Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Шымкент" на 2014 - 2023 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2014 года № 821. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2018 года № 818 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.12.2018 № 818 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 184 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Стратегию развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Шымкент" на 2014 – 2023 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 июля 2014 года № 821
Стратегия
развития акционерного общества
"Национальная компания "Социально – предпринимательская
корпорация "Шымкент" на 2014–2023 годы
Стратегия развития акционерного общества "Национальная компания "Социально – предпринимательская корпорация "Шымкент" (далее – СПК) на 2014–2023 годы (далее – Стратегия) разработана в соответствии с Правилами разработки, утверждения стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2011 года № 1236 и Концепцией развития СПК, одобренной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1382 (далее – Концепция).
Стратегия носит концептуальный характер и не включает в себя описание организационных мероприятий и документальных процедур, которые будут выработаны после согласования и утверждения Стратегии.
Стратегия является основой для разработки последующих программных документов, среднесрочных планов развития, прогнозных финансовых моделей, а также бюджета СПК.
Настоящая Стратегия определяет миссию, видение, стратегические направления, цели, задачи, мероприятия, механизмы их реализации и показатели результатов деятельности на ближайшие 10 лет и разработана с учетом основных направлений:

"Шымкент" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 - 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 шілдедегі № 821 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 818 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 10.12.2018 № 818 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 184-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Шымкент" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 23 шілдедегі
№ 821 қаулысымен
бекітілген
"Шымкент" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық
компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға
арналған даму стратегиясы
"Шымкент" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ӘКК) 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясы (бұдан әрі – Стратегия) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қазандағы № 1236 қаулысымен бекітілген Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ оларды іске асырудың мониторингі мен оны бағалау қағидаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 1382 қаулысымен мақұлданған Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды дамыту тұжырымдамасына (бұдан әрі – Тұжырымдама) сәйкес әзірленген.
Стратегияның тұжырымдамалық сипаты бар және Стратегия келісіліп, бекітілгеннен кейін әзірленетін ұйымдастырушылық іс-шаралар мен құжаттамалық рәсімдердің сипатын қамтымайды.
Стратегия кейінгі бағдарламалық құжаттарды, орта мерзімді даму жоспарларын, болжамды қаржы модельдерін, сондай-ақ ӘКК бюджетін әзірлеу үшін негіз болып табылады.
Осы Стратегия таяудағы 10 жылға арналған миссияны, пайымды, стратегиялық бағыттарды, мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды, оларды іске асыру тетіктері мен қызмет нәтижелерінің көрсеткіштерін айқындайды және мыналардың:

1) Послания Президента Республики Казахстан – Лидера Нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Стратегия "Казахстан – 2050" – новый политический курс состоявшегося государства" от 14 декабря 2012 года;
2) Указа Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года № 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года";
3) Указа Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О Cтратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года";
4) Указа Президента Республики Казахстан от 4 июня 2013 года № 579 "Об утверждении Концепции инновационного развития Республики Казахстан до 2020 года";
5) Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан";
6) Указа Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 "О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан";
7) Указа Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 "О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан";
8) постановления Правительства Республики Казахстан от 30 января 2009 года № 90 "Об утверждении Плана развития регионального финансового центра города Алматы до 2015 года";
9) постановления Правительства Республики Казахстан № 1382 от 31 октября 2012 года "Об одобрении Концепции развития социально-предпринимательских корпораций";
10) постановления Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2010 года № 1308 "Об утверждении Программы по развитию инноваций и содействию технологической модернизации в Республике Казахстан на 2010–2014 годы";
11) постановления Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 "Об утверждении Программы "Дорожная карта бизнеса – 2020";
12) постановления Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 254 "Об утверждении Программы "Производительность – 2020";
13) постановления Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2010 года № 1145 "Об утверждении Программы по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Республики Казахстан на 2010–2014 годы".
При создании СПК определена идея формирования региональных локомотивов для экономического развития. СПК была определена роль устойчивой бизнес-структуры, деятельность которой направлена на достижение социальных, экономических и культурных целей населения региона.
Разработка Стратегии обусловливается:

1) Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың "Қазақстан-2050" Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты 2012 жылғы 14 желтоқсандағы Қазақстан халқына Жолдауының;
2) "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығының;
3) "Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығының;
4) "Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі инновациялық даму тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 4 маусымдағы № 579 Жарлығының;
5) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығының;
6) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығының;
7) "Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығының;
8) "Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының 2015 жылға дейінгі даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қаңтардағы № 90 қаулысының;
9) "Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды дамыту тұжырымдамасын мақұлдау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 1382 қаулысының;
9) "Қазақстан Республикасында инновацияларды дамыту және технологиялық жаңғыртуға жәрдемдесу жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қарашадағы № 1308 қаулысының;
11) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысының;
12) "Өнімділік – 2020" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 наурыздағы № 254 қаулысының;
13) "Қазақстан Республикасында инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қазандағы № 1145 қаулысының негізгі бағыттарын ескере отырып әзірленген.
ӘКК-ні құру кезінде экономикалық даму үшін өңірлік локомотивтерді қалыптастыру идеясы айқындалды. ӘКК-ге қызметі өңірдің әлеуметтік, экономикалық және мәдени мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған орнықты бизнес құрылымның рөлі белгіленді.
Стратегияны әзірлеу мыналармен негізделеді:

1) необходимостью иметь целевые ориентиры долгосрочного социально-экономического развития с четкими представлениями об основных приоритетах, источниках и механизмах их реализации;
2) необходимостью гармоничного развития социальной сферы региона;
3) определением направлений и сфер деятельности, приоритетных для реализации потенциала СПК;
4) формированием политики развития и модели функционирования СПК;
5) выработкой комплекса мер, направленных на обеспечение дальнейшего становления СПК в качестве регионального института развития.
1. Анализ текущего состояния
Анализ внешней среды
В соответствии со Стратегией 2050 "Новый политический курс состоявшегося государства" главная цель, которой к 2050 году войти в число 30–ти самых развитых государств мира, перед Южно-Казахстанской областью (далее – ЮКО) стоят задачи по дальнейшему социально–экономическому развитию.
Площадь региона составляет 117,3 тыс. кв. км, или 4,3% территории республики, население области – 2693,1 тыс. человек, или 15, 8% численности населения Республики.
Доля области в производстве внутреннего валового продукта республики составила 5,2%. ЮКО граничит на востоке с Жамбылской областью, на севере – с Карагандинской областью, на западе – с Кызылординской областью и на юге – с Республикой Узбекистан. ЮКО расположена на пересечении (авиационного, железнодорожного и автомобильного) путей связывающих между собой государства Азиатского региона, Ближнего и Среднего Востока и Европы, что обеспечивает конкурентные преимущества области для сбыта продукции реального сектора экономики, а также дает возможность развития экспортоориентированного производства и приграничной торговли. Регион располагает всеми необходимыми предпосылками для развития логистики.
Земельные ресурсы области составляют 3224,9 млн. га, из которых под посевную площадь используются 733,1 тыс. га, площадь орошаемых земель составляет 447,4 тыс. га. Существуют благоприятные климатические условия для выращивания хлопчатника, табака, овощебахчевых культур и винограда, возможность использования пастбищ как круглогодовой кормовой базы, что способствует развитию животноводства.
На территории ЮКО сосредоточены крупные месторождения: барита и угля, железных и полиметаллических руд, урана и фосфора, бентонитовых глин и вермикулита, талька и известняка, гранита и мрамора, гипса и кварцевых песков. По запасам урана область занимает первое место, по запасам фосфоритов и железных руд – третье место в Казахстане.
Высокие темпы роста численности населения ЮКО положительно влияют на рост экономически активного населения. В структуре занятого населения 89,6% составляет население в трудоспособном возрасте, 10,4% - нетрудоспособного возраста. Удельный вес населения области с высшим образованием составляет 25,7%, с незаконченным высшим образованием – около 2,0%, среднее и среднее специальное образование имеют более 70% населения.
Экономика ЮКО за последние 10 лет имеет положительную динамику роста по всем основным показателям. Валовой региональный продукт области вырос с 310,7 в 2003 году до 1791,4 млрд. тенге (расчетный показатель) в 2013 году, или в 5,8 раз. Валовой региональный продукт на душу населения за этот период вырос в 4,7 раза и составил 678,6 тыс. тенге.
Рисунок 1. Динамика роста ВРП, млрд. тенге

1) негізгі басымдықтар, оларды іске асыру көздері мен тетіктері туралы нақты түсінігі бар әлеуметтік-экономикалық дамудың нысаналы бағдарларының болу қажеттігі;
2) өңірдің әлеуметтік саласын үйлесімді дамыту қажеттігі;
3) ӘКК әлеуетін іске асыру үшін басым бағыттар мен қызмет салаларын айқындау;
4) ӘКК-ні дамыту және оның жұмыс істеу саясатын қалыптастыру;
5) ӘКК-нің өңірлік даму институты ретінде одан әрі қалыптасуына бағытталған шаралар кешенін әзірлеу.
1. Ағымдағы жағдайды талдау
Сыртқы ортаны талдау
Басты мақсаты әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіру болған "Стратегия – 2050: Қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" стратегиясына сәйкес Оңтүстік Қазақстан облысының (бұдан әрі – ОҚО) алдында одан әрі әлеуметтік-экономикалық даму міндеті тұр.
Өңірдің ауданы – 117,3 мың шаршы км немесе республика аумағының 4,3 %-ы, облыс халқының саны – 2 693,1 мың адам немесе республика халқының 15,8 %-ы.
Республиканың жалпы ішкі өнімінің өндірісіндегі облыс үлесі 5,2 %-ды құрады.
ОҚО шығысында Жамбыл облысымен, солтүстігінде Қарағанды облысымен, батысында Қызылорда облысымен және оңтүстігінде Өзбекстан Республикасымен шектесіп жатыр. ОҚО Азия өңірінің, Таяу және Орта Шығыс пен Еуропаның мемлекеттерін өзара байланыстырып жатқан жолдардың (авиация, теміржол және автомобиль) тоғысында орналасқан, мұның өзі экономиканың нақты секторының өнімін өткізу үшін облысқа артықшылық береді, сондай-ақ экспортқа бағдарланған өндіріс пен шекара маңындағы сауданы дамытуға мүмкіндік береді. Өңірде логистиканы дамыту үшін қажетті барлық алғышарттар бар.
Облыстың жер ресурстары 3 224,9 млн. га құрайды, оның ішінде 733,1 мың га егістік алқабы ретінде пайдаланылады, суарылатын жер алқабы 447,4 мың га құрайды. Климаттық жағдайлары мақта, темекі, көкөніс-бақша дақылдары мен жүзім өсіруге қолайлы, жайылымдарды жыл бойы жем-шөп базасы ретінде пайдалануға мүмкіндік бар, мұның өзі мал шаруашылығын дамытуға ықпал етеді.
ОҚО аумағында мынадай ірі кен орындары бар: барит және көмір, темір және полиметалл кендері, уран және фосфор, бентонит сазбалшығы мен вермикулит, тальк және әктас, гранит және мәрмәр, гипс және кварц құмы. Уран қоры бойынша облыс Қазақстан бойынша бірінші орында, фосфориттер мен темір кені бойынша – үшінші орында.
ОҚО-дағы халық санының өсу қарқынының жоғары болуы экономикалық белсенді халық санының өсуіне оң әсерін тигізеді. Жұмыспен қамтылған халық құрылымының 89,6 %-ын еңбекке қабілетті жастағы тұрғындар құрайды, 10,4 %-ы – еңбек етуге қабілетсіз жаста. Облыстың жоғары білімі бар тұрғындарының үлес салмағы 25,7 %-ды, аяқталмаған жоғары білімі бар – шамамен 2,0 %-ды құрайды, тұрғындардың 70 %-дан астамының орта және арнаулы орта білімі бар.
Соңғы 10 жылда ОҚО экономикасы барлық негізгі көрсеткіштер бойынша оң өсу серпінін көрсетіп отыр. Облыстың жалпы өңірлік өнімі 2003 жылғы 310,7-ден 2013 жылы 1 791, 4 млрд. теңгеге (есептік көрсеткіш) дейін немесе 5,8 есе өсті. Осы кезеңде жан басына шаққандағы жалпы өңірлік өнім 4,7 есе өсіп, 678,6 мың теңгені құрады.
1-сурет. ЖӨӨ өсу серпіні, млрд. теңге

В структуре валового регионального продукта наибольшую долю занимает промышленность 19,7%, сельское хозяйство – 8,6%, оптовая и розничная торговля – 4,8%, строительство – 7,2%. Быстрый рост валового регионального продукта за последние годы связан с ростом инвестиций, вкладываемых в развитие реального сектора и оживлением на рынке недвижимости.
СПК и ее дочерние организации осуществляют деятельность в сфере промышленности, сельского хозяйства, малого и среднего бизнеса, жилищно-коммунального хозяйства, торговли и в инвестиционной сфере.
Промышленность является одной из главных отраслей, определяющих развитие экономики области. На долю промышленности приходится 19,7% валового регионального продукта, в то же время доля промышленной продукции региона в общереспубликанском масштабе составляет 2,9%.
В сфере промышленного производства работают 144 крупных, средних и 521 малых предприятий. В этой сфере занято около 45 тысяч человек.
Современную территориальную структуру промышленного производства формирует крупная промышленность, расположенная: в городах Шымкент и Кентау; районах: Мактааральском, Сузакском, Сарыагашском, Сайрамском, Отырарском и Тюлькубасском районах. Наибольшую долю в объеме промышленной продукции области занимают город Шымкент (42,3%) и Сузакский район (25,5%).
В территориальном разделении труда область специализируется на производстве и переработке сельскохозяйственной продукции, производстве нефти и нефтепродуктов, текстильной продукции, продукции строительных материалов, металлургии, уранового производства.
Рисунок 2. Доля промышленного производства ЮКО по видам экономической
деятельности, %
Источник: департамент статистики ЮКО, 2013 г.
Объем промышленного производства в январе – декабре 2013 года составил – 552011,3 млн. тенге в действующих ценах, что на 2,3% больше, чем в 2012 году.
Темпы роста промышленного производства были обеспечены "разноскоростными" темпами роста отраслей промышленности региона - обрабатывающей и горнодобывающей.

Жалпы өңірлік өнім құрылымында ең қомақты үлес өнеркәсіпке тиесілі – 19,7 %, ауыл шаруашылығы – 8,6 %, көтерме және бөлшек сауда – 4,8 %, құрылыс – 7,2 %. Жалпы өңірлік өнімнің соңғы жылдардағы жылдам өсуі нақты секторды дамытуға құйылатын инвестициялардың өсуіне және жылжымайтын мүлік нарығының жандануына байланысты.
ӘКК мен оның еншілес ұйымдары өз қызметін өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, шағын және орта бизнес, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, сауда салалары мен инвестиция саласында жүзеге асырады.
Өнеркәсіп басты салалардың бірі бола отырып, облыс экономикасының дамуын айқындайды. Жалпы өңірлік өнімнің 19,7 %-ы өнеркәсіпке тиесілі, дегенмен өңірдің өнеркәсіптік өнімінің жалпыреспубликалық ауқымдағы үлесі 2,9 %-ды құрайды.
Өнеркәсіптік өндіріс саласында 144 ірі, орта және 521 шағын кәсіпорын жұмыс істейді. Осы салада 45 мыңға жуық адам жұмыспен қамтылған.
Өнеркәсіптік өндірістің қазіргі заманғы аумақтық құрылымын ірі өнеркәсіп құрайды, олар: Шымкент және Кентау қалаларында; Мақтаарал, Созақ, Сарыағаш, Сайрам, Отырар және Түлкібас аудандарында орналасқан. Облыстың өнеркәсіптік өнімінің көлемінде ең қомақты үлесті Шымкент қаласы (42,3 %) мен Созақ ауданы (25,5 %) алады.
Еңбектің аумақтық бөлінісінде облыс ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру мен өңдеуге, мұнай мен мұнай өнімдерін, тоқыма өнімдерін, құрылыс материалдарының өнімдерін өндіруге, металлургияға, уран өндірісіне маманданған.
2-сурет. Экономикалық қызмет түрлері бойынша ОҚО өнеркәсіптік өндірісінің үлесі, %
Дереккөз: ОҚО Статистика департаменті, 2013 ж.
2013 жылғы қаңтар – желтоқсандағы өнеркәсіптік өндіріс көлемі қолданыстағы бағамен 552 011,3 млн. теңгені құрады, бұл 2012 жылға қарағанда 2,3 % артық.
Өнеркәсіптік өндірістің өсу қарқыны өңірдің өнеркәсіп салаларының – өңдеуші өнеркәсіп пен кен өндіру өнеркәсібінің "жылдамдығы әртүрлі" өсу қарқындарымен қамтамасыз етілді.

Горнодобывающая промышленность является интенсивно развивающейся отраслью экономики региона. Доля горнодобывающей промышленности в общем объеме промышленности выросла с 3,5% в 2003 году до 26% в 2013 году. В отрасль привлечены крупные инвестиции, позволившие существенно обновить имущественный комплекс.
Приоритетным направлением отрасли является комплексное использование минерально-сырьевых ресурсов и создание конечных переделов их переработки, обеспечивающих выход на изделия высокой товарной готовности с учетом спроса внутреннего и внешнего рынков, а также преимущественного вовлечения в комплексную переработку забалансовых руд, отвалов и хвостов, повторной отработки целиков.
В структуре обрабатывающей промышленности превалируют отрасли:

Кен өндіру өнеркәсібі өңір экономикасының қарқынды дамып келе жатқан саласы болып табылады. Өнеркәсіптің жалпы көлеміндегі кен өндіру өнеркәсібінің үлесі 2003 жылғы 3,5 %-дан 2013 жылы 26 %-ға дейін өсті. Салаға ірі инвестициялар тартылып, мүліктік кешенді айтарлықтай жаңартуға мүмкіндік берді.
Минералдық шикізат ресурстарын пайдалану және олардан өңдеу арқылы алынған, ішкі және сыртқы нарықтардағы сұранысты, сондай-ақ баланстан тыс кендерді, қалдықтар мен үйінділерді кешенді қайта өңдеуге артықшылықпен тартуды, кесектерді қайтадан өңдеуді ескере отырып, тауарлық әзірлігі жоғары бұйымдарға шығуды қамтамасыз ететін соңғы өнімдерді жасау саланың басым бағыты болып табылады.
Өңдеуші өнеркәсіптің құрылымында мынадай салалар басымдыққа ие:

1) производство продуктов питания и напитков – 41,8%;
2) металлургическая промышленность – 13,7%;
3) отрасль по производству прочей неметаллической минеральной продукции – 10,2%;
4) производство текстильных изделий – 5,4%;
5) производство кокса и продуктов нефтепереработки – 8,6%.
Рисунок 3. Степень износа и коэффициент обновления основных средств, %
При анализе степени износа основных средств в отраслях и коэффициента их обновления выявлено следующее:

1) тамақ өнімдері мен сусындар өндірісі – 41,8 %;
2) металлургия өнеркәсібі – 13,7 %;
3) өзге де бейметалл минералды өнімдер өндірісі жөніндегі сала – 10,2 %;
4) тоқыма бұйымдарының өндірісі – 5,4 %;
5) кокс және мұнай өңдеу өнімдерінің өндірісі – 8,6 %.
3-сурет. Негізгі құралдардың тозу дәрежесі және оларды жаңарту коэффициенті, %
Салалардағы негізгі құралдардың тозу дәрежесін және оларды жаңарту коэффициентіне талдау жасаған кезде мыналар анықталды:

1) в отраслях: производство текстильных изделий и одежды, производство кокса и продуктов нефтепереработки, производство прочей неметаллической продукции были осуществлены капитальные мероприятия по техническому перевооружению действующих производств и строительству новых;
2) в отраслях: машиностроение, производство основных фармацевтических продуктов, металлургическая и химическая промышленности основные средства имеют высокую степень износа.
Основным приоритетом в развитии обрабатывающей отрасли является проведение политики модернизации предприятий в рамках государственных программ, реализация инвестиционных и инновационных проектов, развитие в области новых сфер деятельности, позволяющих увеличить уровень технологических переделов и повысить добавленную стоимость в экономике.
Инвестиционная сфера
Сложившийся бизнес-климат является благоприятным для привлечения инвестиций в реальную экономику, в то же время инвестиционные ресурсы распределяются между регионами области неравномерно, в основном концентрируясь в городах и богатых природными ресурсами регионах.
Объем инвестиций в основной капитал области за десять лет возрос более чем в 9 раз и в 2013 году составил 415,5 млрд. тенге. Средства местного бюджета составили 56,7 млрд. тенге, доля составила 13,6%; республиканского бюджета – 51,96 млрд. тенге, доля – 12,5%, собственные средства составили 113,6 млрд. тенге, доля – 27,4%, иностранные инвестиции – 20,4 млрд. тенге, доля – 4,9%. Доля заемных средств составила 41,6%, или 172,8 млрд. тенге.

1) мына: тоқыма бұйымдары мен киім өндірісі, кокс және мұнай өңдеу өнімдерінің өндірісі, өзге де бейметалл минералды өнімдер өндірісі салаларында өндірістердің жұмыс істеп тұрғандарын техникалық қайта жарақтандыру және жаңаларын салу бойынша күрделі іс-шаралар жүзеге асырылды;
2) мына: машина жасау, негізгі фармацевтикалық өнімдер өндірісі, металлургия және химия өнеркәсібі салаларындағы негізгі құралдардың тозу дәрежесі өте жоғары.
Мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде кәсіпорындарды жаңғырту саясатын жүргізу, инвестициялық және инновациялық жобаларды іске асыру, облыста технологиялық қайта өңдеу деңгейін ұлғайтуға және экономикадағы қосылған құнды арттыруға мүмкіндік беретін жаңа салаларды дамыту өңдеуші өнеркәсіпті дамытудағы негізі басымдық болып табылады.
Инвестиция саласы
Қалыптасып отырған бизнес-климат нақты экономикаға инвестициялар тарту үшін қолайлы болып табылады, дегенмен инвестициялық ресурстар облыс өңірлерінің арасында біркелкі бөлінбей, негізінен, қалаларға және табиғи ресурстарға бай өңірлерге шоғырланады.
Облыстың негізгі капиталына инвестициялардың көлемі тоғыз жыл ішінде 9 еседен астам өсіп, 2013 жылы млрд. теңгені құрады. Жергілікті бюджет қаражаты 56,7 млрд. теңгені құрап, үлесі 13,6 % болды; республикалық бюджет – 51,96 млрд. теңгені құрап, үлесі – 12,5 % болды, меншікті қаражат 113,6 млрд. теңгені құрап, үлесі – 27,4 % болды, шетелдік инвестициялар – 20,4 млрд. теңгені құрады, үлесі – 4,9 %. Қарыз қаражатының үлесі 41,6 % немесе 172,8 млрд. теңге болды.

105860
66 619
1 421
79250,5
итого
262 595
273 094
315 300
415523,9
Источник: Департамент статистики ЮКО
Недостаточный темп роста объемов инвестиций связан с ценовыми колебаниями и снижением спроса на основных рынках сбыта экспортной продукции, снижением кредитной активности банков второго уровня из-за сокращения источников их внешних заимствований.
Основными проблемами развития инвестиционного потенциала области являются:

105 860
66 619
1 421
79 250,5
Жиыны
262 595
273 094
315 300
415 523,9
Дереккөз: ОҚО Статистика департаменті
Инвестициялар көлемінің өсу қарқынының жеткіліксіз болуы экспорттық өнімнің негізгі өткізу нарықтарындағы бағалардың ауытқуымен және сұраныстың азаюымен, сыртқы қарыз алу көздерінің қысқаруы салдарынан екінші деңгейдегі банктердің кредиттік белсенділігінің төмендеуімен байланысты.
Мыналар облыстың инвестициялық әлеуетін дамытудың негізгі проблемалары болып табылады:

1) отсутствие эффективных инструментов привлечения прямых иностранных инвестиций;
2) недостаточная информированность об инвестиционных возможностях региона, неактивный поиск потенциальных инвесторов;
3) ограниченная инвестиционная инфраструктура региона;
4) недостаточный уровень разработки инвестиционных проектов;
5) медленные темпы привлечения инвестиций в развитие производств по глубокой переработке сырья, в приоритетные секторы экономики.
В этой связи одной из основных задач в части развития инвестиционной политики является содействие привлечению инвестиций в сферу обрабатывающего производства и развития инфраструктурного сектора экономики, поиск альтернативных вариантов финансирования инвестиционной деятельности, повышения роли региональных институтов развития, ориентированных на привлечение инвестиций в национальную экономику, в обеспечении притока инвестиционных ресурсов в регион.
Реализация стратегии инновационного развития
Государственной программы форсированного
индустриально-инновационного развития.
Положительным тенденциям развития промышленности области способствовала активизация инвестиционной деятельности в рамках Государственной программы форсированного индустриально–инновационного развития.
В рамках Карты индустриализации в ЮКО реализуются 170 проектов с общим объемом инвестиций 705,2 млрд. тенге и созданием 21,4 тысяч рабочих мест. За 2010 – 2013 годы реализовано 103 инвестиционных проектов на сумму 146,7 млрд. тенге, создано 8873 новых рабочих мест.
В том числе в 2013 года реализовано 46 проектов на общую сумму 41,0 млрд. тенге, создано более 3637 рабочих мест.
Производительность труда в обрабатывающей промышленности: в 2010 году составила 8820,0 тыс. тенге/чел, в 2011 году – 8334 тыс. тенге/чел, в 2012 году – 9550,0 тыс. тенге/чел, в 2013 году – 9802,0 тыс. тенге/чел.
Количество созданных и использованных новых технологий и объектов техники в 2010 году составила 70 единиц, в 2011 году составила 130 единиц, в 2012 году – 145 единиц.
В рамках Карты индустриализации реализуются инвестиционные проекты с участием иностранного капитала на общую сумму 1,5 млрд. тенге: акционерное общество "Шымкентцемент" (Италия), товарищество с ограниченной ответственностью "Сейітбек әулеті" ЖШС (КНР), товарищество с ограниченной ответственностью "Ақ құс" (Иран)и другие.
Доля инновационно–активных предприятий увеличилась до 7,0% от общего числа предприятий, объем инновационной продукции вырос до 14,9 млрд. тенге.
В целях решения задач по оказанию содействия инновационным проектам и действующим предприятиям во внедрении новых технологий, обществом создана дочерняя организация по поддержке инноваций и привлечения инвестиций – товарищество с ограниченной ответственностью "Шымкент инновация".
Между товариществом с ограниченной ответственностью "Шымкент инновация" и товариществом с ограниченной ответственностью "Промондис Казахстан" подписано соглашение о реализации программы по энергосбережению, использовании эффективных технологий в процессе использования энергии и создании совместного предприятия по строительству станции солнечной энергии.
Кроме того подписаны соглашения о создании совместного предприятия между товариществом с ограниченной ответственностью "Технология 21" и товариществом с ограниченной ответственностью "Schafer" по переработке мусора; между компаниями "WaterLabKz" и "Arionex" – по внедрению технологии очистки воды. Проводятся работы по созданию совместного предприятия с малазийской компанией "Flamoff" по производству оборудования пожаротушения, с американскими компаниями по производству электродвигателей.
Основными проблемами в развитии инновационной деятельности являются:

1) тікелей шетелдік инвестицияларды тартудың тиімді құралдарының болмауы;
2) өңірдің инвестициялық мүмкіндіктері туралы хабардар етудің жеткіліксіздігі, әлеуетті инвесторлардың белсенді іздестірілмеуі;
3) өңірдің инвестициялық инфрақұрылымының шектеулі болуы;
4) инвестициялық жобаларды әзірлеудің жеткіліксіз деңгейі;
5) шикізатты терең өңдеу өндірістеріне, экономиканың басым секторларына инвестиция тарту қарқынының баяу болуы.
Осыған байланысты өңдеуші өнеркәсіп саласына тартуға жәрдемдесу және экономиканың инфрақұрылымдық секторын дамыту, инвестициялық қызметті қаржыландырудың баламалы нұсқаларын іздестіру, ұлттық экономикаға инвестиция тартуға, өңірге инвестиция ағынын қамтамасыз етуге бағдарланған өңірлік даму институттарының рөлін жоғарылату инвестициялық саясатты дамыту бөлігіндегі негізгі міндеттердің бірі болып табылады.
Инновациялық даму стратегиясын, Үдемелі индустриялық-инновациялық дамудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыру.
Үдемелі индустриялық-инновациялық дамудың мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде инвестициялық қызметті жандандыру облыстың өнеркәсібін дамытудағы оң үрдістерге ықпалын тигізді.
Индустрияландыру картасының шеңберінде ОҚО-да 170 жоба іске асырылуда, оларға құйылған инвестициялардың жалпы көлемі 705,2 млрд. теңге және 21,4 мың жұмыс орны құрылады. 2010 – 2013 жылдары 146,7 млрд. теңге сомасына 103 жоба іске асырылып, 8 873 жаңа жұмыс орны құрылды.
Оның ішінде 2013 жылы жалпы сомасы 41,0 млрд. теңге 46 жоба іске асырылып, 3 637-ден астам жұмыс орны құрылды.
Өңдеуші өнеркәсіптегі еңбек өнімділігі: 2010 жылы 8 820,0 мың теңге /адам, 2011 жылы – 8 334 мың теңге/адам, 2012 жылы – 9 550,0 мың теңге/адам, 2013 жылы – 9 802,0 мың теңге /адам құрады.
Құрылған және пайдаланылған жаңа технологиялар мен техника объектілерінің саны 2010 жылы 70 бірлікті, 2011 жылы 130 бірлікті, 2012 жылы – 145 бірлікті құрады.
Индустрияландыру картасының шеңберінде жалпы сомасы 1,5 млрд. теңге шетелдік капиталдың қатысуымен инвестициялық жобалар іске асырылуда: "Шымкентцемент" акционерлік қоғамы (Италия), "Сейітбек әулеті" ЖШС" (ҚХР), "Ақ құс" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Иран) және т.б.
Инновациялық белсенді кәсіпорындардың саны кәсіпорындардың жалпы санының 7,0 %-ына дейін ұлғайды, инновациялық өнім көлемі 14,9 млрд. теңгеге дейін өсті.
Инновациялық жобаларға және жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға жаңа технологияларды енгізуде жәрдем көрсету жөніндегі міндеттерді шешу мақсатында қоғам инновацияларды тарту және қолдау жөніндегі еншілес ұйым – "Шымкент инновация" жауапкершілігі шектеулі серіктестігін құрды.
"Шымкент инновация" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі мен "Промондис Казахстан" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің арасында энергия үнемдеу жөніндегі бағдарламаны іске асыру, энергия пайдалану процесінде тиімді технологияларды пайдалану және күн энергиясы станциясын салу бойынша бірлескен кәсіпорын құру туралы келісімге қол қойылды.
Бұдан басқа, "Технология 21" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі мен "Schafer" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің арасында қоқысты қайта өңдеу бойынша; "WaterLabKz" және "Arionex" компаниялары арасында су тазарту технологияларын енгізу бойынша бірлескен кәсіпорын құру туралы келісімдерге қол қойылды. "Flamoff" малайзиялық компаниясымен бірге өрт сөндіру жабдығын шығару бойынша, америкалық компаниялармен бірге электр қозғалтқыштар шығару бойынша бірлескен кәсіпорын құру жөнінде жұмыстар жүргізілуде.
Мыналар инновациялық қызметті дамытудың негізгі проблемалары болып табылады:

1) недостаточный уровень развития инновационной политики в регионах области;
2) неразвитость инновационной инфраструктуры;
3) низкая инновационная активность предприятий и низкая доля инновационной продукции;
4) низкий технологический уровень организаций;
5) недостаточность кадров, имеющих навыки работы в сфере инноваций и недостаточная связь между производством и наукой.
В целях дальнейшего развития инновационной политики будут приняты меры по развитию деятельности технопарка, индустриальных зон, дочерней организации СПК – товарищество с ограниченной ответственностью "Шымкент-инновация", повышению эффективности взаимодействия с акционерным обществом "Национальное Агентство по экспорту и инвестициям "KAZNEX INVEST", реализации программы "Производительность 2020" по модернизации предприятий, внедрению новых технологий.
Малое и среднее предпринимательство
Почти треть экономически активного населения области заняты предпринимательской деятельностью. Количество субъектов малого и среднего предпринимательства, активно работающих на рынке области, на 1 января 2014 года составило 125,8 тыс. единиц.
Самый многочисленный субъект сектора малого предпринимательства в ЮКО – индивидуальное предпринимательство – 51,9%, на втором месте крестьянские хозяйства – 43,9%, затем идут юридические лица – 4,2%.
Проблемами развития малого предпринимательства являются:
1) финансовые проблемы: нехватка денежных средств, дороговизна и недоступность банковских кредитов;
2) отсутствие в достаточном количестве оперативной информации как юридического, так и некоммерческого характера, четких инструкций и нормативных актов;
3) слабое развитие региональной инфраструктуры поддержки малого предпринимательства;
4) незначительное количество предприятий малого бизнеса в форме юридических лиц (7 % от общего количества малого предпринимательства);
5) низкий уровень подготовки предпринимателей – незнание и отсутствие навыков бизнес–планирования, управления, маркетинга, бухгалтерского учета и других знаний, умений и навыков, непосредственно связанных с ведением бизнеса.
Перспективными возможностями развития малого и среднего бизнеса является расширение условий для обеспечения эффективного развития и повышения конкурентоспособности предпринимательства путем предоставления со стороны институтов развития – товарищества с ограниченной ответственностью "Региональный инвестиционный центр Максимум" (далее РИЦ "Максимум"), Центром обслуживания предпринимателей (далее – ЦОП) и СПК: финансово-кредитной, информационной и консультационной, учебно-методической комплексной поддержки, а также повышение эффективности бизнес процессов.
Внешнеэкономическая деятельность

