Об утверждении Правил предоставления специальных социальных услуг несовершеннолетним, находящимся в организации образования с особым режимом содержания
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 1142. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 549
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.07.2023 № 549 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2015 года.
В соответствии с пунктом 8 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2022 № 757 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления специальных социальных услуг несовершеннолетним, находящимся в организации образования с особым режимом содержания.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 октября 2014 года № 1142
Правила предоставления специальных социальных услуг
несовершеннолетним, находящимся в организации образования с особым
режимом содержания
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 – в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2022 № 757 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Правила предоставления специальных социальных услуг несовершеннолетним, находящимся в организации образования с особым режимом содержания (далее — Правила), разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах" и устанавливают порядок предоставления специальных социальных услуг в организации образования с особым режимом содержания несовершеннолетним в возрасте от одиннадцати до восемнадцати лет, нуждающимся в особых условиях воспитания, обучения и требующим специального педагогического подхода, в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2022 № 757 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымында кәмелетке толмағандарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 қазандағы № 1142 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 549 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 11.07.2023 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 8-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.09.2022 № 757 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымында кәмелетке толмағандарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 28 қазандағы
№ 1142 қаулысымен
бекітілген
Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымында кәмелетке толмағандарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.09.2022 № 757 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымында кәмелетке толмағандарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді және "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымында ерекше тәрбиелеу, оқыту жағдайларын және арнаулы педагогикалық тәсілді қажет ететін он бір жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандарға арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.09.2022 № 757 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2. Субъектом, предоставляющим специальные социальные услуги, является организация образования с особым режимом содержания.
3. Затраты, связанные с предоставлением специальных социальных услуг, возмещаются за счет средств областного бюджета.
Глава 2. Условия приема и выбытия из организации, предоставляющей специальные социальные услуги
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2022 № 757 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Прием получателей услуг в организацию осуществляется в течение всего календарного года.
5. Основанием для определения несовершеннолетнего в организацию образования с особым режимом содержания является решение судебных органов о направлении в организацию образования с особым режимом содержания, предоставляющую специальные социальные услуги, с приложением следующих документов:
1) документа, удостоверяющего личность, или свидетельства о рождении ребенка (детей) в электронной форме или его копии на бумажном носителе;
2) документов, содержащих сведения о родителях (удостоверения личности родителей или законных представителей, копии свидетельств или уведомлений о смерти родителей, решения суда (об ограничении или лишении родительских прав, признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными, ограниченно дееспособными), справки о розыске родителей). В случае, если несовершеннолетний сирота или оставшийся без попечения родителей, документов, подтверждающих его статус;
3) медицинских документов о состоянии здоровья и прививках;
4) справки с места учебы с приложением копий табелей успеваемости, свидетельства об окончании основной школы (в случае обучения ребенка (детей);
5) характеристики с организации образования, где обучался и (или) воспитывался до определения в данную организацию;
6) документа, подтверждающего отсутствие (наличие) недвижимого имущества, копии договора об открытии лицевого счета на имя ребенка, получающего социальное пособие, копии решений суда о взыскании алиментов и других документов, если таковые имелись в личном деле.
В организацию образования с особым режимом содержания не могут быть помещены несовершеннолетние, имеющие заболевания в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-17 "Об утверждении перечня заболеваний, препятствующих содержанию и обучению несовершеннолетних в специальных организациях образования и организациях образования с особым режимом содержания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26931), препятствующие их содержанию и обучению в указанных организациях образования.

2. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын субъектілер ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы болып табылады.
3. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге байланысты шығындар облыстық бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
2-тарау. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын ұйымға қабылдау және одан шығу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.09.2022 № 757 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Көрсетілетін қызметті алушыларды ұйымға қабылдау бүкіл күнтізбелік жыл бойы жүзеге асырылады.
