О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О карантине растений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2014 года № 955
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан «О карантине растений».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                   К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан
«О карантине растений»
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года «О карантине растений» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 13-14, ст. 140; 2004 г., № 17, ст. 98; № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 18, ст. 84, 85; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г. № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам законодательства об административных правонарушениях», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 июля 2014 г.) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 1:
подпункт 2) исключить;
дополнить подпунктами 2-1), 2-2) и 2-3) следующего содержания:
«2-1) уполномоченная организация по карантину растений и
анализу фитосанитарного риска (далее – уполномоченная организация) – организация, уполномоченная Правительством Республики Казахстан на проведение исследований в области карантина растений и анализа фитосанитарного риска;
2-2) анализ фитосанитарного риска – процесс анализа биологических, научных и экономических данных с целью определения вероятности наступления риска по проникновению, укоренению или распространению карантинных объектов (карантинных вредных организмов) и необходимости принятия соответствующих фитосанитарных мер;
2-3) исследование в области карантина растений – лабораторная экспертиза и анализ подкарантинной продукции для дальнейшего составления анализа фитосанитарного риска;»;
2) подпункт 3) статьи 6 изложить в следующей редакции:
«3) государственные учреждения по обеспечению карантина растений:
уполномоченная организация;
республиканский методический центр фитосанитарной диагностики и прогнозов;»;

"Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 29 тамыздағы № 955 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Өсімдіктер карантині туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ «Өсімдіктер карантині туралы» Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы»
1-бап. «Өсімдіктер карантині туралы» 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 13-14, 140-құжат; 2004 ж., № 17, 98-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 85-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., №1, 2, 7-құжаттар; № 11 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 жылғы 12 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-бапта:
2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2) және 2-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«2-1) өсімдіктер карантині және фитосанитариялық тәуекелді талдау жөніндегі уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – өсімдіктер карантині және фитосанитариялық тәуекелді талдау саласында зерттеулер жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ұйым;
2-2) фитосанитариялық тәуекелді талдау – карантиндік объектілердің (карантиндік зиянды организмдердің) енуі, тамыр алуы немесе таралуы бойынша тәуекелдің басталу ықтималдығын және тиісті фитосанитариялық шараларды қабылдау қажеттілігін айқындау мақсатында биологиялық, ғылыми және экономикалық деректерді талдау процесі;
2-3) өсімдіктер карантині саласындағы зерттеу – кейіннен фитосанитариялық тәуекелге талдау жасау үшін карантинге жатқызылған өнімді зертханалық сараптау және талдау;»;
2) 6-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік мекемелер:
уәкілетті ұйым;
республикалық фитосанитариялық диагностика және болжамдар әдістемелік орталығы;»;

3) в статье 7:
пункт 1 дополнить подпунктом 6-3) следующего содержания:
«6-3) разрабатывает и утверждает порядок создания запаса пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений;»;
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
«24) организует и контролирует мероприятия по исследованию импортного посевного и посадочного материала в уполномоченной организации на наличие скрытой зараженности карантинными объектами и чужеродными видами;»;
4) статью 7-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 7-1. Функции государственных учреждений по обеспечению
карантина растений
1. Уполномоченная организация с его филиалами осуществляет следующие функции:
1) определяет видовой состав карантинных объектов и чужеродных видов в образцах, поступающих на лабораторную экспертизу;
2) выявляет скрытую зараженность в импортном посевном и посадочном материалах, поступающих на проверку;
3) осуществляет постоянный анализ фитосанитарного риска карантинных объектов и потенциально опасных вредных организмов;
4) осуществляет постоянный анализ фитосанитарного риска подкарантинной продукции, ввозимой на территорию Республики Казахстан;
5) предоставляет сведения для включения в базу данных о наличии и распространении карантинных объектов в Республике Казахстан и других государствах, мерах и мероприятиях по борьбе с ними;
6) оказывает методическую помощь при разработке фитосанитарных требований, предъявляемых к ввозимой подкарантинной продукции;
7) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Республиканский методический центр фитосанитарной диагностики и прогнозов выявляет очаги распространения карантинных объектов и определяет границы их распространения.»;
5) в пункте 5 статьи 13:
часть третью изложить в следующей редакции:
«Государственный инспектор по карантину растений разъясняет владельцам подкарантинной продукции законодательство Республики Казахстан в области карантина растений, устанавливает наличие фитосанитарного сертификата национальной карантинной службы страны-экспортера, проводит внешний осмотр транспорта, подкарантинной продукции, с подкарантинной продукции производит отбор образцов, исследование их на месте в целях выявления карантинных вредителей, болезней растений и сорняков. При необходимости образцы и объекты передаются в уполномоченную организацию на подтверждение видовой принадлежности объектов к карантинным видам.»;
часть шестую изложить в следующей редакции:
«Семена и посадочный материал, зараженные карантинными объектами, представляющие особую научную или иную ценность, по обращении их владельцев передаются для исследования в уполномоченную организацию. После устранения зараженности карантинными объектами семена и посадочный материал возвращаются их владельцу.»;

