О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 "Вопросы Министерства национальной экономики Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 359
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 «Вопросы Министерства национальной экономики Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 59-60, ст. 555) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 16 «Функции центрального аппарата»:
подпункт 73) исключить;
дополнить подпунктом 73-1) следующего содержания:
«73-1) разработка и утверждение форм заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту, декларации о соответствии, акта приемки объекта в эксплуатацию;»;
дополнить подпунктом 85-1) следующего содержания:
«85-1) принятие мер по повышению качества оказания государственных услуг с учетом заключения общественного мониторинга качества оказания государственных услуг;»;
подпункт 169) изложить в следующей редакции:
«169) разработка и утверждение правил создания экспертных комиссий (экспертных групп) и привлечения специалистов (специализированных институтов и организаций) для участия в комплексной вневедомственной экспертизе;»;
дополнить подпунктами 169-1), 169-2), 169-3), 169-4) и 169-5) следующего содержания:
«169-1) разработка и утверждение правил оформления экспертных заключений по проектам (технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации), предназначенным для строительства объектов;
169-2) разработка и утверждение правил аккредитации экспертных организаций;
169-3) разработка и утверждение правил проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенной для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования;
169-4) утверждение цен на проведение экспертных работ по комплексной вневедомственной экспертизе проектов строительства, выполняемых государственной экспертной организацией, независимо от источника финансирования;
169-5) определение порядка утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций;»;
подпункт 210) исключить;

"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 359 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 59-60, 555-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ережеде:
«Орталық аппараттың функциялары» деген 16-тармақта:
73) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 73-1) тармақшамен толықтырылсын:
«73-1) құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындылардың, сәйкестік туралы декларацияның, пайдалануға қабылдау актісінің нысандарын әзірлеу және бекіту;»;
мынадай мазмұндағы 85-1) тармақшамен толықтырылсын:
«85-1) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингі қорытындысын ескере отырып, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыру жөнінде шаралар қолдану;»;
169) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«169) сараптама комиссияларын (сараптама топтарын) құру және ведомстводан тыс кешенді сараптамаға қатысу үшін мамандарды (мамандандырылған институттар мен ұйымдарды) тарту қағидаларын әзірлеу және бекіту;»;
мынадай мазмұндағы 169-1), 169-2), 169-3), 169-4) және 169-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«169-1) объектілерді салуға арналған жобалар (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттама) бойынша сараптама қорытындыларын ресімдеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
169-2) сараптама ұйымдарын аккредиттеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
169-3) қаржыландыру көздеріне қарамастан, үйлер мен ғимараттардың, олардың кешендерінің, инженерлік және көлік коммуникацияларының жаңаларын салуға, сондай-ақ қолданыстағыларын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
169-4) қаржыландыру көздеріне қарамастан мемлекеттік сараптама ұйымы орындайтын құрылыс жобаларына кешенді ведомстводан тыс сараптама бойынша сараптама жұмыстарын жүргізуге арналған бағаларды бекіту;
169-5) бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен құрылыс жүргізуге арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту тәртібін айқындау;»;
210) тармақша алып тасталсын;

дополнить подпунктами 210-1), 210-2) и 210-3) следующего содержания:
«210-1) разработка и утверждение правил резервирования земель;
210-2) утверждение формы заявления, заключения согласующих органов, акта выбора земельного участка, земельно-кадастрового плана при предоставлении земельных участков для строительства объектов в черте населенного пункта;
210-3) утверждение форм идентификационных документов на право собственности на земельный участок и на право землепользования;»;
подпункт 303) изложить в следующей редакции:
«303) утверждение правил определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам;»;
дополнить подпунктом 303-1) следующего содержания:
«303-1) утверждение правил оформления и выдачи исходных материалов (данных) для проектирования, а также прохождения разрешительных процедур на строительство новых и изменение существующих объектов (зданий, сооружений, их комплексов и коммуникаций);»;
дополнить подпунктами 339-1), 339-2), 339-3), 339-4), 339-5), 339-6), 339-7), 339-8), 339-9), 339-10) и 339-11) следующего содержания:
«339-1) утверждение перечня продукции и эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору, с распределением по группам по согласованию с уполномоченными органами по предпринимательству и в области охраны окружающей среды в пределах их компетенции;
339-2) утверждение системы оценки управления рисками в регулируемой сфере;
339-3) определение перечня сведений, необходимых для осуществления камерального контроля, а также порядка их представления таможенными органами, уполномоченным органом в области технического регулирования, органами по подтверждению соответствия и испытательными лабораториями (центрами);
339-4) утверждение правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы;
339-5) утверждение формы представления информации о проведенном санитарно-эпидемиологическом аудите;
339-6) утверждение порядка проведения санитарно-эпидемиологического аудита;
339-7) определение порядка ввоза, производства и реализации нейодированной пищевой соли;
339-8) утверждение перечня отдельных видов пищевой продукции, в производстве которой используется нейодированная соль;
339-9) установление санитарно-эпидемиологических требований по йодированию соли и других обогащенных соединениями йода пищевых продуктов;
339-10) осуществление внутреннего контроля по направлениям своей деятельности, с целью повышения качества и производительности работы;
339-11) организация и проведение оценки функционирования системы управления в Министерстве, комитетах и их территориальных подразделениях и подведомственных организациях;»;
в пункте 17 «Функции ведомств»:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) организация проведения комплексной градостроительной экспертизы проектов генеральных планов городов республиканского значения, столицы, городов областного значения с расчетной численностью населения свыше ста тысяч жителей, иной градостроительной документации, утверждаемой уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства;»;

мынадай мазмұндағы 210-1), 210-2) және 210-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«210-1) жерді резервте қалдыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
210-2) елді мекен шегінде объектілер салу үшін жер учаскелерін беру кезінде берілетін өтініш, келісуші органдардың қорытындысы, жер учаскесін таңдау актісі, жер-кадастрлық жоспар нысандарын бекіту;
210-3) жер учаскесіне меншік құқығына және жерді пайдалану құқығына сәйкестендіру құжаттарының нысандарын бекіту;»;
303) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«303) ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларын бекіту;»;
мынадай мазмұндағы 303-1) тармақшамен толықтырылсын:
«303-1) жобалау үшін бастапқы материалдарды (деректерді) ресімдеу және беру, сондай-ақ объектілердің (ғимараттардың, құрылыстардың, олардың кешендерінің және коммуникациялардың) жаңаларын салуға және қолданыстағыларын өзгертуге рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту;»;
мынадай мазмұндағы 339-1), 339-2), 339-3), 339-4), 339-5), 339-6), 339-7), 339-8), 339-9), 339-10) және 339-11) тармақшалармен толықтырылсын:
«339-1) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын өнімдердің және эпидемиялық маңызы бар объектілердің тізбесін топтар бойынша бөле отырып, олардың құзыреті шегінде кәсіпкерлік жөніндегі және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша бекіту;
339-2) реттелетін саладағы тәуекелдерді басқаруды бағалау жүйесін бекіту;
339-3) камералдық бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтердің тізбесін, сондай-ақ кеден органдарының, техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органның, сәйкестікті растау жөніндегі органдардың және сынақ зертханаларының (орталықтардың) оларды табыс ету тәртібін айқындау;
339-4) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту;
339-5) жүргізілген санитариялық-эпидемиологиялық аудит туралы ақпарат беру нысанын бекіту;
339-6) санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу тәртібін бекіту;
339-7) йодталмаған ас тұзын әкелу, өндіру және өткізу тәртібін айқындау;
339-8) өндірісінде йодталмаған тұз пайдаланылатын тамақ өнімінің жекелеген түрлерінің тізбесін бекіту;
339-9) тұзды және йод қосылыстарымен байытылған басқа да тамақ өнімдерін йодтау жөніндегі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілеу;
339-10) жұмыстың сапасы мен өнімділігін арттыру мақсатында өз қызметінің бағыттары бойынша ішкі бақылауды жүзеге асыру;
339-11) Министрлікте, комитеттерде және олардың аумақтық бөлімшелерінде және ведомстволық бағынысты ұйымдарында басқару жүйесінің жұмыс істеуін бағалауды ұйымдастыру және жүргізу;»;
«Ведомстволардың функциялары» деген 17-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, халқының есептік саны бір жүз мың тұрғыннан асатын облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарларының жобаларына, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін өзге де қала құрылысы құжаттамасына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізуді ұйымдастыру;»;

дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
«27-1) выдача предписаний и применение установленных Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях административных мер воздействия к местным исполнительным органам по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля;»;
дополнить подпунктом 51-1) следующего содержания:
«51-1) ведение реестра аттестованных экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;»;
дополнить подпунктом 61-1) следующего содержания:
«61-1) формирование и ведение реестра лиц, у которых принудительно изъяты земельные участки;»;
подпункт 199) исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     К. Масимов

мынадай мазмұндағы 27-1) тармақшамен толықтырылсын:
«27-1) сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға нұсқамалар беру және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану;»;
мынадай мазмұндағы 51-1) тармақшамен толықтырылсын:
«51-1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сараптама жұмыстарын және инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын аттестатталған сарапшылардың тізілімін жүргізу;»;
мынадай мазмұндағы 61-1) тармақшамен толықтырылсын:
«61-1) жер учаскелері мәжбүрлеп алып қойылған тұлғалардың тізілімін қалыптастыру және жүргізу;»;
199) тармақша алып тасталсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К.Мәсімов