5. Сот органдарының арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына жіберу туралы шешімі кәмелетке толмағанды ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына жіберу үшін негіз болып табылады, оған мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке басын куәландыратын құжат немесе электрондық нысандағы баланың (балалардың) туу туралы куәлігі немесе оның қағаз жеткізгіштегі көшірмесі;
2)  ата-анасы туралы мәліметтер қамтылған құжаттар (ата-анасының немесе заңды өкілдерінің жеке куәліктері, ата-аналарының қайтыс болғаны туралы куәліктің немесе хабарламалардың, соттың шешімдерінің (ата-ана құқықтарынан айыру немесе шектеу, ата-анасын хабарсыз кетті деп тану, оларды қайтыс болды деп жариялау немесе әрекетке қабілетсіз, әрекет қабілеті шектелуі деп тану туралы), ата-анасына іздеу салу туралы анықтаманың көшірмелері). Егер кәмелетке толмаған бала жетім немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған болса, оның мәртебесін растайтын құжат;
3) денсаулығының жай-күйі мен екпелері туралы медициналық құжаттар;
4) үлгерім табельдерінің, негізгі мектепті бітіргені туралы куәліктің көшірмелерімен қоса (бала (балалар) оқыған жағдайда) оқу орнынан анықтама;
5) осы ұйымға жіберілгенге дейін оқыған және (немесе) тәрбиеленген білім беру ұйымынан мінездеме;
6) жылжымайтын мүлiктiң бар (жоқ) екенін растайтын құжат, әлеуметтік жәрдемақы алатын баланың атына дербес шот ашу туралы шарттың көшірмесі, алимент өндіріп алу туралы сот шешімінің көшірмесі және жеке ісінде бар болса, басқа да құжаттар.
"Кәмелетке толмағандарды арнаулы білім беру ұйымдары мен ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында бағып-күтуге және оқытуға кедергі болатын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 23 ақпандағы № ҚР ДСМ-17 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26931 болып тіркелді) сәйкес ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымында ұстауға және оқытуға кедергі болатын аурулары бар кәмелетке толмағандар көрсетілген білім беру ұйымына орналастырылмайды.

В случае отсутствия документов, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), пункта 5 настоящих Правил, организация образования с особым режимом содержания обеспечивает прием несовершеннолетнего и направляет соответствующие запросы в компетентные органы и организации для формирования личного дела несовершеннолетнего.
Сноска. Пункт 5 – в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2022 № 757 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При выбытии из организации образования с особым режимом содержания получателю услуг выдаются следующие документы:
1) свидетельство о рождении или удостоверение личности;
2) справка о пребывании в организации образования;
3) медицинские документы о состоянии здоровья и прививках;
4) справка с места учебы с приложением табеля успеваемости, свидетельства об окончании основной школы;
5) характеристика на несовершеннолетнего.
Глава 3. Объем и условия предоставления специальных социальных услуг
Сноска. Заголовок главы 3 – в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2022 № 757 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Социально-бытовые услуги, направленные на поддержание жизнедеятельности получателей услуг в организации, обеспечивающей государственные гарантии прав на получение образования, воспитание детей с предоставлением места проживания, включают:
1) предоставление жилой площади в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования";
2) предоставление помещений, оснащенных мебелью и (или) специализированным оборудованием для реабилитационных и лечебных, образовательных, культурных мероприятий, обучения навыкам самообслуживания, основам бытовой ориентации;
3) предоставление мягкого инвентаря (одежды, обуви, нательного белья и постельных принадлежностей);
4) предоставление рационального и диетического питания в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования";
5) обеспечение бытовым обслуживанием (стирка, сушка, глаженье, дезинфекция нательного белья, одежды, постельных принадлежностей);
6) создание условий для профессионального самоопределения и творческого труда с необходимым оборудованием;
7) предоставление транспортных услуг при перевозке получателей услуг для лечения, обучения, участия в культурных, спортивных мероприятиях, а также сопровождение несовершеннолетних до места жительства по окончании срока пребывания в учреждении;

Осы Қағидалардың 5-тармағының 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар болмаған жағдайда ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы кәмелетке толмағанды қабылдауды қамтамасыз етеді және кәмелетке толмаған баланың жеке ісін қалыптастыру үшін құзыретті органдар мен ұйымдарға тиісті сауал жолдайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.09.2022 № 757 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымынан шыққан кезде көрсетілетін қызметті алушыға мынадай құжаттар беріледі:
1) туу туралы куәлік немесе жеке куәлік;
2) білім беру ұйымында болғаны туралы анықтама;
3) денсаулық жағдайы мен екпелері туралы медициналық құжаттар;
4) үлгерім табелімен қоса оқу орнынан анықтама, негізгі мектепті аяқтағаны туралы куәлік;
5) кәмелетке толмаған балаға мінездеме.
3-тарау. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынудың көлемі мен шарттары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.09.2022 № 757 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Тұратын орын бере отырып, балалардың білім алу, тәрбиелену құқықтарына мемлекет кепілдігін қамтамасыз ететін ұйымда көрсетілетін қызметті алушылардың тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер:
1) "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығына сәйкес тұрғын алаңын ұсынуды;
2) оңалту және емдеу, білім беру, мәдени іс-шараларға, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларына, тұрмыстық бағдар негіздеріне оқыту үшін жиһазбен және (немесе) арнайы жабдықтармен жабдықталған үй-жайларды ұсынуды;
3) жұмсақ керек-жарақты (киім, аяқ киім, іш киім және төсек-орын жабдықтары) ұсынуды;
4) "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығына сәйкес құнарлы және емдәмдік тамақтануды ұсынуды;
5) тұрмыстық қызмет көрсетумен (іш киімдерді, киімдерді, төсек-орын жабдықтарын жуу, кептіру, үтіктеу, залалсыздандыру) қамтамасыз етуді;
6) кәсіптік тұрғыдан өзін-өзі тану және шығармашылық еңбек үшін қажетті жабдықтармен бірге жағдайлар жасауды;
7) емделу, оқу, мәдени, спорттық іс-шараларға қатысу үшін көрсетілетін қызметті алушыларды тасымалдау кезінде көлік қызметін ұсынуды, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың мекемеде болу мерзімі аяқталған соң тұратын жеріне дейін ілесіп баруды;

8) создание благоприятных условий, приближенных к семейным, способствующих умственному, эмоциональному, духовному и физическому развитию получателей услуг.
Сноска. Пункт 7 – в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2022 № 757 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Социально-медицинские услуги, направленные на поддержание и улучшение здоровья получателей услуг, с учетом индивидуального состояния, предоставляемые в организации, обеспечивающей государственные гарантии прав на получение образования, воспитание детей с предоставлением места проживания, включают:
1) организацию и проведение медико-социального обследования (при необходимости с привлечением специалистов организаций здравоохранения);
2) проведение первичного медицинского осмотра и первичной санитарной обработки;
3) оказание первичной медико-санитарной помощи;
4) содействие в оказании гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
5) организацию лечебно-оздоровительных мероприятий, в том числе в учреждениях здравоохранения;
6) оперативную госпитализацию и сопровождение в организации здравоохранения;
7) обеспечение ухода получателей услуг с учетом состояния их здоровья;
8) оказание консультативной помощи (при отсутствии квалифицированного специалиста - обязательное привлечение специалиста из организаций здравоохранения);
9) оказание первой медицинской помощи в экстренных случаях;
10) проведение профилактических мероприятий;
11) проведение реабилитационных мероприятий социально-медицинского характера.
9. Социально-психологические услуги, предусматривающие коррекцию психологического состояния получателей услуг, направленные на их социальную адаптацию, социализацию и интеграцию в социальном окружении, предоставляемые в организации, обеспечивающей государственные гарантии прав на получение образования, воспитание детей с предоставлением места проживания, включают:
1) психологическую диагностику и обследование личности;
2) социально-психологический патронаж (систематическое наблюдение);
3) психопрофилактическую работу с получателями услуг;
4) психологическое консультирование;
5) оказание психологической помощи получателям услуг, в том числе беседы, общение, выслушивание, подбадривание, мотивация к активности;
6) психологические тренинги;
7) психологическую коррекцию получателей услуг;
8) проведение занятий в группах взаимоподдержки, клубах общения.
10. Социально-педагогические услуги, направленные на педагогическую коррекцию и обучение получателей услуг с учетом их физических возможностей и умственных способностей, предоставляемые в организации, обеспечивающей государственные гарантии прав на получение образования, воспитание детей с предоставлением места проживания, включают:

8) көрсетілетін қызметті алушылардың ақыл-ой, эмоциялық, рухани және физикалық дамуына ықпал ететін отбасылық ортаға ұқсас қолайлы жағдай жасауды қамтиды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.09.2022 № 757 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Тұратын орын бере отырып, балалардың білім алу, тәрбиелену құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін ұйымда көрсетілетін қызметті алушылардың жеке жағдайын ескере отырып, денсаулығын қолдауға және жақсартуға бағытталған әлеуметтік-медициналық қызметтер:
1) медициналық-әлеуметтік тексеруді ұйымдастыруды және өткізуді (қажет болған жағдайда денсаулық сақтау ұйымдарының мамандарын тарта отырып);
2) медициналық алғашқы тексеруді және алғашқы санитариялық өңдеу жүргізуді;
3) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді;
4) тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемін керсетуге ықпал етуді;
5) емдеу-сауықтыру іс-шараларын, оның ішінде денсаулық сақтау мекемелерінде ұйымдастыруды;
6) жедел ауруханаға жатқызуды және денсаулық сақтау ұйымдарында еріп жүруді;
7) көрсетілетін қызметті алушылардың денсаулық жағдайын ескере отырып, оларды күтуді қамтамасыз етуді;
8) консультациялық көмек көрсетуді (білікті маман болмаған жағдайда - денсаулық сақтау ұйымдарынан маманды міндетті түрде тарту);
9) шұғыл жағдайларда алғашқы медициналық көмек керсетуді;
10) профилактикалық іс-шараларды өткізуді;
11) әлеуметтік-медициналық сипаттағы оңалту іс-шараларын жүргізуді қамтиды.
9. Тұратын орын бере отырып, балалардың білім алу, тәрбиелену құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін ұйымда көрсетілетін қызметті алушылардың әлеуметтік бейімделуі, әлеуметтенуі мен әлеуметтік ортаға ықпалдасуына бағытталған олардың психологиялық жай-күйін түзетуді көздейтін әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
1) тұлғаны психологиялық диагностикалауды және тексеруді;
2) әлеуметтік-психологиялық патронажды (жүйелі қадағалау);
3) көрсетілетін қызметті алушылармен психологиялық профилактикалық жұмыстарды;
4) психологиялық консультация беруді;
5) көрсетілетін қызметті алушыларға психологиялық көмек көрсетуді, оның ішінде әңгімелесу, сөйлесу, тыңдау, көңілін көтеру, белсенділікке ынталандыруды;
6) психологиялық тренингтерді;
7) көрсетілетін қызметті алушыларды психологиялық түзетуді;
8) өзара қолдау топтарында, қарым-қатынас клубтарында сабақ өткізуді қамтиды.
10. Тұратын орын бере отырып, балалардың білім алу, тәрбиелену құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін ұйымда көрсетілетін қызметті алушылардың дене мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, оларды педагогикалық түзету мен оқытуға бағытталған әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:

1) социально-педагогическое консультирование;
2) организацию процесса воспитания и образования получателей услуг, содействие в их социализации, адаптации и интеграции в социальном окружении;
3) содействие в получении образования получателей услуг с учетом их физических возможностей и умственных способностей.
11. Социально-трудовые услуги, направленные на повышение уровня личностного развития, социальную адаптацию, профессиональное самоопределение и дальнейшее трудоустройство получателей услуг в организации, обеспечивающей государственные гарантии прав на получение образования, воспитание детей с предоставлением места проживания, включают:
1) проведение мероприятий по обследованию имеющихся трудовых навыков у получателей услуг;
2) проведение лечебно-трудовой деятельности;
3) содействие в проведении мероприятий по обучению получателей услуг доступным профессиональным навыкам;
4) содействие в получении профессии в соответствии с индивидуальными физическими и умственными способностями.
12. Социально-культурные услуги, направленные на организацию досуга получателей услуг и вовлечение их в досуговые мероприятия и формирование основ здорового образа жизни, предоставляемые в организации, обеспечивающей государственные гарантии прав на получение образования, воспитание детей с предоставлением места проживания, включают:
1) организацию праздников и досуговых мероприятий;
2) организацию и проведение клубной и кружковой работы;
3) вовлечение в досуговые мероприятия, к участию в культурных мероприятиях (организация экскурсий, посещение театров, выставок, концертов и других мероприятий).
13. Социально-правовые услуги, направленные на поддержание или изменение правового статуса, оказание гарантированной государством юридической помощи, защиты законных прав и интересов получателей услуг, предоставляемых в организации, обеспечивающей государственные гарантии прав на получение образования, воспитание детей с предоставлением места проживания, включают:
1) юридическое консультирование в области предоставления специальных социальных услуг по вопросам, связанным с правами на социальное обеспечение и помощь в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) помощь в оформлении документов, имеющих юридическое значение;
3) оказание помощи в подготовке и подаче обращений на действия или бездействие организаций, предоставляющих специальные социальные услуги и нарушающих или ущемляющих законные права получателей услуг;
4) оказание помощи и содействие в получении установленных законодательством льгот и преимуществ, социальных выплат;

1) әлеуметтік-педагогикалық консультация беруді;
2) көрсетілетін қызметті алушыларды тәрбиелеу мен оқыту процесін ұйымдастыруды, олардың әлеуметтенуін, бейімделуін және әлеуметтік ортаға ықпалдасуын;
3) көрсетілетін қызметті алушылардың дене мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, олардың білім алуына ықпал етуді қамтиды.
11. Көрсетілетін қызметті алушыларға тұратын орын бере отырып, балалардың білім алу, тәрбиелену құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін ұйым жағдайында тұлғалық даму деңгейін көтеруге, әлеуметтік бейімдеуге, кәсіптік тұрғыдан өзін-өзі айқындауға және одан әрі жұмысқа орналастыруға бағытталған әлеуметтік-еңбек қызметтер:
1) көрсетілетін қызметті алушыларда бар еңбек дағдыларын зерттеу жөнінде іс-шаралар өткізуді;
2) емдеу-еңбек қызметін жүргізуді;
3) көрсетілетін қызметті алушыларды қолжетімді кәсіптік дағдыларға үйрету жөніндегі іс-шараларды өткізуге ықпал етуді;
4) жеке физикалық мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттеріне сәйкес кәсіп алу үшін ықпал етуді қамтиды.
12. Тұратын орын бере отырып, балалардың білім алу, тәрбиелену құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін ұйым жағдайында көрсетілетін қызметті алушылардың бос уақытын ұйымдастыруға және оларды бос уақыт іс-шаралары мен салауатты өмір салтының негізін қалыптастыруға тартуға бағытталған әлеуметтік-мәдени қызметтер:
1) мерекелер мен бос уақытты өткізу іс-шараларын ұйымдастыруды;
2) клубтық және үйірмелік жұмысты ұйымдастыру мен жүргізуді;
3) бос уақыт іс-шараларына тартуды, мәдени іс-шараларға қатыстыруды (экскурсиялар ұйымдастыру, театрға, көрмелерге, концерттер мен басқа да іс-шараларға бару) қамтиды.
13. Тұратын орын бере отырып, балалардың білім алу, тәрбиелену құқықтарына мемлекет кепілдігін қамтамасыз ететін ұйымда көрсетілетін қызметті алушылардың құқықтық мәртебесін қолдау немесе өзгерту, мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге, заңды құқықтары мен мүдделерін қорғауға бағытталған әлеуметтік-құқықтық қызметтер:
1) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласында әлеуметтік қамсыздандыру құқығына байланысты мәселелер бойынша заң консультациясын беруді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көмек көрсетуді;
2) заңдық мәні бар құжаттарды ресімдеуге көмек көрсетуді;
3) арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін және көрсетілетін қызметті алушылардың заңды құқықтарын бұзатын немесе шектейтін ұйымдардың әрекетіне немесе әрекетсіздігіне өтініш дайындауға және беруге көмек көрсетуді;
4) заңнамада белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтарды, әлеуметтік төлемдерді алуға көмек көрсетуді және жәрдемдесуді;

5) содействие в привлечении к ответственности лиц, виновных в физическом и психическом насилии, совершенном над получателями услуг или членами их семьи;
6) содействие органам опеки и попечительства в устройстве детей в семью, в том числе на усыновление, попечение, патронат, под опеку;
7) содействие в оказании юридической помощи в оформлении документов для трудоустройства, получении документа, удостоверяющего личность, и других документов, имеющих юридическое значение;
8) содействие в получении гарантированной государством юридической помощи в случаях и порядке, установленных Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи".
Сноска. Пункт 13 – в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2022 № 757 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5) көрсетілетін қызметті алушыларға немесе олардың отбасы мүшелеріне физикалық және психикалық зорлық-зомбылық жасаған кінәлі адамдарды жауапкершілікке тартуға жәрдемдесуді;
6) қорғаншылық және қамқоршылық органдарына балаларды отбасына орналастыруға, оның ішінде асырап алуға, қамқорлыққа, патронатқа, қорғаншылыққа беруге жәрдемдесуді;
7) жұмысқа орналасу үшін, жеке басын куәландыратын құжат және заңдық мәні бар басқа да құжаттарды алу үшін құжаттарды ресімдеуге заң көмегін көрсетуге жәрдемдесуді;
8) Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексінде, "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда және тәртіппен мемлекет кепілдік берген құқықтық көмек алуға жәрдемдесуді қамтиды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.09.2022 № 757 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.