Об утверждении Правил субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из Государственного фонда социального страхования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2014 года № 108. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 91
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26.02.2015 № 91 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
В соответствии с подпунктом 6-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из Государственного фонда социального страхования.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                        С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 февраля 2014 года № 108
Правила
субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за
ребенком по достижении им возраста одного года из
Государственного фонда социального страхования
1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из Государственного фонда социального страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее – Закон о пенсионном обеспечении) и определяют порядок субсидирования обязательных пенсионных взносов из республиканского бюджета получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из Государственного фонда социального страхования.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный государственный орган по установлению размеров бюджетных субсидий (далее – уполномоченный орган) – территориальные подразделения Комитета по контролю и социальной защите Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;

Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 ақпандағы № 108 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 91 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 26.02.2015 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 6-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 ақпандағы
№ 108 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 6-бабының 6-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын республикалық бюджеттен субсидиялау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бюджеттік субсидиялардың мөлшерін белгілеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Бақылау және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелері;

2) единый накопительный пенсионный фонд – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам;
3) Государственный фонд социального страхования (далее – Фонд) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений и выплаты участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи-иждивенцев в случае потери кормильца - участника системы обязательного социального страхования;
4) уполномоченная организация (далее – Центр) – республиканское государственное казенное предприятие, созданное по решению Правительства Республики Казахстан;
5) отделения Центра - городские, районные отделения Центра;
6) филиалы Центра – областные, городов Астана и Алматы филиалы Центра;
7) субсидирование обязательных пенсионных взносов – форма государственной поддержки получателей социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из Фонда, используемая для перечисления дополнительно установленных в соответствии с пунктом 2-1 статьи 25 Закона о пенсионном обеспечении обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд;
8) объект исчисления социальных отчислений – расходы работодателя, выплачиваемые работнику в виде доходов за выполненные работы, оказанные услуги. Объектом для исчисления социальных отчислений самостоятельно занятого лица являются получаемые им доходы;
9) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
10) агент по уплате обязательных пенсионных взносов (далее – агент) – физическое или юридическое лицо, включая иностранное юридическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, а также филиалы, представительства иностранных юридических лиц, исчисляющие, удерживающие (начисляющие) и перечисляющие обязательные пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
11) централизованная база данных (далее – ЦБД) – централизованная база данных Центра для осуществления видов выплат на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан.
3. Электронное взаимодействие уполномоченного органа и Центра при электронном установлении размеров бюджетных субсидий осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи».

2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қоры (бұдан әрi – Қор) – әлеуметтiк аударымдарды шоғырландыруды және мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушы болған асыраушысынан айырылған жағдайда, оның асырауындағы отбасы мүшелерiн қоса алғанда, оған қатысты әлеуметтiк қатер жағдайы басталған мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушыларға төлемдер жүргiзетiн заңды тұлға;
4) уәкiлеттi ұйым (бұдан әрi – Орталық) – Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша құрылған республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорын;
5) Орталықтың бөлімшелері – Орталықтың қалалық, аудандық бөлімшелері;
6) Орталықтың филиалдары – Орталықтың облыстық, Астана және Алматы қалаларындағы филиалдары;
7) міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 25-бабының 2-1-тармағына сәйкес қосымша белгіленген бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын Қордан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерді алушыларды мемлекеттік қолдаудың нысаны;
8) әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi – жұмыс берушiнiң қызметкерге орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтер үшiн табыстар түрiнде төлейтiн шығыстары. Өзiн-өзi жұмыспен қамтыған адамның әлеуметтiк аударымдарын есептеуге арналған объект оның алатын табыстары болып табылады;
9) электрондық-цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
10) мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеу жөнiндегi агент (бұдан әрi – агент) – Қазақстан Республикасында қызметiн тұрақты мекемесі арқылы жүзеге асыратын шетелдiк заңды тұлғаны, сондай-ақ шетелдік заңды тұлғалардың филиалдарын, өкілдіктерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын есептейтін, ұстап қалатын (есебіне жазатын) және аударатын жеке немесе заңды тұлға;
11) орталықтандырылған деректер қоры (бұдан әрі – ОДҚ) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда төлемдердің түрлерін жүзеге асыруға арналған Орталықтың орталықтандырылған деректер қоры.
3. Бюджеттік субсидиялардың мөлшерін электрондық белгілеу кезіндегі уәкілетті орган мен Орталықтың өзара электрондық іс-қимылы «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.