1) облыс өңірлерінде инновациялық саясатты дамытудың жеткіліксіз деңгейі;
2) инновациялық инфрақұрылымның дамытылмауы;
3) кәсіпорындардың инновациялық белсенділігінің төмен болуы және инновациялық өнім үлесінің аз болуы;
4) ұйымдардың технологиялық деңгейінің төмен болуы;
5) инновациялар саласында жұмыс дағдысы бар кадрлардың жеткіліксіз болуы және өндіріс пен ғылым арасындағы байланыстың нашар болуы.
Инновациялық саясатты одан әрі дамыту мақсатында технопарктің, индустриялық аймақтардың, ӘКК еншілес ұйымы – "Шымкент-инновация" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің қызметін дамыту, "KAZNEX INVEST" экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттігі" акционерлік қоғамымен өзара іс-ққимыл жасаудың тиімділігін арттыру, "Өнімділік 2020" бағдарламасын іске асыру, кәсіпорындарды жаңғырту, жаңа технологиялар енгізу жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Шағын және орта кәсіпкерлік
Облыстың экономикалық тұрғыдан белсенді халқының шамамен үштен бір бөлігі кәсіпкерлік қызметпен айналысады. Облыс нарығында белсенді жұмыс істейтін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің саны 2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 125,8 мың бірлікті құрады.
ОҚО-дағы шағын кәсіпкерлік секторының саны ең көп субъектісі – дара кәсіпкерлік – 51,9 %, екінші орында шаруа қожалықтары – 43,9 %, одан кейін заңды тұлғалар – 4,2 %.
Мыналар шағын кәсіпкерлікті дамыту проблемалары болып табылады:
1) қаржы проблемалары: ақша қаражатаның жетіспеуі, банк кредиттерінің қымбаттығы мен қол жетімсіздігі;
2) заңдық сипаттағы, сол сияқты коммерциялық емес сипаттағы жедел ақпараттың, айқын нұсқаулықтар мен нормативтік актілердің жеткілікті көлемінің болмауы;
3) шағын кәсіпкерлікті қолдаудың өңірлік инфрақұрылымының нашар дамуы;
4) заңды тұлғалар нысанындағы шағын бизнес кәсіпорындары санының аз болуы (шағын кәсіпкерліктің жалпы санының 7 %-ы);
5) кәсіпкерлерді даярлау деңгейінің төмен болуы – бизнес-жоспарлау, басқару, маркетинг, бухгалтерлік есеп дағдысының және бизнес жүргізуге тікелей қатысы бар басқа да білімнің, дағды мен машықтың болмауы және оны меңгермеуі.
"Максимум" өңірлік инвестициялық орталық" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі – "Максимум" ӨИО), Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығы (бұдан әрі – КҚО) және ӘКК тарапынан: қаржы – кредит, ақпараттық және консультациялық, оқу-әдістемелік кешенді қолдау көрсету жолымен кәсіпкерліктің бәсекеге қабілеттілігін тиімді дамытуды және жоғарылатуды қамтамасыз ету үшін жағдай жасау, сондай-ақ бизнес процестердің тиімділігін арттыру шағын және орта бизнесті дамытудың перспективалы мүмкіндіктері болып табылады.
Сыртқы экономикалық қызмет

Внешнеторговый оборот области за 12 месяцев 2013 года составил 735 254,4 млн. тенге, в том числе экспорт, соответственно – 441 028,0 млн. тенге, импорт – 294 226,4 млн. тенге. Экспорт со странами Таможенного Союза составил 47 211,2 млн. тенге, импорт – 61 651,2 млн. тенге.
Значительную долю в товарной структуре экспорта (без стран Таможенного Союза) занимают минеральные продукты – 61,9%; импорта: машины, оборудование, транспортные средства, приборы и аппараты, продукты химической промышленности, медикаменты.
ЮКО осуществляет импортные операции с более чем 90 странами мира. Основными торговыми партнерами области является Узбекистан и Российская Федерация, из стран дальнего зарубежья лидерами являются Китай, Украина и Германия. На их долю во внешнеторговом обороте области приходится соответственно 13,4 %, 3,8 % и 3,9%. К основным статьям импорта относится группа товаров инвестиционного назначения (технологическое оборудование, машины и запасные части к ним), что указывает на идущие процессы технического перевооружения и модернизации предприятий области.
В реализации экспортно-импортной политики предполагается:
1) содействие созданию условий для развития экспортных отраслей, способствование запуску проектов, ориентированных на экспортное производство;
2) запуск производств по Государственной программе форсированного индустриально-инновационного развития с высокой степенью глубокой обработки собственных товаров, которые могут конкурировать с импортным производством;
3) реализация инновационной политики, которая, как правило, является основным двигателем в развитии экспортной политики;
4) привлечение инвесторов и новых технологий в регион.
Сельское хозяйство
Одна из ключевых отраслей области, обеспечивающая население важнейшими продуктами питания. Область имеет благоприятные климатические условия для выращивания хлопчатника, табака, овощебахчевых культур и винограда, а также использование пастбищ как круглогодовой кормовой базы способствует развитию животноводства.
Доля в республиканском объеме валовой продукции сельского хозяйства составляет более 9%. В структуре валовой продукции сельского хозяйства превалирует продукция отрасли растениеводства (52,0%).
За последнее десятилетие развитие агропромышленного комплекса не было равномерным. В целом, отмечался рост производства сельскохозяйственной продукции, которое в 2013 году достигло уровня 299,3 млрд. тенге (в 2001 году – 55,4 млрд. тенге), в том числе продукция растениеводства составила 170,7 млрд. тенге, продукция животноводства – 127,5 млрд. тенге, объем услуг 1,1 млрд. тенге.
При сравнительной стабильности производства животноводческой продукции наблюдались колебания производства продукции растениеводства.
Урожайность основных сельскохозяйственных культур растет медленно, для чего нужны кардинальные агротехнические меры, применение новых технологий.

2013 жылдың 12 айы ішінде облыстың сыртқы сауда айналымы 735 254,4 млн. теңге құрады, оның ішінде экспорт, тиісінше – 441 028,0 млн. теңге, импорт – 294 226,4млн. теңге. Кеден одағының елдерімен экспорт 47 211,2 млн. теңге, импорт – 61 651,2 млн. теңге құрады.
Экспорттың тауарлық құрылымындағы қомақты үлесті (Кеден одағының елдерін есептемегенде) минералдық өнімдер – 61,9 %; импортта: машиналар, жабдықтар, көлік құралдары, аспаптар мен аппараттар, химия өнеркәсібінің өнімдері, медикаменттер алады.
ОҚО әлемнің 90-нан астам елімен импорттық операцияларды жүзеге асырады. Облыстың саудадағы негізгі әріптестері Өзбекстан мен Ресей Федерациясы болып табылады, алыс шет елдердің арасынан Қытай, Украина мен Германия көш басында. Облыстың сыртқы сауда айналымында олардың үлесіне тиісінше 13,4 %, 3,8 % және 3,9 % тиесілі. Импорттың негізгі баптарына инвестициялық мақсаттағы тауарлар топтары (технологиялық жабдық, машиналар мен олардың қосалқы бөлшектері) жатады, мұның өзі облыс кәсіпорындарын техникалық қайта жарақтандыру және жаңғырту процестерінің жүріп жатқанын көрсетеді.
Экспорт-импорт саясатын іске асыруда:
1) экспорттық салаларды дамыту үшін жағдай жасауға жәрдемдесу, экспорттық өндіріске бағдарланған жобаларды іске қосуға ықпал ету;
2) Үдемелі индустриялық-инновациялық дамытудың мемлекеттік бағдарламасына сәйкес терең өңделу дәрежесі жоғары, импорттық өндіріспен бәсекеге түсе алатын меншікті тауарлар өндірісін іске қосу;
3) әдетте, экспорттық саясатты дамытудағы негізгі қозғаушы күш болып табылатын инновациялық саясатты іске асыру;
4) өңірге инвесторларды және жаңа технологияларды тарту көзделіп отыр.
Ауыл шаруашылығы
Халықты аса маңызды тамақ өнімдерімен қамтамасыз ететін облыстың түйінді салаларының бірі. Облыстың климаттық жағдайлары мақта, темекі, көкөніс-бақша дақылдары мен жүзім өсіруге қолайлы, сондай-ақ жайылымдарды жыл бойы жем-шөп базасы ретінде пайдалану мал шаруашылығын дамытуға ықпал етеді.
Республикалық көлемдегі ауыл шаруашылығының жалпы өнімінің үлесі 9 %-дан асады. Ауыл шаруашылығының жалпы өнімінің құрылымында өсімдік шаруашылығының өнімдері басым (52,0 %).
Агроөнеркәсіптің соңғы онжылдықтағы дамуы біркелкі болған жоқ. Тұтастай алғанда, ауыл шаруашылығы өнімін өндіру көлемінің өскені байқалады, 2013 жылы ол 299,3 млрд. теңгеге дейінгі деңгейге жетті (2001 жылы – 55,4 млрд. теңге), оның ішінде өсімдік шаруашылығының өнімдері 170,7 млрд. теңгені, мал шаруашылығының өнімдері – 127,5 млрд. теңгені, көрсетілетін қызметтер көлемі 1,1 млрд. теңгені құрады.
Мал шаруашылығын өнімдерін өндіру салыстырмалы түрде орнықты болса, өсімдік шаруашылығын өнімдерін өндіруде біршама ауытқулар орын алды.
Негізгі ауыл шаруашылығы дақылдарының шығымдылығы баяу өсіп келеді, алайда түбегейлі агротехникалық шаралар, жаңа технологияларды қолдану қажет.

Наибольшую долю валовой продукции растениеводства занимают овощи и бахчевые культуры (59,9%), хлопок (15,2%), зерновые и зернобобовые культуры (15,7%).
За последние два года увеличились посевные площади сельскохозяйственных культур с внедрением капельного орошения.
В области каждый район имеет свои климатические условия и особенности почвы, поэтому развитие растениеводства опирается на характерные для данной местности условия.
Таблица 2. Анализ основных выращиваемых культур по области
Район, город
Общий объем посевов
Площадь основных засеваемых культур на сегодняшний день, тыс. га
г. Арыс
21,2
Озимая пшеница – 4,83
Сафлор – 7,1
сад – 4,3
г. Кентау
1,2
Овощи и фрукты – 0,38
Сад – 0,2
г. Туркестан
38,1
хлопок – 15,6
Овощи и фрукты – 3,1
сад – 5,8
г. Шымкент
3,2
сафлор – 1,0
Овощи и фрукты – 0,41
Байдибекский
73,7
Озимая пшеница – 18,4
Пшеница – 9,0
сафлор – 20
Казыгуртский
73,0
Озимая пшеница – 18,4
пшеница – 9,0
сафлор – 23
Мактааральский
137,8
Хлопок – 96,0
сад – 21,7
Ордабасинский
52,7
Озимая пшеница – 14,6
Хлопок – 10,2
Отырарский
16,3
Кукуруза – 4,5
сад – 2,4
Сайрамский
65,3
Озимая пшеница – 12,7
сафлор – 19,1
Овощи и фрукты – 5,3
Сарыагашский
60,9
Озимая пшеница – 14,8
сафлор – 10,4
Овощи и фрукты – 9,6
Созакский
9,8
Клевер – 1,2
Толебийский
66,6
Озимая пшеница – 12,7
сафлор – 15,0
Тюлькубасский
62,1
Озимая пшеница – 9,6
сафлор – 15,6
Шардаринский
56,0
хлопок – 24,0
сад – 12,2
Итого
738
Доля регионального производства по некоторым группам товаров мала по отношению к общереспубликанскому рынку продовольствия и не превышает 5% (мясо, мясопродукты, птица, рыбопродукты), по некоторым – сопоставима с объемом импорта (молочные продукты, консервированные фрукты и овощи).
Область производит около 700,0 тыс. тонн овощей и 80,0 тыс. тонн плодов и ягод, имеется 30 перерабатывающих предприятий общей мощностью более 90 тыс. тонн в год. Максимальная загруженность мощностей указанных предприятий может переработать всего 18% от общего валового сбора/производства овощей, плодов и ягод. Лишь по муке, хлебобулочным и мучным изделиям, маслу растительному, напиткам доля регионального производства достигает 15 – 25%.
Проблемы развития растениеводства:
1) недостаточное применение агротехнических мер и внедрение новых технологий, низкая урожайность культур;
2) большое количество мелких агроформирований (более 62% агроформирований имеют земельные наделы менее 5 га);
3) низкая доля системных и инфраструктурных проектов (развитие плодового садоводства, строительство сети фрукто – овощехранилищ, теплиц);
4) отсутствие логистики распределения, поставок, сбыта, и соответствующей системы обслуживания (логистического сервиса) готовой продукции;

Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің жалпы көлемінде көкөніс және бақша дақылдары (59,9 %), мақта (15,2 %), бидай және бидай-бұршақ дақылдары (15,7 %) қомақты үлес алады.
Соңғы екі жылда тамшылатып суарылатын ауыл шаруашылығы дақылдарының егістік алқабы ұлғайтылды.
Облыстағы әрбір өңірдің өзіндік климаттық жағдайлары және топырағының ерекшелігі бар, сондықтан өсімдік шаруашылығын дамыту осы жерлерге тән жағдайларға тәуелді.
2-кесте. Облыс бойынша өсірілетін негізгі дақылдарды талдау
Аудан, қала
Жалпы егістік көлемі
Бүгінгі күні егілетін негізгі дақылдардың ауданы, мың га
Арыс қ.
21,2
Күздік бидай – 4,83
Сафлор – 7,1
Бақ – 4,3
Кентау қ.
1,2
Көкөніс пен жемістер – 0,38
Бақ – 0,2
Түркістан қ.
38,1
Мақта – 15,6
Көкөніс пен жемістер – 3,1
Бақ – 5,8
Шымкент қ.
3,2
Сафлор – 1,0
Көкөніс пен жемістер – 0,41
Бәйдібек
73,7
Күздік бидай – 18,4
Бидай – 9,0
Сафлор – 20
Қазығұрт
73,0
Күздік бидай – 18,4
Бидай – 9,0
Сафлор – 23
Мақтаарал
137,8
Мақта – 96,0
Бақ – 21,7
Ордабасы
52,7
Күздік бидай – 14,6
Мақта – 10,2
Отырар
16,3
Жүгері – 4,5
Бақ – 2,4
Сайрам
65,3
Күздік бидай – 12,7
Сафлор – 19,1
Көкөніс пен жемістер – 5,3
Сарыағаш
60,9
Күздік бидай – 14,8
Сафлор – 10,4
Көкөніс пен жемістер– 9,6
Созақ
9,8
Жоңышқа – 1,2
Төлеби
66,6
Күздік бидай – 12,7
Сафлор – 15,0
Түлкібас
62,1
Күздік бидай – 9,6
Сафлор – 15,6
Шардара
56,0
Мақта – 24,0
Бақ – 12,2
Жиыны
738
Жалпы республикалық азық-түлік нарығына қатысты кейбір тауар топтары бойынша өңірлік өндірістің үлесі өте аз және 5 %-дан аспайды (ет, ет өнімдері, құс, балық өнімдері), кейбір тауар топтары бойынша – импорт көлемімен мөлшерлес (сүт өнімдері, консервіленген жемістер мен көкөністер).
Облыс 700,0 мың тоннаға жуық көкөніс пен 80,0 мың тонна жеміс-жидек өнімдерін береді, жалпы қуаты жылына 90 мың тоннадан асатын 30 өңдеуші кәсіпорын бар. Көрсетілген кәсіпорындар барынша жүктелген жағдайда, көкөніс, жеміс-жидек жинаудың/өндірудің жалпы көлемінің барлығы 18 %-ын өңдеуге болады. Ұн, нан-тоқаш және ұннан жасалған бұйымдар, өсімдік майы, сусындар бойынша ғана өңірлік өндірістің үлесі 15-25 %-ға жетеді.
Өсімдік шаруашылығын дамытудың проблемалары:
1) агротехникалық шаралардың және жаңа технологияларды енгізудің жеткіліксіз қолданылуы,дақылдар шығымдылығының төмен болуы;
2) ұсақ агроқұрылымдар санының көп болуы (агроқұрылымдардың 62 %-ының жер үлесі 5 га аз);
3) жүйелік және инфрақұрылымдық жобалар үлесінің төмен болуы (жеміс бақша шаруашылығын дамыту, жеміс-көкөніс сақтау қоймаларын, жылыжайлар салу);
4) дайын өнімді тарату, жеткізу, өткізу логистикасының және қызмет көрсетудің тиісті жүйесінің (логистикалық сервистің) болмауы;

5) недостаток и неэффективное использование поливной воды;
6) снижение плодородия земли и снижение мер защиты;
7) необеспеченность сельхоз товаропроизводителей семенами высоких репродукций;
8) необеспеченность саженцами многолетних насаждений;
9) недостаточное применение минеральных удобрений и химических средств защиты растений;
10) изношенность сельскохозяйственной техники области;
11) проблема в доступности финансировании сельхоз товаропроизводителей из-за недостаточного залогового обеспечения.
Основными приоритетами дальнейшей деятельности являются: обеспечение потребности региона в недостающих продуктах питания и технических культур собственного производства; увеличение площадей тепличных хозяйств и строительство овощехранилищ, развитие логистики поставок плодоовощной продукции в северные регионы и за рубеж; интенсивное внедрение современных технологий возделывания сельскохозяйственных культур.
Основными направлениями развития животноводства в области являются производство мяса и молока.
По состоянию на 1 января 2014 года во всех категориях хозяйств численность крупного рогатого скота составила 820,98 тыс. голов, овец – 3260,9 тыс. голов, коз – 328,9 тыс. голов, лошадей – 188,2 тыс. голов, верблюдов – 19,8 тыс. голов, свиней – 29,6 тыс. голов, птицы – 2365,3 тыс. голов.
Большая доля продукции животноводства производится в личных подсобных хозяйствах населения, что приводит к низкой продуктивности, не позволяет обеспечить растущее потребление на внутреннем рынке, ведет к высокой себестоимости и снижению конкурентоспособности, приводит к формированию импорт зависимости. Так, основными производителями всех видов мяса по-прежнему являются хозяйства населения, в которых содержится 94,1% голов крупного рогатого скота, 81,8% овец и коз, 37,7% свиней, 85,2% лошадей и 54,8% птицы. Показатели продуктивности животноводства уступают показателям развитых стран в несколько раз.
В 2013 году реализовано 182,5 тыс. тонн мяса (в живом весе), произведено 671,6 тыс. тонн молока, 273,3 млн. штук яиц, или соответственно, 104,4%, 102,8% и 99,5% к уровню 2012 года.
Проблемы развития животноводства:
1) низкая продуктивность скота;
2) низкий удельный вес племенного поголовья;
3) недостаточное развитие специализированных хозяйств со средним и крупным товарным производством;
4) низкий уровень переработки шерсти и кожевенного сырья;
5) нехватка объектов производства и переработки животноводческой продукции;

5) суаратын судың жетіспеуі және тиімсіз пайдаланылуы;
6) жер өнімділігінің төмендеуі және қорғау шараларының азаюы;
7) ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілердің жоғары репродукциялы тұқымдармен қамтамасыз етілмеуі;
8) көпжылдық көшеттермен қамтамасыз етілмеуі;
9) минералдық тыңайтқыштардың және өсімдіктерді қорғаудың химиялық құралдарының жеткілікті қолданылмауы;
10) облыстың ауыл шаруашылығы техникасының тозуы;
11) кепілді қамтамасыз етудің жеткіліксіз болуына байланысты ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілердің қаржыға қол жеткізуіндегі проблемалар.
Мыналар келешектегі қызметтің негізгі басымдықтары болып табылады: жетіспейтін тамақ өнімдеріне және меншікті өндірістің техникалық дақылдарына өңірдің қажеттілігін қамтамасыз ету; жылыжай шаруашылықтарының алқаптарын ұлғайту және көкөніс сақтау қоймаларын салу, жеміс-көкөніс өнімдерін солтүстік өңірлерге және шет елдерге жеткізу логистикасын дамыту; ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің заманауи технологияларын қарқынды енгізу.
Ет және сүт өндірісі облыстың мал шаруашылығын дамытудың негізгі бағыттары болып табылады.
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша шаруашылықтардың барлық санаттарында ірі қара мал басының саны 820,98 мың басты, қой – 3 260,9 мың басты, ешкі – 328,9 мың басты, жылқы – 188,2 мың басты, түйе – 19,8 мың басты, шошқа – 29,6 мың басты, құс – 2 365,3 мың басты құрады.
Мал шаруашылығының қомақты үлесі халықтың жеке шаруашылықтарында өндіріледі, мұның өзі өнімділіктің төмендеуіне әкеп соқтырады, ішкі нарықтағы өсіп келе жатқан сұранысты қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді, өзіндік құнның жоғары болуына және бәсекеге қабілеттіліктің төмендеуіне әкеп соқтырады, импортқа тәуелділіктің қалыптасуына себеп болады. Айталық, тұрғындардың жеке шаруашылықтары бұрынғысынша еттің барлық түрін негізгі өндірушілер болып табылады, оларірі қара мал басының 94,1 %-ын, 81,8 % қой және ешкі, 37,7 % шошқа, 85,2 % жылқы және 54,8 % құс ұстайды. Мал шаруашылығы өнімділігінің көрсеткіштері дамыған елдердің көрсеткіштерінен бірнеше есе артта қалған.
2013 жылы 182,5 мың тонна ет өндірілді (тірілей салмақта), 671,6 мың тонна сүт, 273,3 млн. дана жұмыртқа өндірілді немесе 2012 жылдың деңгейіне қатысты тиісінше, 104,4 %, 102,8 % және 99,5 %.
Мал шаруашылығын дамытудың проблемалары:
1) мал өнімділігінің төмен болуы;
2) асыл тұқымды мал басының үлес салмағының төмен болуы;
3) орта және ірі тауарлы өндірістері бар мамандандырылған шаруашылықтардың жеткілікті дамымауы;
4) жүн мен былғары шикізатын өңдеу деңгейінің төмен болуы;
5) мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және өңдеу объектілерінің жетіспеуі;

6) низкая производительность труда;
7) нехватка квалифицированных кадров.
Несмотря на имеющиеся проблемы, регион обладает потенциальными возможностями развития мясного и молочного скотоводства, МРС, роста объемов производства животноводческой продукции и сырья.
Производство продуктов питания и напитков
На долю отрасли приходится 43,9% общего объема промышленного производства области и 12,2% республиканского.
Отрасль характеризуется: высокой внутренней потребностью в разнообразных продуктах питания, подтверждаемая уровнем расходов населения на эти цели; наличием развитой сети предприятий, выпускающих основные продукты питания.
Современная структура производства продуктов питания, сложившаяся, в основном, на базе местных сырьевых ресурсов, поставляемых сельским хозяйством области, выглядит следующим образом:
1) производство продуктов мукомольной промышленности и крахмальных продуктов совместно с производством хлебобулочных и мучных изделий – 8,8%;
2) производство молочных продуктов – 8,2 %;
3) производство растительных и животных масел – 8,2%;
4) переработка и консервирование фруктов и овощей – 4,0%;
5) переработка и консервирование мяса и мясных изделий – 7,1%;
6) остальные под отрасли – 4,7%.
Доля регионального производства по некоторым группам товаров мала по отношению к общереспубликанскому рынку продовольствия и не превышает 5% (мясо, мясопродукты, птица, рыбопродукты), по некоторым – сопоставима с объемом импорта (молочные продукты, консервированные фрукты и овощи). Лишь по муке, хлебобулочным и мучным изделиям, маслу растительному, напиткам доля регионального производства достигает 15 – 25%.
Таким образом, определяющее влияние на рост объемов производства оказывает деятельность предприятий по производству растительных масел, молочных продуктов, продуктов мукомольно – крупяной промышленности.
Анализ сельскохозяйственного производства и производства продуктов питания показывает, что существуют резервы в глубокой переработке. В промышленности присутствует, в основном, первичная переработка продукции сельского хозяйства, что отражается на величине добавленной стоимости.
Доля переработки мяса составляет 6,1%; плодов и ягод – 2,2 – 2,6%; овощей – 1,5%.
Более высокой степени переработки подвергаются: мясо птицы 32,4 – 50,6%, молоко – более 30%, масличные культуры – 61,6 – 91,4%, зерновые культуры – 90%.
Платежеспособный рынок продуктов питания и напитков ЮКО оценивается суммой потребительских расходов населения, направленных на продукты питания и безалкогольные напитки. В 2013 году он составил 39,1% совокупных потребительских расходов населения или – 702,8 млрд. тенге.
Особенностью отрасли является высокая внутренняя потребность в разнообразных продуктах питания, подтверждаемая уровнем расходов на эти цели; наличие развитой сети предприятий, выпускающих основные продукты питания; высокая доля импорта, создающего конкурентную среду на рынке пищевых продуктов.
Проблемы отрасли:

6) еңбек өнімділігінің төмен болуы;
7) білікті кадрлардың жетіспеуі.
Орын алып отырған проблемаларға қарамастан, өңірде ет және сүт бағытындағы мал шаруашылығын, ұсақ малды дамытудың, мал шаруашылығы өнімдері мен шикізат өндірісінің көлемін өсірудің әлеуетті мүмкіндіктері бар.
Тамақ өнімдері мен сусындар өндірісі
Облыстың өнеркәсіптік өндірістің жалпы көлемінің 43,9 %-ы және республикалық көлемнің 12,2 %-ы осы салаға тиесілі.
Саланы былайша сипаттауға болады: әртүрлі тамақ өнімдеріне ішкі қажеттіліктің жоғары болуы, мұны тұрғындардың осы мақсаттарға жұмсайтын шығыстарының жоғары болуы растайды; негізгі тамақ өнімдерін шығаратын кәсіпорындардың дамыған желісінің болуы.
Негізінен, облыстың ауыл шаруашылығы жеткізетін жергілікті шикізат ресурстарының базасында қалыптасқан тамақ өнімдері өндірісінің қазіргі заманғы құрылымы мынадай:
1) нан-тоқаш және ұннан жасалған бұйымдар өндірісімен бірге ұн тарту өнеркәсібінің өнімдері мен крахмал өнімдерінің өндірісі – 8,8 %;
2) сүтөнімдерінің өндірісі – 8,2 %;
3) өсімдік майының және жануарлардан алынатын майдың өндірісі – 8,2 %;
4) жемістер мен көкөністерді өңдеу және консервілеу – 4,0 %;
5) ет пен ет өнімдері өңдеу және консервілеу – 7,1 %;
6) қалған кіші салалар – 4,7 %.
Тауарлардың кейбір топтары бойынша өңірлік өндірістің үлесі жалпы республикалық азық-түлік нарығына қатысты өте аз және 5 %-дан аспайды (ет, ет өнімдері, құс, балық өнімдері), кейбір тауар топтары бойынша – импорт көлемімен мөлшерлес (сүт өнімдері, консервіленген жемістер мен көкөністер). Ұн, нан-тоқаш және ұннан жасалған бұйымдар, өсімдік майы, сусындар бойынша ғана өңірлік өндірістің үлесі 15-25 %-ға жетеді.
Осылайша, өсімдік майын,сүт өнімдерін, ұн тарту-жарма өнеркәсібінің өнімдерін шығару жөніндегі кәсіпорындардың қызметі өндіріс көлемінің өсуіне айтарлықтай ықпал етеді.
Ауыл шаруашылығы өндірісі мен тамақ өнімдерінің өндірісін талдау терең өңдеуде қорлардың бар екенін көрсетіп отыр. Өнеркәсіпте, негізінен, ауыл шаруашылығының өнімдерін алғашқы өңдеу орын алған, мұның өзі қосылған құн мөлшеріне әсерін тигізеді.
Ет өңдеудің үлесі 6,1 %-ды; жеміс-жидектерді өңдеу – 2,2-2,6 %-ды; көкөністерді өңдеу – 1,5 %-ды құрайды.
Мыналар: құс еті 32,4-50,6 %, сүт – 30 %-дан астам, майлы дақылдар – 61,6-91,4 %, дәнді дақылдар – 90 % неғұрлым жоғары дәрежеде өңделеді.
ОҚО тамақ өнімдері мен сусындар өндірісінің төлемге қабілетті нарығы халықтың тамақ өнімдері мен алкогольсіз сусындарға жұмсалған тұтынушылық шығыстарының сомасымен бағаланады. 2013 жылы ол халықтың жалпы тұтынушылық шығыстарының 39,1 %-ын немесе 702,8 млрд. теңгені құрады.
Саланың ерекшелігі мынада: әртүрлі тамақ өнімдеріне ішкі қажеттіліктің жоғары болуы, мұны тұрғындардың осы мақсаттарға жұмсайтын шығыстарының жоғары болуы растайды; негізгі тамақ өнімдерін шығаратын кәсіпорындардың дамыған желісінің болуы; тамақ өнімдерінің нарығында бәсекелес орта құратын импорт үлесінің жоғары болуы.
Саланың проблемалары:

1) низкая степень переработки мяса, фруктов, овощей;
2) диспаритет цен на сельскохозяйственную продукцию и продукцию промышленности;
3) высокая доля импорта, создающего конкурентную среду на рынке пищевых продуктов, и соответственно, низкая доля регионального производства.
ЮКО – самая крупная по численности населения из всех областей Казахстана. За последнее десятилетие естественный прирост в целом по области составил около 900,0 тыс. человек, что свидетельствуют о существенном потенциале ЮКО по развитию производства продуктов питания и агропромышленного комплекса, который является основным поставщиком сырья.
Возрастающие доходы населения инициируют возрастание денежных потребительских расходов на продовольственные товары. Мировая тенденция в рассматриваемом вопросе такова: прирост реальных доходов населения на 1% приводит к увеличению объемов потребления продуктов питания на 0,42%, а расходов на эти цели на 0,54%.
Машиностроение
Продукция машиностроения занимает долю 8,9% в объеме промышленной продукции области и 4,4% в объеме продукции машиностроения республики. Машиностроительный комплекс ЮКО объединяет следующие направления:
1) производство электрического оборудования;
2) производство машин и оборудования, не включенные в другие категории;
3) производство автотранспортных средств, трейлеров и полуприцепов;
4) производство прочих транспортных средств;
5) ремонт и установка машин и оборудования.
Наиболее успешными направлениями являются: "производство электрического оборудования" и "ремонт и установка машин и оборудования", совокупный объем которых в объеме продукции машиностроения занимает 97,9%.
Машиностроение развивается на базе действующих предприятий, расположенных в городах Шымкент и Кентау. Перечень выпускаемой продукции весьма ограничен, однако имеются предпосылки для его расширения.
Среднегодовые инвестиции в основной капитал достигают 450 млн. тенге, прирост продукции на 1 тенге вложенных инвестиций в отрасли составляет 5,71 тенге. Стоимость основных производственных фондов достигла 9,8 млрд. тенге.
Особенностью отрасли является наличие производств, выпускающих готовую и комплектующую продукции. Из завершенных видов машиностроительной продукции, на предприятиях отрасли производится, в основном, продукция энергетического машиностроения и сельскохозяйственного назначения. Вся остальная продукция представляет собой часть какого либо оборудования или техники: машин для выемки грунта; кранов; машин сельскохозяйственных и прочих; автомобилей, а так же ремонтные услуги.
В объеме машиностроительной продукции производство конечной продукции составляет около 20%.
Проблемы отрасли:

