О Генеральном плане города Уральска Западно-Казахстанской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 1362
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» и в целях обеспечения комплексного развития города Уральска Западно-Казахстанской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Уральска Западно-Казахстанской области, одобренный Западно-Казахстанским областным и Уральским городским маслихатами.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2005 года № 127 «О Генеральном плане города Уральска Западно-Казахстанской области».
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2014 года № 1362
Генеральный план города Уральска
Западно-Казахстанской области
1. Общие положения
Генеральный план города Уральска Западно-Казахстанской области (далее – Генеральный план) разработан в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан», «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», ЗемельногоЭкологического кодексов и других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
В основу разработки Генерального плана положены материалы Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны до 2020 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 21 июля 2011 года № 118, Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра регионального развития Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 403, программы социально-экономического развития Западно-Казахстанской области, города Уральска и другие государственные и региональные программы, относящиеся к развитию города Уральска.
В Генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
первая очередь
до 2017 года;
расчетный срок
до 2030 года;
прогнозный (концептуальный) период
до 2040 года.
2. Назначение Генерального плана
Генеральный план города определяет долгосрочные перспективы территориального развития города Уральска, формирования архитектурно-планировочной структуры, функционально-градостроительного зонирования территории, принципиальные решения по организации системы обслуживания и размещения объектов общегородского назначения, развития улично-дорожной сети и транспортного обслуживания, инженерной инфраструктуры, предложения по инженерной защите и подготовке территории, градостроительные мероприятия по улучшению экологической обстановки.
Генеральный план является основой для разработки:

Батыс Қазақстан облысы Орал қаласының бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 1362 қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Батыс Қазақстан облысы Орал қаласын кешенді дамытуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Батыс Қазақстан облыстық және Орал қалалық мәслихаттары мақұлдаған Батыс Қазақстан облысы Орал қаласының бас жоспарының жобасы бекітілсін.
2. «Батыс Қазақстан облысы Орал қаласының бас жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 10 ақпандағы № 127 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 1362 қаулысымен
бекiтiлген
Батыс Қазақстан облысы Орал қаласының бас жоспары
1. Жалпы ережелер
Батыс Қазақстан облысы Орал қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы»«Қазақстан Республикасындағы жергілікті басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасы заңдарының, ЖерЭкология кодекстерінің және қала құрылысын жобалау саласына қатысты Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес әзірленген.
Бас жоспарды әзірлеуге Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 21 шілдедегі № 118 Жарлығымен бекітілген «Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың 2020 жылға дейінгі болжамды схемасының», Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 403 бұйрығымен бекітілген «Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасының», Батыс Қазақстан облысының, Орал қаласының әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламалары мен Орал қаласын дамытуға қатысты басқа да мемлекеттік және өңірлік бағдарламалардың материалдары негіз болды.
Бас жоспарда мынадай жобалық кезеңдер қабылданды:
бірінші кезек
2017 жылға дейін
есептік мерзім
болжамды (тұжырымдамалық) кезең
2030 жылға дейін
2040 жылға дейін
2. Бас жоспардың мақсаты
Қаланың бас жоспарында Орал қаласының аумақтық дамуының, сәулет-жоспарлау құрылымын қалыптастырудың, аумақты функционалды-қалақұрылыстық аймақтарға бөлудің ұзақ мерзімді перспективалары, жалпықалалық объектілерді орналастыру және қызмет көрсету жүйесін ұйымдастыру жөніндегі қағидаттық шешімдер, көше-жол және көліктік қызмет көрсету желілерін дамыту, инженерлік инфрақұрылымды дамыту, аумақты инженерлік даярлау мен қорғау бойынша ұсыныстар, экологиялық ахуалды жақсарту бойынша қала құрылыстық іс-шаралар айқындалған.
Бас жоспар:

1) первоочередных и перспективных программ социально-экономического развития города;
2) проектов детальной планировки и застройки территории города;
3) планов развития общественных, деловых, культурных и оздоровительных центров;
4) программ реконструкции и развития жилых, производственных и коммунально-складских территорий;
5) планов сохранения, бережного использования и преемственного развития исторической застройки и объектов исторического и культурного наследия;
6) программ развития территорий рекреационных зон;
7) планов комплексного благоустройства и эстетической организации городской среды.
3. Основные направления социально-экономического развития
Генеральным планом город Уральск на прогнозный период развития рассматривается как крупный город областного значения, экономический и культурный центр Западно-Казахстанской области, крупнейший промышленный экспортоориентированный, научно-инновационный, межрегиональный центр, инженерно-транспортный логистический узел Западного региона Казахстана.
Основные направления социально-экономического развития города Уральска ориентированы на обеспечение устойчивого и комплексного его развития, повышение человеческого потенциала, определяемого подъемом уровня занятости, благосостояния и улучшения условий жизнедеятельности населения.
Развитие экономики города на прогнозный срок проектом рекомендуется осуществлять в направлении наращивания научно-технического, инновационного потенциала производственного сектора, использования кластерных систем формирования производственных зон и других прогрессивных методов развития промышленности, способствующих достижению выпуска высококачественной продукции и соответственно обеспечивающих конкурентные преимущества, как в республике, так и за рубежом.
Инновационное развитие в период до расчетного срока в обрабатывающей промышленности и других сферах производства и услуг создаст благоприятный предпринимательский климат, структурную реорганизацию общественных институтов, направленных на стимулирование частного сектора и совершенствование конкурентного преимущества, что в итоге приведет к созданию наукоемких и высокотехнологичных производств.
1. Демография и занятость населения
В настоящее время в городе Уральске проживает 278,1 тысяч человек.
Перспективная численность населения, определенная демографическим способом, на расчетный срок составит 325,0 – 350,0 тысяч человек. Процесс реализации проектных предложений Генерального плана по планировочной организации территории и развитию экономики, комплекс мер по улучшению городской среды будут способствовать росту уровня занятости населения города. Существующие в настоящее время резервы трудовых ресурсов будут задействованы в сфере производства и обслуживания.

1) қаланы әлеуметтік-экономикалық дамытудың бірінші кезектегі және перспективалы бағдарламаларын;
2) қала аумағын мұқият жоспарлаудың және оған құрылыс салудың жобаларын;
3) қоғамдық, іскери, мәдени және сауықтыру орталықтарын дамыту жоспарларын;
4) тұрғын, өндірістік және коммуналдық-қойма аумақтарын қайта жаңғырту мен дамыту бағдарламаларын;
5) тарихи құрылыстар мен тарихи және мәдени мұралар объектілерін сақтау, ұқыпты пайдалану және сабақтастықта дамыту жоспарларын;
6) рекреациялық аймақтардың аумақтарын дамыту бағдарламаларын;
7) қала ортасын кешенді абаттандыру мен эстетикалық ұйымдастыру жоспарларын әзірлеуге негіз болады.
3. Әлеуметтік-экономикалық дамытудың негізгі бағыттары
Бас жоспарда дамудың болжамды кезеңінде Орал қаласы облыстық маңызы бар ірі қала, Батыс Қазақстан облысының экономикалық және мәдени орталығы, өнеркәсіптік экспортқа бағдарланған, ғылыми-инновациялық, өңіраралық аса ірі орталық, Қазақстанның батыс өңірінің инженерлік-көліктік логистикалық торабы ретінде қарастырылады.
Орал қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары оның орнықты және кешенді дамуын қамтамасыз етуге, халықтың жұмыспен қамтылу деңгейін, әл-ауқатын көтерумен және өмір сүру жағдайын жақсартумен айқындалатын адами әлеуетін арттыруға бағытталған.
Болжамды мерзім ішінде қаланың экономикасын дамыту үшін жобада өндірістік сектордың ғылыми-техникалық, инновациялық әлеуетін арттыру, өндірістік аймақтарды қалыптастырудың кластерлік жүйелерін және жоғары сапалы өнім өндіруге қол жеткізуге ықпал ететін және республикада, сондай-ақ шетелде бәсекелік артықшылықтарды қамтамасыз ететін өнеркәсіпті дамытудың басқа да озық әдістерін қолдану ұсынылады.
Есепті мерзімге дейінгі кезеңде инновациялық даму өңдеуші өнеркәсіпте және өндіріс пен көрсетілетін қызметтердің басқа да салаларында қолайлы кәсіпкерлік ахуалды қалыптастырады, жеке секторды ынталандыруға және бәсекелестік басымдықтарды жетілдіруге бағытталған қоғамдық институттарды құрылымдық тұрғыдан қайта ұйымдастырады, бұл өз кезегінде, ғылымды қажет ететін және жоғары технологиялы өндірістерді құруға ықпал етеді.
1. Демография және халықты жұмыспен қамту
Қазіргі кезде Орал қаласында 278,1 мың адам тұрады.
Демографиялық тәсілмен анықталған халықтың келешектегі саны есептік мерзімге 325,0 – 350,0 мың адамды құрайды. Бас жоспардағы аумақтарды жоспарлы ұйымдастыру және экономиканы дамыту бойынша жобалық ұсыныстарды, қаланың өмір сүру ортасын жақсарту жөніндегі кешенді шараларды жүзеге асыру процесі қала халқын жұмыспен қамту деңгейін арттыруға мүмкіндік беретін болады. Қазіргі кездегі еңбек ресурстарының қорлары өндіріс және қызмет көрсету салаларында іске қосылатын болады.

2. Жилищно-гражданское строительство
Средняя обеспеченность жилищным фондом на расчетный срок принята в размере 25 квадратных метров жилой площади на одного человека.
Объем нового жилищного строительства на расчетный срок составит 3 877,5 тысяч квадратных метров, в том числе на первую очередь – 897,7 тысяч квадратных метров.
В Генеральном плане принято следующее строительное зонирование жилых домов:
1) с приусадебными участками – 889,0 тысяч кв. метров – 23,0 %;
2) малоэтажные (2-3 этажные) – 158,2 тысяч кв. метров – 4,0 %;
3) среднеэтажные (4-5 этажные) – 1 381,1 тысяч кв. метров – 35,6 %;
4) многоэтажные (6 и выше этажей) – 1 449,2 тысяч кв. метров – 37,4 %.
Жилищное строительство ориентировано на обеспечение жилым фондом всех слоев населения, включая ипотечные, муниципальные, кредитные, элитные жилые дома. Необходимая территория для развития жилой застройки на проектный период составит 2 700,0 гектаров.
В основных технико-экономических показателях (далее – ТЭП) приведены расчеты потребности в объектах общественного назначения, выполненные в соответствии с требованиями СНиП РК 3.01-01-2008* «Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов», принятых приказом Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 13 января 2009 года № 31 и введенных в действие с 1 июня 2009 года. В том числе, предусматривается строительство на расчетный срок новых детских садов вместимостью 13 436 мест и новых общеобразовательных школ на 10 649 учащихся, поликлиник на 3 101 посещений, больничных комплексов на 125 коек и других объектов социального значения.
Проектом Генерального плана на расчетный срок предусматривается строительство учреждений профессионально-технического образования на 1 200 мест.
До расчетного срока проектом предусмотрено сохранение и развитие сети культурных учреждений с дальнейшим совершенствованием их работы и внедрением новых форм деятельности.
Генеральным планом на проектный период предусматривается сохранение, реабилитация всех памятников истории, культуры и архитектуры, имеющихся в городе, с установлением на последующих стадиях проектирования границ участков памятников и зоны регулирования исторической городской застройки.
3. Экономическая деятельность
Генеральным планом приоритетным направлением в градостроительном развитии города Уральска определена дальнейшая модернизация и диверсификация его производственных мощностей как основных элементов обеспечения устойчивого развития города.
Для дальнейшего эффективного развития экономики города, укрепления его экономической конкурентоспособности необходимо дальнейшее развитие кластерных принципов организации производства, приоритетно в обрабатывающей промышленности, на базе существующих крупных и средних промышленных предприятий.
В городе Уральске в приоритетном порядке предлагается развитие наукоемких и высокотехнологичных производств.
Приоритетное развитие получат предприятия по производству продукции повседневного спроса, а также транспортабельной конечной продукции с удлиненными сроками хранения для межрегиональной торговли и экспорта.
Для устойчивого обеспечения города Уральска продуктами питания предлагается создание новых и развитие существующих производств мясной и молочной продукции, зерновых культур и другой сельскохозяйственной продукции в пригородной зоне и на территории области, включая строительство теплиц и агропромышленных логистических комплексов.
Для обеспечения строительного комплекса, связанного с развитием города намечается развитие кластера «Строительных материалов и конструкций», полносборного домостроения.

2. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Есептік мерзімде тұрғын үй қорымен орташа қамтамасыз етілу бір адамға 25 шаршы метр тұрғын алаңы көлемінде қабылданды.
Есепті мерзімдегі жаңа тұрғын үй құрылысының көлемі 3877,5 мың шаршы метрді, оның ішінде бірінші кезекте – 897,7 мың шаршы метрді құрайды.
Бас жоспарда тұрғын үйлерді төмендегідей құрылыстық аймақтарға бөлу қабылданды:
1) үй маңындағы учаскелері бар үйлер – 889,0 мың шаршы метр – 23,0 %;
2) аз қабатты (2-3 қабатты) үйлер – 158,2 мың шаршы метр – 4,0 %;
3) орташа қабатты (4-5 қабатты) үйлер – 1381,1 мың шаршы метр – 35,6 %;
4) көп қабатты (6 және одан көп) қабатты үйлер – 1449,2 мың шаршы метр – 37,4 %.
Тұрғын үй құрылысы халықтың барлық топтарын, ипотекалық, муниципалдық, кредиттік, элиталық тұрғын үйлерді қоса алғанда, тұрғын үй қорымен қамтамасыз етуге бағдарланған. Жобалық кезеңдегі тұрғын үй құрылысын дамыту үшін қажетті аумақ 2700,0 гектарды құрайды.
Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерде (бұдан әрі – ТЭК) Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің 2009 жылғы 13 қаңтардағы № 31 бұйрығымен қабылданған және 2009 жылғы 1 маусымнан бастап қолданысқа енгізілген «Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және салу» 3.01-01-2008* ҚР ҚНжЕ талаптарына сәйкес орындалған қоғамдық мақсаттағы объектілерге қажеттілік есептері келтірілген. Соның ішінде, есепті мерзім ішінде сыйымдылығы 13436 орындық жаңа балабақшалар, 10649 оқушыға арналған жаңа жалпы білім беретін мектептер, 3101 адам қабылдайтын емханалар, 125 төсек-орынға арналған аурухана кешендері мен басқа да әлеуметтік мақсаттағы нысандарды салу жоспарланып отыр.
Бас жоспар жобасында есепті мерзім ішінде 1200 орынға арналған кәсіптік-техникалық білім беру мекемелерін салу көзделген.
Есепті мерзімге дейін жобада мәдени мекемелердің жұмысын одан әрі жетілдіру және қызметтің жаңа түрлерін енгізу арқылы мәдени мекемелер желісін сақтау және дамыту қарастырылған.
Бас жоспарда жобалық кезеңде жобалаудың келесі сатысында ескерткіштер орналасқан жер учаскелерінің шекарасы мен қала құрылысын реттеу аймағын белгілей отырып, қаладағы барлық тарихи, мәдени және сәулет ескерткіштерін сақтау, қалпына келтіру қарастырылады.
3. Экономикалық қызмет
Бас жоспарда Орал қаласын қала құрылыстық дамытудағы басым бағыт болып қаланың орнықты дамуын қамтамасыз етудің негізгі элементі ретінде оның өндірістік қуаттарын одан әрі жаңғырту және әртараптандыру белгіленді.
Қала экономикасының одан әрі тиімді дамуы, оның экономикалық бәсекеге қабілеттілігін нығайту үшін қолданыстағы ірі және орта өнеркәсіп кәсіпорындары базасында, негізінен, өңдеуші өнеркәсіпте өндірістерді ұйымдастырудың кластерлік қағидаттарын одан әрі дамыту қажет.
Орал қаласында ғылымды қажет ететін және жоғары технологиялық өндірістерді басым тәртіппен дамыту ұсынылады.
Күнделікті сұранысқа ие өнімдерді өндіретін, сондай-ақ өңіраралық сауда мен экспортқа шығаруға арналған ұзақ мерзімді сақтау мерзімдері бар тасымалдауға жарайтын түпкілікті өнімдер өндіретін кәсіпорындар басымдықпен дамытылатын болады.
Орал қаласын тамақ өнімдерімен орнықты қамтамасыз ету үшін қала маңы аймағы мен облыс аумағында ет және сүт өнімдерін, дәнді дақылдар мен басқа да ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіретін қолданыстағы өндірістерді дамыту және жаңаларын құру, сонымен бірге жылыжайлар мен агроөнеркәсіптік логистикалық кешендер салу ұсынылады.
Қаланы дамытуға қатысты құрылыс кешенін қамтамасыз ету үшін «Құрылыс материалдары және конструкциялар», толық құрастырылатын үй құрылысы кластерін дамыту көзделіп отыр.

4. Градостроительное развитие
1. Архитектурно-планировочная организация территории
Перспективная архитектурно-планировочная организация территории определена с учетом сложившейся застройки, планировочных ограничений и необходимостью формирования архитектурного облика города, с учетом его природно-климатических условий.
Планировочная структура города предопределяется природным и транспортным каркасами.
Природный каркас – это реки Урал, Шаган, Деркул.
Транспортный каркас – железнодорожная магистраль, автомагистрали общегородского значения с выходом в сторону городов Актобе, Атырау Республики Казахстан и Самара, Оренбург Российской Федерации.
Территориальное развитие город Уральск получает в северо-восточном и западном направлениях. В северо-восточном направлении город будет развиваться между автодорогой, ведущей в село Кирсаново Зеленовского района, и рекой Урал. Основной планировочной осью в северо-восточном направлении станет продолжение общегородской магистральной улицы Абулхаир хана, вдоль которой предусматривается застройка среднеэтажными жилыми домами и таунхаусами, а в преобладающей части территории – малоэтажными жилыми домами с приусадебным участком. В западном направлении город будет осваивать новые территории в районе поселков Деркул и Зачаганск Уральской городской администрации. В этой части застройка будет представлена малоэтажными жилыми домами с приусадебными участками.
Одним из важных аспектов развития города является упорядочение сложившейся застройки с максимальным сохранением исторических объектов и сносом ветхого, малоценного жилья, выводом за пределы города промышленных предприятий с вредными производственными выбросами.
Планировочной организацией территории города предусматривается также упорядочение существующих производственных и коммунально-складских площадок, перспективное развитие промышленности посредством эффективного использования указанных территорий, с учетом экологических и технологических требований к их размещению.
Проект предусматривает развитие объектов рекреационного назначения посредством максимального сохранения существующих зеленых насаждений в окрестностях города и пойменных территориях его водных артерий, формирования системы зеленых территорий различного назначения (парков, скверов, бульваров, специальных и санитарно-защитных), в соответствии с требованиями градостроительных и других нормативных документов.
Пространственная организация городской среды предполагает создание межмагистральных территорий, микрорайонов с формированием общественных центров обслуживания.
Система общегородских и районных магистралей принята с учетом организации удобного транспортного сообщения между селитебными территориями и промышленными зонами, а также между жилыми образованиями внутри селитебных территорий.

4. Қала құрылысын дамыту
1. Аумақты сәулеттік-жоспарлы ұйымдастыру
Аумақты келешекте сәулеттік-жоспарлы ұйымдастыру салынып жатқан құрылысқа, жоспарланған шектеулер мен табиғи-климаттық жағдайларды ескере отырып, қаланың сәулеттік келбетін қалыптастыру қажеттігіне байланысты айқындалады.
Қаланың жоспарлы құрылымы табиғи және көліктік қаңқалардан құрылады.
Табиғи қаңқа – бұл Жайық, Шаған, Деркөл өзендері.
Көліктік қаңқа – теміржол магистралі, Қазақстан Республикасының Ақтөбе, Атырау және Ресей Федерациясының Самара, Орынбор қалаларына шығатын жалпықалалық маңызы бар автомагистральдар.
Орал қаласы солтүстік-шығыс және батыс бағыттары бойынша аумақтық дамып келеді. Солтүстік-шығыс бағытында қала Зеленов ауданының Кирсанов ауылына апаратын автожол мен Жайық өзені аралығында дамитын болады. Солтүстік-шығыс бағытында негізгі жоспарлаудың өзегі Әбілхайыр хан жалпықалалық магистральды көшесін жалғастыру болып табылады, оның бойына орташа қабатты тұрғын үйлер мен таунхаустар, ал аумақтың басым бөлігінде үй маңындағы учаскелері бар аз қабатты тұрғын үйлер салу қарастырылған. Батыс бағытында қала Орал қалалық әкімшілігінің Деркөл және Зачаганск кенттері аудандарындағы жаңа аумақтарды игеретін болады. Қаланың бұл бөлігінде үй маңындағы учаскелері бар аз қабатты тұрғын үйлер салынады.
Қаланы дамытудың маңызды аспектілерінің бірі тарихи объектілерді барынша сақтау, ескі, құны аз үйлерді бұзу, зиянды өндіріс шығарындылары бар өнеркәсіп кәсіпорындарын қала сыртына шығару арқылы қалыптасқан құрылысты ретке келтіру болып табылады.
Қала аумағын жоспарлы ұйымдастыру барысында қолданыстағы өндірістік және коммуналдық-қоймалық алаңдарды ретке келтіру, оларды орналастыруға қойылатын экологиялық және технологиялық талаптарды есепке ала отырып, аталған аумақтарды тиімді пайдалану арқылы өнеркәсіпті перспективалы дамыту көзделеді.
Жобада қала маңындағы және су нысандарының жайылма алқаптарындағы жасыл желектерді барынша сақтап қалу арқылы рекреациялық мақсаттағы объектілерді дамыту, қала құрылыстық және басқа да нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес әртүрлі мақсаттағы жасыл аумақтарды (бақтар, саябақтар, желекжолдар, арнайы және санитариялық-қорғау аймақтарын) дамыту көзделеді.
Қала ортасындағы кеңістікті ұйымдастыру қоғамдық қызмет көрсету орталықтарын жасақтаумен бірге магистральаралық аумақтарды, шағын аудандарды құруды қарастырады.
Жалпықалалық және аудандық магистральдар жүйесі қоныстану аймақтары мен өнеркәсіп аймақтары арасында, сондай-ақ қоныстану аумағындағы тұрғын үй шағын аудандары арасында қолайлы көлік қатынасын ұйымдастыру ескеріле отырып қабылданды.

2. Градостроительное зонирование
Градостроительное зонирование городских территорий направлено на:
1) создание благоприятной и безопасной среды жизнедеятельности;
2) защиту территорий и населения от воздействия чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
3) предотвращение чрезмерной концентрации населения и производства, загрязнения окружающей природной среды;
4) охрану и использование особо охраняемых территорий, в том числе природных ландшафтов, территорий объектов историко-культурного назначения, лесных угодий и водных объектов в границах города.
С учетом планировочных ограничений и современного использования территорий определены функциональное назначение и интенсивность использования каждой планировочной территориальной единицы.
На территории города выделены следующие функциональные зоны:
1) жилая зона;
2) общественная (общественно-деловая) зона;
3) рекреационная зона;
4) зоны инженерной и транспортной инфраструктуры;
5) промышленная (производственная) зона;
6) зона режимных территорий;
7) санитарно-защитная зона.
Для каждой градостроительной зоны определены регламенты по их использованию и ограничению на использование.
5. Транспортная инфраструктура
Транспортная система города Уральска представлена воздушным, железнодорожным, автомобильным и речным видами.
Генеральным планом предусматривается реконструкция пассажирского терминала аэропорта города Уральска, взлетно-посадочной полосы и навигационной системы, позволяющей принимать воздушные суда всех типов. На перспективу намечается расширение грузового терминала.
Значительный рост перевозок железнодорожным транспортом предполагает модернизацию и развитие железнодорожного узла.
Общая протяженность улиц и дорог города к концу расчетного периода составит около 936 километров, в том числе общая протяженность магистральных улиц составит 336 километров, велодорожек – 180 километров.
Система улично-дорожной сети, как наиболее стабильный элемент и каркас городской планировочной структуры города, является основой для перспективного градостроительного развития города Уральска.
Развитие улично-дорожной сети на проектный период предусматривает:
1) создание внешнего кольца города, предназначенного для движения транзитного грузового автотранспорта, которое предусматривается по периферийной части города, в обход селитебных территорий;
2) создание среднего полукольца – пробивка улицы Чагано-Набережная в северном направлении до пересечения с улицей Шолохова;
3) создание малого полукольца – улица Айтиева – проспект Абулхаир хана до пересечения с улицей С. Датова;

2. Қала құрылысын аймақтарға бөлу
Қала аумақтарын қала құрылыстық аймақтарға бөлу:
1) тіршілік әрекетіне қолайлы және қауіпсіз орта құруға;
2) аумақты және халықты табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың әсерінен қорғауға;
3) халық пен өндірістің шамадан тыс шоғырлануын, қоршаған табиғи ортаның ластануын болдырмауға;
4) ерекше қорғалатын аумақтарды, соның ішінде табиғи ландшафтарды, тарихи-мәдени мақсаттағы объектілер аумағын, қала шекарасындағы орманды жерлер мен су нысандарын қорғау мен пайдалануға бағытталған.
Жоспарланған шектеулер мен аумақты заманауи пайдалануды ескере отырып, әрбір жоспарланған аумақтық бірліктің функционалдық мақсаты мен оны қарқынды пайдалану белгіленді.
Қала аумағында мынадай функционалдық аймақтар бөлінген:
1) тұрғын үй аймағы;
2) қоғамдық (қоғамдық-іскери) аймақ;
3) рекреациялық аймақ;
4) инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймақтары;
5) өнеркәсіптік (өндірістік) аймақ;
6) режимдік аумақтар аймағы;
7) санитариялық-қорғау аймақтары.
Әрбір қалақұрылыстық аймақ үшін оларды пайдалану және пайдалануды шектеу бойынша регламенттер анықталды.
5. Көліктік инфрақұрылым
Орал қаласының көлік жүйесінде әуе, темір жол, автомобиль және су көлігі түрлері қолданылады.
Бас жоспарда әуе кемелерінің барлық түрлерін қабылдауға мүмкіндік беру үшін Орал қаласы әуежайының жолаушылар терминалын, ұшу-қону жолағын және навигация жүйесін қайта жаңғырту көзделген. Перспективада жүк терминалын кеңейту межеленіп отыр.
Теміржол көлігімен тасымалдаудың айтарлықтай өсуі теміржол торабын жаңғыртуды және дамытуды қажет етеді.
Есепті кезеңнің аяғына қарай қала көшелері мен жолдарының жалпы ұзындығы шамамен 936 километрді құрайды, соның ішінде магистральды көшелердің ұзындығы 336 километрді, велосипед жолы – 180 километрді құрайды.
Көше-жол желісінің жүйесі қаланың жоспарлы құрылымының тұрақты элементі мен қаңқасы ретінде Орал қаласының келешектегі қалақұрылыстық дамуының негізі болып табылады.
Жобалық кезеңде көше-жол желісін дамыту:
1) қаланың қоныстану құрылысын айналып, қаланың шеткі бөлігі бойынша өтетін транзитті жүк автокөлігінің қозғалысына арналған сыртқы айналма жолды жасауды;
2) орташа жартылай айналма жасауды – Шаған-Набережная көшесін солтүстік бағыт бойынша Шолохов көшесінің қиылысына дейін қиып өту;
3) шағын жартылай айналма жасау – Әйтиев көшесі – Әбілхайыр хан даңғылының С.Датов көшесімен қиылысқан жеріне дейін;

4) пробивку новой магистральной улицы в меридиональном направлении в восточном планировочном районе, как продолжение улицы Ружейникова;
5) пробивку улицы М. Маметовой в западном направлении до объездной автодороги.
В Генеральном плане определены поперечные профили главных улиц с учетом перспективного роста автотранспорта на расчетный срок и за его пределами. Генеральным планом резервируются территории под строительство транспортных развязок в разных уровнях в местах пересечения внешних автодорог с общегородскими магистральными улицами, основных общегородских магистральных улиц между собой.
Перспективная улично-дорожная сеть города Уральска будет представлять радиально-кольцевую схему со средней плотностью магистральных улиц в пределах 2,1 – 2,4 километров в квадратном километре.
В Генеральном плане предусматривается построить в общей сложности 5 мостов, из них: на первую очередь – строительство моста через реку Шаган, на расчетный срок – строительство моста через реку Урал, за расчетным сроком – строительство моста через реку Урал и двух мостов через реку Шаган.
6. Инженерная инфраструктура
1. Водоснабжение
Водоснабжение жилищно-коммунального сектора и промышленных предприятий города осуществляется из двух источников:
1) открытый поверхностный водозабор – река Урал;
2) подземный водозабор – Уральское месторождение подземных вод.
Проектируемой схемой водоснабжения сохраняется использование двух источников водоснабжения с реконструкцией и модернизацией водозаборных сооружений.
2. Водоотведение
Сохраняется сложившаяся система водоотведения. Многоэтажная застройка будет обеспечиваться централизованной канализационной системой с отводом сточных вод на канализационные очистные сооружения. Канализационные очистные сооружения предполагается модернизировать с оснащением современной системой полной очистки, позволяющей сбрасывать сточные воды на полив зеленых насаждений зеленого пояса города.
В районах усадебной застройки предусматривается строительство квартальных систем водоотведения с устройством локальных очистных сооружений.
3. Санитарная очистка территории города
Прогнозируемые показатели образования твердых бытовых отходов (далее – ТБО) на одного человека в год составят 2,0 кубических метра. Общий объем ТБО к концу расчетного периода составит 650,0 тысяч кубических метров или 143,0 тысяч тонн.
Предлагается расширение полигона складирования ТБО со строительством мусоросортировочного завода.
4. Теплоснабжение
На расчетный срок намечается полная модернизация Уральской теплоэлектроцентрали (далее – УТЭЦ) с установкой нового высокоэффективного оборудования, строительство газотурбинных установок. Предусматривается утилизация тепла уходящих горячих газов в котлах-утилизаторах для получения горячей воды для системы теплоснабжения.
В период до расчетного срока предполагается реконструкция и замена существующих магистральных тепловых сетей, отслуживших свой срок. На первую очередь намечается модернизация всех существующих тепловых пунктов с заменой оборудования.

4) шығыс жоспарлау ауданында, Ружейников көшесінің жалғасы ретінде меридионалды бағыттағы жаңа магистралдық көшені өткізу;
5) солтүстік бағытқа қарай сыртқы айналма автожолға дейін М.Мәметова көшесін өткізу.
Бас жоспарда есептік мерзімге автокөліктің келешектегі өсуін ескере отырып, басты көшелердің көлденең пішіні белгіленген. Бас жоспарда сыртқы автожолдардың жалпықалалық магистраль көшелермен, негізгі жалпықалалық магистраль көшелердің өзара қиылысу орындарында әртүрлі деңгейлерде көлік тораптарын салу аумақтары резервке алынған.
Орал қаласының келешектегі көше-жол желісінің орташа тығыздығы шаршы километрде 2,1 – 2,4 километр шегінде магистраль көшелердің тарамдалған айналмалы сызбасымен анықталады.
Бас жоспарда жалпы алғанда 5 көпір, оның ішінде: бірінші кезекте Шаған өзені арқылы өтетін көпір салу, есепті кезеңде – Жайық өзені арқылы өтетін көпір салу, есепті мерзімнен тыс – Жайық өзені арқылы өтетін көпір және Шаған өзені арқылы екі көпір салу жоспарланып отыр.
6. Инженерлік инфрақұрылым
1. Сумен жабдықтау
Қаланың тұрғын үй-коммуналдық саласы мен өнеркәсіптік кәсіпорындарын сумен жабдықтау екі су көзінен жүзеге асырылады:
1) ашық жерүсті суын алу – Жайық өзені;
2) жерасты суын алу – Орал жер асты сулары кен орны.
Сумен жабдықтаудың жоспарлы сызбасында су алу құрылыстарын қайта жаңғырту және қалпына келтіру арқылы екі сумен жабдықтау көзін пайдалану сақталады.
2. Су бұру
Су бұрудың қалыптасқан жүйесі сақталады. Көпқабатты құрылыс ағынды суларды кәріздік тазарту құрылыстарына бұру арқылы орталықтандырылған кәріздік жүйемен қамтамасыз етіледі. Кәріздік тазарту құрылыстарынан сарқынды суларды қаланың жасыл белдеуіндегі жасыл желектерді суаруға бұруға мүмкіндік беретін толық заманауи тазарту жабдықтарымен жарақтандыру арқылы жаңғырту көзделіп отыр.
Үй маңындағы құрылысы бар аудандарда жергілікті тазарту құрылыстарын орнату арқылы орамдарда су бөлу жүйелерін салу көзделеді.
3. Қала аумағын санитариялық тазарту
Жылына бір адамға шаққанда қатты тұрмыстық қалдықтардың (бұдан әрі – ҚТҚ) жиналуының болжамды көрсеткіші 2,0 текше метрді құрайды. Есепті кезеңнің аяғына қарай ҚТҚ жалпы көлемі 650,0 мың текше метрді немесе 143,0 мың тоннаны құрайды.
Қоқыс сұрыптау зауытын салу арқылы ҚТҚ жинау полигонын кеңейту ұсынылады.
4. Жылумен жабдықтау
Есепті мерзімде тиімділігі жоғары жаңа жабдықтар орнату, газтурбиналы қондырғылар салу жолымен Орал жылу электр орталығын (бұдан әрі – ОЖЭО) толық жаңғырту жоспарланған. Жылумен жабдықтау жүйесіне арналған ыстық су алу үшін қалдықтарды жоятын қазандықтарда шығатын ыстық газдың жылуын кәдеге жарату қарастырылады.
Есепті мерзімге дейінгі кезеңде қолданыстағы тозығы жеткен магистральды жылу желілерін қайта қалпына келтіру және ауыстыру көзделуде. Бірінші кезекте, жабдықтарды ауыстыру арқылы қолданыстағы барлық жылу пункттерін жаңғырту межеленген.

Для обеспечения теплоснабжения общественного и жилого фонда в Северо-Восточном и Западном планировочном районах планируется строительство двух новых газоэнергетических тепловых станций (далее – ГЭТС) с дополнительным дожиганием газа тепловой мощностью 72 и 106 Мвт соответственно.
Суммарные тепловые нагрузки города Уральска составят 1 732,4 МВт.
5. Газоснабжение
Газоснабжение города Уральска с забором природного газа из магистрального газопровода «Оренбург (Российская Федерация) – Новопсковск (Республика Казахстан)», проложенного севернее города, на проектный период сохраняется.
Сложившаяся система распределения газа по городу посредством газопроводов высокого, среднего и низкого давлений сохраняется. Наиболее крупным потребителем природного газа остается Уральская ТЭЦ. На расчетный срок потребление газа возрастет в связи с увеличением мощности ТЭЦ до 150 МВт, и функционированием первой очереди ГЭТС мощностью 25 МВт и составит 240,6 миллиона кубических метров в год. Кроме того намечается строительство 3-х отдельно стоящих ГЭТС мощностью 54, 37 и 31 Мвт каждая. Общий расход газа на ГЭТС составит 238,0 миллиона кубических метров в год.
К расчетному сроку годовой расход газа по городу Уральск составит 562,98 миллионов кубических метров в год.
6. Электроснабжение
Основным источником по выработке и обслуживанию объектов электроснабжения как города, так и области является УТЭЦ. Установленная мощность УТЭЦ составляет 58,52 МВт. Дополнительно электроэнергия поступает с Балаковской атомной электростанции Саратовской области Российской Федерации и из Атырауской области Республики Казахстан.
Для покрытия возрастающих электрических нагрузок города предусматривается до 2030 года ввод дополнительной газотурбинной установки на УТЭЦ и доведение ее суммарной мощности до 180 МВт.
На период расчетного срока развитие системы электроснабжения города базируется на следующих основных направлениях:
1) дальнейшая реконструкция и техническое перевооружение физически и морально устаревших электросетевых объектов;
2) перевод подстанций 35 кВ на напряжение 110 кВ;
3) перевод части воздушных линий в кабельные электрические линии.
7. Инженерная подготовка и инженерная защита территорий
1. Инженерная подготовка территорий
Инженерная подготовка территорий включает в себя следующие мероприятия:
1) вертикальная планировка территорий;
2) организация поверхностного стока;
3) защита территории от подтопления грунтовыми водами;
4) защита территории от затопления паводковыми водами рек Урал, Шаган, Деркул;
5) берегоукрепление и благоустройство береговой полосы рек;

Солтүстік-Шығыс және Батыс жоспарлы аудандарында қоғамдық және тұрғын үй қорын жылумен жабдықтауды қамтамасыз ету үшін жылу қуаты 72 және 106 Мвт құрайтын газды қосымша қайта жандыратын екі жаңа газэнергетикалык жылу станцияларын (бұдан әрі – ГЭЖС) салу жоспарланып отыр.
Орал қаласының жалпы жылу жүктемесі 1732,4 МВт құрайды.
5. Газбен жабдықтау
Орал қаласын қаланың солтүстігінен тартылатын «Орынбор (Ресей Федерациясы)–Новопсковск (Қазақстан Республикасы)» магистральды газқұбырынан алынатын табиғи газбен жабдықтау сақталады.
Жоғары, орташа және төмен қысымды газ құбырлары арқылы қала бойынша газ тарату жүйесі сақталып қалады. Табиғи газды ірі тұтынушы Орал ЖЭО болып қала береді. Есепті мерзімде газ тұтыну ЖЭО қуатының 150 МВт-қа дейін өсуіне және қуаты 25 Мвт ГЭЖС бірінші кезегінің жұмыс істеуіне байланысты ұлғаяды және жылына 240,6 миллион текше метрді құрайды. Бұдан басқа, әрқайсысының қуаты 54,37 және 31 Мвт құрайтын жеке тұратын 3 ГЭЖС салу көзделуде. ГЭЖС-тердегі газдың жалпы шығысы жылына 238,0 миллион текше метрді құрайды.
Есепті мерзімге қарай Орал қаласы бойынша газдың жылдық шығысы жылына 562,98 миллион текше метрді құрайды.
6. Электрмен жабдықтау
Қала мен облыстың электрмен жабдықтау объектілерінің өндіру және қызмет көрсету бойынша негізгі көзі ОЖЭО болып табылады. ОЖЭО белгіленген қуаты 58,52 МВт құрайды. Электр энергиясы қосымша Ресей Федерациясы Саратов облысының Балаков атом электр станциясынан және Қазақстан Республикасының Атырау облысынан алынады.
Қаланың өсіп отырған электр жүктемесін жабу үшін 2030 жылға дейін ОЖЭО-да қосымша газтурбиналы қондырғыны іске қосу және оның жиынтық қуатын 180 МВт-қа дейін жеткізу көзделеді.
Есепті мерзім кезеңіне қаланың электрмен жабдықтау жүйесін дамыту мынадай негізгі бағыттарға негізделеді:
1) ескірген және тозған электр желілері объектілерін одан әрі жаңғырту және техникалық қайта жарақтандыру;
2) кернеуі 35 кВ кіші станцияны 110 кВ ауыстыру;
3) әуе желілерін кәбілді электр желілеріне ауыстыру.
7. Инженерлік дайындық және аумақты инженерлік қорғау
1. Аумақты инженерлік дайындау
Аумақты инженерлік дайындау барысында мынадай іс-шаралар атқарылады:
1) аумақты тігінен жоспарлау;
2) жер үсті ағыстарын ұйымдастыру;
3) аумақты жерасты суларының басуынан қорғау;
4) аумақты Жайық, Шаған, Деркөл өзендерінің тасқын суларының басуынан қорғау;
5) өзендердің жағалауларын бекіту мен абаттандыру;

6) орошение зеленых насаждений.
Проектом предусматривается отведение поверхностных вод осуществлять смешанным способом: открытым (лотками, арыками, кюветами) и закрытым (коллекторами) ливневой канализации. В соответствии с рельефом территория города, в пределах которой намечается строительство ливневой канализации разбивается на несколько бассейнов канализования. Поверхностный сток с территории каждого бассейна при помощи открытой арычной сети и закрытых самотечных ливневых коллекторов собирается в осадочные резервуары, откуда по напорным трубопроводам отводится на специальные очистные сооружения (отстойники ливневых вод), где происходит улавливание мусора, нефтепродуктов и отстаивание наносов.
2. Инженерная защита территории от затопления паводковыми водами
рек Урал, Шаган и Деркул
Инженерная защита территории включает в себя следующие мероприятия:
1) защита территории от затопления паводковыми водами рек Урал, Шаган, Деркул;
2) берегоукрепление и благоустройство береговой полосы рек.
Генеральным планом намечается реконструкция старых и строительство новых водозащитных дамб. Для устройства дамб будут использованы местные материалы и грунт.
Вдоль дамб, защищающих городскую территорию от затопления, предусматривается устройство закрытого трубчатого дренажного коллектора.
Проектом предлагается выполнение берегоукрепительных работ, благоустройство набережной рек Урал и Шаган.
Для обеспечения безаварийного пропуска высоких паводков и предотвращения подтопления жилых массивов и социальных объектов в зоне Чаганского водохранилища предлагается строительство дополнительного аварийного водосброса в черте города Уральска.
3. Пожарная безопасность
В настоящее время на территории города размещены 5 пожарных депо, в которых насчитывается 19 пожарных автомобилей.
В соответствии с СН РК 2.02-30-2005 «Нормы проектирования объектов органов противопожарной службы», принятыми приказом Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 177 и введенными в действие с 1 января 2006 года, для города Уральска с перспективной численностью населения 325 тысяч человек и территорией 25 750 гектаров необходимо всего 14 пожарных депо с общим количеством 92 пожарных автомобиля. Кроме существующих 5 пожарных депо, необходимо построить к концу расчетного срока 9 новых пожарных депо. Для этого необходимо предусмотреть резервирование земельных участков под их строительство. Проектом намечается учебно-тренировочный центр подготовки спасателей чрезвычайных ситуаций.

6) жасыл желектерді суару.
Жобада жерүсті суларын бұруды аралас тәсілмен жүзеге асыру көзделген: ашық (астаулар, арықтар, жыралар) және жабық (коллекторлар) нөсерге арналған кәріз. Қала аумағының жер бедеріне сәйкес нөсерге арналған кәріз салынатын құрылыстың аумағында кәріздендіру бірнеше алапқа бөлінеді. Әрбір алап аумағынан аққан жерүсті суының ағысы ашық арық жүйесі мен өздігінен ағатын жабық жауын коллекторлары арқылы жауын-шашын жиналатын су қоймасына жиналады, әрі қарай қысымды құбырлармен қоқысты, мұнай өнімдерін тосып алатын арнайы тазарту құрылыстарына және сорғыларға тұндыруға барады.
2. Аумақты Жайық, Шаған, Деркөл өзендерінің тасқын суларынан
инженерлік қорғау
Аумақты инженерлік қорғау мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) аумақтарды Жайық, Шаған, Деркөл өзендерінің тасқын сулары басуынан қорғау;
2) өзендердің жағалау белдеулерін бекіту және абаттандыру.
Бас жоспарда ескі су қорғау бөгеттерін қалпына келтіру мен жаңаларын салу жоспарланған. Бұл бөгеттерді салу үшін жергілікті материалдар мен топырақ қолданылатын болады.
Қала аумағын тасқын судан қорғайтын бөгеттердің бойымен жабық сусіңгіш құбырлы коллектор орнату көзделеді.
Жобада жағалауларды күшейту, Жайық және Шаған өзендерінің жағалауларын абаттандыру жұмыстары қарастырылған.
Қатты су тасқындарын апатсыз өткізу және Шаған су қоймасы аймағындағы тұрғын алқаптар мен әлеуметтік объектілерді су басуды болдырмау үшін Орал қаласының шегінде қосымша апатты су ағызғыш салу көзделеді.
3. Өрт қауіпсіздігі
Қазіргі кезде қала аумағында 19 өрт автокөлігіне есептелген 5 өрт депосы орналасқан.
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 177 бұйрығымен қабылданған және 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілген «Өртке қарсы қызмет органдары объектілерін жобалау нормалары» 2.02-30-2005 ҚР ҚН-ге сәйкес келешекте халық саны 325 мың адамды құрайтын және 25750 гектар аумағы бар Орал қаласы үшін 92 өрт автокөлігі бар барлығы 14 өрт депосы қажет. Есепті мерзімнің соңына қарай қолданыстағы 5 өрт депосынан басқа 9 жаңа өрт депосын салу қажет. Ол үшін өрт деполарының құрылысына жер учаскелерін резервте ұстауды қарастыру қажет. Жобада төтенше жағдай құтқарушыларын даярлайтын оқу-жаттығу орталығын ашу көзделген.

Соблюдение противопожарных расстояний от границ застройки до лесных массивов не менее 100 метров, а в районах индивидуальной застройки с приусадебными участками до лесных массивов – не менее 50 метров.
Вокруг города, вдоль магистральных железных дорог, автомобильных дорог, линий электропередач, хвойных молодняков, лесных массивов предусматриваются защитные минерализованные полосы.
8. Предварительная оценка воздействия хозяйственной
деятельности на окружающую среду (ПредОВОС)
Основное загрязнение атмосферного воздуха в городе обусловлено выбросами крупных промышленных предприятий, автотранспорта, УТЭЦ и котельных.
Средние годовые концентрации вредных веществ не превышали предельно-допустимых концентраций (далее – ПДК).
Состояние атмосферного воздуха характеризуется комплексным индексом загрязнения атмосферы (далее – ИЗА5). По показателю ИЗА5 среди городов Республики Казахстан город Уральск занимает 15 место.
Основные источники загрязнения водных объектов – два выпуска условно-чистых вод в реку Урал от государственного коммунального предприятия «Орал Су Арнасы» и УТЭЦ. По качеству поверхностные воды оцениваются как «умеренно-загрязненные».
В пробах почв, отобранных в различных районах города, концентрации тяжелых металлов находились в пределах ПДК.
Генеральным планом в целях снижения техногенного воздействия и повышения качества окружающей среды рассматриваемой территории приняты следующие планировочные решения:
1) перспективное территориальное развитие города преимущественно в северо-восточном и частично западном и юго-западном направлениях, имеющих благоприятные инженерно-геологические условия;
2) совершенствование архитектурно-планировочной организации на основе четкого функционального зонирования территории города, с выводом за пределы города предприятий с вредными производственными выбросами;
3) упорядочение и уплотнение существующих промышленных территорий, с размещением здесь новых предприятий;
4) увеличение промышленных территорий за счет расширения промышленной зоны в поселке Аксуат Теректинского района;
5) строительство объездной кольцевой транзитной автомагистрали;
6) формирование рекреационной системы, включающей сады, парки, места отдыха и туризма, а также сооружения объектов досугового и оздоровительного назначения в прибрежной зоне реки Урал;
7) организация и благоустройство водоохранной зоны шириной 1 000 метров и прибрежной водоохранной полосы, составляющей 35 - 100 метров реки Урал и ее притоков, установление жесткого регламента их использования;
8) организация санитарно-защитных зон между промышленными и селитебными территориями в соответствии с санитарными правилами «Санитарно-эпидемиологические требования по установлению санитарно-защитной зоны производственных объектов», утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 93;

Құрылыс шекарасынан орман алқаптарына дейін кемінде 100 метр, ал маңындағы учаскелері бар жеке құрылыс аудандарынан орман алқаптарына дейін кемінде 50 метр өртке қарсы арақашықтықтарды сақтау қажет.
Қаланың айналасында, магистральды темір жолдар мен автокөлік жолдарының бойында, электр беру желілерінде, қылқан жапырақты көшеттер мен орман алқаптарында қорғаныш минералданған жолақтар қарастырылған.
8. Шаруашылық қызметтің қоршаған ортаға әсерін алдын ала
бағалау (алдын ала ҚОӘБ)
Қалада атмосфералық ауаны ірі өнеркәсіптік кәсіпорындар, автокөлік, ОЖЕО және қазандықтардың шығарындылары ластайды.
Зиянды заттардың орташа жылдық шоғырлануы шекті рұқсат етілген концентрация (бұдан әрі – ШРК) шамасынан аспайды.
Атмосфералық ауаның жағдайы атмосфераның ластану индексімен (бұдан әрі – АЛИ5) сипатталады. Атмосфераның ластану индексінің көрсеткіштері бойынша Қазақстан Республикасы қалаларының арасында Орал қаласы 15-орынды иеленеді.
Су объектілерін ластайтын негізгі көздер – «Орал Су Арнасы» мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны мен ОЖЭО-дан Жайық өзеніне ағатын шартты-таза судың екі шығарылымы. Жерүсті сулары сапасы жағынан «біркелкі-ластанған» болып бағаланады.
Қаланың әртүрлі аудандарынан іріктеліп алынған топырақ сынамасында ауыр металл концентрациясы ШРК шегінде болды.
Бас жоспарда қарастырылып отырған аумақтың техногендік әсерін төмендету мен қоршаған ортаның сапасын арттырудың мынадай жоспарлы шешімдері қабылданды:
1) қолайлы инженерлік-геологиялық жағдайлары бар солтүстік-шығыс және ішінара батыс және оңтүстік-батыс бағыттарында қаланы аумақтық дамыту;
2) зиянды өндірістік қалдықтар шығаратын кәсіпорындарды қаланың сыртына шығару арқылы қала аумағын нақты функционалды аймақтарға бөлу негізінде сәулеттік-жоспарлауды ұйымдастыруды жетілдіру;
3) қолданыстағы өнеркәсіптік аумақтарды, осында жаңа кәсіпорындар орналастыру арқылы реттеу мен тығыздау;
4) Теректі ауданының Ақсуат кентінде өнеркәсіптік аймақты кеңейту есебінен өнеркәсіптік аумақтарды ұлғайту;
5) айналма транзитті автомагистраль салу;
6) бау-бақша, саябақ, демалыс орындары мен туризм, сондай-ақ Жайық өзенінің жағалауына демалыс және сауықтыру мақсатындағы объектілерді салуды көздейтін рекреациялық жүйені қалыптастыру;
7) ені 1000 метр су қорғау аймағын және Жайық өзенінде және оның сағаларында 35-100 метр су қорғау белдеулерін ұйымдастыру және абаттандыру, оларды пайдаланудың қатаң тәртібін белгілеу;
8) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 93 қаулысымен бекітілген «Өндірістік объектілердің санитариялық-қорғаныш аймағын белгілеу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың» санитариялық ережелеріне сәйкес өнеркәсіптік және қоныстандыру аумақтары арасында санитариялық-қорғау аймақтарын ұйымдастыру;

9) создание системы озеленения, формируемой из сохраняемых и развиваемых зеленых зон вокруг города, лесопарковой зоны, парков, скверов, бульваров, аллей, придорожных лесополос, озеленяемых санитарно-защитных и водоохранных зон.
Эффективному улучшению экологической ситуации в городе будут способствовать технические и технологические мероприятия, включающие:
1) модернизацию действующих предприятий с внедрением новейших технологий и оборудования;

9) қала маңындағы жасыл аймақ, орман саябақ аймағы, саябақтар, гүл бақтар, желекжолдар, саяжолдар, жол үстіндегі жасыл жолақтар, санитариялық-қорғау және су қорғау аймақтарын сақтап, дамытудан тұратын көгалдандыру жүйесін құру.
Қаланың экологиялық жағдайын тиімді жақсартуға мынадай техникалық және технологиялық іс-шаралар әсер ететін болады:
1) жаңа технологиялар мен жабдықтар енгізу арқылы қолданыстағы кәсіпорындарды жаңғырту;

2) оснащение объектов промышленности, энергетики и городского хозяйства современным газоочистным, пылеулавливающим и водоочистным оборудованием;
3) реконструкция и расширение централизованных систем водоснабжения и водоотведения;
4) реконструкция централизованной системы теплоснабжения, расширение УТЭЦ и строительство двух ГТЭС;
5) промышленная переработка ТБО, складирование бытовых отходов на усовершенствованном полигоне ТБО, утилизация и использование вторичных ресурсов в производстве.
Организационные мероприятия включают:

2) өнеркәсіп, энергетика және қала шаруашылығының объектілерін заманауи газдан тазарту, шаң сору және су тазалау жабдықтарымен жарақтандыру;
3) сумен жабдықтаудың және су бұрудың орталықтандырылған жүйелерін қалпына келтіру мен кеңейту;
4) жылумен жабдықтаудың орталықтандырылған жүйесін қалпына келтіру, ОЖЭО-ны кеңейту және екі ГТЭС салу;
5) ҚТҚ өнеркәсіптік қайта өңдеу, ҚТҚ жетілдірілген полигонында тұрмыстық қалдықтарды қаттау, өндірісте екінші рет пайдаланылатын ресурстарды кәдеге жарату мен пайдалану;
Ұйымдастыру іс-шаралары мыналарды қамтиды:

1) организацию единой государственной системы эколого-геохимического мониторинга атмосферы, поверхностных и подземных вод, геологической среды, геофизических полей и других сфер с созданием электронного банка данных и технологий по их управлению;
2) внедрение на предприятиях системы международных стандартов управления качеством окружающей среды и качеством продукции ИСО 14000, ИСО 9000;
3) введение системы экономического стимулирования, ориентированной на рациональное природопользование.
Совершенствование архитектурно-планировочной организации на основе четкого функционального зонирования территории, дальнейшее формирование системы общегородского центра и озеленения, создание лесопарковой и рекреационной зон, развитие инженерной инфраструктуры и транспорта будут способствовать созданию благоприятных условий для проживания населения в городе Уральске.

1) электрондық деректер қорын және оларды басқарудың технологияларын жасақтау арқылы атмосфераны, жерүсті және жерасты суларын, геологиялық ортаны, геофизикалық алаңды және тағы да басқа салаларды экологиялық-геохимиялық мониторингтеудің бірыңғай мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру;
2) кәсіпорындарда қоршаған ортаның сапасын және өнім сапасын басқарудың ИСО 14000, ИСО 9000 халықаралық стандарттары жүйесін енгізу;
3) табиғатты тиімді пайдалануға бағдарланған экономикалық ынталандыру жүйесін енгізу.
Аумақты нақты фукционалдық аймақтарға бөлу негізінде сәулеттік-жоспарлауды ұйымдастыруды жетілдіру, жалпықалалық орталық жүйесін одан әрі қалыптастыру мен көгалдандыру, орман-саябақты және рекреациялық аймақтар құру, инженерлік және көлік инфрақұрылымын дамыту тұрғындардың Орал қаласында тұруы үшін қолайлы жағдайлар жасауға ықпал ететін болады.