2. Порядок установления размера бюджетных субсидий
обязательных пенсионных взносов
4. Субсидирование обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд осуществляется за счет бюджетных средств ежемесячно в пользу получателей социальной выплаты из Фонда на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года.
5. Размер ежемесячной бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов определяется как разница между суммой обязательных пенсионных взносов, исчисленных из среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, и суммой обязательных пенсионных взносов, удерживаемых из социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из Фонда, по следующей формуле:
СУБ = СМД * 10%/100%–СВур *10%/100%, где:
СУБ – размер ежемесячной бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов;
СМД – среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года. СМД определяется в соответствии со статьей 23-2 Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года «Об обязательном социальном страховании» (далее – Закон). Исчисление социальных отчислений производится в соответствии со статьей 15 Закона.
СВур – размер ежемесячной социальной выплаты из Фонда на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, определяемый в соответствии со статьей 23-2 Закона.
6. В случае перерасчета размера социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года в связи с изменением размера месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, размер ежемесячной бюджетной субсидии подлежит перерасчету и определяется в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил.
7. Субсидирование обязательных пенсионных взносов производится с даты рождения, указанной в свидетельстве о рождении ребенка, а в случаях усыновления (удочерения) ребенка (детей) и назначения опеки над ребенком, оставшимся без попечения родителей, в возрасте до одного года - со дня вступления в законную силу решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей) или со дня назначения опекуна, до дня достижения ребенком возраста одного года включительно.
8. В случае, если размер обязательных пенсионных взносов, удерживаемых из социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, превышает десять процентов от среднемесячного дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, субсидирование обязательных пенсионных взносов из республиканского бюджета не производится.

2. Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидияларының
мөлшерін белгілеу тәртібі
4. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау Қордан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді алушылардың пайдасына ай сайын бюджет қаражаттары есебінен жүзеге асырылады.
5. Міндетті зейнетақы жарналарының ай сайынғы бюджеттік субсидиясының мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық табысы мөлшерінен есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен Қордан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемнен ұсталатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы арасындағы айырма ретінде мынадай формула бойынша айқындалады:
СУБ = ОАТ * 10% / 100% – БКәт * 10% / 100%, мұндағы:
СУБ – міндетті зейнетақы жарналарының ай сайынғы бюджеттік субсидиясының мөлшері;
ОАТ – бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді алушының әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi ретiнде ескерiлген табысының орташа айлық мөлшері. ОАТ «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 23-2-бабына сәйкес айқындалады. Әлеуметтік аударымдарды есептеу Заңның 15-бабына сәйкес жүргізіледі.
БКәт – Заңның 23-2-бабына сәйкес айқындалатын Қордан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы әлеуметтiк төлемнің мөлшері.
6. Республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгiленген айлық есептік көрсеткіштің өзгеруіне байланысты бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемнің мөлшерін қайта есептеген жағдайда ай сайынғы бюджеттік субсидияның мөлшері қайта есептеуге жатады және осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес айқындалады.
7. Міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау баланың туу туралы куәлігінде көрсетілген туған күнінен бастап, ал баланы (балаларды) асырап алған және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған бір жасқа дейінгі балаға қамқоршылық тағайындалған жағдайларда – баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі заңды күшіне енген күнінен бастап немесе қорғаншы тағайындалған күнінен бастап бала бір жасқа толған күнді қоса алған күнге дейін жүргізіледі.
8. Егер бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерден ұсталатын міндетті зейнетақы жарналарының мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық табыстың он пайызынан асатын болса, міндетті зейнетақы жарналарын республикалық бюджеттен субсидиялау жүргізілмейді.

9. Отделение Центра после утверждения решения о назначении социальной выплаты из Фонда на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года в течение трех рабочих дней рассчитывает размер ежемесячной бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов, формирует электронный макет дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилами направляет их в филиал Центра.
10. Филиал Центра рассматривает электронный макет дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов в течение двух рабочих дней со дня их поступления, проверяет правильность расчета и оформления электронного макета дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов, после чего направляет их в уполномоченный орган.
11. Электронный проект решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов представляет собой документ в электронно-цифровой форме, удостоверенный посредством ЭЦП специалиста и начальника отделения Центра, специалиста и директора филиала Центра.
12. Уполномоченный орган рассматривает электронный макет дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов в течение пяти рабочих дней со дня их поступления и принимает решение об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов.
13. В случае выявления ошибок, допущенных работником Центра, электронный макет дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов возвращается уполномоченным органом в отделение Центра для устранения ошибок с указанием причины возврата на дооформление.
Отделение Центра в течение пяти рабочих дней со дня поступления электронного макета дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов устраняет выявленные ошибки и повторно формирует электронный макет дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов.

9. Орталықтың бөлімшесі Қордан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді тағайындау туралы шешімді бекіткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде міндетті зейнетақы жарналарының ай сайынғы бюджеттік субсидиясының мөлшерін есептейді, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің электрондық жобасымен бірге істің электрондық макетін қалыптастырады және оларды Орталықтың филиалына жібереді.
10. Орталықтың филиалы міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің электрондық жобасы бар істің электрондық макетін олар түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қарайды, есептің және міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің электрондық жобасы бар істің электрондық макеті ресімделуінің дұрыстығын тексереді, содан кейін оларды уәкілетті органға жібереді.
11. Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің электрондық жобасы Орталық бөлімшесінің маманы мен бастығының, Орталық филиалының маманы мен басшысының ЭЦҚ арқылы куәландырылған электрондық-цифрлық нысандағы құжатты білдіреді.
12. Уәкілетті орган міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің электрондық жобасы бар істің электрондық макетін олар түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды және міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
13. Орталықтың қызметкері жіберген қателер анықталған жағдайда, уәкілетті орган міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің электрондық жобасы бар істің электрондық макетін қателерді жою үшін Орталықтың бөлімшесіне қайта ресімдеуге қайтару себебін көрсете отырып қайтарады.
Орталықтың бөлімшесі міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы электрондық шешім жобасы бар істің электрондық макеті түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде анықталған қателерді жояды және міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы істің электрондық шешім жобасы бар электрондық макетті қайталап қалыптастырады.

14. Решение об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов представляет собой документ в электронно-цифровой форме, удостоверенный посредством ЭЦП специалиста, руководителя управления (отдела) и руководителя уполномоченного органа. Номер и дата решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов присваиваются в автоматическом режиме.
15. Уведомление об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов по формам, согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам, в автоматическом режиме направляется в отделение Центра в течение одного рабочего дня со дня принятия решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов.
16. Уведомление об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов вручается получателю при его личном обращении в отделение Центра.
17. В случае прекращения социальной выплаты из Фонда на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года в соответствии со статьей 23-2 Закона, а также при перечислении агентом обязательных пенсионных взносов, субсидирование дополнительно установленных обязательных пенсионных взносов за счет бюджетных средств прекращается.
При этом перечисление обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором наступило обстоятельство, являющееся основанием для такого прекращения.
3. Порядок перечисления обязательных пенсионных взносов,
подлежащих субсидированию
18. Специалист отделения Центра на основании решений об установлении размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов, принятых уполномоченным органом, осуществляет постановку электронных макетов дел в ЦБД для перечисления обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, в единый накопительный пенсионный фонд.
19. В случае изменения фамилии, имени или отчества, даты рождения получателем социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года в отделение Центра подается заявление об этих изменениях с приложением документов, подтверждающих соответствующие изменения.
В этом случае подготовка отделением Центра проекта решения об установлении размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов и утверждение уполномоченным органом проекта решения о его установлении производится в соответствии с пунктами 9-13 настоящих Правил.

14. Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешім басқарма (бөлім) маманының, басшысының және уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған электрондық-цифрлық нысандағы құжатты білдіреді. Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің нөмірі мен күні автоматты режимде беріледі.
15. Осы Қағидаларға 23-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы хабарлама міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Орталықтың бөлімшесіне автоматты режимде жіберіледі.
16. Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы хабарлама алушыға Орталықтың бөлімшесіне өзі өтініш білдірген кезде беріледі.
17. Қордан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлем Заңның 23-2-бабына сәйкес, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарын агент аударған кезде тоқтатылған жағдайда қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау тоқтатылады.
Бұл ретте, субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аудару мұндай тоқтатуға негіз болып табылатын мән-жай туындаған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
3. Субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аудару
тәртібі
18. Орталық бөлімшесінің маманы уәкілетті орган қабылдаған міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу туралы шешімдердің негізінде субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару үшін істердің электрондық макеттерін ОДҚ-ға қоюды жүзеге асырады.
19. Тегі, аты немесе әкесінің аты, туған күні өзгерген жағдайда бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушы Орталықтың бөлімшесіне осы өзгерістер туралы өтінішті тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен қоса береді.
Бұл жағдайда Орталық бөлімшесінің міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу туралы шешім жобасын дайындауы және уәкілетті органның оны белгілеу туралы шешім жобасын бекітуі осы Қағидалардың 913-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.

20. На основании полученных решений об установлении размера бюджетных субсидий, а также графика выплаты Центр ежемесячно формирует потребность в бюджетных средствах на субсидирование обязательных пенсионных взносов для перечисления в единый накопительный пенсионный фонд и представляет к 25 числу месяца, предшествующему месяцу выплаты в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство).
Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты подлежат включению в последующие за ним месяцы.
При этом, перечисление обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, осуществляется с указанием соответствующего периода (месяц(ы) и год).
21. Министерство направляет в Министерство финансов Республики Казахстан сведения о бюджетных средствах, необходимых для субсидирования обязательных пенсионных взносов в пределах сводного плана финансирования по платежам, на соответствующий период.
22. Министерство согласно потребности бюджетных средств на субсидирование обязательных пенсионных взносов, осуществляет перечисление бюджетных средств в Центр в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам, на отчетный период.
23. Центр, получив бюджетные средства на субсидирование обязательных пенсионных взносов, формирует платежные поручения и перечисляет суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, в единый накопительный пенсионный фонд, для последующего зачисления на индивидуальный пенсионный счет получателя социальной выплаты из Фонда на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года.
24. В случае обнаружения ошибок, допущенных при установлении размера и перечислении обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, филиал Центра направляет в Центр заявку в электронном виде на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию.
25. Центр в течение пяти рабочих дней формирует заявку в электронном виде на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию. В заявке указываются: реквизиты вкладчика (получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года): фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения, индивидуальный идентификационный номер, размер бюджетных субсидий обязательных пенсионных взносов, подлежащих возврату, и причина возврата.
26. Заявка на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, в электронном виде направляется в единый накопительный пенсионный фонд с использованием финансовой автоматизированной системы транспорта информации.

20. Бюджеттік субсидиялар мөлшерін белгілеу туралы алынған шешімдердің, сондай-ақ төлем кестесінің негізінде Орталық бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару үшін міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялауға бюджет қаражатының қажеттілігін ай сайын қалыптастырады және төлеу айының алдындағы айдың 25-күніне қарай Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) ұсынады.
Төлейтін айға қажеттілік қалыптастырылғаннан кейін пайда болған сомалар одан кейінгі айларға қосылуға тиіс.
Бұл ретте, субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аудару тиісті кезеңді (ай(лар) және жыл) көрсете отырып жүзеге асырылады.
21. Министрлік тиісті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары шегінде міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау үшін қажетті бюджет қаражаты туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне жібереді.
22. Министрлік міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялауға бюджет қаражатының қажеттілігіне сәйкес төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында есептік кезеңге көзделген сомалар шегінде Орталыққа бюджет қаражатын аударуды жүзеге асырады.
23. Орталық міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялауға арналған бюджеттiк қаражатты алысымен төлем тапсырмаларын қалыптастырады және субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын кейіннен Қордан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді алушының дербес зейнетақы шотына есептеу үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударады.
24. Субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерін белгілеу және аудару кезінде жіберілген қателіктер табылған жағдайда, Орталықтың филиалы қате аударылған субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруға арналған өтінімді электрондық түрде Орталыққа жібереді.
25. Орталық қате аударылған субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруға арналған электрондық түрдегі өтінімді бес жұмыс күні ішінде ресімдейді. Өтінімде: салымшының (бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді алушының) деректемелері: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, жеке сәйкестендіру нөмірі, қайтаруға жататын міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидияларының мөлшері және қайтару себебі көрсетіледі.
26. Қате аударылған субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруға арналған өтінім ақпаратты тасымалдаудың автоматтандырылған қаржы жүйесін пайдалана отырып, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына электрондық түрде жіберіледі.

27. Единый накопительный пенсионный фонд, получив из Центра заявку на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, в электронном виде, в течение трех рабочих дней со дня ее получения осуществляет возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, в Центр с указанием номера и даты заявки Центра.
28. Возврат единым накопительным пенсионным фондом ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, производится платежным поручением с приложением списков физических лиц на банковский счет Центра по номинальной сумме фактически внесенных в единый накопительный пенсионный фонд обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, указанной в заявке на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, Центра в электронном виде.
4. Переходные положения
29. Для лиц, являющихся получателями социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года по состоянию на 1 января 2014 года, субсидирование обязательных пенсионных взносов осуществляется с 1 января 2014 года до дня достижения ребенком возраста одного года включительно.
30. Для лиц, имеющих право на социальную выплату на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года на 1 января 2014 года, но обратившихся за назначением социальной выплаты после 1 января 2014 года, субсидирование обязательных пенсионных взносов осуществляется с 1 января 2014 года до дня достижения им возраста одного года включительно.
Приложение 1
к Правилам субсидирования обязательных
пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери
дохода в связи с уходом за ребенком
по достижении им возраста одного года
из Государственного фонда
социального страхования
форма
Код ___________________________
Область (город)________________
Решение № ____ от «__» _______ 20__ г.
Департамента по контролю и социальной защите
по _________________________ области (городу)
Об установлении (отказе в установлении) размера
бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов
1. В соответствии с подпунктом 6-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» установить размер ежемесячной бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов в сумме _______________________тенге
(сумма цифрами и прописью)
с « » 20 г. по « » __________ 20      г.
Фамилия_____________________________________
Имя _____________________________________
Отчество_____________________________________
ИИН_____________________________________
Дата рождения ___________________________________
(число, месяц, год)
Дата обращения за назначением социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года «____» _________ 20__ г.
Дата назначения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года «____» _________ 20__ г.
Среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений с ______ г. по _____г.
______тенге (_______________________________________________)
(сумма прописью)
Размер назначенной социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года с _________ г. по ___________г. _______тенге (_____________________)
(сумма прописью)
Размер обязательных пенсионных взносов, удерживаемых из социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года с __ г. по __г. _тенге
(__________________________________)
(сумма прописью)

27. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры электрондық түрде Орталықтан қате аударылған субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруға өтінімді алысымен, оны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Орталық өтінімінің нөмірі мен күнін көрсете отырып, қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын Орталыққа қайтаруды жүзеге асырады.
28. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры қате аударылған субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруды Орталықтың қате аударылған субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруға арналған электрондық түрдегі өтінімде көрсетілген міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидияларын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына іс жүзінде енгізілген номиналды сомасы бойынша Орталықтың банктік шотына жеке тұлғалардың тізімдерін қоса беріп, төлем тапсырмасымен жүргізеді.
4. Өтпелі ережелер
29. 2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айрылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді алушы болып табылатын адамдар үшін міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап бала бір жасқа толған күнді қоса алған күнге дейін жүзеге асырылады.
30. 2014 жылғы 1 қаңтарға бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемге құқығы бар, бірақ әлеуметтік төлем тағайындауға 2014 жылғы 1 қаңтардан кейін өтініш білдірген адамдар үшін міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап бала бір жасқа толған күнді қоса алған күнге дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
нысан
Коды ________________________
Облыс (қала) ________________
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының
мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы
__________________________ облысы (қаласы) бойынша
Бақылау және әлеуметтік қорғау департаментінің
20__ ж. «___» _________ № ___________ шешімі
1. «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру
туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы
6-бабының 6-2) тармақшасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарының ай
сайынғы бюджеттік субсидиясының мөлшері 20__ ж. «___» _______________
бастап 20__ ж. «___» __________ қоса алғанда ________________________
________________________________________ теңге сомасында белгіленсін.
(сомасы цифрлармен және жазбаша)
Тегі __________________________________________________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесінің аты __________________________________________________
ЖСН ___________________________________________________________
Туған күні ____________________________________________________
(күні, айы, жылы)
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты
табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлем тағайындауға
өтініш берілген күн 20__ ж. «___» _______________
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты
табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлем тағайындалған
күн 20__ ж. «___» ___________
Әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген
орташа айлық табыстың мөлшері ________ ж. бастап _________ ж. қоса
алғанда _____________ теңге (_______________________________________)
(сомасы жазбаша)
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты
табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемнің
тағайындалған мөлшері ________ ж. бастап _________ ж. қоса алғанда
_____________ теңге (_______________________________________________)
(сомасы жазбаша)
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты
табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемнен ұсталатын
міндетті зейнетақы жарналарының мөлшері ________ ж. бастап _________
ж. қоса алғанда _____________ теңге (_______________________________)
(сомасы жазбаша)

2. Отказать в установлении размера ежемесячной бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов по причине _______________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента ________________________________ (Ф.И.О.)
Руководитель управления (отдела) _________________________ (Ф.И.О.)
Специалист _______________________________________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Центра __________________________________ (Ф.И.О.)
Специалист филиала Центра ________________________________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения Центра _______________________________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения Центра ______________________________ (Ф.И.О.)
Приложение 2
к Правилам субсидирования обязательных
пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери
дохода в связи с уходом за ребенком
по достижении им возраста одного года
из Государственного фонда
социального страхования
форма
Уведомление №_____
об установлении размера бюджетной субсидии
обязательных пенсионных взносов
от «__» _______ 20__ г.
Гражданин (ка)_________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Дата рождения «__» _________ ____ г.
Решение об установлении размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов № _________ от «__» ________ 20__ г.
Размер ежемесячной бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов составляет _______ (_________________________________) тенге
(сумма цифрами и прописью)
с _________20___г.
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
____________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. ответственного лица)
Приложение 3
к Правилам субсидирования обязательных
пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери
дохода в связи с уходом за ребенком
по достижении им возраста одного года
из Государственного фонда
социального страхования
форма
Уведомление №
об отказе в установлении размера бюджетной субсидии
обязательных пенсионных взносов
от «__» _______ 20__ г.
Гражданин (ка)_________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Дата рождения «__» _________ ____ г.
Отказано в установлении размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(основание: указать причины)
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. ответственного лица)

2. ____________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________ себебі бойынша міндетті
зейнетақы жарналарының ай сайынғы бюджеттік субсидиясының мөлшерін
белгілеуден бас тартылсын.
Департамент директоры _______________________________________ (Т.А.Ә)
Басқарма (бөлім) басшысы ____________________________________ (Т.А.Ә)
Маман _______________________________________________________ (Т.А.Ә)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Орталық филиалының директоры ________________________________ (Т.А.Ә)
Орталық филиалының маманы ___________________________________ (Т.А.Ә)
Орталық бөлімшесінің бастығы ________________________________ (Т.А.Ә)
Орталық бөлімшесінің маманы _________________________________ (Т.А.Ә)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
нысан
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік
субсидияcының мөлшерін белгілеу туралы
№ ______ хабарлама
20__ ж. «___» ____________
Азамат ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Туған күні ______ ж. «___» ____________
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының
мөлшерін белгілеу туралы 20__ ж. «___» ______________ № _______ шешім
Міндетті зейнетақы жарналарының ай сайынғы бюджеттік
субсидиясының мөлшері 20__ ж. бастап ________________________________
(__________________________________________________) теңгені құрайды.
(сомасы цифрлармен және жазбаша)
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және (Т.А.Ә.)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
нысан
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік
субсидиясының мөлшерін белгілеуден бас тарту туралы
№ ______ хабарлама
20__ ж. «___» ____________
Азамат ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Туған күні ______ ж. «___» ____________
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының
мөлшерін белгілеуден бас тартылды: __________________________________
_____________________________________________________________________
(негіздеме: себептері көрсетілсін)
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және (Т.А.Ә.)