О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2010 года № 1441 "Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 264. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 624
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2010 года № 1441 «Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов» (САПП Республики Казахстан, 2011 г. № 9, ст. 106) следующие изменения и дополнения:
в Правилах обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 42 изложить в следующей редакции:
«42. Элементы объединенного пакета аэронавигационной информации в напечатанном виде или электронном формате, или в обеих формах, которые были запрошены САИ другого Договаривающегося государства ИКАО, авиакомпаниями или другими организациями, связанными с подготовкой аэронавигационных карт, выполнением или обеспечением полетов, предоставляются на безвозмездной основе методами физической (почтовой, курьерской) или прямой электронной рассылки.»;
пункт 64 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
«11) обзорная карта минимальных абсолютных высот ОВД (ИКАО).»;
пункт 65 изложить в следующей редакции:
«65. Аэронавигационные карты, перечисленные в пункте 64, подготавливаются в соответствии с требованиями к составлению аэронавигационных карт, подлежащих включению в сборник аэронавигационной информации Республики Казахстан согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которые соответствуют требованиям приложения 4 «Аэронавигационные карты» к Конвенции о международной гражданской авиации.»;
пункты 86 и 87 изложить в следующей редакции:
«86. Сохранение целостности аэронавигационных данных обеспечивается на протяжении всего информационного процесса с момента съемки (подготовки) до направления следующему предполагаемому пользователю (органу, который получает аэронавигационную информацию от поставщика аэронавигационной информации).
87. Для сохранения целостности аэронавигационных данных применяется следующая классификация целостности данных:
1) критические данные: существует большая вероятность того, что при использовании искаженных критических данных безопасное продолжение полета и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском и возможностью катастрофы;

"Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 желтоқсандағы № 1441 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 26 наурыздағы № 264 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 624 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 624 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 желтоқсандағы № 1441 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 9, 106-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидасында:
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«42. ИКАО-ның басқа Уағдаласушы мемлекетінің ААҚ, авиакомпаниялар немесе аэронавигациялық карталарды дайындаумен, ұшуды орындаумен немесе қамтамасыз етумен байланысты басқа да ұйымдар сұратқан біріктірілген аэронавигациялық ақпарат топтамасының элементтері басып шығарылған түрінде немесе электрондық форматта немесе екі нысанда да өтеусіз негізде нақты (поштамен, курьер арқылы) немесе тікелей электрондық тарату әдістерімен ұсынылады.»;
64-тармақ мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
«11) ӘҚК (ИКАО) ең төмен абсолюттік биіктігін шолу картасы.»;
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«65. 64-тармақта санамаланған аэронавигациялық карталар Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға «Аэронавигациялық карталар» деген 4-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін, осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Аэронавигациялық ақпарат жинағына енгізуге жататын аэронавигациялық карталарды жасауға қойылатын талаптарға сәйкес дайындалады.»;
86 және 87-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«86. Аэронавигациялық деректердің тұтастығын сақтау оларды түсіру (дайындау) сәтінен бастап келесі болжамды пайдаланушыға (аэронавигациялық ақпаратты жеткізушіден аэронавигациялық ақпаратты алатын органға) жібергенге дейінгі бүкіл ақпараттық процесс бойы қамтамасыз етіледі.
87. Аэронавигациялық деректердің тұтастығын сақтау үшін деректер тұтастығының мынадай сыныптамасы қолданылады:
1) критикалық деректер: бұрмаланған критикалық деректер пайдаланылған кезде әуе кемесінің ұшуын қауіпсіз жалғастырудың және оны қондырудың айтарлықтай тәуекелімен және апаттың болу мүмкіндігімен ұштасу ықтималдығы жоғары болады;

2) важные данные: существует малая вероятность того, что при использовании искаженных важных данных безопасное продолжение полета
и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском
и возможностью катастрофы;
3) обычные данные: существует очень малая вероятность того, что при использовании искаженных обычных данных безопасное продолжение полета и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском и возможностью катастрофы.»;
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить указанные Правила приложением 7 согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 26 марта 2014 года № 264
Приложение 1
К Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
эксплуатантов воздушных судов
Требования к качеству аэронавигационных данных
Таблица 1. Широта и долгота
Широта и долгота
Точность/тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Точки границ района полетной информации
2 км (1 м. миля), объявленная
1 мин
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Точки границ районов Р, R, D (вне границ CTA/CTR)
2 км (1 м. миля), объявленная
1 мин
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Точки границ районов Р, R, D (внутри границ CTA/CTR)
100 м, расчетная
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Точки границ CTA/CTR
100 м, расчетная
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Маршрутные NAVAID и контрольные точки, пункт ожидания, точки STAR/SID
100 м, результаты съемки/ расчетная
1 с
1 с
важные
Препятствия в районе 1 (вся территория государства)
50 м, результаты съемки
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Контрольная точка аэродрома/вертодрома
30 м, результаты съемки
1 с
1 с
обычные
NAVAID, расположенные на аэродроме/вертодроме
3 м, результаты съемки
1/10 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Препятствия в районе 2
5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Препятствия в районе 3
0.5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Контрольные точки/пункты конечного захода на посадку и другие важные контрольные точки/пункты, образующие схему захода на посадку по приборам
3 м, результаты съемки/ расчетная
1/10 с
1 с
важные
Порог ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
1 с
критические
Препятствия в районе 4
0.5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Конец ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
-
критические
Точки осевой линии ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
критические
Точки осевой линии РД
0,5 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
важные
Точки осевой линии РД на земле, точки РД для руления по воздуху и транзитных маршрутов
0,5 м, результаты съемки/ расчетная
1/100 с
1/100 с
важные
Точки стоянки воздушных судов/вертолетов/ пункты проверки INS
0,5 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
обычные
Геометрический центр TLOF или пороги FATO (вертодромы)
1 м, результаты съемки
1/100 с
1 с
критические
Таблица 2. Превышение, абсолютная высота, относительная высота
Превышение/абсолютная высота/ относительная высота
Точность/ тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Превышение аэродрома/вертодрома
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 мили 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Волна геоида WGS-84 в месте превышения аэродрома/вертодрома
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 мили 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Порог ВПП или FATO (неточные заходы на посадку)
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 мили 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Волна геоида WGS-84 на пороге ВПП или FATO, в геометрическом центре TLOF (неточные заходы на посадку)
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 мили 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Порог ВПП или FATO (точные заходы на посадку)
0,25 м или 1 фут, результаты съемки
0,5 м или 1 фут
0,5 м или 1 фут
критические
Волна геоида WGS-84 на пороге ВПП или FATO, в геометрическом центре TLOF (точные заходы на посадку)
0,25 м или 1 фут, результаты съемки
0,5 м или 1 фут
0,5 м или 1 фут
критические
Абсолютная/относительная высота пролета препятствий (ОСА/Н)
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168)
-
Как указано в документе PANS-OPS
(Doc 8168)
важные
Относительная высота пересечения порога ВПП (относительная высота опорной точки), точные заходы на посадку
0,5 м или 1 фут, расчетная
0,5 м или 1 фут
0,5 м или 1 фут
критические
Препятствия в зонах захода на посадку и взлета
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 мили 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Препятствия в зонах полетов по кругу и на аэродроме/вертодроме
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 мили 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Превышение препятствий на маршруте
3 м (10 фут), результаты съемки
3 м (10 фут)
3 м (10 фут)
обычные
Дальномерное оборудование/точное (DME/P)
3 м (10 фут), результаты съемки
3 м (10 фут)
важные
Превышение дальномерного оборудования (DME)

2) маңызды деректер: бұрмаланған маңызды деректер пайдаланылған кезде әуе кемесінің ұшуын қауіпсіз жалғастырудың және оны қондырудың айтарлықтай тәуекелімен және апаттың болу мүмкіндігімен ұштасу ықтималдығы аз болады;
3) әдеттегі деректер: бұрмаланған әдеттегі деректер пайдаланылған кезде әуе кемесінің ұшуын қауіпсіз жалғастырудың және оны қондырудың айтарлықтай тәуекелімен және апаттың болу мүмкіндігімен ұштасу ықтималдығы өте аз болады.»;
1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес 7-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                С.Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 26 наурыздағы
№ 264 қаулысына
1-қосымша
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидасына
1-қосымша
Аэронавигациялық деректердің сапасына қойылатын талаптар
1-кесте. Ені мен ұзындығы
Ені мен ұзындығы
Дәлдік/деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Ұшу ақпаратының ауданы шекараларының нүктелері
2 км (1 м. миль), жарияланған
1 мин
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Р, R, D аудандары шекараларының нүктелері (CTA/CTR шекараларынан тыс)
2 км (1 м. миль), жарияланған
1 мин
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Р, R, D аудандары шекараларының нүктелері (CTA/CTR шекаралары ішінде)
100 м, есептелген
1 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
CTA/CTR шекараларының нүктелері
100 м, есептелген
1 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
NAVAID бағыттары мен бақылау нүктелері, күту пункті, STAR/SID нүктелері
100 м, түсіру нәтижелері/ есептелген
1 с
1 с
маңызды
1-аудандағы кедергілері (мемлекеттің бүкіл аумағы)
50 м, түсірудің нәтижелері
1 с
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Әуеайлақтың/тікұшақ айлағының бақылау нүктесі
30 м, түсірудің нәтижелері
1 с
1 с
қалыпты
Әеуайлақта/тікұшақ айлағында орналасқан NAVAID
3 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
2-аудандағы кедергілері
5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
3-аудандағы кедергілері
0.5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
Қонуға соңғы кірудің бақылау нүктелері/пункттері және аспаптар бойынша қону сұлбасын жасайтын басқа да манызды бақылау нүктелері/пункттері
3 м, түсірудің нәтижелері/ есептелген
1/10 с
1 с
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1 с
критикалық
4-аудандағы кедергілері
0.5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
ҰҚЖ-ның соңы
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
критикалық
ҰҚЖ-ның білік сызығының нүктелері
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
критикалық
РЖ білік сызығының нүктелері
0,5 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
маңызды
Жердегі РЖ білік сызығының нүктелері; әуеде рульдеу үшін және транзиттік бағыттардың РЖ нүктелері
0,5 м, түсірудің нәтижелері/ есептелген
1/100 с
1/100 с
маңызды
Әуе кемелері/тікұшақ тұрақтарының нүктелері/ INS тексеру пункттері
0,5 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
қалыпты
TLOF геометриялық орталығы немесе FATO шегі (тікұшақ айлақтары)
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1 с
критикалық
2-кесте. Асып кету, абсолютті биіктік, салыстырмалы биіктік
Асып кету/абсолютті биіктік/салыстырмалы биіктік
Дәлдік/
деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуеайлақтан/тікұшақ айлағынан асу
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Әуеайлақтан/тікұшақ айлағынан асу жеріндегі WGS-84 геоид толқыны
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі немесе FATO (қонуға нақты емес кіру)
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегіндегі WGS-84 геоидтік толқыны немесе TLOF-тың геометриялық орталығындағы FATO (қонуға нақты емес кіру)
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі немесе FATO (қонуға нақты кіру)
0,25 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
0,5 м немесе 1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
ҰҚЖ-ның шегіндегі WGS-84 геоидтік толқыны немесе TLOF-тың геометриялық орталығындағы FATO (қонуға нақты кіру)
0,25 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
0,5 м немесе 1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
Кедергілерді ұшып өтудің абсолютті/салыстырмалы биіктігі (ОСА/Н)
PANS-OPS
(Doc 8168) құжатында көрсетілгендей
-
PANS-OPS
(Doc 8168) көрсетілгендей
маңызды
ҰҚЖ шегі қиылысуының салыстырмалы биіктігі (тірек нүктенің салыстырмалы биіктігі), қонуға дәл кіру
0,5 м немесе 1 фут, есептелген
0,5 м немесе 1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
Қонуға кіру және ұшып көтерілу аймақтарындағы кедіргілер
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Шеңбер бойынша және әуеайлақта/ тікұшақ айлағында ұшу аймақтарындағы кедергілер
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Бағыттағы кедергілерден асып өтуі
3 м (10 фут), түсірудің нәтижелері
3 м (10 фут)
3 м (10 фут)
қалыпты
Қашықтық өлшегіш жабдығы/ дәлдігі (DME/P)
3 м (10 фут), түсірудің нәтижелері
3 м (10 фут)
маңызды
Қашықтық өлшегіш жабдықтың артуы (DME)

3 м (100 фут), результаты съемки
30 м (100 фут)
30 м (100 фут)
важные
Абсолютная высота схемы захода на посадку по приборам
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168)
Как указано в документе PANS-OPS
(Doc 8168)
важные
Минимальные абсолютные высоты
50 м или 100 фут, расчетная
50 м или 100 фут
50 м или 100 фут
обычные
Таблица 3. Склонение и магнитное склонение
Склонение/магнитное склонение
Точность/ тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Склонение ОВЧ-NAVAED станции, используемой для технической настройки средства
10, результаты съемки
10
-
важные
Магнитное склонение средства NDB NAVAID
10, результаты съемки
10
-
обычные
Магнитное склонение аэродрома/вертодрома
10, результаты съемки
10
10
важные
Магнитное склонение антенны курсового радиомаяка ILS
1 ». результаты съемки
10
-
важные
Магнитное склонение азимутальной антенны MLS
10, результаты съемки
10
-
важные
Таблица 4. Пеленг
Пеленг
Точность/ тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Участки воздушных трасс
1/100, расчетная
10
10
обычные
Пеленг, используемый для установления контрольных точек на маршруте и в районе аэродрома
1/100, расчетная
1/100
1/100
обычные
Участки маршрутов прибытия/вылета в районе аэродрома
1/100, расчетная
10
10
обычные
Пеленг, используемый для установления контрольных точек схемы захода на посадку по приборам
1/1000, расчетная
1/1000
1/100
важные
Выставление курсового радиомаяка ILS
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
важные
Выставление нулевого азимута MLS
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
важные
Пеленг ВПП и FATO
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
обычные
Таблица 5. Длина, расстояние, размер
Длина/расстояние/размер
Точность/ тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Длина участков воздушных трасс
1/10 км или 1/10 м. мили, расчетная
1/10 км или 1/10 м. мили
1 км или 1 м. миля
обычные
Расстояние, используемое для установления контрольных точек на маршруте и в районе аэродрома
1/10 км или 1/10 м. мили, расчетная
1/10 км или 1/10 м. мили
2/10 км или 1/10 м. мили
обычные
Длина участков маршрутов прибытия/вылета в районе аэродрома
1/100 км или 1/100 м. мили, расчетная
1/100 км или 1/100 м. мили
1 км или 1 м. миля
важные
Расстояние, используемое для установления контрольных точек схемы захода на посадку по приборам и в районе аэродрома
1/100 км или 1/100 м. мили, расчетная
1/100 км или 1/100 м. мили
2/10 км или 1/10 м. мили
важные
Длина ВГТП или FATO, размеры TLOF
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут

3 м (100 фут), түсірудің нәтижелері
30 м (100 фут)
30 м (100 фут)
маңызды
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының абсолюттік биіктігі
PANS-OPS
(Doc 8168) құжатында көрсетілгендей
PANS-OPS
(Doc 8168) көрсетілгендей
маңызды
Ең төменгі абсолютті биіктіктер
50 м немесе 100 фут, есептелген
50 м немесе 100 фут
50 м немесе 100 фут
қалыпты
3-кесте. Ауытқу және магниттік ауытқу
Төмен түсү/магниттік төмен түсү
Дәлдік/деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Құралды техникалық күйге келтіру үшін қолданылатын NAVAID ӨЖЖ станциясының ауытқуы
10, түсірудің нәтижелері
10
маңызды
NDB NAVAID құралының магниттік ауытқуы
10, түсірудің нәтижелері
10
қалыпты
Әуеайлақтың/ тікұшақ айлағының магниттік ауытқуы
10, түсірудің нәтижелері
10
10
маңызды
ILS курстік радиомаяк антеннасының магниттік ауытқуы
10. түсірудің нәтижелері
10
маңызды
MLS-тің азимуталды антеннасының магниттік ауытқуы
10, түсірудің нәтижелері
10
маңызды
4-кесте. Пеленг
Пеленг
Дәлдік/деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуе трассаларының учаскелері
1/10, есептелген
10
10
қалыпты
Бағыттардағы және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын пеленг
1/100, есептелген
1/100
1/100
қалыпты
Әуеайлақ ауданындағы келу/ұшып шығу бағыттарының учаскелері
1/100, есептелген
10
10
қалыпты
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемаларының бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын пеленг
1/1000, есептелген
1/1000
1/100
маңызды
ILS-тың курстық радиомаяктың шығаруы
1/1000, түсірудің нәтижелері
1/1000, шын
10
маңызды
MLS-тың нөлдік азимутын шығаруы
1/1000, түсірудің нәтижелері
1/1000, шын
10
маңызды
ҰҚЖ және FATO пеленгі
1/1000, түсірудің нәтижелері
1/1000, шын
10
қалыпты
5-кесте. Ұзындық, қашықтық, өлшем
Ұзындық/қашықтық/өлшем
Дәлдік/деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуе трассалары учаскелерінің ұзындығы
1/10 км немесе 1/10 м. миль, есептелген
1/10 км немесе 1/10 м. миль
1 км немесе 1 м. миль
қалыпты
Бағытта және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын қашықтық
1/10 км немесе 1/10 м. миль, есептелген
1/10 км немесе 1/10 м. миль
2/10 км немесе 1/10 м. миль
қалыпты
Әуеайлақ ауданындағы келу/ұшып шығу бағыттары учаскелерінің ұзындығы
1/100 км немесе 1/100 м. миль, есептелген
1/100 км немесе 1/100 м. миль
1 км немесе 1 м. миль
маңызды
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемаларының және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын қашықтық
1/100 км немесе 1/100 м. миль, есептелген
1/100 км немесе 1/100 м. миль
2/10 км немесе 1/10 м. миль
маңызды
FATO немесе ҰҚЖ ұзындығы, TLOF өлшемдері
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут

1 м (карта AD) 0,5 м (карта АОС)
критические
Длина концевой полосы торможения
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
0,5 м (карта АОС)
критические
Располагаемая посадочная дистанция
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м (карта AD) 0,5 м (карта АОС)
критические
Расстояние между антенной курсового радиомаяка ILS и концом ВПП и FATO
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между антенной глиссадного радиомаяка ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние между маркерами ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
2/10 км (1/10 м. мили)
важные
Расстояние по осевой линии между антенной DME ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Расстояние между азимутальной антенной MLS и концом ВПП и FATO
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между угломестной антенной MLS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между антенной DME/P MLS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 26 марта 2014 года № 264
Приложение 7
К Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
эксплуатантов воздушных судов
Требования
к составлению аэронавигационных карт,
подлежащих включению в сборник аэронавигационной информации
Республики Казахстан 1. Требования к составлению карты аэродрома
1. На данной карте для летных экипажей содержится информация, помогающая осуществлять наземное движение воздушных судов и вертолетов по территории аэродрома.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район и масштаб должны обеспечивать четкое отображение всех элементов присутствующих на карте;
2) обозначения. На карте должны указываться название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, и наименование этого аэродрома/вертодрома;
3) магнитное склонение. На карте должны указываться стрелки истинного и магнитного севера, магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, а также годовое изменение магнитного склонения;
4) Сведения об аэродроме. На данной карте указываются:
географические координаты контрольной точки аэродрома/вертодрома;
превышения с точностью до ближайшего метра или фута аэродрома/вертодрома, в соответствующих случаях, перрона (пунктов проверки высотомеров); а для неточных заходов на посадку – превышения и волна геоида для порогов взлетно-посадочной полосы (далее - ВПП) и геометрического центра зоны приземления и отрыва;
превышения и волна геоида порога ВПП, оборудованного для точного захода на посадку, геометрического центра зоны приземления и отрыва и самой высокой точки зоны приземления на ВПП, оборудованной для точного захода на посадку, с точностью до ближайшего полуметра или фута;
все ВПП, в том числе строящиеся, с указанием номера, длины и ширины с точностью до ближайшего метра, несущей способности, смещенных порогов, концевых полос торможения, полос, свободных от препятствий, направлений ВПП с точностью до ближайшего значения градуса по отношению к магнитному меридиану, типа поверхности и маркировки ВПП;
все перроны с местами стоянок воздушных судов/вертолетов и, в соответствующих случаях, светосигнальные средства, маркировка и другие средства визуального наведения и управления, включая местоположение и тип систем визуальной постановки на стоянку, тип поверхности для вертодромов и несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, если несущая способность меньше несущей способности соответствующих ВПП;
географические координаты для порогов ВПП, геометрического центра зоны приземления и отрыва и/или порогов зоны конечного этапа захода на посадку и взлета (при необходимости);
все рулежные дорожки, воздушные и наземные рулежные дорожки для вертолетов с указанием типа поверхности, маршруты для передвижения вертолетов по воздуху с указанием обозначений, ширины, светосигнальных средств, маркировки, включая места ожидания у ВПП, если установлены промежуточные места ожидания, огни линии «стоп», другие средства визуального наведения и управления, несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, если несущая способность меньше несущей способности соответствующих ВПП;
местоположения опасных участков с надлежащим нанесением дополнительной информации, если такие участки установлены;
географические координаты точек соответствующей осевой линии рулежных дорожек и мест стоянки воздушных судов;
стандартные маршруты для рулящих воздушных судов с указателями, если такие маршруты установлены;
границы диспетчерского обслуживания воздушного движения;
расположение точек наблюдения за дальностью видимости на ВПП (RVR);
система огней подхода и огней ВПП;
местоположение и тип систем визуальной индикации глиссады с номинальным(и) для них углом(ами) глиссады, минимальной(ыми) высотой(ами) уровня глаз пилота над порогом ВПП, когда он видит сигнал(ы) «на глиссаде», а если ось системы не параллельна осевой линии ВПП – углом и направлением смещения, т. е. влево или вправо;
соответствующие средства связи с указанием их каналов при необходимости, адреса подключения;
препятствия для руления;
площадки обслуживания воздушных судов и сооружения, предназначенные для эксплуатационных целей;
пункт проверки VОR и радиочастота данного средства;
четко обозначается любая часть изображаемой рабочей площади, которая постоянно непригодна для использования воздушными судами;

1 м (AD картасы) 0,5 м (АОС карта)
критикалық
Тежеудің шеткі жолағының ұзындығы
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут
0,5 м (АОС картасы)
критикалық
Орналастыратын қону арақашықтығы
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут
1 м (AD картасы) 0,5 м (АОС картасы)
критикалық
ILS-тың курстық радиомаяк антеннасы мен ҰҚЖ-тың немесе FATO-ның соңы аралығындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
ILS глиссадалық радиомаягінің антеннасы мен ҰҚЖ табалдырықтың аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
ILS таңбалағыштары мен ҰҚЖ шегі арасындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
2/10 км (1/10 м. миль)
маңызды
DME ILS антеннасы мен ҰҚЖ шегі аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
маңызды
MLS-тың азимуттық антеннасы мен ҰҚЖ мен FATO-ның соңы аралығындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
MLS бұрыштық - өңірлік антеннасы мен ҰҚЖ табалдырығы арасындағы білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
DME/P MLS-тың антеннасы мен ҰҚЖ табалдырығының аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 26 наурыздағы
№ 264 қаулысына
2-қосымша
Әуе кемелерін
пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидасына
7-қосымша
Қазақстан Республикасының Аэронавигациялық ақпарат
жинағына енгізілуі тиіс аэронавигациялық карталарды жасауға
қойылатын талаптар
1. Әуеайлақ картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы ұшу экипаждарына арналған картада әуеайлақ аумағы арқылы әуе кемелері мен тікұшақтардың жерүсті қозғалысын жүзеге асыруға көмектесетін ақпарат қамтылған.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб картадағы барлық элементтердің анық көрсетілуін қамтамасыз етуі тиіс;
2) белгілер. Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы және сол әуеайлақ/тікұшақ айлағының атауы көрсетілуі тиіс;
3) магниттік ауытқу. Картада ақиқат және магниттік солтүстік стрелкалары, ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы, сондай-ақ магниттік ауытқудың жылдық өзгеруі көрсетілуі тиіс;
4) әуеайлақ туралы мәліметтер. Бұл картада мыналар көрсетіледі: әуеайлақтың/тікұшақ айлағының бақылау нүктесінің географиялық координаталары;
әуеайлақтың/тікұшақ айлағының және тиісті жағдайларда перронның (биіктікті өлшеу құралдарын тексеру пункттерінің) ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен есептелген артып кетуі; ал қонуға дәл кірмеу үшін – ұшып көтерілу-қону жолағы (бұдан әрі – ҰҚЖ) шегі мен жерге қону және жер үстінен көтерілу аймағының геометриялық орталығы үшін есептелген артып кетуі мен геоид толқыны;
қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ҰҚЖ шегінің, жерге қону және жер үстінен көтерілу аймағының геометриялық орталығының және қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ҰҚЖ-ға қону аймағының ең жоғары нүктесінің ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен есептелген артып кетуі мен геоид толқыны;
нөмірі, ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен ұзындығы және ені, көтергіштік қабілеті, ығысу шектері, соңғы тежеу жолақтары, кедергіден бос жолақтар, магниттік меридианға қатысты ең жақын градус мәніне дейінгі дәлдікпен ҰҚЖ бағыттары, ҰҚЖ бетінің түрі мен таңбалануы көрсетілген барлық ҰҚЖ, оның ішінде жаңадан салынып жатқаны;
әуе кемелері/тікұшақ тұрақтарының орны бар барлық перрондар және тиісті жағдайларда, тұраққа көзбен шолып қою жүйелерінің орналасқан жері мен түрін, егер көтергіштік қабілеті тиісті ҰҚЖ-ның көтергіштік қабілетінен төмен болса, тікұшақ айлақтары үшін жер бетінің түрін және көтергіштік қабілеті немесе әуе кемелерінің түрлері бойынша шектеулерді қоса, жарық-сигналды құралдар, таңбалау және басқа да көзбен шолып бағыттау және басқару құралдары;
ҰҚЖ шектері, жерге қону және жерден көтерілу аймағының геометриялық орталығы және/немесе қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңі аймағының шектері (қажеттілігіне қарай) үшін географиялық координаталар;
жер бетінің түрі көрсетілген тікұшақтарға арналған барлық рулеждік жолдар, әуе және жерүсті РЖ, егер аралық күту орындары орнатылған болса, ҰҚЖ жанындағы күту орындарын қоса алғанда, белгілері, ені, жарық-сигналды құралдар, таңбалау көрсетілген тікұшақтардың әуеде қозғалу бағыттары және «тоқта» сызықтарының оты, басқа көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары, егер көтергіштік қабілеті тиісті ҰҚЖ-ның көтергіштік қабілетінен төмен болса, әуе кемелерінің түрлері бойынша көтергіштік қабілеті немесе шектеулері;
егер мұндай учаскелер белгіленген болса, тиісті түрде қосымша ақпарат енгізілген қауіпті учаскелердің орналасқан жері;
РЖ тиісті осьтік сызығы мен әуе кемелерінің тұрақ орындары нүктелерінің географиялық координаталары;
егер мұндай бағыттар белгіленген болса, бұрылатын әуе кемелеріне арналған көрсеткіштері бар стандартты бағыттар;
әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету шекаралары;
ҰҚЖ-да көріну қашықтығын бақылау нүктелерінің орналасуы (RVR);
жақындау оттары мен ҰҚЖ оттары жүйесі;
глиссаданың көзбен шолу индикациясы жүйесінің орналасқан жері және түрі, олар үшін номиналды глиссада бұрыш(тар)ымен, ұшқыштың «глиссададағы» сигналды көретін ҰҚЖ шегі үстінен көру деңгейінің ең төменгі биіктігімен, ал егер жүйенің осі ҰҚЖ осьтік желісіне параллель болмаса, ығысу бұрышы және бағытымен, яғни сол жаққа немесе оң жаққа қарай;
арналары және қажетті жағдайда, қосылу мекенжайлары көрсетілген тиісті байланыс құралдары;
бұрып-жылжу кедергілері;
әуе кемелеріне қызмет көрсету алаңдары және пайдалану мақсаттарына арналған құрылыстар;
VОR тексеру пункті және осы құралдың радиожиілігі;
бейнеленетін жұмыс алаңының әуе кемелерінің пайдалануына тұрақты түрде жарамсыз болатын кез келген бөлігі анық белгіленеді.

5) Помимо элементов, указанных в подпункте 4) настоящих Правил в отношении вертодромов, на карте указываются:
тип вертодрома;
зона приземления и отрыва с указанием размеров с точностью до ближайшего метра, уклона, типа поверхности, несущей способности в тоннах;
зона конечного этапа захода на посадку и взлета с указанием типа, истинного пеленга с точностью до ближайшего градуса, обозначающего номера (если предусматривается), длины и ширины с точностью до ближайшего метра, уклона и типа поверхности;
зона безопасности с указанием длины, ширины и типа поверхности;
полоса, свободная от препятствий, для вертолетов с указанием длины и профиля земной поверхности;
препятствия с указанием их типа и максимального превышения с точностью до (ближайшего большего значения) метра или фута;
визуальные средства для схем захода на посадку, маркировка и огни зоны конечного этапа захода на посадку и взлета, а также зоны приземления и отрыва;
объявленные дистанции для вертодромов (в соответствующих случаях с точностью до ближайшего метра), включая:
располагаемую взлетную дистанцию;
располагаемую дистанцию прерванного взлета;
располагаемую посадочную дистанцию.
2. Требования к составлению карты стоянки (постановки на
стоянку) воздушного судна
1. На данной карте для летных экипажей содержится подробная информация, помогающая осуществлять наземное движение воздушных судов от рулежных дорожек к местам стоянки и обратно и размещение на стоянке/постановку на стоянку воздушных судов.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район и масштаб должны обеспечивать четкое отображение всех элементов перечисленных в подпункте 3) настоящих Правил;
2) магнитное склонение. На карте должны указываться стрелки истинного и магнитного севера, магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, а также годовое изменение магнитного склонения;
3) сведения об аэродроме. На данной карте указывается аналогичным образом вся содержащаяся на карте аэродрома/вертодрома информация, относящаяся к изображаемой зоне, включая:
превышение перрона с точностью до ближайшего метра или фута;
перроны с местами стоянок воздушных судов в соответствующих случаях, несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, светосигнальные средства, маркировка и другие средства визуального наведения и управления, включая местоположение и тип систем визуальной постановки на стоянку;
географические координаты мест стоянки;
входы на рулежные дорожки с указанием обозначений, включая места ожидания у ВПП если установлены, промежуточные места ожидания, а также огни линии «стоп»;
местоположения опасных участков с надлежащим нанесением дополнительной информации, если такие участки установлены;
географические координаты точек соответствующей осевой линии РД;
границы диспетчерского обслуживания воздушного движения;
соответствующие средства связи с указанием их каналов и, при необходимости, адреса подключения;
препятствия для руления;
площадки обслуживания воздушных судов и сооружения, предназначенные для эксплуатационных целей;
пункт проверки VОR и радиочастоту данного средства;
четко обозначается любая часть изображаемой рабочей площади, которая постоянно непригодна для использования воздушными судами.

5) Тікұшақ айлақтарына қатысты осы Қағиданың 4) тармақшасында көрсетілген элементтерден басқа картада мыналар көрсетіледі:
тікұшақ айлағының түрі;
ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен өлшемдері, еңкіштігі, жерүстінің түрі, тоннадағы көтергіштік қабілеті көрсетілген жерге қону және жерден ажырау аймағы;
түрі, ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен нақты пеленгі, белгілейтін нөмірі (егер көзделген болса), ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен ұзындығы және ені, еңкіштігі және жер бетінің түрі көрсетілген қонуға кірудің және ұшып көтерілудің соңғы кезең аймағы;
жер бетінің ұзындығы, ені және түрі көрсетілген қауіпсіздік аймағы;
жер бетінің ұзындығы және пішіні көрсетілген тікұшақтарға арналған кедергілерден бос жолақ;
түрі және метрге немесе футқа дейінгі дәлдікпен барынша артып кетуі (ең жақын жоғары мәнге дейінгі) көрсетілген кедергілер;
қонуға кіру сұлбаларына арналған көзбен шолу құралдары, қонуға кіру және ұшып көтерілудің соңғы кезең аймағының, сондай-ақ жерге қону мен жер бетінен ажырау аймағының таңбалануы мен оттары;
тікұшақ айлақтарына арналған жарияланған қашықтықтар (тиісті жағдайларда ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен), соның ішінде:
орналастырылған ұшып-көтерілу арақашықтығы;
орналастырылған үзілген ұшып-көтерілу арақашықтығы;
орналастырылған қону арақашықтығы.
2. Әуе кемесі тұрағының (тұраққа қою) картасын жасауға
қойылатын талаптар
1. Осы картада ұшу экипаждары үшін әуе кемелерінің рулеждік жолдарынан тұрақ орындарына және кері қарай жерүсті қозғалысын жүзеге асыруға және әуе кемелерін тұрақта орналастыруға/тұраққа қоюға көмектесетін ақпарат қамтылған.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб осы Қағиданың 3) тармақшасында санамаланған барлық элементтердің анық көрсетілуін қамтамасыз етуі тиіс;
2) магниттік ауытқу. Картада ақиқат және магниттік солтүстік стрелкасы, ең жақын тұрған градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы, сондай-ақ магниттік ауытқудың жылдық өзгеруі көрсетілуі тиіс;
3) әуеайлақ туралы мәліметтер. Осы картада бейнеленетін аймаққа қатысты әуеайлақ/тікұшақ айлағы картасында қамтылған барлық ақпарат соған ұқсас көрсетіледі, соның ішінде:
ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен перронның артып кету шамасы;
әуе кемелерінің тұрақ орындары бар перрондар және тиісті жағдайларда, әуе кемелерінің түрлері бойынша көтергіштік қабілеті немесе шектеулері, тұраққа көзбен шолып қою жүйелерінің орналасуы мен түрін қоса алғанда, жарық-сигналды құралдар, таңбалау және басқа көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары;
тұрақ орындарының географиялық координаталары;
ҰҚЖ жанында күту орындарын қоса алғанда, белгілерді көрсетумен рулеждік жолдарына кіру және егер орнатылған болса, аралық күту орындары, сондай-ақ «тоқта» сызықтарының оттары;
егер мұндай учаскелер белгіленген болса, тиісті түрде қосымша ақпарат енгізілген қауіпті учаскелердің орналасқан жері;
РЖ тиісті осьтік сызығы нүктелерінің географиялық координаталары;
әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету шекаралары;
арналары және қажетті жағдайда, қосылу мекенжайлары көрсетілген тиісті байланыс құралдары;
бұрып-жылжу кедергілері;
әуе кемелеріне қызмет көрсету алаңдары және пайдалану мақсаттарына арналған құрылыстар;
VОR тексеру пункті және осы құралдың радиожиілігі;
бейнеленетін жұмыс алаңының әуе кемелерін пайдалану үшін тұрақты түрде жарамсыз болатын кез келген бөлігі анық белгіленеді.

3. Требования к составлению карты наземного аэродромного
движения
1. На данной карте для летных экипажей содержится подробная информация, помогающая осуществлять наземное движение воздушных судов от рулежных дорожек к местам стоянки и обратно, а также размещение на стоянке/постановку на стоянку воздушных судов.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район и масштаб должны обеспечивать четкое отображение всех элементов перечисленных в подпункте 4) настоящих Правил;
2) обозначения. На карте указывается название города или населенного пункта, обслуживаемого аэродромом, и название этого аэродрома;
3) магнитное склонение. На карте должны указываться стрелки истинного и магнитного севера, магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, а также годовое изменение магнитного склонения;
4) сведения об аэродроме. На данной карте указывается аналогичным образом вся содержащаяся на карте аэродрома/вертодрома информация, относящаяся к изображаемой зоне, включая:
превышение перрона с точностью до ближайшего метра или фута;
перроны с местами стоянок воздушных судов в соответствующих случаях, несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, светосигнальные средства, маркировка и другие средства визуального наведения и управления, включая местоположение и тип систем визуальной постановки на стоянку;
географические координаты мест стоянки;
рулежные дорожки с указанием обозначений ширины с точностью до ближайшего метра, несущей способности, или по необходимости, ограничений по типам воздушных судов, светосигнальных средств, маркировки, включая места ожидания у ВПП, если установлены промежуточные места ожидания огни линии «стоп» и другие средства визуального наведения и управления;
местоположения опасных участков с надлежащим нанесением дополнительной информации, если такие участки установлены;
стандартные маршруты для рулящих воздушных судов с указателями, если такие маршруты установлены;
географические координаты точек соответствующей осевой линии РД;
границы диспетчерского обслуживания воздушного движения;
соответствующие средства связи с указанием их каналов при необходимости, адреса подключения;
препятствия для руления;
площадки обслуживания воздушных судов и сооружения, предназначенные для эксплуатационных целей;
пункт проверки VОR и радиочастоту данного средства;
четко обозначается любая часть изображаемой рабочей площади, которая постоянно непригодна для использования воздушными судами.

3. Жерүсті әуеайлақ қозғалысының картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы картада ұшу экипаждары үшін әуе кемелерінің рулеждік жолдарынан тұрақ орындарына және кері қарай жерүсті қозғалысын жүзеге асыруға және әуе кемелерін тұрақта орналастыруға/тұраққа қоюға көмектесетін егжей-тегжейлі ақпарат қамтылған.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб осы Қағиданың 4) тармақшасында санамаланған барлық элементтердің анық көрсетілуін қамтамасыз етуі тиіс;
2) белгілер. Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың немесе елді мекеннің және сол әуеайлақтың атауы көрсетілуі тиіс;
3) магниттік ауытқу. Картада ақиқат және магниттік солтүстік стрелкалары, ең жақын тұрған градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы, сондай-ақ магниттік ауытқудың жылдық өзгеруі көрсетілуі тиіс;
4) әуеайлақ туралы мәліметтер. Бұл картада бейнеленетін аймаққа қатысты әуеайлақ/тікұшақ айлағы картасында қамтылған барлық ақпарат соған ұқсас көрсетіледі, соның ішінде:
ең жақын метрге немесе футқа дейінгі дәлдікпен перроннан артып кету шамасы;
әуе кемелерінің тұрақ орындары бар перрондар және тиісті жағдайларда, әуе кемелерінің түрлері бойынша көтергіштік қабілеті немесе шектеулері, тұраққа көзбен шолып қою жүйелерінің орналасуы мен түрін қоса алғанда, жарық-сигналды құралдар, таңбалау және басқа да көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары;
тұрақ орындарының географиялық координаталары;
белгілері ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен, ені, көтергіштік қабілеті немесе қажеттілігіне қарай әуе кемелерінің түрлері бойынша шектеулер, егер аралық күту орындары орнатылған болса, ҰҚЖ жанында күту орындары қоса алғанда, жарық-сигналды құралдар, таңбалау көрсетілген рулеждік жолақтары және «тоқта» сызықтарының оттары және басқа да көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары;
егер мұндай учаскелер белгіленген болса, тиісті түрде қосымша ақпарат енгізілген қауіпті учаскелердің орналасқан жері;
егер мұндай бағыттар белгіленген болса, бұрылатын әуе кемелері үшін көрсеткіштері бар стандартты бағыттар;
РЖ тиісті осьтік сызығы нүктелерінің географиялық координаталары;
әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету шекаралары;
арналары және қажеттілігіне қарай қосылу мекенжайлары көрсетілген тиісті байланыс құралдары;
жермен жүру кедергілері;
әуе кемелеріне қызмет көрсету алаңдары және пайдалану мақсаттарына арналған құрылыстар;
VОR тексеру пункті және осы құралдың радиожиілігі;
бейнеленетін жұмыс алаңының әуе кемелерінің пайдалануына тұрақты түрде жарамсыз болатын кез келген бөлігі анық белгіленеді.

4. Требования к составлению карты аэродромных препятствий,
тип А
1. Карта такого типа в сочетании с соответствующей информацией, опубликованной в AIP, обеспечивает эксплуатанта сведениями, необходимыми для соблюдения эксплуатационных ограничений, предназначенных для обеспечения при каждом полете такой загрузки воздушного судна, чтобы это воздушное судно удовлетворяло требованиям минимальных летно-технических характеристик.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Размеры каждой карты должны быть достаточными для включения всех существенных препятствий;
2) горизонтальный масштаб. Горизонтальный масштаб должен выбираться в пределах от 1:10 000 до 1:15 000;
3) вертикальный масштаб. Вертикальный масштаб должен быть в десять раз крупнее горизонтального масштаба;
4) формат. На карты должны наноситься план и профиль каждой ВПП, примыкающей к ней концевой полосы торможения или полосы свободной от препятствий, зоны траектории взлета и существенных препятствий;
5) магнитное склонение. На карте должно указываться магнитное склонение с точностью до одного градуса и дата информации;
6) обозначения. На карте должны указываться название государства, в котором расположен аэродром, название города, района или населенного пункта, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение(я) ВПП;
7) аэронавигационные данные. На карте должны указываться:
все существенные препятствия в зоне взлета;
зона траектории взлета;
объявленные расстояния;
вид в плане и профиль;
8) точность. На карте должны указываться степень достигаемой точности.
5. Требования к составлению карты местности
для точного захода на посадку
1. Данная карта содержит подробную информацию о профиле местности в пределах заданного участка конечного этапа захода на посадку в целях предоставления летно-эксплуатационным предприятиям возможности оценки того, насколько данная местность оказывает влияние на определение высоты принятия решения при использовании радиовысотомеров.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) обозначения. На карте должны указываться название государства, в котором расположен аэродром, название города, района или населенного пункта, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение(я) ВПП;
2) информация в плане и профиле. Карта должны включать:
план местности с интервалом 1 метр (3 фута) на участке 60 метров (200 футов) по обеим сторонам от продолжения осевой линии ВПП в тех же пределах, что и профиль, причем горизонтали наносятся относительно уровня порога ВПП;
обозначение участков, где высота местности или любого объекта на местности, обозначенного на плане, может отразиться на показаниях радиовысотомера;

4. Әуеайлақ кедергілерінің картасын жасауға қойылатын талаптар, «А» түрі
1. Осындай үлгідегі карта АІР-та жарияланған тиісті ақпаратпен бірге пайдаланушыны әуе кемесі әрбір ұшқан сайын ол әуе кемесінің ең төменгі техникалық ұшу сипаттамаларына жауап беретіндей етіп жүктелуін қамтамасыз етуге арналған пайдалану шектеулерін сақтау үшін қажетті мәліметтермен қамтамасыз етеді.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Әрбір картаның көлемі барлық маңызды кедергілерді енгізуге жеткілікті болуы тиіс;
2) көлденең масштаб. Көлденең масштаб 1:10 000 мен 1:15 000 шегінде таңдалуы тиіс;
3) тік масштаб. Тік масштаб көлденең масштабтан он есе ірі болуы тиіс;
4) формат. Карталарға әрбір ҰҚЖ, оған шектес шекті тежеу жолағының немесе кедергіден бос жолақтың, ұшып көтерілу траекториясы мен маңызды кедергілер аймағының жоспары мен пішіні салынуы тиіс;
5) магниттік ауытқу. Картада бір градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы және ақпарат күні көрсетілуі тиіс;
6) белгілер. Картада әуеайлақ орналасқан мемлекеттің, осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы мен ҰҚЖ белгісі (белгілері) көрсетілуі тиіс;
7) аэронавигациялық деректер. Картада мыналар көрсетілуі тиіс:
ұшып көтерілу аймағындағы барлық маңызды кедергілер;
ұшып көтерілу траекториясының аймағы;
жарияланған арақашықтықтар;
жоспардағы көрінісі мен пішіні;
8) дәлдік. Картада қол жеткізілетін дәлдік дәрежесі көрсетілуі тиіс.
5. Қонуға дәл кіруге арналған жердің картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы карта ұшуды пайдалану кәсіпорындарына биіктікті өлшеу радиоқұралдарын пайдалану кезінде шешім қабылдау үшін биіктікті айқындауға жергілікті жердің қаншалықты ықпал ететіндігін бағалау мүмкіндігін беру мақсатында жергілікті жердің қонуға кірудің соңғы кезеңінің берілген учаскесі шегіндегі пішіні егжей-тегжейлі ақпаратты қамтиды.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) белгілер. Картада әуеайлақ орналасқан мемлекеттің, осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы мен ҰҚЖ белгісі (белгілері) көрсетілуі тиіс;
2) жоспар мен пішін туралы ақпарат. Карта мыналарды қамтуы тиіс:
ҰҚЖ осьтік сызығы жалғасынан екі жаққа қарай 60 м учаскеде 1 м (3 фут) аралығымен пішін шектерінде жасалған жергілікті жердің жоспары, бұл ретте көлденең бағыты ҰҚЖ шегінің деңгейіне қатысты белгіленеді;
жергілікті жердің немесе жоспарда белгіленген кез келген объектінің биіктігі өлшеу радиоқұралының көрсеткіштерінде көрінуі мүмкін учаскелерді белгілеу;

профиль местности в пределах 900 метров (3000 футов) от порога вдоль продолжения осевой линии ВПП;
установки огней приближения, но только в том случае, если данная установка, целиком или частично, отличается от профиля осевой линии на ±3 метра (10 футов).
6. Требования к составлению карты района
1. На данной карте содержится информация, помогающая летному экипажу выполнять полет по приборам на этапах перехода от полета по маршруту к этапу захода на посадку на аэродром, перехода от этапа взлета/ухода на второй круг к полету по маршруту и полеты в районах со сложными маршрутами ОВД или сложной структурой воздушного пространства.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Район, изображаемый на каждой карте должен включать точки, которые четко определяют маршруты вылета и прилета.
На данной карте должен указываться линейный масштаб;
2) обозначения. На каждой карте должно указываться название изображаемого воздушного пространства;
3) техногенная среда и топография. На карту должны наноситься общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой, более важной для значения карты, информации;
4) магнитное склонение. На карте должно указываться магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса;
5) пеленги, линии пути и радиалы. На карте должны указываться магнитные пеленги, линии пути и радиалы;
6) аэронавигационные данные. На карте должны указываться следующие аэронавигационные данные:
все аэродромы, влияющие на систему маршрутов в районе данного аэродрома;
запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны с указанием их обозначений и вертикальных границ;
система ОВД, включающая радионавигационные средства, боковые и вертикальные границы всего установленного воздушного пространства и соответствующий класс воздушного пространства;
все основные точки, определяющие маршруты в районе аэродрома и расстояния между ними;
минимальные абсолютные высоты полета по маршрутам;
средства связи с указанием их каналов.
7. Требования к составлению карты стандартного вылета по
приборам (SID)
1. Данная карта обеспечивает летный экипаж информацией, дающей ему возможность выполнять положения установленного стандартного маршрута вылета по приборам от этапа взлета до этапа полета по маршруту.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район должен быть достаточным для указания точки, где начинается маршрут вылета, оговоренной основной точкой, в которой может быть начат этап полета по маршруту ОВД.
Если карта выполнена в масштабе, должен указываться графический масштаб;

жергілікті жердің шектен ҰҚЖ осьтік желісінің жалғасы бойымен 900 м (3000 фут) шегіндегі пішіні;
жақындау оттарын орнату, бірақ олар толығымен немесе ішінара осьтік сызық пішінінен ±3 м (10 футқа) ерекшеленетін болса ғана орнатылады.
6. Аудан картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы картада ұшу экипажына бағыт бойынша ұшу кезеңінен әуеайлаққа қонуға кіру кезеңіне ауысу, ұшып көтерілу/екінші айналымға кету кезеңінен бағыт бойынша ұшу кезеңіне ауысу кезінде аспаптар бойынша және ӘҚҚ күрделі бағыттары немесе әуе кеңістігінің күрделі құрылымы аудандарын ұшуды орындауға көмектесетін ақпарат қамтылады.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Әрбір картада бейнеленген аудан ұшып шығу және ұшып келу бағыттарын нақты белгілейтін нүктелерді қамтуы тиіс.
Бұл картада желілік масштаб көрсетілуі тиіс;
2) белгілер. Әрбір картада бейнеленетін әуе кеңістігінің атауы көрсетілуі тиіс;
3) техногенді орта және топография. Егер картаның мәні үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындатпайтын болса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылуы тиіс;
4) магниттік ауытқу. Картада ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы көрсетілуі тиіс;
5) пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар. Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар көрсетілуі тиіс;
6) аэронавигациялық деректер. Картада мынадай аэронавигациялық деректер көрсетілуі тиіс:
осы әуеайлақ ауданындағы бағыттар жүйесіне әсер ететін барлық әуеайлақтар;
белгілері мен тік шекараларын көрсетумен тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар;
радионавигациялық құралдарды, барлық белгіленген әуе кеңістігінің бүйірлік және тік бағытты шекараларын және әуе кеңістігінің тиісті класын қамтитын ӘҚҚ жүйесі;
әуеайлақ ауданындағы бағыттарды және олардың арасындағы арақашықтықты белгілейтін барлық негізгі нүктелер;
бағыттар бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктіктері;
арналарын көрсетумен байланыс құралдары.
7. Аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасын (SID) жасауға қойылатын талаптар
1. Осы карта ұшу экипажын аспаптар бойынша белгіленген ұшып шығудың стандартты бағыттарының ұшып көтерілу кезеңінен бастап бағыт бойынша ұшу кезеңіне дейінгі ережелерін орындау мүмкіндігін беретін ақпаратпен қамтамасыз етеді.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан ұшып шығу бағыты басталатын нүктені көрсету үшін жеткілікті және ӘҚҚ бағыты бойынша ұшу кезеңі басталуы мүмкін негізгі нүктемен ескертілген болуы тиіс.
Егер карта масштабта орындалған болса, графикалық масштабы көрсетілуі тиіс;

2) проекция. На карте должны указываться градуировочные штрихи с постоянными интервалами в соответствующих местах вдоль внутренней рамки;
3) обозначения. На карте должны указываться названия города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение(я) стандартного(ых) маршрута(ов) вылета по приборам в соответствии с требованиями главы 5 раздела 3 части I тома II Правил аэронавигационного обслуживания «Производство полетов воздушных судов» (PANS-OPS, Doc. 8168);
4) техногенная среда и топография. На карту должны наноситься общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой, более важной для значения карты, информации;
5) магнитное склонение. На карте должно указываться магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, используемое при определении магнитных пеленгов, линий пути и радиалов;
6) пеленги, линии пути и радиалы. На карте должны указываться магнитные пеленги, линии пути и радиалы;
7) аэронавигационные данные. На карте должны указываться следующие аэронавигационные данные:
все аэродромы, влияющие на предписанный маршрут стандартного вылета по приборам;
запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны с указанием их обозначений и вертикальных границ;
радионавигационные средства, включая координаты, наименование открытым текстом, обозначение частоту, канал DME и превышение местоположения DME с точностью до 30 м (100 футов);
графическое описание каждого маршрута вылета по приборам, включая индекс, основные точки, линию пути или радиал вдоль каждого участка маршрута(ов), расстояния между основными точками, минимальные абсолютные высоты полета по маршрутам;
наименования-коды основных точек, не маркированных радионавигационными средствами, их географические координаты, пеленг и расстояние;
используемые схемы полета в зоне ожидания;
абсолютную/относительную высоту перехода;
текстовое описание маршрута(ов) стандартного вылета по приборам.
8. Требования к составлению карты стандартного прибытия по
приборам (STAR)
1. Данная карта обеспечивает летный экипаж информацией, дающей ему возможность выполнять положения установленного стандартного маршрута прибытия по приборам от этапа полета по маршруту до этапа захода на посадку.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район должен быть достаточным для указания точек, в которых заканчивается этап полета и начинается этап захода на посадку.
Если карта выполнена в масштабе, должен указываться графический масштаб;

2) проекция. Картада ішкі шеңбер бойымен тиісті жерлерде тұрақты аралықтарымен бірге дәйектеу сызықшалары көрсетілуі тиіс;
3) белгілер. Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы және «Әуе кемелерінің ұшуды орындауы» аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары ІІ томы І бөлігі 3-бөлімі 5-тарауының талаптарына (PANS-OPS, Doc. 8168) сәйкес аспаптар бойынша ұшып шығудың стандартты бағыт(тар)ының белгісі (белгілері) көрсетілуі тиіс;
4) техногенді орта және топография. Егер картаның мәні үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындатпайтын болса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылуы тиіс;
5) магниттік ауытқу. Картада магниттік пеленгтерді, жол сызықтары мен радиалдарды айқындау кезінде қолданылатын магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетілуі тиіс;
6) пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар. Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар көрсетілуі тиіс;
7) аэронавигациялық деректер. Картада мынадай аэронавигациялық деректер көрсетілуі тиіс:
аспаптар бойынша стандартты ұшып шығудың алдын ала белгіленген бағытына әсер ететін барлық әуеайлақтар;
белгілері мен тік шекараларын көрсетумен тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар;
координаталарды қоса алғанда, радионавигациялық құралдары ашып жазылған атауы, жиілік белгісі, DME арнасы және DME орналасу орнының 30 м (100 футқа) дейінгі дәлдікпен артып кету шамасы;
бағыт (бағыттар) учаскесі әрқайсысының бойымен индексін, негізгі нүктелерін, жол сызығын немесе радиалын қоса алғанда, аспаптар бойынша әрбір ұшып шығу бағытының графикалық сипаттамасы, негізгі нүктелердің арасындағы қашықтығы, бағыттар бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі;
радионавигациялық құралдармен таңбаланбаған негізгі нүктелердің атау-кодтары, олардың географиялық координаталары, пеленгі және арақашықтығы;
күту аймағында қолданылатын ұшу схемалары;
ауысудың абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
аспаптар бойынша стандартты ұшу бағытының (бағыттарының) мәтіндік сипаттамасы.
8. Аспаптар бойынша стандартты ұшып келу картасын (STAR) жасауға қойылатын талаптар
1. Осы карта ұшу экипажын аспаптар бойынша белгіленген ұшып келудің стандартты бағыттарының бағыт бойынша ұшу кезеңінен қонуға кіру кезеңіне дейінгі ережелерін орындау мүмкіндігін беретін ақпаратпен қамтамасыз етеді.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан ұшу кезеңі аяқталып, қонуға кіру кезеңі басталатын нүктелерді көрсету үшін жеткілікті болуы тиіс.
Егер карта масштабта орындалған болса, графикалық масштабы көрсетіледі;

2) проекция. На карте должны указываться градуировочные штрихи с постоянными интервалами в соответствующих местах вдоль внутренней рамки;
3) обозначения. На карте должны указываться названия города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома;
4) техногенная среда и топография. На карту должны наноситься общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой, более важной информации;
5) магнитное склонение. На карте должно указываться магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, используемое при определении магнитных пеленгов, линий пути и радиалов;
6) пеленги, линии пути и радиалы. На карте должны указываться магнитные пеленги, линии пути и радиалы;
7) аэронавигационные данные. На карте должны указываться следующие аэронавигационные данные:
все аэродромы, влияющие на предписанный маршрут стандартного прибытия по приборам;
запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны с указанием их обозначений и вертикальных границ;
радионавигационные средства, включая координаты, наименование открытым текстом, обозначение частоты, канал DME и превышение местоположения DME с точностью до 30 м (100 футов);
графическое описание каждого стандартного маршрута прибытия по приборам, включая индекс, основные точки, линию пути или радиал вдоль каждого участка маршрута(ов), расстояния между основными точками, минимальные абсолютные высоты полета по маршрутам;
наименования-коды основных точек, не маркированных радионавигационными средствами, их географические координаты, пеленг и расстояние;
используемые схемы полета в зоне ожидания;
абсолютную/относительную высоту перехода;
текстовое описание маршрута(ов) стандартного прибытия по приборам.
9. Требования к составлению карты захода на посадку по
приборам
1. Карта такого типа обеспечивает летные экипажи информацией, которая позволяет им выполнять полет согласно утвержденной схеме захода на посадку по приборам на ВПП назначения, включая уход на второй круг в соответствующих случаях, в установленной схеме полета в зоне ожидания.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район должен быть достаточным для включения всех участков схемы захода на посадку по приборам и таких дополнительных зон, которые могут потребоваться для данного типа захода на посадку.
На карте должен указываться как числовой, так и линейный масштаб в виде на плане, в километрах.
Масштаб дальности должен указываться непосредственно под профилем схемы на посадку по приборам. Он не обязательно будет соответствовать масштабу, указанному в плане;

2) проекция. Картада ішкі шеңбер бойымен тиісті жерлерде тұрақты аралықтарымен бірге дәйектеу сызықшалары көрсетілуі тиіс;
3) белгілер. Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы көрсетілуі тиіс;
4) техногенді орта және топография. Егер картаның мәні үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындайтын болса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылуы тиіс;
5) магниттік ауытқу. Картада магниттік пеленгтерді, жол сызықтары мен радиалдарды айқындау кезінде қолданылатын магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетілуі тиіс;
6) пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар. Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар көрсетілуі тиіс;
7) аэронавигациялық деректер. Картада мынадай аэронавигациялық деректер көрсетілуі тиіс:
аспаптар бойынша стандартты ұшып келудің алдын ала белгіленген бағытына әсер ететін барлық әуеайлақтар;
белгілері мен тік бағытты шекараларын көрсетумен тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар;
координаталарды қоса алғанда, радионавигациялық құралдары, ашып жазылған атауы, жиілік белгісі, DME арнасы және DME орналасу орнының 30 м (100 футқа) дейінгі дәлдікпен теңіздің орташа деңгейінен асып түсу шамасы;
әрқайсысының бағыт (бағыттар) учаскесі бойымен индексін, негізгі нүктелерін, жол сызығын немесе радиалын қоса алғанда, аспаптар бойынша әрбір стандартты ұшып келу бағытының графикалық сипаттамасы, негізгі нүктелердің арасындағы қашықтықтар, бағыттар бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі;
радионавигациялық құралдармен таңбаланбаған негізгі нүктелердің атау-кодтары, олардың географиялық координаталары, пеленг және арақашықтығы;
күту аймағында қолданылатын схемалар;
ауысудың абсолюттік/салыстырма биіктігі;
аспаптар бойынша стандартты ұшу бағытының (бағыттарының) мәтіндік сипаттамасы.
9. Аспаптар бойынша қонуға кіру картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы үлгідегі карта ұшу экипаждарын ұшуды межелі ҰҚЖ-ға аспаптар бойынша қонуға кірудің бекітілген схемасына сәйкес орындауға, соның ішінде екінші айналымға кету және тиісті жағдайларда, күту аймағындағы белгіленген ұшу схемасына сәйкес орындауға мүмкіндік беретін ақпаратпен қамтамасыз етеді.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының барлық учаскелерін және осындай қонуға кіру үлгісіне қажет болуы мүмкін осындай қосымша аймақтарды кіргізу үшін жеткілікті болуы тиіс.
Картада жоспар түріндегі сандық та, сызықты да масштаб километрмен көрсетілуі тиіс.
Ұзақтық масштабы тікелей аспаптар бойынша қону схемаларының пішіні түрінде көрсетілуі тиіс. Оның жоспарда көрсетілген масштабқа сәйкес болуы міндетті емес;

2) обозначения. На карте должны указываться название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение схемы захода на посадку по приборам в соответствии с требованиями главы 9 раздела 4 части I тома II Правил аэронавигационного обслуживания «Производство полетов воздушных судов» (PANS-OPS, Doc 8168);
3) техногенная среда и топография. На карту должна наноситься информация об искусственных сооружениях и топографии, необходимая для безопасного выполнения схемы захода на посадку по приборам, включая уход на второй круг, полета в соответствующей схеме ожидания и схеме визуального маневрирования (полета по кругу), если это определено. Топографическая информация сопровождается пояснительными надписями только в случае необходимости для облегчения ее понимания, как минимум, воспроизводятся границы участков земной поверхности и контуры крупных озер и рек;
4) магнитное склонение. На карте должно указываться магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, используемое при определении магнитных пеленгов, линий пути и радиалов;
5) пеленги, линии пути и радиалы. На карте должны указываться магнитные пеленги, линии пути и радиалы;
6) аэронавигационные данные. На карте должны быть показаны:
все аэродромы, характерные признаки которых хорошо различимы с воздуха;
схема ВПП должна приводиться (для наглядности в достаточно крупном плане) для:
1) аэродрома на котором выполняется данная схема;
2) аэродромов, оказывающих влияние на схему воздушного движения или расположенных таким образом, что в неблагоприятных погодных условиях они могут быть приняты за аэродром назначения;
превышение аэродрома и порога ВПП или, в соответствующих случаях, наибольшее значение превышения зоны приземления;
все существенные препятствия, с превышением с точностью до метра, с округлением в большую сторону;
запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны, которые могут повлиять на выполнение схем полета, со своими обозначениями и вертикальными границами;
навигационные средства, необходимые для выполнения захода на посадку;
частоты радиосвязи и позывные необходимые для выполнения захода на посадку;
на карту должна наноситься минимальная абсолютная высота в секторе с четким указанием сектора, к которому она относится;
линии пути захода на посадку и ухода на второй круг;
пеленги, линии пути, радиалы и расстояния или время, необходимые для выполнения схемы;
схема зоны ожидания, с указаниями минимальной высоты и временем полета в зоне ожидания;
профиль, как правило, должен изображаться ниже вида в плане и сопровождаться следующими сведениями: аэродром, линия пути схемы захода на посадку, градиент снижения, пеленги, расстояния или время, абсолютные/относительные высоты, контрольные точки.