1) ет, жеміс, көкөніс өңдеу дәрежесінің төмен болуы;
2) ауыл шаруашылығы өнімдері мен өнеркәсіп өнімдері бағасының диспаритеті;
3) тамақ өнімдерінің нарығында бәсекелес орта құратын импорт үлесінің жоғары болуы және тиісінше, өңірлік өндіріс үлесінің төмен болуы.
ОҚО – Қазақстан облыстарының ішінде халық саны жағынан ең ірісі. Соңғы онжылдықта жалпы облыс бойынша табиғи өсім шамамен 900,0 мың адам болды, мұның өзітамақ өнімдерінің өндірісін және шикізатты негізгі жеткізуші болып табылатын агроөнеркәсіптік кешенді дамыту бойынша ОҚО әлеуетінің айтарлықтай жоғары екенін айғақтайды.
Халық кірісінің өсуі азық-түлік тауарларына жұмсалатын тұтынушылық ақшалай шығыстардың өсуіне себеп болады. Қаралып отырған мәселедегі әлемдік үрдіс мынадай: халықтың нақты табысының 1 %-ға өсуітамақ өнімдерін тұтыну көлемінің 0,42 %-ға, ал осы мақсаттарға жұмсалатын шығыстардың 0,54 %-ға ұлғаюына алып келеді.
Машина жасау
Машина жасау өнімдері облыстың өнеркәсіп өнімдерінің көлемінде
8,9 %-ды және республиканың машина жасау өнімдерінің көлемінде 4,4 %-ды алады. ОҚО машина жасау кешенін мынадай бағыттар біріктіреді:
1) электр жабдығының өндірісі;
2) басқа санаттарға қосылмаған машиналар мен жабдықтар өндірісі;
3) автокөлік құралдарының, трейлерлер мен жартылай тіркемелердің өндірісі;
4) өзге көлік құралдарының өндірісі;
5) машиналар мен жабдықтарды жөндеу және орнату.
Мыналар неғұрлым табысты бағыттар болып табылады: "электр жабдығының өндірісі" және "машиналар мен жабдықтарды жөндеу және орнату", машина жасау өнімдерінің көлеміндегі олардың жиынтық көлемі 97,9 %-ды құрайды.
Машина жасау Шымкент және Кентау қалаларында орналасқан жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың базасында дамытылуда. Шығарылатын өнімдердің тізбесі барынша шектеулі, алайда оны кеңейту алғышарттары бар.
Негізгі капиталға құйылатын орташа жылдық инвестициялар 450 млн. теңгеге жетеді, құйылған инвестициялар өнімінің 1 теңгеге өсуі салада 5,71 теңгені құрайды. Негізгі өндірістік қорлардың құны 9,8 млрд. теңгеге жетті.
Дайын және жиынтықтаушы өнім шығаратын өндірістердің болуы саланың ерекшелігі болып табылады. Машина жасау өнімдерінің аяқталған түрлерінің ішінен сала кәсіпорындарында, негізінен, энергетикалық машина жасау мен ауыл шаруашылығы мақсатындағы өнімдер шығарылады. Қалған өнімдердің барлығы қандай да бір жабдықтың немесе техниканың: топырақ қазуға арналған машиналардың; крандардың; ауыл шаруашылығы машиналарының және басқаларының; автомобильдердің бір бөлшегі, сондай-ақ жөндеу қызметтері болып табылады.
Машина жасау өнімдерінің көлеміндегі соңғы өнім көлемі шамамен
20 %-ды құрайды.
Саланың проблемалары:

1) низкая конкурентоспособность продукции по конструктивным, техническим и ценовым параметрам;
2) высокая степень износа основных средств (69,9%), низкая степень обновления (1,1%) основных средств, отсутствие инноваций;
3) отсутствие сырья для изготовления листового и профильного металла;
4) номенклатурная ограниченность, отсутствие завершенной готовой продукции;
5) низкая загруженность производственных мощностей, низкая кооперация и специализация, отсутствие конструкторских бюро;
6) импорта зависимость отрасли;
7) низкая активность предприятий в использовании государственной программы "Производительность 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 254.
Перспективность развития данной отрасли характеризуется показателями внешней и внутренней торговли. Ежегодно в регион завозится машиностроительной продукции на сумму более 50 млрд. тенге. Отечественными машиностроительными предприятиями Казахстана производится только 7% от импортируемой продукции. В рамках программы по казахстанскому содержанию портфель закупа оборудования оценивается в 1300,0 – 1350,0 млрд. тенге.
Фармацевтическая промышленность
Особенностью рынка фармацевтической продукции республики является ее высокая зависимость от импорта, объемы которого значительно превышают совокупный вклад всех фармацевтических предприятий страны.
Фармацевтическую промышленность области представляют акционерное общество "Химфарм", товарищество с ограниченной ответственностью "Зерде-Фито", товарищество с ограниченной ответственностью НПЦ "Рауан" и др. На наиболее крупном предприятии – акционерном обществе "Химфарм" из растительного сырья путем экстракции получают лекарственные препараты: морфин, кодеин, папаверин и т.п., а сопутствующие алкалоиды и гетеро циклы требуют научной разработки технологий по их утилизации.
Объем производства основных фармацевтических продуктов за 3 последних года увеличивался и составил в 2013 году 12,5 млрд. тенге; доля ЮКО в объеме отечественного производства фармацевтической продукции составляет около 50%.
Высокая степень износа основных средств и низкий уровень их обновления вкупе с возрастающей емкостью рынка фармацевтической продукции является побудительным мотивом к модернизации предприятий: оснащении их производительным оборудованием, использовании последних достижений в технологии.
Величина валовой добавленной стоимости в отрасли констатирует о невысокой доле собственно переработки в консолидированном доходе фармацевтической промышленности и необходимости ее повышения.

1) конструктивті, техникалық және баға параметрлері бойынша өнімнің бәсекеге қабілеттілігінің төмен болуы;
2) негізгі құралдардың тозу дәрежесінің жоғары болуы (69,9 %), негізгі құралдарды жаңарту дәрежесінің төмен болуы (1,1 %), инновациялардың болмауы;
3) табақ металл мен пішінді металл дайындауға арналған шикізаттың болмауы;
4) номенклатураның шектеулі болуы, аяқталған дайын өнімнің
болмауы;
5) өндірістік қуаттардың жүктелу дәрежесінің төмен болуы, кооперацияның және маманданудың төмен болуы, конструкторлық бюролардың болмауы;
6) саланың импортқа тәуелділігі;
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 наурыздағы № 254 қаулысымен бекітілген "Өнімділік 2020" мемлекеттік бағдарламасын пайдалануда кәсіпорындар белсенділігінің төмен болуы.
Бұл саланы дамытудың перспективасы сыртқы және ішкі сауда көрсеткіштерімен сипатталады. Өңірге жыл сайын 50 млрд. теңгеденастам сомаға машина жасау өнімдері әкелінеді. Қазақстанның отандық машина жасау кәсіпорындары импортталатын өнімнің 7 %-ын ғана шығарады. Қазақстандық қамту жөніндегі бағдарламаның шеңберінде жабдықтарды сатып алу қоржыны 1300,0 – 1350,0 млрд. теңгеге бағаланады.
Фармацевтика өнеркәсібі
Республиканың фармацевтика өнімдері нарығының ерекшелігі оның импортқа тәуелділігінің жоғары болуында, импорттың көлемі елдің фармативтика кәсіпорындарының бәрінің жиынтық үлесінен асып түседі.
Саланың фармацевтика өнеркәсібінде "Химфарм" акционерлік қоғамы, "Зерде – Фито" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, "Рауан" ҒӨО" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі және және басқалары жұмыс істейді. Неғұрлым ірі кәсіпорын – "Химфарм" акционерлік қоғамында өсімдік шикізатынан тұндыру әдісімен дәрілік препараттар алынады: морфин, кодеин, папаверин және басқалары, ал ілеспе алкалоидтер және гетероциклдер оларды кәдеге жарату жөніндегі технологияларды ғылыми тұрғыдан әзірлеуді талап етеді.
Соңғы 3 жылда негізгі фармацевтика өнімдері өндірісінің көлемі ұлғайып, 2013 жылы 12,5 млрд. теңгені құрады; отандық фармацевтика өнімдері өндірісінің көлеміндегі ОҚО үлесі 50 %-ға жуық.
Фармацевтика өнімдері нарығының сыйымдылығы өсіп келе жатқан уақытта негізгі құралдардың тозу дәрежесінің жоғары болуы және оларды жаңарту деңгейінің төмен болуы кәсіпорындарды жаңғыртуды жүргізуге: оларды өнімді жабдықтармен жарақтауға, технологиядағы соңғы жетістіктерді пайдалануға түрткі болып табылады.
Саладағы жалпы қосылған құнның шамасы фармацевтика өнеркәсібінің шоғырландырылған кірісіндегі өңдеу үлесінің төмен екенін және оны жоғарылату қажеттігін айғақтайды.

Развитию отрасли будет способствовать "Программа развития фармацевтической и медицинской промышленности РК на 2010 – 2014 годы", в которой предусмотрено расширение акционерного общества "Химфарм" для производства инвазионных растворов в объеме 4 млн. штук, ампул 300 млн. шт. в соответствии со стандартами GMP.
В Казахстане произрастает более 20 тысяч видов растений, 6 тысяч из них содержат биологически активные вещества. Из этих шести тысяч – 600 видов можно использовать как полуфабрикат для производства лекарственных веществ, а из более 500 видов можно получать готовые лекарственные препараты. Но существующие технологии производства лекарственных препаратов очень трудоемки, многостадийны, энергоемкие и дорогостоящие процессы, что затрудняет организацию производств из этих растений.
Для развития рынка фармацевтической продукции в течение ряда лет учеными области проводились исследования и лабораторные испытания на получение препаратов. Предлагается к использованию:
1) технология производства пищевых и медицинских препаратов на основе фосфатного сырья;
2) инновационная технология изготовления противогриппозного препарата;
3) мини линия по производству биопрепаратов широкого спектра действия;
4) технология безотходной переработки отходов сельскохозяйственного производства для получения биогаза, белково-витаминного концентрата, гранулированного органического удобрения и средства борьбы с заболеваниями семян растений.
Проблемы отрасли:
1) высокий износ эксплуатируемых основных производственных фондов;
2) отсутствие технологий безотходной переработки сырья, не ограничивающих экологическую безопасность производства;
3) ресурсоемкость производства и относительно не высокий уровень переработки;
4) высокая зависимость рынка фармацевтической продукции от импорта.
Развитие отрасли предполагается через создание конкурентоспособных производств с высокой добавленной стоимостью: инъекционных и инфузионных препаратов и антибиотиков и твердых лекарственных форм в соответствии со стандартами GMP, а также насыщение внутреннего рынка продукцией отечественного производства.
В Тюлькубасском районе возможно производство биологически активных веществ мощностью 50 тыс. тонн из местного вторичного сырья, что позволит создать 30 рабочих мест. В Сайрамском районе возможно размещение препарата "коллоидная сера" (фунгициды) для борьбы с вредителями бахчевых культур, картофеля и винограда. Препарат изготавливается из отходов нефтегазовой добычи и позволяет заменить импортную продукцию из Японии, Венгрии, Швейцарии и США. Излишки препарата при достаточной мощности производства в 60 тыс. тонн могут быть экспортированы в страны Содружества независимых государств.
Легкая промышленность

"Қазақстан Республикасының фармацевтика және медицина өнеркәсіптерін дамытудың 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламасы" саланы дамытуға ықпал етпек, онда GMP стандарттарына сәйкес 4 млн. дана көлемінде инфузиялық ерітінді, 300 млн. дана ампула шығару үшін "Химфарм" акционерлік қоғамын кеңейту көзделген.
Қазақстанда өсімдіктердің 20 мыңнан астам түрі өседі, олардың 6 мыңының құрамында биологиялық белсенді заттар бар. Осы алты мыңның ішінен 600 түрін дәрілік заттарды шығаруға арналған жартылай фабрикат ретінде пайдалануға болады, ал 500-ден астам түрінен дайын дәрілік препараттар алуға болады. Алайда, дәрілік препараттар өндірісінің қолданыстағы технологиялары еңбекті көп қажет етеді, көп сатылы, энергияны көп қажет етеді және процестері қымбат тұрады, мұның өзі бұл өсімдіктердің өндірісін ұйымдастыруда қиындық туғызады.
Фармацевтика өнімдерінің нарығын дамыту үшін облыс ғалымдары бірнеше жыл бойы зерттеулер жүргізіп, препараттар алуға зертханалық сынақтар жүргізді. Мыналарды пайдалану ұсынылады:
1) фосфат шикізатының негізінде тамақ және медицина препараттарын өндіру технологиясы;
2) тұмауға қарсы препарат жасаудың инновациялық технологиясы;
3) қолданылу ауқымы кең биопрепараттар шығару жөніндегі шағын желі;
4) биогаз, ақуыз-дәрумен концентратын, түйіршіктелген органикалық тыңайтқыш және өсімдіктер тұқымдарының ауруларымен күресу құралдарын алу үшін ауыл шаруашылығы өндірісінің қалдықтарын шығынсыз өңдеу технологиясы.
Саланың проблемалары:
1) пайдаланылатын негізгі өндірістік қорлардың тозу дәрежесінің жоғары болуы;
2) шикізатты қалдықсыз өңдеудің экологиялық өндіріс қауіпсіздігін шектемейтін технологиясының болмауы;
3) өндірістің ресурсты көп қажет етуі және оған қатысты өңдеу деңгейінің жоғары болмауы;
4) фармацевтика өнімдері нарығының импортқа тәуелділігінің жоғары болуы.
Саланы қосылған құны жоғары бәсекеге қабілетті өндірістер: GMP стандарттарына сәйкес инъекциялық және инфузиялық препараттар мен антибиотиктер және қатты дәрілік нысандар құру, сондай-ақ ішкі нарықты отандық өндірістің өнімдерімен толықтыру арқылы дамыту көзделіп отыр.
Түлкібас ауданында жергілікті қайталама шикізаттан қуаты 50 мың тонна болатын биологиялық белсенді заттар шығаруға болады, мұның өзі 30 жұмыс орнын құруға мүмкіндік береді. Сайрам ауданында бақша дақылдарының, картоп пен жүзімнің зиянкестерімен күресу үшін "коллоидті күкірт" препаратының (фунгицидтердің) өндірісін орналастыруға болады. Препарат мұнай-газ өндіру қалдықтарынан дайындалады және Жапониядан, Венгриядан, Швейцария мен АҚШ-тан әкелінетін импорттық өнімді алмастыруға мүмкіндік береді. Өндірістің 60 мың тонналық қуаты жеткілікті болған жағдайда, препараттың басы артық бөлігін ТМД елдеріне экспорттауға болады.
Жеңіл өнеркәсіп

Выращивание хлопка традиционно осуществляется в ЮКО, на территории которой сконцентрированы основные предприятия по переработке хлопка, такие как корпорация "Textiles.kz" (акционерное общество "Ютекс", акционерное общество "Меланж"), товарищество с ограниченной ответственностью "South Textiline.kz". В текстильной промышленности действует 34 крупных и средних предприятия (из них 30 предприятий – первичная переработка хлопка).
Основная продукция текстильной промышленности: волокно хлопковое, пряжа хлопчатобумажная, ткани, белье постельное, туалетное и кухонное, одежда верхняя трикотажная, производство одежды рабочей, носочные изделия.
Отечественными текстильными предприятиями перерабатывается лишь 5 – 6% из 126 тысяч тонн хлопок–волокна, остальное продается на экспорт.
Доля отрасли промышленности составляет 36,2% к республиканскому объему производства текстильных изделий и 15,6% в производстве одежды.
На территории области действует специальная экономическая зона "Оңтүстік", образованная в 2005 году для развития хлопково–текстильного кластера.
Загруженность территории проектами составляет 45% от общей полезной площади СЭЗ (200 га).
Объем привлеченных частных инвестиций с момента создания специальной экономической зоны составляет 29,4 млрд. тенге. На территории зоны реализованы 5 проектов, на стадии реализации находятся еще 8 проектов. На сегодня создано 970 новых рабочих мест. На обустройство и создание инфраструктуры специальной экономической зоны выделены и освоены 8,2 млрд. тенге бюджетных средств.
Отрасль оснащена высокопроизводительным оборудованием, о чем свидетельствуют показатели износа и обновления основных средств: в производстве текстильных изделий степень износа основных средств составила 17,5%, коэффициент обновления – 20,6%; в производстве одежды – 44,2%, и 12,4% соответственно.
Существующие и потенциально новые мощности по производству пряжи недостаточны для обработки всего объема хлопок-волокна. При максимальной загрузке производственных мощностей можно добиться лишь 50% переработки. Поэтому, в ближайшие 5 – 10 лет, хлопковое волокно будет присутствовать в структуре экспорта.
Потребность внутреннего рынка в продукции легкой промышленности составляет 151,6 млрд. тенге. Учитывая растущий спрос на продукцию легкой промышленности на фоне сокращения отечественного производства, ежегодно растет объем импорта практически по всем видам продукции: ткани хлопчатобумажные, шерстяные, ковры и ковровые изделия, обувь.
Объем импортируемой продукции отрасли значительно превышает объемы производства.
Рост импорта продукции обусловлен тем, что внутреннее потребление продукции легкой промышленности превышает собственные возможности по ее производству.
Особенностью отрасли являются то, что технологический операционный цикл занимает порядка семи месяцев, а при остановке производства трехмесячный запас сырья останется на оборудовании, учитываю, что хлопок-волокно является биржевым товаром и продается внутри страны с учетом индекса на Ливерпульской бирже, в результате, на деятельность текстильных предприятий сильное влияние оказывает ценовые колебания сырья.
Проблемы отрасли:

Мақта өсіру дәстүрлі түрде ОҚО-да жүзеге асырылады, оның аумағында "Textiles.kz" корпорациясы ("Ютекс" акционерлік қоғамы/"Меланж" акционерлік қоғамы), "South Textiline.kz" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі сияқты мақта өңдеу жөніндегі негізгі кәсіпорындар шоғырланған. Тоқыма өнеркәсібінде 34 ірі және орта кәсіпорындар жұмыс істейді (оның ішінде 30 кәсіпорын мақта өңдейді).
Тоқыма өнеркәсібінің негізгі өнімдері: мақта талшығы, иірілген мақта жібі, маталар, төсек-орын, дәретхана және асүй заттары, тоқыма сырт киім, жұмыс киімінің өндірісі, шұлық бұйымдары.
Отандық тоқыма кәсіпорындары 126 мың тонна мақта талшығының 5-6 %-ын ғана өңдейді, қалғаны экспортқа сатылады.
Тоқыма бұйымдары өндірісінің республикалық көлеміне қатысты өнеркәсіп саласының үлесі 36,2 %-ды және киім өндірісінде 15,6 %-ды құрайды.
Облыс аумағында "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағы жұмыс істейді, ол мақта-тоқыма кластерін дамыту үшін 2005 жылы құрылған.
Аумақтың жобалармен жүктелуі АЭА жалпы пайдалы ауданының (200 га) 45 %-ын құрайды.
Арнайы экономикалық аймақ құрылған кезден бастап тартылған жеке меншік инвестициялардың көлемі 29,4 млрд. теңгені құрайды. Аймақ аумағында 5 жоба іске асырылған, тағы 8 жоба іске асырылу сатысында. Бүгінгі күні 970 жаңа жұмыс орны құрылған. Арнайы экономикалық аймақты жайластыруға және оның инфрақұрылымын құруға 8,2 млрд. теңге бюджет қаражаты бөлініп, игерілген.
Сала өнімділігі жоғары жабдықтармен жарақталған, бұған негізгі құралдардың ескіру және жаңартылу көрсеткіштері айғақ болады: тоқыма бұйымдарының өндірісінде негізгі құралдардың ескіру дәрежесі 17,5 %-ды, жаңартылу коэффициенті – 20,6 %-ды; киім өндірісінде – тиісінше 44,2 %-ды және 12,4 %-ды құрады.
Иірілген жіп өндіру жөніндегі қолда бар және әлеуетті жаңа қуаттар мақта талшығының бүкіл көлемін өңдеу үшін жеткіліксіз. Өндірістік қуаттар толық жүктелген жағдайда, 50 %-дық өңдеуге ғана қол жеткізуге болады. Сондықтан, таяудағы 5-10 жыл ішінде мақта талшығы экспорт құрылымындағы өз орнын сақтайтын болады.
Жеңіл өнеркәсіп өнімдеріне ішкі нарықтың сұранысы 151,6 млрд. теңгені құрайды. Отындық өндірістің қысқаруы аясында жеңіл өнеркәсіп өнімдеріне деген сұраныстың өсіп келе жатқанын ескерсек, өнімнің барлық дерлік түрлері бойынша импорт көлемі жыл сайын өсіп келеді: мақтадан жасалған мата, жүннен жасалған мата, кілем және кілем бұйымдары, аяқ киім.
Саланың импортталатын өнімінің көлемі өндіріс көлемінен айтарлықтай жоғары.
Өнім импортының өсуі жеңіл өнеркәсіп өнімдерін ішкі тұтыну оның өндіру жөніндегі меншікті мүмкіндіктерінен айтарлықтай жоғары болуына байланысты.
Технологиялық операциялық цикл шамамен жеті айдан тұратыны, ал өндіріс тоқтап қалған жағдайда, шикізаттың үш айлық қоры жабдықта қалып қоятыны, сондай-ақ мақта талшығы биржалық тауар болып табылатыны және ел ішінде Ливерпуль биржасындағы индекс ескеріле отырып сатылатыны саланың ерекшелігі болып табылады, соның нәтижесінде шикізат бағасы ауытқуының тоқыма кәсіпорындарының қызметіне тигізетін әсері өте күшті.
Саланың проблемалары:

1) спад в текстильной промышленности связан с ростом цен на сырье (хлопковое волокно). По технологии производства, переработчикам необходимо одномоментно большой объем оборотных средств на закупку волокна в период сезона урожая, так как в этот момент на рынке представлен весь ассортимент волокна по сорту и типу;
2) востребованность специальной экономической зоны текстильными предприятиями очень низкая, т.к. предоставляемые льготы не оказывают существенного влияния на развитие текстильной отрасли;
3) отсутствие механизма гарантированного обеспечения сырьем перерабатывающих производств;
4) нестабильность функционирования предприятий – причина недостаточности/отсутствия оборотных средств;
5) отсутствие сортового семеноводства.
Дальнейшее развитие данной отрасли будет осуществляться на основе создания и развития текстильного кластера.
Строительство и производство строительных материалов
Промышленность строительных материалов занимает 6,8% объема обрабатывающей промышленности области и 9,9% объема продукции промышленности строительных материалов республики. Производство кирпича строительного обожженного в общем объеме республики занимает 14,9%, цемента – 16,1%, извести – 9,8%.
В области выпускается более 50 видов основных строительных материалов и конструкций, действует 30 крупных и средних предприятий, и свыше 125 цехов и участков.
По Карте индустриализации в 2013 – 2015 годах в области реализуется 28 инвестиционных проектов по производству строительных материалов на сумму 46,1 млрд. тенге.
В отрасли работают 3,18 тысяч человек, производительность труда составила 4560 тыс. тенге на человека в год. Степень износа основных средств – 29,9%, коэффициент обновления – 21,6%; уровень производительности труда 4560 тыс. тенге на человека в 2013 году свидетельствуют о стабильности привлечения в отрасль нового оборудования и специальной техники.
Анализ показывает, что в Казахстане и в ЮКО практически отсутствуют производства по выпуску следующих видов основных материалов и изделий для строительства:
1) стекло листовое (оконное, витражное и др.);
2) санитарно-технические изделия из керамики (раковины, мойки, унитазы);
3) напольное покрытие (ламинат, паркет, линолеум);
4) облицовочные и напольные плиты и плитки керамические;
5) материалы кровельные на полимерной основе (бикрост, техноэласт).
Наличие сырья, развитие недропользования, тенденция к увеличению объемов строительно-монтажных работ, как в промышленном, так и в жилищно-гражданском строительстве создает благоприятные условия для модернизации действующих и развития новых производств, направленных на обеспечение внутреннего спроса и экспортную потребность. Возможности для производства строительных материалов имеются в большинстве районов ЮКО.
В то же время, промышленность строительных материалов в настоящее время не удовлетворяет потребности строительного производства, а дефицит строительной продукции на рынке покрывается импортной продукцией. Этот фактор, наряду с наличием ресурсов, является обусловливающим в развитии многих производств и создании новых.

1) тоқыма өнеркәсібіндегі құлдырау шикізат (мақта талшығы) бағасының өсуіне байланысты. Өндіріс технологиясы бойынша өңдеушілерге өнім жинау маусымы кезеңінде талшық сатып алу үшін бір сәттегі айналым қаражатының қомақты көлемі қажет, өйткені осы кезеңде нарықта талшықтың сорты мен түрі жағынан бүкіл ассортименті болады;
2) арнайы экономикалық аймақты тоқыма кәсіпорындарының қажет етуі өте төмен, өйткені ұсынылатын жеңілдіктер тоқыма саласының дамуына айтарлықтай ықпалын тигізбейді;
3) өңдеуші өндірістерді шикізатпен кепілдендірілген түрде қамтамасыз ету тетігінің болмауы;
4) кәсіпорындардың жұмыс істеуінің орнықсыздығы – айналым қаражатының жеткіліксіздігінің/ болмауының себебі;
5) сорттық тұқым шаруашылығының болмауы.
Бұл саланы одан әрі дамыту тоқыма кластерін құру және дамыту негізінде жүзеге асырылмақ.
Құрылыс және құрылыс материалдарының өндірісі
Құрылыс материалдарының өнеркәсібі облыстың өңдеуші саласы көлемінің 6,8 %-ын және республиканың құрылыс материалдарының өнеркәсібі өнімдері көлемінің 9,9 %-ын алып отыр. Құрылысқа арналған күйдірілген кірпіш өндірісі республиканың жалпы көлемінде 14,9 %-ды, цемент – 16,1 %-ды, әк – 9,8 %-ды иеленеді.
Облыста негізгі құрылыс материалдары мен конструкциялардың 50-ден астам түрі шығарылады, 30 ірі және орта кәсіпорын мен 125-тен астам цехтар мен учаскелер жұмыс істейді.
Индустрияландыру картасы бойынша 2013 – 2015 жылдары облыста құрылыс материалдарының өндірісі бойынша 46,1 млрд. теңге сомасына 28 инвестициялық жоба іске асырылады.
Салада 3,18 мың адам жұмыс істейді, жылына бір адамға шаққандағы еңбек өнімділігі 4 560 мың теңге құрады. Негізгі құралдардың тозу дәрежесі – 29,9 %, жаңартылу коэффициенті – 21,6 %; 2013 жылы бір адамға шаққандағы еңбек өнімділігінің деңгейі 4 560 мың теңге құрауы салаға жаңа жабдықтар мен арнайы техниканы тартудың орнықтылығын айғақтайды.
Қазақстанда және ОҚО-да құрылысқа арналған негізгі материалдар мен бұйымдардың мынадай түрлерін шығару жөніндегі өндірістердің жоқтың қасы екенін талдау көрсетіп отыр:
1) табақ шыны (терезе, витраж және т.б.);
2) керамикадан жасалған санитариялық-техникалық бұйымдар (раковиналар, қолжуғыштар, унитазтар);
3) еден жабыны (ламинат, паркет, линолеум);
4) әрлейтін және еденге төсейтін керамикалық плиталар мен плиткалар;
5) полимер негізіндегі жабын материалдары (бикрост, техноэласт).
Шикізаттың болуы, жер қойнауын пайдаланудың дамуы, өнеркәсіптік құрылыста да, сонымен қатар тұрғын үй-азаматтық құрылыста да құрылыс-монтаж жұмыстары көлемінің өсу үрдісі ішкі сұраныс пен экспорттық қажеттілікті қамтамасыз етуге бағытталған өндірістердің жұмыс істеп тұрғандарын жаңғыртуға және жаңаларын дамытуға қолайлы жағдай жасайды. ОҚО аудандарының көпшілігінде құрылыс материалдарының өндірісі үшін мүмкіндіктер бар.
Дегенмен, құрылыс материалдарының өнеркәсібі қазіргі уақытта құрылыс өндірісінің қажеттілігін қанағаттандырмайды, ал нарықтағы құрылыс өнімдерінің тапшылығы импорттық өнімдер есебінен жабылады. Ресурстардың болуымен қатар бұл фактор көптеген өндірістерді дамытуға және жаңаларын құруға түрткі болады.

В 2013 году на строительство жилья направлено 17,7 млрд. тенге инвестиций, или в 109,6% к уровню 2012 года.
Общая площадь введенного жилья составила 402,7 тыс. кв.м, индекс физического объема введенного жилья по сравнению с уровнем 2012 года составил 114,3%.
С учетом высокого коэффициента естественного прироста в ЮКО, который составляет 30 – 33%, вопросы увеличения объемов строительства жилья являются приоритетными.
Особенностью отрасли является: близость сырья к производствам строительных материалов; высокие за последние годы темпы строительства жилья и объектов образования и здравоохранения.
Проблемы отрасли:

2013 жылы тұрғын үй құрылысына 17,7 млрд. теңге инвестиция құйылды немесе 2012 жылдың деңгейіне қатысты 109,6 %.
Пайдалануға берілген тұрғын үйлердің жалпы ауданы 402,7 мың шаршы м құрады, 2012 жылдың деңгейімен салыстырғанда пайдалануға берілген тұрғын үйлердің нақты көлемінің индексі 114,3 %-ды құрады.
ОҚО-дағы табиғи өсімнің коэффициенті жоғары – 30-33 % екенін ескерсек, тұрғын үй құрылысының көлемін ұлғайту мәселелері басым болып табылады.
Мыналар саланың ерекшеліктері болып табылады: шикізаттың құрылыс материалдарының өндірісіне жақын болуы; тұрғын үй және білім беру мен денсаулық сақтау объектілері құрылысының соңғы жылдардағы қарқынының жоғары болуы.
Саланың проблемалары:

1) сырьевая направленность отрасли;
2) устаревшие технологии производства строительных материалов;
3) высокий уровень импортной продукции;
4) устаревшие методы и традиции государственного надзора и контроля, не отвечающих условиям современной рыночной экономики, потребностям субъектов технического регулирования;
5) необходимость повышения культуры строительства, которая бы обеспечивала высокое качество и безопасность объектов недвижимости на территории Республики Казахстан.
Приведенные данные свидетельствуют о приемлемом темпе роста производимой продукции, но недостаточно широком перечне выпускаемой продукции строительной индустрии, что является основным приоритетом в развитии данной отрасли.
Энергетика
В ЮКО наличие энергетического дефицита является одним из основных сдерживающих факторов для роста производственного потребления энергии, что в свою очередь ограничивает развитие отраслей экономики и уровня жизни населения.

1) саланың шикізаттық бағытталуы;
2) құрылыс материалдары өндірісінің ескірген технологиялары;
3) импорттық өнім деңгейінің жоғары болуы;
4) мемлекеттік қадағалау мен бақылаудың ескірген әдістері мен дәстүрлері, бұлар қазіргі заманғы нарықтық экономика жағдайларына, техникалық реттеу субъектілерінің қажеттіліктеріне сай келмейді;
5) құрылыс мәдениетін жоғарылату қажеттігі, ол Қазақстан Республикасының аумағында жылжымайтын мүлік объектілерінің жоғары сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз еткен болар еді.
Келтірілген деректер өндірілетін өнімнің өсу қарқынының қалыпты екенін, бірақ құрылыс индустриясының шығарылатын өнімі тізбесінің жеткілікті деңгейде емес екенін айғақтайды, мұның өзі осы саланы дамытудағы негізгі басымдық болып табылады.
Энергетика
ОҚО-да энергияның тапшы болуы энергияны өндірістік тұтынуды өсіру үшін тежеуші факторлардың бірі болып табылады, бұл өз кезегінде экономика салаларын дамытуды және халықтың тұрмыс деңгейін шектейді.

Мощность работающих в ЮКО электростанций составляет 261,32 МВт или 1,35% от установленной мощности электростанций Республики Казахстан.
Энергетическими предприятиями области вырабатывается около 45 – 47% электрической энергии от потребности области, остальные недостающие объемы импортируются.
Таблица 2. Показатели энергетики ЮКО
Показатель
РК
ЮКО
Доля в %
Установленная мощность станций, ГВт
19,4
0,261
1,35
Производство, млрд. кВч

ОҚО-да жұмыс істейтін электр станцияларының қуаты 261,32 МВт немесе Қазақстан Республикасы электр станцияларының белгіленген қуатының 1,35 %-ын құрайды.
Облыстың энергетикалық кәсіпорындары облыстың электр энергиясына деген қажеттілігінің 45-47 %-ға жуығын өндіреді, жетіспейтін қалған көлемі импортталады.
2-кесте. ОҚО энергетика көрсеткіштері
Көрсеткіш
ҚР
ОҚО
Үлесі, %-бен
Станциялардың белгіленген қуаты, ГВт
19,4
0,261
1,35
Өндіріс, млрд. кВ/сағ

89102,0
102810,0
Не решение вопросов инвестирования и развития отрасли в ближайшем периоде приведет к увеличению стоимости покрытия дефицита и увеличения оттока денежных средств региона для закупа недостающего объема электроэнергии (финансирования другой экономики).
В ЮКО имеется малая гидроэлектростанция "Келесгидрострой" мощностью 1,32 МВт.
Основными потребителями электроэнергии в области являются частный сектор, на долю которых приходится около 60% электропотребления.
В области ведутся работы по привлечению потенциальных инвесторов на строительство альтернативных источников энергии. Ветровой потенциал области достаточно высокий. По данным международной организации "Программа развития Организации Объединенных Наций" (ПРООН), на обследованных участках на территории Байдибекского, Тюлькубасского и Казыгуртского районов имеется возможность строительства ветровых электрических станции.

89102,0
102810,0
Инвестициялау және саланы дамыту мәселелерінің шешілмеуі жақын арадағы кезеңде тапшылықты жабу құнының ұлғаюына және электр энергиясының жетіспейтін көлемін сатып алу үшін өңірдің ақша қаражатының сыртқа кетуінің ұлғаюына (басқа экономиканы қаржыландыру) әкеп соқтырады.
ОҚО-да "Келесгидрострой" шағын гидроэлектрстанциясы бар, оның қуаты 1,32 МВт.
Жеке меншік сектор облыстағы электр энергиясын негізгі тұтынушылар болып табылады, электр тұтынудың 60 %-ға жуығы солардың үлесіне тиесілі.
Облыста баламалы энергия көздерін салуға әлеуетті инвесторлар тарту жөнінде жұмыстар жүргізіліп жатыр. Облыстың жел әлеуеті мейлінше жоғары. "Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму бағдарламасы" халықаралық ұйымының (ПРООН) деректері бойынша Бәйдібек, Түлкібас және Қазығұрт аудандарының аумағындағы зерттелген учаскелерде жел электр станцияларын салу мүмкіндігі бар.

Кроме того, в сфере альтернативных источников энергии ведется работа по 3 проектам с участием иностранных инвесторов, общей стоимостью 116,7 млрд. тенге: товарищество с ограниченной ответственностью "Интерэкс и К" – ветро-электростанция (39,2 млрд. тенге, Испания, Германия), товарищество с ограниченной ответственностью "СБ Капитал" ветро-электростанция (37,5 млрд. тенге, Малайзия), совместная организация "Промондис Казахстан" – станция солнечной энергии (40 млрд. тенге, Германия).
Теплоснабжение осуществляется от 4-х централизованных теплоисточников: теплоэлектростанция № 3 в городе Шымкент, теплоэлектростанция № 5 в городе Кентау, центральных котельных в городах Туркестан, Арысь и мини – котельных в районах области. Общая протяженность тепловых сетей по области 510,55 км.
Обеспеченность природным газом составляет 36,1 %, сжиженным газом – на 38,7%, другими видами топлива – на 25,2%. Через магистральные газопроводы поставляется в область около 750 млн. м3 природного газа. Восемь городов и районов, в которых проживают 1300 тыс. человек, не обеспечены природным газом.
Общая протяженность газопроводов составляет 3457,08 км.
Проблемы отрасли:
1) значительная выработка ресурса генерирующего оборудования, что ограничивает возможность производства электроэнергии действующими электростанциями;
2) высокая степень изношенности электрических сетей электросетевой компании;
3) дефицит маневренной генерирующей мощности для покрытия пиковых нагрузок;
4) отсутствие механизма, обеспечивающего мотивацию строительства новых энергетических источников.
Перспективными возможностями технологического развития энергетики являются развитие альтернативных источников энергии, использования ветрового и солнечного потенциала области, а также развития малых гидроэлектростанций.
Туризм
Наличие природных и культурно-исторических ресурсов, удобное географическое положение ЮКО открывают потенциальные возможности для развития паломнического, экологического, лечебно–оздоровительного, рыболовно–охотничьего туризма.
В области расположены свыше тысячи памятников истории, культуры и архитектуры.
Особое место в системе городов Южного Казахстана на казахстанском участке Великого Шелкового пути занимает город Туркестан, а интерес туристов привлекают мавзолеи Ходжа Ахмета Яссауи, Арыстан – баб, Ибрагим – Ата, Карашаш – Ана, Байдибек – ата, Домалак – ана, Зерип Сыланды (Кос Ана), городище Отырар.
В области имеются 44 туристские фирмы, 12 туроператоров, 32 турагентства.
Памятники истории и культуры: священные места – 57, паломнические туры – 6, музеи – 21.
Основным направлением развития туризма в области являются лечебно-оздоровительный туризм (курорт Сарыагаш), паломнический туризм (Туркестан) и туризм выходного дня.
Развитие туризма в ЮКО происходит неравномерно, качество предоставляемых услуг оставляет желать лучшего, инфраструктура туризма не развита, не решены вопросы транспортного обеспечения туристов рейсовыми маршрутами, недостаточно информации об объектах туризма и предоставляемых услугах.
Проблемы развития туризма:

Бұдан басқа, баламалы энергия көздері саласында шетелдік инвесторлар қатысатын 3 жоба бойынша жұмыстар жүргізіліп жатыр, олардың жалпы құны 116,7 млрд. теңге: "Интерэкс және К" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі – жел электр станциясы (39,2 млрд. теңге, Испания, Германия), "СБ Капитал" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі – жел электр станциясы (37,5 млрд. теңге, Малайзия), "Промондис Казахстан" бірлескен ұйымы – күн энергиясы станциясы (40 млрд. теңге, Германия).
Жылумен жабдықтау орталықтандырылған 4 жылу көзінен жүзеге асырылады: Шымкент қаласындағы № 3 жылу электр станциясы, Кентау қаласындағы № 5 жылу электр станциясы, Түркістан және Арыс қалаларындағы орталық қазандықтар және облыс аудандарындағы шыған қазандықтар. Жылу желілерінің жалпы ұзындығы облыс бойынша 510,55 км құрайды.
Табиғи газбен қамтамасыз етілу 36,1 %-ды, сұйытылған газбен – 38,7 %-ды, отынның басқа түрлерімен – 25,2 %-ды құрайды. Магистарльды газ құбырлары арқылы облысқа 750 млн. м3 жуық табиғи газ жеткізіледі. Қалалар мен аудандардың сегізі табиғи газбен қамтамасыз етілмеген, оларда 1 300 мың адам тұрып жатыр.
Газ құбырларының жалпы ұзындығы – 3 457,08 км.
Саланың проблемалары:
1) өндіруші жабдық ресурсының айтарлықтай көп жұмыс істеуі, бұл жұмыс істеп тұрған электр станцияларының электр энергиясын өндіру мүмкіндігін шектейді;
2) электр желісі компаниясының электр желілерінің тозу дәрежесінің жоғары болуы;
3) өте көп жүктеме түскен кезде маневрлік өндіру қуатының тапшылығы;
4) жаңа энергия көздерін салуды ынталандыруды қамтамасыз ететін тетіктің болмауы.
Баламалы энергия көздерін дамыту, облыстың жел және күн әлеуетін пайдалану, сондай-ақ шағын гидроэлектр станцияларын дамыту энергетиканы технологиялық тұрғыдан дамытудың перспективалы мүмкіндіктері болып табылады.
Туризм
Табиғи және тарихи-мәдени ресурстардың болуы, географиялық ыңғайлы орналасуы ОҚО үшін қажылық, экологиялық, емдік-сауықтыру, балық-аң аулау туризмін дамытудың әлеуетті мүмкіндіктерін ашады.
Облыста бес мыңнан астам тарих, мәдениет және сәулет ескерткіштері бар.
Ұлы Жібек жолының қазақстандық учаскесіндегі Оңтүстік Қазақстан қалаларының жүйесінде Түркістан қаласының алатын орны ерекше, ал туристер Қожа Ахмет Яссауи, Арыстан баб, Ибрагим ата, Қарашаш ана, Бәйдібек ата, Домалақ ана, Зеріп Сыланды (Қос ана) мавзолейлеріне, Отырар қаласына қызығушылық танытады.
Облыста 44 туристік фирма, 12 туроператор, 32 турагенттік бар.
Тарих және мәдениет ескерткіштері: киелі жерлер – 57, қажылық турлар – 6, мұражайлар – 21.
Емдеу-сауықтыру туризмі (Сарыағаш курорты), қажылық туризм (Түркістан) және демалыс күнгі туризм облыста туризмді дамытудың негізгі бағыты болып табылады.
ОҚО-да туризмді дамыту біркелкі жүргізілмей отыр, көрсетілетін қызметтердің сапасы нашар күйінде, туризм инфрақұрылымы дамытылмаған, туристерді рейстік маршруттармен көліктік қамтамасыз ету мәселелері шешілмеген, туризм объектілері мен көрсетілетін қызметтер туралы ақпарат жеткіліксіз.
Туризмді дамыту проблемалары:

1) недостаток дешевых и длинных финансовых средств на развитие туризма;
2) отсутствие координации внутриотраслевой и межведомственной деятельности по вопросам развития инфраструктуры туризма;
3) недостаточное развитие туристской и транспортной инфраструктуры;
4) невысокий уровень сервиса и труднодоступность знаковых исторических мест на казахстанском отрезке Великого Шелкового пути;
5) ограниченность географии пассажирских авиа– и железнодорожных перевозок;
6) проблемы с пересечением границы со стороны Узбекистана;
7) международные туры по Шелковому пути обходят ЮКО стороной через Узбекистан и Киргизию;
8) отсутствие одного зонтичного бренда объектов Шелкового пути Казахстана – Туркестан, Отырар и т.д.;
9) недостаток квалифицированных специалистов, в том числе экскурсоводов, владеющих иностранными языками; обученных диетологов в санаториях и т.д.;
10) неэффективное продвижение туристского продукта на мировой рынок.
Целью дальнейшего развития является создание конкурентоспособной туристской индустрии для обеспечения занятости населения региона, стабильного роста доходов туристских предприятий и населения за счет увеличения объемов въездного и внутреннего туризма, развитие инфраструктуры туризма, формирование привлекательного туристского имиджа области, в том числе зон с рекреационной хозяйственной специализацией.
Влияние глобальных факторов внешней среды
Политико-правовые факторы
Всеобщность права, верховенство закона и равенство всех перед законом, борьба с правонарушениями и неотвратимость юридической ответственности, правительственная стабильность; налоговое законодательство и политика в этой сфере; антимонопольное законодательство; стабильные внутриполитические условия, а также отсутствие внешних угроз и демонстрация многовекторности международных отношений Республики Казахстан способствуют успешному и динамичному развитию экономики области. Принятие государством всех необходимых законов, программ направленных на развитие отраслей народного хозяйства снижает риски влияния политико-правовых факторов на деятельность СПК на региональном уровне.
СПК руководствуется в своей деятельности правовыми нормами Гражданского кодекса, Налогового кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", что обеспечивает правовую основу в деятельности.
Хозяйственные факторы
Благоприятная политика государства по отношению к национальным компаниям; последовательные экономические преобразования позволяющие обеспечивать рост ВРП области; поддержка стабильности собственной национальной валюты через регулирование процентной ставки и курса национальной валюты; количество денег в обращении; обеспечение уровня инфляции, безработицы, контроль над ценообразованием; государственная политика в области научно-технического прогресса; новые продукты (скорость обновления, источники идей); в целом будут оказывать положительное влияние на деятельность СПК.

1) туризмді дамыту үшін арзан әрі "ұзын" қаржы қаражатының жеткіліксіз болуы;
2) туризм инфрақұрылымын дамыту мәселелері бойынша салаішілік және ведомствоаралық қызметтің үйлестірілмеуі;
3) туристік және көліктік инфрақұрылымның жеткілікті дамымауы;
4) Ұлы Жібек жолының қазақстандық бөлігіндегі әйгілі тарихи орындарға барудың қиындығы әрі сервис деңгейінің төмен болуы;
5) жолаушыларды авиа және теміржолмен тасымалдау географиясының шектеулі болуы;
6) Өзбекстан тарапынан шекараны кесіп өтудегі проблемалар;
7) Ұлы Жібек жолымен өтетін халықаралық турлар Өзбекстан мен Қырғызстан арқылы ОҚО-ны айналып өтеді;
8) Жібек жолының Қазақстандағы объектілері – Түркістан, Отырар және т.б. біртұтас брендінің болмауы;
9) білікті мамандардың, оның ішінде шетел тілдерін білетін экскурсоводтардың; санаторийлерде білімді диетологтардың және т.б. жетіспеуі;
10) туристік өнімді әлемдік нарыққа ілгерілетудің тиімсізжүргізілуі.
Өңір халқының жұмыспен қамтылуын, сырттан келетін және ішкі туризм көлемін ұлғайту есебінен туристік кәсіпорындар мен халық кірісінің орнықты өсуін қамтамасыз ету үшін бәсекеге қабілетті туристік индустрия құру, туризм инфрақұрылымын дамыту, облыстың жағымды туристік имиджін, оның ішінде рекреациялық шаруашылыққа маманданған аймақтарды қалыптастыру одан әрі даму мақсаты болып табылады.
Сыртқы ортаның жаһандық факторларының ықпалы
Саяси-құқықтық факторлар
Құқықтың жалпыға ортақтығы, заңның үстем болуы және бәрінің заң алдында тең болуы, құқық бұзумен күрес және заңдық жауапкершіліктің бұлтартпастығы, үкіметтік тұрақтылық; салық заңнамасы және осы саладағы саясат; монополияға қарсы заңнама; ішкі саяси жағдайлардың орнықтылығы, сондай-ақ сырттан төнетін қауіптің болмауы және Қазақстан Республикасының халықаралық қарым-қатынасының көп бағыттылығының демонстрациясы облыс экономикасын сәтті әрі серпінді дамытуға септігін тигізеді. Мемлекеттің барлық қажетті заңдарды, халық шаруашылығының салаларын дамытуға бағытталған бағдарламаларды қабылдауы саяси-құқықтық факторлардың өңірлік деңгейде ӘКК қызметіне ықпал ету қаупін азайтады.
ӘКК өз қызметінде Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің, Салық кодексінің, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының нормаларын басшылыққа алады, мұның өзі қызметтің құқықтық негізін қамтамасыз етеді.
Шаруашылық факторлар
Ұлттық компанияларға қатысты мемлекет саясатының қолайлы болуы; облыстағы ЖӨӨ өсуін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін дәйекті экономикалық өзгерістер; пайыздық мөлшерлеме мен ұлттық валюта бағамын реттеу арқылы меншікті ұлттық валютаның орнықтылығын қолдау; айналыстағы ақша көлемі; инфляция, жұмыссыздық деңгейін қамтамасыз ету, баға белгілеуді бақылау; ғылыми-техникалық прогресс саласындағы мемлекеттік саясат; жаңа өнімдер (жаңарту жылдамдығы, идеялар көздері); тұтастай алғанда, ӘКК қызметіне жағымды әсерін тигізеді.

В соответствии со Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года, Государственной программой по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан, Программой по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан на 2013 – 2020 годы "Агробизнес – 2020", планируется увеличение, инвестиций в регионы, что позволит проводить планомерную инвестиционную политику, способствующую развитию приоритетных секторов экономики области.
Технологические факторы
Стимулирование государством: повышение производительности в отраслях экономики; внедрение инновационных разработок и современных управленческих технологий; создание новых конкурентоспособных производств, модернизация (техническое перевооружение) действующих производств, затрат на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы из различных источников, защиты интеллектуальной собственности – создают благоприятные условия для СПК, как регионального института развития, по участию в привлечении новых технологий, осуществлении инновационной политики в регионе.
Демографические факторы
В области наблюдается стабильный рост рождаемости населения, сохраняется удачная конъюнктура возрастной структуры, в репродуктивном возрасте все еще находится значительная группа населения; сохраняющаяся эмиграция уже почти не определяет сути демографических процессов. В то же время, миграционная политика государства начинает давать демографические результаты (рост рождаемости, количества многодетных семей).
Положительная инерция вышеназванного сочетания факторов в состоянии определять демографические процессы еще десятки лет.
ЮКО традиционно отличается от других регионов Казахстана тем, что большая часть населения проживает в сельской местности. В области имеется 868 аулов, где проживает около 55% всего населения области. СПК планирует одно из направлений деятельности сконцентрировать в рамках развития агропромышлненного комплекса и сельхозпереработки.
Экологические факторы
В отдельных районах области сохраняется неблагополучная экологическая обстановка, связанная с наличием отходов, недостаточность принимаемых мер предприятиями по улучшению экологии, снижению вредных выбросов, неэффективной работой очистных сооружений. Рост объемов выбросов загрязняющих веществ в атмосферу, в основном, связан с развитием промышленного строительства, увеличением количества автотранспорта, невысоким качеством автомобильного топлива, несоблюдением стандартов охраны окружающей среды, нерешенными вопросами утилизации отходов производства.
Данные условия могут повлиять на эффективность деятельности СПК и дочерних и зависимых организаций, осуществляющих свою деятельность на территории области.
Анализ внутренней среды
Основные этапы становления СПК
В 2007 году в Казахстане были созданы семь СПК, в числе которых – АО "НК "СПК "Оңтүстік", действующая на территории Кызылординской, Южно-Казахстанской и Жамбылской областей.
Постановлением Правительства РК от 31 марта 2010 года № 266 "О вопросах социально-предпринимательских корпораций" государственные пакеты акции всех СПК были распределены между областями и городами Астана, Алматы.

Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарына, Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарламаға, "Агробизнес – 2020" Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі 2013 – 2020 жылдарға арналған бағдарламаға сәйкес өңірлерге құйылатын инвестицияларды ұлғайту жоспарланып отыр, мұның өзі облыс экономикасының басым салаларын дамытуға ықпал ететін жоспарлы инвестициялық саясатты жүргізуге мүмкіндік береді.
Технологиялық факторлар
Мыналарды: экономика салаларында өнімділікті жоғарылатуды, инновациялық әзірлемелер мен заманауи басқарушылық технологияларды енгізуді; бәсекеге қабілетті жаңа өндірістер құруды, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды жаңғыртуды (техникалық қайта жарақтандыруды), ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға әртүрлі көздерден жұмсалатын шығындарды, зияткерлік меншікті қорғауды мемлекеттің ынталандыруы өңірлік даму институты ретінде ӘКК үшін жаңа технологияларды тартуға, өңірдегі инновациялық саясатты жүзеге асыруға қатысуына қолайлы жағдай жасайды.
Демографиялық факторлар
Облыста халықтың туу санының орнықты өсіп келе жатқаны байқалады, жас құрылымының сәтті конъюнктурасы сақталып отыр, халықтың қомақты тобы әлі де ұрпақты болатын жаста; көшіп келудің сақталуы бүгінде демографиялық процестердің мәніне әсерін тигізе қоймайды. Дегенмен мемлекеттің иммиграциялық саясаты демографиялық нәтиже бере бастады (бала туудың, көп бабалы отбасылар санының өсуі).
Жоғарыда аталған факторлар үйлесуінің жағымды инерциясы әлі де бірнеше онжылдық бойы демографиялық процестерді айқындай алады.
ОҚО-ның Қазақстанның басқа өңірлерінен дәстүрлі ерекшелігі – халықтың басым бөлігінің ауылдық жерлерде тұратынында. Облыста 868 ауыл бар, оларда облыстың барлық халқының 55 %-ға жуығы тұрып жатыр. ӘКК қызмет бағыттарының бірін агроөнеркәсіптік кешенді және ауыл шаруашылығы тауарларын өңдеуді дамытуға шоғырландыруды жоспарлап отыр.
Экологиялық факторлар
Облыстың кейбір аудандарында қалдықтардың болуына, кәсіпорындардың өңір экологиясын жақсарту, зиянды шығарындыларды азайту бойынша қабылдап жатқан шараларының жеткіліксіздігіне, тазарту құрылыстары жұмысының тиімсіз болуына байланысты қолайсыз экономикалық ахуал сақталып отыр. Атмосфераға ластаушы заттар шығарындылары көлемінің өсуі, негізінен, өнеркәсіптік құрылыстың дамуына, автокөлік санының ұлғаюына, автомобиль отыны сапасының жоғары болмауына, қоршаған ортаны қорғау стандарттарының сақталмауына, өндіріс қалдықтарын кәдеге жарату мәселелерінің шешілмеуіне байланысты.
Бұл жағдайлар ӘКК мен өз қызметін облыс аумағында жүзеге асыратын еншілес және тәуелді ұйымдар қызметінің тиімділігіне ықпалын тигізуі мүмкін.
Ішкі ортаны талдау
ӘКК қалыптасуының негізгі кезеңдері
2007 жылы Қазақстанда жеті ӘКК құрылды, олардың қатарында Қызылорда, Оңтүстік Қазақстан және Жамбыл облыстарының аумағында әрекет ететін "Оңтүстік" ӘКК" ҰК" АҚ болды.
"Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 наурыздағы
№ 266 қаулысымен барлық ӘКК акцияларының мемлекеттік пакеттері облыстар мен Астана және Алматы қалаларының арасында бөлінді.

С принятием Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" данные СПК были реорганизованы и в каждой области Казахстана и городах республиканского значения созданы социально-предпринимательские организации, в том числе АО "НК "СПК "Шымкент".
СПК является коммерческой организацией, управляющей переданными ей государственными активами (земельные участки, права недропользования, объекты движимого и недвижимого имущества и пр.) путем эффективного их использования для получения прибыли, которая должна направляться на финансирование коммерческих и социальных проектов.
Начальный этап в развитии СПК связан с решением организационных мероприятий, а также с осуществлением функций по реализации государственных программ и целевых государственных мероприятий:
1) Программа по модернизации жилищно–коммунального хозяйства Республики Казахстан на 2011–2020 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2011 года № 473 (далее – Программа модернизации жилищно–коммунального хозяйства);
2) Государственная программа занятости 2020, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 316 (далее – Программа занятости 2020);
3) Программа "Производительность 2020", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 254 (далее – Программа Производительности 2020);
4) Комплекс мер по стабилизации цен на продовольственные товары;
5) Содействие Государственной программе форсированного индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2010–2014 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 (далее – Государственная программа форсированного индустриально-инновационного развития); "Дорожной карте бизнеса – 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301.
Финансово–хозяйственная деятельность СПК
СПК зарегистрировано в июле 2011 года, фактически осуществляет деятельность с ноября 2011 года, уставный капитал, в размере 1,0 млрд. тенге оплачен в апреле 2012 года.
По результатам финансово-хозяйственной деятельности СПК за два месяца 2011 года доходы не были получены, убытки составили 5,56 млн. тенге, по итогам деятельности за 2012 год доходы составили 70,2 млн. тенге, расходы – 151,1 млн. тенге, убытки составили 80,9 млн. тенге.
По итогам 2013 года чистая прибыль составила 10,165 млн. тенге, чистая прибыль на одного сотрудника составила 242,0 тыс. тенге (2012 год – 0 тыс. тенге). Объем инвестиционного портфеля на 1 января 2014 года составил 477 311,0 тыс. тенге, рентабельность инвестиций – 13,98%.
Анализ основных финансовых результатов СПК показывает, что в настоящее время СПК переживает период становления и вовлечения в оборот передаваемых от государства активов.
В настоящее время привлечение заемных средств финансовых институтов для реализации бизнес – проектов не производилось. Единственный источник финансирования деятельности СПК в отчетном периоде – средства областного бюджета, выделенные на пополнение уставного капитала и финансирование определенных инвестиционных проектов.
Реализуемые проекты:

"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы қабылданған соң бұл ӘКК қайта ұйымдастырылып, Қазақстанның әрбір облысында және республикалық маңызы бар қалаларда әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар, оның ішінде "Шымкент" ӘКК" ҰК" АҚ құрылды.
ӘКК өзіне берілген мемлекеттік активтерді (жер учаскелері, жер қойнауын пайдалану құқығы, жылжымалы және жылжымайтын мүлік объектілері мен басқалары) пайда алу үшін тиімді пайдалану арқылы басқаратын коммерциялық ұйым болып табылады, алынған пайда коммерциялық және әлеуметтік жобаларды қаржыландыруға жұмсалуға тиіс.
ӘКК дамытудың бастапқы кезеңі ұйымдастырушылық іс-шараларды шешумен, сондай-ақ мемлекеттік бағдарламалар мен нысаналы мемлекеттік іс-шараларды іске асыру жөніндегі функцияларды жүзеге асырумен
байланысты:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 сәуірдегі
№ 473 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғыртудың 2011 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі – Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту бағдарламасы);
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 316 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы (бұдан әрі – Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы);
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 наурыздағы № 254 қаулысымен бекітілген "Өнімділік 2020" бағдарламасы (бұдан әрі – "Өнімділік 2020" бағдарламасы);
4) Азық-түлік тауарларының бағасын тұрақтандыру жөніндегі шаралар кешені;
5) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаға (бұдан әрі – Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі мемлекеттік бағдарлама); Қазақстан Республикасы үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасына жәрдемдесу.
ӘКК-нің қаржы-шаруашылық қызметі
ӘКК 2011 жылғы шілдеде тіркелді, іс жүзінде қызметін 2011 жылғы қарашадан бері жүзеге асырып келеді, 1,0 млрд. теңге мөлшеріндегі жарғылық капиталы 2012 жылғы сәуірде төленді.
ӘКК қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері бойынша 2011 жылғы екі айда кіріс алынған жоқ, шығын 5,56 млн. теңгені құрады, 2012 жылғы қызметтің қорытындысы бойынша кіріс 70,2 млн. теңгені, шығыстар – 151,1 млн. теңгені, залал 80,9 млн. теңгені құрады.
2013 жылдың қорытындысы бойынша таза пайда 10,165 млн. теңгені, бір қызметкерге шаққандағы таза пайда 242,0 мың теңгені (2012 жылы – 0 мың теңге) құрады. 2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша инвестициялық қоржын көлемі 477 311,0 мың теңгені, инвестициялардың рентабельділігі – 13,98 %-ды құрады.
ӘКК негізгі қаржы нәтижелерін талдау қазіргі уақытта ӘКК қалыптасу және мемлекеттен берілген активтерді айналымға тарту кезеңін басынан өткеріп отырғанын көрсетеді.
Қазіргі уақытта бизнес жобаларды іске асыру үшін қаржы институттарының қарыз қаражатын айналымға тарту жүргізілген жоқ. Есепті кезеңдегі ӘКК қызметін қаржыландырудың жалғыз көзі – облыстық бюджеттің жарғылық капиталды толықтыруға және белгілі бір инвестициялық жобаларды қаржыландыруға бөлінген қаражаты.
Іске асырылып жатқан жобалар:

1) строительство крытого бассейна в санатории "Сарыагаш" (192,847 млн. тенге);
2) бурение скважины минеральной воды в санатории "Сарыагаш" (62,469 млн. тенге);
3) строительство 8 коттеджей в санатории "Бирколик" (50,9 млн. тенге);
4) выращивание зерновых и масличных культур на площади 2 500 га в товарищество с ограниченной ответственностью "Алтынтобе" (47 млн. тенге).
Прорабатываются вопросы финансирования и реализации новых проектов:
1) "Строительство торгово – логистического центра в г. Шымкент";
2) "строительство агро – индустриальной зоны";
3) "развитие плодового садоводства"
4) "создание питомника по выращиванию саженцев плодовых культур";
5) "откормочная площадка и молочно – товарная ферма"
6) "коттеджный городок "Бозарык".
Меры по финансовому оздоровлению СПК.
На сегодняшний день у СПК только формируются источники дохода, так как на первоначальном этапе решаются организационные вопросы (вопросы реорганизации), а также идет подготовка инвестиционных проектов и улучшение менеджмента в дочерних и зависимых компаниях, переданных в доверительное управление, что в будущем образует источники доходов в виде дивидендов и вознаграждений.
Для оздоровления финансовой системы разработан комплекс мер, которые направлены на следующее:
1) оздоровление качества инвестиционного портфеля и улучшение требований по достаточности собственного капитала;
2) улучшение подбора стратегических партнеров и формирование полного портфеля заказов;
3) применение инструментов дивидендной политики;
4) применение государственных инструментов поддержки бизнеса по ДКБ и другим программам;
5) снижение рисков в инвестиционной деятельности и обоснованность потребности в ресурсах;
6) рациональное использование внутренних ресурсов Общества снижение затратных статей бюджета;
7) поддержку со стороны акционера.
Существует резерв по увеличению прибыльности связанный с оптимизацией направлений деятельности влияющих на повышение эффективности:
1) оптимизация штата и структуры;
2) оптимизация расходов;
3) реструктуризация активов.
Предпринимаемые меры позволят стабилизировать источники доходов в виде дивидендов (от дочерних предприятий) и вознаграждений (по заемным операциям). Выход на уровень прибыльности планируется в 2013 году, с последующим ежегодным увеличением чистой прибыли.
Управление активами
Управление дочерними и зависимыми организациями осуществляется СПК в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" и Законом Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью". В Советы директоров и Наблюдательные советы дочерних и зависимых организаций включены сотрудники общества.
Такая организация взаимодействия дочерних и зависимых предприятий и общества оставляет предприятиям достаточную свободу при ведении финансово-хозяйственной деятельности, в то же время не освобождает их от подконтрольного статуса по вопросам планирования и принятия стратегических решений.

1) "Сарыағаш" санаторийіндегі жабық бассейннің құрылысы (192,847 млн. теңге);
2) "Сарыағаш" санаторийінде минералды су ұңғымасын бұрғылау
(62,469 млн. теңге);
3) "Біркөлік" санаторийіндегі 8 коттедждің құрылысы (50,9 млн. теңге);
4) "Алтынтөбе" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінде 2 500 га алқапта дәнді және майлы дақылдар өсіру (47 млн. теңге).
Жаңа жобаларды қаржыландыру және іске асыру мәселелері пысықталуда:
1) "Шымкент қаласында көлік-логистика орталығының құрылысы";
2) "Агроиндустриялық аймақ құрылысы";
3) "Жеміс өсетін бақтарды дамыту";
4) "Жеміс дақылдарының көшеттерін өсіру жөніндегі көшетбақ құру";
5) "Бордақылау алаңы және тауарлық сүт фермасы";
6) "Бозарық" коттедж қалашығы.
ӘКК қаржылық сауықтыру жөніндегі шаралар.
Бүгінгі күні ӘКК-нің кіріс көздері қалыптастырылуда, өйткені бастапқы кезеңде ұйымдастырушылық мәселелер (қайта ұйымдастыру мәселелері) шешіледі, сондай-ақ инвестициялық жобаларды дайындау әрі сенімгерлікпен басқаруға берілген еншілес және тәуелді компанияларда менеджментті жақсарту жүргізіліп жатыр, мұның өзі болашақта дивидендтер мен сыйақылар түріндегі кіріс көздерін қалыптастырады.
Қаржы жүйесін сауықтыру үшін шаралар кешені әзірленген, олар мыналарға бағытталған:
1) инвестициялық қоржынның сапасын жақсарту және меншікті капиталдың жеткілікті болуы жөніндегі талаптарды жақсарту;
2) стратегиялық әріптестерді іріктеуді жақсарту және тапсырыстардың толық қоржынын қалыптастыру;
3) дивидендтік саясат құралдарын пайдалану;
4) БЖК мен басқа да бағдарламалар бойынша бизнесті қолдаудың мемлекеттік құралдарын қолдану;
5) инвестициялық қызметтегі тәуекелдерді азайту және ресурстарға деген қажеттіліктің негізді болуы;
6) Қоғамның ішкі ресурстарын ұтымды пайдалану, бюджеттің шығынды баптарын азайту;
7) акционер тарапынан қолдау.
Тиімділікті жоғарылатуға ықпал ететін қызмет бағыттарын оңтайландыруға байланысты кірістілікті ұлғайту бойынша резерв бар:
1) штатты және құрылымды оңтайландыру;
2) шығыстарды оңтайландыру;
3) активтерді қайта құрылымдау.
Қабылданып жатқан шаралар дивидендтер (еншілес кәсіпорындардан түсетін) және сыйақылар (қарыз операциялары бойынша) түріндегі кіріс көздерін тұрақтандыруға мүмкіндік береді. Кірістік деңгейіне 2013 жылы шығып, кейіннен таза пайданы жыл сайын ұлғайтып отыру жоспарланып отыр.
Активтерді басқару
Еншілес және тәуелді ұйымдарды басқаруды ӘКК "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" 1998 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырады. Еншілес және тәуелді ұйымдардың Директорлар кеңестері мен Байқау кеңестеріне қоғам қызметкерлері қосылған.
Еншілес және тәуелді ұйымдар мен қоғамның өзара іс-қимыл жасауының осылайша ұйымдастырылуы қаржы-шаруашылық қызметті жүргізу кезінде кәсіпорындарға мейлінше еркіндік бергенімен, оларды жоспарлау және стратегиялық шешімдер қабылдау мәселелері бойынша бақылауда болу мәртебесінен босатпайды.