3) 7-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 6-3) тармақшамен толықтырылсын:
«6-3) өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің (улы химикаттардың) запасын құру тәртібін әзірлейді және бекітеді;»;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«24) уәкілетті ұйымда импорттық себу материалдары мен отырғызылатын материалдардың карантиндi объектiлерден және бөтен тектi түрлерден жасырын залалданған-залалданбағанын зерттеу жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастырады және бақылайды;»;
4) 7-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«7-1-бап. Өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік мекемелердің функциялары
1. Уәкілетті ұйым және оның филиалдары мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) зертханалық сараптамаға келіп түсетін үлгілердегі карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің түрлік құрамын айқындайды;
2) тексеруге келіп түсетін импорттық себу материалдары мен отырғызылатын материалдардағы жасырын залалдануды анықтайды;
3) карантинді объектілердің және ықтимал қаупі бар зиянды организмдердің фитосанитариялық тәуекелін тұрақты талдауды жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін карантинге жатқызылған өнiмнің фитосанитариялық тәуекеліне тұрақты талдауды жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасында және басқа мемлекеттерде карантиндiк объектiлердiң болуы мен таралуы, оларға қарсы күрес жөнiндегi шаралар мен iс-шаралар туралы мәліметтерді дерекқорға ұсынады;
6) әкелінетін карантинге жатқызылған өнiмдерге қойылатын фитосанитариялық талаптарды әзірлеу кезінде әдістемелік көмек көрсетеді;
7) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Республикалық фитосанитариялық диагностика және болжамдар әдістемелік орталығы карантиндік объектілердің таралу ошақтарын анықтайды және олардың таралу шекараларын айқындайды.»;
5) 13-баптың 5-тармағында:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор карантинге жатқызылған өнім иелерiне Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi саласындағы заңнамасын түсiндiредi, экспорттаушы елдiң ұлттық карантиндiк қызметiнiң фитосанитариялық сертификатының болуын анықтайды, көлiк, карантинге жатқызылған өнiм сыртқы тексеріп қарауды жүргiзедi, карантиндiк зиянкестердi, өсiмдiктер ауруларын және арамшөптердi анықтау мақсатында карантинге жатқызылған өнiмнен үлгiлердi iрiктеп алып, оларға сол жерде зерттеу жүргiзедi. Қажет болған кезде үлгiлер мен объектiлер уәкілетті ұйымға объектiлердiң қандай карантиндiк түрге жататынын растауға берiледi.»;
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Ерекше ғылыми немесе өзге де құндылығы бар карантиндi объектiлермен залалдаған тұқымдар мен отырғызылатын материал олардың иелерiнiң өтiнiштерi бойынша уәкілетті ұйымға зерттеу үшiн берiледі. Карантиндi объектiлермен залалдану жойылғаннан кейiн тұқымдар мен отырғызылатын материал иесiне қайтарылады.»;

6) часть первую пункта 2 статьи 13-1 изложить в следующей редакции:
«2. Результаты обследования, а также выявленные при этом вредители, возбудители болезней растений и сорняки направляются государственным инспекторам по карантину растений для определения и подтверждения принадлежности этих объектов к карантинным видам. В случае, когда объекты не могут быть определены, государственные инспекторы по карантину растений направляют их на подтверждение принадлежности к карантинным видам в уполномоченную организацию.»;
7) статью 18 изложить в следующей редакции:
«Статья 18. Финансирование мероприятий по карантину растений
1. Финансирование мероприятий по локализации и ликвидации карантинных вредителей и болезней растений в соответствии с Перечнем карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений осуществляется за счет бюджетных средств.
2. Финансирование мероприятий по локализации и ликвидации карантинных сорняков в соответствии с Перечнем карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений на объектах и земельных участках, находящихся в собственности физических и юридических лиц, осуществляется за счет средств собственников и землепользователей.
3. Проведение мероприятий по карантину растений (обеззараживание, техническая переработка, очистка и уничтожение зараженной подкарантинной продукции, обеззараживание и очистка помещений и транспортных средств) на объектах, а также на земельных участках, находящихся в собственности физических и юридических лиц,  осуществляется за счет средств собственников и землепользователей.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

6) 13-1-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Зерттеу нәтижелерi, сондай-ақ бұл ретте, анықталған зиянкестер, өсiмдiктер ауруларының қоздырғыштары мен арамшөптері осы объектiлердiң карантиндiк түрлерге тиiстiлiгiн айқындау және растау үшiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларға жiберiледi. Объектiлер анықталмаған жағдайда өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар карантиндiк түрлерге тиiстiлiгiн растау үшiн оларды уәкілетті ұйымға жiбередi.»;
7) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«18-бап Өсiмдiктер карантині жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру
1. Оларға қатысты өсімдіктер карантині бойынша іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантиндiк объектілер мен бөтен текті түрлер тізбесіне сәйкес карантиндiк зиянкестерді және өсiмдiктер ауруларын оқшаулау мен жою жөнiндегi іс-шараларды қаржыландыру бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
2. Оларға қатысты өсімдіктер карантині бойынша іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантиндiк объектілер мен бөтен текті түрлер тізбесіне сәйкес жеке және заңды тұлғалардың меншігіндегі объектілер мен жер учаскелерінде карантиндік арамшөптерді оқшаулау мен жою жөнiндегi іс-шараларды қаржыландыру меншік иелері мен жер пайдаланушылардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
3. Жеке және заңды тұлғалардың меншігіндегі объектілерде, сондай-ақ жер учаскелерінде өсімдіктер карантині бойынша іс-шараларды жүргізу (залалданған карантинге жатқызылған өнімді зарарсыздандыру, техникалық қайта өңдеу, тазарту және жою, үй-жайлар мен көлік құралдарын зарарсыздандыру және тазарту) меншік иелері мен жер пайдаланушылардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті