О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2014 года № 62 "Об утверждении Плана мероприятий на 2014 - 2016 годы по реализации Государственной программы развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011 - 2020 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 90
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2014 года № 62 «Об утверждении Плана мероприятий на 2014 – 2016 годы по реализации Государственной программы развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011 – 2020 годы» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 4, ст. 43) следующие изменения:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.»;
План мероприятий на 2014 – 2016 годы по реализации Государственной программы развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                   К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 февраля 2016 года № 90
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 февраля 2014 года № 62
План мероприятий
на 2014 – 2016 годы по реализации Государственной программы
развития и функционирования языков в Республике Казахстан
на 2011 – 2020 годы (ІІ этап)
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные за исполнение
В том числе по годам
Источники финансирования
Код бюджетной программы
2014 год
2015 год
2016 год
Всего
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Цель: Государственный язык – главный фактор национального единства
Целевые индикаторы:
доля населения, владеющего государственным языком
%
МКС, МИО
71
75
80
доля выпускников школ, владеющих государственным языком на уровне В1
%
МОН
65
68
70
Задача:
1. Совершенствование и стандартизация методологии обучения государственному языку
Показатель результатов:
доля мероприятий, направленных на повышение квалификации преподавателей центров обучения государственному языку, организованных с возможностью удаленного доступа в режиме онлайн
%
МКС
20
30
50
Мероприятие
1
Повышение квалификации преподавателей центров обучения государственному языку, организованных с возможностью удаленного доступа в режиме онлайн
ежегодные семинары

"Қазақстан Республикасында тілдерді дамыту мен қолданудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2014 – 2016 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 ақпандағы № 62 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 ақпандағы № 90 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасында тілдерді дамыту мен қолданудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2014 – 2016 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 ақпандағы № 62 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 4, 43-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігіне жүктелсін.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген «Қазақстан Республикасында тілдерді дамыту мен қолданудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2014 – 2016 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 19 ақпандағы
№ 90 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 4 ақпандағы
№ 62 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында тілдерді дамыту мен қолданудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2014 – 2016 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (ІІ кезең)
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Аяқтау нысаны
Орындалу мерзімі
Орындауға жауаптылар
Оның ішінде жылдар бойынша
Қаржыландыру көздері
Бюджеттік бағдарламаның коды
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Мақсаты: Мемлекеттік тіл – ұлт бірлігінің басты факторы
Нысаналы индикаторлар
мемлекеттік тілді меңгерген тұрғындардың үлесі
%
МСМ,
ЖАО
71
75
80
мемлекеттік тілді В-1 деңгейінде меңгерген мектеп түлектерінің үлесі
%
БҒМ
65
68
70
Міндет:
1. Мемлекеттік тілді оқытудың әдіснамасын жетілдіру және стандарттау
Нәтижелер көрсеткіші
онлайн режимінде қашықтан қол жеткізу мүмкіндігін пайдалана отырып ұйымдастырылған мемлекеттік тілді оқыту орталықтары оқытушыларының біліктілігін арттыруға бағытталған іс-шаралардың үлесі
%
МСМ
20
30
50
Іс-шара
1
Онлайн режимі арқылы қашықтан қол жеткізу мүмкіндігін пайдалана отырып ұйымдастырылған қазақ тілін оқыту орталықтары оқытушыларының біліктілігін арттыру
жыл сайынғы семинарлар

225 020
Задача:
3. Стимулирование процесса обучения государственному языку
Показатели результатов:
рост числа обучающихся государственному языку
%
МКС
30
50
70
доля государственных служащих, владеющих государственным языком на уровне В1, определяемом по системе «Казтест»
%
МКС, МОН
6 (на уровне В1) - (на уровне С)
12 (на уровне В1) 1 (на уровне С1)
20 (на уровне В1) 5 (на уровне С1)
доля сотрудников организаций, предоставляющих государственные услуги, владеющих государственным языком на уровне В1, определяемом по системе «Казтест»
%
МКС, МОН
2 (на уровне В1) - (на уровне С1)
6 (на уровне В1)
2 (на уровне С1)
10 (на уровне В1)
5 (на уровне С1)
Мероприятие
4
Обеспечение организации тестирования по системе оценки уровня владения казахским языком «Казтест» для государственных служащих и сотрудников организаций, предоставляющих государственные услуги
диагностическое тестирование
2016 год
МКС,
ГО,
НК
не требуется
5
Продолжение работы по внедрению системы непрерывного обучения государственному языку «Детский сад – школа – колледж – высшее учебное заведение» на основе международного стандарта уровневого овладения языками.
Включение в компонент предметов по выбору курсов «Абайтану», «Алаштану» в учебный процесс организаций высшего и общего среднего образования
проведение курсов
2014-2016 годы
МОН
не требуется
6
Оказание государственной поддержки всем лицам для изучения казахского языка, организация бесплатных курсов по уровням образования при центрах по обучению государственному языку для достижения идентичности сферы применения государственного языка
курсы по изучению государственного языка
2014-2016 годы
ГО, областные акиматы (кроме ЮКО), НК, НПО

225 020
Міндет:
3. Мемлекеттік тілді оқыту процесін ынталандыру
Нәтижелер көрсеткіштері:
мемлекеттік тілді оқитындар санының өсуі
%
МСМ
30
50
70
«Қазтест» жүйесі арқылы анықталатын мемлекеттік тілді В1 деңгейінде меңгерген мемлекеттік қызметшілердің үлесі
%
МСМ, БҒМ
6 (В1 деңгейінде) - (С1 деңгейінде)
12
(В деңгейінде) 1
(С1 деңгейінде)
20
(В1 деңгейінде) 5 (С1 деңгейінде)
«Қазтест» жүйесі арқылы анықталатын мемлекеттік тілді В1 деңгейінде меңгерген мемлекеттік қызмет көрсететін ұйымдардағы қызметкерлердің үлесі
%
МСМ, БҒМ
2 (В1 деңгейінде) – (С1 деңгейінде)
6
(В1 деңгейінде) 2 (С1 деңгейінде)
10
(В1 деңгейінде) 5 (С1 деңгейінде)
Іс-шара
4
Мемлекеттік қызметшілер және мемлекеттік қызметтер көрсететін ұйымдардың қызметкерлері үшін «Қазтест» қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша тестілеуді ұйымдастыруды қамтамасыз ету
диагностикалық тестілеу
2016 жыл
МСМ, МО, ҰК
талап етілмейді
5
Тілдерді деңгейлеп меңгерудің халықаралық стандарты негізінде «Балабақша – мектеп –колледж – жоғары оқу орны» мемлекеттік тілді үздіксіз оқыту жүйесін енгізу жұмыстарын жалғастыру.
Жоғары және жалпы орта білім беру ұйымдарының оқу процесінің пәндер компонентіне «Абайтану» және «Алаштану» таңдау бойынша курстарын енгізу
курстар өткізу
2014 - 2016 жылдар
БҒМ
талап етілмейді
6
Қазақ тілін үйрену үшін барлық тұлғаларға мемлекеттік қолдау көрсету, мемлекеттік тілдің қолданыс аясын біркелкілікке жеткізу үшін тілдерді оқытудың мемлекеттік орталықтарының жанынан білім деңгейі бойынша тегін курстар ұйымдастыру
мемлекеттік тілді үйрету курстарын ұйымдастыру
2014-2016 жылдар
МО, облыстық әкімдіктер: (Оңтүстік Қазақстан облысынан басқа) ҰК, ҮЕҰ

4800,0
РБ
242 031
13
Продолжение работы по оказанию системной поддержки казахоязычным СМИ через систему государственной поддержки интернет-ресурсов на казахском языке
информация о проделанной работе
2014-2016 годы
МИР
не требуется
Задача
2. Повышение востребованности государственного языка
Показатель результатов:
доля государственного социального заказа, направленного на популяризацию государственного языка
%
МКС
10
10
10
Мероприятие
14
Пропаганда казахского языка при организации и проведении общественных движений, совместных акций и проектов в рамках государственного социального заказа в целях популяризации государственного языка среди населения и ускорение перевода делопроизводства частных субъектов на государственный язык
проведение акций, семинаров и другое
2014-2016 годы
МКС,
ГО, партия «Нур Отан», ФРГЯ,
НК,
НПО
не требуется
15
Организация комплекса мероприятий по популяризации государственного языка «Будущее Казахстана – в казахском языке» среди русскоязычных граждан для формирования единого коммуникативного пространства государственного языка с целью преодоления региональных расхождений
проведение встреч, круглых столов, диспутов
2014-2016 годы
МКС,
МИО,
НК,
НПО

4800,0
РБ
242 031
13
Қазақтілді БАҚ-қа қазақ тіліндегі интернет-ресурстарға мемлекеттік қолдау жүйесі арқылы жүйелі қолдау көрсету жөніндегі жұмыстарды жалғастыру
атқарылған жұмыс туралы ақпарат
2014-2016 жылдар
ИДМ
талап етілмейді
Міндет:
2. Мемлекеттік тілге сұранысты арттыру
Нәтижелер көрсеткіші
мемлекеттік тілді көпшіліктің кеңінен қолдануына бағытталған мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың үлесі
%
МСМ
10
10
10
Іс-шара
14
Халық арасында мемлекеттік тілді көпшілікке танымал ету және жеке субъектілердің іс жүргізуін мемлекеттік тілге көшіруді жеделдету мақсатында мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде қоғамдық қозғалыстарды, бірлескен акциялар мен жобаларды ұйымдастыру және өткізу кезінде қазақ тілін насихаттау
акциялар, қоғамдық қозғалыстар және тағы басқаларды өткізу
2014-2016 жылдар
МСМ, МО, «Нұр Отан» партиясы, МТДҚ, ҰК, ҮЕҰ
талап етілмейді
15
Өңірлік алшақтықтарды еңсеру мақсатында мемлекеттік тілдің бірыңғай коммуникативтік кеңістігін қалыптастыру үшін орыстілді азаматтар арасында мемлекеттік тілді көпшілікке танымал ету жөніндегі «Қазақстанның болашағы – қазақ тілінде» іс-шаралар кешенін ұйымдастыру
кездесу, «дөңгелек үстел», пікірталастар өткізу
2014-2016 жылдар
МСМ, ЖАО, ҰК, ҮЕҰ