На сегодня СПК управляет активами реорганизованного СПК "Оңтүстік" на основе договора доверительного управления, которые в скором времени планируется через коммунальную собственность передать в виде пополнения уставного капитала СПК. В соответствии с Законом от 25 декабря 2008 года "О конкуренции" проводятся операции по передачи части активов в конкурентную среду, части в собственность СПК.
Для повышения прибыльности работы активов СПК проанализированы итоги финансовых результатов за 2013 год, а также составлен план роста показателей прибыли на 2014 и последующие годы.
Предпринимаемые меры позволят в 2014 году увеличить прибыль группы компаний до 101 млн. тенге, с коэффициентом возврата на капитал 5,8 %, в 2015 году суммарная прибыль предполагается в сумме 178 млн. тенге.
По активам, задействованным в сфере сельского хозяйства, планируется повышение урожайности за счет соблюдения аграрных технологий, а также внедрения новых методов управления.
По проектным организациям проводится усиление в сфере менеджмента и управления затратами, а также увеличение доли на рынке инжиниринговых услуг.
В соответствии с новыми подходами в политике управления государственными активами, с организациями с государственным участием будет исполняться работа по анализу сфер деятельности и определению перечня предприятий, деятельность которых носит коммерчески ориентированный характер.
Компании, функционирующие в сферах с развитой конкуренцией, могут подлежать продаже, с организациями с государственным участием будет проведена работа по возможности передачи их в СПК.
Коммерчески ориентированные предприятия, активы, находящиеся в коммунальной собственности, будут подлежать передаче под управление социально-предпринимательских корпораций для проведения реабилитации и передачи в конкурентную среду, при этом акционером будет производиться запланировано финансирование реабилитации передаваемых активов.
Система корпоративного управления СПК
Структура управления СПК выстроена в виде иерархической системы, в основе которой лежит "вертикальная" модель управления, основанная на подчиненности нижестоящих субъектов управления вышестоящим.
Система корпоративного управления в СПК реализуется, с одной стороны, через Совет директоров, в состав которого входят представители акционера и независимые директоры, с другой стороны, через управление специализированными дочерними организациями и портфельными компаниями, создаваемыми с участием СПК, путем участия в их органах управления.
Органами управления СПК являются: единственный акционер (общее собрание акционеров) – высший орган; совет директоров – орган управления; правление – исполнительный орган; служба внутреннего аудита – контрольный орган. Взаимосвязь между этими органами осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и уставом СПК.
Корпоративное управление в СПК основано на принципе взаимной защиты прав и интересов акционеров, СПК и дочерних организаций и направлено на улучшение эффективности производственной и финансовой деятельности СПК.
Акционер имеет права, предусмотренные действующим в республике законодательством и уставом: участвует в управлении, делегирует представителей в Совет директоров, получает полную производственную и финансовую отчетность, через принятия Советом директоров решений, выражает политику акционера по управлению и развитию деятельности СПК.
Акционер имеет право, для защиты своих законных интересов в случае совершения органами СПК действий, нарушающих нормы законодательства и Устава, принимать меры в порядке, предусмотренном законодательством.
Служба внутреннего аудита создана в целях осуществления контроля за финансово-хозяйственной деятельностью СПК и функционированием системы внутреннего контроля, проведения внутреннего аудита и представления объективной оценки состояния и рекомендаций по ее совершенствованию.
Внешняя организационная структура – совокупность дочерних организаций и зависимых организаций, созданных и функционирующих с целью эффективного достижения стратегических целей и задач, по отношению к которым СПК является правообладателем либо портфельным инвестором.
Совместные предприятия создаются СПК для реализации конкретных бизнес проектов, в том числе совместно с бизнес партнерами (например: в реализации проектов в сфере недропользования).
Развитие корпоративного управления будет осуществляться через применение принципов:

Бүгінгі күні ӘКК қайта ұйымдастырылған "Оңтүстік" ӘКК-нің активтерін сенімгерлікпен басқару шартының негізінде басқарады, оларды таяу арада коммуналдық меншік арқылы ӘКК жарғылық капиталын толықтыру түрінде беру жоспарланып отыр. "Бәсекелестік туралы" 2008 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес активтердің бір бөлігін бәсекелес ортаға, бір бөлігін ӘКК-ге беру жөнінде операциялар жүргізілуде.
ӘКК активтері жұмысының кірістілігін арттыру үшін 2013 жылғы қаржы нәтижелерінің қорытындысы талданды, сондай-ақ 2014 жылға және одан кейінгі жылдарға арналған пайда көрсеткіштерінің өсуі жоспарланған.
Қабылданып жатқан шаралар 2014 жылы компаниялар тобының пайдасын 101 млн. теңгеге дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді, капиталға қайтарымдылық коэффициенті 5,8 % болмақ, 2015 жылы 178 млн. теңге сомасында жиынтық пайда алу болжанып отыр.
Ауыл шаруашылығына жұмылдырылған активтер бойынша аграрлық технологияларды сақтау, сондай-ақ басқарудың жаңа әдістерін енгізу есебінен шығымдылықты жоғарылату жоспарланған.
Жобалық ұйымдар бойынша менеджмент және шығындарды басқару саласында күшейту, сондай-ақ инжинирингтік қызметтер нарығындағы үлесті ұлғайту көзделген.
Мемлекеттік активтерді басқару саясатындағы жаңа тәсілдерге сәйкес мемлекет қатысатын ұйымдармен қызмет салаларын талдау және қызметінің коммерциялық бағдарланған сипаты бар кәсіпорындардың тізбесін айқындау жөнінде жұмыс жүргізілетін болады.
Бәсекелестік дамыған салаларда жұмыс істейтін компаниялар сатылуы мүмкін, мемлекет қатысатын ұйымдармен оларды ӘКК-ге беру мүмкіндігі жөнінде жұмыс жүргізілмек.
Коммерциялық бағдарланған кәсіпорындар, коммуналдық меншіктегі активтер оңалтуды жүргізу және бәсекелес ортаға беру үшін әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың басқаруына берілетін болады, бұл ретте акционер берілетін активтерді қаржылай оңалтуды жоспарлы түрде жүргізеді.
ӘКК корпоративтік басқару жүйесі
ӘКК басқару құрылымы иерархиялық жүйе түрінде түзілген, оның негізінде "тігінен" басқару моделі жатыр, бұл модель басқарудың төмендегі субъектілерінің жоғарыдағы субъектілерге бағынуына негізделген.
ӘКК-дегі корпоративтік басқару жүйесі, бір жағынан құрамына акционердің өкілдері мен тәуелсіз директорлар кіретін Директорлар кеңесі арқылы, екінші жағынан, ӘКК қатысуымен құрылатын мамандандырылған еншілес ұйымдар мен қоржынды компанияларды басқару органдарына қатысу жолымен оларды басқару арқылы іске асырылады.
Мыналар ӘКК басқару органдары болып табылады: жалғыз акционер (акционерлердің жалпы жиналысы) – жоғары орган; Директорлар кеңесі – басқару органы; басқарма – атқарушы орган; ішкі аудит қызметі – бақылаушы орган. Бұл органдардың арасындағы өзара байланыс "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына және ӘКК жарғысына сәйкес жүзеге асырылады.
ӘКК-дегі корпоративтік басқару акционерлердің, ӘКК-нің және еншілес ұйымдардың құқықтары мен мүдделерін өзара қорғау қағидатына негізделген әрі ӘКК-нің өндірістік және қаржылық қызметінің тиімділігін жақсартуға бағытталған.
Акционердің Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында және Жарғыда көзделген құқықтары бар: басқаруға қатысады, Директорлар кеңесіне өкілдер жібереді, өндірістік және қаржылық қызмет туралы толық есеп алады, Директорлар кеңесінің шешім қабылдауы арқылы акционердің ӘКК қызметін басқару мен дамыту жөніндегі саясатын білдіреді.
ӘКК органдары заңнама нормалары мен Жарғыны бұзатын іс-әрекет жасаған жағдайда, өзінің заңды мүдделерін қорғау үшін акционер заңнамада көзделген тәртіппен шара қолдануға құқылы.
Ішкі аудит қызметі ӘКК-нің қаржы-шаруашылық қызметін және ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеуін бақылауды жүзеге асыру, ішкі аудит жүргізу және оның жай-күйін объективті бағалау әрі оны жетілдіру жөнінде ұсынымдар беру мақсатында құрылған.
Сыртқы ұйымдық құрылымы – оларға қатысты ӘКК құқық иеленуші не қоржынды инвестор болып табылатын стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге тиімді қол жеткізу мақсатында құрылған және жұмыс істейтін еншілес және тәуелді ұйымдардың жиынтығы.
Бірлескен кәсіпорындарды ӘКК нақты бизнес жобаларды, оның ішінде бизнес әріптестермен бірге іске асыру үшін құрады (мысалы, жер қойнауын пайдалану саласындағы жобаларды іске асыру).
Корпоративтік басқаруды дамыту мынадай қағидаттарды қолдану арқылы жүзеге асырылатын болады:

1) системы управления рисками;
2) корпоративной отчетности;
3) системной работы Советов Директоров;
4) мониторинга инвестиционных проектов и дочерних организаций.
СПК проводит работу по внедрению и совершенствованию наилучших практик корпоративного управления, как в самой компании, так и в дочерних и зависимых организациях. Для полной реализации всех преимуществ корпоративного управления СПК осуществляется внедрение единого унифицированного пакета нормативных типовых внутренних документов, разработанных на основе стандартов и эталонов.
Требования ответственности СПК по отношению к дочерним и зависимым организациям исполняется путем реализации инвестиционных проектов, финансовой поддержки направленной на дальнейшее развитие активов.
Для осуществления мониторинга и контроля предполагается проведение аудита финансово-хозяйственной деятельности СПК и дочерних и зависимых организаций аудиторскими компаниями.
В целях эффективного и плодотворного взаимодействия с местными исполнительными органами, районами областей, институтами развития, подписываются соглашения, планы совместных действий.
Выстраивание вертикально-интегрированной модели корпорации позволит упростить процедуру корпоративного управления посредством разграничения уровней рассмотрения вопросов стратегического и текущего характера, касающихся деятельности СПК, дочерних и зависимых организаций, а также предоставления возможности решения оперативных вопросов на более низких уровнях управления. Это позволит повысить скорость принятия и реализации управленческих решений.
Кадровая политика СПК, являясь инструментом корпоративного управления, направлена на эффективное исполнение приоритетных задач, стоящих перед СПК и ориентирована на удовлетворение текущих и планирование будущих потребностей в высококвалифицированных кадрах.
Обеспечение текущей и будущей потребности в кадрах достигается путем использования системы приема, повышения квалификации и планирования карьерного роста сотрудников СПК.
Существуют определенные проблемы, связанные с текучестью кадров, недостаточно эффективной системой оценки результативности деятельности, вознаграждения и мотивации персонала.
С целью обеспечения максимальной прозрачности и обоснованности решений менеджмента, СПК придерживается политики улучшения доступности и качества информации о своей деятельности, которая находит свое отражение на интернет–ресурсе СПК www.spk-shymkent.kz.
Взаимодействие с государственными органами и институтами развития
Взаимодействие местных исполнительных органов, в лице акимата области и администратора бюджетной программы, и СПК осуществляется в соответствии с принципами корпоративного управления.
Акимат области осуществляет управление СПК посредством реализации полномочий единственного акционера (общего собрания акционеров), предусмотренных Законами Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и/или уставом СПК, и представительства сотрудников акимата и управлений области в Совете директоров путем предъявления следующих требований:

1) тәуекелдерді басқару жүйесі;
2) корпоративтік есептілік;
3) Директорлар кеңесінің жүйелі жұмысы;
4) инвестициялық жобаларды және еншілес ұйымдарды мониторингтеу.
ӘКК компанияның өзінде де, еншілес және тәуелді ұйымдарда да корпоративтік басқарудың ең үздік практикаларын енгізу және жетілдіру жөнінде жұмыс жүргізеді. Корпоративтік басқарудың барлық артықшылықтарын толық іске асыру үшін ӘКК стандарттар мен эталондар негізінде әзірленген нормативтік ішкі үлгілік құжаттардың біріздендірілген пакетін енгізуді жүзеге асырып отыр.
Еншілес және тәуелді ұйымдарға қатысты ӘКК жауапкершілігіне қойылатын талаптар инвестициялық жобаларды іске асыру, активтерді одан әрі дамытуға бағытталған қаржылай қолдау арқылы орындалады.
Мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру үшін ӘКК мен еншілес және тәуелді ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметіне аудиторлық компаниялардың аудит жүргізуі болжанып отыр.
Жергілікті атқарушы органдармен, облыстың аудандарымен, даму институттарымен тиімді әрі жемісті өзара іс-қимыл жасау мақсатында келісімдерге, бірлескен іс-қимыл жоспарларына қол қойылуда.
Корпорацияның тігінен кіріктірілген моделін құру ӘКК, еншілес және тәуелді ұйымдар қызметіне қатысты стратегиялық және ағымдағы сипаттағы мәселелерді қарау деңгейлерінің аражігін ажырату, сондай-ақ жедел мәселелерді басқарудың неғұрлым төмен деңгейлерінде шешу мүмкіндігін беру арқылы корпоративтік басқару рәсімін оңайлатуға мүмкіндік береді. Бұл басқарушылық шешімдерді қабылдау мен іске асырудың жылдамдығын арттыруға мүмкіндік береді.
Корпоративтік басқару құралы бола отырып, ӘКК-нің кадр саясаты ӘКК алдында тұрған басым міндеттерді тиімді орындауға бағытталған әрі біліктілігі жоғары кадрларға деген қажеттіліктің ағымдағысын қанағаттандыруға және болашақтағыларын жоспарлауға бағдарланған.
Кадрларға деген ағымдағы және болашақтағы қажеттілікті қамтамасыз етуге қабылдау жүйесін пайдалану, біліктілікті жоғарылату және ӘКК қызметкерлерінің мансаптық өсуін жоспарлау арқылы қол жеткізіледі.
Кадрлардың тұрақтамауына, қызметтің нәтижелілігін бағалаудың, персоналға сыйақы беру мен оларды көтермелеудің тиімділігі жеткіліксіз жүйесіне байланысты белгілі бір проблемалар бар.
Менеджмент шешімдерінің барынша ашықтығы мен негізділігін қамтамасыз ету мақсатында ӘКК өз қызметі туралы ақпараттың қолжетімділігі мен сапасын жақсарту саясатын ұстанады, ол ӘКК-нің www.spk-shymkent.kz интернет-ресурсында өз көрінісін табады.
Мемлекеттік органдармен және даму институттарымен өзара іс-қимыл жасау
Облыс әкімдігі мен бюджеттік бағдарлама әкімшісі атынан жергілікті атқарушы органдардың және ӘКК-нің өзара іс-қимыл жасауы корпоративтік басқару қағидаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
Облыс әкімдігі ӘКК-ні басқаруды жалғыз акционердің (акционерлердің жалпы жиналысының) Қазақстан Республикасының "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы және "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы заңдарында және/немесе ӘКК Жарғысында көзделген өкілеттіктерін жүзеге асыру және әкімдік пен облыс басқармалары қызметкерлерінің Директорлар кеңесіне қатысуы арқылы жүзеге асырып, мынадай талаптар қояды:

1) соблюдение интересов государства как единственного акционера;
2) обеспечения доходности, эффективности и отчетности деятельности СПК;
3) эффективное управление переданных активов из коммунальной собственности и вновь созданных активов;
4) внедрение наилучшей практики корпоративного управления;
5) разработка и внедрение инновационных процессов и технологий;
6) участие в привлечении инвестиций в регион.
Акиматом области в СПК передаются государственные активы для последующей реабилитации (оздоровления), реструктуризации и развития на их основе новых конкурентоспособных производств.
Для реализации инвестиционных проектов местные исполнительные органы обеспечивают передачу СПК земельных участков, обеспеченных инфраструктурными сетями, в том числе передачу в управление СПК, создаваемые индустриальные зоны, специальные экономические зоны, технопарки, стабилизационные фонды.
В целях реализации принципа социальной ответственности, СПК направляет часть чистой прибыли в местный бюджет по решению единственного акционера (общего собрания акционеров) в рамках дивидендной политики.
СПК взаимодействует с уполномоченными органами по государственному планированию, по управлению государственным имуществом, с уполномоченными органами в сфере индустрии и индустриально-инновационного развития, развития агропромышленного комплекса, социальной защиты населения, образования и науки, здравоохранения, туризма, защиты конкуренции, по изучению и использованию недр, и другими уполномоченными органами.
СПК взаимодействует с государственными институтами развития по совмещению инструментов поддержки бизнеса, а также обеспечению доступа для бизнеса к ресурсам данных институтов. С региональным институтом развития – РИЦ "Максимум" взаимодействует по реализации совместных проектов. В рамках данного сотрудничества через дочернюю организацию – товарищество с ограниченной ответственностью "Шымкент инновация" будут подбираться оптимальные новые технологии в сельском хозяйстве и разрабатываться типовые проекты, РИЦ "Максимум" будет выдавать льготные кредиты по типовым проектам.
СПК может выполнять роль регионального оператора по реализации государственных и отраслевых программ и представлять интересы институтов развития Казахстана на местном уровне. При этом услуги СПК, как оператора, оплачиваются в рамках бюджетных программ.
Структура инвестиционного портфеля СПК
Структура инвестиционного портфеля СПК на первом этапе включает в себя реализацию проектов в действующих дочерних организациях и проектов по созданию новых дочерних организаций.
Общий объем инвестиций в виде кредитов на реализацию проектов в:

1) жалғыз акционер ретіндегі мемлекеттің мүдделерін сақтау;
2) ӘКК қызметінің кірістілігін, тиімділігін және есептілігін қамтамасыз ету;
3) коммуналдық меншіктен берілген активтерді және жаңадан құрылған активтерді тиімді басқару;
4) корпоративтік басқарудың ең үздік практикасын енгізу;
5) инновациялық процестер мен технологияларды әзірлеу және енгізу;
6) өңірге инвестициялар тартуға қатысу.
Облыс әкімдігі кейіннен оңалту (сауықтыру), қайта құрылымдау және олардың негізінде бәсекеге қабілетті жаңа өндірістерді дамыту үшін мемлекеттік активтерді ӘКК-ге береді.
Инвестициялық жобаларды іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдар ӘКК-геинфрақұрылымдық желілермен қамтамасыз етілген жер учаскелерін беруді, оның ішінде құрылып жатқан индустриялық аймақтарды, арнайы экономикалық аймақтарды, технопарктерді, тұрақтандыру қорларын ӘКК басқаруына беруді қамтамасыз етеді.
Әлеуметтік жауапкершілікқағидатын іске асыру мақсатында ӘККтаза пайдасының бір бөлігін дивидендтік саясат шеңберінде жалғыз акционерінің (акционерлердің жалпы жиналысының) шешімі бойынша жергілікті бюджетке жібереді.
ӘКК мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органдармен, индустрия және индустриялық-инновациялық даму, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту, халықты әлеуметтік қорғау, білім және ғылым, денсаулық сақтау, туризм, бәсекелестікті қорғау, жер қойнауын зерделеу және пайдалану салаларындағы уәкілетті органдармен және басқа да уәкілетті органдармен өзара іс-қимыл жасайды.
Бизнесті қолдау құралдарын орналастыру, сондай-ақ бизнес үшін мемлекеттік даму институттарының ресурстарына қолжетімділікті қамтамасыз ету бойынша ӘКК аталған институттармен өзара іс-қимыл жасайды. Өңірлік даму институты – "Максимум" ӨИО-мен бірлескен жобаларды іске асыру бойынша өзара іс-қимыл жасайды. Осы ынтымақтастық шеңберінде еншілес ұйым – "Шымкент инновация" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі арқылы ауыл шаруашылығындағы оңтайлы жаңа технологиялар іріктеліп, үлгі жобалар әзірленетін болады, "Максимум" ӨИО үлгі жобалар бойынша жеңілдікті кредиттер бермек.
ӘКК мемлекеттік және салалық бағдарламаларды іске асыру жөніндегі өңірлік оператор рөлін атқарып, Қазақстан даму институттарының мүддесін жергілікті деңгейді білдіре алады. Бұл ретте ӘКК-нің оператор ретіндегі қызметтеріне бюджеттік бағдарламалар шеңберінде ақы төленеді.
ӘКК инвестициялық қоржынының құрылымы
ӘКК инвестициялық қоржынының құрылымы бірінші кезеңде жұмыс істеп тұрған еншілес ұйымдардағы жобаларды және жаңа еншілес ұйымдар құру жөніндегі жобаларды іске асыруды қамтиды.
Жобаларды іске асыруға кредиттер түрінде құйылған инвестициялардың жалпы көлемі:

1) товарищество с ограниченной ответственностью "Лечебно – реабилитационный комплекс "Сарыағаш" – 255,316 млн. тенге;
2) товарищество с ограниченной ответственностью "Реабилитационно-оздоровительный комплекс "Біркөлік" – 50,938 млн. тенге;
3) товарищество с ограниченной ответственностью "Алтынтөбе" (предоставление временной финансовой помощи) – 47,036 млн. тенге.
Данные инвестиционные средства выдаются на основе возвратного кредита и в дальнейшем будут использованы на другие инвестиционные проекты.
Инвестиционная деятельность по долевому участию.
На сегодняшний день создано новое предприятие со 100% участием СПК – товарищество с ограниченной ответственностью "Шымкент-Инновация" с уставным капиталом 70,0 млн. тенге.
Планируется реализация инвестиционных проектов в отраслях агропромышленного комплекса, инфраструктуры и логистики, туризма, придорожного сервиса, строительстве жилья, транспорта, энергетике.
СПК входит в инвестиционный проект на ранней стадии проекта (start-up) или стадиях развития. Сумма инвестиций в каждом конкретном случае будет определяться индивидуально на основании бизнес-плана.
Выход из инвестиционного проекта осуществляется по следующим основным критериям: доход, полученный от продажи акций и доли СПК в проекте, покрывает сумму инвестиции СПК в проект и вознаграждение, начисленное на сумму данных инвестиций по ставке рефинансирования Национального банка на дату входа в проект.
Решение СПК продать свой пакет акций и долю участия в активе должно быть обязательно реализовано на основе рыночной оценки. При приобретении актива СПК проводит встречную рыночную оценку.
SWOT – анализ
Сильные стороны
Слабые стороны
- статус национальной компании;
- возможности социально-предпринимательской корпорации в проведении прямых переговоров в сфере недропользования и земельных отношений;
- опыт работы с разными профильными активами;
- наличие базы проектов, маркетинговых исследований, возможностей разработки технико-экономических обоснований, проектно-сметной документации;
- привлечение финансовых средств из областного и республиканского бюджетов;
- партнерство с международными компаниями.
- дефицит высокопрофессиональных кадров;
- недостаточный опыт работы в условиях реализации механизма государственно-частного партнерства;
- недоверие со стороны бизнеса;
- низкая доля инвестиционных вложений инновационного, технологического и инженерного характера;
- высокие риски при осуществлении государственных и региональных программ, имеющих социальную направленность;
- недостаточно активное взаимодействие с другими институтами развития;
- отсутствие вертикально-интегрированных структур СПК в районах, городах области.
Возможности
Внешние угрозы
- растущий инвестиционный потенциал области;
- возможности расширения форм сотрудничества в области государственно-частного партнерства;
- трансферт опыта и информационных ресурсов из государственных институтов развития;
- прогнозируемые возможности в развитии рынка жилья и развития промышленности строительных материалов;
- необходимый потенциал (ветровой, солнечный, водный) в повышении энергетической независимости области, путем внедрения нетрадиционных и инновационных технологий.
- финансовый кризис: инфляция, отсутствие ликвидности;
- снижение предложения инвестиций в связи с нестабильной ситуацией на финансовых рынках;
- низкая емкость рынка долгосрочного финансирования;
- резкий рост цен на сырье и продукцию по действующим проектам СПК, вызывающий возможный спад покупательской активности;
- ужесточение кредитной политики банками второго уровня;
- высокая подверженность влиянию изменения законодательства и регулятивных мер.
На основе определения сильных сторон внешней и внутренней среды СПК выявлены возможности, которые обеспечивают эффективное использование их конкурентных преимуществ.
Устранение проблем (слабых сторон) приведет к возникновению возможностей, в обратном случае – к реализации угроз развитию СПК.

1) "Сарыағаш" емдеу-оңалту кешені" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі – 255,316 млн. теңге,
2) "Біркөлік" оңалту-сауықтыру кешені" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі – 50,938 млн. теңге;
3) "Алтынтөбе" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (уақытша қаржылай көмек беру) – 47,036 млн. теңге.
Бұл инвестициялық қаражат кредитті қайтару негізінде беріледі және келешекте басқа инвестициялық жобаларға пайдаланылады.
Үлестік қатысу бойынша инвестициялық қызмет.
Бүгінгі таңда ӘКК 100 % қатысатын жаңа кәсіпорын – "Шымкент-Инновация" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі құрылды, жарғылық капиталы – 70,0 млн. теңге.
Агроөнеркәсіптік кешен, инфрақұрылым және логистика, туризм, жол маңындағы сервис, тұрғын үй құрылысы, көлік, энергетика салаларында инвестициялық жобаларды іске асыру жоспарланған.
ӘКК инвестициялық жобаға оның ең бастапқы (start-up) сатысында немесе даму сатыларында кіреді. Әрбір нақты жағдайдағы инвестициялардың сомасы бизнес-жоспардың негізінде жеке айқындалатын болады.
Инвестициялық жобадан шығу мынадай негізгі критерийлер бойынша жүзеге асырылады: ӘКК жобадағы акцияларын/үлесін сатудан алынған кіріс ӘКК-нің жобаға құйған инвестицияларының сомасын және жобаға кірген күнгі Ұлттық банктің қайта қаржыландыру мөлшерлемесі бойынша аталған инвестициялардың сомасына есептелген сыйақыны жабады.
ӘКК-нің өзінің акциялар пакеттерін/ активке қатысу үлесін сату туралы шешімі міндетті түрде нарықтық баға негізінде іске асырылуға тиіс. Актив сатып алған кезде ӘКК қарсы нарықтық бағалауды жүргізеді.
SWOT-талдау
Мықты тұстары
Осал ұстары
- ұлттық компания мәртебесі;
- жер қойнауын пайдалану және жер қатынастары саласында тікелей келіссөздер жүргізудегі әлеуметтік-кәсіпкерелік корпорацияның мүмкіндіктері;
- әртүрлі бейіндегі активтермен жұмыс істеу тәжірибесі;
- жобалар, маркетингтік зерттеулер базасының, техникалық-экономикалық негіздеме, жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу мүмкіндігінің болуы;
- облыстық және республикалық бюджеттерден қаржы қаражатын алу;
- халықаралық компаниялармен әріптестік.
- біліктілігі жоғары кадрлардың тапшы болуы;
- мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігін іске асыру шарттарында жұмыс істеу тәжірибесінің жеткіліксіз болуы;
- бизнес тарапынан сенімсіздік;
- инновациялық, технологиялық және инженерлік сипаттағы инвестициялық салымдар үлесінің төмен болуы;
- әлеуметтік бағытталған мемлекеттік және өңірлік бағдарламаларды жүзеге асыру кезінде қауіптердің жоғары болуы;
- басқа даму институттарымен белсенді өзара іс-қимылдың аз болуы;
- облыс аудандарында, қалаларында ӘКК-нің тігінен кіріктірілген құрылымдарының болмауы.
Мүмкіндіктер
Сыртқы қауіптер
- облыстың өсіп келе жатқан инвестициялық әлеуеті;
- мемлекеттік-жекешелік әріптестіксаласындағы ынтымақтастық нысандарын кеңейту мүмкіндіктері;
- мемлекеттік даму институттарынан тәжірибе мен ақпарат ресурстарының трансферті;
- тұрғын үй нарығын дамытудағы және құрылыс материалдарының өнеркәсібін дамытудағы болжамды мүмкіндіктер;
- дәстүрлі емес және инновациялық технологияларды енгізу жолымен облыстың энергетикалық тәуелсіздігін арттырудағы қажетті әлеует (жел, күн, су).
- қаржы дағдарысы: инфляция, өтімділіктің болмауы;
- қаржы нарықтарындағы жағдайдың орнықсыз болуына байланысты инвестиция ұсынудың азаюы;
- ұзақ мерзімді қаржыландыру нарығы сыйымдылығының төмен болуы;
- ӘКК-нің қолданыстағы жобалары бойынша шикізат пен өнім бағасының күрт қымбаттауы, бұл тұтынушылық белсенділіктің ықтимал құлдырауына әкеп соғады;
- екінші деңгейдегі банктердің кредит саясатын қатаңдатуы;
- заңнама мен реттеуші шаралар өзгерісінің ықпалына ұшырау қаупінің жоғары болуы.
ӘКК сыртқы және ішкі ортасының мықты тұстарын айқындау негізінде олардың бәсекелік артықшылықтарын тиімді пайдалануды қамтамасыз ететін мүмкіндіктер анықталды.
Проблемаларды (осал тұстарды) жою мүмкіндіктердің туындауына, ал керісінше болса – ӘКК-нің дамуына төнетін қауіптердің туындауына әкеп соқтырады.

В соответствии со Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года, Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан, Программой по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан на 2013 – 2020 годы "Агробизнес – 2020" планируется увеличение инвестиций в регионы, что позволит проводить планомерную инвестиционную политику, способствующую развитию приоритетных секторов экономики области.
Повышение производительности в отраслях экономики, внедрение инновационных разработок, внедрение современных управленческих технологий, создание новых конкурентоспособных производств, модернизация (техническое перевооружение) действующих производств, затраты на научно – исследовательские и опытно – конструкторские работы из различных источников; защита интеллектуальной собственности, внедрение и реализация различных инструментов государственной поддержки предприятий, создадут благоприятные условия для привлечения новых технологий, осуществления инновационной политики в регионе.
Основные направления стратегического развития
На основе анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз, СПК планирует сконцентрировать усилия и ресурсы на реализации бизнес - проектов в рамках развития следующих приоритетных секторов экономики области:
1) развитие инновационной политики;
2) агропромышлненный комплекс и сельхозпереработка;
3) развитие инфраструктуры и логистики;
4) производство текстильных изделий;
5) строительство жилья и производство строительных материалов;
6) электроэнергетика и развитие недропользования.
Содействие реализации Государственным программам форсированного индустриально-инновационного развития, развитию инновационной политики, оказание поддержки отечественной науки.
Основными направлениями деятельности будет являться содействие реализации Государственной программе форсированного индустриально-инновационного развития, развитию региональной инновационной системы, обеспечивающей повышение конкурентоспособности экономики области за счет участия в управлении инновационно – технологического развития отраслей экономики.
Деятельность дочерней организации СПК – товарищества с ограниченной ответственностью "Шымкент инновация" направлена на:
1) поиск инвесторов для привлечения инвестиции в регион;
2) сервисную поддержку и сопровождение проектов инвесторов на региональном уровне.
Будут осуществляться следующие функции Центра обслуживания инвесторов:
1) поиск иностранных и отечественных инвесторов для региона, потенциальных партнеров для создания совместных предприятий между казахстанской и зарубежной сторонами;

Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарына, Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарламаға, "Агробизнес – 2020" Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі 2013 – 2020 жылдарға арналған бағдарламағасәйкесөңірлерге құйылатын инвестицияларды ұлғайту жоспарланып отыр, мұның өзіоблыс экономикасының басым салаларын дамытуға ықпал ететін жоспарлы инвестициялық саясатты жүргізуге мүмкіндік береді.
Экономика салаларында өнімділікті жоғарылату, инновациялық әзірлемелер мен заманауи басқарушылық технологияларды енгізу, бәсекеге қабілетті жаңа өндірістер құру, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды жаңғырту (техникалық қайта жарақтандыру), ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға әртүрлі көздерден жұмсалатын шығындар, зияткерлік меншікті қорғау, кәсіпорындарды мемлекеттік қолдаудың әртүрлі құралдарын енгізу және іске асыру жаңа технологияларды тартуға, өңірдегі инновациялық саясатты жүзеге асыруға қолайлы жағдай жасайды.
Стратегиялық дамудың негізгі бағыттары
Мықты және осал тұстарды, мүмкіндіктер мен қауіптерді талдау негізінде ӘКК күш-жігері мен ресурстарды облыс экономикасының мынадай басым секторларын дамыту шеңберіндегі бизнес-жобаларды іске асыруға шоғырландыруды жоспарлап отыр:
1) инновациялық саясатты дамыту;
2) агроөнеркәсіптік кешен және ауыл шаруашылығы тауарларын өңдеу;
3) инфрақұрылымды және логистиканы дамыту;
4) тоқыма бұйымдарының өндірісі;
5) тұрғын үй құрылысы және құрылыс материалдарының өндірісі;
6) электрэнергетикасы және жер қойнауын пайдалануды дамыту.
Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға, инновациялық саясатты дамытуға жәрдемдесу, отандық ғылымға қолдау көрсету.
Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға, экономика салаларын инновациялық-технологиялық дамытуды басқаруға қатысу есебінен облыс экономикасының бәсекеге қабілеттілігін арттыруды қамтамасыз ететін өңірлік инновациялық жүйені дамытуға жәрдемдесу қызметтің негізгі бағыттары болмақ.
Еншілес ұйым – "Шымкент инновация" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің қызметі мыналарға бағытталған:
1) өңірге инвестициялар тарту үшін инвестор іздеу;
2) өңірлік деңгейде инвесторлардың жобаларын сервистік қолдау және сүйемелдеу.
Инвесторларға қызмет көрсету орталықтарының мынадай функциялары жүзеге асырылады:
1) өңір үшін отандық және шетелдік инвесторларды, қазақстандық және шетелдік тараптар арасында бірлескен кәсіпорындар құру үшін әлеуетті әріптестерді іздеу;

2) осуществление функций "первого окна" в регионе для потенциальных инвесторов;
3) содействие в реализации инструментов государственной поддержки для инвесторов на региональном уровне;
4) формирование и ведение региональной базы данных по перспективным и действующим проектам для потенциальных инвесторов;
5) мониторинг реализации инвестиционных проектов на территории области в пределах компетенции Центра обслуживания инвесторов;
6) создание диалоговой площадки между частным инвестором, государством и местных исполнительных органов, представителями казахстанского и зарубежного бизнеса;
7) участие в решении проблемных вопросов инвесторов на региональном уровне, защита интересов инвесторов;
8) информационно-аналитическое обеспечение инвесторов, уполномоченных государственных органов, задействованных институтов развития и прочих заинтересованных организаций:
9) организация переговоров, встреч, "круглых столов" инвесторов с уполномоченными государственными органами, институтами развития;
10) организация инвестиционных форумов/выставок с участием казахстанской и зарубежной сторон;
11) представление интересов региона на международных инвестиционных мероприятиях;
12) поиск потенциальных партнеров для создания совместных предприятий между казахстанской и зарубежной сторонами;
13) содействие в подписании договоров, меморандумов, соглашений между государственными органами, местными предприятиями и инвесторами в пределах компетенции Центра обслуживания инвесторов;
14) оказание прочих услуг в рамках сервисной поддержки инвесторов;
15) поддержка высших учебных заведений в открытии совместных лабораторий, привлечении иностранных специалистов с целью обеспечения заказами отечественных научно-исследовательских институтов;
16) содействие в разработке и реализации инновационных кластеров и целевых технологических программ.
Товариществом с ограниченной ответственностью планируется реализиция проектов в различных отраслях, включая медицину, сельское хозяйство, альтернативную энергетику, энергосбережение, IT, металлургию.
В рамках своей уставной деятельности СПК, через свою дочернюю организацию – товарищество с ограниченной ответственностью "Шымкент-инновация", будет оказывать содействие местным исполнительным органам и бизнес-сообществу области по реализации следующих показателей:
1) рост объема иностранных инвестиций в обрабатывающую промышленность не менее чем на 20%;
2) количество привлеченных иностранных инвесторов в регион (не менее двух единиц ежегодно), в том числе из списка Global – 2000.
3) количество ежегодно запускаемых инвестиционных проектов, в том числе с участием иностранного капитала (не менее пяти ежегодно).
Агропромышлненный комплекс и сельхозпереработка, развитие инфраструктуры и логистики.
Развитие аграрного сектора и глубокой переработки сельскохозяйственной продукции, является для СПК приоритетным направлением приложения усилий и ресурсов на долгосрочную перспективу.
Планируется способствовать развитию агропромышленного комплекса области через создание новых производств, развитие инфраструктуры и логистики по заготовке, транспортировке и хранению продукции агропромышленного комплекса. Будут проводится мероприятия по гарантированию займов субъектов агропромышленного комплекса области.
Предполагается содействие в реализации мероприятий по: внедрению технологий капельного орошения; стимулированию объектов малого предпринимательства к объединению мелких агроформирований в более крупные хозяйства; созданию современных овощехранилищ и увеличение объектов тепличного хозяйства; реализации проектов по выращиванию племенного и высокопродуктивного скота; проведению мероприятий по распространению и внедрению инновационного опыта и проведение практических семинаров; развитию логистики по заготовке, транспортировке и хранению сырья; привлечению инвестиций в агропромышленный комплекс области и продуктов ее переработки; содействию развитию производственных мощностей по некоторым сельхозпродуктам.
Производство текстильных изделий.
Для поддержания высоких темпов и ускорения развития производства текстильных изделий будет продолжена работа по запуску простаивающих предприятий, созданию новых производственных мощностей в специальной экономической зоне, образования в области текстильного кластера.
Содействие в обеспечении запуска простаивающих предприятий, обеспечения полной загрузки производственных мощностей, будет осуществлено через создание стабилизационного фонда.
Создание текстильного стабилизационного Фонда в ЮКО придаст импульс привлечению инвестиций в текстильную отрасль, в том числе нарастанием востребованности специальной экономической зоны "Оңтүстік", увеличит валовой прирост объема производства предприятий области, увеличит поступление в бюджет налогов до 1 млрд. тенге, создаст новые рабочие места, создаст дополнительные виды бизнеса – сопровождающих текстильное производство.
Строительство жилья и производство строительных материалов.
Промышленная база строительной индустрии области, не удовлетворяет в полной мере потребности строительной отрасли, как по объему, так и номенклатуре выпускаемой продукции. При этом имеющаяся база природных сырьевых ресурсов позволяет наладить выпуск новых видов современных строительных материалов и изделий.
Основной задачей в развитии отрасли строительной индустрии и производства строительных материалов области становится развитие производств конкурентоспособных, энергосберегающих строительных материалов, изделий и конструкций с высокой добавленной стоимостью. Также усилия будут направлены на решение проблем по недостаточному развитию или отсутствия собственной производственной базы для обеспечения потребностей строительного сектора области.
СПК на имеющемся земельном участке предполагается построить жилые коттеджи. За счет использования новых технологий (уличное освещение, подогрев воды) энергопотребление городка будет снижено.
Электроэнергетика и развитие недропользования.
Наличие энергетического дефицита является одним из основных сдерживающих факторов для роста производственного потребления энергии, что в свою очередь ограничивает развитие отраслей экономики и уровня жизни населения.
СПК будет содействовать решению: организации и использованию энергосберегающих технологий, вовлечению в баланс нетрадиционных источников энергии, вводу новых мощностей на основе современных инновационных технологий, поиску частных компаний, которые вступят в государственно-частное партнерство, образовав энергетическую компанию, привлечению долгосрочных займов международных финансовых институтов (Азиатского банка развития, Европейского банка реконструкции и развития и так далее).
Перспектива развития недропользования будет реализовываться за счет расширения геологоразведочных работ, направленных на разведку и подготовку к освоению известных и оценку новых месторождений, выявление которых может повлиять на геолого – экономическую характеристику региона.
В сфере недропользования СПК участвует в проектах только правом недропользования и передает права недропользования по месторождениям общераспространенных полезных ископаемых, техногенным минеральным образованиям, подземным водам, а также месторождениям твердых полезных ископаемых, не представляющим интерес для акционерного общества "Тау – Кен Самрук".
Планируется исполнение обязательств недропользователей по 1 % на научно – исследовательские и опытно – конструкторские работы, в реализацию других совместных инициатив в рамках своих стратегий.
Развитие туристской отрасли
В рамках проекта Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2020 года ЮКО является кластером, который включает центральные и восточные части Кызылординской области, южную часть Южно-Казахстанской области и юго – западную часть Жамбылской области.
Кластер Южный Казахстан будет позиционироваться как "Сердце Великого Шелкового пути". К основным туристским продуктам, которые будут разработаны в данном кластере, относятся культурный туризм и турне.
В целях дальнейшего развития туристской отрасли региона, а также реализации Системного плана развития туризма Республики Казахстан, СПК через дочернюю организацию – товарищество с ограниченной ответственностью "Шымкент инновация", исполняющей функции центра обслуживания инвесторов планирует проводить работу по привлечению зарубежных и отечественных инвесторов для реализации инвестиционных проектов в сфере туризма, таких как "Древний Отырар", "Древний Туркестан", "Туристско-рекреационный комплекс "Каскасу", комплекса санатория "Сарыагаш", а также по реализации проекта создания туристского кластера вдоль международного транспортного коридора "Западная Европа – Западный Китай".
2. Миссия и видение, цели и задачи Общества
Цель – поддержка бизнес инициатив и стимулирование экономической активности предпринимательства региона.
Миссия СПК – содействие социально-экономическому развитию региона на принципах партнерства государства и бизнеса.
Видение – СПК к 2022 году планирует стать региональным институтом развития, эффективно управляющим активами, стимулирующим экономическую активность в точках роста ЮКО, в том числе через привлечение инвестиций, и выступающим катализатором формирования конкурентоспособных устойчивых производств.
Задачи:
1) создание новых и модернизация существующих конкурентоспособных производств в приоритетных секторах экономики региона (точках роста);
2) обеспечение вовлечения государственных активов в деловой оборот, оздоровление проблемных активов и развитие на их базе конкурентоспособных производств;
3) внедрение передовых производственных и управленческих технологий и стандартов;
4) увеличение стоимости активов;
5) развитие инфраструктуры поддержки начинающего бизнеса (бизнес – инкубаторов, технопарков, индустриальных зон);

2) әлеуетті инвесторлар үшін өңірде "бірінші терезе" функцияларын жүзеге асыру;
3) инвесторлар үшін өңірлік деңгейде мемлекеттік қолдау құралдарын іске асыруға жәрдемдесу;
4) әлеуетті инвесторлар үшін перспективалы және қолданыстағы жобалар бойынша өңірлік дерекқорды қалыптастыру және енгізу;
5) Инвесторларға қызмет көрсету орталығы құзыретінің шегінде облыс аумағында инвестициялық жобалардың іске асырылуын мониторингтеу;
6) жеке инвестор, мемлекет пен жергілікті атқарушы органдар, қазақстандық және шетелдік бизнес өкілдері арасында диалог алаңқайын құру;
7) инвесторлардың проблемалы мәселелерін өңірлік деңгейде шешуге қатысу, инвесторлардың мүддесін қорғау;
8) инвесторларды, уәкілетті мемлекеттік органдарды, жұмылдырылған даму институттарын және өзге де мүдделі ұйымдарды ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету:
9) инвесторлардың уәкілетті мемлекеттік органдармен, даму институттарымен келіссөздерін, кездесулерін, "дөңгелек үстелдерін" ұйымдастыру;
10) қазақстандық және шетелдік тараптардың қатысуымен инвестициялық форумдар/көрмелер ұйымдастыру;
11) халықаралық инвестициялық іс-шараларда өңір мүддесін білдіру;
12) қазақстандық және шетелдік тараптар арасында бірлескен кәсіпорындар құру үшін әлеуетті әріптес іздеу;
13) Инвесторларға қызмет көрсету орталығы құзыретінің шегінде мемлекеттік органдар, жергілікті кәсіпорындар мен инвесторлар арасында шарттарға, меморандумдарға, келісімдерге қол қоюға жәрдемдесу;
14) инвесторларды сервистік қолдау шеңберінде өзге де қызметтер көрсету;
15) отандық ғылыми-зерттеу институттарын тапсырыстармен қамтамасыз ету мақсатында бірлескен зертханалар ашуда, шетелдік мамандар тартуда жоғары оқу орындарына қолдау көрсету;
16) инновациялық кластерлер мен нысаналы технологиялық бағдарламаларды әзірлеуде және іске асыруда жәрдемдесу.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестік медицинаны, ауыл шаруашылығын, баламалы энергетиканы, энергия үнемдеуді, ІТ, металлургияны қоса алғанда, әртүрлі салалардағы жобаларды іске асыруды жоспарлап отыр.
Өзінің еншілес ұйымы – "Шымкент инновация" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі арқылы өзінің жарғылық қызметінің шеңберінде ӘКК жергілікті атқарушы органдар мен бизнес-қоғамдастыққа мынадай көрсеткіштерді іске асыруда жәрдем көрсетпек:
1) өңдеуші өнеркәсіпке құйылған шетелдік инвестициялардың кемінде 20 %-ға өсуі;
2) өңірге тартылған шетелдік инвесторлардың саны (жыл сайын кемінде екеу), оның ішінде Global-2000 тізімінен;
3) жыл сайын іске қосылатын, оның ішінде шет елдер қатысатын инвестициялық жобалардың саны (жылына кемінде бесеу).
Агроөнеркәсіптік кешен және ауыл шаруашылығы тауарларын өңдеу, инфрақұрылымды және логистиканы дамыту.
Аграрлық секторды және ауыл шаруашылығы өнімдерін терең өңдеуді дамыту ӘКК үшін күш-жігер мен ресурс жұмсаудың ұзақ мерзімді перспективаға арналған басым бағыты болып табылады.
Жаңа өндірістер құру, агроөнеркәсіптік кешен өнімдерін дайындау, тасымалдау және сақтау жөніндегі инфрақұрылым мен логистиканы дамыту арқылы облыстың агроөнеркәсіптік кешенін дамытуға жәрдемдесу жоспарланып отыр. Облыстың агроөнеркәсіптік кешенін субъектілерінің қарыздарына кепілдік беру жөніндегі іс-шаралар жүргізілмек.
Мына: тамшылатып суару технологияларын енгізу; шағын кәсіпкерлік объектілерін шағын агроқұрылымдардан неғұрлым ірілеу шаруашылықтарға біріктіруге ынталандыру; заманауи көкөніс сақтау қоймаларын құру және жылыжай шаруашылығының объектілерін көбейту; асыл тұқымды әрі өнімділігі жоғары мал өсіру жөніндегі жобаларды іске асыру; инновациялық тәжірибені тарату және енгізу әрі практикалық семинарлар өткізу; шикізатты дайындау, тасымалдау және сақтау жөніндегі инфрақұрылым мен логистиканы дамыту; облыстың агроөнеркәсіптік кешеніне және қайта өңделген өнімдерге инвестициялар тарту; кейбір ауыл шаруашылығы тауарлары бойынша өндірістік қуаттарды дамытуға жәрдемдесу жөніндегі іс-шараларды іске асыруда жәрдем көрсету көзделіп отыр.
Тоқыма бұйымдарының өндірісі.
Тоқыма бұйымдарының өндірісін дамытудың жоғары қарқынын ұстап тұру және жеделдету үшін тұрып қалған кәсіпорындарды іске қосу, арнайы экономикалық аймақта жаңа өндірістік қуаттар құру, облыста тоқыма кластерін құру жөніндегі жұмыс жалғасады.
Тұрып қалған кәсіпорындарды іске қосуға, өндірістік қуаттардың толық жүктелуін қамтамасыз етуге жәрдемдесу тұрақтандыру қорын құру арқылы жүзеге асырмақ.
ОҚО-да тоқыма саласының тұрақтандыру қорын құру тоқыма саласына инвестициялар тартуға, оның ішінде "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағының талап етілуінің өсуіне түрткі болып, облыс кәсіпорындарының өндірісі көлемінің жалпы өсуін ұлғайтады, бюджетке түсетін салықтарды 1 млрд. теңгеге дейін ұлғайтады, жаңа жұмыс орындарын құрады, тоқыма өндірісін сүйемелдейтін бизнестің жаңа түрлерін құрады.
Тұрғын үй құрылысы және құрылыс материалдарының өндірісі.
Облыстың құрылыс индустриясының өнеркәсіптік базасы шығарылатын өнімнің көлемі жағынан да, номенклатурасы жағынан да құрылыс саласының қажеттіліктерін толық көлемде қанағаттандырмайды. Бұл ретте табиғи шикізат ресурстарының қолда бар базасы заманауи құрылыс материалдары мен бұйымдарының жаңа түрлерін шығаруды жолға қоюға мүмкіндік береді.
Бәсекеге қабілетті, энергия үнемдеуші құрылыс материалдарының, бұйымдарының және қосылған құны жоғары конструкциялардың өндірісін дамыту құрылыс индустриясы мен құрылыс материалдарының өндірісін дамытудағы негізгі міндетке айналмақ. Сонымен қатар облыстың құрылыс секторының қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін меншікті өндірістік базаны дамыту немесе оның болмау проблемаларын шешуге де күш-жігер жұмсалатын болады.
Қолда бар жер учаскесінде ӘКК тұрғын коттедждер салуды ұйғарып отыр. Жаңа технологияларды (көшені жарықтандыру, су жылыту) пайдалану есебінен қалашықтағы энергия тұтыну азайтылады.
Электрэнергетикасы және жер қойнауын пайдалануды дамыту.
Энергияның тапшы болуы энергияны өндірістік тұтынуды өсіру үшін тежеуші факторлардың бірі болып табылады, бұл өз кезегінде экономика салаларын дамытуды және халықтың тұрмыс деңгейін шектейді.
ӘКК: энергия үнемдеуші технологияларды ұйымдастыру және дамыту, энергияның дәстүрлі емес көздерін теңгерімге тарту, заманауи инновациялық технологиялар негізінде жаңа қуаттарды пайдалануға беру, энергетикалық компания құрып, мемлекеттік-жекешелік әріптестікке кіретін жеке меншік компанияларды іздеу, халықаралық қаржы институттарының (Азия даму банкі, Еуропа қайта құру және даму банкі және т.б.) ұзақ мерзімді қарыздарын тарту мәселелерін шешуге жәрдемдеседі.
Жер қойнауын пайдалануды дамыту перспективасы белгілі кен орындарын барлауға және игеруге дайындауға және анықталуы облыстың геологиялық-экономикалық сипаттамасына әсерін тигізуі мүмкін жаңа кен орындарын бағалауға бағытталған геологиялық-барлау жұмыстарын өрістету есебінен іске асырылмақ.
Жер қойнауын пайдалану саласында ӘКК жобаларға жер қойнауын пайдалану құқығымен ғана қатысады және жалпы таралған пайдалы қазбалардың кен орындары, техногенді минералды түзілімдері, жерасты сулары, сондай-ақ "Тау-Кен Самұрық" акционерлік қоғамы үшін мүдделі емес қатты пайдалы қазбалардың кен орындары бойынша жер қойнауын пайдалану құқықтарын береді.
Жер қойнауын пайдаланушылардың 1 %-ды ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға, өз стратегияларының шеңберінде басқа да бірлескен бастамаларды іске асыруға беру жөніндегі міндеттемелерін орындау жоспарланған.
Туристік саланы дамыту
Қазақстан Республикасында туристік саланы дамытудың 2020 жылға дейінгі тұжырымдамасы жобасының шеңберінде ОҚО Қызылорда облысының орталық және шығыс бөліктерін, Оңтүстік Қазақстан облысының оңтүстік бөлігі мен Жамбыл облысының оңтүстік-батыс бөлігін қамтитын кластер болып табылады.
Оңтүстік Қазақстан кластері "Ұлы Жібек жолының өзегі" ретінде ұсынылатын болады. Бұл кластерде әзірленетін негізгі туристік өнімдерге мәдени туризм мен турне жатады.
Өңірдің туристік саласын одан әрі дамыту, сондай-ақ Қазақстан Республикасында туризмді дамытудың жүйелік жоспарын іске асыру мақсатында ӘКК инвесторларға қызмет көрсету орталығының функцияларын атқаратын өзінің еншілес ұйымы – "Шымкент инновация" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі арқылы "Ежелгі Отырар", "Ежелгі Түркістан", "Қасқасу" туристік-рекреациялық кешені", "Сарыағаш" санаторийінің кешені сияқты туризм саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыруға шетелдік және отандық инвесторларды тарту жөнінде, сондай-ақ "Батыс Қытай – Батыс Еуропа" халықаралық көлік дәлізінің бойынан туристік кластер құру жобасын іске асыру жөнінде жұмыс жүргізуді жоспарлап отыр.
2. Қоғамның миссиясы және пайымы, мақсаттары мен міндеттері
Мақсаты – бизнес-бастамаларды қолдау және өңір кәсіпкерлігінің экономикалық белсенділігін ынталандыру.
ӘКК миссиясы – мемлекет пен бизнестің әріптестігі қағидаттарында өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына жәрдемдесу.
Пайымы – 2023 жылға қарай ӘКК активтерді тиімді басқаратын, ОҚО өсу нүктелерінде экономикалық белсенділікті, оның ішінде инвестициялар тарту арқылы ынталандыратын және бәсекеге қабілетті орнықты өндірістерді қалыптастырудың катализаторы ретінде әрекет ететін өңірлік даму институтына айналады.
Міндеттері:
1) өңір экономикасының басым секторларында (өсу нүктелерінде) бәсекеге қабілетті өндірістердің жаңаларын құру және жұмыс істеп тұрғандарын жаңғырту;
2) мемлекеттік активтердің іскери айналымға тартылуын қамтамасыз ету, проблемалы активтерді сауықтыру және олардың базасында бәсекеге қабілетті өндірістерді дамыту;
3) өндірістік және басқарушылық озық технологиялар мен стандарттарды енгізу;
4) активтердің құнын ұлғайту;
5) жаңадан басталған бизнесті қолдау инфрақұрылымын дамыту (бизнес-инкубаторлар, технопарктер, индустриялық аймақтар);

6) развитие кластеров в приоритетных отраслях, а также координация партнерских программ по развитию малого и среднего бизнеса вокруг системообразующих и крупных компаний региона;
7) оказание нефинансовой поддержки бизнеса в рамках деятельности СПК;
8) расширение сотрудничества с государственными институтами развития для реализации бизнес – проектов;
9) развитие коммуникаций;
10) содействие брендированию продукции для более активного продвижения продукции на внутреннем и внешнем рынках;
11) привлечение в регион отечественных и зарубежных инвесторов для реализации перспективных проектов, в том числе на принципах государственно – частного партнерства;
12) оказание инвесторам содействия в реализации проектов через долевое финансирование, участие активами, а также получение финансирования в рамках государственных и отраслевых программ;
13) иные задачи, установленные акционерами.
3. Стратегические направления, ключевые показатели деятельности,
мероприятия и ожидаемые результаты
В соответствии с определеными приоритетными секторами экономики и в целях достижения результатов определены следующие стратегические направления:
1. развитие приоритетных секторов региона (точек роста);
2. привлечение инвестиций и создание новых производств в точках роста региона;
3. создание условий для стимулирования экономической активности в точках роста;
4. увеличение стоимости активов и повышение уровня корпоративного управления;
5. реализация отраслевых республиканских и региональных программ.
СНД 1. Развитие приоритетных секторов региона (точек роста)
Цель 1. Содействие в обеспечении устойчивого роста агропромышленного комплекса региона, разработка проектов по развитию инфраструктуры и логистики
Задачи:
1) реализация различных видов проектов по развитию агропромышленного комплекса региона (в том числе: развитие плодового садоводства, развитие Агро (индустриальных) зон, строительство сети фрукто – овощехранилищ, откормочных площадок и МТФ);
2) создание новых и модернизация существующих конкурентоспособных производств в АПК;
3) обеспечение вовлечения государственных активов в деловой оборот, оздоровление проблемных активов и развитие на их базе конкурентоспособных производств;
4) увеличение стоимости активов;
5) развитие логистики;
6) расширение сотрудничества с государственными институтами развития для реализации бизнес – проектов;
7) развитие коммуникаций и обмен опытом между портфельными компаниями;
8) привлечение в регионы отечественных и зарубежных инвесторов для реализации перспективных проектов, в том числе на принципах государственно – частного партнерства;

6) басым салалардағы кластерлерді дамыту, сондай-ақөңірдің жүйе түзуші және ірі компанияларының айналасынан шағын және орта бизнесті дамыту жөніндегі әріптестік бағдарламаларды үйлестіру;
7) ӘКК қызметінің шеңберінде бизнеске қаржылай емес қолдау көрсету;
8) бизнес-жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік даму институттарымен ынтымақтастықты өрістету;
9) коммуникацияларды дамыту;
10) өнімді ішкі және сыртқы нарықтарда неғұрлым белсенді ілгерілету үшін өнім брендингіне жәрдемдесу;
11) перспективалы жобаларды іске асыру үшін өңірлерге отандық және шетелдік инвесторларды тарту, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарында тарту;
12) үлестік қаржыландыру, активтер түрінде қатысу арқылы инвесторларға жобаларды іске асыруда, сондай-ақ мемлекеттік және салалық бағдарламалар шеңберінде қаржы алуда жәрдем көрсету;
13) акционерлер белгілеген өзге де міндеттер.
3. Қызметтің стратегиялық бағыттары, түйінді көрсеткіштері,
іс-шаралар және межеленген нәтижелер
Экономиканың айқындалған басым секторларына сәйкес және нәтижелерге қол жеткізу мақсатында мынадай стратегиялық бағыттар айқындалған:
1) Өңірдің басым секторларын (өсу нүктелерін) дамыту;
2) Инвестициялар тарту және өңірдің өсу нүктелерінде жаңа өндірістер құру;
3) Өңірдің өсу нүктелерінде экономикалық белсенділікті ынталандыру үшін жағдайлар жасау;
4) Активтердің құнын ұлғайту және және корпоративтік басқару деңгейін жоғарылату;
5) Салалық республикалық және өңірлік бағдарламаларды іскеасыру.
ҚСБ 1. Өңірдің басым секторларын (өсу нүктелерін) дамыту
1-мақсат. Өңірдің агроөнеркәсіптік кешенінің орнықты өсуін қамтамасыз етуге жәрдемдесу, инфрақұрылым мен логистиканы дамыту жөніндегі жобаларды әзірлеу
Міндеттер:
1) өңірдің агроөнеркәсіптік кешенін дамыту жөніндегі әртүрлі жобаларды іске асыру (оның ішінде жеміс өсетін бақтарды дамыту, Агро (индустриялық) аймақтарды дамыту, жеміс-көкөніс сақтау қоймаларының желісін, бордақылау алаңдарын және ТСФ салу);
2) АӨК-тегі өндірістердің жаңаларын құру және жұмыс істеп тұрғандарын жаңғырту;
3) мемлекеттік активтерді іскерлік айналымға тартуды қамтамасыз ету, проблемалы активтерді сауықтыру және олардың базасында бәсекеге қабілетті өндірістерді дамыту;
4) активтердің құнын ұлғайту;
5) логистиканы дамыту;
6) бизнес-жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік даму институттарымен ынтымақтастықты өрістету;
7) қоржынды компаниялар арасындағы коммуникация мен тәжірибе алмасуды дамыту;
8) перспективалы жобаларды іске асыру үшін өңірлерге отандық және шетелдік инвесторларды тарту, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарында тарту;

9) оказание инвесторам содействия в реализации проектов через долевое финансирование, участие активами, а также получение финансирования в рамках государственных и отраслевых программ.
Мероприятия:
1) реализация проектов;
2) развитие логистики по заготовке, транспортировке и хранению сырья;
3) реализация проекта по строительству транспортно – логистического центра;
4) создание современных овощехранилищ;
5) внедрение технологии капельного орошения;
6) создание элитных и высокопродуктивных районированных сортов семян, саженцев;
7) реализация объектов тепличного хозяйства;
8) реализация проектов по увеличению количества племенного и высокопродуктивного скота и откормочных площадок;
9) реализация, в том числе совместно с РИЦ "Максимум", проектов по развитию агропромышленного комплекса области, реализация проектов по принципу государственно – частного партнерства, в том числе молочно – товарные фермы, племенных хозяйств по животноводству;
10) развитие коммунальных рынков для обеспечения доступа фермеров к торговым точкам;
11) участие, совместно с местными исполнительными органами и сельскохозяйственными структурами, в мероприятиях по дальнейшему развитию традиционных отраслей животноводства, кормопроизводства;
12) проведение мероприятий по распространению и внедрению инновационного опыта;
13) проведение практических обучающих семинаров, способствующих повышению рентабельности сельского хозяйства;
14) привлечение инвестиций в агропромышленный комплекс области и продуктов ее переработки;
15) содействие строительству производственных мощностей по сельхозпродуктам и ее переработки;
16) изучение возможностей выстраивания продовольственного кластера в ЮКО;
17) повышение урожайности за счет соблюдения аграрных технологий и внедрения более рентабельных сельскохозяйственных культур, а также внедрение новых методов управления и современных откормочных технологий в дочерних предприятиях, задействованных в сфере сельского хозяйства;
18) оздоровление, реорганизация или ликвидация убыточных сельскохозяйственных активов.
Ключевые показатели деятельности:
1) количество созданных структур по производству, хранению, переработки, доставки товаров и управления грузопотоками, единиц;
2) количество разработанных и реализованных проектов в регионе в области агропромышленного комплекса, единиц.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения СПК ключевых показателей Цели № 1 "Содействие в обеспечении устойчивого роста агропромышленного комплекса региона, разработка проектов по развитию инфраструктуры и логистики" будет реализован проект по строительству транспортно-логистического центра, предусматривающий развитие инфраструктуры хранения и переработки продукции сельского хозяйства, а также предоставления предпринимателям юга всего спектра логистических услуг по обработке товарных и транспортных потоков. Будут реализованы 15 инвестиционных проектов, направленные на финансовое оздоровление и развитие дочерних организаций сельскохозяйственного назначения, а также на создание питомников, современных овощехранилищ; внедрение технологии капельного орошения, строительство тепличных комплексов; будут реализованы проекты по увеличению количества племенного и высокопродуктивного скота, привлечены инвестиции по развитию производственных мощностей по переработке сельхозпродуктов в различных регионах области, оздоровлены, реорганизованы или ликвидированы убыточные сельскохозяйственные активы.
Цель 2. Развитие текстильной отрасли
Задачи:

9) үлестік қаржыландыру, активтер түрінде қатысу арқылы инвесторларға жобаларды іске асыруда, сондай-ақ мемлекеттік және салалық бағдарламалар шеңберінде қаржы алуда жәрдем көрсету.
Іс-шаралар:
1) жобаларды іске асыру;
2) шикізатты дайындау, тасымалдау және сақтау жөніндегі логистиканы дамыту;
3) көліктік-логистикалық орталық салу жөніндегі жобаны іске асыру;
4) заманауи көкөніс сақтау қоймаларын құру;
5) тамшылатып суару технологиясын енгізу;
6) тұқымдардың, көшеттердің элиталық және өнімділігі жоғары аудандастырылған сорттарын шығару;
7) жылыжай шаруашылығының объектілерін іске асыру;
8) асыл тұқымды және өнімділігі жоғары мал мен бордақылау алаңдарының санын ұлғайту жөніндегі жобаларды іске асыру;
9) облыстың агроөнеркәсіптік кешенін дамыту жөніндегі жобаларды, оның ішінде "Максимум" ӨИО-мен бірге іске асыру, жобаларды мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаты бойынша іске асыру, оның ішінде тауарлық сүт фермалары, мал шаруашылығы бойынша асыл тұқымды шаруашылықтар;
10) фермерлердің сауда нүктелеріне қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін коммуналдық базарларды дамыту;
11) жергілікті атқарушы органдармен және ауыл шаруашылығы құрылымдарымен бірге мал шаруашылығының дәстүрлі салаларын, жем-шөп өндірісін одан әрі дамыту жөніндегі іс-шараларға қатысу;
12) инновациялық тәжірибені енгізу және тарату жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
13) ауыл шаруашылығының рентабельділігін жоғарылатуға ықпал ететін практикалық оқыту семинарларын өткізу;
14) облыстың агроөнеркәсіптік кешеніне және оның қайта өңделген өнімдеріне инвестициялар тарту;
15) ауыл шаруашылығы өнімдері және оның қайта өңделген өнімдер бойынша өндірістік қуаттар салуға жәрдемдесу;
16) ОҚО-да азық-түлік кластерін құру мүмкіндіктерін зерделеу;
17) аграрлық технологияларды сақтау және неғұрлым рентабельді ауыл шаруашылығы дақылдарын енгізу есебінен өнім шығымдылығын арттыру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы саласында жұмыс істейтін еншілес кәсіпорындарда басқарудың жаңа әдістері мен заманауи бордақылау технологияларын енгізу;
18) залалды ауыл шаруашылығы активтерін сауықтыру, қайта ұйымдастыру немесе тарату.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) тауарларды өндіру, сақтау, өңдеу, жеткізу және жүк ағындарын басқару бойынша құрылған құрылымдардың саны, бірлік;
2) агроөнеркәсіптік кешен саласында өңірде әзірленген және іске асырылған жобалардың саны, бірлік.
Межеленген нәтижелер:
"Өңірдің агроөнеркәсіптік кешенінің орнықты өсуін қамтамасыз етуге жәрдемдесу, инфрақұрылым мен логистиканы дамыту жөніндегі жобаларды әзірлеу" деген 1-мақсаттың түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу нәтижесінде көліктік-логистикалық орталық салу жөніндегі жоба іске асырылатын болады, ондаауыл шаруашылығы өнімдерін сақтау және қайта өңдеу, сондай-ақ оңтүстіктегі кәсіпкерлерге тауар және көлік ағындарын өңдеу бойынша логистикалық қызметтердің бүкіл спектрін ұсыну көзделеді. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы еншілес ұйымдарды қаржылай сауықтыруға және дамытуға, сондай-ақ көшетбақтар, заманауи көкөніс сақтау қоймаларын құруға; тамшылатып суару технологиясын енгізуге, жылыжай кешендерін салуға бағытталған 15 инвестициялық жоба іске асырылатын болады; асыл тұқымды және өнімділігі жоғары мал басының санын ұлғайтуға бағытталған жобалар іске асырылады, облыстың3 әртүрлі өңірлерінде ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу жөніндегі өндірістік қуаттарды дамытуға инвестициялар тартылады, залалды ауыл шаруашылығы активтері сауықтырылады, қайта ұйымдастырылады немесе таратылады.
2-мақсат. Тоқыма саласын дамыту
Міндеттер:

1) создание новых и запуск существующих конкурентоспособных производств в отрасли;
2) развитие текстильного кластера, а также координация партнерских программ по развитию малого и среднего бизнеса вокруг системообразующих предприятий ЮКО;
3) оказание нефинансовой поддержки бизнеса в рамках деятельности компании;
4) расширение сотрудничества с государственными институтами развития для реализации бизнес–проектов;
5) привлечение в регионы отечественных и зарубежных инвесторов для реализации перспективных проектов, в том числе на принципах государственно – частного партнерства;
6) оказание инвесторам содействия в реализации проектов через долевое финансирование, участие активами, а также получение финансирования в рамках государственных и отраслевых программ;
7) разработка условий для гарантированного обеспечения сырьем перерабатывающих производств и восстановления производственных процессов в проблемных предприятиях.
Мероприятия:
1) реализация проектов;
2) содействие в развитии и наполнении специальной экономической зоны "Оңтүстік", запуск простаивающих предприятий, реализация инвестиционных проектов по сопутствующим производствам;
3) создание механизма обеспечения сырьем текстильных предприятий ЮКО (создание Стабилизационного фонда по хлопок – волокну);
4) содействие текстильным и швейным предприятиям области в получении гарантированных заказов от национальных компаний республики;
5) создание условий для внедрения международных стандартов качества в текстильной отрасли;
6) создание необходимой инфраструктуры определения качества и стандартизации;
7) внесение предложений по отраслевым инструментам государственной поддержки текстильных предприятий;
8) организация текстильного кластера и сопутствующих производств.
Ключевые показатели деятельности:
1. количество нерентабельных бездействующих производств на специально экономической зоны "Оңтүстік", единиц;
2. количество разработанных и реализованных проектов в текстильной отрасли, единиц;
3. количество открытых сопутствующих производств, единиц.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения СПК ключевых показателей Цели № 2 "Развитие текстильной отрасли" будет осуществлен запуск 2-х простаивающих предприятий – товарищество с ограниченной ответственностью "OxiTextile" и акционерное общество "Ютекс KZ". Будут реализованы 3 новых проекта, по производству пряжи хлопчатобумажной, тканей и постельного белья; 2 инвестиционных проекта по производству сопутствующей продукции, а также создан механизм обеспечения сырьем текстильных предприятий ЮКО. Внесены предложения по обеспечению текстильных и швейных предприятий ЮКО гарантированными заказами от национальных компаний и холдингов, разработаны предложения по отраслевым инструментам государственной поддержки текстильных предприятий.
Цель 3. Строительство жилья и производство строительных материалов,
развитие недропользования
Задачи:

1) салада бәсекеге қабілетті өндірістердің жаңаларын құру және жұмыс істеп тұрғандарын іске қосу;
2) тоқыма кластерін дамыту, сондай-ақ ОҚО жүйе түзуші кәсіпорындарының айналысынан шағын және орта бизнесті дамыту жөніндегі әріптестік бағдарламаларды үйлестіру;
3) компания қызметінің шеңберінде қаржылай емес қолдау көрсету;
4) бизнес-жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік даму институттарымен ынтымақтастықты өрістету;
5) перспективалы жобаларды іске асыру үшін өңірлерге отандық және шетелдік инвесторларды тарту, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарында тарту;
6) үлестік қаржыландыру, активтер түрінде қатысу арқылы инвесторларға жобаларды іске асыруда, сондай-ақ мемлекеттік және салалық бағдарламалар шеңберінде қаржы алуда жәрдем көрсету;
7) өңдеуші өндірістерді шикізатпен кепілдендірілген түрде қамтамасыз ету және проблемалы кәсіпорындарда өндірістік процестерді қалпына келтіру үшін жағдайлар жасау.
Іс-шаралар:
1) жобаларды іске асыру;
2) "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағын дамытуға және толықтыруға жәрдемдесу, тұрып қалған кәсіпорындарды іске қосу, ілеспе өндірістер бойынша инвестициялық жобаларды іске асыру;
3) ОҚО тоқыма кәсіпорындарын шикізатпен қамтамасыз ету тетігін құру (мақта талшығы бойынша Тұрақтандыру қорын құру);
4) республиканың ұлттық компанияларынан кепілдендірілген тапсырыс алу үшін облыстың тоқыма және тігін кәсіпорындарына жәрдемдесу;
5) тоқыма саласында халықаралық сапа стандарттарын енгізу үшін жағдай жасау;
6) сапаны айқындаудың және стандарттаудың қажетті инфрақұрылымын құру;
7) тоқыма кәсіпорындарын мемлекеттік қолдаудың салалық мемлекеттік құралдары бойынша ұсыныстар енгізу;
8) тоқыма кластерін және ілеспе өндірістерді ұйымдастыру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағында тұрып қалған кәсіпорындардың іске қосылғандарының саны, бірлік;
2) тоқыма саласында әзірленген және іске асырылған жобалардың саны, бірлік;
3) ашылған ілеспе өндірістердің саны, бірлік.
Межеленген нәтижелер:
"Тоқыма саласын дамыту" деген 2-мақсаттың түйінді көрсеткіштеріне ӘКК-нің қол жеткізуі нәтижесіндетұрып қалған 2 кәсіпорынды іске қосу жүзеге асырылады – "OxiTextile" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі және "Ютекс KZ" акционерлік қоғамы. Мақтадан иірілген жіп, мата мен төсек-орын жабдығын шығару жөніндегі 3 инвестициялық жоба;ілеспе өнім шығару жөніндегі 2 инвестициялық жобаіске асырылады, сондай-ақ ОҚО тоқыма кәсіпорындарын шикізатпен қамтамасыз ету тетігі құрылады. ОҚО тоқыма және тігін кәсіпорындарын республиканың ұлттық компанияларынан және холдингтерден кепілдендірілген тапсырыстармен қамтамасыз ету жөнінде ұсыныстар енгізіледі, тоқыма кәсіпорындарын мемлекеттік қолдаудың салалық құралдары жөнінде ұсыныстар әзірленеді.
3-мақсат. Тұрғын үй құрылысы және құрылыс материалдарының өндірісі, жер қойнауын пайдалануды дамыту
Міндеттер:

1) создание новых и модернизация существующих конкурентоспособных производств в строительном секторе, производстве строительных материалов, недропользовании;
2) обеспечение вовлечения месторождений общераспространенных полезных ископаемых в деловой оборот, развитие на их базе конкурентоспособных производств;
3) внедрение передовых производственных и управленческих технологий и стандартов;
4) расширение сотрудничества с государственными институтами развития для реализации бизнес – проектов;
5) исследование потенциала стройиндустрии и недропользования, составление предложений по развитию отрасли;
6) участие в государственных и региональных программах развития жилищного строительства.
Мероприятия:
1) содействие в технологическом обновлении действующих предприятий по производству строительных материалов (цемента, керамического и силикатного кирпича, черепицы, асбестоцементных изделий, гипса, извести, керамзита, ЖБИ);
2) подготовка анализа производства и потребления строительных материалов ЮКО, предложения по развитию отрасли;
3) создание карты минерально – сырьевой базе для действующих и новых производств: вяжущих материалов, стекла, минваты, сухих строительных смесей, керамических плит;
4) строительство жилых площадей с привлечением инвесторов и использованием новых энергосберегающих технологий (уличное освещение, подогрев воды);
5) привлечение инвестиций в технологическое обновление действующих и новых предприятий, направленное на потребности строительной отрасли по объему и номенклатуре продукции.
Ключевые показатели деятельности:
1. Реализация в регионе проектов по строительству жилья и производства стройматериалов, единиц;
2. объем введенной жилой площади, тыс. м2;
3. количество реализованных проектов в недропользовании для развития стройиндустрии, единиц.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения СПК ключевых показателей Цели № 3 "Строительство жилья и производство строительных материалов, развитие недропользования" будет разработан анализ производство и потребления строительных материалов ЮКО, предложения по развитию отрасли. С привлечением инвесторов будет реализован проект по строительству жилья с использованием новых энергосберегающих технологий (уличное освещение, подогрев воды). С участием СПК будут привлечены инвестиции в технологическое обновление действующих и новых предприятий, направленное на потребности строительной отрасли по объему и номенклатуре продукции. В отрасли недропользования будет реализован 21 проект по разведке и добыче на действующих и новых месторождениях.
СНД 2. Привлечение инвестиций и создание новых производств
Цель 1: Развитие внешнеэкономических связей, формирование
благоприятного инвестиционного климата в ЮКО
Задачи:

1) құрылыс секторында, құрылыс материалдарының өндірісінде, жер қойнауын пайдаланудабәсекеге қабілетті өндірістердің жаңаларын құру және жұмыс істеп тұрғандарын жаңғырту;
2) кеңінен таралған пайдалы қазбалардың іскерлік айналымға тартылуын қамтамасыз ету, олардың базасында бәсекеге қабілетті өндірістерді дамыту;
3) алдыңғы қатарлы өндірістік және басқарушылық технологиялар мен стандарттарды енгізу;
4) бизнес-жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік даму институттарымен ынтымақтастықты өрістету;
5) құрылыс индустриясы мен жер қойнауын пайдаланудың әлеуетін зерделеу, саланы дамыту жөнінде ұсыныстар жасау;
6) тұрғын үй құрылысын дамытудың мемлекеттік және өңірлік бағдарламаларына қатысу.
Іс-шаралар:
1) құрылыс материалдарын (цемент, керамикалық және силикат кірпіш, жабынқыш, асбест-цемент бұйымдары, гипс, әк, керамзит, ТББ) шығаратын жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды технологиялық тұрғыдан жаңартуға жәрдемдесу;
2) ОҚО-да құрылыс материалдарын шығару мен тұтынуды талдауды дайындау, саланы дамыту жөніндегі ұсыныстар;
3) жұмыс істеп тұрған және жаңа өндірістер үшін минералдық-шикізат базасының картасын жасау: тұтқыр материалдар, шыны, минералдық мақта, құрғақ құрылыс қоспалары, керамикалық плита;
4) тұрғын алаңдарды инвесторларды тарту және энергия үнемдеуші жаңа технологияларды қолдану арқылы салу (көшені жарықтандыру, су жылыту);
5) құрылыс саласының өнім көлемі мен номенклатурасы бойынша қажеттілігіне бағытталған жұмыс істеп тұрған және жаңа кәсіпорындарды технологиялық тұрғыдан жаңартуға инвестициялар тарту.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) өңірде тұрғын үй салу және құрылыс материалдарын шығару жөніндегі жобаларды іске асыру, бірлік;
2) пайдалануға берілген тұрғын үй ауданының көлемі, мың м2;
3) құрылыс индустриясын дамыту үшін жер қойнауын пайдалануда іске асырылған жобалардың саны, бірлік.
Межеленген нәтижелер:
"Тұрғын үй құрылысы және құрылыс материалдарының өндірісі, жер қойнауын пайдалануды дамыту" деген 3-мақсаттың түйінді көрсеткіштеріне ӘКК-нің қол жеткізуі нәтижесіндеОҚО-да құрылыс материалдарын шығару мен тұтынуды талдау, саланы дамыту жөнінде ұсыныстар дайындалады. Тұрғын алаңдар инвесторларды тарту және энергия үнемдеуші жаңа технологияларды қолдану арқылы салынады (көшені жарықтандыру, су жылыту). ӘКК қатысуымен құрылыс саласының өнім көлемі мен номенклатурасы бойынша қажеттілігіне бағытталған жұмыс істеп тұрған және жаңа кәсіпорындарды технологиялық тұрғыдан жаңартуға инвестициялар тартылады. Жер қойнауын пайдалану саласында жұмыс істеп тұрған және жаңа кен орындарын барлау мен өндіру жөнінде 21 жоба іске асырылады.
ҚСБ 2. Инвестицияларды тарту және жаңа өндірістер құру
1-мақсат: ОҚО-да сыртқы экономикалық байланыстардыдамыту, қолайлы инвестициялық ахуал қалыптастыру
Міндеттер:

1) продвижение положительного инвестиционного имиджа ЮКО;
2) совершенствование условий привлечения инвестиций;
3) содействие развитию и продвижению экспорта отечественной продукции путем обеспечения сервисной поддержки экспортерам;
4) оказание инвесторам содействия в реализации проектов через долевое финансирование, участие активами, а также получение финансирования в рамках государственных и отраслевых программ;
5) развитие коммуникаций и обмен навыками между портфельными компаниями;
6) улучшение бизнес – климата и стимулирование притока инвестиций.
Мероприятия:
1) осуществление взаимодействия по вопросам внешнеэкономических связей с Национальным агентством по экспорту и инвестициям "KAZNEXINVEST", посольствами и представительствами Республики Казахстан в зарубежных странах;
2) составление меморандумов, протоколов намерений с зарубежными и отечественными партнерами;
3) ведение базы данных инвестиционных проектов и иностранных инвесторов по региону (в том числе для baseinvest.kz);
4) создание компаний и структур для привлечения инвестиций;
5) распространение информации об инвестиционном климате в области на всевозможных рынках, как внутри РК, так и за рубежом, через интернет, посредством контактов с соответствующими организациями, СМИ.
Ключевые показатели деятельности:
1) количество заключенных протоколов намерения, контрактов с зарубежными и отечественными партнерами, единиц;
2) количественный прирост объема инвестиционного портфеля к 2023 году, в %.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения ключевых показателей Цели № 1 "Развитие внешнеэкономических связей в ЮКО" СПК будут осуществлены мероприятия по формированию благоприятного инвестиционного климата, оказанию сервисной поддержке иностранным инвесторам, что позволит заключить значительное количество протоколов намерений, контрактов с зарубежными и отечественными партнерами к 2018 году – 11 единиц, к 2023 году – 34 единиц. Будет создана база инвестиционных проектов, потенциальных инвесторов. Прирост объема инвестиционного портфеля по сравнению с предыдущим годом составит от 2% до 4% ежегодно. Будет распространена информация об инвестиционном климате в области на всевозможных рынках, как внутри республики, так и за рубежом, через интернет, посредством контактов с соответствующими организациями, средствами массовой информации.
Цель 2: Обеспечение дочерней организацией СПК – ТОО "Шымкент инновация" привлечение в регион инвестиций, обеспечение инвестиционной поддержки
Задачи:
1) привлечение в регионы отечественных и зарубежных инвесторов для реализации перспективных проектов, в том числе на принципах государственно-частного партнерства;

1) ОҚО-ның жағымды инвестициялық имиджін ілгерілету;
2) инвестициялар тарту үшін жағдайларды жетілдіру;
3) экспорттаушыларға сервистік қолдау көрсету жолымен отандық өнімнің экспортын дамытуға және ілгерілетуге жәрдемдесу;
4) үлестік қаржыландыру, активтер түрінде қатысу арқылы инвесторларға жобаларды іске асыруда, сондай-ақ мемлекеттік және салалық бағдарламалар шеңберінде қаржы алуда жәрдем көрсету;
5) қоржынды компаниялар арасында коммуникацияларды дамыту және дағды алмасу;
6) бизнес-ахуалды жақсарту және инвестициялардың құйылуын ынталандыру.
Іс-шаралар:
1) сыртқы экономикалық байланыстар мәселелері бойынша "KAZNEXINVEST" экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттігімен, Қазақстан Республикасының шет елдердегі елшіліктерімен және өкілдіктерімен өзара іс-қимыл жасау;
2) шетелдік және отандық инвесторлармен меморандумдар, ниет хаттамаларын жасасу;
3) өңір бойынша инвестициялық жобалардың және шетелдік инвесторлардың дерекқорын жүргізу (оның ішінде baseinvest.kz үшін);
4) инвестициялар тарту үшін компаниялар мен құрылымдар құру;
5) Интернет арқылы, тиісті ұйымдармен, БАҚ-пен байланыс орнату арқылы ҚР ішінде де, шет елдерде де түрлі-түрлі нарықтарда облыстағы инвестициялық ахуал туралы ақпарат тарату.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) шетелдік және отандық инвесторлармен жасалған меморандумдар, ниет хаттамаларының саны, бірлік;
2) 2023 жылға қарай инвестициялық қоржын көлемінің сандық өсімі, %-бен.
Межеленген нәтижелер:
"ОҚО-да сыртқы экономикалық байланыстарды дамыту" деген 1-мақсаттың түйінді көрсеткіштеріне ӘКК-нің қол жеткізуі нәтижесіндеқолайлы инвестициялық ахуал құру, шетелдік инвесторларға сервистік қолдау көрсету жөніндегі іс-шаралар жүзеге асырылады, мұның өзішетелдік және отандық инвесторлармен 2018 жылға қарай 11 бірлік, 2023 жылға қарай 34 бірлік меморандумдар, ниет хаттамаларын жасасуға мүмкіндік береді. Инвестициялық жобалардың және әлеуетті инвесторлардың дерекқоры жасалады.Өткен жылмен салыстырғанда инвестициялық қоржын көлемінің өсіміжыл сайын 2 %-дан 4 %-ға дейін болады. Интернет арқылы, тиісті ұйымдармен, БАҚ-пен байланыс орнату арқылы республика ішінде де, шет елдерде де түрлі-түрлі нарықтарда облыстағы инвестициялық ахуал туралы ақпарат таратылады.
2-мақсат: ӘКК еншілес ұйымы – "Шымкент инновация" ЖШС-нің өңірге инвестициялар тартуды қамтамасыз етуі, инвестициялық қолдауды қамтамасыз ету
Міндеттер:
1) перспективалы жобаларды іске асыру үшін өңірге отандық және шетелдік инвесторларды, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарында тарту;

2) оказание инвесторам содействия в реализации проектов через долевое финансирование, участие активами, а также получение финансирования в рамках государственных и отраслевых программ;
3) адаптация потенциальных инвесторов к внутренней среде;
4) подбор инвестиционной площадки под проект;
5) мониторинг осуществленных инвестиций;
6) проведение региональных инвестиционных мероприятий.
Мероприятия:
1) содействие привлечению отечественных и прямых иностранных инвестиций в приоритетные сектора экономики региона;
2) содействие развитию совместных производств, аутсорсинга, франчайзинга и кооперации;
3) способствование формированию благоприятной среды, развитию инвестиционного потенциала и активности объектов предпринимательства по инвестированию проектов;
4) сбор и структурирование региональных инвестиционных проектов;
5) прямое общение с потенциальными инвесторами, а именно оказание содействия в получении необходимых данных по региону, подбору инвестиционной площадки под проект, получении первичных документов, необходимых данных и другой информации;
6) оперативное реагирование на обращения иностранных инвесторов на местах;
7) постинвестиционная поддержка проектов в регионах.
Ключевые показатели деятельности:
1) количество проведенных региональных инвестиционных мероприятий, единиц;
2) количество ежегодно запускаемых инвестиционных проектов в регионе, с учетом проектов недропользования, в том числе с участием иностранного капитала (не менее пяти ежегодно), ед.;
3) рост иностранных инвестиций в обрабатывающую промышленность в регионе, %.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения ключевых показателей Цели № 2 "Привлечение инвестиций, обеспечение инвестиционной поддержки" при содействии СПК будут проведены региональные инвестиционные мероприятия, количество ежегодно запускаемых инвестиционных проектов в регионе, в том числе с участием иностранного капитала составит к 2023 году 64 единиц, рост объема иностранных инвестиций в обрабатывающую промышленность к 2023 году составит 20%. Будут приняты меры по повышению эффективности привлеченных инвестиций в регионе.
Цель 3. Реализация и поддержка инвестиционных и инновационных проектов, в том числе входящих в Государственную программу форсированного индустриально-инновационного развития
Задачи:
1) создание условий для развития высокотехнологичного малого и среднего бизнеса и повышения научного и инжинирингового потенциала региона;
2) содействие проектам, входящим в Государственную программу форсированного индустриально-инновационного развития через реализацию принципов государственно-частного партнерства;

2) үлестік қаржыландыру, активтер түрінде қатысу арқылы инвесторларға жобаларды іске асыруда, сондай-ақ мемлекеттік және салалық бағдарламалар шеңберінде қаржы алуда жәрдем көрсету;
3) әлеуетті инвесторларды ішкі ортаға бейімдеу;
4) жобаға инвестициялық алаңқай іріктеу;
5) жүзеге асырылған инвестицияларды мониторингтеу;
6) өңірлік инвестициялық іс-шаралар өткізу.
Іс-шаралар:
1) өңір экономикасының басым секторларына отандық және шетелдік тікелей инвестициялар тартуға жәрдемдесу;
2) бірлескен өндірістерді, аутсорсингті, франчайзингті және кооперацияны дамытуға жәрдемдесу;
3) жобаларды инвестициялау бойынша кәсіпкерлік объектілерінің инвестициялық әлеуеті мен белсенділігін дамытуға, қолайлы орта жасауға ықпал ету;
4) өңірлік инвестициялық жобаларды жинау және құрылымдау;
5) әлеуетті инвесторлармен тікелей қарым-қатынас жасау, атап айтқандаөңір бойынша қажетті деректерді алуда, жобаға инвестициялық алаңқай іріктеуде, бастапқы құжаттарды, қажетті деректер мен басқа да ақпаратты алуда жәрдем көрсету;
6) жергілікті жерлерде шетелдік инвесторлардың өтініштеріне жедел ден қою;
7) өңірлерде жобаларға инвестициялаудан кейін қолдау көрсету.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) жүргізілген өңірлік инвестициялық іс-шаралардың саны, бірлік;
2) жер қойнауын пайдалану жобаларын қоса алғанда, оның ішінде шетелдік капитал қатысатын жыл сайын іске қосылатын инвестициялық жобалардың саны (жылына кемінде бесеу), бірлік;
3) өңірдегі өңдеуші өнеркәсіпке құйылатын шетелдік инвестициялардың өсуі, %.
Межеленген нәтижелер:
"ӘКК еншілес ұйымы – "Шымкент инновация" ЖШС-нің өңірге инвестициялар тартуды қамтамасыз етуі, инвестициялық қолдауды қамтамасыз ету" деген 2-мақсаттың түйінді көрсеткіштеріне ӘКК-нің қол жеткізуі нәтижесінде өңірлік инвестициялық іс-шаралар өткізіледі, өңірде жыл сайын іске қосылатын, оның ішінде шетелдік капитал қатысатын инвестициялық жобалардың саны 2023 жылға қарай 64 бірлікті құрайды, өңірдегі өңдеуші өнеркәсіпке құйылатын шетелдік инвестициялардың өсуі 2023 жылға қарай 20 %-ды құрайды. Өңірге тартылған инвестициялардың тиімділігін арттыру жөнінде шаралар қабылданады.
3-мақсат. Инвестициялық және инновациялық жобаларды, оның ішінде Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі мемлекеттік бағдарламаға кіретін жобаларды іске асыру және қолдау
Міндеттер:
1) жоғары технологиялы шағын және орта бизнесті дамыту әрі өңірдің ғылыми және инжинирингтік әлеуетін жоғарылату үшін жағдайлар жасау;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарын іске асыру арқылы Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі мемлекеттік бағдарламаға кіретін жобаларға жәрдемдесу;

3) обеспечение рационального и комплексного использования и воспроизводства природных ископаемых для развития отраслей промышленности.
Мероприятия:
1) реализация инвестиционных и инновационных проектов во всех отраслях экономики области;
2) привлечение средств и разработка технико – экономических обоснований, проектно-сметной документации, привлечение бюджетных и внебюджетных инвестиций для реализации проектов СПК;
3) совершенствование системы управления проектами в сфере недропользования через вовлечение новых месторождений в хозяйственный оборот и повышение рыночной капитализации добывающих совместных предприятий;
4) развитие минерально–сырьевой базы через создание совместных с СПК предприятий для действующих и новых предприятий;
5) исполнение обязательств недропользователей по направлению 1% на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, на работу технопарков, центров коммерциализации, на реализацию других совместных инновационных инициатив.
Ключевые показатели деятельности:
1) количество созданных в регионе конкурентоспособных проектов (производств), в том числе проектов, входящих в Государственную программу форсированного индустриально – инновационного развития, единиц;
2) количество созданных в регионе рабочих мест, единиц.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения ключевых показателей Цели № 3 "Реализация и поддержка инвестиционных и инновационных проектов, в том числе входящих в Государственную программу форсированного индустриально – инновационного развития, СПК будут реализованы инвестиционные и инновационные проекты в приоритетных отраслях экономики области, количество созданных в регионе конкурентоспособных проектов (производств), в том числе проектов, входящих в Государственную программу форсированного индустриально-инновационного развития в 2014 году составит 5 объектов, в 2023 году – 25 объектов; количество созданных рабочих мест в 2016 году составит 90 мест, в 2023 году – 750 мест.
СНД 3. Создание условий для стимулирования экономической активности в
точках роста
Цель 1. Развитие инфраструктуры поддержки предпринимательства (специальные экономические зоны, индустриальные зоны, технопарки)
Задачи:
1) развитие инфраструктуры поддержки начинающего бизнеса (бизнес-инкубаторов, технопарков, индустриальных (промышленных) специальных экономических зон);
2) содействие в образовании дополнительных объектов инфраструктуры поддержки бизнеса: технопарков, индустриальных (промышленных) специальных экономических зон;
3) развитие кластерных инициатив;
4) содействие брендированию продукции для более активного продвижения продукции на внутреннем и внешнем рынках;

3) өнеркәсіп салаларын дамыту үшін табиғи пайдалы қазбаларды ұтымды әрі кешенді пайдалануды және молықтыруды қамтамасыз ету.
Іс-шаралар:
1) облыс экономикасының барлық салаларында инвестициялық және инновациялық жобаларды іске асыру;
2) қаражат тарту және техникалық-экономикалық негіздемелерді, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, Қоғам жобаларын іске асыру үшін бюджеттік және бюджеттен тыс инвестициялар тарту;
3) жаңа кен орындарын шаруашылық айналымға тарту арқылы жер қойнауын пайдалану саласындағы жобаларды басқару жүйесін жетілдіру және кен өндіретін бірлескен кәсіпорындардың нарықтық капиталдануын жоғарылату;
4) жұмыс істеп тұрған және жаңа кәсіпорындар үшін Қоғаммен бірлескен кәсіпорындар құру арқылы минералдық-шикізат базасын дамыту;
5) жер қойнауын пайдаланушылардың 1 %-ды ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға, өз стратегияларының шеңберінде басқа да бірлескен бастамаларды іске асыруға беру жөніндегі міндеттемелерін орындау.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) өңірде құрылған бәсекеге қабілетті жобалардың (өндірістердің), оның ішінде Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі мемлекеттік бағдарламаға кіретін жобалардың саны, бірлік;
2) өңірде құрылған жұмыс орындарының саны, бірлік;
Межеленген нәтижелер:
"Инвестициялық және инновациялы жобаларды, оның ішінде Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі мемлекеттік бағдарламаға кіретін жобаларды іске асыру және қолдау" деген 3-мақсаттың түйінді көрсеткіштеріне ӘКК-нің қол жеткізуі нәтижесінде облыс экономикасының басым салаларында инвестициялық және инновациялық жобалар іске асырылады, өңірде құрылған бәсекеге қабілетті жобалардың (өндірістердің), оның ішінде Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі мемлекеттік бағдарламаға кіретін жобалардың саны 2014 жылы 5 объектіні, 2023 жылы – 25 объектіні құрайды; құрылған жұмыс орындарының саны 2016 жылы 90 орынды, 2023 жылы – 750 орынды құрайды.
ҚСБ 3. Өсу нүктелерінде экономикалық белсенділікті ынталандыру үшін жағдай жасау
1-мақсат. Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын дамыту (арнайы экономикалық аймақтар, индустриялық аймақтар, технопарктер)
Міндеттер:
1) жаңадан басталған бизнесті қолдау инфрақұрылымын дамыту (бизнес-инкубаторлар, технопарктер, индустриялық (өнеркәсіптік) аймақтар, арнайы экономикалық аймақтар);
2) бизнесті қолдау инфрақұрылымын: технопарктерді, индустриялық (өнеркәсіптік) аймақтарды, арнайы экономикалық аймақтарқұруға жәрдемдесу;
3) кластерлік бастамаларды дамыту;
4) өнімді ішкі және сыртқы нарықтарда неғұрлым белсенді ілгерілету үшін өнім брендингіне жәрдемдесу;

5) внедрение передовых производственных и управленческих технологий и стандартов.
Мероприятия:
1) содействие в развитии центра по обслуживанию инвесторов;
2) обеспечение доступа к информационным и экспертным ресурсам;
3) содействие в создании конкурентоспособных производств на основе государственно-частного партнерства;
4) исследование потенциала отрасли области и подготовка предложений по образованию новых региональных кластеров;
5) создание и обслуживание стабилизационного фонда для формирования текстильного кластера;
6) реализация "прорывных" проектов, кластерных инициатив, инфраструктурных и системных проектов;
7) использование средств и возможностей институтов развития.
Ключевые показатели деятельности:
1) количество разработанных в технопарке проектов, новых технологий, выпускаемой новой продукции в индустриальных зонах, в том числе с участием средств институтов развития, единиц;
2) создание Стабилизационного фонда по хлопок – волокну для развития текстильной отрасли, единиц;
3) количество привлеченных иностранных инвесторов в регионе (не менее двух ежегодно), в том числе из списка Global – 2000 (не менее трех до 2023 года), ед.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения СПК ключевых показателей Цели № 1 "Развитие инфраструктуры поддержки предпринимательства" будут проведены мероприятия по развитию деятельности специальной экономической зоны, формированию индустриальных зон, пополнению уставного капитала технопарка. Будет обеспечен доступ к информационным и экспертным ресурсам, оказано содействие в разработке бизнес – идей, проектов. Количество разработанных в технопарке проектов, новых технологий, выпускаемой новой продукции в индустриальных зонах составит к 2018 году – 9 единиц, к 2023 году – 24 единиц. В 2015 году будет образован Стабилизационный фонда по хлопок-волокну для развития текстильной отрасли. СПК через товарищество с ограниченной ответственностью "Шымкент инновация" будут осуществлены мероприятия по привлечению иностранных инвесторов, общее количество которых составит 20 единиц (в том числе трое из списка Global – 2000).
СНД 4. Увеличение стоимости активов и повышение уровня корпоративного
управления
Цель 1. Повышение результативности и эффективности финансовой,
производственной и инвестиционной деятельности СПК
Задачи:
1) увеличение рентабельности деятельности СПК и дочерних организаций;
2) обеспечение оптимального соотношения доходности и надежности размещения временно свободных денежных средств СПК;
3) увеличение стоимости активов;
4) реализация проектов СПК и дочерних и зависимых организаций в различных отраслях экономики;

5) өндірістік және басқарушылық озық технологиялар мен стандарттарды енгізу.
Іс-шаралар:
1) инвесторларға қызмет көрсету орталығын дамытуға жәрдемдесу;
2) ақпараттық және сарапшылық ресурстарға қолжетімділікті қамтамасыз ету;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде бәсекеге қабілетті өндірістерді құруға жәрдемдесу;
4) облыс саласының әлеуетін зерделеу және өңірлік жаңа кластерлер құру жөнінде ұсыныстар дайындау;
5) тоқыма кластерін қалыптастыру үшін тұрақтандыру қорын құру және оған қызмет көрсету;
6) "серпінді" жобаларды, кластерлік бастамаларды, инфрақұрылымдық және жүйелік жобаларды іске асыру;
7) даму институттарының қаражаты мен мүмкіндіктерін пайдалану.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) технопаркте әзірленген жобалардың, жаңа технологиялардың, индустриялық аймақтарда шығарылатын жаңа өнімнің, оның ішінде даму институттары қаражатының қатысуы арқылы, саны, бірлік;
2) тоқыма саласын дамыту үшін мақта талшығы бойынша Тұрақтандыру қорын құру, бірлік;
3) өңірге тартылған шетелдік инвесторлардың(жыл сайын кемінде екеу), оның ішінде "Global – 2000" тізімінен тартылғандардың саны (2023 жылға дейін кемінде үшеу), бірлік.
Межеленген нәтижелер:
"Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын дамыту" деген 1-мақсаттың түйінді көрсеткіштеріне ӘКК-нің қол жеткізуі нәтижесінде арнайы экономикалық аймақтың қызметін дамыту, технопарктің жарғылық капиталын толықтыру жөніндегі іс-шаралар өткізілетін болады. Ақпараттық және сарапшылық ресурстарға қолжетімділік қамтамасыз етіледі, бизнес-идеяларды, жобаларды әзірлеуде жәрдем көрсетіледі. Технопаркте әзірленген жобалардың, жаңа технологиялардың, индустриялық аймақтарда шығарылатын жаңа өнімнің саны 2018 жылға қарай – 9 бірлікті, 2023 жылға қарай – 24 бірліктіқұрайды. 2015 жылытоқыма саласын дамыту үшін мақта талшығы бойынша Тұрақтандыру қоры құрылады. "Шымкент инновация" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі арқылы ӘККшетелдік инвесторларды тарту жөнінде іс-шараларды жүзеге асыратын болады, олардың жалпы саны 20 бірлікті құрайды (оның ішінде Global – 2000 тізімінен үшеу).
ҚСБ 4. Активтердің құнын ұлғайту және корпоративтік басқару деңгейін жоғарылату
1-мақсат. ӘКК-нің қаржылық, өндірістік және инвестициялық қызметінің нәтижелілігі мен тиімділігін жоғарылату
Міндеттер:
1) ӘКК мен еншілес ұйымдар қызметінің рентабельділігін ұлғайту;
2) кірістіліктің және ӘКК уақытша бос қаражатын орналастыру сенімділігінің оңтайлы арақатынасын қамтамасыз ету;
3) активтердің құнын ұлғайту;
4) экономиканың әртүрлі салаларында ӘКК-мен еншілес және тәуелді ұйымдардың жобаларын іске асыру;

5) обеспечение вовлечения государственных активов в деловой оборот, оздоровление проблемных активов и развитие на их базе конкурентоспособных производств;
6) расширение источников получения доходов;
7) внедрение передовых производственных и управленческих технологий и стандартов;
8) развитие коммуникаций и обмен навыками между портфельными компаниями;
9) получение рейтинга корпоративного управления;
10) повышение квалификации кадров.
Мероприятия:
1) увеличение объема инвестиционного портфеля;
2) повышение рентабельности реализуемых инвестиционных проектов;
3) работа с дочерними и зависимыми организациями в целях увеличения их рентабельности и уровня доходности;
4) оптимизация административных расходов группы компаний СПК;
5) привлечение финансовых средств из внешних источников для реализации совместных проектов;
6) проведение обучающих семинаров для сотрудников СПК, повышение квалификации на различных курсах по специальностям и направлениям.
Ключевые показатели деятельности:
1) рост объема чистого дохода СПК по сравнению с предыдущим годом, %;
2) рост объемов доходов на 1 сотрудника по сравнению с предыдущим годом, %;
3) рост показателя рентабельности активов СПК, %.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения СПК ключевых показателей Цели № 1 "Повышение результативности и эффективности финансовой, производственной и инвестиционной деятельности СПК", будут увеличены объемы инвестиционного портфеля, оптимизирована структура административных расходов, привлечены финансовые средства из внешних источников для реализации совместных проектов. В результате рост объема размера чистого дохода от основной деятельности по сравнению с предыдущим периодом к 2018 году составит 4%, а к 2023 году – 7%. При этом, чистый доход на одного сотрудника СПК, по сравнению с предыдущим периодом, к 2018 году составит 3%, с ростом к 2023 году до 6%. Рост рентабельность активов достигнет к 2018 году – 1,27% и 1,62% к 2023 году.
Цель 2. Повышение эффективности управления дочерними и зависимыми организациями
Задачи:
1) увеличение стоимости активов;
2) эффективное использование потенциала и увеличение стоимости дочерних и зависимых организаций;
3) увеличение чистой прибыли дочерних организаций;
4) внедрение передовых производственных и управленческих технологий и стандартов;
5) развитие коммуникаций и обмен опытом между портфельными компаниями.
Мероприятия:
1) внедрение на предприятиях прогрессивных методов финансового учета, соответствующих международным стандартам;
2) разработка мероприятий, направленных на повышение доходности активов;

5) мемлекеттік активтердің іскери айналымға қатысуын қамтамасыз ету, проблемалы активтерді сауықтыру және олардың базасында бәсекеге қабілетті өндірістерді дамыту;
6) кіріс алу көздерін кеңейту;
7) өндірістік және басқарушылық озық технологиялар мен стандарттарды енгізу;
8) қоржынды компаниялар арасында коммуникацияларды дамыту және дағды алмасу;
9) корпоративтік басқару рейтингін алу;
10) кадрлардың біліктілігін жоғарылату.
Іс-шаралар:
1) инвестициялық қоржын көлемін ұлғайту;
2) іске асырылып жатқан инвестициялық жобалардың рентабельділігін арттыру;
3) рентабельділігі мен кірістілік деңгейін ұлғайту мақсатында еншілес және тәуелді ұйымдармен жұмыс істеу;
4) ӘКК компаниялар тобының әкімшілік шығыстарын оңтайландыру;
5) бірлескен жобаларды іске асыру үшін сыртқы көздерден қаржы қаражатын тарту;
6) ӘКК қызметкерлері үшін оқыту семинарларын өткізу, мамандықтар мен бағыттар бойынша әртүрлі курстарда олардың біліктілігін жоғарылату.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) өткен жылмен салыстырғанда ӘКК таза кірісі көлемінің өсуі, %;
2) өткен жылмен салыстырғанда 1 қызметкерге шаққандағы кіріс көлемінің өсуі, %;
3) ӘКК активтерінің рентабельділік көрсеткішінің өсуі, %.
Межеленген нәтижелер:
"ӘКК-нің қаржылық, өндірістік және инвестициялық қызметінің нәтижелілігі мен тиімділігін жоғарылату" деген 1-мақсаттың түйінді көрсеткіштеріне ӘКК-нің қол жеткізуі нәтижесінде инвестициялық қоржын көлемін ұлғайтылады, әкімшілік шығыстар құрылымы оңтайландырылады, бірлескен жобаларды іске асыру үшін сыртқы көздерден қаржы қаражаты тартылады. Өткен кезеңмен салыстырғанда негізгі қызметтен түсетін таза кіріс мөлшері көлемінің өсуі нәтижесінде 2018 жылға қарай 4 %-ды, ал 2023 жылға қарай – 7 %-ды құрайды. Бұл ретте ӘКК-нің бір қызметкеріне шаққандағы таза кірісі 2018 жылға қарай 3 %-ды құрап, 2023 жылға қарай 6 %-ға дейін өседі. Активтер рентабельділігінің өсуі 2018 жылға қарай 1,27 %-ға және 2023 жылға қарай 1,62 %-ға жетеді.
2-мақсат. Еншілес және тәуелді ұйымдарды басқару тиімділігін жоғарылату
Міндеттер:
1) активтердің құнын ұлғайту;
2) еншілес және тәуелді ұйымдардың әлеуетін тиімді басқару және құнын ұлғайту;
3) еншілес ұйымдардың таза пайдасын ұлғайту;
4) өндірістік және басқарушылық озық технологиялар мен стандарттарды енгізу;
5) қоржынды компаниялар арасында коммуникацияларды дамыту және дағды алмасу.
Іс-шаралар:
1) кәсіпорындарда қаржылық есептің халықаралық стандарттарға сәйкес келетін прогрессивті әдістерін енгізу;
2) активтердің кірістілігін арттыруға бағытталған іс-шараларды
әзірлеу;

3) содействие по реализации инвестиционных проектов дочерних и зависимых организаций, выделение дочерним и зависимым организациям финансовой помощи, займов, средств для увеличения уставного капитала;
4) оптимизация, реструктуризация предприятий, развитие на их основе новых конкурентоспособных производств, создание совместных предприятий на основе государственно-частного партнерства;
5) осуществление предложений по приобретению и реализации активов, акций и долей участия в проектах;
6) внедрение корпоративного управления в дочерних и зависимых организациях.
Ключевые показатели деятельности:
1. рост объема чистой прибыли по сравнению с предыдущим годом, %;
2. повышение коэффициента налоговой нагрузки дочерних и зависимых организаций по сравнению с предыдущим годом, %;
3. количество реализованных инвестиционных проектов на базе дочерних и зависимых организаций, единиц.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения СПК ключевых показателей Цели № 2 "Повышение эффективности управления дочерними и зависимыми организациями" будут внедрены в дочерних организациях методы финансового учета; разработаны мероприятия, направленные на повышение доходности активов; оказана финансовая помощь, выделены займы, предоставлены средства для увеличения уставного капитала. В результате рост объема чистой прибыли по сравнению с предыдущим годом, в период с 2014 по 2018 годы составит до 3%, в период с 2019 по 2023 годы – до 6%. Повышение коэффициента налоговой нагрузки дочерних и зависимых организаций по сравнению с предыдущим годом в 2018 году составит 1,5%, к 2013 году – 3%. Количество реализованных инвестиционных проектов на базе дочерних и зависимых организаций в 2018 году составит 6 единиц, к 2012 году – 16 единиц.
Цель № 3. Повышение уровня менеджмента и получение рейтинга
корпоративного управления
Задачи:
1) повышение эффективности процессов взаимодействия с акционером, администратором бюджетной программы, инвесторами;
2) повышение качества исполнения бюджетной, финансовой и исполнительской дисциплины;
3) разработка и внедрение внутренних нормативных документов СПК, дочерних и зависимых организаций, направленных на развитие и совершенствование основ современного менеджмента;
4) повышение эффективности управления активами;
5) внедрение основных элементов системы корпоративного управления;
6) получение рейтинга и повышение уровня корпоративного управления СПК;
7) повышение эффективности коммуникаций с партнерами;
8) повышение качества управления рисками.
Мероприятия:
1) разработка и внедрение элементов, и осуществление практики корпоративного управления в СПК по четырем компонентам;

3) еншілес және тәуелді ұйымдардың инвестициялық жобаларын іске асыруға жәрдемдесу, еншілес және тәуелді ұйымдарға қаржылай көмек, қарыз, жарғылық капиталды ұлғайтуға қаражат беру;
4) кәсіпорындарды оңтайландыру, қайта құрылымдау, олардың негізінде бәсекеге қабілетті жаңа өндірістерді дамыту, мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде бірлескен кәсіпорындар құру;
5) активтерді, акцияларды және жобалардағы қатысу үлестерін сатып алу мен сату жөніндегі ұсыныстарды жүзеге асыру;
6) еншілес және тәуелді ұйымдарда корпоративтік басқаруды енгізу.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) Өткен жылмен салыстырғанда таза пайда көлемінің өсуі, %;
2) Өткен жылмен салыстырғанда еншілес және тәуелді ұйымдардың салықтық жүктеме коэффициентін жоғарылату, %;
3) Еншілес және тәуелді ұйымдардың базасында іске асырылған инвестициялық жобалардың саны, бірлік.
Межеленген нәтижелер:
"Еншілес және тәуелді ұйымдарды басқару тиімділігін жоғарылату" деген 2-мақсаттың түйінді көрсеткіштеріне ӘКК-нің қол жеткізуі нәтижесінде еншілес ұйымдарда қаржылық есеп әдістері енгізілетін болады; активтердің кірістілігін арттыруға бағытталған іс-шаралар әзірленеді; қаржылай көмек көрсетіледі, қарыз, жарғылық капиталды ұлғайтуға қаражат бөлінеді. Өткен жылмен салыстырғанда таза пайда көлемінің өсуі нәтижесінде 2014 – 2018 жылдар аралығындағы кезеңде 3 %-ға дейін, 2019 – 2023 жылдар аралығындағы кезеңде – 6 %-ға дейін жетеді. Өткен жылмен салыстырғанда еншілес және тәуелді ұйымдардың салықтық жүктеме коэффициентінің жоғарылауы 2018 жылы 1,5 %-ды, 2013 жылға қарай – 3 %-ды құрайды. Еншілес және тәуелді ұйымдардың базасында іске асырылған инвестициялық жобалардың саны 2018 жылы 6 бірлікті, 2012 жылға қарай – 16 бірлікті құрайды.
3-мақсат.Менеджмент деңгейін жоғарылату және корпоративтік басқару рейтингін алу
Міндеттер:
1) акционермен, бюджеттік бағдарлама әкімшісімен, инвесторлармен өзара іс-қимыл жасау процестерінің тиімділігін арттыру;
2) бюджеттік, қаржылық және атқарушылық тәртіптің орындалу сапасын жоғарылату;
3) ӘКК-нің, еншілес және тәуелді ұйымдардың қазірі заманғы менеджмент негіздерін дамытуға және жетілдіруге бағытталған ішкі нормативтік құжаттарын әзірлеу және енгізу;
4) активтерді басқару тиімділігін жоғарылату;
5) корпоративтік басқару жүйесінің негізгі элементтерін енгізу;
6) корпоративтік басқару рейтингін алу және ӘКК-нің корпоративтік басқару деңгейін жоғарылату;
7) әріптестермен коммуникацияның тиімділігін жоғарылату.
8) тәуекелдерді басқару сапасын жоғарылату.
Іс-шаралар:
1) төрт құрамдас бөлік бойынша ӘКК-дегі корпоративтік басқару элементтерін әзірлеу және енгізу әрі корпоративтік басқару практикасын жүзеге асыру:

2) права акционеров;
3) эффективность работы органов управления и контроля;
4) раскрытие информации, деятельность в интересах иных заинтересованных сторон;
5) корпоративная социальная ответственность;
6) обеспечение повышение уровня эффективного взаимодействия совета директоров, исполнительного органа и акционеров компании;
7) обеспечение роста стоимости СПК;
8) завоевание доверия и проявление уважения к внешним заинтересованным сторонам компании;
9) привлечение потенциальных партнеров к совместной деятельности;
10) реализация кадровой политики, направленной на формирование состава высококвалифицированных специалистов;
11) привлечение иностранных специалистов и выпускников международной стипендии программы "Болашак";
12) получение рейтинга корпоративного управления Обществом;
13) получение рейтинга корпоративного управления ДЗО.
Ключевые показатели деятельности:
1) показатель рейтинга корпоративного управления СПК и дочерних и зависимых организаций;
2) коэффициент текучести кадров.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения ключевых показателей Цели № 3 "Повышение уровня менеджмента и получение рейтинга корпоративного управления" СПК будут разработаны и внедрены элементы корпоративного управления, обеспечено повышение уровня эффективного взаимодействия СПК и дочерних и зависимых организаций, в результате в 2016 – 2019 годах планируется достичь среднего уровня корпоративного управления, с достижением в 2023 году уровня хорошей практики корпоративного управления. Будут осуществлены меры и завоевано доверие и проявлена заинтересованность от внешних сторон, в результате в 2016 году будет достигнут прирост посещений корпоративного веб-сайта. Будет сформирован кадровый потенциал из высококвалифицированных специалистов, привлечены выпускники международной стипендии программы "Болашак", коэффициент текучести кадров уменьшится с 12% в 2014 году до 9% в 2018 году и до 6% в 2023 году.
СНД 5. Реализация отраслевых республиканских и региональных программ
Цель 1. Достижение эффективности в осуществлении непрерывного
мониторинга и конечных результатов исполнения государственных
программ
Задачи:
1) выполнение возложенных на СПК государственными программами обязанностей, реализация поставленных задач;
2) создание условий для полноценного выполнения государственных программ;
3) снижение убыточности СПК от реализации государственных программ;
4) оказание инвесторам содействия в получении финансирования в рамках государственных и отраслевых программ.
Мероприятия:
1) участие с местными исполнительными органами в осуществлении мероприятий по повышению экономической активности предпринимательства, населения в рамках исполнения программ;

2) акционерлердің құқықтары;
3) басқару және бақылау органдары жұмысының тиімділігі;
4) ақпаратты ашу, өзге мүдделі тараптардың мүддесіндегі қызмет;
5) корпоративтік әлеуметтік жауапкершілік;
6) компанияның Директорлар кеңесінің, атқарушы органының және акционерлерінің өзара тиімді іс-қимыл жасау деңгейін жоғарылатуды қамтамасыз ету;
7) ӘКК құнының өсуін қамтамасыз ету;
8) сенімді иелену және компанияның сыртқы мүдделі тараптарына құрмет көрсету;
9) бірлескен қызметке әлеуетті әріптестер тарту;
10) біліктілігі жоғары мамандар құрамын қалыптастыруға бағытталған кадр саясатын іске асыру;
11) шетелдік мамандарды және "Болашақ" бағдарламасының түлектерін тарту;
12) Қоғамның корпоративтік басқару рейтингін алуы;
13) ЕТҰ корпоративтік басқару рейтингін алуы.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) ӘКК мен еншілес және тәуелді ұйымдарды корпоративтік басқару рейтингінің көрсеткіші;
2) кадрлардың тұрақтамау коэффициенті.
Межеленген нәтижелер:
"Менеджмент деңгейін жоғарылату және корпоративтік басқару рейтингін алу" деген 3-мақсаттың түйінді көрсеткіштеріне ӘКК-нің қол жеткізуі нәтижесінде корпоративтік басқару элементтері әзірленеді және енгізіледі, ӘКК мен еншілес және тәуелді ұйымдардың өзара тиімді іс-қимыл жасау деңгейін жоғарылату қамтамасыз етіледі, соның нәтижесінде 2016 – 2019 жылдары корпоративтік басқарудың орташа деңгейіне қол жеткізіп, 2023 жылы корпоративтік басқарудың жақсы практикасы деңгейіне жету жоспарланып отыр. Сенімді иелену шаралары жүзеге асырылып,компанияның сыртқы мүдделі тараптарына құрмет көрсетіледі, соның нәтижесінде 2016 жылы корпоративтік веб-сайтқа кірушілер санының өсуіне қол жеткізіледі. Біліктілігі жоғары мамандар қатарынан кадр әлеуетің қалыптастырылады, "Болашақ" халықаралық стипендиясының түлектері шақырылады, кадрлардың тұрақтамау коэффициенті 2014 жылғы 12 %-дан 2018 жылы 9 %-ға дейін және 2023 жылы 6 %-ға дейін азаяды.
ҚСБ 5. Салалық республикалық және өңірлік бағдарламаларды іске асыру
1-мақсат. Үздіксіз мониторингті жүзеге асырудағы тиімділікке және мемлекеттік бағдарламаларды орындаудың түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу
Міндеттер:
1) мемлекеттік бағдарламалар арқылы ӘКК-ге жүктелген міндеттерді орындау, алға қойылған міндеттерді іске асыру;
2) мемлекеттік бағдарламаларды толыққанды орындау үшін жағдай жасау;
3) мемлекеттік бағдарламаларды іске асырудан ӘКК шығынын азайту;
4) мемлекеттік және салалық бағдарламалар шеңберінде қаржы алуда инвесторларға жәрдем көрсету.
Іс-шаралар:
1) бағдарламаларды орындау шеңберінде кәсіпкерліктің, халықтың экономикалық белсенділігін жоғарылату жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға жергілікті атқарушы органдармен бірге қатысу;

2) сокращение издержек реализации государственных программ;
3) привлечение финансовых средств для реализации программ;
4) использование инструментов программы на реализацию проектов, создание новых производственных мощностей, развитие предпринимательства, отраслей экономики региона, стабилизацию цен в регионе;
5) разработка и реализация пошагового плана мероприятий по реализации программ;
6) обеспечение совокупности организационных, технических, финансовых мероприятий, подготовка проектно – сметной документации по осуществлению основных этапов программы.
Ключевые показатели деятельности:
1) количество достигнутых количественных и качественных запланированных показателей реализуемой государственной или отраслевой программы;
2) количество реализованных мероприятий в специальной экономической и индустриальных зонах (региональные программы);
3) количество созданных при содействии СПК региональных кластеров.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения ключевых показателей Цели № 1 "Достижение эффективности в реализации, осуществлении непрерывного мониторинга и достижения конечных результатов исполнения государственных программ" СПК будут реализовываться основные цели и задачи, поставленные в государственных, отраслевых и региональных программах и к 2018 году количество достигнутых количественных и качественных показателей достигнет 16 единиц, а к 2023 году – 31 единиц. Количество реализованных мероприятий в специальной экономической зоне и индустриальных зонах достигнет к 2023 году до 16 единиц. Будут проведены исследования потенциала отрасли области и подготовлены предложения по образованию 3 новых региональных кластеров.
Цель 2. Развитие региональной инновационной политики, оказание поддержки отечественной науке
Задачи:
1) внедрение инновационных технологий и проектов в перспективных отраслях экономики;
2) расширение заинтересованного круга лиц для внедрения инноваций и трансферта технологий;
3) оказание содействия государственным инструментам поддержки инноваций и трансферта технологий;
4) изучение и нахождение новых инновационных ниш для ЮКО.
Мероприятия:
1) сбор и реализация новых инновационных проектов, содействие в поиске финансирования и реализации проектов;
2) формирование предложений по внедрению новых технологий по различным отраслевым направлениям;
3) взаимодействие с акционерным обществом "Национальное агентство по технологическому развитию" по вопросу открытия и оснащения регионального парка инновационных технологий (технопарк) в г. Шымкент;
4) установление партнеров для поиска технологических решений, трансферт технологий;

2) мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шығасыларын азайту;
3) бағдарламаларды іске асыру үшін қаржы қаражатын тарту;
4) бағдарламаның жобаларды іске асыруға арналған құралдарын пайдалану, жаңа өндірістік қуаттар құру, кәсіпкерлікті, өңір экономикасының салаларын дамыту, өңірдегі бағаларды тұрақтандыру;
5) бағдарламаларды іске асыру жөніндегі қадамдық іс-шаралар жоспарын әзірлеу және іске асыру;
6) ұйымдастырушылық, техникалық, қаржылық іс-шаралардың жиынтықта болуын қамтамасыз ету, бағдарламаның негізгі кезеңдерін жүзеге асыру бойынша жобалау-сметалық құжаттама дайындау.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) іске асырылатын мемлекеттік немесе салалық бағдарламаның жоспарланған сандық және сапалық көрсеткіштерінің қол жеткізілгендерінің саны;
2) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарда іске асырылған іс-шаралар саны (өңірлік бағдарламалар);
3) ӘКК жәрдемімен құрылған өңірлік кластерлер саны.
Межеленген нәтижелер:
"Үздіксіз мониторингті жүзеге асырудағы тиімділікке және мемлекеттік бағдарламаларды орындаудың түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу"деген 1-мақсаттың түйінді көрсеткіштеріне ӘКК-нің қол жеткізуі нәтижесіндемемлекеттік, салалық және өңірлік бағдарламаларда белгіленген негізгі міндеттер мен мақсаттар іске асырылады және 2018 жылға қарайқол жеткізілген сандық және сапалық көрсеткіштердің саны 16 бірлікке, ал 2023 жылға қарай 31 бірлікке жетеді. Арнайы экономикалық аймақта және индустриялық аймақта іске асырылған іс-шаралар саны 2023 жылға қарай 16 бірлікке дейін жетеді. Облыс саласының әлеуетін зерделеу жүргізілетін болады және өңірлік 3 кластер құру жөнінде ұсыныстар дайындалады.
2-мақсат:Өңірлік инновациялық саясатты дамыту, отандық ғылымға қолдау көрсету
Міндеттер:
1) экономиканың басым салаларында инновациялық технологияларды және жобаларды енгізу;
2) инновацияларды және технологиялар трансфертін енгізу үшін мүдделі тұлғалар тобын кеңейту;
3) инновацияларды және технологиялар трансфертін қолдаудың мемлекеттік құралдарына жәрдем көрсету;
4) ОҚО үшін жаңа инновациялық тауашаларды зерделеу және табу.
Іс-шаралар:
1) жаңа инновациялық жобаларды жинау және іске асыру, жобаларды қаржыландыруды іздестіруде және іске асыруда жәрдемдесу;
2) әртүрлі салалық бағыттар бойынша жаңа технологияларды енгізу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру;
3) Шымкент қаласында өңірлік инновациялық технологиялар паркін (технопарк) ашу және жарақтандыру мәселесі бойынша "Технологиялық даму жөніндегі ұлттық агенттік" акционерлік қоғамымен өзара іс-қимыл жасау;
4) технологиялық шешімдерді іздеу үшін әріптестерді белгілеу, технологиялар трансферті;

5) содействие в разработке и реализации совместных научно-прикладных программ и программ стажировок в области коммерциализации новых технологий с участием региональных вузов, ведущих университетов США и Европы, акционерного общества "Центр международных программ";
6) стимулирование новаторского духа у молодежи и проведение конкурсов инновационных идей среди молодежи ЮКО, а также регулярных семинаров и открытых лекций для инициативной молодежи;
7) проведение маркетинговых исследований перспективных рынков сбыта инновационной продукции;
8) поддержка высших учебных заведений в открытии совместных лабораторий, привлечении иностранных профессоров с целью обеспечения заказами отечественных научно – исследовательских институтов.
Ключевые показатели деятельности:
1. количество бизнес-идей, реализованных через инновационную инфраструктуру, единиц;
2. количество совместных мероприятий, осуществленных совместно с высшими учебными заведениями, единиц.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения ключевых показателей Цели № 2 "Развитие региональной инновационной политики, оказание поддержки отечественной науке" при содействии СПК будет сформирована инновационная инфраструктура, которая будет включать в себя: специальное предприятие по осуществлению инновационной политики в регионе, технопарк, индустриальные зоны, конструкторские бюро, будет осуществлен подбор и реализация новых бизнес – идей: в 2018 году – 9 единиц, к 2023 году – 38 единиц. СПК будет способствовать росту доли инновационной продукции в общем объеме продукции к 2018 году до 1%, а к 2023 году до 3%. Будет осуществлена поддержка высших учебных заведений. Количество совместных мероприятий, составит к 2018 году 6 единиц, к 2023 году – 28 единиц.
Данная стратегия развития направлена на становление СПК в качестве регионального института развития для реализации экономических и социальных программ на основе принципов государственно – частного партнерства.
Для обеспечения мониторинга за реализацией Стратегии применены количественные и качественные показатели и индикаторы. Они охватывают общий процесс исполнения стратегических направлений, задач и целей.
СПК будет отслеживать результаты относительно данных индикаторов и направлять все необходимые ресурсы и усилия на достижение их целевых значений.
В целях реализации Стратегии будет разработаны два пятилетних Плана развития СПК на 2014 – 2018 годы и 2019 – 2023 годы, конкретизирующие принимаемые меры, осуществляемые в рамках реализации Стратегии.
В случае необходимости будут вноситься соответствующие предложения по корректировке и уточнению Стратегии.
Приложение
к Стратегии развития акционерного
общества "Национальная компания
"Социально-предпринимательская
корпорация "Шымкент"
на 2014 – 2023 годы
Ключевые показатели деятельности (КПД) СПК "Шымкент"
по стратегическим направлениям деятельности на 2014 – 2023 годы
СНД 1. Развитие приоритетных секторов региона (точек роста).
Цель 1. Содействие в обеспечение устойчивого роста агропромышленного комплекса региона, разработка проектов по развитию инфраструктуры и логистики
Наименование КПД
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
2022 год
2023 год
КПД 1. Количество созданных структур по производству, хранению, переработке, доставки товаров и управления грузопотоками, единиц
1
КПД 2. Количество разработанных и реализованных проектов в регионе в агропромышленном комплексе, единиц
2
1
2
2
1
2
1
2
2
Цель 2. Развитие текстильной отрасли
Наименование КПД
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
2022 год
2023 год
КПД 1. Количество запущенных простаивающих производств на специальной экономической зоне, единиц;
1
1
КПД 2. Количество разработанных и реализованных проектов в текстильной отрасли, единиц;
1
2
КПД 3. Количество открытых сопутствующих производств, единиц.
1
1
Цель 3. Строительство жилья и производство строительных материалов
Наименование КПД
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
2022 год
2023 год
КПД 1. Реализация в регионе проектов по строительству жилья и производства стройматериалов, единиц;
1
1

5) өңірлік жоғары оқу орындарының, АҚШ пен Еуропаның озық университеттерінің, "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамының қатысуымен жаңа технологияларды коммерцияландыру саласында бірлескен ғылыми-қолданбалы бағдарламалар мен тағылымдама бағдарламаларын әзірлеу мен іске асыруға жәрдемдесу;
6) жастардың бойындағы жаңашылдық рухты көтермелеу және ОҚО жастары арасында инновациялық идеялар конкурстарын, сондай-ақ бастамашыл жастар үшін жүйелі семинарлар мен ашық дәрістер өткізу;
7) инновациялық өнімді өткізудің перспективалы нарықтарына маркетингтік зерттеу жүргізу;
8) отандық ғылыми-зерттеу институттарын тапсырыспен қамтамасыз ету мақсатында жоғары оқу орындарына бірлескен зертханалар ашуда, шетелдік профессорларды шақыруда қолдау көрсету.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) инновациялық инфрақұрылым арқылы іске асырылған бизнес-идеялар саны, бірлік;
2) жоғары оқу орындарымен бірге жүзеге асырылған бірлескен іс-шаралар саны, бірлік.
Межеленген нәтижелер:
"Өңірлік инновациялық саясатты дамыту, отандық ғылымға қолдау көрсету" деген 2-мақсаттың түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу нәтижесінде ӘКК-нің жәрдемі мен инновациялық инфрақұрылым қалыптастырылады, ол мыналарды қамтитын болады: өңірде инновациялық саясатты жүзеге асыру жөніндегі арнайы кәсіпорын, технопарк, индустриялық аймақтар, конструкторлық бюролар, жаңа бизнес-идеялардыіріктеу және іске асыру жүзеге асырылады: 2018 жылы – 9 бірлік, 2023 жылға қарай – 38 бірлік. ӘКК өнімнің жалпы көлеміндегі инновациялық өнім үлесінің 2018 жылға қарай 1 %, ал 2023 жылға қарай 3 %-ға дейін өсуіне ықпал ететін болады. Жоғары оқу орындарына қолдау көрсету жүзеге асырылады. Бірлескен іс-шаралар саны 2018 жылға қарай 6 бірлікті, 2023 жылға қарай 28 бірлікті құрайды.
Осы даму стратегиясы мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарының негізінде экономикалық және әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру үшін ӘКК-нің өңірлік даму институты ретінде қалыптасуын дамытуға бағытталған.
Стратегияның іске асырылуын монторингтеуді қамтамасыз ету үшін сандық және сапалық көрсеткіштер мен индикаторлар пайдаланылды. Олар стратегиялық бағыттарды, міндеттер мен мақсаттарды орындаудың жалпы процесін қамтиды.
ӘКК өз нәтижелерін осы индикаторларға қатысты қадағалап отырады және барлық қажетті ресурстар мен күш-жігерді олардың нысаналы мәндеріне қол жеткізуге жұмсайды.
Стратегияны іске асыру мақсатында ӘКК дамытудың 2014 – 2018 жылдарға және 2019 – 2023 жылдарға арналған бесжылдық екі жоспары әзірленеді, онда Стратегияны іске асыру шеңберінде орта мерзімді кезең ішінде жүзеге асырылатын іс-шаралар нақтыланады.
Қажет болған жағдайда Стратегияны түзету және нақтылау жөнінде тиісті ұсыныстар енгізілетін болады.
"Шымкент" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы"
ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының
2014 – 2023 жылдарға арналған
даму стратегиясына
қосымша
"Шымкент" ӘКК" ҰҚ" АҚ қызметінің 2014 – 2023 жылдарға арналған
стратегиялық бағыттары бойынша қызметтің түйінді көрсеткіштері
(ҚТК)
ҚСБ 1. Өңірдің басым секторларын (өсу нүктелерін) дамыту.
1-мақсат. Өңірдің агроөнеркәсіптік кешенінің орнықты өсуін қамтамасыз етуге жәрдемдесу, инфрақұрылым мен логистиканы дамыту жөніндегі жобаларды әзірлеу
ҚТК атауы
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
2022 жыл
2023 жыл
ҚТК 1. Тауарларды өндіру, сақтау, өңдеу, жеткізу және жүк ағындарын басқару бойынша құрылған құрылымдардың саны, бірлік
1
ҚТК 2. Агроөнеркәсіптік кешен саласында өңірде әзірленген және іске асырылған жобалардың саны, бірлік
2
1
2
2
1
2
1
2
2
2-мақсат. Тоқыма саласын дамыту
ҚТК атауы
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
2022 жыл
2023 жыл
ҚТК 1. Арнайы экономикалық аймақта тұрып қалған кәсіпорындардың іске қосылғандарының саны, бірлік
1
1
ҚТК 2. Тоқыма саласында әзірленген және іске асырылған жобалардың саны, бірлік
1
2
ҚТК 3. Ашылған ілеспе өндірістердің саны, бірлік
1
1
3-мақсат. Тұрғын үй құрылысы және құрылыс материалдарының өндірісі
ҚТК атауы
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
2022 жыл
2023 жыл
ҚТК 1. Өңірде тұрғын үй салу және құрылыс материалдарын шығару жөніндегі жобаларды іске асыру, бірлік
1
1