закреплении реализации проекта информационной системы ЭСФ за Комитетом казначейства.
В 2012 году Комитетом казначейства было разработано и утверждено технико-экономическое обоснование проекта «Информационная система по приему и обработке электронных счетов фактур (создание)». Определены участники пилотного проекта по внедрению электронных счетов-фактур в Республике Казахстан.
В рамках разработанного технического задания будут проведены процедуры государственных закупок услуг по разработке информационной системы по приему и обработке электронных счетов-фактур.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Недобросовестный поставщик (в случае нереализации поставщиком принятых на себя обязательств по проекту).
Внутренние факторы
2) Повторное проведение процедуры государственных закупок по проекту (в случае признания объявленного конкурса несостоявшимся, что повлияет на исполнение проекта).

Қазіргі уақытта барлық корпоративтік ақпараттың 30 %-ға жуығы электрондық түрде сақталуда. Барлық қалған ақпарат (70 %-ға жуығы) оны іздестіру кезінде біршама қиындықтар туғызып қағаз түрінде сақталып тұр, дегенмен осы арақатынас біртіндеп сақтаудың электрондық нысанының пайдасына ауысуда.
Құжат айналымын оңтайландыру мен ақпараттың өңделуін бақылау мәселелерінің түйінді мәні бар. Ақпараттық технологиялар мен өнімдердің тез дамитын нарығы қазірдің өзінде құжат айналымының корпоративтік жүйелерін де, бизнес құрылымдардың мемлекетпен өзара іс-қимылы жүйелерін де пайдалануға мүмкіндік береді. Қазіргі уақытта салық есептілігі электрондық нысанда тапсырылады, бизнес-құрылымдар электрондық шот-фактураларды жүргізуге дайын.
Мемлекеттік сектормен өзара іс-қимыл кезінде мемлекеттік сатып алу шеңберінде орындалған жұмыстардың актілері, жүкқұжаттар, шот-фактуралар және Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де құжаттар секілді бірқатар растаушы құжаттар пайдаланылады. Бұдан басқа, өнім берушілердің пайдасына төлемдерді жүргізу үшін мемлекеттік мекемелер растаушы құжаттарды ұсынудан бөлек, жекелеген құжат – негіз болып табылатын шоттарды төлеуді қалыптастыруға міндетті.
Электрондық форматқа көшу салық органдарына шот-фактураларды жедел талдауға, уақтылы ден қоюға және жалған кәсіпорындар, егер олар жазып берген сот-фактураларда ешқандай қамтамасыз ету болмаса, қызметінің жолын кесуге мүмкіндік береді.
Электрондық шот-фактураларды енгізу Қазақстанның «Doing Business» рейтингіндегі позициясын жақсартуға мүмкіндік береді.
Электрондық шот-фактураларды (бұдан әрі – ЭШФ) жүргізу бойынша қызметтер өтеусіз негізде көрсетілетіндігін назарға ала отырып, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі ЭШФ ақпараттық жүйесі жобасын іске асыруды Қазынашылық комитетіне бекіту туралы шешім қабылдаған болатын.
Қазынашылық комитеті 2012 жылы «Электрондық шот-фактураларды (құру) қабылдау және өңдеу бойынша ақпараттық жүйесі» жобасының техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеген және бекіткен болатын. Қазақстан Республикасында электрондық шот-фактураларды енгізу бойынша пилоттық жобаның қатысушылары айқындалды.
Әзірленген техникалық тапсырманың шеңберінде электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөнінде ақпараттық жүйені әзірлеу бойынша қызметтерді мемлекеттік сатып алу рәсімдері жүргізілетін болады.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) Жосықсыз өнім беруші (өнім беруші жоба бойынша өзіне қабылдаған міндеттемелерді іске асырмаған жағдайда).
Ішкі факторлар
1) Жоба бойынша мемлекеттік сатып алу рәсімдерін қайта жүргізу (жарияланған конкурс өтпеді деп танылған жағдайда, ол жобаны орындауға әсер етеді).

3. Налоговое администрирование
1. Основные параметры развития
Работа над повышением качества предоставления налоговых услуг проводится на постоянной основе в нескольких стратегических направлениях.
Первое направление – улучшение условий для налогоплательщиков при получении государственных услуг:
1) для повышения качества, предоставляемых налоговых услуг на системной основе, проводится работа по созданию новых Центров приема и обработки информации (далее – ЦПО) (за период с 2008 года был создан 31 ЦПО);
2) внедрение с 2011 года по опыту Италии во всех крупных районах Республики «справочного» модератора при каждом ЦПО;
3) с 2010 года внедрение совместно с акиматами Терминалов налогоплательщиков в сельских округах, где отсутствуют офисы налоговых органов: в 2012 году – внедрено в 548 сельских округах в 14 областях Республики;
4) с 2009 года ежегодное распространение налогоплательщикам бланков налоговых заявлений на бесплатной основе;
5) с 2010 года внедрение механизма оплаты налогов через банкоматы и иные электронные устройства совместно с банками второго уровня (Банк ТуранАлем, Народный банк Казахстана, Альянс Банк), в рамках «электронного правительства»;
6) открытие в 2011 году в налоговых органах консультативных представительств НЭП «Атамекен». Консультанты «Атамекен» уже работают почти во всех крупных районах Республики;
7) внедрение с 2012 года в ЦПО налоговых органов г. Алматы электронной системы управления очередностью (ЭСУО), в качестве одного из методов борьбы с очередями и в целях контроля качества оказания налоговых услуг. В 2013 году проводится работа по установке ЭСУО во всех крупных налоговых управлениях республики.
Второе направление – расширение перечня электронных услуг и привлечение налогоплательщиков к использованию электронного обмена информацией.
2. Анализ основных проблем
В настоящее время из 33 налоговых услуг автоматизировано полностью и частично 23 услуги. 16 услуг доступны через портал «электронного правительства» (далее – ПЭП).
В 2013 году на ПЭП запущены социально значимые услуги, как регистрация в качестве индивидуального предпринимателя и выдача патента. Работа по выводу всех электронных услуг на портал «электронного Правительства» продолжается.
Наблюдается сокращение продолжительности времени ожидания в очереди с 29 минут до 26 минут в среднем по Казахстану.
Результаты опроса показывают положительную динамику роста удовлетворенности качеством оказываемых услуг налоговыми органами как бизнес – средой, так и населением.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Низкая активность налогоплательщиков в электронном обмене информацией.
Внутренние факторы
1) Невозможность перевода отдельных государственных услуг в электронный формат в связи с предоставлением при получении услуги налогоплательщиками оригиналов или нотариально заверенных документов, контрольно-кассовой машины и др.

3. Салықтық әкімшілендіру
1. Дамудың негізі параметрлері
Ұсынылатын салықтық қызмет көрсетулердің сапасын арттыруға арналған жұмыс тұрақты негізде бірнеше стратегиялық бағыттарда жүргізіледі.
Бірінші бағыт – мемлекеттік қызметтерді алу кезінде салық төлеушілер үшін жағдайларды жақсарту:
1) ұсынылатын салықтық қызмет көрсетулердің сапасын арттыру үшін, жүйелік негізде Ақпаратты қабылдау мен өңдеудің жаңа орталықтарын құру бойынша жұмыс жүргізілуде (ҚӨО) (2008 жылдан бастап 31 ҚӨО құрылған болатын);
2) 2011 жылдан бастап Италияның тәжірибесі бойынша Республиканың барлық ірі аудандарында әрбір ҚӨО-ның жанынан «анықтамалық» модератор енгізу;
3) 2010 жылдан бастап әкімдіктермен бірлесіп, салық органдарының кеңселері жоқ ауылдық округтерде Салық төлеушілердің терминалдарын енгізу: 2012 жылы Республиканың 14 облысындағы 548 ауылдық округке енгізілді;
4) 2009 жылдан бастап жыл сайын салық төлеушілерге салықтық өтініштердің бланкілерін ақысыз негізде тарату;
5) 2010 жылдан бастап «электрондық үкімет» шеңберінде екінші деңгейдегі банктермен (ТұранӘлем Банкі, Қазақстанның Халық Банкі, Альянс Банк) бірлесіп, банкоматтар және өзге де электрондық құрылғылар арқылы салықтар төлеу тетіктерін енгізу;
6) 2011 жылы салық органдарында «Атамекен» ҰЭП-ның консультативтік өкілдіктерін ашу. Атамекеннің консультанттары Республиканың барлық дерлік ірі аудандарында жұмыс істейді;
7) 2012 жылдан бастап Алматы қаласының салық органдарындағы ҚӨО-да кезектермен күрес әдістерінің бірі ретінде және салықтық қызмет көрсетулердің сапасын бақылау мақсатында, кезектілікті басқарудың электрондық жүйесі (КБЭЖ) енгізілді. 2013 жылы республиканың барлық ірі салық басқармаларында КБЭЖ-ны орнату бойынша жұмыс жүргізілуде.
Екінші бағыт – Электрондық қызметтердің тізбесін кеңейту және электрондық ақпарат алмасуды пайдалануға салық төлеушілерді тарту.
2. Негізгі проблемаларды талдау.
Қазіргі уақытта 33 салықтық қызметтен 23 қызмет толығымен және ішінара автоматтандырылды. 16 қызмет «электондық үкімет» порталы (ЭҮП) арқылы қолжетімді.
2013 жылы ЭҮП-ға жеке кәсіпкер ретінде тіркеу және патент беру сияқты әлеуметтік маңызы бар қызметтер жіберілді. Барлық электрондық қызметтерді «Электрондық үкімет» порталына шығару бойынша жұмыстар жалғасуда.
Қазақстан бойынша орта есеппен кезекте күту уақыты ұзақтығының 29 минуттан 26 минутқа дейін қысқаруы байқалуда.
Сұрау нәтижелері салық органдары көрсететін қызметтердің сапасына бизнес ортаның да халықтың да қанағаттанушылығының оң өсу қарқынын көрсетеді.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) салық төлеушілердің электрондық ақпарат алмасуда белсенділігінің төмендігі.
Ішкі факторлар
Салық төлеушілер қызметтерді алған кезде түпнұсқалар мен нотариальды куәландырылған құжаттарды, бақылау-кассалық машиналарды және т.б. ұсынуға байланысты жекелеген мемлекеттік қызметтерді электрондық форматқа көшірудің мүмкін еместігі.

4. Таможенное администрирование
1. Основные параметры развития
Основополагающим вектором деятельности и дальнейшего развития таможенных органов Республики Казахстан является формирование устойчивой, эффективно функционирующей таможенной системы, отвечающей международным стандартам, ориентированной на качество предоставляемых услуг.
В соответствии с данным направлением деятельности Комитетом осуществляется проект развития таможенной службы, который охватывает все сферы деятельности таможенной службы Республики Казахстан и включает в себя анализ соответствия деятельности таможенной службы Республики Казахстан международным стандартам, разработку и внедрение новых методов и технологий в соответствии с лучшей международной практикой, модернизацию и развитие информационно-коммуникационных технологий, техническое оснащение, а также обучение должностных лиц таможенных органов.
Особое внимание таможенными органами уделено борьбе с контрабандой товаров и незаконным оборотом наркотических средств. Пресекаются любые попытки нарушить требования закона. За 11 месяцев 2013 года возбуждено 620 уголовных дела, из них: 422 уголовных дела по статье – экономическая контрабанда, 29 уголовных дел – по уклонению от уплаты таможенных платежей и налогов, 53 уголовных дел – по контрабанде запрещенных предметов.
Сумма товаров и валюты по возбужденным уголовным делам составила 10 млрд. 716 млн. тенге. Установленная сумма ущерба по возбужденным уголовным делам составила – 5 млрд. 562 млн. тенге.
За 11 месяцев 2013 года возбуждено 11 787 административных дела, наложено штрафов на сумму – 628 млн. тенге, конфисковано товаров и транспортных средств на сумму 392 млн. тенге. Из незаконного оборота изъято 244, 8 кг наркотических средств.
2. Анализ основных проблем
Проект развития таможенной службы разрабатывался на основе методологии и структуры Всемирной Таможенной Организации по наращиванию таможенного потенциала, при этом каждый раздел методологии служил основой для формирования подкомпонета проекта. Эти подкомпоненты сгруппированы в компоненты по следующим направлениям:
I. Институциональное развитие и управление кадровыми ресурсами.
II. Таможенные операции.
III. Информационно-коммуникационные технологии.
IV. Управление проектом.
В настоящее время ведется работа по реализации консалтинговых контрактов, в результате которых будут выработаны рекомендации по совершенствованию, преобразованию и реструктуризации всех основных направлений деятельности таможенных органов и их бизнес-процессов.
Результаты данных консалтинговых контрактов будут служить методологической основой для разработки программных продуктов и развития информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) таможенных органов, будет выстроена единая архитектура ИКТ таможенных органов, с последующей разработкой и внедрением пакета соответствующих программных обеспечений и информационных систем для полной автоматизации каждого направления деятельности таможни.
Заключительным этапом, основанным на результатах анализа и выстроенной архитектуры ИКТ, будет осуществлено современное техническое оснащение таможенных органов (закуп программного обеспечения и технического оборудования).
В настоящее время в рамках консалтинга проведен полный анализ и пересмотр политики, систем и практики управления людскими ресурсами, включая вопросы приема-увольнения, аттестации, оплаты труда, условий работы, стимулирования, карьерного роста, перемещения, систем удерживания сотрудников и управления производительностью, разработана будущая функциональная роль и схемы управления, детальная организационная структура и будущая стратегия управления человеческими ресурсами.
Для повышения качества оказываемых услуг разработана система дистанционного обучения на основе информационных технологий с соответствующим программным обеспечением и учебными материалами для решения вопросов, связанных с обучением сотрудников на местах. Внедрение новых прогрессивных технологий таможенного администрирования, оптимизация таможенных процедур, повышение уровня их транспарентности, расширение практики информирования и консультирования участников ВЭД, а также развитие таможенной инфраструктуры и ее технической оснащенности, увеличение пропускной способности пунктов пропуска через государственную границу способствуют формированию благоприятных условий внешнеэкономической деятельности, повышению качества предоставления таможенных услуг юридическим и физическим лицам, снижению избыточных административных барьеров, росту благосостояния населения и оказывают позитивное влияние на темпы роста экономического развития и активности в сфере бизнеса.

4. Кедендік әкімшілендіру
1. Дамудың негізі параметрлері
Қазақстан Республикасының кеден органдарының қызметі және одан әрі дамуының негізін қалайтын бағыт - ұсынылатын қызметтердің сапасына бағдарланған халықаралық стандарттарға жауап беретін тұрақты, тиімді жұмыс істейтін кедендік жүйені қалыптастыру болып табылады.
Қызметтің осы бағытына сәйкес, Комитет кеден қызметін дамыту жобасын жүзеге асыруда, ол Қазақстан Республикасының кеден қызметі жұмысының барлық салаларын қамтиды және Қазақстан Республикасы кеден қызметі жұмысының халықаралық стандарттарға сәйкестігін талдауды, халықаралық үздік тәжірибеге сәйкес жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеуді және енгізуді, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды жаңғыртуды және дамытуды, техникалық жарақтандыруды, сондай-ақ кеден органдарының лауазымды тұлғаларын оқытуды қамтиды.
Кеден органдары тауарлардың контрабандасы мен есірткі құралдарының заңсыз айналымына ерекше назар аударды. Заң талаптарын бұзатын кез-келген әрекеттердің жолы кесіледі. 2013 жылғы 11 айда 620 қылмыстық іс қозғалған, олардың ішінде: 422 қылмыстық іс – экономикалық контрабанда бабы бойынша, 29 қылмыстық іс – кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуден жалтару бойынша, 53 қылмыстық іс – тыйым салынған заттардың контрабандасы бойынша қозғалды.
Қозғалған қылмыстық іс бойынша тауарлар мен валюталардың сомасы 10 млрд. 716 млн. теңгені құрады. Қозғалған қылмыстық іс бойынша залалдың белгіленген сомасы – 5 млрд. 562 млн. теңгені құрады.
2013 жылғы 11 айда 11 787 әкімшілік іс қозғалды, 628 млн. теңге сомаға айыппұл салынды, 392 млн. теңге сомаға тауарлар мен көлік құралдары тәркіленді. Заңсыз айналымнан 244,8 кг есірткі құралдары алынды.
2. Негізгі проблемаларды талдау.
Кеден қызметін дамыту жобасы Дүниежүзілік Кеден Ұйымының кедендік әлеуетті арттыру жөніндегі әдіснамасы мен құрылымы негізінде әзірленді, бұл ретте әдіснаманың әрбір бөлімі Жобаның кіші компонентін қалыптастыруға негіз болды. Бұл кіші компоненттер мынадай бағыттар бойынша компоненттерге топтастырылған:
I. Институционалдық даму және кадрлық ресурстарды басқару.
II. Кедендік операциялар.
III. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
IV. Жобаны басқару.
Қазіргі уақытта консалтингілік келісімшарттарды іске асыру бойынша жұмыс жүргізілуде, олардың нәтижесінде кеден органдары қызметінің барлық негізгі бағыты мен олардың бизнес-процестерін жетілдіру, түрлендіру және қайта құрылымдау жөнінде ұсыныстар әзірленеді.
Аталған консалтингілік келісімшарттардың нәтижелері бағдарламалық өнімдерді әзірлеу және кеден органдарының ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ) дамыту үшін әдіснамалық негіз болып қызмет етеді, кеден қызметінің әрбір бағытын толық автоматтандыруға арналған тиісті бағдарламалық қамтамасыз етулер мен ақпараттық жүйелердің пакетін кейіннен әзірлей және енгізе отырып, кеден органдары АКТ бірыңғай архитектурасы құрылатын болады.
Талдау және АКТ-нің құрылған архитектурасы нәтижелеріне негізделген қорытынды кезеңде кеден органдарын заманауи техникалық жарақтандыру (бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық жабдықты сатып алу) жүзеге асырылады.
Қазіргі уақытта консалтинг шеңберінде қызметкерлерді қабылдау-жұмыстан шығару, аттестаттау, еңбекақы төлеу, жұмыс жағдайлары, ынталандыру, карьералық өсу, ауысу, ұстап қалу жүйелері мәселелерін қоса алғанда, адам ресурстарын басқару саясатына, жүйелері мен тәжірибесіне толық талдау және қайта қарау жүргізілген, басқарудың болашақ функционалдық рөлі мен сызбасы, адам ресурстарын басқарудың егжей-тегжейлі ұйымдастырушылық құрылымы мен болашақ стратегиясы әзірленген.
Көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру үшін қызметкерлерді жергілікті жерлерде оқытуға байланысты мәселелерді шешу үшін тиісті бағдарламалық қамтамасыз ету және оқу материалдары бар ақпараттық технологиялар негізінде қашықтан оқыту жүйесі әзірленді.
Кедендік әкімшілендірудің жаңа прогрессивті технологияларын енгізу, кедендік рәсімдерді оңтайландыру, олардың транспаренттік деңгейін арттыру, СЭҚ қатысушыларын ақпараттандыру және оларға кеңес беру тәжірибесін кеңейту, сондай-ақ кедендік инфрақұрылым мен оның техникалық жарақтандырылуын дамыту, мемлекеттік шекара арқылы өткізу пунктерінің өткізу қабілеттерін ұлғайту сыртқы экономикалық қызметтің қолайлы жағдайларын қалыптастыруға, заңды және жеке тұлғаларға кеден қызметтерін ұсыну сапасын арттыруға, артық әкімшілік кедергілерді төмендетуге, халықтың әл-ауқатының өсуіне ықпал етеді және бизнес саласында экономикалық даму мен белсенділіктің өсу қарқынына оң әсерін тигізеді.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Субъективность оценки деятельности таможенных органов при проведении опроса участников внешнеэкономической деятельности удовлетвроенных качеством;
2) геополитическое положение Республики Казахстан, имеющие как негативное, так и позитивное влияние на деятельность таможенных органов (положительное: возможное увеличение транзитного потенциала государства, увеличение объема международной торговли и т. д.; негативное: удаленность от моря и как следствие низкий рейтинг по индикатору «Международная торговля»);
3) качество транспортных и информационных технологий логистической инфраструктуры.
Внутренние факторы
1) Развитие и сопровождение информационных систем таможенных органов для предоставления государственных услуг в электронной форме;
2) развитие институциональной платформы;
3) развитие института уполномоченных экономических операторов за счет снижения административных барьеров для добросовестных УВЭД.
5. Международное сотрудничество
1. Основные параметры развития
Для развития Республики Казахстан в процессах принятия глобальных решений при формировании новой архитектуры международных отношений и контуров мировой торгово-финансовой системы необходимо представление Казахстана в руководящих органах ведущих международных и политических структурах, в том числе и в международных финансовых организациях (далее – МФО), которая подтверждается увеличением доли Республики Казахстан в уставном капитале данных организаций. В соответствии с Законом Республики Казахстан «О членстве Республики Казахстан в Международном Валютном Фонде, Международном Банке Реконструкции и Развития, Международной Финансовой Корпорации, Международной Ассоциации Развития, Многостороннем Агентстве Гарантии Инвестиций, Международном Центре по Урегулированию Инвестиционных Споров, Европейском Банке Реконструкции и Развития, Азиатском Банке Развития, Исламском Банке Развития» Правительство Республики Казахстан в лице Министерства финансов Республики Казахстан уполномочено обеспечивать выплату от имени Республики Казахстан МБРР, МФК, МАР, МАГИ, ЕБРР, АБР, ИБР сумм согласно условиям соответствующих соглашений, относящихся к членству Республики Казахстан в этих международных организациях.
Данное право определяет доступ Казахстана к их финансовым ресурсам и право на участие в голосовании прямо пропорционально доли участия.
2. Анализ основных проблем
Подписываясь на акции, Казахстан приобретает статус акционера МФО и тем самым берет на себя обязательства регулярно осуществлять выплаты членских взносов в их уставные капиталы.

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) Кеден қызметтерінің сапасына қанағаттанған СЭҚҚ-дан сұрау жүргізу кезінде кеден органдарының қызметін бағалаудың субъективтілігі;
2) Қазақстан Республикасының кеден органдарының қызметіне теріс те, оң да әсері бар геосаяси жағдайы (оң: мемлекеттің транзиттік әлеуетінің ұлғаюы мүмкін болуы, халықаралық сауда көлемінің ұлғаюы және т.б.; теріс: теңізден қашықтығы және соның салдарынан «Халықаралық сауда» индикаторы бойынша төмен рейтинг);
3) логистикалық инфрақұрылымның көліктік және ақпараттық технологияларының сапасы.
Ішкі факторлар
1) Мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда ұсыну үшін кеден органдарының ақпараттық жүйелерін дамыту және сүйемелдеу;
2) Институционалдық платформаны дамыту;
3) Адал ниетті СЭҚҚ үшін әкімшілік кедергілерді төмендету есебінен уәкілетті экономикалық операторлар институтын дамыту.
5. Халықаралық ынтымақтастық
1. Негізгі даму өлшемдері
Халықаралық қатынастардың және әлемдіқ сауда-қаржылық жүйесі шектерінің жана архитектурасын калыптастыру кезінде жаhандық шешімдер қабылдау үстінде Қазақстан Республикасын дамыту үшін Қазақстаның жетекші халықаралық және саяси құрылымдарда басқарушы органдарды, оның ішіңде осы ұйымдардың жарғылық капиталында Қазақстан Республикасы үлесінің ұлғаюы расталатын халықаралық қаржылық ұйымдарды да (бұдан әрі – ХҚҰ) білдіру қажет. «Қазақстан Республикасының Халықаралық Валюта Қорына, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкiне, Халықаралық Қаржы Корпорациясына, Халықаралық Даму Қауымдастығына, Инвестициялар Кепiлдiгiнiң Көпжақты Агенттiгiне, Инвестициялық Дауларды Реттеу жөнiндегi Халықаралық Орталыққа, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкiне, Азия Даму Банкiне, Ислам Даму Банкiне мүшелiгi туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі арқылы Қазақстан Республикасының атынан ХҚДБ, ХҚК, ХДҚ, ИККА, ЕҚДБ, АДБ, ИДБ осы халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүшелігіне жататын тиісті келісімдердің шарттарына сәйкес сомалар төлеп отыруды қамтамасыз етуге уәкілетті.
Осы құқық Қазақстанның олардың қаржы ресурстарына қолжетімділігін және тура пропорционалды қатысу үлесіне дауыс беруге қатысу құқығын айқындайды.
2. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Акцияларға қол қоя отырып, Қазақстан ХҚҰ акционері мәртебесіне ие болады және олардың жарғылық капиталдарына мүшелік жарналарды төлеуді тұрақты жүзеге асыру міндеттемелерін өзіне алады.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) Кризисные явления в мировой экономике;
2) изменение курса валют.
Внутренние факторы
1) Несвоевременное приведение плана финансирования в соответствие с измененным графиком исполнения международных обязательств.
6. Финансовый мониторинг
1. Основные параметры развития
Первым шагом в создании национальной системы финансового мониторинга является принятие Закона о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма (ПОД/ФТ), который вступил в силу относительно недавно – 9 марта 2010 года. В настоящее время законодательство нуждаeтся в совершенствовании для того, чтобы соответствовать Международным стандартам по противодействию отмыванию денег, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (ПОД/ФТ и ОМУ) (40 рекомендаций ФАТФ) до оценки «Значительного соответствия» и «Соответствия».
В этой связи требуется внесение изменений и дополнений в законодательные акты, в части криминализации отмывания денег и финансированию терроризма, по вопросам устанавливающим меры по ПОД/ФТ и ОМУ, обязательные для исполнения субъектами финансового мониторинга, по вопросам наделения компетентных и контролирующих органов необходимыми обязанностями, полномочиями и правом применения санкций, также требуется расширить перечень субъектов финансового мониторинга, совершенствовать меры правил внутреннего контроля и надлежащей проверки своих клиентов, субъектов финансового мониторинга, основанного на риск-ориентированном подходе.
2. Анализ основных проблем
Не все субъекты финансового мониторинга (далее – СФМ) предоставляют сведения об операциях, подлежащих финансовому мониторингу. В связи с этим создана рабочая группа совместно с Ассоциацией финансистов Казахстана и Республиканской нотариальной палатой по пересмотру признаков критерий подозрительности с целью выявления проблем СФМ при заполнении формы ФМ – 1.
Комитетом финансового мониторинга (далее – КФМ) планируется повышение рейтинга соответствия Казахстана рекомендациям ФАТФ
к 2018 году до 15 рекомендаций до оценки «Значительного соответствия» и «Соответствия».
Для достижения данного показателя деятельность Комитета финансового мониторинга будет направлена по трем основным направлениям:
1) совершенствование законодательства в сфере ПОД/ФТ;
2) развитие институциональной среды и наращивание потенциала КФМ;
3) обучение специалистов КФМ, государственных специальных и правоохранительных органов, субъектов финансового мониторинга, и общественных организаций.
Одним из институциальных мер плана рекомендуемых действий по улучшению системы ПОД/ФТ является активизация взаимодействия с надзорными органами. В целях организации и координации деятельности государственных органов и иных организаций в сфере ПОД/ФТ планируется подписание совместных соглашений с государственными органами и общественными объединениями, проведение совместных семинаров.

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) Әлемдік экономикадағы дағдарыстық көріністер;
2) Валюталар бағамының өзгеруі.
Ішкі факторлар
1) Қаржыландыру жоспарын халықаралық міндеттемелерді орындаудың өзгертілген кестесіне уақтылы сәйкес келтірмеу.
6. Қаржы мониторингі
1. Дамудың негізгі параметрлері
Қаржы мониторингінің ұлттық жүйесін құрудағы алғашқы қадам салыстырмалы түрде жақында 2010 жылғы 10 наурыздан бастап өз күшіне енген Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Заңды (АЖ/ТҚҚ) қабылдау болып табылады. Қазіргі уақытта заңнама Ақшаны жылыстатуға, терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі халықаралық стандарттарға (АЖ/ТҚҚ және ОМУ) «Неғұрлым сәйкестік» және «Сәйкестік» бағаға дейін (ФАТФ-ның 40 ұсынымы) сәйкес келуі үшін жетілдіруді қажет етеді.
Осыған байланысты, ақшаны жылыстатудың криминалдануы және терроризмді қаржыландыру бөлігінде, қаржы мониторингі субъектілерінің орындауы үшін міндетті АЖ/ТҚҚ және ОМУ жөнінде шаралар белгілейтін мәселелер бойынша, құзырлы және бақылаушы органдарға қажетті міндеттерді беру мәселелері бойынша бөлігінде заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етіледі, сондай-ақ қаржы мониторингі субъектілерінің тізбесін кеңейту, ішкі бақылау қағидалары мен өзінің клиенттерін, бағдарланған тәсіл тәуекеліне негізделген қаржы мониторингі субъектілерін тиісті тексеру шараларын жетілдіру талап етіледі.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Қаржы мониторингі субъектілерінің (бұдан әрі – ҚМС) барлығы бірдей қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтерді ұсынбайды. Осыған байланысты, ҚМ-1 нысанын толтыру кезінде ҚМС-ның проблемаларын анықтау мақсатында Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығымен және Күдіктілік критерийлерінің белгілерін қайта қарау жөніндегі республикалық нотариальдық палатамен бірлесіп жұмыс тобы құрылды.
Қаржы мониторингі комитеті (бұдан әрі – ҚМК) Қазақстанның ФАТФ ұсынымдарына сәйкестік рейтингін 2018 жылы 15 ұсынымға дейін «Неғұрлым сәйкестік» және «Сәйкестік» бағаға дейін жоғарылатуды жоспарлап отыр.
Осы көрсеткішке қол жеткізу үшін, Қаржы мониторингі комитетінің қызметі мынадай негізгі үш бағыт бойынша:
1) АЖ/ТҚҚ саласында заңнаманы жетілдіру;
2) Институционалдық ортаны дамыту және ҚМК-нің әлеуетін арттыру;
3) ҚМК-нің, мемлекеттік арнайы және құқық қорғау органдарының, қаржы мониторингі субъектілері және қоғамдық ұйымдардың мамандарын оқытуға бағытталады.
АЖ/ТҚҚ жүйесін жақсарту бойынша ұсынылатын іс-қимылдар жоспарының институционалдық шараларының бірі қадағалау органдарымен өзара іс-қимылды жандандыру болып табылады. АЖ/ТҚҚ саласында мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың қызметін ұйымдастыру және үйлестіру мақсатында мемлекеттік органдармен және қоғамдық бірлестіктермен бірлескен келісімдерге қол қою, бірлескен семинарлар жүргізу жоспарланып отыр.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
Поскольку Казахстан страна с открытой экономикой, интегрированное в международные финансово-экономические отношения, качественный анализ операций невозможен без:
1) взаимодействия с подразделениями финансовой разведки других государств;
2) участия КФМ в рабочих группах и Пленарных заседаниях Группы «Эгмонт», Группы разработки финансовых мер по борьбе с отмыванием денег (ФАТФ) и Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма (ЕАГ);
3) развития двустороннего сотрудничества – подписание меморандумов с подразделениями финансовой разведки.
Внутренние факторы
1) Развитие системы ПОД/ФТ и повышение рейтинга соответствия Республики Казахстан Международным стандартам ПОД/ФТ и ОМУ зависят в целом от скоординированной работы государственных специальных и правоохранительных органов, также от уровня информационного технологического обеспечения процессов сбора и обработки сведений и информаций, предоставляемых субъектами финансового мониторинга;
2) совершенствование формы предоставления информации, законодательное закрепление новых критериев подозрительности, взаимодействие и обмен данными с другими государственными органами требует развития Единой информационной аналитической системы КФМ.
7. Интегрированная автоматизированная информационная система «е-Минфин»
1. Основные параметры развития
ИАИС «е-Минифин» должна быть реализована с учетом мировой практики комплексного подхода по созданию подобных систем. Комплексный подход подразумевает реализацию компонент ИАИС «е-Минифин» на базе промышленных модулей готовых решений и централизованную архитектуру приложений.
Основной целью создания ИАИС «е-Минифин» является обеспечение централизованного хранения, обработки информации и управления всеми бизнес-процессам МФ РК в интегрированным, безопасном и надежном информационном пространстве.
Объектом обследования для проведения автоматизации (интеграции) являются процессы МФ РК, включая структурные подразделения и ведомства, по исполнению государственных функций и предоставлению государственных
Анализ основных проблем
В ходе реализации Проекта Министерство столкнулось со следующими проблемами:
1) частая сменяемость кадров на местах – проблема, вызывающая необходимость дополнительных ресурсов на обучение вновь принятых сотрудников, влияет на оперативность ввода ежедневных данных, сведений в систему, что влечет за собой неполноценное обеспечение опытной эксплуатации;
2) сжатые сроки реализации Проекта при значительной его масштабности;

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
Қазақстан ашық экономикалы, халықаралық қаржы-экономикалық қатынастарға интеграцияланған ел болғандықтан, операцияларды сапалы талдау:
1) Басқа мемлекеттердің қаржы барлау бөлімшелерімен өзара іс қимылсыз;
2) ҚМК-нің «Эгмонт» тобы, Қаржыны жылыстатумен күрестің қаржылық шараларын әзірлеу жөніндегі тобының (ФАТФ) және Қылмыстық кірістерді заңдастыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі Еуразиялық топтың (ЕАТ) жұмыс топтары мен Пленарлық отырыстарында қатысуынсыз;
3) екіжақты ынтымақтастықты дамыту – қаржы барлау бөлімшелерімен меморандумдарға қол қоюсыз мүмкін емес.
Ішкі факторлар
1) АЖ/ТҚҚ жүйесін дамыту мен Қазақстан Республикасының АЖ/ТҚҚ мен ОМУ-дың Халықаралық стандарттарына сәйкестік рейтингін арттыру мемлекеттік арнайы және құқық қорғау органдарының үйлестірілген жұмыстарына, сондай-ақ қаржы мониторингі субъектілері ұсынатын мәліметтер мен ақпараттарды жинау және өңдеу процестерін ақпараттық-технологиялық қамтамасыз ету деңгейіне тәуелді болады;
2) Ақпаратты ұсыну нысандарын жетілдіру, күдіктіліктің жаңа критерийлерін заңнамалық бекіту, басқа мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл және деректер алмасу ҚМК-нің Бірыңғай ақпараттық талдау жүйесін дамытуды талап етеді.
7. «е-Қаржымині» интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі
1. Дамудың негізгі параметрлері
«е-Қаржымині» ұқсас жүйелерді құру бойынша кешенді тәсілдің әлемдік тәжірибесін ескере отырып іске асырылуы тиіс. Кешенді тәсіл дайын шешімдер мен қосымшалардың орталықтандырылған сәулетінің өнеркәсіптік модульдері базасында «е-Қаржымині» ИААЖ құрауышын іске асыруды білдіреді.
«е-Қаржымині» ИААЖ-ны құрудың негізгі мақсаты – интеграцияланған, қауіпсіз және сенімді ақпараттық кеңістікте орталықтандырылған сақтау, ақпаратты өңдеу және ҚР ҚМ бүкіл бизнес – процестерін қамтамасыз ету болып табылады.
Мемлекеттік функцияларды орындау мен мемлекеттік қызметтерді ұсыну бойынша құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволарды қоса, ҚР ҚМ үрдістері автоматтандыруды (интеграциялауды) жүргізу үшін тексеру объектісі болып табылады.
Негізгі проблемаларды талдау
Министрлік Жобаны іске асыруы барысында мынадай проблемаларға тап болды:
1) жергілікті орындарда кадрлардың жиі ауысуы – қайтадан қабылданған қызметкерлерді оқытуға қосымша ресурстар қажеттігін туындататын проблема және жүйеге күнделікті деректерді, мәліметтерді және т.б. енгізу жеделдігіне әсер етеді;
2) оның айтарлықтай ауқымдылығы кезінде Жобаны іске асырудың қысқа мерзімдері;

3) частое изменение НПА, в связи с чем возникает потребность в новых требованиях по автоматизации тех или иных задач Министерства, что также требует дополнительных затрат ресурсов (времени, труда и т.д.);
4) длительное согласование Правил информационного взаимодействия с государственными органами, что ставит под угрозу риски связанные с правовым обеспечением интеграционных взаимодействий.
3. Оценка внутренних и внешних факторов
Внешние факторы
1) Технические и законодательные ограничения, не позволяющие интегрировать ИАИС «е-Минфин» с информационными системами государственных органов и других организаций.
Внутренние факторы
2) Возможность возникновения процедуры длительного согласования проектно-технической документации.
8. Теневая экономика
1. Основные параметры развития
В целях сокращения объемов теневого сектора экономики, Главой государства поручено обеспечить переход к всеобщему декларированию, что предусмотрено Программой Правительства Республики Казахстан «Основные направления экономической политики и организационных мер по сокращению размеров теневой экономики в Республике Казахстан на 2005 – 2010 годы», утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2005 года № 969.
В реализацию указанной программы Правительством утверждена Концепция перехода к всеобщему декларированию и утвержден План мероприятий (постановление Правительства от 23 сентября 2010 года № 975).
Во исполнение Плана, разработан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам декларирования доходов и имущества граждан Республики Казахстан и лиц, имеющих вид на жительство» (далее – Законопроект).
Законопроект основан на следующих основных принципах:
введение декларирования доходов и имущества физических лиц как формы социального партнерства государства и физического лица;
социальная поддержка через расширение налоговых вычетов;
создание максимально удобной для населения процедуры декларирования доходов и имущества;
единообразный подход к налогообложению физических лиц через реформирование отдельных режимов налогообложения;
создание системы эффективного контроля соответствия доходов физических лиц.
2. Анализ основных проблем
При наличии в Казахстане достаточно низких налоговых ставок с доходов и имущества физических лиц, масштабы уклонения от уплаты налогов остаются значительными. Анализ данных официальной статистики за 2008 год показывает, что около 50 % доходов физических лиц, проживающих в Республике Казахстан, не облагаются налогами. Развитие малого бизнеса, рынка ценных бумаг, рынка недвижимости в Республике Казахстан не дали адекватного роста поступлений в бюджет в виде индивидуального подоходного налога.

3) Қазақстан Республикасы заңнамасының және Министрлік құзыреті әдіснамасының жиі өзгеруі, оған байланысты Министрліктің сол немесе өзге міндеттерін автоматтандыру бойынша жаңа талаптардың қажеттігі пайда болады, ол сондай-ақ ресурстардың (уақыт, еңбек және т.б.) қосымша шығындарын талап етеді;
5) мемлекеттік органдармен өзара ақпараттық іс-қимыл қағидаларына ұзақ келісілуі, бұл интеграциялық өзара іс-қимылды құқықтық қамтамасыз етуге байланысты тәуекелдерді қатерге әкеп соғады.
3. Ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) Мемлекеттік органдар мен өзге ұйымдардың ақпараттық жүйелерімен «е-Қаржымині» ИААЖ-ны біріктіруге мүмкіндік бермейтін техникалық және заңнамалық шектеулер.
Ішкі факторлар
2) Жобалау-техникалық құжаттарды ұзақ келісу рәсімдерінің туындау мүмкіндігі
8. Көлеңкелі экономика
1. Дамудың негізгі параметрлері
Экономиканың көлеңкелі секторының көлемдерін қысқарту мақсатында Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 969 қаулысымен бекітілген «Қазақстан Республикасында көлеңкелi экономиканың мөлшерiн қысқарту жөніндегі экономикалық саясат пен ұйымдастыру шараларының 2005-2010 жылдарға арналған негізгi бағыттары» атты Қазақстан Республикасы Үкіметінің бағдарламасымен көзделген жалпыға бірдей декларациялауға көшіруді қамтамасыз етуді тапсырды.
Көрсетілген бағдарламаны іске асыруда Үкіметпен Жалпыға бірдей декларациялауға көшіру тұжырымдамасы бекітілген және Іс-шаралар жоспары (Үкіметтің 2010 жылғы 23 қыркүйектегі № 975 қаулысы) бекітілді.
Жоспарды орындау үшін, «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының азаматтары мен тұруға ықтиярхаты бар адамдардың кірістерін және мүлкін жалпыға бірдей декларациялауға көшіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы (бұдан әрі – Заң жобасы) әзірленді.
Заң жобасы мынадай негізгі қағидаттарға негізделген:
мемлекет пен жеке тұлғаның әлеуметтік серіктестігінің нысандары ретінде жеке тұлғалардың табыстары мен мүлкін декларациялауды енгізу;
салық шегерімдерін кеңейту арқылы әлеуметтік қолдау;
халық үшін мейлінше қолайлы табыстар мен мүлікті декларациялау рәсімін құру;
салық салудың жекелеген режимдерін реформалау арқылы жеке тұлғалардың салық салуына біркелкі тәсіл;
жеке тұлғалардың табыстары сәйкестігін тиімді бақылау жүйесін құру.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Қазақстанда жеке тұлғалардың табыстары мен мүлкінен айтарлықтай төмен салық ставкалары болған кезде, салықтарды төлеуден жалтару ауқымдары едәуір болып қалуда. Ресми статистиканың 2008 жылға деректер талдауы Қазақстан Республикасында тұрып жатқан жеке тұлғалар табыстарының шамамен 50 %-ына салықтар салынбайды. Қазақстан Республикасында шағын бизнестің, бағалы қағаздар нарығының, жылжымайтын мүлік нарығының дамуы жеке табыс салығы түрінде бюджетке түсетін түсімдердің барабар өсімін бермеді.

В 2008 году основным источником доходов бюджета в Республике Казахстан остается корпоративный подоходный налог (около 43 % от доходов государственного бюджета с учетом Национального фонда), а поступления индивидуального подоходного налога составляют незначительную долю (6 % от доходов государственного бюджета с учетом Национального фонда).
В развитых странах бюджеты в основном формируются за счет налогов с физических лиц. В частности, поступления индивидуального подоходного налога в консолидированном бюджете составляют в США - 60 %, в Великобритании, Швейцарии, Швеции - по 40 %, в странах ОЭСР, в среднем, - 30 %, а вместе с взносами на социальное страхование, взимаемыми с общей базы, что и подоходный налог - 55 %.
Развитие рыночной экономики обуславливает увеличение объема доходов физических лиц, с которых не производится удержание налога у источника выплаты и которые по законодательству подлежат декларированию физическими лицами самостоятельно, что в свою очередь требует организации эффективного контроля со стороны государства за полнотой отражения таких доходов.
Вместе с тем, обеспечение всеобъемлющего контроля отражения физическими лицами доходов для целей налогообложения и выявление лиц, уклоняющихся от уплаты налогов, затруднено, поскольку в настоящее время декларацию о доходах и сведения об имуществе представляет лишь незначительная часть населения республики (3,8 % от граждан Республики Казахстан).
Как показывает международный опыт, важным условием для решения задачи полномасштабного администрирования налогообложения доходов физических лиц, в целях снижения размеров теневой экономики является всеобщее декларирование доходов и имущества населения.
В рамках работы по снижению уровня теневой экономики, таможенными органами особое внимание уделено борьбе с контрабандой товаров и незаконным оборотом наркотических средств. Пресекаются любые попытки нарушить требования закона. За 11 месяцев 2013 года возбуждено 620 уголовных дела, из них: 422 уголовных дела по статье – экономическая контрабанда, 29 уголовных дел – по уклонению от уплаты таможенных платежей и налогов, 53 уголовных дел – по контрабанде запрещенных предметов.
Сумма товаров и валюты по возбужденным уголовным делам составила 10 млрд. 716 млн. тенге. Установленная сумма ущерба по возбужденным уголовным делам составила – 5 млрд. 562 млн. тенге.
За 11 месяцев 2013 года возбуждено 11 787 административных дела, наложено штрафов на сумму – 628 млн. тенге, конфисковано товаров и транспортных средств на сумму 392 млн. тенге. Из незаконного оборота изъято 244, 8 кг наркотических средств.

2008 жылы Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығы (Ұлттық қорды ескере отырып мемлекеттік бюджет табыстарынан шамамен 43 %) бюджет табыстарының негізгі көзі болып қалуда, ал жеке табыс салығының түсімдері аз үлесті (Ұлттық қорды ескере отырып мемлекеттік бюджет табыстарынан 6 %) құрайды.
Дамыған елдерде бюджеттер негізінен жеке тұлғалардан алынатын салықтар есебінен қалыптастырылады. Атап айтқанда, шоғырландырылған бюджеттегі жеке табыс салығының түсімдері АҚШ-та - 60 %-ды, Ұлы Британияда, Швейцарияда, Швецияда - 40 %-дан, ЭЫДҰ елдерінде орташа - 30 %-ды, ал жалпы базадан алынатын әлеуметтік сақтандыруға жарналармен бірге табыс салығы сияқты - 55 %-ды құрайды.
Нарықтық экономиканы дамыту төлем көзінен салықты ұстап қалу жүргізілмейтін және заңнама бойынша жеке тұлғалармен дербес декларациялауға жататын жеке тұлғалар табыстары көлемінің ұлғаюын білдіреді, бұл өз кезегінде мемлекет тарапынан осындай табыстардың толық көрініс табуын тиімді бақылауды ұйымдастыруды талап етеді.
Сонымен бірге, жеке тұлғалардың салық салу мақсаттары үшін табыстарын көрсетуін жан-жақты қамтитын бақылауды қамтамасыз ету және салықтар төлеуден жалтаратын тұлғаларды анықтау қиын, өйткені қазіргі уақытта табыстар туралы декларация мен мүлік туралы мәліметтерді республика халқының аздаған бөлігі ғана (Қазақстан Республикасы азаматтарының 3,8 %-ы ) ұсынады.
Халықаралық тәжірибе көрсеткендей, жеке тұлғалардың табыстарына салық салуды толық ауқымды әкімшілендіру міндеттерін шешу үшін, көлеңкелі экономика мөлшерлерін төмендету мақсатында халықтың табыстары мен мүлкін жалпыға бірдей декларациялау маңызды шарт болып табылады.
Көлеңкелі экономика деңгейін төмендету бойынша жұмыс шеңберінде кеден органдары тауарлардың контрабандасы мен есірткі құралдарының заңсыз айналымына қарсы күреске ерекше көңіл бөледі. Заң талаптарын бұзуға кез келген талпыныстардың жолы кесіледі. 2013 жылғы 11 айда 620 қылмыстық іс, олардың ішінде: 422 қылмыстық іс – экономикалық контрабанда бабы бойынша, 29 қылмыстық іс – кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуден жалтару бойынша, 53 қылмыстық іс – тыйым салынған заттардың контрабандасы бойынша қозғалды.
Қозғалған қылмыстық істер бойынша тауарлар мен валюта сомасы 10 млрд. 716 млн. теңгені құрады. Қозғалған қылмыстық істер бойынша залалдың белгіленген сомасы 5 млрд. 562 млн. теңгені құрады.
2013 жылғы 11 айда 11 787 әкімшілік іс қозғалды, 628 млн. теңге сомаға айыппұлдар салынды, 392 млн. теңге сомаға тауарлар мен көлік құралдары тәркіленді. Заңсыз айналымнан 244,8 кг есірткі құралдары алынды.

2. Оценка внутренних и внешних факторов
Внешние факторы
1) Недостаточность инфраструктуры;
2) высокий уровень ставок налогов и различия ставок таможенных пошлин схожих товаров;
3) импортозависимость экономики.
Внутренние факторы
1) Неактуальность базы данных государственных органов владельцев информации об имуществе физического лица;
2) социально-экономическая незащищенность таможенных органов.
9. Государственные услуги
1. Основные параметры развития
Главой государства в своем Послании народу Казахстана 14 декабря 2012 года отмечено о необходимости акцентироваться на повышение качества государственных услуг. Задача – отойти от односторонне – властных подходов во взаимоотношениях государственного аппарата с населением к эффективному и оперативному оказанию государственных услуг гражданам.
Кроме того, Глава государства, говоря о второй волне широкомасштабной приватизации, отметил, что частный бизнес всегда и повсюду действует эффективнее государства. Поэтому необходимо передать в частные руки предприятия и услуги нестратегического характера. Это принципиально важный шаг для укрепления отечественного предпринимательства.
В соответствии с Методикой определения стоимости государственной услуги, рассчитывается экономическая эффективность оказания государственных услуг услугодателем. В случае, неэффективности государственной услуги анализируется структура расходов услугодателя для принятия управленческих решений по оптимизации расходов на оказание государственных услуг.
После такого анализа можно сделать и выводы по передаче услуг в конкурентную среду во исполнение Стратегии Казахстана – 2050.
2. Анализ основных проблем
В связи с частыми организационными изменениями аппарата государственного управления, неопределенно точное количество оказываемых министерством государственных услуг, а также эффективность их оказания.
Для принятия управленческих решений о передаче части услуг частному бизнесу необходим полноценный мониторинг эффективности их осуществления.
3. Оценка внутренних и внешних факторов
Внешние факторы
1) Принятие Закона Республики Казахстан «О государственных услугах», Послания Главы государства, принятие концепций новой бюджетной политики и совершенствования Системы государственного планирования, ориентированной на результаты;
2) отсутствие интеграции информационных систем государственных органов, чья деятельность влияет на предоставление качественных государственных услуг предоставляемых Министерством.
Внутренние факторы

2. Ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) Инфрақұрылымның жетіспеушілігі;
2) салықтар мөлшерлемелерінің жоғары деңгейі мен ұқсас тауарлардың кедендік баждарының әртүрлі мөлшерлемелері;
3) экономиканың импортқа тәуелділігі.
Ішкі факторлар
1) Жеке тұлғаның мүлкі туралы ақпаратты иеленушілер – мемлекеттік органдар дерекқорының өзекті еместігі;
2) кеден органдарының әлеуметтік-экономикалық қорғалмағандығы.
9. Мемлекеттік қызметтер
1. Дамудың негізгі параметрлері
Мемлекет басшысы өзінің Қазақстан халқына 2012 жылғы 14 желтоқсандағы Жолдауында мемлекеттік қызметтердің сапасын арттыруға көңіл бөлу қажеттілігі туралы атап өтті. Міндет – мемлекеттік аппараттың халықпен өзара қарым-қатынастарындағы біржақты билік тәсілдерінен азаматтарға мемлекеттік қызметтерді тиімді және жедел көрсетуге өту.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасының Президенті жоғары ауқымды жекешелендірудің екінші толқыны туралы айта келе, жеке бизнес мемлекеттен гөрі әрдайым және қай жерде болса да тиімдірек әрекет ететіндігін атап өтті. Сондықтан да кәсіпорындар мен стратегиялық емес сипаттағы қызметтерді жеке қолға беру қажет. Бұл отандық кәсіпкерлікті нығайту үшін қағидаттық жағынан маңызды қадам.
Мемлекеттік қызметтер құнын айқындау әдістемесіне сәйкес қызмет беруші қызметтерді көрсетуідің экономикалық тиімділігін есептелмейді. Мемлекеттік қызметтер көрсету тиімсіз болған жағдайда, мемлекеттік қызметтерді көрсетуге арналған шығыстарды оңтайландыру бойынша басқарушылық шешімдер қабылдау үшін қызмет берушінің шығыстары құрылымына талдау жүргізіледі.
Осындай талдаудан кейін Қазақстан – 2050 стратегиясын орындау үшін қызметтерді бәсекелі ортаға беру бойынша ұйғарымдар жасауға болады.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Мемлекеттік басқару аппаратының жиі ұйымдастырушылық өзгерістеріне байланысты Министрлік көрсететін мемлекеттік қызмет көрсетулер санының, сондай-ақ оларды көрсету тиімділігінің нақты айқын еместігіне байланысты.
Қызметтердің бір бөлігін жеке бизнеске беру туралы басқарушылық шешімдер қабылдау үшін оларды жүзеге асыру тиімділігінің толық мониторингі қажет.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар
1) «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» Қазақстан Республикасының Заңын қабылдау, Мемлекет басшысының жолдауы, жаңа бюджеттік саясат тұжырымдамасын қабылдау және нәтижеге бағытталған Мемлекеттік жоспарлау жүйесін жетілдіру;
2) Министрліктің ведомстволарының сапалы мемлекеттік қызметтер көрсетуге ықпал ететін мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері интеграциясының болмауы.
Ішкі факторлар

1) Высокий уровень коррупции;
2) слабый профессиональный уровень в связи с текучестью кадров;
3) сбои в работе информационных систем, посредством которых Министерством предоставляется государственные услуги.
3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
3.1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Стратегическое направление 1. Содействие в обеспечении финансовой безопасности

1) Сыбайлас жемқорлықтың жоғары деңгейі;
2) кадрлардың тұрақсыздығына байланысты әлсіз кәсіби деңгей;
3) Министрлікте мемлекеттік қызметтер көрсету арқылы ақпараттық жүйелердің жұмысындағы істен шығу.
3. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
3.1 Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикатор, іс-шаралар мен нәтижелер көрсеткіштері
Ескерту. 3.1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 444 қаулысымен.
1-стратегиялық бағыт. Қаржы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жәрдемдесу

1. Формирование перечня объектов мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства
х
х
х
х
х
2. Формирование перечня объектов государственного мониторинга собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение на текущий период
х
х
х
х
х
3. Проведение мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства
х
х
х
х
х
4. Проведение государственного мониторинга собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение
х
х
х
х
х
5. Выработка рекомендаций объектам мониторинга по повышению эффективности управления государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства
х
х
х
х
х
6. Выработка рекомендаций объектам мониторинга, направленных на повышение эффективности деятельности объектов государственного мониторинга собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение
х
х
х
х
х
7. Отслеживание исполненных рекомендаций, направленных объектам мониторинга
х
х
х
х
х
8. Формирование и включение в электронную базу отчетов о результатах обследования объектов мониторинга с государственным участием и объектов в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение
х
х
х
х
х
9. Обеспечение взаимодействия реестра государственного имущества с существующими информационными системами государственных органов по объектам учета реестра государственного имущества, определенным Правилами ведения реестра государственного имущества
-
х
-
-
-
10. Своевременность проведения корпоративных процедур АО и ТОО с государственным участием по утверждению годовой финансовой отчетности, распределению чистого дохода предшествующего года и выплате дивидендов (части чистого дохода) по итогам финансового года
х
х
х
х
х
11. Сбор и анализ информации о поступлениях в республиканский бюджет части чистого дохода республиканских государственных предприятий, а также прогнозных данных об отчислениях части чистого дохода республиканских государственных предприятий на предстоящий период
х
х
х
х
х

1. Мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігінің мониторингі объектілерінің, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастыру
х
х
х
х
х
2. Ағымдағы кезеңде стратегиялық маңызы бар экономиканың саласында мемлекеттік мониторинг объектілерінің тізбесін қалыптастыру
х
х
х
х
х
3. Мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басқару тиімділігінің мониторингін өткізу
х
х
х
х
х
4. Стратегиялық маңызы бар экономиканың саласында мемлекеттік меншік мониторингін өткізу
х
х
х
х
х
5. Мемлекеттің, мониторинг объектісінің қатысуымен мемлекеттік мекемелерді және заңды тұлғаларды басқару тиімділігін арттыру бойынша ұсынымдарды әзірлеу
х
х
х
х
х
6. Мониторинг объектілеріне стратегиялық маңызы бар экономиканың саласында мемлекеттік меншік мониторингінің объектілері қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған ұсынымдарды әзірлеу
х
х
х
х
х
7. Мониторинг объектілеріне бағытталған ұсынымдарды қадағалау
х
х
х
х
х
8. Мемлекеттің қатысуы бар мониторинг объектілерін зерттеу және нәтижелері туралы Есептердің электрондық дерекқорын және стратегиялық маңызы бар экономиканың саласында объектілерді қалыптастыру және қосу
х
х
х
х
х
9. Мемлекеттік мүліктің тізілімін жүргізу қағидаларымен анықталған Мемлекеттік мүлік тізілімін есепке алу объектілері бойынша мемлекеттік органдардың қолданыстағы ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету
-
х
-
-
-
10. Жылдық қаржылық есептілікті бекіту, алдағы жылдың таза кірісін бөлу және қаржы жылының қорытындысы бойынша дивидендтерді (таза кіріс бөлігін) төлеу бойынша мемлекеттің қатысуы бар АҚ мен ЖШС корпоративтік рәсімдерді уақтылы өткізу
х
х
х
х
х
11. Республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың түсімдері туралы ақпаратты, сондай-ақ алдағы кезеңге арналған республикалық мемлекеттік кәсіпорынның таза кірісі бөлігінің аударымдары туралы болжамды деректерді жинау және талдау
х
х
х
х
Х

1. Рассмотрение обращений государственных органов и местных исполнительных органов по распоряжению имущества республиканских государственных юридических лиц или мотивированный отказ
х
х
х
х
х
2. Предоставление в аренду имущества республиканской государственной собственности
х
х
х
х
х
3. Контроль целевого использования имущества, закрепленного за республиканскими государственными юридическими лицами в соответствии с утвержденным перечнем республиканских государственных юридических лиц
х
х
х
х
х
4. Формирование графика контроля целевого использования имущества республиканских государственных юридических лиц, проведение территориальными органами КГИП контроля, согласование государственными органами по дальнейшему использованию излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества и изъятие излишнего имущества, в том числе в судебном порядке
х
х
х
х
х
5. Внедрение в Реестр государственного имущества дополнительных категорий объектов учета Реестра государственного имущества, определенных Правилами ведения Реестра государственного имущества
-
-
х
-
-
6. Проведение оценки стоимости объектов республиканской собственности, подлежащих приватизации
х
х
х
х
х
7. Выставление на торги объектов республиканской собственности, подлежащих приватизации
х
х
х
х
х

1. Республикалық мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкіне иелік ету бойынша мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың өтініштерін қарау немесе уәжделген бас тарту
х
х
х
х
х
2. Республикалық мемлекеттік меншік мүлкін жалға беру
х
х
х
х
х
3. Республикалық мемлекеттік заңды тұлғалардың бекітілген тізбесіне сәйкес республикалық мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітілген мүлікті мақсатқа сай пайдалануды бақылау
х
х
х
х
х
4. Республикалық мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкін мақсатқа сай пайдалануды бақылау кестесін қалыптастыру, ММЖК аумақтық бөлімшелерінің бақылау жүргізуі, мемлекеттік органдармен мақсатқа сай артық, пайдаланылмаған не пайдаланылған мүлкті одан әрі пайдалануды және артық мүлікті, оның ішінде сот тәртібінде алуды келісу
х
х
х
х
х
5. Мемлекеттік мүліктің тізілімін жүргізу қағидаларымен анықталған Мемлекеттік мүлік тізілімін есепке алу объектілерінің қосымша санатының мемлекеттік мүлкі тізіліміне енгізу
-
-
х
-
-
6. Жекешелендіруге жататын республикалық меншік объектілері құнына бағалау жүргізу
х
х
х
х
х
7. Жекешелендіруге жататын республикалық меншік объектілерін сауда-саттыққа қою
х
х
х
х
х

100
Мероприятия для достижения показателей прямых результатов
срок реализации
2014
год
2015
год
2016
год
2017
год
2018
год
1. Обеспечение создания интеграционной информационной системы «Единое окно по экспортно-импортным операциям», в том числе поэтапное внедрение системы электронного декларирования
х
х
х
-
-
2. Охват системой управления рисками всех видов контроля при осуществлении таможенных операций
х
х
х
х
х
3. Совершенствование информационных систем таможенных органов, в т.ч. в рамках проекта развития таможенной службы
х
х
х
х
х
4. Сокращение документов, подаваемых в бумажном виде (для автоматизированного применения сведений, имеющихся в базе данных гос. органов)
х
х
х
-
-
5. Создание благоприятных условий для участников ВЭД и населения путем строительства и реконструкции инфраструктуры таможенных органов
х
х
х
х
х
6. Обеспечение поэтапной передачи части контрольных мер с этапа «декларирования» на этап «после выпуска товаров»
х
х
х
х
х
7. Обновление программно-аппаратных средств, компьютерной и офисной техники таможенных органов
х
х
х
х
х
8. Оснащение и обустройство автомобильных пунктов пропуска через внешнюю границу в соответствии с требованиями Решения Комиссии Таможенного Союза № 688 от 22 июня 2011 года
х
х
х
х
х
Цель 2.2. Обеспечение результативности и эффективности осуществления функций
Коды бюджетных программ, направленных на достижение данной цели 001, 033, 073
Целевой индикатор
Источник
информации
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период

100
Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін іс-шаралар
іске асыру мерзімі
2014
жыл
2015
жыл
2016
жыл
2017
жыл
2018
жыл
1. Электрондық деклариялау жүйесін, оның ішінде ПРТС шеңберінде кезең-кезеңмен енгізуді қамтамасыз ету
х
х
-
-
-
2. Кедендік операцияларды жүзеге асырған кезде бақылаудың барлық түрлерін тәуекелдерді басқару жүйесімен қамту
х
х
х
х
х
3. Кеден органдарының ақпараттық жүйесін, оның ішінде ПРТС шеңберінде жетілдіру
х
х
х
х
х
4. Қағаз түрінде берілетін қысқарту (мемогандардың дерекқорындағы мәліметтер қорындағы автоматтандырып қолдану үшін)
х
х
х
-
-
5. СЭҚ қатысушылар мен халық үшін кеден органдарының инфрақұрылымының құрылысын салу және реканструкциялау арқылы қолайлы жағдайлар жасау
х
х
х
х
х
6. «Тауарларды шығарғаннан кейін» кезеңіне «декларациялау» кезеңінен бақылау шараларының бөлігін кезең-кезеңімен беруді қамтамасыз ету
х
х
-
-
-
7. Кеден органының компьютерлік және кеңсе техникаларын, бағдарламалық-аппараттық құралдарын жаңарту
х
х
х
х
х
8. Кеден Одағы Комиссиясының 2011 жылғы 22 маусымдағы № 688 шешімінің талаптарына сәйкес сыртқы шекара арқылы автомобиль өткізу пункттерін жарақтандыру және абаттандыру
х
х
х
х
х
2.2-мақсат. Функцияларды жүзеге асырудың нәтижелілігі мен тиімділігін қамтамасыз ету
Осы мақсатқа қол жеткізуге бағытталған бюджеттік бағдарламалар коды 001, 033, 073
Нысаналы индикатор
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең

2014
год
2015
год
2016
год
2017
год
2018
год
1. Осуществление взаимодействия с государственными органами в целях совершенствования разработки учебных программ и обеспечения практической помощи
х
х
х
х
х
2. Разработка и совершенствование учебных программ
х
х
х
х
х
3. Совершенствование методов и методик преподавания учебных дисциплин
х
х
х
х
х
4. Обеспечение международного взаимодействия с профильными учебными заведениями
х
х
х
х
х
5. Обеспечение конкурентоспособности выпускаемых специалистов на международном рынке труда в рамках Соглашения о создании инновационно-образовательного консорциума вузов на основе международной интеграции
х
х
х
х
х
6. Создание единой информационной системы и базы данных ресурсного обеспечения учебного и научного процессов
х
х
х
х
х
7. Разработка государственного образовательного стандарта по специальности «Бухгалтерский учет и аудит»
х
х
х
х
-
8. Совершенствование учебного процесса за счет внедрения мультимедийных средств обучения, учебно-тренировочных тренажеров и современных ресурсов и пособий
х
х
х
х
х
9. Организация обучения сотрудников таможенных органов вновь принятых на работу, а также переподготовка и повышение квалификации должностных лиц таможенных органов
х
х
х
х
х
Пути, средства и методы достижения целевого индикатора:

2014
жыл
2015
жыл
2016
жыл
2017
жыл
2018 жыл
1. Оқу бағдарламаларын әзірлеуді және практикалық көмекті қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасауды жүзеге асыру
х
х
х
х
х
2. Оқу бағдарламасын әзірлеу және жетілдіру
х
х
х
х
х
3. Оқу пәндерін оқытудың әдістері мен әдістемелерін жетілдіру
х
х
х
х
х
4. Бейінді оқу орындарымен халықаралық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
х
х
х
х
х
5. Халықаралық интеграция негізінде жоо-ның инновациялық-білім беру консорциумын құру туралы келісімнің шеңберінде халықаралық еңбек нарығында шығарылатын мамандардың бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету
х
х
х
х
х
6. Бірыңғай ақпараттық жүйені және оқу және ғылыми процестерді ресурстық қаматамасыз етудің дерекқорын жасау
х
х
х
х
х
7. «Бухгалтерлік есеп және аудит» мамандығы бойынша мемлекеттік білім беру стандартын әзірлеу
х
х
х
х
-
8. Оқытудың мультимедиялық құралдарын, оқыту-жаттықтыру тренажорларын және заманауи ресурстармен оқу-құралдарын енгізу есебінен оқыту процесін жетілдіру
х
х
х
х
х
Нысаналы индикаторға қол жеткізу жолдары, құралдары мен әдістері:

1. Разработка предложений по внесению изменений и дополнений в законодательные акты по вопросам криминализации преступлений, связанных с отмыванием доходов, финансированием терроризма и финансированием распространения оружия массового уничтожения, а также по вопросам наделения компетентных и контролирующих органов необходимыми обязанностями, полномочиями и правом применения санкций
х
х
-
х
-
2. Разработка предложений по внесению изменений и дополнений в законодательные акты по вопросам устанавливающим меры по ПОД/ФТ и ОМУ, обязательные для исполнения субъектами финансового мониторинга
х
х
х
х
х
3. Председательство и сопредседательство в рабочих группах, создаваемых международными группами и объединениями
х
х
х
х
х
4. Участие в работе Совета руководителей *ПФР СНГ
х
х
х
х
х
5. Мероприятия, проводимые в целях координации деятельности государственных органов и взаимодействия в сфере ПОД/ФТ: заседания, семинары, круглые столы, рабочие встречи
х
х
х
х
х
6. Заключение двусторонних соглашений, меморандумов о сотрудничестве с компетентными органами иностранных государств в сфере ПОД/ФТ и ОМУ
х
х
х
х
х
7. Осуществление перехода СФМ к предоставлению формы ФМ-1 в электронном виде через веб-портал КФМ
х
х
х
х
х
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Сноска. Подраздел 3.2. с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 444.
Стратегические направления и цели
государственного органа
Наименование стратегического и (или) программного документа
Стратегическое направление 1. Содействие в обеспечении финансовой безопасности
Цель 1.4. Оказание мер государственной и социальной поддержки
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2001 года № 304 «О мерах по обеспечению защиты интересов граждан, получивших льготные жилищные кредиты, выданные закрытым акционерным обществом "Жилстройбанк" в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 6 сентября 1993 года № 1344 «О новой жилищной политике»
Стратегическое направление 1. Содействие в обеспечении финансовой безопасности
Цель 1.2. Управление и мониторинг рисков государственного и гарантированного государственного долга, долга по поручительствам государства и долга квазигосударственного сектора

1. Ақшаны жылыстатуға терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты қылмыстарды криминалдандыру мәселелері бойынша, сондай-ақ құзыретті және бақылау органдарына қажетті міндеттерді, өкілеттіктерді және санкцияларды қолдану құқығын беру мәселелері бойынша заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жөнінде ұсыныстар әзірлеу
х
х
-
х
-
2. Қаржылық мониторинг субъектілерінің орындауы үшін міндетті АЖ/ТҚҚ және ОМУ бойынша белгіленетін шаралардың мәселелері бойынша заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізуге байланысты ұсыныстарды әзірлеу
х
х
х
х
х
3. Халықаралық топтар мен бірлестіктер құратын жұмыс топтарына төрағалық және қоса төрағалық ету
х
х
х
х
х
4. ТМД ПФР басшыларының кеңес жұмысына қатысу
х
х
х
х
х
5. Мемлекеттік органдарының қызметін үйлестіру және АЖ/ТҚҚ саласында өзара іс-қимыл жасау мақсатында өткізілетін іс-шаралар: отырыстар, семинарлар, дөңгелек үстелдер, жұмыс бабындағы кездесулер
х
х
х
х
х
6. АЖ/ТҚҚ және ОМУ саласында шетел мемлекеттерінің құзыретті органдарымен екі жақты келісімдер, ынтымақтастық туралы меморандумдар жасау
х
х
х
х
х
7. ҚМҚ-не ҚМК веб-порталы арқылы электрондық түрде ФМ-1 нысанын беруге көшуді жүзеге асыру
х
х
х
х
х
3.2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен
мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Ескерту. 3.2-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 444 қаулысымен.
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1-стратегиялық бағыт. Қаржы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жәрдемдесу
1.1-мақсат. Бюджетке түсімдердің толық және уақтылылығын қамтамасыз ету
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасының қаржы секторын дағдарыстан кейінгі кезеңде дамыту тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 923 Жарлығы;
Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы.
1-стратегиялық бағыт. Қаржы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жәрдемдесу
1.2-мақсат. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыштың, мемлекеттiң кепiлгерлiктерi бойынша борыштың және квазммемлекеттік сектор борышы тәуекелдерін басқару және мониторинг

Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года».
Стратегическое направление 1. Содействие в обеспечении финансовой безопасности
Цель 1.3. Создание условий для эффективного исполнения бюджета и обеспечения финансовой дисциплины
Послание Президента Республики Казахстан – Лидера Нации Н. А. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства».
Стратегическое направление 1. Содействие в обеспечении финансовой безопасности
Цель 1.4. Оказание мер государственной и социальной поддержки
Указ Президента Республики Казахстан от 6 сентября 1993 года № 1344 «О новой жилищной политике».
Стратегическое направление 2. Обеспечение качества государственных услуг и эффективности исполняемых функций Цель 2.1. Обеспечение эффективности оказания государственных услуг
Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 «О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы».
Стратегическое направление 2. Обеспечение качества государственных услуг и эффективности исполняемых функций Цель 2.2. Обеспечение результативности и эффективности осуществление функций
Указ Президента Республики Казахстан от
1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года»;
Указ Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 «О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан»
Стратегическое направление 2. Обеспечение качества государственных услуг и эффективности исполняемых функций Цель 2.3. Содействие в укреплении международного сотрудничества
Указ Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 «О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан»
Стратегическое направление 2. Обеспечение качества государственных услуг и эффективности исполняемых функций Цель 2.4. Обеспечение институционального развития и модернизации системы исполнения бюджета
Указ Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 «О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан»

«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
1-стратегиялық бағыт. Қаржы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жәрдемдесу
1.3-мақсат. Бюджеттің тиімді атқарылуы және қаржылық тәртіпті қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау
Қазақстан Республикасының Президенті - Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
1-стратегиялық бағыт
«Қаржы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жәрдемдесу»
1.4-мақсат
«Мемлекеттік және әлеуметтік қолдау шараларын көрсету»
«Жаңа тұрғын үй саясаты туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1993 жылғы 6 қыркүйектегі № 1344 Жарлығына сәйкес «Тұрғын үй құрылысжинақбанкі» жабық акционерлік қоғамы берген жеңілдікті тұрғын үй кредиттерін алған азаматтардың мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 28 ақпандағы қаулысы
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік қызметтердің сапасын және орындалатын функциялардың тиімділігін қамтамасыз ету
2.1-мақсат. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің тиімділігін қамтамасыз ету
«Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығы
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік қызметтердің сапасын және орындалатын функциялардың тиімділігін қамтамасыз ету
2.2.-мақсат. Функцияларды жүзеге асырудың нәтижелігі мен тиімділігін қамтамасыз ету
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығы.
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік қызметтердің сапасын және орындалатын функциялардың тиімділігін қамтамасыз ету
2.3.-мақсат. Халықаралық ынтымақтастықты нығайтуға жәрдемдесу
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығы.
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік қызметтердің сапасын және орындалатын функциялардың тиімділігін қамтамасыз ету
2.4-мақсат. Институционалдық дамытуды және жаңғыртуды қамтамасыз ету
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығы.

4. Развитие функциональных возможностей
Сноска. Раздел 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 444.
Наименование стратегического
направления, цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического направления и цели государственного органа
Период реализации
Стратегическое направление 1. Содействие в обеспечении финансовой безопасности Цель 1.1. Обеспечение полноты и своевременности поступлений в бюджет
Задача 1.1.1. Повышение эффективности сбора налогов
Проведение налоговых проверок в крупных компаниях нефтегазового сектора с целью расширения налогооблагаемой базы увеличения поступления налогов в доходную часть бюджета;
реинжиниринг бизнес-процессов
2014 – 2018 годы
Стратегическое направление 1. Содействие в обеспечении финансовой безопасности Цель 1.1. Обеспечение полноты и своевременности поступлений в бюджет
Задача 1.1.2. Обеспечение полноты и своевременности уплаты таможенных платежей
Контроль предоставления зачетов и отсрочек по НДС и льгот по уплате таможенных платежей и налогов;
контроль правильности предоставления тарифных преференций;
контроль и мониторинг поступления таможенных платежей и налогов
2014 – 2018 годы
Стратегическое направление 1. Содействие в обеспечении финансовой безопасности
Цель 1.1. Обеспечение полноты и своевременности поступлений в бюджет
Задача 1.1.5. Эффективное использование имущества, закрепленного за республиканскими государственными юридическими лицами
Рассмотрение обращений государственных органов и местных исполнительных органов по распоряжению имущества республиканских государственных юридических лиц или мотивированный отказ;
предоставление в аренду имущества республиканской государственной собственности;
контроль целевого использования имущества, закрепленного за республиканскими государственными юридическими лицами в соответствии с утвержденным перечнем республиканских государственных юридических лиц;
формирование графика контроля целевого использования имущества республиканских государственных юридических лиц, проведение территориальными органами КГИП контроля, согласование государственными органами по дальнейшему использованию излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества и изъятие излишнего имущества, в том числе в судебном порядке;
внедрение в реестр государственного имущества дополнительных категорий объектов учета Реестра государственного имущества, определенных Правилами ведения Реестра государственного имущества;
проведение оценки стоимости объектов республиканской собственности, подлежащих приватизации;
выставление на торги объектов республиканской собственности, подлежащих приватизации.

4. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Ескерту. 4-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 444 қаулысымен.
Мемлекеттік органдардың стратегиялық бағыттарының атауы, мақсаттары мен міндеттері
Стратегиялық бағытты іске асыру бойынша іс-шаралар мен мемлекеттік органның мақсаты
Іске асыру кезеңі
1-стратегиялық бағыт. Қаржы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жәрдемдесу
1.1-мақсат. Бюджетке түсімдердің толық және уақтылылығын қамтамасыз ету
1.1.1-міндет. Салықтарды жинау тиімділігін арттыру
Бюджеттің кіріс бөлігіне салықтардың түсімін ұлғайтудың салық салу базасын кеңейту мақсатында мұнай-газ секторының ірі компанияларында салықтық тексерулер жүргізу;
Бизнес-процестер реинжинирингі
2014 – 2018 жылдар
1-стратегиялық бағыт. Қаржы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жәрдемдесу
1.1-мақсат. Бюджетке түсімдердің толық және уақтылылығын қамтамасыз ету
1.1.2-міндет. Кеден төлемдерін төлеудің толықтығын және уақтылылығын қамтамасыз ету
ҚҚС бойынша есепке алуды мұрсат беруді және кеден төлемдері мен салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер беруді бақылау;
тарифтік артықшылықтарды дұрыс беруді бақылау;
кеден төлемдері мен салықтарын түсуді бақылау және мониторингтеу
2014 – 2018 жылдар
1-стратегиялық бағыт. Қаржы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жәрдемдесу
1.1-мақсат. Бюджетке түсімдердің толық және уақтылылығын қамтамасыз ету
1.1.5-міндет. Республикалық мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітілген мүлікті тиімді пайдалану
Республикалық мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкін иелену бойынша мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың өтініштерін қарау немесе дәлелді бас тарту;
республикалық мемлекеттік меншік мүлкін жалға беру;
республикалық мемлекеттік заңды тұлғалардың бекітілген тізбесіне сәйкес Республикалық мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітілген мүлікті нысаналы пайдаланылуын бақылау;
республикалық мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкін нысаналы бақылауға кестені құрастыру, ММЖК аумақтық органдарымен бақылау жүргізу, мемлекеттік органдармен артық, пайдаланылмайтын немесе мақсаты бойынша пайдаланылатын және алып мемлекеттік мүлік тізіліміне мемлекеттік мүлік тізіліміне енгізу ережелерімен анықталған Мемлекеттік мүлік тізілімі есебінің объектілерінің қосымша санаттарын енгізу;
жекешелендіруге тиесілі республикалық меншік объектілерінің құнына бағалау жүргізу; жекешелендіруге тиесілі республикалық меншік объектілерін сауда-саттыққа қою

2014 – 2018 годы
Стратегическое направление 1. Содействие в обеспечении финансовой безопасности
Цель 1.4. Оказание мер государственной и социальной поддержки
1.4.3. Повышение эффективности государственного контроля в сфере банкротства
Совершенствование законодательства в области реабилитации и банкротства;
Осуществление камерального контроля за деятельностью конкурсных и реабилитационных управляющих, включая должников, вовлеченных в процедуры реабилитации и банкротства
2014 – 2018 годы
Стратегическое направление 2. Обеспечение качества государственных услуг и эффективности исполняемых функций
Цель 2.1. Обеспечение эффективности оказания государственных услуг
Задача 2.1.2. Повышение качества предоставляемых налоговых услуг
Строительство и сдача в эксплуатацию центров приема и обработки информации налоговых органов (ЦОД);
внедрение в крупных налоговых управлениях электронной системы управления очередями
2014 – 2018 годы
Стратегическое направление 2.
Обеспечение качества государственных услуг и эффективности исполняемых функций
Цель 2.1. Обеспечение эффективности оказания государственных услуг
Задача 2.1.3. Повышение качества предоставляемых таможенных услуг
Разработка стандартов и регламентов государственных услуг, оказываемых Министерством финансов Республики Казахстан;
перевод процесса оказания государственных услуг в электронный формат в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах»
2014 - 2018 годы
Стратегическое направление 2.
Обеспечение качества государственных услуг и эффективности исполняемых функций
Цель 2.4. Обеспечение институциального развития и модернизации системы исполнения бюджета
Задача 2.4.8. Повышение эффективности системы финансового мониторинга
Разработка предложений по внесению изменений и дополнений в законодательные акты по вопросам криминализации преступлений, связанных с отмыванием доходов, финансированием терроризма и финансированием распространения оружия массового уничтожения, а также по вопросам наделения компетентных и контролирующих органов необходимыми обязанностями, полномочиями и правом применения санкций;
разработка предложений по внесению изменений и дополнений в законодательные акты по вопросам устанавливающим меры по ПОД/ФТ и ОМУ, обязательные для исполнения субъектами финансового мониторинга;
заключение двусторонних соглашений, меморандумов о сотрудничестве с компетентными органами иностранных государств в сфере ПОД/ФТ и ОМУ;
участие в работе Совета руководителей *ПФР СНГ
2014 – 2018 годы
5. Межведомственное взаимодействие

2014 – 2018 жылдар
1-стратегиялық бағыт. Қаржы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жәрдем
1.4-мақсат. Мемлекеттік және әлеуметтік қолдау шараларын көрсету
1.4.3-міндет. Банкроттық саласында мемлекеттік бақылау тиімділігін көтеру
Оңалту және банкроттық рәсімдеріне тартылған борышкерлерді қоса алғанда, конкурстық және оңалтушы басқарушы қызметін камералдық бақылауды жүзеге асыру
2014 – 2018 жылдар
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік қызметтердің сапасын және орындалатын функциялардың тиімділігін қамтамасыз ету
2.1-мақсат. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің тиімділігін қамтамасыз ету
2.1.2-міндет. Ұсынылатын салықтық қызмет көрсетулердің сапасын арттыру
Салық органдарының ақпараттарын қабылдау мен өңдеу орталықтарын (ДӨО) салу және тапсыру;
ірі салық басқармаларында кезектерді электрондық басқару жүйесін енгізу
2014 – 2018 жылдар
2-стратегиялық бағыт.
«Мемлекеттік қызметтер сапасын және орындалатын функциялар тиімділігін қамтамасыз ету»
2.1-мақсат. «Мемлекеттік қызметтерді көрсету тиімділігін қамтамасыз ету»
2.1.3-міндет. «Көрсетілетын кеден қызметтерінің сапасын арттыру»
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің көрсететін мемлекеттік қызметтердің стандарттары мен регламенттерін әзірлеу;
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету процесін электрондық форматқа аудару
2014 – 2018 жылдар
2-стратегиялық бағыт.
Мемлекеттік қызметтердің сапасын және орындалатын функциялардың тиімділігін қамтамасыз ету
2.4-мақсат. Бюджеттің атқарылу жүйесін институционалдық дамытуды және жаңғыртуды қамтамасыз ету
2.4.8-міндет. Қаржылық мониторинг жүйесінің тиімділігін арттыру
Ақшаны жылыстатуға терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты қылмыстарды криминалдандыру мәселелері бойынша, сондай-ақ құзыретті және бақылау органдарына қажетті міндеттерді, өкілеттіктерді және санкцияларды қолдану құқығын беру мәселелері бойынша заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу; Қаржы мониторингі субъектілерінің орындауы үшін міндетті АЖҚ/ТҚ және ЖҚҚ жөнінде шаралар белгілейтін мәселелер бойынша заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу; АЖҚ/ТҚ және ЖҚҚ саласында шетел мемлекеттерінің құзыретті органдарымен ынтымақтастық туралы екі жақты келісімдер, меморандумдар жасау; ПФР ТМД* Басшылар кеңесінің жұмысына қатысу
2014 – 2018 жылдар
5. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл

Сноска. Раздел 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 444.
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые государственными органами
1
2
3
Стратегическое направление 1. Содействие в обеспечении финансовой безопасности
Цель 1.4. Оказание мер государственной и социальной поддержки
Задача 1.4.3. «Повышение эффективности государственного контроля в сфере банкротства».
АФП, МЮ, ГП.
Совместный Приказ Министра финансов, Председателя Агентства РК по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция), Министерства юстиции, Генеральной прокуратуры.
Стратегическое направление 2. Обеспечение качества государственных услуг и эффективности исполняемых функций
Цель 2.1. Обеспечение эффективности оказания государственных услуг
Задача 2.1.3. «Повышение качества предоставляемых таможенных услуг»
МЮ, МЗ, МСХ, МОСВР, МТК, МИНТ, МНГ, МВД, МЭБП, КНБ, АСИ
Автоматизация бизнес-процессов, в части выдачи разрешительных документов в сфере внешнеэкономической деятельности
Цель 2.4. Обеспечение институциального развития и модернизации системы исполнения бюджета
Задача 2.4.8. «Повышение эффективности системы финансового мониторинга».
ГП, КНБ, АБЭКП, МВД, ВС, НБ, АСФК, МЭБП, МЮ, МТК.
Совершенствование законодательства и институциональных мер в сфере противодействия легализации (отмывания) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма.
6. Управления рисками
Наименование возможного риска
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками
Мероприятия по управлению
рисками
1
2
3
Внешние риски
Отсутствие информационной системы в области банкротства и интеграции с базами данных ГО.
Низкая эффективность проведения контроля за действиями управляющих, должников банкротов.
Организация работы по электронному обмену сведений.
Недостаточная квалификация управляющих.
Низкая эффективность проведения процедур реабилитации и банкротства.
Внедрение института повышения квалификации и переподготовки.
Несвоевременное внедрение интеграционной информационной системы «Единое окно по экспортно-импортным операциям».
Невыполнение запланированных мероприятий по кардинальному улучшению условий предоставления таможенных услуг.
Обеспечить координацию государственных органов, задействованных в реализации задач по автоматизации бизнес-процессов, в части выдачи разрешительных документов в сфере внешнеэкономической деятельности.
Недостижение индикаторов Глобального индекса конкурентоспособности Всемирного экономического форума и рейтинга Всемирного банка «Doing Business».
Снижения позиций страны в рейтинге конкурентоспособности.
Мониторинг тенденций в мире и стране с точки зрения конкурентоспособности с целью своевременного выявления слабых и сильных сторон, угроз и возможностей и принятия соответствующих мер реагирования.
Не принятие Международных стандартов по противодействию отмыванию денег, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения и методики оценки Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Снижение позиции рейтинга соответствия Республики Казахстан
Международным стандартам по противодействию отмыванию денег, финансированию терроризма и финансированию распространия оружия массового уничтожения Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) и позиции оценщиков Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма (ЕАГ).
Обеспечить участие заинтересованных государственных органов в пленарных заседаниях Межправительственной организации – Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма, а также в заседаниях рабочих групп с предоставлением необходимых данных в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма и финансированию распространия оружия массового уничтожения.
Падение мировых цен на продукцию горнодобывающей отрасли (феррахром, алюминий, цинк, медь и т.д.), а также автовозвраты НДС по «0» ставке.
Неисполнение плана РБ.
Совершенствование налогового администрирования.
Колебания курсов иностранных валют и процентных ставок.
Рост расходов республиканского бюджета на обслуживание правительственного долга.
Осуществление оценки валютного и процентного рисков.
Неготовность государственных учреждений к подключению к ИС «Казначейство-клиент».
Государственные учреждения, не имеющие необходимый уровень технического оснащения, не могут быть подключены к ИС «Казначейство-Клиент».
Проведение работ с акиматами областей по повышению технического оснащения государственных учреждений для работы в ИС «Казначейство-клиент».
Срыв сроков реализации проекта «Создание информационной системы по приему и обработке электронных счетов-фактур» потенциальным поставщиком.
Нарушение срока реализации проекта «Создание информационной системы по приему и обработке электронных счетов-фактур».
Проведение мониторинга за выполнением условий заключенного договора с поставщиком услуг.
Недостижение степени удовлетворенности стандартами бухгалтерского учета и (или) аудита, а также функционированием депозитария финансовой отчетности вследствии недостаточного финансирования.
Снижение уровня доступности или работы системы ДФО.
Дальнейшее совершенствование нормативной правовой базы в области законодательства о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, аудиторской деятельности и направление запросов с обоснованием необходимости финансирования.
Не представление своевременного поставщиками услуг по переводу МСФО и МСА с английского языка на государственный и (или) русский языки.
Отсутствие переведенных МСФО и МСА с английского на государственный и (или) русский языки.
В рамках договорных отношений с поставщиками услуг.
Недостижение показателя Глобального индекса конкурентоспособности «Степень стандартов аудирования и отчетности».
Снижение позиций страны по показателю Глобального индекса конкурентоспособности «Степень стандартов аудирования и отчетности».
Перевод МСФО, МСА и МСФООС с английского языка на государственный и/или русский языки в соответствии с последней версией.
Не предоставление поставщиком услуг по переводу МСФООС с английского языка на государственном и (или) русском языках.
Отсутствие МСФООС на государственном и (или) русском языках.
В рамках договорных отношений контроль работы поставщика услуг по переводу МСФООС с английского языка на государственном и (или) русском языках.
Несвоевременное погашение бюджетных кредитов в связи с  неплатежеспособностью заемщика.
Неисполнение плана республиканского бюджета по поступлениям.
Осуществление анализа финансового состояния заемщика, в случае необходимости инициирование проверок заемщиков.
Отсутствие у отраслевых государственных органов автоматизированного учета объектов государственного имущества, сведения по которым представляются в реестр государственного имущества.
Отсутствие информации по отдельным объектам учета в Реестре государственного имущества.
Создание межведомственной рабочей группы для выработки предложений по взаимодействию информационных систем в рамках создания Реестра государственного имущества.
Уменьшение или увеличение количества договоров аренды республиканской собственности.
Невыполнение либо перевыполнение плана поступлений средств в республиканский бюджет от аренды имущества республиканской собственности.
Контроль за своевременностью перечисления арендной платы в республиканский бюджет.
Технические и законодательные ограничения, не позволяющие интегрировать ИАИС «е-Минфин» с информационными системами государственных органов и других организаций.
Снижение уровня доступности заинтересованным пользователем к сведениям о неплатежеспособных должниках.
Организация технических условий в ИАИС
«е-Минфин»;
создание нормативного поля (совместные приказы, регламентирующие информационное взаимодействие, для интеграции с информационными системами государственных органов.
Ограниченное участие Казахстана в процессах принятия глобальных решений при формировании новой архитектуры международных отношений и контуров мировой торгово-финансовой системы.
Упущение интересов Казахстана по вопросам взаимодействия с международными финансовыми организациями, иностранными государствами и интеграционными объединениями в финансовой сфере.
Участие руководства МФ РК в заседаниях международных финансовых организациях и интеграционных объединениях;
исполнение обязательств РК по вступлению в силу международных договоров и соглашений с международными финансовыми организациями, интеграционными объединениями и иностранными государствами;
организация и проведение заседаний Казахстанско-кувейтской и Казахстанско-литовской совместных комиссий по торгово-экономическому сотрудничеству (МПК);
поддержание и при необходимости увеличение доли Республики Казахстан в уставном капитале международных финансовых организаций.
Непредставление со стороны кредиторов информации о субсидировании процентной ставки в рамках реализации Программы посткризисного восстановления (оздоровление конкурентоспосбных предприятий), либо представление не точных сведений.
Не получение субсидии участниками Программы посткризисного восстановления (оздоровления конкурентоспособных предприятий).
Осуществление оператором по субсидированию мониторинга реализации Программы в части субсидирования процентной ставки, в том числе путем взаимодействия с кредиторами и участниками Программы.
Внутренние риски
Не реализация Международных стандартов по противодействию отмывания денег, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения соответствующими государственными органами (ГП, КНБ, АБЭКП, МВД, ВС, НБ, АСФК, МЭБП, МЮ, МТК).
Ухудшение позиций в рейтинге по показателям соответствия международным стандартам Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Обеспечить реализацию ключевых и базовых Международных стандартов по противодействию легализацию (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма и финансированию распространия оружия массового уничтожения путем внесения изменений и дополнений в действующие законы и другие нормативно-правовые акты.
Несвоевременное утверждение стандартов и регламентов государственных услуг.
Ухудшение качества предоставляемых налоговых услуг.
Обеспечить утверждение стандартов и регламентов государственных услуг включенных в Реестр государственных услуг оказываемых физическим и юридическим лицам.
Повторное проведение процедуры государственных закупок по проекту (в случае признания объявленного конкурса несостоявшимся, что повлияет на исполнение проекта).
Нарушение срока реализации проекта «Создание информационной системы по приему и обработке электронных счетов-фактур».
Согласно процедуре осуществления государственных закупок.
Непредвиденные технические сбои работы веб-портала государственных закупок (по вине третьих лиц).
Несвоевременный закуп товаров, работ и услуг и/или отказ от закупа в результате влияния третьих лиц;
невозможность модернизации и инсталляции оборудования связанные с внешними факторами.
Мониторинг сетевой активности АИИС «Электронные государственные закупки».
Своевременное администрирование и оптимизация всех компонентов АИИС «Электронные государственные закупки».
Наличие квалифицированного соответствующего технического персонала, обеспечивающего бесперебойную работу веб-портала государственных закупок.
Внесение изменений в НПА регулирующие электронные государственные закупки, в части возможности останова серверного и коммуникационного оборудования для технических работ.
Отсутствие в законодательстве возможности остановки серверного и коммуникационного оборудования АИИС ЭГЗ для профилактики и технических работ по модернизации и установки дополнительного оборудования и программного обеспечения в том числе выходные и праздничные дни.
Ненадлежащее исполнение реабилитационными и конкурсными управляющими требований законодательства.
Неисполнение показателей по коэффициенту погашения и сокращению расходов на ликвидацию предприятия.
Совершенствование законодательства в части усиления ответственности управляющих и повышение эффективности работы по возврату выведенного имущества банкротов.

Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 444 қаулысымен.
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін міндеттер көрсеткіші
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүргізілетін мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдар жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Қаржылық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жәрдем
1.4-мақсат. Мемлекеттік және қолдау шараларын көрсету
1.4.3-міндет. «Банкроттық саласында мемлекеттік бақылау тиімділігін арттыру»
ҚПА, Әділетмині, БП.
ҚР Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясы), Әділет министрлігінің, Бас прокуратураның бірлескен бұйрығы.
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік қызметтер сапасын және орындалатын функциялар тиімділігін қамтамасыз ету
2.1-мақсат. Мемлекеттік қызметтерді көрсету тиімділігін қамтамасыз ету
2.1.3-міндет. «Көрсетілетын кеден қызметтерінің сапасын арттыру»
Әділетмині, ДСМ, АШМ, ҚОСРМ, ККМ, ИЖТМ, МГМ, ІІМ, ЭБЖМ, ҰҚК, БАА
Бизнес-процестерді сыртқы экономикалық қызмет саласында рұксат құжаттарын беру бөлігінде автоматтандыру.
2.4-мақсат. Бюджеттің атқарылу жүйесін институционалдық дамытуды және жаңғыртуды қамтамасыз ету
2.4.8-міндет. «Қаржы мониторингі жүйесінің тиімділігін арттыру»
БП; ҰҚК, ЭСЖКА, ІІМ, ЖС, ҰБ, СДША, ЭДСМ, Әділетмині, ККМ
Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында заңнаманы және институционалдық шараларды жетілдіру.
6. Тәуекелдерді басқару
Мүмкін болатын тәуекелдің атауы
Тәуекелдерді басқару бойынша шаралар қабылданбаған жағдайда пайда болуы мүмкін салдарлар
Тәуекелдерді басқару жөніндегі шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Банкроттық және МО дерекқорларымен интеграциялау саласында ақпараттық жүйенің болмауы
Басқарушылардың және банкрот борышкерлердің іс-қимылына бақылау жасаудың ең аз тиімділігі
Мәліметтерді электрондық алмасуға байланысты жұмыстарды ұйымдастыру
Басқарушылардың жеткілікті емес біліктілігі
Оңалту және банкроттық рәсімдерді өткізудің нашар тиімділігі
Біліктілікті көтеру және қайта даярлау институтын енгізу
«Экспорттық-импорттық перациялар бойынша ортақ терезе» интеграциялық ақпарттық жүйені дер кезінде енгізбеу
Кедендік қызметтерді көрсету жағдайларын түбегейлі жақсарту жөніндегі жоспарланған іс-шаралардың орындалмауы
Сыртқы экономикалық қызмет саласында рұқсат ету құжаттарын беру бөлігінде бизнес-процестерді автоматтандыру бойынша міндеттерді іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдарды үйлестіруді қамтамасыз ету
Дүниежүзілік экономикалық форумның Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінің индикаторларына және «Doing Business» Дүниежүзілік банктің рейтингіне қол жеткізбеу
Бәсекеге қабілеттілік рейтингіндегі елдің позициясының төмендеуі
Әлсіз және күшті жақтарын, қауіп-қатер мен мүмкіндіктерді уақтылы анықтау және тиісті ден қою шараларын қабылдау мақсатында бәсекеге қабілеттілік тұрғысынан әлемдегі және елдегі үрдістерді мониторингілеу
Ақшаны жылыстатуға, терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі халықаралық стандарттарды және Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзiрлеу тобының (ФАТФ) бағалау әдістемесін қабылдау
Қазақстан Республикасының ақшаны жылыстатуға, терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі халықаралық стандарттарына және ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзiрлеу тобының (ФАТФ) бағалау әдістемесіне сәйкестігі позициясының және Қылмыстық кірістерді заңдастыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі еуразиялық топтың бағалаушылары позициясының төмендеуі
Мүдделі мемлекеттік органдардың Үкіметтік ұйым – Еуразия қылмыстық кірістерді заңдастыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі тобының жалпы отырыстарына, сондай-ақ заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында қажет деректерді бере отырып, жұмыс топтарының отырыстарына қатысуын қамтамасыз ету
Тау-кен өндіру саласындағы өнімге (феррахром, алюминий, мырыш, мыс және т.б.) әлемдік бағаның құлдырауы, сондай-ақ «0» мөлшерлемесі бойынша ҚҚС авто қайтарулар
РБ жоспарының орындалмауы
Салықтық әкімшілендіруді жетілдіру
Шетел валюталары мен пайыздық мөлшерлемелер бағамдарының ауытқуы
Үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге республикалық бюджет шығыстарының өсуі
Валюталық және пайыздық тәуекелдерді бағалауды жүзеге асыру
Мемлекеттік мекемелердің «Қазынашылық-клиент» АЖ қосылуға дайын болмауы
Қажетті деңгейдегі техникалық жарақтануы жоқ мемлекеттік органдар «Қазынашылық-клиент» АЖ қосыла алмайды.
«Қазынашылық-клиент» АЖ жұмыс істеуі үшін мемлекеттік мекемелердің техникалық жарақтандырылуын арттыру бойынша облыс әкімдіктерімен жұмыс жүргізу.
Әлеуетті өнім берушінің «Электрондық шот-фактураларды қабылдау мен өңдеу бойынша ақпараттық жүйе құру» жобасын іске асыру мерзімін бұзуы
«Электрондық шот-фактураларды қабылдау мен өңдеу бойынша ақпараттық жүйе құру» жобасын іске асыру мерзімінің бұзылуы
Қызметтерді көрсететін жеткізушілермен шартта көзделген талаптардың орындалуын мониторингілеу
Бухгалертерлік есеп және (немесе) аудит стандарттарының, сондай-ақ жеткіліксіз қаржыландыру салдарынан қаржылық есептілік депозитарийінің қызметінің қанағаттану дәрежесіне жетпеу
Қолжетімділік немесе ҚЕД жүйесінің жұмысының деңгейін төмендету
Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік, аудиторлық қызмет туралы заңнама саласында нормативтік құқықтық базаны одан әрі жетілдіру және қаржыландыру қажеттілігінің негіздемесімен сұрау салу жолдау
ХҚЕС және ХАС ағылшын тілінен мемлекеттік тілге және (немесе) орыс тіліне жеткізушілерімен уақытылы ұсынбау
Ағылшын тілінен мемлекеттік және (немесе) орыс тіліне аударылған ХҚЕС және ХАС жоқтығы
Жеткізушілер қызметтерімен келісімшарттық қатынастар аясында
«Аудит және есептілік стандарттарының деңгейі» бәсекеге қабілетті жаhандық индексі көрсеткішіне қол жеткізбеу
«Аудит және есептілік стандарттарының деңгейі» бәсекеге қабілетті жаhандық индексі көрсеткіші бойынша ұстанымның төмендеуі
Соңғы нұсқаға сәйкес ХҚЕС, ХАС және ҚСХҚЕС ағылшын тілінен мемлекеттік және (немесе) орыс тіліне аудару
ҚСХҚЕС-ты ағылшын тілінен мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудару бойынша жеткізушімен қызметті ұсынбау
ҚСХҚЕС-тың ағылшын және (немесе) орыс тілдеріне аудармасының жоқтығы
Келісімшарттық қатынастар аясында ҚСХҚЕС-тың ағылшын және (немесе) орыс тілдеріне аудармасы бойынша қызметтерді жеткізушімен орындауға бақылау
Қарыз алушыға байланысты бюджеттік несиелерді уақтылы төлемеу
Түсімдер бойынша республикалық бюджеттің жоспарын орындамау
Қарыз алушының қаржылық жағдайына талдауды жүзеге асыру, қажет болған жағдайда, қарыз алушыларға тексеру жүргізуге бастамашылық ету
Олар бойынша мәлімет тізіліміне ұсынылатын мемлекеттік мүлік объектілерінің автоматтандырылған есебі салалық мемлекеттік органдарда бар болуы
Мемлекеттік мүлік тізілімінде есепке алудың жеке объектілері бойынша ақпараттың жоқтығы
Мемлекеттік мүлік тізілімін құру аясында ақпараттық жүйелердің өзара іс-әрекеті бойынша ұсыныстарды әзірлеу үшін ведомствоаралық жұмыс тобын құру
Республикалық меншікті жалға беру келісімшарттарының санын азайту немесе ұлғайту
Республикалық меншік мүлкін жалға беруден республикалық бюджетке түскен түсімдерді орындамау немесе артық орындау
Республикалық бюджетке жалға беру төлемін уақтылы аударылуын бақылау
«е-Қаржымині» ИААЖ мемлекеттік органдар және басқа ұйымдардың ақпараттық жүйелерімен біріктіруге мүмкіндік бермейтін техникалық және заңнамалық шектеулер
Дәрменсіз борышкерлер туралы мәліметке мүдделі пайдаланушылардың қол жетімділік деңгейін төмендету
«е-Қаржымині» ИААЖ техникалық шарттарды ұйымдастыру;
Нормативтік алаңды құру (мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен біріктіру үшін ақпараттық іс-әрекетті реттейтін бірлескен бұйрықтар)
Әлемдік сауда-қаржы жүйесінің контурларын және халықаралық қатынастардың жаңа сәулетін қалыптастыру кезіндегі жаһанды шешімдерді қабылдау үрдісіндегі Қазақстанның шектелген қатысуы
Қаржы саласындағы халықаралық қаржылық ұйымдармен, шетел мемлекеттерімен және интеграциялық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау мәселелері бойынша Қазақстанның мүдделеріндегі қателік.
ҚР Қаржымині басшылығының халықаралық қаржы ұйымдарының және интеграциялық бірлестіктердің отырыстарына қатысуы;
халықаралық шарттардың және халықаралық қаржы ұйымдарымен келісімдердің, интеграциялық бірлестіктер мен шетел мемлекеттерінің күшіне енуі бойынша ҚР міндеттемелерінің орындалуы;
Қазақстан-Кувейт және қазақстан-литва сауда-экономикалық ынтымақтастығы жөніндегі бірлескен комиссия (ҮАК) отырысын ұйымдастыру және өткізу;
халықаралық қаржы ұйымдарының жарғылық капиталында Қазақстан Республикасының үлесін ұлғайту қажет болған кезде қолдау
Кредиторлар тарапынан Дағдарыстан кейін қалпына келтіру бағдарламасын (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру) іске асыру аясында пайыздық мөлшерлемесні субсидиялау туралы ақпаратты ұсынбау не нақты мәліметтерді ұсыну
Кредиторлар тарапынан Дағдарыстан кейін қалпына келтіру бағдарламасына (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру) қатысушылардың субцидияларды алмауы
Субсидиялау бойынша оператордың Бағдарламаны пайыздық мөлшерлемені сусидиялау бөлігінде, оның ішінде Бағдарламаның кредиторлары мен оған қатысушылардың өзара іс-қимыл жасау жолымен субсидиялау бөлігінде жүзеге асыру
Ішкі тәуекелдер
Ақшаны жылыстатуға, терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі халықаралық стандарттардың іске асырылмауы (БП, ҰҚК, ЭСЖКА, ІІМ, ЖС, ҰБ, СДША, ЭДСМ, Әділетмині, ККМ).
Халықаралық стандарттардың сәйкестік көрсеткіштері бойынша рейтингтегі ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзiрлеу тобы (ФАТФ) ұстанымының төмендеуі.
Қолданыстағы заңдарға және басқа да нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып жою қаруын таратуға қарсы іс-қимыл жөніндегі негізгі және базалық халықаралық стандарттардың іске асырылуын қамтамасыз ету
Мемлекеттік қызметтердің стандарттарын және регламенттерін уақытында бекітпеу.
Ұсынылатын салықтық қызметтер сапасының төмендеуі.
Жеке және заңды тұлғалармен көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізіліміне енгізілген мемлекеттік қызметтердің стандарттары мен регламенттерін бекітуді қамтамасыз ету.
Жоба бойынша мемлекеттік сатып алу рәсімдерін қайта жүргізу (жобаның орындалуына ықпал ететін жарияланған конкурс өтпеді деп танылған жағдайда).
«Электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесін құру» жобасын іске асыру мерзімінің бұзылуы.
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру рәсіміне сәйкес.
Мемлекеттік сатып алудың веб-порталындағы жұмыстың көзделмеген техникалық істен шығуы (үшінші тұлғалардың кінәсінан)
Үшінші тұлғалардың әсерінен тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді уақытылы сатып алмау немесе сатып алудан бас тарту;
Сыртқы факторлармен байланысты жабдықтарды жаңғырту және инсталляциялаудың мүмкін еместігі.
«Электрондық мемлекеттік сатып алу» ИААЖ желілік белсенділігінің мониторингі «Электрондық мемлекеттік сатып алу» АИАЖ барлық құрауыштарын дер кезінде әкімшілендіру және оңтайландыру.
Мемлекеттік сатып алудың веб-порталы жұмысының іркіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз ететін білікті тиісті техникалық персоналдың болуы.
Электрондық мемлекеттік сатып алуды реттейтін НҚА-ға техникалық жұмыс үшін серверлік және коммуникациялық жабдықты тоқтату мүмкіндігі бөлігінде өзгерістерді енгізу
Қосымша жабдық пен бағдарламалық қамтамасыз етуді жетілдіру мен орнату бойынша алдын алу және техникалық жұмыстар үшін серверлік ЭМС АИАЖ: коммуникациялық жабдықтардың тоқтау мүмкіндігінің заңнамада жоқ болуы
Заңнама талаптарын оңалтушының және конкурстық басқарушылардың тиісінше орындамауы.
Кәсіпорынды таратуға арналған шығыстарды өтеу мен қысқарту коэффиценті бойынша көрсеткіштердің орындалмауы.
Басқарушылардың жауапкершілігін күшейту бөлігіндегі заңнаманы жетілдіру және банкроттардың шығарылған мүлкін қайтару бойынша жұмыстың тиімділігін арттыру.

