О Генеральном плане города Актобе Актюбинской области (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2016 года № 643
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» и в целях обеспечения комплексного развития города Актобе Актюбинской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Актобе Актюбинской области (включая основные положения), одобренный Актюбинским областным и Актюбинским городским маслихатами.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 2 мая 2006 года № 350 «О Генеральном плане города Актобе».
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                    Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2016 года № 643
Проект
Генеральный план города Актобе Актюбинской области
(включая основные положения)
1. Общие положения
Генеральный план города Актобе Актюбинской области (далее – Генеральный план) разработан в соответствии с требованиями ЗемельногоЭкологического кодексов, законов Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан»«О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
В основу разработки Генерального плана положена Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны до 2020 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 21 июля 2011 года № 118, программы социально-экономического развития Актюбинской области, города Актобе и другие государственные и региональные программы, относящиеся к развитию города Актобе.
В Генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
первая очередь строительства
-
до 2020 года;
расчетный срок Генерального плана
-
до 2030 года;
прогнозный (концептуальный) период
-
до 2040 года.
2. Назначение Генерального плана
Генеральный план города определяет долгосрочные перспективы территориального развития города Актобе, формирования архитектурно-планировочной структуры, функционально-градостроительного зонирования территории, принципиальные решения по организации системы обслуживания и размещения объектов общегородского назначения, развития улично-дорожной сети и транспортного обслуживания, инженерной инфраструктуры, предложения по инженерной защите и подготовке территории, градостроительные мероприятия по улучшению экологической обстановки.
Генеральный план является основой для разработки:

Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда) туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 қазандағы № 643 қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабы 5) тармақшасына сәйкес және Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласын кешенді дамытуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақтөбе облыстық және Ақтөбе қалалық мәслихаттары мақұлдаған Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласының бас жоспарының жобасы (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
2. «Ақтөбе қаласының бас жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 2 мамырдағы № 350 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  Б.Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 31 қазандағы
№ 643 қаулысымен
бекітілген
Жоба
Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласының
бас жоспары
(негізгі ережелерді қоса алғанда)
1. Жалпы ережелер
Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) Қазақстан Республикасының ЖерЭкологиялық кодекстері және «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы»«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» заңдарының және Қазақстан Республикасының қала құрылысын жобалау саласына қатысты нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес әзірленді.
Бас жоспарды әзірлеудің негізіне Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 21 шілдедегі № 118 Жарлығымен бекітілген «Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың 2020 жылға дейінгі болжамды схемасы», Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласының әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламалары және басқа да Ақтөбе қаласын дамытуға қатысты мемлекеттік және өңірлік бағдарламалар алынды.
Бас жоспарда мынадай жобалық кезеңдер қабылданды:
құрылыстың бірінші кезегі
-
2020 жылға дейін;
бас жоспардың есептік мерзімі
-
2030 жылға дейін;
болжамды (тұжырымдамалық) кезең
-
2040 жылға дейін.
2. Бас жоспардың мақсаты
Қаланың бас жоспары Ақтөбе қаласының аумақтық дамуының, сәулет-жоспарлау құрылымын қалыптастырудың, аумақты функционалдық-қалақұрылыстық аймаққа бөлудің ұзақ мерзімді перспективаларын, жалпы қалалық объектілерге қызмет көрсету және орналастыру жүйесін, көше-жол және көліктік қызмет көрсету желілерін, инженерлік инфрақұрылымды дамытуды ұйымдастыру бойынша қағидаттық шешімдерді, инженерлік қорғау және аумақты дайындау бойынша ұсыныстарды, экологиялық жағдайды жақсарту бойынша қала құрылысы іс-шараларын айқындайды.
Бас жоспар:

1) первоочередных и перспективных программ социально-экономического развития города;
2) проектов детальной планировки и застройки территории города;
3) планов развития общественных, деловых, культурных и оздоровительных центров;
4) программ реконструкции и развития жилых, производственных и коммунально-складских территорий;
5) планов сохранения, бережного использования и преемственного развития исторической застройки и объектов исторического и культурного наследия;
6) программ развития территорий рекреационных зон;
7) планов комплексного благоустройства и эстетической организации городской среды.
3. Природно-климатические и инженерно-геологические аспекты
Климат резко континентальный и характеризуется большой изменчивостью температуры, влажности и других метеорологических элементов, как в суточном, так и годовом ходе. Для Актобе характерен жесткий ветровой режим с повышенной повторяемостью сильных ветров и характеризуется небольшим преобладанием ветров южных составляющих зимой и северных составляющих – летом. Город Актобе согласно СНиП РК 2.04-01-2010 «Строительная климатология» расположен в III-А строительно-климатическом подрайоне.
Территория расположена в Актюбинском Приуралье на поверхности крайней восточной части Урало-Эмбенского плато на полого-волнистой поверхности I надпойменной террасы реки Илек. Поверхность террасы представляет собой слабоволнистую равнину с общим уклоном на северо-запад и к руслу реки Илек. Абсолютные отметки поверхности рельефа колеблются в пределах 209,8-210,1 м.
По гидрографической принадлежности территория относится к бассейну реки Илек и ее притоков Каргала, Жинишке, Тамды и Сазда. На реке Илек построено Актюбинское водохранилище, а на реке Сазда – Саздинское.
Территория лежит в пределах подзоны умеренно-сухой степи с темно-каштановыми почвами. Озеленение осуществляется путем посадки искусственных насаждений.
Из опасных геологических и гидрогеологических процессов и явлений на территории города и вновь осваиваемых площадях отмечены следующие:
1) просадочность: просадочными свойствами на территории города обладают суглинки, супеси и глины;
2) склоновые процессы, характеризующиеся широким распространением оползней и оплывин;
3) эрозия: наблюдается донная, боковая эрозия в руслах рек и овражная эрозия на склонах без постоянных водотоков;
4) набухание, приводящее к увеличению пористости и уменьшению прочности грунта;
5) коррозийная активность грунтов и засоленность, характеризующиеся высоким уровнем воздействия по отношению к железу, свинцовым оболочкам кабеля, алюминиевой оболочке кабеля;

1) қаланы әлеуметтік-экономикалық дамытудың бірінші кезектегі және перспективалық бағдарламаларын;
2) қала аумағын егжей-тегжейлі жоспарлаудың және құрылыс салу жобаларын;
3) қоғамдық, іскери, мәдени және сауықтыру орталықтарын дамыту жоспарларын;
4) тұрғын үй, өндірістік және коммуналдық-қойма аумақтарын реконструкциялау және дамыту бағдарламаларын;
5) тарихи құрылыстар мен тарихи және мәдени мұралар объектілерін сақтау, ұқыпты пайдалану және сабақтастыра дамыту жоспарларын;
6) рекреациялық аймақтар аумағын дамыту бағдарламаларын;
7) қалалық ортаны кешенді абаттандыру және эстетикалық ұйымдастыру жоспарларын әзірлеу үшін негіз болып табылады.
3. Табиғи-климаттық және инженерлік-геологиялық аспектілер
Климаты күрт континенттік және тәулік бойына да, жыл бойына да температураның, ылғалдылық пен басқа да метеорологиялық элементтердің аса өзгергіштігімен сипатталады. Ақтөбеге күшті желдің жиі қайталанатын қатаң режимі тән және қыста оңтүстік құрамдас, жазда солтүстік құрамдас желдің басымдығымен сипатталады. Ақтөбе қаласы ҚР ҚНжЕ 2.04-01-2010 «Құрылыс климатологиясына» сәйкес III – А құрылыстық-климаттық ауданында орналасқан.
Аумақ Ақтөбе-Орал маңында Елек өзенінің алқапүстілік I террассасының Орал-Ембі платосының шеткі шығыс бөлігінің толқынды беткейінде орналасқан. Террасса беткейі жалпы алғанда солтүстік батыс пен Елек өзенінің арнасына қарай ойысатын әлсіз толқынды жазық болып табылады. Рельеф беткейінің абсолюттік шамалары 209,8-210,1 м шегінде ауытқып тұрады.
Гидрографиялық ерекшелігі бойынша аумақ Елек өзені бассейніне және оның сағалары Қарғалы, Жіңішке, Тамды және Саздыға қарайды. Елек өзенінде Ақтөбе суқоймасы, ал Сазды өзенінде – Сазды суқоймасы салынған.
Аумақ қара-күлгін топырақты орташа құрғақ даланың аймағы шегінде жатыр. Көгалдандыру жасанды көшеттерді отырғызу жолымен жүзеге асырылады.
Қала аумағы мен жаңадан игерілетін аумақтарда қауіпті геологиялық және гидрогеологиялық процестер мен құбылыстар қатарынан мыналар атап өтіледі:
1) шөгінділік; қала аумағындағы саздақтар, құмайтты және саз шөгінділік қасиетіне ие;
2) еру мен көшкіннің кең таралуымен сипатталатын тайғақты процестер;
3) эрозия: түпкі, өзен жағасында бүйірлік эрозия және беткейлерінде тұрақты ағынсуы жоқ жыралы эрозия байқалады;
4) топырақтың борпылдақтығының ұлғаюына және күштілігінің азаюына әкеп соқтыратын ісіну;
5) темірге, алюминий қабықшасы бар кабельге қатысты, қорғасын қабықшасы бар кабельге қатысты жоғары әсер ету деңгейімен сипатталатын топырақтың коррозиялық белсенділігі және тұздануы;

6) карст, опасные явления, приводящие к образованию пустот в породе, сопровождающиеся часто провалами, образованием воронок на поверхности. На исследуемой территории проявление карстовых процессов возможно на территории Жилянского месторождения калийных солей.
Существующее водоснабжение города Актобе осуществляется за счет подземных вод аллювиальных отложений долины реки Илек и ее притоков (Каргалы, Тамды, Сазды). Общая величина утвержденных для хозяйственно-питьевых нужд запасов подземных вод составляет 325,6 тыс. м3/сут, а неутвержденных – 25,1 тыс. м3/сут.
4. Социально-экономическое развитие
1. Основные направления социально-экономического развития
Генеральным планом город Актобе рассматривается как центр Актюбинской области и Актюбинской агломерации.
Основой промышленного производства города Актобе является металлургическая, химическая промышленность, производство готовых металлических изделий и производство прочих неметаллических минеральных продуктов.
Главной задачей экономического развития города Актобе является вывод на проектную мощность новых предприятий и модернизация работающих производств, расширение номенклатуры производимой продукции, качество которой отвечает мировым стандартам.
Основными направлениями улучшения качества жизни населения и социально-экономического развития города будут развитие жилищного строительства, удовлетворение потребностей населения в образовании, здравоохранении, культурно-бытовом обслуживании и объектах инженерно- транспортной инфраструктуры.
2. Демография
Численность населения городской администрации Актобе на начало 2015 года составляла 439,3 тыс. человек, из них: в городе Актобе – 387,8 тыс. чел., сельское население – 51,5 тыс. человек.
Численность населения в границах современного города Актобе (с учетом населенных пунктов Каргалинское, Магаджановское, Жанаконыс, Илек, Россовхоз, Разъезд 39) на начало 2015 года составляла 418,9 тыс. человек.
Генеральным планом предусматривается расширение городской территории за счет земель сельских округов и включения населенных пунктов: аула Кенеса Нокина, сел Кызылжар, Пригородное, Украинка, Акжар в состав города. В проектных границах Генерального плана города Актобе фактическая численность населения на конец 2014 года составляла 429,9 тыс. человек.
Проектная численность населения города Актобе составит:
1) к расчетному сроку на 2030 год – 625,0 тыс. человек;
2) на первоочередной этап развития до 2020 года – 470 тыс. человек.
3. Жилищно-гражданское строительство
Жилой фонд современного города Актобе с учетом сельских населенных пунктов (села Каргалинка, Жанаконыс, Магаджановское, Елек), расположенных в границах действующего Генерального плана, составляет 7,72 млн.м2 общей площади, из них:

6) карст, бос жыныстардың, жиі опырылулардың, жер бетінде шұңқырлардың пайда болуына әкеліп соқтыратын қауіпті құбылыстар. Зерттеліп отырған аумақта карсттық процестер Жилянка калий тұзы кен орны аумағында пайда болуы мүмкін.
Ақтөбе қаласындағы қолданыстағы сумен қамту жүйесі Елек өзені мен оның сағалары (Қарғалы, Тамды, Сазды) алабының аллювиальді қабаттарының жерасты сулары есебінен жүзеге асырылады. Шаруашылық-ауыз су қажеттіліктері үшін бекітілген жерасты сулары қорларының жалпы шамасы тәулігіне 325,6 мың м3, ал белгіленбегені – тәулігіне 25,1 мың м3 құрайды.
4. Әлеуметтік–экономикалық даму
1. Әлеуметтік-экономикалық дамудың негізгі бағыттары
Бас жоспарда Ақтөбе қаласы Ақтөбе облысының және Ақтөбе агломерациясының орталығы ретінде қарастырылады.
Металлургия, химия өнеркәсібі, дайын металл бұйымдар өндірісі және өзге де металл емес минералдық азықтар өндірісі Ақтөбе қаласы өнеркәсіп өндірісінің негізі болып болып табылады.
Ақтөбе қаласының экономикалық дамуының басты міндеті жаңа кәсіпорындардың жобалық қуаттылығын алға шығару және жұмыс істейтін өндірістерді жаңғырту, сапасы әлемдік стандарттарға сай шығарылатын өнім номенклатурасын кеңейту болып табылады.
Халықтың өмір сүру сапасын жақсартудың және қаланың әлеуметтік- экономикалық дамуының негізгі бағыттары: тұрғын үй құрылысын дамыту, тұрғындардың білім беру, денсаулық сақтау, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету және инженерлік-көліктік инфрақұрылым объектілеріне қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2. Демография
Ақтөбе қалалық әкімшілігі тұрғындарының саны 2015 жылдың басында 439,3 мың адамды, оның iшiнде Ақтөбе қаласында – 387,8 мың адамды, ауыл халқының саны – 51,5 мың адамды құрады.
Қазіргі Ақтөбе қаласының шекарасындағы тұрғындардың саны (Қарғалы, Мағаджан, Жаңақоныс, Елек, Россовхоз, Разъезд 39 елді мекендерін ескергенде) 2015 жылдың басында 418,9 мың адамды құрады.
Бас жоспарда ауылдық округтердің жерлері және Кеңес Нокин ауылы, Қызылжар ауылы, Пригородное ауылы, Украинка ауылы, Ақжар ауылы елді мекендерін қала құрамына қосу есебінен қала аумағын кеңейту көзделуде. Ақтөбе қаласының бас жоспарының жобалық шекарасында тұрғындардың нақты саны 2014 жылдың соңында 429,9 мың адамды құрады.
Ақтөбе қаласы тұрғындарының жобалық саны:
1) 2030 жылға есептік мерзімге - 625,0 мың адамды;
2) 2020 жылға дейінгі дамудың бірінші кезектегі кезеңінде - 470 мың адамды құрайды.
3. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Қолданыстағы бас жоспардың шекарасында орналасқан ауылдық елді мекендерді (Қарғалы ауылы, Жанақоныс ауылы, Мағаджан ауылы, Елек ауылы) есепке алғанда, қазіргі Ақтөбе қаласының тұрғын үй қорының жалпы алаңы 7,72 млн.м2 құрайды:

1) жилой фонд по многоквартирным домам на тот же период составил 5,2 млн.м2 общей площади;
2) по частным домам (усадебная застройка) - 2,5 млн.м2 общей площади.
Среднегодовой ввод жилья за рассматриваемый период по городской администрации Актобе составил 317,8 тыс.м2.
Средняя обеспеченность жильем в отчетном году составила 18,4 м2 на одного человека.
Снос жилищного фонда под реконструкцию составит 240,82 га.
Всего за 2015 - 2030 годы намечено построить 8028,9 тыс.м2 жилья, в т.ч. до 2020 года – 2273,9 тыс.м2 и на расчетный срок – 5755 тыс.м2.
Жилищная обеспеченность возрастет до 21 м2 на человека – на первую очередь и 25,0 - на 2030 год.

1) осы кезеңге көп пәтерлi үйлер бойынша тұрғын үй қорының жалпы ауданы 5,2 млн.м2;
2) жеке үйлер бойынша (үй маңы құрылыстары) жалпы ауданы 2,5 млн.м2 құрады.
Қарастырылатын кезеңде Ақтөбе қалалық әкімшілігі бойынша тұрғын үйлердің пайдалануға орташа жылдық берілуі 317,8 мың м2 құрады.
Есептік жылда тұрғын үймен орташа қамтамасыз етілу бір адамға 18,4 м2 құрады.
Тұрғын үй қорын реконструкциялау үшін бұзу 240,82 га құрайды.
2015 - 2030 жылдары барлығы 8028,9 мың м2, соның ішінде 2020 жылға дейін – 2273,9 мың м2 және есепті мерзімге - 5755 мың м2 тұрғын үй салу көзделіп отыр.
Тұрғын үймен қамтамасыз ету бір адамға 21 м2 – бірінші кезекте және 2030 жылға 25,0-ге дейін өседі.

Дома усадебной застройки (коттеджи) составят 4,6 %, среднеэтажные (4-5 этажные) – 80,2 %, и многоэтажные (6 и более этажей) – 15,2 % объемов жилищного строительства.
Реконструкция городских территорий.
Анализ территории и состояния жилого фонда, а также учет комплекса планировочных факторов позволил выделить участки, занятые преимущественно малоэтажным жильем с приусадебными участками, на которых предусмотрены реконструктивные мероприятия со сносом существующего жилья общей площадью 264,9 тыс. м2 на территории 240,8 га.
Капитальный ремонт жилого фонда.

Тұрғын үй құрылысы көлемінің 4,6 %-ын – үй маңы құрылыстары бар үйлер (коттедждер), 80,2%-ын – орташақабатты (4-5 қабат) және 15,2 %-ын – көпқабатты (6 және одан да көп қабатты) үйлер құрайды.
Қалалық аумақтарды реконструкциялау
Аумақтарды және тұрғын үй қорының жай-күйін талдау, сондай-ақ жоспарланатын факторлар кешенін ескеру, үй маңы учаскелері бар көбінесе аз қабаттық үйлер салынған учаскелерді бөлуге мүмкіндік берді, онда 240,8 га аумақта ауданы 264,9 мың м2 қолданыстағы жалпы тұрғын үйді бұзу арқылы реконструкциялау іс-шаралары көзделіп отыр.
Тұрғын үй қорын күрделі жөндеу

400
700
48
Гостиницы
Каргалинский планировочный район
мест
300
49
Гостиницы
Восточный планировочный район
мест
600
50
Дом траурных обрядов
Западный планировочный район
объект
1
Укрупненные расчетные стоимости строительства объектов гражданского назначения на проектируемой территории определены в соответствии с СН РК 8.02–01-2002* «Порядок определения расчетной стоимости строительства на стадии технико-экономического обоснования» с учетом регионального коэффициента стоимости строительства для Актюбинской области 0,89, коэффициента перехода с цен 2001 года на цены 2015 года – 2,557 и НДС 12 %.
Строительство доступного жилья предполагается осуществлять за счет государственных средств с последующим его выкупом населением посредством ипотечного кредитования или за счет кредитов жилищных сберегательных банков.
Для реализации проектных предложений, предусмотренных в проекте, необходимо (наряду с потенциальными инвесторами) долевое участие государства и местных исполнительных органов в строительстве объектов здравоохранения, культуры и спорта, объектов инженерно-транспортной инфраструктуры.

400
700
48
Қонақүйлер
Қарғалы жоспарлау ауданы
орын
300
49
Қонақүйлер
Шығыс жоспарлау ауданы
орын
600
50
Азалы діни жоралғылар үйі
Батыс жоспарлау ауданы
объект
1
Жобаланып отырған аумақта азаматтарға арналған объектілер құрылысының ірілендірілген есептік құны ҚР ҚН 8.02-01-2002* «Техникалық-экономикалық негіздеме сатысындағы құрылыстың есептік құнын айқындау тәртібіне» сәйкес Ақтөбе облысы үшін өңірлік 0,89 коэффициентін, 2001 жылғы бағалардан 2015 жылғы бағаларға көшу коэффициенті – 2,557 және ҚҚС -12%-ды есепке алынып айқындалды.
Қолжетімді баспана құрылысын мемлекет қаражаты есебінен жүзеге асырып, кейіннен оны тұрғындарға ипотекалық кредит берудің немесе тұрғын үй жинақ банктерінің кредиттері есебінен жүзеге асыру көзделіп отыр.
Жобада көзделген жобалық ұсыныстарды іске асыру үшін денсаулық сақтау, мәдениет және спорт объектілерінің, инженерлік-көлік инфрақұрылымы объектілерінің құрылысына мемлекет пен жергілікті атқарушы органдардың (әлеуетті инвесторлармен қатар) үлестік қатысуы қажет.

На реализацию проектных предложений жилищного строительства потребуется порядка 225 млрд. тенге, исходя из стоимости 100 000 тенге за 1 м2.
Расчетная стоимость ремонтно-реконструктивных мероприятий на первую очередь ориентировочно составит 12 млрд. тенге.
Ориентировочная стоимость объемов нового строительства объектов социальной сферы в ценах 2015 года за период 2015 – 2020 годы, при условии достижения нормативных показателей обеспеченности учреждениями местного и городского уровня к 2020 году, определена объемом в 123,8 млрд. тенге.
На формирование инженерного оборудования территории и строительство инженерных сетей необходимо 146,5 млрд. тенге.
Ориентировочная стоимость строительства водопроводных и канализационных сетей на территории города составит 124,0 млрд. тенге.
Ориентировочные объемы капитальных вложений в формирование системы электроснабжения приняты по укрупненным показателям с учетом индексов цен, проектов-аналогов и прайс-листов заводов-изготовителей. Ориентировочный объем инвестиций предусматривается в размере 12,0 млрд. тенге.
Капитальные вложения в создание системы централизованного тепло- и газоснабжения проектируемой территории ориентировочно составят сумму порядка 10,5 млрд. тенге.
На реализацию проектных предложений на все виды строительства потребуется порядка 690,1 млрд. тенге.
4. Экономическая деятельность
В 2016 году планируется приступить к строительству электросталеплавильного комплекса мощностью 533 тыс. тонн в год, а также организовать новое производство стрелочных переводов. Планируется строительство электростанции мощностью 150 МВт.
Во второй пятилетке Карты индустриализации предусматривается реализовать 20 инвестиционных проектов на общую сумму 247 млрд. тенге, что вызовет рост объема промышленной продукции в 1,4 раза, а обрабатывающего сектора в 1,5 раза (всего Государственной программой индустриально-инновационного развития Республики Казахстан по Актюбинскому региону включено 36 проектов на сумму 613,7 млрд. тенге с созданием 11261 новых рабочих мест). На территории индустриальной зоны будут размещены около 10 крупных и средних заводов и более 30 малых предприятий и созданы более тысячи новых рабочих мест.
В перспективе планируется строительство конвертерного цеха, мощностью 65 тыс. тонн среднеуглеродистого феррохрома в год и утилизационной электростанции на отходящих газах ферросплавного производства, мощностью 46 МВт.
Актюбинская агломерация с центром в городе Актобе будет развиваться как металлургический кластер и транспортно-логистический центр региона, центр переработки химической промышленности и строительной индустрии.
Наибольший рост будут демонстрировать нефтяная, горнодобывающая, металлургическая и энергетическая отрасли.

Тұрғын үй құрылысының жобалық ұсыныстарын іске асыруға шамамен 1 м2 100 000 теңге есебінен алғанда, 225 млрд. теңге қажет.
Жөндеу-реконструкциялау шараларының есептік құны шамамен 12 млрд. теңгені құрайды.
Әлеуметтік саладағы жаңа объектілер құрылысы көлемінің болжалды құны, 2015 – 2020 жылдар кезеңі үшін жергілікті және қалалық деңгейдегі мекемелер 2020 жылға қарай нормативтік қамту көрсеткіштеріне қол жеткізген жағдайда, 2015 жылы 123,8 млрд. теңге көлемінде белгіленіп отыр.
Аумақтың инженерлік жабдықталуын қалыптастыруға және инженерлік желілердің құрылысына 146,5 млрд. теңге қажет.
Қала аумағында су құбырлары мен кәріз желілерін салудың болжалды құны 124,0 млрд. теңгені құрайды.
Электрмен жабдықтау жүйесін қалыптастыруға салынатын капиталдың болжалды көлемі бағалар индекстерін, ұқсас жобаларды және дайындаушы зауыттардың баға көрсеткіштері парақтарын ескере отырып, ірілендірілген көрсеткіштер бойынша қабылданды. Инвестициялардың болжалды көлемі 12,0 млрд. теңге көлемінде қарастырылып отыр.
Жобаланып отырған аумақты орталықтандырылған жылумен және газбен жарақтандыру жүйесін қалыптастыруға салынатын капитал шамамен алғанда 10,5 млрд. теңге сомасын құрайды.
Құрылыстың барлық түрлеріне арналған жобалау ұсыныстарын іске асыру үшін шамамен 690,1 млрд. теңге қажет.
4. Экономикалық қызмет
2016 жылы қуаты 533 мың тонна электрлі болат балқыту кешенін салуды бастау, сондай-ақ жебелік ауыстырудың жаңа өндірісін ұйымдастыру жоспарлануда. Қуаты 150 МВт электр станциясын салу жоспарлануда.
Индустрияландыру картасының екінші бесжылдығында жалпы сомасы 247 млрд. теңгеге 20 инвестициялық жобаны іске асыру көзделіп отыр, бұл өнеркәсіп өнімдері көлемінің 1,4 есе, ал өңдеуші сектор көлемінің 1,5 есе өсуіне алып келеді (Ақтөбе өңірі Үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарлама бойынша барлығы 613,7 млрд. теңге сомасында 36 жоба енгізілген және 11261 жаңа жұмыс орны құрылған). Индустриалдық аймақтың аумағында шамамен 10 ірі және орта зауыт пен 30-дан аса шағын кәсіпорын орналасады және бір мыңнан аса жаңа жұмыс орны құрылады.
Болашақта жылына қуаты 65 мың тонна орташа көміртек феррохром конвертер цехын және қуаты 46 МВт газбен ферроқорытпа шығаратын кәдеге жарату электр станциясын салу жоспарлануда.
Орталығы Ақтөбе қаласы болып табылатын Ақтөбе агломерациясы өңірдің металлургиялық кластері және көлік-логистикалық орталығы, химия өнеркәсібінің қайта өңдеу және құрылыс индустриясының орталығы ретінде дамитын болады.
Мұнай, тау-кен өндіру, металлургия және энергетика салалары мейлінше өсетінін көрсетеді.

5. Промышленность
На начало 2015 года производством продукции в городе Актобе были заняты 322 предприятия, из них основной удельный вес (77,0 %) приходится на обрабатывающую отрасль.
Крупнейшие гиганты промышленной индустрии:
1) акционерное общество «СНПС-Актобемунайгаз» (наибольший объем добываемой в области нефти – 73 %);
2) акционерное общество «Актюбинский завод хромовых соединений» (АО «АЗХС»);
3) Актюбинский завод ферросплавов (в том числе цех № 4);
4) акционерное общество «ТНК-Казхром»;
5) товарищество с ограниченной ответственностью «Актюбинский рельсобалочный завод»;
6) акционерное общество «Актюбрентген» и др.
В городе работают крупные предприятия пищевой промышленности:
1) товарищество с ограниченной ответственностью «Геом»;
2) товарищество с ограниченной ответственностью «Рамазан»;
3) товарищество с ограниченной ответственностью «Савола Ф.С.».
Значительную долю в промышленном потенциале города занимают предприятия строительной индустрии:
1) завод «ЖБИ-25»;
2) товарищество с ограниченной ответственностью «Стройдеталь»;
3) товарищество с ограниченной ответственностью «Актюбинский завод металлоконструкций» и др.
В 2014 году промышленными предприятиями произведено продукции на 257908 млн. тенге (индекс физического объема составил 97,1 %). Доля промышленной продукции в общем объеме области составила 20,7 %.
5. Градостроительное развитие
1. Архитектурно-планировочная организация территории
Главная цель градостроительного развития города Актобе – это устойчивое развитие города, обеспечивающее создание комфортной и эстетически привлекательной среды обитания, улучшение качества жизни населения.
Основными задачами являются определение перспектив социально-экономического и градостроительного развития города, взаимоувязанного решения всех его подсистем архитектурно- планировочной структуры, развития жилой и производственной среды, культурно-бытового обслуживания, транспорта и инженерного обеспечения, благоустройства с резервированием территории для развития города за пределами расчетного срока.
Сложившаяся функционально-планировочная структура города с выраженным промышленно-транспортным поясом, разрезающим город с северо-запада на юго-восток и сопровождающимся зонами вредного воздействия предприятий, шумовая полоса взлетно-посадочной полосы аэропорта, природно-ландшафтная ситуация с долинами рек Илек, Каргалы, Сазда, определяют ограниченные возможности для развития селитебных территорий. Это Уральско-обдинское направление с уже развивающимися районами Батыс, Юго- Запад, Жанаконыс и Орско-Хромтауское направление с поселками Заречный, Каргалы, Рауан, районом многоэтажного жилищного строительства Нур-Актобе.

5. Өнеркәсiп
2015 жылдың басында Ақтөбе қаласында 322 кәсіпорын өнім өндірумен айналысты, олардың негізгі үлесі (77,0%) өңдеуші салаға жатады. Өнеркәсіп индустриясының ірі алыптары:
1) «СНПС-Ақтөбемұнайгаз» акционерлік қоғамы (өндірілетін мұнай саласындағы ең көп көлем - 73%);
2) «Ақтөбе хром қосылыстары зауыты» акционерлік қоғамы («АХҚЗ» АҚ);
3) Ақтөбе ферроқорытпа зауыты (оның ішінде, № 4 цех);
4) «Қазхром ТҰК» акционерлік қоғамы;
5) «Ақтөбе рельс арқалық зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
6) «Ақтөберентген» акционерлік қоғамы және тағы басқалары.
Қалада мынадай ірі тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары да жұмыс істейді:
1) «Геом» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
2) «Рамазан» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
3) «Савола Ф.С.» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
1) «ТББ-25 зауыты»;
2) «Стройдеталь» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
3) «Ақтөбе металл конструкциялары зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестік және басқа да құрылыс индустриясының кәсіпорындары қаланың өнеркәсіптік әлеуетіне елеулі үлес қосып отыр.
2014 жылы өнеркәсiп кәсiпорындары 257908 млн. теңгеге өнiм шығарды (ФКИ 97,1%-ды құрады). Өнеркәсіп өнімдерінің облыстың жалпы көлеміндегі үлесі 20,7%-ды құрады.
5. Қала құрылысын дамыту
1. Аумақты сәулеттік-жоспарлы ұйымдастыру
Ақтөбе қаласының қала құрылысын дамытудың басты мақсаты – бұл жайлы және эстетикалық тұрғыдан тартымды тіршілік ортасын құруды қамтамасыз ететін қаланы тұрақты түрде дамыту, халықтың өмір сүру сапасын жақсарту.
Негізгі міндеттері қаланың әлеуметтік-экономикалық және қала құрылысының даму, оның барлық сәулеттік-жоспарлау құрылымы кіші жүйелерінің өзара байланысқан шешімі, тіршілік және өндірістік ортаны дамыту, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету, көліктік және инженерлік қамтамасыз ету, есептік мерзімнен тыс қаланы дамыту үшін аумақты резервке сақтай отырып, абаттандыру перспективаларын айқындау болып табылады.
Қаланың оны солтүстік-батыстан оңтүстік-шығысқа қарай бөліп тұрған анық өнеркәсіптік-көлік белдеуі және кәсіпорындардың зиянды әсерлі аймақтарына іргелес жатқан қалыптасқан функционалдық-жоспарлы құрылымы, әуежайдың ұшу-қону жолағының ұшу сызығы, Елек, Қарғалы, Сазды өзендері алқаптарының табиғи-ландшафттық жағдайы селитебті аумақтарды дамытуға шектеулі мүмкіндіктерді айқындайды. Бұл дамып келе жатқан Батыс, Оңтүстік-батыс, Жаңақоныс аудандары орналасқан Орал-Қобда бағыты және Заречный, Қарғалы, Рауан кенттері, Нұр Ақтөбе көпқабатты тұрғын үй құрылысы ауданы орналасқан Орск – Хромтау бағыты.

Предусматривается значительный территориальный рост с учетом строительства международного транспортного коридора «Западная Европа - Западный Китай». В границах генерального плана 2003 года площадь города составляла 42846,9 га. Перспективная территория собственно города к расчетному сроку вырастет до 71248,4 га. Она рассматривается в границах Северного обхода и его логического кольцевого продолжения в южной и юго-западной частях, охватывая сложившиеся и перспективные зоны селитебных и производственных территорий города Актобе.
Строительное зонирование, принятое в Генеральном плане, ориентировано преимущественно на многоэтажную застройку многоквартирными жилыми домами. Индивидуальное жилищное строительство в черте города строго ограничено. Для него предусмотрены территории в пригородной зоне.
Функционально-планировочная структура города, принятая в Генеральном плане, представляет систему направленных от центра к периферии градостроительных образований, функционально-планировочных зон:
1) селитебных, развивающихся с юго-запада на северо-восток в Уральско-Хобдинском направлении с так называемым Западным планировочным районом с жилыми районами Батыс, Юго-Запад, Жанаконыс, в Орско-Хромтауском направлении – Каргалинским планировочным районом с жилыми районами Заречный, Каргалы, Рауан, Восточный с жилыми районами Нур-Актобе, Кызылжар;
2) промышленных, транспортно-коммунальных зон с северо-запада на юго-восток;
3) ландшафтных зон, формирующих систему преимущественно открытых пространств (буферных сред), включающих ландшафтно-рекреационные зоны (Каргалинская и Саздинская), ландшафтно-реабилитационные зоны (Илекская, Северо-Западная и Тамдинская), агропарки (Каргалинский и Илекский).
Важнейшим мероприятием, обеспечивающим благоприятные условия проживания, является поворот взлетно-посадочной полосы, который будет осуществлен до 2020 года. На перспективу в целях безопасности и развития международного аэропорта до современного уровня предусматривается его вынос за пределы городской черты.
Селитебные территории.
В развитии жилой застройки преимущественным типом на новых территориях принимается многоквартирный средне- и многоэтажный жилой дом. Повышение этажности предусматривается вдоль главных магистралей и набережных реки Илек, а также зоны общественных центров.
Основной планировочной единицей является жилой район. Их насчитывается 21. Они объединены в пять планировочных районов: Илекский, Центральный, Западный, Каргалинский и Восточный. Планировочные и жилые районы обеспечиваются системой обслуживания в соответствии с нормативными требованиями.
Развитие сельских населенных пунктов в составе ландшафтно-рекреационных зон и агропарков строго регламентировано.
Наряду с территориальным развитием города важной составляющей являются процессы реконструкции. Проектом предусматривается повышение плотности застройки за счет реконструкции зон малоэтажной застройки в Старом городе, районе Курмыша, вдоль набережных реки Илек.
В развитии системы городских общественных центров основной задачей является преодоление исторически сложившейся двухцентренности в развитии общегородского центра Актобе. Предусматривается перенос привокзальной площади по другую, южную сторону железнодорожной магистрали и создание здесь многофункционального общественно-транспортного центра «Москва-СИТИ», который станет мостом-связкой между городскими центрами в старом и новом городе. Развитая сервисная инфраструктура (торговля, развлекательные учреждения, общественное питание, спортивные и культурно-развлекательные учреждения) в сочетании с многоэтажным комплексом гостиниц, офисов, арендного жилья сформируют крупнейший предпринимательский центр.
Развитие научной и образовательной деятельности приведет к «вытеснению» из центрального города ряда образовательных и научных комплексов и формированию специализированных центров городского значения:

«Батыс Европа – Батыс Қытай» халықаралық көлік дәлізінің құрылысы ескеріліп, айтарлықтай аумақтық өсім көзделуде. 2003 жылғы Бас жоспар шегінде қаланың ауданы 42846,9 га құрады. Қаланың өзінің перспективті аумағы есептік мерзімге дейін 71248,4 га дейін ұлғаяды. Ол Солтүстік айналма жол және оның оңтүстік және оңтүстік-батыс бөліктердегі логикалық сақиналы жалғасы шекарасында, Ақтөбе қаласының селитебті және өндірістік аумақтарының қалыптасқан және перспективалы аймақтарын қамти отырып көзделуде.
Бас жоспарда қабылданған құрылыс аймақтарына бөлу негізінен көппәтерлі тұрғын үйлерді көпқабатты етіп салуға бағытталған. Жеке тұрғын үй құрылысы (ЖТҚ) қала шекарасында қатаң шектелген. Ол үшін қала маңындағы аумақтар көзделген.
Бас жоспарды қабылданған қаланың функционалдық-жоспарлау құрылымы мынадай қала құрылысы түзілімдерінің, функционалдық-жоспарлау аймақтарының орталықтан шеткері аймақтарға қарай бағытталған жүйесін білдіреді:
1) Батыс, Оңтүстік-Батыс, Жаңақоныс тұрғын аудандары бар Батыс жоспарлау ауданы деп аталатын Орал-Қобда бағыты мен Заречный, Қарғалы, Рауан тұрғын аудандары бар және Шығыс, Нұр Ақтөбе, Қызылжар тұрғын аудандары бар Қарғалы жоспарлау ауданы деп аталатын Орск-Хромтау бағытында оңтүстік-батыстан солтүстік-шығысқа қарай дамитын селитебті;
2) солтүстік-батыстан оңтүстік-шығысқа қарай өнеркәсіптік, көлік-коммуналдық аймақтар;
3) негізінен ашық кеңістіктер жүйесін түзейтін (буферлік орталарды), ландшафттық-рекреациялық аймақтарды (Қарғалы және Сазды), ландшафттық-оңалту аймақтарын (Елек, Солтүстік-батыс және Тамды), агропарктерді (Қарғалы және Елек) қамтитын ландшафттық аймақтар.
2020 жылға дейін жүзеге асырылатын ұшу-қону жолағы бұрылысы өмір сүруге қолайлы жағдайларды қамтамасыз ететін маңызды іс-шара болып табылады. Болашақта қауіпсіздік және халықаралық әуежайды заманауи деңгейге дейін дамыту мақсатында оны қаланың шетіне шығару көзделуде.
Селитебті аумақтар.
Жаңа аумақтарда тұрғын үй құрылысын дамытуда басым тип болып көппәтерлі орта және көпқабатты тұрғын үй қабылдануда. Басты магистральдардың және Елек өзенінің жағалауының, сондай-ақ қоғамдық орталықтардың бойында қабаттылықты жоғарылату көзделуде.
Тұрғын үй ауданы негізгі жоспарлау бірлігі болып табылады. Олардың саны 21. Олар бес: Елек, Орталық, Батыс, Қарғалы және Шығыс жоспарлау аудандарына біріктірілген. Жоспарлау және тұрғын үй аудандары нормативтік талаптарға сәйкес қызмет көрсету жүйесімен қамтамасыз етіледі.
Ландшафттық-рекреациялық аймақтар мен агропарктердің құрамында елді мекендерді дамыту қатаң регламенттелген.
Қаланы аумақтық дамытумен қатар реконструкциялау үдерістері маңызды құрамдас бөлік болып табылады. Жобада Ескі қалада, Құрмыш ауданында, Елек өзенінің жағалауы бойында азқабатты құрылыс аймақтарын реконструкциялау есебінен құрылыс тығыздығын арттыру көзделіп отыр.
Қалалық қоғамдық орталықтар жүйесін дамытуда Ақтөбенің жалпы қалалық орталығын дамытуда тарихи қалыптасқан екі орталықтылықты жою негізгі міндет болып табылады. Вокзал маңы алаңын теміржол магистралінің басқа, оңтүстік беткейіне көшіріп, мұнда Ескі және жаңа қаладағы қала орталықтары арасындағы байланыстырушы көпір болатын «Москва-СИТИ» көп функционалды қоғамдық-көлік орталығын құру көзделіп отыр. Дамыған сервистік инфрақұрылым (сауда, ойын-сауық мекемелері, қоғамдық тамақтандыру, спорт және мәдени-ойын-сауық мекемелері) қонақүйлер, офистер, жалданатын тұрғын үйлердің көпқабатты кешенімен үйлесіп, ірі кәсіпкерлік орталықты түзейді.
Ғылыми және білім беру қызметін дамыту қала ортасынан бірқатар білім беру және ғылыми кешендерді «ығыстыруға» және қалалық маңызы бар мамандандырылған орталықтарды құруға алып келеді:

1) зона технологического парка (технопарка) «Альжан» на южной периферии города;
2) молодежный учебно-спортивный центр «Жас Канат» в междуречье рек Илек и Жаксы Каргалы;
3) медицинский центр «Жинишке» к западу от жилого района Жанаконыс.
Значительный потенциал для развития системы специализированных центров (рекреационно-спортивных, лечебно-оздоровительных) составляют долины рек Илек, Каргалы, Сазды. К ним относятся:
1) зоны отдыха на берегу Актюбинского водохранилища и Саздинского водохранилища;
2) этнографический парк в районе села Пригородное;
3) многопрофильный спортивный комплекс «Жарыс» вдоль водно-зеленого диаметра в пойме реки Сазда у пересечения двух важных транспортных артерий проспекта А. Молдагуловой - Нокина и 312 Стрелковой дивизии.
На южной окраине города в составе транспортно-логистического центра предусмотрен крупный комплекс рынков регионального значения: универсальный рынок, автомобильный рынок, рынок строительных материалов, а также оптовый рынок.
Расширяется номенклатура парковых комплексов, это - зоопарк «Жануар», дендропарк, ботанический сад, детский развлекательный парк, выставочно-прогулочный парк для животных, выставочный парк Западно-Казахстанской ярмарки, парк «Прибрежный», гольф-парк, дайвинг-центр, медиа-парк, мемориальный парк.
В формировании ландшафтных зон различной направленности должна быть применена дифференцированная шкала регламентов.
В развитии ландшафтно-рекреационных зон (Каргалинской и Саздинской) первостепенной задачей являются сохранение природного ландшафта, развитие рекреационных комплексов при ограничении и строгом регламентировании жилой застройки и дачных массивов. Последние должны быть подвергнуты инвентаризации и передаче освободившихся земельных участков для организации рекреационных объектов и территорий. Сохраняется дисперсная структура населенных мест и дачных массивов. Соблюдаются разрывы между населенными пунктами, водоохранные полосы и зоны.
Здесь получат развитие и будут поддержаны те инициативы предпринимателей, которые приведут к возрождению, развитию и формированию новых интересных современных форм отдыха, с сохранением экологически комфортной среды.
Ландшафтно-реабилитационные зоны (Илекская, Северо-Западная и Тамдинская) формируются в зонах воздействия производственных предприятий и основной задачей их создания является воспроизводство окружающей среды и нарушенных ландшафтов.
Формирование агропарков (Каргалинского и Илекского) определяется задачами формирования продуктовой независимости, разработкой новых технологий в сельскохозяйственном производстве. Основой является деятельность акционерного общества «Актюбинская опытная станция», предусматривающая интенсификацию использования территорий опытной станции с преобладанием научно-исследовательских функций, выставочно-просветительной деятельности.
Предусматривается преемственное развитие зон промышленных и коммунально-складских территорий. Северо-западная зона развивается вдоль железнодорожной магистрали в сторону Курайлы с формированием Индустриальной зоны. Учитывая значительное воздействие предприятий на состояние окружающей среды, предусматривается создание единой Северо-западной зоны, обеспечивающей реализацию градостроительных мероприятий по реабилитации городской среды в соответствии с вкладом предприятий в ее загрязнение.
Развитие Южной транспортно-коммунальной зоны ориентировано на формирование наукоемкого «чистого» производства. Здесь предусматривается создание технопарка с формированием эколого-индустриального парка и научно-производственного центра. Южный промышленный район является местом передислокации предприятий пищевой промышленности с территории жилой застройки.
Развитие логистики предусматривается в развитии уже формирующегося Южного логистического центра, ориентированного в большей степени на скоропортящуюся пищевую промышленность, а также создание Северного транспортно-логистического центра, учитывающего выгоды сближения автомобильной трассы международного коридора «Западная Европа - Западный Китай» и железнодорожной магистрали «Оренбург – Ташкент».
Основу системы озеленения города Актобе составит зеленый пояс, образуемый городскими лесами и лесопарками государственного учреждения «Актюбинское лесное хозяйство» и два водно-парковых диаметра вдоль пойм основных рек, протекающих по территории города, - реки Илек, Сазда и Каргалы, а также крупные городские парки и бульвары.
Актобе рассматривается как центр перспективной Актюбинской агломерации, основанной на единстве производственно-экономической и транспортно-коммуникационной систем. Опорными пунктами являются города Хромтау и Кандыагаш. Сложившиеся производственные и социально-культурные связи получат поддержку в развитии транспортных связей: железнодорожных – между Актобе и Хромтау (новая ветка «Хромтау – Бестамак» с подключением к южному железнодорожному обводу), автомобильных – между Актобе и Алгой, способствуют активизации процессов урбанизации в границах Актюбинской агломерации. В перспективе рассматривается возможность использования электрифицированного пригородно-городского рельсового транспорта.
Рассматриваются проблемы развития пригородной зоны, в границы которой включены помимо городской администрации и прилегающие к ней территории Мартукского, Алгинского, Каргалинского и Хромтауского административных районов.
Генеральным планом предусматриваются:

1) қаланың оңтүстік шеткі аймағында «Әлжан» технологиялық паркі (технопаркі) аймағы;
2) Елек және Жақсы, Қарғалы өзендері арасында «Жас Қанат» жастар оқу-спорт орталығы;
3) Жаңақоныс тұрғын үй ауданынан батысқа қарай «Жіңішке» медициналық орталығы.
Елек, Қарғалы, Сазды өзендері алқабының мамандандырылған орталықтар (рекреациялық-спорттық, емдеу-сауықтыру) жүйесін дамытуда әлеуеті зор. Оларға:
1) Ақтөбе су қоймасы және Сазды су қоймасы жағалауындағы демалыс аймақтары;
2) Пригородное а. ауданындағы этнографиялық парк;
3) Сазды өзенінің жайылмасындағы су-жасыл диаметр бойында екі маңызды көлік артериясы Ә. Молдағұлова - Нокин даңғылы мен 312 Атқыштар дивизиясы қиылысындағы «Жарыс» көпбейінді спорт кешені жатады.
Қаланың оңтүстік шетінде көлік-логистикалық орталықтың құрамында өңірлік маңызы бар базарлар ірі кешені: әмбебап базар, автомобиль базары, құрылыс материалдары базары, сондай-ақ көтерме сауда базары көзделген.
Парк кешендерінің номенклатурасы кеңейюде, ол «Жануар» хайуанаттар бағы, дендропарк, ботаникалық бақ, балалар ойын-сауық паркі, жануарларға арналған көрме-серуендеу паркі, Батыс Қазақстан жәрмеңкесінің көрме паркі, «Прибрежный» паркі, гольф-парк, дайвинг орталығы, медиа-парк, мемориалдық парк.
Түрлі бағыттағы ландшафттық аймақтарды қалыптастыруда регламенттердің сараланған шәкілі қолданылуға тиіс.
Ландшафттық-рекреациялық аймақтарды (Қарғалы және Сазды) дамытуда табиғи ландшафтты сақтау, тұрғын үй және саяжай массивтерін салуды шектеу және қатаң регламенттеу кезінде рекреациялық кешендерді дамыту басты міндет болып табылады. Соңғылары түгенделуге және рекреациялық объектілер мен аумақтарды ұйымдастыру үшін босаған жер телімдерін беруге жатады. Елді мекендердің және саяжай массивтерінің дисперсиялық құрылымы сақталады. Елді мекендердің арасындағы үзілістер, су қорғау жолақтары мен аймақтары сақталады.
Мұнда кәсіпкерлердің экологиялық қолайлы орта сақталып, демалыстың жаңа қызықты заманауи түрлерін жаңғыртуға, дамыту мен қалыптастыруға септігін тигізетін бастамалары дамытылып, қолдауға ие болады.
Ландшафттық-оңалту аймақтары (Елек, Солтүстік-батыс және Тамды) өндірістік кәсіпорындардың әсер ету аймақтарында құрылады, оларды құрудағы негізгі міндеттер қоршаған ортаны түлету және бұзылған ландшафттарды жаңғырту болып табылады.
Агропарктерді (Қарғалы және Елек) құру азық-түлік тәуелсіздігін қалыптастыру, ауыл шаруашылығы өндірісінде жаңа технологияларды әзірлеу міндеттерімен айқындалады. Ғылыми-зерттеу функциялары, көрме-ағарту қызметі басым тәжірибе станциясы аумағын пайдалануды жандандыруды көздейтін «Ақтөбе тәжірибе станциясы» акционерлік қоғамының қызметі негіз болып табылады.
Өнеркәсіптік және коммуналдық-қойма аумақтары аймақтарын сабақтастыра дамыту көзделіп отыр. Солтүстік-батыс аймақ Индустриалдық аймақ құрылып, Қурайлы жаққа теміржол магистралі бойында дамытылады. Кәсіпорындардың қоршаған ортаға тигізетін айтарлықтай әсерін ескеріп, Бірыңғай Солтүстік-батыс аймағын құру көзделуде, ол кәсіпорындардың қала ортасын ластауға қосатын үлесіне сәйкес оны оңалту жөніндегі қала құрылысы іс-шараларын іске асыруды қамтамасыз етеді.
Оңтүстік көлік-коммуналдық аймағын дамыту ғылыми қамтымды «таза» өндірісті қалыптастыруға бағытталған. Мұнда экологиялық-индустриалдық парк пен ғылыми-өндірістік орталықты құрып, технопарк құру көзделіп отыр. Оңтүстік өнеркәсіптік ауданы тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары тұрғын үй құрылысы аумағынан көшірілетін жер болып табылады.
Логистиканы дамыту құрылып жатқан, көбінесе тез бұзылатын тамақ өнеркәсібіне бағытталған Оңтүстік логистикалық орталықты дамыту, сондай-ақ «Батыс Еуропа-Батыс Қытай» халықаралық дәлізінің автомобиль трассасы мен Орынбор-Ташкент теміржол магистралін жақындастырудың пайдасын ескеретін Солтүстік көлік-логистикалық орталықты құру үшін көзделеді.
Ақтөбе қаласын көгалдандыру жүйесінің негізін қала ормандары мен «Ақтөбе орман шаруашылығы» мемлекеттік мекемесінің орманды саябақтары түзейтін жасыл белдеу және қала аумағы арқылы ағып өтетін негізгі өзендер – Елек, Сазды және Қарғалы өзендері жайылмаларының бойындағы екі су-саябақ диаметрі, сондай-ақ ірі қалалық саябақтар мен бульварлар құрайды.
Ақтөбе өндірістік-экономикалық және көлік-коммуникациялық жүйелердің бірлігіне негізделген перспективалы Ақтөбе агломерациясының орталығы ретінде қарастырылады. Хромтау және Қандыағаш қалалары тірек пункттер болып табылады. Қалыптасқан өндірістік және әлеуметтік-мәдени байланыстар көлік: Ақтөбе мен Хромтау арасындағы теміржол (оңтүстік теміржол айналмасына қосылумен Хромтау-Бестамақ жаңа тармағы), Ақтөбе мен Алға арасындағы автомобиль қатынастарын дамытуда қолдау табады, Ақтөбе агломерациясының шекарасында урбандалу үдерістерін жандандыруға септігін тигізеді. Перспективада электрлендірілген қала маңы-қала рельс көлігін пайдалану мүмкіндігі қарастырылады.
Қала маңы аймағын дамыту проблемалары қарастырылуда, оның шекарасына қалалық әкімшіліктен бөлек оған іргелес жатқан Мәртөк, Алға, Қарғалы және Хромтау әкімшілік аудандарының аумақтары қосылған.
Бас жоспарда:

1) развитие зеленого пояса Актобе, развивающего систему сложившихся лесопарковых территорий и решающего проблемы отдыха горожан, а также способствующего оздоровлению городской среды. Формирование зеленого пояса вокруг Актобе будет складываться как из зеленых массивов на территории города вне селитебных районов, так и вокруг Большой Актюбинской кольцевой автодороги;
2) создание условий для развития продуктового пояса;
3) развитие рекреационных территорий, зон кратковременного и длительного отдыха (зоны отдыха в пойме реки Жаксы Каргалы, Каргалинском и Актюбинском водохранилищах);
4) формирование системы региональных общественных центров «на пороге города» (торгово-развлекательные и транспортно-логистические центры) в первом поясе за пределами города вдоль Большой Актюбинской кольцевой автодороги при пересечении кольцевой с автодорогами в Орском, Хромтауском, Алгинском, Уральском направлении, на Родниковку. Центры сочетают сервисное обслуживание транснациональной магистрали «Западная Европа - Западный Китай», торгово-бытовое обслуживание регионального значения и парковые территории, использующие природно-ландшафтные особенности местности. Формирование этих центров расширяет базу предпринимательской деятельности для жителей предместий и решает проблему занятости местного населения и обслуживание периферийных городских и прилегающих сел пригородной зоны;
5) формирование зон первоочередной застройки индивидуальной жилой застройки, размещаемых на территориях второго пояса пригородной зоны на расстоянии около 10 км от Большой Актюбинской кольцевой автодороги (в развитие сел Бутак, Шилисай).
2. Градостроительное зонирование
Согласно Земельному кодексу Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и Закону Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» в Генеральном плане вся территория города подразделяется на функциональные зоны с перечнем функциональных территориальных зон, и в соответствии с предложенной проектом градостроительной политикой разработаны градостроительные регламенты по видам и параметрам разрешенного использования недвижимости с дифференциацией на «основные разрешенные виды использования земельных участков», «сопутствующие основным видам использования недвижимости» и «виды использования недвижимости, которые требуют специального согласования».
Перечень функциональных территориальных зон
Таблица 3
Код
Типы и виды зон
1
2
ЗОНЫ ДЕЛОВЫХ И ОБСЛУЖИВАЮЩИХ ФУНКЦИЙ
Ц - 1
Зона деловых и коммерческих предприятий в границах исторической части центрального района
Ц - 2
Зона деловых и коммерческих предприятий регионального и городского значения
Ц - 3
Зона обслуживания населения районного значения
Ц - 4с
Зона специализированного коммерческого использования объектов спортивно-зрелищного назначения
Ц -4от
Зона специализированного коммерческого использования объектов общественно-транспортного назначения
Ц - 4т
Зона специализированного коммерческого использования торгового назначения
Ц - 5м
Зона специализированного некоммерческого использования объектов медицинского назначения
Ц - 5н
Зона специализированного некоммерческого использования объектов учебного и научного назначения
Ц - 5к
Зона специализированного некоммерческого использования объектов, связанных с отправлением культа
ЖИЛЫЕ ЗОНЫ
Ж-1
Зона малоэтажной застройки индивидуальными домами
Ж-1и
Зона малоэтажной застройки индивидуальными домами в исторической части города
Ж-2
Зона малоэтажной смешанной жилой застройки
Ж-3

1) қалыптасқан орманды саябақ аумақтары жүйесін дамытатын және азаматтардың демалу мәселесін шешетін, сондай-ақ қалалық ортаны сауықтыруға септігін тигізетін Ақтөбе жасыл белдеуін дамыту. Ақтөбенің айналасында жасыл белдеу құру қаланың селитебті аудандардан тыс аумағындағы және Ақтөбе үлкен сақиналы автожолы айналасындағы жасыл массивтен қалыптасады;
2) азық-түлік белдеуін дамыту үшін жағдайлар жасау;
3) рекреациялық аумақтарды, қысқа және ұзақ мерзімді демалыс аймақтарын (Жақсы-Қарғалы өзенінің жайылмасындағы демалыс аймағы, Қарғалы және Ақтөбе су қоймаларындағы демалыс аймағын) дамыту;
4) Хромтау, Алға, Орал, Орск, Родниковкаға дейін бағытта автожолдармен қиылысатын жерде Ақтөбе үлкен сақиналы автожолы бойында қала шетіндегі бірінші белдеуде «қала табалдырығындағы» өңірлік қоғамдық орталықтар жүйесін (сауда-ойын-сауық және көлік-логистикалық орталықтар) қалыптастыру. Орталықтар «Батыс Еуропа-Батыс Қытай» трансұлттық магистраліне сервистік қызмет көрсетуді, өңірлік маңызы бар сауда-тұрмыстық қызмет көрсетуді және жергілікті жердің ландшафттық ерекшеліктерін пайдаланатын табиғи саябақ аумақтарын үйлестіреді. Осы орталықтарды құру төңіректегі тұрғындардың кәсіпкерлік қызмет базасын кеңейтеді және жергілікті халықтың жұмыспен қамтылу проблемасын және қаланың шеткері және қала маңындағы аймақтарға іргелес орналасқан ауылдарға қызмет көрсету мәселесін шешеді;
5) қала маңы аймағының екінші белдеуі аумағында (Бұтақ, Шилісай ауылдарын дамыту үшін) Ақтөбе үлкен сақиналы жолынан шамамен 10 км қашықтықта орналасатын жеке тұрғын үй құрылысының алғашқы кезегінің аймақтарын құру көзделіп отыр.
2. Қала құрылысын аймақтарға бөлу
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметтері туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына және 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер Кодексіне сәйкес бас жоспарда қаланың барлық аумағы функционалдық аумақтық аймақтар тізбесімен функционалдық аймақтарға бөлінеді және ұсынылған қала құрылысы саясаты жобасына сай қала құрылысы регламенттері «жер телімдерін пайдаланудың негізгі рұқсат етілген түрлері», «жылжымайтын мүлікті пайдаланудың негізгі түрлерімен қатар жүретіндер» және «жылжымайтын мүлікті пайдаланудың арнайы келісуді талап ететін түрлеріне» саралана отырып, жылжымайтын мүлікті пайдаланудың рұқсат етілген түрлері мен параметрлері бойынша қала құрылысы регламенттері әзірленді.
Функционалдық аумақтық аймақтардың тізбесі
3-кесте
Коды
Аймақтардың типтері мен түрлері
1
2
ІСКЕРЛІК ЖӘНЕ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ ФУНКЦИЯЛАРЫ АЙМАҚТАРЫ
Ц - 1
Орталық ауданның тарихи бөлігінің шекарасындағы іскерлік және коммерциялық кәсіпорындар аймағы
Ц - 2
Өңірлік және қалалық маңызы бар іскерлік және коммерциялық кәсіпорындар аймағы
Ц - 3
Аудан көлеміндегі халыққа қызмет көрсету аймағы
Ц - 4с
Спорттық-тамашалау мақсатындағы объектілерді арнайы коммерциялық пайдалану аймағы
Ц -4от
Қоғамдық-көлік мақсатындағы объектілерді арнайы коммерциялық пайдалану аймағы
Ц - 4т
Сауда мақсатындағы объектілерді арнайы коммерциялық пайдалану аймағы
Ц - 5м
Медициналық мақсаттағы объектілерді арнайы коммерциялық емес пайдалану аймағы
Ц - 5н
Оқыту және ғылыми мақсаттағы объектілерді арнайы коммерциялық емес пайдалану аймағы
Ц - 5к
Мінажат ету мақсатындағы объектілерді арнайы коммерциялық емес пайдалану аймағы
ТҰРҒЫН АЙМАҚТАР
Ж-1
Жеке үйлер бар азқабатты құрылыс аймағы
Ж-1и
Қаланың тарихи бөлігінде жеке үйлер бар азқабатты құрылыс аймағы
Ж-2
Азқабатты аралас тұрғын құрылыс аймағы
Ж-3

Зона среднеэтажной жилой застройки 3-6 этажей
Ж-4
Зона многоэтажной жилой застройки 5-16 этажей
Ж-5
Зона планируемого жилья, резервные территории
ЗОНЫ РЕКРЕАЦИИ
Р-1
Зона центра рекреационных территорий
Р-2
Зона парков, бульваров, набережных
Р-3
Зона природных ландшафтов
Р-4
Зона садово-дачных участков и коллективных садов
Р-5
Санитарно-защитное озеленение
Р-6
Зона земель сельскохозяйственного назначения
ПРОМЫШЛЕННО-КОММУНАЛЬНЫЕ ЗОНЫ
ПК-1
Зона предприятий и складов V-IV классов вредности (санитарно-защитные зоны - до 100 м)
ПК-2
Зона предприятий и складов III класса вредности (санитарно-защитные зоны - до 300 м)
ПК-3
Зона предприятий и складов II-I классов вредности (санитарно-защитные зоны - до 500 м и более)
СПЕЦТЕРРИТОРИИ
С
Зона объектов специального назначения
Л
Зона логистики
6. Транспортная инфраструктура
Увеличение транспортно-транзитного потенциала города за счет строительства через Актобе международной трассы транспортного коридора «Западная Европа – Западный Китай», железнодорожной линии «Хромтау – Алтынсарино» определяет необходимость значительного развития улично-дорожной сети, современных транспортно-пересадочных узлов, транспортной логистики. К ним относятся:
1) формирование внешней обводной кольцевой автодороги, состоящей из автодорог международного и республиканского значения («Западная Европа-Западный Китай» и «Самара – Шымкент») по границе города;
2) организация новых и реконструкция существующих магистралей городского и районного значения с формированием внутренней кольцевой магистрали вокруг зоны сложившейся застройки в сочетании с городскими диаметрами и хордовыми направлениями;
3) создание многофункционального общественно-транспортного центра в районе железнодорожного вокзала с переносом его основных общественно-транспортных функций по другую сторону от железнодорожной магистрали в районе Москвы;
4) развитие системы транспортно-логистических центров (Южного на базе существующего и нового Северного в месте пересечения транснационального коридора «Западная Европа - Западный Китай» с дифференциацией их функций);
5) разворот взлетно-посадочной полосы аэропорта на 68 градусов до 2020 года с целью устранения шумового дискомфорта существующей застройки и возможности территориального развития города в юго-западном и северо-восточном направлениях. Предусматриваются следующие мероприятия, являющиеся логическим продолжением проектных в рамках Генерального плана:
1) создание международного авиационного центра в сочетании с деловыми учреждениями и выставочными комплексами;
2) создание железнодорожных обводов для пропуска транзита и формирование нового железнодорожного узла в районе села Бестамак с сортировочной станцией;

3-6 қабатты ортақабатты тұрғын құрылыс аймағы
Ж-4
5-16 қабатты көпқабатты тұрғын құрылыс аймағы
Ж-5
Жоспарлы тұрғын үй аумағы, резервтегі аумақтар
РЕКРЕАЦИЯ АЙМАҚТАРЫ
Р-1
Рекреациялық аумақтар орталығының аймағы
Р-2
Саябақтар, бульварлар, жағалаулар аймағы
Р-3
Табиғи ландшафттар аймағы
Р-4
Бақша-саяжай телімдері мен ұжымдық саяжайлар аймағы
Р-5
Санитариялық-қорғаныштық көгалдандыру
Р-6
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер аймағы
ӨНЕРКӘСІПТІК – КОММУНАЛЫҚ АЙМАҚТАР
ПК-1
Зияндылықтың V-Iv класына жататын кәсіпорындар мен қоймалар аймағы (санитариялық-қорғаныш аймақтары - 100 метрге дейінгі).
ПК-2
Зияндылықтың III класына жататын кәсіпорындар мен қоймалар аймағы (санитариялық-қорғаныш аймақтары – 300 метрге дейінгі).
ПК-3
Зияндылықтың II-I класына жататын кәсіпорындар мен қоймалар аймағы (санитариялық-қорғаныш аймақтары - 500 метрге дейінгі және одан да алыс).
АРНАЙЫ АУМАҚТАР
С
Арнайы мақсаттағы объектілер аймағы
Л
Логистика аймағы
6. Көлік инфрақұрылымы
Ақтөбе арқылы «Батыс Еуропа-Батыс Қытай» көлік дәлізі халықаралық трассасын салу, Хромтау – Алтынсарин теміржол желісін салу есебінен қаланың көлік-транзиттік әлеуетін ұлғайту көше-жол желісін, заманауи тасымалдау-қайта отырғызу тораптарын, көлік логистикасын айтарлықтай дамыту қажеттілігін айқындайды. Оларға мыналар жатады:
1) қала шекарасында халықаралық және республикалық маңызы бар («Батыс Еуропа-Батыс Қытай» және «Самара-Шымкент») автожолдардан тұратын сыртқы айналма автожол салу;
2) қала диаметрлерімен және хордалық бағыттармен үйлестіріп, қалыптасқан құрылыс аймағының төңірегінде ішкі айналма магистралін салу арқылы қалалық және аудандық маңызы бар жаңа магистральдарды ұйымдастыру және қазіргілерін қайта салу;
3) теміржол вокзалы ауданында көпбейінді қоғамдық-көлік орталығын құру, оның негізгі қоғамдық-көлік функцияларын Мәскеу ауданындағы теміржол магистралінен басқа жаққа қарай көшіру;
4) көлік-логистикалық (функцияларын саралап, қазіргі және жаңасының базасында Оңтүстік, Батыс Еуропа-Батыс Қытай трансұлттық дәлізінің қиылысқан жерінде Солтүстік) орталықтар жүйесін дамыту;
5) қазіргі құрылыстың шу қолайсыздығын жою және қаланы оңтүстік-батыс және солтүстік-шығыс бағыттарында аумақтық дамыту мақсатында 2020 жылға дейін әуежайдың ұшу-қону жолағын 68 градусқа бұру. Есептік мерзіммен Бас жоспар шеңберінде қисынды жалғасы болып табылатын төмендегідей іс-шаралар көзделуде:
1) іскерлік мекемелермен және көрме кешендерімен үйлестіріп, халықаралық авиациялық орталық құру;
2) транзит өткізу үшін теміржол айналмаларын жасау және сұрыптау станциясы бар Бестамақ ауылының аумағында жаңа теміржол торабын құру;

3) формирование общественно-транспортных узлов на основе станций беспересадочного пригородно-городского рельсового транспорта станций «Жинишке», «Бульвар Абая», «Проспект А. Молдагуловой», «Автовокзал», «Центральный вокзал», «улица Оренбургская».
7. Инженерная инфраструктура
1. Водоснабжение
Акционерное общество «Акбулак» осуществляет водоснабжение города Актобе из двадцати девяти подземных водозаборов общей проектной производительностью 188,128 тыс. м3/сут.
Схема хозяйственно-питьевого водоснабжения сохраняется по существующей схеме с использованием подземных вод Верхне-Каргалинского, Кундактыкырского, Илекских Правобережного и Левобережного, а также Тамдинского водозаборов. Водоснабжение с учетом технологических нужд промышленных предприятий принято из подземных вод месторождений с утвержденными запасами.
Общий баланс подземных вод в районе города Актобе с утвержденными запасами составляет 424,3 тыс м3/ сут, что обеспечивает потребности в воде на 2030 год.
Среднесуточное водопотребление воды для хозяйственно-питьевых целей на 2020 год составит 117896 м3/сут., на расчетный срок - 157822 м3/сут.
2. Водоотведение
Объемы водоотведения по городу Актобе к 2020 году составят 102829 м3/сут. на расчетный срок – 139600 м3/сут.
Сточные воды города системой существующих и проектируемых самотечных коллекторов и напорных трубопроводов, обслуживаемые канализационными насосными станциями, отводятся на сооружения механической и полной искусственной биологической очистки стоков с дальнейшей утилизацией очищенных стоков и повторного открытого промышленного водоснабжения.
3. Теплоснабжение
Система теплоснабжения города Актобе является одной из самых сложных систем инженерной инфраструктуры города.
Преобладающее развитие получила система теплофикации на базе акционерного общества «Актобе ТЭЦ-1», которая обеспечивает 45 % общей тепловой нагрузки города.
Установленная (располагаемая) мощность акционерного общества «Актобе ТЭЦ-1» станции на 1 января 2015 года составила: электрическая - 88 МВт (82,8 МВт); тепловая - 877 Гкал/ч (653 Гкал/ч).
Располагаемая тепловая мощность определена с учетом ограничений мощности водогрейных котлов (255 Гкал/ч) по утвержденному температурному графику 110-70оС.
Тепловая энергия в виде технологического пара отпускается заводу хромовых соединений на технологические нужды.
В настоящее время все оборудование акционерного общества «Актобе ТЭЦ-1» находится в удовлетворительном состоянии.
Электростанция Актюбинского завода ферросплавов (ЭС АЗФ ТНК «Казхром») является блок-станцией ферросплавного завода, весь полезный отпуск электрической и тепловой энергии которой направлен на производственные нужды завода. Реализация электро-, теплоэнергии сторонним потребителям не производится.

3) «Жіңішке», «Абай гүлзары», «Ә.Молдағұлова даңғылы», Автовокзал, Орталық вокзал, «Орынбор көшесі» станцияларының қайта отырғызатын қала маңы-қалалық рельсті көлік станциялары негізінде қоғамдық-көлік тораптарын құру.
7. Инженерлік инфрақұрылым
1. Сумен жабдықтау
«Ақбұлақ» акционерлік қоғамы Ақтөбе қаласын сумен жабдықтауды жалпы жобалық өнімділігі тәулігіне 188,128 мың м3 болатын жиырма тоғыз жерасты су тоғанын жүзеге асырады.
Шаруашылық ауызсумен жабдықтау схемасы Жоғары Қарғалы, Құндақтықыр, Елек Оң және Сол жақ жағалауының, сондай-ақ Тамды су тоғандарының жерасты суын пайдалану арқылы қазіргі схема бойынша сақталады. Сумен жабдықтау өнеркәсіп кәсіпорындарының технологиялық қажеттіліктері ескеріле отырып, бекітілген қорлармен жерасты сулары кенорындарынан алынған.
Ақтөбе қаласының аумағындағы бекітілген қорлары бар жерасты суларының жалпы теңгерімі тәулігіне 424,3 мың м3 құрайды, бұл 2030 жылға дейін суға мұқтаждықты қамтамасыз етеді.
Шаруашылық-ауызсу мақсатында орташа тәуліктік су тұтыну 2020 жылы тәулiгiне 117896 м3, есепті мерзімде тәулiгiне 157822 м3 құрайды.
2. Су бұру
Ақтөбе қаласында су бұру көлемi 2020 жылға қарай тәулiгiне 102829 м3, есепті мерзімде тәулiгiне 139600 м3 құрайды.
Қолданыстағы және жобаланып жатқан өздiгінен ағатын коллекторлар мен кәрiздiк сорғы станциялары арқылы қызмет көрсетiлетiн қысымды құбырлардың жүйесi бар қаланың ағын сулары тазартылған ағындарды одан әрi өңдей отырып механикалық және толық жасанды биологиялық тазалау ғимараттарына және қайтадан ашық өндірістік сумен жабдықтауға бұрылады.
3. Жылумен жабдықтау
Ақтөбе қаласын жылумен жабдықтау жүйесі қаланың инженерлік инфрақұрылымының ең күрделі жүйелерінің бірі болып табылады.
«Ақтөбе 1-ЖЭО» акционерлік қоғамының базасында жылыту жүйесі барынша дами түсті, ол қаланың жалпы жылу жүктемесінің 45 %-ын қамтамасыз етеді.
«Ақтөбе 1-ЖЭО» акционерлік қоғамы станциясының 2015 жылғы 1 қаңтарда белгіленген (қолда бар) электр қуаттылығы – 88 МВт (82,8 МВт); жылу қуаты – 877 Гкал/сағ (653 Гкал/сағ) құрады.
Қолда бар жылу қуаты 110-700С бекітілген температура графигі бойынша су жылытатын қазандықтар қуатының шектеулігі ескеріле отырып (255 Гкал/сағ) айқындалған.
Технологиялық бу түріндегі жылу энергиясы технологиялық мұқтаждықтар үшін хром қосылыстары зауытына жіберіледі.
Қазіргі уақытта «Ақтөбе 1-ЖЭО» акционерлік қоғамының барлық жабдығы қанағаттанарлық жағдайда.
Ақтөбе ферроқорытпа зауытының электр станциясы («Қазхром» ТҰК акционерлік қоғамы АФЗ ЭС) ферроқорытпа зауытының блок-станциясы болып табылады, электр және жылу энергиясының күллі пайдалы жіберілуі зауыттың өндірістік мұқтаждықтарына бағытталған. Бөгде тұтынушыларға электр-жылу энергиясын сату жүргізілмейді.

В настоящее время в городе насчитывается более 150 котельных различной мощности и принадлежности, из них: 100 промышленных и 50 коммунальных, в том числе 23 котельные находятся на балансе теплоснабжающей организации акционерного общества «Трансэнерго».
Транспорт тепла от акционерного общества «Актобе ТЭЦ-1» до потребителей осуществляется акционерным обществом «Трансэнерго» по магистральным и распределительным тепловым сетям.
Всего в ведении акционерного общества «Трансэнерго» находится около 165 км магистральных и распределительных тепловых сетей. Регулирование отпуска тепла потребителям от акционерного общества «Актобе ТЭЦ-1» осуществляется по температурному графику 110-70оС.
Ожидаемый прирост тепловых нагрузок города Актобе в период до 2030 года приведен ниже в таблице.
Таблица 4
Потребители
Прирост тепловых нагрузок, Гкал/ч
первая очередь
расчетный срок
всего за период
Пар, т/ч
Гор.вода, Гкал/ч
Пар, т/ч
Гор.вода, Гкал/ч
Пар, т/ч
Гор.вода, Гкал/ч
1
2
3
4
5
6
7
Жилая застройка

Қалада қазіргі уақытта қуаты түрлі және әртүрлі жердің қарамағындағы, 150-ден аса, соның ішінде 100 өнеркәсіптік және 50 коммуналдық қазандық, соның ішінде «Трансэнерго» акционерлік қоғамының жылумен жабдықтайтын ұйымының теңгерімінде 23 қазандық бар.
«Ақтөбе 1-ЖЭО» акционерлік қоғамынан жылуды тұтынушыларға таратуды «Трансэнерго» акционерлік қоғамы магистральдық және таратушы жылу желілері бойынша жүзеге асырады.
«Трансэнерго» акционерлік қоғамының қарамағында барлығы шамамен 165 км магистральдық және таратушы жылу желілері бар. «Ақтөбе 1-ЖЭО» акционерлік қоғамынан тұтынушыларға жылу жіберуді реттеу 110-700С температура графигі бойынша жүзеге асырылады.
2030 жылға дейінгі кезеңде күтілетін Ақтөбе қаласының жылу жүктемелерінің өсуі төмендегі кестеде келтірілген.
4-кесте
Тұтынушылар
Жылу жүктемелерінің өсуі, Гкал/сағ
бірінші кезек
есептелген мерзім
барлық кезеңге
Бу, т/с
Ыстық су, Гкал/сағ
Бу, тсч
Ыстық су, Гкал/сағ
Бу, т/с
Ыстық су, Гкал/сағ
1
2
3
4
5
6
7
Тұрғын үй құрылысы

129
Для передачи тепла от теплоисточников в районы новой застройки потребуются реконструкция и модернизация существующих магистральных тепловых сетей и опережающее строительство новых:
1) реконструкция магистральных тепловых сетей протяженностью 3 км, в том числе на первую очередь – 1,5 км;
2) строительство магистральных тепловых сетей протяженностью 25 км, в том числе на первую очередь – 7 км.
Потребители, проживающие в существующих малоэтажных зданиях, должны переходить постепенно на современные автономные системы теплоснабжения, которые должны к расчетному сроку заменить устаревшие отопительные установки традиционного типа.
4. Электроснабжение
Электроснабжение потребителей города Актобе осуществляется от собственных источников электрической и тепловой энергии акционерного общества «Актобе ТЭЦ», электростанции Актюбинского завода ферросплавов (ЭС АЗФ ТНК «Казхром»), дефицит электрической мощности покрывается от электростанций Единой электроэнергетической системы Казахстана по сетям 220-500 кВ, распределение электроэнергии осуществляется на напряжение 10 кВ.
Рассматриваемый энергоузел имеет электрические связи напряжением 500, 220, 110 кВ с Единой электроэнергетической системой Казахстана и Объединенной энергетической системой Урала (Российская Федерация).
Связь с Единой электроэнергетической системой Казахстана осуществляется по воздушной линии (далее – ВЛ) 500 кВ «Житикара – Ульке».
Связь с Объединенной энергетической системой Урала осуществляется:

129
Жылу көздерінен жаңа құрылыс аудандарына жылу беру үшін қазіргі магистральдық жылу желілерін қайта салу және жаңғырту, жаңаларын жеделдете салу қажет болады:
1) ұзындығы 3 км, оның ішінде бірінші кезекте 1,5 км болатын магистральдық жылу желілерін қайта салу;
2) ұзындығы 25 км, оның ішінде бірінші кезекте 7 км болатын магистральдық жылу желілерін салу.
Қазіргі аз қабатты ғимараттарда тұратын тұтынушылар біртіндеп заманауи автономды жылумен жабдықтау жүйелеріне өтуге тиіс, олар есептеу мерзіміне қарай дәстүрлі типтегі ескірген жылыту қондырғыларын ауыстыруы керек.
4. Электрмен жабдықтау
Ақтөбе қаласының тұтынушыларын электрмен жабдықтау «Ақтөбе ЖЭО» акционерлік қоғамының, Ақтөбе ферроқорытпа зауытының («Қазхром» ТҰК) электр және жылу энергиясының өзіндік көздерінен жүзеге асырылады, электр қуатының тапшылығы Қазақстанның бірыңғай электр энергетика жүйесінің электростанцияларынан 220-500 кВ желілері арқылы жабылады, электр энергиясын тарату 10 кВ кернеуде жүзеге асырылады.
Қарастырылып отырған энергия торабының кернеуі 500, 220, 110 кВ болатын Қазақстанның бірыңғай электр энергия жүйесімен және Орал бірлескен энергетика жүйесімен (Ресей Федерациясы) электр байланысы бар.
Қазақстанның бірыңғай электр энергия жүйесімен байланыс 500 кВ болатын «Жетіқара – Өлке» әуе желісі (бұдан әрі – ӘЖ) арқылы жүзеге асырылады.
Орал бірлескен энергетика жүйесімен байланыс:

1) на напряжении 220 кВ по трем ВЛ: «Новотроицкая – Ульке»; «Орск – Актюбинская»; «Орск – Кемпирсай – Актюбинская»;
2) на напряжении 110 кВ по ВЛ «Актюбинская – Каратугай – Яйсан – Акбулак».
Собственными источниками электрической и тепловой энергии рассматриваемого энергоузла являются Актюбинская ТЭЦ и электростанция Актюбинского завода ферросплавов акционерного общества ТНК «Казхром», расположенные в северной части города.
Акционерное общество «Актобе ТЭЦ» мощностью 88 МВт – основной источник покрытия тепловых и электрических нагрузок города.
Электростанция Актюбинского завода ферросплавов мощностью 135 МВт осуществляет электроснабжение только данного предприятия.

1) 220 кВ кернеуде үш ӘЖ «Новотроицк – Өлке; «Орск – Ақтөбе»; «Орск – Кемпірсай – Ақтөбе» арқылы;
2) 110 кВ кернеуде «Ақтөбе – Қаратоғай – Жайсаң – Ақбұлақ» ӘЖ арқылы жүзеге асырылады.
Қаланың солтүстік бөлігінде орналасқан Ақтөбе ЖЭО және «Қазхром» ТҰК акционерлік қоғамы Ақтөбе ферроқорытпа зауытының электр станциясы қарастырылып отырған энергия торабының электр және жылу энергиясының өзіндік көздері болып табылады.
Қуаты 88 МВт болатын «Ақтөбе ЖЭО» акционерлік қоғамы – қаланың жылу және электр жүктемелерін жабатын негізгі көзі.
Ақтөбе ферроқорытпа зауытының қуаты 135 МВт болатын электр станциясы тек осы кәсіпорынды ғана электрмен жабдықтауды жүзеге асырады.

C вводом ВЛ 500 кВ «Житикара – Ульке» в 2009 году Актюбинский энергоузел вошел в объединенную энергосистему Казахстана.
Опорной подстанцией в рассматриваемом районе является ПС 500/220/35 кВ Ульке с автотрансформатором (АТ) мощностью (1х(3х167)+167) МВА и фазоповоротным трансформатором 220/220 кВ (ФПТ) мощностью 400 МВА, который должен осуществлять перераспределение потоков мощности между ВЛ 220 кВ с Российской Федерации и ВЛ 500 кВ «Житикара – Ульке» с ее загрузкой до 70 % от суммарного перетока в сечении при условии сохранения параллельной работы с Единой электроэнергетической системой Российской Федерации, однако по ряду технических причин имеются ограничения по управлению.

500 кВ болатын «Жетіқара – Өлке» ӘЖ-ның енгізілуімен Ақтөбе энергия торабы 2009 жылы Қазақстанның біріккен энергия жүйесіне енді.
Қарастырылып отырған ауданда МВА қуатты (1х(3х167)+167) автотрансформаторы (АТ) және 220/220 кВ фаза бұратын трансформаторы бар (ФПТ) қуаты 400 МВА 500/220/35 кВ Өлке ІС тірек кіші станция болып табылады, ол Ресей Федерациясының бірыңғай электр энергия жүйесімен қатар жұмыс істеу сақталған жағдайда қимасында жиынтықты асыра өткізудің 70 %-ына дейін жүктей отырып, РФ-дан 220 кВ ӘЖ және «Жетіқара – Өлкеден» 500 кВ ӘЖ арасындағы қуат ағындарын қайта бөлуді жүзеге асыруға тиіс, алайда бірқатар техникалық себептер бойынша басқаруда шектеулер бар.

На территории города размещаются 2 электрические подстанции 220 кВ и 10 подстанций 110 кВ, суммарной установленной мощностью 1364,9 МВА.
Опорной подстанцией является подстанция 220/110/10 кВ Актюбинская с АТ мощностью 2х200 МВА и линейно-регулировочными трансформаторами 10/10 кВ мощностью 2х16 МВА.
Практически все городские подстанции 110 кВ двухтрансформаторные, присоединены к ВЛ 110 кВ по блочным схемам. Анализ приведенных данных показывает, что большинство городских подстанций морально и физически устарело. К наиболее устаревшим относятся подстанции: Молзавод, Илекская, Городская, Жилгородок, ГПП.
Суммарные электрические нагрузки представлены ниже в таблице:
Таблица 6
МВт
Наименование
Существующая
1 очередь
Расчетный срок
1
2
3
4

Қала аумағында жиынтықты белгіленген қуаты 1364,9 МВА болатын 220 кВ 2 электр кіші станциясы мен 110 кВ 10 электр кіші станциясы орналастырылады.
Қуаты 2х200 МВА АТ және қуаты 10/10 кВ 2х16 МВА желілік-реттеу трансформаторлары бар 220/110/10 кВ Ақтөбе кіші станциясы тірек кіші станция болып табылады.
Іс жүзінде барлық қалалық 110 кВ болатын қос трансформаторлық кіші станциялар блок схемалар бойынша 110 кВ ӘЖ-ге қосылған. Келтірілген деректерге жасалған талдау қалалық кіші станциялардың көпшілігі моральдық және физикалық тұрғыдан ескіргенін көрсетіп отыр. Мейлінше ескірген кіші станцияларға: Сүт зауыты, Елек, қалалық, Тұрғын үй қалашығы, НТП жатады.
Жиынтықты электр жүктемелері төмендегі кестеде келтірілген:
6-кесте МВт
Атауы
Қазіргі
1-кезек
Есептеу мерзімі
1
2
3
4

5. Газоснабжение
В настоящее время газоснабжение города Актобе осуществляется в основном нефтяным попутным газом Жанажолского месторождения через магистральный газопровод «Бухара-Урал» в связи с прекращением подачи природного газа из Узбекистана.
Сетевой газ распределяется через газораспределительные станции ГРС-1, ГРС-2 и ГРС-3, расположенные в Северо-западном и Южном районах города. Выходное давление газа из газораспределительной станции высокое - I, II категории.
В настоящее время практически завершена газификация города сетевым газом. Газифицирован весь жилой сектор, переведены на сетевой газ все крупные, средние и малые источники тепла и промышленные предприятия. Самыми крупными из них являются акционерное общество «Актобе ТЭЦ-1», электростанция Актюбинского завода ферросплавов (ЭС АЗФ ТНК «Казхром»), товарищество с ограниченной ответственностью «Актюбинский рельсобалочный завод», Индустриальная зона и др.
Основные направления использования газа:
1) населением на хозяйственно-бытовые нужды, в том числе на местное отопление в усадебных домостроениях;
2) коммунально-бытовые нужды;
3) как основной вид топлива для теплоэнергоисточников;
4) промышленные нужды.
На расчетные сроки существующая схема распределения газа для всех типов потребителей сохранится. Районы новой застройки будут снабжаться газом от существующей системы газоснабжения города с прокладкой новых участков газопроводов и строительством новых газорегуляторного пункта и шкафного газорегуляторного пункта.
В зонах многоэтажной застройки на новых территориях развития Западного, Каргалинского, Восточного, а также реконструируемых территориях Центрального и Илекского планировочных районов распределительные газовые сети предусматривается устраивать из сетей среднего и низкого давления, преимущественно из полиэтиленовых труб.
Газовые сети на территориях реконструкции, особенно низкого давления, подлежат демонтажу и будут запроектированы заново согласно планам новой застройки.
В то же время мощности существующих автоматических газораспределительных станций (далее – АГРС) ограничены, станции работают на пределе своих возможностей.
Генеральным планом предусматривается перенос газовой распределительной станции (ГРС-1), расположенной в границах жилой застройки юго-западной части города, что обусловлено недостаточной пропускной способностью в связи с увеличением числа потребителей, моральной и физической изношенностью оборудования, необходимостью повышения безопасности населения.

5. Газбен жабдықтау
Қазіргі уақытта Ақтөбе қаласын газбен жабдықтау Өзбекстаннан табиғи газ берудің тоқтатылуына байланысты негізінен «Бұқара-Орал» магистральды газ құбыры арқылы Жаңажол кен орнындағы мұнай iлеспе газымен жүзеге асырылады.
Желілік газ қаланың Солтүстік-батыс және Оңтүстік аудандарында орналасқан 1-ГТС және 2-ГТС, 3-ГТС газ таратқыш станциялары арқылы таратылады. Газ тарату станциясынан газдың шығу қысымы жоғары - I, II сыныпты.
Қазіргі уақытта қаланы желілік газбен газдандыру іс жүзінде аяқталды. Барлық тұрғын үй секторы газдандырылды, барлық ірі, орта және шағын жылу көздері мен өнеркәсіп кәсіпорындары желілік газға көшірілді. Олардың ішінде ең ірілері «Ақтөбе 1-ЖЭО» АҚ, Ақтөбе ферроқорытпа зауытының электр станциясы («Қазхром» ТҰК АФЗ ЭС), «Ақтөбе рельсті арқалық зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Индустриалық аймақ және басқалары.
Газды пайдаланудың негізгі бағыттары:
1) халықтың шаруашылық-тұрмыстық мұқтаждықтары, оның ішінде усадьбалық типтегі үйлерді жергілікті жылыту;
2) коммуналдық-тұрмыстық мұқтаждықтар;
3) жылу энергиясы көздеріне арналған отынның негізгі түрі ретінде;
4) өнеркәсіптік мұқтаждықтар.
Газ таратудың қазіргі схемасы тұтынушылардың барлық типтері үшін есептеу мерзімдеріне сақталады. Жаңа құрылыс аудандары газ құбырларының жаңа учаскелерін салу және жаңа газ реттеу пункті мен шкафтық газ реттеу пунктінің құрылысы арқылы қаланы газбен жабдықтаудың қазіргі жүйесінен алынатын газбен жабдықталады.
Батысты, Қарғалыны, Шығысты дамытудың жаңа аумақтарындағы, сондай-ақ жоспарлау аудандарының қайта салынатын Орталық және Елек аумақтарындағы көпқабатты құрылыс аймақтарында газ тарату желілерін қысымы орта және төмен желілерден, көбінесе полиэтилен құбырларынан жасау көзделуде.
Қайта салу аумақтарындағы, әсіресе қысымы төмен газ желілері бөлшектенуге жатады және жаңа құрылыс жоспарларына сәйкес қайтадан жобаланады.
Сонымен бірге қолданыстағы автоматты газ тарату станциялары (бұдан әрі – АГТС) қуаты шектелген, станциялар өз мүмкіндіктерінің шегінде жұмыс істейді.
Бас жоспарда қаланың Оңтүстік-Батыс бөлігіндегі тұрғын үй құрылысы шекарасында орналасқан газ тарату станциясын (1-ГТС) көшіру көзделген, ол тұтынушылар санының өсуіне байланысты өткізу қабілетінің жеткіліксіздігімен, жабдықтардың моральдық және физикалық тозуымен, халықтың қауіпсіздігін арттыру қажеттілігіне негізделген.

200
973
215
88
670
Примечания:
* - расчетные значения;
2*- из них в 1-очередь строительства подлежат демонтажу порядка 42 шт и 73 км;
3* - обвод новой взлетной полосы газопроводами высокого давления (16 км) и выходные газопроводы из АГРС-1 (10 км);
4* - длина газопровода высокого давления 1,2 МПа (18 км), передаваемого на баланс КТГ-Аймак от УМГ.
6. Телефонизация
Телефонизация существующей застройки города Актобе осуществляется от электронных АТС, принадлежащих акционерному обществу «Казахтелеком» и ряда ведомственных автоматических телефонных станций. В настоящее время весь город Актобе охвачен сетью мультисервисного доступа. В городе установлены МАД Litespan, монтированная емкость которого 22388 номеров, задействованная – 18846 номеров, и МАД Iskratel, монтированная емкость которого 9664 номеров, задействованная – 5861 номер.

200
973
215
88
670
Ескертпелер: * - есептік мәндері;
2* - құрылыстың 1-кезегінде олардың шамамен 42 дана және 73 км бөлшектенуге жатады;
3* - жаңа ұшу жолағын қысымы жоғары газ құбырларымен (16 км) және 1-АГРС шығатын газ құбырларымен (10 км) айналдыру;
4* - МГБ-дан КТГ-Аймақ теңгеріміне берілетін қысымы жоғары 1,2 МПа газ құбырының ұзындығы (18 км).
6. Телефондандыру
Ақтөбе қаласының қолданыстағы құрылыстарын телефондандыру «Қазақтелеком» акционерлік қоғамына тиесілі электрондық АТС-тен және бірқатар ведомстволық автоматты телефон станциялары арқылы жүзеге асырылады. Қазіргі уақытта барлық Ақтөбе қаласы мультисервистік қолжетімділік желісімен қамтылған. Қалада монтаждалған сыйымдылығы 22388 нөмір болатын, қолданыстағы – 18846 нөмірді құрайтын Litespan МАҚЖ және монтаждалған сыйымдылығы 9664 нөмірді, қолданыстағы – 5861 нөмірді құрайтын Iskratel МАҚЖ орнатылған.

Общая монтированная емкость телефонной сети города Актобе составляет 104677 номеров, задействованных – 90311 номеров. Линейные сооружения магистральной телефонной сети строятся на шкафной системе с элементами зоны прямого питания. Общая длина кабельной линии связи составляет 1613,963 м.
В целях решения вопроса по организации в городе Актобе безотказной зоны по спросу на услуги телефонии на территории города развернута сеть беспроводного доступа CDMA, которая позволяет обеспечить население телефонной связью в любом районе областного центра, включая пригородную зону.
Согласно расчетам общая емкость городской телефонной станции города Актобе (в пределах рассматриваемой территории) должна составить:
1) на первую очередь - 142139 номеров;
2) на расчетный срок – 197346 номеров.
Телефонную сеть города в ближайшем будущем предлагается строить исходя из требований времени – радикальной модернизации ТфОП, поддерживающей практически неограниченный набор услуг. Это эффективно реализуется при использовании MPLS сетей.
Проектом предусматривается строительство в новых районах сетей NGN и РОN. Увеличение емкости телефонной сети до расчетных величин в период первой очереди намечается за счет использования резервных номеров и строительства выносных концентраторов или мультисервисных абонентских доступов (МАД), в перспективе – строительства новой автоматической телефонной станции большой емкости и инновационными возможностями.
Транспортную сеть предполагается выполнять с помощью волоконно-оптической телефонной связи. Проектом предусматриваются строительство на новых территориях и расширение в существующих районах города оптических сетей FTTx (FTTH/FTTB), направленных на увеличение скорости доступа к сети интернет – услуг широкополосного доступа в интернет.
Телевидение и радиофикация.
В городе Актобе «Актюбинской областной дирекцией телекоммуникаций» филиала «Казахтелеком» внедрены услуги интерактивного цифрового телевидения ID TV.
В связи с переходом на цифровые технологии предполагается увеличить число передающих телесигналов.
Проектом предусматривается развитие эфирного радиовещания, включающего в себя систему оповещения населения в случае чрезвычайных ситуаций.
8. Инженерная подготовка и инженерная защита территории
1. Санитарная очистка
Городской полигон твердых бытовых отходов товарищества с ограниченной ответственностью «Актобе Таза Кала» расположен на северо-западной окраине города Актобе в промышленной зоне на расстоянии 10 км от центра, территория которого составляет 60,2 га.
По «Обоснованию инвестиций и проектам модернизации системы управления твердыми бытовыми отходами в городе Актобе» (заключение государственной экспертизы № 04-0727/13 от 10 декабря 2013 года), разработанному акционерным обществом «Казахский Водоканалпроект», предусматриваются:

Ақтөбе қаласының жалпы монтаждалған телефон желісінің сыйымдылығы 104677 нөмірді, қолданыстағы – 90311 нөмірді құрайды. Магистральдық телефон желісінің желілік құрылыстары тікелей қоректендіру аймағының элементтерімен шкаф жүйесінде салынуда. Байланыстың кабель желісінің жалпы ұзындығы 1613,963 м құрайды.
Ақтөбе қаласында телефон қызметіне сұраныс бойынша бас тартпайтын аймақты ұйымдастыру мәселесін шешу мақсатында қала аумағында CDMA сымсыз қолжетімділік желісі орнатылуда, бұл қала маңындағы аймақты қоса алғанда, облыс орталығының кез-келген ауданында халықты телефон байланысымен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Есептеулерге сәйкес Ақтөбе қаласының қалалық телефон станциясының жалпы сыйымдылығы (қаралып отырған аумақ шегінде):
1) бірінші кезекте 142139 нөмірді;
2) есепті мерзімде – 197346 нөмірді құрауға тиіс.
Қаланың телефон желісін таяудағы болашақта уақыт талаптарына байланысты – қызмет көрсетудің іс жүзінде шектелмеген жиынтығын қолдайтын ТфОП түбегейлі жаңғырту арқылы құру көзделуде. Бұл MPLS желілерін пайдалану кезінде тиімді іске асырылуда.
Жобада жаңа аудандарда NGN и РОN желілерін құру көзделген. Телефон желісінің сыйымдылығын резервтік нөмірлерді және көшпелі концентраторларды немесе мультисервистік абоненттік қолжетімділікті (МАҚ) пайдалану, болашақта – сыйымдылығы үлкен және инновациялық мүмкіндіктері бар жаңа автоматты телефон станциясын салу есебінен бірінші кезек кезеңінде есепті мөлшерге дейін ұлғайту жоспарлануда.
Көлік желісін Талшық-оптикалық телефон байланысының көмегімен орындау көзделуде. Жобада жаңа аумақтарда және қаланың қазіргі аудандарында Интернетке кеңжолақты қолжетімділік интернет қызметтеріне қол жеткізу жылдамдығын ұлғайтуға бағытталған FTTx (FTTH/FTTB) оптикалық желілерін салу және кеңейту көзделген.
Телевидение және радиофикация.
Ақтөбе қаласында «Қазақтелеком» филиалының «Ақтөбе облыстық телекоммуникациялар дирекциясы» ID TV интерактивті сандық телевидение қызметтерін енгізді.
Сандық технологияларға көшуге байланысты теле сигналдарды беретіндердің санын ұлғайту болжануда.
Жобада төтенше жағдайлар кезінде халықты хабарлау жүйесін қамтитын эфирлік радиохабар таратуды дамыту көзделуде.
8. Аумақты инженерлiк дайындау және инженерлiк корғау
1. Санитариялық тазарту
Қатты тұрмыстық қалдықтардың қалалық полигоны «Ақтөбе Таза Қала» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі Ақтөбе қаласының солтүстік-батыс шетінде өнеркәсіптік аймақта орталықтан 10 км қашықтықта орналасқан, оның аумағы 60,2 га құрайды.
«Қазақ Су арнасы жобасы» акционерлік қоғамы әзірлеген «Ақтөбе қаласында қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жүйесін инвестициялау негіздемелері және жаңғырту жобалары» (2013 жылғы 10 желтоқсандағы Мемлекеттік сараптаманың № 04-0727/13 қорытындысы) бойынша мыналарды көздейді:

1) сбор и транспортировка;
2) сортировка и переработка:
а) мощность завода по механизированной сортировке отходов – 75064 т/год;
б) мощность цеха по переработке пластмасс – 12643 т/год;
в) количество получаемого компоста – 15000 т/год.
Полигон захоронения:
1) общая площадь земельного участка – 60,2 га.
2) общая площадь зданий и сооружений – 571,475м2.
2. Инженерная подготовка территории
Исходя из инженерно-геологических и гидрогеологических условий, инженерная подготовка города Актобе предусматривает: понижение уровня грунтовых вод, организацию поверхностного стока, организацию полива зеленых насаждений, защиту территорий от затопления паводковыми водами реки Илек с благоустройством береговой полосы.
Вертикальная планировка
Проектируемая территория представлена сравнительно ровной поверхностью с уклоном в сторону рек Илек и Каргалы. Лишь на побережье реки Илек жилой массив «Жасыл - Тобе» размещается на холмистой поверхности с перепадом высот от 40 до 45 метров. Генеральным планом намечается проведение выборочной вертикальной планировки под зданиями, сооружениями, на некоторых участках проездов и улиц. Перспективные участки строительства, размещаемые в пойменной части реки Илек и подверженные затоплению паводковыми водами, намечено подсыпать до незатопляемых отметок.
Организация отвода поверхностного стока
В качестве источника воды для орошения проектом предлагается использование вод реки Илек, Саздинского и Актюбинского водохранилищ.
Благоприятные уклоны поверхности территории города позволяют отводить ливневые и талые воды самотеком с участков застройки. Поверхностные стоки, собранные арычной сетью, выполняющей в период ливневых дождей и весеннего снеготаяния функции по отводу атмосферных вод, перехватываются коллекторами ливневой канализации и сбрасываются по ним на специальные очистные сооружения (отстойники ливневых вод).
Отстоявшиеся и очищенные от нефтепродуктов ливневые воды рекомендуется использовать на полив санитарно-защитных зеленых насаждений. Во вневегетационный период очищенные стоки, согласно СН 496-77, сбрасываются в реки и водотоки.
В целях рационального использования свежей воды и исключения сброса очищенных сточных вод в реку Илек предлагается рассмотреть возможность повторного использования очищенных сточных вод на полив городских зеленых насаждений.
Защита территории от затопления паводковыми водами реки Илек
Для защиты территории города, расположенной в пойменной части, от затопления паводковыми водами реки Илек проектом намечены мероприятия по повышению отметок территории участков застройки, а также частичное повышение отметок существующей дороги, проложенной вдоль русла реки.
Перспективные участки дороги, которые проектом намечено проложить со стороны реки на новых площадках застройки, в целях защиты от затопления предлагается выполнить в насыпи.

1) жинау және тасымалдау;
2) сұрыптау және қайта өңдеу:
а) қалдықтарды механикаландырылған түрде сұрыптау жөніндегі зауыттың қуаты –75064 т/жылына;
2) пластмассаны қайта өңдеу жөніндегі цехтың қуаты – 12643 т/жылына;
3) алынатын компосттың мөлшері – 15000 т/жылына;
Көму полигоны:
1) жер учаскесінің жалпы алаңы – 60,2 га.
2) ғимараттар мен құрылыстардың жалпы алаңы – 571,475 м2
2. Аумақты инженерлiк дайындау
Инженерлiк-геологиялық және гидрогеологиялық жағдайларды негiзге ала отырып, Ақтөбе қаласын инженерлiк дайындау: грунтты су деңгейін төмендетуді, жердiң бетiндегi ағындарды бұруды ұйымдастыру, жасыл желектерді суғаруды ұйымдастыруды, жағалау жолағын абаттандырып, аумақты Елек өзені тасқын суларының басып кетуiнен қорғауды көздейді.
Тiгінен жобалау.
Жобаланатын аумақ салыстырмалы түрде Елек және Қарғалы өзендерiне қарай еңiстiгi бар тегiс жазықтықтан көрiнедi. Тек Елек өзенiнiң сол жақ жағалауындағы «Жасыл төбе» тұрғын үйлер шоғыры ғана биiктiгi 40-тан 45 метрге дейiн ауысып отыратын төбешiктiң үстiнде орналасады. БАс жоспарда ғимараттар, имараттар астында, жолдар мен көшелердiң кейбiр учаскелерiнде iрiктемелi тiк жоспарлау жүргiзу ойластырылуда. Елек өзенiнiң жайылмалық бөлiгiнде орналасатын болашағы бар және тасқын сулардың астында қалуға бейiм құрылыс учаскелерiне суға батпайтын белдеуге дейiн топырақ төсеу белгiленуде.
Жердiң бетіндегі ағындарды бұруды ұйымдастыру.
Жобада суғаруға арналған су көзі ретінде Елек, Сазды өзендерінің суын және Ақтөбе су қоймаларын пайдалану ұсынылады.
Қала аумағының жер бетiндегi қолайлы еңiстерi жаңбыр және қар суларын құрылыс бөліктерiнен өз бетiнше бұруға мүмкiндiк бередi. Нөсер сулары мен көктемгi қардың еруi кезiнде атмосфералық суларды бұру қызметін атқарған арық желісі бойынша жиналған жер бетiндегi ағындар нөсер суларына арналған кәрiздiң коллекторлары қосылады да олардың бойымен арнайы тазарту құрылыстарына (нөсер суларының тұндырғыларына) құйылады.
Тұрып қалған және мұнай өнiмдерiнен тазартылған нөсер суларын санитариялық қорғалатын жасыл желектерді суғаруға пайдалану ұсынылады. Өсiп-өнбейтiн кезеңде тазартылған ағындар 496-77 СН сәйкес өзендер мен ағын суларға құйылады.
Таза суды ұтымды пайдалану және тазартылған ағын сулардың Елек өзеніне құйылуын болдырмау мақсатында тазартылған ағын суларды қалалық жасыл желектерді суаруға қайта пайдалану мүмкіндігін қарау ұсынылады.
Аумақтарды Елек өзені тасқын суларының басып кетуінен қорғау
Елек өзенінің тасқын суларынан жайылмалық бөлікте орналасқан қала аумағын қорғау үшін жобада құрылыс учаскелерінің аумақтарының белгілерін жоғарылату жөніндегі іс-шаралар, сондай-ақ өзен арнасының бойына салынған қолданыстағы жолдың белгілерін жоғарылату көзделген.
Жобада өзен жағынан құрылыстың жаңа алаңдарында салуға жоспарланған перспективалы жол учаскелерін су басудан қорғау мақсатында үйменің үстіне салу ойластырылған.

3. Благоустройство русел водотоков
Для эффективного использования городских земель под застройку запланированы следующие основные мероприятия:
1) строительство дренажной системы в районах города с высоким уровнем грунтовых вод;
2) строительство системы закрытой ливневой канализации с очистными сооружениями для полного сбора и отвода поверхностных вод с городских территорий;
3) реконструкция и новое строительство на территории города системы поливочных трубопроводов с забором воды насосными станциями из реки Илек, Актюбинского и Саздинского водохранилищ;
4) строительство комплекса гидротехнических сооружений, обеспечивающих пропуск вод реки Илек по искусственному руслу, с благоустройством береговой полосы в районе новой многоэтажной застройки;
5) строительство дамб обвалования в пойме реки Илек для защиты застройки, расположенной в зоне затопления паводковыми водами реки;
6) устройство в пойме реки Илек водоема с зоной водноспортивного отдыха.
4. Пожарная безопасность
В городе Актобе действует три пожарных депо с общим количеством автомобилей 8 единиц.
В соответствии со строительными нормами СН РК 2.02-30-2005 «Нормы проектирования объектов органов противопожарной службы» и требованиями СНиП 3.01-01-2002 «Градостроительство городов и населенных пунктов» защиту от пожаров в городе Актобе должны выполнять 12 пожарных частей. С учетом имеющихся трех пожарных депо необходимо дополнительное строительство 9 пожарных депо.
9. Оценка воздействия на окружающую среду (ОВОС)
При разработке оценки воздействия на окружающую среду были сделаны выводы о намечаемой деятельности по Генеральному плану.
В условиях интенсивной урбанизации происходит непрерывный процесс преобразования природных комплексов, что отражается на изменении природных ландшафтов, почвенного покрова, растительного и животного мира, поверхностных, подземных и грунтовых вод. Изменение указанных элементов природы сверх допустимых пределов приводит к их деградации и созданию неблагоприятных условий для жизни населения.
Для обеспечения нормальных социальных и санитарно-гигиенических условий жизнедеятельности населения производственное и социально-экономическое развитие города должно быть связано с осуществлением мероприятий по защите и оздоровлению окружающей среды.
При выполнении предложенных мероприятий по каждому компоненту окружающей среды возможно предотвращение ухудшения экологической обстановки в городе, улучшение условий проживания населения и оздоровление окружающей среды и человека в соответствии с нормативными требованиями.
Атмосферный воздух
Основные направления проектных решений с соблюдением безопасности существующей и проектируемой городской среды предусматривают:

3. Су ағыстарының арнасын абаттандыру
Қала жерлерін құрылысқа тиімді пайдалану үшін мынадай негізгі іс-шаралар жоспарланған:
1) қаланың грунтты суларының деңгейі жоғары аудандарында дренаж жүйесін салу;
2) қала аумақтарынан жер үсті суларын толық жинау және бұру үшін тазарту құрылыстары бар жауын-шашын суы құйылатын жабық кәріз жүйесін салу;
3) қала аумағында Елек өзенінен, Ақтөбе және Сазды суқоймаларынан сорғы станциялары арқылы су тартатын суғаратын су құбырлары жүйесін қайта құру және жаңасын салу;
4) жаңа көп қабатты құрылыс ауданында жағалау жолағын абаттандырып, жасанды арна бойынша Елек өзенінің суларын өткізуді қамтамасыз ететін гидротехникалық құрылыстардың кешенін салу;
5) өзеннің тасқын суы басатын аймақта орналасқан құрылысты қорғау үшін Елек өзенінің жайылмасында үйілме бөгеттерін салу;
6) Елек өзені жайылмасында су спорты демалыс аймағы бар су айдынын жасау.
4. Өрт қауіпсіздігі
Ақтөбе қаласында жалпы саны 8 бірлік автомобилі бар үш өрт сөндіру депосы жұмыс істейді.
ҚР ҚН 2.02-30-2005 «Өртке қарсы қызмет органдарының объектілерін жобалау нормалары» және ҚР ҚНжЕ 3.01-01-2002 «Қала және елді мекендер құрылысы» ҚНжЖ талаптарына сәйкес Ақтөбе қаласын өрттен қорғауды 12 өрт сөндіру бөлімшелері орындауға тиіс. Қазіргі кездегі үш өрт сөндіру депосынан басқа, қосымша 9 өрт сөндіру депосын салу қажет.
9. Қоршаған ортаға әсерді бағалау (ҚОӘБ)
Қоршаған ортаға әсерді бағалауды әзірлеу кезінде жоба бойынша көзделіп отырған қызметтер туралы тұжырымдамалар жасалды.
Қарқынды урбанизация жағдайларында табиғи кешендердің үздіксіз өзгеру үдерістері орын алады, бұл табиғи ландшафттардың, топырақ, өсімдік қабаттарының және жануарлар әлемінің, беткейлік, жерасты және грунтты сулардың өзгеруінен көрініс береді. Табиғаттың аталған элементтерінің шамадан тыс шектегі өзгерістері олардың тоқырауына және тұрғындардың тіршілігі үшін жағымсыз жағдайлардың қалыптасуына алып келеді.
Тұрғындардың тіршілік етуі үшін қалыпты әлеуметтік және санитариялық-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз ету үшін қаланы өндірістік және әлеуметтік-экономикалық тұрғыдан дамыту қоршаған ортаны қорғау және оңалту шараларын жүзеге асырумен байланысты болуға тиіс.
Қоршаған ортаның әр компоненті бойынша ұсынылған іс-шараларды орындау кезінде қаладағы экологиялық ахуалдың нашарлауының алдын алуға, халықтың өмір сүру жағдайын жақсартуға және нормативтік талаптарға сәйкес, қоршаған орта мен адамдарды сауықтыруға болады.
Атмосфералық ауа.
Қазіргі және жобаланып отырған қала ортасының қауіпсіздігін сақтаумен жүргізілетін жоба шешімдерінің негізгі бағыттары:

1) развитие новых промышленных территорий в северо-западной части города в значительной удаленности от селитебной территории, формирование транспортно-логистических зон и центров во взаимосвязи с внешними транспортными связями;
2) развитие (четкое выявление) санитарно-защитных зон групп промышленных предприятий, совершенствование санирующих функций озелененных пространств развитием системы лесопарков и озеленением пойм рек (с учетом мероприятий по уменьшению их вредных выбросов);
3) органичная увязка системы городских зеленых насаждений различного назначения с пойменными территориями, лесными внегородскими насаждениями и др.;
4) разворот взлетно-посадочной полосы аэропорта до 2020 года и вынос аэропорта на новую площадку за расчетный срок;
5) развитие промышленно-производственной зоны намечается в северо-западном направлении в сторону разъезда Тюльпанный вдоль магистральной железнодорожной линии и автодороги республиканского значения «Актобе – Мартук». Здесь формируется индустриальная зона, завершено строительство рельсо-балочного завода, предусматривается строительство мусороперерабатывающего комбината. Предусмотренные Генеральным планом решения приведут к увеличению территорий под жилищно-гражданское строительство и сокращению выбросов загрязняющих веществ в атмосферу, что значительно улучшит экологическое состояние города.
По массе выбросов превалируют выбросы от автотранспорта. В их составе присутствуют выбросы загрязняющих веществ 1 (бенз(а)пирен), 2 (азота диоксид), 3 (сажа, диоксид серы) и 4 (оксид углерода, углеводороды) класса опасности. Индикатором влияния на атмосферу города по данным веществам является автотранспорт.
Комплексный показатель загрязнения атмосферы (ИЗА) города Актобе выше 14 предельно допустимых концентраций (лето). Степень индекса загрязнения атмосферы по городу Актобе на перспективу оценивается как очень высокая. Оценка воздействия оценивается как воздействие высокой значимости.
Водохозяйственная деятельность
В качестве источников водоснабжения города Актобе Генеральным планом предлагается использование подземных вод.
Реализация государственных программ по мероприятиям, направленным на оздоровление водных ресурсов, ликвидация и локализация очагов загрязнения бором и шестивалентным хромом позволят улучшить качество поверхностных и подземных вод.
В целях обеспечения санитарно-эпидемиологической надежности системы водоснабжения на существующих, реконструируемых и вновь проектируемых водозаборных, водопроводных сооружениях, а также водоводах предусматриваются:

1) қаланың солтүстік-батыс бөлігінде қоныстық аудандардан едәуір қашық жатқан жаңа өнеркәсіптік аумақтарды дамытуды, сыртқы тасымал жолдарымен өзара байланысқан тасымалдау-логистикалық аймақтар мен орталықтарды қалыптастыруды;
2) өнеркәсіптік кәсіпорындар топтарының санитариялық қорғау аймақтарын дамытуды (анық бөліп шығаруды), орман саябақтары мен жүйесін дамыта отырып және өзен жайылмасын көгалдандыру арқылы (олардан шығатын зиянды қалдықтарды азайту шараларын ескере отырып), көгалдандырылған кеңістіктерді санациялау функцияларын жетілдіруді;
3) қаланың түрлі мақсаттардағы жасыл желектерін жайылма аумақтарымен, қаладан тыс орман желектерін және т.б. органикалық тұрғыдан байланыстыруды;
4) 2020 жылға дейін қала әуежайының ұшу-қону алаңдарының құрылысын қарқындатуды және есептелген мерзім ішінде әуежайды жаңа алаңға ауыстыруды;
5) магистралдық теміржол желісі бойымен Тюльпанный разъезіне қарай солтүстік-батыс бағытында өндірістік-өнеркәсіптік аймақты және республикалық көлемдегі Ақтөбе-Мәртөк автожолын дамытуды көздейді. Мұнда индустриялық аймақ қалыптастырылады, рельс-балка зауытының құрылысы аяқталды, қоқыс өңдейтін комбинат құрылысы көзделуде. Жобада қарастырылған шешімдер тұрғын үй-азаматтық құрылысқа арналған аумақтардың көбеюіне және атмосфераға ластайтын заттардың шығындыларын азайтуға алып келеді, бұл қаланың экологиялық ахуалын айтарлықтай жақсартады.
Шығындылардың массасы бойынша автокөліктен болатын шығындылар басым болып тұр. Олардың ішіне 1 (бенз(а)пирен), 2 (азот қостотығы), 3 (саж, күкірт қостотығы) және 4 (көміртегі тотығы, көмірсулар) қауіптілік кластарына жататын ластағыш заттардың тасталуы кіреді. Қазіргі ахуалға аталған заттар бойынша қала атмосферасына әсер ету индикаторы автокөліктер болып табылады.
Ақтөбе қаласы атмосферасының ластануының кешенді көрсеткіші (АЛИ) шекті жол берілетін шоғырланудан 14 жоғары (жазда). Ақтөбе қаласы бойынша атмосфераның ластану индексінің дәрежесі перспективада  өте жоғары деп бағаланып отыр. Әсер етуді бағалау – маңызы жоғары әсер деп бағаланып отыр.
Су шаруашылығы қызметі
Ақтөбе қаласының сумен жабдықтау көзі ретінде Бас жоспарда жерасты суларын пайдалану көзделіп отыр.
Су ресурстарын қалпына келтіруге, бормен және алты валентті хроммен ластану ошақтарын жою және оқшаулауға бағытталған іс-шаралар жөніндегі мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру беткейлік және жерасты суларының сапасын жақсартуға мүмкіндік береді.
Бұрыннан бар, қалпына келтірілген және қайта жобаланып отырған су бөгеттеріндегі, су құбырларындағы, сондай-ақ тоғандардағы сумен жабдықтау жүйесінің санитариялық-эпидемиологиялық сенімділігін қамтамасыз ету мақсатында:

1) организация зон санитарной охраны на подземных водозаборах в соответствии с нормативными требованиями;
2) совершенствование системы водоснабжения с применением установок ультра-фильтров обеззараживания;
3) строительство сооружений по умягчению воды и удалению нитратов (в случае ухудшения качества воды – реконструкция реагентного хозяйства);
4) проведение гидрогеологических исследований по переоценке эксплуатационных запасов месторождений подземных вод;
5) рациональное использование водных ресурсов;
6) соблюдение режима хозяйственной деятельности в пределах водоохранных зон и полос водных объектов.
Модернизация систем водоотведения позволит ослабить вредное воздействие на водные ресурсы. Генеральным планом предусматривается дальнейшее развитие городской централизованной неполной раздельной системы водоотведения, при которой сточные воды от населения и промышленных предприятий отводятся на канализационные очистные сооружения. Производственные сточные воды, не удовлетворяющие требованиям приема их в хозяйственно-бытовую канализацию, должны подвергаться предварительной очистке на локальных очистных сооружениях самих предприятий, а сточные воды лечебных учреждений, имеющие инфекционные отделения, должны подвергаться предварительному обеззараживанию.
Для исключения сброса в реку Илек Генеральным планом предлагается строительство биологических прудов с целью доочистки сточных вод и возможностью повторного использования очищенных сточных вод на полив.
Реализация решений по Генеральному плану с учетом перечисленных природоохранных мероприятий позволит ослабить интенсивность воздействия на водные ресурсы.
Отходы производства и потребления
Основными проблемами в городе являются неорганизованные свалки, отсутствие технологий вторичной переработки промышленных и твердых бытовых отходов.
Предложенные мероприятия по благоустройству территории и проведению контроля за осуществлением временного хранения, транспортировки и захоронения отходов, учитывая, что будет значительно улучшено существующее состояние утилизации отходов города, построены полигон промышленных отходов и мусороперерабатывающий завод, позволят уменьшить воздействие на окружающую среду (до средней значимости).
Почвенно-растительный покров
Выполнение предложенных мер по снижению вредных выбросов в атмосферу, рекультивации и мелиорации нарушенных территорий, строительству завода по переработке твердых бытовых отходов позволяет сделать предположение об ожидаемом ослаблении процесса накопления вредных веществ в окружающей среде, в частности, тяжелых металлов в почвах города.
Последующая реализация мероприятий по геохимическому мониторингу качества окружающей среды позволит оперативно реагировать на возможное возникновение экологических проблемных ситуаций на рассматриваемой территории.
В целях защиты почв и растительности от вредного воздействия в результате реализации Генерального плана предлагается применение технологий и технических решений, а также специальных мер, призванных сократить масштабы и интенсивность воздействия на почвенный покров и растительность. Высокая степень озеленения с использованием качественного посадочного материала и надлежащего ухода позволит улучшить существующее состояние почвенно-растительного покрова города.
Геологическая среда
Для предотвращения негативного влияния подтопления территорий, функционального использования территорий, обеспечения нормативного санитарного состояния территорий в составе Генерального плана предложено строительство сети ливневой канализации и дренажа.
При освоении территорий, сложных по инженерно-геологическим условиям, предусмотрены мероприятия, направленные на устранение неблагоприятных для строительства условий, используя специальные методы возведения зданий и сооружений.
Комплексная (интегральная) оценка воздействия при реализации Генерального плана оценивается:

1) нормативтік талаптарға сәйкес жерасты тоғандарында санитариялық қорғау аймақтарын ұйымдастыруды;
2) залалсыздандыратын ультра-фильтр қондырғыларын қолдана отырып, сумен жабдықтау жүйесін жетілдіруді;
3) суды жұмсарту және ондағы нитраттарды жоюға арналған нысандар құрылысын (судың сапасы нашарлаған жағдайда – реагент шаруашылығын қайта қалпына келтіру);
4) жерасты суы кен орындарының пайдаланылатын қорын қайта бағалау бойынша гидрогеологиялық зерттеулер жүргізуді;
5) су ресурстарын ұтымды пайдалану;
6) суды қорғау аймақтары мен сулы объектілер алаңдары шегінде шаруашылық қызметінің режимін сақтауды көздейді.
Суларды ағызу жүйелерін жаңғырту су ресурстарына зиянды әсерін төмендетуге мүмкіндік береді. Бас жоспарда суларды ағызудың қалалық орталықтандырылған жартылай бөлінген жүйесін одан әрі дамыту көзделеді, онда халық тұтынған және өнеркәсіптік кәсіпорындардың ағынды сулары кәріз құбырларындағы тазарту құрылғыларына жіберіледі. Шаруашылық және тұрмыстық кәрізге ағызу талаптарын қанағаттандырмайтын өндірістік ағынды сулар кәсіпорындардың өздерінде жергілікті тазарту құрылғыларында алдын ала тазартылуға тиіс, ал инфекциялық бөлімшелері бар емдеу мекемелерінің ағынды суларына алдын ала залалсыздандыру жүргізілуге тиіс.
Елек өзеніне барып құйылуын болдырмау үшін Бас жоспарда ағын суларын биологиялық жолмен тазартудан кейін қолдағы кешенді тазарту құрылыстарында тағы бір мәрте тазарту мақсатында биологиялық тоғандар салуды және тазартылған ағын суларды суару үшін қайта пайдалану мүмкіндігін ұсынады.
Атап көрсетілген табиғатты қорғау іс-шараларын ескере отырып, Бас жоспардағы шешімдерді іске асыру су ресурстарына әсерінің қарқындылығын төмендетуге мүмкіндік береді.
Өндіріс және тұтыну қалдықтары
Қаладағы негізгі проблемалар қоқыс төгу орындарының дұрыс ұйымдастырылмауы, өнеркәсіптік және тұрмыстық қатты қалдықтарды екінші рет қайта өңдеу технологияларының жоқтығы болып табылады.
Аумақты абаттандыру және қалдықтардың уақытша сақталуын, тасымалдануы мен көмілуінің жүзеге асырылуына бақылау жүргізу бойынша ұсынылған іс-шаралар қаладағы қалдықтарды жоюдың қалыптасқан жағдайын айтарлықтай жақсаратындығын ескере отырып, өнеркәсіптік қалдықтар полигоны және қалдықтарды қайта өңдеу зауыты салынады, қоршаған ортаға әсерін азайтуға (орташа мәнге дейін) мүмкіндік береді.
Топырақ-өсімдік қабаты
Атмосфераға шығарылатын зиянды қалдықтарды азайту, бүлінген аумақтардың құнарлылығын қалпына келтіру және мелиорациялау, қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу зауытын салу бойынша ұсынылған шараларды орындау қоршаған ортада зиянды заттардың, атап айтқанда қала топырағында ауыр металдардың жинақталу процесінің төмендеуі туралы болжам жасауға мүмкіндік береді.
Қоршаған ортаның сапасына геохимиялық мониторинг жүргізу жөніндегі іс-шараларды кейіннен іске асыру қаралып отырған аумақта экологиялық проблемалық жағдайлардың туындау мүмкіндігіне жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Топырақ пен өсімдіктерді зиянды әсерлерден қорғау мақсатында Бас жоспарды іске асырудың нәтижесінде топырақ қабаты мен өсімдіктерге әсерінің ауқымы мен қарқындылығын азайтуға бағытталған технологиялар мен техникалық шешімдерді, сондай-ақ арнайы шараларды қолдану ұсынылады. Сапалы екпе материалы мен тиісінше күтім жасауды пайдалана отырып жоғары дәрежеде көгалдандыру қаланың бұрыннан қалыптасқан топырақ-өсімдік қабатын жақсартуға мүмкіндік береді.
Геологиялық орта
Аумақтарды су басуда құрылыс жағдайларына, аумақтардың функционалдық тұрғыдан пайдаланылуына, аумақтың нормативтік санитариялық жағдайын қамтамасыз етуге теріс ықпалды болдырмау үшін Бас жоспардың құрамында жауын-шашын суларына арналған кәріз және дренаж желілерінің құрылысы ұсынылды.
Инженерлік-геологиялық жағдайлары күрделі аумақтарды игеру кезінде ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызуда арнайы әдістерді пайдалана отырып, құрылыс үшін жағымсыз жағдайларды жоюға бағытталған іс-шаралар көзделген.
Бас жоспарды іске асыру кезінде әсерге кешенді (интегралдық) баға беру былай бағаланады:

1) на существующее положение – воздействие высокой значимости;
2) на первую очередь строительства и расчетный срок, при соблюдении всех предложенных природоохранных и проектных мероприятий, – воздействие средней значимости.
Реализация решений по Генеральному плану, с учетом природоохранных мероприятий, позволит ослабить интенсивность воздействия на поверхностные и подземные воды, почвенно-растительный покров и геологическую среду.
Положительные аспекты интегрального воздействия на социально-экономическую сферу при реализации Генерального плана отмечаются для большинства рассматриваемых аспектов, отдельные негативные моменты не выходят за пределы низкого уровня воздействия.

1) қалыптасқан жағдайға – маңызы жоғары әсер;
2) бірінші кезекте құрылыс және есептелген мерзім, табиғатты қорғау және жобалау жөнінде ұсынылған барлық іс-шаралар сақталған жағдайда – маңыздылығы орташа әсер.
Табиғатты қорғауға бағытталған іс-шараларды ескере отырып, Бас жоспар бойынша шешімдерді іске асыру беткейлік және жерасты суларына, топырақ-өсімдік қабатына және геологиялық ортаға әсердің қарқындылығын төмендетуге мүмкіндік береді.
Бас жоспарды іске асыру кезінде әлеуметтік-экономикалық салаға интегралдық әсердің оң аспектілері қаралып отырған аспектілердің көпшілігі үшін ортақ, жекелеген теріс сәттер әсер етудің төменгі деңгейінің шегінен аспайды.

9.8.6.
Общая площадь свалок
га
60,2
60,2
60,2
9.8.7.
Иные мероприятия по охране природы и рациональному природопользованию
тыс. тонн/год
получен. компоста 15
получен компоста 15
Примечание: *- С учетом присоединяемых населенных пунктов к городу;
**- Ориентировочный объем инвестиций по реализации проектных решений предусматривается согласно СН РК 3.01-00-2011 «Инструкция о порядке разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов в Республике Казахстан» (с изменениями от 12 декабря 2013 года). Прогнозные показатели по инвестициям носят ориентировочный и рекомендательный характер и рассчитаны по аналогам и укрупненным показателям. В дальнейшем, при составлении конкретных программ развития города на проектные этапы, объемы и источники финансирования будут уточняться при формировании бюджетов на соответствующие годы с учетом возможностей республиканского и местного бюджетов.
Приложение
к Генеральному плану города Актобе
Актюбинской области
(основные положения)

9.8.6.
Қоқыс тастайтын жерлердің жалпы ауданы
га
60,2
60,2
60,2
9.8.7.
Табиғатты қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану жөніндегі өзге де іс-шаралар
жылына мың тонна
Қорда алу 15
Қорда алу 15
Ескертулер:* - Қалаға қосылатын елді мекендерді есепке ала отырып;
** - Жобаның шешімін жүзеге асыру бойынша болжамалы инвестициялардың көлемі, ҚР ҚН 3.01-00-2011 «Қазақстан Республикасында қала құрылысы жобаларын әзірлеу, келісу және бекіту тәртібі туралы нұсқау» (2013 жылы 12 желтоқсандағы өзгеріс енгізілген) сәйкес қарастырылады. Инвестиция бойынша болжамалы көрсеткіштер болжамды және ұсынылған болып табылады және үлгілер мен ірілендірілген көрсеткіштер бойынша саналған. Келешекте қаланы дамытудың нақты бағдарламалары құрылған кезде, жоба кезеңдері, қаржыландырудың көздері мен көлемі, Республикалық және жергілікті бюджеттердің мүмкіндіктерін ескере отырып, тиісті жылдарға арналған бюджеттерді қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады.
Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласының
бас жоспарына
(негізгі ережелерді қоса алғанда) қосымша