2) белгілер. Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы және «Әуе кемелерінің ұшуды орындауы» аэронавигациялық қызмет көрсету қағидаларының ІІ томы І бөлігінің 4-бөлімі 9-тарауының талаптарына (PANS-OPS, Doc. 8168) сәйкес аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының белгісі көрсетілуі тиіс;
3) техногенді орта және топография. Картаға екінші айналымға кетуді, тиісті күту схемасында және, егер белгіленген болса, көзбен шолып маневрлеу (айналып ұшу) схемасы бойынша ұшуды қоса алғанда, аспаптар бойынша қонуға кіру схемасын қауіпсіз орындау үшін қажетті жасанды құрылыстар мен топография туралы ақпарат жазылуы тиіс. Топографиялық ақпарат тек қажет болған жағдайда ғана түсіндірме жазбалармен сүйемелденеді және оны түсінуді оңайлату үшін, кем дегенде, жерүсті және ірі көлдер мен өзендердің учаске шекаралары суреттеледі;
4) магниттік ауытқу. Картада магниттік пеленгтерді, жол сызықтарын және радиалдарды айқындау кезінде қолданылатын магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетілуі тиіс;
5) пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар. Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар көрсетілуі тиіс;
6) аэронавигациялық деректер. Картада мыналар көрсетілуі тиіс:
сипаттамалық белгілері әуеден жақсы ажыратылатын барлық әуеайлақтар; ҰҚЖ схемасы мыналар үшін келтірілуі тиіс (көрнекі болу үшін жеткілікті үлкейтіп көрсетілген):
1) осы схема орындалатын әуежай;
2) әуе қозғалысы схемасына әсер ететін немесе қолайсыз ауа райы жағдайында межелі әуеайлақ ретінде қабылдануы мүмкін болатындай етіп орналасқан әуеайлақтар;
әуеайлақтан және ҰҚЖ шегінен артып кету немесе тиісті жағдайларда жерге қону аймағынан артып кетудің ең жоғары мәні;
ұлғаю жағына қарай жинақтап метрге дейінгі дәлдікпен ұлғайтылған барлық маңызды кедергілер;
өз белгілері мен тік бағытты шекаралары бар ұшу схемасын орындауға әсер етуі мүмкін тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар;
қонуға кіруді орындау үшін қажетті навигациялық құралдар;
қонуға кіруді орындау үшін қажетті радиобайланыс жиіліктері және шақыру белгілері;
картаға өзі кіретін секторды анық көрсететін ең төменгі абсолюттік биіктік енгізілуі тиіс;
қонуға кіру және екінші айналымға кету сызықтары;
пеленгтер, жол сызықтары, радиалдар және арақашықтық немесе схеманы орындауға қажетті уақыт;
ең төменгі биіктік пен күту аймағындағы ұшу уақыты көрсетілген күту аймағының схемасы;
пішін, әдетте, жоспардағы бейнесінен кіші болып бейнеленуі және мына мәліметтерді қамтуы тиіс: әуеайлақ, қонуға кіру схемасы жолының сызығы, төмендеу градиенті, пеленгтер, арақашықтықтар немесе уақыт, абсолюттік/салыстырмалы биіктіктер, бақылау нүктелері.

10. Требования к составлению карты визуального захода
на посадку
1. На данной карте содержится информация, помогающая летным экипажам осуществлять переход от этапа полета по маршруту/снижения к этапу захода на посадку на заданную посадочную ВПП по визуальным ориентирам.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Должен использоваться достаточно крупный масштаб, чтобы обеспечить изображение всех элементов рельефа и плана аэродрома;
2) обозначения. На карте должно указываться название города или населенного пункта, обслуживаемого аэродромом, и название этого аэродрома;
3) техногенная среда и топография. На карте должны указываться естественные и искусственные наземные ориентиры, рельеф, береговые линии, озера, реки и ручьи;
4) магнитное склонение. На карте должно указываться магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса;
5) пеленги, линии пути и радиалы. На карте должны указываться магнитные пеленги, линии пути и радиалы;
6) аэронавигационные данные. На карте должны быть показаны:
все аэродромы, обозначенные по расположению ВПП;
превышение аэродрома указанное на видном месте;
все существенные препятствия, их относительную высоту над превышением аэродрома с точностью до одного метра;
запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны, со своими обозначениями и вертикальными границами.
11. Требования к составлению обзорной карты минимальных
абсолютных высот УВД
1. Данная дополнительная карта содержит информацию, которая будет позволять летным экипажам контролировать абсолютные высоты, назначенные диспетчером с использованием системы наблюдения ОВД, и осуществлять их перекрестную проверку.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район должен быть достаточным для наглядного отображения информации, касающейся схем векторения.
Карта должна выполняться в том же масштабе, что и карта района;
2) обозначения. На каждой карте должно указываться название аэродрома, для которого установлены схемы векторения;
3) техногенная среда и топография. На карте должны наноситься общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой, более важной информации;
4) магнитное склонение. Должно указываться магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса;
5) пеленги, линии пути и радиалы. На карте должны указываться магнитные пеленги, линии пути и радиалы;
6) аэронавигационные данные. На карте должны быть показаны:
все аэродромы, влияющие на систему маршрутов в районе данного аэродрома;
превышение аэродрома с точностью до ближайшего метра;
запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны с указанием их обозначений;
радионавигационные средства с указанием их обозначений;
боковые границы соответствующего установленного пространства;
точки пути в схемах стандартного вылета и прибытия по приборам;
минимальные абсолютные высоты векторения;

10. Қонуға көзбен шолып кіру картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы картада ұшу экипаждарына көзбен шолу бағдарымен бағыт бойынша ұшуға/қонуға кіруге төмендеу кезеңінен белгіленген ҰҚЖ-ға қонуға кіру кезеңіне ауысуды жүзеге асыруға көмектесетін ақпарат қамтылған.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Әуеайлақ бедері мен жоспарының барлық элементтерінің бейнеленуін қамтамасыз ету үшін жеткілікті ірі масштаб қолданылуы тиіс;
2) белгілер. Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың немесе елді мекеннің атауы және осы әуеайлақтың атауы көрсетілуі тиіс;
3) техногенді орта және топография. Картада табиғи және жасанды жерүсті бағдарлары, бедер, жағалық сызықтар, көлдер, өзендер мен бұлақтар көрсетілуі тиіс;
4) магниттік ауытқу. Картада ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқу көрсетілуі тиіс;
5) пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар. Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар көрсетілуі тиіс;
6) аэронавигациялық деректер. Картада мыналар көрсетілуі тиіс:
ҰҚЖ орналасуы бойынша барлық әуеайлақтар;
көрінетін жерде белгіленген әуеайлақтан артып кету;
барлық маңызды кедергілер, бір метрге дейінгі дәлдікпен олардың әуеайлақтан артып кетуі үстіндегі салыстырмалы биіктігі;
өзінің белгілері және тік шекаралары бар тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар.
11. ӘҚБ ең төменгі абсолюттік биіктігінің шолу картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы қосымша картада ұшу экипаждарына ӘҚҚ бақылау жүйелерін пайдалана отырып диспетчер белгілеген абсолюттік биіктіктерді бақылауды және оларды екі жақты тексеруді жүзеге асыру мүмкіндігін беретін ақпарат қамтылған.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан векторлау схемаларына қатысты ақпаратты көрнекі көрсету үшін жеткілікті болуы тиіс.
Карта аудан картасы жасалған масштабта орындалуы тиіс;
2) белгілер. Әрбір картада векторлау схемалары белгіленген әуеайлақтың атауы көрсетілуі тиіс;
3) техногенді орта және топография. Егер картаның мәні үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындатпайтын болса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылуы тиіс;
4) магниттік ауытқу. Картада ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқу көрсетілуі тиіс;
5) пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар. Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар көрсетілуі тиіс;
6) аэронавигациялық деректер. Картада мыналар көрсетілуі тиіс:
осы әуеайлақ ауданындағы бағыттар жүйесіне әсер ететін барлық әуеайлақтар;
ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен әуеайлақтаң артып кетуі;
олардың белгілері көрсетілген тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар;
олардың белгілері көрсетілген радионавигациялық құралдар;
тиісті белгіленген кеңістіктің бүйірлік шекаралары;
аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу және ұшып келу схемаларындағы жол нүктелері;
ең төменгі абсолюттік векторлау биіктіктері;

круги равных расстояний с интервалами 20 километров, или когда это применимо, с интервалами 10 километров.
частоты радиосвязи соответствующих органов управления воздушным движением.

20 км аралықтармен немесе ол қолданылатын болса 10 км аралықтармен бірдей қашықтық айналымдары;
тиісті ӘҚБ органдарының радиобайланыс жиіліктері.