Раздел 7. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 444.
Бюджетные программы
Бюджетная программа
001 Услуги по обеспечению исполнения и контроля за исполнением государственного бюджета
Описание
Исполнение и контроль за исполнением государственного бюджета
Обеспечение формирования и реализация государственной политики в области таможенного контроля. Таможенное оформление и таможенный контроль товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан
Обеспечение полноты поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет путем улучшения налогового администрирования, а также государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции, табачных изделий, отдельных видов нефтепродуктов, осуществление международного сотрудничества
Осуществление функций исполнения республиканского бюджета и обслуживание исполнения местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан. Управление бюджетными деньгами
Осуществление внутреннего государственного финансового контроля
Обеспечение формирования и реализация государственной политики в области контроля за проведением процедур банкротства (за исключением банков, страховых (перестраховочных) организаций и накопительных пенсионных фондов)
Реализация государственной политики в области управления государственным имуществом
Обеспечение противодействия легализации (отмыванию) незаконных доходов и финансированию терроризма
Содержание центрального аппарата Министерства финансов Республики Казахстан, комитетов и их территориальных органов.
Повышение квалификации государственных служащих, обучение государственному и английскому языкам.
Сопровождение и эксплуатация информационных систем, системно-техническое обслуживание вычислительной техники.
Оплата услуг связи, текущий ремонт зданий, помещений, основных средств, оборудования.
Аренда зданий, помещений, автотранспортных средств. Приобретение товаров, расходных и комплектующих материалов.
Прочие услуги и работы
вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный год
плановый период
2017 год (проектируемый год)
2018 год (проектируемый год)
2012 год (отчет)
2013 год (план текущего)
2014 год
2015 год
2016 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Содержание штатной численности центрального аппарата Министерства финансов Республики Казахстан, комитетов и их территориальных органов.
ед.

7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 7-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 444 қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарлама
001 Мемлекеттік бюджеттің атқарылуын қамтамасыз ету және оның атқарылуын бақылауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
Сипаттамасы
Мемлекеттік бюджеттің атқарылуы және оның атқарылуын бақылау
Кедендік бақылау саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыруды қамтамасыз ету. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу мен кедендік бақылау
Салықтық әкімшілік етуді жақсарту жолымен салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің толық түсуін, сондай-ақ этил спирті мен алкоголь өнімінің, темекі бұйымдарының, мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеуді қамтамасыз ету, халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру
Республикалық бюджеттің атқарылуы функцияларын жүзеге асыру және жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының атқарылуына қызмет көрсету. Бюджет ақшасын басқару.
Ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру
Банкроттық рәсімдерді жүргізуді бақылау саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және іске асыруды қамтамасыз ету (банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын және жинақтаушы зейнетақы қорларын қоспағанда)
Мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
Заңсыз табыстарды жария ету (жылыстату) мен терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң орталық аппаратын, комитеттердi және олардың аумақтық органдарын ұстау.
Мемлекеттiк қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн арттыру, мемлекеттiк және ағылшын тілдерін оқыту.
Ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу және пайдалану, есептеу техникасына жүйелi-техникалық қызмет көрсету.
Байланыс қызметiне ақы төлеу, ғимараттарды, үй-жайларды, жабдықтарды, негiзгi құралдарды, жабдықтарды ағымдағы жөндеу.
Ғимараттарды, үй-жайларды, автокөлік құралдарын жалдау. Тауарлар, шығыс және жинақтаушы материалдар сатып алу.
Тауарларды, шығыстық және қосалқы материалдарды сатып алу.
Өзге де көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар
бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзега асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті жыл
жоспарлы кезең
2017 жыл (жоспарланған жыл)
2018 жыл (жоспарланған жыл)
2012 жыл (есеп)
2013 жыл (жоспар)
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі орталық аппаратының, комитеттерінің және олардың аумақтық органдарының штат санын ұстау
бірлік

114 819
125 075
131 646
122 699
122 699
Бюджетная программа
010 Резерв Правительства Республики Казахстан
Описание
Обеспечение финансирования расходов, определенных Правительством Республики Казахстан и направленных на проведение мероприятий по ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказание официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан другим государствам; по устранению ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан или ее административно-территориальной единице, жизни и здоровью людей, на иные непредвиденные затраты, обеспечение финансирования расходов, направленных на исполнение решений судов по обязательствам Правительства, центральных государственных органов, территориальных подразделений и местных исполнительных органов
вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказания вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
распределяемая
текущая/развитие
текущая
наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный год
плановый период
2017 год (проектируемый год)
2018 год (проектируемый год)
2012 год (отчет)
2013 год (план текущего)
2014 год
2015 год
2016 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Распределение средств для ликвидации чрезвычайных ситуаций, неотложных затрат и исполнения обязательств по решениям судов, в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан
%
100
100
100
100
показатели конечного результата
Обеспечение полного и своевременного распределения средств из резерва Правительства Республики Казахстан
%
100
100
100
100
показатели качества
показатели эффективности
объем бюджетных расходов
тыс. тг.

114 819
125 075
131 646
122 699
122 699
Бюджеттік бағдарлама
010 Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерві
Сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Үкіметі анықтаған және табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайларды жою, Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттерге ресми гуманитарлық көмек көрсету бойынша іс-шаралар жүргізуге бағытталған шығыстарды қаржыландыруды қамтамасыз ету; Қазақстан Республикасының саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларды жою бойынша, өзге де көзделмеген шығыстарға, Үкімет, орталық мемлекеттік органдар, аумақтық бөлімшелер және жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелері бойынша сот шешімдерін орындауға бағытталған шығыстарды қаржыландыруды қамтамасыз ету
бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және олардан туындайтын қызметтерді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне қарай
бөлінетін
ағымдағы/даму
ағымдағы
бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті жыл
жоспарлы кезең
2017 жыл (жоспарланған жыл)
2018 жыл (жоспарланған жыл)
2012 жыл (есеп)
2013 жыл (жоспар)
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдеріне сәйкес төтенше жағдайларды жоюға, шұғыл шығындарға және сот шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға арналған қаражатты бөлу
%
100
100
100
100
түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу уақтылы және толық орындалуын қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге

1 573 498
25 019
793 847
Бюджетная программа
076 Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на выплату ежемесячной надбавки за особые условия труда к должностным окладам работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими, а также работников государственных предприятий, финансируемых из местных бюджетов
Описание
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на выплату ежемесячной надбавки за особые условия труда к должностным окладам работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими, а также работников государственных предприятий, финансируемых из местных бюджетов
вид бюджетной программы:
в зависимости от содержания
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный год
плановый период
2017 год (проектируемый год)
2018 год (проектируемый год)
2012
год (отчет)
2013
год
(план текущего)
2014
год
2015 год
2016
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Своевременное выделение трансфертов
%
100
показатели конечного результата
Обеспечение поступления целевых текущих трансфертов в областные бюджеты, бюджеты городов Астаны и Алматы на выплату ежемесячной надбавки за особые условия труда к должностным окладам работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими, а также работников государственных предприятий, финансируемых из местных бюджетов
%
100
показатели качества
показатели эффективности
объем бюджетных расходов
тыс. тг.

1 573 498
25 019
793 847
Бюджеттік бағдарлама
076 Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын жұмыскерлерінің, сондай-ақ жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік кәсіпорындардың жұмыскерлерінің лауазымдық айлықақысына ерекше еңбек жағдайлары үшін ай сайынғы үстемеақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
Сипаттамасы
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын жұмыскерлерінің, сондай-ақ жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік кәсіпорындардың жұмыскерлерінің лауазымдық айлықақысына ерекше еңбек жағдайлары үшін ай сайынғы үстемеақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
трансферттер мен бюджеттік субсидияларды беру
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті жыл
жоспарлы кезең
2017 жыл (жобаланған жыл)
2018 жыл (жобаланған жыл)
2012 жыл (есеп)
2013 жыл (ағымдағы жоспар)
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Трансферттерді уақтылы бөлу
%
100
түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік қызметшілері болып табылмайтын жұмыскерлерінің, сондай-ақ жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік кәсіпорындардың жұмыскерлерінің лауазымдық айлықақысына ерекше еңбек жағдайлары үшін ай сайынғы үстемеақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің түсуін қамтамасыз ету
%
100
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге